Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 27 από 27

Θέμα: Ιμάντας Κλιματισμού- με το λουρί στο χέρι!

  1. #21
    Εγγραφή
    26-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    809
    Thanked
    1834
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο JordanX3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λιγο πολύπλοκο το σύστημα που περιγράφεις!
    Στην περίπτωση του Χ3 diesel η παράταξη ιμάντων και γραναζιών είναι τελείως διαφορετική από την παράταξή τους σε Χ3 βενζίνης. Και για τον θόρυβο που κάνει συνήθως ο ιμάντας είναι το τσιρτσιρισμα και νομίζω το καταλαβαίνεις ότι δεν προέρχεται από κάτι μηχανικό. Προαιρετικά, μετά από πολλά χλμ (υποθέτω >100κ), καλό είναι να αλλάζονται για την απρόσκοπτη λειτουργία τους, αλλά γενικά δεν ξέρω αν η ΒΜW έχει την αλλαγή τους στο πρόγραμμα συντήρησης.

    Οπως είπα, στο συνεργείο είπαμε να αλλάξουμε τον ιμάντα προληπτικά, αλλά εχω την εντύπωση ότι πρέπει να αλλάξω την τροχαλία καλύτερα!!!
    Επειδη δεν ειναι και τοσο φτηνη η αλλαγη της τροχαλιας (~450ε) αλλαξε τον ιμαντα σε πρωτη φαση και ανδεις οτι ξαναβγαινει τοτε την αλλαζεις.
    Ανδρών επιφανών πάσα γη τάφος

  2. The Following User Says Thank You to strof For This Useful Post:

    JordanX3 (26-08-11)

  3. #22
    Εγγραφή
    18-11-10
    Περιοχή
    Lagadas - greece
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    2.181
    Thanked
    1370
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο JordanX3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λιγο πολύπλοκο το σύστημα που περιγράφεις!
    Στην περίπτωση του Χ3 diesel η παράταξη ιμάντων και γραναζιών είναι τελείως διαφορετική από την παράταξή τους σε Χ3 βενζίνης. Και για τον θόρυβο που κάνει συνήθως ο ιμάντας είναι το τσιρτσιρισμα και νομίζω το καταλαβαίνεις ότι δεν προέρχεται από κάτι μηχανικό. Προαιρετικά, μετά από πολλά χλμ (υποθέτω >100κ), καλό είναι να αλλάζονται για την απρόσκοπτη λειτουργία τους, αλλά γενικά δεν ξέρω αν η ΒΜW έχει την αλλαγή τους στο πρόγραμμα συντήρησης.

    Οπως είπα, στο συνεργείο είπαμε να αλλάξουμε τον ιμάντα προληπτικά, αλλά εχω την εντύπωση ότι πρέπει να αλλάξω την τροχαλία καλύτερα!!!
    στο τσιρτσιριζμα η γρυλισμα εναν ελενχο για το τι γινετε π.χ. μπορει να ξελασκαρε και θελει σφυξιμο αλλα στα 100.000χλμ, Σιγουρα αλλαγη

  4. #23
    Εγγραφή
    12-02-10
    Μηνύματα
    110
    Thanked
    50
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο strof Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδη δεν ειναι και τοσο φτηνη η αλλαγη της τροχαλιας (~450ε) αλλαξε τον ιμαντα σε πρωτη φαση και ανδεις οτι ξαναβγαινει τοτε την αλλαζεις.
    και τωρα μπλέξαμε! Αποφάσισα την αλλαγή της τροχαλίας, αλλά ελα που ή κεντρική βίδα που πιάνει και σφίγγει πάνω στο στρόφαλο δεν ξεβιδώνει με τίποτα! από το συνεργείο μου λένε ότι προσπάθησαν τα πάντα αλλά δεν... και αν γίνει ζημιά στον στρόφαλο ποιός θα ευθύνεται??

    ακριβώς όπως πηγαίνεις στο νοσοκομείο - σου λένε ότι πρέπει να μείνεις μέσα για παρακολούθηση και εσυ που αισθάνεσαι καλά επιμένεις να φύγεις οπότε υπογραφεις ενα χαρτί και φεύγεις. Ο γιατρός δεν ευθυνεται γιατί υπέγραψες τη δήλωση και αν πεθάνεις φταίς εσυ!!!

    Τι κάνουμε λοιπόν

    Επειγον παιδιά........

  5. #24
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο JordanX3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    και τωρα μπλέξαμε! Αποφάσισα την αλλαγή της τροχαλίας, αλλά ελα που ή κεντρική βίδα που πιάνει και σφίγγει πάνω στο στρόφαλο δεν ξεβιδώνει με τίποτα! από το συνεργείο μου λένε ότι προσπάθησαν τα πάντα αλλά δεν... και αν γίνει ζημιά στον στρόφαλο ποιός θα ευθύνεται??

    ακριβώς όπως πηγαίνεις στο νοσοκομείο - σου λένε ότι πρέπει να μείνεις μέσα για παρακολούθηση και εσυ που αισθάνεσαι καλά επιμένεις να φύγεις οπότε υπογραφεις ενα χαρτί και φεύγεις. Ο γιατρός δεν ευθυνεται γιατί υπέγραψες τη δήλωση και αν πεθάνεις φταίς εσυ!!!

    Τι κάνουμε λοιπόν

    Επειγον παιδιά........
    Αν ειναι επισημο συνεργειο ειναι υποχρεωμενο να αναλαβει την επισκευη της βλαβης, και αν προκυψει ζημια ειναι δικο τους θεμα......αν σου πουν κατι αλλο παρε τηλ στα κεντρικα και ζητα νε μιλησεις με καποιον που ειναι αρμοδιος για την εξυπηρετηση πελατων,......ειναι δυνατον να σου λενε οτι θα το ανοιξουμε και αν κανουμε ζημια δεν θα φταιμε εμεις?????
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nick bmwlover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακαρι να μπορεσω να τον πιουμε παρεα...

  6. #25
    Εγγραφή
    26-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    809
    Thanked
    1834
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Και εγώ αυτό το πρόβλαημα αντιμετώπισα. Είχε σκουριάσει και δεν ξεβίδωνε με τίποτα. Μέχρι και γράσο έβαλε! Μέχρι που έσπασε το κλειδί που προσπαθούσε ο μάστορας να την ξεβιδώσει. Πήγε και αγόρασε ένα μεγαλύτερο- ενισχυμένο- που χρησιμοποιούν στα φορτηγά και με αυτό την έλυσε αμέσως (εννοείται χειροκίνητα, αυτά με τον αέρα δεν κάνουν τίποτα). Λίγο wd-40 να βάλει να το αφήσει λίγο και με ένα μεγαλύτερο κλειδί πιστεύω θα ξεβιδώσει. Αυτό να τους πεις να κάνουν. Πιστεύω να έβαλαν στην τάπα κάτω από το σαζμάν κόντρα να μην γυρίζει ο στρόφαλος ελεύθερα???
    Ανδρών επιφανών πάσα γη τάφος

  7. The Following 2 Users Say Thank You to strof For This Useful Post:

    JordanX3 (22-09-11), Nino (22-09-11)

  8. #26
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    Κηφισια
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    7.458
    Thanked
    11958
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο JordanX3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    και τωρα μπλέξαμε! Αποφάσισα την αλλαγή της τροχαλίας, αλλά ελα που ή κεντρική βίδα που πιάνει και σφίγγει πάνω στο στρόφαλο δεν ξεβιδώνει με τίποτα! από το συνεργείο μου λένε ότι προσπάθησαν τα πάντα αλλά δεν... και αν γίνει ζημιά στον στρόφαλο ποιός θα ευθύνεται??

    ακριβώς όπως πηγαίνεις στο νοσοκομείο - σου λένε ότι πρέπει να μείνεις μέσα για παρακολούθηση και εσυ που αισθάνεσαι καλά επιμένεις να φύγεις οπότε υπογραφεις ενα χαρτί και φεύγεις. Ο γιατρός δεν ευθυνεται γιατί υπέγραψες τη δήλωση και αν πεθάνεις φταίς εσυ!!!

    Τι κάνουμε λοιπόν

    Επειγον παιδιά........
    να το πας σε σοβαρο συνεργειο οχι σε σκιζτηδες..

    Αχαριστια & Αγνωμοσυνη το ελληνικο σπορ


    "Ολα ειναι δρομος τωρα μονο στην Αθηνα"

  9. #27
    Εγγραφή
    30-12-09
    Περιοχή
    Αθηνα-Λαρισα
    Μηνύματα
    6.766
    Thanked
    8291
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Ρε παιδιά θα μας τρελάνουν; Υπάρχει ειδικό εργαλείο για αυτήν την δουλειά με τεράστια μανελα και ειδικές ασφάλειες που ποιανουν πάνω στην τροχαλια αλλιώς δυναμοκλειδο θυριο και αεροκλειδο, είναι όντως πολυ δυσκολο να λυθεί γιατί δενετε με πολλα κιλά και μπλοκαρει αλλα δεν θα τους μάθετε και την δουλειά τους δηλαδή αν του έρθει ένας να λύσει μοτέρ τον διώχνει; Υ.γ πες του να ποιασει την βιδα με μια μανελα και να την κοντραρει στο θολο έτσι ώστε να μην αφήνει να γυρίσει το μοτέρ να πατήσει συμπλεκτη να το τσουλησει με 3η και να αφήσει συμπλεκτη χαχαχα λύνεται για πλάκα

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP