Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 48

Θέμα: Οικιακος Κινηματογραφος (Home Cinema)

  1. #11
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    βασικά λόγο του ότι μου αρέσει το ξύλινο πάτωμα, ότι καλώδιο θα έχω, θα περαστεί απο κάτω...
    όλα μελετημένα τα έχω...το μόνο που λου λείπει, είναι το σπίτι...χαχαχαχαχαχαχα
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  2. The Following User Says Thank You to Thomelef For This Useful Post:

    Z4 DCT (23-12-12)

  3. #12
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    1.195
    Thanked
    524
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραίο θέμα και πραγματικά ωραία συστήματα! Ο οικιακός κινηματογράφος είναι πάντως μεγάλη αρρώστια και πανάκριβο χόμπυ. Ελπίζω κι εγώ κάποτε να καταφέρω να στήσω ένα σύστημα με καλό προβολέα και high-end ακουστική. Προς το παρόν, βολεύομαι μια χαρά με τα εξής:

    TV: Pioneer Kuro KRP-500A (ISF calibrated)
    Media player: WD TV Live Hub
    ΒlueRay player: Pioneer BP-LX54
    Home cinema 5.1 - DVD combo: Pioneer LX-03

    Φυσικά για την Kuro ισχύει στρατιωτικός νόμος: Απαγορεύονται παιχνίδια, τηλεοπτικά προγράματα και άλλα τέτοια. Η γυναίκα μου λέει πως είμαι χειρότερος με την τηλεόραση απ' ό,τι με το αυτοκίνητο. Η ίδια βλέπει σε μια Panasonic P42G20E (επίσης πλάσμα) και μετράω τις μέρες που θα δω το πρώτο burn-in με τα logos των κωλοκαναλιών.
    Επειδη δεν ειμαι σχετικος τι θεμα υπαρχει και δεν θες να παιζονται παιχνιδια και τηλεοπτικα προγραμματα?Υπαρχει κιδνυνος?

    Οσο για το δικο μου συστημα αποτελειται απο μια tv lg 37 full hd ενα συστημα home cinema της pioneer 600watt και τις ταινιες τις παιζω απο το pc παντα hd με συνδεση hdmi.Μια χαρα νομιζω για δωματιο απλο.

  4. #13
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    θρακομακεδονες
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.970
    Thanked
    1891
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    προσφατα απεκτησα μια 40αρα sansung HD model : LE40 C650L
    και ενα ολοκληρωμενο πακετο home cinema LG blue ray, model: HB905PA ,με τις κολωνες, σαμπ και τους δορυφορους...,και ετσι με ενα σχετικα οικονομικο πακετο εφτιαξα κατι αξιολογο...

    ειμαι αρκετα ευχαριστημενος και απο την εικονα αλλα και απο τον ηχο...και μαλλον θα ξεχασουμε τον κινηματογραφο...

  5. The Following User Says Thank You to paganis For This Useful Post:

    nikos1400 (05-02-11)

  6. #14
    Εγγραφή
    31-05-10
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    6.372
    Thanked
    7555
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραίο θέμα και πραγματικά ωραία συστήματα! Ο οικιακός κινηματογράφος είναι πάντως μεγάλη αρρώστια και πανάκριβο χόμπυ. Ελπίζω κι εγώ κάποτε να καταφέρω να στήσω ένα σύστημα με καλό προβολέα και high-end ακουστική. Προς το παρόν, βολεύομαι μια χαρά με τα εξής:

    TV: Pioneer Kuro KRP-500A (ISF calibrated)
    Media player: WD TV Live Hub
    ΒlueRay player: Pioneer BP-LX54
    Home cinema 5.1 - DVD combo: Pioneer LX-03

    Φυσικά για την Kuro ισχύει στρατιωτικός νόμος: Απαγορεύονται παιχνίδια, τηλεοπτικά προγράματα και άλλα τέτοια. Η γυναίκα μου λέει πως είμαι χειρότερος με την τηλεόραση απ' ό,τι με το αυτοκίνητο. Η ίδια βλέπει σε μια Panasonic P42G20E (επίσης πλάσμα) και μετράω τις μέρες που θα δω το πρώτο burn-in με τα logos των κωλοκαναλιών.
    Μπραβο Αρη.
    Θυμαμαι απο τα λιγα που τυχαινει να διαβασω εδω κι εκει,
    τα Pioneer σε οθονες και Blu-ray ειναι για ψαγμενους !
    Γι'αυτο δεν τα πουλανε και στα "καθημερινα" μαγαζια τυπου κωτσοβολος και μιντια-μαρκτ. Περιορισμενης κυκλοφοριας και συνειδητη και μελετημενη επιλογη.



    Το θεμα με τις plasma Μητσο, ειναι οτι -ειδικα στα πρωτα χρονια τους- υποφερουνε απο το "burn-in" που λενε. Δεν κανει να υπαρχει κατι σταθερο για ωρα στην οθονη, ειτε βλεπεις το ιδιο καναλι στην τηλεοραση, ειτε πατησεις pause για ωρα.
    Αν βλεπεις πχ, mega για 2-3 μερες συνεχεια χωρις να αλλαξεις και καναλι,
    μετα οταν αλλαξεις καναλι ή βαλεις καμμια ταινια θα δεις οτι το σημα του "mega" εχει μειναι καμμενο εκει πανω στη γωνια...
    Χοντρα-χοντρα το περιγραφω ετσι, και οπου κανω λαθος διορθωστε παρακαλω.
    _____________________ _____________________ _____________________ _____________________ _____________________

    RTFM


  7. The Following User Says Thank You to nikos1400 For This Useful Post:

    S8N (05-02-11)

  8. #15
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Δημήτρη, όπως τα λέει ο Νίκος είναι. Οι πλάσμα τηλεοράσεις έχουν κάποια πλεονεκτήματα ως προς τις LCD (CCFL ή LED) όπως καλύτερο μαύρο, εξαιρετική ομοιομορφία στο panel, ρεαλιστικότητα απεικόνισης κλπ αλλά υποφέρουν από το φαινόμενο του burn-in. Αυτό σημαίνει πως ο φώσφορος αποκτά μνήμη στα σημεία όπου παίζει η εικόνα είναι ακίνητη. Τέτοια είναι π.χ. τα logos των καναλιών, οι στατικές εικόνες (pause), τα μενού στα παιχνίδια κλπ. Επίσης, ο φώσφορος φθείρεται ανομοιόμορφα όταν βλέπεις με μαύρες λωρίδες πάνω-κάτω.

    Οι εταιρείες έχουν προβλέψει βέβαια κι έχουν ενσωματώσει λειτουργίες ασφαλείας (π.χ. orbiter), γεγονός όμως παραμένει πως τις πρώτες 200 ώρες το πάνελ μιας plasma θέλει προσεκτικό στρώσιμο ενώ τις 1000 πρώτες ώρες λειτουργίας πρέπει ν' αποφεύγονται στατικές εικόνες, logos κλπ.

    Γενικά είμαι πολύ προσεκτικός με την Pioneer γιατί η εταιρεία σταμάτησε την παραγωγή τηλεοράσεων πριν 2 χρόνια. Θεωρητικά υπάρχουν ανταλλακτικά για 10 χρόνια, τρέχα γύρευε όμως...

  9. The Following 2 Users Say Thank You to S8N For This Useful Post:

    NickE60 (05-02-11), nikos1400 (05-02-11)

  10. #16
    Εγγραφή
    27-12-09
    Περιοχή
    Kαλαματα
    Μηνύματα
    1.003
    Thanked
    1101
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Πριν λιγα χρονια ειχα ψιλοκολλησει με το θεμα και ειχα "πεταξει καμποσα χρημματα κυριως για ηχεια.
    Τα πρωτα ηχεια ηταν ενα σετ sony τα οποια δεν εξιζαν και πολλα, υστερα πηρα ενα σετ της roister.HT2000, πολυ καλα ηχεια και πολυ καλη σχεση τιμης, αλλα σαν ντιζαιν δεν ελεγαν, αναγκαστηκα να τα αλλαξω μιας και η γυναικα μου με ειχε φαει οτι ειναι χαλια το σαλονι!!! μετα πηρα τα super baby απο την Crystal Audio, πολυ ομορφα αλλα σαν ηχος ενα κλικ κατω απο τα roister...Οποτε αγορασα αλλο μοντελο της crystal audio, τα system 5, εκει σταματησα τα μπαξιματα στον ηχο...

    Τωρα εχω dvd LG
    TV, 42 LCD LG
    Ενισχυτης sony STR-DE 597. 7X100

    .
    Για μουσικη, εδω και πολλα χρονια.
    Ενισχυτη rotel RA970BX
    Ηχεια B&W DM600
    Δεκτης SANSUI
    Πικαπ Τechnics MK2

  11. The Following 2 Users Say Thank You to joseph For This Useful Post:

    beliris (06-02-11), nikos1400 (05-02-11)

  12. #17
    Εγγραφή
    31-05-10
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    6.372
    Thanked
    7555
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    για crystal audio ειμαι 99,9% σιγουρος οτι ειναι Ελληνικη,
    αλλα και η roister νομιζω ??
    _____________________ _____________________ _____________________ _____________________ _____________________

    RTFM


  13. #18
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    4.894
    Thanked
    6363
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ας γράψω και εγώ τα δικά μου, το 98 είχα προχωρήσει σε αγορά πολύ καλού συστήματος (σχεδόν 1.000.000 δρχ), το οποίο κάπου το χάρισα...

    Τώρα διαθέτουμε
    Tv LG 37άρα
    Ένα σύστημα της sony Dav 810 αν θυμάμαι καλά και για player έχει αναλάβει ο υπολογιστής..

    Δεν το χαιρόμαστε σχεδόν πότε, από τότε που γεννήθηκε η μεγάλη μου κόρη σπάνια θα δουλέψει για ταινία, δουλεύει μόνο για τα τραγούδια της Πατυ, κ.τ.λ.!!!!

  14. The Following User Says Thank You to bill_m3 For This Useful Post:

    nikos1400 (05-02-11)

  15. #19
    Εγγραφή
    27-12-09
    Περιοχή
    Kαλαματα
    Μηνύματα
    1.003
    Thanked
    1101
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikos1400 Εμφάνιση μηνυμάτων
    για crystal audio ειμαι 99,9% σιγουρος οτι ειναι Ελληνικη,
    αλλα και η roister νομιζω ??
    Oντως ειναι Ελληνικες εταιριες και οι δυο.

  16. #20
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Να κάνουμε μια παρένθεση εδώ και να αναφέρουμε δυο ακόμη ελληνικές εταιρείες με εξαιρετικά high-end ηχεία, για δικάναλο όμως ήχο:

    Audio Spectrum

    Tune Audio

    Και φυσικά υπάρχει η Tsakiridis devices στους λαμπάτους ενισχυτές.

    Έτσι, για να μη λέμε ότι οι Έλληνες δεν παράγουμε τίποτα. Ειδικά η Audio Spectrum στηρίζεται στο πάθος ενός και μόνο ανθρώπου, τον οποίο πέσανε να φάνε κατά καιρούς. Όποιος ακούσει τα Artemis ή τα κορυφαία Hermes, θα καταλάβει.

  17. The Following 5 Users Say Thank You to S8N For This Useful Post:

    beliris (06-02-11), joseph (05-02-11), nikos1400 (06-02-11), VanVIC (07-03-12), Κωνσταντίνος (05-02-11)

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP