Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 46

Θέμα: Φλατζα κεφαλης

  1. #11
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    4.894
    Thanked
    6363
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Όπως είπαν και τα παιδιά ποιο πάνω η τιμή είναι πολύ καλή!!

    Επειδή είμαι παθών (almera) και έψαχνα για αλλαγή φλάντζας, μου ζήταγαν όλοι 350¤ και να ελέγξουμε την κεφαλή (κάτι που πιστεύω είναι απαραίτητο), προσωπικά αγόρασα άλλη μηχανή με 250¤ και θα την βάλω εγώ μαζί με ένα φίλο που ξέρει να σκαλίζει

    Αν δεν έχεις σκοπό να ανέβεις κυβικά, φτιάξε την δικιά σου να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο!!

  2. #12
    Εγγραφή
    17-05-10
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.094
    Thanked
    804
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Ρε Μιχαλάκη, την έκανε η Δέσπο, ε? Άντε φτιάξε το δικό σου μοτερ για να ξέρεις τι έχεις...

  3. #13
    Εγγραφή
    07-04-10
    Μηνύματα
    154
    Thanked
    94
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Στο μηχανουργείο θα σου πουν 100% αν υπάρχει ράγισμα..
    Πιστευω οτι αν είναι οκ το καπάκι αξίζει να φτιάξεις το δικό σου, η τιμή είναι και τσάμπα..
    Το δίλημμα θα ειναι αν το βρουν ραγισμένο...αλλάζεις καπάκι ή πας για άλλη μηχανή?
    Εγώ που είχα το ίδιο και έβαλα άλλο καπάκι τώρα υπάρχει μια κατανάλωση λαδιού γύρω στα 200ml/1000km.( ακόμα το μετράω, δεν έχω καταλήξει σίγουρα)
    Γνωρίζει κανείς αν ισχύει αυτο?Δλδ αν βάλεις άλλο καπάκι( εννοείται πλανιάρισμα, οδηγοί κτλ σε μηχανουργείο) έχεις σίγουρα και μια μικρή κατανάλωση λαδιού?

    Σου εύχομαι το καλύτερο δυνατό

  4. #14
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    κοίταξε, για να έχει κατανάλωση λαδιού (πάνω από το φυσιολογικό) συμβαίνει κάτι από τα παρακάτω (με πιθανή σειρά προτεραιότητας)
    α. από την υπερθέρμανση έχεις φθορές στο τοίχωμα κάποιων κυλίνδρων ..και αντίστοιχα των ελατηρίων των εμβόλων
    β. από την υπερθέρμανση οι κύλινδροι άλλαξαν σχήμα (δηλαδή πήραν μια ελαφρώς "οβάλ" μορφή) αυτό μπορεί να μετρηθεί από το μηχανικό με μικρόμετρο, δεν είναι ορατό στο μάτι, αλλά συνήθως δείχνουν λίγο μειωμένη συμπίεση.
    γ. τα τσιμουχάκια των βαλβίδων έχουν χάσει τη στεγανότητά τους.
    δ. από την υπερθέρμανση προκλήθηκε φθορά στους οδηγούς των βαλβίδων.
    ε. έχεις εσωτερικό ρήγμα στην κυλινδροκεφαλή.

    ή φυσικά, συνδυασμός κάποιων από τα παραπάνω.

  5. The Following 4 Users Say Thank You to NickE60 For This Useful Post:

    bakalos (23-12-10), BILL007 (23-12-10), Nickolas_s2k (23-12-10), Panos 316T (23-12-10)

  6. #15
    Εγγραφή
    31-01-10
    Περιοχή
    Larisa
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    680
    Thanked
    278
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Gregory_///M Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε Μιχαλάκη, την έκανε η Δέσπο, ε? Άντε φτιάξε το δικό σου μοτερ για να ξέρεις τι έχεις...
    Tι να πω ρε Γρηγορη.Την εκανε και ηταν και καλη μαλιστα.Στον Παπαγιανοπουλο το αφησα.Αντε να δουμε....
    (Για Φεβρουαριο παμε παρεα Σερρες με το δικο μου να το βαλω και στην πιστα)

  7. #16
    Εγγραφή
    05-01-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    338
    Thanked
    656
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παιζουν πολλα πραγματα ρολο για την καταναλωση λαδιου ενος αυτοκινητου οπως τα χλμ που κουβαλαει στην πλατη του,η χρηση που του γινεται(αν εσυ το σκιζεις καθε μερα και λιγο σου καιει αφου η ιδια η bmw δικαιολογει μια σεβαστη καταναλωση λαδιου) το ''παχος''του λαδιου που χρησιμοποιεις κ.α...
    Ενας απλος τροπος παντως για να διαπιστωσεις το τι ειναι...
    κανεις καποια χμ μεχρι να ερθει το λαδι στην θερμοκρασια λειτουργιας του πχ 80-90
    το αφηνεις για καποια λεπτα στο ρελαντι
    μετα μαρσαρεις κ σε περιπτωση που βγαζεις ντουμανακια εισαι για τσιμουχακια..
    Παντως στη δικια σου περιπτωση που εκανες κανονικα ρεκτιφιε και στο μεταχειρισμενο καπακι που εβαλες (και με την προυποθεση οτι εχει γινει σωστη δουλεια παντα) μαλλον θα εχουν δημιουργηθει καποιες μικροανοχες μεταξυ καποιου κυλινδρου/ων και των εμβολων και απο κει θα σου τσιμπαει λαδακι καθως επισης μπορει και τα ελατηρια των εμβολων να ειναι λιγο ''αρπαγμενα''..Παντως για να εφτασε στο σημειο να ραγισει καπακι τα ελατηρια των εμβολων σιγουρα την εχουν ψιλοακουσει οποτε πιστευω μαλλον δικαιολογειται αυτη η μικρο-καταναλωση που εχεις...

  8. The Following 4 Users Say Thank You to Nickolas_s2k For This Useful Post:

    bakalos (23-12-10), BILL007 (23-12-10), NickE60 (23-12-10), Panos 316T (23-12-10)

  9. #17
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Νίκο σωστή η παρατήρησή σου
    Για να το διαχωρίσω, τι μπορεί να έχει συμβεί μετά από μια υπερθέρμανση λόγω απώλειας αντιψυκτικού υγρού αναφέρω εγώ (εκτός της φλάντζας) ώστε να καίει λάδι...

  10. The Following User Says Thank You to NickE60 For This Useful Post:

    Nickolas_s2k (23-12-10)

  11. #18
    Εγγραφή
    07-04-10
    Μηνύματα
    154
    Thanked
    94
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Νίκο κάτι από αυτά που αναφέρεις πρέπει να συμβαίνει γιατί όλα υποτίθεται οτι γίναν σωστά. Το νέο καπάκι εστάλη σε καλό μηχανουργείο, τα εργατικά έγιναν σε αντιπροσωπεία BMW κτλ. Πριν δεν μου έκαιγε σταγόνα, δεν το σκίζω καθόλου το αμάξι, έχει 150000χλμ μοτέρ Μ50Β25 (χωρίς βάνος).
    Φίλος σχετικός μου είπε οτι αμα βάλεις καπάκι από άλλο μοτέρ δεν τη γλιτώνεις την κατανάλωση λαδιού.....
    Τσιμουχάκια δεν πρέπει να είναι, δεν έχει πάρει κάτι το μάτι μου...θα ξανατσεκάρω.
    Αξίζει κάποια παραπάνω ενασχόληση ή δεν έχει νόημα?
    Μπορεί να χειροτερέψει αργότερα η κατανάλωση και να δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα? (10W40 βάζω και αλλαγή κάθε 7000χλμ).
    Δεν θέλω να χαλάσω το thread του φίλου αλλά νομίζω οι ερωτήσεις μου είναι σχετικές.
    Ευχαριστώ για τη βοήθεια σας και καλές γιορτές σε όλους.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bakalos : 23-12-10 στις 12:13

  12. #19
    Εγγραφή
    05-01-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    338
    Thanked
    656
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μην ασχολεισαι παραπανω η καταναλωση που εχεις (200ml στο 1000χλμ) δεν ειναι ιδιαιτερα μεγαλη..τα χλμ που εχει το μοτερ πιστευω τη δικαιολογουν σε ενα βαθμο και αν ειχε ανεβασει και θερμοκρασια σιγουρα θα χαν αρπαξει λιγο και τα ελατηρια πιστονιων..λιγο οι ανοχες λιγο και η φυσιολογικη φθορα των κινητηρων..μην σε ανηχυχει!μπορει πχ σε ταξιδι που θα τρεχεις να σου καψει παραπανω μεσα στην πολη λιγοτερο κλπ.. μην εισαι συνεχεια πανω απο το λαδι και τρελενεσαι..απλα να ελεγχεις το λαδι σου να ειναι παντα πανω απο τη μεση αν και θα σου αναψει και λαμπακι..

  13. The Following User Says Thank You to Nickolas_s2k For This Useful Post:

    bakalos (23-12-10)

  14. #20
    Εγγραφή
    07-01-10
    Μηνύματα
    2.102
    Thanked
    874
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nickolas_s2k Εμφάνιση μηνυμάτων
    To ραγισμενο καπακι το βλεπει και τυφλος??Αν φιλε μου το ραγισμα ειναι τριχοειδες και ανοιγει μονο με τις θερμοκρασιες ενω οταν ειναι κρυο το καπακι ''κρυβεται'' το ραγισμα πως θα το δεις?Για να σαι σιγουρος οτι το καπακι δεν εχει ραγισει πρεπει να το πρεσαρεις..Η τιμη παντως ειναι πολυ καλη!
    αν το καπακι ραγισει νερα λαδια ανακατωνονται.δε χρειαζεται καν να το ελεγξεις σε αυτη τη περιπτωση.
    αυτο θα πει το βλεπει και τυφλος.

    φανταζομαι εχεις κανει επισκευη μηχανης.

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP