Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 24

Θέμα: Τεραστιο προβλημα με λαδια!

  1. #1
    Εγγραφή
    09-05-18
    Περιοχή
    Λακωνία
    Μηνύματα
    49
    Thanked
    24
    Rides
    0

    Προεπιλογή Τεραστιο προβλημα με λαδια!

    παιδια καλησπερα σας!
    θα ηθελα να μοιραστω το προβλημα μου μαζι σας γιατι εγω μεγαλο θεμα δυστυχως!
    αρχικά θα ηθελα να ευχαριστησω ολα τα παιδια που ηδη μοιραζονται τα προβληματα τους διοτι βοηθουν στο ψαξιμο και στη λυση αλλων παιδιων οπως και εμενα επισης!
    Η bmw που εχω (316i e46 2004-n45b16) μετα τα 190.000 χλμ καιει απιστευτα πολυ λαδι! διαπυστονωντας το πηγαινω σε μηχανικο και μου λεει πως ειναι νορμαλ καψιμο! επιμενω πως δν ειναι και αφου αλλαζουμε σε 5-40 παντα συνεχιζει να χανει αναβοντας ενδειξεις στα 3000χλμ φτανωντας το λαδι min του μετρητη (η αλλαγη λαδιων-φιλτρου ανα 8000χλμ). το παω και βρισκει χαλια τη φλατζα ψευτοκαπακου η οποια αλλαζεται αμεσως. συμπηρωνουμε λαδι και ολα ωραια νομιζωντας πως ειναι ολα ενταξει! ολα αυτα στα 214.500χλμ! ακριβως στα 216.000 αναβει ο αισθητηρας λαδιου και μετραω! παιδια... στο min το λαδι και να με κοβει κρυος ιδρωτας! το παω και μου λεει ή τσιμουχακια ή καποιο πιστονι και κατι τετοια (παρεπιπτοντως μου ειπε οτι δν μπορει να ανοιξει καπακι σε αυτο το κινητηρα για αλλαγη στα τσιμουχακια γιατι εχει ειδικα κλειδια και κοστιζουν και δν τον συμφερει να τα αγορασει) ! ελα να βαλουμε 10-40 και θα δεις βελτιωση μου λεει! παω στα 216.500 και κανω αλλαγη λαδιων φιλτρου και βαζωω 10-40 valvoline max life! φευγω προσεχωντας τακτικα κινητηρα και λαδια! μετα απο 3000χλμ μου εχει καψει τουλαχιστον 700ml λαδι ακομα και με 10-40! παω σε αλλο μηχανικο και του λεω την ιστορια και μου κανει "κοιταξε να δεις δν δικαιολογειται τετοιο καψιμο απο τσιμουχακια ειναι σιγουρα ελλατηρια, ανοιγεις κινητηρα και αλλαζεις ελλατηρια τσιμουχακια και μεταλλα και κανεις επισκευη 600-1000 ευρω το φθινοπωρο" ! τωρα ερχομαι σε σας και σας ρωτω τη γνωμη σας ενω γνωριζετε και γνωριζω οτι η χρηση του μοτερ ειναι πολυ καλη λογω "μπαμπα" και μετα ανελαβα εγω με μαξιμουμ τις 4000στροφες τσιτωμα αλλωστε n45b16 ειναι τι τσιτωμα να του κανω. τι θα κανατε σεις στη θεση μου? με βασανιζει πολυ και το σκεφτομαι συνεχεια!

    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 22-03-19 στις 21:25

  2. #2
    Εγγραφή
    12-01-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.649
    Thanked
    4339
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αλλάζεις τσιμουχάκια σε κάποιο εξειδικευμένο συνεργείο που γνωρίζει τη διαδικασία και την έχει κάνει σίγουρα σε άλλα πολλά. Μιας και από εκεί καίνε λάδια τα Ν40, Ν42, Ν45 και Ν46. Μετά βάζεις μόνον λάδια 5w30 longlife04 και τέλος το πρόβλημα.

  3. The Following 5 Users Say Thank You to giannis_compact For This Useful Post:

    BILL007 (12-05-18), Dimimav (11-05-18), gant (12-05-18), skaros (12-05-18), tasos.kamv (12-05-18)

  4. #3
    Εγγραφή
    30-12-10
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    508
    Thanked
    1153
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ξέχασε τα ελατήρια των εμβόλων.. τα συνεργεία δουλειά θέλουν.. όπως πολύ σωστά είπε ο Γιάννης είναι πλέον ρουτίνα για τα καλά εξειδικευμένα συνεργεία η αντικατάσταση στα τσιμουχάκια "από πάνω" χωρίς να κατεβάσεις καπάκι. Το κόστος μικρό & λογικό.. εάν θες την απόλυτα σωστή δουλειά, κατεβάζεις καπάκια για να τρίψεις έδρες βαλβίδων.
    Για να σου φύγει το άγχος.. στο 46 που είχα με κινητήρα Ν42Β20 έκαιγε λιπαντικό 1lt/1000km... έκανα επισκευή "από πάνω" και δεν έκαιγε μέχρι που το έδωσα πάνω από 250ml από αλλαγή σε αλλαγή λαδιών (10.000km).

  5. The Following 4 Users Say Thank You to tasos.kamv For This Useful Post:

    giannis_compact (13-05-18), skaros (13-05-18), wheelman (14-05-18)

  6. #4
    Εγγραφή
    03-02-11
    Περιοχή
    ATHENS-LAMIA
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    225
    Thanked
    133
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Από την εμπειρία μου σε e83 με αλλαγή στα τσιμουχακια χωρίς ανοιγμα καπάκιου θα λυθεί το πρόβλημα σου


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  7. The Following User Says Thank You to spyrosK For This Useful Post:

    tasos.kamv (13-05-18)

  8. #5
    Εγγραφή
    09-05-18
    Περιοχή
    Λακωνία
    Μηνύματα
    49
    Thanked
    24
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παιδιά μακάρι να λυθεί το πρόβλημα και να είναι μόνο αυτό!!! Με αγχώνει η ιδέα στο λύσιμο του μοτέρ. Απλά με αγχώνει το ότι τα χάνει τα λάδια σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα κάτι που δν μπορώ να κατανοήσω αν είναι φυσιολογικό! Απλά το αξιοπερίεργο σε αυτό το θέμα είναι ότι η συντήρηση ήταν πάντα στη τρίχα και χωρίς χρήση κακή του μοτέρ όλα όμορφα και ωραία! Δν έχει και λίγα χλμ βέβαια αλλά τι να πει κανείς αυτά συμβαίνουν! Αν το πρόβλημα συνεχίζει να υπάρχει τι θα προτείνατε εσείς? Λύσιμο και επισκευή, αλλαγή μοτέρ ή πώληση αυτοκινήτου?

  9. #6
    Εγγραφή
    30-07-10
    Περιοχή
    Ξεσσαλονικη!
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    7.724
    Thanked
    17893
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Το έχω πει και θα το ξαναπώ χίλιες φορές...Άρε Καζακο χίλια χρόνια να ζήσεις! Από τι μπελάδες, παπατζηδες και εξοδα μας εχεις γλιτώσει τόσα χρόνια!

    Φίλε μου, βρες ένα σοβαρό εξουσιοδοτημένο συνεργείο, γιατί μηχανικος που δεν επενδύει σε εργαλεία γιατί "είναι ακριβα και δεν συμφέρουν" δεν είναι μηχανικός είναι ταβερνιάρης!
    Κάνε την "σωστή" δουλειά και στείλε όλη την κεφαλή για καθάρισμα και τρίψιμο βαλβίδων και αλλαγή στα τσιμουχακια και δεν θα έχεις ποτέ ξανά πρόβλημα, δεδομένου και της καλής χρήσης που του κάνεις.
    Σίγουρα αρκετά μέλη από εδώ που ζουν Αθήνα θα μπορέσουν να σε κατευθύνουν σε ένα σωστό συνεργείο.
    Και μια τελευταία συμβουλή προς όλους, βρειτε ένα σωστό άνθρωπο και μηχανικό και να πηγαίνετε ΜΟΝΟ εκεί, ένας να το "πιάνει" το αυτοκίνητο!
    Ο Κυβερνήτης είναι υπεύθυνος για το αεροσκάφος και τους επιβάτες για όσο διαρκεί η πτήση. Ο Μηχανικός είναι υπεύθυνος για ΠΑΝΤΑ.



  10. The Following 5 Users Say Thank You to pilot For This Useful Post:

    ALPINAKIAS (22-07-18), atha (13-05-18), Leonidas_E39 (02-08-18), nik200 (14-05-18), Ptboul (14-05-18)

  11. #7
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    955
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Αυτό το "Ένας να το πιάνει το αυτοκίνητο" είναι πολύ σοφό και σωστό!
    E30 318i

  12. The Following 2 Users Say Thank You to PetrosD For This Useful Post:

    atha (13-05-18), pilot (12-05-18)

  13. #8
    Εγγραφή
    29-06-16
    Μηνύματα
    30
    Thanked
    9
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    μωρε να πιανει το αυτοκινητο ,τον πισινο να μην πιανει.....

  14. #9
    Εγγραφή
    12-01-18
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    93
    Thanked
    76
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pilot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνε την "σωστή" δουλειά και στείλε όλη την κεφαλή για καθάρισμα και τρίψιμο βαλβίδων και αλλαγή στα τσιμουχακια και δεν θα έχεις ποτέ ξανά πρόβλημα, δεδομένου και της καλής χρήσης που του κάνεις.
    Σίγουρα αρκετά μέλη από εδώ που ζουν Αθήνα θα μπορέσουν να σε κατευθύνουν σε ένα σωστό συνεργείο.
    Και μια τελευταία συμβουλή προς όλους, βρειτε ένα σωστό άνθρωπο και μηχανικό και να πηγαίνετε ΜΟΝΟ εκεί, ένας να το "πιάνει" το αυτοκίνητο!
    pilot «μπορει» να εχεις δικιο δεν αντιλεγω αλλα ομως στην περιπτωση του taso-kamv στο οποιο το εκανε απο πανω και αλλαξε ολη η καταναλωση του αμαξιου πως το δικαιολογεις;επηρεασε σε κατι που το εκανε απο πανω;δεν θα δουλευει σωστε;

  15. #10
    Εγγραφή
    30-12-10
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    508
    Thanked
    1153
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Bmw46 Εμφάνιση μηνυμάτων
    pilot «μπορει» να εχεις δικιο δεν αντιλεγω αλλα ομως στην περιπτωση του taso-kamv στο οποιο το εκανε απο πανω και αλλαξε ολη η καταναλωση του αμαξιου πως το δικαιολογεις;επηρεασε σε κατι που το εκανε απο πανω;δεν θα δουλευει σωστε;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tasos.kamv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέχασε τα ελατήρια των εμβόλων.. τα συνεργεία δουλειά θέλουν.. όπως πολύ σωστά είπε ο Γιάννης είναι πλέον ρουτίνα για τα καλά εξειδικευμένα συνεργεία η αντικατάσταση στα τσιμουχάκια "από πάνω" χωρίς να κατεβάσεις καπάκι. Το κόστος μικρό & λογικό.. εάν θες την απόλυτα σωστή δουλειά, κατεβάζεις καπάκι για να τρίψεις έδρες βαλβίδων.
    Για να σου φύγει το άγχος.. στο 46 που είχα με κινητήρα Ν42Β20 έκαιγε λιπαντικό 1lt/1000km... έκανα επισκευή "από πάνω" και δεν έκαιγε μέχρι που το έδωσα πάνω από 250ml από αλλαγή σε αλλαγή λαδιών (10.000km).
    Αν θες το απόλυτο στη bimmer σου λέω ακριβώς το ίδιο με τον Pilot

  16. The Following User Says Thank You to tasos.kamv For This Useful Post:

    pilot (13-05-18)

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP