Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 38

Θέμα: [E46] Πρόβλημα clima

  1. #11
    Εγγραφή
    21-01-10
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Μηνύματα
    7.711
    Thanked
    22530
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nuovo.. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τσάμπα χάρηκα,φθηνό μου φάνηκε σαν ανταλακτικο αλλα εγώ φοραω Ν42 μοτέρ οπότεhttps://bmwfans.info/parts/catalog/E...s_water_valve/
    Δες διάφορα στην τιμή BILL007
    Κι εγώ 2 φορές που χρειάστηκε φέτος να το βάλω στο auto, δεν έμεινα ευχαριστημένος απ την ψύξη.
    Αλλά το Ν42 μοτέρ σου με τον Ν40 που φορώ εγώ τι σχέση μπορεί να έχει με το clima?
    Ζήσε το σήμερα. Για το αύριο δεν ξέρεις.

  2. #12
    Εγγραφή
    30-01-10
    Περιοχή
    thessaloniki
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    121
    Thanked
    70
    Rides
    1

    Προεπιλογή Clima e46

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gant Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εγώ 2 φορές που χρειάστηκε φέτος να το βάλω στο auto, δεν έμεινα ευχαριστημένος απ την ψύξη.
    Αλλά το Ν42 μοτέρ σου με τον Ν40 που φορώ εγώ τι σχέση μπορεί να έχει με το clima?
    Στο παραπάνω site που ποσταρε ο bill007 δίνει τιμή ανταλακτικου 52,50¤ για μ43
    Και στο ίδιο site τιμή ανταλακτικου για ν42 που φοραω εγώ 177,50
    Νομίζω και το δικό σου το ακριβό φοράει.

  3. The Following User Says Thank You to nuovo.. For This Useful Post:

    gant (20-05-13)

  4. #13
    Εγγραφή
    30-01-10
    Περιοχή
    thessaloniki
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    121
    Thanked
    70
    Rides
    1

    Προεπιλογή Βαλβίδα καλοριφέρ

    Μια βοήθεια παρακαλώ ,αυτό το ανταλακτικο ειναι βαλβίδα καλοριφέρ για e46 n42b20??,θέλω να το παραγγειλω
    https://www.ebay.de/itm/Vacuum-valve...a7d0e7b25#shId

  5. #14
    Εγγραφή
    23-02-11
    Μηνύματα
    4.592
    Thanked
    2745
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nuovo.. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια βοήθεια παρακαλώ ,αυτό το ανταλακτικο ειναι βαλβίδα καλοριφέρ για e46 n42b20??,θέλω να το παραγγειλω
    https://www.ebay.de/itm/Vacuum-valve...a7d0e7b25#shId
    Eιναι μτχ θα δουλεύει σωστά ???

  6. #15
    Εγγραφή
    23-02-11
    Μηνύματα
    4.592
    Thanked
    2745
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nuovo.. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο παραπάνω site που ποσταρε ο bill007 δίνει τιμή ανταλακτικου 52,50¤ για μ43
    Και στο ίδιο site τιμή ανταλακτικου για ν42 που φοραω εγώ 177,50
    Νομίζω και το δικό σου το ακριβό φοράει.
    Δε νομίζω να είναι σωστές οι τιμές...

  7. #16
    Εγγραφή
    30-01-10
    Περιοχή
    thessaloniki
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    121
    Thanked
    70
    Rides
    1

    Προεπιλογή Βαλβίδα καλοριφερ

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mark e92 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eιναι μτχ θα δουλεύει σωστά ???
    Λέω να το δοκιμάσω εξάλλου 40¤ έχει απο eBay ενώ στην αντιπροσωπεία 283¤!!!
    Πιστεύω αξίζει το ρίσκο του μεταχειρησμενου.

  8. The Following User Says Thank You to nuovo.. For This Useful Post:

    Bazil Van Sinner (20-06-13)

  9. #17
    Εγγραφή
    23-02-11
    Μηνύματα
    4.592
    Thanked
    2745
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ναι άμα έχει τοσο μεγάλη διαφορά.

  10. #18
    Εγγραφή
    30-01-10
    Περιοχή
    thessaloniki
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    121
    Thanked
    70
    Rides
    1

    Προεπιλογή Clima e46

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nuovo.. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,τις τελευταίες μέρες παρατήρησα εκτός του οτι ακόμα και στους 16c το clima δεν αποδίδει όπως παλιά(δεν έχω ελέγξει βέβαια το φρεον) οτι ενώ απο τους αεραγογους στη μέση βγάζει κρύο στα πόδια και στο παρμπρίζ βγάζει ζεστό.
    Στο auto πάλι βγάζει στη μέση κρύο κ στα αλλα ζεστό όπως και στη δοκιμή που έκανα κ στο καθένα μεμονωμένα.
    Φακιρης???(δεν εχει αλαχτει ποτέ.150.000km)
    Πάνελ clima?? η κάτι άλλο?
    Επανέρχομαι στο παραπάνω θέμα μιας και ακόμα δεν το έχω λύσει.πηρα από ebay μεταχειρισμένη βαλβίδα καλοριφέρ την έβαλα πάνω αλλά τίποτα και σκεφτηκα ότι μπορεί να έχει πρόβλημα και αυτή οπότε έβαλα μια από e46 φίλου που ήταν μια χαρά και μου έκανε τα ίδια,οπότε βαλβίδα καλοριφέρ αποκλείστηκε,δοκίμασα καινούργιους αισθητήρες θερμοκρασίας (αυτοί που είναι πίσω από το πάνελ του κλιματισμού)τα ίδια,δοκίμασα άλλο πάνελ κλιματισμού πάλι τα ίδια.
    Όταν ανάβω και τα τρία (Τζαμια,μέση,πόδια)μπροστά βγάζει κρύο και πάνω κ κάτω ζεστό,όταν ανάβω μόνο το μεσαίο στο κέντρο βγάζει χλιαρό και στον οδηγό και το συνοδηγό πιο κρύο.
    Μπορεί κάποιος να με βοηθεισει στο παρακάτω γιατί τα Αγγλικά μου είναι πολύ μέτρια και απο ότι κατάλαβα είχε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα-πως το έλυσε?we had the same issue here on an E46 318I....when a/c on and face vents selected, warm air from centre vents only....freezing cold on outer vents, when face, screen and feet selected, nice and cold on all face vents, cold on screen and warm on feet....we removed dash, "modified" the heater box and shazam...problem fixed, my customer too had replaced the heater control valve, control module(heater/ac controls) at anther indies' advise......it seems, reading all the posts regarding this issue....alot of people have the problem but there is no definitive repair listed for it......where the cable that runs from the centre vents ( the little dial with the blue and red dots on it) and connects to the inner flap, there is another flap that is inside the heater box, it swings by itself and is controlled by air speed and sort of runs off the flap the cable connects to.....it closes off the port from the heater core.....now...if the heater valve is working correctly, the heater core should not be "hot hot"....but it is still warm (compared to evaporator temp)...this flap sticks open, allowing both cold and warm air to the vents....because of the way the vnts are set-up from the heater box to the dash vents, the rearward side of this outlet is the cold side and the rearward connecting vents are the side vents, so it makes out the sides are cold and centre warm....its actually a mixture of air temps coming from heater box as little flap is not closing off heater core side....solution....free up flap then on the back of the main flap from the hot/cold dial, attach (glue) a small piece of plastic ( we used a 10mm plastic spacer)....then when the flap is moved, it "nudges" the swing flap earlier, gives it a bit more impetus to move and will not stick up again.....hope this helps anyone with the issue....

  11. The Following User Says Thank You to nuovo.. For This Useful Post:

    BILL007 (12-06-14)

  12. #19
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    Κηφισια
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    7.458
    Thanked
    11958
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Τα φλαπς που περιγραφει μπορεις να τα δεις μονος σου αν λυσεις το behr box που βρισκεται πισω απο το ραδιο και το πανελ του κλιματισμου.
    Ομως το βρισκω απιθανο να συμβαινει και ειναι και λιγο μπελαλιδικη δουλεια.
    Εισαι σιγουρος οτι αν κανεις ελεγχο και σερβις στον κλιματισμο σου δεν θα δουλεψει;

    Αχαριστια & Αγνωμοσυνη το ελληνικο σπορ


    "Ολα ειναι δρομος τωρα μονο στην Αθηνα"

  13. #20
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.184
    Thanked
    14077
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nuovo.. Εμφάνιση μηνυμάτων
    )μπροστά βγάζει κρύο και πάνω κ κάτω ζεστό,όταν ανάβω μόνο το μεσαίο στο κέντρο βγάζει χλιαρό και στον οδηγό και το συνοδηγό πιο κρύο.
    Δυστυχώς αν εξάντλησες όλη τη λίστα απο τα παραπάνω που λέγαμε, το επόμενο βήμα θα είναι να ανοίξεις το κουτί και να δείς μέσα εκεί τι έχει προφανώς κολλήσει...

    Αυτή η δουλειά δεν είναι καθόλου εύκολη μιας και πρέπει να λύσεις το ταμπλό και να βγεί...To αμάξι θα πρέπει να έρθει σε τέτοια κατάσταση για να αποκτήσεις την κατάλληλη πρόσβαση...



    https://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=628898

    Καλή τύχη
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 12-06-14 στις 13:31



Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP