Σελίδα 3 από 11 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 110

Θέμα: service s54

  1. #21

    Προεπιλογή

    Το εχω γραψει 500 φορες και θα το ξαναγράψω...
    Οι εργασιες στις αντιπροσωπειες υπερτιμολογουνται!
    Ο λογος ειναι απλός... Στην αντιπροσωπεια νοικιαζουν εναν χωρο πολλων τετραγωνικων, αρα μεγαλα ενοικια φωτα νερα κλπ. Επίσης εχουν ενα team ανθρωπων οι οποιοι δεν φερουν αμεσα κερδη! Η τηλεφωνητρια, η ταμίας, ο τεχνικος συμβουλος, η καθαριστριες κλπ...ολοι αυτοι πληρωνονται μεσω της εργασιας αλλων!
    Σε ολα αυτα συνυπολογίστε το καπελο που βαζει στον καθενα αντιπροσωπο η μαμα bmw ...αρα την επόμενη φορα που θα πείτε οτι μια αντιπροσωπεία είναι φτηνη ,σκεφτείτε μήπως το εξειδικευμένο που ρωτήσατε ηταν ακριβο (αφου δεν εχει ολα αυτα τα παραπλευρα εξοδα, τουλαχιστον σε τετοιο μεγεθος).

    Ο φιλος σπεσιαλιζ τα λεει πολυ καλα η αντιπροσωπεια ειναι υπεροχη για τον πατερα του και για τον χ ανθρωπο που θελει καποιες ανεσεις.

    υ.γ σε απλες εργασιες βλεπε λαδια, μπουζι η λεξη s54 θα πρεπει να επηρεαζει μόνο στην τιμη των ανταλλακτικων και οχι στην εργασία όπως πολυ συχνα γίνεται

  2. The Following 2 Users Say Thank You to m-power_01 For This Useful Post:

    Nick bmwlover (30-05-12), turbodog (10-03-11)

  3. #22
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο m-power_01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το εχω γραψει 500 φορες και θα το ξαναγράψω...
    Οι εργασιες στις αντιπροσωπειες υπερτιμολογουνται!
    Ο λογος ειναι απλός... Στην αντιπροσωπεια νοικιαζουν εναν χωρο πολλων τετραγωνικων, αρα μεγαλα ενοικια φωτα νερα κλπ. Επίσης εχουν ενα team ανθρωπων οι οποιοι δεν φερουν αμεσα κερδη! Η τηλεφωνητρια, η ταμίας, ο τεχνικος συμβουλος, η καθαριστριες κλπ...ολοι αυτοι πληρωνονται μεσω της εργασιας αλλων!
    Σε ολα αυτα συνυπολογίστε το καπελο που βαζει στον καθενα αντιπροσωπο η μαμα bmw ...αρα την επόμενη φορα που θα πείτε οτι μια αντιπροσωπεία είναι φτηνη ,σκεφτείτε μήπως το εξειδικευμένο που ρωτήσατε ηταν ακριβο (αφου δεν εχει ολα αυτα τα παραπλευρα εξοδα, τουλαχιστον σε τετοιο μεγεθος).

    Ο φιλος σπεσιαλιζ τα λεει πολυ καλα η αντιπροσωπεια ειναι υπεροχη για τον πατερα του και για τον χ ανθρωπο που θελει καποιες ανεσεις.

    υ.γ σε απλες εργασιες βλεπε λαδια, μπουζι η λεξη s54 θα πρεπει να επηρεαζει μόνο στην τιμη των ανταλλακτικων και οχι στην εργασία όπως πολυ συχνα γίνεται
    σπύρο εδώ είσαι λίγο λάθος...καταρχήν οι περισόττερες αντιπροσωπείες, τουλάχιστο
    εδώ στην βόρεια ελλάδα, έχουν ιδιόκτητα καταστήματα...νομίζω πως κανονικά,
    πρέπει να είναι και ένας απο τους όρους και προυποθέσεις που πρέπει να πληρεί
    κάποιος για να πάρει την αντιπροσωπεία...επίσεις οι αντιπροσωπείες, κάνουν κάτι
    που δεν κάνουν τα απλά συνεργεία...πουλάνε αυτοκίνητα...επίσεις προμηθεύουν
    με ανταλακτικά πολά εξουσιοδοτημένα συνεργεία, πράγμα που σημαίνει, πως έχουν
    και αυτοί κέρδος απο τα ανταλακτικά, είτε το περάσουν αυτοί, είτε κάποιος άλλος.
    γενικά οι αντιπροσωπείες κερδίζουν τα κέρατα τους αδικαιολόγητα...μιλάμε για
    επιχηρήσεις με 30 - 40 άτομα προσωπικό και τζίρους που ξεπερνάνε τα 20 και 25
    εκατομμύρια για πλάκα...υπάρχουν επιχηρήσεις με τα ίδια άτομα, που παράγουν,
    και βγάζουν 4 - 5 εκατομύρια, και αφήνουν στην μπάντα και λεφτά...πόσο λοιπόν
    οι αντιπροσωπείες που πουλάνε αέρα...εγώ προσωπικά την αντιπροσωπεία, μια
    ζωή την θεωρούσα έναν τρόπο για να πετάξεις κάποια παραπάνω λεφτά για το τπτ...
    απλά ψάχνουν για κορόιδα, που για καλό τους υπάρχουν αρκετά...
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  4. The Following 3 Users Say Thank You to Thomelef For This Useful Post:

    Kazakos Garage (27-03-11), m-power_01 (10-03-11), Nick bmwlover (30-05-12)

  5. #23

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Thomelef Εμφάνιση μηνυμάτων
    σπύρο εδώ είσαι λίγο λάθος...καταρχήν οι περισόττερες αντιπροσωπείες, τουλάχιστο
    εδώ στην βόρεια ελλάδα, έχουν ιδιόκτητα καταστήματα...νομίζω πως κανονικά,
    πρέπει να είναι και ένας απο τους όρους και προυποθέσεις που πρέπει να πληρεί
    κάποιος για να πάρει την αντιπροσωπεία...επίσεις οι αντιπροσωπείες, κάνουν κάτι
    που δεν κάνουν τα απλά συνεργεία...πουλάνε αυτοκίνητα...επίσεις προμηθεύουν
    με ανταλακτικά πολά εξουσιοδοτημένα συνεργεία, πράγμα που σημαίνει, πως έχουν
    και αυτοί κέρδος απο τα ανταλακτικά, είτε το περάσουν αυτοί, είτε κάποιος άλλος.
    γενικά οι αντιπροσωπείες κερδίζουν τα κέρατα τους αδικαιολόγητα...μιλάμε για
    επιχηρήσεις με 30 - 40 άτομα προσωπικό και τζίρους που ξεπερνάνε τα 20 και 25
    εκατομμύρια για πλάκα...υπάρχουν επιχηρήσεις με τα ίδια άτομα, που παράγουν,
    και βγάζουν 4 - 5 εκατομύρια, και αφήνουν στην μπάντα και λεφτά...πόσο λοιπόν
    οι αντιπροσωπείες που πουλάνε αέρα...εγώ προσωπικά την αντιπροσωπεία, μια
    ζωή την θεωρούσα έναν τρόπο για να πετάξεις κάποια παραπάνω λεφτά για το τπτ...
    απλά ψάχνουν για κορόιδα, που για καλό τους υπάρχουν αρκετά...
    Θωμα πιστευουμε ακριβως το ιδιο. 100% . Το λεω και στην πρωτη γραμμη.
    Με τα παραπανω θελω να πεισω τους δυσπιστους (και οχι εσενα ,που εχεις παρει γραμμη τι γινεται) οτι οι τιμες δεν ειναι λογικες!
    Αν κανεις ενα κοπο και το ξαναδιαβασεις ,θα πιασεις το πνευμα μου πιστευω.

    υ.γ ειναι να εχεις μεταδοτικοτητα ομως... οσο πιο απλα πηγαινα να τα γραψω τοσο πιο χαλια τα εκανα!

  6. The Following User Says Thank You to m-power_01 For This Useful Post:

    Nick bmwlover (30-05-12)

  7. #24
    Εγγραφή
    09-01-10
    Περιοχή
    Σε τσαντηρι (ΝΟ ΦΟΡΟΣ)
    Μηνύματα
    1.636
    Thanked
    4857
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο m-power_01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το εχω γραψει 500 φορες και θα το ξαναγράψω...
    Οι εργασιες στις αντιπροσωπειες υπερτιμολογουνται!
    Ο λογος ειναι απλός... Στην αντιπροσωπεια νοικιαζουν εναν χωρο πολλων τετραγωνικων, αρα μεγαλα ενοικια φωτα νερα κλπ. Επίσης εχουν ενα team ανθρωπων οι οποιοι δεν φερουν αμεσα κερδη! Η τηλεφωνητρια, η ταμίας, ο τεχνικος συμβουλος, η καθαριστριες κλπ...ολοι αυτοι πληρωνονται μεσω της εργασιας αλλων!
    Σε ολα αυτα συνυπολογίστε το καπελο που βαζει στον καθενα αντιπροσωπο η μαμα bmw ...αρα την επόμενη φορα που θα πείτε οτι μια αντιπροσωπεία είναι φτηνη ,σκεφτείτε μήπως το εξειδικευμένο που ρωτήσατε ηταν ακριβο (αφου δεν εχει ολα αυτα τα παραπλευρα εξοδα, τουλαχιστον σε τετοιο μεγεθος).

    Ο φιλος σπεσιαλιζ τα λεει πολυ καλα η αντιπροσωπεια ειναι υπεροχη για τον πατερα του και για τον χ ανθρωπο που θελει καποιες ανεσεις.

    υ.γ σε απλες εργασιες βλεπε λαδια, μπουζι η λεξη s54 θα πρεπει να επηρεαζει μόνο στην τιμη των ανταλλακτικων και οχι στην εργασία όπως πολυ συχνα γίνεται
    ...well said! Σε επισημο πηγαινουμε οσο ειμαστε στην εγγυηση ωστε να ειμαστε καλυμενοι. Οταν αυτη ληξει δεν υπαρχει λογος. Αλλωστε καποια εξιδικευμενα εχουν ανοιξει απο ανθρωπους που δουλευαν πριν στα επισημα. Οποτε δεν υπαρχει καμια μα καμια διαφορα στην ποιοτητα εργασιας που προσφερουν. Και για ανθρωπους σαν και εμενα (που εχω βιωσει Μ@λ@κιες συνεργειων και επισημων και εξουσιοδοτημενων) ειναι πολυ σημαντικο να βρισκομαι στο αυτοκινητο μου κατα την διαρκεια οποιασδηποτε εργασιας α) για να βοηθησω αν μπορω σε κατι λογω της ιδιαιτεροτητας στον χωρο του κινητηρα π.χ. για να βγει το λουρι του SC θελει να 'κλειδωσει' η τροχαλια του κομπρεσσορα και να μην γυρναει αναποδα και β) να δω για την δικη μου ενημερωση, διορθωσεις καυσιμου στο GT1, η την συμπιεση των κυλινδρων κτλ. πραγμα που δεν θα εκανε ο πατερας μου (ουτε θα τον ενδιεφερε αλλωστε).
    Οπως υπαρχουν καλα και κακα εξιδικευμενα, το ιδιο καθεστως υπαρχει και στα επισημα. Με την μονη διαφορα οτι τα επισημα ειναι παντα ακριβοτερα!

  8. The Following 5 Users Say Thank You to turbodog For This Useful Post:

    Kazakos Garage (27-03-11), m-power_01 (10-03-11), Nick bmwlover (30-05-12), pilot (10-03-11), Specialized (10-03-11)

  9. #25
    Εγγραφή
    18-08-10
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    575
    Thanked
    181
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    O φιλος ποιο πανω εχει δικιο σε αντιπροσωπια μπορει να δουλευουν 8 ατομα συνεργειο φανοποιο και οι διπλασιοι να ειναι πωλητες τμημα ανταλακτικων κ.τ.λ
    Ενω σε εξουσιοδοτημενο μπορει να δουλευουν 3-4 βαρια και να ειναι πολυ μικροτερα τα λειτουργικα εξοδα ετσι παει παιδια και μην νομιζεται οι αντιπροσοπειες κονομανε αυτη την εποχη που ψαχνουν με το τουφεκι για πωλησεις μονο απο συνεργειο και ανταλακτικα την βγαζουν.
    Ξερω περιπτωση που απο 8 ατομα τους μειωσε σε 3 γνωστη αντιπροσωπια για λογους οικονομικους εκανε μειωση πρωσοπικου στο συνεργειο και οχι στα γραφεια. Χαρακτηριστικα τα ειχε παρει ενας μαστορας γνωστος μου και ελεγε δεν θα μου βγαινει η π@@ για να ταιζω τους κουστουματους πωλητες απο επανω να μου πουλανε μουρη και ολας.

  10. #26
    Εγγραφή
    30-07-10
    Περιοχή
    Ξεσσαλονικη!
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    7.725
    Thanked
    17900
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε νομίζω ότι είναι πολλά τα χρήματα που πλήρωσες στο Σπανό, αν λάβουμε υπόψη τι χρεώνουν άλλα εξουσιοδοτημένα άλλων εταιρειών (ford / fiat / volvo για παράδειγμα). Για μία απλή αλλαγή λαδιών, φίλτρο λαδιού & αέρα & ένα τσεκ τa 200-250 τα έχεις δεδομένα.

    Στο Μ3 του αλλάξανε επιπλέον βενζίνης, καμπίνας & μπουζί.

    Οι υπόλοιποι δηλαδή με S54 τι έχετε πληρώσει για αντίστοιχη εργασία σε μη εξουσιοδοτημένο ?
    τα ίδια πράγματα με το φίλο και επιπλέον λάδια διαφορικού και σαζμάν και ρύθμιση βαλβίδων 500 ευρώ..
    Ο Κυβερνήτης είναι υπεύθυνος για το αεροσκάφος και τους επιβάτες για όσο διαρκεί η πτήση. Ο Μηχανικός είναι υπεύθυνος για ΠΑΝΤΑ.



  11. The Following User Says Thank You to pilot For This Useful Post:

    Kazakos Garage (27-03-11)

  12. #27
    Εγγραφή
    26-08-10
    Περιοχή
    Voula
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    178
    Thanked
    92
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pilot Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα ίδια πράγματα με το φίλο και επιπλέον λάδια διαφορικού και σαζμάν και ρύθμιση βαλβίδων 500 ευρώ..
    Κρίνονται σημαντικές οι παραπάνω επιπλέον συντηρήσεις στα 55.000χλμ?

  13. #28
    Εγγραφή
    09-01-10
    Περιοχή
    Σε τσαντηρι (ΝΟ ΦΟΡΟΣ)
    Μηνύματα
    1.636
    Thanked
    4857
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Specialized Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κρίνονται σημαντικές οι παραπάνω επιπλέον συντηρήσεις στα 55.000χλμ?
    Τα λαδακια σασμαν-διαφορικου, αν δεν τα εχει αλλαξει ο προηγουμενος (που μαλλον τα εχει αλλαξει) ναι. Βαλβιδες οχι απαραιτητα (κακο βαβαια δεν κανει ενα check up/ρυθμιση αν χρειαζεται καποια).
    Αλλα για ολα τα παραπανω υπολογιζε αλλα 3 κατοσταρικακια τουλαχιστον.

  14. #29
    Εγγραφή
    26-08-10
    Περιοχή
    Voula
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    178
    Thanked
    92
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Βαλβίδες είχε ρυθμίσει ο Βαγγέλης. Για λάδια σασμαν κλπ δεν θυμάμαι

  15. #30
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ με ότι λέτε για τις χρεώσεις σε μη εξουσιοδοτημένα. Εκεί πάω και γω άλλωστε για όλα τα μτχ αυτοκίνητα που έχω αγοράσει.

    Σύγκρινα τι πλήρωσε ο φίλος στο Σπανό με τρεις άλλες μάρκες που έχω πρόσφατη εμπειρία, γιατί το πρόβλημα δεν είναι μόνο στη bmw.

    Όλα αυτά τα χρόνια 'ανάπτυξης' δημιουργήθηκαν πάρα πολλές περιττές κάθετες μονάδες. Τα χω ξαναγράψει και γω Σπύρο. Δε γίνεται να υπάρχουν σε 5 χλμ radius, 3 κάθετες μονάδες στα βπ της Αθήνας. Μοιράζεται η πίτα μειώνεται η δουλειά τους + όλα τα μη εξουσιοδοτημένα, έτσι αναγκάζονται να έχουν υψηλά κοστολόγια. Αντί να είναι οικονομικοί λόγω όγκου εργασίας, συμβαίνει το αντίθετο.

  16. The Following 2 Users Say Thank You to Monsta For This Useful Post:

    m-power_01 (10-03-11), Specialized (10-03-11)

Σελίδα 3 από 11 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP