Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Automobiles De Luxe: BMW 550i F10 vs M5 E39.

  1. #1
    Εγγραφή
    28-05-10
    Περιοχή
    Patra, Greece
    Μηνύματα
    1.912
    Thanked
    3218
    Rides
    0

    Προεπιλογή Automobiles De Luxe: BMW 550i F10 vs M5 E39.

    Automobiles De Luxe: BMW 550i F10 vs M5 E39.



    DEEP in the heart of the Constitution State, thereΆs an area called “DevilΆs Hopyard.” State forest – the land comprises a waterfall that gushes into a ravine that cuts through a narrow valley between two steep ridges. Legend has it that Puritans were convinced/spooked that the perfectly round divots in the rocks below the falls must be marks left from the DevilΆs happy hooves. Hence the name.

    In the Hopyard, a road rises, falls, twists, and bends between hillside and river. Devil BMW turf. ThatΆs why we chose DevilΆs Hopyard as our location for the first BMW enthusiast segment back in 2007. Then, it was a test of mettle and viewpoints: did the e39 M5 have the cojones to put down the standard e60 550i? We threw in an M6 for good measure. The M6′s 5.0 L, 510 hp V10 blew in everyoneΆs doors that day.



    We concluded, rather diplomatically, that the e60 5er was a flambéed luxe sedan that stepped in favor of Chris BangleΆs new sporting luxury. The Ά07 550iΆs performance specs remained a respectful half step behind the Ά00 e39 M5: the 550iΆs (N62B48) 4.8 L V8 made 360 hp and 360 torques @ 3400 rpm , respectively, versus the M5′s venerable (S62) 5.0 L V8 which produced between 394-400 hp and 395 torques @ 3800 rpm.

    With curb weights nearly identical – 3,803 lbs and 3,792 lbs, respectively – simple math assured us that with the same driver, the M5 would eek out a victory on the backroads and in the straights. The M5 was harder and meaner – and the 550i just a little soft, despite strong and able performer.

    Now, weΆre on today.



    The unduutf8g road through the Hopyard is wet with recent rain.

    ThereΆs a briskness to the air so the 245/45 run flat all-seasons on the 2011 BMW 550i arenΆt as pliable as they could be. Proof comes with the hazard indicator blinking away on the instrument display panel. ItΆs probably not helping that every few hundred yards or so the 4,343 pound 550i is catching air.

    Looming a second or two behind in the rearview is Richard in his damn-near flawless 2000 BMW M5. The shine on the blue sedan coupled with those amber halo eyes seem to wink for attention. Yes, purists note that RD opted to swap the original headlights to the LEDs that were standard issue in the waning days of the e39.



    Continued at ... ADLX: Battle Royale: e39 BMW M5 v. f10 BMW 550i/
    Thanks Kowalski

  2. The Following 6 Users Say Thank You to GiannisRob For This Useful Post:

    aristent (15-11-10), m-power_01 (14-11-10), NickE60 (14-11-10), S8N (14-11-10), Stathis (15-11-10), yannisv (16-11-10)

  3. #2
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18802
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Πιστεύω πως η Ε39 είναι η ομορφότερη 5άρα ever. Κάθε νέο μοντέλο είναι αναπόφευκτα καλύτερο από εκείνο που αντικαθιστά, όμως δε θα άλλαζα μια καλή Ε39 για τίποτα. Μάλιστα, για να είμαι ειλικρινής, για Ε39 κοίταζα αλλά τα χαλάσαμε με τη γυναίκα μου στο θέμα της παλαιότητας (δεν ήθελε να αντικαταστήσω αυτοκίνητο του 2006 με παλαιότερο).

  4. The Following 2 Users Say Thank You to S8N For This Useful Post:

    Monsta (15-11-10), Tsakirakos (14-11-10)

  5. #3
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Άρη συμφωνώ, μην σου πώ ότι και η Ε34 είναι ακόμη καλύτερη.....

    https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/s...9&pageNumber=2

    https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/s...3&pageNumber=2

  6. The Following User Says Thank You to stef For This Useful Post:

    Ptboul (16-11-10)

  7. #4
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ίσως η Ε60 να μην είναι τόσο κομψή όσο οι προκάτοχοί της, με τις κατάλληλες προσθήκες όμως (όπως πχ του Nick) γίνεται μακράν η πιο αλήτικη.

    Η F πάλι φαίνεται να συνεχίζει την παράδοση που θέλει τις 5άρες πιο ήπιες σχεδιαστικά αν και φαντάζομαι πως και αυτή με κάποια πραγματάκια θα αγριεύει και μάλιστα αρκετά...
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  8. #5
    Εγγραφή
    05-02-10
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    5.944
    Thanked
    12383
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστεύω πως η Ε39 είναι η ομορφότερη 5άρα ever. Κάθε νέο μοντέλο είναι αναπόφευκτα καλύτερο από εκείνο που αντικαθιστά, όμως δε θα άλλαζα μια καλή Ε39 για τίποτα. Μάλιστα, για να είμαι ειλικρινής, για Ε39 κοίταζα αλλά τα χαλάσαμε με τη γυναίκα μου στο θέμα της παλαιότητας (δεν ήθελε να αντικαταστήσω αυτοκίνητο του 2006 με παλαιότερο).
    Συμφωνώ απόλυτα Αρη (η ίδια φάση παίχτηκε και στο δικό μου σπίτι ...) και θα το τραβήξω ένα κλικ πιό πέρα. Αν προχωρούσε η ιδέα που είχε πέσει γιά καλλιστεία αυτοκινήτου στο forum θα ψήφιζα top 1 του Στέφανου και ας το έχω δει μόνο σε φωτογραφίες.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PANOS-E60 : 15-11-10 στις 09:38

  9. #6
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ισως να ειμαι απο τους πιο φανατικους Ε60ακιδες.... αλλα προσπαθω να συμπαθησω και την νεα 5αρα..... και ειμαι σε καλο δρομο....ηδη εχω δει 2-3 απο κοντα ,οπως και του συμφορουμιτη μας Βασιλη(PATSIMINI)και μπορω να πω οτι μου αρεσε.

    Δειτε και το παρακατω βιντεο με την 550 με εντυπωσιακοτατο εξοπλισμο(τι καμερες,τι αυτοματο παρκαρισμα,κλπ.κλπ.....)και θα καταλαβετε:

  10. The Following 3 Users Say Thank You to aristent For This Useful Post:

    Konstantinos E60 (16-11-10), PANOS-E60 (16-11-10), S8N (16-11-10)

  11. #7
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.086
    Thanked
    634
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Η Νεα 5αρα σου δινει πολυτελεια με τεχνολογια,καταπληκτικο αυτοκινητο ετυχε να δω μια στον δρομο και αμεσως μου τραβηξε την προσοχη.

    Αντιθετος η Ε39 ειναι αλλο αυτοκινητο...ποιο αλητεια που φωναζει με μια ζανταρα και ενα χαμηλωμα.Δυσκολα θα ξαναδουμε τετοια αυτοκινητα{Ε39}..

  12. #8
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    1.195
    Thanked
    524
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stef Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρη συμφωνώ, μην σου πώ ότι και η Ε34 είναι ακόμη καλύτερη.....

    https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/s...9&pageNumber=2

    https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/s...3&pageNumber=2
    sorry για το off topic αλλα ειναι και τα δυο απιστευτα,ειδικα το δευτερο

  13. #9
    Εγγραφή
    08-01-10
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.025
    Thanked
    439
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλημέρα! Πολύ ωραίο review και τα δύο αυτοκίνητα αλλού....η δε νέα 5 είναι ένα πανέμορφο αυτοκίνητο που σιγά σιγά θα συνηθίσουμε. Στο δρόμο την πέτυχα δυο φορές και τη χάζεψα. Βέβαια έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα με την κρίση μάλλον όνειρο χειμερινής/θερινής/εαρινής κλπ νυκτός...
    When people talk, listen completely. Most people never listen. Ernest Hemingway

  14. #10
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    VOULA
    Μηνύματα
    1.898
    Thanked
    5249
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ωραιο τεστ πραγματικα....και ακρως ενδιαφεροντα συμπερασματα μιας και προκειται για ενα Μ5 10ετιας και το ποιο συγχρονο 5αρι.
    Ειναι εντυπωσιακο το ποσο πολυ εχουν μεγαλωσει τα 5αρια απ το Ε60 και μετα .
    Προσωπικα δε μ'αρεσει ο τοσος μεγαλος ογκος στη μεσαια σειρα. Νομιζω το εχουν παρακανει αν σκεφτει κανεις οτι η Ε39 ηταν ηδη παρα πολυ ανετη στις διαστασεις της και στο χωρο επιβατων και αποσκευων. Ποτε δε μου φανηκε περιορισμενη.
    Τελικα αυξανοντας τον ογκο εχουν καταφερει και πλησιαζει το βαρος των οχηματων στους 2 τονους και οσο και να τα φορτωνεις με αλογα η οδηγικη ευχαριστηση δεν αυξανεται αναλογικα με την ιπποδυναμη.
    Αυτο που βλεπω και μ'αρεσει στο τεστ και ηθελα να το κανω στο δικο μου αλλα τελικα δε το τολμησα, ειναι τα μαυρα φιλετακια στις πορτες και τους προφυλαχτηρες βαμμενα στο ιδιο χρωμα (silverstone) με το αμαξωμα...τελικα νομιζω οτι του παει .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nikos : 16-11-10 στις 12:32

  15. The Following User Says Thank You to Nikos For This Useful Post:

    S8N (16-11-10)

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP