Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 275

Θέμα: 5W-40 Λάδια επιλογή?

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    972
    Thanked
    566
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    αρα ειναι αληθεια αυτο που μου μετεφερε μηχανικος πορσε στην πολη μου ,οτι πλεον η επιλογη λιπαντικου και ιξωδες απο την εταιρεια που κατασκευασε εναν κινητηρα δεν γινεται με κριτηριο την εξωτερικη θερμοκρασια και κλιμα αλλα με βαση το τι εξαρτηματα εχει ο κινητηρας και πως θα λιπαινονται.
    πιο σωστα αναφερεται οτι τωρα οι κινητηρες εχουν συνηθως πιο λεπτα σωληνακια για να μεταφερουν το λαδι οποτε γιαυτο οι κατασκευαστες χρησιμοποιουν πιο ψιλα λαδια για την εκκινηση ωστε να φτανει πιο γρηγορα και σωστα το λαδι για ομαλη εκινηση.μπακαλιστα τα εξηγω εγω.οποτε μετα απο δοκιμες ωρων στον κινητηρα , δινουν μια γκαμα ιξωδους π.χ σε εμενα απο 0-30 μεχρι 5-40 για να χρησιμοποιησω.ομως δεν μου αναφερουν ποιο,ποτε. στα σημερινα μοτερ αποτι βλεπω το πιο συνηθισμενο ειναι το 5-30 που συστηνουν.εξαιρεση αποτελουν οπως ειπες τα βελτιωμενα οπου ενδεχομενως να θελουν κατι πιο παχυ.

    ΩΡΑΙΑ ΚΑΙ ΤΟ 5-40 ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΔΙΝΟΥΝ? ΓΙΑ ΠΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ??? δεν παιζει εκει ο παραγοντας θερμοκρασια? ποιος παραγοντας παιζει ρολο εκει αν θες να πας.? γιατι για να το δινουν καπου θα χρησιμευει.ειναι μονο για οσους κινητηρες οπως ειπες και λενε και πολλοι εξω για ταλαιπωρημενους κινητηρες που αρχιζουν να καινε λαδι? η' παιζει ρολο και ο παραγοντας καιρος/κλιμα/θερμοκρασια που δεν το λενε επισημα οι κατασκευαστες αλλα ισως υπονοειται?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dreamer : 14-09-20 στις 14:00

  2. #2
    Εγγραφή
    28-05-20
    Περιοχή
    Διονυσος
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    33
    Thanked
    27
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dreamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    αρα ειναι αληθεια αυτο που μου μετεφερε μηχανικος πορσε στην πολη μου ,οτι πλεον η επιλογη λιπαντικου και ιξωδες απο την εταιρεια που κατασκευασε εναν κινητηρα δεν γινεται με κριτηριο την εξωτερικη θερμοκρασια και κλιμα αλλα με βαση το τι εξαρτηματα εχει ο κινητηρας και πως θα λιπαινονται.
    πιο σωστα αναφερεται οτι τωρα οι κινητηρες εχουν συνηθως πιο λεπτα σωληνακια για να μεταφερουν το λαδι οποτε γιαυτο οι κατασκευαστες χρησιμοποιουν πιο ψιλα λαδια για την εκκινηση ωστε να φτανει πιο γρηγορα και σωστα το λαδι για ομαλη εκινηση.μπακαλιστα τα εξηγω εγω.οποτε μετα απο δοκιμες ωρων στον κινητηρα , δινουν μια γκαμα ιξωδους π.χ σε εμενα απο 0-30 μεχρι 5-40 για να χρησιμοποιησω.ομως δεν μου αναφερουν ποιο,ποτε. στα σημερινα μοτερ αποτι βλεπω το πιο συνηθισμενο ειναι το 5-30 που συστηνουν.εξαιρεση αποτελουν οπως ειπες τα βελτιωμενα οπου ενδεχομενως να θελουν κατι πιο παχυ.

    ΩΡΑΙΑ ΚΑΙ ΤΟ 5-40 ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΔΙΝΟΥΝ? ΓΙΑ ΠΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ??? δεν παιζει εκει ο παραγοντας θερμοκρασια? ποιος παραγοντας παιζει ρολο εκει αν θες να πας.? γιατι για να το δινουν καπου θα χρησιμευει.ειναι μονο για οσους κινητηρες οπως ειπες και λενε και πολλοι εξω για ταλαιπωρημενους κινητηρες που αρχιζουν να καινε λαδι? η' παιζει ρολο και ο παραγοντας καιρος/κλιμα/θερμοκρασια που δεν το λενε επισημα οι κατασκευαστες αλλα ισως υπονοειται?

    Ειναι σωστο αυτο.
    Σε γενικες γραμμες οσο προχωραμε κατασκευαστικα σε "zero" (τροπω τινα) clearances engines ή αλλιως συγχρονοι κινητηρες, αυτα που καλειται να κανει το λιπαντικο ειναι πολυ περισσοτερα απο οτι παλαιοτερα.
    Για παραδειγμα περαν της λιπανσης, συμετεχουν περρισοτερ στην ψυξη, καθαρισμο κινητηρα, αποτροπη/απομονωση συμπηκνωματων νερου, μεγαλυτερη αντοχη στη χημικη μολυνση (που προκαλειται απο τους υπερεμπλουτισμους) και φυσικα οταν καιγεται να μην ανεβαζει τους ρυπους και να μην δημιουργει κρυσταλικες επικαθησεις που προκαλουν φθορες απο τους θαλαμους καυσεως μεχρι και τους καταλυτες.
    Σιγουρα εχει προχωρησει η τεχνολογια των λιπαντικων με αλματωδεις ρυθμους, απλα καμια σχεση με οτι γνωριζαμε (οχι πολυ) παλαιοτερα.
    Και μην ξεχναμε οτι οι πολλοι κινητηρες σημερα εχουν υδραυλικα συστηματα ελεγχου (πχ καδενας, VVT, κτλ) με οτι συνεπαγεται αυτο...

    Επισης αναφερομενος στα υπερ-συγχρονα λιπαντικα και μονο, η εξωτερικη θερμοκρασια μας απασχολει μονο για τις εκινησεις.
    Απο εκει και επειτα μας ενδιαφερει η θερμοκρασια (φασμα) λειτουργιας που εχει το λιπαντικο μας και τιποτε αλλο.
    Λυπαμαι αν το λεω αποτομα αλλα σε ενα υγειες μοτερ που η θερμοκρασια λαδιου ειναι μεσα στο φασμα λειτουργιας (κατ'επεκταση το ιξωδες μας ειναι σταθερο και εκει που εχει ορισει ο κατασκευαστης) οχι δεν εχουμε προβλημα ειτε οδηγουμε στην ερημο ειτε στη φιλανδια.

    Συμπερασματικα η συζητηση ξεκιναει οταν (για τον Χ/Ψ λογο) εχουμε προβει σε αλλαγες στο δυκτιο λιπανσης.
    πχ, ειτε τοποθετωντας ή αναβαθμιζωντας τον εναλακτη, η εχουμε αλλα εμβολα, ή ο κινητηρας μας εχει πολλα χλμ λειτουργιας και εμεις θελουμε να προχωρησουμε σε αυξηση ιπποδυναμης.
    Σε ολες αυτες τις περιπτωσεις, δεν μπορουμε να γενικευσουμε γιατι απλα θα κανουμε λαθος.

    Στην ερωτηση γιατι δινουν μεγαλο ευρος επιλογων σε ιξωδες?
    Εχει να κανει καθαρα με θεμα μαρκετινγ...
    Και περα απο αυτο, εγω απλα θα πω τι γινεται οταν κατασκευαζεται ενας καινουργιος (ή αναβαθμιζεται) ενας κινητηρας και μετα βγαλε οτι συμπερασμα θες
    Απευθυνονται σε εταιριες/κατασκευαστες λιπαντικων που εχουν (ή θελουν να εχουν) συμβαση/συνεργασια, δινουν τα specs και μετα παιρνουν δειγμα για δοκιμες (οι σοβαροι κατασκευαστες τουλαχιστο) στα RD.
    Οπου οταν ολοκληρωθουν, δινουν το οκ για τον (ενα) τυπο λιπαντικου που χρειαζεται ο κινητηρας.
    Αυτο...

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP