Σελίδα 13 από 33 ΠρώτηΠρώτη ... 3111213141523 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 121 έως 130 από 323

Θέμα: upgrade εξάτμισης...

  1. #121
    Εγγραφή
    26-08-10
    Περιοχή
    Voula
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    178
    Thanked
    92
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Thomelef Εμφάνιση μηνυμάτων
    του μανωλάκη που είδα εγώ με καταλύτες και τελικό ss κάνει αρκετή βαβούρα.
    τελικό φοράει το race lightweight. πιστεύω στην καθημερινή χρήση, ειδικά αν
    έχεις και οικογένεια κάποια στιγμή θα γίνει πολύ κουραστικό...κατά τα άλλα είναι
    πολύ κ@υλ@...στο θέμα με την εκδρομή στις σέρρες παίζουν 3 βίντεο...εκεί μπορείς
    να δείς με αρκετά καλή χρειά απο το βίντεο πως ακούγονται τα παραπάνω...
    ο νίκος μου είχε πεί πάντως, όχι το race. to racing είναι καλή επιλογή για ένα
    καθημερινό αυτοκίνητο...
    Επειδή την έχω πατήσει σε προηγούμενό μου αμάξι με πολύ μπασάρισμα-συντονισμό σε ταχύτητες ταξιδιού 130-150 έχω απορρύψει (δυστυχώς γιατί κατά τ'αλλα είναι κ@.λα το ξύρισμα ψηλά) την Race οπότε φίλε alexk μένω μόνο να σε "ζηλεύω"..
    Το αμάξι δεν είναι το απόλυτα καθημερινό μου όχημα άλλα το σπίτι μου είναι 50χλμ από Αθήνα κι έχω Ε.Ο. που αν το αμάξι κάνει τέτοια βαβούρα θα ξενερώσω κι εγώ κι ακόμη πιο πολύ η... γυναίκα μου

  2. #122
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    πάντως το γ@μηδάκι σας το csl τι πράμα είναι ρε γμτ...
    απο μπροστά όπως έρχεται αλλιώς ακούγεται με την εισαγωγή
    και μόλις περάσει, ακούς άλλον ήχο...τρέλα είναι το γ@μηδι...
    και μετά μιλάμε για τουρμπάκια και μ@λ@κίες...
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  3. The Following User Says Thank You to Thomelef For This Useful Post:

    manos///3 (14-11-10)

  4. #123
    Εγγραφή
    26-08-10
    Περιοχή
    Voula
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    178
    Thanked
    92
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Thomelef Εμφάνιση μηνυμάτων
    πάντως το γ@μηδάκι σας το csl τι πράμα είναι ρε γμτ...
    απο μπροστά όπως έρχεται αλλιώς ακούγεται με την εισαγωγή
    και μόλις περάσει, ακούς άλλον ήχο...τρέλα είναι το γ@μηδι...
    και μετά μιλάμε για τουρμπάκια και μ@λ@κίες...
    +1000
    Το ξέρω ότι είναι αλλά πόσο δύσκολη είναι η προσαρμογή της εισαγωγής στα δικά μας πιο.. "φλώρικα" 46άρια? Λίγο που έχω διαβάσει έξω άληθεύει ότι θέλει ξηλώματα, remap κλπ..?

  5. #124
    Εγγραφή
    09-01-10
    Περιοχή
    Σε τσαντηρι (ΝΟ ΦΟΡΟΣ)
    Μηνύματα
    1.636
    Thanked
    4857
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Το εχουμε ξανασυζητησει το θεμα πολλες φορες. Το τελικο στα Ε46 Μ3 δινει 0 αλογα. Αν το αυτοκινητο δεν εχει Ν/Α βελτιωσεις τελευταιου σταδιου η SC/turbo τοτε μην το αλλαζετε για να παρετε αλογα! Αλλαχτε το αν βεβαια σας ενδιαφερει να αυξησετε τον θορυβο/ποιοτητα ηχου και καποια κιλα λιγοτερα αναλογως ποιο τελικο επιλεξετε. Μαζι βεβαια με αυτο θα παρετε και το λεγομενο droning που ειναι ο χαρακτηριστικος βομβος συντονισμου στις χαμηλες στροφες (2000-3000σαλ) με οποιο τελικο και αν επιλεξετε. Μονο το stock τα καταφερνει καλα σε αυτο τον τομεα. Σε αλλους δεν ενοχλει, εγω το θεωρω ενοχλητικο σε ταξιδια με 6η και 120-140 χλμ η μεσα στην πολη με χαλαρους ρυθμους κινησης.

  6. The Following 5 Users Say Thank You to turbodog For This Useful Post:

    BILL007 (14-11-10), EVERGET (14-11-10), imolarot (14-11-10), manos///3 (14-11-10), Specialized (14-11-10)

  7. #125
    Εγγραφή
    26-08-10
    Περιοχή
    Voula
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    178
    Thanked
    92
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο turbodog Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το εχουμε ξανασυζητησει το θεμα πολλες φορες. Το τελικο στα Ε46 Μ3 δινει 0 αλογα. Αν το αυτοκινητο δεν εχει Ν/Α βελτιωσεις τελευταιου σταδιου η SC/turbo τοτε μην το αλλαζετε για να παρετε αλογα! Αλλαχτε το αν βεβαια σας ενδιαφερει να αυξησετε τον θορυβο/ποιοτητα ηχου και καποια κιλα λιγοτερα αναλογως ποιο τελικο επιλεξετε. Μαζι βεβαια με αυτο θα παρετε και το λεγομενο droning που ειναι ο χαρακτηριστικος βομβος συντονισμου στις χαμηλες στροφες (2000-3000σαλ) με οποιο τελικο και αν επιλεξετε. Μονο το stock τα καταφερνει καλα σε αυτο τον τομεα. Σε αλλους δεν ενοχλει, εγω το θεωρω ενοχλητικο σε ταξιδια με 6η και 120-140 χλμ η μεσα στην πολη με χαλαρους ρυθμους κινησης.
    Σέβομαι την άποψη σου γιατί έχω δει πως είσαι αρκετά ψαγμένος. Όμως δεν υπάρχει ενδεχόμενο καλύτερης ροηκότητας που θα χρειάζεται από τους 100άρηδες Milltek και το χωρίς καζανάκι SS XPipe?
    Σύμφωνα και με τα λεγόμενα του εισαγωγέα-εμπόρου το Racing τελικό διασφαλίζει 76% λιγότερο back pressure από το μαμά. Εγώ λέω και 30% να είναι δεν θα εχει πιο ολοκληρωμένο αποτέλεσμα η αλλαγή μου στα άλλα 2?
    Φυσικά ο θόρυβος που αναφέρεις ότι θα αυξηθεί με οποιοδήπτε με προβληματίζει. Ξέρω, ξέρω δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα... αλλά πάντα αυτό δεν προσπαθούμε..?

  8. #126
    Εγγραφή
    09-01-10
    Περιοχή
    Σε τσαντηρι (ΝΟ ΦΟΡΟΣ)
    Μηνύματα
    1.636
    Thanked
    4857
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Specialized Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σέβομαι την άποψη σου γιατί έχω δει πως είσαι αρκετά ψαγμένος. Όμως δεν υπάρχει ενδεχόμενο καλύτερης ροηκότητας που θα χρειάζεται από τους 100άρηδες Milltek και το χωρίς καζανάκι SS XPipe?
    Σύμφωνα και με τα λεγόμενα του εισαγωγέα-εμπόρου το Racing τελικό διασφαλίζει 76% λιγότερο back pressure από το μαμά. Εγώ λέω και 30% να είναι δεν θα εχει πιο ολοκληρωμένο αποτέλεσμα η αλλαγή μου στα άλλα 2?
    Φυσικά ο θόρυβος που αναφέρεις ότι θα αυξηθεί με οποιοδήπτε με προβληματίζει. Ξέρω, ξέρω δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα... αλλά πάντα αυτό δεν προσπαθούμε..?
    Το λιγοτερο backpressure δεν ειναι παντα επιθυμητο. Ν/Α εχεις οχι turbo, μην μπερδευεσαι με τα υπερτροφοδοτουμενα συνολα. Ο εμπορας ειτε πουλαει SS ειτε πατατες θα εκθειαζει το προιον του. Μην λαμβανεις σοβαρα αυτα που λεει. Ακου εδω μεσα δυο-τρεις γνωμες απο καποιους που τα εχουν ηδη περασει αυτα. Ναι στους καταλυτες για αυξηση της αποδοσης, οκ για το x-pipe (που και to stock ειναι ηδη πολυ καλο, αλλα αν βαλεις το unresonated θα αλλαξεις λιγο και την χροια του ηχου). Τωρα αν εχεις αποφασισει να βαλεις και τελικο, να το βαλεις. Αλλα αυτο που θα παρεις ειναι κυριως droning και αυξημενο θορυβο/διαφορετικη χροια και οχι αλογα. Ελπιζω να εγινα κατανοητος σε αυτο.

  9. The Following User Says Thank You to turbodog For This Useful Post:

    BILL007 (14-11-10)

  10. #127
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    South
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.121
    Thanked
    3802
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Oι επιλογες ειναι τρεις.

    Α. Καταλυτες 200 ή 100 cell με μεσαιο xpipe ή χωρις. (οχι αλλαγη τελικου)
    Ο θορυβος αυξανεται λιγο και θεωριτικα κερδιζεις λιγο σε ροπη.

    Β. Αλλαγη μονο τελικου.
    Δε κερδιζεις τιποτα παρα μονο σε βαρος. Το SS lightweight ειναι η καλυτερη αναβαθμιση σε θεμα ηχου. Χαμηλα κανει ενα μπασο βομβο, οπως ανεφερε ο Δημητρης, στα ψηλα ειναι εντελος ξερος,μεταλικος!

    Γ. Αλλαγη καταλυτες ,μεσαιο και τελικο.
    Συνδιαζεις ολα τα παραπανω αλλα ο θορυβος δεν ειναι για ολα τα γουστα. Μιλαμε για πολυ βαβουρα...

  11. #128
    Εγγραφή
    26-08-10
    Περιοχή
    Voula
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    178
    Thanked
    92
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο manos///3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Oι επιλογες ειναι τρεις.
    Γ. Αλλαγη καταλυτες ,μεσαιο και τελικο.
    Συνδιαζεις ολα τα παραπανω αλλα ο θορυβος δεν ειναι για ολα τα γουστα. Μιλαμε για πολυ βαβουρα...
    Άρα ακόμη κι αν το τελικό είναι το Racing κι όχι το Race Lightweight την πολλή βαβούρα δεν την γλιτώνω? Είναι διαπιστωμένο αυτό ή όλοι έχουμε ακούσει μέχρι τώρα μόνο το σίγουρα πολύ φασαριοζικό Race Lt?

  12. #129
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    South
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.121
    Thanked
    3802
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Γιατι τωρα δε κανει θορυβο παραπανω το δικο σου?

  13. #130
    Εγγραφή
    26-08-10
    Περιοχή
    Voula
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    178
    Thanked
    92
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο manos///3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι τωρα δε κανει θορυβο παραπανω το δικο σου?
    Ακόμη είμαι μαμά
    Από βδομάδα θα είμαι ελπίζω με καταλύτες και μεσαίο

Σελίδα 13 από 33 ΠρώτηΠρώτη ... 3111213141523 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP