Σελίδα 4 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 2345614 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 222

Θέμα: Βουλγαρικες πινακίδες

  1. #31
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    97
    Μηνύματα
    1.575
    Thanked
    2228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Vasilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    για ποια παρανομια μιλαμε ρε παιδια?

    εδω κ τοσα χρονια

    οσοι ΔΕΝ μπορουν να αντεξουν οικονομικα ενα υπερπολυτελες αυτοκινητο

    ή θελουν να ''κλεψουν'' το κρατος

    απλα το δηλωνουν στις εταιριες τους με οτι ελαφρυνσεις συνεπαγεται αυτο

    ακομα κ με λισινγκ για την αγορα τους!

    ξερω ανθρωπους που ''τρεμουν'' στο ακουσμα του ΣΔΟΕ για τετοιες περιπτωσες κ κοιτουν αρων αρων με τους ελεγχους που αρχισαν κ γινονται
    (γιατι αρχισαν πλεον) να προσπαθουν να τα ξεφορτωθουν απο πανω τους!...κ οχι μονο αυτο φυσικα....ραμματα πολλα για τις γουνες καποιων!

    αυτο τοσα χρονια δεν ειναι εξαπατηση κ παρανομια?

    ξαφνικα γιναμε ολοι νομοταγεις τωρα?
    Μα το θέμα δεν είναι το πολυτελές ή μη αυτοκίνητο.

    Γιατί πολύ απλά ΔΕΝ φορολογείσαι βάσει αυτού.

    Παράδειγμα το δικό μου πιάνει δεν πιάνει 15Κ¤, πληρώνω 600¤ σήμα άλλα τόσα ετήσια ασφάλεια και έχω και ένα Χ τεκμήριο.

    Τα ΙΔΙΑ ακριβώς με εμένα πληρώνει και ένας με ένα ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ δίλιτρο 5άρι πχ, χώρια που 100% αυτός δίνει και λιγότερα τέλη γιατί θα είναι ταξινόμηση μετά τον 11/10.

    Κάπου στο σύνταγμα υπάρχει η έννοια της ισονομίας και της ισοπολιτείας, αλλά δε θυμάμαι ΠΟΥΘΕΝΑ να συνάντησα την έννοια της ισοπέδωσης και της εξομοίωσης (εννοείται ως προς τα φορολογικά και εννοείται ΠΑΝΤΑ προς τα επάνω).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kplc16 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν δε πεσει ban sto moufa οι βορειοελλαδιτες θα πρεπει να στρεψουν τη πλατη τους στο forum.

    To συγκεκριμενο ατομο εχει μιλησει κι αλλες φορες με προσβλητικο τροπο για τους βορειοελλαδιτες.
    Και εσύ με τέτοια ποστ του δίνεις αξία.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο 850CSI Εμφάνιση μηνυμάτων
    αληθινο ρινγκ ειναι η εγνατια καβαλας
    Out for all that I can get

  2. The Following 5 Users Say Thank You to oldcarskickass For This Useful Post:

    BILL007 (11-04-11), Kostas_1 (11-04-11), Stathis (11-04-11), stratos (11-04-11), Vasilis (11-04-11)

  3. #32
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    το ξερετε οτι με τις λεξεις μπορω να παιξω πολυ ευκολα.
    το θεμα δεν ειναι καποιος που αποφασισε να μεταφερει την επαγγελματικη του δραστηριοτητα σε αλλη χωρα, απογοητευμενος δικαια απο την κατασταση μας.
    αυτος καλα κανει και δεν μας ενδιαφερει.

    το θεμα μας ειναι ο κλασσικος ελληναρας που παλι βρηκε τροπο να παρακαμψει τις διαδικασιες και να τα καταφερει και παλι να μην πληρωσει.
    αυτο το βλεπουμε καθημερινα απο παλια, απλα η κατασταση παραγινε πια.
    και δεν φτανει αυτο, τωρα εχει και τις οδηγιες πως θα το κανει απο το ιντερνετ!

    ετσι για μενα ειναι τραγικος οποιος παει να κανει ολη αυτη τη διαδικασια να υπογραψει ψευτικες δηλωσεις περι μονιμου κατοικιας, να ανοιξει εικονικες εταιριες, να κανει εικονικες δηλωσεις στο εξωτερικο με μονο κερδος να αποκτησει ενα ματσο σιδερα καλυτερα απο του διπλανου του (που ειναι βλακας και παει με το σταυρο στο χερι.)

    σε καποια πραγματα πρεπει να υπαρχουν ηθικοι φραγμοι. σε καποια πραγματα πρεπει να λεμε μονοι μας οχι, χωρις να μας υποχρεωσει το κρατος ή οποιος αλλος.

    αλλα δυστυχως η τιμιοτητα και η περηφανεια ειναι λεξη σχετικη πλεον.
    βγαινει π.χ. ο δημοσιος υπαλληλος που κοροϊδευει χρονια, που διοριστηκε κομματικα, διοτι τα προσοντα του δεν επαρκουσαν ουτε για περιπτερο και σου λεει φερτε πισω τα κλεμμενα.
    τα δικα του κλεμμενα δεν τα υπολογιζει βεβαια...

    οσο για τους επιχειρηματιες και τις χρονομισθωσεις, οποιος τα ενοχοποιει απλα δεν γνωριζει το θεμα.
    οτι εχει να κανει με τραπεζα, ειναι 1000% καθαρο και νομιμοτατο μεχρι την τελευταια λεπτομερεια...
    συμφωνω ομως απολυτα να γινουν ελεγχοι στους εμπορους.
    πολυς κοσμος εκανε απατες με τα αυτοκινητα. δεν πληρωθηκαν φοροι, εκδοθηκαν πινακιδες με πλαστα πιστοποιητικα, εγιναν υποτιμολογησεις και πολλα αλλα.
    γεμισε η ελλαδα καγιεν και Μ3...

  4. The Following 8 Users Say Thank You to Stathis For This Useful Post:

    330Ci (12-04-11), BMWδοmaniac (11-04-11), Driver M (22-04-11), GiannisRob (11-04-11), katsaraios (11-04-11), Kostas_1 (11-04-11), oldcarskickass (11-04-11), PANOS-E60 (11-04-11)

  5. #33
    Εγγραφή
    21-07-10
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    300
    Thanked
    98
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BMWδοmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα νομίζω Ότι ΜΠΟΡΩ δειλά δειλά να πάρω θέση στο θρεντ μιας και το 46αρι το Έχω με βουλγαρικες πινακίδες... Έχω μια εταιρία πάνω (ΟΧΙ ΕΙΚΟΝΙΚΗ) και το τονίζω διότι πολλοί έκαναν αυτο το λάθος και τους κυνηγάει το Ελληνικό αξιαγαπητο ΣΔΟΕ να τους...... Αλλα Ότι φορολογικά συμφέρει απεριοριστα ΕΙναι γεγονός.. Απο ΚΤΕΟ ασφάλειες σηματακια κλπ παίρνεις μεγάλη ανάσα.. Και τώρα Έχω στο Προγραμμα να το πάω και για αεριο.. Αν γνωρίζει κάποιος που ΜΠΟΡΩ να το κάνω το 6κυλινδρο με 600 ε ας μ πει η απο δω η με pm!!

    απλα αυτο με τοσα ευρω εδω στο ελλαντα,δεν γινεται μονο βουλγαρια.ολοι ζητανε 1000 και πανω.ειχα ρωτησει για του αδερφου μ.

  6. #34
    Εγγραφή
    24-09-10
    Περιοχή
    Φιλοθέη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.502
    Thanked
    2548
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ανάλογη ιστορία με αυτήν προ 25 ετών,μέχρι και τα τέλη του '90,
    με τις γερμανικές-ιταλικές-αγγλικές πινακίδες... που τα κυνηγούσε το τελωνείο.
    Βαριέμαι και μόνο να το σκεφτώ....
    Αν ακόμα ο έλληνας δεν έβαλε μυαλό και δεν χόρτασε με τα καγιεν,τζαγκουαρ,μερσεντες ,μπε-εμ-βε τα τελευταία δέκα χρόνια,τι άλλο να πω...
    Μπαίνεις σε αυτή τη διαδικασία για να γλυτώσεις 1000 ευρώ το χρόνο τελη και ασφάλειες??Μεταχειρισμένα και αυτοκινητάρες,δόξα τω Θεό,έχει και εδώ τσάμπα, αν ψαξεις τώρα με την κρίση.
    Γιατί θα σου φύγουν και λεφτά για να πας εκεί και να συστήσεις εταιρεια,θα πληρώσεις και εκεί κάποια ασφάλιστρα...
    Αν έχεις τέτοιο αυτοκίνητο και δεν μπορείς να το συντηρήσεις,μην το πάρεις καθόλου...
    UP YOURS!

  7. The Following 4 Users Say Thank You to Dr. Yamastura For This Useful Post:

    A8hnaios (12-04-11), Kostas_1 (11-04-11), Stathis (12-04-11), Vasilis (11-04-11)

  8. #35
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sharky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασιλη σορυ αλλα εχεις λαθος. Αυτο (η χρονομισθωση) ηταν μια νομιμοτατη ενεργεια. Παρανομο ηταν οταν δηλωνες αλλα αντι αλλων στοιχεια. Μαλλον σε τετοιες περιπτωσεις αναφερεσαι.

    Παντως ομως πλεον δεν συμφερει, διοτι περναει στη φορολ δηλωση του εκαστοτε χρηστη του αυτοκινητου. Αυτος ειναι ο λογος που δεν τα θελουν πλεον.

    Οσο για το ξενο κρατος η παρανομια εγκειται οταν δηλωνει κανεις ψευδως μονιμη κατοικια εκει για να εχει δικαιωμα αγορας αυτοκινητου.

    Σαφως και ο φιλος μας BMWδοmaniac αφου εχει επιχειρηση εκει εχει απολυτο νομιμο δικαιωμα και σε καμμια περιπτωση δεν αναφερομαι σε τετοιες περιπτωσεις (πραγματικες εταιρειες και μονιμη κατοικια εκει)
    νομιμοτατη ενεργεια οταν επαιρνες ενα αυτοκινητο που αποσκοπουσε στην εξυπηρετηση του επαγγελματος για το οποιο το αγοραζες Κωστη μου...

    οχι καμμια...Μερσεντεδαρα κ να χεις μια αλυσιδα ....μπακαλικου!


    εχω φιλο στο Σωμα ,που μου λεει ουκ ολιγα ...πυκνα συχνα!

    θα τα πουμε στο καφεδακι κ θα σου εξηγησω περι ποιας παρανομιας μιλαω!
    ...αυτο το χερακι εχει μονο σημασια!

  9. The Following User Says Thank You to Vasilis For This Useful Post:

    Kostas_1 (11-04-11)

  10. #36
    Εγγραφή
    04-01-10
    Περιοχή
    Νεο Ηράκλειο-Μεταμορφωση
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    856
    Thanked
    1112
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stathis Εμφάνιση μηνυμάτων
    .............................
    οσο για τους επιχειρηματιες και τις χρονομισθωσεις, οποιος τα ενοχοποιει απλα δεν γνωριζει το θεμα.
    οτι εχει να κανει με τραπεζα, ειναι 1000% καθαρο και νομιμοτατο μεχρι την τελευταια λεπτομερεια...
    ..

    Σταθη απο την πειρα μου στο συγκεκριμενο θεμα και εχωντας δουλεψει μεσα στο συστημα θα σου ελεγα να μην βαλεις το χερι σου στο Ευαγγελιο αν σε ρωτησουν για το ποσο νομιμη μπορει να ειναι μια χρονομισθωση και για να το βαλω και στον σωστο χρονο επειδη εχω αποσυρθει απο τον συγκεκριμενο χωρο αρκετα χρονια θα ελεγα ποσο νομιμες ηταν καποιες χρονομισθωσεις.
    Και για να ειμαι ακομα πιο σωστος θα ελεγα οτι ειδικα για χρονομισθωσεις εξοπλισμων και οχι αυτοκινητων εχουν γινει απιστευτα πραγματα.

    Παντα υπαρχουν παραθυρακια για να κανεις κατι οπου το ενα ποδι θα παταει στην νομιμοτητα και το αλλο οχι,αρκει να ψαξεις να τα βρεις.

    Η συγκεκριμενη περιπτωση που συζηταμε δεν ειναι παρανομη απλα καποιοι εκμεταλευονται την νομοθεσια της Βουλγαριας για να ωφεληθουν εναντι της Ελληνικης νομοθεσιας.
    Δεν ειναι μονο τα τελη και τα αφαλιστρα αλλα και η τιμη αγορας ενος αυτοκινητου.
    Ετσι προχειρα που κοιταξα στο site που εχει γραφτει παραπανω υπαρχει Μ5 με 15000 euro.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikos-Mpacket : 11-04-11 στις 21:51

  11. The Following User Says Thank You to nikos-Mpacket For This Useful Post:

    Vasilis (11-04-11)

  12. #37
    Εγγραφή
    24-11-10
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.454
    Thanked
    1890
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Moufas E46 Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα σπαει το θεμα που ανοιξατε μονο που ακομα δεν θιξατε ενα πραγμα. πως θα νιωθατε να οδηγουσατε αυτοκινητο με βουλγαρικες αλβανικες και παει λεγοντας πινακιδες? εκτος και αν καποιοι ειναι οπαδοι του παοκ πλακιτσα κανω μη το παρει κανεις σοβαρα και αρπαχτουμε
    Θα παρουν θεση οι admin?..

  13. #38
    Εγγραφή
    18-01-10
    Περιοχή
    AΘΗΝΑ
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    798
    Thanked
    766
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stratosMB Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα παρουν θεση οι admin?..
    δεν μπορω να καταλαβω γιατι καποιοι το συνεχιζουν το θεμα εδω μεσα. εγω ο ιδιος διευκρινισα πως ηταν για πλακα απο το αρχικο post. δεν θα μπω στην διαδικασια ουτε της απολογιας ουτε να ανοιξει κυκλος αντεγκλησεων χωρις κανενα νοημα με μονο αποτελεσμα να χαλασουμε το θεμα. αυτα και ΤΕΛΟΣ

  14. #39
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Moufas E46 Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα σπαει το θεμα που ανοιξατε μονο που ακομα δεν θιξατε ενα πραγμα. πως θα νιωθατε να οδηγουσατε αυτοκινητο με βουλγαρικες αλβανικες και παει λεγοντας πινακιδες? εκτος και αν καποιοι ειναι οπαδοι του παοκ πλακιτσα κανω μη το παρει κανεις σοβαρα και αρπαχτουμε
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kplc16 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν δε πεσει ban sto moufa οι βορειοελλαδιτες θα πρεπει να στρεψουν τη πλατη τους στο forum.

    To συγκεκριμενο ατομο εχει μιλησει κι αλλες φορες με προσβλητικο τροπο για τους βορειοελλαδιτες.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stratosMB Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα παρουν θεση οι admin?..
    Στρατο...

    επετρεψε μου να σε ενημερωσω οτι το συγκεκριμενο φορουμ εγκειται σε κανονες τους οποιους εχουμε αποφασισει οι αντμιν κ λειτουργουμε βαση αυτων!

    ετσι...οσον αφορα την αποφαση για μπαναρισμα ή οχι καποιου συμφορουμιτη,πρεπει να την παρουμε 3 στους 5 ονλαιν αντμινς,εαν κ εφοσον κρινουμε σκοπιμο το μπαναρισμα ή του οποιου ειδους αλλη ''τιμωρια-ποινη''.

    Κατα την ταπεινη μου γνωμη
    ο μουφας (κ το εχω boldαρει στο ποστ του) ...εκανε πλακιτσα!

    ο συμφορουμιτης kplc που τυγχανει μεγαλης εκτιμησης απο μερους μου, αναφερει οτι εχει γινει επανειλημμενα,κατι που δυστυχως ειναι αδυνατο να ψαξουμε να το βρουμε...τουλαχιστον αμεσα!

    θα μας επιτρεψεις λοιπον να συνεχισουμε να λειτουργουμε με τον τροπο τον οποιο επιλεξαμε, κ θεωρω οτι μεχρι τωρα ειναι δικαιος κ σωστος απεναντι σε ολους τους χρηστες!

    Αυτο που θεωρω σωστο στην συγκεκριμενη περιπτωση, αν θες την προσωπικη μου αποψη:

    αν κ εφοσον ο Moufas εκανε πλακιτσα κ συνεχιζει να διαβαζει το συγκεκριμενο θρεντ...καλο ειναι να ζητησει μια συγνωμη για να τελειωσει φιλικα αυτη η παρεξηγηση!Εγω αυτο θα εκανα...κ παλι σου λεω οτι ειναι προσωπικη αποψη!

    σαν φορουμ...σαφως κ απαιτειτε πιστωση χρονου!

    δεν ειμαι μονος ουτε εγω ουτε καποιος αλλος αντμιν σ αυτον τον χωρο!

    Θα αποφασισουμε τουλαχιστον 3 κ αν εγκειται λογος διαπληκτισμου ή ποινης να σαι σιγουρος οτι θα δοθει!
    ...αυτο το χερακι εχει μονο σημασια!

  15. The Following 2 Users Say Thank You to Vasilis For This Useful Post:

    katsaraios (11-04-11), strof (12-04-11)

  16. #40
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    για να τα βάζουμε όλα ένα ένα στην θέση τους...είμαστε στην χώρα του παραλόγου. δεν
    λειτουργεί τπτ απολύτως, και όλα είναι εις βάρος του πολίτη. δεν υπάρχει αξιοκρατία, δεν
    υπάρχει ήθος, δεν υπάρχει λογική, δεν υπάρχει πρόγραμμα, δεν υπάρχει τπτ. κοινώς η
    χώρα μας είναι απέραντο μπ@υρδέλο. προσωπικά σαν θωμάς, δεν βρίσκω παράλογο κάποιος
    να κάνει την συγκεκριμένη κίνηση αν είναι τα πράγματα τόσο απλά. και δεν το λέω απο την
    πλευρά του να γλυτώσει 1000 - 1500 ευρώ τον χρόνο, απο αυτά που είδη πληρώνει, αλλά
    για την προσωπική ευχαρίστηση και την αντίδραση προς το ελληνικό κράτος, που κάθε
    μέρα μας κοροιδεύουν όλο και πιο πολύ. ναι να καταρεύσει, είναι πλέον σαν να λέμε, για το
    αν θα πρέπει να λυπηθούμε τον κλέφτη, λέγοντας έλα μωρέ τώρα τον άνθρωπο...είναι
    δυνατόν να κρύψουμε τα λεφτά και τα χρυσαφικά??? και τι θα κλέψει ο άνθρωπος.
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  17. The Following 3 Users Say Thank You to Thomelef For This Useful Post:

    Moufas E46 (11-04-11), paganis (11-04-11), Vasilis (11-04-11)

Σελίδα 4 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 2345614 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP