Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 40

Θέμα: BMW ANTI-TUNING PROGRAMM

  1. #21
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.701
    Thanked
    3257
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο patriNOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν εφτιαχναν ενα αμαξι το οποιο ηταν πολυ πιο αξιοπιστο απο τα σημερινα δεν θα ειχαν κερδος.. ετσι λοιπον προσπαθουν να προκαλουνται safe ζημιες οι οποιες δεν θα χαλασουν το ονομα τις εταιριας...
    Eιναι πολυ λαθος αυτη η αντιληψη.Κανενας κατασκευαστης δεν θελει να χαλαει το προιον του.Πιστεψε με ειναι πολυ μεγαλυτερη η χασουρα του να μην πουλας παρα του να εχεις πουλησει και να μην χαλαει.
    Ο λογος που χαλανε πιο συχνα πλεον τα αυτοκινητα ειναι πολυπλευρος και εχει καποιες βασικες αρχες οι οποιες και ειναι:

    Πολυπλοκοτητα μηχανηματων και πληθωρα εξαρτηματων σε σχεση με το πολυ κοντινο περελθον των 80's.O νομος των πιθανοτητων εδω παιζει το ρολο του.Οσο πιο πολλα τοσο μεγαλυτερη πιθανοτητα να χαλασει κατι

    Μικροτερος δειγματοληπτικος ελεγχος των εξαρτηματων με αποτελεσμα περισσοτερα ελατωματικα ανταλλακτικα πανω στα αυτοκινητα.Οι εταιριες δεν χανουν γιατι παιρνουν πισω τα λεφτα τους απο τους προμηθευτες των εκαστοτε εξαρτηματων (μοναδες ABS για περαδειγμα) και με τη σειρα τους πληρωνουν τα συνεργεια για τις εργασιες εγγυησης.Ακομα και απο αυτη τη διαδικασια εχουν κερδος!!!
    Και πολλα αλλα ακομα που δεν φανταζεστε!
    Σε καμια περιπτωση παντως δεν "τα προγραμματιζουν" να χαλανε!!!
    Για παραδειγμα θα επρεπε ολες οι αντλιες νερου να χαλανε στις 100k klm??? Αυτες που δε χαλασανε τι ειναι δλδ Highlader???
    Σαφως και υπαρχει ενα οριο χρησης ειδικα στα αναλωσιμα αλλα οχι και ετσι!!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stathis Εμφάνιση μηνυμάτων

    την επομενη χρονια επανηλθε το "κοντρα παξιμαδι" και το φιλερ... χεχεχε
    Ρε Σταθη αυτη ειναι η μονιμη μου απορια και κουβεντα με τον μηχανικο και φιλο μου στο θεμα "μηχανακια"!!!
    Κατσε ρε σχιστοματη!!! Βγαζεις απο 1.000cc 180hp για πλακα και δεν μπορεις να μου βαλεις υδραυλικα ωστηρια???Μαμω τα κοκορακια μου μεσα!!!
    Η αλλη πλευρα ισως να θετει ζητηματα που αφορουν προβληματα αδρανειας στις 15.000rpm αλλα και παλι δε το δεχομαι.
    Ειμαι ανοιχτος για τεχνικη κουβεντα σε αυτο το θεμα...που θα παει καποιος θα μου λυσει την απορια μου καποτε!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Κωνσταντίνος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eχει νομική βάση Γιάννη. Γιατί και το πρόγραμμα που σου δίνεται στον εγκέφαλο αποτελεί πνευματική ιδιοκτησία. Κάπου εκεί θα πατάνε πιστεύω.
    Πολυ σωστα Κωνσταντινε!
    "ΕΞΩ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΑΠ ΤΟΝ ΑΡΗ" (Τζιμακος)

  2. #22
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    3.147
    Thanked
    4325
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tmilatos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ετσι ελεγα και εγω, αλλα ενα PS3 τους εχει στειλει ολους αδιαβαστους!!!



    -Θεοφιλος-
    Σωστό εν μέρη. Το PS3 όμως δεν έχει κανένα παράθυρο ανοιχτό. Ειδικά απο κάποια μοντέλα και μετά (τα πρώτα έχουν παράθυρα ανοιχτά, όπως π.χ η δυνατότητα που έδινε η Sony να φορτώσεις δικό σου OS π.χ Linux).
    Ο εγκέφαλος του αυτοκινήτου έχει αναγκαστικά ολόκληρες πόρτες ανοιχτές. Για την σύνδεση με τα διαγνωστικά κ.τ.λ

  3. #23
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Δημητρη καλα δεν ειπαμε και οτι τα προγραμματιζουν να χαλανε (αν και εχει περασει πολλες φορες απο το μυαλο μου χαχαχαχ) αν και στο προσφατο παρελθον κατι παρομοιο ανακαλυφθηκε οτι γινοταν σε πολυ γνωστα laptop... μεγαλης αλυσιδας ηλεκτρονικων...
    Απλα επειδη παντα ο σκοπος ειναι το μεγαλυτερο κερδος με το μικροτερο δυνατο κοστος,οι εκπτωσεις που εχουν κανει στην ποιοτητα εχει και τα αναλογα αποτελεσματα.
    Το αθανατο γερμανικο αμαξι πια δεν υπαρχει!!!

  4. The Following User Says Thank You to Nino For This Useful Post:

    z3 2.2 (02-07-10)

  5. #24
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    3.147
    Thanked
    4325
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nino X3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δημητρη καλα δεν ειπαμε και οτι τα προγραμματιζουν να χαλανε (αν και εχει περασει πολλες φορες απο το μυαλο μου χαχαχαχ) αν και στο προσφατο παρελθον κατι παρομοιο ανακαλυφθηκε οτι γινοταν σε πολυ γνωστα laptop... μεγαλης αλυσιδας ηλεκτρονικων...
    Ωπα, έχουμε θέμα εδώ. Το όνομα των λάπτοπ που λες έχει σχέση με υπερσυμπιεστές μήπως ;;;

  6. #25
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Κωνσταντινε καταλαβαινεις οτι απο εδω δεν μπορω να σου απαντησω...μπορω ομως σε pm!

  7. #26
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    Γερμανια
    Μηνύματα
    76
    Thanked
    64
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ναι. τα ξεκλειδωνουνε, αλλα παει στον παγκο του Oliver Neumann (Noellemotors) ο εγκεφαλος.
    Δεν ξερω αν καποιος αλλος το κανει.
    Μακαρι.
    Παντως η Bmw Performance (Μοναχο), φιλοδοξει να κλεισει, η, τουλαχιστο να περιορισει στο ελαχιστο, την δραστηριοτητα των BMW-Tuners.
    Η ΑΠΕΙΛΗΤΙΚΗ επιστολη του 2009 προς ολους τους Γερμανους BMW-Dealers, που θα τολμουσαν να συνεργαζονται με Tuners, μαλλιστα κατονομαζοντας Hartge , Schnitzer, κλπ. εδειξε απο τοτε καθαρα, οτι οι προθεσεις του εργοστασιου ειναι να ''κοψει'' τα παντα εκτος την ALPINA.
    Βεβαια, μια τετοια ''πρεζα'', ''αρρωστεια'', η οπως αλλοιως θελετε πειτε το BMW-Tuning...δεν κοβεται με τιποτα!
    BMW και Tuning ειναι ιστορικα τοσο δεμενα, οσο και το λαστιχο με την ζαντα!!!

  8. #27
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bomer Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι. τα ξεκλειδωνουνε, αλλα παει στον παγκο του Oliver Neumann (Noellemotors) ο εγκεφαλος.
    Δεν ξερω αν καποιος αλλος το κανει.
    Μακαρι.
    Παντως η Bmw Performance (Μοναχο), φιλοδοξει να κλεισει, η, τουλαχιστο να περιορισει στο ελαχιστο, την δραστηριοτητα των BMW-Tuners.
    Η ΑΠΕΙΛΗΤΙΚΗ επιστολη του 2009 προς ολους τους Γερμανους BMW-Dealers, που θα τολμουσαν να συνεργαζονται με Tuners, μαλλιστα κατονομαζοντας Hartge , Schnitzer, κλπ. εδειξε απο τοτε καθαρα, οτι οι προθεσεις του εργοστασιου ειναι να ''κοψει'' τα παντα εκτος την ALPINA.
    Βεβαια, μια τετοια ''πρεζα'', ''αρρωστεια'', η οπως αλλοιως θελετε πειτε το BMW-Tuning...δεν κοβεται με τιποτα!
    BMW και Tuning ειναι ιστορικα τοσο δεμενα, οσο και το λαστιχο με την ζαντα!!!


    Ε καλα χαιρετισματα στην bmw performance του Μοναχου απο τον Γιαννη...........με τον παρα μου κανω οτι μου γουσταρει.....αλλαζω και μαρκα, δεν υπογραψα και κανα προγαμιαιο συμβολαιο με την bmw οτι θα της ειμαι πιστος για μια ζωη.....
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nick bmwlover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακαρι να μπορεσω να τον πιουμε παρεα...

  9. #28
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αυτό έλειπε, η Noelle να μην μπορούσε να ξελειδώσει τους εγεφάλους.

  10. #29
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Σε λίγο είμαι σίγουρος πως κάτι ανάλογο θα σκεφτούν και με τα χρώματα, ώστε να μη μπορείς να πας οπουδήποτε αλλού, παρά μόνο στη bmw για βαφή. Αν επιχειρήσεις να πας αλλού για παράδειγμα, η λαμαρίνα θα αντιδράει με τέτοιο τρόπο ώστε η βαφή να μη βρίσκει πρόσφυση με τίποτα και η βαφή να είναι αδύνατο να πραγματοποιηθεί.

    Ευτυχώς που δεν φτιάχνουν ΕΚΕΙΝΟΙ τα χρώματα, ειδάλως θα το είχαν ήδη εφαρμόσει...

  11. The Following User Says Thank You to Monsta For This Useful Post:

    z3 2.2 (03-07-10)

  12. #30
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Όταν είχα αγοράσει το ΤΤ το 2001, έβαλα σχεδόν αμέσως πρόγραμμα. Ήμουν πολύ ικανοποιημένος για κανα χρόνο, μέχρις ότου μου έκαναν πρόταση να δοκιμάσω και έναν άλλο βελτιωτή.

    Ελα όμως που είχα ακριβοπληρώσει το πρώτο software και δεν ήθελα να το χάσω...

    Ρώτησα λοιπόν στην αντιπροσωπεία αν μπορούσαν να μου κάνουν αντικατάσταση στον τσιπαρισμένο εγκέφαλο με έναν καινούργιο τον οποίο προφανώς θ' αγόραζα.

    Ο τεχνικός σύμβουλος λοιπόν με ενημέρωσε πως το immobilizer ταυτίζει μέσω 12-ψήφιου κωδικού τον πίνακα οργάνων με τον εγκέφαλο, πως ο κωδικός αυτός αποστέλλεται από τα κεντρικά της Audi αφού στείλουν τα στοιχεία ταυτότητας του κατόχου, πως ο κωδικός έχει ισχύ κάποιες ώρες και πως, ως εκ τούτου, είναι αδύνατον να ξαναχρησιμοποιήσω τον παλαιό εγκέφαλο στο αυτοκίνητό μου αφού θα απαιτηθεί εκ νέου όλη αυτή η διαδικασία. Σημειώστε ότι το ΤΤ μου ήταν ένα από τα πρώτα με CAN-Bus, πράγμα το οποίο δυσκόλευε τη διαδικασία.

    Πήγα λοιπόν σε γνωστό Έλληνα βελτιωτή, του εξήγησα όλα αυτά που μου είπαν, γέλασε, έφερε έναν 2ο εγκέφαλο, συνέδεσε το laptop του με την ODBII θύρα, πληκτρολόγησε κάτι, εν συνεχεία αντικατέστησε εγκεφάλους, έκανε το ίδιο ακριβώς πράγμα με τον 2ο, πέρασε και το δικό του πρόγραμμα από πάνω κι έκτοτε μπορούσα ν' αλλάζω εγκεφάλους όποτε και όπου ήθελα.

    Καθ' όλη τη διάρκεια της διαδικασίας καθόμουν σε μια γωνιά, πάνω σε ένα σκαμνί, φορώντας ενα κωνικό καπέλο που έγραφε πάνω 'M@Λ@K@Σ'.

  13. The Following 2 Users Say Thank You to S8N For This Useful Post:

    PANOS-E60 (02-07-10), stratos (03-07-10)

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP