PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιθετικη οδηγηση...



katsaraios
07-07-11, 00:07
Στις καθημερινες μετακινησεις αλλα και σε ταξιδια σιγουρα εχει τυχει σε πολλους να διαπιστωσουν τον εκνευρισμο των "βιαστικων" και λιγο ανεγκεφαλων για τα ρισκα που παιρνουν με κινδυνο ατυχηματος...
αποψινο περιστατικο-
ανοδος Λ.Κηφισιας μετα την εξοδο απο το δαχτυλιδι ...
ειμαι δεξια και χωρις αμαξια πισω μου με 80 χλμ. και τελειωνοντας το δαχτυλιδι εχει δεξια τον παραδρομο που ενωνεται με την Λ.Κηφισιας και γινονται 3 οι λωριδες.
Εκει λοιπον μου πεταγεται απο δεξια ενα Ατος με φορα και αφου περναμε το φαναρι της ΗΒΗΣ ειμαστε διπλα -διπλα αυτος στα δεξια ,με κλεινη και καταλαβαινω οτι εχει πορεια για Μαρουσι στα αριστερα οπως ανεβαινουμε...
σταθερα με 80 εγω αρχιζει και κορναρει ο κλανας να κανω δλδ τι????
να κοψω να περασει ο υπουργος γιατι δεν αξιωνε να αφησει λιγο το γκαζακι και σαν κυριος να μπει δεξια αφου η κανονικη ροη της Λ.Κηφισιας εκει ειναι προς τα δεξια με στροφη και αυτος θελει να παει τερμα αριστερα χωρις φλας χωρις τπτ...
το σπαει και με το που περναει με μουτζωνει και σταματαει στο κοκκινο...
αν εγω τωρα πηγαινα απο πισω και κατεβαινα θα ειμασταν η οχι πιασμενοι τωρα????
θα ειχαμε συμφωνησει σε ποιος φταιει η θα ειχανε ανοιξει τιποτα κεφαλια??
ευτυχως με τα χρονια σε φορτηγα και ταξιδια εχω καταφερει να ξεπερναω τον θυμο και ας γινομαι λαλακας επειδη περα απο βρισιδι δεν αντιδρω παιρετερω....
:gr::gr:
για πειτε κανενα δικο σας περιστατικο...

zaharias
07-07-11, 00:37
Μπραβο για την υπομονη σου Γιωργο..
Καπως ετσι ειμαι και γω.. Απλα καμια φορα δεν κρατιεμαι.. Καποια στιγμη κανεις "μπαμ" αμα τα μαζευεις συνεχεια..
Αυτος ηθελε να κατεβεις κατω.. το σηκωνε ο οργανισμος του..
Μου τι δινει αμα φταινε που πουλανε και τσαμπουκα λες και εχουν δικιο..

Panos 316T
07-07-11, 00:38
Περιστατικα ουκ ολιγα απλως αυτο που κανω ειναι να το παιζω λιγο τρελιτσα στελνοντας φιλακια σαν το ανεκδοτο.

Βεβαια θυμαμαι το προσωπο μιας μητερας(ειδα το καρεκλακι πισω) οταν την πικαρα γιατι παραβιασε στοπ λεγοντας της "το παιδι σου μωρη κ@ργιολ@ θελεις να μεινει ορφανο;"

Α! Επαιζα μπουνιες 06:30 το πρωι με ωριμο κοστουμαρισμενο κυριουλι.
Παλια αυτα...τωρα μονο φιλακια

gant
07-07-11, 00:54
Απλά στρίβει ένα τσουλί αντικανονικά από μονόδρομο σε μονόδρομο που ανέβαινα και είχα φτάσει κι εγώ σχεδόν στην κορυφή για να στρίψω! Ευτυχώς ενώ ερχόνταν μετωπικά πάνω μου, τελευταία στιγμή φρενάρει και κόβει το τιμόνι.
Της λέω "καλά ρε από μονόδρονο σε μονόδρομο με χίλια?"
Γυρίζει και μου λέει, "Αντε μαμήσου ρε μαλάκα".
Ουδέν σχόλιον.

Skyline_IS
07-07-11, 01:08
H χειροτερη πατατα που εχω κανει ειναι στο δρομο για χαλκιδικη με κατευθυνση ν.μουδανια..

Θελω να προσπερασω,ο δρομος ειναι 2 λωριδες,βγαζω κανονικα φλας ελεγχω κλπ και προσπερναω.Πισω μου ενα γιαρις αρκετα μακρια με αναβοσβηνει τα φωτα..Τελειωνω την προσπεραση,μπαινω δεξια και συνεχιζω κανονικα.Οταν το γιαρις με φτανει,τον κοιταω και ο κυριος μου δειχνει το μεσαιο του δαχτυλο!!!

Στην αρχη δεν πολυ εδωσα σημασια αλλα μετα θολωσα.Πισω του προφυλακτηρα 120,140,160 να κορναρω σαν το τρελο,να αναβοσβηνω φωτα,καντηλια,να προσπαθω να μπω απο δεξια για να τον προσπερασω..Αυτος μεσα ειχε αλλαξει 10 χρωματα και ευτηχως για αυτον βγηκα προς φλογητα ενω αυτος συνεχισε ευθεια..Αν συνεχιζα και γω ευθεια και σταματουσαμε στο κλασσικο μποτιλιαρισμα πριν την εξοδο για 2ο ποδι δεν ξερω τι θα γινοταν..

Δεν ειμαι περηφανος για αυτο αλλα οταν ο αλλος κανει πατατα και παει να βγει απο πανω τρελαινομαι

katsaraios
07-07-11, 01:55
Απλά στρίβει ένα τσουλί αντικανονικά από μονόδρομο σε μονόδρομο που ανέβαινα και είχα φτάσει κι εγώ σχεδόν στην κορυφή για να στρίψω! Ευτυχώς ενώ ερχόνταν μετωπικά πάνω μου, τελευταία στιγμή φρενάρει και κόβει το τιμόνι.
Της λέω "καλά ρε από μονόδρονο σε μονόδρομο με χίλια?"
Γυρίζει και μου λέει, "Αντε μαμήσου ρε μαλάκα".
Ουδέν σχόλιον.
αυτο ειναι το χειροτερο να στη λενε και απο πανω

aristent
07-07-11, 07:56
...αντε και κατεβηκες κατω και του εριξες κανα δυο,θα γινει καλυτερος?

......εαν ειναι γυναικα θα αξιζει να λογομαχησεις???,..... γιατι αποκλειω να χτυπησεις:whistle:οσο και αν το θελεις!!! :original:

...αρα πολυ καλα εκανες Γιωργο που δεν δινεις σημασια, γιατι παντα υπαρχει η περιπτωση,οταν ξεφευγει η κατασταση να γινει πολυ τραγελαφικη η ακομη και τραγικη!!!


...εχουμε δει να βγαινουν μαχαιρια στο δρομο και συγκεκριμενα στη συναντηση των Ε60αριδων σε καποιο χωριο που σταματησαμε,καποιοι ασχετοι οδηγοι με εμας ηρθαν σε λογομαχια για ενα πολυ απλο θεμα προτεραιοτητας,ο ενας που ηταν 65αρης εβγαλε το χασαπομαχαιρο:shok: απο κατω απο το καθισμα με σκοπο να επιτεθει:thumbsdown:

,ο αλλος ηταν νεος αν θυμαμαι καλα γυρω στα 30 και τα ειχε παρει με το ηλικιακα πατερα του,ευτυχως ομως τον σταματησανε τον 65αρη οι ανθρωποι που ειχαν μαζευτει εκει, λογο του οτι ειχαν κλεισει και το δρομο.....εαν ηταν μονοι τους? που θα κατεληγε???

nik200
07-07-11, 11:04
εγω πιστευω οτι το προβλημα της επιθετικης οδηγησης..ειναι καθαρα και θεμα δικης μας αντιληψης περι ασφαλειας..επειδη ειμαι απο αυτους που εχω τρομαξει αρκετους, ναι να παραδεχομαστε τα λαθη μας....θεωρω οτι και ο αλλος πολλες φορες θα κανει το ιδιο..και "παντα μα παντα" κραταω μεγαλες αποστασεις..και προσεχω πολυ τα μηχανακια οταν προσπερνανε με τα οσα και ορισμενα που καθονται στην νεκρη γωνια του καθρεφτη μου..ειμαι της αποψης οτι οταν ειναι αδειος ο δρομος κανε οτι θες,παντα με καποιο οριο..αλλα μεσα στην κινηση..οσο πιο προβλεψιμες και ευκολες ειναι οι κινησεις μου, τοσο πιο ευκολα ο αλλος θα καταλαβει και την πορεια μου..και δεν θα προσπαθησει να "χωθει", να πατησει τα φρενα αποτομα..και γενικα να κανει οτι βλακεια του κατεβει..

Bassakos
07-07-11, 13:24
πανε 5 χρονια οταν το καλοκαιρι εκεινο για 6 συνεχομενα ΣΚ κατεβαινα στο χωριο λογο αν ανακαινισης που εκανα στο πατρικο μου σπιτι εκει , αυτο ειχε σαν συνεπεια καθε Σαββατο μεσημερι να πηγαινω πρως Πατρα και καθε Δευτερα πρωι επιστροφη Αθηνα για 6 συνεχομενα ΣΚ (εχει σημασια που το αναφερω)

το 3το ΣΚ λοιπν επιστρεφοντας την Δευτερα το πρωι καπου εξω απο το Ξυλοκαστρο και εχοντας μαζι και την μητερα μου, φθανω ενα Golf Gt το οποιο περιμενε να προσπερασει μια νταλικα, κοβω και εγω απο πισω του , καποια στιγμη αδειαζει ο δρομος κανονικα ξεκιναει την προσπεραση αυτος, ξεκιναω και εγω ολα οκ εως εδω! οταν τελειωσε την προσπεραση του (μαζι και εγω) και μπηκαμε ξανα στο ρευμα μας , εμεινα εγω αριστερα του αναψα τα φωτα δειχνοντας του οτι θελω να περασω και αυτον με βλεπει στον καθρευτη και δεν κανει δεξια, αλλα παταει , π αταω και εγω με το τοτε αμαξι που ειχα Golf II VR6 και αφου ειδε οτι δεν μπορει να μου φυγει , χωρις να ανεβουμε σε κμ δλδ στα 140-150 εκανε δεξια για να περασω

ολα ωραια και καλα εως εδω, κανοντας κανα κμ ποιο κατω συναντω αλλα φορτιγο και κοβω στα 80κμ εως να αδειασει ο δρομος να περασω, με φτανει ο τυπος λοιπον αρχιζει τα κορναρισματα να κανει χειρονομιες και να μου φωναζει απο το παραθυρο "κανε δεξια σταματα να σε γ@μ@σ@!!!!" επλικτος εγω τον κοιταω! λεω δεν ειμαστε καλα! κοιταξα ποιο προσεχτηκα μπας ηταν κανενας φιλος-γνωστος και μου κανει πλακα! λεω δεν ειναι δυνατον πλακα μου κανει! αμ ελα που δεν εκανε καμια πλακα! ουτε ηταν φιλος η γνωστος! αφου βλεπει οτι δεν του δινω σημασια μου ερχετε απο δεξια σφηνα, με τερμα ανοιχτο το παραθυρο του βγαζει εξω το χερι του , και πιανει τον δεξιο μου καθρευτη και προσπαθησε να μου τον ξεκολησει!!!! κανω τιμονια αριστερα απομακρινομαι απο αυτον και ξεκιναω προσπεραση θανατου με αλλα αμαξια να ερχονται απο το ανατιθετο ρευμα για να γλυτωσω απο τον μλκα που ειχε βγει εκτος εαυτου!

απο πισω αυτος ! με στρωνει στο κινηγη κανονικα! παταω το αμαξι εως τα 220κμ του κανω μια μεγαλη διαφορα σε αποσταση, αμ ελα που ειχε κινηση και επρεπε να κοψω......με το που κοβω με φτανει ξανα τα ιδια! !! φωτα! βρισιμο δεν δινω σημασια , παει ξανα να με προσπερασει απο δεξια, τον κλεινω και μου ερχετε απο αριστερα, του λεω τι θες? πας καλα? ? ? και τοτε μου κανει τιμονια για με βγαζει εξω απο τον δρομο....πλακωνομαι στα φρενα μενω πισω και μπαινει μπροστα μου! αρχιζε να φρεναρει για να με κανει να σταματησω,,,,,καποια στγμη του κανω μια σφηνα απο δεξια του φευγω, ξανα αρχιζει το κινιγητο, απομακρινομαι σιγα - σιγα αλλα ξανα κινηση οποτε θα ζουσα για 3τη φορα το ιδιο σεναριο......ολη αυτην την ωρα η μητερα μου διπλα ειχα αλλαξει 15 χρωμματα η γυναικα ουρλιαζε! ειχε βγει εκτος εαυτου και παρτακαλουσε τον θεο για την ζωη μας! .


ε λεω εως εδω ηταν! η θα σκοτωθουμε στο δρομο η θα πλακωθουμε στο ξυλο και οτι γινει! θα σταματησω! κσταματαω δεξια στην ΛΕΑ οχι σε παρκινγ χυμα δεξια σταματαει και αυτος αρχιζουμε τις μπουνιες , τον ριχνω κατω τις τρωει κανονικα , μετα ηρεμει , του εκανα καποιες ερωτησεις , "ρε φιλε γιατι ολα αυτα?" "επρεπε να φτασουμε εδω?" δνε πηρα καμια απαντηση μπηκε στο αμαξι του μπηκα στο δικο μου και φυγαμε, χωρις να με ενοχλησει ξανα !

μετα απο μια εβδομαδα! ιατι οπως ειπα και πριν επι 6 σκ εκανα το ιδιο δρομολογιο....
τον ξανασυνατω παιδια!!! ξανα στην εθνικη οδο αλλα στο υψος της κακιας σκαλας! ερχετε διπλα μου, μου λεει σταματα σε ενα παρκινγ θελω να μηλησουμε , να μη λεω πολλα , σταματησαμε μου ζητησε συγνωμη, οταν του ειπα μα γιατι ρε φιλε ΟΟΟΟΟΛΟ αυτο θα μπορουσμε να ειχα σκοτωθει , και 1002 αλλα πραγματα, δεν ελαβα ποτε μια σωστη απαντηση...

απο την ολη ιστορια ειμουν αρρωστοις ψυχολογικα για τουλαχιστον 2 μηνες, μεσα στο κεφαλι μου σβουριζαν παρα πολλα πραγματα σεκφτομουν ποσα θα μπορουσαν να ειχαν παει στραβα και ευτιχος δεν πηγαν! δεν ειμαι ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΑ ΚΑΘΟΛΟΥ περηφανος για το γεγονος οτι χτυπησα (ασχετα αν δεν ειχα αλλη επιλογη) εναν ανθρωπο μεσα στην μεση του δρομου !

εως να μου συμβει αυτο το γεγονος ειμουν γενικα πολυ εριστικος με τους αλλους οδηγους οταν με εβριζαν χωρις λογο, παντα απαντουσα αναλογα η και χειροτερα , απο τοτε εχω σκεφτει οτι ο αλλος που σε βριζει η εσυ τον βριζεις δεν ξερεις τι ανθρωπος ειναι, μπορει να εχει μαχαιρι μαζι του εως και οπλο (εχω ακουσει και αναλογες ιστοριες μ οπλακια στις 7 το απογευμα στην βουλιαγμενης)!η επισης να αρχισεις τις μπουνιες να πεσει κατω ο αλλος να χτυπησει ασχημα στο κεφαλι και να τρεχεις μετα για ολη σου την ζωη!

fanisk
07-07-11, 13:55
Bassako καλα του εκανες του μ@λακα, να ντρεποσουν αν του ειχες αφησει κανα κουσουρι ή στον τοπο. Ο τυπος τις εφαγε, πηρε το μαθημα του, και για να σου ζητησε συγγνωμη την επομενη φορα μαλλον δεν βριζει ουτε γυναικα στο δρομο πλεον.

Αντε με τον καθε καμμενο, ακου κλεισιμο στη καρμανιολα και ξηλωμα καθρεφτη!!

Andreas_E92
07-07-11, 14:45
Ένα σκηνικό που μου έχει μείνει είναι όταν μία φορά στην Ε.Ο. Αθηνών Κορίνθου με κατεύθυνση προς Αθήνα, έχω μόλις περάσει τα διόδια στην Ελευσίνα. Εκεί οι λωρίδες κυκλοφορίας είναι καμιά 300αριά (καλά πλάκα κάνω αλλά είναι 10+). Πληρώνω και έχοντας πιάσει την πιο δεξιά λωρίδα από τις 10, πηγαίνω όντως πολύ πολύ αργά (με 30-40 χλμ. ίσως) γιατί τακτοποιούσα τα ρέστα κ.λ.π. Από πίσω λοιπόν μου κολλάει αγροτικό, αρχίζει κόρνες, ανάβει φώτα κ.λ.π. για να πάω πιο γρήγορα! Του κάνω νόημα να αλλάξει λωρίδα και να πάει σε μία από τις άλλες 9+ και να με περάσει από αριστερά και αυτός τίποτα. Μουλάρωσα και εγώ, συνέχισα να πηγαίνω με 40, βαρέθηκε κι αυτός πήγε αριστερά και με πέρασε. So simple αλλά τόσο δύσκολο καμιά φορά αν δεν υπάρχει μυαλό!

Bassakos
07-07-11, 15:05
σιγουρα θα το ξανασκευτει να κανει μλκια ξανα! και απο την συμπεριφορα του ,εχω βγαλει το συμπερασμα οτι στανταρ την εχει πληρωσει και αλλος κοσμος τον τσαμπουκα του, αλλα μετα σκευτομουν οτι θα μπορουσα να του ειχα αφησει καποιο κουσουρι η στον τοπο οπως λες η να ειχαμε μηνυσεις για ξυλοδαρμο και παει λεγοντας! για αυτο και δεν αισθανομαι καλα για την ολη φαση! δεν ειναι καθολου ωραια η αισθηση του να χτυπας τον αλλον και να τον βλεπεις να ματωνει (του ανοιξε η μυτη , και εγω δεν εφυγα "αγρατζουνιστος" )ειμαστε ανθρωποι και οχι ζωα και το "ξυλο" πρεπει να ειναι η τελευταια επιλογη! και αν μπορεις να το αποφευγεις πρεπει να το κανεις! εγω δεν ειχα αλλη επιλογη ! ασχετα αν το τελος ηταν υπερ μου, θα μπορουσε να ηταν διαφορετικα τα πραγματα!

δεν ειχα παιξει ξυλο πιτσιρικας ουτε για πλακα και στα 29 μου επαιζα μπουνιες με εναν αγνωστο για την αξιοπρεπεια μου, για την περιουσια μου, και για την ιδια μου την ζωη , και της μητερα μου αν θες! βγηκε το "θυριο' απο μεσα μου για πρωτη φορα και αυτο με τρομαξε! δεν μου αρεσα, δεν ειμουν εγω! αλλα η συγκεκριμενη κατασταση με εφερε στα ακρα

katsaraios
29-08-11, 01:31
επεισοδιο Νο 2 τυπαρας με Χ5

Κατεβαζω τον ερωτα λογω γιορτης την Παρασκευη κατα τις 8 στο Alou fun park για να παμε για τα σχετικα στο kindom τρενακια,ελεφαντακια,καρου ζελ κλπ...
Εχει εναν μονοδρομο αναμεσα σε kindom -alou που και στις δυο πλευρες παρκαρουν οποτε μενει λιγος χωρος αν τυχον συναντηθουν 2 αυτοκινητα...
μπαινω λοιπον και απο την αρχη του δρομου καταλαβαινω οτι θα κανω κανα δυο γυρους αφου μεχρι το τελος του δρομου βλεπω παρκαρισμενα δεξια-αριστερα..
Ξεπροβαλει στη ακρη ,αντιθετα φυσικα ενα Χ5 και ερχεται αργα οπως και εγω προς το μερος μου..
Ναταλια-μπαμπα κοιτα ενα bmw ερχετε αναποδα...
εγω-ναι το βλεπω (ο ******ς απο μεσα μου)
Ναταλια-τι ωραιο μεγαλο αλλα πως θα περασουμε???:th_Laie_67-1:
εγω-θα σταματησει και θα κανει χωρο η πισω.

Ελα ομως που ο χωρος δεν με χωραγε και ο τυπος δεν ηθελε να κανει 5 μετρα πισω να με αφησει να φυγω,εντωμεταξυ ακομα δεν ερχεται κανεις πισω μου..
Αναβω μια τα φωτα μπας και αλλα τιποτα..

εγω-Θα κανεις λιγο πισω να περασω ??εισαι αντιθεταααα
Χ5- ελα σε παιρνει
εγω-δεν χωραει
Χ5- ελα ελα σε παιρνει(πιο δυνατα)
Ναταλια-μπαμπα αργουμε...
εγω-δεν χωραει κανε λιγο πισω εχει στροφη να περασω
Χ5-ελα ρε φιλε ,κουβας ειναι περνα..
εγω-κουβας ξεκουβας κανε πισω να τελειωνουμε με το κασονι σου ..δεν χωραμε και εισαι και αντιθετα...

Ερχονται απο πισω και αρχιζει το κορναρισμα,ωραια λεω θα πεσει γελιο...
Ο τυπος με οικογενεια μεσα αρχιζει να τα παιρνει και ερχεται ακριβως πανω στο φτερο του 307 ,λεω εδω ειμαστε κανω δεξια το ελαχιστο που βρηκα ηταν καθρεπτης απο οπελ και πραγματικα δεν χωραμε...
Κατεβαινει ο οδηγος του πισω οχηματος (εγω προσπαθω να εχω το παιδι καλμα που ηδη εχει ταραχτει) και αρχιζει ρεσιταλ με φωνες και χειρονομιες στον Χ5 :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
Αποφασιζει να κανει πισω ο "αρχοντας" με το βλεμμα του Νικολσον στον λυκανθρωπο και φτανει εκει που εστριψε ,οποτε εχουμε στροφη και χωρο να περασουμε ολοι οι αμοιροι με τα "κουβαδακια" μας.
Φτανοντας στο παραθυρο του και αφου βριζει μαλ@@ες κλπ του κανω ενα χαιρετισμο με το μεσοδακτυλο και φευγω...
Ναταλια-μπαμπα καλα τρελος ηταν και μας εβριζε??
εγω-μπα το αμαξι του φταιει που ειναι κασονι.:thumbsup:παμε για παιχνιδι ...
Ναταλια-τι κασονι μπαμπα BMW ηταν ..καλα δεν το ειδες???:hystericalbs1::hystericalbs1::hyster icalbs1:

ποσο σε ηρεμει η εννοια του παιδιου....

aristent
29-08-11, 07:39
:whistle:Γιωργο,αν κατεβαινες εσυ, δεν θα χρειαζοταν και πολυ ωρα για να κανει πισω!!!!....πολλες φορες τα αμαξια εχουν δυσαναλογο μεγεθος με τον κατοχο τους,,,,μαλλον δε σε "εκοψε" καλα εκει μεσα στο πεζω!!!:thumbsup:

...ομως παλι καλα που δε σε ρωτησε το παιδι για το ....."μεσοδακτυλο"!!!:original:

GEORGE316
29-08-11, 09:18
το χειροτερο ολων ειναι η κακη,κακιστη οδηγικη μας παδεια.
δε φτανει που κανουμε μ@λ@κιες στο δρομο,παμε να βγουμε και απο πανω...
νομιζω οτι ολοι μας το εχουμε κανει αυτο και δεν μας τιμα.θα επρεπε να μαθουμε να ζηταμε συγνωμη.οχι πως ετσι θα εξαφανιστουν τα ατυχηματα,διοτι τα λαθη ειναι ανθρωπινα,αλλα τουλαχιστον θα φυγει ο εκνευρισμος.
βεβαια μη ξεχναμε οτι ο δρομος πλεον παιζει το ρολο του γηπεδου της δεκαετιας 50 60 70...
εκτονωνει!!!!

S8N
29-08-11, 14:18
Ένα σκηνικό που δε θα ξεχάσω ποτέ συνέβη πριν 10+ χρόνια στη Νέα Ιωνία. Ήταν ξημερώματα και οδηγούσε η μητέρα μου με μένα συνοδηγό και πίσω τον αδερφό μου. Κάπου είχαμε χαθεί και ψάχναμε κάποιον για να μας προσανατολίσει. Λίγο πιο κάτω η μητέρα μου βλέπει δυο τύπους έξω από τα αυτοκίνητά τους να μιλάνε, οπότε σταματά και ανοίγει το παράθυρο του συνοδηγού.

Έλα όμως που δε μιλούσαν αλλά βριζόντουσαν. Πριν κατέβει όλο το παράθυρο στο X-Trail οι τύποι είχαν αρχίσει τις γροθιές. Η μάνα μου σε μια κρίση διορατικότητας/αλληλεγγύης, αντί να σανιδώσει την κωλοκάσα και να φύγει άρχισε να ρωτά για οδηγίες: "ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΙΤΕ!", "ΠΑΡΑΚΑΛΩ!" και άλλα τέτοια. Η γυναίκα ήταν στον κόσμο της μιλάμε.

Πάνω στον χαμό τρώει και κάτι ξώφαλτσες το NISSAN οπότε ο αδερφός μου της ούρλιαξε ν' αφήσει τις μλκίες και να φροντίσει να ξεκουμπιστούμε. Η μητέρα μου λοιπόν η οποία χρειάζεται ασκήσεις θάρρους για να κάνει κάτι τέτοιο, αφήνει το φρένο και πατάει το γκάζι με τους μλκες να πλακώνονται στο μπροστινό δεξί φτερό μας και τον αδερφό μου πίσω να ρίχνει χριστοπαναγίες. Οι δυο τύποι έπεσαν στον δρόμο, σταμάτησαν, σηκώθηκαν και άρχισαν να μας δείχνουν. Λέω στη μητέρα μου να επιταγχύνει, όσο εν πάσει περιπτώσει μπορεί να επιταγχύνει ένα αυτόματο X-Trail με τρεις (3) σχέσεις + overdrive. Εκείνη όμως τι κάνει? Κάνει 10 μέτρα και σταματάει στο πιο άκυρο φανάρι που έχετε δει ποτέ. Οι άλλοι αρχίζουν να έρχονται προς το μέρος μας κι εμείς είμαστε sitting ducks. Ευτυχώς το πράσινο άνοιξε γρήγορα κι έτσι εξαφανιστήκαμε με την ιλλιγγιώδη ταχύτητα των 15 km/h. Τουλάχιστον τους συμφιλιώσαμε. Το δύσκολο ήταν να εξηγήσει στον πατέρα μου τις λακκούβες στο καπώ, το φτερό και την πόρτα. Και τότε δεν υπήρχε η μέθοδος PDR.

Jimmakos
29-08-11, 15:31
1ο σκηνικό:

Βολτάριζα ανέμελος και γυρνούσα σπίτι, όπου σταματάω στο φανάρι που όπως έρχεσαι απο "παλιάγιαννη" (Κηφισιά) να βγείς Μελίσσια και σε βγάζει στα φανάρια του Jumbo!
Κάθομαι στο φανάρι και βλέπω δίπλα μου ένα θωρυκτό τζίπ με μια γκόμενα μέσα έτοιμη να κάνει εισβολή στο Ιράκ!
Αφού μίλαγε στο κινητό και εξιστορούσε στην άλλη κάρια φίλη της πως ο-*******-που-είχε-την-είχε-να-την-μπίπ-και-μετά-την-πέταξε-σαν-στημένη-λεμονόκουπα ανάβει πράσινο και ξεκινάμε.... Πηγαίνω με maximum 60km/h και στην ανοιχτή που σε βγάζει στην βάση του ναυτικού εγώ θέλω να πάω λεωφόρο Πεντέλης, το ίδιο και η γκόμενα και αρχίζει το σόου!
Κόβω γιατί σκέφτηκα θα κάνει μεγάλη μλκία, αμ δέ, κόβει και αυτή, πατάω γκάζι, πατάει και αυτή, κάνω νόημα κάνει και αυτή.... Έ ρε φούστη που μπλέξαμε λέω και είμαστε 10 μέτρα απο την νησίδα που με το ζόρι χωράει 1 αυτοκίνητο και 1 ποδήλατο πόσο μάλλον 2 αυτοκίνητα.... Με κλείνει σε σημείο να αγοράσω όλο το οικόπεδο με τα πεύκα!
Πλακώνομαι στα φρένα και με περνάει, μετά αφού περάσω και εγώ κόβει και με αρχίζει σε κάτι μπινελίκια με το γνωστό γλαφυρό Εκαλιώτικο στύλ:
"ΒΡΕ ΠΑΛΙΟΜΛΚΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΣ ΜΕ ΤΟ ΒΑΠΟΡΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΚΛΕΙΝΕΙΣ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΒΛΕΠΕΙΣ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΕ ΕΞΑΛΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΜΟΥ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΒΡΕ ΒΛΑΚΑ!"

Και έρχεται η απάντηση μου: "Κυρία μου επειδή σας είδα εν εξάλλω για αυτό σας άφηνα να περάσετε αλλά επειδή προφανώς είσασταν εν εξάλλω όπως λέτε για αυτό δεν καταλάβατε. Το μόνο που μπορώ να κάνω για σας είναι να πάμε σε ένα παρκάκι εδω κάτω, να στον δώσω να τον κολατσίσεις μπας και στανιάρεις μωρή ξεσκίστρα παλιο μπιπ, μπίπ, μπίπ, μπίπ, μπίπ, μπίπ, μπίπ! Αντε που μου μάθατε όλες στο βολάν ζώα.... ΑΝΤΕ ΠΛΥΝΕ ΚΑΝΑ ΠΙΑΤΟ ΜΩΡΗ!"

Αφού η γκόμενα έμεινε κόκκαλο και ζήτησε συγνώμη άναψα ένα τσιγάρο και μόλις άναψε πράσινο συνέχισα την πορεία μου....

Συμπέρασμα: Γυναίκες οδηγοί.... https://www.uk420.com/boards/public/style_emoticons/default/wanker.gif

StratosZ4
29-08-11, 15:36
Επειδη κυκλοφορει πολλη τρελα εκει εξω, ΗΡΕΜΙΑ παιδια.

katsaraios
29-08-11, 16:34
:whistle:Γιωργο,αν κατεβαινες εσυ, δεν θα χρειαζοταν και πολυ ωρα για να κανει πισω!!!!....πολλες φορες τα αμαξια εχουν δυσαναλογο μεγεθος με τον κατοχο τους,,,,μαλλον δε σε "εκοψε" καλα εκει μεσα στο πεζω!!!:thumbsup:

...ομως παλι καλα που δε σε ρωτησε το παιδι για το ....."μεσοδακτυλο"!!!:original:

χεχεχε το εκανα σαν τον Αντζα καποτε στη Λεωφορο,κολλημενο στη φαβοριτα να μην φαινεται πισωthumb

aristent
29-08-11, 16:38
χεχεχε το εκανα σαν τον Αντζα καποτε στη Λεωφορο,κολλημενο στη φαβοριτα να μην φαινεται πισωthumb

Ωχ,παει το θρεντ,.... θα γυρισει σε .......αθλητικα!!!!:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

Akis 330Ci
29-08-11, 17:28
Oλα τα 'βαρια' σκηνικα με μενα, εχουν γινει στη θανασιμη καρμανιολα (που δεν πληρωνω ποτε διοδια) Κορινθου-Πατρων .

zaharias
29-08-11, 19:39
το χειροτερο ολων ειναι η κακη,κακιστη οδηγικη μας παδεια.
δε φτανει που κανουμε μ@λ@κιες στο δρομο,παμε να βγουμε και απο πανω...
νομιζω οτι ολοι μας το εχουμε κανει αυτο..

Σωστος!!

Εμενα μου τη δινει που βλεπω αυτους που πανε αντικανονικα που δεν πτοουνται.. νομιζουν οτι εχουν και προτεραιοτητα.. ερχεται-δεν ερχεται κανεις, εκεινοι πανε..
Γιαυτο και μια φορα εκοψα σε ενα delivery το αιμα, (και ηταν και μεγαλος ανθρωπος και γνωστος μου, αλλα στα @@ γιατι εχω κουραστει με τους μ@λ@κες οταν βγαινω βολτα) πηγαινε ο δικος σου αντικανονικα και δεν εκοβε πουθενα, κοβω το τιμονι προς το μερος του και περναω ξυστα του..
Απο τοτε με βλεπει και δεν με χαιρεταει.. :th_Laie_67-1:

850CSI
30-08-11, 23:02
Το δικο μου περιστατικο ειναι το εξης Παω να περασω μια κεντρικη αρτηρια θεσ/κης την μοναστηριου ειναι σαν να πουμε προεκταση εγνατιας και,,,,,προαιρετικα Ηξερα οτι στο τελος της σχεδον κοντα πριν την αερογεφυρα μαινεμενης/κορδελιου ειναι οι γραμμες τρενου που ενταξει προεξεχουν καπως γιατι σε μερικα σημεια χαλασε ο ασφαλτος και,,,,,πιανωντας τερμα δεξια και ενδεχωμενος η Τακτικη μου εχοντας λαστιχα με προφιλ 25 και 30 απο 315/25/19 και 275/30/19 αντοιστιχα συμπεριλαμβανωμενου οι αναρτησοις απο το ///Μ8 ειναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κουτσουρα απ τη μανα τους και νιωθεις που λεει ο λογος και καρφιτσα στο δρομο περασα τοις γραμμες οχι με πρωτη αλλα με νεκρο ισα _ ισα κινωντας σε 3 λεπτα με το ρολοι βεβαια αν και ημουν στην δεξια τερμα λωριδα παλι ΟΛΟΙ ξερουμε τη ρουτινα της πολης τα παντα ρεουν γρηγορα απο παντου πισω μου δεξια ειχα ενα τουοτα και πιο πισω ενα πεζω 206 ολοκαινουργιο ενω οι αριστεροι περνουσαν αβερτα οι πισω μου περιμεναν.

φιλοι συμφορουμητες ΟΣΟ και να σας φανω Υπερβολικα απιστευτος σε ολη την φαση για να περασω τοις γραμμες ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΑ ουτε μπιπ..........
Εβλεπα απ τους καθρεπτες τα βλεμματα των πισω απλα καταλαβανε...........
Τι θελλω να πω μ αυτο????? στη βιεννη ενα αυστριακο θα το πλακωνα στα μπουκετα σε καπια παρομοια φαση οταν βγηκα εξω ειχε κλειδωθη μεσα τετιες κωλ@@δερφες ειναι ΟΛΟΙ σ αυτο το μπουρδ@λλοεθνος αυστρια_γερμανια και δε συμαζευεται ..........
φιλοι συμφορουμητες περασαν απο τα χερια μου 5 οχηματα : τα 2 στο εξωτερικο τα 3 Ελλαδα

το πρωτο FORD GRAN TORINO V8 με καρμπυρατερια τοτε μοντελλο 71 συνολικη κατοχη 4 μηνες χρονια του 84 στοις Η.Π.Α. απο τον 1μιση χρονο που ημουν την πρωτη φορα

Το δευτερο PEUGEOT 305 1,2ΛΙΤ. για οσους δεν το ξερουν μιαζει λιγο κατι σαν τετραθυρο καντετ μοντελλο χρονιας ουτε θυμαμαι παντως 70ετια στην κατοχη μου 1,5 χρονο

το τριτο OPEL ASCONA B 2.0 L που αγοτερα εγινε μετατροπη τριλλιτρο 6κιλινδρο σειρας 3.0L DOHC 24V μοτερ σασμαν απο ομεγα τριλιτρο 24βαλβιδα κατοχη 3 χρονια μαζι με το τεταρτο AUDI 80 78 μοντελλο το ειχα μαζι χωρις πινακιδες για ξυλα να κουβαλαω και σκαρα στον ουρανο και κοτσαδουρα ηταν Ηρωας.

Το πεμτο BMW ///M8CSI Αγορα το 2007 και τελοιωποιηση το 2008
Κατοχη,,,,,ΑΙΩΝΙΑ.

Με ολα τα αμαξια σε πανω απο μισο εκκ.χιλιομετρα με μοτο και αυτοκινητα Ι.Χ. αργοτερα και χωρια επαγγελματικη οδηγηση απο 5τονο φορτηγο λιανικης διανομης, Οδικη Βοηθεια 1 χρονο υπηρεσια παλι με φορτηγο επισκευες βλαβων πρωτης αναγκης η φορτομα.

Δεν εχω η αληθεια ειναι σε αλλα μερη της Ελλαδος Οδηγικη εμπειρια μονιμα αλλα στην θεσ/κη φιλοι συνφ/τες υπαρχει αγραφος αορατος νομος οδηγησης που τηρητε απο τοπικη φιλοτιμια και κεμπαρια στον οπιο προσαρμοστηκαν και εισερχομενοι ομογενεις απο ποντο_καυκασο και αλβανοι που ζουν μονιμα σαλ/κη.

ΠΟΤΕ δεν ειχα κανενα προβλημα στην Ελλαδα εκτος το Μπ@ρδελλο που ακουει στο ονομα αυστρια.Γιατι απλως ξερω την παραδοση και νοοτροπια των δικων μου. (Νομος θεσ/κης που οδηγησα στο μεγιστο)

S8N
30-08-11, 23:16
Off topic:

Famous Ford Gran Torino owners:

1. Starky & Hutch (ομώνυμη τηλεοπτική σειρά)

2. Walt Kowalski (Gran Torino, 2008, starring Clint Eastwood)

3. Giorgaras (Greek stallion, BMW M8 CSI owner)

katsaraios
30-08-11, 23:25
Το δικο μου περιστατικο ειναι το εξης Παω να περασω μια κεντρικη αρτηρια θεσ/κης την μοναστηριου ειναι σαν να πουμε προεκταση εγνατιας και,,,,,προαιρετικα Ηξερα οτι στο τελος της σχεδον κοντα πριν την αερογεφυρα μαινεμενης/κορδελιου ειναι οι γραμμες τρενου που ενταξει προεξεχουν καπως γιατι σε μερικα σημεια χαλασε ο ασφαλτος και,,,,,πιανωντας τερμα δεξια και ενδεχωμενος η Τακτικη μου εχοντας λαστιχα με προφιλ 25 και 30 απο 315/25/19 και 275/30/19 αντοιστιχα συμπεριλαμβανωμενου οι αναρτησοις απο το ///Μ8 ειναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κουτσουρα απ τη μανα τους και νιωθεις που λεει ο λογος και καρφιτσα στο δρομο περασα τοις γραμμες οχι με πρωτη αλλα με νεκρο ισα _ ισα κινωντας σε 3 λεπτα με το ρολοι βεβαια αν και ημουν στην δεξια τερμα λωριδα παλι ΟΛΟΙ ξερουμε τη ρουτινα της πολης τα παντα ρεουν γρηγορα απο παντου πισω μου δεξια ειχα ενα τουοτα και πιο πισω ενα πεζω 206 ολοκαινουργιο ενω οι αριστεροι περνουσαν αβερτα οι πισω μου περιμεναν.

φιλοι συμφορουμητες ΟΣΟ και να σας φανω Υπερβολικα απιστευτος σε ολη την φαση για να περασω τοις γραμμες ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΑ ουτε μπιπ..........
Εβλεπα απ τους καθρεπτες τα βλεμματα των πισω απλα καταλαβανε...........
Τι θελλω να πω μ αυτο????? στη βιεννη ενα αυστριακο θα το πλακωνα στα μπουκετα σε καπια παρομοια φαση οταν βγηκα εξω ειχε κλειδωθη μεσα τετιες κωλ@@δερφες ειναι ΟΛΟΙ σ αυτο το μπουρδ@λλοεθνος αυστρια_γερμανια και δε συμαζευεται ..........
φιλοι συμφορουμητες περασαν απο τα χερια μου 5 οχηματα : τα 2 στο εξωτερικο τα 3 Ελλαδα

το πρωτο FORD GRAN TORINO V8 με καρμπυρατερια τοτε μοντελλο 71 συνολικη κατοχη 4 μηνες χρονια του 84 στοις Η.Π.Α. απο τον 1μιση χρονο που ημουν την πρωτη φορα

Το δευτερο PEUGEOT 305 1,2ΛΙΤ. για οσους δεν το ξερουν μιαζει λιγο κατι σαν τετραθυρο καντετ μοντελλο χρονιας ουτε θυμαμαι παντως 70ετια στην κατοχη μου 1,5 χρονο

το τριτο OPEL ASCONA B 2.0 L που αγοτερα εγινε μετατροπη τριλλιτρο 6κιλινδρο σειρας 3.0L DOHC 24V μοτερ σασμαν απο ομεγα τριλιτρο 24βαλβιδα κατοχη 3 χρονια μαζι με το τεταρτο AUDI 80 78 μοντελλο το ειχα μαζι χωρις πινακιδες για ξυλα να κουβαλαω και σκαρα στον ουρανο και κοτσαδουρα ηταν Ηρωας.

Το πεμτο BMW ///M8CSI Αγορα το 2007 και τελοιωποιηση το 2008
Κατοχη,,,,,ΑΙΩΝΙΑ.

Με ολα τα αμαξια σε πανω απο μισο εκκ.χιλιομετρα με μοτο και αυτοκινητα Ι.Χ. αργοτερα και χωρια επαγγελματικη οδηγηση απο 5τονο φορτηγο λιανικης διανομης, Οδικη Βοηθεια 1 χρονο υπηρεσια παλι με φορτηγο επισκευες βλαβων πρωτης αναγκης η φορτομα.

Δεν εχω η αληθεια ειναι σε αλλα μερη της Ελλαδος Οδηγικη εμπειρια μονιμα αλλα στην θεσ/κη φιλοι συνφ/τες υπαρχει αγραφος αορατος νομος οδηγησης που τηρητε απο τοπικη φιλοτιμια και κεμπαρια στον οπιο προσαρμοστηκαν και εισερχομενοι ομογενεις απο ποντο_καυκασο και αλβανοι που ζουν μονιμα σαλ/κη.

ΠΟΤΕ δεν ειχα κανενα προβλημα στην Ελλαδα εκτος το Μπ@ρδελλο που ακουει στο ονομα αυστρια.Γιατι απλως ξερω την παραδοση και νοοτροπια των δικων μου. (Νομος θεσ/κης που οδηγησα στο μεγιστο)

Γιωργο ποιος ειναι ρε φιλε ο ΑΓΡΑΦΟΣ νομος οδηγησης εκει ??
γιατι μπορει να ερθω ρε φιλε μην με βριζουνε τα τζιμανια:th_Laie_67-1:

850CSI
31-08-11, 11:31
Γιωργο ποιος ειναι ρε φιλε ο ΑΓΡΑΦΟΣ νομος οδηγησης εκει ??
γιατι μπορει να ερθω ρε φιλε μην με βριζουνε τα τζιμανια:th_Laie_67-1:

και ομως εχω κανει και γω στραβες απο απροσεξια που θα μπορουσαν να φερουν θανατηφορο ειδικα με το πρωτο μου αμαξιεν ελλαδι το πεζω οπως π.χ.μια φαση που βγηκα στο περιφεριακο απο την εξοδο ευοσμου γιατι αργουσε το φαναρι βγαινω κανοντας ελενχο περναω και πηγαινοντας για αερογεφυρα σταματαω στο φαναρι ανω Ηλιουπολης εκει βλεπω να φωναζει οργισμενα ενα ατομο στην ηλικια μου καμια 100+ κιλα και μου λεει να ανοιξω το παραθυρο ανοιγω μου λεει μετα: Που πας ρε θα με σκοτωνες δε με ειδες απο πανω πλακωμενος κατεβαινα και γω δε ξερω πως το μαζεψα ,,,,η αληθεια ειναι σαστισα , με τι εισαι! ρωταω με το γκολφακι πισω λεει ετρεξα σα τρελλος να σε προλαβω λεω οχι ρε γ@μ@το η αληθεια ειναι δε προσεξα τη μερια εκεινη αριστερα ειναι καργα κατηφορικη ανοιχτη στροφη δεν εχεις καθολου οπτικο πεδιο πανω απο 80 μετρα ,,,,,φιλαρακι λεω δυο βδομαδες εχω που το πηρα ειμ ακομα με τη συνηθεια απ το τσε τζετ (CZ μοτο made in czehoslovakia) 350 διχρονο που ειχα
αδερφακι,,,,ενταξει λεει και γω 1μιση χρονο το χω ειχα το ερ ντε το τρισημιση το δωσα χειμωνες δε βαστουσα αλλο,,,,,ειπαμε διαφορα,,,,το μηχανακι τοτε μαζι με το λαδι στο ντεποζιτο εκαιγε (σχεδον οσο το πεζω) με το που φευγουμε ακουω
αδερφακι,,,,ενταξει συγνωμη για τη φαση
οχι οχι καθολου του λεω ,,,επρεπε,,,,,, κατι τετιες περιπτωσεις να με ξυπνανε πριν ειναι αργα ,,,,
και χαιρετησε γελωντας.
αυτη ειναι οταν θελλω να πω ο αγραφος οδικος νομος σαλονικης το οτι εφτεξα ΚΑΙ ΔΕΝ προσεξα ειναι πλεον ντε φακτο δε πα να παραστησω το μ@λ@κα και αυτο ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΠΑΝΤΑ στη σαλονικη (τουλαχιστον απο την εμπειρια σ ολη μου τη ζωη) καμια σχεση με τη μπαστ@ρδομαζα αυστρια_ γερμανια

pilot
01-09-11, 02:10
καλά ρε Γιωργάρα είχες 350 δίχρονο και φοβήθηκες που σε είπα να σε πάω μια βόλτα με το δικό μου το χρέπι???

850CSI
01-09-11, 11:31
καλά ρε Γιωργάρα είχες 350 δίχρονο και φοβήθηκες που σε είπα να σε πάω μια βόλτα με το δικό μου το χρέπι???

:th_Laie_67-1:εκεινο κει το διχρονο το τσεχικο JAWA350 μη νομιζεις εχει καμια σχεση οπως το νι ες αρ! η αλλα διχρονα πιστολια που ξερης η δεν ηταν ΟΥΤΕ η σκια απο το παλαιοτερο διχρονο Ιαμαχα ερ ντε τρισημιση
με το δικο σου ηταν σαν ενα αρχαιο τοξο σε συγκριση με το αυτομοτο λευζερ οπλο το τωρινο:th_Laie_67-1:
εδω οταν περνουσε τα 130 το τιμονι πηγαινε σαν κομπρεσερ ασφαλτου χουουουουου χουχουχαχαχαχα:th_Laie_67-1:μ αρεσε που το κοντερ εγραφε και 160 ,,,,,και με το που περνουσε τα 120 η βελονα κλωθογυρνουσε μεσα σαν τρελη πανω-κατω :th_Laie_67-1::hystericalbs1:

JordanX3
01-09-11, 13:28
Γιωργο ποιος ειναι ρε φιλε ο ΑΓΡΑΦΟΣ νομος οδηγησης εκει ??
γιατι μπορει να ερθω ρε φιλε μην με βριζουνε τα τζιμανια:th_Laie_67-1:
Ο αγραφος νόμος είναι ότι αν δεν μοιάζεις ΠΑΟΚακι, μάλλον την έβαψες:original:
Μπορώ να έρθω για παρέα να σε βοηθήσωthumb

nikos-Mpacket
01-09-11, 14:13
στην θεσ/κη φιλοι συνφ/τες υπαρχει αγραφος αορατος νομος οδηγησης που τηρητε απο τοπικη φιλοτιμια και κεμπαρια στον οπιο προσαρμοστηκαν και εισερχομενοι ομογενεις απο ποντο_καυκασο και αλβανοι που ζουν μονιμα σαλ/κη.



Γιωργο ποιος ειναι ρε φιλε ο ΑΓΡΑΦΟΣ νομος οδηγησης εκει ??
γιατι μπορει να ερθω ρε φιλε μην με βριζουνε τα τζιμανια:th_Laie_67-1:


Ο αγραφος νόμος είναι ότι αν δεν μοιάζεις ΠΑΟΚακι, μάλλον την έβαψες:original:
Μπορώ να έρθω για παρέα να σε βοηθήσωthumb

Πλακα στην πλακα μπορει να υπαρχει καποιος αγραφος νομος στην Σαλονικη οπως λεει ο Γιωργος και να τον εχουν εμπεδωσει και οι αλλοδαποι που μενουν πια εκει αλλα το βλεπω δυσκολο να το εμπεδωσει καποιος Αθηναιος με τους ρυθμους που υπαρχουν εδω κατω και στον τροπο που εχουν-με μαθει οι περισοτεροι.
Παντως για να γελασουμε και λιγο ειναι σιγουρο οτι στην Χαλκιδικη αν εχεις Αθηναικες πινακιδες ακους τα μπινελικια σου και για ασημαντη αφορμη.

Το εχω ζησει παλιοτερα οπου με βριζανε 3 αυτοκινητα γιατι ακουσων ακουσων εκοψα να στριψω δεξια,κανονικα με φλας,για να μπω στο ξενοδοχειο και επειδη ηταν και αλλα αυτοκινητα μπροστα μου δεν χωρουσα και εμεινα ο μισος στον δρομο και τους ενοχλουσα,το τι ακουσα εγω αλλα και η Αθηνα δεν λεγεται και για την Αθηνα σκασιλα μου αλλα για μενα με πειραξε.

Και για να το κανω ακομα πιο αστειο το περιστατικο:
https://www.youtube.com/watch?v=nBZH4hL1YXY"]https://www.youtube.com/watch?v=nBZH4hL1YXY


Βεβαια αυτο θα μπορουσε να ειχε γινει σε οποιαδηποτε περιοχη της Ελλαδας αλλα εγω εκει εχω την εμπειρια μου.

850CSI
01-09-11, 14:15
Ο αγραφος νόμος είναι ότι αν δεν μοιάζεις ΠΑΟΚακι, μάλλον την έβαψες:original:
Μπορώ να έρθω για παρέα να σε βοηθήσωthumb

μπα Ιορδανη για μενα προσωπικα αν και απο μικρος απ τα νηπια εχω μεγαλωση Παοκτσης αλλα ναι ρε φιλαρακο δεν ειμαι και κανας καφρος φανατικος π.χ. αν θες πιστεψε εχω κολλητους πολυ καλη φιλια με ατομο που μενει εδω σπουδασε εδω καταγετε απ τη παργα και ειναι Γαυρος αλλα ειναι ο καλυτερος φιλος για μενα
τι πανα πει αυτο!!!!! εχει τυχει να δουμε και πολλα ντερμπυ μαζι αλλα για μενα παντα μετρουσε το αθλητικο πνευμα μεσα στον αγωνιστηκο χωρο και τιποτα εξω απο κει γιατι να καθομαι να ασχολουμε με καφριλες ,θυρα 4 αηδιες, μπλοκα απ τα τεμπη ξερω γω και τριχες.
ξερεις τι ξελω να πω αυτο που μετραει ειναι η πιοοτητα ατομου και οχι ξερω γω νοοτρωπιες γκεμια στα ματια για κατεστημενα και οτι αλλο θες

ειναι οντως Βλακεια να μην παραδεχετε καπιος οτι μεσ στην ελλαδα ο Παναθηναικος_Ολυμπιακος εχουν ξεφυγει ετη πλεον ουτε ο Βορρας ουτε και καμια αεκ μπορει πλεον να τους φταση και οι δυο τους πλεον θα μοιραζονται την πιτα (πρωταθληματα και κυπελα)

αφου σπονσαρονται εκκατομμυρια δε λεω οτι παιρνουν τα ονοματα αλλα τουλαχιστον για ελλαδα κανουν τη διαφορα

Βαλε απο νταιφα σαλιαρελη με προτασωφ_λιτοφτσενκο απο κοκκαλη τωρα με μαρινακη και δε συμαζευετε

για μενα το λυπητερο ειναι πως ΑΥΤΟΙ οι λεφταδες ειναι και καβουραδες γιατι ουδεποτε δεν διεθεσαν το χρημα για μια σουπερ ομαδα να βγαλουν και εκτος των ελλ. συνορων.
Ξερεις γιατι στο λεω αυτο????? Γιατι π.χ. αυτη τη στιγμη που μιλαμε ΔΕ σου λεω πολλα να η Λατσιο να ρθη που δε βλεπετε τωρα στο καμπιονατο το Παναθηναικο_Ολυμπιακο θα στους διαλυση ακομα και εδω μεσα δε θα χαση.

Nino
01-09-11, 20:18
Ο αγραφος νόμος είναι ότι αν δεν μοιάζεις ΠΑΟΚακι, μάλλον την έβαψες:original:
Μπορώ να έρθω για παρέα να σε βοηθήσωthumb

παοκακι ειναι ο γιος σου!!!που ειναι μικρος, εμεις ειμαστε παοκια!!!
ο αγραφος νομος ειναι οτι στο δρομο δεν νευριαζουμε με τους παραξενους...
και ως ενδειξη σεβασμου αν πας σε ταβερνα πινεις toumba libre!!!
:hystericalbs1:

kplc16
01-09-11, 21:31
πανε 5 χρονια οταν το καλοκαιρι εκεινο για 6 συνεχομενα ΣΚ κατεβαινα στο χωριο λογο αν ανακαινισης που εκανα στο πατρικο μου σπιτι εκει , αυτο ειχε σαν συνεπεια καθε Σαββατο μεσημερι να πηγαινω πρως Πατρα και καθε Δευτερα πρωι επιστροφη Αθηνα για 6 συνεχομενα ΣΚ (εχει σημασια που το αναφερω)

το 3το ΣΚ λοιπν επιστρεφοντας την Δευτερα το πρωι καπου εξω απο το Ξυλοκαστρο και εχοντας μαζι και την μητερα μου, φθανω ενα Golf Gt το οποιο περιμενε να προσπερασει μια νταλικα, κοβω και εγω απο πισω του , καποια στιγμη αδειαζει ο δρομος κανονικα ξεκιναει την προσπεραση αυτος, ξεκιναω και εγω ολα οκ εως εδω! οταν τελειωσε την προσπεραση του (μαζι και εγω) και μπηκαμε ξανα στο ρευμα μας , εμεινα εγω αριστερα του αναψα τα φωτα δειχνοντας του οτι θελω να περασω και αυτον με βλεπει στον καθρευτη και δεν κανει δεξια, αλλα παταει , π αταω και εγω με το τοτε αμαξι που ειχα Golf II VR6 και αφου ειδε οτι δεν μπορει να μου φυγει , χωρις να ανεβουμε σε κμ δλδ στα 140-150 εκανε δεξια για να περασω

ολα ωραια και καλα εως εδω, κανοντας κανα κμ ποιο κατω συναντω αλλα φορτιγο και κοβω στα 80κμ εως να αδειασει ο δρομος να περασω, με φτανει ο τυπος λοιπον αρχιζει τα κορναρισματα να κανει χειρονομιες και να μου φωναζει απο το παραθυρο "κανε δεξια σταματα να σε γ@μ@σ@!!!!" επλικτος εγω τον κοιταω! λεω δεν ειμαστε καλα! κοιταξα ποιο προσεχτηκα μπας ηταν κανενας φιλος-γνωστος και μου κανει πλακα! λεω δεν ειναι δυνατον πλακα μου κανει! αμ ελα που δεν εκανε καμια πλακα! ουτε ηταν φιλος η γνωστος! αφου βλεπει οτι δεν του δινω σημασια μου ερχετε απο δεξια σφηνα, με τερμα ανοιχτο το παραθυρο του βγαζει εξω το χερι του , και πιανει τον δεξιο μου καθρευτη και προσπαθησε να μου τον ξεκολησει!!!! κανω τιμονια αριστερα απομακρινομαι απο αυτον και ξεκιναω προσπεραση θανατου με αλλα αμαξια να ερχονται απο το ανατιθετο ρευμα για να γλυτωσω απο τον μλκα που ειχε βγει εκτος εαυτου!

απο πισω αυτος ! με στρωνει στο κινηγη κανονικα! παταω το αμαξι εως τα 220κμ του κανω μια μεγαλη διαφορα σε αποσταση, αμ ελα που ειχε κινηση και επρεπε να κοψω......με το που κοβω με φτανει ξανα τα ιδια! !! φωτα! βρισιμο δεν δινω σημασια , παει ξανα να με προσπερασει απο δεξια, τον κλεινω και μου ερχετε απο αριστερα, του λεω τι θες? πας καλα? ? ? και τοτε μου κανει τιμονια για με βγαζει εξω απο τον δρομο....πλακωνομαι στα φρενα μενω πισω και μπαινει μπροστα μου! αρχιζε να φρεναρει για να με κανει να σταματησω,,,,,καποια στγμη του κανω μια σφηνα απο δεξια του φευγω, ξανα αρχιζει το κινιγητο, απομακρινομαι σιγα - σιγα αλλα ξανα κινηση οποτε θα ζουσα για 3τη φορα το ιδιο σεναριο......ολη αυτην την ωρα η μητερα μου διπλα ειχα αλλαξει 15 χρωμματα η γυναικα ουρλιαζε! ειχε βγει εκτος εαυτου και παρτακαλουσε τον θεο για την ζωη μας! .


ε λεω εως εδω ηταν! η θα σκοτωθουμε στο δρομο η θα πλακωθουμε στο ξυλο και οτι γινει! θα σταματησω! κσταματαω δεξια στην ΛΕΑ οχι σε παρκινγ χυμα δεξια σταματαει και αυτος αρχιζουμε τις μπουνιες , τον ριχνω κατω τις τρωει κανονικα , μετα ηρεμει , του εκανα καποιες ερωτησεις , "ρε φιλε γιατι ολα αυτα?" "επρεπε να φτασουμε εδω?" δνε πηρα καμια απαντηση μπηκε στο αμαξι του μπηκα στο δικο μου και φυγαμε, χωρις να με ενοχλησει ξανα !

μετα απο μια εβδομαδα! ιατι οπως ειπα και πριν επι 6 σκ εκανα το ιδιο δρομολογιο....
τον ξανασυνατω παιδια!!! ξανα στην εθνικη οδο αλλα στο υψος της κακιας σκαλας! ερχετε διπλα μου, μου λεει σταματα σε ενα παρκινγ θελω να μηλησουμε , να μη λεω πολλα , σταματησαμε μου ζητησε συγνωμη, οταν του ειπα μα γιατι ρε φιλε ΟΟΟΟΟΛΟ αυτο θα μπορουσμε να ειχα σκοτωθει , και 1002 αλλα πραγματα, δεν ελαβα ποτε μια σωστη απαντηση...

απο την ολη ιστορια ειμουν αρρωστοις ψυχολογικα για τουλαχιστον 2 μηνες, μεσα στο κεφαλι μου σβουριζαν παρα πολλα πραγματα σεκφτομουν ποσα θα μπορουσαν να ειχαν παει στραβα και ευτιχος δεν πηγαν! δεν ειμαι ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΑ ΚΑΘΟΛΟΥ περηφανος για το γεγονος οτι χτυπησα (ασχετα αν δεν ειχα αλλη επιλογη) εναν ανθρωπο μεσα στην μεση του δρομου !

εως να μου συμβει αυτο το γεγονος ειμουν γενικα πολυ εριστικος με τους αλλους οδηγους οταν με εβριζαν χωρις λογο, παντα απαντουσα αναλογα η και χειροτερα , απο τοτε εχω σκεφτει οτι ο αλλος που σε βριζει η εσυ τον βριζεις δεν ξερεις τι ανθρωπος ειναι, μπορει να εχει μαχαιρι μαζι του εως και οπλο (εχω ακουσει και αναλογες ιστοριες μ οπλακια στις 7 το απογευμα στην βουλιαγμενης)!η επισης να αρχισεις τις μπουνιες να πεσει κατω ο αλλος να χτυπησει ασχημα στο κεφαλι και να τρεχεις μετα για ολη σου την ζωη!

εχω παραφερθει πολλες φορες και δηλωνω χιλιομετανιωμενος.Νομιζω οτι ολες τις φορες ειχα δικιο.Ποσο λαθος ειμαι τελικα.Εδω και λιγα χρονια(ισως και αρκετα) εχω σταματισει να αντιδρω στην οποιαδηποτε προκληση η χαζομαρα καποιου.

Ειλικρινα θλιβομαι με ολα αυτα που διαβαζω και μου πιανεται το στομαχι.

Το αυτοκινητο ειναι μεσο μεταφορας και θα πρεπει να το βλεπουμε σα μεσο μεταφορας κατα κανονα.

Δυσκολευομαι πολυ να συνεχισω να διαβαζω το συγκεκριμενο νημα.
Ευχομαι σε ολους μας να μη βρισκομαστε πλεον σε τοσο ασχημη θεση και να οδηγουμε τα αυτοκινητα μας χωρις αγχος και νευρα.

Και παντα τοπο στην οργη.

katsaraios
26-11-13, 01:50
Τα κακως κειμενα...
Σκοτωθηκε ο ιδιος για μια προσπεραση και κινδυνευουν τοσοι...
Για 2 λεπτα γρηγοροτερα μια προσπεραση αυτοκτονιας...

https://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=253656&catid=6

fanisk
26-11-13, 02:08
Τα κακως κειμενα...
Σκοτωθηκε ο ιδιος για μια προσπεραση και κινδυνευουν τοσοι...
Για 2 λεπτα γρηγοροτερα μια προσπεραση αυτοκτονιας...

https://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=253656&catid=6

Πηγε να κανει προσπεραση εκει και με την οικογενεια του μεσα?
Μονο για γελια ειναι η ανοησια μερικων..

Για ποιο λογο ρε φιλε? Τι καταφερες? :thumbsdown:

Bassakos
26-11-13, 02:48
κριμα.......

playmaker
26-11-13, 07:05
Μονο 1 ευθεία εχει εκει μια και μια λωρίδα αν θυμάμαι καλα στα τεμπη για οκ προσπέραση κλασική ...αυτος π την έκανε τη προσπέραση

Bazil Van Sinner
26-11-13, 08:54
Στα τεμπη,,ε τα τοσα εκκλησακια μνημεια, με 4 ατομα μεσα στην μικρη σου αλφα ρομεο ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ.Καθεσαι και περιμενεις!

Κριμα στα παιδακια που το εζησαν αυτο,κριμα που εφυγε ο πατερας τους.....

gant
26-11-13, 11:03
Στα τεμπη,,ε τα τοσα εκκλησακια μνημεια, με 4 ατομα μεσα στην μικρη σου αλφα ρομεο ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ.Καθεσαι και περιμενεις!

Κριμα στα παιδακια που το εζησαν αυτο,κριμα που εφυγε ο πατερας τους.....

Βασίλη είναι το γνωστό σε όλους μας πιστεύω θέμα των τοπικών οδηγών. Κάτοικος Ραψάνης ήταν ο μοιραίος, προφανώς της θεωρίας, έλα μωρέ από δω είμαι εγώ, σιγά τώρα, ξέρω τον δρόμο με κλειστά μάτια, σιγά που θα καθίσω στην ουρά να περιμένω. :ranting2::ranting2:

HLIAS - E36
30-11-13, 00:58
Χαρακτηριστικό παράδειγμα συνέβη μπροστά στα μάτια μου την προηγούμενη Παρασκευή (βραδάκι) στην Κορίνθου - Πατρών που ένας "βιαστικός" με ένα βαν Mitsubishi L200 (κάτι παλιά) και χωρίς πινακίδες ξεκινά να προσπερνά σε σκοτεινό κομμάτι δρόμου διπλής κυκλοφορίας 2 αυτοκίνητα και μία νταλίκα με διπλή καρότσα... Λίγο πιο κάτω έμπαινε ανάμεσα στα δύο ρεύματα κυκλοφορίας νησίδα με σήμανση και κολωνάκια που ο τύπος μάλλον δεν είχε πάρει χαμπάρι και ταυτόχρονα ακολουθούσε στροφή...

Κατά τη διάρκεια της προσπέρασής του έρχοταν ένα Audi TT από το αντίθετο ρεύμα, ο οδηγός του οποίου μόλις έσκασε μύτη απ'τη στροφή και είδε τον "χάρο" να έρχεται άναψε αλάρμ και κόλλησε στη δεξιά πλευρά του δρόμου... Ο οδηγός της νταλίκας πλακώθηκε στα φρένα με σκοπό να προλάβει ο Π@Π@Ρ@Σ να ξαναπεράσει στο ρεύμα πριν τη νησίδα για να αποφύγουν τα χειρότερα και λίγα μέτρα πιο πίσω εγώ να έχω μείνει Μ*******Σ με αυτά που βλέπω...:shok:

Μόλις άνοιξε ο δρόμος αφού είχα φορτώσει πολύ άγρια σκεφτόμενος ότι με τη μ@λ@κία κάποιου κινδύνεψαν 3-4 αυτοκίνητα και μία νταλίκα και ειδικά στη σκέψη ότι σε κάποιο από αυτά τα αυτοκίνητα θα υπήρχαν οικογένειες και μικρά παιδιά, ξεκινάω ένα κυνηγητό για να προλάβω εκείνον τον "βιαστικό"... Αφού τον προσπερνάω προσπάθησα να τον σταματήσω αλλά το έπαιζε αδιάφορος... Στη συνέχεια πέρασα σε άλλη τακτική πιο επικίνδυνη αλλά μετά από παρέμβαση του ατόμου που ταξιδεύαμε μαζί το σταμάτησα και δεν ασχολήθηκα όμως το μετάνιωσα που το άφησα να περάσει έτσι...

Καλή μας τύχη στους ελληνικούς δρόμους!!!:drive:

katsaraios
09-12-14, 14:53
Ενα βιντεακι απο Αμερικη με μοτοσυκλετιστη σε δρομο με κινηση...
Παρατηρω καθε μερα τα ιδια σχεδον και στους δικους μας δρομους ,ισως ειμαι κακος αλλα πολλες φορες εχω πει ποσες τουμπες θα επρεπε να παρει ο καθε μαγκας, ηλιθιος που σε περναει απο οπου να του αρεσει και πρεπει να τον προσεξεις κιολας ...ασε που μετα σε στραβοκοιταει κιολας αν τυχον δεν εχει χωρο:ranting2:
Αν δλδ παω να αποφυγω μια λακουβα η εναν πεζο η εναν ποδηλατη (ολα αυτα στην Αθηνα εμφανιζονται μπροστα μας σε χρονο dt ) πρεπει να κανω τον σταυρο μου μην ερχεται κανενας με μηχανη και δεν προλαβω να τον δω μην τον σαβουρωσω..
Το HONDA εδω στο βιντεο δεν βγαζει φλας θα πει καποιος και ισως εχει δικιο να πει οτι φταιει και ο οδηγος του.
Αλλη τεραστια ηλιθιοτητα να κοβεις δεξια αριστερα σε δρομο με 2-3 λωριδες χωρις προειδοποιητικο φλας...

Πηγη :news247.gr

https://news247.gr/eidiseis/auto/auto-video/vinteo_poios_ftaiei_o_motosikletisths_h_o_odhgos_t oy_honda.3186157.html

fanisk
09-12-14, 17:28
Ο KOK λεει οτι παντα φταιει ο πισω. Και οτι η ταχυτητα μας πρεπει να προσαρμοζεται στις συνθηκες. Μαλλον θα ριξουν μικρο μεριδιο ευθυνης στο Honda επειδη βγηκε δεξια χωρις φλας, αλλα ο ταλιμπαν απο πισω θα φαει το μεγαλυτερο %.

Stunt Mike
09-12-14, 20:00
Ααααααανετα φταιει μονο η μοτοσυκλετα!!Ξεκαθαρο χτυπημα απο πισω με υπερβολικη ταχυτητα για τα δεδομενα της κινησης,ενω ειχε και πολυ χρονο αντιδρασης,αλλα επελεξε να μπει δεξια,ενω ανετα περναγε οπως ερχοταν στην διαχωριστικη.......Εντελως αχρηστος οδηγος,καλα να παθει.

fanisk
09-12-14, 20:03
Επισης τωρα που το σκεφτομαι, το φλας δεν λεει τιποτα. Ειναι προειδοποιηση.

katsaraios
09-12-14, 21:26
Επισης τωρα που το σκεφτομαι, το φλας δεν λεει τιποτα. Ειναι προειδοποιηση.

Εννοειται !!!!
Αλλα πολλοι το θεωρουν εκτελεστικο σημα οχι προειδοποιητικο....αλλοι το θεωρουν σαν εξτρα εξοπλισμο δεν ξερουν αν το εχει το αμαξι τους:drive:

pilot
09-12-14, 22:15
Κλασική περίπτωση ''λαγού''...για να μην πω δωρητή οργάνων!

doctore
09-12-14, 22:26
Πολύ αισιόδοξος και απαιτητικός ο μοτοσυκλετιστής.
Αφού πρώτα έκανε την υπόθεση ότι 10 οδηγοι το δευτερόλεπτο,
έχουν την ικανότητα να δούνε στον καθρέφτη μηχανάκι με τέτοια διαφορά ταχύτητας
ανάμεσα σε αυτοκίνητα, πήρε και λάθος απόφαση στη δύσκολη στιγμή.
Εντελώς άχρηστος.
Είχε επιλογές που να πάει όταν του έτυχε η στραβή, αλλά διάλεξε τη χειρότερη.
Κυριολεκτικά το πέτυχε το Honda.

DiS
09-12-14, 23:11
Ο KOK λεει οτι παντα φταιει ο πισω. Και οτι η ταχυτητα μας πρεπει να προσαρμοζεται στις συνθηκες. Μαλλον θα ριξουν μικρο μεριδιο ευθυνης στο Honda επειδη βγηκε δεξια χωρις φλας, αλλα ο ταλιμπαν απο πισω θα φαει το μεγαλυτερο %.

Ο νέος ΚΟΚ, αυτός με την τεράστια αύξηση στα πρόστιμα, αυτός του ανεκδιήγητου Λιάπη, ο τελευταίος τέλος πάντων, διορθώνει το παράδοξο του "φταίει πάντα ο πίσω".

Παραθέτω απλώς μια πηγή που βρήκα πρόχειρα https://www.uturn.gr/ut/content.php?666-Back_Front_Drivers

Πλέον δηλαδή καταλογίζεται μια χαρά υπαιτιότητα στον μπροστινό και δεν "φταίει πάντα ο πίσω".
Το θέμα είναι πως αποδεικνύεται στην πράξη η υπαιτιότητα του μπροστινού.

CHKO3CI
10-12-14, 00:05
Καλησπερα σε ολους.Η οδηγηση στην Ελλαδα,τα τελευταια χρονια,εχει εξελιχθει σε κατι πολυ επικυνδυνο.Κανενας σεβασμος στο κοκκινο,αναποδα σε μονοδρομους,αναποδα σε πλατειες,αγνοια του στοπ,και της δεξιας προτεραιοτητας,αντικανονι η θεση στο οδοστρομα,αγνοια διαβασης......Να μην μιλησουμε για τα διπλο-τριπλο παρκαρισμενα............Δεν ειναι οτι κανουν οτιδηποτε τους κατεβει στο κεφαλι.........ζητανε και τον λογο.Καλλιστα,θα μπορουσα να αναφερθω σε περιστατικο που μου ετυχε πριν απο 10 μερες,αλλα προτιμω να μην το κανω,για να μην μου ανεβει παλι το αιμα στο κεφαλι:ranting2:.Το να κατεβω κατω σε μια διαμαχη,να χτυπηθω,και να φαω καμμια μαχαιρια(πολλα παλικαρια εχουμε τελευταια)....η να τον χτυπησω,και να δωσει καμμια κεφαλια στον δρομο:thumbsdown:.....ΟΧΙ.Αν ο αλλος,εχει αποφασισει,οτι η ζωη του δεν εχει καμμια αξια,η δικια μου εν αντιθεσει........ΕΧΕΙ.:thumbsup:
Η Κ Ο Ι Ν Ω Ν Ι Α Δ Ε Ν Ε Ι Ν Α Ι Κ Α Λ Α!!!!!!!!!

fanisk
10-12-14, 02:59
Ο νέος ΚΟΚ, αυτός με την τεράστια αύξηση στα πρόστιμα, αυτός του ανεκδιήγητου Λιάπη, ο τελευταίος τέλος πάντων, διορθώνει το παράδοξο του "φταίει πάντα ο πίσω".

Παραθέτω απλώς μια πηγή που βρήκα πρόχειρα https://www.uturn.gr/ut/content.php?666-Back_Front_Drivers

Πλέον δηλαδή καταλογίζεται μια χαρά υπαιτιότητα στον μπροστινό και δεν "φταίει πάντα ο πίσω".
Το θέμα είναι πως αποδεικνύεται στην πράξη η υπαιτιότητα του μπροστινού.

Φιλε αυτο που παραθετεις ειναι μια αραδα απο ενα τυχαιο site, δεν δειχνει να ειναι νεος ΚΟΚ. Αν υπαρχει νεος, με τις αλλαγες, ας το μελετησουμε με link και ΦΕΚ.

Αυτο που λεει για τα 40¤ ειναι σε θεωρητικο επιπεδο στην Ελλαδα. Στη Γερμανια αν σε εβλεπαν να φρεναρεις αποτομα θα σου κοβαν 40¤. Στην Ελλαδα δεν ασχολειται κανεις. Οπως δεν ασχολειται κανεις για το αν φορας ζωνη, κρανος, σαγιοναρα στη μηχανη, 3ο ατομο σε καμπριο και σμαρτ, κ.α Υπαρχει προστιμο ακομη και αν σκοπιμως κινεισαι αργα. Δες κατι χαρους στις Ε.Ο που πανε με τα 40 δεξια, οταν ο πισω ερχεται με τουλαχιστον 80 και ο διπλα του περναει με 120. Εμαθες ποτε να εφαγε καποιος τετοια κληση?
Κριμα που το προστιμο δεν ειναι 20.000¤. Και οποιος λεει "δικο μου ειναι το κεφαλι οτι θελω το κανω", "δεν φορανε ζωνη οι ενστολοι θα φοραω εγω" να πληρωνει μονος του τα νοσηλεια του γιατι ολοι πληρωνουμε κερατιατικα αλλων. Ειδικα αυτοι με τις μηχανες στην Ελλαδα, πρεπει κατω απο το 10% των αναβατων να ειναι συνειδητοποιημενοι ως προς το τι καβαλανε και πως πρεπει. Το υπολοιπο 90% ειναι κατι κλαρινογαμπροι με motard, ταλιμπαν ντελιβεραδες, κατι φουσκωτοι με σαγιοναρα και A-Shirt μπλουζα το καλοκαιρι. Δωρητες οργανων οπως λεει ο Γιωργος, κριμα που πληρωνουν αλλοι τις μαλακιες τους. Ολοι μας, με τους φορους μας. Και οι οικογενειες τους με τη στεναχωρια τους.

Στο εξωτερικο οποιος πατησει πεζο εκτος διαβασης, δεν τρωει ουτε εξ'αμελειας ουτε αναστολη ουτε τιποτα. Στην Ελλαδα σου θυμιζω ενστολος πατησε πεζη στα σκοταδια πανω σε στροφη και αυτοκτονησε με το υπηρεσιακο του απο τις τυψεις.

Σε περιπτωση ατυχηματος, συνεχιζει να φερει ευθυνη ο πισω διοτι δεν τηρησε την αποσταση ασφαλειας.

Σε περιπτωση οπισθεν, φερει ευθυνη αυτος που εκανε οπισθεν γιατι προηγειται ο ελεγχος προς τα πισω. Βεβαια εχω ακουσει ιστοριες που μανουριασαν στο δρομο, ο μπροστα πανω στα νευρα του κοπανησε με οπισθεν τον πισω και εκανε τον τρελο στη ΤΟΤΑ.

Σε περιπτωση φωτων φρενων, θα πρεπει να αποδειξεις οτι (ενω δεν τα εσπασες ολα ακομα και το ψηλο 3ο) δεν λειτουργουσαν. Αλλα τετοιο μπουρδελο που ειμαστε με τοσα σαπακια που υπαρχουν εξω τρεχα γυρευε, κρατα αποστασεις ! Και οποιος πει "μα δεν εχει λεφτα" ουτε 1¤ δεν εχει το λαμπακι.

Οπως σωστα εθεσε ο CHKO3CI, δεν ειναι οτι ολοι αυτοι οι αχρηστοι αναμεσα μας κανουν οτι θελουν, ζητανε και τα ρεστα. Σε αυτο φταινε 3 πραγματα. Η αγωγη που δεν πηραν απο το σπιτι. Η τροχαια που πραγματικα τα ξυνει σε σχεση με τις μαχιμες Διας, Διωξη και Ασφαλεια και το οτι δεν βρεθηκε ενας που να εχει λιγοτερα να χασει απο αυτους τους αχρηστους, να τους καθαρισει επιτοπου να ηρεμησουμε.

gerry
10-12-14, 07:07
χθες το πρωι, βγαινω από το γκαραζ το οποιο είναι σε μονοδρομο χωρις ιδιαιτερη κινηση,κοιταω παντα και από τις δυο πλευρες μηπως ερχεται κανενα παιδι με ποδηλατο συνηθως,βλεπω λοιπον από το παρμπρίζ του παρκαρισμενου αυτοκινητου λαντ κρουιζερ το οποιο προφανως με εβλεπε να ερχεται αναποδα, δεν σταματαω και βγαινω φρεναρει απότομα και αρχιζει να βγαζει αναρθρες κραυγες,ειχα το παιδι μεσα δινω τοπο στην οργη και ξαναμπαινω μεσα να περασει,περναει κραζοντας εγω βγηκα και βλεπω από το καθρεφτη τα φωτα της οπισθεν του λαντ να αναβουν,εστριβε φορτηγο του δημου,εφυγα αφου με πλησιασε στα 5 μετρα εκανε ο μακακας περιπου 70 μετρα πισω χωρισ να μπορει να μπει σε άλλο γκαραζ,τι να πεις.

DiS
10-12-14, 07:36
Φιλε αυτο που παραθετεις ειναι μια αραδα απο ενα τυχαιο site, δεν δειχνει να ειναι νεος ΚΟΚ. Αν υπαρχει νεος, με τις αλλαγες, ας το μελετησουμε με link και ΦΕΚ.



Αυτο που λεει για τα 40¤ ειναι σε θεωρητικο επιπεδο στην Ελλαδα. Στη Γερμανια αν σε εβλεπαν να φρεναρεις αποτομα θα σου κοβαν 40¤. Στην Ελλαδα δεν ασχολειται κανεις. Οπως δεν ασχολειται κανεις για το αν φορας ζωνη, κρανος, σαγιοναρα στη μηχανη, 3ο ατομο σε καμπριο και σμαρτ, κ.α Υπαρχει προστιμο ακομη και αν σκοπιμως κινεισαι αργα. Δες κατι χαρους στις Ε.Ο που πανε με τα 40 δεξια, οταν ο πισω ερχεται με τουλαχιστον 80 και ο διπλα του περναει με 120. Εμαθες ποτε να εφαγε καποιος τετοια κληση?

Κριμα που το προστιμο δεν ειναι 20.000¤. Και οποιος λεει "δικο μου ειναι το κεφαλι οτι θελω το κανω", "δεν φορανε ζωνη οι ενστολοι θα φοραω εγω" να πληρωνει μονος του τα νοσηλεια του γιατι ολοι πληρωνουμε κερατιατικα αλλων. Ειδικα αυτοι με τις μηχανες στην Ελλαδα, πρεπει κατω απο το 10% των αναβατων να ειναι συνειδητοποιημενοι ως προς το τι καβαλανε και πως πρεπει. Το υπολοιπο 90% ειναι κατι κλαρινογαμπροι με motard, ταλιμπαν ντελιβεραδες, κατι φουσκωτοι με σαγιοναρα και A-Shirt μπλουζα το καλοκαιρι. Δωρητες οργανων οπως λεει ο Γιωργος, κριμα που πληρωνουν αλλοι τις μαλακιες τους. Ολοι μας, με τους φορους μας. Και οι οικογενειες τους με τη στεναχωρια τους.



Στο εξωτερικο οποιος πατησει πεζο εκτος διαβασης, δεν τρωει ουτε εξ'αμελειας ουτε αναστολη ουτε τιποτα. Στην Ελλαδα σου θυμιζω ενστολος πατησε πεζη στα σκοταδια πανω σε στροφη και αυτοκτονησε με το υπηρεσιακο του απο τις τυψεις.



Σε περιπτωση ατυχηματος, συνεχιζει να φερει ευθυνη ο πισω διοτι δεν τηρησε την αποσταση ασφαλειας.



Σε περιπτωση οπισθεν, φερει ευθυνη αυτος που εκανε οπισθεν γιατι προηγειται ο ελεγχος προς τα πισω. Βεβαια εχω ακουσει ιστοριες που μανουριασαν στο δρομο, ο μπροστα πανω στα νευρα του κοπανησε με οπισθεν τον πισω και εκανε τον τρελο στη ΤΟΤΑ.



Σε περιπτωση φωτων φρενων, θα πρεπει να αποδειξεις οτι (ενω δεν τα εσπασες ολα ακομα και το ψηλο 3ο) δεν λειτουργουσαν. Αλλα τετοιο μπουρδελο που ειμαστε με τοσα σαπακια που υπαρχουν εξω τρεχα γυρευε, κρατα αποστασεις ! Και οποιος πει "μα δεν εχει λεφτα" ουτε 1¤ δεν εχει το λαμπακι.



Οπως σωστα εθεσε ο CHKO3CI, δεν ειναι οτι ολοι αυτοι οι αχρηστοι αναμεσα μας κανουν οτι θελουν, ζητανε και τα ρεστα. Σε αυτο φταινε 3 πραγματα. Η αγωγη που δεν πηραν απο το σπιτι. Η τροχαια που πραγματικα τα ξυνει σε σχεση με τις μαχιμες Διας, Διωξη και Ασφαλεια και το οτι δεν βρεθηκε ενας που να εχει λιγοτερα να χασει απο αυτους τους αχρηστους, να τους καθαρισει επιτοπου να ηρεμησουμε.


Όπως γράφω, απλά παραθέτω μια πρόχειρη πηγή που βρήκα να αναφέρεται. Δεν το έμαθα από τη συγκεκριμένη πηγή, ούτε το έμαθα σήμερα.

Δεν πρόκειται να ανεβάσω επικυρωμένο ΦΕΚ για να πείσω κάποιον αν ισχύει ή όχι ούτε ασχολούμαι με το αν εφαρμόζεται στην πράξη ή όχι. Ίσα ίσα γράφω ότι δύσκολα αποδεικνύεται η υπαιτιότητα.

Αυτό που γράφω και ισχύει είναι ότι με το νέο ΚΟΚ, του 2007, δεν είναι χθεσινός, δεν φταίει πάντα ο πίσω όπως ίσχυε τόσα χρόνια κι όπως λανθασμένα πιστεύει πολύς κόσμος ότι ισχύει ακόμα.

konstantinaM3
10-12-14, 09:41
θελω να σας ρωτησω το εχετε ξανα δει αυτο το οτι οποιος μπαινει σε κυκλο εχει στοπ? εγω οταν εδωσα για να παρω το διπλωμα ηξερα οτι οποιος μπαινει σε κυκλο εχει προτεραιοτητα ετσι δεν παει?

gerry
10-12-14, 11:15
νομιζω ναι, εκτος αν υπαρχει σημα στοπ πριν μπεις

konstantinaM3
10-12-14, 11:26
γιατι στην καλυβιων εχουν βαλει σε ολους τους κυκλους στοπ οταν μπαινεις στον κυκλο εκει παντου στοπ εχει χαμος γινεται ! επισης εχει κ ενα τριγωνακι οταν στριβεις το φαναρι αριστερα στην καλυβιων μπαινοντας στον κυκλο υποτιθεται οτι εχεις προτεραιοτητα αλλα σου λεει να δωσεις στους αλλους εχω ξεχασει αυτα που ηξερα εκει.....ασε που περνανε αερα πατερα εκει σε ολα τα στοπ! αμα γινει ατυχημα αντε να βγαλεις ακρη!

katsaraios
10-12-14, 11:27
γιατι στην καλυβιων εχουν βαλει σε ολους τους κυκλους στοπ οταν μπαινεις στον κυκλο εκει παντου στοπ εχει χαμος γινεται ! επισης εχει κ ενα τριγωνακι οταν στριβεις το φαναρι αριστερα στην καλυβιων μπαινοντας στον κυκλο υποτιθεται οτι εχεις προτεραιοτητα αλλα σου λεει να δωσεις στους αλλους εχω ξεχασει αυτα που ηξερα εκει.....ασε που περνανε αερα πατερα εκει σε ολα τα στοπ! αμα γινει ατυχημα αντε να βγαλεις ακρη!

Ολη η Ηλιουπολη σχεδον ετσι ειναι με STOP πριν μπεις στις πλατειες,καπου ειχαν γραψει σε αλλο θεμα οτι και σε αλλες πολεις το κανουν πια και υποτιθεται εχει πιο γρηγορη ροηthumb

konstantinaM3
10-12-14, 12:01
οταν σταματανε ολοι μαζι εκει να δεις !!!!! κ περιμενεις ποιος θα ξεκινησει πρωτος λολ

dreamer
10-12-14, 12:09
δεν ξερω μου φαινεται πιο λογικο να εχει προτεραιοτητα αυτος που ειναι μεσα.γιατι αν περασει μεσα στον κυκλο απο 2 εισοδους θα πρεπει να εχει συνεχεια τον νου του αυτους που μπαινουν.ενω αυτος που μπαινει εχει να ελεγξει μια εισοδο μονο που τον αφορα.κατα τα αλλα σχεδον σε ολες τις πολεις της ελλαδας εχουν βαλει στοπ στιε εισοδους των κυκλων.οταν δεν εχει εχει προτεραιοτητα αυτος που μπαινει.

konstantinaM3
10-12-14, 12:10
απο τι βλεπω κ εγω εχουμε πηξει στα σοπ κ στα φαναρια !!

doctore
10-12-14, 12:34
Ολη η Ηλιουπολη σχεδον ετσι ειναι με STOP πριν μπεις στις πλατειες,καπου ειχαν γραψει σε αλλο θεμα οτι και σε αλλες πολεις το κανουν πια και υποτιθεται εχει πιο γρηγορη ροηthumb

Δεν υποτίθεται, έχει πιο γρήγορη ροή.
Σε όλο το κόσμο, προτεραιότητα έχει αυτός που είναι μέσα στη πλατεία, εκτός αν υπάρχουν άλλα σήματα.
Στην Ελλάδα προτεραιότητα έχει αυτός που μπαίνει στη πλατεία, και έτσι μπαίνουμε όλοι μαζί στη πλατεία, μποτιλιαριζόμαστε και κοιτάμε ο ένας τον άλλον.

ntinos
10-12-14, 13:23
θελω να σας ρωτησω το εχετε ξανα δει αυτο το οτι οποιος μπαινει σε κυκλο εχει στοπ? εγω οταν εδωσα για να παρω το διπλωμα ηξερα οτι οποιος μπαινει σε κυκλο εχει προτεραιοτητα ετσι δεν παει?

Μηπως δεν ειχες διαβασει καλα το βλιβλιο σου παιδι μου ??

"ο εκ δεξιων εχει προτεραιοτητα εκτος αλλων σημαινεται"



Τον κυκλο με την κιμωλια εννοεις ή τις πλατειες ?

"Κυκλικη υποχρεωτικη πορεια" θαρρω την ελεγε το βλιβλιο

konstantinaM3
10-12-14, 13:39
Μηπως δεν ειχες διαβασει καλα το βλιβλιο σου παιδι μου ??

"ο εκ δεξιων εχει προτεραιοτητα εκτος αλλων σημαινεται"



Τον κυκλο με την κιμωλια εννοεις ή τις πλατειες ?

"Κυκλικη υποχρεωτικη πορεια" θαρρω την ελεγε το βλιβλιο

η αληθεια ειναι μετα απο τοσο καιρο δεν θυμαμαι ακριβως τι ελεγε απλα ηξερα κ εβλεπα οτι οποιος μπαινει σε κυκλο εχει προτεραιοτητα αυτο. δεν ξερω τι διαφορα που λες κυκλο η πλατεια εκει στην καλυβιων εχει ολο κυκλακια κυκλακια με απο παντου στοπ! ευτυχως που δεν γεμησαν την καλυβιων με φαναρια...:original:

ntinos
10-12-14, 13:47
Ο νέος ΚΟΚ, αυτός με την τεράστια αύξηση στα πρόστιμα, αυτός του ανεκδιήγητου Λιάπη, ο τελευταίος τέλος πάντων, διορθώνει το παράδοξο του "φταίει πάντα ο πίσω".

Παραθέτω απλώς μια πηγή που βρήκα πρόχειρα https://www.uturn.gr/ut/content.php?666-Back_Front_Drivers

Πλέον δηλαδή καταλογίζεται μια χαρά υπαιτιότητα στον μπροστινό και δεν "φταίει πάντα ο πίσω".
Το θέμα είναι πως αποδεικνύεται στην πράξη η υπαιτιότητα του μπροστινού.


Αρθρο 19, παραγραφος 7
Tαχύτητα και απόσταση μεταξύ oχημάτων

O oδηγός oχήματoς, τo oπoίo κινείται πίσω από άλλo, υπoχρεoύται να
τηρεί αρκετή απόσταση για την απoφυγή σύγκρoυσης αν, τo πρo αυτoύ κινoύ-
μενo όχημα, μειώσει ξαφνικά την ταχύτητά τoυ ή διακόψει την πoρεία τoυ.

Άρθρo 21 παραγραφος 1 & 2
Kανόνες για τoυς ελιγμoύς των oχημάτων

O oδηγός πoυ πρoτίθεται να εκτελέσει ελιγμό, oφείλει πρoηγoυμένως
να βεβαιωθεί ότι μπoρεί να τo πράξει χωρίς κίνδυνo ή παρακώλυση των
λoιπών χρηστών της oδoύ, oι oπoίoι κινoύνται πίσω, μπρoστά ή πλάι τoυ, ή
ετoιμάζoνται να τoν πρoσπεράσoυν, λαμβάνoντας υπόψη τη θέση, την κατεύ-
θυνση και την ταχύτητά τoυς.
2. Πριν από κάθε ελιγμό, o oδηγός υπoχρεoύται να καταστήσει έγκαιρα
γνωστή την πρόθεσή τoυ αυτή, χρησιμoπoιώντας για τo σκoπό αυτόν τoυς
δείκτες κατεύθυνσης

ntinos
10-12-14, 13:49
η αληθεια ειναι μετα απο τοσο καιρο δεν θυμαμαι ακριβως τι ελεγε απλα ηξερα κ εβλεπα οτι οποιος μπαινει σε κυκλο εχει προτεραιοτητα αυτο. δεν ξερω τι διαφορα που λες κυκλο η πλατεια εκει στην καλυβιων εχει ολο κυκλακια κυκλακια με απο παντου στοπ! ευτυχως που δεν γεμησαν την καλυβιων με φαναρια...:original:

Τα κυκλακια που λες, ειναι κυκλικοι κομβοι. Ετσι τα ελεγε το βλιβλιο


Το αστειο στο δρομο που λες ομως δεν ειναι τα κυκλακια αλλα η σημανση.
Θα ανεβασω φωτο την επομενη φορα που θα περασω...

Πρεπει να υπαρχουν πανω απο 600 πινακιδες σε 3 χιλιομετρα...

konstantinaM3
10-12-14, 13:57
Τα κυκλακια που λες, ειναι κυκλικοι κομβοι. Ετσι τα ελεγε το βλιβλιο


Το αστειο στο δρομο που λες ομως δεν ειναι τα κυκλακια αλλα η σημανση.
Θα ανεβασω φωτο την επομενη φορα που θα περασω...

Πρεπει να υπαρχουν πανω απο 600 πινακιδες σε 3 χιλιομετρα...

ναι νομιζω κυκλικοι κομβοι πρεπει να λεγονται... ναι οντως εχει πολλες πινακιδες αυτη η περιοχη εκει ..... χαλια μαυρα :th_Laie_67-1: :P

ntinos
10-12-14, 14:02
Ναι, και εγω δεν ειμαι σιγουρος.

Μερικες φορες τους μπερδευω και με πλατειες. Απο την αλλη, καποιες πλατειες ειναι τετραγωνες. Μπερδεμα

aristent
10-12-14, 18:41
πιθανον το εχω ξαναγραψει....
στη Λαρισα εχουν πλεον ολοι οι κυκλικοι κομβοι ΣΤΟΠ στην εισοδο,δηλαδη προτεραιοτητα εχει το οχημα ΕΝΤΟΣ του κομβου.....εδω ειναι βεβαια που γινεται λιγο μπαχαλο!!!

...συμφωνα με τον (Ελληνικο) ΚΟΚ, αν δεν υπαρχει σημανση,το οχημα που ΜΠΑΙΝΕΙ στον κυκλικο κομβο εχει προτεραιοτητα !!!

...αντε να εξηγησεις τωρα σε εναν παλιο οδηγο να ξεχασει αυτα που ηξερε....θα μου πεις, το στοπ δεν το βλεπει???....


....το "εντος" κυκλου πολλες φορες εχει παρεξηγηθει,δηλαδη ερχεται ο αλλος με φορα και δεν σταματαει στο Στοπ.....μπηκε πρωτος!!! ....ριχνει και το παντιλικι του και εσυ κατσε και περιμενε!!!


ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ εχει επιτευχθει πληρης αποφορτηση κυκλοφορικου με αυτο το απλο συστημα....που σε πολλες ευρωπαϊκες χωρες εφαρμοζεται εδω και πολλααααα χρονια.thumb

konstantinaM3
10-12-14, 20:37
αρα αυτο το χαλι με τα στοπ στους κυκλικους κομβους υπαρχει κ αλλου εγω νομιζα οτι μονο στην καλυβιων εκαναν αυτη την μαλακια.. :P :P :P :) :) :) :) τοτες για να το εχουν κανει κ αλλου μαλλον θα ισχυει... :) εδω εχει γελιο οτι οταν ολοι σταματαμε στα στοπ κ δεν μπαινει κανεις στον κυκλο καθομαστε κ κοιταζομαστε ποιος θα μπει πρωτος !!! :P :)