Σελίδα 14 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 41213141516 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 131 έως 140 από 156

Θέμα: Σφαλμα low oil pressure

  1. #131
    Εγγραφή
    07-04-11
    Περιοχή
    ΙΩΑΝΝΙΝΑ
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    3.284
    Thanked
    4208
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dreamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    guys,μια ακομα προταση του αγγλου μηχανικου ειναι οτι μπορει να εχει μπει λαδι στο ψυκτικο.αυτο φαινεται αν ανοιξω το ψυκτικο μου λεει και δω ενα τζελ,λασπωτο μιγμα. θα το κανω αν και ειμαι πεισμενος για τσιμουχακια μιας και οταν εκανα ταξιδια και εδειχνε να μειωνεται το λαδι βρωμουσε η καμπινα και μαλιστα χωρις να βαλω αερα.
    Γιατί να μν αλλάξεις τσιμουχάκια βαλβίδων με τον παραδοσιακό τρόπο?? δλδ να βγάλει κεφαλάρι να το πάνε για πλάνισμα (καθαρισμα) να αλλάξεις τα τσιμουχάκια σου και μετά όμορφα και ωραια βάζεις καινούρια φλαντζουλα και έκλεισε απο πάνω !!!!
    Τα έχεις κάνει όλα με τη σειρά σε αυτό θα τσιγκουνευτείς??

  2. #132
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    964
    Thanked
    559
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    δεν το εχουμε συζητησει ακομα λεπτομερως με την αντιπροσωπεια πως θα γινει .ομως αποτι μιλησαμε στα γρηγορα για τον τροπο ,μου ειπε οτι δεν το βγαζουν λογω κοστους εργασιας.μου εγγυηθηκε οτι δεν θα χανει λαδια μετα, ετσι το κανουν.βασικα εχουμε δρομο ακομα με τις διαδικασιες.εχουμε καποια εκρεμοτητα πρωτα με την εγγυηση των βαλβιδας-αισθητηρα. υπαρχει μια ''γραφειοκρατικη'' εκρεμοτητα.μετα βλεπουμε.
    μου συμπληρωαν το ενα λιτρο που εχασε.

  3. #133
    Εγγραφή
    01-02-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.582
    Thanked
    6684
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Δεν έχουν σχέση τα τσιμουχάκια βαλβλίδων με την μυρωδιά στην καμπίνα. Στην καμπίνα θα μυρίσει κάποια διαρροή που καίγεται πάνω στον
    κινητήρα. Έτσι για να σε φτιάξω έχεις αλλάξει αντλία vaccum...?? Αυτή η μ@λ@κω στάζει πάνω στην εξάτμιση και μυρίζει.

  4. The Following User Says Thank You to nikos valvetronic For This Useful Post:

    BILL007 (19-09-23)

  5. #134
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    964
    Thanked
    559
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikos valvetronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχουν σχέση τα τσιμουχάκια βαλβλίδων με την μυρωδιά στην καμπίνα. Στην καμπίνα θα μυρίσει κάποια διαρροή που καίγεται πάνω στον
    κινητήρα. Έτσι για να σε φτιάξω έχεις αλλάξει αντλία vaccum...?? Αυτή η μ@λ@κω στάζει πάνω στην εξάτμιση και μυρίζει.
    δεν με φτιαχνεις ,ειναι το πρωτο κρυο ντους που πηρα πριν 3 χρονια,αλλα..ευτυχως το εφτιαξα..μου ειπαν οτι παλια υπηρχε κιτ επισκευης ,το οποιο φυσικα το κατηργησε η μαμα γιατι προφανως θελει να αυξανονται τα εξοδα για τα παλια ανταλλακτικα ,ωστε να πας για καινουριο αυτοκινητο.ομως επειδη μεσα απο τα φορουμ ψαχνεις και μαθαινεις δεν πας κατευθειαν για ολοκληρο ανταλλακτικο,750 τοτε, αλλα βλεπεις αν εχει χαλασει η εξωτερικη τσιμουχα και την αλλαζεις.βεβαια και εκει δυσκολα βρισκεις ενα ιδιο o-ring πια ,αλλα βρηκαμε.και εγινε η δουλεια στο 100ρικο μαζι με εργατικα και την φλαντζα.ομως εκει φαινοταν το προβλημα ειχα διαροη, εσταζε κατω οπως λες.τωρα δεν εχω,εκτος αν ειναι στην πολυ αρχη και δεν φαινεται..θα το δω..

    ομως νικο αυτο το λαδι που καιγεται ,εαν ειναι απο τσιμουχακια,δεν θα μυριζει? λογικο δεν ειναι?

  6. The Following User Says Thank You to dreamer For This Useful Post:

    BILL007 (19-09-23)

  7. #135
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    964
    Thanked
    559
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    στην μια εβδομαδα που περασε και μου συμπληρωσαν ενα λιτρο λαδι,εκανα 500 χιλιομετρα.δεν εκαψε σταγονα,δεν κατεβηκε η σταθμη καθολου.τα λαδια απο τα βαρελλια ηταν τρυπια τελικα.προφανως για να συνεχιστει το αρμεγμα στα τσιμουχακια.πηγα κει για να φτιξω το αυτοκινητο και μου το χαλασαν μεσα σε 5 μηνες.αλλα μετα το τελευταιο παθημα καταλαβα οτι πλεον πανε για μεγαλυτερο αρμεγμα,τα τσιμουχακια.εχει πλακα πως το κορυφωνουν για να σε πιασουν στα διχτυα τους.

    η λεξη λεγεται αρμεγμα.ναι η αντιπροσωπεια στην θεσσαλονικη αρμεγει.

    σημερα εγινε και επισημα η αποκαλυψη οτι αρμεγει. ναι ,φταιω καλα να παθω που τους πιστεψα,αυτη ειναι η επισημη απαντηση που μου εδωσε ο υπευθυνος του συνεργειου οταν του ειπα οτι εγινε ενα μεγαλο λαθος,οταν του ειπα οτι ο μηχανικος με διαβεβαιωσε οτι μετα την αλλαγη της αντλιας και των μεταλλων δεν θα ξαναψει λαμπακι.. μπραβο μου που τους πιστεψα και τους εμπιστευτηκα να φτιαξουν το αυτοκινητο μου,μου ειπε ειρωνικα .αμφιβαλλω αν αλλαξαν και κατι εκει μεσα πλεον.μαλλον πληρωσα τα δωρεαν μπεκ ,του γκουντ γουιλλ.
    βεβαια το ηξερα οτι θα ειχα τετοια αντιμετωπιση,μου το ειπε ο σταματης αλλα και ο αγγλος,βλεπετε το αρμεγμα της μαμας ειναι διεθνες σπορ.οποτε δεν συνχυστηκα,πηγα ψυχολογικα προετοιμασμενος.αλλα αν επιτρεποταν μια μπατσα την αξιζε.

    .Cases like that over here you would never get the dealer to admit a mistake and you certainly wouldn’t get your money back.
    They stand firm and insist the parts were faulty your only option would be through small claim courts but chances of success are low.
    καλα να παθω για να μαθω.τα πρωτα μου χιλιαρικα τσαμπα..κερασμενα.αυτα που κοροιδευα και προσεχα να μην παθω τοσα χρονια τα επαθα .τα γραφω εδω για να μην ξαναπατησετε σε αντιπροσωπεια.γιατι ουρες κανει ο κοσμος να παει .τωρα καταλαβα γιατι τους γινονται συνεχεια μυνησεις.καποια κοροιδα πρεπει να πληρωσουν ολη αυτη την γκλαμουρια.ομως φταιω γιατι δεν με υποχρεωσε καποιος να παω,εγω διαλεξα να εμπιστευτω τους ασχετους και ξεδιαντροπους.αλλωστε αυτο μου ειπε και ο υπευθυνος συνεργειου.βγαλε με στις ειδησεις στα καναλια ,κανε οτι θες εγω δεν εκανα λαθος.
    εγω το μονο που του ευχομαι ειναι να τα δωσει σε γιατρους,ειναι μια ευχη που δεν την εχω δωσει ποτε γιατι ειναι σκληρη αλλα ο ιδιος την αξιζει.γιατι υπαρχει λογος που τιμα αυτην την θεση ακομα εκει.ξερει να δικαιολογει τα σδικαιολογητα ,να λεει ψεμματα για κρατησει την θεση του και να αρμεγει.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dreamer : 19-09-23 στις 17:22

  8. The Following User Says Thank You to dreamer For This Useful Post:

    BILL007 (19-09-23)

  9. #136
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.182
    Thanked
    14075
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dreamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    στην μια εβδομαδα που περασε και μου συμπληρωσαν ενα λιτρο λαδι,εκανα 500 χιλιομετρα.δεν εκαψε σταγονα,δεν κατεβηκε η σταθμη καθολου.τα λαδια απο τα βαρελλια ηταν τρυπια τελικα.προφανως για να συνεχιστει το αρμεγμα στα τσιμουχακια.πηγα κει για να φτιξω το αυτοκινητο και μου το χαλασαν μεσα σε 5 μηνες.αλλα μετα το τελευταιο παθημα καταλαβα οτι πλεον πανε για μεγαλυτερο αρμεγμα,τα τσιμουχακια.εχει πλακα πως το κορυφωνουν για να σε πιασουν στα διχτυα τους.

    η λεξη λεγεται αρμεγμα.ναι η αντιπροσωπεια στην θεσσαλονικη αρμεγει.
    [...].
    Φίλε ότι και να σου πούμε... Τα είπες όλα μόνος σου Λυπάμαι πραγματικά πολύ που έμπλεξες έτσι, γιατί φαίνεται πως το αγαπάς το αμαξάκι σου.

    Εγώ απλά θα σου πω ότι το να βρεις μηχανικό που να εμπιστεύεσαι είναι πολύ δύσκολο - ανεξάρτητα χώρας.
    Και ακόμα και να τον βρεις, πάλι πρέπει να τσεκάρεις όλη την ώρα, αλλιώς να είσαι σίγουρος πως κάποια στιγμή θα σε δαγκώσει και μάλιστα άσχημα.

    Πολλές φορές έχω σκεφτεί γιατι πρέπει να πληρώνω έναν επαγγελματία και ακόμα να πρέπει να μάθω τη δουλειά του για να έχω το αποτέλεσμα που θέλω. Την απάντηση την ξέρεις/έμαθες.



  10. The Following User Says Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    dreamer (19-09-23)

  11. #137
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    964
    Thanked
    559
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ναι αλλα υποτιθεται οτι πας στην αντιπροσωπεια,οτι εχεις εμπιστοσυνη οτι κανεις οτι καλυτερο για σενα και την περιουσια σουκαι...οτι και αν συμβει τουλαχιστον δεν θα σου πουλανε τρελλα μετα..εντεταλμενο υπευθυνο κλεφτη τον ειπα,επαιξε τον ρολλο του για να σωσει τον κωλο του αλλα δνε θα τον σωσει,εμπλεξε με ποιο τρελλο..κλεφτες ειναι μικρη λεξη.εγω θα δωσω συνεχεια και οτι γινει..αυτος νομιζει τωρα οτι τελειωσε,οτι εγω εφυγα ..εχει και συνεχεια..οχι οτι θα δικαιωθω αλλα θα τους αναστατωσω ΠΟΛΥ.

  12. The Following User Says Thank You to dreamer For This Useful Post:

    BILL007 (21-09-23)

  13. #138
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    964
    Thanked
    559
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    εχω 2 ερωτησεις:

    πρωτον μου χαλασαν το κουμπι στο κλειδι που κλειδωνει.δεν κλειδωνει πλεον με το κουμπι που ειναι το σημα της bmw.ολα τα αλλα ,ξεκλειδωμα και αναφλεξη κανονικα. ξερετε αν μπορω να το διορθωσω καπως αυτο?

    εχω δοκιμασει με το δευτερο και κλειδωνει κανονικα.

    δευτερον, γνωριζει καποιος την ηλεκτρονικη διευθυνση στην γερμανια της bmw με την οποια μιλανε οι εδω αντιπροσωπειες και η ελλας?

  14. #139
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Δεν θα βγαλεις ακρη.
    Προωθουν το mail στην Ελλαδα με κοινοποιηση σε σενα και τον τοπικο.
    Απλα δεν ασχολουνται, ειναι αδυνατον να λειτουργησει κεντρικα ενα τετοιο τμημα.

  15. The Following 3 Users Say Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    BILL007 (25-09-23), dreamer (26-09-23), Kostas_1 (02-10-23)

  16. #140
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    964
    Thanked
    559
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    το φανταστηκα,εχω ακουσει πολλες ιστοριες..οσες φορες εχει κανει κατι για πελατη η μαμα ειναι μεσω του αντιπροσωπου,οποτε εχω καταλαβει οτι δεν θελει να χαλασει τις σχεσεις της με τους αντιπροσωπους για λαθη,εξαλλου συμφερον εχει οταν κλεβουν, τζαμπα λεφτα φερνουν..εδω εκανα στην ελλας παραπονα και μεσω τηλεφωνου και με μειλ ,με λεπτομερειες ,στοιχεια και μου απαντησαν με ενα ξερο...ο επισκευαστης ισχυριζεται οτι ακολουθησε την αυτοματοποιημενη διαδικασια και δεν εκανε λαθος..δεν ασχολουνται..αν δεν κανεις νομικη κινηση δεν ιδρωνουν.και νομκα να πας παλι θα βγουν λαδι,αφου σκοπος τους ειναι να συγκαλυφθουν.
    αντε να βρω εγω τι τιμες διαγνωσης εδωσαν απο εδω γερμανια, τιμολογια νεων ανταλλακτικων απο αποθηκη και παλια ανταλλακτικα .εγω τα ζητησα αλλα σιγα μην κανουν κινηση...αν ηταν καινουριο μπορει να ιδρωνε το αυτακι τους,για ενα παλιο ,σου λεει πανε παρε ενα καινουριο .
    λες να μην παω εξω σε συνεργειο μην μου συμβει αυτο και μετα αντε να βγαλεις ακρη με τον ιδιοκτητη.οτι στην αντιπροσωπεια θα εχεις τουλαχιστον μια πιθανοτητα να σε δικαιωσει η bmw αν αδικηθεις και γινει ενα μεγαλο λαθος..τελικα πουθενα δεν βρισκεις το δικιο σου.η μονη λυση ειναι να αλλαζεις καθε το πολυ 6-8 χρονια αυτοκινητο η' να παρεις πτυχιο μηχανικου και ενα διαγνωστικο.

  17. The Following 2 Users Say Thank You to dreamer For This Useful Post:

    BILL007 (26-09-23), Vassilis ///M (27-09-23)

Σελίδα 14 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 41213141516 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP