Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4

Θέμα: DIY Καθαρισμός πεταλούδας

  1. #1
    Εγγραφή
    03-02-14
    Περιοχή
    Piraeus
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    89
    Thanked
    164
    Rides
    1

    Προεπιλογή DIY Καθαρισμός πεταλούδας

    Ξαφνικά άναψε το EML και το λαμπάκι του ACS με αδυναμία του κινητήρα να ανεβάσει πάνω από 2000 στροφές. Το τοπικό εξουσιοδοτημένο μου είπε ότι δείχνει ο εγκέφαλος βλάβη στην πεταλούδα εισαγωγής και πρέπει να αγοραστεί κάποια μεταχειρισμένη. Επειδή οι καιροί είναι δύσκολοι αλλά μιας και το αμάξι το κινώ μόνο Σ/Κ για βολτούλες είπα να προσπαθήσω να βγάλω την πεταλούδα μόνος μου και να την καθαρίσω, γιατί είδα στα ξένα forum ότι καμιά φορά μπορεί και να διορθώσει αρκετά θέματα που δείχνει ο εγκέφαλος. Αν η προσπάθεια αποτύχει μετά βλέπουμε για μεταχειρισμένη.

    Ακολούθησα λοιπόν αυτόν τον οδηγό https://www.bimmerforums.com/forum/s...aning-write-up και κατάφερα να αφαιρέσω σχετικά εύκολα την πεταλούδα. Σειρά έχει η αγορά κάποιου καθαριστικού και υποθέτω κάποιου EBD reader για να σβήσω την βλάβη και να δω αν επανέλθει.
    Attached Images Attached Images
    Rock Simplicity
    www.hdforum.gr

  2. The Following 7 Users Say Thank You to mastro For This Useful Post:

    Bazil Van Sinner (16-08-15), BILL007 (15-08-15), isou (15-08-15), Leonidas_E39 (15-08-15), Panoz3 (17-08-15), Vassilis ///M (18-08-15), wheelman (15-08-15)

  3. #2
    Εγγραφή
    03-02-14
    Περιοχή
    Piraeus
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    89
    Thanked
    164
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Η απόπειρα τελικά απέτυχε, το αμάξι ναι μεν ανέβαζε στροφές αλλά με πολλά μπερδέματα ακόμα και στο ρελαντί. Τελικά αλλάχτηκαν με μεταχειρισμένα η πεταλούδα το MAF και ο αισθητήρας ρελαντί. Λυπητερή!
    Rock Simplicity
    www.hdforum.gr

  4. The Following User Says Thank You to mastro For This Useful Post:

    BILL007 (09-09-15)

  5. #3
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    961
    Thanked
    957
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Και τα 3 χαλασμένα; δε νομίζω!

  6. #4
    Εγγραφή
    03-02-14
    Περιοχή
    Piraeus
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    89
    Thanked
    164
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ήταν περίεργο, έδινε 4 σφάλματα διαφορετικά ο εγκέφαλος, το είδα κι εγώ. Όπως και να έχει θα τα βάλω σε καμιά αγγελία και τα 3 μαζί, μπορεί να τα φτιάχνονται ή να είναι χρήσιμα σε κάποιον.
    Rock Simplicity
    www.hdforum.gr

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP