Σελίδα 11 από 49 ΠρώτηΠρώτη ... 91011121321 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 101 έως 110 από 485

Θέμα: [E36] ΓΕΝΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ

  1. #101
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.183
    Thanked
    14075
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Tα υφάσματα και τα δέρματα υπάρχουν (ή υπήρχαν όλα κάποια περίοδο...Τώρα σταματάνε οι κωδικοί στο Ε46?!?!) τόπια απο bmw σαν ανταλλακτικό... https://bmwfans.info/parts/catalog/E...her_walknappa/ To κόστος βέβαια μην το ρωτάτε...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 05-10-11 στις 13:02



  2. The Following User Says Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    Panos 316T (15-10-11)

  3. #102
    Εγγραφή
    13-01-10
    Περιοχή
    Fangcheng
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.354
    Thanked
    1525
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Απο τοτε που πηρα το αμαξι το κουμπακι ανακυκλωση αερα μου ηταν παντελως αγνωστο..Πριν κανα 2 βδομαδες που το πατησα για το γαμωτο παρατηρησα οτι οταν το βαζω σε λειτουργια κανει ενα κραγκ κρουγκ,το ιδιο γινεται και οταν το κλεινω..Σημερα ομως οταν το εκλεισα εκτος απο αυτο το θορυβο ακουστηκε και ενας αλλος ηχος,σαν να πετας ενα μπαλακι κατω.Το ξαναεβαλα σε λειτουργια και το εκανε και στο ξεκινημα αυτη τη φορα.

    Καμια ιδεα για το τι παιζει?

  4. #103
    Εγγραφή
    05-07-11
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    916
    Thanked
    696
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Skyline_IS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο τοτε που πηρα το αμαξι το κουμπακι ανακυκλωση αερα μου ηταν παντελως αγνωστο..Πριν κανα 2 βδομαδες που το πατησα για το γαμωτο παρατηρησα οτι οταν το βαζω σε λειτουργια κανει ενα κραγκ κρουγκ,το ιδιο γινεται και οταν το κλεινω..Σημερα ομως οταν το εκλεισα εκτος απο αυτο το θορυβο ακουστηκε και ενας αλλος ηχος,σαν να πετας ενα μπαλακι κατω.Το ξαναεβαλα σε λειτουργια και το εκανε και στο ξεκινημα αυτη τη φορα.

    Καμια ιδεα για το τι παιζει?
    τιποτα δεν παιζει.το θεμα ειναι να φερνει αερα.αμα φερνει αερα ολα οκ.το κρανκ και γτντουπ γραφτα στα παλαια σου υποδηματα.και μενα ετσι κανει στιγμιαια οπως και τα περισσοτερα.μην ασχολεισαι.
    την ανακυκλωση του αερα ανοιγε την καλυτερα σε ταξιδια που παει λιγο παραπανω το αμαξι.εντος πολεως δεν εχει διαφορα...εγω μονο σε ταξιδια την παταω....

    e36 till death!
    its not what you can say its what you can proοve(denzel washighton-training day film).

  5. The Following User Says Thank You to leo328 For This Useful Post:

    Panos 316T (29-10-11)

  6. #104
    Εγγραφή
    18-08-10
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    575
    Thanked
    181
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Χανει λαδια απο την φλαντζα του καπακιου μονο απο την αριστερη πλευρα οπως κοιταμε την μουρη ειναι για αλλαγη συντομα.
    Οταν παταω φρενο νιωθω οτι κανει ενα κτακ σαν να πιανει το abs ας πουμε συνεμπλοκ μπροστα θα αντικατασταθουν με αυτα απο Μ.
    Αυτα προς το παρων

  7. The Following User Says Thank You to dblade For This Useful Post:

    Panos 316T (29-10-11)

  8. #105
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    Αχαρναι
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    486
    Thanked
    649
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ευτυχώς για μένα απο όσα προβληματάκια γράφεται ένα-δυό μου εχουν παρουσιαστεί .
    Για να μην χαλάω όμως την πιάτσα,έχω άλλα,διαφορετικά !

    Προσημειώνω Ε36 '91 .

    1)Γυρίζω το κλειδί να κλειδώσω και με το που κατεβαίνουν οι ασφάλειες ,μου τις ξαναεπιστρέφει πάνω και δεν κλειδώνει ! Συχνότητα 1/3 .
    Λυση στιγμής ,να ανοιγοκλείσω την πίσω αριστερά πόρτα δυνατα 2-3 φορές και μετα να προσπαθήσω να ξανακλειδώσω. Εκει οκ.

    2) Ο αέρας όταν τον γυρίζω στο ζεστό όποτε το θυμάται έρχεται ζεστός,τις υπόλοιπες έρχεται κρύος.
    Που την "ακούνε" και τι φταίει ? Γνωρίζετε γιατι δεν γυρίζει προφανώς το κλαπέτο ζεστού-κρύου?

  9. The Following User Says Thank You to aggelosmk2 For This Useful Post:

    Panos 316T (29-10-11)

  10. #106
    Εγγραφή
    17-08-11
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Μηνύματα
    190
    Thanked
    195
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εγω 4.5 χρονια που το εχω μου εχει βγαλει τα εξης:

    * Κρεμασε ο ουρανος (βγηκε στοκαρίστηκε και ντυθηκε με δερματίνη. Πολυ ανώτερο υλικο. Δεν ξεκολλάει ξανα και καθαρίζει πολυ εύκολα. Α ξεχνατε και την σκονη στο σαλονι καθως η δερματινη δεν απορροφά σκονη οπως το υφασμα.)
    * Κρεμασε το ντουλαπακι. (εβαλα 2 βιδες οπως αναφερει ενα DIY και εφτιαξε μια χαρα.)
    * Χαλασε η βαλβιδα επιστροφης καυσιμου με αποτελεσμα αρρυθμίες στο ρελαντι.
    * Ξεραθηκαν τα 2 εμπρος σωληνακια βενζινης και ειχαν σημαντική διαρροή. (τα αλλαξα μονος μου. Πάμφθηνα, προτείνω να τα αλλάξετε εστω και προληπτικά)
    * Κολλησε ο θερμοστάτης. (οικονομικο ανταλλακτικό και εύκολο να το βαλεις μονος σου)
    * Χτύπαγε ωστηρια στα 145.000 χλμ. (αυτο ετσουξε λιγο αλλα εφταιγε ο παλαιος ιδιοκτητης που εβαζε λαδια 20/50 και 20/40 στον Μ40. Μεγα σφαλμα. Αυστηρα 0/40 η 5/40).
    * Ρουλεμαν στους πισω τροχους. (οχι πολυ ακριβο προβλημα).
    * Αλλαγη πισω φαναριων λογω διαρροής νερου μεσα τους (μετα απο 17 χρονια ξεραίνονται και ραγίζουν, Εβαλα 2 DEPO με 60 ευρω αγορα. Μετα απο 4 χρονια ολα ΟΚ)
    * Αλλαγη διακοπτη φωτων. (απο ebay 15 ευρω μαζι με τον αεραγωγό.)
    * Το καντραν εχει καποια σκοτεινα σημεια. (ο προηγ ιδιοκτητης ειχε βαλει λαμπες μεγαλύτερες και ειχε λιωσει τα ανακλαστικα τοπικά. Αλλαξα καντραν με 60 ευρω, Απλα εχει 1000 χλμ πεισσοτερα απο το δικο μου).
    * Χαλασε μια σειρα pixel στο OBC (βαριεμαι να το ξηλώσω και να το φτιαξω μονος μου)
    * Αλλαγη μπουκαλων που κρατανε το καπω
    * Ελατηριο στο πορτακι του ρεζερβουάρ.
    * Λαστιχακια τελικου εξάτμισης (2 φορες).
    * Αλλαγη αφαλου κλειδαριας τιμονιου καθως κολλαγε. (ευτηχως δεν αλλαζεις κλειδι καθως κρατας το ιδιο εσωτερικο.)

    Αυτα ειναι ολα οσα μου εχει βγαλει καθως κραταω βιβλιο βλαβων ευλαβικά. Τα περισσότερα βεβαια δεν ηταν πολυ ακριβα ενω μερικα θα μπορούσαν να αποφευχθούν εαν ο προηγ ιδιοκτήτης δεν πηγαινε σε ''μαστορια'' ασχετα. Αλλωστε 17 χρονια αμαξι μην περιμένουμε και λιγοτερα. Σε γενικες γραμμές ειμαι ικανοποιημένος καθως πολυ φιλοι με με ibiza, astra, mazda mx3 εχουν βγαλει πολυ περισσότερα και ακριβότερα προβλήματα με αμαξια 5 ετιας. (το mx3 ειναι 15 ετιας αλλα ειναι ''και καλα'' Γιαπωνέζος και δεν δικαιολογείται.)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη graphe36 : 16-10-11 στις 17:35
    Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema.

  11. The Following 3 Users Say Thank You to graphe36 For This Useful Post:

    konstantinaM3 (16-10-11), leo328 (17-10-11), Panos 316T (16-10-11)

  12. #107
    Εγγραφή
    28-08-10
    Μηνύματα
    389
    Thanked
    172
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    λοιπον εγω σημερα παρατηρησα οτι εχω διαρροη λαδιου σε 2 μερη! το ενα ειναι απο την βαση τουφιλτρου λαδιου (ετσι νομιζω λεγεται) και δεν ειναι ευκολα προσβασιμο πρεπει να βγουν απο μπροστα πολλα πραγματα.επισης κατω απο το καπακι του κινητηρα στα αριστερα οπως το βλεπουμε ειναι ολο μουσκεμενο(προφανως απο λαδι).κακο αυτο γιατι μου εκαψε σε 2 μερες και 500 χιλιομετρα περιπου 300 ml λαδι.δεν δικαιολογειται απο το κινητηρακι μου.16αρι 8v.εβαλα και υγραεριο πριν κανα μηνα αλλα στην αρχη δεν ειχα αντιληφθει οτι καει λαδακι.ελπιζω να φταινε μονο οι διαρροες.εσεις τι λετε?

  13. The Following User Says Thank You to bmwz3 For This Useful Post:

    Panos 316T (29-10-11)

  14. #108
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.183
    Thanked
    14075
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αυτό που λες για τη βάση του φίλτρου λαδιού είναι το γνωστό O ring.Δεν είναι τίποτε...

    Το άλλο όμως (που και αυτό ευθύνεται για την απώλεια) μάλλον κατα 99.99% είναι φλάτζα κεφαλής.Πήγαινε σε ένα συνεργείο για να στο επιβεβαιώσει.

    Και τα δυο αυτά πράγματα σε συνδιασμό σίγουρα δικαιολογούν την απώλεια...

    Y.Γ Το lpg δεν φταίει σε τίποτα...



  15. The Following User Says Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    Panos 316T (29-10-11)

  16. #109
    Εγγραφή
    13-09-10
    Περιοχή
    Εδώ
    Μηνύματα
    1.477
    Thanked
    1476
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Επαναφέρω το θέμα:
    εμένα μαζί με ελάχιστο τρελούλο του λεβιε(να σημειώσω ότι εχει κάπου 2πόντους τζόγο) ακουγετε έντονα για λίγο γκντουπ-γκντουπ πίσω ελάχιστα δεξιά κ μετα απο λίγο σταματάει το κάνει οταν αφήνω το γκάζι κ κόβει το αυτοκ + οταν επιτάχυνω αποταμα πάλι το κάνει αλλά οχι πάντα τι μπορεί να ναι?
    Σε μάστορα θα πάω αύριο εάν θα χω χρονο να δω τι γίνεται.

    Ps Ελέγξα τά top mounts πίσω κ ήταν ok
    ps2 τελευταία εργασία που εχει γίνει ήταν πριν 1χρονο που άλλαξα συμπλέκτη
    bmwfans.gr

    __________________
    عشق دریفت

  17. #110

    Προεπιλογή

    κοίταξε τον ελαστικό σύνδεσμο του άξονα μετάδοσης (αυτόν που καταχρηστικά οι μάστορες λένε μεσαία τριβή).
    Κοίταξε το άξονα ,διαφορικό και ημιαξόνια για τζογους. Αν μετά από όλα αυτά δεν βρείς άκρη κοίτα το πάτωμα σου
    επίσης το σινεμπλοκάκι του διαφορικού

  18. The Following 3 Users Say Thank You to m-power_01 For This Useful Post:

    BILL007 (29-10-11), Panos 316T (29-10-11), ziaba (29-10-11)

Σελίδα 11 από 49 ΠρώτηΠρώτη ... 91011121321 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP