Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: service e36 coupe

  1. #1
    Εγγραφή
    11-04-12
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    17
    Thanked
    3
    Rides
    0

    Προεπιλογή service e36 coupe

    γεια σας παιδιά!μπορεί να μου πει κάποιος πότε πρέπει να γίνεται το oil και το inspection service και τί περιλαμβάνει το καθένα από αυτά?ευχαριστώ!

  2. #2
    Εγγραφή
    05-07-11
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    916
    Thanked
    696
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    λαδια-φιλτρο λαδιου εγω τα αλλαζω καθε 5 χιλ. χλμ η' καθε χρονο αν δεν κανεις-συμπληρωνεις τα χλμ.
    το servise (inspection) θα το κανεις οταν σβησουν ολα τα πρασινα τετραγωνακια απο το κατραν σου και αναψει πορτοκαλι.(εναλλακτικα καθε 15 χιλ.χλμ περιπου).
    περιλαμβανει λαδια,φιλτρα λαδιου-αερα-βανζινης-καμπινας,μπουζι και αν χρειαζεται ιμαντες-λουρια μαζι με ρουλεμαν.(αν βαλεις καινουργια λουρια και αφησεις τα παλια ρουλεμαν θα σου κανουν θορυβο τα ρουλεμαν μετα.).
    επισης μην ξεχνας να κανεις servise στο air-contidion μια φορα το χρονο (κοινως αλλαγη φρεον) πριν το καλοκαιρι..
    αυτα ειναι τα στανταρ που κανω εγω στο ε36...
    υ.γ. λαδια και μπουζι βαζε αυτα που οριζει η bmw για το μοντελο σου σε οτι μαρκα θελεις...
    υ.γ. σε αναλωσιμα οπως ειδη service καλη ωρα μην βαζεις γνησια ανταλλακτικα γιατι ειναι πιο ακριβα.βαζε απο κει που προμηθευεται και η Bmw.
    οπως:
    μπουζι-ngk η' bosch
    λαδια -castrol η΄ γνησια αν τα βρεις σε καλη τιμη (τα φερνω απεξω σε σχεδον μιση τιμη απο'τι τα χουν εδω).
    φιλτρα -προτιμησε τα mahle που ειναι τα καλυτερα.mahle ειναι και τα γνησια..

    e36 till death!
    its not what you can say its what you can proοve(denzel washighton-training day film).

  3. The Following 5 Users Say Thank You to leo328 For This Useful Post:

    bakalos (27-04-14), HLIAS - E36 (02-02-14), JimE36 (02-02-14), Panos 316T (02-02-14), thanos444 (02-02-14)

  4. #3
    Εγγραφή
    05-07-11
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    916
    Thanked
    696
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    επισης σε λουρια-ρουλεμαν contitech η΄ skf ειναι απο τα καλυτερα...

    e36 till death!
    its not what you can say its what you can proοve(denzel washighton-training day film).

  5. The Following User Says Thank You to leo328 For This Useful Post:

    Panos 316T (02-02-14)

  6. #4
    Εγγραφή
    11-04-12
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    17
    Thanked
    3
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο leo328 Εμφάνιση μηνυμάτων
    λαδια-φιλτρο λαδιου εγω τα αλλαζω καθε 5 χιλ. χλμ η' καθε χρονο αν δεν κανεις-συμπληρωνεις τα χλμ.
    το servise (inspection) θα το κανεις οταν σβησουν ολα τα πρασινα τετραγωνακια απο το κατραν σου και αναψει πορτοκαλι.(εναλλακτικα καθε 15 χιλ.χλμ περιπου).
    περιλαμβανει λαδια,φιλτρα λαδιου-αερα-βανζινης-καμπινας,μπουζι και αν χρειαζεται ιμαντες-λουρια μαζι με ρουλεμαν.(αν βαλεις καινουργια λουρια και αφησεις τα παλια ρουλεμαν θα σου κανουν θορυβο τα ρουλεμαν μετα.).
    επισης μην ξεχνας να κανεις servise στο air-contidion μια φορα το χρονο (κοινως αλλαγη φρεον) πριν το καλοκαιρι..
    αυτα ειναι τα στανταρ που κανω εγω στο ε36...
    υ.γ. λαδια και μπουζι βαζε αυτα που οριζει η bmw για το μοντελο σου σε οτι μαρκα θελεις...
    υ.γ. σε αναλωσιμα οπως ειδη service καλη ωρα μην βαζεις γνησια ανταλλακτικα γιατι ειναι πιο ακριβα.βαζε απο κει που προμηθευεται και η Bmw.
    οπως:
    μπουζι-ngk η' bosch
    λαδια -castrol η΄ γνησια αν τα βρεις σε καλη τιμη (τα φερνω απεξω σε σχεδον μιση τιμη απο'τι τα χουν εδω).
    φιλτρα -προτιμησε τα mahle που ειναι τα καλυτερα.mahle ειναι και τα γνησια..
    θα μπορούσες να μου στείλεις τη διε'υθυνση γι να παραγγέλνω κι εγώ τα λάδια?βάζω τα εργοστασιακά της bmw.

  7. #5
    Εγγραφή
    05-07-11
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    916
    Thanked
    696
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο thanos444 Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα μπορούσες να μου στείλεις τη διε'υθυνση γι να παραγγέλνω κι εγώ τα λάδια?βάζω τα εργοστασιακά της bmw.
    5w40 που παιρνει το δικο μου παιρνω απο γερμανια για 3-4 αλλαγες (τα βαζω αποθηκη τα υπολοιπα) και μου βγαινει 5μιση ευρω το λιτρο κομπλε με μεταφορικα μεσα.
    εδω η πιο φτηνη τιμη στο γνησιο λαδι της bmw 5w40 ειναι 8ε το λιτρο απο εναν στην καλλιθεα που χω βρει...
    αυτος ειναι ο γερμανος...https://stores.ebay.co.uk/levoil/

    e36 till death!
    its not what you can say its what you can proοve(denzel washighton-training day film).

  8. The Following 2 Users Say Thank You to leo328 For This Useful Post:

    thanos444 (02-02-14), Tsik.D. (02-02-14)

  9. #6
    Εγγραφή
    27-12-09
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    202
    Thanked
    123
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ρε σα να εχει ανεβασει τιμες αυτος στο 5w-40
    Ζήσε το σήμερα και άσε το αύριο

    https://www.bmwfans.gr/forum/album.php?albumid=37

  10. The Following User Says Thank You to m_sak For This Useful Post:

    leo328 (02-05-14)

  11. #7
    Εγγραφή
    05-07-11
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    916
    Thanked
    696
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο m_sak Εμφάνιση μηνυμάτων
    ρε σα να εχει ανεβασει τιμες αυτος στο 5w-40
    οντως στα 24 λιτρα (μεχρι 25 δεν αλλαζουν τα μεταφορικα που ειναι 20,50) βγαινει 6,6ε το λιτρο.(μαλλον τα ανεβασε γιατι μπηκε μεσα ).
    βρηκα οικονομικοτερο https://www.ebay.de/itm/Original-BMW...item5ae251947d
    στα 24 λιτρα 6ε το λιτρο κομπλε με μεταφορικα που ειναι 24ε μεχρι 30 λιτρα.

    e36 till death!
    its not what you can say its what you can proοve(denzel washighton-training day film).

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP