Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 31

Θέμα: [E46] Πίσω γέφυρα - αλλαγή ελαστικών μερών

  1. #1
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.182
    Thanked
    14075
    Rides
    1

    Question [E46] Πίσω γέφυρα - αλλαγή ελαστικών μερών

    Συνεχίζοντας τα σχέδια για την εξονυχιστική συντήρηση της μπέμπας, μιας και πατήσαμε 10ετία (και οι ελληνικοί δρόμοι είναι οι καλύτεροι του κόσμου ), σκέφτομαι πολύ σοβαρά την αλλαγή των ελαστικών μερών της πίσω γέφυρας, εμπνευσμένος απο τον Αλεξ σε αυτό του το thread https://www.bmwfans.gr/forum/showthr...=13342&page=13


    Mε μια πρόχειρη ματιά νομίζω πως τα Α,B,C,D,E,F και G είναι τα μέρη που χρήζουν αλλαγής.

    Η λίστα είναι η ακόλουθη με τελικές τιμές που πήρα εκτός Ελλάδας και για μάρκα FEBI-BILSTEIN.

    A,B -> 12 euro (2 τεμάχια)
    C-> 15 euro (1 τεμάχιο)
    D -> 15 euro (1 τεμάχιο)
    E,F-> 14.5 euro (2 τεμάχια)
    G -> 22 euro (1 τεμάχιο)
    -----------------
    Σύνολο 105 euro

    Και τώρα οι ερωτήσεις μου:

    1) Τι άλλο θα μπορούσα να αλλάξω επ'ευκαιρία με το κατέβασμα της πίσω γέφυρας?

    2) Το κόστος των ανταλλακτικών στην Ελλάδα που κυμαίνεται? (δεν μιλάω για ανταλλακτικά BMW απο αντιπροσωπεία) Αν ναι απο που θα μπορούσα να πάρω τιμές για να συγκρίνω? Προτιμώ να δώσω τα λεφτά σε ελληνικη επιχείρηση αν η διαφορά είναι λογική, έστω και ακριβότερα. Tι άλλες μάρκες παίζουν γι'αυτά τα ελαστικά μέρη?

    3) Κάποιος που να το έχει κάνει ή γνωρίζει να μου πει περίπου για τι κόστος εργασίας μιλάμε? π.χ 150 ευρω?

    4) Το G είναι μόνο 1 τεμάχιο ή θέλει 2 όπως για παράδειγμα με τον κωδικό για τα Α,B?

    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 10-06-13 στις 12:21



  2. The Following 6 Users Say Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    Bazil Van Sinner (10-06-13), mitsos_chania (11-06-13), M_Dolce (12-02-14), nikos1400 (10-06-13), Vassilis ///M (10-06-13), wheelman (10-06-13)

  3. #2
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    2) UUC & lemforder είναι οι μάρκες που ψάχνεις Βασίλη.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 10-06-13 στις 12:22

  4. The Following 2 Users Say Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    BILL007 (09-06-13), Ptboul (10-06-13)

  5. #3
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.182
    Thanked
    14075
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Thanks Σταμ



  6. #4
    Εγγραφή
    27-05-12
    Περιοχή
    neverland
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    11.191
    Thanked
    30480
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ωραιο θεμα,και γω νομιζω ειναι καλη συντηρηση !Για τι 46αρι μιλαμε?

    * fb page flickr

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Βασιλης Εμφάνιση μηνυμάτων
    ......με αυτόν τον μοναδικό ήχο που μόνο οι ευθείς 6κύλινδροι BMW έχουν..

  7. #5
    Εγγραφή
    31-05-10
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    6.372
    Thanked
    7555
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Και εαν δεν διαφωνει ο Βασιλης, να προσθεσω στην ερωτηση...

    Υπαρχει λογος να προτιμησουμε (καποιος που κανει χρηση "fast road" και μια πιστα δυο φορες το χρονο) τα κομματια να ειναι polyurethane ??

    Και ειναι λαθος, εαν βαλουμε, να βαλουμε πολυ-ουρεθανης μονο πισω ??
    _____________________ _____________________ _____________________ _____________________ _____________________

    RTFM


  8. #6
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.182
    Thanked
    14075
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Bazil Van Sinner Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τι 46αρι μιλαμε?
    Για ενα 316, αλλα δεν έχει σημασία είτε είναι Μ3 είτε 316. 10 χρόνια για ελαστικά μέρη στη χώρα μας (υψηλές διακυμάνσεις θερμοκρασίας και "πολύ καλοί" δρόμοι) νομίζω είναι υπεραρκετά.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikos1400 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχει λογος να προτιμησουμε (καποιος που κανει χρηση "fast road" και μια πιστα δυο φορες το χρονο) τα κομματια να ειναι polyurethane ??

    Και ειναι λαθος, εαν βαλουμε, να βαλουμε πολυ-ουρεθανης μονο πισω ??
    Διάβασε εδώ Νίκο https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=6068 post #7 ειδικότερα



  9. The Following 3 Users Say Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    Bazil Van Sinner (10-06-13), Kostas_1 (10-06-13), nikos1400 (10-06-13)

  10. #7
    Εγγραφή
    25-11-11
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    2.939
    Thanked
    8023
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Το ψάχνω και εγώ το συγκεκριμένο θέμα εδώ και λίγο καιρό,
    μιάς και με το που κουμπώνω πρώτη και όπισθεν κάνει αυτό το ενοχλητικό "γκούπ".

    Μόλις βρώ και εγώ τιμές και μαγαζιά, θα ενημερώσω σχετικά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνεχίζοντας τα σχέδια για την εξονυχιστική συντήρηση της μπέμπας,
    μιας και πατήσαμε 10ετία (και οι ελληνικοί δρόμοι είναι οι καλύτεροι του κόσμου ),
    σκέφτομαι πολύ σοβαρά την αλλαγή των ελαστικών μερών της πίσω γέφυρας.......

    Mε μια πρόχειρη ματιά νομίζω πως τα Α,B,C,D,E,F και G είναι τα μέρη που χρήζουν αλλαγής.

    Η λίστα είναι η ακόλουθη με τελικές τιμές που πήρα εκτός Ελλάδας και για μάρκα FEBI-BILSTEIN.

    A,B -> 12 euro (2 τεμάχια)
    C-> 15 euro (1 τεμάχιο)
    D -> 15 euro (1 τεμάχιο)
    E,F-> 14.5 euro (2 τεμάχια)
    G -> 22 euro (1 τεμάχιο)
    -----------------
    Σύνολο 105 euro

    Και τώρα οι ερωτήσεις μου:

    1) Τι άλλο θα μπορούσα να αλλάξω επ'ευκαιρία με το κατέβασμα της πίσω γέφυρας?
    Δές μήπως θέλει άλλαγμα και ο Ελάστικός σύνδεσμος του άξονα είναι το Νο1, αυτο που αναφέρουν καμιά φορά και ώς μεσαία τριβή.
    Είναι κρίμα αφού θα δώσεις τα εργατικά να μήν τον αλλαξεις, και κοστίζει περίπου 50¤.
    Τέλος δές και τα μπαράκια των ζαμφόρ, υπολόγιζε κανα 40¤ και εκεί.
    2) Το κόστος των ανταλλακτικών στην Ελλάδα που κυμαίνεται? (δεν μιλάω για ανταλλακτικά BMW απο αντιπροσωπεία) Αν ναι απο που θα μπορούσα να πάρω τιμές για να συγκρίνω? Προτιμώ να δώσω τα λεφτά σε ελληνικη επιχείρηση αν η διαφορά είναι λογική, έστω και ακριβότερα. Tι άλλες μάρκες παίζουν γι'αυτά τα ελαστικά μέρη?
    Εγώ κοιτάω και σε Myele, όχι απαραίτητα απο Ελάδα
    3) Κάποιος που να το έχει κάνει ή γνωρίζει να μου πει περίπου για τι κόστος εργασίας μιλάμε? π.χ 150 ευρω?
    Χαλαρά 100¤ και κάμια μέρα το αμάξι μέσα
    4) Το G είναι μόνο 1 τεμάχιο ή θέλει 2 όπως για παράδειγμα με τον κωδικό για τα Α,B?
    Νομίζω ότι έιναι ένα κομάτι Βασίλη, αύτο είναι το συνεμπλόκ του διαφορικού έαν δέν κάνω λάθος

  11. The Following 3 Users Say Thank You to wheelman For This Useful Post:

    BILL007 (10-06-13), mitsos_chania (11-06-13), nikos1400 (10-06-13)

  12. #8
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.182
    Thanked
    14075
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    OK Ηλία! Θα περιμένω και δικά σου νέα να συγκρίνουμε



  13. #9
    Εγγραφή
    08-06-12
    Περιοχή
    Αγιος Δημητριος
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    1.787
    Thanked
    2567
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εγω παιδια αλλαξα μονο το νουμερο 9 αντιστοιχο G .........ολοι οι ηχοι χαθηκαν και εννοειται και τα κενα που προκαλουσαν τους ηχους!
    Το αμαξι το ειδε ο μηχανκος και μου ειπε πως δεν χρειαζεται να αλλαχτουν τα αλλα! Βεβαια δεν θα κανεις κακο.....μονο καλο!
    Αλλα υπολογισε και τα εξοδα για να περαστουν ολα αυτα! Εμενα μου πηγε 130 ευρω μαζι με βαλβολινες για το διαφορικο μιας και το κατεβασαν......μονο ομως το νουμερο 9 !
    Καποια στιγμη θελω να αλλαξω και μεσαια τριβη για να χαθει καθε πιθανο κενο λογω ξερασιας το ελαστικων μερων!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dermatis : 10-06-13 στις 16:38
    Αν το Α είναι η επιτυχία, τότε ο μαθηματικός τύπος είναι Α=Χ+Υ+Ζ, όπου Χ ίσον δουλειά, Υ ίσον παιχνίδι και Ζ ίσον να κρατάς το στόμα σου κλειστό.

  14. The Following 3 Users Say Thank You to Dermatis For This Useful Post:

    A8hnaios (10-06-13), BILL007 (10-06-13), nikos1400 (10-06-13)

  15. #10
    Εγγραφή
    31-12-10
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    489
    Thanked
    740
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dermatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω παιδια αλλαξα μονο το νουμερο 9 αντιστοιχο G .........ολοι οι ηχοι χαθηκαν και εννοειται και τα κενα που προκαλουσαν τους ηχους!
    Το αμαξι το ειδε ο μηχανκος και μου ειπε πως δεν χρειαζεται να αλλαχτουν τα αλλα! Βεβαια δεν θα κανεις κακο.....μονο καλο!
    Αλλα υπολογισε και τα εξοδα για να περαστουν ολα αυτα! Εμενα μου πηγε 130 ευρω μαζι με βαλβολινες για το διαφορικο μιας και το κατεβασαν......μονο ομως το νουμερο 9 !
    Καποια στιγμη θελω να αλλαξω και μεσαια τριβη για να χαθει καθε πιθανο κενο λογω ξερασιας το ελαστικων μερων!
    Αυτο θελω να το αλλαξω κ εγω, ακουω τον ιδιο ηχο. Απλα οπως λεει ο φιλος πιο πανω αν οντως ειναι λογικες οι τιμες κ με συμφερει να αλλαξω ολα τα τριγυρω σιγουρα μονο κακο δν του κανω. Ισα-ισα θα εχω το κεφαλι μου ησυχο.
    Οποτε κ εγω ειμαι στο ψαξιμο για τιμες μιας κ σκεφτομαι κ εγω να τα αλλαξω ολα, οχι μονο πισω αλλα κ στο μπροστινο κομματι μιας κ εμενα κοντευει τα 10 χρονια στου "αξιοθαυμαστους" δρομους μας.

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP