Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Θα καταθεσετε πινακιδες?

Ψήφισαν
83. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • ναι

    24 28,92%
  • οχι

    59 71,08%
Σελίδα 162 από 327 ΠρώτηΠρώτη ... 62112152160161162163164172212262 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1.611 έως 1.620 από 3261

Θέμα: Τέλη κυκλοφορίας-Εκτακτη εισφορα-καταθεση πινακιδων

  1. #1611
    Εγγραφή
    30-12-09
    Περιοχή
    Αθηνα-Λαρισα
    Μηνύματα
    6.766
    Thanked
    8291
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GiannisRob Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως και σουρρεαλισμός, μιας και όσοι κατέχουμε αυτοκίνητα προ του 2011 ανήκουμε σε έναν κατώτερο θεό, πληρώνοντας 660¤ για ένα δίλιτρο, το οποίο με τα νέα τέλη θα πλήρωνε από 200 έως 450¤ αναλόγως ρύπων.

    Τρανταχτό παράδειγμα ο x20d της BMW, που με τα παλιά τέλη πλήρωνε 660¤, ενώ με τα νέα, κοστίζει 110¤ ως 320d, αν δεν απατώμαι.

    Γελοιότητες.
    Γελοιότητες; Δηλαδή δεν πρέπει να έχει φόροαπαλλαγη ο πολίτης που πήρε το αυτοκίνητο του 2011 ;; Αν δεν υπήρχε αυτός ο φοβερός νόμος θα κυκλοφορουσατε όλοι με σακαρακες του 2010, δεν φτάνει που δεν κράτησαν το νομο με τα κυβικά που θα βλέπαμε μονο βαγκ και πιπαντο σε λίγο καιρό μιλάτε ...
    Και κάτι τελευταίο Σαμαρα δεν θέλατε ;;; Και την βενζίνη κανονικα πρέπει να αυξήσει !

  2. #1612
    Εγγραφή
    30-12-09
    Περιοχή
    Αθηνα-Λαρισα
    Μηνύματα
    6.766
    Thanked
    8291
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Εγω αν ήμουν ο Αντώνης θα φορολογουσα και τα χιλιόμετρα που γραφατε και τον αέρα στα λάστιχα ....
    Και σήμα κανονικα 2 φορές τον χρονο!
    Σήμα 2012Α
    2012Β

  3. The Following User Says Thank You to spar@ For This Useful Post:

    RallyArt (27-12-12)

  4. #1613
    Εγγραφή
    28-05-10
    Περιοχή
    Patra, Greece
    Μηνύματα
    1.914
    Thanked
    3223
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο spar@ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν υπήρχε αυτός ο φοβερός νόμος θα κυκλοφορουσατε όλοι με σακαρακες του 2010, δεν φτάνει που δεν κράτησαν το νομο με τα κυβικά που θα βλέπαμε μονο βαγκ και πιπαντο σε λίγο καιρό μιλάτε ...
    Και επειδή ο νόμος σκοπό έχει "την προστασία του περιβάλλοντος" και άλλες τέτοιες αντίστοιχες βλακείες, εγώ που κυκλοφορώ με σακαράκα 22 ετών, πληρώνω το ίδιο με τον γείτονα μου που έχει το καινούριο Clio εδώ και 2 χρόνια. Προφανώς εγώ κάθε φορά που βάζω μπροστά ανοίγω καινούρια τρύπα στο όζον, αφού το κράτος κάνει ελέγχους για τα μάτια του κόσμου και όχι ουσιαστικούς, με αποτέλεσμα ο καταλύτης μου να είναι πλέον διακοσμητικός, αλλά εγώ να περνάω το ΚΤΕΟ πάραυτα. Ο γείτονας είναι σαφώς πιο φιλικός προς το περιβάλλον, αν και όχι τόσο προς τους άλλους οδηγούς και τα σταθερά εμπόδια, αν κρίνω από τη συλλογή γρατζουνιών, λακουβών και διαφόρων άλλων δειγμάτων στενής επαφής τρίτου τύπου με κάποιο εμπόδιο.

    Άρα το επιχείρημα των "πράσινων" τελών καταρρίπτεται. Αν όμως ήθελαν πραγματικά η αυτοκίνηση να γίνει πιο φιλική προς το περιβάλλον, θα μπορούσαν να κάνουν κάτι απλό, όπως το να ελέγχουν τους ρύπους και να ελέγχουν (σωστά) περισσότερα πράγματα στο ΚΤΕΟ. Ένα σωστά συντηρημένο αυτοκίνητο είναι σαφώς λιγότερο ρυπογόνο από ένα χρέπι, και η σωστή συντήρηση κοστίζει σαφώς λιγότερο από την αγορά νέου.

    Στο αρχικό παράδειγμα μου, αν αντί να βάζουν το ρυπόμετρο στην εξάτμιση όπως το ΚΚΕ βρίζει το ΠΑΣΟΚ, δηλαδή συνέχεια, χωρίς να γίνεται κάτι και χωρίς να έχουν σκοπό να γίνει κάτι, θα μπορούσαν να κόβουν τα οχήματα λόγω ρύπων, υποχρεώνοντας σε να αντικαταστήσεις τον καταλύτη. Ε, με 22 ετών καταλύτη, εγώ προχθές πέρασα τη γριά ΚΤΕΟ με μια παρατήρηση για τα μπροστά λάστιχα.

    Εν κατακλείδι, πράγματα να γίνουν υπάρχουν πολλά, αλλά η είσπραξη μεγάλων ποσών χρημάτων από τον τομέα αυτοκίνητο είναι εύκολη υπόθεση. Επομένως κάθε κυβέρνηση αντιμετωπίζει το όλο ζήτημα εισπρακτικά και όχι όπως θα έπρεπε.

    Όσο, λοιπόν, εξακολουθούν να υφίστανται όλες αυτές οι πολιτικές αφαίμαξης του φορολογούμενου, για όποιον λόγο και αν αυτό γίνεται, δεν υπάρχει νόημα να συζητάμε για τον εξορθολογισμό του συστήματος της φορολόγησης του αυτοκινήτου.

  5. The Following 3 Users Say Thank You to GiannisRob For This Useful Post:

    Nino (27-12-12), S8N (27-12-12), Thomelef (27-12-12)

  6. #1614
    Εγγραφή
    30-12-09
    Περιοχή
    Αθηνα-Λαρισα
    Μηνύματα
    6.766
    Thanked
    8291
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GiannisRob Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και επειδή ο νόμος σκοπό έχει "την προστασία του περιβάλλοντος" και άλλες τέτοιες αντίστοιχες βλακείες, εγώ που κυκλοφορώ με σακαράκα 22 ετών, πληρώνω το ίδιο με τον γείτονα μου που έχει το καινούριο Clio εδώ και 2 χρόνια. Προφανώς εγώ κάθε φορά που βάζω μπροστά ανοίγω καινούρια τρύπα στο όζον, αφού το κράτος κάνει ελέγχους για τα μάτια του κόσμου και όχι ουσιαστικούς, με αποτέλεσμα ο καταλύτης μου να είναι πλέον διακοσμητικός, αλλά εγώ να περνάω το ΚΤΕΟ πάραυτα. Ο γείτονας είναι σαφώς πιο φιλικός προς το περιβάλλον, αν και όχι τόσο προς τους άλλους οδηγούς και τα σταθερά εμπόδια, αν κρίνω από τη συλλογή γρατζουνιών, λακουβών και διαφόρων άλλων δειγμάτων στενής επαφής τρίτου τύπου με κάποιο εμπόδιο.

    Άρα το επιχείρημα των "πράσινων" τελών καταρρίπτεται. Αν όμως ήθελαν πραγματικά η αυτοκίνηση να γίνει πιο φιλική προς το περιβάλλον, θα μπορούσαν να κάνουν κάτι απλό, όπως το να ελέγχουν τους ρύπους και να ελέγχουν (σωστά) περισσότερα πράγματα στο ΚΤΕΟ. Ένα σωστά συντηρημένο αυτοκίνητο είναι σαφώς λιγότερο ρυπογόνο από ένα χρέπι, και η σωστή συντήρηση κοστίζει σαφώς λιγότερο από την αγορά νέου.

    Στο αρχικό παράδειγμα μου, αν αντί να βάζουν το ρυπόμετρο στην εξάτμιση όπως το ΚΚΕ βρίζει το ΠΑΣΟΚ, δηλαδή συνέχεια, χωρίς να γίνεται κάτι και χωρίς να έχουν σκοπό να γίνει κάτι, θα μπορούσαν να κόβουν τα οχήματα λόγω ρύπων, υποχρεώνοντας σε να αντικαταστήσεις τον καταλύτη. Ε, με 22 ετών καταλύτη, εγώ προχθές πέρασα τη γριά ΚΤΕΟ με μια παρατήρηση για τα μπροστά λάστιχα.

    Εν κατακλείδι, πράγματα να γίνουν υπάρχουν πολλά, αλλά η είσπραξη μεγάλων ποσών χρημάτων από τον τομέα αυτοκίνητο είναι εύκολη υπόθεση. Επομένως κάθε κυβέρνηση αντιμετωπίζει το όλο ζήτημα εισπρακτικά και όχι όπως θα έπρεπε.

    Όσο, λοιπόν, εξακολουθούν να υφίστανται όλες αυτές οι πολιτικές αφαίμαξης του φορολογούμενου, για όποιον λόγο και αν αυτό γίνεται, δεν υπάρχει νόημα να συζητάμε για τον εξορθολογισμό του συστήματος της φορολόγησης του αυτοκινήτου.
    Τυπε σταματα να λαδωνεις στο ΚΤΕΟ !!

  7. #1615
    Εγγραφή
    28-05-10
    Περιοχή
    Patra, Greece
    Μηνύματα
    1.914
    Thanked
    3223
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο spar@ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τυπε σταματα να λαδωνεις στο ΚΤΕΟ !!
    Αν το λάδωνα, πιο φθηνά θα μου 'ρχότανε. 500¤ έδωσα για επισκευές στο ρημάδι το Δεκέμβρη. Με το ένα δέκατο, "επισκεύαζα" τον υπάλληλο...


  8. #1616
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ακομα γκρινια για τα τελη?
    γιατι αφου φετος δεν αυξηθηκαν?
    παντως εγω συμφωνω με τον προεδρο.
    ειναι λογικοτα. εως κ μηδενικα πολλες φορες...
    τωρα οσοι εχουν παλια αυτοκινητα... ας παρουν καινουρια. Η ας αντεξουν τα τελη...
    Η ας μην εχουν αμαξι πολλων κυβικων.
    δε γινεται να εχουν ολοι αμαξι πολλων κυβικων.
    σα πολυ χαλαρα τον ειχαμε δει τον καπιταλισμο.
    δεν εχουμε τον φιντελ επανω. δεν ειπε κανεις ενα Μ3 για καθε οικογενεια.
    ουτε ενα διλιτρο. ακου διλιτρο...
    τη δεκαετια του 90 ο μεσος οικογενειαρχης ειχε 1200 κυβικα αμαξι...
    σημερα οχι μονο εχει ξεπερασει τα 1800 αλλα γκρινιαζει κιολας...
    κ βγαινει αλλος πχ κ λεει οτι ειναι σαν στην κατοχη...
    Να γκρινιαζαν για τελη τοτε?

  9. The Following 4 Users Say Thank You to ghost-rider For This Useful Post:

    A8hnaios (27-12-12), GiannisRob (27-12-12), Nino (27-12-12), Stathis (27-12-12)

  10. #1617
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stathis Εμφάνιση μηνυμάτων
    deja vu!
    Ναι, στο είχα ξαναγράψει... Είχες απόλυτο δίκιο. Απόλυτο. Δεν είναι όμως τα 660 μόνο που με πειράζουν. Είναι η αδικία εν συγκρίσει με άλλους. Τα τέλη δεν πρέπει να έχουν σχέση με ρύπους. Οποίος μολύνει πολύ καίει και πολύ, συνεπώς πληρώνει μέσω της τιμής της βενζίνης. Τα τέλη πρέπει να έχουν σχέση με τη χρήση του οδικού δικτύου και της υποδομής,

  11. The Following 4 Users Say Thank You to S8N For This Useful Post:

    Ptboul (27-12-12), Samaro (27-12-12), Stathis (27-12-12), Thomelef (27-12-12)

  12. #1618
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, στο είχα ξαναγράψει... Είχες απόλυτο δίκιο. Απόλυτο. Δεν είναι όμως τα 660 μόνο που με πειράζουν. Είναι η αδικία εν συγκρίσει με άλλους. Τα τέλη δεν πρέπει να έχουν σχέση με ρύπους. Οποίος μολύνει πολύ καίει και πολύ, συνεπώς πληρώνει μέσω της τιμής της βενζίνης. Τα τέλη πρέπει να έχουν σχέση με τη χρήση του οδικού δικτύου και της υποδομής,
    Τα τέλη κυκλοφορίας πρέπει να έχουν αποκλειστικά και μόνο σχέση
    Α - με την εργοστασιακή τιμή του αυτοκινήτου που να βγάζει έναν συντελεστή επιβάρυνσης (0.8 για κάτω απο 10.000, 1.2 για μέχρι 20.000 και 2 απο 30 και πάνω, μέχρι τα 40.000 όπου θα γίνεται 4)
    Β - με τους ρύπους (μιας και είναι περιβαλλοντικό το ζητούμενο πλέον) όπου οι ρύποι θα πολλαπλασιάζονται με τον παραπάνω συντελεστή
    και τέλος.

    Ολα τα άλλα είναι καθαρή ουτοπία και στη σφαίρα της φαντασίας.

    Είσαι μεροκαματιάρης και θέλεις ένα αμαξάκι να πηγαίνεις απο τη Λούτσα στον Ασπρόπυργο γιατί δεν υπάρχει συγκοινωνία να σε πάει σε λιγότερο απο 2 ώρες?
    Πάρε ενα Citroen diesel και δεν πληρώνεις τέλη.
    (γιατί αυτός ο άνθρωπος να πληρώνει καύσιμο στα 3 ευρώ? )

    Είσαι καβλαντάν μεγαλοκαρχαρίας του πλούτου και γουστάρεις να κυκλοφοράς με το Ρετζρόβε, μπιόγκραφι, τουρμποτσάτζε?
    Φάε στον κwλο ένα Χ4 και κάνε το κουμάντο σου.

    Εγώ αυτό πιστεύω και δεν έχω κάτι άλλο να πω.

    Οχι πως βολεύει τον καθένα, πως είναι το σωστό.

  13. The Following 2 Users Say Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    ghost-rider (27-12-12), GiannisRob (27-12-12)

  14. #1619
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, στο είχα ξαναγράψει... Είχες απόλυτο δίκιο. Απόλυτο. Δεν είναι όμως τα 660 μόνο που με πειράζουν. Είναι η αδικία εν συγκρίσει με άλλους. Τα τέλη δεν πρέπει να έχουν σχέση με ρύπους. Οποίος μολύνει πολύ καίει και πολύ, συνεπώς πληρώνει μέσω της τιμής της βενζίνης. Τα τέλη πρέπει να έχουν σχέση με τη χρήση του οδικού δικτύου και της υποδομής,
    Χώρα παράδειγμα στην οποία ισχύει αυτό?

  15. #1620
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    4.206
    Thanked
    7582
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλημέρα και χρόνια πολλά !

    Πρόεδρέ μου με όλο το σεβασμό που σου έχω, διαφωνώ μαζί σου.

    Γιατί πρέπει να τιμωρηθεί σκληρά όποιος ονειρεύτηκε ένα καλό ακριβό αυτοκίνητο ;
    Για παράδειγμα, γιατί πρέπει να πληρώσει με το αίμα του όποιος αγοράζει σήμερα ένα μεταχειρισμένο Ε46 Μ3ο ;;
    Γιατί πρέπει να πληρώνει ακριβά, οποιος θέλει να έχει στην κατοχή του 2,3 η περισσότερα αυτοκίνητα ;;
    Τα οδηγεί όλα ταυτόχρονα; Οχι βέβαια ! Ισως τα θέλει για συλλογή. Ισως να τα βλέπει.

    Κατα την ταπεινή μου γνώμη, αυτό που πρέπει ι να πληρώνουμε είναι η χρήση και όχι η κατοχή/ ιδιοκτησία.

    Ρυπαίνει περισσότερο ένας με αυτοκίνητο 2000 κε που χρησιμοποιεί καθε Κυριακή απο κάποιον με 1000 κε που το χρησιμοποιεί όμως κάθε ημέρα ;;

    Αν λοιπόν υπήρχε ένα τέλος κυκλοφορίας συμβολικό πχ 50 ευρώ για καθε όχημα και ο φόρος επιβάρυνε την βενζίνη νομίζω ότι θα ήταν δικαιότερο.

    Με την ίδια λογική, που λέει πως πρέπει να υπάρχει ακριβό εισητήριο στα ΜΜΜ για να μην επιβαρύνουν τον κρατικό προυπολογισμό (δηλαδή όλους μας ) αλλά αυτούς που τα χρησιμοποιούν έτσι και στα αυτοκίνητα να πληρώνεις όσα καίς !!!



  16. The Following 13 Users Say Thank You to Samaro For This Useful Post:

    Bitz (27-12-12), GiannisRob (27-12-12), katsaraios (28-12-12), kostas 325 (27-12-12), kostas1.6 (27-12-12), Kostas_1 (27-12-12), Leonidas_E39 (27-12-12), pilot (27-12-12), Ptboul (27-12-12), S8N (27-12-12), Stamatis (27-12-12), Stathis (27-12-12), Thomelef (27-12-12)

Σελίδα 162 από 327 ΠρώτηΠρώτη ... 62112152160161162163164172212262 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP