PDA

Επιστροφή στο Forum : Προϊόντα περιποίησης αυτοκινήτου που μας άρεσαν



Σελίδες : 1 [2] 3

stef
06-10-11, 00:25
Λογικα θα επιλεξω το ετοιμο κιτακι της bmw και αν ειναι λιγο θα καταφυγω σε κατι πιο δραστικο...

Δεν θα σε συμβούλευα

Μιλάμε για αυτό το κιτ

https://www.bmw.com/com/en/owners/accessories/accessoryfinder/finder.html?cat=1007

BMW Convertible care kit, το οποίο κοστίζει κανα 70άρι
Εγώ το είχα πάρει από Γερμανία 42...
Βέβαια έχει και σαμπουάν κλπ
Θα πήγαινα κατευθείαν στις λύσεις που σου πρότεινα πιο πάνω...

StratosZ4
06-10-11, 00:29
Δεν θα σε συμβούλευα



Λογω κοστους?

stef
06-10-11, 00:32
Λόγω του ότι είναι πιο αποτελεσματικά και ποιοτικά προιόντα τα άλλα!

StratosZ4
06-10-11, 00:36
Θα σε εμπιστευτω νομιζω..
Οποτε τραβω φωτος,παραγγελνω τα προιοντα και καποιο απογευμα που θα εχω χρονο θα κανω οτι χρειαζεται και ευχομαι να παρουσιασω ενα επιτυχημενο "πριν&μετα":original:

m-power_01
02-02-12, 16:08
Να μαι πάλι σε έκδοση σούπερ καθαρούλης!!!
Λοιπόν αυτή την φορά θέλω να αναβαθμίσω τα προϊόντα περιποίησης του εσωτερικού!
Για τα πλαστικά χρησιμοποιώ το γαλάκτωμα της sonax.
Όλα τα υφάσματα , καθίσματα, ουρανό αλλά και πλαστικά , τα καθαρίζω με το καθαριστικό εσωτερικού χώρου της sonax.
Παλαιότερα έχω χρησιμοποιήσει και αφρους καθαρισμού armor all, bardhal, sonax.
Τί έχετε να προτείνετε οι ειδικοί;

spar@
02-02-12, 16:13
λουφαδορο θες?

m-power_01
02-02-12, 16:16
λουφαδορο θες?

Έχω πολλούς τέτοιους...

spar@
02-02-12, 16:17
καλα...
σουαζ ρε θα βαλουμε να τα γυαλισει ολα μην κολλας σιγα!

m-power_01
02-02-12, 16:20
Ρε χαμένο βούλωτο !!! Ασε να μιλήσει κάνας νοικοκύρης!

Monsta
02-02-12, 16:25
Βάλε CIF.

Κάνει τα παλιά σαν αντικείμενα σα καινούρια μόνο με 2e. :thumbsup:

spar@
02-02-12, 16:25
γιατι αλλαζει χερια το αμαξι και θες να το κανεις να φαινεται νοικοκυρικο?
αντε ρε κονιορδε μαζεψε τα τζατζικια και τα κρομυδια απ τα καθισματα.... ή βαλε δερμα επιτελους να τα πλακωνουμε στο πιεστικο και την σπατουλα...

m-power_01
02-02-12, 16:29
Ρε παπαριδη μέχρι και ο Μονστα μας έπιασε στο ψιλό!
Βούλωνε λίγο να μάθουμε τίποτα

Monsta
02-02-12, 16:44
Σε μία κούπα καφέ θα αραιώσεις CiF/ Vanish (ανάλογα την επιφάνεια) & λευκό ξύδι 3:1. Στο μίγμα αυτό θα προσθέσεις 10 σταγόνες λεμόνι. Ανακάτεμα καλό & ζέσταμα στο microwave για 1'. Είσαι έτοιμος να ξεκινήσεις το τρίψιμο. Αν σου ξεβάψει, δεν ευθύνομαι σε τίποτα. Κάνε δοκιμή σ ένα σημείο για να δεις τι γίνεται.

Ανάλογα τη βρώμα θα χρειαστείς 3-4 κουβάδες μίγματος όπως και δυνατή σκούπα αναρρόφησης υγρών. Δύο-τρία περάσματα στο τέλος με καθαρό νερό (ψεκαστά) και πάλι αναρρόφηση.













































Φιλιά από τις αγγλίδες νοικοκυρές που καθαρίζουν σπίτια.

spar@
02-02-12, 16:59
monsta dld αν βαλεις 3 κουπες ζιφ θελει μια κουπα ξυδι? δεν θα ειναι πολυ πηχτο?
καλα εγω δεν μπαινω μετα μεσα γιατι θα βρωμαει!

m-power_01
02-02-12, 17:00
Ρε με έχετε πεθάνει !
Όχι ξύδι Κώστα ... Δεν την παλεύω την μυρωδιά!
Ελάτε ρε παιδιά πείτε μου κάτι!
Δεν έχουν Λεκέδες τα καθίσματα μου, αφού ούτε καπνιζω , ούτε καφέ πίνω, ούτε τρώω στο αυτοκίνητο. Μόνο ότι μαζεύει απο το καυσαέριο και την φυσιολογική μπίχλα των 8-9 μηνών που έχουν περάσει απο το τελευταίο καλο πλύσιμο.
Θα ήθελα απλώς μία τόνωση στο χρώμα.
Υπάρχει κάποιο προϊόν που να υπόσχεται κάτι τέτοιο;

alexm
02-02-12, 17:08
Ρε με έχετε πεθάνει !
Όχι ξύδι Κώστα ... Δεν την παλεύω την μυρωδιά!
Ελάτε ρε παιδιά πείτε μου κάτι!
Δεν έχουν Λεκέδες τα καθίσματα μου, αφού ούτε καπνιζω , ούτε καφέ πίνω, ούτε τρώω στο αυτοκίνητο. Μόνο ότι μαζεύει απο το καυσαέριο και την φυσιολογική μπίχλα των 8-9 μηνών που έχουν περάσει απο το τελευταίο καλο πλύσιμο.
Θα ήθελα απλώς μία τόνωση στο χρώμα.
Υπάρχει κάποιο προϊόν που να υπόσχεται κάτι τέτοιο;

Υπαρχει στην Πατρα......:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

m-power_01
02-02-12, 17:10
Κοστίζει κάνα 1000άρικο;

BILL007
02-02-12, 17:16
Παλικάρι μου ξέρω τι χρειάζεσαι...

Με αυτό και είσαι κομπλέ! https://www.autowerkesexclusive.com/products/Interior/Autoglym-Interior-Shampoo/index.html

Το έχω και είμαι υπέρευχαριστημένος!!!!

Υ.Γ ΚΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΛΛΑΞΕ ΤΑ SONAX!Πήγαινε σε autoglym...;):D

alexm
02-02-12, 17:19
Κοστίζει κάνα 1000άρικο;

Εχεις κανει βοηθος φακιρη....Σπυρακο;:th_Laie_67-1::hystericalbs1:
Μπαμ επεσες,αλλα μαλλον την τιμη θα την downιασω λιγο.....:whistle:

PANOS-E60
02-02-12, 17:46
εδώ μέσα γιά να μάθει κανείς κάτι που δεν ξέρει, μόνο αν ρωτήσει καινούργιος μαθαίνουμε, αν ρωτήσει "δικός μας", το σκίζουμε στο χαβαλέ :th_Laie_67-1:

Ρε Σπυράκο, νοικοκύρη θες να σου πει ? Κάτσε να το δει η Γιωργάρα :th_Laie_67-1:

alexm
02-02-12, 19:11
εδώ μέσα γιά να μάθει κανείς κάτι που δεν ξέρει, μόνο αν ρωτήσει καινούργιος μαθαίνουμε, αν ρωτήσει "δικός μας", το σκίζουμε στο χαβαλέ :th_Laie_67-1:

Ρε Σπυράκο, νοικοκύρη θες να σου πει ? Κάτσε να το δει η Γιωργάρα :th_Laie_67-1:

Στο δικο μου ποστ Πανο δεν υπαρχει χαβαλες,απλως εχεις χασει επεισοδια......
Παιρνε κανα τηλ πιο συχνα,για να εισαι μεσα στα κοζια.....:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

PANOS-E60
02-02-12, 19:31
Στο δικο μου ποστ Πανο δεν υπαρχει χαβαλες,απλως εχεις χασει επεισοδια......
Παιρνε κανα τηλ πιο συχνα,για να εισαι μεσα στα κοζια.....:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

και συ έχεις χάσει επεισόδια αρχηγέ μου. Είδες το χτεσινό θρεντ του Μονστα με τα 7000 ποστ ? Ετοιμάζει πάρτυ στη σπηλιά με κοντά γιά πάρτη σου το Σάββατο :thumbsup: :th_Laie_67-1:

Monsta
02-02-12, 20:32
Για τον Άλεξ ??? Όταν τον δω με το Μ5, τότε μάλιστα. Αλλά όσο έρχεται και μου μαρσάρει με το Κορόλλα, δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Sorry. :hystericalbs1:


It's all up to the President / CEO of BMW Fans.

stef
02-02-12, 20:49
Να μαι πάλι σε έκδοση σούπερ καθαρούλης!!!
Λοιπόν αυτή την φορά θέλω να αναβαθμίσω τα προϊόντα περιποίησης του εσωτερικού!
Για τα πλαστικά χρησιμοποιώ το γαλάκτωμα της sonax.
Όλα τα υφάσματα , καθίσματα, ουρανό αλλά και πλαστικά , τα καθαρίζω με το καθαριστικό εσωτερικού χώρου της sonax.
Παλαιότερα έχω χρησιμοποιήσει και αφρους καθαρισμού armor all, bardhal, sonax.
Τί έχετε να προτείνετε οι ειδικοί;

Λοιπόν φίλε μου πάμε:
Για καθαριστικό εσωτερικού χώρου μπορείς να πάρεις ένα APC (all purpose cleaner) και φυσικά να το αραιώσεις και να δεις μια χαρά αποτελέσματα.Τώρα τελευταία έχει βγει και interior APC που και πάλι (κατ εμέ ) θέλει αραίωση.
Επίσης για συντήρηση εσωτερικών πλαστικών θα σου πρότεινα κάποιο υδατοδιαλυτό γαλάκτωαμα το οποίο να αφήνει ματ και όχι γυαλιστερή απόχρωση
Συνήθως το ίδιο χρησιμοποιείται τόσο για λάστιχα (τσιμούχες) όσο και για πλαστικά

spar@
02-02-12, 20:58
stef το apc της wolf που ειναι σε μικρο μπιτονακι κανει??? για εσωτερικο εχει βγαλει η wolf?
υ.γ αφεντικο και το βραδυ θα το περνας ολο μια ενυδατικη, και γαλακτωμα...και να προσεχεις το βραδυ οταν γυρνας και εχεις παει μπουζουκια να το ξεβαφεις γιατι θα σου κανει ριτιδες....χααχαχχααχαα

stef
02-02-12, 21:43
Η wolf από όσο ξέρω δεν έχει βγάλει για εσωτερικό, αλλά δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο.
Εγώ έχω πάρει για εσωτερικό γιατί είμαι "πειραγμένος"
Με λενα απλο APC αραιωμένο κάνεις την δουλειά σου.
Το συγκεκριμένο APC που λες αν και το ξέρω δεν το έχω χρησιμοποιήσει αλλά φαντάζομαι μια χαρά θα κάνει την δουλειά του

spar@
02-02-12, 23:05
το χω χρησιμοποιησει παντου και ειναι πολυ καλο...
απο κουκουλα πριν την αδιαβροχοποιηση (οπως μου προτεινε ο mike) μεχρι και ζαντες πολυ καλο και δυνατο!

Driver M
02-02-12, 23:19
Σπύρο, το σοναξ που έχεις για τα υφάσματα είναι κορυφαίο.
Γιατί ψάχνεις για κάτι άλλο?
Ειδάλλως κάποιο APC στην κατάλληλη αναλογία και μια σκούπα για υγρά και θα γίνουν σαν καινούρια.

Τώρα για τα πλαστικά, έχουν γίνει πολλές προτάσεις στο τόπικ αυτό.
Συνοπτικά, PERL, wolfs interior dressing, poorboys natural look και πολλά ακόμα.

Dimitrios
03-02-12, 02:41
Ερώτηση προς Μόνστα!! Μου έχουν βάλει σε πλυντήριο αυτοκινήτου στο ταμπλώ ένα απαίσιο γυαλιστικό σπρέυ, θέλω λοιπόν με κάποιο τρόπο να το αφαιρέσω όλο ώστε να μείνει γυμνό και μετά να περάσω κάποιο προιόν. Καμιά συμβουλή????

m-power_01
03-02-12, 14:51
@ Alexm αυτή η λύση παγώνει για την ώρα. Τα καθίσματα μου ,μου αρέσουν πολύ. Για να πω την αλήθεια δεν με τρελαίνει το δέρμα. Δέρμα μόνο στα Μ... Στα απλά bucket δεν με τρελαίνει.

@stef ευχαριστώ πολύ για τα τηλ, pm απαντήσεις

@ DriverM Το sonax αξίζει πάρα πολύ τα λεφτά του! Ιδιαίτερα για ουρανό και γενικά για λεπτές επενδύσεις.
Βρώμικα καθίσματα και λεκέδες , δεν έχω σε καμια περίπτωση. Απλά ρωτάω αν έχετε κάποιο προϊόν υπόψιν που να τονώνει το ύφασμα. Ίσως κάτι σε αφρό που να το ρουφιξω με σκούπα ; apc με σκούπα πως θα το τραβηξω;

Για το ταμπλώ έρχεται καταλήξει στο πιο προϊόν δίνει το βαθύτερο μαύρο ματ αποτέλεσμα ;

Σας ευχαριστω πολυ!

BILL007
03-02-12, 15:57
Για το ταμπλώ έρχεται καταλήξει στο πιο προϊόν δίνει το βαθύτερο μαύρο ματ αποτέλεσμα ;



Σπύρο χρησιμοποιώ αυτό και είναι super ! https://www.speltec.gr/products/details/787/217/%CE%9A%CE%91%CE%98%CE%91%CE%A1%CE%99%CE%A3%CE%9C%C E%9F%CE%A3-&-%CE%A0%CE%95%CE%A1%CE%99%CE%A0%CE%9F%CE%99%CE%97%C E%A3%CE%97%CE%91%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE% BD%CE%AE%CF%84%CE%BF%CF%85/autoglym-vinyl-&-rubber-care-500ml_-%CE%93%CE%B1%CE%BB%CE%AC%CE%BA%CF%84%CF%89%CE%BC%C E%B1-%CE%A0%CE%BB%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%C E%BD-%CE%A4%CE%B1%CE%BC%CF%80%CE%BB%CF%8C thumb

m-power_01
03-02-12, 16:03
Φοβάμαι να ψεκάσω αγγλικά πράγματα στο αμάξι! Φοβάμαι μήπως μου βγει κουνιστό και ποιος το μαζεύει μετά...

Monsta
03-02-12, 16:07
Βλέπω μου ριξες thanks. Δε πιστεύω να πας να κάνεις στ αλήθεια αυτά που σου είπα.

Για τη τόνωση στο ύφασμα που αναζητάς, κάνε ότι κάνεις τώρα με το Sonax σε συνδυασμό με σκούπα που να ρουφάει υγρά κι έλα να μας πεις μετά το αποτέλεσμα. Θα δεις μεγάλη διαφορά.

m-power_01
03-02-12, 16:13
Βλέπω μου ριξες thanks. Δε πιστεύω να πας να κάνεις στ αλήθεια αυτά που σου είπα.

Για τη τόνωση στο ύφασμα που αναζητάς, κάνε ότι κάνεις τώρα με το Sonax σε συνδυασμό με σκούπα που να ρουφάει υγρά κι έλα να μας πεις μετά το αποτέλεσμα. Θα δεις μεγάλη διαφορά.

Το thanks ήταν γιατί επιτέλους έμαθα πως να καταστρέψω το σαλόνι του γείτονα!

Θα δω διαφορά λες με την σκούπα ; Δεν εβαζα γιατί πίστευα ότι μόνο με αφρό κάνουμε αυτη την διαδικασία. Να το μουσκεψω αρκετά το σαλόνι τώρα ;

Monsta
03-02-12, 16:19
Σπάιρους, το χω ξαναγράψει. Το σημαντικότερο στάδιο του καθαρισμού είναι η ΑΝΑΡΡΟΦΗΣΗ. Ένα χέρι σπρέυ σόναξ ομοιόμορφα παντού, σκούπα, ένα χέρι σπρέυ καθαρό νερό παντού, σκούπα. Καλοριφέρ ανοιχτό με a/c on (όχι ανακύκλωση), μέχρι να φύγει ΟΛΗ η υγρασία.

Κάντο και θα δεις !!

m-power_01
03-02-12, 16:22
Για πόσα watt σκούπα μιλάμε ;
Να βάλω και ένα αφυγραντήρα;
Το όζον ποτε το βάζω; Για πόση ώρα ;

Monsta
03-02-12, 19:56
Για πόσα watt σκούπα μιλάμε ;
Να βάλω και ένα αφυγραντήρα;
Το όζον ποτε το βάζω; Για πόση ώρα ;


Ένα διχίλιαρο σίγουρα. Αφυγραντήρα δε χρειάζεσαι, κάνε αυτό που σου είπα με το καλοριφέρ.

Όζον πρέπει να το δω, να το μυρίζω και να το δοκιμάσω πριν πω οτιδήποτε. :p

Τι μηχάνημα έχεις ? Για πόσα τμ ? Εάν θες να εξολοθρεύσεις μικρο-οργανισμούς και μύκητες, υπάρχει συγκεκριμένος πίνακας με τους χρόνους που απαιτούνται ανάλογα τη δύναμη του μηχανήματος. Αν θες απλά να μη μυρίζει .....ποδαρίλα τα πράγματα είναι πιο απλά. :original:

stef
03-02-12, 20:35
Α θες 2000W σίγουρα Κώστα ε?
Δεν έχω σκούπα αναρόφησης υγρών και σκεφτόμουν μία της Nilfisk στα 1400-1600..

Monsta
03-02-12, 20:58
Α θες 2000W σίγουρα Κώστα ε?
Δεν έχω σκούπα αναρόφησης υγρών και σκεφτόμουν μία της Nilfisk στα 1400-1600..


Μια χαρά είναι Στεφ. Από τις ΠΑΑΑΑΡΑ πολύ καλές !!!!!
























































ΥΓ: Ανοίγεις μαγαζί ?? ;)

spar@
03-02-12, 21:09
Για το ταμπλώ έρχεται καταλήξει στο πιο προϊόν δίνει το βαθύτερο μαύρο ματ αποτέλεσμα ;

Σας ευχαριστω πολυ!

αυτο κανει καλη δουλεια στο ταμπλο για βαθυ ματ
https://www.smart-magic.gr/index.php?product_id=237&page=shop.product_details&category_id=47&flypage=flypage.tpl&option=com_virtuemart&Itemid=48

γιατι οταν ασελγουσαν τα κουνιστα αγγλικα αντικειμενα πανω σου ηταν καλα...

stef
04-02-12, 13:39
@Monsta: Καμία σχέση ρε!
Πρέπει να ανοίξω μαγαζί για να έχω μία σκούπα στερεών-υγρών...?

m-power_01
04-02-12, 14:08
Στέφανε πόσο κοστίζει αυτή που λες;

Bitz
04-02-12, 16:59
Στέφανε πόσο κοστίζει αυτή που λες;

400-700 ευρω.

Bitz
04-02-12, 17:08
Ρε με έχετε πεθάνει !
Όχι ξύδι Κώστα ... Δεν την παλεύω την μυρωδιά!
Ελάτε ρε παιδιά πείτε μου κάτι!
Δεν έχουν Λεκέδες τα καθίσματα μου, αφού ούτε καπνιζω , ούτε καφέ πίνω, ούτε τρώω στο αυτοκίνητο. Μόνο ότι μαζεύει απο το καυσαέριο και την φυσιολογική μπίχλα των 8-9 μηνών που έχουν περάσει απο το τελευταίο καλο πλύσιμο.
Θα ήθελα απλώς μία τόνωση στο χρώμα.
Υπάρχει κάποιο προϊόν που να υπόσχεται κάτι τέτοιο;

Υπαρχει..pulimax της MAFRA.

Bitz
04-02-12, 17:22
Ναι ναι....και μετα ελατε απο το μαγαζι μου να σας κανω βιολογικο ωστε να φυγει η μποχα με ολα αυτα που θα βαλετε μεσα.

stef
04-02-12, 18:41
Στέφανε πόσο κοστίζει αυτή που λες;

Σπύρο από 85-250 ευρώ...
Ανάλογα τι θα πάρεις, με μεταλικό κάδο ή όχι..

m-power_01
05-02-12, 03:01
Ναι ναι....και μετα ελατε απο το μαγαζι μου να σας κανω βιολογικο ωστε να φυγει η μποχα με ολα αυτα που θα βαλετε μεσα.

Μήπως θα ήθελες να το αναλύσουμε λίγο παραπάνω αυτο;


Σπύρο από 85-250 ευρώ...
Ανάλογα τι θα πάρεις, με μεταλικό κάδο ή όχι..
Έκανα χτες μια μικρή έρευνα αγοράς. Απο το ΝΕΤ ,μην νομίζεις... Θα ποσταρω αποτελέσματα σε ξεχωριστό θρεντ για να αναλύσουμε !

stef
05-02-12, 12:31
E ναι ρε σύ από το net
Τι θα κάνουμε θα πάρουμε τους δρόμους να κάνουμε γύρα τα μαγαζιά?
Έχει πολύ ποιοτικά προιόντα πάντως τόσο η Karcher όσο και η Nilfisk..

BILL007
14-02-12, 16:57
https://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=200671260305&refid=store ;)

https://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=170774518250&refid=store

stef
14-02-12, 21:41
Πρώτον οι τιμές είναι σε λίρες
Δεύτερον και οι 2 δεν αποστέλλονται Ελλάδα
Τρίτον σου έχω απάντηση...

https://www.mrtool.gr/michanimata-katharismou/oikiakis-chrisis/aporrofitikes-skoupes/skoupa-multi-30-inox-eu-nilfisk.html
https://www.mrtool.gr/michanimata-katharismou/oikiakis-chrisis/aporrofitikes-skoupes/skoupa-multi-20-t-eu-nilfisk.html

Το push & clean σύστημα της Nilfisk είναι πολύ βολικό

Επίσης εαν θες κάτι σε πιο φτηνό κοιτάς και από εδώ...

https://www.ergaleioagora.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=1180&ref=bestprice.gr

https://www.monopolio.com.gr/full_product.php?prod_id=489&page=1&cf=

BILL007
15-02-12, 11:23
Πρώτον οι τιμές είναι σε λίρες
Δεύτερον και οι 2 δεν αποστέλλονται Ελλάδα


Είναι γερμανικό κατάστημα (απ'οσο δηλώνει) οπότε η αποστολή είναι piece of cake με ένα pm και τη DHL βοηθό :original:

Ωστόσο οι τιμές δείχνουν ίδιες συνολικά (λίρες+μεταφορικά) με τις Ελλάδας,οπότε δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω :original:

:thnx: for the links!:thumbsup:

stef
16-02-12, 00:03
Μπορείς αν έχεις την καλοσύνη να μου πεις τελικά κόστη...
Καταρχάς εγώ σου πόσταρα εαν είδες μοντέλα σαφώς ανώτερα από αυτό της Nilfisk με 145-150 ευρώ τελική

BILL007
16-02-12, 00:17
Φυσικά και τα είδα αυτά που πόσταρες :original:(γι'αυτό και το thanks ;))

Δεν είναι ανάγκη να μπω καν στον κόπο να ψάξω τελικά κόστη,γιατί έρχονται (οπτικά και μόνο) μια η άλλη (για το λινκ που πόσταρα αναφέρομαι) στην καλύτερη.Οπότε στηρίζουμε την ντόπια αγορά ασυζήτηταthumb Είναι περίπτωση σαν τον γρύλο του Φάνη :original:

stef
16-02-12, 00:37
Αααα, ΟΚ κανένα πρόβλημα
Νομίζω και εγώ πως είναι όντως καλύτερα να στηρίξουμε την ντόπια αγορά..

stef
10-03-12, 17:49
Αν και πρόσφατα έκανα καθαρισμό - αντικατάσταση και ματάρισμα δέρματος αυτό το προιόν που θα ήθελα να δοκιμάσω είναι το Leather Gloss Corrector Matt της Swissvax!

https://www.swissvax.ch/merchant.mvc?Screen=PROD&Store_Code=swissvax&Product_Code=SE1043110&Category_Code=LEATHER-CARE thumb

gyiama
15-03-12, 15:08
μηπως εχει κανενας κανενα εκπτωτικο κωδικο απο shinerama που δεν το χρειαζεται???

Driver M
15-03-12, 16:35
μηπως εχει κανενας κανενα εκπτωτικο κωδικο απο shinerama που δεν το χρειαζεται???
Δεν τον έχω μιας κι έχω πολύ καιρό να ψωνίσω από το μαγαζί αυτό.
Δεν επιτρέπεται άλλωστε να γράφεται δημόσιο ο κωδικός αυτός ύστερα από παράκληση του, αλλά θα στον έστελνα σε πμ αν τον είχα.

Ωστόσο, μπορείς να κάνεις μια εγγραφή στο cardetailing.gr και να ενταχθείς σε κάποιο μηνιαίο group buy που γίνεται από εκεί.
Μπορείς να αγοράσεις ό,τι θες με έκπτωση 8% (λόγω του κωδικού που έχουν οι εκεί υπεύθυνοι) και να πληρώσεις κι ελάχιστα μεταφορικά (κανα 2 ευρω) μιας και στο φόρουμ μοιράζονται και τα μεταφορικά.

Νομίζω πως από οικονομικής άποψης είναι η καλύτερη λύση.

gyiama
15-03-12, 16:43
ευχαριστω Αρη για τις πληροφοριες(εννοειται οτι με πμ ο κωδικος )απλα τα θελω λιγο αμεσα τα πραγματα και λεω μηπως γλυτωσουμε τπτ καταλαβες?

Driver M
15-03-12, 17:04
Ωραία.
Έστειλα πμ στον εκεί admin μήπως και μου δώσει τον κωδικό να στον στείλω.
Ελπίζω να μου απαντήσει σήμερα ειδάλλως θα σε ενημερώσω Σάββατο η Κυριακή γιατί αύριο θα λείπω και δεν θα έχω πρόσβαση σε pc.

Driver M
15-03-12, 17:47
Όλα οκ.
Έχεις π.μ.

gyiama
15-03-12, 17:49
ευχαριστω πολυ Αρη να σαι καλα

stef
15-03-12, 20:10
Sorry, τώρα το είδα
Θες κωδικό?

gyiama
15-03-12, 20:31
οχι Στεφανε μου εδωσε ο Αρης εκτος αν εχεις κανενα με μεγαλυτερη εκπτωση!!χαχαχ

stef
15-03-12, 20:44
Έχεις PM

doctore
05-05-12, 22:05
Αγόρασα το SWISSVAX Leather Gloss Corrector Matt με σκοπό να ματάρω το τιμόνι.
Πριν κάνω το τιμόνι, ξεκίνησα απο το arm rest, που δεν είχε καμία φθορά, αλλά είχε γυαλίσει από τη χρήση.
Το καθάρισα με βενζίνη για ρούχα και το πέρασα 3 χέρια SWISSVAX με διαλείματα μισής ώρας.
Έγινε ματ όπως ήταν καινούργιο !
Πολύ καλό προιόν.

Lambros46
05-05-12, 22:12
Αγόρασα το SWISSVAX Leather Gloss Corrector Matt με σκοπό να ματάρω το τιμόνι.
Πριν κάνω το τιμόνι, ξεκίνησα απο το arm rest, που δεν είχε καμία φθορά, αλλά είχε γυαλίσει από τη χρήση.
Το καθάρισα με βενζίνη για ρούχα και το πέρασα 3 χέρια SWISSVAX με διαλείματα μισής ώρας.
Έγινε ματ όπως ήταν καινούργιο !
Πολύ καλό προιόν.

Έχεις καμία φωτό πρίν-μετά?Αν όχι,πριν φτιάξεις το τιμόνι βγάλε μια φωτό για να δούμε τη διαφορά!:thanks:

doctore
05-05-12, 22:21
Έχεις καμία φωτό πρίν-μετά?Αν όχι,πριν φτιάξεις το τιμόνι βγάλε μια φωτό για να δούμε τη διαφορά!:thanks:

Έγινε

Monsta
05-05-12, 22:23
Ναι βάλε φωτό ντοκ. Η 'γυαλάδα' ουσιαστικά είναι βρώμα coupled με τις λιπαρές ουσίες των χεριών μας. Μπίχλα δηλαδή που αφαιρείται με καλό καθάρισμα και με διάφορους τρόπους. Οι (ματ) κρέμες έρχονται στο τέλος.

doctore
05-05-12, 22:35
Θα βάλω φωτό "μετά".
Έχεις καμιά ιδέα πως να βγάλω τη μπίχλα από το τιμόνι?

Monsta
05-05-12, 22:44
Έχεις καμιά ιδέα πως να βγάλω τη μπίχλα από το τιμόνι?


Από κοντά.

doctore
08-05-12, 22:28
Φωτογραφία του armrest μετά από 3 χέρια Swissvax corrector matt:
https://i1209.photobucket.com/albums/cc386/bljutie/armrest.jpg
Ζητάω συγνώμη που δεν έχω φωτό "πριν" αλλά το ξεκίνησα ως δοκιμή.

Andri
19-05-12, 10:53
Sorry, τώρα το είδα
Θες κωδικό?

Τι κωδικοί είναι αυτοί και πως τους βρίσκουμε? θέλω να πάρω μερικά από το https://www.shinearama.co.uk και θα μου βγούνε σίγουρα 100+(σε λίρες-δεν τα μετέτρεψα ευρώ ακόμα)

S8N
26-05-12, 11:32
Το αυτοκίνητό μου έχει σαλόνι επενδεδυμένο με Dakota leather χρώματος μπεζ (κωδ. LCBA).

Τον τελευταίο καιρό το κάθισμα του οδηγού είχε αρχίσει να εμφανίζει φθορά και συγκεκριμένα να ξεβάφει στα σημεία όπου τρίβεται το παντελόνι.

Αγόρασα αυτό το προϊόν, το οποίο είναι της εταιρείας Gliptone:

https://www.ebay.co.uk/itm/BMW-Car-leather-Seat-dye-e36-e46-e81-e90-e60-M3-etc-/220880787461?pt=UK_Car_Accessories_Car_Care_Cleani ng&hash=item336d855805

Το παρήγγειλα για τον συγκεκριμένο κωδικό χρώματος και ήρθε σε μπουκαλάκι των 250 ml. Αφού καθάρισα καλά το κάθισμα πρώτα με πράσινο σαπούνι αρκετές φορές, κι εν συνεχεία με τον αφρό της BMW, το άφησα να στεγνώσει.

Εν συνεχεία ανακίνησα για αρκετή ώρα το μπουκαλάκι και άδειασα λίγο από το περιεχόμενο σε μαλακό βρεγμένο σφουγγάρι. Πέρασα σταμπωτά το κομμάτι που είχε αρχίσει να ξεβάφει και το άφησα ένα 24ωρο να στεγνώσει. Εν συνεχεία πέρασα κι ένα 2ο χέρι προληπτικά, το οποίο άφησα για άλλο ένα 24ωρο.

Το αποτέλεσμα είναι εκπληκτικό. Η φθορά εξαφανίστηκε, η δε απόχρωση διαθέρει απειροελάχιστα από αυτή του υπολοίπου καθίσματος. Επειδή είμαι ψείρας, έβαψα και το υπόλοιπο της βάσης του καθίσματος κι έτσι η όποια διαφορά ανάμεσα στο κεντρικό τμήμα και στα πλαϊνά εξαλείφθηκε.

Το προϊόν διαθέτει σφραγιστικό κι έτσι δεν υπάρχει φόβος να ξεβάψει πάνω στα ρούχα. Μετά το 2ο 24ωρο κάθισα κανονικά, ενώ χθες το πέρασα ξανά με τον αφρό της BMW.

Ειλικρινά αξίζει μέχρι και το τελευταίο σεντ. Το προτείνω ανεπιφύλακτα. Δυστυχώς δεν έχω φωτογραφίες πριν την εφαρμογή του προϊόντος, θα τραβήξω όμως μερικές το μεσημέρι για να δείτε το αποτέλεσμα. Η υφή και η όψη του δέρματος δεν έχουν αλλοιωθεί.

Αν τα καθίσματά σας είναι ταλαιπωρημένα, δοκιμάστε το. Σημειώστε επίσης πως καθαρίζει εύκολα από τις ραφές όσο είναι φρέσκο, εντούτοις δε θα συνιστούσα να τις πασαλείψετε μ' αυτό αν η αντίθεσή τους είναι μεγάλη εν σχέσει με το χρώμα του δέρματος. Αν είστε ελάχιστα προσεκτικοί, η δουλειά θα μοιάζει επαγγελματική.

S8N
26-05-12, 11:33
Ξέχασα:

Με τον ίδιο τρόπο μπορείτε να περάσετε και το τιμόνι.

dark knight
12-07-12, 17:06
απο που μπορω να παραγγειλω σε καλη τιμη το finish kare 1000p???στο swell στο περιστερι δεν υπαρχει διαθεσιμο και δεν γνωριζουν ποτε θα ειναι διαθεσιμο

spar@
12-07-12, 19:38
πως μπορω να βγαλω κολλα απ το ταμπλο??
ο προηγουμενος ειχε κολλησει τα τουιτερ με ουχου!

spar@
13-07-12, 14:55
γιατι μου σβηνετε τα ποστ...?
αυτο ηταν σοβαρο!
πως θα βγαλω κολλα απο ταμπλο? πειτε μου τι προιον να παρω

BILL007
24-07-12, 13:00
γιατι μου σβηνετε τα ποστ...?
αυτο ηταν σοβαρο!
πως θα βγαλω κολλα απο ταμπλο? πειτε μου τι προιον να παρω

Δοκίμασε με WD40 thumb

dafidack
24-07-12, 13:36
Dakota leather ειναι και τα δικα μου αλλα στο καθισμα του οδηγου το σημειου που τριβεται ειναι σχεδον κατεστραμενο.Υπαρχει περιπτωση να γινει?

Ptboul
24-07-12, 13:41
Dakota leather ειναι και τα δικα μου αλλα στο καθισμα του οδηγου το σημειου που τριβεται ειναι σχεδον κατεστραμενο.Υπαρχει περιπτωση να γινει?

Φοβάμαι ότι θέλει αντικατάσταση με κομμάτι δέρματος.

BILL007
24-07-12, 13:55
Dakota leather ειναι και τα δικα μου αλλα στο καθισμα του οδηγου το σημειου που τριβεται ειναι σχεδον κατεστραμενο.Υπαρχει περιπτωση να γινει?


https://www.youtube.com/watch?v=LcVjdk4YKpU

Εδώ είσαι https://www.leatherique.com/motor_car_project_pictures/bmw_leather.html

και εδω τα προιόντα της εταιρίας αποκλειστικά για τα bmw χρώματα https://www.leatherique.com/oem-color-samples/bmw.html

dafidack
25-07-12, 13:06
Τι εχει παρουσιασει ο ανθρωπος!!!Μπραβο...!!! Dakota ομως δεν ειδα να γραφει σε κανενα δειγμα :(

BILL007
26-07-12, 19:10
Dakota ομως δεν ειδα να γραφει σε κανενα δειγμα :(

Στείλε τους mail και ρώτα τους thumb

alexk
07-08-12, 22:48
Πρόσφατα αγόρασα αυτό

Meguiars endurance tyre gel

https://archive.meguiarsonline.com/forums/photopost/data/809/G7516_Endurance.jpg

Εντυπωσιάστηκα πραγματικά !
Δίνει πολύ ωραίο γυάλισμα που αντέχει πάρα πολύ.
Το είχα βάλει πριν 3 εβδομάδες και ενώ έχει φάει βροχές και έχω πλύνει το αυτοκίνητο 2 φορές, το γυάλισμα έχει μείνει.

stef
08-08-12, 01:00
Θεωρείται από τα πολύ καλά alex
Και εγώ κάποια στιγμή θα το πάρω..

BabisStinson
07-09-12, 10:47
Παιδιά έχετε να προτείνετε κάποιο σετάκι καθαρισμού-περιποίησης με τιμή έως 150 ευρώ? Είτε έτοιμο kit, είτε ξεχωριστά πράγματα, απλά να μην ξεπεράσουμε πολύ το αρχικό budget.
Θέλω να ανανεώσω τα καθαριστικά του αυτοκινήτου μιας και πλέον έχω πάλι την άνεση να το πλένω συχνά μόνος μου. Οπότε μια φορά την εβδομάδα να γίνεται καλό καθάρισμα. Είπα να ξεκινήσω με ένα σετ που να περιλαμβάνει:

- Σαμπουάν
- Μαλλί (αντί σφουγγαριού) για τον καθαρισμό
- Πετσέτα για στέγνωμα (να παίρνει τα πολλά νερά)
- Κερί
- 2-3 application pads
- Άλλη μία micro-fiber πετσέτα
- Καθαριστικό ζαντών
- Tyre Gel
- Βούρτσα για τις ζάντες

(Μας φτάνουν 150 ευρώ?)

Προς το παρόν δεν έχω πλυστικό, η δουλειά θα γίνεται με λάστιχο.. Επόμενο βήμα λίγο αργότερα θα είναι πλυστικό με σύστημα αφρού που είδα και εδώ στο forum.
Ευχαριστώ

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
07-09-12, 11:01
αν κανεις μια συντομη αναζητηση στο θεμα θα βρεις ΠΑΡΑ πολλα πραγματα....

BabisStinson
08-09-12, 17:00
Το θέμα θα διαβαστεί όλο αναλυτικά, απλά είπα μήπως υπάρχει κάποιο "standard" πακετάκι για όσους ξεκινούν τώρα να φτιάχνουν την συλλογή τους, ή κάποιο kit συγκεκριμένης εταιρείας. :original:

BILL007
08-09-12, 17:11
Κιτ υπάρχουν αλλά δεν είναι απαραίτητα τα καλύτερα (ακόμα και απο τις καλύτερες εταιρίες).

https://www.ketselidis.gr/categories.asp?catid=96

Το πιο σοφό είναι να αφιερώσεις λίγο χρόνο και να διαβάσεις σχετικά thread.Έπειτα φτιάχνεις λίστα και μετά αγοράζεις και ξεκινάς την δουλειά ;)

valerios2000
09-09-12, 13:48
https://img822.imageshack.us/img822/521/dsc0600k.jpg (https://imageshack.us/photo/my-images/822/dsc0600k.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (https://imageshack.us)

Οτι καλυτερο για τον αντρα

spar@
09-09-12, 13:52
την uhu τι την θες???



καποιο καλο καθαριστικο για υφασματα και καποιο για πλαστικα....

valerios2000
09-09-12, 14:07
Ποτε δεν ξερεις, βασικα ολα αυτα ειναι σε ενα κουτι κ οτι χρειαζομαι τσιμπαω κ κανω την δουλεια μου, απλα σημερα ειπα να κανω ενα τσεκ τι εχω κ απλα τα εβγαλα μια φωτο
Για πλαστικα αβαφα το autoglym bumper care που εχω κ σε φωτο με το πρασινο κουτακι κανει παπαδες, προσοχη ομως θελει πραγματικα λιγη ποσοτητα και αρκετο δουλεμα με ενα σφουγαρακι οπως αυτο που γυαλιζεις τα παπουτσια (το ουδετερο) σαν αυτο που εχω στην φωτο με το κοκκινο "χερουλι"
για καθαριστικο υφασματων μαλλον ατμοκαθαριστης, εχω δοκιμασει εναν αφρο αλλα αν η "ζημια" ειναι βαθια δεν κανει πολλα

Driver M
09-09-12, 14:35
την uhu τι την θες???



καποιο καλο καθαριστικο για υφασματα και καποιο για πλαστικα....
Για υφάσματα-ταπετσαρίες το ValetPRO - Interior All Purpose Cleaner και για πλαστικά, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το ίδιο για καθαριστκό και κάποιο απ'τα πολλά dressings που έχουν αναφερθεί για προστασία και καλύτερη εμφάνιση.

spar@
09-09-12, 14:40
Για υφάσματα-ταπετσαρίες το ValetPRO - Interior All Purpose Cleaner και για πλαστικά, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το ίδιο για καθαριστκό και κάποιο απ'τα πολλά dressings που έχουν αναφερθεί για προστασία και καλύτερη εμφάνιση.

το εχει ο mike Αρη το valetpro?

Driver M
09-09-12, 14:45
το εχει ο mike Αρη το valetpro?
Ναι Σπύρο το έχει.

stef
09-09-12, 14:49
Πολύ καλό
Προτείνεται και από εμένα!
Μόλις έβγαλα κάτι ρετσίνια που είχαν τα πατάκια στο Χ3 του πατέρα μου

BabisStinson
25-09-12, 13:48
Σήμερα πέρασα από την Swell στο Περιστέρι. Πολύ εξυπηρετικός ο Μιχάλης, έλυσε απορίες που είχα και με συμβούλεψε για ορισμένα προϊόντα.
Τελικά για το περιορισμένο budget αυτών των ημερών προτίμησα να πάρω ένα σαμπουάν κι ένα καθαριστικό ζαντών, με μια πετσέτα για στέγνωμα κι ένα βουρτσάκι για τις ζάντες. Σε 1-2 βδομάδες θα ξαναπάω να πάρω και μερικά πραγματάκια ακόμα. :original:

Πήρα τα εξής:
- Britemax Clean Max (https://swell.gr/car/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage-vmbright.tpl&product_id=224&category_id=6&option=com_virtuemart&Itemid=72) (shampoo)
- Tuga Alu-Devil (https://swell.gr/car/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage-vmbright.tpl&product_id=634&category_id=11&option=com_virtuemart&Itemid=72) Special Wheel Cleaner
- Μαλλί πλυσίματος (https://swell.gr/car/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage-vmbright.tpl&product_id=608&category_id=22&option=com_virtuemart&Itemid=72)
- Valet Pro Detailing Brush Whell (https://swell.gr/car/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage-vmbright.tpl&product_id=681&category_id=21&option=com_virtuemart&Itemid=72)
- Swell "Thirsty" Drying Towel (https://swell.gr/car/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage-vmbright.tpl&product_id=567&category_id=20&option=com_virtuemart&Itemid=72)

Πώς σας φαίνονται για ένα πρώτο βήμα?

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
25-09-12, 13:54
μια χαρα για αρχη!καλα πλυσιματα!

Ε91
25-09-12, 14:07
Ό,τι πρέπει είναι για αρχή.
Ειδικά το σαμπουάν που αγόρασες είναι εξαιρετικό.Είμαι ήδη στο δεύτερο μπουκάλι και οι εντυπώσεις μου είναι οι καλύτερες.
Όσο για τον Μιχάλη,τα λόγια είναι περιττά. Μακάρι όλοι οι Έλληνες επαγγελματίες να ήταν έτσι, τόσο από άποψη δουλειάς όσο και συμπεριφοράς και εκτίμησης προς τον πελάτη...
Καλά πλυσίματα!

Driver M
25-09-12, 14:24
Σήμερα πέρασα από την Swell στο Περιστέρι. Πολύ εξυπηρετικός ο Μιχάλης, έλυσε απορίες που είχα και με συμβούλεψε για ορισμένα προϊόντα.
Τελικά για το περιορισμένο budget αυτών των ημερών προτίμησα να πάρω ένα σαμπουάν κι ένα καθαριστικό ζαντών, με μια πετσέτα για στέγνωμα κι ένα βουρτσάκι για τις ζάντες. Σε 1-2 βδομάδες θα ξαναπάω να πάρω και μερικά πραγματάκια ακόμα. :original:

Πήρα τα εξής:
- Britemax Clean Max (https://swell.gr/car/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage-vmbright.tpl&product_id=224&category_id=6&option=com_virtuemart&Itemid=72) (shampoo)
- Tuga Alu-Devil (https://swell.gr/car/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage-vmbright.tpl&product_id=634&category_id=11&option=com_virtuemart&Itemid=72) Special Wheel Cleaner
- Μαλλί πλυσίματος (https://swell.gr/car/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage-vmbright.tpl&product_id=608&category_id=22&option=com_virtuemart&Itemid=72)
- Valet Pro Detailing Brush Whell (https://swell.gr/car/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage-vmbright.tpl&product_id=681&category_id=21&option=com_virtuemart&Itemid=72)
- Swell "Thirsty" Drying Towel (https://swell.gr/car/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage-vmbright.tpl&product_id=567&category_id=20&option=com_virtuemart&Itemid=72)

Πώς σας φαίνονται για ένα πρώτο βήμα?
Aν εξαιρέσω το καθαριστικό για τις ζάντες που δεν το γνωρίζω (αν και μια χαρά φαίνεται), όλα τα υπόλοιπα είναι πολύ καλά προϊόντα.

Καλή αρχή λοιπόν.

stef
25-09-12, 23:19
Καλή αρχή
Ο Μιχάλης είναι εξυπηρετικότατος και πάντα πρόθυμος να βοηθήσει!

BabisStinson
26-09-12, 19:21
Παιδιά μια ερώτηση: Το καθαριστικό για τις ζάντες το ρίχνουμε σε βρεγμένες ή στεγνές ζάντες?
Στις επόμενες αγορές θα είναι το Auto Finesse Spritz για το εσωτερικό (ταμπλώ κλπ) και ψάχνουμε για κερί... :original:

Βασικά έχω δει το συγκεκριμένο Θέμα (https://www.detailingworld.co.uk/forum/showthread.php?t=268535) δεν ξέρω κι εγώ πόσες φορές και θέλω να πάω σε Detailing Shop για κάτι αντίστοιχο... :whistle:

Driver M
26-09-12, 20:06
Παιδιά μια ερώτηση: Το καθαριστικό για τις ζάντες το ρίχνουμε σε βρεγμένες ή στεγνές ζάντες?
Στις επόμενες αγορές θα είναι το Auto Finesse Spritz για το εσωτερικό (ταμπλώ κλπ) και ψάχνουμε για κερί... :original:

Βασικά έχω δει το συγκεκριμένο Θέμα (https://www.detailingworld.co.uk/forum/showthread.php?t=268535) δεν ξέρω κι εγώ πόσες φορές και θέλω να πάω σε Detailing Shop για κάτι αντίστοιχο... :whistle:
Γενικα, τα καθαριστικα ζαντων εφαρμοζονται σε στεγνες ζαντες. Λογικα ομως το προιον που πηρες θα αναγραφει την ακριβη διαδικασια εφαρμογης του οποτε ανατρεξε εκει.

Για κερι, πες μας ποσα χρηματα διαθετεις κι εδω ειμαστε να βοηθησουμε.

Ε91
26-09-12, 20:41
Βασικό:η ζάντα πρέπει πάντα να είναι κρύα πριν καθαριστεί.
Από εκεί και πέρα,αν θες να ασχοληθείς με σοβαρό detailing και το αποτέλεσμα να διαρκέσει καιρό,πρέπει να ακολουθήσεις την κλασική διαδικασία,που συνοπτικά έχει ως εξής:πηλός-γυάλισμά-κέρωμα.
Αν δεν έχεις χρόνο-διάθεσή-γνώση να ασχοληθείς ή το ψιλοφοβάσαι για αρχή,μπορείς να απευθυνθείς σε έναν καλό επαγγελματία (ο Μιχάλης είναι ένας από αυτούς-μιλάω εκ πείρας), για να σου κάνει ένα καλό γυάλισμα-κέρωμα,ώστε αφενός να φύγει η αράχνη (το λεγόμενο correction),χωρίς να κάψεις το βερνίκι,αφετέρου με το κέρωμα να προστατευτεί το γυαλισμένο βερνίκι,και στη συνέχεια μπορείς να ασχοληθείς μόνος σου με τη συντήρηση της επιφάνειας,με καλά σαμπουάν,quick detailers και κερώματα με το χέρι.
Θα εντυπωσιαστείς με το αποτέλεσμα, ειδικά σε σκούρα χρώματα είναι λες και το αυτοκίνητο έχει ξαναβαφτεί.
Επίσης έχε υπόψιν σου ότι τα βερνίκια της BMW θεωρούνται σκληρά (θεωρητικά αργούν να εμφανίσουν αράχνη-αν και κατά τη γνώμη μου ένα πλύσιμο με βούρτσα αρκεί-αλλά από την άλλη πολύ δύσκολα επανέρχονται με γυάλισμα στο χέρι).
Προσοχή:το detailing είναι εθιστικό και μπορείς να κολλήσεις...
Ό,τι άλλο θέλεις,εδώ είμαστε.

stef
26-09-12, 22:35
Προσοχή:το detailing είναι εθιστικό και μπορείς να κολλήσεις...
Ό,τι άλλο θέλεις,εδώ είμαστε.


Εμένα μου λες..
Για απλή συντήρηση ξεκίνησα και έχω περάσει στο επίπεδο να πλένω ακόμη και το ποδήλατο μετά από κάθε βόλτα...
ΑΣΕ με να χαρείς....:th_Laie_67-1::thumbsup::shok:

BabisStinson
26-09-12, 23:22
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά.
- Θα κοιτάξω τις οδηγίες και αν δεν δω να αναγράφεται κάτι πάνω στην συσκευασία θα κάνω κι ένα τηλέφωνο στον Μιχάλη να τον ρωτήσω..
- Βασικά αυτό έλεγα, να πήγαινα το αυτοκίνητο για αρχή να γίνει ένα σωστό correction από κάποιον επαγγελματία και μετά να ξεκινούσα κι εγώ σιγά σιγά τα κερώματα, quick detailing, κλπ.. Θέλει πολλή δουλειά το αμάξι μου (ένας λόγος που σκεφτόμουν και το βάψιμο από την αρχή..) και μόνος μου δεν θα καταφέρω τίποτα. Χρειάζεται σωστές βάσεις.
- Δεν έχω πρόβλημα με τον "εθισμό", μου αρέσει η διαδικασία πλυσίματος του αυτοκινήτου και να το έχω όσο πιο καθαρό γίνεται. :original:
- Spritz για καθαριστικό ταμπλώ πώς σας φαίνεται
- Για κερί έλεγα να δώσω μέχρι 50 ευρώ. Αρκεί για κάποιο καλό κερί, ή πρέπει να δώσουμε πολύ παραπάνω?

BabisStinson
28-09-12, 17:15
Επειδή παίζει να πάω αύριο άλλη μία βόλτα από την Swell πώς σας φαίνονται τα 2 παρακάτω προϊόντα:
- Auto Finesse Spritz (https://www.swell.gr/car/index.php?page=shop.product_details&category_id=7&flypage=flypage-vmbright.tpl&product_id=684&option=com_virtuemart&Itemid=72) για το εσωτερικό
- Auto Finesse Revive (https://swell.gr/car/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage-vmbright.tpl&product_id=551&category_id=43&keyword=revive&option=com_virtuemart&Itemid=72) για να "ζωντανέψουμε" τα πλαστικά..

Είδα ότι τα χρησιμοποιούν και στο https://www.detailingworld.co.uk/

Τελικά ίσως τα πιο καλά μπαξίματα είναι τα καθαριστικά..! :original:

Τώρα ετοιμάζομαι να ξεκινήσω το πλύσιμο του αυτοκινήτου μετά από πολύ καιρό.. thumb

gupakos
29-09-12, 00:03
Επειδή παίζει να πάω αύριο άλλη μία βόλτα από την Swell πώς σας φαίνονται τα 2 παρακάτω προϊόντα:
- Auto Finesse Spritz (https://www.swell.gr/car/index.php?page=shop.product_details&category_id=7&flypage=flypage-vmbright.tpl&product_id=684&option=com_virtuemart&Itemid=72) για το εσωτερικό
- Auto Finesse Revive (https://swell.gr/car/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage-vmbright.tpl&product_id=551&category_id=43&keyword=revive&option=com_virtuemart&Itemid=72) για να "ζωντανέψουμε" τα πλαστικά..

Είδα ότι τα χρησιμοποιούν και στο https://www.detailingworld.co.uk/

Τελικά ίσως τα πιο καλά μπαξίματα είναι τα καθαριστικά..! :original:

Τώρα ετοιμάζομαι να ξεκινήσω το πλύσιμο του αυτοκινήτου μετά από πολύ καιρό.. thumb

Τα προϊόντα μπορεί να είναι καλά αλλά είναι άκριβά, ειδικά αν ξεκινάς τώρα. Θα σου πρότεινα το παρακάτω προϊόν για τα εσωτερικά μέρη του αυτοκινήτου (ταμπλό, πλαϊνά κτλ). Έχει πολύ καλές κριτικές.

https://www.shinearama.co.uk/product.php?id=AGL-VRC-500

Γενικά το συγκεκριμένο κατάστημα (shinearama) έχει πολύ καλά προϊόντα, φθηνά μεταφορικά για ελλάδα (7 λίρες για ότι πάρεις) και υπάρχει και κωδικός
έκπτωσης 8% (H9118).

Προφανώς καλύτερα θα ήταν να στηρίζαμε ένα ελληνικό μαγαζί αλλά η διαφορά στις τιμές (σε κάποια προϊόντα) αλλά κυρίως η ποικιλία, δε συγκρίνονται.

Driver M
29-09-12, 01:42
Τα προϊόντα μπορεί να είναι καλά αλλά είναι άκριβά, ειδικά αν ξεκινάς τώρα. Θα σου πρότεινα το παρακάτω προϊόν για τα εσωτερικά μέρη του αυτοκινήτου (ταμπλό, πλαϊνά κτλ). Έχει πολύ καλές κριτικές.

https://www.shinearama.co.uk/product.php?id=AGL-VRC-500

Γενικά το συγκεκριμένο κατάστημα (shinearama) έχει πολύ καλά προϊόντα, φθηνά μεταφορικά για ελλάδα (7 λίρες για ότι πάρεις) και υπάρχει και κωδικός
έκπτωσης 8% (H9118).

Προφανώς καλύτερα θα ήταν να στηρίζαμε ένα ελληνικό μαγαζί αλλά η διαφορά στις τιμές (σε κάποια προϊόντα) αλλά κυρίως η ποικιλία, δε συγκρίνονται.
H διαφορά στις τιμές σε σχέση με το ελληνικό κατάστημα είναι τόσο μικρή που πραγματικά δεν αξίζει να προτιμηθεί το αγγλικό κατάστημα, εκτός κι αν ψάχνει κάποιος κάτι που δεν υπάρχει εδώ.
Ιδίως με τα μεταφορικά, εξανεμίζεται εντελώς.
Ως προς την ποικιλία έχεις δίκιο, αλλά ένας μέτριος, ως προς την ενασχόληση, detailer (όπως φερειπείν θεωρώ τον εαυτό μου) δεν παίζει να χρειάζεται κάτι παραπάνω. Κάποιος με μεγάλη συλλογή ίσως να θέλει και κάποια πράγματα ακόμα, αλλά σε καμια περίπτωση κάποιος πρωτάρης, έστω μέτριος, με το detailing.
Οπότε, αν δεν ψάχνουμε κάτι ιδιαίτερα εξειδικευμένο, καλό είναι να ενισχύουμε τους σωστούς επαγγελματίες όπως έχει αποδείξει ότι είναι ο συγκεκριμένος, τουλάχιστον κατά τη γνώμη μου.

Φίλε Babisstinson, τα προϊόντα που σκέφτεσαι να αγοράσεις αν και δεν τα έχω δοκιμάσει προσωπικά, φαίνονται μια χαρά.
Αλλά αντί να πάρεις δυο διαφορετικά προϊόντα (ένα για εξωτερικά πλαστικά κι ένα για εσωτερικά), μπορείς να πάρεις κάτι που να κάνει και για τις 2 χρήσεις όπως το πολύ καλό 303 aerospace protectant, το οποίο είναι φοβερά αντιστατικό και προστατεύει πολύ καλά.
Τώρα, αν τα εξωτερικά πλαστικά-τσιμούχες είναι ιδιαίτερα ξεθωριασμένα, τότε το 303 δεν θα κάνει πολλή δουλειά καθώς έιναι κυρίως για προστασία κι όχι επαναφορά, οπότε καλύτερα να πάρεις και το Autofinesse revive Pου είναι για τη δουλειά αυτή.

BabisStinson
13-10-12, 15:49
Πέρασα σήμερα από την Swell και πήρα ακόμα 2 προϊόντα, το Angelwax Elixir και το Auto Finesse Spritz, κι ένα πινελάκι ακόμα.
Ορίστε η "συλλογή" μου μέχρι στιγμής, χωρίς πετσέτες, pads και πινέλα.

https://i1295.photobucket.com/albums/b624/BabisStinson/DSC_0164_zpsf2e9a789.jpg

Πώς σας φαίνεται? :original:

Επόμενη αγορά θα είναι κάποιο προϊόν που να αφαιρεί εύκολα ρετσίνια και κουτσουλιές χωρίς να προκαλέι ζημιά. Έχετε να προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο?


Ο Μιχάλης εξυπηρετικότατος όπως πάντα και πρόθυμος να λύσει οποιαδήποτε απορία. Είδε και το αμάξι μου εξονυχιστικά, βλέποντας τι μπορεί να διορθωθεί και τι όχι και μου πρότεινε μία συνολική περιποίηση. Ελπίζω να γίνει σύντομα, budget επιτρέποντος..

stef
13-10-12, 15:59
Για ρετσίνια και πίσσες χρησιμοποιώ τα ακόλουθα:

Valet Pro : Tar & Glue remover
Gunk : Tar & Bug remover
Tardis

Mε την σειρά που τα αναφέρω είναι από το πιο ήπιο στο πιο δραστικό που θέλει και περισσότερη προσοχή....

kostas1.6
13-10-12, 17:52
(...) Αλλά αντί να πάρεις δυο διαφορετικά προϊόντα (ένα για εξωτερικά πλαστικά κι ένα για εσωτερικά), μπορείς να πάρεις κάτι που να κάνει και για τις 2 χρήσεις όπως το πολύ καλό 303 aerospace protectant, το οποίο είναι φοβερά αντιστατικό και προστατεύει πολύ καλά. (...)


+1 Πολύ καλό, με έχει αφήσει ιδαίτερα ευχαριστημένο, αλλά προσοχή, γιατί αν το εφαρμόσεις σε πλαστικά που έρχονται σε επαφή μεταξύ τους (π.χ. σκληρά πλαστικά στο χώρο αποσκευών που όταν κλείσει η πόρτα ακουμπάνε μεταξύ τους) αυτά μετά μπορεί να κάνουν τριγμούς (δεν είναι πρόβλημα τα καθαρίζεις καλά και σταματάνε).

BabisStinson
28-10-12, 13:59
Παιδιά μερικές ερωτησούλες αν έχετε χρόνο, μιας και το detailing μας έχει πάρει τα μυαλά..!

1) Το Valet Pro Tar & Glue remover υπάρχει κάπου στην Αθήνα, ή μόνο από Αγγλία (shinearama πχ)? Επειδή δεν το βρίσκω κάπου..

2) Θέλουμε καθαριστικό για τις εξατμίσεις (βρωμια, κάπνα, οξείδωση, κλπ..). Τι προτείνετε?

3) Για το engine bay τι προτείνετε? Και κάποιες οδηγίες ίσως καθαρίσματος γιατί δεν το έχω ξαναδοκιμάσει και φοβάμαι λίγο μην γίνει κανένα λάθος..

4) Βούρτσες για τους θόλους και τις ζάντες πού βρίσκουμε, στο Praktiker?

stef
28-10-12, 14:17
1) Από Αγγλία αλλά υπάρχουν αντίστοιχα προιόντα και στην Ελλάδα
2) Britemax
3) Καθαρισμό με Surfex HD της Bilt Hamber & αφράγισμα με 303 Aerospace δεν θα χρησιμοποιήσεις πιεστικό αλλά με 0,5 λίτρο νερό το πολύ είσαι ΟΚ
Θα χρειαστείς και μια βούρτσα για να τρίψεις την βρωμιά που θα διαλύσει το surfex
4) Στο swell.gr , στο praktiker και από εξωτερικό

BabisStinson
28-10-12, 14:33
Στέφανε ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση, ήσουν κατατοπιστικότατος. Μία μόνο ερώτηση ακόμα: Κάποιο ντίστοιχο προϊόν του Valet Pro από Ελλάδα?

stef
28-10-12, 15:31
Tardis & Tar & Bug Remover της Gunk αλλά είναι πολύ δυνατά!
Θέλουν προσοχή

BabisStinson
03-11-12, 13:39
Επίσκεψη στην Swell χθες και αγορά Surfex HD, Auto Finesse Revive, ακόμα μίας πετσέτας και μερικών applicators. Και ετοιμαζόμαστε για πλύσιμο..

Κατεβαίνω στο αμάξι με την βαλιτσούλα με τα καθαριστικά (πλέον χρειάζεται κι αυτή με τόσα που μαζεύονται σιγά σιγά.. :original: ) και ξεκινάω.
- Ζάντες με το Alu-Devil, έγιναν μια χαρά. Επόμενη αγορά θα είναι το Bilberry πάντως της Angelwax.
- Θόλους με μία βούρτσα, όσο έφτανε το χέρι, γιατί ακόμα κάποια με σχετικά μακρύ κοντάρι που να χωράει ανάμεσα στους θόλους και τα ελαστικά δεν έχω βρει.
- Αρκετό νερό να φύγει σχεδόν όλη η σκόνη
- Πλύσιμο με το Britemax και sheepskin. Το Britemax έχει πολύ ωραία μυρωδιά, και καθαρίζει και καλά. Θα το προτιμήσω σίγουρα και στο μέλλον.
- Στεγνώνουμε όσο πιο γρήγορα με τις πετσέτες και την βοήθεια του αέρα.
- Μετά παίρνω το Revive της AutoFinesse. Τι καταπληκτικό προϊόν είναι αυτό???? Έπαθα πλάκα. Πέρασα όλα τα εξωτερικά πλαστικά trim που είχαν ξεραθεί τόσα χρόνια με τον ήλιο: Χερούλια, τα πλαινά από τις κολώνες, μπροστά στους υαλοκαθαριστήρες, τα πλαινά προστατευτικά, το πλαστικό trim του προφυλακτήρα, στους καθρέπτες τα περιμετρικά κομμάτια. Πραγματικά ξανάνιωσε το αμάξι! Με διαφορά από τις καλύτερες αγορές για την περιποιήση του αυτοκινήτου.
- Μετά παίρνω το Elixir της Angelwax και περνάω τα ελαστικά. Κομπλέ κι εδώ.
- Azax για τα τζάμια, τα κάνει αόρατα εδώ και γενιές. :original:
- Πάμε εσωτερικό, Spritz και κάνουμε ταμπλώ και πλαστικά. Πολύ καλό και ωραίο μυρωδιά vanilla. Το εσωτερικό είχε καθαριστεί πριν 2-3 μέρες οπότε δεν χρειάστηκε κάτι άλλο. Ούτε πατάκια, ούτε τίποτα.

Όλα καλά μέχρι εδώ. Κινητήρα όμως είχαμε θέμα: Αφού αραίωσα το Surfex σε εναλογία 1/10 περίπου ψεκάζω τα πλαστικά και τους θόλους στον κινητήρα και αρχίζω να τρίβω με ένα βουρτσάκι. Τίποτα δεν κατάφερα. Λίιιιγο καλύτερα απ' ότι ήταν, αλλά εξακολουθεί να είναι χάλια. Μάλλον πρέπει να μου δείξει κάποιος μια φορά, να δω πώς γίνεται και μετά να προσπαθήσω. Έχετε να προτείνετε να το πάω κάπου για καθαρισμό κινητήρα?

Συνολικός χρόνος: Περίπου 3 ώρες.

Vassilis ///M
28-05-13, 17:24
Καλησπέρα σας κύριοι...

Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει σχετικά με την αγορά του παρακάτω προιόντος????
Υπάρχει κάποιο μαγαζί για οnline παραγγελία????
Κάποιο site????

Meguiars ultimate quik detailer

19852


:thanks:

michaelp900
29-05-13, 21:45
Dazzle show car promotions
2310443000
Ζητα τον Αντρεα.

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου

kotanidis
29-05-13, 23:06
εγω χρησιμοποιώ μόνο Johnson ειδικές κρέμες για μωρά στην Bεβα

Vassilis ///M
29-05-13, 23:41
Dazzle show car promotions
2310443000
Ζητα τον Αντρεα.

Tι σύμπτωση...
Μίλησα το μεσημέρι με τον Αντρέα της Dazzle και μου είπε πως δεν είναι διαθέσημο...

Ευχαριστώ Μιχάλη....
Ξέρουμε κάπου αλλού αν υπάρχει????

katsaraios
30-05-13, 00:27
Το swell εχει ενα προιον εσωτερικου χωρου που υποτιθεται δινει την αρχικη εργοστασιακη μυρωδια στο αυτοκινητο..
Ειναι σε διαφανο μπουκαλι πρασινο υγρο της Chemicall..
Το εχει δοκιμασει καποιος φιλος??

stef
30-05-13, 00:49
Καλησπέρα σας κύριοι...

Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει σχετικά με την αγορά του παρακάτω προιόντος????
Υπάρχει κάποιο μαγαζί για οnline παραγγελία????
Κάποιο site????

Meguiars ultimate quik detailer

19852


:thanks:

Επειδή τυγχάνει να έχω και αυτό θα σου πω το εξής...
Πάρε αυτο και θα με θυμηθείς....

https://www.swell.gr/car/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage-vmbright.tpl&product_id=706&category_id=10&option=com_virtuemart&Itemid=72

Δεν υπάρχει καν σύγκριση..

Loukas
30-05-13, 01:10
μιας και λεμε για περιποιηση και swell:https://forum.swell.gr/viewtopic.php?f=7&t=1164
πως πας για υπνο τωρα?καλα το περιεχομενο του γκαραζ δεν παιζεται απλα...thumb
:fountwtis: υ.γ.δειτε και την 2η σελιδα

Vassilis ///M
30-05-13, 10:35
Επειδή τυγχάνει να έχω και αυτό θα σου πω το εξής...
Πάρε αυτο και θα με θυμηθείς....

https://www.swell.gr/car/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage-vmbright.tpl&product_id=706&category_id=10&option=com_virtuemart&Itemid=72

Δεν υπάρχει καν σύγκριση..

Βγαίνει σε συσκευασία σπρέυ ή θα πρέπει να το αδειάσω σε κάποιο μπουκάλι δικό μου????

Πως θα μπρέσω να το παραγγείλω...Παίρνω τηλέφωνο στη Swell...

mark e92
30-05-13, 12:31
Το swell εχει ενα προιον εσωτερικου χωρου που υποτιθεται δινει την αρχικη εργοστασιακη μυρωδια στο αυτοκινητο..
Ειναι σε διαφανο μπουκαλι πρασινο υγρο της Chemicall..
Το εχει δοκιμασει καποιος φιλος??

Πως ειναι δυνατον αυτο ???
Σου αλλαζει ταπετσαρια???

michaelp900
30-05-13, 14:31
Εχω της chemical guys το new car smell.Βασιλη δεν ξερω για καπου αλλου αλλα παρομοιο επειδη ειχα το quick detailer εχω της chemical το V7.Ειναι ΠΑΡΑ πολυ καλο!!

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου

katsaraios
30-05-13, 15:03
Πως ειναι δυνατον αυτο ???
Σου αλλαζει ταπετσαρια???

Δινει μια "εργοστασιακη" μυρωδια καινουριου ας πουμε στο εσωτερικο σε πλαστικα και μοκετες..
Δεν το βλεπω σε καταλογο τους τωρα...

stef
30-05-13, 19:08
Βγαίνει σε συσκευασία σπρέυ ή θα πρέπει να το αδειάσω σε κάποιο μπουκάλι δικό μου????

Πως θα μπρέσω να το παραγγείλω...Παίρνω τηλέφωνο στη Swell...

Έχει κεφαλή μέσα spray

Lambros46
30-05-13, 19:18
Δινει μια "εργοστασιακη" μυρωδια καινουριου ας πουμε στο εσωτερικο σε πλαστικα και μοκετες..
Δεν το βλεπω σε καταλογο τους τωρα...

Έχω ενα μπουκάλι.Πλύντο καλά και να συναντηθούμε καμιά μέρα να σε ψεκάσω :hystericalbs1: να δεις αν σου αρέσει!

spar@
30-05-13, 19:20
Έχω ενα μπουκάλι.Πλύντο καλά και να συναντηθούμε καμιά μέρα να σε ψεκάσω :hystericalbs1: να δεις αν σου αρέσει!

απο που το πηρες ? θελω και εγω....

Lambros46
30-05-13, 20:42
απο που το πηρες ? θελω και εγω....

Έλα να σε ψεκάσω και εσένα :hystericalbs1:
Ενα τέτοιο έχω https://www.cleanyourcar.co.uk/images/uploads/watermarked/cg_new_car.jpg και το είχα πάρει καιρό πριν από swell αλλά δεν το έχω πολυχρησιμοποιήσει.

katsaraios
31-05-13, 01:00
Έλα να σε ψεκάσω και εσένα :hystericalbs1:
Ενα τέτοιο έχω https://www.cleanyourcar.co.uk/images/uploads/watermarked/cg_new_car.jpg και το είχα πάρει καιρό πριν από swell αλλά δεν το έχω πολυχρησιμοποιήσει.

Nαι Λαμπρο αυτο ειναι !!!
Ποτε θα εισαι Αθηνα να κανονισουμε ??
ευχαριστω

NickM3CS
14-07-13, 08:31
παιδια την βοηθεια σας... με εχουν καλεσει το σ.κ να παω χαλκιδα σε κατι φιλους για μερικα μπανια και θελω να κερωσω το αμαξι για να το προστατευσω απο τον ηλιο/αλατι κ.τ.λ. θελω να βαλω ενα κερωμα χωρισ να καψω το βερνικι (το αμαξι μου δεν το αφηνω ετσι και αλλιως ποτε στον ηλιο .... τι προτεινετε... (ισως να εχει ηδη αναφερθει αλλα δεν εχω χρονο να διαβασω ολο το θρεντ !!

aristent
14-07-13, 09:34
Στα περισσοτερα σελφ σερβις πλυντηρια αυτοκινητων,στο τελος και πριν το ξεπλυμα με αφαλατωμενο νερο, εχουν στο προγραμμα και ψεκασμο με κερι.....ενταξη,δεν ειναι κανονικο κερωμα αυτο,αλλα οσο να 'ναι καποια προστασια για ενα Σ/Κ θα την εχεις....

....βεβαια το κερωμα σε επαγγελματια θα ηταν οτι καλυτερο.thumb

ΥΣ....για ενα και μονο Σ/Κ δεν νομιζω οτι θα εχεις προβλημα με τα αλατα....βρες και εναν ισκιο και ας περπατησεις λιγο παραπανω,οχι ομως κατω απο κανενα δεντρο,εκτος εαν ειναι πλατανος,ή τελος παντων αναγνωριζεις τι δεντρο ειναι και εαν "σταζει" υποπτα ρετσινια και αλλες ουσιες....

ενα κτιριο που κανει σκια ισως ειναι καλυτερη λυση.....

Ευχομαι να περασεις καλα και χωρις αγχος!!!:thumbsup:

NickM3CS
14-07-13, 10:29
Στα περισσοτερα σελφ σερβις πλυντηρια αυτοκινητων,στο τελος και πριν το ξεπλυμα με αφαλατωμενο νερο, εχουν στο προγραμμα και ψεκασμο με κερι.....ενταξη,δεν ειναι κανονικο κερωμα αυτο,αλλα οσο να 'ναι καποια προστασια για ενα Σ/Κ θα την εχεις....

....βεβαια το κερωμα σε επαγγελματια θα ηταν οτι καλυτερο.thumb

ΥΣ....για ενα και μονο Σ/Κ δεν νομιζω οτι θα εχεις προβλημα με τα αλατα....βρες και εναν ισκιο και ας περπατησεις λιγο παραπανω,οχι ομως κατω απο κανενα δεντρο,εκτος εαν ειναι πλατανος,ή τελος παντων αναγνωριζεις τι δεντρο ειναι και εαν "σταζει" υποπτα ρετσινια και αλλες ουσιες....

ενα κτιριο που κανει σκια ισως ειναι καλυτερη λυση.....

Ευχομαι να περασεις καλα και χωρις αγχος!!!:thumbsup:

ευχαριστω φιλε.... να εισαι καλα ....thumb

Bazil Van Sinner
14-07-13, 11:03
Στα περισσοτερα σελφ σερβις πλυντηρια αυτοκινητων,στο τελος και πριν το ξεπλυμα με αφαλατωμενο νερο, εχουν στο προγραμμα και ψεκασμο με κερι.....ενταξη,δεν ειναι κανονικο κερωμα αυτο,αλλα οσο να 'ναι καποια προστασια για ενα Σ/Κ θα την εχεις....

....βεβαια το κερωμα σε επαγγελματια θα ηταν οτι καλυτερο.thumb

ΥΣ....για ενα και μονο Σ/Κ δεν νομιζω οτι θα εχεις προβλημα με τα αλατα....βρες και εναν ισκιο και ας περπατησεις λιγο παραπανω,οχι ομως κατω απο κανενα δεντρο,εκτος εαν ειναι πλατανος,ή τελος παντων αναγνωριζεις τι δεντρο ειναι και εαν "σταζει" υποπτα ρετσινια και αλλες ουσιες....

ενα κτιριο που κανει σκια ισως ειναι καλυτερη λυση.....

Ευχομαι να περασεις καλα και χωρις αγχος!!!:thumbsup:


lampiko Βολου 30 ,σωστα???

michaelp900
15-07-13, 05:14
Αν δεν προλαβαινεις να κανεις κερωμα περνα τουλαχιστον ενα sealant.Εγω εχω αυτο και εχω μεινει ικανοποιημενος!Αφου πλυθει το αμαξι περνα το sealant με ενα σφουγγαρακι ολο το αμαξι,το αφηνεις για 45 λεπτα-1ωρα και μετα με μια μικροινα το αφαιρεις.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 4 Beta

dark knight
15-07-13, 10:01
turtle wax fresh καθαριστικο ταμπλο, να το προτιμησω?θελω να κανει ματ την επιφανεια

spar@
22-07-13, 00:35
με τι pad να ταιριαξω την menzerna fg500 και με τι την sf4000?
να χρησιμοποιησω κατι ενδιαμεσο??
παω για φουλ επιθετικο γυαλισμα!!!!
επισης θελω και πηλο επιθετικο!
αυτα για να εχω μια ιδεα πριν παω στον Μιχαλη!

Stamatis
22-07-13, 08:43
Νερου 2000 και μετα wenol.
Αφου θελεις φουλ επιθεση.

Giorgos 116i
22-07-13, 11:45
παιδια εχετε να μου προτείνετε καποιο σαμπουάν αυτοκινήτου κατα προτίμηση να εχει και κερι..

HLIAS - E36
22-07-13, 13:56
παιδια εχετε να μου προτείνετε καποιο σαμπουάν αυτοκινήτου κατα προτίμηση να εχει και κερι..

SONAX!!!

Giorgos 116i
22-07-13, 14:28
οποιοδήποτε ή υπαχουν μερικα που ειναι καλυτερα και μερικά πιο μετρια.?

Andri
22-07-13, 15:23
Αν θυμάμαι καλά gloss shampoo Sonax λέει η συσκευασία, δεν την έχω πρόχειρη να κοιτάξω.

mitsos_chania
22-07-13, 16:08
Υπαρχουν καποιες αλοιφες που τις βαζεις στα αβαφα πλαστικα του μαχανακιου και δεν φαινονται ασπρισμενα.εχει να προτεινει κανεις καποια?

XarisBoca
22-07-13, 17:07
παιδια, να κανω μια ερωτηση.. προιοντα περιποιησης αυτοκινητου με ΝΑΝΟτεχνολογια, εχει χρησιμοποιησει κανεις? καλο το κερι, δεν λεω, αλλα η νανοτεχνολογια θεωρειται τρελη επανασταση οπουδηποτε κ αν εχει χρησιμοποιηθει..

HLIAS - E36
22-07-13, 18:22
οποιοδήποτε ή υπαχουν μερικα που ειναι καλυτερα και μερικά πιο μετρια.?

Oύτε κι εγώ το έχω πρόχειρο τώρα... Θα κοιτάξω και θα σου πω αύριο λογικά...

spar@
22-07-13, 19:43
Νερου 2000 και μετα wenol.
Αφου θελεις φουλ επιθεση.

Αυτά τα κάνει ο φαναρτζης σου δεν θέλω ....

stef
04-08-13, 14:24
Και μερικές πρόσφατες αγορές μου...

Valet pro Dragon's Breath για βαθύ καθαρισμό ζαντών και απομάκρυνση σιδηρικών ρηνισμάτων

Valet Pro Concentrated Car wash, σαμπουάν αυτοκινήτου

Valet Pro Billbery Wheel Cleaner για καθαρισμό ζαντών

Zaino Z9 Leather Cleaner για καθαρισμό δέρματος (μυρίζει πραγματικό δέρμα και αφήστε τον Everget να φωνάζει :p)

2 pads της Menzerna (1 cutting & 1 polishing)

Swissvax Leather Gloss Corrector Matte
https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=20900&d=1375615532

Stamatis
04-08-13, 16:16
Υπαρχουν καποιες αλοιφες που τις βαζεις στα αβαφα πλαστικα του μαχανακιου και δεν φαινονται ασπρισμενα.εχει να προτεινει κανεις καποια?
Δοκιμασε με mothers back to black

Giorgos 116i
04-08-13, 21:13
SONAX!!!

πηγα το πηρα τωρα περιμένω να παρω ρεπο απο την δουλεια να κάτσω να το πλένω να δω αν τελικα αξιζει τα λεφτα του.. thumb

Giorgos 116i
05-08-13, 14:35
Δοκιμασε με mothers back to black

Υπάρχει κανένα ελληνικό site που μπορώ να το βρώ.. ?

fanisk
05-08-13, 14:36
Δοκιμασε με mothers back to black

Σταματη τσοντα ειναι αυτο ή προιον? :hystericalbs1:

Stamatis
05-08-13, 16:02
Υπάρχει κανένα ελληνικό site που μπορώ να το βρώ.. ?

Απο το ιντερνετ το εχω παρει.
Δεν ξερω για ελλαδα.

Kostas_1
05-08-13, 17:16
Προιομτα mothers εχει ή τουλαχιστον ειχε στο καταστημα αξεσουαρ αυτοκινητων στην κατεχακη λίγο μετα το κομβο με μεσογειων δεξια

send from my S4 mini

BabisStinson
19-08-13, 07:47
Μερικά προϊόντα που πήρα και χρησιμοποίησα πρόσφατα και μου άφησαν πολύ θετική εντύπωση:

1) Armor All Tire Foam (https://www.armorall.com/products/tire-foam/?select=tires): Πάρα πολύ καλό καθάρισμα του ελαστικού, αναδεικνύει αυτό το καθαρό μαύρο ματ, το κάνει λες και μόλις το πήρες από το βουλκανιζατέρ. Αν θέλεις περνάς κι ένα Extreme Shine (https://www.armorall.com/products/extreme-shine-gel/?select=tires) από πάνω για πολύ wet look. Προσωπικά μου άρεσε πολύ το ματ look μόνο με το καθάρισμα του Foam.

2) Sonax Wash & Wax (https://www.sonax.com/Products/Exterior-Paintwork-and-Chrome/(search)/1/(so)/39/(node)/12898/313200-SONAX-Wash-Wax). Καλό και οικονομικό 2-σε-1 σαμπουάν πλυσίματος από την Sonax. Αν και δεν έκανε πολύ αφρό (ίσως έφταιγε που δεν είχα καθόλου πίεση στο νερό την ώρα που το αραίωνα στον κουβά και το sheepskin ήταν και στα τελευταία του..) καθάρισε πολύ καλά και με ελάχιστο τρίψιμο οποιαδήποτε βρωμιά υπήρχε πάνω στο αυτοκίνητο (κουτσουλιές, ρετσινιές από δέντρα, κλπ) Ούτε tar remover χρειάστηκε ούτε τίποτα. Και το αυτοκίνητο έλαμπε υπερβολικά αν και δεν είναι κερωμένο.

Και τα 2 τα βρήκα στο Praktiker.

PANOS-E60
19-08-13, 08:02
Μερικά προϊόντα που πήρα και χρησιμοποίησα πρόσφατα και μου άφησαν πολύ θετική εντύπωση:

2) Sonax Wash & Wax (https://www.sonax.com/Products/Exterior-Paintwork-and-Chrome/(search)/1/(so)/39/(node)/12898/313200-SONAX-Wash-Wax). Καλό και οικονομικό 2-σε-1 σαμπουάν πλυσίματος από την Sonax. Αν και δεν έκανε πολύ αφρό (ίσως έφταιγε που δεν είχα καθόλου πίεση στο νερό την ώρα που το αραίωνα στον κουβά και το sheepskin ήταν και στα τελευταία του..) καθάρισε πολύ καλά και με ελάχιστο τρίψιμο οποιαδήποτε βρωμιά υπήρχε πάνω στο αυτοκίνητο (κουτσουλιές, ρετσινιές από δέντρα, κλπ) Ούτε tar remover χρειάστηκε ούτε τίποτα. Και το αυτοκίνητο έλαμπε υπερβολικά αν και δεν είναι κερωμένο.

Και τα 2 τα βρήκα στο Praktiker.

τα σαμπουάν που περιέχουν κερί, δεν κάνουν σχεδόν καθόλου αφρό. thumb

BabisStinson
19-08-13, 08:39
τα σαμπουάν που περιέχουν κερί, δεν κάνουν σχεδόν καθόλου αφρό. thumb

Ευχαριστώ για την διευκρίνηση Πάνο. Κι αναρωτιόμουν τι δεν έκανα καλά..

BabisStinson
29-08-13, 15:02
Παιδιά έχει δοκιμάσει κανείς το 3M Quick Wax? Το βρίσκω 13 ευρώ σε μαγαζί που έχει 3Μ Προϊόντα. Το θέλω για μετά το πλύσιμο καμιά φορά, για το γυαλισμα και την ελαχιστη αυτη προστασία που μπορεί να προσφέρει.
https://solutions.3m.com/wps/portal/3M/en_US/Car/Care/Products/Product-Catalog/Pages/?PC_7_RJH9U5230ONO70I0C3275H2K94000000_nid=Q954SD3 RFXgsHMZK2FD45JglBQP217H4S5bl
https://tssreviews.com/tag/review-of-3m-quick-wax/
https://www.amazon.com/3M-39034-Quick-Spray-Detailer-16/product-reviews/B0002NUNKW

Αν έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο αντίστοιχο προϊόν (με μέχρι 15-20 ευρώ), άμεσα διαθέσιμο από Ελλάδα ευπρόσδεκτο.
Ευχαριστώ.

michaelp900
29-08-13, 16:33
Παιδιά έχει δοκιμάσει κανείς το 3M Quick Wax? Το βρίσκω 13 ευρώ σε μαγαζί που έχει 3Μ Προϊόντα. Το θέλω για μετά το πλύσιμο καμιά φορά, για το γυαλισμα και την ελαχιστη αυτη προστασία που μπορεί να προσφέρει.
https://solutions.3m.com/wps/portal/3M/en_US/Car/Care/Products/Product-Catalog/Pages/?PC_7_RJH9U5230ONO70I0C3275H2K94000000_nid=Q954SD3 RFXgsHMZK2FD45JglBQP217H4S5bl
https://tssreviews.com/tag/review-of-3m-quick-wax/
https://www.amazon.com/3M-39034-Quick-Spray-Detailer-16/product-reviews/B0002NUNKW

Αν έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο αντίστοιχο προϊόν (με μέχρι 15-20 ευρώ), άμεσα διαθέσιμο από Ελλάδα ευπρόσδεκτο.
Ευχαριστώ.

Το ειχα ενα φεγγαρι αυτο της 3Μ αλλα δεεεν.Μετα το πλυσιμο βαζω το Chemical guys V7 το οποιο εχει 23¤ αλλα ειναι all the money!Μιλα με τον Αντρεα απο το Dazzle.2310443000.Αν εισαι απο Αθηνα μιλα με τον Μιχαλη απο το swell.gr.αυτα!

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου

Bitz
29-08-13, 16:38
Παιδιά έχει δοκιμάσει κανείς το 3M Quick Wax? Το βρίσκω 13 ευρώ σε μαγαζί που έχει 3Μ Προϊόντα. Το θέλω για μετά το πλύσιμο καμιά φορά, για το γυαλισμα και την ελαχιστη αυτη προστασία που μπορεί να προσφέρει.
https://solutions.3m.com/wps/portal/3M/en_US/Car/Care/Products/Product-Catalog/Pages/?PC_7_RJH9U5230ONO70I0C3275H2K94000000_nid=Q954SD3 RFXgsHMZK2FD45JglBQP217H4S5bl
https://tssreviews.com/tag/review-of-3m-quick-wax/
https://www.amazon.com/3M-39034-Quick-Spray-Detailer-16/product-reviews/B0002NUNKW

Αν έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο αντίστοιχο προϊόν (με μέχρι 15-20 ευρώ), άμεσα διαθέσιμο από Ελλάδα ευπρόσδεκτο.
Ευχαριστώ.



Ασε τα παραπανω....αυτο παρε.

21315

BabisStinson
29-08-13, 18:28
Ασε τα παραπανω....αυτο παρε.

21315

Μιχάλη εντυπώσεις από το κερί?


Το ειχα ενα φεγγαρι αυτο της 3Μ αλλα δεεεν.Μετα το πλυσιμο βαζω το Chemical guys V7 το οποιο εχει 23¤ αλλα ειναι all the money!Μιλα με τον Αντρεα απο το Dazzle.2310443000.Αν εισαι απο Αθηνα μιλα με τον Μιχαλη απο το swell.gr.αυτα!


Το Dazzle δεν το ήξερα, μπήκα στο site τους, έχουν πραγματικά τεράααααστια ποικιλία.
Ίσως παιχτεί μεγάλο πακέτο-αγορά Chemical Guys. Αυτό το Black Light καιρό το κοζάρω, θα είναι ότι πρέπει για την μαύρη Compact. :original:

playmaker
29-08-13, 20:27
Εχω σαμπουν της bmw με κερι ! Συλλεκτικό;

michaelp900
29-08-13, 22:54
Μιχάλη εντυπώσεις από το κερί?



Το Dazzle δεν το ήξερα, μπήκα στο site τους, έχουν πραγματικά τεράααααστια ποικιλία.
Ίσως παιχτεί μεγάλο πακέτο-αγορά Chemical Guys. Αυτό το Black Light καιρό το κοζάρω, θα είναι ότι πρέπει για την μαύρη Compact. :original:

Πολυ καλο οπως επισης και το p40 detailer!

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου

BabisStinson
08-09-13, 14:43
Θα ήθελα την άποψή σας για ένα σετ που σκέφτομαι να παραγγείλω μέσα στην εβδομάδα από το Lupus (θα είναι η πρώτη μου αγορά από το συγκεκριμένο κατάστημα).
- ValetPRO Bilberry Safe Wheelcleaner 1Liter https://www.lupus-autopflege.de/ValetPRO-Bilberry-Safe-Wheelcleaner-1Liter
- ValetPRO Traditional Tyre Dressing 500ml https://www.lupus-autopflege.de/ValetPRO-Traditional-Tyre-Dressing-500ml
- ValetPRO Classic All Purpose Cleaner 1Liter https://www.lupus-autopflege.de/ValetPRO-Classic-All-Purpose-Cleaner-1Liter
- Gloria FoamMaster FM10 https://www.lupus-autopflege.de/Gloria-FoamMaster-FM10-Schaumsprueher

Και προσπαθώ να διαλέξω κάποιο pre-wash αφρό και βλέπω διάφορους:
- ValetPRO PH Neutral Snow Foam 1Liter https://www.lupus-autopflege.de/ValetPRO-PH-Neutral-Snow-Foam-1Liter
- ValetPRO Snow Foam Combo2 1Liter https://www.lupus-autopflege.de/ValetPRO-Snow-Foam-Combo2-1Liter
- ValetPRO Advanced Snow Foam 1Liter https://www.lupus-autopflege.de/ValetPRO-Advanced-Snow-Foam-1Liter
Ποιον να επιλέξω? Τον Advanced? Ο αφρός θα χρησιμοποιείται με το Gloria ψεκαστήρι/αφροποιητή καθότι δεν υπάρχει πλυστικό μηχάνημα προς το παρόν.

Αν πιστεύετε ότι υπάρχει κάποιο άλλο προϊόν καλύτερο ευπρόσδεκτη οποιαδήποτε άποψη και συμβουλή. Απλά απ' ότι έχω καταλάβει η ValetPro έχει ποιοτικά προϊόντα και είπα να τα δοκιμάσω. :)
Επίσης, αν υπάρχουν όλα σε ελληνικό μαγαζί με παραπλήσια έστω τιμή εννοείται να το προτιμήσουμε, αλλά με μία γρήγορη αναζήτηση δεν τα βρήκα κάπου όλα διαθέσιμα.
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

stef
08-09-13, 14:55
Valet pro είναι value 4 money!
Υπάρχουν και άλλες μάρκες!
Έκπτωση σου έκανε το Lupus ή μόνο δωρεάν μεταφορικά για πάνω από ¤ 120 παραγγελία?

BabisStinson
08-09-13, 15:14
Valet pro είναι value 4 money!
Υπάρχουν και άλλες μάρκες!
Έκπτωση σου έκανε το Lupus ή μόνο δωρεάν μεταφορικά για πάνω από ¤ 120 παραγγελία?

Στέφανε θα τους στείλω ένα email αυριο μηπως εχουν καμία προσφορά-κουπόνι αυτόν τον καιρό. Προς το παρον δεν εχω κατι υποψιν.
Ποια αλλη μαρκα να κοιταξω για συγκεκριμενης χρησης προϊόντα, ίδιας με αυτα που εχω επιλεξει?

stef
08-09-13, 15:23
Tyre dressing Zaino & Megs
APC: megs
Αν σου δώσει extra 10% πες μου μπας & παραγγείλω κάτι ακριβό που θέλω!!!

BabisStinson
08-09-13, 15:36
Tyre dressing Zaino & Megs
APC: megs
Αν σου δώσει extra 10% πες μου μπας & παραγγείλω κάτι ακριβό που θέλω!!!

Οκ, θα σε ενημερωσω αν ειναι. Θα τσεκαρω και τα προϊόντα π προτεινες. Απο τους αφρους ποιον προτεινεις?

stef
08-09-13, 15:44
Εγώ τον πρώτο χρησιμοποιώ!!

mark e92
08-09-13, 16:35
Εγώ τον πρώτο χρησιμοποιώ!!

Stef sos θέλω καθαριστικο για χώρο μηχανής χωρίς νερό τι υπάρχει???
(Το αμάξι είναι παλιό αλλα καθαρό απο λάδια πιο πολύ σκόνη έχει ):thanks:

stef
08-09-13, 20:04
https://www.swell.gr/car/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage-vmbright.tpl&product_id=686&category_id=6&option=com_virtuemart&Itemid=72

Πάρα πολύ καλό
Πρόσεξε την αραίωση..

playmaker
10-09-13, 04:41
Πράσινο σαπούνι σε σπρέι εκτός και ειναι χάλια πάρε το bilt Humber

playmaker
10-09-13, 08:19
Σίγουρα θα χρειαστείς και 1 πινελακι για δύσκολα σημεία

Christopherk
10-09-13, 23:32
Βοήθεια από τους μάστερ.

Τι να πάρω για να βάζω στα δερμάτινα καθίσματα για να τα προστατεύει και για μετά το πλύσιμο του αυτοκινήτου αλλά να μην θέλει τρελή διαδικασία. Πχ ένα υγρό κερί που έχουν στα πλυντήρια είναι καλό;

stef
10-09-13, 23:34
Και να προστατεύει και να μην θέλει διαδικασία δεν γίνεται!
Διάλεξε τι από τα 2 θες και πες μας
Τα καλά κόποις κτώνται φίλε μου..

Christopherk
10-09-13, 23:40
Για τα καθίσματα επειδή με βλέπω για αλλαγή κάτι στα μπαμ, έχω αγανακτήσει με το λευκό δέρμα.
Όσο για μετά το πλύσιμο του αυτοκινήτου αλοιφές παχύρρευστες βαριόμουνα να περάσω την μηχανή που είχε το 1/10 της επιφάνειας.. εκεί κάτι γρήγορο, γι αυτό είπα το υγρό κερί. Είδα που το περνάνε με ένα σφουγγάρι ενώ είναι ακόμα βρεγμένο το αμάξι και έτοιμο.

michaelp900
10-09-13, 23:53
Βοήθεια από τους μάστερ.

Τι να πάρω για να βάζω στα δερμάτινα καθίσματα για να τα προστατεύει και για μετά το πλύσιμο του αυτοκινήτου αλλά να μην θέλει τρελή διαδικασία. Πχ ένα υγρό κερί που έχουν στα πλυντήρια είναι καλό;
Chemical guys V7 και πιο πριν ΑΝ θες ενα P40 detailer.Αυτα ειναι τα δικα μου και τσεκαρε χρωμα ;)


Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 4

Ε91
10-09-13, 23:53
Βοήθεια από τους μάστερ.

Τι να πάρω για να βάζω στα δερμάτινα καθίσματα για να τα προστατεύει και για μετά το πλύσιμο του αυτοκινήτου αλλά να μην θέλει τρελή διαδικασία. Πχ ένα υγρό κερί που έχουν στα πλυντήρια είναι καλό;

Gliptone Leather Cleaner & Conditioner.
Είναι κιτ με δύο μπουκάλια. Με το Cleaner καθαρίζεις το δέρμα και με το Conditioner το προστατεύεις.
Έχω δοκιμάσει κατά καιρούς διάφορα προϊόντα για δερμάτινα και μόνο με τα συγκεκριμένα έχω δει ορατή διαφορά,ειδικά σε μαύρο δέρμα που είναι και το πιο δύσκολο.
Για ένα δερμάτινο σαλόνι (εμπρός-πίσω καθίσματα και δέρμα στις πόρτες),να υπολογίζεις γύρω στη μία ώρα δουλειά την πρώτη φορά (δωσε βάση κυρίως στο καλό καθάρισμα του δέρματος,που θα κάνει τη διαφορά) και από εκεί και πέρα μπορείς ανά 2-3 μήνες να περνάς το Conditioner,για να διατηρείς φρέσκο και μαλακό το δέρμα.
Ένα απλό πέρασμα ή ψεκασμα του δέρματος με υγρά-κεριά κλπ,χωρίς την κατάλληλη προετοιμασία,δεν θα δώσει κάτι,παρά μόνο αντιαισθητική γυαλάδα (αντίστοιχα, δεν στέκει να κερώσεις ένα αμάξι εξωτερικά,αν δεν καθαρίσεις πρώτα με πηλό τις επικαθίσεις και δεν διορθώσεις πρώτα τις ατέλειες του βερνικιού με γυάλισμα.Το κερί θα δώσει μία παροδική γυαλάδα,που δεν θα διαρκέσει πάνω από 2-3 πλυσίματα).

michaelp900
10-09-13, 23:58
Βοήθεια από τους μάστερ.

Τι να πάρω για να βάζω στα δερμάτινα καθίσματα για να τα προστατεύει και για μετά το πλύσιμο του αυτοκινήτου αλλά να μην θέλει τρελή διαδικασία. Πχ ένα υγρό κερί που έχουν στα πλυντήρια είναι καλό;

Αυτο εδω για καθισματα ψηλε! Το αριστερα καθαριζει παρα πολυ καλα και εχει και αλοη και το δεξι είναι συντηρητικό! Απολυτα ικανοποιημενος!!

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 4

michaelp900
11-09-13, 00:04
Επισης αγόρασα αυτο εδω.Διασπα οτι βρωμα υπαρχει απο τα φρενα και γενικα μεσα και εξω απο την ζαντα.Ξεπλενεις το αμαξι, ριχνεις μεσα και εξω απο τη ζαντα, περιμενεις 5λεπτα.Θα δεις θ ζαντα θα αρχισει να ματωνει.Ξεπλενεις και εχουν φυγει τα παντα! Αμα εχει πολυ βρωμιά δευτερη φορα, τριψιμο απο μεσα ελαφρα και ξέπλυμα ξανα.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 4

playmaker
11-09-13, 00:47
Καλό το iron out της valet pro καλο ειναι μα στέγνωνεις κι ολας πρώτα !παει και στο αμάξωμα!για δέρμα λέω η gluptone η zaino η autoglym leather care .το chemical guys φίλε π εδειξες το βρικα λιπαρο λαό φεύγει εύκολα και δεν κάνει και beading το νερό

Christopherk
14-09-13, 19:35
Πήρα αυτά γρήγορα για δοκιμή, TW TURTLE WAX κερί και σαμπουάν ULTRA 60 WASH

Τα αποτελέσματα

https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/1272984_10201990039093138_1382879778_o.jpg

Giorgos 116i
14-09-13, 20:07
παιδια ξερει κανεις που μπορω να βρω το mother's back to black για τα εξωτερικά πλαστικά του αυτοκινήτου γιατι άρχισαν να ασπρίζουν..? σε ελληνικό σάιτ δεν βρήκα τπτ...και αν υπάρχει κατι που έχετε να προτείνετε ευχαρίστως....

playmaker
14-09-13, 20:11
Auto finesse trim revive και γενικά οποιοδήποτε προιν απο καλη μάρκα που κάνει ίδια δουλειά.

Giorgos 116i
14-09-13, 20:54
υπάρχει κάποιο καταστημα για να παραγγείλω εντός Ελλάδας η μονο εξωτερικό πρέπει να ψάξω.?

playmaker
14-09-13, 22:30
Ελλαδα δεν ξέρω έχω καιρο να πάρω τα φέρνουμε με φίλους απο εξωτερικό και βγαίνει λιγότερο γιατί απο ενα ποσο και πάνω δεν εχει μεταφορικά πχ.εγω θα κοίταγα και ebay η για το mothers η για αυτό που σου πα η για κάποιο άλλο αρκεί να κάνει την ίδια δουλεια !

HLIAS - E36
07-01-14, 15:44
Σήμερα αγόρασα ένα σπρέι καθαριστικό φρένων της WURTH και αφαίρεσα το μεγαλύτερο μέρος των κολλημένων λαδιών εξωτερικά του κινητήρα και ειδικά από το κάρτερ... Έμεινα αρκετά ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα αφού χωρίς καθόλου τρίψιμο και απλά με την πίεση του σπρέι τα λάδια γλυστρούσαν και έπεφταν κάτω...:thumbsup:

Καθάρισαν σχεδόν όλα τα σημεία που είχα πρόσβαση τόσο στη BMW όσο και στο Vectra του πατέρα μου!!!:v:
Λογικά θα είναι χρήσιμο και για άλλες βρωμιές που έχουν κολλήσει (σε μέταλα κυρίως) και δεν αφαιρούνται εύκολα απλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα κάπου αλλού...

spar@
07-01-14, 20:42
Αν πέσει σε πλαστικό θα στο ασπρισει ειναι βέβαια πιο χαλαρό απο το σπρέι καθαρισμού καρμπυρατερ

HLIAS - E36
07-01-14, 23:39
Αν πέσει σε πλαστικό θα στο ασπρισει ειναι βέβαια πιο χαλαρό απο το σπρέι καθαρισμού καρμπυρατερ

Μπα δεν υπήρχε θέμα γιατί έπεσαν σταγόνες στο βεντιλατέρ και στο κουτί του φίλτρου αέρα και στο τέλος με ένα βρεγμένο πανάκι ήταν όλα κομπλέ... Ήταν προσωρινό το άσπρισμα!!!:thumbsup:

Χρίστος
25-02-14, 00:49
Nα ρωτησω.
Κοιταω για αφροποιητη και αφρο με κερακι μεσα για να γλυτωσω ωρες πλυσιματος και βρηκα αυτον
https://www.ebay.com/itm/261350913379?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2014/02/01-2.jpg

Εχει κανεις διαβασει κατι για αυτον??
Δε μπορεσα να βρω feedback αν ειναι της προκοπης.
Απλα ειδα οτι και που μοιαζουν πολλοι αφροποιητες εξωτερικα, μερικοι δε δουλευουν το ιδιο καλα με αλλους

stef
25-02-14, 07:14
Πρόσεξε γιατί είναι από Αμερική η αγορά!
Προσωπικά δεν τον ξέρω
Θα προτιμούσα να ψωνίσεις κάποιον από εδώ...

https://www.monzacarcare.com/snow-foam-lance/monza-professional-snow-foam-lance/0/

Eleni
25-02-14, 07:23
https://www.beydoo.net/search/?q=nilfisk%20snow%20foam%20lance&campid=5337248839
https://www.aliexpress.com/w/wholesale-snow-foam-cannon.html

sierra
25-02-14, 14:17
Επειδή θέλω να το κάνω μόνος μου, υγρό για αφρό που βρίσκετε; Από που αγοράζετε; Και πιο είναι; :thanks:

Giorgos 116i
25-02-14, 16:42
μια ερώτηση και απο μενα..ειχα παρει ενα πιεστικό νερου απο το lidl και εχει ενα μπουκαλακι κανει την ιδια δουλεια με τον αφροποιητη ή ειναι κατι παρόμοιο..?

Bazil Van Sinner
25-02-14, 17:00
https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/t1/1743552_654153774652279_294353787_n.jpg

stef
25-02-14, 19:27
μια ερώτηση και απο μενα..ειχα παρει ενα πιεστικό νερου απο το lidl και εχει ενα μπουκαλακι κανει την ιδια δουλεια με τον αφροποιητη ή ειναι κατι παρόμοιο..?

Καμία σχέση αυτό που προτείνω παραπάνω με αυτό που λες εσύ!
Ο αφροποιητής μόνο έχεο 60 ¤ και από το lidl παίρνεις πιεστικό μ αυτά τα λεφτά

stef
25-02-14, 19:29
Επειδή θέλω να το κάνω μόνος μου, υγρό για αφρό που βρίσκετε; Από που αγοράζετε; Και πιο είναι; :thanks:

Από εδώ το συγκεκριμένο

https://www.lupus-autopflege.de/ValetPRO-PH-Neutral-Snow-Foam-5Liter

Bitz
25-02-14, 22:39
Επειδή θέλω να το κάνω μόνος μου, υγρό για αφρό που βρίσκετε; Από που αγοράζετε; Και πιο είναι; :thanks:

Παναγιωτη ελα απο το μαγαζι να σου δωσω οσο θελεις :original:

Lambros46
26-02-14, 00:12
Τί παραπάνω κάνει ένας αφροποιητής σε σχέση ενα μπεκ αφρού (όπως της karcher που έχω)?Αυτό το πήρα 17 ευρώ

Lambros46
26-02-14, 00:16
Από εδώ το συγκεκριμένο

https://www.lupus-autopflege.de/ValetPRO-PH-Neutral-Snow-Foam-5Liter

Στέφανε αυτός αν κατάλαβα καλά πάνω από 120 ευρώ έχει τα μεταφορικά τσάμπα?Αλλιώς τα έχει 10 ευρώ?

stef
26-02-14, 00:49
Στέφανε αυτός αν κατάλαβα καλά πάνω από 120 ευρώ έχει τα μεταφορικά τσάμπα?Αλλιώς τα έχει 10 ευρώ?

Σωστά κατάλαβες

stef
26-02-14, 00:51
Τί παραπάνω κάνει ένας αφροποιητής σε σχέση ενα μπεκ αφρού (όπως της karcher που έχω)?Αυτό το πήρα 17 ευρώ

Δεν νομίζω να κάνει κάτι τέτοιο το karcher...


https://www.youtube.com/watch?v=HGANvdco4EE

Mόνο και μόνο τη βάνα από πάνω δες..

Lambros46
26-02-14, 01:00
Φαντάζομαι η βάνα είναι για να ψεκάζει λιγότερο ή περισσότερο υλικό.Κάτι αντίστοιχο έχει και αυτό που έχω πάρει https://www.monopolio.com.gr/ell/product/%CE%9C%CF%80%CE%B5%CE%BA-%CE%B1%CF%86%CF%81%CE%BF%CF%8D-06-ltr-2.641-847.0 .
Δεν λέω ότι δεν θα είναι καλύτερα αυτά των 50-60 ευρώ,απλά ίσως για πολύ απλή χρήση αξίζει αυτό της karcher με 17 ευρώ.

sierra
26-02-14, 01:06
Από εδώ το συγκεκριμένο

https://www.lupus-autopflege.de/ValetPRO-PH-Neutral-Snow-Foam-5Liter

Στέφανε ευχαριστώ πολύ... thumb

stef
26-02-14, 07:18
Φαντάζομαι η βάνα είναι για να ψεκάζει λιγότερο ή περισσότερο υλικό.Κάτι αντίστοιχο έχει και αυτό που έχω πάρει https://www.monopolio.com.gr/ell/product/%CE%9C%CF%80%CE%B5%CE%BA-%CE%B1%CF%86%CF%81%CE%BF%CF%8D-06-ltr-2.641-847.0 .
Δεν λέω ότι δεν θα είναι καλύτερα αυτά των 50-60 ευρώ,απλά ίσως για πολύ απλή χρήση αξίζει αυτό της karcher με 17 ευρώ.

Σε πληροφορώ επειδή έχω και τα 2 ότι δεν κάνει την ίδια δουλειά αυτό της karcher.
Αν ασχολείται κάποιος με το πλυσιμο αυτοκινήτου σε ερασιτεχνική μορφή βλέπει ταιράστιες διαφορες. Η πρόπλυση που γίνεται με τον αφροποιητή που έδειξα είναι απίστευτη

120ie87
26-02-14, 08:38
παίδες, έχω περάσει το αυτοκίνητο με 3 στρώσεις κεριά (αφού πριν το ειχα καθαρίσει από υπολείμματα κεριού και είχα καθαρίσει με πηλό) - ο αφροποιητής δεν θα αφαιρέσει το κερί από το αμάξι?


(τώρα το πλένω με το σύστημα με 2 κουβάδες νερό και σαμπουαν αυτοκινητου με κερί για να μην αφαιρέσω τις στρώσεις κεριού και να διαρκέσουν οσο γινεται περισσότερο)

Χρίστος
26-02-14, 17:47
Πρόσεξε γιατί είναι από Αμερική η αγορά!
Προσωπικά δεν τον ξέρω
Θα προτιμούσα να ψωνίσεις κάποιον από εδώ...

https://www.monzacarcare.com/snow-foam-lance/monza-professional-snow-foam-lance/0/

Στεφανε βρήκα αυτόν
https://www.cleanyourcar.co.uk/washing-and-drying/snow-foam-lance-various-fittings/prod_371.html

Απο αυτόν έχουν ψωνίσει διάφορα παιδιά απο δω και ειναι καλό μαγαζί.
Προτείνεις καλύτερα απο κει ή απο monzacarcare???


Και αφρό έχεις να προτείνεις κάποιον οικομικο π κανει δουλειά;;
Μου παν για το pink απο chemicalguys αλλα ειναι πανάκριβο...

BILL007
26-02-14, 19:02
Μου παν για το pink απο chemicalguys αλλα ειναι πανάκριβο...

:whistle: :whistle: :whistle: :whistle: :D :D :D :D :D :D

stef
26-02-14, 22:55
Στεφανε βρήκα αυτόν
https://www.cleanyourcar.co.uk/washing-and-drying/snow-foam-lance-various-fittings/prod_371.html

Απο αυτόν έχουν ψωνίσει διάφορα παιδιά απο δω και ειναι καλό μαγαζί.
Προτείνεις καλύτερα απο κει ή απο monzacarcare???


Και αφρό έχεις να προτείνεις κάποιον οικομικο π κανει δουλειά;;
Μου παν για το pink απο chemicalguys αλλα ειναι πανάκριβο...


Έχω ψωνίσει και από τα 2 μαγαζιά και είναι αξιόπιστα
Δες ποιο έχει καλύτερα μεταφορικά και προχώρα
Εαν δεις παραπάνω προτείνω κάποιον
Για τον pink δέν έχω άποψη..
Επίσης λέγεται ότι πολύ καλός είναι και αυτός..

https://www.autobritedirect.co.uk/index.php/exterior-cleaning/snow-foam/magifoam.html

dreamer
01-08-14, 13:02
χρησιμοποιησα το σαμπουαν της carcare ,κοκκινο χρωμα χωρις κερι και εμεινα εντυπωσιασμενος.καθαριζει οπως το σοναξ που ειχα,η λιπαντικοτητα του ειναι πολυ καλη με λιγοτερο ομως αφρο απο το σοναξ.αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι εχει καλο μπιντινγκ μετα για λιγο καιρο,οχι ομως τοσο οσο το autoglym.γενικα απο την ελληνικη εταιρεια ειμαι ευχαριστημενος.η τιμη του ειναι ικανοποιητικη για την αξια του.
ηθελα να εκφρασω μια απορια που εχω.κανοντας ερευνα για το αν θα πρεπει να κερωσω το αυτοκινητο,διαβασα στο ιντερνετ οτι υπαρχει και δεν υπαρχει και διαπιστωσα οτι υπαρχουν και διαφορετικες γνωμες που υποστηριζουν οτι τα συνγχρονα αυτοκινητα εχουν το clear coat απο το εργοστασιο που τα προστατευει απο τις βρωμιες αν το αυτοκινητο το πλενουμε συχνα(1 φορα την εβδομαδα).εαν το κανουμε αυτο δεν χρειαζεται καποιο αλλο υλικο-προιον για προστασια,υποστηριζουν.αυτ οι οι υποστηρικτες της γνωμης αυτης ισχυριζονται οτι ολα αυτα τα προιοντα βασιζονται στην σιλικονη ειτε απο πετρελαιο ειτε απο water based (ακομα και τα κερια εχουν μια ποσοτητα).και οτι η σιλικονη κανει κακο στο χρωμα.
υπαρχουν προιοντα κερια η' σιλαντ που να μην περιεχουν σιλικονη,αν αληθευουν οι γνωμες αυτες?τελικα μονο το βερνικι-clear coat αρκει για προστασια?
ρωτησα στις αντιπροσωπειες και η απαντηση που πηρα ειναι οτι το βερνικι που χρησιμοποιουν τωρα τα συνχρονα αυτοκινητα ειναι αρκετο για να προστατευσει και οτι γιαυτο το λογο δημιουργηθηκε.και οτι με ενα καλο πλυσιμο 2-3 φορες το μηνα δεν χρειαζεται αλλο τιποτα.μονο οταν το χρωμα θαμπωσει -περιπου ανα 5-7 χρονια να γινεται ενα γυαλισματακι για να γυαλισει ξανα και φαινεται καινουριο.ποια ειναι η γνωμη σας?

tokiko
25-01-15, 02:46
Χωρίς να έχω προηγούμενη εμπειρία με παρόμοια προϊόντα, ψάχνοντας κατέληξα στα παρακάτω με τα οποία και έμεινα ευχαριστημένος. Το leather cleaner κάνει απίστευτο καθάρισμα στο δέρμα και το επαναφέρει στην αρχική του μορφή. Το κερί επίσης πολύ καλό και δείχνει την αξία του σε κάθε πλύσιμο.

Zaino Z10 (https://www.lupus-autopflege.de/bilder/produkte/gross/Zaino-Z10-Leather-in-a-Bottle-236ml.png)
Zaino Z9 (https://www.lupus-autopflege.de/bilder/produkte/gross/Zaino-Z9-Leder-Reinigungs-Spray-236ml.png)
Collinite 476s (https://www.rollupandshine.com/ekmps/shops/rollupandshine/images/collinite-476s-super-doublecoat-wax-9oz-170-p.jpg)

stef
25-01-15, 10:52
Και που να δεις το Ζ16 για τα λάστιχα τι κάνει....
Το αγαπημένο μου...

GiorgosT
25-01-15, 11:22
Σήμερα αγόρασα ένα σπρέι καθαριστικό φρένων της WURTH και αφαίρεσα το μεγαλύτερο μέρος των κολλημένων λαδιών εξωτερικά του κινητήρα και ειδικά από το κάρτερ... Έμεινα αρκετά ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα αφού χωρίς καθόλου τρίψιμο και απλά με την πίεση του σπρέι τα λάδια γλυστρούσαν και έπεφταν κάτω...[emoji106]

Καθάρισαν σχεδόν όλα τα σημεία που είχα πρόσβαση τόσο στη BMW όσο και στο Vectra του πατέρα μου!!!:v:
Λογικά θα είναι χρήσιμο και για άλλες βρωμιές που έχουν κολλήσει (σε μέταλα κυρίως) και δεν αφαιρούνται εύκολα απλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα κάπου αλλού...
Καλησπερα συμφορουμιτη...! Χωρις να θελω να κανω διαφημιση της συγκεκριμενης εταιριας, επειδη δουλευω μεσα σε αυτην ετυχε και εγω να χρησιμοποιησω ενα καθαριστικο για τα τζαμια (μυγακια κτλ, αλλα δεν θυμαμαι πως το λεγαν) και μπορω να.πω οτι μονο που το ψεκαζες στο τζαμι φευγαν ολες οι βρομιες...Καποια στιγμη θα παρω και αλλα προϊοντα να δοκιμασω και θα σας πω την αποψη μου...

stef
25-01-15, 11:28
Υπάρχουν και άλλες μάρκες που είναι οι ίδιες κατασκευάστριες, η εταιρεία που ανέφερες απλά βάζει την υπογραφή της στο μπουκάλι και το πληρώνεις πανάκριβα κιόλας

GiorgosT
25-01-15, 11:36
Αυτο το ξερω...Ολα ειναι απο Taiwan και Sri Lanka...Το θεμα ειναι οπως λες, πληρωνεις ονομα αλλα και εγγυηση...Σιγουρα υπαρχουν και αλλες μαρκες με ιδια ποιοτητα και πιο φτηνα...Αλλα επειδη εχω καποιο οφελος απο τις τιμες δεν χανω τιποτα να δοκιμασω και καποια αλλα καθαριστικα...

savvas bmwdakias
25-01-15, 12:01
Χωρίς να έχω προηγούμενη εμπειρία με παρόμοια προϊόντα, ψάχνοντας κατέληξα στα παρακάτω με τα οποία και έμεινα ευχαριστημένος. Το leather cleaner κάνει απίστευτο καθάρισμα στο δέρμα και το επαναφέρει στην αρχική του μορφή. Το κερί επίσης πολύ καλό και δείχνει την αξία του σε κάθε πλύσιμο.

Zaino Z10 (https://www.lupus-autopflege.de/bilder/produkte/gross/Zaino-Z10-Leather-in-a-Bottle-236ml.png)
Zaino Z9 (https://www.lupus-autopflege.de/bilder/produkte/gross/Zaino-Z9-Leder-Reinigungs-Spray-236ml.png)
Collinite 476s (https://www.rollupandshine.com/ekmps/shops/rollupandshine/images/collinite-476s-super-doublecoat-wax-9oz-170-p.jpg)

Τα προιοντα για το δερμα απο που τα προμηθευτηκες και ποσο?

stef
25-01-15, 15:22
Αυτο το ξερω...Ολα ειναι απο Taiwan και Sri Lanka...Το θεμα ειναι οπως λες, πληρωνεις ονομα αλλα και εγγυηση...Σιγουρα υπαρχουν και αλλες μαρκες με ιδια ποιοτητα και πιο φτηνα...Αλλα επειδη εχω καποιο οφελος απο τις τιμες δεν χανω τιποτα να δοκιμασω και καποια αλλα καθαριστικα...

Είσαι λάθος
Υπάρχουν προιόντα Αμερικής και Αγγλίας...

GiorgosT
25-01-15, 15:46
Τα προιϊοντα που υπαρχουν στην Ευρωπη ειναι ολα απο την δυση...Απο καθαριστικα μεχρι κασετινες με εργαλια...Αν μπορεσω θα σου βγαλω φωτογραφια για να δεις...

PetrosD
25-01-15, 17:51
Από την ανατολή, θες να πεις;

tokiko
25-01-15, 18:20
Τα προιοντα για το δερμα απο που τα προμηθευτηκες και ποσο?

https://www.lupus-autopflege.de/
Για παραγγελίες άνω των 120ευρώ στέλνει με δωρεάν μεταφορικά, και έχει σχεδόν όλα τα καλούδια. thumb

stef
25-01-15, 18:43
Τα προιϊοντα που υπαρχουν στην Ευρωπη ειναι ολα απο την δυση...Απο καθαριστικα μεχρι κασετινες με εργαλια...Αν μπορεσω θα σου βγαλω φωτογραφια για να δεις...

Δεν μιλάω για την μάρκα που ανέφερες αλλά για πιο ψαγμένα προιόντα...

stef
25-01-15, 18:44
https://www.lupus-autopflege.de/
Για παραγγελίες άνω των 120ευρώ στέλνει με δωρεάν μεταφορικά, και έχει σχεδόν όλα τα καλούδια. thumb

Πολύ καλό site, έχω ψωνίσει αρκετές φορές από εκεί!!

tokiko
25-01-15, 18:52
Πολύ καλό site, έχω ψωνίσει αρκετές φορές από εκεί!!

Στέφανε από shampoo τι προτείνεις χωρίς να μας αφαιρεί το κερί αλλά και να καθαρίζει, σκέφτομαι και για αφροποιητή αλλά το φοβάμαι γιατί το πλυστικό 200ρίζει.
Chemical guys?

stef
25-01-15, 18:53
Τι 200αρίζει; Σε bar????????
Σαμοουάν πολύ καλό της britemax

tokiko
25-01-15, 19:00
Ναι είναι μεγαλούτσικο! :th_Laie_67-1:

stef
25-01-15, 22:39
Ναι είναι μεγαλούτσικο! :th_Laie_67-1:

Πρόσεξε μην κάνεις καμιά ζημιά!!

tokiko
25-01-15, 23:59
Πρόσεξε μην κάνεις καμιά ζημιά!!

Είναι για επαγγελματική χρήση κι επειδή στη δουλειά χρειαζόμαστε δυνατό πλυστικό πρέπει να πας σε αυτή την κατηγορία. Δεν υπάρχει θέμα να κάνεις ζημιά στο χρώμα εκτός αν πας στο 1 εκατοστό και επιμένεις. Κατά τΆ άλλα κάνεις και γυμναστική!! :th_Laie_67-1:

stef
26-01-15, 00:18
Δεν υπάρχει θέμα να κάνεις ζημιά στο χρώμα εκτός αν πας στο 1 εκατοστό και επιμένεις. Κατά τΆ άλλα κάνεις και γυμναστική!! :th_Laie_67-1:

Μα για εκεί στο είπα
Μην το πας πολύ κοντά!!!

dreamer
27-01-15, 17:52
ο βιολογικος καθαρισμος του κλιματιστικου στις αντιπροσωπειες που κοστιζει 30-40 ευρω πως γινεται? μπορει να γινει ιδια δουλεια αν κανω μονος μου με τα συνηθη σπρει της αγορας? δεν γνωριζω τιποτα απο αυτη την εργασια μιας και δεν μου ετυχε ποτε.
να ρωτησω και κατι αλλο.φιλος μου με φ-20 του εκλεψαν απο τις ζαντες το σημα που υπαρχει διπλα στα μπουλονια.και τα 4!!!!!! αγορασε ..υπαρχει τροπος-πατεντα να κολλησουν να μην βγαινουν?

Christopherk
18-05-15, 17:56
turtle wax headlight lens restorer αν έχεις όρεξη για τρίξιμο με το χέρι φέρνει άριστα αποτελέσματα.

Έκανα τα φανάρια μου σήμερα που ήταν καμμένα από τον ήλιο στο πάνω μέρος και γίνανε πένα!

Κόστος 17¤ και έχει ότι χρειάζεσαι μέσα.

Christopherk
18-05-15, 20:14
Και τα αποτελέσματα σε φώτο


https://scontent-mxp.xx.fbcdn.net/hphotos-xap1/v/t1.0-9/1467491_10206585299411774_255565693248592598_n.jpg ?oh=942ea6c91842e51736f3787b19e8940b&oe=55D11693

https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xfa1/v/t1.0-9/19595_10206585298491751_8867340193018531455_n.jpg? oh=ee2072f973effb059cee1ff36dc077f2&oe=5606CDB9&__gda__=1443241449_80dd86e58c6bebf2076e30767b5db2b a

https://scontent-mxp.xx.fbcdn.net/hphotos-xfp1/v/t1.0-9/11011642_10206585298731757_8633955551309091723_n.j pg?oh=cbc3758a2ee70237e412937189386b46&oe=560985D6

stef
18-05-15, 21:52
Το πριν δεν μας δείχνεις
Καλό είναι να ανοιχτεί ξεχωριστό topic
To thread εδώ είναι για προιόντα και παρουσίασή τους
Παρακαλώ τους moderators για τις κατάλληλες ενέργειες

Christopherk
18-05-15, 22:41
Το πριν δεν μας δείχνεις
Καλό είναι να ανοιχτεί ξεχωριστό topic
To thread εδώ είναι για προιόντα και παρουσίασή τους
Παρακαλώ τους moderators για τις κατάλληλες ενέργειες

Πρέπει να έχω φώτο από πριν. Θα κοιτάξω και θα φτιάξω καινούργιο τοπικ αυριο τότε με αναλυτικά όλη την διαδικασία.

dreamer
05-06-15, 20:08
ξερω διαβαζοντας το τοπικ οτι υπαρχουν πιο ποιοτικα προιοντα αλλα επειδη το vinyl & rubber το βρισκω διπλα μου λεω να το δοκιμασω.λογω οτι εχει σιλικονη καποιοι ανεφεραν οτι με τον καιρο κανει απριλες,οτι μαζευει σκονη κ.λπ. επισης οτι δεν εχει αντηλιακη προστασια.ομως παρα πολλοι στο εξωτερικο το προτιμουν και ειναι ευχαριστημενοι.ειναι τελικα καλο προιον?εκανα μια δοκιμη στο καταστημα και ειδα οτι αλλαξε χρωμα το ταμπλω εγινε πιο σκουρο και εδω και ενα μηνα κραταει.δ

stef
05-06-15, 21:47
Αν το έχεις μεράκι και χόμπυ απλά δεν ψωνίζεις αυτά που φέρνουν Ελλάδα, πλην ελαχίστων φυσικά εξαιρέσεων...

dreamer
06-06-15, 21:17
ποιων εξαιρεσεων δλδ. ? ποια ειναι αυτα τα προιοντα που ειναι εξισου ποιοτικα για την προστασια των εσωτερικων πλαστικων και μπορω να τα βρω στην ελλαδα?

stef
06-06-15, 22:49
www.dazzle-car.gr

Ρίξε μια ματιά
Αν και εγώ αυτά που ψωνίζω δεν τα παίρνω από Ελλάδα μιας και δεν τα φέρνει κανείς!

dreamer
10-06-15, 21:17
μπορεις να μου πεις καποιο ποιοτικο προιον για τα εσωτερικα πλαστικα που να μην περιεχει σιλικονη? οπως επισης το ιδιο για τα ελαστικα.ευχαριστω.

stef
10-06-15, 21:57
Για τα πλαστικά πολύ καλό το 303 aerospace
Για τα ελαστικά τέλειο το Zaino Z16.
Τα έχουμε αναφέρει αυτά όμως εδώ μέσα σε προηγούμενες σελίδες αν κοιτάξεις λίγο...

BabisStinson
17-06-15, 22:46
Παιδιά έχετε δοκιμάσει προϊόντα της GTechniq?
https://gtechniq.com/

Σκέφτομαι να κάνω παραγγελία να τα δοκιμάσω. Από απλά καθαριστικά και MF πετσέτες μέχρι τα nanocoating που έχουν, τα C1 Crystal Laquer, C2 Liquid Crystal και EXO Hybrid Coating.

BabisStinson
29-06-15, 20:39
Νέα παραλαβή για full detailing!

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2015/06/WP_20150629_20_15_50_Pro_zpsd8ymwvzw-1.jpg (https://s1295.photobucket.com/user/BabisStinson/media/WP_20150629_20_15_50_Pro_zpsd8ymwvzw.jpg.html)

Χρίστος
29-06-15, 21:46
οταν χρησιμοποιησεις το foam γραψε πως σου φανηκε

stef
29-06-15, 23:28
Καλοδούλευτα!
Από πού η αγορά;

BabisStinson
29-06-15, 23:44
Ευχαρίστως, θα επανέλθω με εντυπώσεις!

Από Elite Car Care, μία εβδομάδα έκανε ακριβώς. Τέλεια συσκευασία, με styrofoam μέσα στην κούτα, τα μπουκάλια όλα μέσα και έξτρα ζελατίνα όπως βλέπετε και στην φωτό.

Έκανα όμως την βλακεία και ξεχάστηκα και δεν πήρα ένα καινούριο Wash Mitt. Έχετε καμιά ιδέα ποιος να έχει άμεσα διαθέσιμο Αθήνα? Αλλιώς να παραγγείλω από ebay.

gyiama
30-06-15, 00:10
Παιδιά ερώτηση. Ξέρουμε κάποιο προϊόν που να καθαρίζει αλοιφή η οποία πήγε σε άβαφα μαύρα πλαστικά; Απο απροσεξία μου λέρωσα τα χερούλια του αυτοκινήτου και δυστυχώς όταν το είδα ήταν αργά.εχω της meguiars το heavy duty vinyl cleaner αλλά δυστυχώς δεν κατάφερα κατι.

gyiama
30-06-15, 19:36
Καποια ιδεα ????

nikos ///M
30-06-15, 19:53
Παιδιά ερώτηση. Ξέρουμε κάποιο προϊόν που να καθαρίζει αλοιφή η οποία πήγε σε άβαφα μαύρα πλαστικά; Απο απροσεξία μου λέρωσα τα χερούλια του αυτοκινήτου και δυστυχώς όταν το είδα ήταν αργά.εχω της meguiars το heavy duty vinyl cleaner αλλά δυστυχώς δεν κατάφερα κατι.
Πως και την πατησες εσυ?μαλλον σε τημωρησε ο θεος γιατι με ξεχασες:thumbsup:

gyiama
30-06-15, 20:51
Απο τον Σεπτέμβρη ρε συ που το έκανα τελευταία φορά! Δεν σε ξέχασα ρε αλλά δεν παλεύονται τα ωράρια μου τους τελευταίους μήνες!!