Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 27

Θέμα: Ε34 Μ50Β20 Δεν παιρνει μπροστα....Καποιες φορες

  1. #11
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Το διαγνωστικό το βρίσκει σαν βλάβη



  2. The Following User Says Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    andreasg (04-01-18)

  3. #12
    Εγγραφή
    16-07-11
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    64
    Thanked
    55
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Τι τυπο διαγνωστικου χρειαζεται?Αν ειναι αυτο θα το δειξει σιγουρα?
    Παιζει να ειναι τρομπα βενζινης?Αν ειναι τρομπα δεν θα ειχε και αλλα συμπτωματα?

  4. #13
    Εγγραφή
    16-07-11
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    64
    Thanked
    55
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εχω νεα απο το μετωπο...Το πρωι που πηγε να φυγει ο πεθερος μου βαζει μπροστα παιρνει κι σβηνει αμεσως.Ξαναμιζαρει και παιρνει κανονικα.Οδηγει για 5 χλμ και σταματαει στο βενζιναδικο για βενζινη.Παει να ξαναβαλει μπροστα και τιποτα...Δοκιμαε καμια 10αρια φορες αλλα τιποτα.Τελικα το αφησε και πηρε του βενζινα το αυτοκινητο (οικογενειακος φιλος) για να παει σε επειγον δουλεια...Μετα απο μιση ωρα ο βενζινας δοκιμαζει,τσακμακι...Το δοκιμασε καμια 10αρια φορες μεχρι το μεσημερι και δουλευε υποδειγματικα.Πριν λιγο το πηρε ο πεθερος μου και ηρθε σπιτι ολα μια χαρα...Κατεβαινω να δοκιμασω,παιρνει κανονικα 5 φορες,παω να το ξαναβαλω παιρνει και σβηνει αμεσως,ξαναδοκιμαζω και τιποτα...Αφου δοκιμασα 5-6 φορες και δεν εσκαγε παω πισω στο ρεζερβουαρ,πεφτω απο κατω και του κοπαναω 5-6 μπουνιες.Παω να ξαναδοκιμασω και σκαει με την μια...Ξαναδοκιμαζω πολλες φορες και ολα δουλευουν ρολοι...
    Μηπως τελικα ειναι στα τελευταια της η τρομπα βενζινης?

  5. #14
    Εγγραφή
    29-06-16
    Μηνύματα
    30
    Thanked
    9
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    αισθητηρας στροφαλου.........απο την μια,δεν θελεις να αλλαξεις αισθητηρα διοτι μπορει να μην ειναι αυτος και να παει τσαμπα το 30ευρω,απο την αλλη,την αντλια που ειναι πιο ακριβη,θελεις να την αλλαξεις και ας μην εισαι σιγουρος και παλι.......τοτε,αλλαξε αντλια,και μετα τον αιστητηρα .........

  6. #15
    Εγγραφή
    16-07-11
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    64
    Thanked
    55
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Δεν ειπα οτι θα αλλαξω αντλια αντι για αισθητηρα στροφαλου... Προσπαθω να εντοπισω τι πραγματικα φταιει λεγωντας τα συμπτωματα και με την βοηθεια των μελων του club που εχουν παραπανω γνωσεις απο εμενα η εχουν αντιμετωπισει παρομοιο προβλημα... Δυστυχως στην περιοχη μου δεν υπαρχει αξιολογο συνεργειο για bmw (η τουλαχιστον δεν γνωριζω εγω) που νε εχω εμπιστοσυνη... Αυτη την στιγμη δεν αποκλειω καμια βλαβη... Οσο για την τιμη του αισθητηρα αν δεν κανω λαθος τον κωδικο που βρηκα στο net ψαχνωντας (δεν ξερω ποιον φοραει) γνησιος καινουργιος εχει 125 ευρω,σε vdo 100,σε meyle 65 και σε era η meat & doria γυρω στο 30αρι...Οι επωνυμοι ερχονται σχεδον στο ιδιο κοστος με την τρομπα...Δεν ειναι και λιγα για να τα δωσω χωρις να ειμαι σιγουρος...

  7. #16
    Εγγραφή
    16-07-11
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    64
    Thanked
    55
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το διαγνωστικό το βρίσκει σαν βλάβη
    Φιλε BILL007 επειδη δεν γνωριζω και πολλα απο bmw (τωρα αρχισα να ασχολουμαι σοβαρα) δεν πρεπει να αναψει καποιο λαμπακι στο καντραν ως ενδειξη βλαβης?Αν το βαλω στο διαγνωστικο την ωρα που δουλευει κανονικα θα το δειξει? Το κραταει στην μνημη?

  8. #17
    Εγγραφή
    25-11-11
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    2.939
    Thanked
    8022
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο andreasg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε BILL007 επειδη δεν γνωριζω και πολλα απο bmw (τωρα αρχισα να ασχολουμαι σοβαρα) δεν πρεπει να αναψει καποιο λαμπακι στο καντραν ως ενδειξη βλαβης?Αν το βαλω στο διαγνωστικο την ωρα που δουλευει κανονικα θα το δειξει? Το κραταει στην μνημη?
    Ναι όταν είναι κάτι πολύ σοβαρό, υπάρχει περίπτωση όμως μια βλάβη να είναι "sporadic" καταγράφεται μεν δεν είναι μόνιμα το λαμπάκι αναμένο δε.

    Βαλτο σε ένα διαγνωστικό κατά προτίμηση κάτι που να αναγνωρίζει τους κωδικούς σφαλμάτων της bmw και το ποιανεις από εκεί.

    Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

  9. The Following 2 Users Say Thank You to wheelman For This Useful Post:

    andreasg (08-01-18), BILL007 (06-01-18)

  10. #18
    Εγγραφή
    28-01-10
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    108
    Thanked
    59
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    E34 είναι παιδιά. Δεν έχει λαμπάκι για βλάβη. Εμένα για αισθητήρα στροφαλου μου κάνει πάντως. Η αντλία γυρνώντας τον διακόπτη ακούγεται πάντως εάν δώσεις προσοχή. Και κάτι ακόμα. Εάν η αντλία κολλήσει μια φορά, δύσκολα θα ξανακάνει επανηλλημενες εκκινήσει σε διαφορετικό χρόνο. Συνήθως ψοφαει μια φορά

  11. The Following 4 Users Say Thank You to panos320 For This Useful Post:

    andreasg (08-01-18), Ptboul (15-01-18), skaros (07-01-18), Βασιλης (08-01-18)

  12. #19
    Εγγραφή
    16-07-11
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    64
    Thanked
    55
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο wheelman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι όταν είναι κάτι πολύ σοβαρό, υπάρχει περίπτωση όμως μια βλάβη να είναι "sporadic" καταγράφεται μεν δεν είναι μόνιμα το λαμπάκι αναμένο δε.

    Βαλτο σε ένα διαγνωστικό κατά προτίμηση κάτι που να αναγνωρίζει τους κωδικούς σφαλμάτων της bmw και το ποιανεις από εκεί.

    Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
    Εχεις δικιο! Τι να κανω ομως που δεν υπαρχει κοντα καλο εξειδικευμενο?Θα κανω μια γυρα σε καποια συνεργεια και βλεπουμε....
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο panos320 Εμφάνιση μηνυμάτων
    E34 είναι παιδιά. Δεν έχει λαμπάκι για βλάβη. Εμένα για αισθητήρα στροφαλου μου κάνει πάντως. Η αντλία γυρνώντας τον διακόπτη ακούγεται πάντως εάν δώσεις προσοχή. Και κάτι ακόμα. Εάν η αντλία κολλήσει μια φορά, δύσκολα θα ξανακάνει επανηλλημενες εκκινήσει σε διαφορετικό χρόνο. Συνήθως ψοφαει μια φορά
    Σωστος!Γι'αυτο προβληματιζομαι και εγω...Οχι οτι δεν γινεται (εχει τυχει σε αλλης μαρκας οικογενειακο αυτοκινητο) αλλα ειναι σπανιο φαινομενο...

  13. #20
    Εγγραφή
    16-07-11
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    64
    Thanked
    55
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπερα στην παρεα.
    Τελικα το αυτοκινητο απο την τελευταια φορα που εγραψα δουλευε κανονικα μεχρι χτες...Χτες το πρωι ξαναπαρουσιασε το προβλημα στον πεθερο μου.Ενω πηρε κανονικα το πρωι και εκανε 5 χλμ το εσβησε και οταν πηγε να το ξαναβαλει δεν εσκαγε...Κατεβηκε και χτυπησε το ρεζερβουαρ πηρε κανονικα και ξαναπηγε σπιτι (αλλα 5 χλμ).Σημερα το πρωι πηρε κανονικα και στα 100 μετρα εσβησε και τελος...Πηγα πριν απο λιγο και το εβαλα μπροστα.Εσκασε κανονικα και το ανεβασα στην αυλη και οταν σταματησα δεν κρατησε ρελαντι και εσβησε...
    Και τωρα το καινουργιο συμπτωμα που παρατηρησα...
    Οσες φορες και να μιζαρεις δεν σκαει...Γυρναει η μιζα κανονικα αλλα δεν σκαει με τιποτα....Αν κατεβεις ομως και χτυπησεις το ρεζερβουαρ 2-3 φορες και ξαναδοκιμασεις τοτε σκαει με την πρωτη,δουλευει για 5-6 δευτερολεπτα και μετα σβηνει...Αν ξαναδοκιμασεις στο καπακι θα παρει μπροστα κανα 2 φορες,δηλαδη θα σκασει,θα παρει μπροστα και θα σβησει αμεσως....Μετα παλι δεν σκαει με τιποτα αν δεν επαναλαβεις το χτυπημα στο ρεζερβουαρ οπου επαναλαμβανεται η ιδια διαδικασια που περιγραφω πιο πανω....
    Και τωρα μια ερωτηση γιατι δεν ξερω πως ακριβως δουλευει ο αισθητηρας στροφαλου....
    Γινεται με το κοπανημα στο ρεζερβουαρ να φτιαχνει ο αισθητηρας στροφαλου?Εχω ακουσει οτι αν η τρομπα βενζινης τα εχει παιξει και κοπανησεις ξεκολλαει στιγμιαια...Οτι κανει δηλαδη αυτη την στιγμη...

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP