Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 22

Θέμα: Ερωτηση για Ρουλεμαν & Μουαγιε Hyundai

  1. #1
    Εγγραφή
    19-09-10
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    93
    Thanked
    15
    Rides
    1

    Post Ερωτηση για Ρουλεμαν & Μουαγιε Hyundai

    Κυριοι, μιας κ ειμαι εδω θα ηθελα να κανω μια ερωτηση οχι για BMW αλλα για Hyundai, που ομως δεν εχουν διαφορα σε αυτο το θεμα οποτε θα γνωριζετε να μου απαντησετε.

    Αλλαξαμε φρενα-δισκοπλακες στο αμαξι προσφατα και μας ειπε ο μαστορας οτι θελουν αλλαγη και τα ρουλεμαν κ το ενα πισω μουαγιε... αν δεν κανω λαθος... (κοστος γυρω στα 300-350)

    Αυτα ολα, τι προβλημα μπορει να προκαλεσουν στο αυτοκινητο? Υπαρχει περιπτωση κατι απο αυτα να βγει off ξαφνικα ή ειναι πιο μακροχρονια η φθορα?
    Και, ειναι επικυνδυνο εν οψει ενος ταξιδιου, αν αναβαλουμε λιγο την επισκευη τους?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kostas_1 : 21-11-10 στις 12:23 Αιτία: μεταφορα

  2. #2
    Εγγραφή
    05-02-10
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    5.944
    Thanked
    12383
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καταρχήν γιά τεχικές ερωτήσεις είναι καλύτερα να αλλάξεις ενότητα ώστε να φαίνεται το θέμα στους υπόλοιπους χρήστες και να πάρεις απαντήσεις.

    Τα ρουλεμάν των τροχών μην τα αφήσεις γιατί σε ταξίδι με ταχύτητα και φορτωμένος παίζει να σου κάνουν λαχτάρα και να μείνεις στο δρόμο, Στα Ε36 π.χ. δεν κοστίζουν πάνω από 50ε το καθένα.

    Το μουαγιέ σου πίσω γιατί θέλει αλλαγή ? Εχεις χτυπήσει πουθενά ?

  3. #3
    Εγγραφή
    19-09-10
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    93
    Thanked
    15
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PANOS-E60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχήν γιά τεχικές ερωτήσεις είναι καλύτερα να αλλάξεις ενότητα ώστε να φαίνεται το θέμα στους υπόλοιπους χρήστες και να πάρεις απαντήσεις.
    αααα, λαθος μου που δεν το σκεφτηκα... αν θελουν οι υπευθυνοι μπορουν να το μετακινησουν στο καταλληλο μερος... (!)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PANOS-E60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα ρουλεμάν των τροχών μην τα αφήσεις γιατί σε ταξίδι με ταχύτητα και φορτωμένος παίζει να σου κάνουν λαχτάρα και να μείνεις στο δρόμο, Στα Ε36 π.χ. δεν κοστίζουν πάνω από 50ε το καθένα.

    Το μουαγιέ σου πίσω γιατί θέλει αλλαγή ? Εχεις χτυπήσει πουθενά ?
    Ερωτηση: το μουαγιε ειναι το αντιστοιχο ρουλεμαν των μπροστινων τροχων? ή καποιο αλλο σημειο?

    1) Οπως κ να'χει θα παω για αλλαγη λοιπον πριν το ταξιδι.

    2) Το να μεινεις απλα στο δρομο οκ, τρωγεται.. το να κολλησει τιποτα ξαφνικα κ να χασεις τον ελεγχο ειναι που φοβαμαι.. παιζει κατι τετοιο?

    3) Τωρα για το μουαγιε που λες, μονο σε καμια λακουβα αν εχει πεσει καποια φορα το αμαξι. (απ'τον πατερα μου γιατι εγω προσεχω λιγο)
    Συν ομως οτι ολα αυτα τα χρονια του εχω κανει ανυπολογιστο αριθμο χειροφρενων και γενικα εχει φαει τρελο μπασιμο για μπροστοκινητο...
    Και μεχρι τωρα δεν εχει (χρειαστει να) αλλαχτει τιποτα απολυτως περα απο φρενα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Logistakos : 21-11-10 στις 12:10

  4. #4
    Εγγραφή
    24-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.756
    Thanked
    1695
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    προφανως εχεις πισω ταμπουρα γι αυτο και θελει αλλαγη το μουαγιε το οποιο ειναι το φρενο σου καο οπως ειπες αφου του εχεις πιει το αιμα πλεον φαγωθηκε πολυ και δεν εχεις πισω φρενο-χειροφρενο σε εκεινο τον τροχο!!αυτο ειναι μαζι με το ρουλεμαν κομπλε!! μπροστα εφοσων σου ειεπ οτι θελεις ρουλεμαν σημαινει οτι κανει θορυβο και εχει χαλασει!!!δυσκολα να φρακαρει εως απιθανο αλλα εχει στραβωσει ζαντα απο φρακαρισμενο ρουλεμαν λογο τριβης!!350ε μου φαινονται πολλα!!!!τι αμαξι ειναι δεν μας ειπες!!!

  5. #5
    Εγγραφή
    05-02-10
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    5.944
    Thanked
    12383
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gyiama Εμφάνιση μηνυμάτων
    προφανως εχεις πισω ταμπουρα γι αυτο και θελει αλλαγη το μουαγιε το οποιο ειναι το φρενο σου καο οπως ειπες αφου του εχεις πιει το αιμα πλεον φαγωθηκε πολυ και δεν εχεις πισω φρενο-χειροφρενο σε εκεινο τον τροχο!!αυτο ειναι μαζι με το ρουλεμαν κομπλε!! μπροστα εφοσων σου ειεπ οτι θελεις ρουλεμαν σημαινει οτι κανει θορυβο και εχει χαλασει!!!δυσκολα να φρακαρει εως απιθανο αλλα εχει στραβωσει ζαντα απο φρακαρισμενο ρουλεμαν λογο τριβης!!350ε μου φαινονται πολλα!!!!τι αμαξι ειναι δεν μας ειπες!!!
    Χιουντάι είπε, μάλλον Αξεντ φαντάζομαι ... το 'χασα αυτό χτες μετά την πρώτη απάντηση. Και μένα πολλά μου φαίνονται 350ε γιά 4 ρουλεμάν και 1 μουαγιε ... εκτός και αν η χιουντάι είναι ακριβότερη από τα δικά μας Ε36 ...

  6. #6
    Εγγραφή
    24-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.756
    Thanked
    1695
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    τα πισω ρουλεμαν πανο ειναι επανω στο μουαγιε δεν αλλαζεις τπτ αν και ειπε οτι μονο το 1 θελει!!τωρα αν θελουν τα 2 μπροστα παλι 350 ειναι πααααρα πολλα!!εργασια και αλλαγη του ενος μονο ενα 50αρικο αντε 60 τραβηγμενο απ τα μαλια!!!!

  7. #7
    Εγγραφή
    19-09-10
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    93
    Thanked
    15
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gyiama Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα πισω ρουλεμαν πανο ειναι επανω στο μουαγιε δεν αλλαζεις τπτ αν και ειπε οτι μονο το 1 θελει!!τωρα αν θελουν τα 2 μπροστα παλι 350 ειναι πααααρα πολλα!!εργασια και αλλαγη του ενος μονο ενα 50αρικο αντε 60 τραβηγμενο απ τα μαλια!!!!
    μακαρι να'ναι ετσι.. θα δουμε..


    Καλησπερα σας, ναι για Hyundai Accent προκειται (μοντελο 2000). Ειχε παει προσφατα ο πατερας μου για κατι άλλα και του ειπε οτι πρεπει να αλλαξει "2 ρουλεμαν μπροστα τροχων και μουαγιε πισω". Το αριστερο μουαγιε του ειχε αναφερει. Και του ειχε πει γυρω στα 3 κατοσταρικα.
    Ειχε γινει συζητηση ομως και για μια απο τις βασεις κινητηρα πρεπει καποια στιγμη να αλλαχτει και αυτη, οποτε δεν ξερω αν μπερδευτηκε ο πατερας μου και δεν τα θυμαται καλα, αλλα δεν νομιζω.

    Θα δουμε. Μεσα στις επομενες ημερες που θα επικοινωνησω με το συνεργειο, θα σας αναφερω τις τιμες ετσι ενημερωτικα και εγκυκλοπεδικα.. (και συγκριτικα, με το Ε36, μιας και αναφερθηκε και με ενδιαφερει να δω)

    Ευχαριστω πολυ παντως και για το ενδιαφερον σας και για το σωστο thread που δημιουργηθηκε.

    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Logistakos : 22-11-10 στις 17:08

  8. #8
    Εγγραφή
    19-09-10
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    93
    Thanked
    15
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλημερα σε ολους..

    Λογω καποιων δυσκαιρων, τωρα καταφερα να ασχοληθω με το θεμα των ρουλεμαν. Μεχρι τωρα και ταξιδι εκανα και Χαλκιδα πηγα καμποσες φορες για την σχολη και ευτυχως δεν εγινε κατι.

    Ετσι για την συζητηση και απο περιεργια, πειτε μου λιγο γνωμη για τις τιμες.
    Ειναι απο εξουσιοδοτημενο, οχι στην αντιπροσωπεια, αλλα οι τιμες ηταν ιδιες και σε δευτερο συνεργειο που ρωτησα..
    ρουλεμαν μπροστινων τροχων 70 ευρω / το καθε ενα
    μουαγιε (πισω τροχοι με το ταμπουρο) 140 ευρω / το καθε ενα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Logistakos : 12-02-11 στις 10:10

  9. #9
    Εγγραφή
    28-03-10
    Περιοχή
    ΑΝΑΒΥΣΣΟΣ
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    544
    Thanked
    489
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Logistakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα σε ολους..

    Λογω καποιων δυσκαιρων, τωρα καταφερα να ασχοληθω με το θεμα των ρουλεμαν. Μεχρι τωρα και ταξιδι εκανα και Χαλκιδα πηγα καμποσες φορες για την σχολη και ευτυχως δεν εγινε κατι.

    Ετσι για την συζητηση και απο περιεργια, πειτε μου λιγο γνωμη για τις τιμες.
    Ειναι απο εξουσιοδοτημενο, οχι στην αντιπροσωπεια, αλλα οι τιμες ηταν ιδιες και σε δευτερο συνεργειο που ρωτησα..
    ρουλεμαν μπροστινων τροχων 70 ευρω / το καθε ενα
    μουαγιε (πισω τροχοι με το ταμπουρο) 140 ευρω / το καθε ενα
    Φίλε μου και πάλι είναι ακριβά όπως τα λες και αν υπολογίσεις και το κόστος εργασίας το οποίο δεν το αναφέρεις απλά φεύγεις πολύ απο τα επιτρεπτά όρια της λογικής και συναντάς τα όρια της κλεψιάς.................
    το συμπέρασμα και η τελική απόφαση ανήκει σε αυτόν που θα βάλει το χέρι στην τσέπη...


    https://www.airtrans.gr


    "Μην έρχεσαι ποτέ σε λεκτική αντιπαράθεση με έναν βλάκα...
    Θα φέρει την συζήτηση στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας..."

  10. #10
    Εγγραφή
    19-09-10
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    93
    Thanked
    15
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Α σορρυ, οι τιμες λογικα υποτιθεται οτι ειναι "με εργασια".... Εγω σας τα εγραψα οπως ακριβως μου τα ειπε στο συνεργειο. Το καθε κομματι λεει παει "τοσο", σαν τελικη τιμη. Εχουν ηδη γινει οι αλλαγες και οι τιμες ηταν αυτες.

    Τωρα μη σας μπερδευω/κουραζω, απλα ειπα να τα αναφερω (μιας και εχει ανοιχτει το thread) για να παρω καμια γνωμη.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Logistakos : 12-02-11 στις 14:11

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP