PDA

Επιστροφή στο Forum : Προϊόντα περιποίησης αυτοκινήτου που μας άρεσαν



Σελίδες : [1] 2 3

Driver M
21-01-10, 17:04
Αυτό το τόπικ, είναι παρόμοιο με αυτό που αφορά προϊόντα που δεν μας άρεσαν, μόνο που έχει ως σκοπό να γράψουμε τις εμπειρίες μας για κάποια προϊόντα που δοκιμάσαμε και μας ικανοποίησαν αρκετά, ώστε τα μέλη που να βοηθηθούν για την επιλογή κάποιων προϊόντων που αξίζουν τα λεφτά τους και κυρίως, κάνουν καλή δουλειά.

εταιρεία: Collinite
προϊόν: insulator wax 845
είδος: κερί

Πρόκειται για συνθετικό κερί σε υγρή μορφή (δεν εννοώ σε σπραίυ!). Είναι το αγαπημένο μου κερί, καταρχάς γιατί περνιέται πανεύκολα αλλά κυρίως γιατί προσφέρει πραγματικά πολύ καλή προστασία, καλύτερη από αυτή που προσφέρουν πολλά κεριά σε πάστα. Κάνει υπέροχο beading και κρατάει απροβλημάτιστα με συχνές βροχοπτώσεις τουλάχιστον δύο μήνες ενώ σε πιο ήπιες καιρικές συνθήκες μπορεί να ξεπεράσει τους 3. Παράλληλα, προσφέρει και αρκετά καλό οπτικό αποτέλεσμα (τηρουμένων των αναλογιών, αφού δεν είναι φυσικό κερί αλλά συνθετικό). Μέχρι πρώτινος δεν εισαγόταν στην Ελλάδα και η παραγγελία του γινόταν αποκλειστικά από site του εξωτερικού, αλλά τον τελευταίο καιρό το εισάγουν πολύ λίγα μαγαζιά στην Αθήνα με περίπου 19.50 ευρώ, τιμή την οποία κατά τη γνώμη μου αξίζει μέχρι τελευταίου cent.

Driver M
21-01-10, 19:15
εταιρεία: Autoglym
προϊόν: Super Resin Polish
είδος: all in one

Το προϊόν αυτό είναι κυρίως ένα πολύ ελαφρύ γυαλιστικό, ωστόσο ονομάζεται all in one γιατί έχει και κάποιες προστατευτικές ικανότητες που συναντώνται σε κεριά, αλλά και fillers τα οποία επίσης συναντώνται σε κεριά και σκοπός τους είναι να γεμίζουν τις πολύ ψιλές αράχνες και μικρογρατζουνιές ώστε να μη φαίνονται, τουλάχιστον για μερικούς μήνες από την τοποθέτηση του προϊόντος.
Συνιστώ το προϊόν αυτό, πρώτον γιατί τοποθετείται πανεύκολα αφού είναι υγρό (και στεγνώνει μέσα σε 2-3 λεπτά), αλλά κυρίως επειδή είναι ιδιαίτερα ήπιο για αμάξωμα, αφού ουσιαστικά αφαιρεί (αν περαστεί με αλοιφαδόρο) απειροελάχιστο βερνίκι. Παρόλα αυτά, είναι ιδανικό για πολύ ψιλή αράχνη και βοηθάει τα πλείστα στην προετοιμασία του χρώματος για ένα επερχόμενο κέρωμα, αφού αφήνει μια εντελώς λεία επιφάνεια. Μπορεί επίσης να χρησιμοποιηθεί ως τελική αλοιφή γυαλίσματος, αφού έχει προηγηθεί χοντρή και μέση, ώστε να δώσει τέλειο φινίρισμα.
Προϊόν πασπαρτού πραγματικά, με μοναδικό μειονέκτημα την τιμή, αφού η μικρή συσκευασία (322ml) κάνει στη χώρα μας 22 ευρώ. Aν το παραγγείλει κανείς απο εξωτερικό όμως, παίρνει με 20 ευρώ περίπου τη συσκευασία του λίτρου, τιμή πραγματικά πολύ λογική.

Monsta
21-01-10, 20:39
Αυτό το τόπικ, είναι παρόμοιο με αυτό που αφορά προϊόντα που δεν μας άρεσαν, μόνο που έχει ως σκοπό να γράψουμε τις εμπειρίες μας για κάποια προϊόντα που δοκιμάσαμε και μας ικανοποίησαν αρκετά, ώστε τα μέλη που να βοηθηθούν για την επιλογή κάποιων προϊόντων που αξίζουν τα λεφτά τους και κυρίως, κάνουν καλή δουλειά.

εταιρεία: Collinite
προϊόν: insulator wax 845
είδος: κερί

Πρόκειται για συνθετικό κερί σε υγρή μορφή (δεν εννοώ σε σπραίυ!). Είναι το αγαπημένο μου κερί, καταρχάς γιατί περνιέται πανεύκολα αλλά κυρίως γιατί προσφέρει πραγματικά πολύ καλή προστασία, καλύτερη από αυτή που προσφέρουν πολλά κεριά σε πάστα. Κάνει υπέροχο beading και κρατάει απροβλημάτιστα με συχνές βροχοπτώσεις τουλάχιστον δύο μήνες ενώ σε πιο ήπιες καιρικές συνθήκες μπορεί να ξεπεράσει τους 3. Παράλληλα, προσφέρει και αρκετά καλό οπτικό αποτέλεσμα (τηρουμένων των αναλογιών, αφού δεν είναι φυσικό κερί αλλά συνθετικό). Μέχρι πρώτινος δεν εισαγόταν στην Ελλάδα και η παραγγελία του γινόταν αποκλειστικά από site του εξωτερικού, αλλά τον τελευταίο καιρό το εισάγουν πολύ λίγα μαγαζιά στην Αθήνα με περίπου 19.50 ευρώ, τιμή την οποία κατά τη γνώμη μου αξίζει μέχρι τελευταίου cent.

Ερωτησούλες:

1) Περνιέται και με αλοιφαδόρο?

2) Μπορείς να μου πεις ποιο μαγαζί το έχει για να το δοκιμάσω? Είτε εδώ είτε με πμ.

3) Made in ........?

Thanks!!!!

Driver M
21-01-10, 20:50
Ερωτησούλες:

1) Περνιέται και με αλοιφαδόρο?

2) Μπορείς να μου πεις ποιο μαγαζί το έχει για να το δοκιμάσω? Είτε εδώ είτε με πμ.

3) Made in ........?

Thanks!!!!

1)Ναι Κώστα, περνιέται άνετα με finishing pad.

2)Θα σου στείλω με πμ καλύτερα για να μην κάνω διαφήμιση.

3)Η collinite είναι μια από τις παλαιότερες και πιο εξειδικευμένες, στην κατασκευή κεριών, εταιρείες της Αμερικής. Έχει λίγα προϊόντα (όλα κεριά), αλλά πραγματικά θαυματουργά! Πρόσφατα προμηθεύτηκα το 915 που είναι κερί πάστα και σε τεστ (ανάμεσα στα περισσότερα κεριά της αγοράς) του αγγλικού site detailing world, αποδείχτηκε ότι κρατάει περισσότερο από 6 μήνες! Μένει να το δοκιμάσω και στην πράξη και να ποστάρω εντυπώσεις...

Kostas_1
21-01-10, 20:53
Εγω πάλι χρησιμοποιώ το meguiars gold σε υγρη μορφη.

Απλώνεται ευκολα, και από διάρκεια αντέχει περίπου 1-2 μηνες, ή 3-4 βροχές.

Γενικά ευχαριστημένος είμαι. Από τιμη δεν ξέρω γιατι τα περισσότερα από αυτά τα είδη τα αγοράζω από το εξωτερικό.

https://www.meguiarsdirect.com/imagesEdp/p84741z.jpg

Monsta
21-01-10, 20:56
εταιρεία: Autoglym
προϊόν: Super Resin Polish
είδος: all in one

για μερικούς μήνες από την τοποθέτηση του προϊόντος.


αφαιρεί (αν περαστεί με αλοιφαδόρο) απειροελάχιστο βερνίκι.

Επειδή χρησιμοποιούσα τα συγκεκριμένα προϊόντα αποκλειστικά για 3 χρόνια πριν εμπλουτίσω τη γκάμα μου και με άλλες εταιρείες (μερικές πολύ ακριβές) να κάνω το σχόλιό μου.

Συγκεκριμένα από την SRP έχω ακόμα στο μαγαζί ένα γεμάτο 5-λιτρο.

Λοιπόν πολύ σωστά όλα αυτά που έγραψες εκτός από το quote παραπάνω.

Για να κρατήσει λοιπόν η SRP ....μερικούς μήνες, πρέπει αυτούς τους μήνες να το πλένεις μόνο με ......νερό. Έχω παρατηρήσει ότι ακόμα και με το σαπούνι της AUTOGLYM (που είναι από τα καλύτερα στην αγορά!) η SRP φεύγει μετά από λίγα μόλις πλυσίματα. Αν πλένεις το αυτοκίνητο 1 φορά τη βδομάδα όπως εγώ, στο 2ο μήνα πρέπει να το ξαναπεράσεις αλοιφή. Αν το πλένεις 1 φορά το μήνα θα κρατήσει 3-4 μήνες, το καλοκαίρι λιγότερο.

Όσο για το αν αφαιρεί βερνίκι, αυτό είναι εντελώς λάθος, καθώς η SRP δεν περιέχει compounds και στη χρήση με αλοιφαδόρο προτείνεται το πορτοκαλί μεσαίο σφουγγάρι (γυάλισμα) ή το μαλακό άσπρο / μαύρο αυγουλωτό (κέρωμα). Αν ακολουθηθούν λοιπόν αυτές οι οδηγίες , όχι μόνο δεν αφαιρείς βερνίκι, αλλά στη πραγματικότητα προσθέτεις πάχος "μ" (μικρά) τα οποία φαίνονται και στη μέτρηση με παχύμετρο βαφής.

Πάντως πράγματι πρόκειται για μία πασπαρτού αλοιφή, μέτριας ποιότητας, σε μέτρια τιμή, που περιέχει σιλικόνη και είναι ένας από τους λόγους που έχω σταματήσει να τη χρησιμοποιώ.

Στα +

Πασπαρτού αλοιφή για αρκετές / διαφορετικές χρήσεις
Εύκολη στη χρήση & πολύ εύκολη στο σκούπισμα

Στα -

Μικρή αντοχή

Driver M
21-01-10, 21:15
Επειδή χρησιμοποιούσα τα συγκεκριμένα προϊόντα αποκλειστικά για 3 χρόνια πριν εμπλουτίσω τη γκάμα μου και με άλλες εταιρείες (μερικές πολύ ακριβές) να κάνω το σχόλιό μου.

Συγκεκριμένα από την SRP έχω ακόμα στο μαγαζί ένα γεμάτο 5-λιτρο.

Λοιπόν πολύ σωστά όλα αυτά που έγραψες εκτός από το quote παραπάνω.

Για να κρατήσει λοιπόν η SRP ....μερικούς μήνες, πρέπει αυτούς τους μήνες να το πλένεις μόνο με ......νερό. Έχω παρατηρήσει ότι ακόμα και με το σαπούνι της AUTOGLYM (που είναι από τα καλύτερα στην αγορά!) η SRP φεύγει μετά από λίγα μόλις πλυσίματα. Αν πλένεις το αυτοκίνητο 1 φορά τη βδομάδα όπως εγώ, στο 2ο μήνα πρέπει να το ξαναπεράσεις αλοιφή. Αν το πλένεις 1 φορά το μήνα θα κρατήσει 3-4 μήνες, το καλοκαίρι λιγότερο.

Όσο για το αν αφαιρεί βερνίκι, αυτό είναι εντελώς λάθος, καθώς η SRP δεν περιέχει compounds και στη χρήση με αλοιφαδόρο προτείνεται το πορτοκαλί μεσαίο σφουγγάρι (γυάλισμα) ή το μαλακό άσπρο / μαύρο αυγουλωτό (κέρωμα). Αν ακολουθηθούν λοιπόν αυτές οι οδηγίες , όχι μόνο δεν αφαιρείς βερνίκι, αλλά στη πραγματικότητα προσθέτεις πάχος "μ" (μικρά) τα οποία φαίνονται και στη μέτρηση με παχύμετρο βαφής.

Πάντως πράγματι πρόκειται για μία πασπαρτού αλοιφή, μέτριας ποιότητας, σε μέτρια τιμή, που περιέχει σιλικόνη και είναι ένας από τους λόγους που έχω σταματήσει να τη χρησιμοποιώ.

Στα +

Πασπαρτού αλοιφή για αρκετές / διαφορετικές χρήσεις
Εύκολη στη χρήση & πολύ εύκολη στο σκούπισμα

Στα -

Μικρή αντοχή

Συμφωνώ ότι δεν αφαιρεί βερνίκι, αλλά έγραψα απειροελάχιστο για την περίπτωση που κάποιος τη ζορίσει υπερβολικά με αλοιφαδόρο. Δεν ξέρω τι συμβαίνει τότε, καθώς δεν χρειάζεται πολλή επιμονή για το πέρασμά της, απλά επειδή δεν ήθελα να εγγυηθώ σίγουρα για κάτι που δεν ήμουν απόλυτα βέβαιος, έγραψα απειροελάχιστο.

Σχετικά με τη διάρκεια, δεν είπα ότι για μήνες προστατεύει το χρώμα. Σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση, αφού επαναλαμβάνω δεν είναι κερί, αλλά all in one προϊόν. Απλά, είπα ότι για μερικούς μήνες (1,5-2, max 3) τα fillers καλύπτουν με σχετική επιτυχία τις ψιλές αράχνες, όλα αυτά όμως με την προϋπόθεση ότι μετά την SRP θα έχουμε περάσει κι ένα καθαρό κερί. Γι'αυτό έγραψα ότι είναι κατάλληλη για την προετοιμασία του χρώματος για επερχόμενο κέρωμα. Σε περίπτωση που το αμάξωμα δεν περαστεί μετά με κερί, τότε το SRP προσφέρει ελάχιστη προστασία και τα fillers του, αφού δεν υπάρχει το κερί ως προστατευτικό σώμα, φεύγουν πολύ εύκολα, όπως σωστά είπες, με το πλύσιμο.
Εν κατακλείδι, αν θέλουμε καλά και κυρίως μεγαλύτερης διάρκειας αποτελέσματα πάντα κερώνουμε μετά την SRP και γενικά τα all in one προϊόντα...

Αυτό για τη σιλικόνη πάλι δεν το ξέρω, πάντως οι ξένοι detailers το χρησιμοποιούν αρκετά χωρίς να αναφέρουν κάποιο πρόβλημα.

Monsta
21-01-10, 21:28
κάποιος τη ζορίσει υπερβολικά με αλοιφαδόρο.


μετά την SRP θα έχουμε περάσει κι ένα καθαρό κερί. Γι'αυτό έγραψα ότι είναι κατάλληλη για την προετοιμασία του χρώματος για επερχόμενο κέρωμα. Σε περίπτωση που το αμάξωμα δεν περαστεί μετά με κερί, τότε το SRP προσφέρει ελάχιστη προστασία και τα fillers του, αφού δεν υπάρχει το κερί ως προστατευτικό σώμα, φεύγουν πολύ εύκολα, όπως σωστά είπες, με το πλύσιμο.
Εν κατακλείδι, αν θέλουμε καλά και κυρίως μεγαλύτερης διάρκειας αποτελέσματα πάντα κερώνουμε μετά την SRP και γενικά τα all in one προϊόντα...



Αυτό για τη σιλικόνη πάλι δεν το ξέρω, πάντως οι ξένοι detailers το χρησιμοποιούν αρκετά χωρίς να αναφέρουν κάποιο πρόβλημα.

Καλό είναι η SRP να περνιέται μόνο με το χέρι από τον ερασιτέχνη. Ένας σωστός επαγγελματίας δεν θα ζορίσει ποτέ ούτε θα υπερ-θερμάνει το βερνίκι - όχι όμως ότι δεν υπάρχουν και "στόκοι" στο δικό μας επάγγελμα...

Μετά την SRP ένα προϊόν που προτείνει η autoglym για κέρωμα είναι η "χρυσή".

Το πρόβλημα που δημιουργεί το κάθε είδους σιλικονούχο προϊόν σε ένα μαγαζί που κάνει και βαφές, είναι ανεπανόρθωτο. Τη στιγμή που πας να ρίξεις βερνίκι, δημιουργούνται παντού "ανοίγματα" ή "κρατήρες" με αποτέλεσμα να χρειαζεται επανα-βαφή!

Τεσπά ευχαριστούμε για το τοπικ Άρη, θέλω πολύ να ακούσω κι άλλες εμπειρίες από άλλες μάρκες γυαλιστικών.

Driver M
21-01-10, 21:37
Καλό είναι η SRP να περνιέται μόνο με το χέρι από τον ερασιτέχνη. Ένας σωστός επαγγελματίας δεν θα ζορίσει ποτέ ούτε θα υπερ-θερμάνει το βερνίκι - όχι όμως ότι δεν υπάρχουν και "στόκοι" στο δικό μας επάγγελμα...

Μετά την SRP ένα προϊόν που προτείνει η autoglym για κέρωμα είναι η "χρυσή".

Το πρόβλημα που δημιουργεί το κάθε είδους σιλικονούχο προϊόν σε ένα μαγαζί που κάνει και βαφές, είναι ανεπανόρθωτο. Τη στιγμή που πας να ρίξεις βερνίκι, δημιουργούνται παντού "ανοίγματα" ή "κρατήρες" με αποτέλεσμα να χρειαζεται επανα-βαφή!

Τεσπά ευχαριστούμε για το τοπικ Άρη, θέλω πολύ να ακούσω κι άλλες εμπειρίες από άλλες μάρκες γυαλιστικών.

Τώρα κατάλαβα γιατί ανέφερες τη σιλικόνη...

Να είσαι καλά Κώστα! Κι εγώ περιμένω γνώμες και κριτικές όλων των συμφορουμιτών (και δικές σου φυσικά μιας και είσαι ο πλέον έμπειρος) πάνω σε προϊόντα που έχουν δοκιμάσει και πιστεύουν ότι αξίζει τον κόπο να τα δοκιμάσουμε κι εμείς...

Konstantinos E60
21-01-10, 21:39
Είχε ο πατέρας μου κάποτε μια σειρα με αλοιφές τις οποίες είχε φέρει απο το εξωτερικό και

τις οποίες δεν μπορώ να τις βρώ εδω.Εχω δει την συγκεκριμένη μάρκα σε αρκετές

εκπομπές ,συνήθως Αμερικάνικες,με βελτιώσεις και ανακατασκευές αυτ/ων. Du pont

λεγοταν και πραγματικά έκαναν θαυματα....

Monsta
21-01-10, 21:55
Είχε ο πατέρας μου κάποτε μια σειρα με αλοιφές τις οποίες είχε φέρει απο το εξωτερικό και

τις οποίες δεν μπορώ να τις βρώ εδω.Εχω δει την συγκεκριμένη μάρκα σε αρκετές

εκπομπές ,συνήθως Αμερικάνικες,με βελτιώσεις και ανακατασκευές αυτ/ων. Du pont

λεγοταν και πραγματικά έκαναν θαυματα....

H Dupont είναι στους τοπ 5 κατασκευαστές χρωμάτων στη παγκόσμια αγορά παρέα με PPG, Sikkens, Standox, Speis Hecker.

Από αλοιφές δεν ήξερα ότι διαθέτουν πάντως....μπορείς να ανεβάσεις καμιά φωτο από τα μπουκαλάκια αν τα έχεις ακόμα?

Konstantinos E60
21-01-10, 22:05
cgi.ebay.com/1959-Ad-Dupont-Car-Polish-Wax-Your-Weight-Silver-Dollar

www.worthpoint.com/.../black-americana-du-pont-car-polish-ad - Προσωρινά αποθηκευμένη

Μιλάμε για αρκετά χρόνια πίσω τέλη δεκαετίας '80.Δεν νομίζω να παράγονται ακόμη.
Πάντως τα μπουκαλάκια ήταν ίδια και πρέπει να έχω στην αποθήκη ένα ξεραμένο.
Συλλεκτικά....χεχε

gant
26-01-10, 19:49
Παιδιά πριν 2 μήνες περίπου πήγα το αμάξι και το κέρωσα με νανοστοιχεία σε έναν ψείρα επαγγελματία του είδους.
Πριν όμως το κέρωμα με αλοιφαδόρο, έβγαλε κάτι από ένα ντουλάπι, που έμοιζε σαν ένα μεγάλο κομμάτι πλαστελίνης. Μου το έδειξε, τον ρώτησα αν είναι πλαστελίνη αλλά εντέχνως, απέφυγε να μου απαντήσει.
Αφού το έπλασε με τα χέρια του λίγη ώρα, άρχισε να το σέρνει πάνω στο αμάξωμα.
Εμεινα έκπληκτος απ την γυαλάδα που άφηνε και το ότι αυτό μαύριζε ενώ ήταν χρώματος κάτι σαν μπλέ.
Το ξαναέπλαθε και συνέχισε με τον ίδιο τρόπο σε όλο το αμάξι.
Μήπως γνωρίζει κανείς τι υλικό μπορεί να ήταν;

gyiama
26-01-10, 20:12
ηταν πηλος που αφαιρει τους επιφανειακους ρυπους πανω απο το αυτοκινητο και τυχον επικαθησεις απο δεντρα κλπ!!!αλλα αν περασεις το αυτοκινητο με πηλο δεν γυαλιζεις τπτ ουτε αφηνει γυαλαδα!!ισως το λιπαντικο που εβαζε για να μην κολλαει ο πηλος αυτο να γυαλιζε!!!

Monsta
26-01-10, 20:47
.......ψείρα επαγγελματία του είδους........

..............αλλά εντέχνως, απέφυγε να μου απαντήσει.



Ο "ξύπνιος" συνάδελφος που νομίζει ότι ανακάλυψε το τροχό και το κρατάει μυστικό όσο καλύτερα μπορεί, μη τυχόν και του κλέψουν τη τέχνη. ΕΛΕΟΣ!!!!!

Λοιπόν φίλε μου, άκου δυο πραγματάκια που ποτέ δε θα σου πει ο "ψείρας επαγγελματίας" του είδους....

Πρώτον: Η πλαστελίνη ΔΕΝ δίνει καμία απολύτως λάμψη στο αυτοκίνητο. Αντίθετα, αφαιρεί την ατμοσφαιρική ρύπανση, τα κατάλοιπα δέντρων και γενικά ότι ξένο σώμα κάθεται πάνω στη βαφή του αυτοκινήτου, μαζί με ότι κερί ίσως έχει μείνει, αφήνοντάς το εντελώς καθαρό αλλά και απροστάτευτο. Αν το αυτοκίνητο ήταν τόσο βρώμικο από τα παραπάνω ίσως να σου φάνηκε πιο καθαρό, αλλά σίγουρα όχι πιο γυαλιστερό. Εάν θες να δεις γυαλάδα, το αυτοκίνητο πρέπει να γυαλιστεί και στη συνέχεια να κερωθεί.

Δεύτερον: Τα προϊόντα ΝΑΝΟ δεν προσφέρουν καμιά σπουδαία προστασία, ή τίποτα καλύτερο από κάποιο καλό συνθετικό κερί. Όσο αφορά τη γυαλάδα έχω δοκιμάσει και τη σειρά της Percenta και της Sonax και δεν έχω δει καμία απολύτως διαφορά (πριν / μετά) σε θέμα γυαλάδας. Κρίμα γιατί περίμενα πολύ περισσότερα μετά από αυτά που είχα διαβάσει και μου είχαν πει.

Συγκεκριμένα, σε Lambo Gallardo μαύρη και μετά από εφαρμογή ΝΑΝΟ, η "αράχνη" παρέμεινε και μάλιστα ήταν τόσο έντονη που δεν υπήρχε περίπτωση να παραδωθεί το αυτοκίνητο στο πελάτη σε αυτή τη κατάσταση. Οπότε γδύθηκε και γυαλίστικε κανονικά με τα παραδοσικά υλικά.

Γενικά μετά από αυτές τις δύο προσπάθειες θεωρώ απάτη τα προϊόντα ΝΑΝΟ για τη βαφή του αυτοκινήτου. Εκεί που έχω δει να κάνουν δουλειά, είναι στη αδιαβροχοποίηση υφασμάτων, αν και εκεί η αντοχή τους είναι πολύ πολύ μικρή και ασύμφορη σε σχέση πάντα με τη τιμή τους.

Όσο για το "κρυφό μυστικό", τον πυλό (clay bar) να συμπληρώσω ότι μπορείς να τον βρεις σε καλά χρωματοπωλεία (αυτοκινήτων), σε διάφορες μάρκες (3Μ), περίπου στα 35-50 ευρώ και για σαπουνάκι μπορείς να βάλεις το σαπούνι που πλένεις το αυτοκίνητο σε ένα ψεκαστήρι και να το ψεκάζεις στην επιφάνεια που δουλεύεις με τη πλαστελίνη. Πάντα δουλεύεις σε βρεγμένη επιφάνεια ένα ένα κομμάτι και το βρέχεις συχνα με νερό και σαπούνι. Ξεπλένεις στο τέλος καλά, σκουπίζεις και στη συνέχεια περνάς δύο χέρια καλό κερί με το χέρι σε κλειστό χώρο.

Εάν τυχόν σου γλυστρίσει από τα χέρια και σου πέσει κάτω, ΑΠΛΑ ΤΗ ΠΕΤΑΣ ΣΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ και παίρνεις καινούρια.

gant
26-01-10, 21:31
[QUOTE=Monsta;18472]Ο "ξύπνιος" συνάδελφος που νομίζει ότι ανακάλυψε το τροχό και το κρατάει μυστικό όσο καλύτερα μπορεί, μη τυχόν και του κλέψουν τη τέχνη. ΕΛΕΟΣ!!!!!

Λοιπόν φίλε μου, άκου δυο πραγματάκια που ποτέ δε θα σου πει ο "ψείρας επαγγελματίας" του είδους....

Φίλε Monsta, ευχαριστώ για την άριστη απάντηση σου.

Παραπάνω μάλλον δεν εκφράστηκα σωστά.
Δεν ήθελα να πώ πως γυάλισε, αλλά γλυστρούσε το χέρι μου στην επιφάνεια.
Υπ όψιν πως το χρώμα του αυτοκινήτου είναι σε άριστη κατάσταση παρά τα 6 χρονάκια του, επειδή σχεδόν πάντοτε είναι στην πυλωτή.
Τώρα για την "μαυρίλα" που έβγαζε, απόρησα γιατί το αμάξι μόλις το χα βγάλει απο πλυντήριο.
Τέλος με τον πηλό, δεν χρησιμοποίησε ούτε νερό ούτε σαπούνι, απλά τον έσερνε πάνω στην επιφάνεια ξηρό.

Monsta
26-01-10, 21:39
Τέλος με τον πηλό, δεν χρησιμοποίησε ούτε νερό ούτε σαπούνι, απλά τον έσερνε πάνω στην επιφάνεια ξηρό.


Πλάκα κάνεις έτσι???? Εκτός του ότι μπορεί να κάνει ζημιά στο χρώμα, ο πυλός δεν σέρνεται πάνω στην επιφάνεια, θέλει κάποια λιπαντική ουσία - τουλάχιστον νερό - αλλιώς απλά κολλάει.

gant
26-01-10, 21:49
Πλάκα κάνεις έτσι???? Εκτός του ότι μπορεί να κάνει ζημιά στο χρώμα, ο πυλός δεν σέρνεται πάνω στην επιφάνεια, θέλει κάποια λιπαντική ουσία - τουλάχιστον νερό - αλλιώς απλά κολλάει.

Οχι δεν κάνω καθόλου πλάκα, τον δούλευε σκέτο, του είχε δώσει μια κυλινδρική μορφή και τον έσερνε απαλά απαλά είναι η αλήθεια.

Οταν διάβασα λοιπόν και στο ποστ του gyama αλλά και στο δικό σου για νερό η και σαπούνι, χάζεψα!!

Monsta
26-01-10, 22:03
Οχι δεν κάνω καθόλου πλάκα, τον δούλευε σκέτο, του είχε δώσει μια κυλινδρική μορφή και τον έσερνε απαλά απαλά είναι η αλήθεια.

Οταν διάβασα λοιπόν και στο ποστ του gyama αλλά και στο δικό σου για νερό η και σαπούνι, χάζεψα!!

Όχι ΕΓΩ χάζεψα!!!

Αυτό που μου περιγράφεις απλά δεν γίνεται - δεν υπάρχει. Η πλαστελίνη ΔΕΝ δουλεύεται στεγνή, είναι ακριβώς σαν να λες πλύσιμο αυτοκινήτου χωρίς ξέπλυμα. Απλά δεν γίνεται, και αν υποθέσουμε ότι προσπαθείς να το κάνεις α) κάνεις ζημιά στο αυτοκίνητο β) καταστρέφεις τη πλαστελίνη αφού έχει μαζέψει όλη τη βρώμα πάνω της.

Και ηλίθιος να σαι θα καταλάβεις κάποια στιγμή ότι "κάτι κάνω λάθος". Αλλά πρέπει να σαι και αγράμματος, για να μη καταφέρεις να διαβάσεις ούτε τις απλές οδηγίες που αναγράφονται στο πίσω μέρος της, πριν ανοίξεις τη συσκευασία.

Αν θες στείλε μου με πμ τα στοιχεία αυτουνού του κλόουν να μάθουμε ποιος είναι, μήπως και σώσουμε κανένα άλλο καημένο αυτοκίνητο. Δεν πρόκειται βέβαια ποτέ να αναφερθεί κανείς στο πρόσωπό σου.

Monsta
26-01-10, 22:07
Για να μη παρεξηγηθώ, το 'σαι' στο β ενικό δεν αναφέρεται δε σένα....

gant
26-01-10, 22:58
Για να μη παρεξηγηθώ, το 'σαι' στο β ενικό δεν αναφέρεται δε σένα....

Αλοίμονο! το κατάλαβα φίλε μου, για να μη το κάνουμε chatroom σου στέλνω pm.

yannisv
26-01-10, 23:09
Autoglym για δέρμα (cleaner και conditioner). Τα χρησιμοποιώ από το 1999 και είμαι πολύ ευχαριστημένος!!
Επίσης καλό είναι και το Vinyl & Rubber Care της ίδιας εταιρίας.

Να και οι φωτό τους :)

Driver M
26-01-10, 23:11
Πηλός χωρίς λιπαντικό??? Άλλο πάλι και τούτο. Πέρα από το ότι είναι τρελή ανοησία να κάνει κάτι τέτοιο, ποτέ δεν πίστευα ότι είναι καν εφικτό, αφού ο πηλός θα κολλάει πάνω στο χρώμα και δεν θα κάνει δουλειά! Βρε gant, είσαι σίγουρος ότι δεν κρατούσε και ένα σπραίυ το οποίο ψέκαζε πριν περάσει τον πηλό? Αλλιώς, φοβάμαι ότι το χρώμα θα γέμισε αράχνη και θάμπωμα, ακόμα και τον πιο ήπιο πηλό να χρησιμοποίησε...

Από εκεί και πέρα, πηλό καλό είναι να περνάμε τουλάχιστον μια φορά το χρόνο (αν το αυτοκίνητο πλένεται συχνά και φυλάσσεται σε κλειστό πάρκινγκ) ή και ακόμα συχνότερα (αν δεν είμαστε και τόσο σχολαστικοί και αφήνουμε το αυτοκίνητό μας άπλυτο και με ρετσίνια-κουτσουλιές για καιρό) , αφού όσο καλά και να πλυθεί το αμάξι μας και όσο καθαρό και να φαίνεται, πάντα ο πηλός θα βγάλει και κάποια επιπλέον πραγματάκια και θα αφήσει εντελώς καθαρό το χρώμα μας, ώστε να προχωρήσουμε μετά σε γυάλισμα, ή κέρωμα. Επίσης, όπως πολύ σωστά είπε και ο Κώστας, μετά τον πηλό πρέπει να ακολουθεί οποωσδήποτε κέρωμα, αφού το χρώμα μένει εντελώς απροστάτευτο.

Γενικά στη χώρα μας ο πηλός είναι αρκετά δυσεύρετος και ακριβός, γι'αυτό καλύτερα να τον παραγγέλνετε από το ίντερνετ. Επίσης, αποφύγετε τον πηλό της 1Ζ που πουλάει το πράκτικερ, καθότι είναι πολύ σκληρός και δουλεύεται υπερβολικά δύσκολα! Μόλις φτιάξει ο καιρός, θα δοκιμάσω έναν της sonus για τον οποίο έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και θα γράψω εντυπώσεις.

Driver M
26-01-10, 23:29
Autoglym για δέρμα (cleaner και conditioner). Τα χρησιμοποιώ από το 1999 και είμαι πολύ ευχαριστημένος!!
Επίσης καλό είναι και το Vinyl & Rubber Care της ίδιας εταιρίας.

Παιδιά, όσο μπορείτε, γράφετε τα προϊόντα που προτείνετε με τον τρόπο που τα έγραψα εγώ στα αρχικά μου ποστ (εταιρεία, όνομα προϊόντος, είδος, τιμή και μια φώτο αν γίνεται) όπως κάνουν και τα site που ασχολούνται με το detailing, αφού έτσι είναι πολύ πιο εύκολο για τον ενδιαφερόμενο να βρει πληροφορίες για το εκάστοτε προϊόν, αλλά και την ακριβή του χρήση.

Επίσης, νομίζω ότι καλό είναι κάποιος αρμόδιος mod να δημιουργήσει ένα θέμα που να αφορά τον πηλό, ώστε να μεταφερθεί εκεί η όλη συζήτηση που κάναμε προηγουμένως πάνω στο ζήτημα αυτό, μιας και το συγκεκριμένο τοπικ αφορά μόνο προϊόντα που προτείνουμε στα υπόλοιπα μέλη.


εταιρεία: autoglym
προϊόν:vinyl&rubber care
είδος: περιποίηση-προστασία εσωτερικού

Το προϊόν αυτό αφορά την περιποίηση του ταμπλό αλλά και των τσιμουχών του αυτοκινήτου. Από προσωπική χρήση που του έχω κάνει, καθαρίζει καλά και προστατεύει από τις αντηλιακές ακτίνες, ενώ παράλληλα δε γυαλίζει πολύ, όπως άλλα προϊόντα της κατηγορίας αυτής, κάτι που προσωπικά δε μου αρέσει αφού μοιάζει λιγάκι με γλίτσα. Η τιμή του είναι γύρω στα 15 ευρώ. Από τις καλές προτάσεις της κατηγορίας.

gant
26-01-10, 23:32
Πηλός χωρίς λιπαντικό??? Άλλο πάλι και τούτο. Πέρα από το ότι είναι τρελή ανοησία να κάνει κάτι τέτοιο, ποτέ δεν πίστευα ότι είναι καν εφικτό, αφού ο πηλός θα κολλάει πάνω στο χρώμα και δεν θα κάνει δουλειά! Βρε gant, είσαι σίγουρος ότι δεν κρατούσε και ένα σπραίυ το οποίο ψέκαζε πριν περάσει τον πηλό? Αλλιώς, φοβάμαι ότι το χρώμα θα γέμισε αράχνη και θάμπωμα, ακόμα και τον πιο ήπιο πηλό να χρησιμοποίησε...

Από εκεί και πέρα, πηλό καλό είναι να περνάμε τουλάχιστον μια φορά το χρόνο (αν το αυτοκίνητο πλένεται συχνά και φυλάσσεται σε κλειστό πάρκινγκ) ή και ακόμα συχνότερα (αν δεν είμαστε και τόσο σχολαστικοί και αφήνουμε το αυτοκίνητό μας άπλυτο και με ρετσίνια-κουτσουλιές για καιρό) , αφού όσο καλά και να πλυθεί το αμάξι μας και όσο καθαρό και να φαίνεται, πάντα ο πηλός θα βγάλει και κάποια επιπλέον πραγματάκια και θα αφήσει εντελώς καθαρό το χρώμα μας, ώστε να προχωρήσουμε μετά σε γυάλισμα, ή κέρωμα. Επίσης, όπως πολύ σωστά είπε και ο Κώστας, μετά τον πηλό πρέπει να ακολουθεί οποωσδήποτε κέρωμα, αφού το χρώμα μένει εντελώς απροστάτευτο.

Γενικά στη χώρα μας ο πηλός είναι αρκετά δυσεύρετος και ακριβός, γι'αυτό καλύτερα να τον παραγγέλνετε από το ίντερνετ. Επίσης, αποφύγετε τον πηλό της 1Ζ που πουλάει το πράκτικερ, καθότι είναι πολύ σκληρός και δουλεύεται υπερβολικά δύσκολα! Μόλις φτιάξει ο καιρός, θα δοκιμάσω έναν της sonus για τον οποίο έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και θα γράψω εντυπώσεις.

Ξέρω κι εγώ ρε παιδιά τι να πώ! μήπως ήταν κάτι άλλο;
Pάντως μετά το κέρωσε με νάνο όπως προανέφερα, χρησιμοποιώντας αλοiφαδόρο. Μου είπε δε πως το αμάξι επειδή λαμποκοπάει, αν και έχει κάποια αράχνη απ τις βούρτσες των πλυντηρίων, δεν θέλει αλοιφή αλλά μόνο κερί.
Η απορία μου είναι πως το κερί δεν γυαλίζει κιόλας; χρειάζεται πρώτα αλοιφή;

Driver M
26-01-10, 23:42
Ξέρω κι εγώ ρε παιδιά τι να πώ! μήπως ήταν κάτι άλλο;
Pάντως μετά το κέρωσε με νάνο όπως προανέφερα, χρησιμοποιώντας αλοiφαδόρο. Μου είπε δε πως το αμάξι επειδή λαμποκοπάει, αν και έχει κάποια αράχνη απ τις βούρτσες των πλυντηρίων, δεν θέλει αλοιφή αλλά μόνο κερί.
Η απορία μου είναι πως το κερί δεν γυαλίζει κιόλας; χρειάζεται πρώτα αλοιφή;

Είμαστε οfftopic, αλλά τι να κάνουμε. Το κερί φίλε μου δε γυαλίζει, απλά προστατεύει το χρώμα και το κάνει πιο λαμπερό. Πολλά κεριά (συνθετικά συνήθως) περιέχουν κάποια έλαια, τα λεγόμενα fillers, τα οποία καλύπτουν για κάποιο διάστημα την αράχνη, με αποτέλεσμα αυτή να μη φαίνεται, τουλάχιστον όσο έντονα φαινόταν προηγουμένως. Δεν την εξαφανίζει όμως, απλά την καλύπτει και έτσι μόλις το κερί εξασθενήσει, η αράχνη θα γίνει και πάλι ορατή. Αν το αυτοκίνητο έχει λίγη αράχνη, μπορεί να περαστεί με μια ψιλή γυαλιστική αλοιφή και να αφαιρεθεί. Πάντως, ένα αυτοκίνητο 6ετίας, όσο υποδειγματικό πλύσιμο και να έχει υποστεί, πιστεύω ότι ένα γυάλισμα, έστω ελαφρύ το χρειάζεται. Απλά στα ανοιχτόχρωμα χρώματα η αράχνη φαίνεται πολύ λιγότερο απ'ότι στα πιο σκούρα με αποτέλεσμα να μην είναι τόσο ενοχλητική.

Την επόμενη φορά πάντως, κάνε και ένα γυαλισματάκι πριν το κέρωμα, σε έναν σωστό επαγγελματία βέβαια, όχι σε κάποιον που περνάει πηλό χωρίς λιπαντικό, γιατί βλέπω μαζί με την αράχνη να σου βγάζει και το χρώμα του αμαξώματος! :th_Laie_67-1:

zaharias
27-01-10, 00:01
Για το εσωτερικο χρησιμοποιω Armor All για τα δερματακια του (ειναι για καθαρισμο & συντηρηση) και γενικα κανω ολο το εσωτερικο, ταμπλο, κονσολα κτλ..

https://www.team.ie/images/AR13250EN.gif

Και κερακι Meguiars + καποιες αλοιφες για το εξω..

Κερι σε σπρευ χρησιμοποιω μια αυτο

https://www.autobarn.com.au/AB_images/products/images/prod_1202169426.jpg

και μια αυτο

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/01/G17516_UltiQuikWax1-1.jpg

Για γρατσουνιες αυτη..

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/01/G10307_ScratchX20_z-3.jpg

YAz
27-01-10, 01:08
Εγώ πάλι, είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από το κερί της Meguairs το NXT 2.0, το οποίο δίνει τρελή γυαλάδα στο αυτοκίνητο.

Driver M
27-01-10, 14:31
Εγώ πάλι, είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από το κερί της Meguairs το NXT 2.0, το οποίο δίνει τρελή γυαλάδα στο αυτοκίνητο.


Παιδιά, όσο μπορείτε, γράφετε τα προϊόντα που προτείνετε με τον τρόπο που τα έγραψα εγώ στα αρχικά μου ποστ (εταιρεία, όνομα προϊόντος, είδος, τιμή και μια φώτο αν γίνεται) όπως κάνουν και τα site που ασχολούνται με το detailing, αφού έτσι είναι πολύ πιο εύκολο για τον ενδιαφερόμενο να βρει πληροφορίες για το εκάστοτε προϊόν, αλλά και την ακριβή του χρήση.


Eίναι πολύ πιο εύχρηστο! :thnx:

Monsta
27-01-10, 19:46
Για το Vinyl & Rubber Care της Autoglym, έχω να πω ότι είναι από τα καλύτερα προϊόντα....έχει ως βάση το νερό (υδατο-βασικό).

Εάν περαστεί στη σωστή δόση, αφήνει μία "ματ' σε γυαλάδα επιφάνεια, που προσωπικά μου αρέσει πολύ (συχαίνομαι τα γυαλισμένα πλαστικά στο εσωτερικό και τη γλύτσα).

Εάν βάλουμε παραπάνω ποσότητα θα κάνει γλύτσα, αλλά ένα απλό σκούπισμα με ένα στεγνό πανί μικροινών θα γίνει τέλειο.

Driver M
28-01-10, 20:13
εταιρεία: Μeguiars
προϊόν: ΝΧΤ tech protectant
είδος: περιποίηση-προστασία εσωτερικού

Το προϊόν αυτό είναι ένα από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει (αν όχι το καλύτερο) για την περιποίηση του ταμπλό. Προσφέρει ματ αποτέλεσμα, αν περαστεί σε φυσιολογική ποσότητα και προσφέρει τόσο πολύ όμορφο οπτικό αποτέλεσμα, όσο και προστασία. Παράλληλα, έχει και πολύ καλή διάρκεια στο χρόνο. Ιδανικό για όλα τα πλαστικά του ταμπλό, σκληρά και μαλακά και μπορεί να περαστεί και σε τσιμούχες και ελαστικά, αν και εκεί καλύτερα να χρησιμοποιηθεί κάποιο πιο εξειδικευμένο προϊόν (όπως το Μ40 της ίδιας εταιρείας). Άριστο προϊόν σε νορμάλ τιμή (16 ευρώ τα 700ml).

(φώτο δυστυχώς δεν βρήκα)

Driver M
28-01-10, 20:25
εταιρεία: Armorall
προϊόν: tire foam
είδος: αφρός καθαρισμού ελαστικών

Ο αφρός της armorall είναι πραγματικά θαυματουργός. Ανακινούμε τη συσκευασία και ψεκάζουμε από απόσταση 20εκ περίπου στο πλάι των ελαστικών. Καλό είναι αν τα λάστιχα είναι πολύ βρώμικα να ρίξουμε λίγο νερό πρώτα να φύγουν οι χοντρές λάσπες. Αφού έχουμε κάνει ένα λεπτό στρώμα αφρού (μην βάζετε πολύ γιατί δεν πρόκειται να προσφέρει καλύτερα αποτελέσματα), αφήνουμε να φύγει μόνος του μετά από 4-5 λεπτά και είμαστε έτοιμοι. ΠΡΟΣΟΧΗ:Δεν ξεπλένουμε με νερό στο τέλος! Πανεύκολο στη χρήση προϊόν, το οποίο αφήνει τα λάστιχα πεντακάθαρα (ακόμα και τα παλιά και πολύ ταλαιπωρημένα) και τους δίνει μια όμορφη ματ εμφάνιση (σε αντίθεση με άλλα προϊόντα που γυαλίζουν υπερβολικά αφήνοντας την αίσθηση του ψεύτικου). Αρκεί για περίπου 40 ελαστικά και κοστίζει γύρω στα 8 ευρώ.

BILL007
28-01-10, 20:27
Eγω για τα λάστιχα χρησιμοποιώ το jel της armorall με κόστος περί τα 17 ευρώ αν θυμάμαι...

https://www.armorall.com.au/images/library/Image/products/prod_extremeTyreShineGel.jpg


https://www.armorall.com.au/content.aspx?id=68



Products

Extreme Tyre Shine Gel - Available in 500ml


High gloss shine
Lasts weeks
The ARMOR ALL® Tyre Shine Gel makes it easy to achieve that long lasting high-gloss shine. Protect your tyres against harmful elements that cause fading and cracking.
Directions
1. Wash tyres to remove dirt and mud.
2. Shake well.
3. Unscrew cap and remove the foil seal before first use.
4. Squeeze product onto an applicator or cloth.
5. Apply evenly onto tyre sidewall.

Attention: Use only as directed. Use only on sidewalls of tyres. Do not use on cycle tyres. Not for use on treads, floors, paint, vehicle controls (pedals, steering wheels), bench or cycle seats, brake drums and other surfaces where slipperiness may be hazardous. Any product that remains on cement or driveway should be washed with detergent to prevent stains and slippery conditions.






ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ!ΤΟ ΣΥΣΤΗΝΩ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ!!!:D:D:D

Driver M
28-01-10, 20:36
Eγω για τα λάστιχα χρησιμοποιώ το jel της armorall με κόστος περί τα 17 ευρώ αν θυμάμαι...

ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ!ΤΟ ΣΥΣΤΗΝΩ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ!!!:D:D:D

Έχω ακούσει πολύ καλά σχόλια για το προϊόν αυτό, αν και ακόμα δεν το έχω χρησιμοποιήσει. Απ'ότι γνωρίζω, έχει αυξημένη διάρκεια σε σχέση με τον αφρό της ίδιας εταιρείας, με μοναδικά μειονεκτήματα την κάπως πιο δύσκολη εφαρμογή (όχι τίποτα φοβερό, απλά περνιέται με σφουγγαράκι όπως όλα τα gel) και την πιο τσιμπημένη τιμή του (σχεδόν διπλάσια).
Φαίνεται πάντως ότι η armorall έχει ρέντα στα ελαστικά...

Driver M
31-01-10, 20:38
εταιρεία: Meguiars
προϊόν: ultimate quik detailer
είδος: quick detailing

Το προϊόν αυτό είναι πραγματικό εργαλείο. Περνιέται ανάμεσα στα πλυσίματα, ή αμέσως μετά από αυτά και προστατεύει το κερί, ενώ δίνει και φοβερή γυαλάδα και wet look στο χρώμα. Παράλληλα, είναι φοβερά υδροφοβικό, με αποτέλεσμα να δημιουργεί έντονο beading. Αν ψεκαστεί στα τζάμια, απωθεί έντονα το νερό με αποτέλεσμα αν τρέχουμε με 70-80 χλμ και πάνω το νερό να φεύγει χωρίς να χρειαστεί να ανοίξουμε υαλοκαθαριστήρες! Τέλος, είναι ιδανικό για λιπαντικό πηλού (χωρίς να χρειάζεται νέο πλύσιμο το αυτοκίνητο μετά), αλλά λόγω σχετικά τσιμπημένης τιμής δεν το συνιστώ για τέτοια χρήση. Πανεύκολο στο πέρασμα, αφού ψεκάζουμε (σε στεγνό αυτοκίνητο) και σκουπίζουμε με mf. Τιμή γύρω στα 23 ευρώ ta 650ml.

Driver M
31-01-10, 20:58
εταιρεία: Sonax
προϊόν: gloss shampoo
είδος: σαμπουάν αυτοκινήτου

Το σαμπουάν, είναι το βασικότερο προϊόν περιποίησης αυτοκινήτου το οποίο δεν πρέπει να λείπει από κανένα. Και το συγκεκριμένο σαμπουάν αποτελεί μακράν την καλύτερη πρόταση για τα χρήματά του (6 ευρώ/λίτρο). Κάνει πολύ αφρό, έχει πολύ καλές καθαριστικές ικανότητες και ωραίο άρωμα (πορτοκαλιού) και είναι κατάλληλο και για λιπαντικό πηλού. Από τα καλύτερα σαμπουάν που έχω χρησιμοποιήσει και το συστήνω σε όλους, αφού είναι ιδιαίτερα οικονομικό και βρίσκεται πολύ εύκολα (praktiker, carrefour, alex pak κλπ).

BILL007
31-01-10, 21:11
εταιρεία: Sonax
προϊόν: gloss shampoo
είδος: σαμπουάν αυτοκινήτου


και εγώ αυτό χρησιμοποιώ...AAA+!!!!!:thumbsup::thumb sup::thumbsup:

Driver M
05-02-10, 21:59
εταιρεία: 1Ζ
προϊόν: paint polish
είδος: αλοιφή γυαλίσματος

H συγκεκριμένη αλοιφή είναι μέτριας επιθετικότητας και χρησιμοποιείται για την αφαίρεση ψιλής έως μέτριας αράχνης και γενικά διαφόρων ελαφριών έως μέτριων προβλημάτων που εμφανίζει το χρώμα. Η εταιρεία το συστήνει για χρώματα 2-3 ετών. Στην πράξη τώρα, το προϊόν προσφέρει πολύ καλά αποτελέσματα αν χρησιμοποιηθεί με αλοιφαδόρο και polishing pad, αφού με 1-2 περάσματα καθαρίζει πολύ καλά το χρώμα από τις διάφορες ατέλειες, ενώ είναι και αρκετά ήπιο και δε θυσιάζει πολύ βερνίκι. Μπορεί να δουλευτεί και με το χέρι, αλλά μην περιμένετε και φοβερά αποτελέσματα, ενώ θα πρέπει να έχετε και γερά πνευμόνια και χέρια για να γίνει αξιόλογη δουλειά. Σε ανοιχτόχρωμα χρώματα, μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως τελικό προϊόν, αλλά για σκουρόχρωμα (μαύρα κυρίως) χρώματα, καλό είναι να περνιέται και μια ψιλή αλοιφή στο τέλος, για καλύτερο φινίρισμα. Το προϊόν αυτό είναι πολύ τίμιο, καθώς με τιμή 7 ευρώ είναι ιδανικό για ερασιτεχνική χρήση και δεν απέχει ιδιαίτερα από γυαλιστικές αλοιφές άλλων εταιρειών που είναι πολύ ακριβότερες (πχ η Μ80 της meg κοστίζει 28 ευρώ). Προτείνεται για κατόχους αυτοκινήτων που το χρώμα τους έχει αρχίσει να εμφανίζει τα πρώτα σημάδια κόπωσης (αράχνες, ρετσίνια και ρύποι που έχουν εισχωρήσει στο βερνίκι, θαμπάδες κλπ) και μπορεί να περνιέται μια με δύο φορές το χρόνο άφοβα.

Driver M
08-03-10, 18:51
εταιρεία: sonus
όνομα: ultra fine detailing clay bar
είδος: πηλός

Τη σημασία του πηλού, τη γνωρίζουν όλοι όσοι έχουν ασχοληθεί, έστω και λίγο, με την περιποίηση του αυτοκινήτου τους. Καθαρίζει το χρώμα από την επιφανειακή οξείδωση και ό,τι άλλο (ρετσίνια, κουτσουλιές κλπ) δε βγαίνει με το απλό πλύσιμο, αφήνοντας μια πολύ απαλή επιφάνεια, κατάλληλα προετοιμασμένη για γυάλισμα και κέρωμα. Ο συγκεκριμένος πηλός, είναι πραγματικά άψογος, αφού δουλεύεται πολύ εύκολα (είναι αρκετά μαλακός) και κάνει φοβερή δουλειά σε καλής και μέτριας κατάστασης χρώματα. Για παλιά χρώματα, θα χρειαστεί κάτι πιο επιθετικό (όπως ο κόκκινος της meguiars). Επίσης, δεν κάνει την παραμικρή αράχνη πάνω στο χρώμα, αφού όπως είπα, είναι πολύ ήπιος και μαλακός. Η τιμή του ανέρχεται στα 10.70 ευρώ/80γρ. Φυσικά, δεν τον χρησιμοποιήσουμε ολόκληρο αλλά τον κόβουμε στα δύο (ακόμα και στα τρία) και μπορούμε να τον χρησιμοποιήσουμε 4-5 φορές (ανά κομμάτι), ανάλογα και με το πόσο βρώμικο είναι το αυτοκίνητό μας. Τον προτείνω ανεπιφύλακτα, καθώς είναι ένα πολύ χρήσιμο προϊόν που μπορεί να το χρησιμοποιήσει εύκολα ο καθένας και η τιμή του είναι σχετικά προσιτή.

Monsta
08-03-10, 19:08
Πηλός με 10.70????? Τι είπες τώρα????

Για πες μαγαζί να πεταχτώ να πάρω καμιά ....ντουζίνα.

Driver M
08-03-10, 19:12
Πηλός με 10.70????? Τι είπες τώρα????

Για πες μαγαζί να πεταχτώ να πάρω καμιά ....ντουζίνα.

Xα! Πράγματι για Ελλάδα η τιμή αυτή είναι αλλού...

Είναι εκεί που σου είχα στείλει και για το κερί, στο Περιστέρι. Αν έχεις χάσει τη διεύθυνση, μπορώ να στην ξαναστείλω.

Monsta
08-03-10, 19:23
Xα! Πράγματι για Ελλάδα η τιμή αυτή είναι αλλού...

Είναι εκεί που σου είχα στείλει και για το κερί, στο Περιστέρι. Αν έχεις χάσει τη διεύθυνση, μπορώ να στην ξαναστείλω.

Αν θες στείλε μου με ΠΜ το τηλ/νό τους.

:thnx:

Driver M
13-03-10, 17:49
εταιρεία: collinite
προϊόν: marque d'elegance 915
είδος: κερί

Πρόκειται για κερί carnauba, σε μορφή πάστας. Είναι, μαζί με το 845 της ίδιας εταιρείας, ίσως το καλύτερο κερί που έχω δοκιμάσει. Επειδή είναι σε σκληρή μορφή, περνιέται λίγο πιο δύσκολα από το πανεύκολο 845, ενώ αφαιρείται επίσης λίγο πιο δύσκολα, χωρίς να σημαίνει ότι είναι δύσκολο κερί. Η φοβερή αντοχή του πάντως (σε τεστ του detailingworld, αποδείχτηκε ότι κρατάει πάνω από 6 μήνες, κάτι που κάνουν πολύ λίγα κεριά πολλαπλάσιας αξίας, από swissvax και zymol) και η φοβερή γυαλάδα του, το καθιστούν ως την πρώτη επιλογή (σε σχέση με το 845) για τους πολύ απαιτητικούς. Πραγματικά θωρακίζει το χρώμα (παρότι φυσικό κερί), χωρίς να υστερεί σε αισθητικό αποτέλεσμα, όπως κάνουν κάποια συνθετικά κεριά. Πέρασμα κάθε 3 μήνες (για τους σχολαστικούς) και το χρώμα θα είναι πάντα άριστα προστατευμένο. Η τιμή του ανέρχεται στα 30 ευρώ, συσκευασία όμως είναι πολύ μεγάλη (12 FL OZ) και σε συνδιασμό με την τεράστια αντοχή του, θα κρατήσει χρόνια, καθιστώντας το και πολύ καλό value for money, εκτός από κορυφαίο κερί.

gnx
13-03-10, 19:12
Κώστα αυτον εχω χρησιμοποιήσει και εγώ.

gyiama
18-03-10, 00:36
το τελευταιο κερι που χρησημοποιησα ειναι το 20 και γενικα οτι κερι χρησημοποιησα ειναι απο την επαγγελματικη σειρα της meguiars (εναι αυτο που ανεφερα πιο πανω που νομιζα οτι ειναι το 40-44)και μπορω να πω οτι εμεινα αρκετα ευχαριστημενος! τωρα μπορει να μπερδευω και λιγο το ολο θεμα με την εννοια οτι η εταιρεια το αναφερει σαν Pro Polymer Sealant και οχι σαν wax!! ολες οι εφαρμογες που εχω κανει δλδ και το 26 και το 20 και το gold class(αυτο δεν ειναι επαγγελματικη σειρα) και το 3Μ τα περασα με το χερι!!σαν βαθμολογια τα βαζω

1 το 20
2 το 26
3 το 3Μ
4 το gold class(αυτο να πω την αληθεια δεν καταλαβα διαφορα)

ολα ειναι σε μορφη αλοιφης και οχι παστας ολα πολυ ευκολα στη χρηση τους και στο σκουπισμα!! το 20 μαλιστα γραφει οτι θελει 12 ωρες ωστε να πολυμεριστει και να προσφερει την πληρη προστασια του!!!βεβαια εγω με την γκαντεμια που με δερνει δεν προλαβα να το χαρω ουτε 1 ωρα μιας και με το που το εβγαλα απ το γκαραζ ανοιξαν οι ουρανοι και εριξε καρεκλες τραπεζια καναπεδες συνθετα κρεβατια και οτι αλλο επιπλο υπαρχει!!!:ranting2:οποτε δεν καταλαβα ουτε την αντοχη του στον χρονο αλλα μπορο να πω οτι τουλαχιστο 1 μηνα προσεφερε αρκετη προστασια απο βρωμιες μυγακια κλπ!!υπαρχει περιπτωση αν το περασω με αλοιφαδορο να εχω καλυτερα αποτελεσματα και ισως μεγαλυτερη διαρκεια?(παντα θεωρητικα μιας και οπως ειπα δεν προλαβα καν να μεινει ι ωρα πανω στο στεγνο αυτοκινητο )

john
18-03-10, 15:24
εταιρεία: collinite
προϊόν: marque d'elegance 915
είδος: κερί

Πρόκειται για κερί carnauba, σε μορφή πάστας. Είναι, μαζί με το 845 της ίδιας εταιρείας, ίσως το καλύτερο κερί που έχω δοκιμάσει. Επειδή είναι σε σκληρή μορφή, περνιέται λίγο πιο δύσκολα από το πανεύκολο 845, ενώ αφαιρείται επίσης λίγο πιο δύσκολα, χωρίς να σημαίνει ότι είναι δύσκολο κερί. Η φοβερή αντοχή του πάντως (σε τεστ του detailingworld, αποδείχτηκε ότι κρατάει πάνω από 6 μήνες, κάτι που κάνουν πολύ λίγα κεριά πολλαπλάσιας αξίας, από swissvax και zymol) και η φοβερή γυαλάδα του, το καθιστούν ως την πρώτη επιλογή (σε σχέση με το 845) για τους πολύ απαιτητικούς. Πραγματικά θωρακίζει το χρώμα (παρότι φυσικό κερί), χωρίς να υστερεί σε αισθητικό αποτέλεσμα, όπως κάνουν κάποια συνθετικά κεριά. Πέρασμα κάθε 3 μήνες (για τους σχολαστικούς) και το χρώμα θα είναι πάντα άριστα προστατευμένο. Η τιμή του ανέρχεται στα 30 ευρώ, συσκευασία όμως είναι πολύ μεγάλη (12 FL OZ) και σε συνδιασμό με την τεράστια αντοχή του, θα κρατήσει χρόνια, καθιστώντας το και πολύ καλό value for money, εκτός από κορυφαίο κερί.



χρεαζεται αλοιφαδορο? κ εαν ναι με τι βουρτσα?

Driver M
18-03-10, 18:11
χρεαζεται αλοιφαδορο? κ εαν ναι με τι βουρτσα?

Όχι φίλε, δε χρειάζεται αλοιφαδόρο. Με το χέρι περνιέται, με application pad. Πάντως, γενικά για τα κεριά (συνήθως συνθετικά ή sealants) όταν τα περνάς με αλοιφαδόρο, να χρησιμοποιείς finishing pad, δηλαδή το πιο μαλακό pad που έχεις.

giyama, τα sealants μπορούν να περνιούνται με αλοιφαδόρο, όχι όμως ότι υπάρχει ουσιαστική διαφορά με το χέρι. Το βασικό στα sealants (σαν αυτά της meg που χρησιμοποίησες), είναι να τα αφήνεις αρκετή ώρα να δράσουν, αφού ο χρόνος που χρειάζονται για να απορροφηθούν σωστά, είναι πολύ μεγαλύτερος από των φυσικών κεριών. Άρα, είτε με χέρι, είτε με αλοιφαδόρο, το βασικό είναι το curing time, που διαρκεί ακόμα και όταν έχεις σκουπίσει το sealant και κρατάει περίπου 12-24 ώρες. Αυτές τις ώρες, καλό είναι να φυλάσσεις το αυτοκίνητό σου σε κλειστό χώρο και γενικά να προσέχεις λιγάκι το αμάξωμα να μη βρωμίσει, αφού ακόμα δεν έχει δράσει καλά το sealant. Μετά και στο Dakar να πας, δεν παθαίνει τίποτα. thumb

Πάντως, θα σου συνιστούσα να πας σε άλλα κεριά, καθώς η meg παρότι κορυφαία εταιρεία, στα κεριά δεν είναι ό,τι καλύτερο. Προσωπικά, έχω δοκιμάσει τα ΝΧΤ 2 και gold class, σε υγρή μορφή και τα δύο. Το δεύτερο, έδινε φανταστική λάμψη αλλά από αντοχή έπασχε αφού μετά βίας έβγαζε το μήνα. Κοινώς, μόνο για καλοκαίρι και μόνο αν έχουμε βάλει πρώτα κάποιο sealant, ώστε να προστατεύει το χρώμα. Το ΝΧΤ πάλι, ήταν πολύ καλύτερο σε διάρκεια (στους δύο μήνες που το ξαναπέρασα, άντεχε ακόμα) και ικανοποιητικό (για συνθετικό κερί) σε γυαλάδα. Και πάλι όμως, στα χρήματά τους υπάρχουν πολύ καλύτερα κεριά, οπότε προτείνω να αλλάξεις εταιρεία ως προς τον τομέα αυτό, κυρίως αν σε ενδιαφέρει αρκετά η αντοχή, όπως εμένα.

Monsta
18-03-10, 19:58
Πάντως, γενικά για τα κεριά (συνήθως συνθετικά ή sealants) όταν τα περνάς με αλοιφαδόρο, να χρησιμοποιείς finishing pad, δηλαδή το πιο μαλακό pad που έχεις.



Πολύ σωστός ο 'οδηγός Μ', να συμπληρώσω μόνο ότι στα finishing pads να προτιμάτε πάντα εκείνα τα σφουγγάρια με τα 'βυζάκια' στην επιφάνειά τους.

Αυτά τα μαλακά 'βιζάκια' βοηθούν ώστε να ελαχιστοποιούνται οι ατέλειες που αφήνει ο αλοιφαδόρος, κυρίως στα σκούρα χρώματα.


edit: Μη ξεχνάτε να πλένετε συχνά τα σφουγγαράκια και τα MF κάτω από τη βρύση, ενώ όταν τα σφουγγάρια αρχίζουν να φθείρονται τα πετάμε και πέρνουμε καινούρια. Το κόστος είναι αστείο!

:original:

gant
18-03-10, 20:13
Οι γνωρίζοντες ας βοηθήσουν. Αγόρασα τον Νοέμβρio, αλλά δεν το χρησιμοποίησα ακόμη, αυτό με τα νανοστοιχεία της bmw. Λέει τίποτα σε σχέση με αυτά που αναφέρεστε, η τζάμπα τα 30 και κάτι ευρώ;

Driver M
18-03-10, 20:27
Οι γνωρίζοντες ας βοηθήσουν. Αγόρασα τον Νοέμβρio, αλλά δεν το χρησιμοποίησα ακόμη, αυτό με τα νανοστοιχεία της bmw. Λέει τίποτα σε σχέση με αυτά που αναφέρεστε, η τζάμπα τα 30 και κάτι ευρώ;

Δεν το έχω δοκιμάσει φίλε. Λέει ποιας εταιρείας είναι? Γιατί τα περισσότερα προϊόντα detailing της bmw είναι συνήθως sonax ή meguiars.
Πάντως, όπως και να έχει κακό δεν κάνει. Χρησιμοποίησέ το και αν δεν σε καλύψει, πας σε κάτι άλλο...

Μοnsta όπως τα λες για τον καθαρισμό των pads, τα οποία αν είναι καλής ποιότητας και με φυσιολογική χρήση, κρατούν χρόνια. Τώρα το κόστος για τα καλά pads (lake country, meg, sonus κλπ) δεν είναι και ιδιαίτερα προσιτό (14-30 ευρώ, αν και υπάρχουν και πιο οικονομικά από 3Μ κα), αλλά αν σκεφτούμε ότι κρατάνε για αρκετά χρόνια. τότε δεν είναι και φοβερό. Άλλωστε δε χρειαζόμαστε και πολλά, αφού με 2-3 διαφορετικής σκληρότητας pads (cutting, polishing, finishing), o μέσος χρήστης είναι απόλυτα καλυμένος.

Monsta
18-03-10, 20:38
Οι γνωρίζοντες ας βοηθήσουν. Αγόρασα τον Νοέμβρio, αλλά δεν το χρησιμοποίησα ακόμη, αυτό με τα νανοστοιχεία της bmw. Λέει τίποτα σε σχέση με αυτά που αναφέρεστε, η τζάμπα τα 30 και κάτι ευρώ;

Δε γνωρίζω για το συγκεκριμένο προϊόν της bmw, αλλά έχω χρησιμοποιήσει της Percenta και δεν είχα κανένα αποτέλεσμα. Πλήρη απογοήτευση!!





με φυσιολογική χρήση, κρατούν χρόνια..

Τα αλλάζω περίπου 1 φορά το μήνα, αφού δεν αντέχουν περισσότερο.

Driver M
18-03-10, 21:08
Δε γνωρίζω για το συγκεκριμένο προϊόν της bmw, αλλά έχω χρησιμοποιήσει της Percenta και δεν είχα κανένα αποτέλεσμα. Πλήρη απογοήτευση!!




Τα αλλάζω περίπου 1 φορά το μήνα, αφού δεν αντέχουν περισσότερο.

Ναι αλλά εσύ μιλάς για επαγγελματική χρήση, που σημαίνει ότι τα χρησιμοποιείς καθημερινά. Ένας μέσος ερασιτέχνης χρήστης, δε νομίζω να χρησιμοποιεί τον αλοιφαδόρο πάνω από 5-6 φορές το χρόνο, κυρίως τα cutting και polishing pad. Μόνο για κέρωμα (αν το κάνει με αλοιφαδόρο) μπορεί να τον χρησιμοποιεί πιο συχνά, οπότε το πολύ πολύ να αλλάζει finishing.

Με τέτοια χρήση λοιπόν, αντέχουν εύκολα κανά δυο χρόνια. Από εκεί και πέρα είπαμε, εκτός από τη χρήση παίζει ρόλο και η ποιότητα.

ps ποιας εταιρείας pads χρησιμοποιείς παρεπιμπτόντως?

gyiama
18-03-10, 21:14
Όχι φίλε, δε χρειάζεται αλοιφαδόρο. Με το χέρι περνιέται, με application pad. Πάντως, γενικά για τα κεριά (συνήθως συνθετικά ή sealants) όταν τα περνάς με αλοιφαδόρο, να χρησιμοποιείς finishing pad, δηλαδή το πιο μαλακό pad που έχεις.

giyama, τα sealants μπορούν να περνιούνται με αλοιφαδόρο, όχι όμως ότι υπάρχει ουσιαστική διαφορά με το χέρι. Το βασικό στα sealants (σαν αυτά της meg που χρησιμοποίησες), είναι να τα αφήνεις αρκετή ώρα να δράσουν, αφού ο χρόνος που χρειάζονται για να απορροφηθούν σωστά, είναι πολύ μεγαλύτερος από των φυσικών κεριών. Άρα, είτε με χέρι, είτε με αλοιφαδόρο, το βασικό είναι το curing time, που διαρκεί ακόμα και όταν έχεις σκουπίσει το sealant και κρατάει περίπου 12-24 ώρες. Αυτές τις ώρες, καλό είναι να φυλάσσεις το αυτοκίνητό σου σε κλειστό χώρο και γενικά να προσέχεις λιγάκι το αμάξωμα να μη βρωμίσει, αφού ακόμα δεν έχει δράσει καλά το sealant. Μετά και στο Dakar να πας, δεν παθαίνει τίποτα. thumb

Πάντως, θα σου συνιστούσα να πας σε άλλα κεριά, καθώς η meg παρότι κορυφαία εταιρεία, στα κεριά δεν είναι ό,τι καλύτερο. Προσωπικά, έχω δοκιμάσει τα ΝΧΤ 2 και gold class, σε υγρή μορφή και τα δύο. Το δεύτερο, έδινε φανταστική λάμψη αλλά από αντοχή έπασχε αφού μετά βίας έβγαζε το μήνα. Κοινώς, μόνο για καλοκαίρι και μόνο αν έχουμε βάλει πρώτα κάποιο sealant, ώστε να προστατεύει το χρώμα. Το ΝΧΤ πάλι, ήταν πολύ καλύτερο σε διάρκεια (στους δύο μήνες που το ξαναπέρασα, άντεχε ακόμα) και ικανοποιητικό (για συνθετικό κερί) σε γυαλάδα. Και πάλι όμως, στα χρήματά τους υπάρχουν πολύ καλύτερα κεριά, οπότε προτείνω να αλλάξεις εταιρεία ως προς τον τομέα αυτό, κυρίως αν σε ενδιαφέρει αρκετά η αντοχή, όπως εμένα.

οπως ειχα ανφερει την ''ερασιτεχνικη'' σειρα της meg δεν την δουλεψα μονο το gold class μιας και ειχα ακουσει τα καλυτερα αλλα τελικα οπως ακριβως τα ειπες εγινε!!τωρα για το 20 που χρησημοποιησα την πατησα γιατι εριχνε ''καρεκλες'' και δυστυχως επρεπε να φυγω οποτε δεν μπορεσε να δουλεψει σωστα!!τωρα που ετοιμαζομαι για το καθιερωμενο γυαλισμα κερωμα θα το αφησω καλα καλα να δεσει το ''γλυκο'' και θα σας πω αποτελεσματα!!!:thanks: για τις διευκρινισεις !!τελικα δεν θα παρω(αλλα 30ε) αλλη μια γουνα για τα κερια...μια χαρα ειναι και το χερι!!!!!!!εχω δωσει μια περιουσια για ''καλυντικα'' του αυτοκινητου!!! ''γκομενα'' να ηταν τοσα καλυντικα δεν θα ειχε!!!!:thumbsup:

Monsta
18-03-10, 23:28
Ναι αλλά εσύ μιλάς για επαγγελματική χρήση, που σημαίνει ότι τα χρησιμοποιείς καθημερινά. Ένας μέσος ερασιτέχνης χρήστης, δε νομίζω να χρησιμοποιεί τον αλοιφαδόρο πάνω από 5-6 φορές το χρόνο, κυρίως τα cutting και polishing pad. Μόνο για κέρωμα (αν το κάνει με αλοιφαδόρο) μπορεί να τον χρησιμοποιεί πιο συχνά, οπότε το πολύ πολύ να αλλάζει finishing.

Με τέτοια χρήση λοιπόν, αντέχουν εύκολα κανά δυο χρόνια. Από εκεί και πέρα είπαμε, εκτός από τη χρήση παίζει ρόλο και η ποιότητα.

ps ποιας εταιρείας pads χρησιμοποιείς παρεπιμπτόντως?

Σωστά, η χρήση που τρώνε τα δικά μου είναι μεγάλη. Διότι πέραν των τυπικών γυαλισμάτων, έχουμε και το κομμάτι του βαψίματος, όπου και εκεί ότι βάφεται στη συνέχεια γυαλίζεται, άρα επιπλέον δουλίτσα για τα κακόμοιρα τα σφουγγαράκια μου....

Έχω τη σειρά της 3Μ σε όλα τα χρώματα :original:

makisM5
18-03-10, 23:33
Σωστά, η χρήση που τρώνε τα δικά μου είναι μεγάλη. Διότι πέραν των τυπικών γυαλισμάτων, έχουμε και το κομμάτι του βαψίματος, όπου και εκεί ότι βάφεται στη συνέχεια γυαλίζεται, άρα επιπλέον δουλίτσα για τα κακόμοιρα τα σφουγγαράκια μου....

Έχω τη σειρά της 3Μ σε όλα τα χρώματα :original:
επρεπε να εχεις τη ΟΛΗ ΤΗ σειρα Μ3/// οχι 3μ!!!!!!!:thumbsdown:

Monsta
18-03-10, 23:34
επρεπε να εχεις τη ΟΛΗ ΤΗ σειρα Μ3/// οχι 3μ!!!!!!!:thumbsdown:

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ καλά ΔΕ παίζεσαι ρε φίλε Α ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!!!

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

makisM5
18-03-10, 23:35
ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ καλά ΔΕ παίζεσαι ρε φίλε Α ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!!!

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

αυριο θα εισαι στο ΘΕΜΑ ΤΟ ΚΑΛΟ????? ΧΟΛΑΡΓΟ!!!!?????:shok:

gant
19-03-10, 00:28
:whistle: Μιά απορία: To κερί δεν είναι συγχρόνως γυαλιστικό αλλά και προστασία χρώματος;

Monsta
19-03-10, 00:44
:whistle: Μιά απορία: To κερί δεν είναι συγχρόνως γυαλιστικό αλλά και προστασία χρώματος;

Σωστά. Δίνει μία επιφανείακή γυαλάδα και προστατεύει το χρώμα. Δεν καλύπτει όμως, ούτε αφαιρεί γρατζουνιές από πλυντήρια και άλλα 'προβλήματα'. Εκεί χρειάζονται αλοιφές γυαλίσματος και αλοιφαδόρος για να αντιμετωπιστούν.

Driver M
19-03-10, 01:00
:whistle: Μιά απορία: To κερί δεν είναι συγχρόνως γυαλιστικό αλλά και προστασία χρώματος;

Γυαλιστικό με την αυστηρή έννοια το όρου, θεωρείται το προϊόν που αφαιρεί γρατζουνιές, αράχνες κλπ, οπότε με αυτή την έννοια, το κερί δεν είναι γυαλιστικό, αφού δεν εξαφανίζει ατέλειες, αλλά τις καλύπτει προσωρινά (αν έχει στοιχεία glaze), ή απλά προστατεύει το χρώμα.

Αν εννοείς ότι είναι γυαλιστικό, με την έννοια ότι κάνει το αμάξωμα να γυαλίζει εξωτερικά, τότε σε μεγάλο ισχύει. Απλά, τα κεριά, κυρίως τα συνθετικά και τα sealants, δεν γυαλίζουν (αισθητικά) τόσο το αμάξωμα, αλλά προστατεύουν το καθάρισμα που έχουμε κάνει πριν. Κοινώς, αν το αμάξι δεν έχει πλυθεί καλά, το κερί που θα μπει από πάνω δεν θα κάνει θαύματα, ενώ αντίθετα, αν έχουμε καθαρίσει τέλεια το αμάξωμα (με γυάλισμα, πηλό, glazes κλπ, ανάλογα την περίπτωση), το κερί θα σφραγίσει το τέλεια καθαρισμένο χρώμα και έτσι θα δείχνει τέλειο. Άρα, το κέρωμα έχει φοβερό αισθητικό αποτέλεσμα, μόνο αν το πλύσιμο είναι πολύ καλό. Το ίδιο ισχύει και με τα φυσικά κεριά σε μεγάλο βαθμό, μόνο που αυτά λόγω του συστατικού carnauba, δίνουν επιπλέον λάμψη στο χρώμα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν πρέπει να έχει πλυθεί πολύ καλά πρώτα...

Κατά συνέπεια, αν θέλουμε τέλειο αισθητικό αποτέλεσμα, φροντίζουμε να πλύνουμε όσο καλύτερα μπορούμε το αυτοκίνητό μας, να προετοιμάσουμε καλά το χρώμα μας για κέρωμα (με ό,τι αυτό μπορεί να περιλαμβάνει) και στο τέλος να κερώσουμε, σφραγίζοντας και προστατεύοντας το χρώμα.

gyiama
19-03-10, 10:38
μιας και μιλαμε για αλοιφες κερια κλπ θελω να κανω μια ερωτηση σχετικα με τα σφουγκαρια γουνες κλπ των αλοιφαδορω!!εχω προσεξει οτι η καθε εταιρεια δουλευει διαφορετικα τις αλοιφες της!!πχ η meg δουλευει την χοντρη αλοιφη 86,84 κλπ με την γουνα (αυτη που ειναι απο ''προβατο'' η μαλλον καλυτερα ολοκληρο το προβατο τοσο μεγαλη και τοσομλιαρη που ειναι)και τις πιο ''ψιλες'' 82,80 κλπ με το σφουγκαρι(το κιτρινο)τα κερια τα δουλευει με ενα ακομα σφουγκαρι αν θυμαμαι καλα το μαυρο!!η 3Μ δουλευει εντελως το αναποδο δλ χοντρη ψιλη με σφουγκαρια και κερι με γουνα!!! και ρωταω τωρα εγω,υπαρχει ενας βασικος κανονας χρησης για τα σφουγκαρια γουνες κλπ στις αλοιφες?η πρεπει να πηγαινουμε με την καθε εταιρεια?το λεω αυτο γιατι η καθεμια εχει αλλη βαση για τα δικα της σφουγκαρια κλπ και το κοστος τους δεν ειναι καθολου μικρο!!

Driver M
19-03-10, 14:12
μιας και μιλαμε για αλοιφες κερια κλπ θελω να κανω μια ερωτηση σχετικα με τα σφουγκαρια γουνες κλπ των αλοιφαδορω!!εχω προσεξει οτι η καθε εταιρεια δουλευει διαφορετικα τις αλοιφες της!!πχ η meg δουλευει την χοντρη αλοιφη 86,84 κλπ με την γουνα (αυτη που ειναι απο ''προβατο'' η μαλλον καλυτερα ολοκληρο το προβατο τοσο μεγαλη και τοσομλιαρη που ειναι)και τις πιο ''ψιλες'' 82,80 κλπ με το σφουγκαρι(το κιτρινο)τα κερια τα δουλευει με ενα ακομα σφουγκαρι αν θυμαμαι καλα το μαυρο!!η 3Μ δουλευει εντελως το αναποδο δλ χοντρη ψιλη με σφουγκαρια και κερι με γουνα!!! και ρωταω τωρα εγω,υπαρχει ενας βασικος κανονας χρησης για τα σφουγκαρια γουνες κλπ στις αλοιφες?η πρεπει να πηγαινουμε με την καθε εταιρεια?το λεω αυτο γιατι η καθεμια εχει αλλη βαση για τα δικα της σφουγκαρια κλπ και το κοστος τους δεν ειναι καθολου μικρο!!

Kοίτα, γουνάκια είναι δύο ειδών, τα πρώτα είναι πολύ ισχυρές κοπτικές ικανότητες και χρησιμεύουν σαν cutting pad (αυτά είναι η πλειοψηφία) και υπάρχουν και μερικά που είναι αρκετά μαλακά και χρησιμοποιούνται σαν πολύ ελαφριά polishing pads. Κατά συνέπεια, τα πρώτα είναι αυτά που δουλεύει η meg με τις χοντρές αλοιφές της και τα δεύτερα, αυτά που δουλεύει η 3Μ για κέρωμα. Δεν είναι τα ίδια γουνάκια λοιπόν.

Από εκεί και πέρα, θεωρητικά μπορούμε να δουλέψουμε οποιαδήποτε γυαλιστική αλοιφή με οποιοδήποτε pad, απλά θα αλλάζει η κοπτικότητα. Για παράδειγμα, αν χρησιμοποιήσουμε την 85 της meg με cutting pad, θα έχουμε έναν πολύ δυνατό κοπτικά συνδιασμό, αν τη χρησιμοποιήσουμε όμως με polishing pad, το αποτέλεσμα θα είναι πιο ήπιο. Απλά ο κανόνας είναι τις χοντρές αλοιφές να τις περνάμε με cutting pad, τις μεσαίες με Polishing και τις ψιλές ή τα sealants-glazes με finishing pad. Από εκεί και πέρα, ανάλογα την περίπτωση, μπορούμε να κάνουμε και τους συνδιασμούς που εξυπηρετούν καλύτερα την περίπτωσή μας. Εγώ για παράδειγμα, όταν θέλω πιο επιθετικό γυάλισμα, χρησιμοποιώ μια χοντρή αλοιφή με polishing pad (και όχι cutting που θα είναι πολύ επιθετικός συνδιασμός). Έτσι, δρα καλύτερα απ'ό,τι μεσαία αλοιφή-polishing pad, αλλά δεν τρώει και το βερνίκι που θα έτρωγε το cutting.

Γενικά, όλες τις εταιρείες έχουν την βασική αρχή που είπα προηγουμένως, δηλαδή cutting pad-χοντρή αλοιφή, polishing-μεσαία, finishing-λεπτή, οπότε αγοράζοντας τρία βασικά pads (ένα από την κάθε κατηγορία), είσαι απόλυτα καλυμμένος. Τα γουνάκια δεν τα συμπαθώ και προτιμάω cutting pad σε μορφή σφουγγαριού, αλλά αυτό είναι προσωπικό θέμα. Συνεπώς, με τρία καλά pads, ένα από κάθε κατηγορία, καθάρισες. Και αν το χρώμα σου είναι σε σχετικά καλή κατάσταση, δε χρειάζεσαι ούτε cutting pad.

Τέλος, δε θα συνιστούσα αγορά pads της meguiars από Ελλάδα, καθώς έχουν την εξωφρενική τιμή των 30 ευρώ! Αυτό συμβαίνει σε όλη την Ευρώπη, εκτός Αγγλίας που υπάρχουν ειδικές συμφωνίες και κοστίζουν γύρω στις 10 λίρες. Λιγότερο απ'τη μισή τιμή λοιπόν. Αν θες να αγοράσεις από Ελλάδα, προτείνω τα κορυφαία lake country (αυτά χρησιμοποιώ) με 12 ευρώ περίπου (η πλάκα είναι ότι στην Αγγλία είναι λίγο πιο ακριιβά από τα meg), ή τα πολύ καλά και φθηνότερα 3Μ.

Monsta
21-03-10, 18:32
η 3Μ δουλευει εντελως το αναποδο δλ χοντρη ψιλη με σφουγκαρια και κερι με γουνα!!!

όχι ρε συ που το διάβασες αυτό? Γούνα για κερί? 'Η το μπλε σφουγγαράκι με τα βυζάκια με τη μπλε αλοιφή ή το μαύρο σφουγγαράκι (finishing pad) πάλι με τα βυζάκια για τη κόκκινη.

Σε κανένα product guide δεν έχω δει να προτείνουν κερί με γούνα.

Driver M
10-04-10, 16:02
εταιρεία: poorboys
προϊόν: natural look dressing
είδος: περιποίηση-προστασία εσωτερικού

Το προϊόν αυτό της αμερικάνικης εταιρείας, είναι από τα πιο διάσημα στο εξωτερικό για την προστασία του εσωτερικού του αυτοκινήτου και πραγματικά, αξίζει και με το παραπάνω το hype αυτό. Είναι σε μορφή γαλακτώματος και αρκετά παχύρρευστο, οπότε είναι προτιμότερο να ψεξάζεται στο εκάστοτε application pad και όχι απευθείας στο εσωτερικό. Περνιέται πολύ εύκολα (όπως τα περισσότερα προϊόντα του είδους άλλωστε), το αφήνουμε λίγη ώρα να δράσει και μετά το αφαιρούμε με ένα microfibre. Δίνει ένα υπέροχο ματ φινίρισμα στο ταμπλό του αυτοκινήτου, ίσως το καλύτερο που έχω δει από προϊόν του είδους. Παράλληλα, αν θέλουμε πιο γυαλιστερό αποτέλεσμα, το περνάμε και δεύτερη φορά. Επίσης, αξίζει να σημειωθεί η πολύ ωραία μυρωδιά που έχει, η οποία όμως σε λίγες ώρες χάνεται. Τέλος, διαρκεί άνετα για ένα μήνα (ίσως και παραπάνω, απλά δεν έχει τύχει ποτέ να το αφήσω περισσότερο χωρίς να το ξαναπεράσω) και προστατεύει από αντηλιακή ακτινοβολία και ξεθώριασμα. Αν και είναι προϊόν dresing, που σημαίνει ότι δεν λειτουργεί ως καθαριστικό (συνίσταται πρώτα να έχουμε καθαρίσει καλά το εσωτερικό με ένα all purpose cleaner κατάλληλα αραιωμένο), έχω παρατηρήσει ότι έχει και καλές καθαριστικές ιδιότητες, οπότε είναι δυνατόν να αφαιρέσει και ορισμένους σχετικά εύκολους λεκέδες. Τέλος, όσον αφορά στη σκόνη, ούτε τη μαγνητίζει, αλλά ούτε και την απωθεί ιδιαίτερα, οπότε καλό είναι να έχουμε από κοντά και το γνωστό swiffer. Αν και είναι ιδανικό για ταμπλό, περνιέται (σύμφωνα με την εταιρεία) και σε τσιμούχες, ελαστικά κλπ. Η τιμή του είναι αρκετά φυσιολογική και ανέρχεται στα 14 περίπου ευρώ τα 16 Oz

BILL007
10-04-10, 16:10
Για γαλάκτωμα για το εσωτερικό εγώ χρησιμοποιώ το εικονιζόμενο της Autoglym και είναι απλά ΚΟΡΥΦΗ!!!! :original: :original: :original:

https://www.qwikfast.co.uk/catalogue/images/VRC-500ML.jpg

Driver M
10-04-10, 16:17
Για γαλάκτωμα για το εσωτερικό εγώ χρησιμοποιώ το εικονιζόμενο της Autoglym και είναι απλά ΚΟΡΥΦΗ!!!! :original: :original: :original:

https://www.qwikfast.co.uk/catalogue/images/VRC-500ML.jpg

Bασίλη, αν πας στο ποστ 24 θα βρεις παρουσίαση του προϊόντος αυτού. Πάντως, πράγματι είναι πολύ καλό, όχι όμως όσο το poorboys...

BILL007
10-04-10, 16:53
Bασίλη, αν πας στο ποστ 24 θα βρεις παρουσίαση του προϊόντος αυτού. Πάντως, πράγματι είναι πολύ καλό, όχι όμως όσο το poorboys...

Aλήθεια είναι καλύτερο?Αν είναι να το δοκιμάσω...:) Eχω μανία με την καθαριότητα...:)

Ξέρεις που μπορώ να το βρω εδώ στην Ελλάδα?

Driver M
11-04-10, 14:54
Aλήθεια είναι καλύτερο?Αν είναι να το δοκιμάσω...:) Eχω μανία με την καθαριότητα...:)

Ξέρεις που μπορώ να το βρω εδώ στην Ελλάδα?

Κατά τη γνώμη μου είναι καλύτερο οπτικά, όσον αφορά στο ταμπλό. Για τσιμούχες, λαστιχάκια κλπ, το προϊόν της autoglym ίσως είναι λίγο καλύτερο, αν και το ιδανικότερο για εκεί είναι το Μ40 της meguiars. Θα σου πρότεινα να του ρίξεις μια ματιά, αφού σου τελειώσει το vinyl & rubber care, αφού δεν είναι ανάγκη να δώσεις χρήματα για ένα προϊόν παραπλήσιο (απλά λίγο καλύτερο σε οπτικό αποτέλεσμα) με αυτό που έχεις.

Σου στέλνω ωστόσο pm με το μαγαζί που το αγόρασα, αλλιώς υπάρχει και το ίντερνετ, γιατί απ'ό,τι ξέρω δεν το εισάγουν πολλοί το προϊόν αυτό στην Ελλάδα, όπως και πολλά ακόμα αξιόλογα προϊόντα, αλλά αυτό είναι άλλο κεφάλαιο...

BILL007
11-04-10, 15:46
:thanks: :thanks: :thanks: :thanks: Kαι ότι μου τελειώνει το μπουκαλάκι της autoglym...thumb

Driver M
16-04-10, 19:55
εταιρεία: Insta
προϊόν: wash n wax (purple, yellow)
είδος: σαμπουάν αυτοκινήτου με κερί

Το σαμπουάν αυτό, όπως ανέφερα και σε άλλο τόπικ, είναι το πιο ολοκληρωμένο που έχω χρησιμοποιήσει μέχρι στιγμής. Καταρχάς, σε αντίθεση με την πλειοψηφία των σαμπουάν που περιέχουν κερί, έχει φοβερές καθαριστικές ικανότητες. Επιπλέον, είναι υπερσυμπυκνωμένο (που σημαίνει ότι χρησιμοποιούμε μικρές ποσότητες κάθε φορά), με ωραίο άρωμα και δίνει πολύ καλή λάμψη στο χρώμα, ενώ σε κάποιο βαθμό απωθεί και τα νερά κατά το ξέπλυμα, καθιστώντας το πιο εύκολο. Οι διαφορές του yellow με το purple είναι μόνο στο χρώμα και την οσμή, με το πρώτο να μυρίζει πορτοκάλι και το δεύτερο να μην έχω καταλάβει ακόμα επακριβώς ! Κατά τα άλλα, καμία διαφορά. Η τιμή του είναι 7 λίρες Αγγλίας το μισό λίτρο (γύρω στα 8-9 ευρώ δηλαδή) και δυστυχώς δε γνωρίζω αν κυκλοφορεί στην Ελλάδα. Η ποσότητα πάντως, αν και φαίνεται μικρή, είναι αντίστοιχη (λόγω υψηλής συμπύκνωσης) του λίτρου άλλων σαμπουάν (όπως του μέτριου gold class της meguiars) καθιστώντας το και πολύ καλό value for money.

Atsa linos
18-04-10, 01:38
καλησπερα θελω να με βοηθησετε στα παρακατω αν ξερετε ,,,,,,,αγορασα ενα αλοιφαδορο απο το λιντλ και περιειχε 2 ειδων πανια το ενα γουνινο και το αλλα σαν βαμβακερο πιο σκληρη υφης ,,,,,,θελω να αγορασω νεα πανια απο που προμηθευομαι και πιο κανει για να περασω την παστα φυαλισματος και μετα το κερι προστασιας,,,,,,,καπου διαβασα για τον πηλο μενω δυτικη αττικη και αν θελετε δωστε σε πμ το μαγαζι στο περιστερι που τον πουλαει,,,,,,,,,,,,ευχαριστω εκ των προτερων

Driver M
18-04-10, 13:20
καλησπερα θελω να με βοηθησετε στα παρακατω αν ξερετε ,,,,,,,αγορασα ενα αλοιφαδορο απο το λιντλ και περιειχε 2 ειδων πανια το ενα γουνινο και το αλλα σαν βαμβακερο πιο σκληρη υφης ,,,,,,θελω να αγορασω νεα πανια απο που προμηθευομαι και πιο κανει για να περασω την παστα φυαλισματος και μετα το κερι προστασιας,,,,,,,καπου διαβασα για τον πηλο μενω δυτικη αττικη και αν θελετε δωστε σε πμ το μαγαζι στο περιστερι που τον πουλαει,,,,,,,,,,,,ευχαριστω εκ των προτερων

Φίλε, δυστυχώς δε μπορώ να ξέρω σε τι αλοιφαδόρο αναφέρεσαι, αν και απ'ό,τι καταλαβαίνω φαίνεται να είναι κάποιος από αυτούς που έχουν τα πράκτικερ και τα λιντλ με 15-20 ευρώ. Οι αλοιφαδόροι αυτοί (αν πέφτω μέσα), δεν πέρνουν τα pads που πέρνουν οι rotary και οι orbital αλοιφαδόροι, συνεπώς δε μπορείς να προσθέσεις κάτι. Το θέμα είναι για τι χρήση θες τον αλοιφαδόρο που πήρες. Αν τον θες για γυάλισμα, αποκλείεται να κάνεις δουλειά, καθώς οι του είδους (και της τιμής) αυτού, είναι πολύ αδύναμοι και με το που πας να τους πιέσεις λίγο, κολλάνε. Αν πάλι τον θες για κέρωμα, δε χρειάζεται καν, αφού το κέρωμα γίνεται μια χαρά με το χέρι. Συνεπώς, θα σου συνιστούσα να απέφευγες να χρησιμοποιήσεις τον αλοιφαδόρο αυτό, αφού ουσιαστικά δε βοηθάει σε τίποτα και μπορεί τα πανιά που περιέχει να δημιουργήσουν πρόβλημα στο βερνίκι του αυτοκινήτου σου. Όλα αυτά βέβαια, με την προϋπόθεση ότι μιλάμε για τους φτηνούς αλοιφαδόρους που ανέφερα προηγουμένως. Αν πήρες κάτι άλλο, βάλε μια φωτογραφία, ή έστω ένα λινκ και το συζητάμε.

Όσον αφορά στο μαγαζί με τον πηλό, έχεις pm.

Atsa linos
18-04-10, 13:30
οχι δεν ειναι της φτηνιας ο αλοιφαδορος τον πηρα να περασω αλοιφ γυαλισματος στης κορη μου το αυτοκινητο ,,εχει αφρωδες μαυρο σφουγγατι και εκει με λαστιχο μπαινουν τα πανια που ειπα,,,,,,,ειναι δυνατος και δεν κολαει ,,και λογικα πρεπει να εχει τις κανονικες διαστασεις των αλλων ,η τιμη του ηταν 49 ευρω

Driver M
18-04-10, 13:42
οχι δεν ειναι της φτηνιας ο αλοιφαδορος τον πηρα να περασω αλοιφ γυαλισματος στης κορη μου το αυτοκινητο ,,εχει αφρωδες μαυρο σφουγγατι και εκει με λαστιχο μπαινουν τα πανια που ειπα,,,,,,,ειναι δυνατος και δεν κολαει ,,και λογικα πρεπει να εχει τις κανονικες διαστασεις των αλλων ,η τιμη του ηταν 49 ευρω

Απλά, στους κανονικούς αλοιφαδόρους, τα pads κολλούν με velcro πάνω στο backing plate και όχι με λάστιχο. Οπότε, μάλλον αυτό που αγόρασες είναι παλμικό τριβείο και όχι ακριβώς αλοιφαδόρος. Τελοσπάντων, δεν ξέρω τι πανιά περνιούνται σε τέτοιου είδους μηχανήματα ώστε να σε βοηθήσω. Ελπίζω πάντως, να έχει ρυθμιζόμενες στροφές, αλλιώς να αποφύγεις οπωσδήποτε το γυάλισμα με αυτό. Για κέρωμα, όπως είπα και πριν, δε χρειάζεσαι αλοιφαδόρο, αφού κι εγώ που έχω με το χέρι κερώνω. Κυρίως τα κεριά σε πάστες, χρησιμοποιούνται πολύ ευκολότερα και με καλύτερα αποτελέσματα, με το χέρι.

bill_m3
18-04-10, 15:22
εταιρεία: Insta
προϊόν: wash n wax (purple, yellow)
είδος: σαμπουάν αυτοκινήτου με κερί

Το σαμπουάν αυτό, όπως ανέφερα και σε άλλο τόπικ, είναι το πιο ολοκληρωμένο που έχω χρησιμοποιήσει μέχρι στιγμής. Καταρχάς, σε αντίθεση με την πλειοψηφία των σαμπουάν που περιέχουν κερί, έχει φοβερές καθαριστικές ικανότητες. Επιπλέον, είναι υπερσυμπυκνωμένο (που σημαίνει ότι χρησιμοποιούμε μικρές ποσότητες κάθε φορά), με ωραίο άρωμα και δίνει πολύ καλή λάμψη στο χρώμα, ενώ σε κάποιο βαθμό απωθεί και τα νερά κατά το ξέπλυμα, καθιστώντας το πιο εύκολο. Οι διαφορές του yellow με το purple είναι μόνο στο χρώμα και την οσμή, με το πρώτο να μυρίζει πορτοκάλι και το δεύτερο να μην έχω καταλάβει ακόμα επακριβώς ! Κατά τα άλλα, καμία διαφορά. Η τιμή του είναι 7 λίρες Αγγλίας το μισό λίτρο (γύρω στα 8-9 ευρώ δηλαδή) και δυστυχώς δε γνωρίζω αν κυκλοφορεί στην Ελλάδα. Η ποσότητα πάντως, αν και φαίνεται μικρή, είναι αντίστοιχη (λόγω υψηλής συμπύκνωσης) του λίτρου άλλων σαμπουάν (όπως του μέτριου gold class της meguiars) καθιστώντας το και πολύ καλό value for money.

Πες μας και από που.....
Για τα δέρματα τα παραγγείλαμε :thumbsup: :thumbsup:

Driver M
18-04-10, 18:40
Με τη διαφήμιση που τους κάνω, θα έπρεπε να ζητάω ποσοστά κανονικά...:th_Laie_67-1:

Βασίλη, από εδώ το πήρα https://www.shinearama.com/search.php?page=3&fmanu=INS, αλλά απ'ότι βλέπω αυτή τη στιγμή δεν έχει διαθεσιμότητα σε αυτή την ποσότητα, οπότε ή θα πάρεις τη μεγαλύτερη συσκευασία του ενός γαλονιού (και θα πλένεις το αμάξι σου για μια ζωή!), ή θα περιμένεις μερικές μέρες να έχει πάλι σε στοκ. Πάντως, επειδή τα μεταφορικά του site αυτού είναι 9 λίρες μέχρι 20 κιλά (η καλύτερη τιμή που έχω βρει μέχρι στιγμής), σε συμφέρει να πάρεις και άλλα πράγματα, γιατί αν πάρεις μόνο το σαμπουάν θα σου έρθει διπλάσια και βάλε τιμή (από 7 λίρες θα πάει 16)! Συνεπώς, περίμενε να χρειαστείς και ορισμένα ακόμη πραγματάκια (αν δε χρειάζεσαι ήδη) και παραγγέλνεις μετά, που λογικά θα έχει και διαθεσιμότητα τη μικρή συσκευασία του σαμπουάν...

Stamatis
18-05-10, 23:24
Σήμερα χρησιμοποίησα στο αυτοκίνητο αυτό εδώ ΤΟ ΠΡΟΪΟΝ (https://www.properautocare.com/wuqufrnewcar.html)

μου κόστισε 20 ευρώ και λειτουργεί ως εξής.

Κλείνεις όλα τα παράθυρα, ανοίγεις τον αέρα στην ανακύκλωση και τραβάς την περόνη απο το μπουκάλι. (σαν χειροβομβίδα)
Αμέσως αρχίζει να ψεκάζει ασταμάτητα το υγρό με κατεύθυνση προς τα πάνω.
το αφήνεις στον τεμπέλη ή στο πάτωμα του αυτοκινήτου με την άκρη να κοιτάει τον ουρανό και κλείνεις την πόρτα.

Σε 3 λεπτά περίπου όλο το αυτοκίνητο έχει θολώσει απο μέσα και το αφήνεις ακόμα 10 λεπτά να δουλεύει στην ανακύκλωση.
Οταν ανοίξεις ξανά το αυτοκίνητο, μυρίζει ΑΚΡΙΒΩΣ όπως όταν ήταν καινούργιο.
μα ΑΚΡΙΒΩΣ έτσι.

Πόσο θα κρατήσει δεν ξέρω, αλλά το αποτέλεσμα είναι ικανοποιητικό μέχρι στιγμής.

yannisv
19-05-10, 00:05
Σήμερα χρησιμοποίησα στο αυτοκίνητο αυτό εδώ ΤΟ ΠΡΟΪΟΝ (https://www.properautocare.com/wuqufrnewcar.html)

μου κόστισε 20 ευρώ και λειτουργεί ως εξής.

Κλείνεις όλα τα παράθυρα, ανοίγεις τον αέρα στην ανακύκλωση και τραβάς την περόνη απο το μπουκάλι. (σαν χειροβομβίδα)
Αμέσως αρχίζει να ψεκάζει ασταμάτητα το υγρό με κατεύθυνση προς τα πάνω.
το αφήνεις στον τεμπέλη ή στο πάτωμα του αυτοκινήτου με την άκρη να κοιτάει τον ουρανό και κλείνεις την πόρτα.

Σε 3 λεπτά περίπου όλο το αυτοκίνητο έχει θολώσει απο μέσα και το αφήνεις ακόμα 10 λεπτά να δουλεύει στην ανακύκλωση.
Οταν ανοίξεις ξανά το αυτοκίνητο, μυρίζει ΑΚΡΙΒΩΣ όπως όταν ήταν καινούργιο.
μα ΑΚΡΙΒΩΣ έτσι.

Πόσο θα κρατήσει δεν ξέρω, αλλά το αποτέλεσμα είναι ικανοποιητικό μέχρι στιγμής.

Οζον? Έβαλα ένα αντίστοιχο της γνωστής γαλλικής εταιρίας ανταλλακτικών δε θυμάμαι το όνομα ρε γμτ.

Stamatis
19-05-10, 00:06
Οζον? Έβαλα ένα αντίστοιχο της γνωστής γαλλικής εταιρίας ανταλλακτικών δε θυμάμαι το όνομα ρε γμτ.
δεν νομίζω να είναι οζον, κάτι αλλο ειναι, πέταξα και το κουτάκι...

πάντως έκανε δουλειά.

Monsta
19-05-10, 00:31
Σήμερα χρησιμοποίησα στο αυτοκίνητο αυτό εδώ ΤΟ ΠΡΟΪΟΝ (https://www.properautocare.com/wuqufrnewcar.html)

μου κόστισε 20 ευρώ και λειτουργεί ως εξής.

Κλείνεις όλα τα παράθυρα, ανοίγεις τον αέρα στην ανακύκλωση και τραβάς την περόνη απο το μπουκάλι. (σαν χειροβομβίδα)
Αμέσως αρχίζει να ψεκάζει ασταμάτητα το υγρό με κατεύθυνση προς τα πάνω.
το αφήνεις στον τεμπέλη ή στο πάτωμα του αυτοκινήτου με την άκρη να κοιτάει τον ουρανό και κλείνεις την πόρτα.

Σε 3 λεπτά περίπου όλο το αυτοκίνητο έχει θολώσει απο μέσα και το αφήνεις ακόμα 10 λεπτά να δουλεύει στην ανακύκλωση.
Οταν ανοίξεις ξανά το αυτοκίνητο, μυρίζει ΑΚΡΙΒΩΣ όπως όταν ήταν καινούργιο.
μα ΑΚΡΙΒΩΣ έτσι.

Πόσο θα κρατήσει δεν ξέρω, αλλά το αποτέλεσμα είναι ικανοποιητικό μέχρι στιγμής.

Are you trying to commit suicide ????

Kοίτα χωρίς να θέλω να δημιουργήσω εντυπώσεις, είμαι κάθετος όσο αφορά αυτά τα σπρέϋ. Είναι ΤΟΞΙΚΑ και δεν κάνει να τα αναπνέουμε. Νομίζω σου είχα πει τι κάνει ένα ambi pur και αυτά τα παρόμοια υγρά αρωματικά σε μπουκαλάκι, έτσι και χυθεί στο ταμπλώ? Δεν κάνει απλά λεκέ, αλλά το καίει, το παραμορφώνει και πάει για αλλαγή !!!

Σου / σας ξαναλέω, ΜΑΚΡΙΑ από τέτοια αρωματικά.

Το πιο safe είναι ένα νερο-διάλυτο της αυτογκλιμ 'οdor...κάτι' λέγεται ή ένα της sonax 'odor eliminator' που είναι ακόμα πιο δραστικό και κατά του τσιγάρου. Και τα δύο σε υγρή μορφή σπρέϋ. Αλλαγή φίλτρου καμπίνας. Και κάνα 2-ωρο με τη γεννήτρια όζοντος στο μαγαζί ένα Σάββατο ενώ πίνουμε καφεδάκι.

Τι τα θες τα δηλητήρια ??? Πήγαινε άλλαξε φίλτρο καμπίνας τώρα και αέρισε καλά το αυτοκίνητο μερικές μέρες....

You naughty boy !!!!!

Stamatis
19-05-10, 00:33
Are you trying to commit suicide ????

Kοίτα χωρίς να θέλω να δημιουργήσω εντυπώσεις, είμαι κάθετος όσο αφορά αυτά τα σπρέϋ. Είναι ΤΟΞΙΚΑ και δεν κάνει να τα αναπνέουμε. Νομίζω σου είχα πει τι κάνει ένα ambi pur και αυτά τα παρόμοια υγρά αρωματικά σε μπουκαλάκι, έτσι και χυθεί στο ταμπλώ? Δεν κάνει απλά λεκέ, αλλά το καίει, το παραμορφώνει και πάει για αλλαγή !!!

Σου / σας ξαναλέω, ΜΑΚΡΙΑ από τέτοια αρωματικά.

Το πιο safe είναι ένα νερο-διάλυτο της αυτογκλιμ 'οdor...κάτι' λέγεται ή ένα της sonax 'odor eliminator' που είναι ακόμα πιο δραστικό και κατά του τσιγάρου. Και τα δύο σε υγρή μορφή σπρέϋ. Αλλαγή φίλτρου καμπίνας. Και κάνα 2-ωρο με τη γεννήτρια όζοντος στο μαγαζί ένα Σάββατο ενώ πίνουμε καφεδάκι.

Τι τα θες τα δηλητήρια ??? Πήγαινε άλλαξε φίλτρο καμπίνας τώρα και αέρισε καλά το αυτοκίνητο μερικές μέρες....

You naughty boy !!!!!

Είσαι τρελός ρε?

απο την ώρα που το εβαλα δεν θέλω να βγω απο το αμάξι.

Ολη η καμπίνα έχει γεμίσει πεταλούδες, χρώματα, λάμψεις και ήχους.
Δεν έχω περάσει καλύτερα στη ζωή μου.

Την επόμενη φορά θα μείνω μέσα όταν θα το βάλω να ψεκάσει να την ακούσω καλύτερα.

good shit man
good shit

Monsta
19-05-10, 00:35
τραβάς την περόνη απο το μπουκάλι. (σαν χειροβομβίδα)




E να το είπες και μόνος σου !!!!!

PS: Αντί να πατήσω 'quote', πάτησα 'thanks' άρα γράψε ΑΚΥΡΟ (το thanks). Αυτό έλειπε να σου δώσω και thanks ενώ εσύ πας να ..........σκοτώσεις κόσμο !!! :th_Laie_67-1:

Monsta
19-05-10, 00:39
Είσαι τρελός ρε?

απο την ώρα που το εβαλα δεν θέλω να βγω απο το αμάξι.

Ολη η καμπίνα έχει γεμίσει πεταλούδες, χρώματα, λάμψεις και ήχους.
Δεν έχω περάσει καλύτερα στη ζωή μου.

Την επόμενη φορά θα μείνω μέσα όταν θα το βάλω να ψεκάσει να την ακούσω καλύτερα.

good shit man
good shit

Σταμάτα και πήγαινε για ύπνο. Έχεις παλαβώσει τελείως με τις μυρωδιές και δε ξέρεις τι λες. Εγώ εν το μεταξύ ξύπνησα τη κυρά από τα γέλια μόλις διάβασα αυτό ^^^^^^^^ :hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

Αϊ σιχτίρ βραδιάτικο :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Driver M
19-05-10, 00:49
Είσαι τρελός ρε?

απο την ώρα που το εβαλα δεν θέλω να βγω απο το αμάξι.

Ολη η καμπίνα έχει γεμίσει πεταλούδες, χρώματα, λάμψεις και ήχους.
Δεν έχω περάσει καλύτερα στη ζωή μου.

Την επόμενη φορά θα μείνω μέσα όταν θα το βάλω να ψεκάσει να την ακούσω καλύτερα.

good shit man
good shit

Σαν lsd ένα πράγμα...:th_Laie_67-1:

Πάντως κι εγώ συμφωνώ με τον Κώστα ότι προϊόντα αυτού του είδους είναι κατά κανόνα επιβλαβή για την υγεία. Για το συγκεκριμένω της wurth δεν ξέρω, η όλη διαδικασία εφαρμογής του όμως μου θυμίζει κάτι ειδικά προϊόντα που είναι για να καθαρίζουν τους αεραγωγούς του κλιματισμού από μύκητες κλπ. Για αρωματικό αυτοκινήτου με τέτοια εφαρμογή πρώτη φορά ακούω.

Πάντως, αν το αμάξωμα καθαρίζεται σωστά και δεν υπάρχουν μέσα σκόνες, υπολείμματα τροφής κλπ ώστε να αναπτύσσονται βλαβεροί μικροοργανισμοί (πχ ακάρεα) με δυσάρεστες οσμές, δεν υπάρχει κανένας λόγος για ύποπτα αρωματικά. Άλλωστε, πολλά προϊόντα περιποίησης εσωτερικού (όπως το natural dressing της poorboys για το οποίο έχω γράψει παραπάνω), έχουν μια διακριτική οσμή η οποία και πολύ ευχάριστη είναι και ουσιαστικά ακίνδυνη, οπότε πρόσθετα αρωματικά προϊόντα δεν χρειάζονται. Αν πάλι το εσωτερικό είναι μες τη βρώμα, ένα αρωματικό δεν κάνει και τίποτα, εκτός από το να καλύπτει προσωρινά ορισμένες οσμές, αλλά ουσιαστικά να ενώνεται με αυτές και να κάνει ακόμα πιο αποπνικτική την ατμόσφαιρα μετά από λίγο...

Monsta
19-05-10, 00:57
Σαν lsd ένα πράγμα...:th_Laie_67-1:

Αν πάλι το εσωτερικό είναι μες τη βρώμα, ένα αρωματικό δεν κάνει και τίποτα, εκτός από το να καλύπτει προσωρινά ορισμένες οσμές, .....

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΧΑ :hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

Εδώ αγαπητέ Σινούπη ο φίλτατος Άρης σε αποκάλεσε εμμέσως και βρωμιάρη. :hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

Μπράβο ρε Άρη καλά του λες....πάει να μας πεθάνει τούτος εδώ.

Driver M
19-05-10, 01:09
ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΧΑ :hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

Εδώ αγαπητέ Σινούπη ο φίλτατος Άρης σε αποκάλεσε εμμέσως και βρωμιάρη. :hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

Μπράβο ρε Άρη καλά του λες....πάει να μας πεθάνει τούτος εδώ.

Γενικά το είπα!!


όπως καταλάβατε, κάνω την πάπια μη βρεθώ στα καλά καθούμενα μπλεγμένος με τη μαφία...:hystericalbs1:

gyiama
19-05-10, 10:02
εγω εχω δοκιμασει το αντιστοιχο προιον της loctite που λειτουργει με τον ιδιο ακτιβως τροπο!!το προιον αυτο χρησημοποιηται για την απολυμανση του χωρου στο αυτοκινητο στην ουσια στην ανακυκλωση απολυμαινει τους αεραγωγους και γενικα της καμπινας οποτε και εξαφανιζονται καποιες οσμες!!ακομα κανει για χρηση στο σπιτι για απολυμανση στο aircondition στο σπιτι κλπ!!ακομα και για απολυμανση επιφανειων!!!!δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα ρε παιδια οτι ειναι τοξικο κλπ κλπ εδω λεει εφαρμοζεται σε χωρους υγιεινης!!!!!!οποτε μαλλον καλο κανει και οχι τοσο κακο!!εγω 1 φορα το χρονο το χρσημοποιω και στα 2 αυτοκινητα και δεν εχω κανενα προβλημα!!!!!

Monsta
19-05-10, 10:19
εγω εχω δοκιμασει το αντιστοιχο προιον της loctite που λειτουργει με τον ιδιο ακτιβως τροπο!!το προιον αυτο χρησημοποιηται για την απολυμανση του χωρου στο αυτοκινητο στην ουσια στην ανακυκλωση απολυμαινει τους αεραγωγους και γενικα της καμπινας οποτε και εξαφανιζονται καποιες οσμες!!ακομα κανει για χρηση στο σπιτι για απολυμανση στο aircondition στο σπιτι κλπ!!ακομα και για απολυμανση επιφανειων!!!!δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα ρε παιδια οτι ειναι τοξικο κλπ κλπ εδω λεει εφαρμοζεται σε χωρους υγιεινης!!!!!!οποτε μαλλον καλο κανει και οχι τοσο κακο!!εγω 1 φορα το χρονο το χρσημοποιω και στα 2 αυτοκινητα και δεν εχω κανενα προβλημα!!!!!


Χμμμμ τι περιμένεις να δεις πριν καταλάβεις ότι είναι βλαβερό για την υγεία? Να μη μπορείς να αναπνεύσεις?

Όπως και η χλωρίνη και τα περισσότερα χημικά καθαριστικά έτσι και αυτά τα αρωματικά χώρου (επαναλαμβάνω) είναι ΤΟΞΙΚΑ και δεν κάνει να τα αναπνέουμε. Τώρα αν εσύ και ο Snoopy 'φτιάχνεστε' με τη χρήση τέτοιων υλικών με γεια σας και χαρά σας. thumb

Θέλεις αγνό πράγμα που να κάνει απολύσμανση (edit: KAI απόσμηση) και να ΜΗ βλάπτει την υγεία? Ξύδι, baking soda, λεμόνι και .....καθάρισες !!!

gyiama
19-05-10, 10:53
μα ρε Κωστα δεν ειναι αρωματικο αυτο το πραγμα λογικο ειναι να εχει μια μυρωδια να φρεσκαρει το χωρο αλλα δεν ειναι αρωματικο ισα ισα ειναι ακριβως το αντιθετο απομακρυνει τις οσμες δεν τις καλυπτει!!!! οριστε και τα χαρακτηριστικα του συγκεκριμενου σπρευ που λογικα ειναι ιδιο με αυτο του Σταματη μιας και η wurth δεν ειναι και καμια τυχαια εταιρεια!!!!


Αντιβακτηριδιακό Σπρέι γιά AIR-CONDITIONING (οικιακά & αυτοκ/του) ΗYGIENE SPRAY της LOCTITE πήρε έγκριση από τον Ε.Ο.Φ.


Το παραπάνω σπρέι που προστατεύει τον άνθρωπο κύρια από την Νόσο των Λεγεωναρίων (και όχι μόνο), η οποία προκαλείται κατά κύριο λόγο από τους μικρο-οργανισμούς μικροβίων και τα βακτηρίδια που αναπτύσονται στα στάσιμα νερά που υπάρχουν μέσα στα συστήματα Κλιματισμού, πήρε έγκριση από τον Ε.Ο.Φ. (Αρ.Έγκρισης 48106/2005). Με βάση αυτή την Έγκριση το παραπάνω σπρέι μπορεί να χρησιμοποιηθεί γιά την καταπολέμηση των βακτηριδίων του Staphylococcus Aereus, Bacillus, Subltillis, Salmonella Choleraesius, Pseudomonas Fluorescens, Escherichia Coli και απέναντι στα μικρόβια Herpes, Influenza. Τέλος είναι εγκεκριμένο απέναντι στους μύκητες Aspergillus, Fumigatus και Candida Albicans. Προλαμβάνει με την δράση του τις Αλλεργικές αντιδράσεις εξ'αιτίας της χρήσης του Κλιματιστικού (φτέρνισμα, βήχας, ξηρολαιμία, ενόχληση των ματιών κλπ) και διώχνει την άσχημη μυρωδιά της μούχλας που παρουσιάζεται στον χώρο. Είναι πανεύκολο στην χρήση και μία φιάλη είναι ιδανική γιά την απολύμανση 50 κυβ.μέτρων.


οποτε δεν παιζει να ειναι τοξικο και να εχει παρει εγκριση απ τον ΕΟΦ ετσι δεν ειναι??????

Monsta
19-05-10, 11:01
Για τη καταπολέμηση των βακτηρίων / μηκητων το πιο αποτελεσματικό για την εξουδετέρωσή τους είναι το ΟΖΟΝ. Τώρα αν αυτό το σπρέϋ έχει πάρει έγγριση και αυτό σημαίνει ότι δεν βλάπτει την υγεία, αυτό δε το ξέρω. Εγώ θα πρότεινα πάντως πως ότι και να βάλεις μέσα, το αυτοκίνητο πρέπει να αεριστεί πολύ καλά πριν μπουν μέσα οι επιβάτες και να αλλαχτεί και το φίλτρο καμπίνας με ένα καινούριο.

gyiama
19-05-10, 11:09
ναι συμφωνω σε αυτο εξαλλου τι συγκεκριμενο προιον το γραφει και στις οδηγιες οτι μετα την εφαρμογη του αφηνεις ανοιχτο το αυτοκινητο για καποια ωρα ωστε να αεριστει καλα!!!!απλα ειναι μια λυση για καποιον ο οποιος δεν εχει ειτε τα χρηματα ειτε την προσβαση σε καποιο καταστημα με ΟΖΟΝ! απλα το σιγουρο ειναι οτι δεν ειναι τοξικο!!!!!!!

S8N
19-05-10, 13:40
Τέτοια μανία με το όζον ούτε ο Φικιώρης!

michaelp900
19-05-10, 13:51
ΛΟΙΠΟΝ,Ε!ΤΕΡΜΑ οι λαλακιες!Today we gonna talk about OZON! :th_Laie_67-1:


https://www.youtube.com/watch?v=0W_iQncIcG8


https://www.youtube.com/watch?v=vg0oC7aYGjk

BILL007
19-05-10, 14:45
:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

michaelp900
19-05-10, 15:53
:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Βάλτεν το όζων στη ζωή σας,στο αυτοκίνητό σας!ΔΩΣΤΕ ΞΑΝΑ ΖΩΗ...ΣΤΗ ΖΩΗ ΣΑΣ!
Θεραπευτείτε απο ουλήτιδα,κακοσμία,πέτρα,μέ ρα,φέρτα,πονοκεφάλους,γκρί νιες απο τη πεθερά σας,το παιδί σας,το γείτονά σας.Κάντε τα φυτά σας να ξαναανθίσουν.Κοιτάζεστε στο καθρέφτη και αναρωτιέστε:''Πως έγινα έτσι?'' φέρτε πίσω τη χαμένη ομορφιά σας!
Θέλετε το καλύτερο για το ποπουδάκο σας?Βάλτε το οζων στη....τουαλέτα σας!
Κάντε την γυναίκα σας να αναρωτηθεί που οφείλονται οι πρωινές σας στύσεις και ξαναφέρτε πίσω την αγαπησιαρικι ατμόσφαιρα που υπήρχε παλιά.
Βάλτε,βάλτεεε το στη γαλοπούλα τη νέα χρονιά,στο αρνί το πάσχα!
Σηκωθείτε απο καναπέδες,bucket,ανάκλιντρα,σ ροματσάδες,μ-πακ,μ-φακ,αεροτομές,καρέκλες,καν πέδες και παραγγείλτε ΤΩΡΑ αυτό το θαυματουργό στοιχείο της φύσης!

BILL007
19-05-10, 16:05
:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Nino
19-05-10, 16:16
Βρε καθαρματα:original: βαζετε οζον στα αμαξια σας, για αυτο εγινε η τρυπα(οζοντος)...:ranting2: και τωρα κινδυνευει το εξωτερικο χρωμα της πενβε μου απο το φαινομενο του θερμοκηπιου!!!:hystericalbs1::th_Laie_6 7-1:

Stamatis
19-05-10, 16:21
On topic please...

Driver M
23-05-10, 22:44
εταιρεία: optimum
προϊόν: no rinse wash & shine
είδος: καθαρισμός αμαξώματος

Όπως έγραψα και σε άλλο τόπικ, πρόκειται ουσιαστικά για ένα πολυπροϊόν.
Η βασική του χρήση, είναι να το βάζουμε στον κουβά που έχουμε και το μίγμα σαμπουάν αυτοκινήτου-νερό και αυτό διαλύει τα άλατα που ενδεχομένως έχει το νερό, ενώ κάνει και τις καθαριστικές ικανότητες του σαμπουάν αισθητά καλύτερες. Ένα καπάκι του προϊόντος ως ποσότητα αρκεί.
Επιπλέον, λειτουργεί πολύ καλά ως λιπαντικό για πηλό, πολύ καλύτερα μάλιστα από σαμπουάν αυτοκινήτου με νερό που χρησιμοποιούν πολλοί. Και επίσης, μετά δεν χρειάζεται πλύσιμο το αυτοκίνητο, αλλά απλό στέγνωμα με microfibre, σαν να είχε περαστεί ο πηλός με προϊόν quick detailing δηλαδή.
Τέλος, βασική καινοτομία του προϊόντος αυτού,είναι ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί για πλύσιμο του αυτοκινήτου χωρίς τη χρήση λάστιχου με νερό, πιεστικού κλπ. Η διαδικασία περιγράφεται στο παρακάτω βίντεο. Να σημειωθεί βέβαια, ότι η ποσότητα του ΟΝR που θα χρησιμοποιήσουμε είναι αρκετά μεγαλύτερη απ'ό,τι αν χρησιμοποιηθεί για ενισχυτικό του σαμπουάν. Επίσης, πρέπει να χρησιμοποιείται σε σχετικά καθαρό αυτοκίνητο και όχι πολύ βρώμικο, διότι στην τελευταία περίπτωση μπορεί να δημιουργηθούν αράχνες. Η χρήση του αυτή λοιπόν πρέπει να γίνεται σε ειδικές περιπτώσεις, σαν κατα κάποιο τρόπο να χρησιμοποιούσαμε προϊόν quick detailing και γενικά, καλό είναι να αποφεύγεται. Οι βασικές χρήσεις του προϊόντος είναι οι δύο πρώτες και πραγματικά κάνει πολύ καλή δουλειά. Να τονίσω επίσης το ότι ενω διαλύει τις βρωμιές πολύ καλύτερα από σαμπουάν αυτοκινήτου, είναι ακίνδυνο για το κερί αφού έχει ουδέτερο ph.
Τιμή από εξωτερικό, γύρω στα 18 ευρώ με ποσότητα που διαρκεί για αρκετό καιρό.

https://www.youtube.com/watch?v=WL5A29qIjnc&feature=player_embedded"]https://www.youtube.com/watch?v=WL5A29qIjnc&feature=player_embedded

Driver M
19-10-10, 20:36
εταιρεία: chemical guys
προϊόν: woolly mammoth
είδος: πετσέτα μικροϊνών

Πρόκειται για ένα προϊόν που αφορά ΟΛΟΥΣ όσους πλένουν μόνοι το αυτοκίνητό τους ,αφού το στέγνωμα είναι μια από τις πιο βαρετές αλλά και δύσκολες (στο να γίνει άψογα, χωρίς στάμπες, κηλίδες νερού και δημιουργία αράχνης) διαδικασίες.
Η woolly mammoth είναι ίσως η μεγαλύτερη πετσέτα του είδους, με πάχος μεγαλύτερο της μιας ίντσας και παράλληλα έχει φοβερά μαλακή επιφάνεια που διασφαλίζει τη μηδενική δημιουργία αράχνης κατά το σκούπισμα.
Ο μεγάλος της όγκος ίσως την κάνει λιγάκι δύσχρηστη, ιδίως όταν έχει γεμίσει νερά, αλλά αυτό είναι και το μεγάλο της προτέρημα, αφού αρκεί και με το παραπάνω για να σκουπιστεί ένα αυτοκίνητο.
Πρέπει πριν χρησιμοποιηθεί να πλυθεί καλά κανα δυο φορές, στο πλυντήριο αλλά χωρίς μαλακτικό, ώστε να ανοίξουν ακόμα καλύτερα οι ίνες και πάνω απ'όλα, να μην αφήνει σχεδόν καθόλου χνούδι.
Ενδέχεται, να αφήσει προς το τέλος λίγο νερό, οπότε καλό είναι να υπάρχει κι ένα δεύτερο μικρό microfibre ώστε να μαζεψει το νερό αυτό και να κάνει το φινίρισμα ακόμα καλύτερο, αφού η βασική χρήση της w.m. είναι η απορρόφηση του κυρίως όγκου του νερού και όχι το ιδανικό φινίρισμα πριν πχ από ένα κέρωμα.
Όπως και να έχει, πρόκειται για μια πολύ ποιοτική πετσέτα που κάνει το στέγνωμα του αυτοκινήτου πολύ ευκολότερο από πριν.
Τιμή: γύρω στα 20 ευρώ

gyiama
19-10-10, 21:21
αν μπορεις πες και απο που την περνουμε γιατι ο χειμωνας ειναι δυσκολος στο σκουπισμα!!!!!

Driver M
19-10-10, 21:44
Aπό το γνωστό eshop shinearama είναι συνήθως τα περισσότερα προϊόντα που προτείνω και δεν υπάρχουν στην Ελλάδα https://www.shinearama.com/product.php?id=CHE-MAMMOTH. Απλά, καλύτερα να πάρεις και κάτι άλλο μαζί γιατί έχει ελάχιστα μεταφορικά 9 ευρώ.

Εγώ τη συγκεκριμένη την είχα πάρει group buy βέβαια, από άλλο site που δε θυμάμαι τώρα, αλλά τα μεμονωμένα μεταφορικά του ήταν πολύ ακριβότερα οπότε καλύταρα να στραφείς στο shinearama.

dimitris__27
20-10-10, 19:16
εταιρεία: poorboys
προϊόν: natural look dressing
είδος: περιποίηση-προστασία εσωτερικού

Το προϊόν αυτό της αμερικάνικης εταιρείας, είναι από τα πιο διάσημα στο εξωτερικό για την προστασία του εσωτερικού του αυτοκινήτου και πραγματικά, αξίζει και με το παραπάνω το hype αυτό. Είναι σε μορφή γαλακτώματος και αρκετά παχύρρευστο, οπότε είναι προτιμότερο να ψεξάζεται στο εκάστοτε application pad και όχι απευθείας στο εσωτερικό. Περνιέται πολύ εύκολα (όπως τα περισσότερα προϊόντα του είδους άλλωστε), το αφήνουμε λίγη ώρα να δράσει και μετά το αφαιρούμε με ένα microfibre. Δίνει ένα υπέροχο ματ φινίρισμα στο ταμπλό του αυτοκινήτου,

Μου ήρθε σήμερα το πρωί το συγκεκριμμένο προιόν και δεν μπορώ να καταλάβω πώς θα το χρησιμοποιήσω (στο ταμπλό πάντα) γιατί δεν έχει αντλία ψεκασμού μπροστά. Έτσι απλά απλώνουμε λίγο στο ταμπλό απευθείας από το μπουκάλι και μετά το περνάμε με ένα microfibre; Υπαρχει κάτι άλλο που πρέπει να προσεξω; Επίσης πόση ποσότητα να χρησιμοποιώ κάθε φορά; Θέλω να έχει φυσικό χρώμα το ταμπλό όχι γυαλάδα και τέτοια.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Driver M
20-10-10, 19:46
Μου ήρθε σήμερα το πρωί το συγκεκριμμένο προιόν και δεν μπορώ να καταλάβω πώς θα το χρησιμοποιήσω (στο ταμπλό πάντα) γιατί δεν έχει αντλία ψεκασμού μπροστά. Έτσι απλά απλώνουμε λίγο στο ταμπλό απευθείας από το μπουκάλι και μετά το περνάμε με ένα microfibre; Υπαρχει κάτι άλλο που πρέπει να προσεξω; Επίσης πόση ποσότητα να χρησιμοποιώ κάθε φορά; Θέλω να έχει φυσικό χρώμα το ταμπλό όχι γυαλάδα και τέτοια.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Πράγματι, ενδέχεται το συγκεκριμένο προϊόν να μην έχει ψεκαστικό, αν και κανονικά η poorboys το προμηθεύει με αυτό, απλά για μείωση κόστους ορισμένοι έμποροι το δίνουν απλά με πώμα.

Όσον αφορά στο πέρασμα τώρα, όχι δεν το περνάς απευθείας στο ταμπλό από το μπουκάλι, γιατί έτσι θα ξοδέψεις τεράστια ποσότητα και δεν θα είναι το πέρασμα ομοιόμορφο.
Παίρνεις λοιπόν ένα σφουγγαράκι σαν αυτό με το οποίο απλώνεις το κερί αυτοκινήτου (application pad), του ρίχνεις προϊόν και με αυτό περνάς ένα μέρος της επιφάνειας του ταμπλό. Το αφήνεις για κανά λεπτό και μετά το σκουπίζεις με το mf. Aν πάλι θες πιο γυαλιστερό αποτέλεσμα, το ξαναπερνάς ακόμα μια φορά με το σφουγγαράκι και το ξαναβγάζεις.
Μια καλή σταγόνα κάνει περίπου για το 1/3 του ταμπλό, αν και μόλις αρχίσει να απορροφά το pad, ίσως να χρειάζεσαι και μικρότερη ποσότητα.
Γενικά, θα βάζεις τόσο ώστε να καλύπτεται ομοιόμορφα η επιφάνεια που θες, χωρίς να έχει ξεμείνει το pad από το προϊόν.

Η εφαρμογή με pad είναι κάτι πολύ απλό και το συνιστώ να το κάνουν ακόμα και αυτοί που έχουν ψεκαστικό, αφού ψεκάζοντας απευθείας μπορεί να πιτσιλίσουν υφάσματα, τζάμια κλπ.
Καλύτερα λοιπόν να ψεκάσουν στο σφουγγαράκι και μετά να κάνουν τη διαδικασία που περιέγραψα προηγουμένως.

dimitris__27
22-10-10, 18:19
Πολύ κατατοπιστικός και σε ευχαριστώ!!!
Μια επιπλέον όμως ερώτηση. Τα pad τα γνωρίζω αλλά η τιμή τους είναι λίγο τσουχτερή. Έχεις να προτείνεις κάτι φθηνό και καλό από την εγχώρια αγορά;

Έχω βρει στα πρακτικερ και στα σουπερ μαρκετ ένα σφουγγαράκι-pad για ταμπλό της guard, αλλά θα κάνει δουλειά;

Driver M
22-10-10, 19:12
Πολύ κατατοπιστικός και σε ευχαριστώ!!!
Μια επιπλέον όμως ερώτηση. Τα pad τα γνωρίζω αλλά η τιμή τους είναι λίγο τσουχτερή. Έχεις να προτείνεις κάτι φθηνό και καλό από την εγχώρια αγορά;

Έχω βρει στα πρακτικερ και στα σουπερ μαρκετ ένα σφουγγαράκι-pad για ταμπλό της guard, αλλά θα κάνει δουλειά;

Όχι, αυτό της guard περιέχει και λίγο γυαλιστικό και είναι για πρόχειρο ξεσκόνισμα κλπ. Δεν κάνει για τη χρήση που το θες και αν θες τη γνώμη μου, γενικά δεν κάνει.:original:

Αυτό που χρειάζεσαι μπορείς να το βρεις εδώ. https://www.swell.gr/car/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=23&Itemid=72
Μπορείς να πάρεις είτε της meguiars με 5 ευρώ τα δύο, ή τα απλά του καταστήματος με 1,5 ευρώ το ένα. Εγώ έχω τα τελευταία και είναι μια χαρά.

bill_m3
15-11-10, 11:39
Γι΄αυτό εδώ έχει κάποιος γνώμη???
https://cgi.ebay.co.uk/SMARTWAX-RIMWAX-CAR-RIM-ALLOY-WHEEL-WAX-POLISH-NEW-/380280232958?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item588a77dbfe#ht_2958wt_1139

Ή να προτείνει κάποιο παρόμοιο προϊόν?????

stef
15-11-10, 11:57
Όχι, αυτό της guard περιέχει και λίγο γυαλιστικό και είναι για πρόχειρο ξεσκόνισμα κλπ. Δεν κάνει για τη χρήση που το θες και αν θες τη γνώμη μου, γενικά δεν κάνει.:original:

Αυτό που χρειάζεσαι μπορείς να το βρεις εδώ. https://www.swell.gr/car/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=23&Itemid=72
Μπορείς να πάρεις είτε της meguiars με 5 ευρώ τα δύο, ή τα απλά του καταστήματος με 1,5 ευρώ το ένα. Εγώ έχω τα τελευταία και είναι μια χαρά.


Δεν δουλεύει link....

stef
18-11-10, 13:02
Ποια η διαφορά του πράσινου και του μπλε πηλού?
Άρχισα πάλι τα δικά μου....

Driver M
18-11-10, 13:45
Γι΄αυτό εδώ έχει κάποιος γνώμη???
https://cgi.ebay.co.uk/SMARTWAX-RIMWAX-CAR-RIM-ALLOY-WHEEL-WAX-POLISH-NEW-/380280232958?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item588a77dbfe#ht_2958wt_1139

Ή να προτείνει κάποιο παρόμοιο προϊόν?????
Για το συγκεκριμένο προϊόν δεν ξέρω κάτι, αλλά αντίστοιχο και απ'ό,τι έχω ακούσει πολύ καλό, είναι το wheel sealant της poorboys! https://www.shinearama.com/product.php?id=PBY-WHEELS-8


Δεν δουλεύει link....
Περίεργο γιατί και τώρα που το πάτησα δούλευε κανονικά.


Ποια η διαφορά του πράσινου και του μπλε πηλού?
Άρχισα πάλι τα δικά μου....
Καμία. Απλά οι καινούριες παρτίδες του πηλού της sonus είναι μπλε χωρίς ωστόσο να έχουν κάποια άλλη διαφορά με τον πράσινο πλην του χρώματος.

stef
18-11-10, 14:11
Όσον αφορά το collinite που αναφέραμε αλλού νομίζω ότι αρκεί μιας και το αυτοκίνητό μου δεν είναι σκουρόχρωμο!!!
Τώρα πλέον δουλεύει κανονικά το site...
OK και με τον πηλό μου λύθηκε η απορία...
Μία ακόμη ερώτηση: τι παίζει με τα πανιά κερώματος - σκουπίσματος...?
Εγώ μέχρι στιγμής χρησιμοποιώ βαμβάκι (της Sonax νομίζω) για κέρωμα αυτοκινήτου και μαλακό ύφασμα για σκούπισμα το οποίο και φυσικά αλλάζω συχνά επιφάνεια κατά την διάρκεια του σκουπίσματος

Monsta
18-11-10, 14:19
Όσον αφορά το collinite που αναφέραμε αλλού νομίζω ότι αρκεί μιας και το αυτοκίνητό μου δεν είναι σκουρόχρωμο!!!
Τώρα πλέον δουλεύει κανονικά το site...
OK και με τον πηλό μου λύθηκε η απορία...
Μία ακόμη ερώτηση: τι παίζει με τα πανιά κερώματος - σκουπίσματος...?
Εγώ μέχρι στιγμής χρησιμοποιώ βαμβάκι (της Sonax νομίζω) για κέρωμα αυτοκινήτου και μαλακό ύφασμα για σκούπισμα το οποίο και φυσικά αλλάζω συχνά επιφάνεια κατά την διάρκεια του σκουπίσματος

Μια χαρά τα πας. Τι μαλακό ύφασμα όμως είναι αυτό ?

stef
18-11-10, 14:32
Πολύ σωστή ερώτηση !
Έχω κάποια της Autoglym αλλά και κάποια παλιά t-shirt (μην με κοροιδέψετε) ολόλευκα τα οποία τα χρησιμοποιώ για σκούπισμα..
Δεν ξέρω εαν κάνω καλά βέβαια

Driver M
18-11-10, 14:56
Δεν ξέρω τι βαμβάκι είναι αυτό που χρησιμοποιείς, πάντως καλύτερα πάρε ένα κλασσικό application pad (σφουγγαράκι) όπως αυτό https://www.swell.gr/car/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=50&category_id=23&option=com_virtuemart&Itemid=72 ή κάτι λίγο διαφορετικό που έχω ακούσει πως επίσης είναι πολύ καλο, όπως αυτό https://www.swell.gr/car/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=190&category_id=23&option=com_virtuemart&Itemid=72.

Όσο για το σκούπισμα του κεριού, ξέχνα t shirt κλπ.
Πάρε μια καλή και απαλή πετσέτα μικροϊνών που είναι πολύ πιο μαλακή και ασφαλής για το αμάξωμα, ενώ σκουπίζει καλύτερα το κερί και προσφέρει καλύτερο φονίρισμα. Ενδεικτικά: https://www.swell.gr/car/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=209&category_id=20&option=com_virtuemart&Itemid=72

stef
18-11-10, 15:06
Τόσο το σφουγγαράκι όσο και η πετσέτα θέλουν πλύσιμο? (το σφουγγαράκι μήπως θέλει ξέπλυμα με νερό?)
Φαντάζομαι πως η πετσέτα θέλει (κάθε φορά μετά το κέρωμα?)

Monsta
18-11-10, 15:07
Πολύ σωστή ερώτηση !
Έχω κάποια της Autoglym αλλά και κάποια παλιά t-shirt (μην με κοροιδέψετε) ολόλευκα τα οποία τα χρησιμοποιώ για σκούπισμα..
Δεν ξέρω εαν κάνω καλά βέβαια

Πλάκα κάνεις ρε ???? Άκου εκεί t-shirt. Και μου θες κι αλοιφαδόρους. Σε λίγο θα μας πεις ότι πήρες και κανένα παλιό βρακί που σου περίσευε.... :hystericalbs1:

edit: Να τα πλένεις τακτικά (πανάκια & πετσέτες) με νερό ή αν βρωμίσουν πολύ με πράσινο σαπούνι. Εγώ αυτό κάνω.

stef
18-11-10, 15:09
Πλάκα κάνεις ρε ???? Άκου εκεί t-shirt. Και μου θες κι αλοιφαδόρους. Σε λίγο θα μας πεις ότι πήρες και κανένα παλιό βρακί που σου περίσευε.... :hystericalbs1:

Χα χα χα
Όχι έχω και τις Autoglym λέμε απλά έχω κ παλιά βρακιά....!!! χα χα χα, έχω λιώσει στα γέλια!!!! :thumbsup:

Monsta
18-11-10, 15:38
έχω κ παλιά βρακιά....!!!


ΟΚ άστο καλύτερα, δε θέλω να μάθω άλλες λεπτομέρειες....

stef
18-11-10, 15:44
ΟΚ άστο καλύτερα, δε θέλω να μάθω άλλες λεπτομέρειες....

Xα χα χα!
Πάντως χωρίς πλάκα τώρα, όλα αυτά τα προιόντα πολύ μ αρέσουν να τα έχω και να τα χρησιμοποιώ.
Κεριά, SRP, πηλός!
Πιεστικό , συμπιεστής αέρος κλπ κλπ κλπ

yannisv
18-11-10, 16:27
Κι εγώ με παλιά βρακιά καθαρίζω. Βράκες βαμβακερες του παππού (τζάμια, δέρματα και όταν λερώσει με το λερωμένο μέρος κάνω και την εξάτμιση)...careful όμως όχι τριβές με στρινγκ γιατί μπορεί να γδάρουμε το εργαλείο.... :p

Driver M
18-11-10, 17:38
Πλάκα κάνεις ρε ???? Άκου εκεί t-shirt. Και μου θες κι αλοιφαδόρους. Σε λίγο θα μας πεις ότι πήρες και κανένα παλιό βρακί που σου περίσευε.... :hystericalbs1:

edit: Να τα πλένεις τακτικά (πανάκια & πετσέτες) με νερό ή αν βρωμίσουν πολύ με πράσινο σαπούνι. Εγώ αυτό κάνω.

Ακριβώς. Και αν δεν καθαρίσουν έτσι, μπορείς να χρησιμοποιήσεις και palmolive ή ava.

Οι πετσέτες μπαίνουν και πλυντήριο, αλλά να χρησιμοποιείς απλό απορρυπαντικό, ποτέ μαλακτικό γιατί φράζει τους πόρους.

stef
18-11-10, 21:32
Ακριβώς. Και αν δεν καθαρίσουν έτσι, μπορείς να χρησιμοποιήσεις και palmolive ή ava.

Οι πετσέτες μπαίνουν και πλυντήριο, αλλά να χρησιμοποιείς απλό απορρυπαντικό, ποτέ μαλακτικό γιατί φράζει τους πόρους.

Εσύ πρέπει να έχεις κάνει master στο μαγαζί του Κώστα !!!
Σ ευχαριστώ πολύ!!!!

stef
19-11-10, 11:39
Από αυτά εδώ για κερί ποιο προτείνετε?

https://autocolor.gr/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=108&Itemid=1

Monsta
19-11-10, 11:56
Από αυτά εδώ για κερί ποιο προτείνετε?

https://autocolor.gr/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=108&Itemid=1

Κανένα.

Εγώ θα έβαζα τα Collinite που έχει πει και ο DriverM ή τη καινούρια πάστα της AG που έχει και μεγάλη διάρκεια.

stef
19-11-10, 12:15
Την AG πού την βρίσκουμε?
Για collinite έχω ενημερωθεί!

Monsta
19-11-10, 13:19
Την AG πού την βρίσκουμε?
Για collinite έχω ενημερωθεί!

Η αντιπροσωπεία της AG στον Άλιμο έκλεισε πρόσφατα, μαζί με το κατάστημα παροχής που είχανε.

Έχει ακουστεί ότι την έχει αναλάβει κάποιος άλλος, αλλά δεν έχω ιδέα.

Κάνε ένα search, σίγουρα μπορείς να βρεις τα προϊόντα τους, καθώς είχαν στημένο δίκτυο εδώ και 15+ χρόνια.

stef
19-11-10, 13:59
OK άρα νότια προάστια που είμαι λογικά θα βρω...
Θα το ψάξω λίγο γιατί η Collinite μου πέφτει λίγο μακρυά..
Ευχαριστώ πολύ

Monsta
19-11-10, 20:13
OK άρα νότια προάστια που είμαι λογικά θα βρω...
Θα το ψάξω λίγο γιατί η Collinite μου πέφτει λίγο μακρυά..
Ευχαριστώ πολύ

Πάντα υπάρχει και η λύση της αντικαταβολής.

stef
19-11-10, 20:36
Πάντα υπάρχει και η λύση της αντικαταβολής.

Ναι όντως από το να τρέχω και να ψάχνω και ξεμπερδεύω!

GEORGE316
03-12-10, 10:11
CIF!!!! καθαριζει μεχρι και το εντερο!!!
με 1,70 ευρω εχεις καθαριοτητα που βγαζει ματι,ευχαριστη μυρωδια.το συνιστουν οι τηλεορασεις και ειναι απο τις ελαχιστες φορες που εχουν δικιο!!!!
ειναι απιστευτο!!!
το χρησιμοποιησα σε ζαντες.το σκεφτηκα πολυ πριν το κανω δεδομενου οτι φοβηθηκα μην ξεφουδισουν το χρωμα.ομως σε καμμια περιπτωση δεν εχουν τα χημικα που εχουν τα καθαριστικα ζαντων,οπου αν δε γινει η σωστη αραιωση....βραστα!!!
σε αυτες που φοραω πανω στο αμαξι και τις ειχα πραγματικα παραμελησει εδω και 6 μηνες τουλαχιστον(!!!!)τις εκανα δυο περασματα με βουρτσακι ζαντων...
με το πρωτο πραγματικα εφυγαν πραγματα που στο τελευταιο πλυσιμο(πριν 6 μηνες) δεν ειχαν φυγει!)
το δευτερο περασμα ηταν απλα εκκαθαριστικο.
παμε τωρα στο αλλο σετ που εχω και το καθαρισα μπρος και πισω απο τη ζαντα...
μεχρι και το μουαγιες καθαρισε!!
χωρις τριψιμο!με ενα βουρτσακι ζαντων και το σφουγγαρι αυτοκινητου.

Monsta
03-12-10, 10:17
CIF!!!! καθαριζει μεχρι και το εντερο!!!
με 1,70 ευρω εχεις καθαριοτητα που βγαζει ματι,ευχαριστη μυρωδια.το συνιστουν οι τηλεορασεις και ειναι απο τις ελαχιστες φορες που εχουν δικιο!!!!
ειναι απιστευτο!!!
το χρησιμοποιησα σε ζαντες.το σκεφτηκα πολυ πριν το κανω δεδομενου οτι φοβηθηκα μην ξεφουδισουν το χρωμα.ομως σε καμμια περιπτωση δεν εχουν τα χημικα που εχουν τα καθαριστικα ζαντων,οπου αν δε γινει η σωστη αραιωση....βραστα!!!
σε αυτες που φοραω πανω στο αμαξι και τις ειχα πραγματικα παραμελησει εδω και 6 μηνες τουλαχιστον(!!!!)τις εκανα δυο περασματα με βουρτσακι ζαντων...
με το πρωτο πραγματικα εφυγαν πραγματα που στο τελευταιο πλυσιμο(πριν 6 μηνες) δεν ειχαν φυγει!)
το δευτερο περασμα ηταν απλα εκκαθαριστικο.
παμε τωρα στο αλλο σετ που εχω και το καθαρισα μπρος και πισω απο τη ζαντα...
μεχρι και το μουαγιες καθαρισε!!
χωρις τριψιμο!με ενα βουρτσακι ζαντων και το σφουγγαρι αυτοκινητου.

έχει κόκους το cif Γιώργο ή κάνω λάθος ?

gnx
03-12-10, 10:56
Ναι όντως από το να τρέχω και να ψάχνω και ξεμπερδεύω!

Εχει το autoglym imperial wax στο βενζιναδικο της Αττικης οδού στον ΑΛΦΑ, το ειχε προχθες.

€75 ευρω

GEORGE316
03-12-10, 10:58
monsta ναι εχει κοκκους αλλα ειναι τοσο μικροι που ακομα και στην αφη δυσκολευεσαι να τους καταλαβεις!!!εσυ που εισαι και ειδικος σε αυτα κανε ενα πειραμα.και στο φιναλε αν δε σκου κατσει κανε το δωρο χριστουγεννων στη γυναικα σου!!!!
εσυ γνωριζεις απο συστατικα και τετοια οποτε θα εχεις καλυτερη αποψη.

gnx
03-12-10, 11:03
oops, high definition

stef
03-12-10, 11:12
Εχει το autoglym imperial wax στο βενζιναδικο της Αττικης οδού στον ΑΛΦΑ, το ειχε προχθες.

¤75 ευρω

Τσάμπα πράμα...

randy
16-12-10, 14:55
https://www.trade-wind.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=378&category_id=65&option=com_virtuemart&Itemid=57&lang=en

Τι λετε γιαυτο εδω? Αν το χρησιμοποιησω στην ηδη γλιστερη ματ μεμβρανη, δε θα μενει ιχνος νερου επανω οταν βρεχει... Φαινεται ασφαλες... τι να πω..

randy
16-12-10, 15:01
https://www.trade-wind.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=732&category_id=116&option=com_virtuemart&Itemid=57&lang=en

Επισης αυτο εδω οταν το αμαξι ειναι πλυμενο απλα εχει πιασει σκονη.. Κι ειδικα στο ματ φαινεται... Μαγνητιζει τη σκονη χωρις γραμμες, καταλληλο και για βερνικι..

Driver M
16-12-10, 16:02
Για το πρώτο προϊόν δεν έχω ιδέα. Πάντως μην περιμένεις να μην μένει νερό στη μεμβράνη λόγω του προϊόντος αυτού.

Για το δεύτερο, αν το αυτοκίνητό σου έχει λίγη σκόνη, φαίνεται οκ. Αν έχει περισσότερη, τότε εκτός του ότι μπορεί να προκαλέσει μικροαράχνες, ουσιαστικά αυτό που κάνει είναι να μετακινεί τη σκόνη απ'τη μια μεριά στην άλλη. Δεν πρόκειται να ξεσκονίσει εντελώς το αμάξι.
Οπότε σε τέτοιες περιπτώσεις πας για πλύσιμο που είναι πολύ πιο ασφαλές και θα έχει σίγουρα καλύτερο αποτέλεσμα.

Driver M
16-12-10, 16:11
Κανένα.

Εγώ θα έβαζα τα Collinite που έχει πει και ο DriverM ή τη καινούρια πάστα της AG που έχει και μεγάλη διάρκεια.

Το high definition της ΑG είναι καλό κερί, αλλά για τα λεφτά που έχει στην Ελλάδα δεν αξίζει (70+ ευτώ). Το 915 έχει μισή τιμή και τα συγκριτικά το βγάζουν καλύτερο σε όλα.

Αν κάποιος ενδιαφέρεται για τη μέγιστη προστασία, ιδανικό είναι το Finish Kare 1000P Hi Temp (γύρω στα 25 ευρώ έχει). Είναι sealant και αντέχει άνετα 4-5 μήνες, ενώ το 915 από το 3μηνο και μετά ¨πέφτει¨ αρκετά.

CIF!!!! καθαριζει μεχρι και το εντερο!!!
με 1,70 ευρω εχεις καθαριοτητα που βγαζει ματι,ευχαριστη μυρωδια.το συνιστουν οι τηλεορασεις και ειναι απο τις ελαχιστες φορες που εχουν δικιο!!!!
ειναι απιστευτο!!!
το χρησιμοποιησα σε ζαντες.το σκεφτηκα πολυ πριν το κανω δεδομενου οτι φοβηθηκα μην ξεφουδισουν το χρωμα.ομως σε καμμια περιπτωση δεν εχουν τα χημικα που εχουν τα καθαριστικα ζαντων,οπου αν δε γινει η σωστη αραιωση....βραστα!!!
σε αυτες που φοραω πανω στο αμαξι και τις ειχα πραγματικα παραμελησει εδω και 6 μηνες τουλαχιστον(!!!!)τις εκανα δυο περασματα με βουρτσακι ζαντων...
με το πρωτο πραγματικα εφυγαν πραγματα που στο τελευταιο πλυσιμο(πριν 6 μηνες) δεν ειχαν φυγει!)
το δευτερο περασμα ηταν απλα εκκαθαριστικο.
παμε τωρα στο αλλο σετ που εχω και το καθαρισα μπρος και πισω απο τη ζαντα...
μεχρι και το μουαγιες καθαρισε!!
χωρις τριψιμο!με ενα βουρτσακι ζαντων και το σφουγγαρι αυτοκινητου.

Δε γνωρίζω το cif τι αποτελέσματα έχει, πάντως πολύ καλό καθαριστικό εξειδικευμένο καθαριστικό ζαντών και ιδιαίτερα ήπιο, είναι το Valet Pro Bilberry Safe Wheel Cleaner.

randy
17-12-10, 03:18
ουσιαστικά αυτό που κάνει είναι να μετακινεί τη σκόνη απ'τη μια μεριά στην άλλη. Δεν πρόκειται να ξεσκονίσει εντελώς το αμάξι

Αραχνη στη μεμβρανη? Δυσκολο... Ακομα και οι γρατζουνιες δε φαινονται ευκολα.

Δειχνει παντως να τη μαζευει τη σκονη. Μη ξεχνας οτι το συγκεκριμενο ειναι πολυ μαλακο υφασμα.. τι ζημια να κανει..

stef
29-12-10, 14:16
Αν κάποιος ενδιαφέρεται για τη μέγιστη προστασία, ιδανικό είναι το Finish Kare 1000P Hi Temp (γύρω στα 25 ευρώ έχει). Είναι sealant και αντέχει άνετα 4-5 μήνες, ενώ το 915 από το 3μηνο και μετά ¨πέφτει¨ αρκετά.



Αυτό που το βρίσκουμε?

Για να επαναλάβω την διαδικασία....
1ον) Πλαστελίνη https://www.swell.gr/car/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=122&category_id=8&manufacturer_id=12&option=com_virtuemart&Itemid=72
2ον) Κερί Collinite
3oν) Autoglym SRP

Και επίσης αγοράζω https://www.swell.gr/car/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=50&category_id=23&option=com_virtuemart&Itemid=72 ή αυτό

https://www.swell.gr/car/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=190&category_id=23&option=com_virtuemart&Itemid=72 για κέρωμα

Και για σκούπισμα αυτό ...https://www.swell.gr/car/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=209&category_id=20&option=com_virtuemart&Itemid=72

Driver M
29-12-10, 15:02
Αυτό που το βρίσκουμε?
Υπάρχει κι αυτό στο swell.gr. Αλλά αν χρησιμοποιήσεις αυτό δε χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις το collinite, αφού κάνει την ίδια δουλειά.

Για να επαναλάβω την διαδικασία....
1ον) Πλαστελίνη https://www.swell.gr/car/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=122&category_id=8&manufacturer_id=12&option=com_virtuemart&Itemid=72
2ον) Κερί Collinite
3oν) Autoglym SRP
Πρώτα περνάς το srp και μετά το κερί

Και επίσης αγοράζω https://www.swell.gr/car/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=50&category_id=23&option=com_virtuemart&Itemid=72 ή αυτό

https://www.swell.gr/car/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=190&category_id=23&option=com_virtuemart&Itemid=72 για κέρωμα

Και για σκούπισμα αυτό ...https://www.swell.gr/car/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=209&category_id=20&option=com_virtuemart&Itemid=72

Με όλα αυτά τα προϊόντα είσαι απόλυτα καλυμμένος για τη βασική περιποίηση του αυτοκινήτου σου.

stef
29-12-10, 15:07
Με όλα αυτά τα προϊόντα είσαι απόλυτα καλυμμένος για τη βασική περιποίηση του αυτοκινήτου σου.


Τελικά ποιο είναι καλύτερο?
Collinite 915, 8XX ή το άλλο....?

Α μετά το SRP περνάω κερί ΟΚ!!
Ευχαριστώ πολύ!

Driver M
29-12-10, 15:34
Τελικά ποιο είναι καλύτερο?
Collinite 915, 8XX ή το άλλο....?

Α μετά το SRP περνάω κερί ΟΚ!!
Ευχαριστώ πολύ!

Δεν τίθεται τόσο θέμα καλύτερου ή χειρότερου, απλά το καθένα έχει τα θετικά και τα αρνητικά του.

Το 845 έχει πανεύκολη εφαρμογή και πολύ όμορφο οπτικό αποτέλεσμα, αλλά διαρκεί μαξ μέχρι 3 μήνες, αφού σαν υγρό κερί δεν έχει φοβερή αντοχή.

Το 915 έχει κάπως πιο δύσκολη εφαρμογή (όχι τίποτα τρελό βέβαια), αλλά έχει ακόμα πιο καλό οπτικό αποτέλεσμα (λόγω της υψηλής συγκέντρωσης carnauba) και από αντοχή ξεπερνά το 845 κατά 1-2 μήνες.

Το 1000P δεν το έχω χρησιμοποιήσει προσωπικά για να ξέρω τι εφαρμογή έχει, αλλά απ'ό,τι έχω ακούσει δεν είναι καθόλου δύσκολη. Από εκεί και πέρα, σαν sealant που είναι, εμφανίζει πολύ αυξημένη αντοχή, γύρω στους 5 μήνες και προσφέρει έντονη λάμψη, αλλά υστερεί σε βάθος και ζεστασιά χρώματος, αφού είναι συνθετικό κερί και όχι φυσικό.

Ανάλογα λοιπόν το τι ζητάς από άποψη αντοχής αλλά και αισθητικού αποτελέσματος, κάνεις την επιλογή σου. Εγώ πάντως με το 915 έχω μείνει ικανοποιημένος σε όλους τους τομείς.

stef
30-12-10, 01:59
Μάλλον για 915 με βλέπω και εμένα...

Stamatis
30-12-10, 08:22
Το cif κανει δουλεια!
Το δοκιμασα και εγω και καθαρισε απιστευτα καλα.
Ετριψα με μαλακη οδοντοβουρτσα και σιφ τις ζαντες και εγιναν καινουργιες.

Monsta
30-12-10, 09:43
Με ηλεκτρική οδοντόβουρτσα (Oral B), ή χειροκίνητη ?

Αν βάλω χειροκίνητη, τι μέγεθος και τι σχήμα βούρτσας ?

Πόσο τρίψιμο χρειάζεται ? Υπάρχει κίνδυνος να δημιουργηθεί αράχνη ? Πρέπει να βάλω κερί μετά το cif ?

Μπορώ να το βάλω και στη λαμαρίνα ως χοντρή ή μεσαία αλοιφή ??

Μπορείς κάποια στιγμή να κάνεις ένα diy ? Θα μ ενδιέφερε πιθανή συνεργασία με την εταιρεία αυτή.

Ευχαριστώ.

Monsta
30-12-10, 12:22
Φιλαράκι περιμένω με αγωνία να μάθω περισσότερα ε ?

stef
30-12-10, 13:08
Το cif κανει δουλεια!
Το δοκιμασα και εγω και καθαρισε απιστευτα καλα.
Ετριψα με μαλακη οδοντοβουρτσα και σιφ τις ζαντες και εγιναν καινουργιες.

Aυτό πού κολλάει σε αυτό που γράφω εγώ?

Stamatis
30-12-10, 13:15
Aυτό πού κολλάει σε αυτό που γράφω εγώ?
Δεν εχει καμμια απολυτως σχεση.
Αναφερεται σε ποστ που βρισκεται πισω απο τα δικα σου, αλλα λειπει ενα quotation.

Stamatis
30-12-10, 13:21
Το high definition της ΑG είναι καλό κερί, αλλά για τα λεφτά που έχει στην Ελλάδα δεν αξίζει (70+ ευτώ). Το 915 έχει μισή τιμή και τα συγκριτικά το βγάζουν καλύτερο σε όλα.

Αν κάποιος ενδιαφέρεται για τη μέγιστη προστασία, ιδανικό είναι το Finish Kare 1000P Hi Temp (γύρω στα 25 ευρώ έχει). Είναι sealant και αντέχει άνετα 4-5 μήνες, ενώ το 915 από το 3μηνο και μετά ¨πέφτει¨ αρκετά.


Δε γνωρίζω το cif τι αποτελέσματα έχει, πάντως πολύ καλό καθαριστικό εξειδικευμένο καθαριστικό ζαντών και ιδιαίτερα ήπιο, είναι το Valet Pro Bilberry Safe Wheel Cleaner.


Αα το παμε σωστα λοιπον.

Το cif πραγματι κανει δουλεια.

SuperSonic
08-01-11, 20:28
Δεν ξερω αν τα εχει δοκιμασει κανεις τα συγκεκριμενα αλλα σε ξενα φορουμ διαβαζω πολυ καλα σχολια μιας και τα χρησιμοποιουν σε πανακριβα αυτοκινητα.

Μηπως ο Alexk τα ξερει να μας πει λογο Ελβετιας?

https://www.swissvax.us/

stef
08-01-11, 21:07
Δεν ξερω αν τα εχει δοκιμασει κανεις τα συγκεκριμενα αλλα σε ξενα φορουμ διαβαζω πολυ καλα σχολια μιας και τα χρησιμοποιουν σε πανακριβα αυτοκινητα.

Μηπως ο Alexk τα ξερει να μας πει λογο Ελβετιας?

https://www.swissvax.us/

Έχω ακούσει και διαβάσει και εγώ ότι θεωρούνται από τα top προιόντα μαζί με 1-2 μάρκες ακόμη...

stef
18-01-11, 02:44
Ερώτηση: Mαζί με τον πηλό χρειάζεται και λιπαντικό για ψέκασμα κάτι τέτοιο δηλαδή?

https://swell.gr/car/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=157&category_id=8&manufacturer_id=12&option=com_virtuemart&Itemid=72

Ή μπορώ να χρησιμοπιήσω και για ψέκασμα νερό κανονικό?

Monsta
18-01-11, 08:16
Καλό είναι να χεις λιπαντικό για να γλυστράει καλύτερα η πλαστελίνη. Αν θες να κάνεις οικονομία και να φτιάξεις εσύ homemade λιπαντικό, αραίωσε σε ένα μπουκάλι το σαπούνι που πλένεις το αυτοκίνητο με νερό 1:10 και ψέκασε αυτό.

gyiama
18-01-11, 10:38
παιδια μετα απο ενα απο ενα ''ατυχημα'' που ειχα η απ το σφουγκαρι η απ την μικροινα και εγινε το αυτοκινητο λες και το εβαλα σε συρματοβουρτσα το αυτοκινητο θελω ενα καλο σφουγκαρι να παρω!!τι προτεινουν οι ειδικοι?????

stef
18-01-11, 10:39
Καλό είναι να χεις λιπαντικό για να γλυστράει καλύτερα η πλαστελίνη. Αν θες να κάνεις οικονομία και να φτιάξεις εσύ homemade λιπαντικό, αραίωσε σε ένα μπουκάλι το σαπούνι που πλένεις το αυτοκίνητο με νερό 1:10 και ψέκασε αυτό.

Σ ευχαριστώ πολύ Κώστα!
Ψεκάζω πρώτα την επιφάνεια κ μετά περνάω τον πηλό εαν κατάλαβα σωστά ε?

gnx
18-01-11, 12:31
Οχι ακριβως. Ψεκάζεις τοπικα, εκει ακριβως που περνας την πλαστελινη. 2-3 φλιτ. Οχι ολο το αμαξι απο πριν.

Monsta
18-01-11, 13:01
Οχι ακριβως. Ψεκάζεις τοπικα, εκει ακριβως που περνας την πλαστελινη. 2-3 φλιτ. Οχι ολο το αμαξι απο πριν.

Έεεετσι!

Και πριν ψεκάζεις το σαπουνόνερο, να το βρέχεις καλά με τη μάνικα (το panel που θα δουλέψεις).

stef
18-01-11, 14:54
Ναι έχω καταλάβει ότι δεν το σκουπίζω, όπως είναι βρεγμένο το φλιτάρω κ μετά πηλός κατά τόπου....
Έ ρε monsta θα γίνω...!! χαχα
Μόνο που δεν με αφήνει να πάρω αλοιφαδόρο....
Το άκουσε και ο πατέρας μου και μου λέει και εκείνος μην κάνεις καμιά βλακεία και βγάλεις χρώμα... χιχιχιχι

dblade
18-01-11, 15:13
Mια ερωτηση σε ενα σημειο εχει "σκασει" το βερνικη και ξεφλουδισε το παω φανοπειο για βαψιμο τοπικα η μπορω να κανω και ακτι αλλο ειναι μικρη η επιφανεια σαν το σχημα του 1 ευρο

stef
18-01-11, 15:45
Μίλα με τον Monsta!!!

Michael
18-01-11, 15:48
αν είναι στο καπο η στον ουρανό θες ολική βαφη.


Sent from my iPhone using Tapatalk

stef
18-01-11, 15:50
Απλά μην χαλάμε το topic, εδώ λέμε για προιόντα περιποίησης και τις εμπειρίες μας , πανάθεμά τες.... χα χα

dblade
18-01-11, 15:50
Eιναι στον αριστερο θολο απεξω στο φουσκωμα πανω.

stef
19-01-11, 13:27
Ξανά ερώτηση προς Monsta & Driver M, είπαμε πιο πριν ότι περνάμε πηλό με το αυτοκίνητο να ΜΗΝ έχει σκουπιστεί (εννοώ πλυμένο μεν αλλά όχι στεγνομένο) και κατά τόπους να το ψεκάζω με το λιπαντικό πρώτα και μετά πηλό. Όλα ΟΚ μέχρι εδώ...?
Αφού τελειώσω με την διαδικασία αυτή, μετά το σκουπίζω το αυτοκίνητο κανονικά ?
Ή το αφήνω να στεγνώσει, το ξαναπλένω και μετά SRP και μετά Collinite 915...?

Monsta
19-01-11, 22:49
το ξεπλένεις με νερό, το σκουπίζεις και ξεκινάς το τρίψιμο.

stef
19-01-11, 22:51
Ευχαριστώ πολύ!!

stef
20-01-11, 11:54
Ο πηλός της Sonus που παρέλαβα, κόβω λίγο πχ το 1/4 και το περνάω σαν πλαστελίνη στη λαμαρίνα...? Και σε τακτά χρονικά διαστήματα τον αλλάζω από την μία πλευρά στην άλλη?
Σας έχω ζαλίσει ε?

Monsta
20-01-11, 12:14
Ποιος σου είπε να τον κόψεις ? Τον δουλεύεις ολόκληρο και ναι καλό είναι να τον βρέχεις τακτικά και να του αλλάζεις πλευρές.

stef
20-01-11, 12:30
Ποιος σου είπε να τον κόψεις ? Τον δουλεύεις ολόκληρο και ναι καλό είναι να τον βρέχεις τακτικά και να του αλλάζεις πλευρές.

Κανείς, μόνος μου το υπέθεσα...
Και αφού τελειώσω μετά τον κρατάω στο πλαστικό του μέσα αφού τον ξεπλύνω?
Πήρα και το λιπαντικό της Sonus για πηλό και φλιτάρω..

Monsta
20-01-11, 12:40
σωστά!

stef
20-01-11, 12:43
Πάω να κάνω δουλειά!
Σ ευχαριστώ πολύ και πάλι

stef
25-01-11, 01:06
1ον) Θα ήθελα να ευχαριστήσω δημοσίως τα μέλη Monsta & Driver M για τις γνώσεις τους που μου μετέφεραν, όσες ερωτήσεις και εαν έκανα και στους 2, όσες φορές και εαν τους έπρηξα. (ειδικά τον Μοnsta μέχρι και στο μαγαζί εν ώρα εργασίας του τηλεφώνησα να τον ρωτήσω κάτι...!)

2ον) Η δουλεία που έγινε με τον πηλό + SRP + Collinite είναι όντως ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ

3ον) Προς Driver M: εκτός από SRP της AG τι άλλο προτείνεις? Όχι ότι δεν έμεινα ευχαριστημένος, έτσι και αλλιώς την χρησιμοποιώ πολλά χρόνια, απλά εναλλακτικά ρωτάω!

Monsta
25-01-11, 08:38
Ανέβασε καμιά φωτό να βαθμολογηθείς!

stef
25-01-11, 13:34
Βεβαίως μόλις κάνει καλό καιρό
Τώρα είναι στο γκαραζάκι πλυμένο γυαλισμένο!

stef
27-01-11, 15:16
3ον) Προς Driver M: εκτός από SRP της AG τι άλλο προτείνεις? Όχι ότι δεν έμεινα ευχαριστημένος, έτσι και αλλιώς την χρησιμοποιώ πολλά χρόνια, απλά εναλλακτικά ρωτάω!


Driver M ακούει....? χα χα :original:

kwstakhs_Z4
30-01-11, 22:04
ρε παιδια εβλεπα κατι σπρευ κτλπ περιποιησης της meguiars στο ιντερνετ...και ενα ελεγε αφαιρει τις μικρο γραντζουνιες και αραχνη.................τι θελει να πει με αυτο? αραχνη...?

fanisk
31-01-11, 03:49
ρε παιδια εβλεπα κατι σπρευ κτλπ περιποιησης της meguiars στο ιντερνετ...και ενα ελεγε αφαιρει τις μικρο γραντζουνιες και αραχνη.................τι θελει να πει με αυτο? αραχνη...?

Οι αραχνες ειναι αυτα τα σημαδια, μοιαζουν με ιστο..

https://www.carcareadvice.co.uk/assets/swirl-marks.jpg

kwstakhs_Z4
31-01-11, 04:34
α! να ρωτησω.....ειχε καποιες γραντζουνιες η ζετα μου και την πηγα στον θειο μου στο μαγαζι του και μου το εβαψε ολο ενα χερι....μετα εκανα μια μ***κια εγω και ετριψα με δυναμη με το σφουγγαρι και εγινε κατι τετοιο σε μικρο μεγεθος στο καπο...με αυτα που λενε οτι βγαζουν την αραχνη θα κανει δουλεια η να το παω παλι για βαψιμο σε εκεινο το μικρο σημειο???

gyiama
07-02-11, 15:16
παιδια ψαχνω αυτο το προιον Meguiar's All Purpose Cleaner ξερει κανεις καποιο μαγαζι η online εδω ελλαδα που να το εχει?εδω θεσ/νικη που εψαξα δεν βρηκα!! δεν θελω απο εξωτερικο γιατι το θελω μεχρι την παρασκευη για να κανω δουλεια!!!!!

stef
07-02-11, 15:31
https://www.dazzle-car.gr/
Νομίζω είναι dealer της Meguair's στη θεσσαλονίκη!
Εαν δεν έχεις επικοινωνήσει για προσπάθησε!

gyiama
07-02-11, 15:36
θα περασω αυριο απ αυτον απλα αυτο ειναι μαγαζι περιποιησης αυτοκινητου και εχει λογικα τα κλασικα ερασιτεχνικα υλικα, δυσκολο να μου δωσει αυτο που ζηταω αλλα δεν χανω να δοκιμασω

stef
07-02-11, 15:39
Πάρτον τηλ
Μην πάς καν από εκεί!

stef
10-02-11, 15:00
Τελικά τι έγινε?
Βρήκες άκρη?

gyiama
10-02-11, 15:10
μπα τπτ οπου και να εψαξα τπτ το αφηνω ετσι προς το παρων θα κανω τη δουλεια μου και πιο μετα βλεπουμε!ολοι δουλευουν τα ερασιτεχνικα προιοντα και ουτε καν που μπορεις να βρεις επαγγελματικα δεν λενε!!!

stef
10-02-11, 15:13
Στα κεντρικά της Meguiars στην Καλλιθέα ρώτησες?

gyiama
10-02-11, 17:35
οχι μονο εκει δεν πηρα τηλ αλλα και λιγο που το εψαξα τελικα δεν συμφερει απο δω να το παρεις εχει διπλη τιμη απ οτι να το παραγγειλω απ εξω !οποτε μαζι με κανα 2 πραγματακια ακομα(σφογκαρι πετσετα κουβα με σχαρα κλπ)θα παρω και αυτο!!εδω ολα ειναι πολυ ακριβοτερα ρε γμτ δλδ ελεος

john
10-02-11, 18:55
Στα κεντρικά της Meguiars στην Καλλιθέα ρώτησες?

παιδια η αντιπροσωπια στην καλλιθεα εκλεισε. ξερετε που εχει ανοιξει ή καποιο αλλο μαγαζι mequiars?

zaharias
10-02-11, 19:52
Εχει να προτεινει καποιος καποιο προιον για καθαρισμο του μηχανοστασιου? Δεν θελω να ριξω νερο..

stef
10-02-11, 19:54
Χμμμ, ο DriverM (Άρης) πρέπει να ξέρει...
Αλλά και Monsta

bill_m3
10-02-11, 19:58
Χμμμ, ο DriverM (Άρης) πρέπει να ξέρει...
Αλλά και Monsta


Η Μeguiars έχει όλόκληρη σειρά από προϊόντα για τη μηχανή και πιο συγκεκριμένα degreaser (για να διαλύει λάδια, γράσσα κλπ), cleaner (για να καθαρίζει καλά τις επφάνειες από σκόνες και ήπιοες βρωμιές) και dressing (για να δείχνουν πιο ωραία τα πλαστικά).

Και η Turtlewax έχει ειδικό προϊόν (https://www.turtlewax.com/main.taf?p=2,2,2,1), όπως και πολλές ακόμα εταιρείες, οπότε καλύτερα να χρησιμοποιείτε αυτά παρά τύπου σουάζ που μακροπρόθεσμα ενδέχεται να παρουσιάσουν φθορές, ιδίως σε τσιμούχες.

Επίσης, χρειάζονται καλό κάλυμμα τα ευπαθή μέρη (εγκέφαλος, maf κλπ) και πλύσιμο με όσο γίνεται μικρότερη πίεση για σιγουριά.
Προσωπικά πάντως, νερό στον κινητήρα έχω ρίξει μόλις 2 φορές. Απλά μια φορά το μήνα συνήθως τον καθαρίζω με ένα νωπό πανί, περνάω στη συνέχεια κι ένα γαλάκτωμα για τα πλαστικά (το 303 aeroprotectant, που θα είναι η επόμενή μου αγορά, θεωρείται ως το ιδανικό, αφού προσφέρει τη μεγαλύτερη προστασία για τα πλαστικά) και ο κινητήρας δείχνει μια χαρά.
Το κόλπο είναι να μη μένει ο κινητήρας πολύ καιρό χωρίς να καθαριστεί, γιατί τότε χρειάζεται σίγουρα νερό για να γίνει δουλειά.

Από γραπτό του Άρη, εδώ :
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=5797&highlight=%EC%E7%F7%E1%ED%DE%F2

gyiama
10-02-11, 19:59
ρε Ζαχο μη μασας αγορι μου και μη ξοδευεις λεφτα για τετοιου ειδους προιοντα! παρε ενα καθαριστηκο κινητηρα(εχει η loctite-teroson)ψεκαζεις περιμενεις 2-3 λεπτα και ξεπλενεις με το πιεστικο και εισαι ετοιμος και πεντακαθαρος!!υπαρχει ενα πολυ καλοα καθαριστικο της meguiars λεγεται Super Degreaser και καθαριζει πολυ καλα απ οσο εχω διαβασει αλλα 1 δυσκολα να το βρεις ελλαδα και 2 ειναι σε συσκευασια 4 λιτρα!! παρε το σπρευ που οσυ λεω και μην στεναχωριεσαι για τα νερα!!1 φορα το 5μηνο 6μηνο πλενω εγω το δικο μου και γενικα ολα τα αυτοκινητα που πλενω(πλενω πολλα γμτ)το μονο που μπορω να πω οτι ειχε προβλημα ηταν το opel corsa της κοπελιας μου που στην αρχη ρεταριζε για λιγο και μετ απο 5-10 λεπτα που στεγνωσε δουλευε ρολοι!!!

zaharias
10-02-11, 20:12
Εχω παραγγειλει ενα της Meguiars και το περιμενω παρεα με κατι κερακια..
Μαλλον θα πεσει τρελο μονωμα σε xenon-ecu κτλ και θα ριξω λιγο νερακι αν και δεν το συμπαθω, ειδικα στο χωρο της μηχανης με φυσες-αισθητηρες κτλ...

stef
10-02-11, 20:23
Από πού το παρείγγειλες και πιο προιόν της Meguiars θυμάσαι?

gyiama
10-02-11, 20:51
μη φοβασαι τπτ ζαχο απλα στα xenon θελει προσοση μην τα ριξεις πολυ νερο γιατι παιρνουν μεσα τα balast!! ολα τα αλλα ριχτα αφοβα!!!

zaharias
10-02-11, 21:11
Από πού το παρείγγειλες και πιο προιόν της Meguiars θυμάσαι?

Meguiars Engine Clean
https://cgi.ebay.co.uk/Meguiars-Engine-Clean-450ml-G-14816EU-/290472493702?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item43a1828286

stef
10-02-11, 21:37
Τσάμπα!
Και στην πόρτα σου!!

stef
08-03-11, 16:02
παιδια η αντιπροσωπια στην καλλιθεα εκλεισε. ξερετε που εχει ανοιξει ή καποιο αλλο μαγαζι mequiars?

Η αντιπροσωπεία βρίσκεται πλέον στο Περιστέρι
Vatco!
Tα τηλέφωνα έχουν παραμείνει ίδια!

gyiama
09-03-11, 11:15
σηκωσανε παλι το site η μπα?

stef
09-03-11, 11:16
Όχι, οτιδήποτε θέλεις μίλησε μαζί τους τηλεφωνικά!

liakos
10-06-11, 15:09
εταιρεία: collinite
προϊόν: marque d'elegance 915
είδος: κερί

Πρόκειται για κερί carnauba, σε μορφή πάστας. Είναι, μαζί με το 845 της ίδιας εταιρείας, ίσως το καλύτερο κερί που έχω δοκιμάσει. Επειδή είναι σε σκληρή μορφή, περνιέται λίγο πιο δύσκολα από το πανεύκολο 845, ενώ αφαιρείται επίσης λίγο πιο δύσκολα, χωρίς να σημαίνει ότι είναι δύσκολο κερί. Η φοβερή αντοχή του πάντως (σε τεστ του detailingworld, αποδείχτηκε ότι κρατάει πάνω από 6 μήνες, κάτι που κάνουν πολύ λίγα κεριά πολλαπλάσιας αξίας, από swissvax και zymol) και η φοβερή γυαλάδα του, το καθιστούν ως την πρώτη επιλογή (σε σχέση με το 845) για τους πολύ απαιτητικούς. Πραγματικά θωρακίζει το χρώμα (παρότι φυσικό κερί), χωρίς να υστερεί σε αισθητικό αποτέλεσμα, όπως κάνουν κάποια συνθετικά κεριά. Πέρασμα κάθε 3 μήνες (για τους σχολαστικούς) και το χρώμα θα είναι πάντα άριστα προστατευμένο. Η τιμή του ανέρχεται στα 30 ευρώ, συσκευασία όμως είναι πολύ μεγάλη (12 FL OZ) και σε συνδιασμό με την τεράστια αντοχή του, θα κρατήσει χρόνια, καθιστώντας το και πολύ καλό value for money, εκτός από κορυφαίο κερί.

Το συγκεκριμένο κερί το χρησιμοποίησα στο ταλαιπωρημένο αμάξωμα της Ε39 και το πέρασα αφού πέρασα πρώτα το Super Resin Polish της Autoglym. Το αποτέλεσμα μετά από το κέρωμα ήτανε πάρα πολύ καλό. Βέβαια μέχρι τώρα δεν έχω χρησιμοποιήσει κερί σε μορφή πάστας αλλά μόνο σε υγρή μορφή και έτσι δεν έχω μέτρο σύγκρισης. "Δένει" βέβαια πολύ γρήγορα και έτσι το "buffing" από το αμάξωμα είναι πιο δύσκολο αλλά το αποτέλεσμα επιβραβεύει την προσπάθεια.thumb

Υ.Γ. Ευχαριστώ τον Driver M που η αξιολόγηση του για το συγκεκριμένο προϊόν ήτανε πολύ ακριβής.:thumbsup:

Driver M
14-06-11, 19:22
εταιρεία: CarPro
προϊόν: P.E.R.L.Coat Protectant
είδος: γαλάκτωμα πλαστικών ποικίλης χρήσης

Έχω το προϊόν αυτό στην κατοχή μου γύρω στις 10 μέρες και πραγματικά έχω ελπλαγεί με το πόσο καλό είναι!

Καταρχάς, όπως λέει και το όνομά του (Plastic - Engine - Rubber - Leather) έχει πάρα πολλές χρήσεις αφού κάνει για πλαστικά εσωτερικού-εξωτερικού, τσιμούχες, δέρματα αλλά και ελαστικά.
Συνεπώς, με ένα και μόνο προϊόν μπορεί κάποιος να φροντίζει όλα τα πλαστικά και τα ελαστικά του αυτοκινήτου του (για το δέρμα θα συνιστούσα και κάτι πιο εξειδικευμένο).
Το μόνο που χρειάζεται κάθε φορά είναι να κάνετε την κατάλληλη αραίωση (από 1:1 έως 1:5, PERL-νερό αντίστοιχα), αν και προσωπικά το χρησιμοποιώ 1:3 σε όλες τις επιφάνειες (μόνο στα λάστιχα δεν τό'χω χρησιμοποιήσει ακόμα) με άψογα αποτελέσματα.

Οι αραιώσεις φυσικά εξασφαλίζουν και τεράστια διάρκεια. Προσωπικά πέρασα 3 αυτοκίνητα σε εξωτερικά κι εσωτερικά πλαστικά (ταμπλό, μασπιέ, τσιμούχες) και δεν χάλασα ούτε 15ml καθαρού προϊόντος.

Επιπλέον, είναι υδρόφοβο, δηλαδή δεν αφαιρείται όταν έρθει σε επαφή με νερό (όπως κάνουν τα υδατοδιαλυτά γαλακτώματα) προσφέροντας ακόμα μεγαλύτερη διάρκεια, ιδίως στα εξωτερικά πλαστικά, ενώ έχει και φοβερό water sheeting με αποτέλεσμα να απομακρύνει πανεύκολα ό,τι νερό πέσει σε επιφάνεια περασμένη με αυτό.
Παράλληλα, έχει και αντηλιακές ικανότητες.
Το οπτικό αποτέλεσμα που δίνει είναι βαθύ ματ χωρίς να γυαλίζει (κάτι που δε μου αρέσει προσωπικά και συνήθως προσφέρουν τα γαλακτώματα που περιέχουν σιλικόνη), δίνοντας με τον καλύτερο τρόπο την αίσθηση του καινούριου, ενώ η εφαρμογή του είναι πανεύκολη.

Το μόνο που δεν μπορώ να πω με σιγουριά είναι το πόσο διαρκεί, αφού το έχω λίγο καιρό περασμένο.
Η εταιρεία λέει μέχρι 3 μήνες και αν είναι πράγματι έτσι, τότε μιλάμε για προϊόν που θα διαρκέσει χρόνια.

Κερασάκι στην τούρτα και η πολύ καλή τιμή του, στα 13 ευρώ τα 500ml.
Το συστήνω ανεπιφύλακτα.

Monsta
14-06-11, 19:43
τα γαλακτώματα που περιέχουν σιλικόνη


Τελικά έχει σιλικόνη, έτσι Άρη?

Driver M
14-06-11, 19:59
Τελικά έχει σιλικόνη, έτσι Άρη?
Όχι Κώστα!

Εννοούσα πως τα γαλακτώματα που γυαλίζουν συνήθως έχουν σιλικόνη.
Αυτό δεν γυαλίζει και δεν έχει και σιλικόνη.
Είναι water based.

Monsta
14-06-11, 20:03
Τότε γιατί γράφεις αυτό?


δεν αφαιρείται όταν έρθει σε επαφή με νερό (όπως κάνουν τα υδατοδιαλυτά γαλακτώματα) .

Δηλαδή είναι μεν υδατοδιαλυτό, αλλά δεν φεύγει εύκολα με το νερό?

Driver M
14-06-11, 20:25
Τότε γιατί γράφεις αυτό?



Δηλαδή είναι μεν υδατοδιαλυτό, αλλά δεν φεύγει εύκολα με το νερό?
Είναι water based silicon oxide και υδροφοβικό (αυτό το είδα και στην πράξη αφού έριχνα νερό σε κάτι εξωτερικά πλαστικά περασμένα με perl και έφευγε με τη μια).

Εδώ και όσα γράφει η εταιρεία: "PERL is water based silicon oxide, solvent-free, hydrophobic, that provides great satin shine and revives faded P.E.R.L surfaces¨.

Εννοούσα πως σε αντίθεση με τα υδατοδιαλυτά γαλακτώματα που φεύγουν με το νερό, το συγκεκριμένο (που δεν είναι υδατοδιαλυτό) δεν φεύγει.
Απλά ήθελα να τονίσω την αντίθεση με άλλα γαλακτώματα.

Monsta
14-06-11, 20:38
Εεεεεμ μάστορά μου με μπέρδεψες...





Είναι water based.






που δεν είναι υδατοδιαλυτό






Τώρα ξηγήθηκες σένια.



"PERL is water based silicon oxide, solvent-free,


thumb

stef
15-06-11, 14:13
εταιρεία: Chemical Guys
προϊόν: Natural Shine
είδος: γαλάκτωμα πλαστικών ποικίλης χρήσης

Το προιόν αυτό σε αντίθεση με αυτό που παρουσιάζει παραπάνω ο Άρης (Driver Μ) ΔΕΝ θέλει αραίωση. Χρησιμοποιείται με pad και το απλώνουμε σε όποιο μέρος του αυτοκινήτου μπορεί να χρησιμοποιηθεί. Δηλαδή σε ταμπλώ, πλαστικά, λάστιχα, τσιμούχες, στους πλαστικούς ΑΒΑΦΟΥΣ προφυλακτήρες όπως επίσης και στα πάνελ των πορτών. Είναι water-based δηλαδή υδατοδιαλυτό
Έχει ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ εφαρμογή ειδικά σε ταμπλώ BMW (το δοκίμασα τόσο στο Ζ4 όσο και στο Χ3) και είναι σαν να ξαναβάφεις το ταμπλώ σου. Δίνει ένα natural look χωρίς να γυαλίζει και το συστήνω ανεπιφύλακτα σε όλους όσους έχουν BMW και τους αρέσει να τα περιποιούνται!
Ούτε εγώ μπορώ να πώ πόσο διαρκεί μιας και το έχω περάσει εδώ και μια βδομάδα μόνο.
Η τιμή του είναι στα 14.5 ευρώ τα 473 ml

Skyline_IS
18-07-11, 22:27
Ποιο προιον προτεινεται για εσωτερικο καθαρισμο?
θελω να αφαιρεσω λεκεδες απο το εσωτερικο απο αντιλιακο μαλλον γιατι το αμαξι εγινε καρναβαλι..

μπορω πχ να το καθαρισω μονο με νερο και μετα να περασω καποιο γαλακτωμα?θα κανει δουλεια?

Monsta
18-07-11, 22:30
Σε δερμάτινη επιφάνεια?

Skyline_IS
19-07-11, 11:21
Σε δερμάτινη επιφάνεια?

Στο ταμπλο του αυτοκινητου και στα πλαινα απο τις πορτες..δεν ξερω τι υλικο ειναι αυτο

Driver M
19-07-11, 14:06
Δοκίμασε αρχικά με νερό.
Αν δεν γίνει κάτι, χρησιμοποίησε κάποιο APC προϊόν (όπως αυτό: https://www.swell.gr/car/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_new.tpl&product_id=333&category_id=6&manufacturer_id=29&option=com_virtuemart&Itemid=72) σε αναλογία 1:8 περίπου και αν δεν βγει βάλε πιο ισχυρή αναλογία.
Τρίψε με ένα πανάκι και λογικά θα είναι εντάξει.
Στη συνέχεια ξέπλυνε με νερό και αν θες, βάλε στο σημείο που πέρασες κάποιο γαλάκτωμα για να έχει και προστασία.

randy
05-08-11, 02:30
Θελω εναν αφρο για το ταμπλο του αυτοκινητου ΑΛΛΑ θελω να ειναι η επιφανεια μετα εντελως ΜΑΤ.

Επισης ενα καθαριστικο για τα τζαμια (οχι πανω απο 10 ευρω) γιατι ενα της Guard αφησε θολουρα, δεν ξερω αν εφταιγε η πετσετα μικροινων που τα εκανα.

Υ.Γ Το Sonax Gloss Shampoo ειναι εκπληκτικό! Ο Αρης νομιζω μου το προτεινε. Τρομερη καθαριστική ιδιοτητα και σε συνδυασμο με το πιεστικο και το γαντι μικροινων που εχω που εχω κανουν το πλυσιμο ακομη πιο ευκολο!

GIWRGOSPR
05-08-11, 05:00
ρε παιδες ζαλιστηκα......σας θερμοπαρακαλω θα μπορουσατε να μου αναφερετε τα βηματα για την εξωτερικη περιποιηση...δηλαδη 1-γυαλισμα,,2-κερωμα....σας ευχαριστωωωω

nikos1400
05-08-11, 05:45
να κανω και γω την ερωτηση μου....



εταιρεία: CarPro
προϊόν: P.E.R.L.Coat Protectant
είδος: γαλάκτωμα πλαστικών ποικίλης χρήσης




παιδια, απο οτι καταλαβα (ο ασχετος...) αυτο ειναι για συντηρηση.
λεω να το δοκιμασω.

για καθαρισμα ομως, των τσιμουχων εξωτερικα, τι θελουμε ??
ειδα στα λινκς που αναρτατε κατα καιρους απο detailing sites πολλη μπιχλα να φευγει με διαφορα καθαριστικα που τα περνανε.
κανα καλο (value-for-money? :o) ??

stef
05-08-11, 10:08
Θελω εναν αφρο για το ταμπλο του αυτοκινητου ΑΛΛΑ θελω να ειναι η επιφανεια μετα εντελως ΜΑΤ.

Επισης ενα καθαριστικο για τα τζαμια (οχι πανω απο 10 ευρω) γιατι ενα της Guard αφησε θολουρα, δεν ξερω αν εφταιγε η πετσετα μικροινων που τα εκανα.

Υ.Γ Το Sonax Gloss Shampoo ειναι εκπληκτικό! Ο Αρης νομιζω μου το προτεινε. Τρομερη καθαριστική ιδιοτητα και σε συνδυασμο με το πιεστικο και το γαντι μικροινων που εχω που εχω κανουν το πλυσιμο ακομη πιο ευκολο!

Για αφρό στο ταμπλώ δεν θα στο πρότεινα, αλλά θα σου πρότεινα γαλάκτωμα.
Και ένα από αυτά είναι το Chemiacal Guys που προτείνω στην προηγούμενη σελίδα αν κοιτάξεις...

randy
05-08-11, 12:06
οκ. Ευχαριστω! Για πλυσιμο τα βηματα μπορω να στα πω. Για κερωμα δεν ξερω γιατι το αμαξι μου ειναι ματ. Θα γραψω σε λιγο.

randy
05-08-11, 12:54
1. Εχεις 2 κουβαδες με νερο και σαμπουαν μαζι με grit guard ενα πλαστικο μες τον κουβα για να μη μπορει το σφουγγαρι να παει κατω. Στον εναν εχεις σφουγγαρι για ζαντες,λαστιχα,στον αλλο γαντι μικροινων/μαλλι προβατου για να μη κανει αραχνη
2. Καταβρεχεις καλα ολο το αμαξι.ξεκινας απο ζαντες,λαστιχα.
3. Τμηματικα πλενεις το αμαξι ξεκινωντας απο τον ουρανο,μετα πλαινα,πορτες κλπ και τελος καπο και πορτμπαγκαζ. Παντα πλενεις απο πανω προς τα κατω και δεν ξεχνας να βουτας συχνα το γαντι στον κουβα για να μη μαζευει βρωμα. Καλο θα ηταν να πλενεις τμηματικα και να ξεβγαζεις επι τοπου ουρανο,καπο.
4. Στεγνωμα με πετσετες μικροινων και ποτε με δερμα και ποτε δεν πιεζεις. Στα σημεια κατω απο τους καθρεφτες θα σταζει καθε 5 λεπτα οποτε βαλε ενα χαρτι.

Οτι λαθος ειπα διορθωστε με η προσθεστε.

GIWRGOSPR
05-08-11, 15:28
σε ευχαριστωωωω πολυυυυυυυυυυυυυ.................. ................θα ηθελα και για κερωμααα?????

stef
06-08-11, 14:29
Εαν πας σε κάποιες σελίδες πιο πριν θα δεις την διαδικασία
Ρίξε μια ματιά στο topic εαν έχεις την καλοσύνη

GIWRGOSPR
06-08-11, 15:28
σε ευχαριστω stef....

katsaraios
06-08-11, 19:46
εταιρεία: CarPro
προϊόν: P.E.R.L.Coat Protectant
είδος: γαλάκτωμα πλαστικών ποικίλης χρήσης

Έχω το προϊόν αυτό στην κατοχή μου γύρω στις 10 μέρες και πραγματικά έχω ελπλαγεί με το πόσο καλό είναι!

Καταρχάς, όπως λέει και το όνομά του (Plastic - Engine - Rubber - Leather) έχει πάρα πολλές χρήσεις αφού κάνει για πλαστικά εσωτερικού-εξωτερικού, τσιμούχες, δέρματα αλλά και ελαστικά.
Συνεπώς, με ένα και μόνο προϊόν μπορεί κάποιος να φροντίζει όλα τα πλαστικά και τα ελαστικά του αυτοκινήτου του (για το δέρμα θα συνιστούσα και κάτι πιο εξειδικευμένο).
Το μόνο που χρειάζεται κάθε φορά είναι να κάνετε την κατάλληλη αραίωση (από 1:1 έως 1:5, PERL-νερό αντίστοιχα), αν και προσωπικά το χρησιμοποιώ 1:3 σε όλες τις επιφάνειες (μόνο στα λάστιχα δεν τό'χω χρησιμοποιήσει ακόμα) με άψογα αποτελέσματα.

Οι αραιώσεις φυσικά εξασφαλίζουν και τεράστια διάρκεια. Προσωπικά πέρασα 3 αυτοκίνητα σε εξωτερικά κι εσωτερικά πλαστικά (ταμπλό, μασπιέ, τσιμούχες) και δεν χάλασα ούτε 15ml καθαρού προϊόντος.

Επιπλέον, είναι υδρόφοβο, δηλαδή δεν αφαιρείται όταν έρθει σε επαφή με νερό (όπως κάνουν τα υδατοδιαλυτά γαλακτώματα) προσφέροντας ακόμα μεγαλύτερη διάρκεια, ιδίως στα εξωτερικά πλαστικά, ενώ έχει και φοβερό water sheeting με αποτέλεσμα να απομακρύνει πανεύκολα ό,τι νερό πέσει σε επιφάνεια περασμένη με αυτό.
Παράλληλα, έχει και αντηλιακές ικανότητες.
Το οπτικό αποτέλεσμα που δίνει είναι βαθύ ματ χωρίς να γυαλίζει (κάτι που δε μου αρέσει προσωπικά και συνήθως προσφέρουν τα γαλακτώματα που περιέχουν σιλικόνη), δίνοντας με τον καλύτερο τρόπο την αίσθηση του καινούριου, ενώ η εφαρμογή του είναι πανεύκολη.

Το μόνο που δεν μπορώ να πω με σιγουριά είναι το πόσο διαρκεί, αφού το έχω λίγο καιρό περασμένο.
Η εταιρεία λέει μέχρι 3 μήνες και αν είναι πράγματι έτσι, τότε μιλάμε για προϊόν που θα διαρκέσει χρόνια.

Κερασάκι στην τούρτα και η πολύ καλή τιμή του, στα 13 ευρώ τα 500ml.
Το συστήνω ανεπιφύλακτα.

περασα μια βολτα απο τον Μιχαλη στο μαγαζι και αγορασα το συγκεκριμενο προιον.
σαν πρωτη εντυπωση απο ταμπλο και πλαστικα μεσα παρα πολυ καλο με φινα ματ αποχρωση.
επισης με ενα μικρο σφουγγαρακι περασα ολα τα λαστιχα των παραθυρων στις πορτες ,τα εκανε λαμπικο ..

BILL007
06-08-11, 19:55
περασα μια βολτα απο τον Μιχαλη στο μαγαζι και αγορασα το συγκεκριμενο προιον.
σαν πρωτη εντυπωση απο ταμπλο και πλαστικα μεσα παρα πολυ καλο με φινα ματ αποχρωση.
επισης με ενα μικρο σφουγγαρακι περασα ολα τα λαστιχα των παραθυρων στις πορτες ,τα εκανε λαμπικο ..

Γιώργο έχεις δοκιμάσει για το εσωτερικό αυτό?thumb
https://www.autoglym.com/enGB/product-proddetail.asp?v06VQ=HE

Εγώ αυτό χρησιμοποιώ και είμαι πολύ ικανοποιημένος!:thumbsup:

katsaraios
06-08-11, 20:00
Γιώργο έχεις δοκιμάσει για το εσωτερικό αυτό?thumb
https://www.autoglym.com/enGB/product-proddetail.asp?v06VQ=FD&Range=1

Εγώ αυτό χρησιμοποιώ και είμαι πολύ ικανοποιημένος!:thumbsup:
Βασιλη αυτο που μου λες ειναι για δερματα?
εγω σε ταμπλο και πλαστικα μεσα το εβαλα

BILL007
06-08-11, 20:07
Σόρρυ Γιώργο...Μπερδεύτηκα...

Αυτό λέω https://www.autoglym.com/enGB/product-proddetail.asp?v06VQ=HE thumbthumbthumb

katsaraios
06-08-11, 20:18
Σόρρυ Γιώργο...Μπερδεύτηκα...

Αυτό λέω https://www.autoglym.com/enGB/product-proddetail.asp?v06VQ=HE thumbthumbthumb
σε αλλο θρεντ ανεφερα οτι κοιταζα για το ιδιο ,απλα ο stef μου εδιεξε την σελιδα με τα προιοντα και πηρα αυτο.
επισης αυτο που πηρα αραιωνεται κατ επιλογη 1.3 1.5 και φυσικα εκτος του οτι κανει καλη δουλεια μεσα εξω απο οτι ειδα (και σε αμαξωμα) μαλλον συμφερει περισσοτερο αφου εχεις μεγαλυτερη ποσοτητα λογω αραιωσης.
τιμη Βασιλη για αυτο που λες??

BILL007
06-08-11, 20:31
Γιώργο στα 10.90 παίζει το προιόν αυτό... Η αραίωση ακούγεται καλή πάντως...hehehe! :D

Eσύ τι τιμή έπαιξε???

katsaraios
06-08-11, 20:53
Γιώργο στα 10.90 παίζει το προιόν αυτό... Η αραίωση ακούγεται καλή πάντως...hehehe! :D

Eσύ τι τιμή έπαιξε???

12.95 και δωρακι ενα μικρο μπουκαλακι με ψεκαστηρι για να βαζεις οση αραιωμενη ποσοτητα θες να χρησιμοποιησεις καθε φορα:thumbsup:

stef
06-08-11, 21:34
περασα μια βολτα απο τον Μιχαλη στο μαγαζι και αγορασα το συγκεκριμενο προιον.
σαν πρωτη εντυπωση απο ταμπλο και πλαστικα μεσα παρα πολυ καλο με φινα ματ αποχρωση.
επισης με ενα μικρο σφουγγαρακι περασα ολα τα λαστιχα των παραθυρων στις πορτες ,τα εκανε λαμπικο ..

Ο Μιχάλης έχει εκπληκτικά προιόντα και πολύ ποιοτικά...
Του είπες ότι σε έστειλα εγώ?

GIWRGOSPR
09-08-11, 20:45
παιδες πριν 6 μερες εδωσα το αμαξι σε ενα φιλο και το επλυνε και κερωσε,,,θα ηθελα να ρωτησω κατι 1.χρειαζεται ενδιαμεσα γυαλισμα?? 2.πειραζει να χρησιμοποιω σαμπουαν με σιλικονη??? 3.ποια ειναι η χρησιμοτητα της πλαστελινης....σας ευχαριστω

Monsta
09-08-11, 21:27
Το γυάλισμα το κάνουμε για να διορθώσουμε επιφανειακές γρατζουνιές (έντονη αράχνη κτλ). ΤΟ σαμπουάν με σιλικόνη δε βλάπτει το χρώμα, θα κάνει όμως χοντρή ζημιά στο έργο του φανοποιού/βαφέα όταν έρθει η ώρα να σου κάνει κάποιο βάψιμο. Η πλαστελίνη αφαιρεί την ατμοσφαιρική ρύπανση, κάποια κατάλοιπα δέντρων και διάφορα 'ξένα' σώματα, ενώ αφήνει το χρώμα καθαρό και απροστάτευτο......έτοιμο για γυάλισμα / κέρωμα.

GIWRGOSPR
09-08-11, 23:01
ευχαριστω ολοψυχα monsta ..........οποτε γυαλισμα -κερωμα ειναι το ιδιο..???

Monsta
09-08-11, 23:02
Όχι όχι. Κέρωμα είναι η προστασία, γυάλισμα είναι η επιδιόρθωση επιφανειακών γρατζουνιών.

stef
09-08-11, 23:05
Πές τα ρε Κώστα γιατί έλειπα κάτι μέρες και τώρα τα βλέπω!!

Ευτυχώς που υπάρχει και αυτό το παιδί ο Κώστας!!! χαχα

Αν δεν είχα και εσένανεεεεε!!!

Υ.Γ: Σκέψου σοβαρά να ξεκινήσεις σεμινάρια χωρίς πλάκα..

Monsta
09-08-11, 23:09
Υ.Γ: Σκέψου σοβαρά να ξεκινήσεις σεμινάρια χωρίς πλάκα..


Μ' έχεις ήδη ξεπεράσει εσύ.

Ορίζω τον Στεφ, ως ΑΞΙΟ αντικαταστάτη μου - τέλος. :D

GIWRGOSPR
09-08-11, 23:14
οποτε η σειρα εχει ως εξης.....πλυσιμο....γυαλισμα... .κερωμα.....αν θελουμε παραλειπουμε το γυαλισμα...σωστα......????ξερω σας εχω κουρασει,,ειναι τελευταια ερωτηση

stef
09-08-11, 23:14
Ε όχι και το ξέρεις η εμπειρία σου δεν συγκρίνεται ρε φίλε
Εγώ ακόμη είμαι newbie!!!

stef
09-08-11, 23:15
οποτε η σειρα εχει ως εξης.....πλυσιμο....γυαλισμα... .κερωμα.....αν θελουμε παραλειπουμε το γυαλισμα...σωστα......????ξερω σας εχω κουρασει,,ειναι τελευταια ερωτηση

Την σειρά στην έστειλα νομίζω με link....
Παρόλα αυτά σου ξαναλέω να κοιτάξεις την σελίδα 15 αυτολυ του topic!!
To topic είναι πολύ χρήσιμο
Ξαναδιάβασέ το ΟΛΟ!!!

Monsta
09-08-11, 23:32
οποτε η σειρα εχει ως εξης.....πλυσιμο....γυαλισμα... .κερωμα.....αν θελουμε παραλειπουμε το γυαλισμα...σωστα......????ξερω σας εχω κουρασει,,ειναι τελευταια ερωτηση


Σωστά. Το κέρωμα μπορείς να το κάνεις και μόνος σου. Το γυάλισμα (αν χρειάζεται), άστο στα χέρια ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ για να μη το πληρώσεις Χ 2.

GIWRGOSPR
10-08-11, 09:59
και για την κουκουλα το κιτακι της bmw......υποθετω.......κ ετσι ολοκληρωσαμε τον μαραθωνιο περιποιησης......πολυ καλο και χρησιμο thread

gupakos
10-08-11, 13:03
Καλύτερα από κιτακι της ΒMW ειναι τα προϊόντα renovo π.χ:

https://www.ebay.co.uk/itm/RENOVO-SOFT-TOP-REVIVER-KIT-BLACK-LARGE-2-5-LITRE-/390315561695?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item5ae09ed2df

Εκτός από αυτά υπάρχει και το:

https://www.ebay.co.uk/itm/RENOVO-Car-Plastic-Window-Polish-Perspex-Visors-100ml-/330583554201?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item4cf850b899

...για τις γρατζουνιές στο πίσω πλαστικό τζάμι. Τα έχω χρησιμοποιήσει όλα και τα αποτελέσματα είναι ικανοποιητικά. Το Σεπτέμβρη θα παραγγείλω άλλο ένα σετ ενόψει χειμώνα.

Αξίζει πάντως να πάρεις το μεγάλο σετ (των 2.5λιτ) για να περάσεις την κουκούλα από 2 χέρια από το proofer και τη βαφή.

Τέλος αν ψάξεις λίγο πρέπει να υπάρχουν όλα αυτά τα προιόντα σε ένα σετ για μεγαλύτερη οικονομία.

stef
10-08-11, 13:16
Την renovo δεν την ξέρω καθόλου!
Είναι καλή εταιρία? Τι άλλα προιόντα βγάζει?

gupakos
10-08-11, 13:23
Από όσο ξέρω μόνο με αυτό ασχολείται και είναι πολύ μικρή...
https://www.renovointernational.com/

Όμως τα προϊόντα τους κυκλοφορούν σχετικά ευρέως...π.χ. θυμάμαι ότι τα είχα δει και σε ελληνικό μαγαζί στο internet (εννοείται πιο ακριβά από ότι από το ebay)...

Το επίσημο κιτ δεν ξέρω πόσο καλό είναι αλλά καταλαβαίνω ότι ειναι κυρίως για καθάρισμα...τα προϊόντα αυτα είναι (εκτός από καθάρισμα) και για βάψιμο & αδιαβροχοποίηση, ενώ η κρέμα είναι πολύ καλή για το πίσω τζάμι (για γραντζουνιές) αλλά και για να το κρατάει 'μαλακό' για να μη 'σπάσει' από το πολύ άνοιξε-κλείσε...

stef
05-10-11, 22:06
Παρέλαβα την προηγούμενη εβδομάδα μερικά "πραγματάκια" της Zymol!

Zymol Glasur
Zymol HD Cleanse
Zymol Field Glaze
Zymol Clear Auto Bathe
Zymol Car Wash Sponge
Zymol Pre-Wax Applicators * 2
Zymol Wax Applicator * 2
και 1 25x36 inch Waffle Weave Towel

Θα τα δοκιμάσω σε λίγο καιρό και θα σας πω!

StratosZ4
05-10-11, 23:25
Παρέλαβα την προηγούμενη εβδομάδα μερικά "πραγματάκια" της Zymol!

Zymol Glasur
Zymol HD Cleanse
Zymol Field Glaze
Zymol Clear Auto Bathe
Zymol Car Wash Sponge
Zymol Pre-Wax Applicators * 2
Zymol Wax Applicator * 2
και 1 25x36 inch Waffle Weave Towel

Θα τα δοκιμάσω σε λίγο καιρό και θα σας πω!


Εχεις μεγαλο βιτσιο τελικα...thumb

stef
05-10-11, 23:27
Τώρα το κατάλαβες?
Απλά μ αρέσει πολύ να προσέχω όσο γίνεται το αμάξι μου

StratosZ4
05-10-11, 23:34
:original::original:
Να σε ρωτησω και κατι λοιπον...σιγα σιγα λεω να κανω μια αδιαβροχοποιηση της κουκουλας. Αλλα η κουκουλα εχει και καποια ασπρα σημαδια στα σημεια των "αρθρωσεων". Σημειωτεον οτι απο το Μαιο που εχω το αμαξι δεν εχει μεινει κλειστο ουτε μια μερα και συχνα η κουκουλα ανοιγοκλεινε αρκετες φορες μεσα στην ιδια μερα. Εχεις καποιο προιον περιποιησης να προτεινεις?

stef
06-10-11, 00:04
Προσωπικά χρησιμοποιώ το κιτ της BMW που περιλαμβάνει τόσο καθαριστικό κουκούλας όσο και προιόν για την αδιαβροχοποίηση
Πολύ καλά λόγια βέβαια έχουν λεχθεί και για αυτόν τον συνδυασμό

https://shinearama.co.uk/product.php?id=303-30553

και

https://shinearama.co.uk/product.php?id=303-30616

Επίσης

https://swell.gr/car/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_new.tpl&product_id=391&category_id=12&option=com_virtuemart&Itemid=72

https://swell.gr/car/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_new.tpl&product_id=328&category_id=12&option=com_virtuemart&Itemid=72

StratosZ4
06-10-11, 00:17
Λογικα θα επιλεξω το ετοιμο κιτακι της bmw και αν ειναι λιγο θα καταφυγω σε κατι πιο δραστικο...