Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 20

Θέμα: vishnu PROcede updates

  1. #11
    Εγγραφή
    09-01-10
    Περιοχή
    Σε τσαντηρι (ΝΟ ΦΟΡΟΣ)
    Μηνύματα
    1.636
    Thanked
    4857
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    - Και φυσικά το καλήτερο το άφησα για το τέλος. Θα μπορείς να βγάζεις εκτός λειτουργίας τα τούρμπο και το αυτοκίνητο να δουλεύει σαν ατμοσφαιρικό χωρίς καθόλου πίεση
    Τα wastegates ειναι μηχανικα και τα actuators τους παιρνουν εντολη απο σωληνακι πιεσης απο την εισαγωγη για να ανοιξουν, αρα στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν θα μπορουν να κανουν κατι για αυτο αφου το μοτερ σε ατμοσφαιρικη λειτουργια θα βρισκεται παντα σε συνθηκες υποπιεσης δηλ. θα ειναι παντα κλειστα τα πορτακια των wastegates και η τουρμπινα θα στροφαρει κανονικα με ολα τα καυσαερια να παιρνανε μεσα απο την φτερωτη χωρις bypass...
    ...και ετσι θα στροφαρει κανονικα και η φτερωτη εισαγωγης παραγοντας πιεση, που απο οτι φαινεται, θα διαφευγει απο τις σκαστρες καθως το τελευταιο update θα σου δινει την δυνατοτητα να εχεις το κυκλωμα των by pass/blow off valves, και να το κρατας εντελως ,ελεγχοντας την ηλεκτροβαλβιδα τους.
    Αν ομως ειναι ετσι, τοτε δεν θα εχουμε ενα συνεχες ξεφυσημα απο τις σκαστρες? (σαν να εχουμε σκισει κολλαρο και να χανουμε πιεση)

    Μια υποθεση κανω, που ομως δεν ξερω αν ειναι σωστη στην συγκεκριμενη περιπτωση.
    Στρατο εχεις καμια πληροφορια για το πως ακριβως θα δουλεψει αυτο?

    Θεωρω πολυ δυσκολο να θεσεις εκτος λειτουργιας τα τουρμπο...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη turbodog : 16-10-10 στις 16:01

  2. The Following User Says Thank You to turbodog For This Useful Post:

    BILL007 (16-10-10)

  3. #12
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.190
    Thanked
    14079
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο turbodog Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ομως ειναι ετσι, τοτε δεν θα εχουμε ενα συνεχες ξεφυσημα απο τις σκαστρες? (σαν να εχουμε σκισει κολλαρο και να χανουμε πιεση)

    Μια υποθεση κανω, που ομως δεν ξερω αν ειναι σωστη στην συγκεκριμενη περιπτωση.
    Στρατο εχεις καμια πληροφορια για το πως ακριβως θα δουλεψει αυτο?

    Θεωρω πολυ δυσκολο να θεσεις εκτος λειτουργιας τα τουρμπο...
    +1 Και εγώ κάπως έτσι το σκέφτηκα...



  4. #13
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    5.120
    Thanked
    12698
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    είχε τουρμπόκαιρο τη νύχτα που σε γνώωωωρισαααα
    πως θές εσύ για καλοκαίρια να μιλάααααμε ?


    Ασε τις υποπιέσεις Στράτο !

  5. #14
    Εγγραφή
    27-12-09
    Περιοχή
    βριλησσια
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    75
    Thanked
    28
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ειναι σιγουρο οτι τα actuators τους δουλευουν με τον κλασικο τροπο..??
    για ειναι με αντλια κενου οπως στα cooper s....?(σε αυτα ειναι παντα ανοιχτη η wastegate....εχουν την εν λογο αντλια...κανει κενο...και κλεινει η w/g....)

  6. #15
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή Re: vishnu PROcede updates

    Καλησπέρα συμφορουμητες μου. Αυτή την στιγμή με πιανετε αδιάβαστος, να έχω 4 Μαλαματινες πάνω μου και εναν ΑΥΔΜ που θέλει να μας βγάλει νυχτιατικα για ασκήσεις παρέλασης

    Δυστηχως βρίσκομαι μακριά από το αυτοκίνητο αλλιώς θα πήγαινα επιτόπου να ελεγξω για τα σωληνακια. Είμαι όμως σχεδόν σίγουρος ότι τα σωληνακια υποπιεσης της σκαστρας παίρνουν σήμα από την εισαγωγή αλλά τα σωληνακια υποπιεσης των wastegates ελεγχονται από ξεχωριστό κύκλωμα υποπιεσης. Λογικό μου φαίνεται αφού η πίεση μπορεί να ελέγχεται κατα βουλησην από την DME οπότε και να λειτουργούν ανεξάρτητα από την σκαστρα.

    Στο e90post είχε γίνει μεγάλο θέμα για το αν οι πελάτες θα ήθελαν κάτι τέτοιο και πολλοί δήλωσαν μεγάλο ενδιαφέρον

    Για εμένα πραγματικά μου είναι αδιάφορο. Δεν είναι μόνο ότι θέλω ένα τουρμπατο αυτοκίνητο αλλά και ότι πιστεύω ότι τα τουρμπο είναι αυτά που βελτιώνουν την κατανάλωση λόγω της ροπης που προσφέρουν. Πατώντας λίγο Γκάζι αυτά φουσκώνουν αμέσως ανεβάζοντας μεν απότομα το φορτίο του κινητήρα, φαιρνοντας τον δε σε σημείο που έχει όλη την ροπή του. Διατηρώ πολύ μεγάλη επιφύλαξη αν θα είναι οικονομικκοτερο σε αστικό κύκλο....


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  7. #16
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Βγήκε το firmware όπου επιτρέπει το αυτοκίνητο να είναι ατμοσφαιρικό. Και εξαιρετικά αργό επίσης.


  8. #17
    Εγγραφή
    17-01-10
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    817
    Thanked
    420
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βγήκε το firmware όπου επιτρέπει το αυτοκίνητο να είναι ατμοσφαιρικό. Και εξαιρετικά αργό επίσης.

    https://www.youtube.com/watch?v=Xtu7gsAqHpA
    στα ποσα αλογα παιζει χωρια τα τουρμπο????ξερουμε???

  9. #18
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή Re: vishnu PROcede updates

    Λένε τα αμερικανια ότι σφαζεται με 328 και είναι πολύ κοντά στα 330. Άρα να υποθέσουμε 220-240 άλογα; Οπως και να έχει αργό θα είναι. Όταν θα έχω χρόνο θα το δοκιμάσω αν και η χαρά του αυτοκινήτου είναι ακόμα και το χαλαρό τουρμπισμα και ας καίει και λίγο παραπάνω


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  10. #19
    Εγγραφή
    17-01-10
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    817
    Thanked
    420
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λένε τα αμερικανια ότι σφαζεται με 328 και είναι πολύ κοντά στα 330. Άρα να υποθέσουμε 220-240 άλογα; Οπως και να έχει αργό θα είναι. Όταν θα έχω χρόνο θα το δοκιμάσω αν και η χαρά του αυτοκινήτου είναι ακόμα και το χαλαρό τουρμπισμα και ας καίει και λίγο παραπάνω


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    το 330 εχει 272 αλογα και ειναι βολιδα....το 328 αμερικανικο=325 ευρωπαικο(μικρη η διαφορα στα αλογα υπερ του αμερικανικου) ειναι σιγουρα πιο αργο απο το 330..παντως ωραιο ακουγεται να το κανεις ατμοσφαιρα οποτε εσυ θες......τι διαδικασια εχει ξερεις???

  11. #20
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή Re: vishnu PROcede updates

    Η διαδικασία είναι πολύ απλή. Έχεις 3 χάρτες για το αυτοκινητο, έναν με stock πιέσεις και ρύθμιση ανάφλεξης και 2 που τους ρυθμιζεις εσυ κατα βούληση. Στον πρώτο από τους 2 βάζεις όλες τις πιέσεις να είναι 0 και πλέον δεν ανεβάζει καθόλου. Λένε ότι έτσι θα γίνει πιο οικονομικό στην πόλη. Αυτό βέβαια θα δείξει.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  12. The Following User Says Thank You to stratos For This Useful Post:

    PATSIMINI (07-11-10)

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP