Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 46

Θέμα: Ενδειξη πιεσης ελαστικων

  1. #21
    Εγγραφή
    26-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    809
    Thanked
    1834
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αυτο που εχω εγω δεν θυμαμαι πως λεγεται, ξερω ομως πως για το κανω reset πρεπει να ειμαι σταματημενος, ο κινητηρας σβηστος και το start-stop πατημενο.
    Ανδρών επιφανών πάσα γη τάφος

  2. The Following User Says Thank You to strof For This Useful Post:

    Spiros335i (09-03-11)

  3. #22
    Εγγραφή
    05-03-11
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    45
    Thanked
    24
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εσυ οπως και ολα τα Ε9x στην Ευρωπη εχουν RPA ή Flat Tire Monitor αν θες.

  4. #23
    Εγγραφή
    16-02-11
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    144
    Thanked
    100
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο s42performance Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το RDC και το RPA ειναι 2 εντελώς διαφορετικά πράγματα αυτό που έχετε εσείς το λένε ένδειξη κλαταρισμένου ελαστικού και όχι απώλειας πίεσης είναι λογικό να καθυστερεί μερικές φόρες και αρκετά γιατί δεν έχει αισθητήρες μέσα στους τροχούς άπλα καταλαβαίνει την απώλεια πίεσης από την διαφορά στις στροφές μεταξύ των σταυρωτών τροχών (όταν χάνει αέρα το λάστιχο μικραίνει η διάμετρος του άρα κάνει και περισσότερες περιστροφές στην ίδια απόσταση σε σχέση με τα άλλα) αυτό μερικές φόρες χρειάζεται χρόνο για να το αντιληφθεί το σύστημα και να μην βγάζει ψευδείς ενδείξεις .
    Ναι αλλα κλαταρισμενο ελαστικο σημαινει ταυτοχρονα απωλεια πιεσης...

    Συμφωνω οτι αν ενα ελαστικο ειναι κλαταρισμενο και τα υπολοιπα με σωστες πιεσης μπορει το συστημα να δειξει εγκαιρα την βλαβη αλλα στην περιπτωση μου που ολα τα λαστιχα ειχαν περιπου την ιδια απωλεια??

    Σ'αυτην την περιπτωση δηλαδη το συστημα διαβαζει ιδιες στροφες των τροχων αλλα τα ελαστικα δεν εχουν την απαιτουμενη πιεση αερα!!!!

    Μπαζει το συστημα μου φαινεται

  5. #24
    Εγγραφή
    05-03-11
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    45
    Thanked
    24
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    μην μπερδευεσαι το συστημα υπαρχει οχι για να σου λεει χρειαζωμαι αερα βαλε μου αλλα γιατι με τα runflat λαστιχα δεν γινεται ευκολα αντιλιπτο απο τον οδηγο το κλαταρισμενο λαστιχο και για να μην πηγαινεις για παντα χωρις αερα μεχρι να σκισεις το λαστιχο σου εχεις την ενδηξη το αν ενα λαστιχο εχει αντι για 30psi 25psi δεν ειναι στην υποχρεοση του συστηματος να σε ενημερωσει (τουλαχιστον οχι αμεσως) γιατι 25psi δεν σημαινει κλαταρισμα , κλαταρισμα σημαινει 0psi αν ηθελες κατι τετοιο σαν ενημερωση θα επρεπε το αυτοκινητο σου να ειναι εξοπλησμενο με RDC μπαταριες και πομπους μεσα στους τροχους και δεκτες ή δεκτη αναλογα το αυτοκινητο που θα σε ενημερωνε για την πιεση ανα πασα ωρα και στιγμη .

  6. #25
    Εγγραφή
    16-02-11
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    144
    Thanked
    100
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αρα εαν μετα απο ακινησια ολα τα ελαστικα εχουν την ιδια απωλεια, ας πουμε 15psi τοτε δεν θα αναψει η ενδειξη....

    Επομενως πιο συχνα ενα τσεκ στις πιεσεις και ειμαστε οκ!

  7. The Following User Says Thank You to Spiros335i For This Useful Post:

    stratos (11-03-11)

  8. #26
    Εγγραφή
    05-03-11
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    45
    Thanked
    24
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Spiros335i Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρα εαν μετα απο ακινησια ολα τα ελαστικα εχουν την ιδια απωλεια, ας πουμε 15psi τοτε δεν θα αναψει η ενδειξη....

    Επομενως πιο συχνα ενα τσεκ στις πιεσεις και ειμαστε οκ!
    Αυτο ειναι μια συνθηκη αδυνατη αλλα αν θεωρισουμε οτι ειναι υπαρκτη περιπτωση τοτε ναι δεν θα αναψει

  9. #27
    Εγγραφή
    16-02-11
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    144
    Thanked
    100
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Και ομως φιλε μου συνεβη σε εμενα!!!

  10. #28
    Εγγραφή
    05-03-11
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    45
    Thanked
    24
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παρκαρες το αυτοκινητο σου πολλες μερες και μετα το οδηγησες με ακριβως την ιδια μειωμενη πιεση και στα τεσσερα ελαστηκα σου ; πχ 10psi και στα τεσσερα αδυνατον νομιζω

  11. #29
    Εγγραφή
    16-02-11
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    144
    Thanked
    100
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο s42performance Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρκαρες το αυτοκινητο σου πολλες μερες και μετα το οδηγησες με ακριβως την ιδια μειωμενη πιεση και στα τεσσερα ελαστηκα σου ; πχ 10psi και στα τεσσερα αδυνατον νομιζω
    3 εβδομαδες.....και ηταν 15 , 18 , 19 ,21 psi

    οπως βλεπεις μονο το 15 απεχει λιγο απο τα αλλα 3 αλλα και παλι δεν αναψε τιποτα....Μετα απο ενα χιλιομετρο περιπου που εκανα νομιζω οτι επρεπε να εχει αναψει(γνωμη μου)!

  12. #30
    Εγγραφή
    17-01-10
    Περιοχή
    Βολος
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    855
    Thanked
    550
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Το συστημα εινα ακομη πιο "αναισθητο" σε απωλεια πιεσης, οταν συνδυαζεται με χαμηλοπροφιλα RFT λαστιχα, οπου οντως θελει που μεγαλη διαφορα πιεσης για να ανιχνευσει απωλεια πιεσης σε καποιο τροχο.
    Σκεφτομαι στην επομενη αλλαγη ελαστικων να βαλω after market Tyre Pressure Monitor system.
    "You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". - Marco Simoncelli R.I.P.

  13. The Following 2 Users Say Thank You to nfot For This Useful Post:

    Ptboul (11-03-11), Spiros335i (11-03-11)

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP