Σελίδα 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 78

Θέμα: HHO Hydrogen Generators

  1. #21
    Εγγραφή
    18-01-10
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    879
    Thanked
    574
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Για ποιο πράγμα ακριβώς θέλεις πληροφορίες και οδηγίες φίλε μου?
    Για την διαχείριση του κινητήρα?

  2. #22
    Εγγραφή
    25-03-11
    Ηλικία
    63
    Μηνύματα
    6
    Thanked
    3
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλημέρα. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι ένας επαναπρογραμματισμός του υπολογιστή του αυτοκινήτου για να μειώνω τον ψεκασμό του καυσίμου κατά βούληση, αν είναι δυνατόν. Εξηγούμαι, η αντικατάσταση μέρους του καυσίμου με υδρογόνο δεν μπορεί να γίνει με άλλο τρόπο. Η συσκευή ηλεκτρόλυσης μπορεί να αυξομειώνει την παραγωγή όποτε το επιλέξω. Αν διατηρήσω την εργοστασιακή χαρτογράφηση και αυξήσω την παροχή υδρογόνου δεν επαρκεί το οξυγόνο για να καεί και το συμβατικό καύσιμο με αποτέλεσμα ο κινητήρας να μπερδεύει και να αυξάνει την κατανάλωση. Επίσης δεν μπορώ να αυξήσω τον όγκο του αέρα στον κύλινδρο (δεν γνωρίζω αν υπάρχει τρόπος) αλλά πιθανολογώ ότι μπορούμε να μειώσουμε μέρος του συμβατικού καυσίμου και τον χώρο που καταλαμβάνει στον κύλινδρο να το αντικαταστήσω με υδρογόνο διατηρώντας την στοιχειομετρική αναλογία αέρα-καυσίμου. Με τον τρόπο αυτό μπορώ να αυξήσω την χιλιομετρική αυτονομία του ρεζερβουάρ και να αυξήσω την οικονομία καυσίμου σε μεγαλύτερα ποσοστά. Αν έχεις να προτείνεις κάτι διαφορετικό μετά χαράς να το συζητήσουμε.

  3. #23
    Εγγραφή
    13-05-11
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7
    Thanked
    6
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα,

    Φίλε demiogr Θέλω να ρωτήσω το εξής.
    Κατά την καύση, το υδρογόνο αναμιγνύετε με οξυγόνο και παράγετε θεωρητικά μια μικρή ποσότητα νερού, αυτό έχει σαν αποτέλεσμα (μακροχρόνια) την βλάβη του κινητήρα (σκουριά κ.α.) μιας και δεν έχει κατασκευαστεί για αυτές τις προδιαγραφές.
    Ισχύει αυτό ή κάνω λάθος????
    I would love to change the world, but they won’t give me the source code......

  4. #24
    Εγγραφή
    25-03-11
    Ηλικία
    63
    Μηνύματα
    6
    Thanked
    3
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αγαπητέ φίλε, ο κινητήρας σου με το καύσιμο που καταναλώνει παράγει ένα μέρος των καυσαερίων σε υδρατμούς, Θα έχεις προσέξει την εξάτμιση του αυτοκινήτου τις κρύες μέρες του χειμώνα. Αυτός ο άσπρος καπνός που απολήγει στο περιβάλλον μέχρι να ζεσταθεί ο καταλύτης του οχήματος είναι υδρατμοί. Δηλαδή νερό σε ατμούς. Επομένως η καύση της βενζίνης έχει παράγωγα υδρατμούς οι οποίοι δημιουργούνται κατά την έξοδο των καυσαερίων από τον κύλινδρο και όχι σε αυτόν. Η καύση του υδρογόνου παράγει νερό το οποίο μέσα στον κύλινδρο είναι σε αέρια μορφή επειδή επικρατούν θερμοκρασίες που ξεπερνούν κατά πολύ την θερμοκρασία βρασμού του νερού (100 βαθμούς) και εκτονώνονται όταν ανοίγουν οι βαλβίδες εξαγωγής. Οι ατμοί υγροποιούνται κατά την πορεία τους στην εξάτμιση. Το υδρογόνο είναι συνθετικό των υδρογονανθράκων επομένως καίγεται στον κινητήρα και όταν χρησιμοποιείς συμβατικά καύσιμα.(βενζίνη, πετρέλαιο, αέριο). Η χρήση λοιπόν περισσότερου υδρογόνου απλά παράγει μεγαλύτερη ποσότητα υδρατμών.

  5. The Following 2 Users Say Thank You to demiogr For This Useful Post:

    kloukakis (30-05-11), Ntsagara (31-05-11)

  6. #25
    Εγγραφή
    18-01-10
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    879
    Thanked
    574
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα φίλε μου. Κοίταξε να δεις, το θέμα της διαχείρισης του κινητήρα είναι πολύ μεγάλο κεφάλαιο και δεν υπάρχουν οδηγίες χρήσεις παρα μόνο κανόνες,μέθοδοι και τύποι. Ο τρόπος με τον οποίο ο εγκέφαλος του αυτοκινήτου σου διαχειρίζεται το μείγμα εξαρτάται απο πολλές παραμέτρους όπως το καύσιμο που βάζεις, η θερμοκρασία του κινητήρα, η θερμοκρασία του αέρα κτλ. Όλα αυτά γίνονται μέσω του κώδικα που τρέχει ο εγκέφαλος, ο οποίος είναι προγραμματισμένος για να δουλεύει τον κινητήρα ανάλογα με τα παραπάνω και όχι μόνο. Ο εγκέφαλος σου προφανώς μπορεί να επαναπρογραμματιστεί και να ρυθμίσεις το μείγμα του καυσίμου, όχι όμως και το μείγμα του υδρογόνου που ψεκάζεις. Επειδή δεν ξέρω ακριβώς πως δουλεύει αυτό που φτιάχνεις, δηλαδή το πως καθορίζεις την ποσότητα του υδρογόνου, δεν ξέρω να σου πω αν ένας επαναπρογραμματισμός μόνο σου είναι αρκετός.

    Τι επιλογές έχεις λοιπόν.
    1) Κάνεις καινούργια ρύθμιση στον υπάρον και τελειώνεις
    2) Αντικαθιστάς τον υπάρχον εγκέφαλο με έναν aftermarket, κοινώς "άγραφο"

    Εαν η πρώτη περίπτωση σου είναι αρκετή, ακολουθείς αυτό και η ζωή σου γίνεται πολύ πιο εύκολη. Εαν όχι τα πράγματα περιπλέκουν και γίνονται αρκετά δύσκολα, όμως με σίγουρα καλύτερα αποτελέσματα τα οποία με αρκετή προσωπική δουλειά μπορείς να ελέγξεις εσύ.

    Κατά πάσα πιθανότητα θα πρέπει να πας σε έναν προγραμματιστή που ασχολείται με το αντικείμενο και διαθέτει τα κατάλληλα μέσα για να σου κάνει τον επαναπρογραμματισμό. Το θέμα είναι οτι και πάλι δεν ξέρω εαν ο προγραμματιστής θα μπορέσει να ρυθμίσει ένα τέτοιο σύστημα. Αυτή είναι η πιο εύκολη λύση(αν ξαναλέω μπορεί κάποιος να σου το ρυθμίσει), το θέμα είναι οτι γι αυτές τις δουλειές παίρνουν αρκετά χρήματα και πως κάθε φορά που θα θέλεις να αλλάξεις κάτι θα πρέπει να ξαναπάς εκεί.

    Εγώ στην προσπάθειά μου να υπερτροφοδοτήσω τον αμάξι μου ακολούθησα την δεύτερη επίπονη επιλογή. Το θετικό είναι όμως οτι θα μπορείς ανα πάσα ώρα και στιγμή να ρυθμίσεις τα μείγματα με ένα απλό λαπτοπ στον δρόμο. Βέβαια αυτό προΰποθέτει οτι θα έχεις και τις κατάλληλες γνώσεις. Εφ όσον έχεις καλές γνώσεις στην χημεία ο δρόμος γίνεται πιο εύκολος και με το κατάλληλο διάβασμα θα είσαι σε θέση.

    Για να αντικαταστήσεις και να προγραμματίσεις έναν νέο εγκέφαλο θα δυσκολευτείς πολύ. Εγώ προσπαθώ να το κάνω μόνος μου, διάβασε το σχετικό θρεντ(https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=7957) που έχω ανοίξει για να πάρεις μια ιδέα. Δυστυχώς δεν το έχω ξεκινήσει πολύ καιρό και γι αυτό είμαι ακόμα στην φάση της εγκατάστασης. Ο εγκέφαλος αυτός σου δίνει την δυνατότητα να οδηγήσεις και δεύτερη σειρά απο μπεκ, οπότε αυτό μπορεί να σε βοηθήσει ακόμα περισσότερο. Εαν θέλεις μπορώ να σου προτείνω και ένα βιβλίο σχετικά με την διαχείριση. Να ξέρεις ωστόσο οτι για να αγοράσεις έτοιμο κάτι τέτοιο θα σου κοστίσει πάρα πολύ, όπως και η εγκατάστασή και η ρύθμισή του απο κάποιον ειδικό.

    Εαν ξαναλέω αυτό που θέλεις είναι να κάνεις κάποιες μικρές αλλαγές στα μείγματα και να μην ξανασχοληθείς , ξεχνάς όσα σου είπα και απλά κάνεις επαναπρογραμματισμό στον υπάρχον.

    Ελπίζω να σε βοήθησα.

  7. #26
    Εγγραφή
    25-03-11
    Ηλικία
    63
    Μηνύματα
    6
    Thanked
    3
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Κώστα, ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Το υδρογόνο που σου προανέφερα είναι ανεξάρτητο (ακόμα) από την λειτουργία του κινητήρα. Υπάρχει σε προηγούμενο μήνυμα, περιγραφή της συσκευής. Η αυξομείωση της παραγωγής γίνεται ανεξάρτητα από την λειτουργία του κινητήρα στην παρούσα φάση. Οι γνώσεις μου δεν είναι πολύ μεγάλες αλλά μαθαίνω γρήγορα και το αυτοκίνητο πάντα μου άρεσε σαν ενασχόληση ανεξάρτητα αν έπρεπε να μεγαλώσω αρκετά για να αρχίσω την περιπέτεια. Αιτία έγινε ένα ιστότοπος που πριν ένα χρόνο μ' έβαλε στην πρίζα. Μπορείς να ρίξεις μια ματιά www.bens.gr. Το δοκίμασα και έγινα ενθουσιώδης πελάτης στην αρχή και ορκισμένος πωλητής στην συνέχεια. Γνωρίστηκα με τον κατασκευαστή της συσκευής τον Μανώλη τον Καλή και κάποια στιγμή τον παρότρυνα να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε για να παράγουμε υδρογόνο. Ξεκινήσαμε αρχές Φεβρουαρίου τις πρώτες δοκιμές και τέλος Μαρτίου είχαμε αρχίσει να διαμορφώνουμε την συσκευή που σήμερα παράγουμε και πολύ σύντομα θα αντικαταστήσουμε με κάτι πολύ πιο εμπορικό και πιο βιομηχανοποιημένο θέλω να ελπίζω. Μπορείς να επισκεφθείς τα link για να έχεις μια εικόνα. Ο Μανώλης είναι ένα πολύ καλά καταρτισμένο άτομο και οι ιδέες του είναι εξαιρετικές. Τα ηλεκτρονικά είναι η φύση του. Πιστεύω ότι θα μπορούσαμε να ακολουθήσουμε τον δύσκολο δρόμο για να λειτουργούμε ανεξάρτητα και άμεσα. Το Bens είναι εξολοκλήρου προσωπική του εφεύρεση.
    Η σκέψη για επαναπρογραμματισμό γεννήθηκε όταν κατανοήσαμε ότι στο υδρογόνο ισχύει απόλυτα η ρήση "ού το εύ εν τω πολύ" και ότι για να αυξήσουμε θεαματικά την οικονομία πρέπει να διαχειριστούμε διαφορετικά τον κινητήρα. Θα τα ξαναπούμε σ΄ευχαριστώ θερμά.

  8. #27
    Εγγραφή
    18-01-10
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    879
    Thanked
    574
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παρακαλώ! Επειδή έχω εξεταστική τώρα δεν είχα πολύ χρόνο για να μελετήσω το θέμα να δω πως δουλεύει. Γι αυτό σου τα έγραψα έτσι αναλυτικά για να πάρεις μια ιδέα εσύ που ξέρεις τι θέλεις. Συγχαρητήρια πάντως σε όλους σας που το παλεύεται, εύχομαι να σας βγει όπως το θέλετε και να τα κλείσετε τα μαμημένα τα βενζιναδικα(έτσι κι αλλιώς και αυτοί νερό μας βάζουν χεχε). Εαν έχει καλή επαφή με τα ηλεκτρονικά θα είναι σχετικά εύκολο για εσας να βάλετε το megasquirt και πιστεύω πως με λίγο διάβασμα θα κάνετε και πολύ καλή διαχείριση. Σου το πρότεινα και επειδή μπορεί να οδηγήσει όπως σου είπα και δεύτερα μπεκ, ενώ στην πλακέτα του έχει χώρο και για custom κυκλωματάκια. Ακόμα ο κώδικας που τρέχει είναι ανοιχτός για επεμβάσεις, εαν έχετε και καλή επαφή με προγραμματισμό θα μπορέσετε να κάνετε οτι θέλετε. Πάντως να ξέρεις οτι η αντικατάσταση του εργοστασιακού εγκέφαλου δεν είναι πολύ εύκολη ειδικά σε καινούργια αυτοκίνητα, καθώς ο εγκέφαλος λειτουργεί και άλλα πράγματα εκτός απο τη μηχανή, όπως πχ esp. Όμως όλα γίνονται, όπως μπορώ να βοηθήσω πες μου.

  9. #28
    Εγγραφή
    13-05-11
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7
    Thanked
    6
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα,

    Θα ήθελα να καταθέσω τις απόψεις μου για το θέμα που αναφέρεστε μιας και πιστεύω ότι δεν ξεκαθαρίστηκαν 100% οι λεπτομέρειες που κάνουν την διαφορά.
    Οι συγκεκριμένες συσκευές δεν παράγουν υδρογόνο αλλά οξείδιο του υδρογόνου που είναι το παράγωγο από την ηλεκτρόλυση του νερού άρα σημάνει ότι στο τελικό προϊόν περιέχονται 2 μέρη υδρογόνο ένα οξυγόνο.

    Το ΗΗΟ χρησιμοποιείτε στην βιομηχανία μετάλλων για την επεξεργασία λόγω των υψηλών θερμοκρασιών που παράγει κατά την καύση του αν και τείνει να εξαλειφθεί λόγο της ασετιλίνης.

    Η παραγωγή του υδρογόνου από ηλεκτρόλυση και μάλιστα σε αυτό το μέγεθος μας δίνει μέγιστο περίπου 50 λίτρα την ώρα άρα 33 λίτρα καθαρού υδρογόνου την ώρα 0,55 λίτρα το λεπτό.
    Ένας κινητήρας μεσαίου μεγέθους χρειάζεται περίπου 500 λίτρα αέρα το λεπτό στο ρελαντί άρα έχουμε ένα μίγμα 500 λίτρα αέρα με 0,55 λίτρα υδρογόνο αν το διαιρέσουμε με έναν πλήρη κύκλο ~ 800 στροφών το λεπτό έχουμε 0,625 λίτρα αέρα και 0,0006875 καθαρού υδρογόνου άρα το πρώτο συμπέρασμα είναι ότι η ποσότητα του υδρογόνου που παράγεται είναι ίση σε απόδοση καύσης στο ρελαντί με 2ml βενζίνης το λεπτό άρα 120ml την ώρα άρα 0,192¤ την ώρα σε ρελαντί αν το ίδιο παράδειγμα το εφαρμόσουμε σε πορεία που οι ανάγκες σε αέρα του κινητήρα αυξάνονται η σχέση υδρογόνου/ αέρα μειώνεται με μείωση της απόδοσης καύσης του μειγματος.
    Αν υποθέσουμε τώρα ότι λύνουμε το πρόβλημα παραγωγής αρκετού υδρογόνου ώστε να φτάσουμε σε ένα επίπεδο 640gr την ώρα καθαρού υδρογόνου (σχετικό πείραμα που έγινε στην NASA αναφέρει 0,0899 g/λίτρο παραγόμενου ΗΗΟ σε συνθήκες περιβάλλοντος) έχουμε να αντιμετωπίσουμε 4 θέματα :

    1ον Αυτανάφλεξη Μείγματος
    Γενικά, το φαινόμενο "backfire" (αυτανάφλεξη) εμφανίζεται μέσα σε έναν κινητήρα, όταν το μίγμα αέρα – καυσίμου αναφλέγεται κατά την εισαγωγή του μέσα στον χώρο της καύσης και εφόσον οι βαλβίδες εισαγωγής προς τον χώρο καύσης είναι ακόμα ανοιχτές. Η εμφάνιση όμως του φαινομένου "backfire" αποκτά μεγαλύτερη βαρύτητα όταν αναφερόμαστε σε υδρογόνο, αφού ως γνωστόν το υδρογόνο παρουσιάζει μεγαλύτερη αναφλεξιμότητα σε περιορισμένο χώρο σε σχέση με τα συμβατικά ορυκτά καύσιμα μιας και χρειάζεται το 1/10 της ενέργειας που απαιτείται για την ανάφλεξη της βενζίνης.
    Οπότε το λεγόμενο φαινόμενο «χτύπησε πυράκια» σε έναν κινητήρα που δεν θα μπορεί να ελέγξει το μίγμα ώστε να αναπροσαρμόσει το μίγμα , αν και αναπροσαρμογή σημαίνει μείωση του υδρογόνου, θα είναι καθημερινό.

    2ον Ακροφύσια Ψεκασμού
    Τα μπέκ τον συμβατικών κινητήρων έχουν σχεδιαστεί για την πυκνότητα του μείγματος που υπάρχει στην βενζίνη/αέρα άρα για να γίνει χρήση διαφορετικού μείγματος (ο αέρας μετά την εισαγωγή περνάει από τα μπέκ ώστε να ψεκαστεί στον κινητήρα με βενζίνη σε μορφή σταγονιδίων) πρέπει να αλλαχθούν. Στην περίπτωση του υδρογόνου η πυκνότητα του μείγματος μειώνεται δραματικά άρα δεν μιλάμε μόνο για επαναπρογραμματισμό εγκεφάλου αλλά για μια σειρά αλλαγών ( μπεκ – εισαγωγή – σωληνάκια κ.α.)

    3ον Κατάλοιπα καύσης
    Κατά την καύση του το υδρογόνο παράγει Η2Ο (νεράκι) έστω όπως αναφέρετε εδώ ότι περνάει από τον θάλαμο καύσης με τον καταλύτη τη γίνεται; Οι υδρατμοί που αναφέρονται εδώ παράγονται από την θέρμανση του ατμοσφαιρικού αέρα (υγρασία) στο «τελικό καζανάκι» της εξάτμισης και όχι στον καταλύτη. Έτσι λοιπών έχουμε νερό και βενζίνη ( κανένα αμάξι δεν έχει τέλεια καύση) στον καταλύτη λόγο θερμοκρασίας, υπό φυσιολογικές συνθήκες, τα ελάχιστα κατάλοιπα βενζίνης αναφλέγονται πριν περάσουν τα φίλτρα του καταλύτη αλλά αν την βενζίνη την αναμίξουμε με νερό τότε δεν υπάρχει ανάφλεξη αλλά ένα μίγμα που επικάθεται στα φίλτρα του καταλύτη και αναμιγνύεται με τα κατάλοιπα καύσης και έχουμε το φαινόμενο της λιθίασης (κοινώς βούλωμα από λάσπη).

    4ον Χαμηλές Θερμοκρασίες
    Ο χειρότερος εχθρός στο πλάνο της παραγωγής ενέργειας από νερό είναι οι χαμηλές θερμοκρασίες φανταστείτε λοιπών σε περίπτωση μείων βαθμών πόσο καταστροφική θα είναι η χρήση υδρογόνου στον κινητήρα που θα έχουν μείνει υδρατμοί μετά το σταμάτημα της λειτουργίας σε όλο το κύκλωμα, ο κινητήρας δεν αδειάζει εξολοκλήρου το μείγμα όταν τον σταματάμε άρα έχουμε στην ουσία ή νερό σε υδρατμούς ( όπως σωστά αναφέρεστε ) ή υδρογόνο έτσι σε χαμηλή θερμοκρασία τι έχουμε; πάγο στον θάλαμο καύσης.
    Λοιπών για να μην σας κουράζω μπορεί να δείτε βελτίωση στην κατανάλωση ( 0,1% έως 0,5%) αλλά όχι τα νούμερα που αναφέρονται για τα νούμερα που λέγονται θέλετε μία μονάδα παραγωγής υδρογόνου σε μέγεθος διαξονικού φορτηγού, θα πρέπει μαζί με αυτό να κάνετε θεμελιώδεις αλλαγές στον κινητήρα για να διασφαλίσετε την ασφάλεια του κινητήρα , οι κινητήρες που καίνε υδρογόνο και βενζίνη έχουν αλλαγές ακόμα και στο σύστημα ανάφλεξης λόγο το ότι κοινό μπουζί δεν θα άντεχε στην θερμοκρασία που θα παραγόταν από την ποσότητα του υδρογόνου που χρειάζεται για να δείτε μια βελτίωση κατανάλωσης της τάξεως του 20%.

    Τα συμπεράσματα δικά σας

    Για περισσότερες λεπτομέρειες διαβάστε :
    https://en.wikipedia.org/wiki/Oxyhydrogen
    https://dspace.lib.ntua.gr/bitstream..._hydrogen+.pdf
    https://www.nasa.gov/topics/technolo...ogen_2009.html
    https://www.popularmechanics.com/car...ileage/4310717
    I would love to change the world, but they won’t give me the source code......

  10. The Following 2 Users Say Thank You to Ntsagara For This Useful Post:

    kloukakis (31-05-11), zannis (31-05-11)

  11. #29
    Εγγραφή
    30-07-11
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2
    Thanked: 1
    Rides
    0

    Post 525 tds + HHO

    Προτα να ζιτισο σιγνομι για τιν ορθογραφια μου, ειμαι απο Βουλγαρια.
    Εχο ενα Ε39 525 diesel, και πριν 4 χρονια επεσα στο θεμα με το ΗΗΟ, απο τοτε εχο κατασκεβασι πολα και διαφορα ελεκτρολιζερ. Τα αποτελεσματα παντα ειταν απιστευτα. Η διαδρομι στιν οπια κανο δοκιμεσ ειναι Αθινα - Σοφια ( 900 χλμ ). Η καταναλοσι με ΗΗΟ εναι 3.8L / 100 για το αυτοκινιτο αυτο. Εκτος αυτο η διναμι εχι πραγματικα αυξιτι. Τα αποτελεσματα αυτα βεβεια ειρθαν μετα απο πολες δοκιμες, ενο παντα ειταν προς το καλο αλα με πολυ καλυ ριθμισι φτασανε αριθμους που ειναι απιστευτα για τους περισοτερους ανθροπους.
    Το τελευτεο ελεκτρολιζερ παραγι 5L/λεπτο ΗΗΟ, με καταναλοσι 50 αμπερ / 13.6V περιπου 680 watt.
    Τα καυσαερια εχουν μειοθι παρα πολυ.
    Αυτα απο μενα.
    Εδο θα σας προσθεσο και μια φοτογραφια απο το εργαστιριο μου .

  12. The Following User Says Thank You to plam40 For This Useful Post:

    BILL007 (30-07-11)

  13. #30
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    μπραβο φιλε και εις ανωτερα...

Σελίδα 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP