Σελίδα 2 από 88 ΠρώτηΠρώτη 12341252 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 875

Θέμα: Επικαιροτητα - Προβληματισμοι ...7

  1. #11
    Εγγραφή
    13-01-10
    Περιοχή
    Fangcheng
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.354
    Thanked
    1525
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Και γιατι να εχουμε συνορα? εμπρος ας πεταξουμε τανκς και ρουκετες στην θαλασσα και να τρεξουμε να αγκαλιασουμε τους αδερφους υμων τουρκους..Ας τα παρουν ολα,ας ενωθουμε παλι σαν την παλαια ποτε οθωμανικη αυτοκρατορια για να ειμαστε μαζι με τα αδερφια εκ ανατολας..

    Εμπρος λοιπον ολοι μαζι για ενα τεραστιο τζαμι διπλα στο λευκο πυργο και στην Ακροπολη..
    -------------------

  2. The Following User Says Thank You to Skyline_IS For This Useful Post:

    joseph (27-05-12)

  3. #12
    Εγγραφή
    05-02-10
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    5.944
    Thanked
    12383
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PANOS-E60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ασχετο - σχετικό. Ακουσα σε συνέντευξη του Στέλιου Ράμμου στη Στάη το εξής : "ο έντονα συναισθηματικός άνθρωπος έχει κοντή μνήμη, παθαίνει, δεν διδάσκεται και ξαναπαθαίνει". Στο γράφω εδώ γιά να σου θυμίσω ότι το ποσοστό του Συριζα αποτελείται κυρίως από πρώην οπαδούς του "λεφτά υπάρχουν" ...
    Ράμφος λέγεται ο άνθρωπος, σορυ.

  4. #13
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PANOS-E60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρη, πολλά "άκομψα" έχουν λεχθεί από στελέχη του Συριζα. Και βάζω εισαγωγικά στη λέξη, γιά να της δώσω μεταφορική έννοια, να μην πω χοντράδες, γιατί δεν μ αρέσεουν αυτές οι εκφράσεις.

    Ενας αναποφάσιστος ψηφοφόρος, που ακούει από κόμμα που διεκδικεί εξουσία, πως θα μειώσει εξοπλισμούς και παράλληλα θα βγει από το Νατο, τι θα σκεφτεί ? Πως τα χει κουβεντιάσει με τον Ερντογάν και δεν τρέχει κάστανο ? Προσωπικά δεν έχω την παραμικρή αμφιβολία ότι με τους Τούρκους δεν έχουμε κανένα θέμα πλέον, πλην του οικονομικού ανταγωνισμού στο Αιγαίο, την ΑΟΖ, την υφαλοκρηπίδα κλπ, το δε θέμα της Κύπρου το θεωρώ τελειωμένη υπόθεση. Αλλο όμως το τι πιστεύω εγώ και άλλο το πως προσεγγίζουν ευαίσθητα θέματα οι υπέυθυνοι (υποτίθεται)πολιτικοί.

    Τη μία οι καταθέσεις, την άλλη οι έκτακτες εισφορές σε 700χιλ νοικοκυριά, μετά ο Ολαντρέου, η μονομερής καταγγελία του μνημονίου, τώρα η αμφισβήτηση των συμμαχιών της χώρας, ειλικρινά απορώ πως οι δημοσκοπήσεις δίνουν ανοδική τάση σε αυτό το κόμμα ... Τόσοι συνειδητοποιημένοι αριστεροί το ψηφίζουν ? Η μήπως τόσοι πολλοί με την ψυχολογία του τελειωμένου ...?

    Ασχετο - σχετικό. Ακουσα σε συνέντευξη του Στέλιου Ράμμου στη Στάη το εξής : "ο έντονα συναισθηματικός άνθρωπος έχει κοντή μνήμη, παθαίνει, δεν διδάσκεται και ξαναπαθαίνει". Στο γράφω εδώ γιά να σου θυμίσω ότι το ποσοστό του Συριζα αποτελείται κυρίως από πρώην οπαδούς του "λεφτά υπάρχουν" ...
    Μήπως όμως και το πόσοστό των ΠΑΣΟΚ-ΝΔ αποτελείται από ανθρώπους που έχουν τα λεφτά αυτά?
    Γιατί άνθρωπος νοήμων να δώσει ψήφο σε ανθρώπους που έχουν οδηγήσει ένα τεράστιο μέρος των Ελλήνων, που μέχρι πρότινος ζούσαν με αξιοπρέπεια, στην ανέχεια και το άγχος του βιοπορισμού και της αβεβαιότητας, δεν νομίζω να υπάρχει, εκτός κι αν έχει προσωπικά συμφέροντα απ'την κατάσταση αυτή, ή έχει επηρεαστεί ελάχιστα έως καθόλου από την κρίση άρα δεν τον αφορά ακόμα άμεσα, ή πιστεύει στην τρομοκρατία και τους εκβιασμούς που βάζουν οι παπαγάλοι, οι τοκογλύφοι και όλοι οι υπόλοιποι "φίλοι" του πολίτη.

    Για τις καταθέσεις τα έχουμε ξαναπεί, δεν πρόκειται περί κατάσχεσης αλλά περί διαχείρισής τους από το κράτος και όχι από τους μεγαλομετόχους και τα στελέχη. Δικαίωμα του καθενός να διαφωνεί με αυτό, εγώ όμως όπως και ο καθένας που ξέρει πραγματικά γιατί ψηφίζει ένα αριστερό κόμμα, το βρίσκουμε απολύτως σωστό και αναγκαίο, από τη στιγμή που πλήθος τραπεζών θα ανακεφαλαιοποιηθούν με χρήματα που πληρώνει ο Έλληνας φορολογούμενος.
    Δεν μπορεί μόνο να δίνεις λεφτά χωρίς να έχεις μερίδιο στη διοίκηση αλλά και στη διαχείριση των εσόδων.
    Όπως και το 1% που ακούστηκε για όσους έχουν εισόδημα άνω των 50.000 ευρώ.
    Ε και? Τώρα δηλαδή που δίνουν 2% όσοι έχουν εισόδημα άνω των 20.000 γιατί δεν διαμαρτύρονται όσοι τους πείραξε το 1% για αυτούς που βγάζουν πάνω από 50.000 (και μάλιστα όχι οι μισθωτοί, οι οποίοι δεν φοροδιαφεύγουν αναγκαστικά) Το ότι θα γίνει για να κοπούν τα χαράτσια (όπως και το 2% που ανέφερα) από τους αδύναμους οικονομικά και τους μικρομεσαίους, δεν παίζει κανένα ρόλο?

    Όλοι τους ρωτάνε από που θα βρουν τα λεφτά και όταν λένε κάποια μέτρα, πέφτουν να τους φάνε (όσοι θίγονται κατά κύρο λόγο).
    Δηλαδή, για να καταλάβω κι εγώ τη λογική ορισμένων, τι είναι καλύτερο να πάρει 2% φερειπείν από όσους έχουν ένα καλό εισόδημα, ή να παίρνει 1% απ'όλους?
    Τι είναι καλύτερο, να αυξηθεί λίγο η φορολογία των πλουσίων και να μειωθεί των μη εχόντων, ή να είναι εκεί που είναι η φορολογία των πλουσίων και να πληρώνουν φόρο, τώρα με την κατάργηση του αφορολογήτου, ακόμα και άνθρωποι που βγάζουν 500 ευρώ το μήνα και δεν έχουν καλά καλά για να ζήσουν?

    Τέλος, για ποια άμυνα μιλάμε?
    Της Ferrostahl του Άκη, των Ραφάλ και των φρεγατών του Σαρκοζύ κλπ?
    Με τα μισά λεφτά απ'όσα δίναμε τόσα χρόνια, αλλά χωρίς τις μίζες και τις ρεμούλες, μπορεί να έχουμε πολύ πιο αξιόμαχο στρατό, όχι αντάξιο βέβαια της Τουρκίας (αυτό είναι αδύνατο να συμβεί, εκτός κι αν προτιμάμε να έχουμε πυραύλους και μαχητικά παρά ψωμί να φάμε), αλλά κατά πάσα πιθανότητα ανώτερο του σημερινού.
    Που είναι το κακό λοιπόν, στο ρίσκο που είπε ο Μπαλάφας?
    Το να γίνει εξέγερση στη χώρα από αυτούς που δεν έχουν στον ήλιο μοίρα δεν είναι ρίσκο, μόνο η Τουρκία είναι?

    Ας κάνει λοιπόν ο καθένας τις επιλογές του.
    Όποιος πιστεύει ότι η σημερινή κατάσταση, η οποία επρόκειτο να επιδεινωθεί αν έβγαινε το ΠΑΣΟΚ ή η ΝΔ, μπορεί να έχει κάποιο αποτέλεσμα και να αξίζει τις θυσίες, εμπρός να ψηφίσει τους υποστηρικτές του μνημονίου.
    Όποιος θεωρεί πως όλα αυτά είναι εξαθλιωτικά, ταπεινωτικά και αδιέξοδα, κάτι που έχει φανεί ξεκάθαρα κατ'εμέ τα 3 τελευταία χρόνια, ας ψηφίσει κάποιον απ'όσους είναι ενάντιοι στην πολιτική του μνημονίου.

    Η τρομοκρατία, η λάσπη και οι εκβιασμοί είναι για αφελείς και πρόβατα και το μόνο που κάνουν είναι να γυρνούν μπούμερανγκ σε αυτούς που τα εξαπολύουν.
    Οπότε, ας σκεφτεί ο καθένας πραγματικά μέσα του τι θεωρεί σωστό και ας κάνει την καλύτερη γι'αυτόν επιλογή.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Driver M : 27-05-12 στις 17:46
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  5. #14
    Εγγραφή
    05-02-10
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    5.944
    Thanked
    12383
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μακάρι το 17% του σύριζα να είναι αριστεροί ψήφοι, το εύχομαι ειλικρινά γιά να έχουμε συνειδητούς εκλογείς και όχι απατημενους. Μακάρι αυτό το 17% να γίνει ακόμα μεγαλύτερο και να γίνει επιτέλους η κυβέρνηση της αριστεράς που ακούω από παιδί. Ετσι κι αλλιώς εγώ θα λείπω.

    Ομως, ο σύριζα χρεάζεται 30% + γιά να κάνει κυβέρνηση αριστεράς μαζί με τη Δημαρ. Αν δεν το πάρει το ποσοστό αυτό θα χρειαστεί και τον Καμμένο. Εγώ δεν στέλνω ούτε τη φωτογραφία μου μαζί του, φαντάζομαι ούτε και σύ ... Να σαι ΄σίγουρος Αρη ότι αν δεν πάρει τα ανταλλάγματα που θέλει, θα οδηγήσει τη χώρα σε νέες εκλογές. Θυμήσου το αυτό.

  6. The Following 2 Users Say Thank You to PANOS-E60 For This Useful Post:

    Driver M (27-05-12), Stathis (27-05-12)

  7. #15
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    φυσικά και δεν απαγορεύεται η κριτική ρε άρη. αλλά όταν κάνεις κριτική για κάποιον, τουλάχιστον κάνε το σωστά.
    η κυρία αυτή έχει μπεί σε μια θέση για να κάνει μια δουλειά. σκληρή μεν, η δουλειά της δε...
    τώρα αν αυτή κ;ι οι φίλοι της είναι τα κακά παιδιά που καμμία χώρα δεν πρέπει να κάνει παρέα, ας πρόσεχαν οι εκλεκτοί πολιτικοί μας που εμείς τους βάλαμε στην θέση τους, να μην μας έφερναν τα κακά παιδιά έξω απ'την πόρτα μας.
    όσο για την τρίτη φορά που γύρισα εγώ προσωπικά, έμαθα ότι για να πετύχω στην ζωή πρέπει να κ@λ@ξεσκιστώ στην δουλειά, και όχι να φωνάζω για ηλίθια δικαιώματα που πρώτον δεν δικαιούμαι, και δεύτερον θα επιβαρύνουν τους γύρω μου για να περνάω εγώ καλά χωρίς να κάνω τπτ και να τα ξίνω όλη μέρα...
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  8. The Following 2 Users Say Thank You to Thomelef For This Useful Post:

    GM6 (28-05-12), Monsta (27-05-12)

  9. #16
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PANOS-E60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακάρι το 17% του σύριζα να είναι αριστεροί ψήφοι, το εύχομαι ειλικρινά γιά να έχουμε συνειδητούς εκλογείς και όχι απατημενους. Μακάρι αυτό το 17% να γίνει ακόμα μεγαλύτερο και να γίνει επιτέλους η κυβέρνηση της αριστεράς που ακούω από παιδί. Ετσι κι αλλιώς εγώ θα λείπω.

    Ομως, ο σύριζα χρεάζεται 30% + γιά να κάνει κυβέρνηση αριστεράς μαζί με τη Δημαρ. Αν δεν το πάρει το ποσοστό αυτό θα χρειαστεί και τον Καμμένο. Εγώ δεν στέλνω ούτε τη φωτογραφία μου μαζί του, φαντάζομαι ούτε και σύ ... Να σαι ΄σίγουρος Αρη ότι αν δεν πάρει τα ανταλλάγματα που θέλει, θα οδηγήσει τη χώρα σε νέες εκλογές. Θυμήσου το αυτό.
    Όχι, δεν είναι όλοι αριστεροί ψήφοι, θέλω να είμαι ειλικρινής Πάνο.
    Όπως φυσικά και οι ψήφοι της ΧΑ δεν προέρχονται αποκλειστικά από νεοναζί, της ΝΔ από επιχειρηματίες, εφοπλιστές κλπ. Η πλειοψηφία είναι άνθρωποι που ελπίζουν σε κάτι, όχι ο σκληρός ιδεολογικός πυρήνας.
    Ένα μεγάλο μέρος του 17% λοιπόν (κι ακόμα μεγαλύτερο στις επόμενες εκλογές) είναι ψήφοι ανθρώπων που έχουν σιχαθεί το ψέμα και την κοροϊδία των 3 τελευταίων χρόνων και δίνουν ψήφο εμπιστοσύνης σε κάτι διαφορετικό, το οποίο φυσικά και ενέχει το ρίσκο να είναι και χειρότερο, αλλά λαμβάνοντας υπόψιν τα πεπραγμένα των προηγούμενων κυβερνήσεων, πραγματικά το ρίσκο αυτό το θεωρώ μικρό.
    Ελπίζω πάντως, τόσο γι'αυτούς όσο και για τους ενσυνείδητους ψηφοφόρους αλλά και για όλους γενικά τους Έλληνες, να μην αποδειχτεί κατώτερη των περιστάσεων μια τέτοια κυβέρνηση αν γίνει τελικά.


    Για τον Καμμένο, κι εγώ θα προτιμούσα να μην αναμιχθεί στη διακυβέρνηση ούτε καν δίνοντας ψήφο ανοχής.
    Μια αμιγώς αριστερή κυβέρνηση μπορεί να εφαρμόσει με μεγαλύτερη συνέπεια και αποφασιστικότητα το έργο της (όπως και μια δεξιά κυβέρνηση αντίστοιχα).
    Απ'τους πολίτες όμως θα εξαρτηθεί.
    Ωστόσο, ακόμα και μια ψήφος ανοχής ενός ανθρώπου σαν τον Καμμένο δεν θεωρώ ότι αγγίζει ούτε στο ελάχιστο το βαθμό της επικινδυνότητας μιας συγκυβέρνησης ΝΔ-ΠΑΣΟΚ.

    Αλλά κοντός ψαλμός.
    Όλα αυτά θα φανούν στην πράξη σε 3 εβδομάδες.
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  10. #17
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Thomelef Εμφάνιση μηνυμάτων
    τώρα αν αυτή κ;ι οι φίλοι της είναι τα κακά παιδιά που καμμία χώρα δεν πρέπει να κάνει παρέα, ας πρόσεχαν οι εκλεκτοί πολιτικοί μας που εμείς τους βάλαμε στην θέση τους, να μην μας έφερναν τα κακά παιδιά έξω απ'την πόρτα μας.
    Συμφωνώ απόλυτα.

    Γι'αυτό και δεν ψήφισα ποτέ τους πολιτικούς που λες αλλά και πάνω απ'όλα ΤΩΡΑ (γιατί η συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου και τους άλλους δεν τους ψήφισε για να του φέρουν το ΔΝΤ, αλλά τώρα που ξέρουν πλέον είναι το σημαντικό) θα ψηφίσω κάποιους που (λένε τουλάχιστον) ότι θα έρθουν ενάντια στις κερδοσκοπικές και αδιέξοδες τακτικές τους.
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  11. #18
    Εγγραφή
    27-12-09
    Περιοχή
    Kαλαματα
    Μηνύματα
    1.003
    Thanked
    1101
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εγω παντως το αποφασισα... θα ψηφισω ΣΥΡΙΖΑ!

    Αφου "τακτοποιησα" τις οποιες οικονομιες μου σε "ασφαλη" προορισμο θα το ριξω στον Τσιπρα, στην καλυτερη θα πιασει η μπλοφα του και θα γινουν ολα καλυτερα! στην χειροτερη αν γυρισουμε στον "κολοκοτρωνη" παλι κερδος θα εχω απο την διαφορα στην ισοτιμια!

    Αντε ωρε τι φοβαστε... ανατρεψτε τα ολα!!! τι να μας πουν οι κουτοφραγκοι ευρωπαιοι.. σιγα μην μας βγαλουν απο το ευρω, αφου τρεμουν!
    ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΟΣΟΥΣ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ....ΑΦΗΣΤΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΟΝΕΙΡΕΥΟΝΤΑΙ.

  12. #19
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ απόλυτα.

    Γι'αυτό και δεν ψήφισα ποτέ τους πολιτικούς που λες αλλά και πάνω απ'όλα ΤΩΡΑ (γιατί η συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου και τους άλλους δεν τους ψήφισε για να του φέρουν το ΔΝΤ, αλλά τώρα που ξέρουν πλέον είναι το σημαντικό) θα ψηφίσω κάποιους που (λένε τουλάχιστον) ότι θα έρθουν ενάντια στις κερδοσκοπικές και αδιέξοδες τακτικές τους.
    έλα ρε άρη...έλεος πια.
    οκ είπαμε τα έκαναν σκατά και απόσκατα. το ότι έχεις έναν άνθρωπο που σου λέει για 1300¤ κατώτατο, άνοιγμα 100.000 θέσεων, επανακρατικοποίηση υπερζημιογώνων για τον έλληνα επιχειρήσεις που μας έφτασαν εδώ, δεν σημαίνει ότι αυτή είναι η λύση.
    φυσικά δεν είναι η λύση αυτή...πρώτον γιατί τέτοιες λύσεις και ιδέες μας έφτασαν εδώ που είμαστε σήμερα, και δεύτερον και σημαντικότερο, ότι δεν μπορούν να γίνουν.
    όλα αυτά που λέει σήμερα ο άλεξ, τα είπε ο γαπ πρίν τρία χρόνια με δύο λέξεις. ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ. @@ καλαβρέζικα δλδ.
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  13. The Following User Says Thank You to Thomelef For This Useful Post:

    joseph (27-05-12)

  14. #20
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Όλη η υπόλοιπη Νότια Ευρώπη που έχει πρόβλημα, οφείλεται στις (επίσης) διεφθαρμένες κυβερνήσεις και το πελατειακό τους κράτος ?

  15. The Following User Says Thank You to Monsta For This Useful Post:

    joseph (27-05-12)

Σελίδα 2 από 88 ΠρώτηΠρώτη 12341252 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP