Σελίδα 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 57

Θέμα: Πλύσιμο αυτοκινήτου "στο χέρι"...!

  1. #31
    Εγγραφή
    30-12-09
    Περιοχή
    Salonica . . .
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    4.592
    Thanked
    5586
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΜΕΓΑ λάθος!

    Από πάνω προς τα κάτω ξεπλένουμε στο τυπικό πλύσιμο με σφουγγάρι.

    Στο πλύσιμο με αφρό που ΔΕΝ ακουμπάμε σφουγγάρι, το ξέπλυμα του αφρού γίνεται ΜΟΝΟ από κάτω προς τα πάνω για τον εξής απλό λόγο:

    Ας υποθέσουμε ότι έχουμε μόλις ψεκάσει το αυτοκίνητο με ενεργό αφρό και είναι κάτασπρο / μπλε κτλ. Θέλουμε να το ξεπλύνουμε.

    Εάν ξεπλύνουμε από πάνω προς τα κάτω, ξεπλένουμε τον αφρό και μέχρι να φτάσουμε στη μέση, πόσο μάλλον και χαμηλά που μαζεύεται η περισσότερη βρώμα, έχουμε χάσει τον 'οδηγό', δηλαδή τον αφρό που μας βοηθάει ώστε να ακολουθούμε με το πιεστικό τα 'αφρισμένα' σημεία και να είμαστε σίγουροι ότι έχουμε ξεπλύνει ΟΛΟ το αυτοκίνητο σωστά.

    Ξεκινάμε από τα πιο χαμηλά σημεία του αυτοκινήτου και κινούμαστε μόνο με παράλληλες κινήσεις, από κάτω προς τα πάνω. Είναι πολύ σημαντικό να κινούμαστε παράλληλα και όχι με κάποιο άλλο τρόπο, διότι όπως είπα και πιο πάνω, αν μας φύγει διαγώνια το πιεστικό, έχει ξεπλύνει αφρό από τα γύρω σημεία που έχει τρέξει και έχουμε χάσει τον οδηγό μας, με κύνδυνο να μη ξεπλύνουμε σωστά το αυτοκίνητο σε όλα τα σημεία και στη συνέχεια να πασαλοίψουμε τη βρωμιά με τα πανιά μας.

    Στο τέλος και αφού ξεπλύνουμε με τον τρόπο που περιέγραψα παραπάνω, κάνουμε και ένα 'κλασικό' ξέπλυμα από πάνω προς τα κάτω πριν ξεκινήσουμε το σκούπισμα.

    Σ'ετχαρηστω πολυ Κωστα θα το δοκιμασω και θα δω τα αποτελεσματα . . .

  2. #32
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Konstantinos E60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειμαστε πολυ τυχεροι που σ'εχουμε στο φορουμ...και μπράβο σου που μοιράζεσαι μαζί μας μυστικά του επαγγέλματος....!!!!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Christos 330 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σ'ετχαρηστω πολυ Κωστα θα το δοκιμασω και θα δω τα αποτελεσματα . . .
    Να είστε καλά αγαπητοί κύριοι!

    Θυμάμαι όταν είχα και εγώ πρωτο-δει τη συγκεκριμένη τεχνική 'από κάτω προς τα πάνω', απόρησα & πήγα κατευθείαν στον Άγγλο να τον ρωτήσω τι στο καλό κάνει ο υπάλληλός του

    Αλλά όταν μου εξήγησε, it all made sense....

  3. #33
    Εγγραφή
    27-12-09
    Περιοχή
    βριλησσια
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    75
    Thanked
    28
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Eγω δεν κανω χρηση κουβα.....!!!
    Εχω το σφουγκαρι μου...το βρεχω καλα...
    Εχω ενα πσεκαστιρι με την σαπουναδα...
    Ψεκαζω πρωτα το σφουγκαρι...ριχνω και στο οχημα...(αν ειναι μεγαλο οχημα..το παω φτερο-πορτα-πορτα-φτερο....το 207 πχ... κανω την μια πλευρα ολοκληρη...)
    σφουγκαριζω απο πανω...αν δεν εχει πολυ βρωμα...παω μεχρι χαμηλα..στον μασπιε...αν εχει βρωμα παω μεχρι την φασα...(δλδ μεχρι τα μισα της πορτας.....κανω ολο το οχημα....και μετα ξανα περναω τα χαμηλα σημεια..με την βρωμα)
    ξεπλενω με το νερο τρεχουμενο το σφουγκαρι και το καθε σημειο που εχω περασει.....
    Στο τελος ξανα περναω το οχημα πολυ γρηγορα...(αν εχει βρωμα αρκετη το κανω δευτερο χερι κανονικα....)και προσεχω στα χαμηλα να γινει καλα.....
    Και τελος ζαντες με αλλο σφουγκαρι...

    Βεβαια για εμενα αν ο θολος και απο κατω δεν ειναι λαμπικο....δεν ειναι σωστο το πλυσιμο...
    Θελω να βλεπω το οχημα απο κατω να ειναι καθαρο...αν δεν εχω πιεστικο...και εχει βρωμα πεφτω απο κατω με την σκουπα και αφρο και καθαριζω....

    Στεγνωμα κανω με πανακια....


    ps.κωστα-μονστα....το εσωτερικο...τελικα ειναι σωστο να το περναμε με αερα..???
    εγω κανω σκουπα..και μετα φουλ αερα....ειδικα στα καθισματα και σε σημεια οπου δεν εχει πατακια....και μετα ξανα σκουπα...

  4. #34
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο saikoe39 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eγω δεν κανω χρηση κουβα.....!!!
    Εχω το σφουγκαρι μου...το βρεχω καλα...
    Εχω ενα πσεκαστιρι με την σαπουναδα...
    Ψεκαζω πρωτα το σφουγκαρι...ριχνω και στο οχημα...(αν ειναι μεγαλο οχημα..το παω φτερο-πορτα-πορτα-φτερο....το 207 πχ... κανω την μια πλευρα ολοκληρη...)
    σφουγκαριζω απο πανω...αν δεν εχει πολυ βρωμα...παω μεχρι χαμηλα..στον μασπιε...αν εχει βρωμα παω μεχρι την φασα...(δλδ μεχρι τα μισα της πορτας.....κανω ολο το οχημα....και μετα ξανα περναω τα χαμηλα σημεια..με την βρωμα)
    ξεπλενω με το νερο τρεχουμενο το σφουγκαρι και το καθε σημειο που εχω περασει.....
    Στο τελος ξανα περναω το οχημα πολυ γρηγορα...(αν εχει βρωμα αρκετη το κανω δευτερο χερι κανονικα....)και προσεχω στα χαμηλα να γινει καλα.....
    Και τελος ζαντες με αλλο σφουγκαρι...

    Βεβαια για εμενα αν ο θολος και απο κατω δεν ειναι λαμπικο....δεν ειναι σωστο το πλυσιμο...
    Θελω να βλεπω το οχημα απο κατω να ειναι καθαρο...αν δεν εχω πιεστικο...και εχει βρωμα πεφτω απο κατω με την σκουπα και αφρο και καθαριζω....

    Στεγνωμα κανω με πανακια....


    ps.κωστα-μονστα....το εσωτερικο...τελικα ειναι σωστο να το περναμε με αερα..???
    εγω κανω σκουπα..και μετα φουλ αερα....ειδικα στα καθισματα και σε σημεια οπου δεν εχει πατακια....και μετα ξανα σκουπα...
    Κάνεις πολύ σωστό πλύσιμο!

    Όταν καταλαβαίνουμε ότι το σφουγγάρι μας 'στεγνώνει' από νερό, το ξεπλένουμε και το μουσκεύουμε πάλι (νερο + σαπούνι) πριν συνεχίσουμε. Εγώ στα πλαϊνά σημεία που το νερό το τραβάει η ....βαρύτητα, με το ένα χέρι κρατώ το λάστιχο και με το άλλο σφουγγαρίζω. Έτσι έχω πάντα ένα φιλμ προστασίας ανάμεσα στο σφουγγάρι και στο βερνίκι, μειώνοντας στο ελάχιστο τις τριβές, άρα και το κλασικό αράχνιασμα που βλέπουμε στον ήλιο.

    Όσο για τον αέρα που ρωτάς, κάνεις πολύ καλά, διότι είναι απαραίτητος για να απομακρύνει τη σκόνη από όλα τα κρυφά σημεία του σαλονιού. Κυρίως στα υφασμάτινα καθίσματα, θα εκπλαγείτε το τι σκόνη θα σηκωθεί όταν το φυσήξετε δυνατά!

  5. #35
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Θέλετε να σπάστε λίγο πλάκα?

    Την επόμενη φορά που βρεθείτε σε πλυντήριο (όχι για να πλύνετε το δικό σας αυτοκίνητο, προς Θεού), κάντε παρατήρηση στους 'μαύρους' που τα πλένουν 'όπως να ναι', και εξηγήστε τους το σωστό τρόπο ξεπλύματος αφρού.

    Βέβαια το να βρείτε πλυντήριο που χρησιμοποιεί αφρό είναι κι αυτό challenging, αλλά ίσως βρεθείτε τυχεροί. Επίσης μη ξεχάσετε να τους πείτε να το ξεπλύνουν εντός 2' από τη στιγμή που το έχουν ψεκάσει και όχι αργότερα διότι μπορεί να προκληθεί ζημιά στο χρώμα. Θα σας κοιτούν σαν εξωγήινο....

  6. #36
    Εγγραφή
    30-12-09
    Περιοχή
    Salonica . . .
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    4.592
    Thanked
    5586
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Κωστα . . .

    Εχω μαμα m pack Ε46 . . .

    Στο m pack οπως γνωριζεις τα φινιστρινια ειναι μαυρα γυαλιστερα . . .

    Στα εξακυλινδρα νικελ . . .

    Και στα απλα μαυρο χωρις γυαλαδες κτλ . . .

    Σε εμενα που ειναι m pack και το πλενω 3-4 φορες την βδομαδα τα φινιστρινια μαζευουν πουρι . . .

    Αν το κανω με αλοιφη φευγει και επανερχεται η κανονικη γυαλαδα που ειχε . . .

    Αυτο βεβαια δεν το κανει στο πρωτο πλυσιμο μετα απο 1-2 μηνες . . .

    Ξερεις τι μπορει να φταει ; ; ;

  7. #37
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Christos 330 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κωστα . . .


    ...............το πλενω 3-4 φορες την βδομαδα . . .


    Αυτο βεβαια δεν το κανει στο πρωτο πλυσιμο μετα απο 1-2 μηνες . . .
    3-4 φορές την εβδομάδα!!! Και γω νόμιζα με 1 φορά τη βδομάδα γίνομαι υπερβολικός!

    Πουρί να σου μαζεύει??? Δεν το έχω ξανακούσει. Έχω δει βέβαια τα μαύρα τα κλασσικά να ματάρουν και τα νίκελ να θαμπώνουν, αλλά τα μαύρα γυαλιστερά (αυτά έχω και γω) είναι τα πιο εύκολα στη συντήρηση. Βέβαια δε μπορώ να καταλάβω και τι εννοείς πουρί....και πως μπορεί να το μαζεύει εκεί αφού το αμάξι πλένεται τόσο τακτικά.

  8. #38
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Κώστα μη μου βάλεις τις φωνές. (δεν θα το χρησιμοποιήσω αν δεν πάρω οκ απο εσένα)

    Το Swaz, τι μέρος του λόγου είναι;

    Οι εντουράδες πίνουν νερό στο όνομά του, όπως επίσης και οι -γουρουνάδες-.

    Για τις ζάντες το θέλω γιατί αυτό το ψεκαστο-σκατό της sonax που πήρα απο το βενζινάδικο δεν κάνεi τίποτα νομίζω, τσάμπα το 10άρικο που έδωσα.

  9. #39
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Snoopy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κώστα μη μου βάλεις τις φωνές. (δεν θα το χρησιμοποιήσω αν δεν πάρω οκ απο εσένα)

    Το Swaz, τι μέρος του λόγου είναι;

    Οι εντουράδες πίνουν νερό στο όνομά του, όπως επίσης και οι -γουρουνάδες-.

    Για τις ζάντες το θέλω γιατί αυτό το ψεκαστο-σκατό της sonax που πήρα απο το βενζινάδικο δεν κάνεi τίποτα νομίζω, τσάμπα το 10άρικο που έδωσα.
    σιγουρα ο ειδικος ξερει πολυ περισσοτερα....

    εγω σαν χρηστης του ΣΟΥΑΖ ομως....πινω νερο στο ονομα του σαν τους εντουραδες....κ καποιοι γνωστοι το βαζουν κ στο πλυντηριο για τα ρουχα....δεν βλαπτει πουθενα...!!!!
    ...αυτο το χερακι εχει μονο σημασια!

  10. #40
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bmw330vasilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    σιγουρα ο ειδικος ξερει πολυ περισσοτερα....

    εγω σαν χρηστης του ΣΟΥΑΖ ομως....πινω νερο στο ονομα του σαν τους εντουραδες....κ καποιοι γνωστοι το βαζουν κ στο πλυντηριο για τα ρουχα....δεν βλαπτει πουθενα...!!!!
    Και εγώ με αυτό το πράμα έχω πάθει πλάκα.
    Το δουλεύει η καθαρίστρια στη δουλειά και πριν απο λίγες μέρες το έριξε στα πλακάκια του γκαραζ.
    Μακάρι να μπορούσα να βάλω φωτογραφία, λες και αλλάξαμε πάτωμα.
    Τόσο καθαρό.

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP