Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GiannisRob Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σου πω κατι και μην το παρεις προσωπικα. Εισαι και συναδελφος, εχεις και καλο χιουμορ, αλλα υπερβαλλεις σχεδον σαν τον Γιωργαρα με το CSi...Σε αυτο το σου το θρεντ θεωρεις ουσιαστικα οτι ολα τα προϊοντα της Audi ειναι για πεταμα. Σκουπιδια. Αχρηστα. Καπουτ. Και γενικα αποθεωνεις τις BMW. Ολες. Ειναι δυνατον να λες για το λαδι που καινε τα Audi, για τα ψευτικα ψαλιδια, τα σινεμπλοκ που τριζουν σαν χαλασμενο μπ0υρδελο, τις πλαστικες αντλιες νερου, και δεν ξερω και γω τι αλλο, αλλα απο την αλλη να αντιπαραβαλεις το εξαιρετικο τιμονι των ΒΜW, το κρατημα, την αισθηση και την οδικη συμπεριφορα?Μπορει πλεον το θρεντ αυτο να ειναι στην ενοτητα Χιουμορ, αλλα ας μην τα ισοπεδωνουμε ολα. Μην ξεχναμε τα πλαισια που σκιζονται (Ζ3), τους θολους που τρυπανε (Ε46), και μιας και θιξαμε το Ε46, και τους ψευτικους πολλαπλασιαστες, τα ψευτικα σινεμπλοκ, τους ψευτικους γρυλους των παραθυρων, τις ψευτικες εταζερες, τα ψευτικα ψαλιδια (και αυτα αλουμινενια ειναι), τα αθλια ΜΑΦ, και, και, και...Σε ολα τα μοντελα, ανεξαρτητως σηματος στο καπω, ο στοχος ειναι να ειναι κερδοφορα, γιατι για τη μαμα εταιρια ειναι μονο προιοντα. Για ολους εμας τους δηθεν ψαγμενους, ειναι παθος, ειναι τρελα, ειναι οτι του κατεβει του καθενος. Αλλα στην τελικη ειναι προιοντα με στοχο το κερδος.Ολοι οι κατασκευαστες θα κανουν εκπτωσεις στο τελικο προιον προκειμενου η τιμη του αλλα και η ευκολια κατασκευης να ειναι ανταγωνιστικη. Γι αυτο οι πολλαπλασιαστες των Ε46 ειναι για γελια.Οσο για την εξυπηρετηση πελατων. Τον Ιουλιο του '04 ο πατερας μου πηγε στην Achaia Motors (αντιπροσωπος BMW στην Πατρα) με ενα ιδιαιτερα σεβαστο ποσο στην τσαντα του, με σκοπο να κλεισει και να παραγγειλει ενα 318 εκεινη τη στιγμη. Βεβαια επειδη δεν φορουσε γραβατα, παρα σκετο πουκαμισο, κανεις δεν του εδωσε καμια σημασια. Αυτο τι σημαινει? Οτι ολοι οι αντιπροσωποι ειναι ΓΤΠ? Οχι. Ο συγκεκριμενος ειναι τραγικος αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ολοι ειναι το ιδιο. Το ιδιο ισχυει και για την Audi. Επειδη η κοπελα που δουλευει στα ανταλλακτικα στην αντιπροσωπεια της πατρας εχει ωραια βυζια (που εχει!), δεν σημαινει οτι σε ολα τα αλλα τμηματα ανταλλακτικων της Audi γυριζουν τσοντες.Και παμε στο θεμα του τουρμπο στα Audi. Οι κινητηρες τουρμπο ειναι απαιτητικοι, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειναι αξιοπιστοι. Αν δεν ξερεις να τον προσεξεις, τοτε θα σου ζητησει τουρμπινα στα 4 χρονια. Αν ομως εισαι σωστος μπορει να μη σου ζητησει και ποτε. Εχει ομως και τα καλα της η υπερτροφοδοτηση, γι'αυτο και πλεον την υιοθετει και η ΒMW. Γιατι η BMW δεν σταματησε στην Ε46 Οσο για τους αγοραστες των Α4 και των 3er. Ο καθε αγοραστης αγοραζει ενα ολοκληρωμενο πακετο. Ειτε λεγεται Α4, ειτε 320, ειτε C200. Αυτοι που πανε στο 3αρι προτιμουν (για τα ιδια χρηματα παντα) την πισωκινηση, το καλυτερο τιμονι, την συγκεκριμενη οδικη συμπεριφορα. Αυτοι που προτιμουν ενα Α4, ισως το προτιμουν λογω της μεγαλυτερης αποδοσης (λογω τουρμπο) του εξοπλισμου, του ντιζαιν (μην το ξεχναμε αυτο), η της τετρακινησης.Ειναι λαθος και ισοπεδωτικη αυτη σου η θεωρηση για τους οδηγους των Audi, οι οποιοι, σημειωτεον, μπορει να ειναι και ανω των 30...Ελπιζω να μην το παρεις προσωπικα. Δεν τα εγραψα για να τσακωθουμε αλλωστε.Φιλικα,Γιαννης
Φιλε μου Γιαννη, κολλητε μου φιλε Γιαννη...1ον για τα υπογραμμισμενα: Που τα ξερεις τοσο καλα ολα αυτα? Με δινεις ρε η μου φαινεται? Παλι καλα που δεν σκοπευω να το πουλησω, ε? Παρολα αυτα μην συνεχισεις εκει στο και και και... Θα το κανω εγω! Μου χουν φυγει χρηματα για χιλιες δυο π@π@ριες. Πολλαπλασιαστες, top mount(κοντευω να ξεχασω ποσες φορες εχω αλλαξει), ακρομπαρα(σε λιγο θα τα παιρνω χονδρικη), ρουλεμαν(αεροπορια ετσι? οχι μια στο τοσο. Πανω απο 80.000 δε βγαζω), ειχα μεινει στο δρομο επειδη εσπασε το παγουρι του ψυγειου, με εχει αφησει στα κρυα του λουτρου απο τρομπα βενζινης, μπουμπουνιζε μεχρι αηδιας ενα διαστημα στο ρελαντι επειδη κατι ειχε το κυκλωμα αναθυμιασεων(πληρωσα και εκει). Επιπλεον καθε φορα που παω για λαδι, παιρνει 6.5 λιτρα, και για να βαλω 100% συνθετικο θελω σκαρτα 100 μαζι με φιλτρο. Βαλε τωρα οτι καθε χρονο κανω 30-40.000 χλμ. Καθε 7.500 λαδια. Και μετα μου γυριζει ο αλλος και μου λεει να κοψω το τσιγαρο για να εξοικονομησω χρηματα...Κατα τα αλλα κτηνος αξιοπιστιας. Δε ζητα πολλα. Κατι γρυλους στα παραθυρα θελω τωρα, κατι τσιμουχες εμπρος γιατι δεν ειναι στεγανες κατι πισω που σκασαν απο τα χρονια(??????????). Ε ενταξει, βαλε και τα κρυσταλα(και καλα, πλαστικο ειναι) στα μπροστινα φαναρια.

Εδω δεν βαζω το μοτερ, που εχει λυθει και εχει επισκευαστει(χτυπησε βαλβιδες απο κατεβασμα), το βολαν διπλης μαζας που τωρα πρεπει να αλλαξω καθως και τα ημιαξονια που εχουν τζογους, θεωρωντας οτι ευθυνεται η οδηγηση μου. Να πω ομως οτι στο παρελθον ειχα κ αλλα αμαξια στα χερια μου, που ετσι δεν ηταν. Αν και στη συμπεριφορα στο δρομο και στην ασφαλεια ηταν αισθητα κατωτερα.
Για την ιστορια, τα χιλιομετρα μου 220.000. Το ιστορικο των service μου, με τα αυτοκινητα τελος παντων που μπορω να το συγκρινω, απαραδεκτο.


2ον για τα bold: Σωστος! Και γιατι μια ζωη τα θαβαμε τα τουρμπο, και αποθεωναμε την ατμοσφαιρα. Το ωραιοτερο ειναι οτι εξ αρχης απο την πλειονοτητα των bmwδακιδων, τα τουρμπο bmw ηταν εξωτερικα καλοδεχουμενα.Και ειναι εξαιρετικα αστειο να βλεπεις εναν ανθρωπο να σου θαβει τα audi για τουρμπο μοτερ και αξιοπιστια και οταν του λεγες για την 335, σου λεγε "ελα ρε φιλε, bmw ειναι αυτο θα αντεξει". Ρε παιδια ωραια, ολος ο κοσμος μπορει να πουλησει λιγη τρελα, ομως εγω δεν μπορω να αγορασω αλλη...