Σελίδα 28 από 37 ΠρώτηΠρώτη ... 182627282930 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 271 έως 280 από 364

Θέμα: [E36] 328 drift project

  1. #271
    Εγγραφή
    18-09-12
    Μηνύματα
    8
    Thanked
    44
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα σε όλους.
    Είμαι ο Θανάσης, ο ανθρωπος που εφτιαξε αυτο το μοτέρ.Πρώτα απο όλα θα ήθελα ευχαριστήσω το forum για το οτι με δεχτήκατε αλλα και το φιλο μου Μιχάλη για τη ευκαιρία που μου έδωσε για να δειξω την δουλειά μου αλλα και την φοβερή παρουσιαση του.

    Τώρα αναφορικα με το μοτέρ.Απο οτι έδειξε στο δυναμόμετρο αλλα και σύμφωνα με τους υπολογισμούς μου έχει πραγματικά ακόμα πολυ δύναμη να δείξει αλλα δεν το βοήθησαν 2 σημεία, η εισαγωγή με την πεταλούδα και το στάνταρ μορφής καπάκι.Απο την ανάλυση της δυναμομέτρησης άλλωστε το μοτέρ κερδίζει απο τις 3000, που ειναι 83 hp, 223 άλογα και φτάνει μόλις στις 5500 τα 307hp στον τροχό.Η εισαγωγή να ειναι ήδη στα σκαριά, δικης μου σχεδίασης, με σαφή προσανατολισμό την δύναμη σε ολο το φάσμα αλλα και την ακόμα μεγαλύτερη ευστροφία του μοτέρ.Το καπάκι δεν θα βελτιωθεί αλλο ακόμα και αν θα βοηθούσε στην μέγιστη ιπποδύναμη καθώς η μορφή αγώνα του Μιχάλη δεν εχει αυτό το στόχο.Με αυτη και μονο την αλλαγη πιστεύω πως θα δούμε το μαγικό νούμερο δύναμης αλλα θα βοηθήσει και στην αύξηση της ροπής απο ακόμα πιο χαμηλά.
    Άλλο ένα πρόβλημα είναι αυτο της ψύξης αλλα επιδή εχουν ηδη δρομολογηθεί τα πράγματα θα το δείτε σύντομα μέσα απο φωτογραφίες του Μιχάλη.

    Καλή συνέχεια σε ολους και απροβλημάτιστα χιλιόμετρα

  2. The Following 13 Users Say Thank You to Option Garage For This Useful Post:

    aggelosmk2 (23-09-12), Bassakos (23-09-12), BILL007 (23-09-12), black_beauty (24-09-12), Dr. Yamastura (24-09-12), limnios.m3 e36 (24-09-12), mormon (20-11-12), nik200 (24-09-12), Panos 316T (21-11-12), Stamatis (20-11-12), Stunt Mike (24-09-12), Thomelef (24-09-12), Βασιλης (20-07-14)

  3. #272
    Εγγραφή
    30-12-09
    Περιοχή
    Αθηνα-Λαρισα
    Μηνύματα
    6.766
    Thanked
    8291
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Option Garage Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους.
    Είμαι ο Θανάσης, ο ανθρωπος που εφτιαξε αυτο το μοτέρ.Πρώτα απο όλα θα ήθελα ευχαριστήσω το forum για το οτι με δεχτήκατε αλλα και το φιλο μου Μιχάλη για τη ευκαιρία που μου έδωσε για να δειξω την δουλειά μου αλλα και την φοβερή παρουσιαση του.

    Τώρα αναφορικα με το μοτέρ.Απο οτι έδειξε στο δυναμόμετρο αλλα και σύμφωνα με τους υπολογισμούς μου έχει πραγματικά ακόμα πολυ δύναμη να δείξει αλλα δεν το βοήθησαν 2 σημεία, η εισαγωγή με την πεταλούδα και το στάνταρ μορφής καπάκι.Απο την ανάλυση της δυναμομέτρησης άλλωστε το μοτέρ κερδίζει απο τις 3000, που ειναι 83 hp, 223 άλογα και φτάνει μόλις στις 5500 τα 307hp στον τροχό.Η εισαγωγή να ειναι ήδη στα σκαριά, δικης μου σχεδίασης, με σαφή προσανατολισμό την δύναμη σε ολο το φάσμα αλλα και την ακόμα μεγαλύτερη ευστροφία του μοτέρ.Το καπάκι δεν θα βελτιωθεί αλλο ακόμα και αν θα βοηθούσε στην μέγιστη ιπποδύναμη καθώς η μορφή αγώνα του Μιχάλη δεν εχει αυτό το στόχο.Με αυτη και μονο την αλλαγη πιστεύω πως θα δούμε το μαγικό νούμερο δύναμης αλλα θα βοηθήσει και στην αύξηση της ροπής απο ακόμα πιο χαμηλά.
    Άλλο ένα πρόβλημα είναι αυτο της ψύξης αλλα επιδή εχουν ηδη δρομολογηθεί τα πράγματα θα το δείτε σύντομα μέσα απο φωτογραφίες του Μιχάλη.

    Καλή συνέχεια σε ολους και απροβλημάτιστα χιλιόμετρα
    αν εννοεις θεμα ψυξης του εισερχομενου αερα και οχι του νερου, γιατι γενικα στα τουρμπο ντριφτ αυτοκινητα δεν χρησιμοποιειται υδροψυκτο ιντερκουλερ με βεντιλατερ ή ψυκτρα νερου με μοτερακι????
    ο ενας λογος ειναι ισως ο χωρος που χρειαζεται αυτη η κατασκευη αλλα απο εκει και περα θεωρω οτι ειναι μια πολυ καλη λυση η οποια εχει γινει πραξη σε λιγα αυτοκινητα!
    πολλα συγχαρητηρια για την δουλεια που εγινε στο αυτοκινητο σε σενα και τον Μιχαλη και γενικα καλα αποτελεσματα!

  4. The Following User Says Thank You to spar@ For This Useful Post:

    BILL007 (24-09-12)

  5. #273
    Εγγραφή
    21-02-10
    Περιοχή
    Acapulco
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.053
    Thanked
    4108
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο spar@ Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν εννοεις θεμα ψυξης του εισερχομενου αερα και οχι του νερου, γιατι γενικα στα τουρμπο ντριφτ αυτοκινητα δεν χρησιμοποιειται υδροψυκτο ιντερκουλερ με βεντιλατερ ή ψυκτρα νερου με μοτερακι????
    ο ενας λογος ειναι ισως ο χωρος που χρειαζεται αυτη η κατασκευη αλλα απο εκει και περα θεωρω οτι ειναι μια πολυ καλη λυση η οποια εχει γινει πραξη σε λιγα αυτοκινητα!
    πολλα συγχαρητηρια για την δουλεια που εγινε στο αυτοκινητο σε σενα και τον Μιχαλη και γενικα καλα αποτελεσματα!
    Σπυρο,δεν εχουμε θερμοκρασιες στην εισαγωγη,τ'αντιθετο μαλιστα.....Με το ψυγειο νερου εχουμε θεμα που ειναι σχετικα μικρο κι επειδη η τουρμπινα ειναι ΚΑΙ υδροψυκτη,βραζει συντομα τα υγρα του.....Στον δρομο δεν αντιμετωπιζει προβλημα διοτι κανεις τα καφριλικια σου αλλα θα κινηθεις και ευθυγραμμα καποια στιγμη και παιρνει αερα.....Στην πιστα που ειμαι συνεχεια με το πλαι,υπαρχει προβλημα....Θελω κατι λοιπον μεγαλυτερο και ικανοτερο τοσο απο μεριας ψυγειου+παρελκομενων,οσο κι απο μεριας βεντιλατερ....
    Μονο οταν θα καταλαβεις που παει..Λες δεν γ@μιεται,ειναι το ταξιδι που μετραει....

  6. The Following 2 Users Say Thank You to Stunt Mike For This Useful Post:

    BILL007 (24-09-12), spar@ (24-09-12)

  7. #274
    Εγγραφή
    21-02-10
    Περιοχή
    Acapulco
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.053
    Thanked
    4108
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μετα απο 2 φορες πιστα,μια χαλαρα,διερευνητικα και μια 2η που πηγα με σκοπο να δω τι κανει,αποφασιστηκαν καποιες αλλαγες κυριως με σκοπο την μειωση του (αρκετου) lag κατω απο τις 3500σαλ,αναμενομενο ομως λογω της GT35...Αλλαχτηκε το ελατηριο του εξτερναλ με σκληροτερο κι εκει που ανοιγε ηδη απο το 0.4bar,τωρα αφηνει τα καυσαερια να σηκωσουν αμεσως 0.8bar και μετα ανοιγει για να ελεγξει την περαιτερω ανοδο της μεχρι το 1.0bar που ειναι σεταρισμενο.Ηδη οι πρωτες δοκιμες στο δρομο,δειχνουν τ'αμαξι πιο αποτομο,πιο γρηγορο στις ρεπριζ του κι ελαχιστα λιγοτερο λαγκαρισμα στην αλλαγη 2ας-3ης...Συντομα θα αντικατασταθει και το μαντεμι της τουρμπινας με λιγο μικροτερο,με σκοπο να κερδισουμε 300-500σαλ νωριτερα τουρμπισμα και με τη νεα εισαγωγη να δουλεψουμε πιεση 1.2-1.3bar.Τ'αμαξι θα στηθει με γνωμονα να πλαναρει παντου και παντα με 3η,ειτε ειναι στο καρτοδρομο,ειτε σε πολυ πιο ανοικτη πιστα γι'αυτο και θελω ν'αποφυγω να κοντυνω περαιτερω το διαφορικο προς το παρον.

    Συντομα παει για roll cage και καποια στιγμη πρεπει να φτιαξω αυτη τη γαμω-2α που δεν μπαινει στις αριστερες στροφες....
    Μονο οταν θα καταλαβεις που παει..Λες δεν γ@μιεται,ειναι το ταξιδι που μετραει....

  8. The Following 8 Users Say Thank You to Stunt Mike For This Useful Post:

    aggelosmk2 (02-12-12), Bassakos (20-11-12), BILL007 (08-12-12), Dr. Yamastura (02-12-12), nik200 (20-11-12), Panos 316T (21-11-12), steliose36 (20-11-12), Thomelef (21-11-12)

  9. #275
    Εγγραφή
    19-04-10
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    718
    Thanked
    1240
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ωραιος!!!
    με το καλο να το φταξεις Μιχαλη!

  10. #276
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.300
    Thanked
    7265
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    μιχαλη εγω θα ελεγα..μια μια τις αλλαγες..ουτως ωστε και να μην μπαινεις σε εξοδα..και να πηγαινεις στην πιστα να βλεπεις τις διαφορες σε καθε αλλαγη..γιατι ο δρομος δεν ειναι ακριβως ενδεικτικος..αρα φτιαξε πρωτα να εχεις αρκετη πιεση...0.8 δηλαδη στο πατα...πιστευω θα δεις μεγαλη διαφορα...ελπιζω αυτο να σου λυσει ενα μεγαλο μερος του προβληματος αποδοσης...!

    υγ..οχι τιποτε αλλο, αλλα διοτι εχουμε και διπλο να κανουμε...

  11. #277
    Εγγραφή
    11-11-11
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    21
    Thanked
    7
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stunt Mike Εμφάνιση μηνυμάτων

    και καποια στιγμη πρεπει να φτιαξω αυτη τη γαμω-2α που δεν μπαινει στις αριστερες στροφες....
    τι εννοεις?

  12. #278
    Εγγραφή
    21-02-10
    Περιοχή
    Acapulco
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.053
    Thanked
    4108
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο andrease30 Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι εννοεις?
    Αντρεα,φοραω σασμαν 316,με μοτερ 6κυλινδρο και διαφορικο 6κυλινδρου.Το μοχλικο συστημα λοιπον του 4κυλινδρου ειναι 2cm μακρυτερο,με αποτελεσμα να κουμπωνουν ολες οι ταχυτητες,ενα κλικ πιο πισω απο το κανονικο.7 χρονια το'χω ετσι,δεν μ'ενοχλουσε,μονο οταν ηταν κρυο ισως πεταγε τη 2α αλλα μεχρι εκει....Στην πιστα ομως,οταν πλαγιολισθαινω στις αριστερες με 3η και θελω να κατεβασω,δεν φτανει να κουμπωσει η 2α με τιποτα!!Αγορασα μοχλικο κοντυτερο 6κυλινδρου αλλα ηταν εντελως διαφορετικες οι βασεις του πανω στο σασμαν(εμπαινε αριστερα,εμενα εχει βασεις δεξια).Οποτε πρεπει να τροποποιηθει το ιδιο μοχλικο για να κουμπωνουν σωστα,παρεα μ'ενα σετ πολυουρεθανικων βασεων σασμαν......
    Μονο οταν θα καταλαβεις που παει..Λες δεν γ@μιεται,ειναι το ταξιδι που μετραει....

  13. #279
    Εγγραφή
    11-11-11
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    21
    Thanked
    7
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Οκ το καταλαβα,αλλα γιατι δεν εβαζες και ενα σασμαν απο 6κυλινδρο να ξεμπερδευεις?

  14. #280
    Εγγραφή
    21-02-10
    Περιοχή
    Acapulco
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.053
    Thanked
    4108
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Θελω μαζι και τον μισο αξονα μεταδοσης,οποτε το κοστος(400-500Ε) ειναι περιττο τη δεδομενη χρονικη στιγμη κι ενω το μοχλικο φτιαχνεται πανευκολα.....
    Μονο οταν θα καταλαβεις που παει..Λες δεν γ@μιεται,ειναι το ταξιδι που μετραει....

Σελίδα 28 από 37 ΠρώτηΠρώτη ... 182627282930 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP