Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 33

Θέμα: Επιτέλους Φρέναααααααααααα!!!!!!!!!!!!

  1. #1
    Εγγραφή
    07-04-11
    Περιοχή
    ΙΩΑΝΝΙΝΑ
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    3.284
    Thanked
    4208
    Rides
    0

    Talking Επιτέλους Φρέναααααααααααα!!!!!!!!!!!!

    Καλησπέρα σε όλους.Επιτέλους παρασκευή πρωί τοποθετήθηκαν τα θηρία(σε σχέση βέβαια με τα προηγούμενα) φρένα απο Ε46 330.Έπειτα από πολλά χιλιόμετρα για λόγους προφανείς(στρώσημο) όλο το Σαββατοκύριακο σήμερα σε μία γρήγορη βολτίτσα κατάλαβα τι θα πει ''φρενάρω'' για τα καλά.Πρώτη φορά βλέπω το αυτοκίνητό μου φρενάροντας να πετάει ο κώλος(και καλά).Να νιώθεις πως θα ξεκολλήσεις απο το κάθησμα και θα βγεις μπροστά στο παρμπρίζ,περιττό να σας πώ πως υπάρχει περίπτωση να άκουσα και λάστιχα να σφυρίζει απο την απότομη επιβράδυνση χωρίς να πιάνει το ΑΒS(πως τα λέω ο π*****ς).
    Η διαδικασία γνώριμη για τους περισσότερους απλά ξεβιδώνεις τα φρένα και κουμπώνεις κατευθείαν τα μεγαλύτερα,κάνεις την εξαέρωσή σου στα σωληνάκια με το νέο υγρό φρένων πλέον,στην περίπτωση μου(MOTUL RBF600) και είσαι έτοιμος.Με προβλημάτισαν βέβαια τα τακάκια(καινούρια μεν) που πήγαιναν πακέτο με το σέτ(τα έδωσε όλα ενας φίλος),μου φάνηκαν κάπως μαλακά σε σχέση με αυτά που έχω συνηθήσει εδώ και κάτι χρόνια GALFER.
    Ερώτηση:Μπορούν να κουμπώσουν πάνω στις υπάρχουσες βάσεις(330) δίσκοι από Μ3?(μιλάμε το απόλυτο αισθητικό αποτέλεσμα)Θα υπάρχει πρόβλημα με το πάχος του δισκού 325Χ28 σε σχέση με το 325Χ25???
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stefanos_Cool : 10-05-11 στις 00:16 Αιτία: π*****ς

  2. The Following 3 Users Say Thank You to Vassilis ///M For This Useful Post:

    Panos 316T (10-05-11), S8N (11-05-11)

  3. #2
    Εγγραφή
    29-12-09
    Περιοχή
    nea smyrni
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    387
    Thanked
    467
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Για δισκο απο Μ3 δεν ξερω, αν θες παντως τρυπητο για το ματι βγαζει ο zimmerman (που ειναι οι εργοστασιακοι δισκοι σου) και τρυπητους. Θα εκπλαγεις με την αντοχη τους, εχει φρεναρες το 330 σε σχεση με τα μικροτερα 46αρια, καλοριζικος!

  4. The Following User Says Thank You to tassos For This Useful Post:

    m-power_01 (10-05-11)

  5. #3

    Προεπιλογή

    Ακριβως οπως τα λεει ο Τασσος.

  6. #4
    Εγγραφή
    31-05-10
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    6.372
    Thanked
    7555
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Καλη κινηση εκανες.
    _____________________ _____________________ _____________________ _____________________ _____________________

    RTFM


  7. #5
    Εγγραφή
    24-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.756
    Thanked
    1695
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    για τους zimmerman και ειδικα τρυπιτους δνε εχω ακουσει και τα καλυτερα λογια(στραβωνουν σφυριζουν)και δεν ειναι εργοστασιακοι δισκοι.εργοστασιακοι ειναι οι ΑΤΕ οι οποιοι τρυπιτοι εχουν 190ε ο ενας παρακαλω!!!!!!!!!!!!

  8. #6
    Εγγραφή
    27-12-09
    Περιοχή
    Χίος
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    3.815
    Thanked
    7295
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gyiama Εμφάνιση μηνυμάτων
    για τους zimmerman και ειδικα τρυπιτους δνε εχω ακουσει και τα καλυτερα λογια(στραβωνουν σφυριζουν)και δεν ειναι εργοστασιακοι δισκοι.εργοστασιακοι ειναι οι ΑΤΕ οι οποιοι τρυπιτοι εχουν 190ε ο ενας παρακαλω!!!!!!!!!!!!
    Εγω παντως με τρυπητους zimmermann δεν εχω κανενα προβλημα..
    ΧΙΟΣ-CHIOS


  9. #7
    Εγγραφή
    24-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.756
    Thanked
    1695
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ναι δεν ειναι απολυτο αλλα πολλα ατομα που ετυχε να μιλησω ειχαν και απο κατι να πουν.εσενα ζαχο ποως σου φαινονται?θορυβο τρεμουλο τπτ κατι?

  10. #8
    Εγγραφή
    16-01-10
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.302
    Thanked
    435
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gyiama Εμφάνιση μηνυμάτων
    για τους zimmerman και ειδικα τρυπιτους δνε εχω ακουσει και τα καλυτερα λογια(στραβωνουν σφυριζουν)και δεν ειναι εργοστασιακοι δισκοι.εργοστασιακοι ειναι οι ΑΤΕ οι οποιοι τρυπιτοι εχουν 190ε ο ενας παρακαλω!!!!!!!!!!!!
    και γω ρε πανο σαν το ζαχαρια τρυπητους zimmerman εχω και ολα καλα!

    Η ΖΩΗ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΜΙΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ MΙΑ Μ3!!!

  11. #9
    Εγγραφή
    27-12-09
    Περιοχή
    Χίος
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    3.815
    Thanked
    7295
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gyiama Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι δεν ειναι απολυτο αλλα πολλα ατομα που ετυχε να μιλησω ειχαν και απο κατι να πουν.εσενα ζαχο ποως σου φαινονται?θορυβο τρεμουλο τπτ κατι?
    Ποτε δεν πιεζω τα φρενα σε οτι αμαξι και αν οδηγω..
    Σε συγκεκριμενη στροφο-διαδρομη που οταν επεστρεφα ειχε πολλα "μαλακά" ασε-πατα φρενο και στο τελος "αναβαν" τα μαμα φρενα του 318 και σφυριζαν.. τωρα με του 330 τα φρενα, με zimmermann τρυπητους+no name τακακια στη ιδια διαδρομη (και με το πιο δυνατο μοτερ), με τον ιδιο τροπο οδηγησης δεν ακουγεται τιποτα ουτε τρεμουλο, ουτε να νιωσεις οτι εχουν ζεσταθει τα φρενα και δεν αποδιδουν οπως θα επρεπε..
    (απλα το αναφερω.. Απο πριν (318) ειχα βαλει σωληνακια υψηλης goodridge & υγρα ate super blue)
    ΧΙΟΣ-CHIOS


  12. #10
    Εγγραφή
    07-04-11
    Περιοχή
    ΙΩΑΝΝΙΝΑ
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    3.284
    Thanked
    4208
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Στο ερώτημα όμως δεν έχουμε ακούσει κάποια απάντηση μέχρι τώρα.Αν σε περίπτωση που δεν κάνουν οι δισκόπλακες(M3) τι λέτε για τρυπητές GALFER ή BREMBO???

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP