Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 46

Θέμα: απορια imac σε pc σταθερο

  1. #11
    Εγγραφή
    01-01-10
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    378
    Thanked
    359
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Πάρτε μακ να βρείτε την υγειά σας!!!...

  2. The Following 3 Users Say Thank You to 330Ci For This Useful Post:

    Dimitrios (27-08-12), dimtz (26-08-12), Χρίστος (26-08-12)

  3. #12
    Εγγραφή
    13-05-10
    Περιοχή
    Kozani
    Μηνύματα
    900
    Thanked
    233
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο viper Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποια έκδοση windows εχεις?

    και αν δε σου κάνει κόπο πες μου και τα χαρακτηριστικά του υπολογιστή σου
    τα χαρακτηριστικα τα αναφερω πιο πανω με win7 64

  4. #13
    Εγγραφή
    30-01-12
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    427
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Δεν γράφεις πόση και τι RAM έχεις. Επίσης τα windows είναι Ηome, Premium, Ultimate κτλ

    Οταν λέω ΤΙ RAM εννοώ πόση σε σύνολο και πόσα sticks πανω στο Motherboard.
    Αν και είμαι σίγουρος ότι με ένα καλό configuration θα πάνε μια χαρα τα windows

  5. #14
    Εγγραφή
    13-05-10
    Περιοχή
    Kozani
    Μηνύματα
    900
    Thanked
    233
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο viper Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν γράφεις πόση και τι RAM έχεις. Επίσης τα windows είναι Ηome, Premium, Ultimate κτλ

    Οταν λέω ΤΙ RAM εννοώ πόση σε σύνολο και πόσα sticks πανω στο Motherboard.
    Αν και είμαι σίγουρος ότι με ένα καλό configuration θα πάνε μια χαρα τα windows
    τα ultimate εχω με 4gb ram DDR3 ξερω σηκωνει ακομη 1,5giga αυτα τα win, χωρα στην motherboard και αλλα sticks, λες με επιπλεον μνημη να δω διαφορα ? πιστευω πολυ μικρη ουτε που θα το καταλαβω

  6. #15
    Εγγραφή
    30-01-12
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    427
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Τα ultimate είναι η πιο "βαρειά" έκδοση των win. Περιέχουν ένα μεγάλο αριθμό από services τα οποία είναι παντελώς άχρηστα στον απλό χρήστη και προορίζονται για development. To πρόβλημα είναι οτι εγκαθίστανται και εκτελουνται αυτόματα καταναλώνοντας μνήμη και cpu.

    Επίσης έχει μεγάλη σημασία σε ποιες θέσεις είναι τα memmory sticks πάνω στο motherboard. Εκμεταλλεύεσαι την δυνατότητα dual channel?
    Dual channel λειτουργία έχεις όταν π.χ. με 2 mem sticks το ένα βρίσκεται στο memmory slot 0 και το αλλο στο memmory slot 2. Εναλλάξ δηλαδή μία θέση γεμάτη μιά θέση άδεια.
    Επίσης οι μνήμες σου καλό είναι να είναι ιδιου τύπου. Αν έχεις 2 μνήμες, με τη μία να χρονίζει στα 1000Μhz και η άλλη στα 1333Mhz τότε έχεις απώλεια ταχύτητας. Η γρήγορη μνήμη (1333) θα δουλεύει πιο αργά στα 1000.
    Επίσης παίζει ρόλο το fragmentation του δίσκου σου. Πότε έκανες defrag τελευταία φορά?
    Ολα τα παραπάνω έχουν σημαντικό αντίκτυπο στην ταχύτητά σου.
    Η δική μου άποψη είναι να έχεις ενα καλοστημένο pc με win. To linux ΔΕΝ φτιάχτηκε για Desktop pcs.

  7. The Following User Says Thank You to viper For This Useful Post:

    dimtz (27-08-12)

  8. #16
    Εγγραφή
    13-05-10
    Περιοχή
    Kozani
    Μηνύματα
    900
    Thanked
    233
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο viper Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα ultimate είναι η πιο "βαρειά" έκδοση των win. Περιέχουν ένα μεγάλο αριθμό από services τα οποία είναι παντελώς άχρηστα στον απλό χρήστη και προορίζονται για development. To πρόβλημα είναι οτι εγκαθίστανται και εκτελουνται αυτόματα καταναλώνοντας μνήμη και cpu.

    Επίσης έχει μεγάλη σημασία σε ποιες θέσεις είναι τα memmory sticks πάνω στο motherboard. Εκμεταλλεύεσαι την δυνατότητα dual channel?
    Dual channel λειτουργία έχεις όταν π.χ. με 2 mem sticks το ένα βρίσκεται στο memmory slot 0 και το αλλο στο memmory slot 2. Εναλλάξ δηλαδή μία θέση γεμάτη μιά θέση άδεια.
    Επίσης οι μνήμες σου καλό είναι να είναι ιδιου τύπου. Αν έχεις 2 μνήμες, με τη μία να χρονίζει στα 1000Μhz και η άλλη στα 1333Mhz τότε έχεις απώλεια ταχύτητας. Η γρήγορη μνήμη (1333) θα δουλεύει πιο αργά στα 1000.
    Επίσης παίζει ρόλο το fragmentation του δίσκου σου. Πότε έκανες defrag τελευταία φορά?
    Ολα τα παραπάνω έχουν σημαντικό αντίκτυπο στην ταχύτητά σου.
    Η δική μου άποψη είναι να έχεις ενα καλοστημένο pc με win. To linux ΔΕΝ φτιάχτηκε για Desktop pcs.
    ωραιος ο φιλος συμφωνω, απορια λοιπον............εχω την δυνατοτητα να περασω τα win7 home prem 32bit γνησια να το κανω???????? αλλα το τονιζω 32 bit αξιζει? ποια εκδοση προτεινεις?
    edit στο τελος θα δουμε τι θα κανουμε αναλογος με τα θετικα-αρνητικα
    edit αλλα φιλε τετοια διαφορα στην ταχυτητα linux με win τεραστια μπορω να πω, λες και μπαινεις απο το 16αρι σε m3
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimtz : 27-08-12 στις 00:26

  9. #17
    Εγγραφή
    30-01-12
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    427
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Οχι 32bit γιατι δέν βλέπουν ολη τη RAM σου.
    Μιλάμε για 64bit οπωσδήποτε.

  10. The Following 2 Users Say Thank You to viper For This Useful Post:

    Azurius (27-08-12), dimtz (27-08-12)

  11. #18
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    170
    Thanked
    97
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ για win 7 τα οποία με 4 gb ram θα είναι μια χαρά.

    Ακυρη ερώτηση, έχω macbook late 2009 με 4 gb ram και το μαιο έβαλα τα lion, δεν είμαι ευχαριστημένος από απόδοση σε σχέση με snow leopard, τα οποία θα ξαναβάλω....

    Γνώμες???
    M40B18, 8-valve, Aluminium cylinder head, Hydraulic valves, Cast iron block, Forged steel rods, 6 counter-weights, DME Bosch motronic 1.3 > 115(BHP)@5500 rpm, 165(NM)4250 rpm.

  12. #19
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Στο κόσμο μου
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.008
    Thanked
    5439
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dimitrios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ για win 7 τα οποία με 4 gb ram θα είναι μια χαρά.

    Ακυρη ερώτηση, έχω macbook late 2009 με 4 gb ram και το μαιο έβαλα τα lion, δεν είμαι ευχαριστημένος από απόδοση σε σχέση με snow leopard, τα οποία θα ξαναβάλω....

    Γνώμες???
    Αν θες οικονομικη λυση(30ε):
    Nα βαλεις περισσοτερη ram.
    2 ντιμ των 4gb.Θα πας στα 8gb και θα τρεχουν πολυ καλυτερα τα lion.

    και αν θες ακομα ποιο μεγαλη διαφορα(130ε):
    Μαζι με τη περισσοτερη ram να προσθεσεις εναν ssd δισκο.
    Αυτη η ανανεωση θα "παραξυπνησει" το μηχανημα πιστεψε με....



  13. #20
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    170
    Thanked
    97
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Χρήστο καλημέρα, ελπίζω όλα καλά έχουμε καιρό να τα πούμε!

    Πριν λίγο καιρό έγινε η αναβάθμιση σε 4 οπότε λίγο ανέφικτο στη παρούσα φάση να πετάξω τη ραμ, σε περίπτωση που γυρίσω σε 10.6.8 λειτουργικό είναι τελείως φάουλ σαν επιλογή?
    M40B18, 8-valve, Aluminium cylinder head, Hydraulic valves, Cast iron block, Forged steel rods, 6 counter-weights, DME Bosch motronic 1.3 > 115(BHP)@5500 rpm, 165(NM)4250 rpm.

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP