Σελίδα 36 από 57 ΠρώτηΠρώτη ... 26343536373846 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 351 έως 360 από 569

Θέμα: Προϊόντα περιποίησης αυτοκινήτου που μας άρεσαν

  1. #351
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλή αρχή
    Ο Μιχάλης είναι εξυπηρετικότατος και πάντα πρόθυμος να βοηθήσει!
    Detailing Madness

  2. #352
    Εγγραφή
    07-08-12
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    460
    Thanked
    344
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παιδιά μια ερώτηση: Το καθαριστικό για τις ζάντες το ρίχνουμε σε βρεγμένες ή στεγνές ζάντες?
    Στις επόμενες αγορές θα είναι το Auto Finesse Spritz για το εσωτερικό (ταμπλώ κλπ) και ψάχνουμε για κερί...

    Βασικά έχω δει το συγκεκριμένο Θέμα δεν ξέρω κι εγώ πόσες φορές και θέλω να πάω σε Detailing Shop για κάτι αντίστοιχο...

  3. #353
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BabisStinson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά μια ερώτηση: Το καθαριστικό για τις ζάντες το ρίχνουμε σε βρεγμένες ή στεγνές ζάντες?
    Στις επόμενες αγορές θα είναι το Auto Finesse Spritz για το εσωτερικό (ταμπλώ κλπ) και ψάχνουμε για κερί...

    Βασικά έχω δει το συγκεκριμένο Θέμα δεν ξέρω κι εγώ πόσες φορές και θέλω να πάω σε Detailing Shop για κάτι αντίστοιχο...
    Γενικα, τα καθαριστικα ζαντων εφαρμοζονται σε στεγνες ζαντες. Λογικα ομως το προιον που πηρες θα αναγραφει την ακριβη διαδικασια εφαρμογης του οποτε ανατρεξε εκει.

    Για κερι, πες μας ποσα χρηματα διαθετεις κι εδω ειμαστε να βοηθησουμε.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Driver M : 26-09-12 στις 19:07
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  4. The Following User Says Thank You to Driver M For This Useful Post:

    BabisStinson (26-09-12)

  5. #354
    Εγγραφή
    17-12-11
    Μηνύματα
    567
    Thanked
    1529
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Βασικό:η ζάντα πρέπει πάντα να είναι κρύα πριν καθαριστεί.
    Από εκεί και πέρα,αν θες να ασχοληθείς με σοβαρό detailing και το αποτέλεσμα να διαρκέσει καιρό,πρέπει να ακολουθήσεις την κλασική διαδικασία,που συνοπτικά έχει ως εξής:πηλός-γυάλισμά-κέρωμα.
    Αν δεν έχεις χρόνο-διάθεσή-γνώση να ασχοληθείς ή το ψιλοφοβάσαι για αρχή,μπορείς να απευθυνθείς σε έναν καλό επαγγελματία (ο Μιχάλης είναι ένας από αυτούς-μιλάω εκ πείρας), για να σου κάνει ένα καλό γυάλισμα-κέρωμα,ώστε αφενός να φύγει η αράχνη (το λεγόμενο correction),χωρίς να κάψεις το βερνίκι,αφετέρου με το κέρωμα να προστατευτεί το γυαλισμένο βερνίκι,και στη συνέχεια μπορείς να ασχοληθείς μόνος σου με τη συντήρηση της επιφάνειας,με καλά σαμπουάν,quick detailers και κερώματα με το χέρι.
    Θα εντυπωσιαστείς με το αποτέλεσμα, ειδικά σε σκούρα χρώματα είναι λες και το αυτοκίνητο έχει ξαναβαφτεί.
    Επίσης έχε υπόψιν σου ότι τα βερνίκια της BMW θεωρούνται σκληρά (θεωρητικά αργούν να εμφανίσουν αράχνη-αν και κατά τη γνώμη μου ένα πλύσιμο με βούρτσα αρκεί-αλλά από την άλλη πολύ δύσκολα επανέρχονται με γυάλισμα στο χέρι).
    Προσοχή:το detailing είναι εθιστικό και μπορείς να κολλήσεις...
    Ό,τι άλλο θέλεις,εδώ είμαστε.

  6. The Following 2 Users Say Thank You to Ε91 For This Useful Post:

    BabisStinson (26-09-12), BILL007 (26-09-12)

  7. #355
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ε91 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσοχή:το detailing είναι εθιστικό και μπορείς να κολλήσεις...
    Ό,τι άλλο θέλεις,εδώ είμαστε.

    Εμένα μου λες..
    Για απλή συντήρηση ξεκίνησα και έχω περάσει στο επίπεδο να πλένω ακόμη και το ποδήλατο μετά από κάθε βόλτα...
    ΑΣΕ με να χαρείς....
    Detailing Madness

  8. #356
    Εγγραφή
    07-08-12
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    460
    Thanked
    344
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά.
    - Θα κοιτάξω τις οδηγίες και αν δεν δω να αναγράφεται κάτι πάνω στην συσκευασία θα κάνω κι ένα τηλέφωνο στον Μιχάλη να τον ρωτήσω..
    - Βασικά αυτό έλεγα, να πήγαινα το αυτοκίνητο για αρχή να γίνει ένα σωστό correction από κάποιον επαγγελματία και μετά να ξεκινούσα κι εγώ σιγά σιγά τα κερώματα, quick detailing, κλπ.. Θέλει πολλή δουλειά το αμάξι μου (ένας λόγος που σκεφτόμουν και το βάψιμο από την αρχή..) και μόνος μου δεν θα καταφέρω τίποτα. Χρειάζεται σωστές βάσεις.
    - Δεν έχω πρόβλημα με τον "εθισμό", μου αρέσει η διαδικασία πλυσίματος του αυτοκινήτου και να το έχω όσο πιο καθαρό γίνεται.
    - Spritz για καθαριστικό ταμπλώ πώς σας φαίνεται
    - Για κερί έλεγα να δώσω μέχρι 50 ευρώ. Αρκεί για κάποιο καλό κερί, ή πρέπει να δώσουμε πολύ παραπάνω?

  9. #357
    Εγγραφή
    07-08-12
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    460
    Thanked
    344
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Επειδή παίζει να πάω αύριο άλλη μία βόλτα από την Swell πώς σας φαίνονται τα 2 παρακάτω προϊόντα:
    - Auto Finesse Spritz για το εσωτερικό
    - Auto Finesse Revive για να "ζωντανέψουμε" τα πλαστικά..

    Είδα ότι τα χρησιμοποιούν και στο https://www.detailingworld.co.uk/

    Τελικά ίσως τα πιο καλά μπαξίματα είναι τα καθαριστικά..!

    Τώρα ετοιμάζομαι να ξεκινήσω το πλύσιμο του αυτοκινήτου μετά από πολύ καιρό..

  10. #358
    Εγγραφή
    15-05-11
    Μηνύματα
    110
    Thanked
    66
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BabisStinson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή παίζει να πάω αύριο άλλη μία βόλτα από την Swell πώς σας φαίνονται τα 2 παρακάτω προϊόντα:
    - Auto Finesse Spritz για το εσωτερικό
    - Auto Finesse Revive για να "ζωντανέψουμε" τα πλαστικά..

    Είδα ότι τα χρησιμοποιούν και στο https://www.detailingworld.co.uk/

    Τελικά ίσως τα πιο καλά μπαξίματα είναι τα καθαριστικά..!

    Τώρα ετοιμάζομαι να ξεκινήσω το πλύσιμο του αυτοκινήτου μετά από πολύ καιρό..
    Τα προϊόντα μπορεί να είναι καλά αλλά είναι άκριβά, ειδικά αν ξεκινάς τώρα. Θα σου πρότεινα το παρακάτω προϊόν για τα εσωτερικά μέρη του αυτοκινήτου (ταμπλό, πλαϊνά κτλ). Έχει πολύ καλές κριτικές.

    https://www.shinearama.co.uk/product.php?id=AGL-VRC-500

    Γενικά το συγκεκριμένο κατάστημα (shinearama) έχει πολύ καλά προϊόντα, φθηνά μεταφορικά για ελλάδα (7 λίρες για ότι πάρεις) και υπάρχει και κωδικός
    έκπτωσης 8% (H9118).

    Προφανώς καλύτερα θα ήταν να στηρίζαμε ένα ελληνικό μαγαζί αλλά η διαφορά στις τιμές (σε κάποια προϊόντα) αλλά κυρίως η ποικιλία, δε συγκρίνονται.

  11. The Following User Says Thank You to gupakos For This Useful Post:

    BabisStinson (29-09-12)

  12. #359
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gupakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα προϊόντα μπορεί να είναι καλά αλλά είναι άκριβά, ειδικά αν ξεκινάς τώρα. Θα σου πρότεινα το παρακάτω προϊόν για τα εσωτερικά μέρη του αυτοκινήτου (ταμπλό, πλαϊνά κτλ). Έχει πολύ καλές κριτικές.

    https://www.shinearama.co.uk/product.php?id=AGL-VRC-500

    Γενικά το συγκεκριμένο κατάστημα (shinearama) έχει πολύ καλά προϊόντα, φθηνά μεταφορικά για ελλάδα (7 λίρες για ότι πάρεις) και υπάρχει και κωδικός
    έκπτωσης 8% (H9118).

    Προφανώς καλύτερα θα ήταν να στηρίζαμε ένα ελληνικό μαγαζί αλλά η διαφορά στις τιμές (σε κάποια προϊόντα) αλλά κυρίως η ποικιλία, δε συγκρίνονται.
    H διαφορά στις τιμές σε σχέση με το ελληνικό κατάστημα είναι τόσο μικρή που πραγματικά δεν αξίζει να προτιμηθεί το αγγλικό κατάστημα, εκτός κι αν ψάχνει κάποιος κάτι που δεν υπάρχει εδώ.
    Ιδίως με τα μεταφορικά, εξανεμίζεται εντελώς.
    Ως προς την ποικιλία έχεις δίκιο, αλλά ένας μέτριος, ως προς την ενασχόληση, detailer (όπως φερειπείν θεωρώ τον εαυτό μου) δεν παίζει να χρειάζεται κάτι παραπάνω. Κάποιος με μεγάλη συλλογή ίσως να θέλει και κάποια πράγματα ακόμα, αλλά σε καμια περίπτωση κάποιος πρωτάρης, έστω μέτριος, με το detailing.
    Οπότε, αν δεν ψάχνουμε κάτι ιδιαίτερα εξειδικευμένο, καλό είναι να ενισχύουμε τους σωστούς επαγγελματίες όπως έχει αποδείξει ότι είναι ο συγκεκριμένος, τουλάχιστον κατά τη γνώμη μου.

    Φίλε Babisstinson, τα προϊόντα που σκέφτεσαι να αγοράσεις αν και δεν τα έχω δοκιμάσει προσωπικά, φαίνονται μια χαρά.
    Αλλά αντί να πάρεις δυο διαφορετικά προϊόντα (ένα για εξωτερικά πλαστικά κι ένα για εσωτερικά), μπορείς να πάρεις κάτι που να κάνει και για τις 2 χρήσεις όπως το πολύ καλό 303 aerospace protectant, το οποίο είναι φοβερά αντιστατικό και προστατεύει πολύ καλά.
    Τώρα, αν τα εξωτερικά πλαστικά-τσιμούχες είναι ιδιαίτερα ξεθωριασμένα, τότε το 303 δεν θα κάνει πολλή δουλειά καθώς έιναι κυρίως για προστασία κι όχι επαναφορά, οπότε καλύτερα να πάρεις και το Autofinesse revive Pου είναι για τη δουλειά αυτή.
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  13. The Following 4 Users Say Thank You to Driver M For This Useful Post:

    BabisStinson (29-09-12), BILL007 (29-09-12), bill_m3 (29-09-12), Konstantinos E60 (29-09-12)

  14. #360
    Εγγραφή
    07-08-12
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    460
    Thanked
    344
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Πέρασα σήμερα από την Swell και πήρα ακόμα 2 προϊόντα, το Angelwax Elixir και το Auto Finesse Spritz, κι ένα πινελάκι ακόμα.
    Ορίστε η "συλλογή" μου μέχρι στιγμής, χωρίς πετσέτες, pads και πινέλα.



    Πώς σας φαίνεται?

    Επόμενη αγορά θα είναι κάποιο προϊόν που να αφαιρεί εύκολα ρετσίνια και κουτσουλιές χωρίς να προκαλέι ζημιά. Έχετε να προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο?


    Ο Μιχάλης εξυπηρετικότατος όπως πάντα και πρόθυμος να λύσει οποιαδήποτε απορία. Είδε και το αμάξι μου εξονυχιστικά, βλέποντας τι μπορεί να διορθωθεί και τι όχι και μου πρότεινε μία συνολική περιποίηση. Ελπίζω να γίνει σύντομα, budget επιτρέποντος..

Σελίδα 36 από 57 ΠρώτηΠρώτη ... 26343536373846 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP