PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΡΙΣΗ ΕΧΟΥΜΕ.???



330compressor
18-01-10, 20:34
Τελικά πόσο κρίση έχουμε έπαθα τη πλάκα μου όταν διάβασα αυτό στο ζούγκλα.gr

Πωλήσεις 2009
Porsche 424
Jaguar 106
Ferrari 29
Maserati 12
Bentley 9
Lamborghini 8
Corvette 8
Lotus 5
Aston Martin 1
Dodge Viper 1

DIMITr|S
18-01-10, 20:47
που είναι το παράξενο?και φυσικά υπάρχει κρίση....ο περισσοτερος κόσμος δεν έχει χρήματα να αγοράσει τα βασικά....
τωρα όσων αφορά αυτους π αγοράζουν τέτοια αμάξια...παντα θα έχουν αυτη τη δυνατότητα.....είναι οι γνωστοί πλούσιοι.....και να ειστε σίγουροι οτι του χρόνου θα αγοράσουν το επόμενο μοντελο...

BILL007
18-01-10, 21:15
που είναι το παράξενο?και φυσικά υπάρχει κρίση....ο περισσοτερος κόσμος δεν έχει χρήματα να αγοράσει τα βασικά....
τωρα όσων αφορά αυτους π αγοράζουν τέτοια αμάξια...παντα θα έχουν αυτη τη δυνατότητα.....είναι οι γνωστοί πλούσιοι.....και να ειστε σίγουροι οτι του χρόνου θα αγοράσουν το επόμενο μοντελο...

Ακριβώς όπως τα είπες φίλε μου...+1

Driver M
18-01-10, 21:46
Τα λεφτά δεν εξαφανίζονται ούτε εξαϋλώνονται όταν γίνεται κρίση...απλά αλλάζουν χέρια. Παλαιότερα, οι κρίσεις έριχναν μεγιστάνες από το θρόνο τους και ανέβαζαν άλλους. Στη σύγχρονη εποχή, ούτε αυτό δε συμβαίνει καθώς οι πλούσιοι είτε θίγονται ελάχιστα, είτε συχνά βγαίνουν μέσα από τις κρίσεις ακόμα πιο ισχυροί. Πλέον, ο μόνος χαμένος είναι ο απλός μεσοαστός, ο οποίος βλέπει (εξαιτίας αυτής της αόρατης κρίσης που πλανάται με μορφή δήμιου πάνω από τις δυτικές κοινωνίες) κάθε χρόνο τα εισοδήματά του να συρρικνώνονται και τα όρια ηλικίας να αυξάνονται όπως και οι τιμές των αγαθών πρώτης ανάγκης, σε αντίθεση με τους τραπεζικούς ομίλους που κατά κανόνα γιγαντώνονται Υπάρχουν και 2-3 κάθε φορά που καταρρέουν για να δικαιολογηθεί η δήθεν κρίση όπως πχ η Lehman Brothers στις ΗΠΑ, όπου κηρύσσουν πτωχεύσεις και δεν αποπληρώνουν ούτε επενδυτές, ούτε μετόχους, ούτε τις χώρες ολόκληρες οι οποίες αργότερα ζητούν από τους απλούς πολίτες να πληρώσουν τα σπασμένα. Άραγε με τον άπορο που δεν έχει να πληρώσει, γιατί δε συμβαίνει το ίδιο και πηγαίνει φυλακή? Μάλλον γιατί της φυλακής τα σίδερα είναι για τους λεβέντες, ενώ για τα golden boys είναι το Σαιντ Τροπέ και το LA...

Όλα αυτά φαντάζομαι ότι εξηγούν γιατί κατά τη γνώμη μου δε σημειώθηκε ουσιαστική πτώση στις πωλήσεις των πολυτελών οχημάτων στη χώρα μας, που σημειωτέον, είναι η μόνη παγκοσμίως που υποτίθεται ότι επλήγει από την κρίση χωρίς να έχει βιομηχανία ή ιδιαίτερες δανειοδοτικές σχέσεις με τις μεγάλες τράπεζες των ΗΠΑ, ενώ παρότι οι περισσότερες χώρες έχουν αρχίσει να ανακάμπτουν, η δικιά μας τώρα έχει αρχίσει να περνάει την κύρια φάση της κρίσης. Άλλωστε, αυτή η χώρα είναι σε κρίση (οικονομική και όχι μόνο) από τότε που απελευθερώθηκε...

ZWMZ
18-01-10, 21:47
που είναι το παράξενο?και φυσικά υπάρχει κρίση....ο περισσοτερος κόσμος δεν έχει χρήματα να αγοράσει τα βασικά....
τωρα όσων αφορά αυτους π αγοράζουν τέτοια αμάξια...παντα θα έχουν αυτη τη δυνατότητα.....είναι οι γνωστοί πλούσιοι.....και να ειστε σίγουροι οτι του χρόνου θα αγοράσουν το επόμενο μοντελο...

Eτσι ακριβως,αυτοι θα αγορασουν το επομενο μοντελο και οι υπολοιποι θα καταθεσουν (παλι) πινακιδες.

bmwcompactjohn
18-01-10, 22:04
πολυ σωστα οι πλουσιοι πλουσιοτεροι και οι φτωχοι φτωχοτεροι!!!!!!!!!!!

Nick bmwlover
18-01-10, 22:08
Τελικά πόσο κρίση έχουμε έπαθα τη πλάκα μου όταν διάβασα αυτό στο ζούγκλα.gr

Πωλήσεις 2009
Porsche 424
Jaguar 106
Ferrari 29
Maserati 12
Bentley 9
Lamborghini 8
Corvette 8
Lotus 5
Aston Martin 1
Dodge Viper 1
+1 στους προλαλησαντες!!!
Ποσο νομιζεις τι κανει το αθροισμα των ανωτερω αριθμων?!

ZWMZ
18-01-10, 22:10
πολυ σωστα οι πλουσιοι πλουσιοτεροι και οι φτωχοι φτωχοτεροι!!!!!!!!!!!

ή αλλιώς " οι έχοντες και οι (για πόσο ακόμα) αντέχοντες "

DIMITr|S
18-01-10, 22:26
ή αλλιώς " οι έχοντες και οι (για πόσο ακόμα) αντέχοντες "

καλο.....:th_Laie_67-1:

sierra
19-01-10, 01:10
Κατά τη γνώμη μου την κρίση την δημιούργησαν κάποιοι,ονόματα δεν λέμε οικογένειες δεν θίγουμε...... μόνο και μόνο για να μαζέψουν περισσότερα...

vasilis e30
19-01-10, 06:26
πολυ σωστα οι πλουσιοι πλουσιοτεροι και οι φτωχοι φτωχοτεροι!!!!!!!!!!!

ετσι ειναι φιλε.αυτο συμβαινει

Konstantinos E60
19-01-10, 06:48
"Στον αγώνα μαζί και στην μάσα χώρια" έλεγε η γιαγιά μου....!!!

ΦΑΝΗΣ
19-01-10, 07:41
Και που είσαι ακόμα!!!έχουμε να δούμε κι άλλη κρίση...:fagopoti: