PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπολογισμος τεκμηριων!!



Z4 DCT
17-07-11, 08:33
Ενα πολυ χρησιμο εργαλειο για τον υπολαγισμο των τεκμηριων.....
Ακομα δεν εχει ενημερωθει με τα νε τεκμηρια, ειναι με του 2010....αλλα μπορει καποιος να τα βαλει και να προσθεσει τις διαφορες ακομα και τωρα.....
Ας πουμε δεν εχει προσθεσει το καινουργιο με τα δανεια, οτι η δοσεις υπολογιζονται στα τεκμηρια....μολις ενημερωθει, απο μερα σε μερα, θα ειναι καλος οδηγος....

https://www.e-tameio.gr/frontend/tekmiria.php

Z4 DCT
05-09-11, 20:59
Οριστε, παρτε το ανανεωμενο εργαλειο υπολογισμου τεκμηριων με τα νεα τεκμηρια....το μονο που δεν εχει ειναι το τεκμηριο απο τα δανεια, αλλα αυτα ξερει ο καθενας τι εχει απο μονος του.....

Ποναει......:whistle:



https://www.forin.gr/tools/tekmhria

Z4 DCT
05-09-11, 21:17
https://www.forin.gr/articles/article/5954/ta-tekmhria-dapanwn-diabiwshs-gia-to-oikonomiko-etos-2012

Kostas_1
05-09-11, 21:28
Θενκς Γιαννη, πολυ χρησιμο εργαλειο.

Επισης πολυ καλες πληροφοριες εχει το ιδιο site και εδω:
https://www.forin.gr/articles/article/5954/ta-tekmhria-dapanwn-diabiwshs-gia-to-oikonomiko-etos-2012

Με προλαβες :)

Μαλιστα ειδα και αυτο που συζητουσαμε με τον Πανο τις προάλλες


Εικονική μεταβίβαση

Αν μεταβιβασθεί ή αποκτηθεί εικονικά αυτοκίνητο από περισσότερα πρόσωπα, η ετήσια αντικειμενική δαπάνη του ισχύει αυτοτελώς στο σύνολο της για καθέναν από τους συμβαλλομένους. Εικονική θεωρείται η μεταβίβαση ή η κτήση που πραγματοποιείται ιδίως μεταξύ συγγενών εξ αίματος ή εξ αγχιστείας κατ` ευθεία γραμμή ή εκ πλαγίου μέχρι και τον τρίτο βαθμό, επιτρέπεται όμως η ανταπόδειξη.

Z4 DCT
05-09-11, 21:30
Θενκς Γιαννη, πολυ χρησιμο εργαλειο.

Επισης πολυ καλες πληροφοριες εχει το ιδιο site και εδω:
https://www.forin.gr/articles/article/5954/ta-tekmhria-dapanwn-diabiwshs-gia-to-oikonomiko-etos-2012

Με προλαβες :)

Μαλιστα ειδα και αυτο που συζητουσαμε με τον Πανο τις προάλλες

Εικονική μεταβίβαση



χαχαχαχαχαχαχ σε προλαβα....κοιτα το θρεντ απο πανω σου....ειμαι γρηγορος λεμεεεεε

Z4 DCT
01-10-11, 16:55
Οριστε, παρτε το ανανεωμενο εργαλειο υπολογισμου τεκμηριων με τα νεα τεκμηρια....το μονο που δεν εχει ειναι το τεκμηριο απο τα δανεια, αλλα αυτα ξερει ο καθενας τι εχει απο μονος του.....

Ποναει......:whistle:



https://www.forin.gr/tools/tekmhria


Προσθεσαν και τις πληρωμες προς καθε λογης δανειο που πλεον θα ειναι τεκμηριο.....καλο ειναι να γινουν οι καταληλοι υπολογισμοι....thumb

Stamatis
01-10-11, 19:21
Αν το εισοδημα καλυπτει τα δανεια δεν ειναι τεκμηριο.
Αυτο γινεται για το παραδοξο οπου τυπακι με 6.000 εισοδημα δηλωμενο
Κυκλοφορουσε με 911 που ειχε παρει με δανειο με μηνιαια δοση 3.000 ευρω.
Δεν βλεπω κατι παραλογο.

Z4 DCT
01-10-11, 19:27
Αν το εισοδημα καλυπτει τα δανεια δεν ειναι τεκμηριο.
Αυτο γινεται για το παραδοξο οπου τυπακι με 6.000 εισοδημα δηλωμενο
Κυκλοφορουσε με 911 που ειχε παρει με δανειο με μηνιαια δοση 3.000 ευρω.
Δεν βλεπω κατι παραλογο.

Ναι αλλα μαζι με το τεκμηριο των δανειων πλεον ειναι και των σπιτιων,γαμου,αμαξιων,......κ ι ολα μαζι πετανε πολυ κοσμο εξω...

Αν για παραδειγμα πριν ειχες εισοδημα 20000, και τεκμηρια 17000......τωρα με τις αυξησεις στα τεκμηρια και το οτι οι δοσεις των δανειων (στεγαστικων μπαινουν στα τεκμρια....τοτε με την μια δε τα καλυπτεις και εισαι φοροφυγας....

Με λιγα λογια και να καλυπτε τα δανεια το εισοδημα....τωρα με τις απανωτες αυξησεις ειναι δυνατον να καλυπτωνται τα τεκμηρια?

Vasilis
01-10-11, 19:57
Ενα πολυ χρησιμο εργαλειο για τον υπολαγισμο των τεκμηριων.....
Ακομα δεν εχει ενημερωθει με τα νε τεκμηρια, ειναι με του 2010....αλλα μπορει καποιος να τα βαλει και να προσθεσει τις διαφορες ακομα και τωρα.....
Ας πουμε δεν εχει προσθεσει το καινουργιο με τα δανεια, οτι η δοσεις υπολογιζονται στα τεκμηρια....μολις ενημερωθει, απο μερα σε μερα, θα ειναι καλος οδηγος....

https://www.e-tameio.gr/frontend/tekmiria.php

αει γαμης!...κ συ κ τα τεκμηρια! :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

ανοιγω να διαβασω τιποτα ευχαριστο κ εχω εσενα βρε ΧΟΝΤΡΟΚΕΦΑΛΑ φιλε μου να μας κανεις την καρδια περβολι...!

Αει γυρνα να πιουμε κανα καφε (της παρηγοριας) κ χεστα τα τεκμηρια!

Οτι ειναι να μας μπει (ακομα) θα μας μπει...μη μας προϊδεαζεις αλλο :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

Stamatis
01-10-11, 19:57
Δεν πάω να παραστήσω τον υπερασπιστή των μέτρων.
Μην το πάρετε στραβά.



Τύπος Περιγραφή Τεκμήριο
Ελάχιστη δαπάνη Ελάχιστη ετήσια αντικειμενική δαπάνη 5000
Κύρια κατοικία Μονοκατοικία 200 τ.μ. κυρίων χώρων, με 50 τ.μ. βοηθητικών χώρων, σε περιοχή με τιμές ζώνης έως 2.800 ευρώ 19920
Δευτερεύουσα κατοικία Μονοκατοικία 200 τ.μ. κυρίων χώρων, σε περιοχή με τιμές ζώνης έως 2.800 ευρώ 8760
Αυτοκίνητο Αυτοκίνητο 1600 κ.ε. με ετος πρώτης κυκλοφορίας το 2011 6400
Αυτοκίνητο Αυτοκίνητο 3200 κ.ε. με ετος πρώτης κυκλοφορίας το 2002 14140
Ιδιωτικό σχολείο Με βάση τις σχετικές αποδείξεις 13000
Οικιακός βοηθός, οδηγός αυτοκινήτων, δάσκαλος και λοιπό προσωπικό Κατώτατο όριο αμοιβών όπως αυτό προσδιορίζεται από τις ισχύουσες διατάξεις για την αντίστοιχη κατηγορία εργαζομένων 6000
Σκάφος Σκάφος μηχανοκίνητο ανοιχτού τύπου (ταχύπλοο ή μη) μήκους 6 μέτρα που νηολογήθηκε το 2001. 4200
Αεροσκάφος Αεροσκάφος με κινητήρα κοινό με 50 ίππους ισχύος του κινητήρα του 65000
Πισίνα Εσωτερική πισίνα 40 τετραγωνικών μέτρων 12800

τεκμήριο 150.000 ευρώ.

Που είναι το παράλογο;

δύο αμάξια, το ένα Μ3 το αλλο Μινι κουπερ s
Κύρια κατοικία 250 τετραγωνικά, εξοχικό 200 τετραγωνικά
οικιακή βοηθός, ιδιωτικό σχολείο, αεροπλάνο μονοκινητήριο, πισίνα, σκάφος.
Μπορείς να έχεις και να συντηρείς όλα αυτά με λιγότερα απο 150.000 το χρόνο;

αν ναι πες μας πως το κάνεις, θέλουμε και εμείς Νομπελ οικονομίας.

άλλο παράδειγμα.

Αγαμος που μένει με τους δικούς του. Με Μ3 του 2005.
Τύπος Περιγραφή Τεκμήριο
Ελάχιστη δαπάνη Ελάχιστη ετήσια αντικειμενική δαπάνη 3000
Αυτοκίνητο Αυτοκίνητο 3.200 κ.ε. με ετος πρώτης κυκλοφορίας το 2005 2800
Σύνολο

Σύνολο 5800

πέντε οκτακόσια τεκμήριο

ΤΟ ΠΑΡΑΛΟΓΟ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ...

δεν κατάλαβα γιατί πρέπει να δίνω εγώ δηλαδή 65.000 το χρόνο φόρους επειδή δεν κλέβω και να σκέφτομαι να πάρω ένα αμάξι και να μου πουλάνε μούρη οι παράξενοι με το Λαμποργκίνι, επειδή κλέβουν απο την τσέπη μου.

Σόρυ, αν είμαι υπερ των χαρατσιών η οχι, το ξέρετε, αλλά έλεος πιά.
Να πληρώσει και κανας άλλος.

Stamatis
01-10-11, 20:00
αει γαμης!...κ συ κ τα τεκμηρια! :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

ανοιγω να διαβασω τιποτα ευχαριστο κ εχω εσενα βρε ΧΟΝΤΡΟΚΕΦΑΛΑ φιλε μου να μας κανεις την καρδια περβολι...!

Αει γυρνα να πιουμε κανα καφε (της παρηγοριας) κ χεστα τα τεκμηρια!

Οτι ειναι να μας μπει (ακομα) θα μας μπει...μη μας προϊδεαζεις αλλο :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

πηγα να κανω ninja edit αλλά φαίνεται ρε γαμώτο...

Z4 DCT
01-10-11, 20:08
Σταματη το παραλογο ειναι η αναδρομικατητα στην αυξηση των τεκμηριων.....πχ....

Εγω ειμαι μισθωτος....οτι βγαζω το δηλωνω...και με ενα ισχυον νομοθετικο φορολογικο πλαισιο αγορασα οτι αγορασα με δηλωμενα εσοδα νομιμα....και τα τεκμηρια μου τα καλυπτα μια χαρα!!!!
Μετα ερχεται η κυβερνηση ξαφνικα και λεει ...ωπ...ανεβαζω τα τεκμηρια πχ 40% .κατα μεσο ορο, και το σπιτι που ηταν 9000 στο κανω 22000, μα οταν το αγορασα το πηρα γιατι ειχε 9000 ρε παπαρα, αν ειχε 22000 δεν θα το αγοραζα για να ειμαι νομιμος και οχι να με κανεις παρανομο με το ζορι... ....αμεσως εμενα με γαμει...πολυ απλα ....ενω ειμουν νομιμοτατος ξαφνικα αποφασιζει οτι τωρα δεν ειμαι....
Κατα τα αλλα συμφωνω και γω οτι πρεπει ολοι να πληρωνουν φορους...αλλα οχι οι μισθωτοι που αναγκαστικα τα δηλωνουν ολα....ας κανει κατι και για τα επαγγελματα που δηλωνουν αναλογα με την κριση του καθε επαγγελματια.....

Z4 DCT
01-10-11, 20:13
αει γαμης!...κ συ κ τα τεκμηρια! :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

ανοιγω να διαβασω τιποτα ευχαριστο κ εχω εσενα βρε ΧΟΝΤΡΟΚΕΦΑΛΑ φιλε μου να μας κανεις την καρδια περβολι...!

Αει γυρνα να πιουμε κανα καφε (της παρηγοριας) κ χεστα τα τεκμηρια!

Οτι ειναι να μας μπει (ακομα) θα μας μπει...μη μας προϊδεαζεις αλλο :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

Μα καθε φορα που γυρνω σπιτι βρισκω και εναν λογαριασμο....και καθε χρονο ολο πληρωνω εφορεια....αι σιχτιρ!!!!

Z4 DCT
01-10-11, 20:31
Ελάχιστη ετήσια αντικειμενική δαπάνη 5000

Κύρια κατοικία Διαμέρισμα 150 τ.μ. κυρίων χώρων, με 30 τ.μ. βοηθητικών χώρων, σε περιοχή με τιμές ζώνης έως 2.800 ευρώ 10300

Αυτοκίνητο Αυτοκίνητο 1600 κ.ε. με ετος πρώτης κυκλοφορίας το 2009 6400

Αυτοκίνητο Αυτοκίνητο 1000 κ.ε. με ετος πρώτης κυκλοφορίας το 2006 2800

Δευτερεύουσα κατοικία Μονοκατοικία 120 τ.μ. κυρίων χώρων, με 20 τ.μ. βοηθητικών χώρων, σε περιοχή με τιμές ζώνης έως 2.800 ευρώ 3960

Δαπάνες απόκτησης περιουσιακών στοιχείων Απόσβεση δανείων ή πιστώσεων οποιασδήποτε μορφής 9600


Σύνολο 38060



Δηλαδη για ενα ζευγαρι που βγαζει ας πουμε 1500 ο συζηγος και 1000 η συζηγος...συνολο 35000 το χρονο....που εχουν παρει με δανειο ενα σπιτι και ενα απο τα αμαξια και εχουν και ενα σπιτι μονοκατοικια στο χωριο προικα.....αμεσως ειναι παρανομοι....

PANOS-E60
01-10-11, 20:46
Σταματη το παραλογο ειναι η αναδρομικατητα στην αυξηση των τεκμηριων.....πχ....

Εγω ειμαι μισθωτος....οτι βγαζω το δηλωνω...και με ενα ισχυον νομοθετικο φορολογικο πλαισιο αγορασα οτι αγορασα με δηλωμενα εσοδα νομιμα....και τα τεκμηρια μου τα καλυπτα μια χαρα!!!!
Μετα ερχεται η κυβερνηση ξαφνικα και λεει ...ωπ...ανεβαζω τα τεκμηρια πχ 40% .κατα μεσο ορο, και το σπιτι που ηταν 9000 στο κανω 22000, μα οταν το αγορασα το πηρα γιατι ειχε 9000 ρε παπαρα, αν ειχε 22000 δεν θα το αγοραζα για να ειμαι νομιμος και οχι να με κανεις παρανομο με το ζορι... ....αμεσως εμενα με γαμει...πολυ απλα ....ενω ειμουν νομιμοτατος ξαφνικα αποφασιζει οτι τωρα δεν ειμαι....
Κατα τα αλλα συμφωνω και γω οτι πρεπει ολοι να πληρωνουν φορους...αλλα οχι οι μισθωτοι που αναγκαστικα τα δηλωνουν ολα....ας κανει κατι και για τα επαγγελματα που δηλωνουν αναλογα με την κριση του καθε επαγγελματια.....

Γιάννη, τα τεκμήρια που ίσχυαν ως τώρα και με βάση τα οποία πολύς κόσμος απέκτησε περιουσιακά στοιχεία, ήταν γελοία χαμηλά. Εχεις δίκιο που δυσανασχετείς γιά τον αιφνιδιασμό, αλλά πρέπει να παραδεχτείς ότι ήταν γελοία, σαν να μην υπήρχαν.

Κάποια παιδιά που είναι ακόμα φοιτητές έχουν Ε46 Μ3. Τους έγραφε ο μπαμπας ένα δυάρι νοικιασμένο 350 ε το μήνα να δείχνουν κάποιο εισόδημα και είχαν Μ3 το όνομά τους. Είναι λογικό ?

Τα τεκμήρια έχουν στόχο κυρίως τους ελ. επαγγελματίες, μην έχεις καμμία αμφιβολία και αυτούς θα σκίσουν κυρίως. Πήρες είδηση πόσο έχουν μειωθεί τα cayenne στους δρόμους ? Να μιά καλή είδηση επιτέλους !
Κανείς μας δεν υποστηρίζει τα εισπρακτικά μέτρα, η λογική όμως λέει πως τα παραδείγματα του Σταμάτη είναι σωστά. Και όλοι μας μπορούμε νε σκεφτούμε δεκάδες άλλους στο περιβάλλον μας που επιτέλους θα φάνε αγγούρι από την Εφορία. Καιρός ήτανε ...

Θες να σου πω το δικό μου παράδειγμα ? Δουλεύω 23 χρόνια σε ιδιωτική τράπεζα. Κατάφερα να έχω 1 σπίτι 170 τμ ένα αμάξι 2.2 και το africa. Η γυναίκα μου επίσης 25 χρόνια σε ιδιωτική εταιρεία έχει ένα smart και μηδεν ακίνητα. Αυτά μπορέσαμε να κάνουμε και καλύπτουμε τα νεα τεκμήρια ανετότατα. Ο φόβος είναι μην απολυθούμε μονο. Το φόβο της "τσιμπίδας" τον αφήνω γιά άλλους που τον αξίζουν.

z3 2.2
01-10-11, 21:23
Σόρυ, αν είμαι υπερ των χαρατσιών η οχι, το ξέρετε, αλλά έλεος πιά.
Να πληρώσει και κανας άλλος.

Να πληρωσει ρε Σταματακο,αυτο λεμε ολοι.
Αλλα αυτος ο "αλλος" καποια στιαπου θα κανει και αντι για 10 θα πληρωσει 2,οπερ και σημαινει οτι τα 8 χαμενα παλι εγω θα τα φαω στον κωλο!
so it shall be written so it shall be done

alexm
01-10-11, 22:19
Γιάννη, τα τεκμήρια που ίσχυαν ως τώρα και με βάση τα οποία πολύς κόσμος απέκτησε περιουσιακά στοιχεία, ήταν γελοία χαμηλά. Εχεις δίκιο που δυσανασχετείς γιά τον αιφνιδιασμό, αλλά πρέπει να παραδεχτείς ότι ήταν γελοία, σαν να μην υπήρχαν.

Κάποια παιδιά που είναι ακόμα φοιτητές έχουν Ε46 Μ3. Τους έγραφε ο μπαμπας ένα δυάρι νοικιασμένο 350 ε το μήνα να δείχνουν κάποιο εισόδημα και είχαν Μ3 το όνομά τους. Είναι λογικό ?

Τα τεκμήρια έχουν στόχο κυρίως τους ελ. επαγγελματίες, μην έχεις καμμία αμφιβολία και αυτούς θα σκίσουν κυρίως. Πήρες είδηση πόσο έχουν μειωθεί τα cayenne στους δρόμους ? Να μιά καλή είδηση επιτέλους !
Κανείς μας δεν υποστηρίζει τα εισπρακτικά μέτρα, η λογική όμως λέει πως τα παραδείγματα του Σταμάτη είναι σωστά. Και όλοι μας μπορούμε νε σκεφτούμε δεκάδες άλλους στο περιβάλλον μας που επιτέλους θα φάνε αγγούρι από την Εφορία. Καιρός ήτανε ...

Θες να σου πω το δικό μου παράδειγμα ? Δουλεύω 23 χρόνια σε ιδιωτική τράπεζα. Κατάφερα να έχω 1 σπίτι 170 τμ ένα αμάξι 2.2 και το africa. Η γυναίκα μου επίσης 25 χρόνια σε ιδιωτική εταιρεία έχει ένα smart και μηδεν ακίνητα. Αυτά μπορέσαμε να κάνουμε και καλύπτουμε τα νεα τεκμήρια ανετότατα. Ο φόβος είναι μην απολυθούμε μονο. Το φόβο της "τσιμπίδας" τον αφήνω γιά άλλους που τον αξίζουν.

Πανο μην το παιρνεις προσωπικα το θεμα των τεκμηριων,γιατι σε γενικες γραμες δεν ειναι ακριβως ετσι και το ξερεις!!!!
Τα παραδειγματα του Σταματη ειναι σωστα,ομως μπορω και εγω να αφερω παμπολα αδικα!!!
Συμφωνω μαζι σου,τα νεα τεκμηρια εχουν σκοπο να πιασουν(σκισουν...:whistle:)την φοροδιαφυγη των ελευθερων επαγγελματιων και οχι μονο,οφειλω ομως σου επισημανω οτι εκτος απο ελευθερους επαγγελματιες φοροφυγαδες υπαρχουν και υπαλληλοι ιδιωτικων τραπεζων φοροφυγαδες,π.χ δευτερη δουλεια με μαυρο εισοδημα.
Μην βαζουμε ολους τους ελευθερους επαγγελματιες στο ιδιο καζανι,αρκετων απο αυτους οι φορολογικες δηλωσεις μπορει να δικαιολογουσαν την αγορα ενος Καγιεν και τα εξοδα χρησης του για ενα ημερολογιακο ετος 365 ημερων.
Δεν θα το ελεγα ευχαριστο οτι μειωθηκαν τα Καγιεν στους δρομους,μαλλον δυσαρεστο(για να μην το πω αλλιως) ειναι το τεκμηριο των 40+χιλιαδων ευρω,το ειδικο τελος των 1220 ευρω, που καλειται να δηλωσει ο ιδιοκτητης ασχετα απο τα ποσα χλμ διανυει.
Εν τελει καλε μου φιλε Πανο,το πιο π@υστικ@ ειναι οτι τα τεκμηρια αναπληρωνουν την πολιτικη κριση(ανικανοτητα-λαμογια-πελατεια) που περναει εδω και χρονια τουτος ο τοπος....thumb

PANOS-E60
01-10-11, 22:44
Πανο μην το παιρνεις προσωπικα το θεμα των τεκμηριων,γιατι σε γενικες γραμες δεν ειναι ακριβως ετσι και το ξερεις!!!!
Τα παραδειγματα του Σταματη ειναι σωστα,ομως μπορω και εγω να αφερω παμπολα αδικα!!!
Συμφωνω μαζι σου,τα νεα τεκμηρια εχουν σκοπο να πιασουν(σκισουν...:whistle:)την φοροδιαφυγη των ελευθερων επαγγελματιων και οχι μονο,οφειλω ομως σου επισημανω οτι εκτος απο ελευθερους επαγγελματιες φοροφυγαδες υπαρχουν και υπαλληλοι ιδιωτικων τραπεζων φοροφυγαδες,π.χ δευτερη δουλεια με μαυρο εισοδημα.
Μην βαζουμε ολους τους ελευθερους επαγγελματιες στο ιδιο καζανι,αρκετων απο αυτους οι φορολογικες δηλωσεις μπορει να δικαιολογουσαν την αγορα ενος Καγιεν και τα εξοδα χρησης του για ενα ημερολογιακο ετος 365 ημερων.
Δεν θα το ελεγα ευχαριστο οτι μειωθηκαν τα Καγιεν στους δρομους,μαλλον δυσαρεστο(για να μην το πω αλλιως) ειναι το τεκμηριο των 40+χιλιαδων ευρω,το ειδικο τελος των 1220 ευρω, που καλειται να δηλωσει ο ιδιοκτητης ασχετα απο τα ποσα χλμ διανυει.
Εν τελει καλε μου φιλε Πανο,το πιο π@υστικ@ ειναι οτι τα τεκμηρια αναπληρωνουν την πολιτικη κριση(ανικανοτητα-λαμογια-πελατεια) που περναει εδω και χρονια τουτος ο τοπος....thumb

Ασφαλώς Αλέξη μου τα γραφόμενα εδώ δεν περιέχουν προσωπική αιχμή κατά οποιουδήποτε συνομιλητή, ούτε καν κατά επαγγελματικού κλάδου. Είναι συνολική θεώρηση των πραγμάτων και η εφαρμογή τεκμηρίων διαβίωσης αποτελεί ξεκάθαρη παραδοχή εκ μέρους της πολιτείας της αδυναμίας της (ή μάλλον της έλλειψης πολιτικής βούλησης) να κάνει τη διασταυρωση των στοιχείων που έχει ήδη στη διάθεσή της γιά όλους μας.

Τα τέλη κυκλοφορίας των αυτοκινήτων, ανήκουν σε άλλη συζήτηση, κατά τη γνώμη μου. Τα τεκμήρια εμπεριέχουν την αδικία που χαρακτηρίζει κάθε γενικευμένο φορολογικό μέτρο. Ο καθένας μπορεί να πει την προσωπική του ιστορία, πως απέκτησε το Χ αμάξι, το Ψ σπίτι, το Ω σκάφος και πάει λέγοντας. Και ίσως πείσει κάποιους από μας ότι έχει δίκιο, μπορεί να τα συντηρεί, τουλάχιστον γιά ένα πειρορισμένο χρονικό διάστημα. Το κράτος όμως θα μπει στη συζήτηση με τον καθένα μας ? Κάπου, κάπως κάποτε, ο καθένας μπορεί να απέκτησε ένα cayenne κάτω από κάποιες συνθήκες. Σήμερα τα πράγματα έχουν αλλιώς. Αν θέλει κανείς είναι ελεύθερος να πληρώνει το λογικό κατά τη γνώμη μου φόρο που αναλογεί στο τεκμήριο των 40χιλ το χρόνο και να το έχει και να το χαίρεται. Αλλιώς, sorry, ας το διώξει αν μπορεί.

Ο ιδιωτικός υπάλληλος που κάνει 2η μαύρη δουλεια ίσως να είναι ο υποψήφιος του παραπάνω παραδείγματος. Να το χει το cayenne και να το καμαρώνει. Αρκεί να τα σκάει στην εφορία και να ελαφρωνει εμένα λιγάκι ... Εύχομαι και ελπίζω το πράγμα να πάει ακόμα παραπέρα. Να αρθεί το τραπεζικό απόρρητο γιά ΟΛΟΥΣ και να διακαιολογήσουν άπαντες τα πάντα ! Και κυρίως, οι κυρίες των κυρίων, γιατρών, επιχειρηματιών, δικηγόρων κλπ, τις δόσεις που πληρώνουν στις κάρτες τους καθε μήνα. Τις καταθέσεις τους, τις μετοχές τους, τα πάντα ! Και θα δεις πως σιγά - σιγά θα΄πέσουν τότε οι φορολογικοί συντελεστες. Τότε ίσως έρθουν και τίποτα ξένοι να ρίξουν κανένα φράγκο σε τούτη τη χώρα και βρουν δουλίτσα και οι απολυμένοι.

Δεν λέω πως θα γίνουν όλα αυτά, αλοίμονό μας αν δεν γίνουν όμως.

A8hnaios
01-10-11, 22:58
Καλά όλα αυτα ρε παιδιά αλλά ο Μπένι θέλει αλλα 9δισ ευρώ του χρόνου!!! Extra money

https://www.newsbeast.gr/financial/arthro/237990/erhodai-prostheta-metra-9-dis-euro/

Monsta
01-10-11, 23:06
Αγαμος που μένει με τους δικούς του. Με Μ3 του 2005.
Τύπος Περιγραφή Τεκμήριο
Ελάχιστη δαπάνη Ελάχιστη ετήσια αντικειμενική δαπάνη 3000
Αυτοκίνητο Αυτοκίνητο 3.200 κ.ε. με ετος πρώτης κυκλοφορίας το 2005 2800
Σύνολο

Σύνολο 5800

πέντε οκτακόσια τεκμήριο



Κάποιο λάθος έχεις κάνει εκεί.

Πάντως όπως και να χει Σταμάτη, ο τρόπος υπολογισμού τεκμηρίων βάσει ΚΥΒΙΚΩΝ είναι ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΟΣ, ΔΙΕΣΤΡΑΜΕΝΟΣ, ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΟΣ, ΠΑΡΑΛΟΓΟΣ, μας γυρίζει πίσω στο 90 και το ξέρετε όλοι. Τόοοοοοοονοι μελανιού έχουν χυθεί για το συγκεκριμένο θέμα, όλοι οι παλιοί τα ξέρουμε και τα διαβάζουμε δεκαετίες ολόκληρες.

Άσχετα με το ΑΝ κλέβει κάποιος ή όχι, δε μπορείς ρε πο@στη μου να πας να χτυπάς εκείνον που έχει ένα 330 ή ένα Μ3 10-ετίας και το πήρε 15-20 χιλιάρικα. Δε καταλαβαίνεις πρώτα πρώτα ότι γ@μείς την αγορά μτχ και απαξιώνεις τη περιουσία του άλλου μέσα σε μια νύχτα??? Το τυπάκι δλδ που πήγε και πήρε Α1 S-line 185ΗΡ και όλο το κατάλογο των εξτρά αντί 33Κ, τι του κάνεις ??? Με ποια λογική εκείνο να έχει 5Κ διαβίωσης και το 3-λιτρο 14Κ ? Γιατί δηλαδή ο Μ3άκιας κλέβει και ο Αουντάκιας είναι στο πουλ@κι του όλα? :whistle: Ας μου εξηγήσει ας πούμε κάποιος γιατί εγώ να έχω μεγαλύτερο τεκμήριο διαβίωσης (έστω οριακά) από του Γιάννη το Ζ4, που σαν αμάξι κόστισε x 2.

Και στο κάτω κάτω δεν είναι και τόσο δύσκολο να το κάνεις σωστά. Τι πιο απλό από το να πάρεις μέσες τιμές πώλησης στα μτχ να φτιάξεις 10 πίνακες και να φορολογείς τη διαβίωση βάσει εκείνων. Τα Cayenne θα άλλαζαν και πάλι χέρια στα 30-35Κ (και δεν θα καθόντουσαν όπως τώρα να τα κοιτάνε στα 18-20Κ), το κράτος θα είσπρατε τα τέλη κυκλοφορίας του κανονικότατα, τους φόρους από βενζίνες, ΦΠΑ, φόρο εισοδήματος επιχειρήσεων κτλ και γενικά η αγορά του μτχ δεν θα είχε φτάσει εκεί που είναι σήμερα.

Αντίστοιχα, θα μπορούσε να αυξήσει το τεκμήριο σε εκείνους που τολμούν και μπορούν (εν μέσω τέτοιας δύσκολης περιόδου) να αγοράζουν ακόμα καινούρια αυτοκίνητα, από κάποια συγκεκριμένη αξία και άνω. Να εξαιρούνται για παράδειγμα τα μικρά μέχρι 25-30Κ αλλά από κει και πάνω να πέφτει παντούφλα, όπως κάνει τώρα με τα εκείνα άνω των 2.000cc.


ΜΑΚΑΚΕΣ, ΠΟΟΟΟΟΟΟΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟΙ ΜΑΚΑΚΕΣ όμως.



ΥΓ1: Όσο για το 'αναδρομικό' δεν υπάρχει μεγαλύτερη αντισυνταγματική απατεωνιά.

ΥΓ2: Το να αλλάζει το φορολογικό σε μία ''σύγχρονη'' Ευρωπαϊκή χώρα κάθε τρεις και λίγο, αν μη τι άλλο δείχνει το πόσο ΑΣΤΕΙΑ, ΓΕΛΟΙΑ και ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΑ είναι τα υποκείμενα που μας κυβερνάνε.

alexm
01-10-11, 23:31
Ασφαλώς Αλέξη μου τα γραφόμενα εδώ δεν περιέχουν προσωπική αιχμή κατά οποιουδήποτε συνομιλητή, ούτε καν κατά επαγγελματικού κλάδου. Είναι συνολική θεώρηση των πραγμάτων και η εφαρμογή τεκμηρίων διαβίωσης αποτελεί ξεκάθαρη παραδοχή εκ μέρους της πολιτείας της αδυναμίας της (ή μάλλον της έλλειψης πολιτικής βούλησης) να κάνει τη διασταυρωση των στοιχείων που έχει ήδη στη διάθεσή της γιά όλους μας.

Τα τέλη κυκλοφορίας των αυτοκινήτων, ανήκουν σε άλλη συζήτηση, κατά τη γνώμη μου. Τα τεκμήρια εμπεριέχουν την αδικία που χαρακτηρίζει κάθε γενικευμένο φορολογικό μέτρο. Ο καθένας μπορεί να πει την προσωπική του ιστορία, πως απέκτησε το Χ αμάξι, το Ψ σπίτι, το Ω σκάφος και πάει λέγοντας. Και ίσως πείσει κάποιους από μας ότι έχει δίκιο, μπορεί να τα συντηρεί, τουλάχιστον γιά ένα πειρορισμένο χρονικό διάστημα. Το κράτος όμως θα μπει στη συζήτηση με τον καθένα μας ? Κάπου, κάπως κάποτε, ο καθένας μπορεί να απέκτησε ένα cayenne κάτω από κάποιες συνθήκες. Σήμερα τα πράγματα έχουν αλλιώς. Αν θέλει κανείς είναι ελεύθερος να πληρώνει το λογικό κατά τη γνώμη μου φόρο που αναλογεί στο τεκμήριο των 40χιλ το χρόνο και να το έχει και να το χαίρεται. Αλλιώς, sorry, ας το διώξει αν μπορεί.

Ο ιδιωτικός υπάλληλος που κάνει 2η μαύρη δουλεια ίσως να είναι ο υποψήφιος του παραπάνω παραδείγματος. Να το χει το cayenne και να το καμαρώνει. Αρκεί να τα σκάει στην εφορία και να ελαφρωνει εμένα λιγάκι ... Εύχομαι και ελπίζω το πράγμα να πάει ακόμα παραπέρα. Να αρθεί το τραπεζικό απόρρητο γιά ΟΛΟΥΣ και να διακαιολογήσουν άπαντες τα πάντα ! Και κυρίως, οι κυρίες των κυρίων, γιατρών, επιχειρηματιών, δικηγόρων κλπ, τις δόσεις που πληρώνουν στις κάρτες τους καθε μήνα. Τις καταθέσεις τους, τις μετοχές τους, τα πάντα ! Και θα δεις πως σιγά - σιγά θα΄πέσουν τότε οι φορολογικοί συντελεστες. Τότε ίσως έρθουν και τίποτα ξένοι να ρίξουν κανένα φράγκο σε τούτη τη χώρα και βρουν δουλίτσα και οι απολυμένοι.

Δεν λέω πως θα γίνουν όλα αυτά, αλοίμονό μας αν δεν γίνουν όμως.


Πανο οχι μονο συμφωνω μαζι σου αλλα και επαυξανω,στο θεμα του τεκμηριου του αυτοκινητου ομως εχεις λαθος.
Το 2008 αγορασες εσυ ενα καινουργιο 530 ε60 με καποια εξτρα 90000 ευρω και εγω ενα μεταχειρισμενο μ5 90000 ευρω,εσυ με 17800 φολογικη δηλωση εισαι οκ,ενω εγω ειμαι οκ με 41800 ευρω,αυτο Πανο δεν ειναι λογικο και μαλλον ξεπερναει τα ορια του παραλογου!!!!
Αν αφησουν τα κ@λοτεκμηρια στην ακρη και μου πουν να δικαιολογησω που βρηκα τα λεφτα και το αγορασα,θα πω επιτελους!!!! κατι παει να αλλαξει.....

Z4 DCT
01-10-11, 23:42
Αν ηθελαν να πιασουν την φοροδιαφηγη εχουν πολλους τροπους να το κανουν....ολα τα αλλα ειναι μπραμπρουτσαλα για ν πληρωνει το μαρμαρο παντα αυτος που το πληρωνει παντα......

Μια ζωη πληρωνω φορους....ακομα θυμαμαι το 1995 που πληρωσα 288000δρχ εφορια.......και ακομα και τωρα καθε χρονο ενα καρο λεφτα....και ολα δηλωμενα, και ξαφνικα, βαζει τεκμηρια που δεν εχουν καμια λογικη....και δε μιλαω για το αμαξι μου.....μιλαω για το θεμα με τα ακινητα....ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΡΕ ΚΥΡΙΕ ΝΑ ΦΟΡΟΛΟΓΕΙΣ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ ΤΑ ΑΚΙΝΗΤΑ.....ειναι επενδυση, οταν φερεσαι σε τετοια πραγματα χωρις να εισαι σε μια σταθερη πολιτικη θα παρεις τα τετοια μου, και τα δικα μου και οποιου εχει σκοπο να επενδυσει.....
Θα το ξαναπω.....εγω οταν αγορασα το σπιτι μου,και οποιο αλλο πηρα, το πηρα με τον ταδε νομο και το Χ τεκμηριο....ΝΟΜΙΜΑ,ΕΤΣΙ ΕΛΕΓΕ Ο ΝΟΜΟΣ........δεν ειναι καν νομιμο να αποφασιζει καποιος να αλλαξει τον νομο και να κανει το τεκμηριο Χ+10.....και να ισχυει αναδρομικα!!!!!....αυτο ειναι παρανομο......
Θα μου πεις σε καιει......ναι θα πληρωσω φορο φετος....του χρονου θα το καλυπτω....., εγω μπορω, ειναι πολυς κοσμος ομως που αυτη η πουστια τον εκαψε, και δεν μπορει, και θα πρεπει να αποφασισει.....''πληρωνω η πουλαω''???? και το θεμα ειναι αν ειναι με δανειο....πως θα πουλησει?????


Μαζι με τα ξερα καιγονται και τα χλωρα.........

Monsta
01-10-11, 23:51
Έτσι. ^^

Άσχετο παράδειγμα.

Ζήλεψες τους Αμερικάνους και θες και συ να φορολογείς την ακίνητη περιουσία ΚΑΘΕ χρόνο, όπως κάνει ο Uncle Sam? Γι αυτό μου τα πέρασες και στη ΔΕΗ πονηρούλη??

Ωραία, κάνε το ίδιο και στ αυτοκίνητα. Τι??????? Φόρο διαβίωσης ????? :th_Laie_67-1: Βάσει κυβικών ????? :hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1: Καλό!!!!!!!

Κάντου ένα audit ΜΙΑ και μόνο ΜΙΑ φορά μόνο και σκίστον αν δεις ότι δεν καλύπτει τις ΑΓΟΡΕΣ με βάσει το εισόδημά του. Και πρόσεξε. Δε λέω απλά να του τραβήξεις τ αυτί και να τον βάλεις να πληρώσει φόρο για το τεκμήριο ΑΓΟΡΑΣ, αν δε το κάλυψε εκείνη τη χρονιά. Μιλάω για κανονικό audit όπου εκεί θα πρέπει να δικαιολογήσει αναλυτικά ΠΟΥ τα βρήκε. Όπως κάνουν εκεί στην άγρια δύση. Γιατί αν έχει αγοράσει το κατεβατό εκείνο που έγραψε ο Σταμ και την επόμενη χρονιά δηλώσει πάλι 20Κ, δε χρειάζεσαι καν τεκμήρια για να τον μπαγλαρώσεις.

Z4 DCT
02-10-11, 00:07
Γιάννη, τα τεκμήρια που ίσχυαν ως τώρα και με βάση τα οποία πολύς κόσμος απέκτησε περιουσιακά στοιχεία, ήταν γελοία χαμηλά. Εχεις δίκιο που δυσανασχετείς γιά τον αιφνιδιασμό, αλλά πρέπει να παραδεχτείς ότι ήταν γελοία, σαν να μην υπήρχαν.

Κ.


Πανο, .......μονος σου το εγραψες....''με βάση τα οποία πολύς κόσμος απέκτησε περιουσιακά στοιχεία''....με βαση τα τεκμηρια που ισχυαν τοτε......σε ενα κρατος που θελουν οι ''αρχοντες'' ο λαος να σεβεται τους νομους , πρεπει πρωτα να τους σεβονται αυτοι.........
Ναι ειναι ακριβως οπως το λες...τα τεκμηρια ηταν χαμηλα....και???? , εγω με βαση τα τεκμηια που ειχε τοτε αγορασα οτι πηρα....τα αλλα που ηρθαν μετα ειναι γι αυτους που θελουν να αγορασουν μετα........εκτος και θελουμε να βαφτισουμε το ποντικι, κοτα για να το φαμε ευχαριστα......
Θα μου πεις και.....τωρα ισχυει για ολους.....ναι το ξερω, απλα συζηταω αυτο που στα ματια μου ειναι αδικο.....

Stamatis
02-10-11, 01:27
Αδικία είναι ρε παιδιά οπως και να το δείς γιατί ο κάθε νοικοκύρης κάνει τον προγραμματισμό του.
Το θέμα μας είναι ότι αντί να ακολουθήσουμε το παράδειγμα απο χώρες που δουλεύουν σωστά τα πράγματα και γίνεται σωστή φορολόγηση, πάμε πάλι να ανακαλύψουμε τον τροχό.

Η αίσθησή μου είναι πως τελικά δεν γίνονται όλα στο πόδι, αλλά γίνονται όλα επίτηδες έτσι για να μη βγάζει κανείς άκρη.

Ειναι σαν να έχεις μια επιχείρηση και να θές να κερδίσεις.
Κάνεις ένα πρόγραμμα βάζεις μια πολιτική και προχωράς.
Δεν λες πουλάω μπάμιες τον ένα μήνα, ραπανάκια τον άλλο, καναπέδες τον παράλο και σουμιέδες τον επόμενο.

Νομίζω ότι
Α οι πολιτικοί δεν έχουν ιδέα
Β οι υπάλληλοι που κανονίζουν αυτά τα θέματα (σύμβουλοι κτλ) δεν έχουν τεχνογνωσία
Γ οι φορείς που πρέπει να τα εκτελέσουν δεν έχουν διάθεση να δουλέψουν
και τέλος
κανένας δεν έχει διάθεση να πληρώσει.

Πως το έλεγε ο Παπαζογλου; Ολα τριγύρω αλλάζουνε και ολα τα ίδια μένουν....
αυτό συμβαίνει τελικά εδώ.

Δε βαριέσαι, ας πληρώσουμε και φέτος και βλέπουμε τι θα μας φέρει ο χρόνος.

Τουλάχιστον να έχουμε την συνείδησή μας ύσυχη ότι δεν είμαστε εμείς που ρίξαμε το καράβι στα βράχια.

Με ενοχλεί και εμένα που φέτος θα δώσω περισσότερα, ειδικά απο τη στιγμή που κερδίζω πλέον λιγότερα.
Αλλά λέω δε γμιέται, δώστα να τελειώνουμε.

Θα τελειώσουμε όμως καμμιά φορά;

τι να πώ....

κουράστηκα.

PANOS-E60
02-10-11, 12:38
Κώστα, Αλέξη, Γιάννη, η μόνη διαφορά στα λεγόμενά μας μας είναι ότι εσείς σχολιάζετε τον τρόπο υπολογισμού των τεκμηρίων και έχετε δίκιο ότι είναι λανθασμένος σε πολλά σημεία, ενώ εγώ υπερασπίζομαι το δίκαιο της ύπαρξης του θεσμού των τεκμηρίων, τουλάχιστον μέχρι να αναπτυχθεί ένα πλήρες φορολογικό σύστημα που θα είναι σταθερό, δίκαιο προς όλους και ολοκληρωμένο (χωρίς τρύπες και παραθυράκια).

alexm
02-10-11, 15:35
Κώστα, Αλέξη, Γιάννη, η μόνη διαφορά στα λεγόμενά μας μας είναι ότι εσείς σχολιάζετε τον τρόπο υπολογισμού των τεκμηρίων και έχετε δίκιο ότι είναι λανθασμένος σε πολλά σημεία, ενώ εγώ υπερασπίζομαι το δίκαιο της ύπαρξης του θεσμού των τεκμηρίων, τουλάχιστον μέχρι να αναπτυχθεί ένα πλήρες φορολογικό σύστημα που θα είναι σταθερό, δίκαιο προς όλους και ολοκληρωμένο (χωρίς τρύπες και παραθυράκια).

Πανο,οοοοοοοοταν αναπτυχθει αυτο το φορολογικο συστημα και διορθωσει τα κακος κειμενα των τεκμηριων,εγω θα ειμαι στα κυπαρισσακια....και για να σε βοηθησω λιγο στο οοοοοοοοοοταν,τωρα συμπληρωνω το 1/4 της ζωης μου....:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

Υ.Γ: μην ελπιζουμε οτι το νεο φορολογικο νομοσχεδιο που ερχετε τον Οκτωβριο
θα βελτιωσει κατι,γιατι και να ηθελε η ισχυς του θα ειναι μεχρι την 7 δοση.....

PANOS-E60
02-10-11, 16:02
Πανο,οοοοοοοοταν αναπτυχθει αυτο το φορολογικο συστημα και διορθωσει τα κακος κειμενα των τεκμηριων,εγω θα ειμαι στα κυπαρισσακια....και για να σε βοηθησω λιγο στο οοοοοοοοοοταν,τωρα συμπληρωνω το 1/4 της ζωης μου....:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

Υ.Γ: μην ελπιζουμε οτι το νεο φορολογικο νομοσχεδιο που ερχετε τον Οκτωβριο
θα βελτιωσει κατι,γιατι και να ηθελε η ισχυς του θα ειναι μεχρι την 7 δοση.....

χα χα ! σε είχα γιά πιό αισιόδοξο ...
Εχεις τίποτα συγγενείς ή κολλητούς στην Αυστραλία ? Φτιάξε κατάσταση και φύγαμε παρεα !

stefm5
02-10-11, 16:27
τα τεκμήρια στα αυτοκίνητα είναι εκτός πραγματικότητας και επιπλέον δεν πρόκειται να αποδώσουν..
οι περισσότεροι μπερδεύουν το τεκμήριο αγοράς με το τεκμήριο χρήσης...αν εγώ αγόρασα ένα αυτοκίνητο 50 χιλίαρικα ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ότι πρέπει κάθε χρόνο να χαλάω τόσα για συντήρηση
το τεκμήριο αγοράς έχει μία λογική, αλλά το τεκμήριο χρήσης ΚΑΜΙΑ...γιατί πολύ απλά όλοι κάνουμε διαφορετική χρήση και διαφορετική συντήρηση ακόμη και στα ίδια αυτοκίνητα
επίσης είναι παντελώς αναποτελεσματικό για το πιάσιμο των μεγάλων 'ψαριών', γιατί είτε το υπεκαλύπτουν με χαοτική διαφορά, είτε καταθέτουν πινακίδες/πουλούν το όχημα

περιμένετε να δείτε τί απόδοση θα έχουν οι π@π@ριές που νομοθετούν

m_power_lunatic
03-10-11, 08:09
Aυτες τις ημερες αποφασιστηκαν-κλειδωσαν νεες φορολογικες π@π@ριες με αρχηγο τον αρχι-βλακα Μπενι.....αυξηση τελων και τεκμηριων για το επομενο χρονικο διαστημα 2012-2013 διαβαστε ολοκληρο το αρθρο.

https://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=391124&cid=6

stef
03-10-11, 09:03
Εντάξει γ@.....κε ο Δίας!!!
Οι άνθρωποι είναι απλά ΜΑΛΑΚΕΣ!!!
60% αύξηση στα τεκμήρια ?
Πάλι αύξηση τελών?
Έτσι θα μαζέψουν χρήματα?
Είναι βαθύτατα γελασμένοι..
Τι να πω... Πάω να βάλω αγγελία το αμάξι μου και να πάρω τα @ μου...

stefm5
03-10-11, 09:52
η λέξη ληστεία είναι μικρή για να αποτυπώσει αυτό που συμβαίνει..
εγώ δεν πουλάω τίποτα...ας έρθουν να μου το πάρουν οι ξεφτίλες
δε νομίζω να βγει αυτός ο χειμώνας

Z4 DCT
03-10-11, 10:01
Δηλαδη για ενα διαμερισμα που τωρα εχει τεκμηριο 6000, θα το παει 9600....:shok:
:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: συν ολα τα αλλα????......
Και το 3000 λιτρο απο 17800 θα το παει 28480,,........ααααααααααααααχαχ χαχαχαχαχαχαχαχ

Stamatis
03-10-11, 10:09
V
For ventouza



Αχαχαχαχαχαχα.

stef
03-10-11, 10:10
Δηλαδη για ενα διαμερισμα που τωρα εχει τεκμηριο 6000, θα το παει 9600....:shok:
:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: συν ολα τα αλλα????......
Και το 3000 λιτρο απο 17800 θα το παει 28480,,........ααααααααααααααχαχ χαχαχαχαχαχαχαχ

ΡΕ ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΚΑΛΑΑΑΑΑΑΑ
ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΑΑΑΑΑ

Z4 DCT
03-10-11, 10:11
V
For ventouza



Αχαχαχαχαχαχα.

Οι αλλαγές στους φόρους

Κατάργηση των φοροαπαλλαγών από το 2012 - Οροφή μείωσης φόρου από απαλλαγές 300 ευρώ το 2012
Αναθεώρηση των φορολογικών εκπτώσεων για παιδιά (tax credits)
Αύξηση κατά 60% των τεκμηρίων διαβίωσης
Αύξηση φορολογίας στα αυτοκίνητα και αύξηση των τελών κυκλοφορίας
Κατάργηση αφορολογήτων ορίων για πρώτη κατοικία και περιουσίας
Αύξηση του συντελεστή φόρου ακινήτων κατά 10% - 15% από το 2014
Κατάργηση των αντικειμενικών αξιών από το 2015 και υπολογισμός των επιβαρύνσεων με τις τρέχουσες εμπορικές τιμές
Αύξηση της φορολογίας καπνού με αλλαγή του τρόπου υπολογισμού
Αύξηση ειδικών φόρων κατανάλωσης στα αλκοολούχα
Ελάχιστη φορολογία στους ελεύθερους επαγγελματίες με αντικειμενικά κριτήρια (πρώτο βήμα το ετήσιο τέλος των 300 ευρώ)

Περικοπές σε συντάξεις/ επικουρικά

Μείωση επικουρικών συντάξεων
Ειδική εισφορά για τις επικουρικές άνω των 300 ευρώ
Περικοπές στις παροχές (επιδόματα ενοικίου, επιτοκίων κ.λ.π.) Οργανισμού Εργατικής Κατοικίας και Οργανισμού Εργατικής Εστίας (ταξίδια κ.λ.π.)
Μείωση επιδομάτων ανεργίας κα ικατάργηση των επιδομάτων σε εποχικά απασχολούμενους
Μείωση της βασικής σύνταξης του ΟΓΑ και των κατώτερων συντάξεων όλων των Ταμείων
Αύξηση εισφορών για νέουςασφαλισμένους στον ΟΓΑ
Αύξηση εισφορών στο Ταμείο των επιστημόνων και στον ΟΑΕΕ (ταμείο αυτοαπασχολουμένων)
Αλλαγή του τρόπου υπολογισμού των εφάπαξ βοηθημάτων (μετά τις περικοπές ως 30% στο Δημόσιο και στα ευγενή Ταμεία)
Μείωση συντάξεων ΟΤΕ


Αύξηση εισφορών στα ταμεία

Αύξηση κατά 40% της συμμετοχής των ασφαλισμένων σε φάρμακα και Ταμεία
Ενιαίες παροχές υγείας στα Ταμεία
Μείωση των επιδομάτων σε χρήμα προς ασφαλισμένους
Πληρωμή επίσκεψης και εξετάσεων από ανασφάλιστους στα εξωτερικά ιατρεία νοσοκομείων
Σύμβαση δημοσίων νοσοκομείων με ιδιωτικές ασφαλιστικές εταιρείες
Μείωση των επιδοτήσεων σε ορεινές και μειονεκτούσες περιοχές
Εφαρμογή του θεσμού της κάρτας εργασίας για όλους τους εργαζομένους
Σύσταση ταμείου ανεργίας (αλληλεγγύης) για τους ασφαλισμένους στον ΟΑΕΕ (εμπόρους, βιοτέχνες, ελεύθερους επαγγελματίες)



Σεξ....βιαιο.....με πολυ ξυλο.......χωρις καθολου ερωτα.........και σε αφηνει αι εγκυο στο τελος, χωρις να μπορεις να κανεις εκτρωση.....ΑΥΤΟ ΘΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ

Monsta
03-10-11, 10:14
Μια χαρά είμαστε, μη γκρινιάζετε Δευτεριάτικα. :p

bill_m3
03-10-11, 10:17
Λέει ο γιωργάκης στον βαγγελάκη, ρε συ αυτοί δεν διαμαρτύρονται καθόλου, άρα τα πάμε καλά, για κοίτα τι άλλο μπορείς να τους κάνεις, μάλιστα λέει ο βαγγελάκης!!!!

Η συνέχεια επί της οθόνης μας ...........

Z4 DCT
03-10-11, 10:19
Μια χαρά είμαστε, μη γκρινιάζετε Δευτεριάτικα. :p

Η πουτν@ την βροχη απο ψ@λες δεν την φοβαται.......:hystericalbs1:

S8N
03-10-11, 10:36
Διαβάστε την υπογραφή του Σταμάτη.

Τέτοια σοφία δεν έχει πει ούτε ο Pai Mei:

https://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTEZPu-Ra7Dapq4PzYMq-ukDv0dAZC3JefNpnBXSFu3DkjT5bYdMw

Εξηγούμαι:

Ας αυξήσουν όσο θέλουν τα τεκμήρια διαβίωσης. Ας μας ταράξουν στους φόρους. Ας βάλουν ό,τι αντικειμενικό κριτήριο επιθυμούν στους ελεύθερους επαγγελματίες. Αν δεν έχεις να πληρώσεις, δεν πληρώνεις. Ποιος ο λόγος λοιπόν να σκούζουμε? Μήπως και σωθούμε? Μπάλες.

Μ' αρέσει που σκεπτόμουν ν' άλλαζα και το Astra ο *******. Viva Opel muchachos amigos! Opel Astra para siempre!

Nino
03-10-11, 10:43
και ο pai mei απο γυναικα πηγε...
χαχαχαχαχα

ισως... λεω ισως θα πρεπει να γινουμε λιγοτερο ευκολοπιστοι "δημοσιονομικα" και περισσοτερο "ανυπακουοι" φορολογικα...

S8N
03-10-11, 10:58
και ο pai mei απο γυναικα πηγε...
χαχαχαχαχα

ισως... λεω ισως θα πρεπει να γινουμε λιγοτερο ευκολοπιστοι "δημοσιονομικα" και περισσοτερο "ανυπακουοι" φορολογικα...

Έτσι! Κι όταν χτυπήσουμε το όριο των 75.000 ευρώ, ας θυμηθούμε: Στην ψειρού όλα είναι τσάμπα! Φαγητό? Σεξ? Διαμονή? It's τσαμπα man!

alexm
03-10-11, 11:01
Διαβάστε την υπογραφή του Σταμάτη.

Τέτοια σοφία δεν έχει πει ούτε ο Pai Mei:

https://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTEZPu-Ra7Dapq4PzYMq-ukDv0dAZC3JefNpnBXSFu3DkjT5bYdMw

Εξηγούμαι:

Ας αυξήσουν όσο θέλουν τα τεκμήρια διαβίωσης. Ας μας ταράξουν στους φόρους. Ας βάλουν ό,τι αντικειμενικό κριτήριο επιθυμούν στους ελεύθερους επαγγελματίες. Αν δεν έχεις να πληρώσεις, δεν πληρώνεις. Ποιος ο λόγος λοιπόν να σκούζουμε? Μήπως και σωθούμε? Μπάλες.

Μ' αρέσει που σκεπτόμουν ν' άλλαζα και το Astra ο *******. Viva Opel muchachos amigos! Opel Astra para siempre!

Εφτουνος.....ο Pai Mei πρεπει να εχει Μ5......,κοντευουν να του πεταχτουν τα ματια εξω μολις ειδε το + 60% στα τεκμηρια των αυτοκινητων :th_Laie_67-1::hystericalbs1:

Monsta
03-10-11, 11:03
Αν δεν έχεις να πληρώσεις, δεν πληρώνεις.




Εδώ στείλανε σε συ Άρη σε γείτονα ειδοποιητήριο για 1.000 ευρώ, αλλιώς λέει θα του κατασχέσουνε κάτι αγροτεμάχια.

Nino
03-10-11, 11:06
Έτσι! Κι όταν χτυπήσουμε το όριο των 75.000 ευρώ, ας θυμηθούμε: Στην ψειρού όλα είναι τσάμπα! Φαγητό? Σεξ? Διαμονή? It's τσαμπα man!

Μεχρι τα 75000...καλα να'μαστε να χρωσταμε...
ασε που ως τοτε θα εχουν ανακαμψει οι τραπεζες και θα δινουν φοροδανεια-εισφοροδανεια :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

S8N
03-10-11, 11:13
Εδώ στείλανε σε συ Άρη σε γείτονα ειδοποιητήριο για 1.000 ευρώ, αλλιώς λέει θα του κατασχέσουνε κάτι αγροτεμάχια.

Δυο λύσεις υπάρχουν:

1. Πάει στη ΔΟΥ, κάνει ρύθμιση, πληρώνει τις δόσεις σε κέρματα του ενός λεπτού (αρκεί το ποσό της δόσης να είναι μικρότερο των 500 ευρώ γιατί τότε χρειάζεται επιταγή).

2. Ψωνίζει βαρέλια από 'κει που ο steliosm3 ψωνίζει φρένα, ζωγραφίζει πάνω τους το σήμα της πυρηνικής ενέργειας και τα εναποθέτει στα αγροτεμάχια. Γύρω από τα βαρέλια σκορπίζει νεκροκεφαλές ζώων. Βάζει ταμπέλα (πυροβολημένη) με μισοσβησμένες ασυναρτησίες περί μετάλλαξης της πανίδας και μολυσμένου υδροφόρου ορίζοντα. Ζωγραφίζει και μια νεκροκεφαλή με κόκκινη μπογιά. Το 'The hills have eyes" δεν το είδε χθες?

Samaro
03-10-11, 11:58
Γιάννη, τα τεκμήρια που ίσχυαν ως τώρα και με βάση τα οποία πολύς κόσμος απέκτησε περιουσιακά στοιχεία, ήταν γελοία χαμηλά. Εχεις δίκιο που δυσανασχετείς γιά τον αιφνιδιασμό, αλλά πρέπει να παραδεχτείς ότι ήταν γελοία, σαν να μην υπήρχαν.

Κάποια παιδιά που είναι ακόμα φοιτητές έχουν Ε46 Μ3. Τους έγραφε ο μπαμπας ένα δυάρι νοικιασμένο 350 ε το μήνα να δείχνουν κάποιο εισόδημα και είχαν Μ3 το όνομά τους. Είναι λογικό ?

Τα τεκμήρια έχουν στόχο κυρίως τους ελ. επαγγελματίες, μην έχεις καμμία αμφιβολία και αυτούς θα σκίσουν κυρίως. Πήρες είδηση πόσο έχουν μειωθεί τα cayenne στους δρόμους ? Να μιά καλή είδηση επιτέλους !
Κανείς μας δεν υποστηρίζει τα εισπρακτικά μέτρα, η λογική όμως λέει πως τα παραδείγματα του Σταμάτη είναι σωστά. Και όλοι μας μπορούμε νε σκεφτούμε δεκάδες άλλους στο περιβάλλον μας που επιτέλους θα φάνε αγγούρι από την Εφορία. Καιρός ήτανε ...

Θες να σου πω το δικό μου παράδειγμα ? Δουλεύω 23 χρόνια σε ιδιωτική τράπεζα. Κατάφερα να έχω 1 σπίτι 170 τμ ένα αμάξι 2.2 και το africa. Η γυναίκα μου επίσης 25 χρόνια σε ιδιωτική εταιρεία έχει ένα smart και μηδεν ακίνητα. Αυτά μπορέσαμε να κάνουμε και καλύπτουμε τα νεα τεκμήρια ανετότατα. Ο φόβος είναι μην απολυθούμε μονο. Το φόβο της "τσιμπίδας" τον αφήνω γιά άλλους που τον αξίζουν.
Τα ίδια έλεγα κι εγώ !!
Αλλά μετά άρχισαν οι μειώσεις στα εισοδήματα !!!(Να μην αναφέρω αναλυτικά δώρα Χριστουγένων, Πάσχα, μείωση συντάξεων κύριων και επικουρικών κλπ)
Και έρχεταιι συνέχεια !!
Και ενώ τα τεκμήρια ανεβαίνουν οι αποδοχές μου μειώνονται !
Γι'αυτό Πάνο μου, μην είσαι σίγουρος οτι σε 2 - 3 χρόνια θα καλύπτεις τα σημερινά περιουσιακά σου στοιχία με τα μελλοντικά σου εισοδήματα !!!

Ο σκοπός τους δεν είναι η φορολογική δικαιοσύνη ! Μία δεν δίνουν !!
Αλλα δεν είναι αυτό το θέμα μας !!! :original:

PANOS-E60
03-10-11, 12:00
Ρε που είναι ο Pitbul να ρίξει τσόντα στο πανί ? :th_Laie_67-1:

Z4 DCT
03-10-11, 12:06
Kυβικά Tεκμήριο 2012

1.200 4000----------------6400
1.300 4600
1.400 5.200
1.500 5.800
1.600 6.400---------------10240
1.700 7.000
1.800 7.600
1.900 8.200
2.000 8.800
2.100 9.700
2.200 10.600
2.300 11.500
2.400 12.400
2.500 13.300
2.600 14.200
2.700 15.100
2.800 16.000
2.900 16.900
3.000 17.800----------------28480
3.100 19.000
3.200 20.200
3.300 21.400
3.400 22.600
3.500 23.800
3.600 25.000
3.700 26.200
3.800 27.400
3.900 28.600
4.000 29.800
4.100 30.000
4.200 31.200
4.300 32.400
4.400 33.600
4.500 34.800
4.600 36.000
4.700 37.200
4.800 38.400
4.900 39.600
5.000 40.800
5.100 42.000
5.200 43.200
5.300 44.400
5.400 45.600
5.500 46.800
5.600 48.000
5.700 49.200
5.800 50.400
5.900 51.600
6.000 52.800

Ετσι γιατι ειμαι κωλοπαιδο.....για κανετε μονοι σας τον υπολογισμο σε αυτα με ενα 60% πανω σε καθε τιμη που εχουν δωσει για το 12......για τα σπιτια δε βαζω, γιατι θα πεσουν κορμια....
Εγω βαζω μονο τα δικα μου....

S8N
03-10-11, 12:11
Ετσι γιατι ειμαι κωλοπαιδο.....για κανετε μονοι σας τον υπολογισμο σε αυτα με ενα 60% πανω σε καθε τιμη που εχουν δωσει για το 12......για τα σπιτια δε βαζω, γιατι θα πεσουν κορμια....
Εγω βαζω μονο τα δικα μου....

Εγώ τον έκανα και τσούζει, αλλά υπάρχει και μια παρηγοριά: Τουλάχιστον δε δηλώνω 6.400 για... Toyota IQ.

Z4 DCT
03-10-11, 12:12
Εγώ τον έκανα και τσούζει, αλλά υπάρχει και μια παρηγοριά: Τουλάχιστον δε δηλώνω 6.400 για... Toyota IQ.

Παιζεις με τον πονο μου χτικιαρα!!!!:ranting2::ranting2:

alexm
03-10-11, 12:52
Kυβικά Tεκμήριο 2012

1.200 4000----------------6400
1.300 4600
1.400 5.200
1.500 5.800
1.600 6.400---------------10240
1.700 7.000
1.800 7.600
1.900 8.200
2.000 8.800
2.100 9.700
2.200 10.600
2.300 11.500
2.400 12.400
2.500 13.300
2.600 14.200
2.700 15.100
2.800 16.000
2.900 16.900
3.000 17.800----------------28480
3.100 19.000
3.200 20.200
3.300 21.400
3.400 22.600
3.500 23.800
3.600 25.000
3.700 26.200
3.800 27.400
3.900 28.600
4.000 29.800
4.100 30.000
4.200 31.200
4.300 32.400
4.400 33.600
4.500 34.800
4.600 36.000
4.700 37.200
4.800 38.400
4.900 39.600
5.000 40.800
5.100 42.000
5.200 43.200
5.300 44.400
5.400 45.600
5.500 46.800
5.600 48.000
5.700 49.200
5.800 50.400
5.900 51.600
6.000 52.800

Ετσι γιατι ειμαι κωλοπαιδο.....για κανετε μονοι σας τον υπολογισμο σε αυτα με ενα 60% πανω σε καθε τιμη που εχουν δωσει για το 12......για τα σπιτια δε βαζω, γιατι θα πεσουν κορμια....
Εγω βαζω μονο τα δικα μου....

Στο 5000 το 40800 ειναι λαθος,41800 ειναι το σωστο,προσεχε τι γραφεις γιατι θα με βγαλεις εκτος προυπολογισμου.....:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

Stamatis
03-10-11, 13:11
Ειπα να πεθανω σαν ηρωας αλλα στο τελος θα με πουν ******.

Stamatis
03-10-11, 13:11
M a l a k a

Z4 DCT
03-10-11, 13:21
Στο 5000 το 40800 ειναι λαθος,41800 ειναι το σωστο,προσεχε τι γραφεις γιατι θα με βγαλεις εκτος προυπολογισμου.....:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

Ok οτι πεις Αλεξη...οποτε το 41800+60%=66880:hystericalbs1: :hystericalbs1:


τωρα πως το λεπεις???

alexm
03-10-11, 13:37
Ok οτι πεις Αλεξη...οποτε το 41800+60%=66880:hystericalbs1: :hystericalbs1:


τωρα πως το λεπεις???

Μην παραπληροφορεις ρε.....Τσιπρ@ :th_Laie_67-1:,+60% ειναι τα τεκμηρια που αναφερεις thumb,οχι +60% πανω σε αυτα.

gnx
03-10-11, 13:44
Νομίζω οτι οι αυξήσεις ατα τεκμήρια για το νέο φορολογικό είναι αυτές οι οποίες είχαν ανακοινωσει τον ιουνιο. Τουλάχιστον αυτό συμπεραίνω απο τις εφημεριδες.

Z4 DCT
03-10-11, 14:06
Μην παραπληροφορεις ρε.....Τσιπρ@ :th_Laie_67-1:,+60% ειναι τα τεκμηρια που αναφερεις thumb,οχι +60% πανω σε αυτα.

Οχι...Αλεξη μου......αυτα τα τεκμηρια θα φανε το +60......εγω παντος ετσι καταλαβα

Z4 DCT
03-10-11, 14:07
Νομίζω οτι οι αυξήσεις ατα τεκμήρια για το νέο φορολογικό είναι αυτές οι οποίες είχαν ανακοινωσει τον ιουνιο. Τουλάχιστον αυτό συμπεραίνω απο τις εφημεριδες.

Ετσι σε αφηνουν να πιστεψεις για να μην κατεθεσει πινακιδες ο κοσμος.....μολις μπει το 12...τσαααααακ θα πεσει το ''πουλι'':th_Laie_67-1:

stef
03-10-11, 14:09
Οχι...Αλεξη μου......αυτα τα τεκμηρια θα φανε το +60......εγω παντος ετσι καταλαβα

Και εγώ αυτό καταλαβαίνω!!!
60% πάνω στα ήδη υπάρχοντα!!
Λε πούλ!!!

S8N
03-10-11, 14:11
Ετσι σε αφηνουν να πιστεψεις για να μην κατεθεσει πινακιδες ο κοσμος.....μολις μπει το 12...τσαααααακ θα πεσει το ''πουλι'':th_Laie_67-1:

Σα να 'χουν δίκιο τα παιδιά. Το ίδιο μου είπε και ο αδερφός μου. Αν έχουν δίκιο παλιοτρομολάγνε, ένα πράγμα σου λέω: Θα υποφέρεις όπως η γυναίκα του λαγού στο ανέκδοτο του Merlin.

S8N
03-10-11, 14:12
Και εγώ αυτό καταλαβαίνω!!!
60% πάνω στα ήδη υπάρχοντα!!
Λε πούλ!!!

Το ίδιο ισχύει και για σένα μωρή νυφίτσα!

hades7
03-10-11, 14:14
η κριση δημιουργει ροζ φοιτητριες τρεχω να βγαλω πασο....

Stamatis
03-10-11, 14:16
Αν καταθεσεις πινακιδες γλυτωνεις μονο το 50% του τεκμηριου.
Ετσι λεει ο νεος νομος.
Μπορει να μην το κυκλοφορεις αλλα το εχεις στην ιδιοκτησια σου.
Απλα επειδη δεν το κινεις πληρωνεις λιγοτερα.














(μη βαρατε)








Πλακα κανω

Nino
03-10-11, 14:17
εχει περασει καιρος..αλλα ας ξαναρωτησω αυτες τις αυξησεις στα τεκμηρια πιστευει κανεις οτι τις κανουν για να παρουν λεφτα??
ή για να ξεκαθαρισει η ηρα απο το σταρι??

stef
03-10-11, 14:18
Το ίδιο ισχύει και για σένα μωρή νυφίτσα!

Εγώ πρώτα θα ανοίξω μαζί σου να σου ρίξω την μισή Α.Ο και μετά θα πάω να το πετάξω στον Καιάδα!!!:hystericalbs1::th_Laie_67-1::hystericalbs1:

Stamatis
03-10-11, 14:18
εχει περασει καιρος..αλλα ας ξαναρωτησω αυτες τις αυξησεις στα τεκμηρια πιστευει κανεις οτι τις κανουν για να παρουν λεφτα??
ή για να ξεκαθαρισει η ηρα απο το σταρι??
Εγω νομιζω οτι εχουν βαλει στοιχημα ποτε θα πεσει ξυλο.

Nino
03-10-11, 14:20
Αν καταθεσεις πινακιδες γλυτωνεις μονο το 50% του τεκμηριου.
Ετσι λεει ο νεος νομος.
Μπορει να μην το κυκλοφορεις αλλα το εχεις στην ιδιοκτησια σου.
Απλα επειδη δεν το κινεις πληρωνεις λιγοτερα.














(μη βαρατε)








Πλακα κανω

ναι.. δωστους ιδεες τωρα...
:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

stef
03-10-11, 14:20
αυξησεις στα τεκμηρια πιστευει κανεις οτι τις κανουν για να παρουν λεφτα??
ή για να ξεκαθαρισει η ηρα απο το σταρι??

Τόσο καιρό μας έδιναν, τώρα ήρθε το pay back!!thumb

alexm
03-10-11, 14:24
Οχι...Αλεξη μου......αυτα τα τεκμηρια θα φανε το +60......εγω παντος ετσι καταλαβα

Λαθος καταλαβες Γιαννη,+60% στα τεκμηρια και +10% στα τελη κυκλοφοριας ειναι αυτα που ψηφιστικαν στο μεσοπροθεσμο... thumb

S8N
03-10-11, 14:25
Τόσο καιρό μας έδιναν, τώρα ήρθε το pay back!!thumb

Ευτυχώς έχουμε τον Στέφανο και θα καθαρίσει για μας. It's payback time motherfuckers! Ο Stef θα σας κάνει τα μούτρα κρέας!

Τι θα κάνεις ρε Stef? Θα τα στήσεις στα μαύρα σκοτάδια με το 740 του Βενιζέλου για να ρίξεις και σ' εκείνον τη μισή Α.Ο.?

Konstantinos E60
03-10-11, 14:29
Λαθος καταλαβες Γιαννη,+60% στα τεκμηρια και +10% στα τελη κυκλοφοριας ειναι αυτα που ψηφιστικαν στο μεσοπροθεσμο... thumb

Ουτε εσυ θέλεις να το πιστεψεις εεεε...????:th_Laie_67-1:

Πολυ αόριστο για να καταλάβουμε αν ειναι του μεσοπρόθεσμου ή όχι.Ας ελπισουμε να είναι του μεσοπρόθεσμου.

stef
03-10-11, 14:37
Λαθος καταλαβες Γιαννη,+60% στα τεκμηρια και +10% στα τελη κυκλοφοριας ειναι αυτα που ψηφιστικαν στο μεσοπροθεσμο... thumb

Μα +60% στα τεκμήρια έλεγε ο Γιάννης!thumb

S8N
03-10-11, 14:37
Ουτε εσυ θέλεις να το πιστεψεις εεεε...????:th_Laie_67-1:

Πολυ αόριστο για να καταλάβουμε αν ειναι του μεσοπρόθεσμου ή όχι.Ας ελπισουμε να είναι του μεσοπρόθεσμου.

Όπως και να 'χει, υπάρχει λύση:

https://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcR9gkVeGM9QVS4ZpbDUw_S_HzPdAhUFy EV3CvmuTjlGmYlVvzmu2c3Q3A1z

S8N
03-10-11, 14:39
Μα +60% στα τεκμήρια έλεγε ο Γιάννης!thumb

Από την πόλη έρχομαι και στην κορφή κανέλα, να βάλω το καπέλο μου να μη βραχεί η ομπρέλα...

ΟΙ ΑΥΞΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΗΚΑΝ ΤΑΥΤΙΖΟΝΤΑΙ Μ' ΕΚΕΙΝΕΣ ΤΟΥ ΜΕΣΟΠΡΟΘΕΣΜΟΥ. ΤΥΧΑΙΟ? ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ...

stef
03-10-11, 14:43
Ευτυχώς έχουμε τον Στέφανο και θα καθαρίσει για μας. It's payback time motherfuckers! Ο Stef θα σας κάνει τα μούτρα κρέας!

Τι θα κάνεις ρε Stef? Θα τα στήσεις στα μαύρα σκοτάδια με το 740 του Βενιζέλου για να ρίξεις και σ' εκείνον τη μισή Α.Ο.?


Σε εσένα τα λέω βρε νούμερο!!!
Χαχα, πουλάω, Ζ4 , το θές για το μοτέρ του?:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

S8N
03-10-11, 14:46
Σε εσένα τα λέω βρε νούμερο!!!
Χαχα, πουλάω, Ζ4 , το θές για το μοτέρ του?:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

Μωρέ θα το 'παιρνα αν...

αν...

ΑΝ...

https://www.youtube.com/watch?v=uRNCrzVHS0g&feature=related

stef
03-10-11, 14:50
Από την πόλη έρχομαι και στην κορφή κανέλα, να βάλω το καπέλο μου να μη βραχεί η ομπρέλα...

ΟΙ ΑΥΞΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΗΚΑΝ ΤΑΥΤΙΖΟΝΤΑΙ Μ' ΕΚΕΙΝΕΣ ΤΟΥ ΜΕΣΟΠΡΟΘΕΣΜΟΥ. ΤΥΧΑΙΟ? ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ...

Κοίτα να σοβαρευτείς και να αφήσεις τα μπαξίματα σε μπλιχλιμπίδια και sport button γιατί σε λίγο μας βλέπω στον Πόρο για μόνιμη προπαίδευση στα λιγνιτορυχεία της περιοχής...:th_Laie_67-1:

nikos-Mpacket
03-10-11, 14:55
.........................,τωρα συμπληρωνω το 1/4 της ζωης μου....:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

.................................................. ..


Αν καταθεσεις πινακιδες γλυτωνεις μονο το 50% του τεκμηριου.
Ετσι λεει ο νεος νομος.
Μπορει να μην το κυκλοφορεις αλλα το εχεις στην ιδιοκτησια σου.
Απλα επειδη δεν το κινεις πληρωνεις λιγοτερα.


(μη βαρατε)


Πλακα κανω

Και εκει που γελασα με το ποστ του νεανια Αλεξη αφου σκεφτηκα οτι θα περασει και τον Χαιλαντερ στα χρονια,ηρθε το ποστ του παιδιου της εργατιας να μας κανει να ξενερωσουμε.
Σταματη αν γινει κατι τετοιο να ξερεις οτι εχεις χρεωθει απο τωρα.

Stamatis
03-10-11, 15:16
Και εκει που γελασα με το ποστ του νεανια Αλεξη αφου σκεφτηκα οτι θα περασει και τον Χαιλαντερ στα χρονια,ηρθε το ποστ του παιδιου της εργατιας να μας κανει να ξενερωσουμε.
Σταματη αν γινει κατι τετοιο να ξερεις οτι εχεις χρεωθει απο τωρα.

Ωχ.
Δεν ετρωγα σκτα καλυτερα.

S8N
03-10-11, 16:07
Φοροκαταιγίδα με «ψαλίδι» στις απαλλαγές, αύξηση σε τεκμήρια και αντικειμενικές αξίες

https://news.in.gr/economy/article/?aid=1231131355

"Η αύξηση των φορολογικών εσόδων εκτιμάται ότι θα προέλθει από μέτρα που είχαν ανακοινωθεί στο πλαίσιο του Μεσοπρόθεσμου Προγράμματος και αναμένεται είτε να εφαρμοσθούν είτε να αποδώσουν πλήρως το νέο έτος, καθώς και από τις πρόσθετες φορολογικές παρεμβάσεις που ανακοίνωσε η κυβέρνηση στο πλαίσιο της διαπραγμάτευσης με την τρόικα."

Άρα άδικο είχε ο Ιεχωβάς του Περισσού!

Z4 DCT
03-10-11, 19:31
Φοροκαταιγίδα με «ψαλίδι» στις απαλλαγές, αύξηση σε τεκμήρια και αντικειμενικές αξίες

https://news.in.gr/economy/article/?aid=1231131355

"Η αύξηση των φορολογικών εσόδων εκτιμάται ότι θα προέλθει από μέτρα που είχαν ανακοινωθεί στο πλαίσιο του Μεσοπρόθεσμου Προγράμματος και αναμένεται είτε να εφαρμοσθούν είτε να αποδώσουν πλήρως το νέο έτος, καθώς και από τις πρόσθετες φορολογικές παρεμβάσεις που ανακοίνωσε η κυβέρνηση στο πλαίσιο της διαπραγμάτευσης με την τρόικα."

Άρα άδικο είχε ο Ιεχωβάς του Περισσού!

Στο ειπα δε στο ειπα ρε πικατσου!!!!.....θα μας μαμησουν χωρις ουτε καν ενα φιλακι....στεγνα και αντι για λιπαντικο θα βαλουν αμμο θαλασσης....

Z4 DCT
06-10-11, 10:17
Οριστε και ενα για να υπολογισετε το ειδικο τελος που θα πληρωσει ο καθενας για το σπιτι του.....

https://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22768&subid=2&pubid=63381457

Leonidas_E39
06-10-11, 10:41
636 Ευρω μου βγαζει οσο περιπου και τα τελη κυκλοφοριας στο 5αρι . Με τις υγειες μας. :ranting2::ranting2: :ranting2::ranting2: :ranting2::ranting2:

Stamatis
06-10-11, 10:42
636 Ευρω μου βγαζει οσο περιπου και τα τελη κυκλοφοριας στο 5αρι . Με τις υγειες μας. :ranting2::ranting2: :ranting2::ranting2: :ranting2::ranting2:

Λογικο.
Αφου η μαουνα που κυκλοφορας δεν θελει αδεια κυκλοφοριας, αλλα αδεια οικοδομης.

Leonidas_E39
06-10-11, 10:52
Λογικο.
Αφου η μαουνα που κυκλοφορας δεν θελει αδεια κυκλοφοριας, αλλα αδεια οικοδομης.


Γιατι Προεδρε Μαουνα , υπερωκεανιο θα το δεχομουνα :hystericalbs1::hystericalbs1:

Leonidas_E39
06-10-11, 11:01
Γιατι Προεδρε Μαουνα , υπερωκεανιο θα το δεχομουνα :hystericalbs1::hystericalbs1:

Ετσι μπορω να το νηολογήσω και θα με συμφερει αφου ειναι κατω απο 6 μετρα. :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Z4 DCT
06-10-11, 11:08
:hystericalbs1::hystericalbs1:


Λογικο.
Αφου η μαουνα που κυκλοφορας δεν θελει αδεια κυκλοφοριας, αλλα αδεια οικοδομης.

mojo
23-12-11, 09:39
Για τον υπολογισμό των τεκμηρίων διαβίωσης υπάρχει και αυτό
https://www.e-logistika.gr/content/%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%C E%BC%CF%8C%CF%82-%CF%84%CE%B5%CE%BA%CE%BC%CE%B7%CF%81%CE%AF%CF%89%C E%BD-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B2%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7%C F%82

ntinos
23-12-11, 11:57
Για τον υπολογισμο ποσα mm να ειναι το σχοινι υπαρχει ???