PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπλόκο αστυνομίας



giannis_compact
13-06-11, 16:19
Χθές το βράδυ και ενώ έβγαινα για ένα ποτό με δύο φίλους με σταματανε 6 μοτοσυκλέτες της ομάδας ΔΙΑΣ!Μου λέει ''με αργές κινήσεις μπές στο απέναντι στενό και σταμάτα και κλείσε το δρόμο''!
Έρχεται ένας άλλος δίπλα μου και μου λέει με ''αργές κινήσεις κατέβα από το αυτοκίνητο!
Βγαίνω από το αυτοκίνητο και μου λέει ''βγάλε ότι έχεις από τις τσέπες και βάλε τα χέρια στην πλάτη και δέσε τα σταυρωτά''!
Το κάνω και γώ αυτό και με έψαχνε για κανένα πεντάλεπτο!Με άφησε μετά και έρχεται ένας μέσα στη μαγκιά και μου λέει ''έχεις κάτι μέσα στο αυτοκίνητο''?Απαντάω όχι και αρχίζουν να το κάνουν φύλλο και φτερό!Όλες οι θήκες άδειες και το πόρτ παγκάζ κι αυτό άδειο!Το έψαχναν κανένα τέταρτο μέχρι και στο ντουλαπάκι της σιντιέρα έψααξαν και έβγαλαν ακόμα και τα σιντί να κοτάξουν άν έχει κάτι μέσα (!)
Στο τέλος με κοιτάζει με ύφος και μου λέει ''από ότι φάνηκε δεν υπάρχει τίποτα...απ'ότι φάνηκε όμως''

Εδώ να συμπληρώσω ότι καλά κάνει η αστυνομία και κάνει τέτοιους ελέγχους!
ΑΛΛΑ
Δεν μπορώ με ΤΙΠΟΤΑ να ακούω την ειρωνεία τους και όταν τους χαιρετάω και τους λέω καλησπέρα να μου λένε '' βγές από το αυτοκινήτο με αργές κινήσεις ενώ μόλις έχω ξεκινήσει από το σπίτι μου,σα να είμαι κανένας απατεώνας'' και όλές αυτές του είδους τις ειρωνείες που λένε οι αστυνομικοί!
ΔΕ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥΣ!
Μόνο ένας ήταν ευγενικός και με ρώτησε τί σπουδάζω κτλ αλλά με ευγενικό και καλοσυνάτο ύφος!

pilot
13-06-11, 16:30
νταξ μωρέ.. απλά έχουν απωθημένα από τα σχολικά τους χρόνια.. ακόμα και τώρα όταν τα αναπολούν κάθονται με εμβρυική στάση στην μπανιέρα τους και κλαίνε με λυγμούς μέχρι το πρωί...:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

giannis_compact
13-06-11, 16:33
Μου έσπασαν τα νεύρα χθές...Αφού τους είπα καλό βράδυ και δεν απάντησε κανείς και γυρνάω και τους λέω με ύφος βροντερό ''καλά ρε παιδιά σας έκανα κάτι και δε χαιρετάτε,μαλωμένοι είμαστε???'' Και εκείνη την στιγμή είπε ο ένας καληνύχτα!

nikos1400
13-06-11, 16:34
:thumbsdown:

Τι να λεμε παλι ?
Σε ολους τους "χωρους" στη ζωη υπαρχουν μ@λ@κες,
αλλα και καλοι ανθρωποι.



Και αντε μετα να βγεις για διασκεδαση, σου φτιαξανε τη διαθεση ε ?
:thumbsdown:

pilot
13-06-11, 16:37
Μου έσπασαν τα νεύρα χθές...Αφού τους είπα καλό βράδυ και δεν απάντησε κανείς και γυρνάω και τους λέω με ύφος βροντερό ''καλά ρε παιδιά σας έκανα κάτι και δε χαιρετάτε,μαλωμένοι είμαστε???'' Και εκείνη την στιγμή είπε ο ένας καληνύχτα!

γ@μησε τους ρε τους κομπλεξικούς... ειδικά αυτοί στην Διας είναι ότι να'ναι..οκ κάνουν δουλειά(σχετικό) αλλά τα προσόντα για την εισαγωγή τους ήταν πολύ χαμηλά οπότε μπήκε πολύ ''πράμα''...και η εκπαίδευση επίσης δεν ήταν τίποτε το ιδιαίτερο(εχω 3 φίλους εκεί)... άσε που ελάχιστοι ξέρουν να ''πάνε'' μοτοσυκλέτα! :th_Laie_67-1:

nikos1400
13-06-11, 16:42
γ@μησε τους ρε τους κομπλεξικούς... ειδικά αυτοί στην Διας είναι ότι να'ναι..οκ κάνουν δουλειά(σχετικό) αλλά τα προσόντα για την εισαγωγή τους ήταν πολύ χαμηλά οπότε μπήκε πολύ ''πράμα''...και η εκπαίδευση επίσης δεν ήταν τίποτε το ιδιαίτερο(εχω 3 φίλους εκεί)... άσε που ελάχιστοι ξέρουν να ''πάνε'' μοτοσυκλέτα! :th_Laie_67-1:

για αλλη μια φορα τα κριτηρια για προσληψη σε "ειδικες" δουλειες ηταν ασχετα των ασχετων...

liakos
13-06-11, 17:23
Γιάννη σύρμα θα έπεσε από το cb να ψάξουν για αυτοκίνητο τάδε χρώματος και επειδή το δικό σου έμοιαζε στο χρώμα και στον αριθμό των επιβατών που έψαχναν, έγινε ότι έγινε. Η συμπεριφορά εννοείται πως δεν δικαιολογείται αλλά τα ίδια τράβηξε ένας φίλος μου μόνος μέσα στο αυτοκίνητό του έξω από την είσοδο της οικοδομής του. Έξι άτομα του βγάλανε τα πάντα από το αυτοκίνητο και αφού δεν βρήκαν τίποτα άρχισε η ταλαιπωρία του μπάσου. Ο φίλος μου είναι μουσικός και παίζει μπάσο. Το μπάσο το ψάχνανε πιο πολύ ώρα από το αμάξι:th_Laie_67-1:

Ρε παιδιά κάνετε που κάνετε περιπολίες και ελέγχους λίγη σοβαρότητα και ευγένεια, ειδικά άμα δεν βρίσκεται κάτι επιλήψιμο, δεν βλάπτειthumb

Τελικά όλα βασίζονται στο σε ποιον θα τύχεις

m-power_01
13-06-11, 17:42
Φίλε εγω τους δικαιολογώ απόλυτα γιατί είσαι μεγάλη ΣΚΑΤΟΦΑΤΣΑ

Tsakirakos
13-06-11, 17:45
κρατα κανενα ονομα...εχω γνωστο υποστρατηγο της ΕΛΑΣ στην Θεσ/κη...

kloukakis
13-06-11, 17:45
Μην αγχώνεσαι μαν, σε όλα τα επαγγέλματα όπως είπαν και τα παιδιά υπάρχουν καλοί και κακοί. Μην σκας εφ όσων δεν σου δημιουργούν πρόβλημα. Αν σε πειράζει το γεγονός οτι την έχουν δει μερικοί εξουσία και κανουν ότι γουστάρουν, σκέψου οτι υπάρχουν και χειρότεροι, τους λένε "πολιτικούς"!

Και εμένα όταν είχα πάρει το Ε36 στις αρχές, δεν ξέρω αν ήταν συμπτωση, αλλά στα 5 μπλοκα με σταματούσαν 6 φορές. Μου έχουν κάνει και εμένα τέτοιο έλεγχο κλείνοντάς μου τον δρόμο μπρος-πίσω, έψαξαν μέχρι και το πορτοφόλι μου, αλλά ήταν ευγενικότατοι και καθόλου δήθεν. Γενικά την έχω βγάλει πολύ φτηνά δόξα το θεό, κανονικά θα έπρεπε να έχω κάνει συνδρομή με την αστυνομία να μου έρχεται φτηνότερα για όσα θα έπρεπε να με γράψουν. Μάλιστα μια φορά ήταν ακριβώς απο πίσω μου για 3-4 λεπτά και εγώ έμπαινα παντού με το πλάι, αλλά όταν με σταμάτησαν μου έκαναν απλά μια πολύ αυστηρή παρατήρηση.

Απο την άλλη μου έχει τύχει να πέσω σε αστυνόμο φοροεισπράκτορα ο οποίος είχε στίσει το μαγαζάκι του στην εθνική Χανίων-Ηρακλείου σε περιοχή με όριο 60 και έγραφε οτι τσουλούσε!!! Εμένα που πήγαινα με 91(!!) μου το έπαιξε πολύ μάγκας και βαρύ πεπόνι λες και πήγαινα με 150! Μάλιστα αφού με ενημέρωσε οτι "κανονικά" θα έπρεπε να μου πάρει το δίπλωμα για όλο το καλοκαίρι καθώς είχα υπερβεί το +30 και ήμουν +31, μου έκανε "την χάρη" να με γράψει για +30 απο μόνος του επειδή ήταν μεγάλη καρδιά!! Όταν το ρώτησα εαν αυτός πηγαίνει στην εθνική με 60-(ήμαρτον!!), μου απάντησε με ύφος "ωχχχχχ έλα κάνε μας τη χάρη τωρα...". Όταν πήγα να πληρώσω την κλήση στο ταχυδρομείο η υπάλληλος μου είπε "Ααα και εσύ την ίδια ημερομηνία ε?" Ελεεινός τύπος!!

konstantinaM3
13-06-11, 17:48
κ μενα στο ζαχο μου εκαναν το Μ3 φιλο κ φτερο!!κ ειχαν κ μια γκομενα εκει κ με εψαχνε στα πιο αποκρυφα σημεια....αλλα τα ζωα μου εκαναν ενα αμαξι ανω κατω κ μετα δεν τα εβαλαν στην θεση τους εγω τα εφτιαξα για κανα μισαωρο δουλεια βριζοντας τους!!εκει που εψαχναν τσαντηστικα λες κ ημουν κανενας χασησεμπορας!κ τους ελεγα δεν θα βρητε τιποτα τσαμοα τα ανακατευεται!!!!!!αλλα στα τετοια τους!!!!!

fanisk
13-06-11, 17:53
Γιαννη μη μασας, εχουν να σου τυχουν τετοιοι ελεγχοι στη ζωη σου.. ουυυυ!!
Που να δεις ξεβρακωμα (κανονικα με μποξερακι μη και εχεις δεμενο τιποτα απο μεσα) στη Πατρα κοντα στις καφετεριες με καμια 10αρια ΟΠΚΕ να σε σημαδευουν. Επειδη εχω την ατυχια να με σταματουν συχνα για ελεγχο εχω να σου πω ενα σωρο ιστοριες και καλες και κακες.

Καποτε κα εγω ετσι ελεγα, τι σκατα συμπεριφορα ειναι αυτη οταν εισαι σωστος και δειχνεις σωστος.. αλλα ετσι που εχουν γινει τα πραγματα, ακομα και παπας μπορει να οπλοφορει ή να φερει ναρκωτικα. Καλυτερα να ειναι τυπικοι και ετοιμοι, παρα να ειναι χαλαροι και να τους καθαρισουν. Αστους να κανουν τη δουλεια τους γιατι αυριο μεθαυριο θα σταματησουν αυτον που θα κανετε μανουρα στο δρομο και θα σου πεταξει κανα οπλο εξω..

Αυτα για τον ελεγχο, για το ποσο ευγενικος ειναι (ειδικα οταν δεν εχει βρεθει κατι), αυτο ξεκινα απο το σπιτι του και απο το ποσες σφαλιαρες εφαγε στο σχολειο. Οταν βλεπεις οτι ο αλλος ειναι πιθηκος, δεν χρειαζεται να καληνυχτισεις ουτε εσυ.

Ψυχραιμια !

Leonidas_E39
13-06-11, 18:45
Φίλε εγω τους δικαιολογώ απόλυτα γιατί είσαι μεγάλη ΣΚΑΤΟΦΑΤΣΑ

εγω θα συμφωνησω με τον αγαπημενο moderator και θα συμπληρωσω οτι εκτος απο σκατοφατσα εισαι και ΝτεντυΜποις.:hystericalbs1::hystericalb s1:

ΔημήτρηςΜ3
13-06-11, 19:10
kαλα ρε Γιαννη εσενα??
αλλα να ξερεις οταν σε ξανακανουν μανουρα στο τελος κρατα και κανα ονοματακι
και τα ξαναλεμε τοτε τι θα κανεις...

giannis_compact
13-06-11, 19:27
Φίλε εγω τους δικαιολογώ απόλυτα γιατί είσαι μεγάλη ΣΚΑΤΟΦΑΤΣΑ

Χαχαχαχαχα αυτό σκέφτηκα και γώ!Αλήτικη φάτσα έχω :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

giannis_compact
13-06-11, 19:31
kαλα ρε Γιαννη εσενα??
αλλα να ξερεις οταν σε ξανακανουν μανουρα στο τελος κρατα και κανα ονοματακι
και τα ξαναλεμε τοτε τι θα κανεις...

Ναι ρε σύ μέσα στον κόσμο μου έβαλε και το πόδι του ανάμεσα στα δικά μου για να μην κουνιέμαι...Τον έριχνα και 3 κεφάλια να πούμε δε μπορούσε να με φτάσει να τον πετύχαινα έξω χωρίς να ξέρω τί επαγγέλεται θα σού λεγα ποιος θα ακινητοποιούσε ποιόν...:th_Laie_67-1:

850CSI
13-06-11, 19:45
Χθές το βράδυ και ενώ έβγαινα για ένα ποτό με δύο φίλους με σταματανε 6 μοτοσυκλέτες της ομάδας ΔΙΑΣ!Μου λέει ''με αργές κινήσεις μπές στο απέναντι στενό και σταμάτα και κλείσε το δρόμο''!
Έρχεται ένας άλλος δίπλα μου και μου λέει με ''αργές κινήσεις κατέβα από το αυτοκίνητο!
Βγαίνω από το αυτοκίνητο και μου λέει ''βγάλε ότι έχεις από τις τσέπες και βάλε τα χέρια στην πλάτη και δέσε τα σταυρωτά''!
Το κάνω και γώ αυτό και με έψαχνε για κανένα πεντάλεπτο!Με άφησε μετά και έρχεται ένας μέσα στη μαγκιά και μου λέει ''έχεις κάτι μέσα στο αυτοκίνητο''?Απαντάω όχι και αρχίζουν να το κάνουν φύλλο και φτερό!Όλες οι θήκες άδειες και το πόρτ παγκάζ κι αυτό άδειο!Το έψαχναν κανένα τέταρτο μέχρι και στο ντουλαπάκι της σιντιέρα έψααξαν και έβγαλαν ακόμα και τα σιντί να κοτάξουν άν έχει κάτι μέσα (!)
Στο τέλος με κοιτάζει με ύφος και μου λέει ''από ότι φάνηκε δεν υπάρχει τίποτα...απ'ότι φάνηκε όμως''

Εδώ να συμπληρώσω ότι καλά κάνει η αστυνομία και κάνει τέτοιους ελέγχους!
ΑΛΛΑ
Δεν μπορώ με ΤΙΠΟΤΑ να ακούω την ειρωνεία τους και όταν τους χαιρετάω και τους λέω καλησπέρα να μου λένε '' βγές από το αυτοκινήτο με αργές κινήσεις ενώ μόλις έχω ξεκινήσει από το σπίτι μου,σα να είμαι κανένας απατεώνας'' και όλές αυτές του είδους τις ειρωνείες που λένε οι αστυνομικοί!
ΔΕ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥΣ!
Μόνο ένας ήταν ευγενικός και με ρώτησε τί σπουδάζω κτλ αλλά με ευγενικό και καλοσυνάτο ύφος!

δε τους ειπες να πα να πεταξουν τα καρουλια (τοις μηχανες τους) και να βρουν αξιοπρεπεστατη δουλεια Υ.Σ.
ειναι κι επειδη διαθετεις Compact ρωτας ΠΟΣΟ θαθελαν ναχαν μια

Panos 316T
13-06-11, 19:51
Χεχεχε...να πω και γω κατι προσφατο:
Στην πεντελης βραδυ πηγαινα νορμαλ ωσπου ξαφνικα με πηγαινουν σχεδον στο πλαι δυο μηχανες της ΔΙΑΣ για κανα λεπτο.Λεω απο μεσα μου καλως τα δεχτηκες.Σταματαμε στο φαναρι(εν τω μεταξυ εχω κατεβασει παραθυρο συνοδηγου γιατι εχω φιμε,φοραω ζωνη και σβηνωπροβολακια) και ακουω "καλησπερα σας".μονολογω αντε να δω ποσο θα μου βγει η λυπητερη και μου λεει ο τυπος το θεικο: εσυ εισαι ο πανος με το 316 τουρμπο;
και μενω μ@λ@κ@ς!!! Σαστιζω(σκεφτομαι μα καλα μπαινει η αστυνομια στα φορα και φακελλωνει;;;;) και ο τυπος με κατεναυζει λεγοντας οτι ειναι μελος και μεγας μπεμβεδακιας :)

giannis_compact
13-06-11, 19:54
δε τους ειπες να πα να πεταξουν τα καρουλια (τοις μηχανες τους) και να βρουν αξιοπρεπεστατη δουλεια Υ.Σ.
ειναι κι επειδη διαθετεις Compact ρωτας ΠΟΣΟ θαθελαν ναχαν μια

χαχα έτσι είναι Γιωργάρα μου!!:original:

giannis_compact
13-06-11, 19:55
Χεχεχε...να πω και γω κατι προσφατο:
Στην πεντελης βραδυ πηγαινα νορμαλ ωσπου ξαφνικα με πηγαινουν σχεδον στο πλαι δυο μηχανες της ΔΙΑΣ για κανα λεπτο.Λεω απο μεσα μου καλως τα δεχτηκες.Σταματαμε στο φαναρι(εν τω μεταξυ εχω κατεβασει παραθυρο συνοδηγου γιατι εχω φιμε,φοραω ζωνη και σβηνωπροβολακια) και ακουω "καλησπερα σας".μονολογω αντε να δω ποσο θα μου βγει η λυπητερη και μου λεει ο τυπος το θεικο: εσυ εισαι ο πανος με το 316 τουρμπο;
και μενω μ@λ@κ@ς!!! Σαστιζω(σκεφτομαι μα καλα μπαινει η αστυνομια στα φορα και φακελλωνει;;;;) και ο τυπος με κατεναυζει λεγοντας οτι ειναι μελος και μεγας μπεμβεδακιας :)

Χαχα νομίζω ξέρω για ποιόν μιλάμε!!:thumbsup:

nikos1400
13-06-11, 19:57
Χεχεχε...να πω και γω κατι προσφατο:
Στην πεντελης βραδυ πηγαινα νορμαλ ωσπου ξαφνικα με πηγαινουν σχεδον στο πλαι δυο μηχανες της ΔΙΑΣ για κανα λεπτο.Λεω απο μεσα μου καλως τα δεχτηκες.Σταματαμε στο φαναρι(εν τω μεταξυ εχω κατεβασει παραθυρο συνοδηγου γιατι εχω φιμε,φοραω ζωνη και σβηνωπροβολακια) και ακουω "καλησπερα σας".μονολογω αντε να δω ποσο θα μου βγει η λυπητερη και μου λεει ο τυπος το θεικο: εσυ εισαι ο πανος με το 316 τουρμπο;
και μενω μ@λ@κ@ς!!! Σαστιζω(σκεφτομαι μα καλα μπαινει η αστυνομια στα φορα και φακελλωνει;;;;) και ο τυπος με κατεναυζει λεγοντας οτι ειναι μελος και μεγας μπεμβεδακιας :)

:th_Laie_67-1:

DRAKOULAS
13-06-11, 20:00
κ μενα στο ζαχο μου εκαναν το Μ3 φιλο κ φτερο!!κ ειχαν κ μια γκομενα εκει κ με εψαχνε στα πιο αποκρυφα σημεια....αλλα τα ζωα μου εκαναν ενα αμαξι ανω κατω κ μετα δεν τα εβαλαν στην θεση τους εγω τα εφτιαξα για κανα μισαωρο δουλεια βριζοντας τους!!εκει που εψαχναν τσαντηστικα λες κ ημουν κανενας χασησεμπορας!κ τους ελεγα δεν θα βρητε τιποτα τσαμοα τα ανακατευεται!!!!!!αλλα στα τετοια τους!!!!!

Εσενα το Μ3 ειναι νομιμο ή γραφει στην αδεια 16οο και απο πανω βριζεις τους αστυνομικους?? Αν μια μερα σε πανε φυλακη θα φταινε οι αστυνομικοι???

m-power_01
13-06-11, 20:24
Αν γίνεται... να μείνουμε σε ήπιους χαρακτηρισμούς και να αποφύγουμε τις προσωπικές αντεγκλήσεις .

Kostas_1
13-06-11, 20:28
Χθες παντως ηταν η μερα των BMW... Ειδα 2 ή 3 να τα ψαχνουν εξονυχιστικά...προφανως κατι συγκεκριμενο ψαχνουν...

giannis_compact
13-06-11, 20:39
Αν γίνεται... να μείνουμε σε ήπιους χαρακτηρισμούς και να αποφύγουμε τις προσωπικές αντεγκλήσεις .

Έτσι ακριβώςthumb

giannis_compact
13-06-11, 20:40
Χθες παντως ηταν η μερα των BMW... Ειδα 2 ή 3 να τα ψαχνουν εξονυχιστικά...προφανως κατι συγκεκριμενο ψαχνουν...

Έχει 2-3 μέρες στη Θεσσαλονίκη βλέπω μόνο BMW να ψάχνουν εξοχυχιστικά...

Thomelef
13-06-11, 20:55
Φίλε εγω τους δικαιολογώ απόλυτα γιατί είσαι μεγάλη ΣΚΑΤΟΦΑΤΣΑ


Αν γίνεται... να μείνουμε σε ήπιους χαρακτηρισμούς και να αποφύγουμε τις προσωπικές αντεγκλήσεις .

χαχαχαχαχαχαχα...


καλά...λέτε εσείς για ψαχτήρι απο τους φλώρους της δίας.
που να δείτε εμένα στην χαλκιδική απο την οπκε όταν με στάματησαν τι έγινε.
μέχρι το μαγιό μου κατέβασαν, με έβαλαν να σηκώσω το @@, και μετά να γυρίσω
και να σκύψω, αφού μου είχαν κάνει το αμάξι π@υτ@ν@...αφού σε κάποια φάση,
είμουν σχεδόν σίγουρος πως θα μου κάνουν εξέταση για προστάτη, και με χέρι,
και με γκλόμπ και με @@...

john
13-06-11, 20:57
δε τους ειπες να πα να πεταξουν τα καρουλια (τοις μηχανες τους) και να βρουν αξιοπρεπεστατη δουλεια Υ.Σ.
ειναι κι επειδη διαθετεις Compact ρωτας ΠΟΣΟ θαθελαν ναχαν μια


παιδια να σκεφτομαστε λιγο πριν μιλησουμε. κ στην τελικη υπαρχουν κ αστυνομικοι μεσα στο φορουμ κ ειναι κ απ τα καλυτερα παιδια

ΔημήτρηςΜ3
13-06-11, 20:58
ρε λες???? γι αυτο χθες μολις με ειδαν απο μακρια τα παιδια εδω Ναουσα
κοντεψαν να με ορμησουν για ελεγχο! μολις καταλαβαν ποιος ειμαι τι εκανα
με ελεφρα... κατι θα εγινε μαλλον... ποιος ξερει.....

PANOS-E60
13-06-11, 21:03
δε τους ειπες να πα να πεταξουν τα καρουλια (τοις μηχανες τους) και να βρουν αξιοπρεπεστατη δουλεια Υ.Σ.
ειναι κι επειδη διαθετεις Compact ρωτας ΠΟΣΟ θαθελαν ναχαν μια


παιδια να σκεφτομαστε λιγο πριν μιλησουμε. κ στην τελικη υπαρχουν κ αστυνομικοι μεσα στο φορουμ κ ειναι κ απ τα καλυτερα παιδια

Φίλε Γιαννη έχεις απόλυτο δίκιο ! thumb
Απλά ο Γιώργος 850 απολαμβάνει ειδικής ασυλίας λόγου στο φόρουμ μας και δεν τον παρεξηγούμε. :original:

giannis_compact
13-06-11, 21:06
παιδια να σκεφτομαστε λιγο πριν μιλησουμε. κ στην τελικη υπαρχουν κ αστυνομικοι μεσα στο φορουμ κ ειναι κ απ τα καλυτερα παιδια

Δεν είπε κανείς το αντίθετο!
Απλά μερικοί αστυνομικοί δεν έχουν τρόπους!Μου έχει τύχει πολλές φορές να με σταματήσουν και να είναι κύριοι!Αλλά ορισμένες φορές δεν είναι έτσι τα πράγματα!Γιαυτό άνοιξα και το θρέντ!

Thomelef
13-06-11, 21:07
οκ ρε...μην αρπάζεστε. αν οι βλάκες σταμάτησαν τον γιαννάκη έτσι όπως το περιέγραψε,
καλά κάνει και γράφει έτσι. πρόκειτε για ένα απο τα καλύτερα παιδιά. απο την άλλη, η
συμπεριφορά των αστυνομικών, είναι απαράδεκτη. σιγά μην τους πούμε και μπράβο. μπράβο
να πούμε στα όργανα που κάνουν σωστά την δουλειά τους. αυτοί οι μπ@γλ@μ@δες να πα
να γ@μηθ@υν.

ΔημήτρηςΜ3
13-06-11, 21:12
ωωωω Τομ βλεπω φορτωσες!!
και καλα κανεις ρεεεεε
οταν οι κλεφτες ηταν μεσα στο σπιτι μας και η αδερφη μου φωναζε και εκλεγε τα αλανια ηρθαν μετα απο 40 λεπτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!! σε μια διαδρομή
τμημα σπίτι μου ενα 5λεπτο...

giannis_compact
13-06-11, 21:12
οκ ρε...μην αρπάζεστε. αν οι βλάκες σταμάτησαν τον γιαννάκη έτσι όπως το περιέγραψε,
καλά κάνει και γράφει έτσι. πρόκειτε για ένα απο τα καλύτερα παιδιά. απο την άλλη, η
συμπεριφορά των αστυνομικών, είναι απαράδεκτη. σιγά μην τους πούμε και μπράβο. μπράβο
να πούμε στα όργανα που κάνουν σωστά την δουλειά τους. αυτοί οι μπ@γλ@μ@δες να πα
να γ@μηθ@υν.

Έτσι όπως τα λέει ο Θωμάς!
Όπως ξανά είπα κάνουν καλά που κάνουν ελέγχους!Αλλά όταν σταματάς κάποιον που βλέπεις ότι είναι ευγενικός απέναντί σου και δεν έχει προκαλέσει σε κάτι οφείλεις και σύ σαν αστυνομικός να είσαι ευγενικός και σωστός όχι να τον ακινητοποιείς και να του λές ακίνητος και του σταυρώνεις τα χέρια από πίσω και να του τα κρατάς!ΝΑΙ να με ψάξει!ΝΑΙ να ψάξει το αμάξι!Αλλά όχι με αυτές τις κινήσεις και αυτό το ύφος!
Ο κόσμος που πέρασε χθές από κεί θα έλεγε σίγουρα κακοποιός είναι και τον συλλαμβάνουν!

giannis_compact
13-06-11, 21:16
ωωωω Τομ βλεπω φορτωσες!!
και καλα κανεις ρεεεεε
οταν οι κλεφτες ηταν μεσα στο σπιτι μας και η αδερφη μου φωναζε και εκλεγε τα αλανια ηρθαν μετα απο 40 λεπτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!! σε μια διαδρομή
τμημα σπίτι μου ενα 5λεπτο...

Σε σένα πάλι καλά ήρθαν νωρίς!Πού να δεις σε μένα πόση ώρα έκαναν όταν μου έκλεψαν το σπίτι!

m-power_01
13-06-11, 21:19
οκ ρε...μην αρπάζεστε. αν οι βλάκες σταμάτησαν τον γιαννάκη έτσι όπως το περιέγραψε,
καλά κάνει και γράφει έτσι. πρόκειτε για ένα απο τα καλύτερα παιδιά. .


Έτσι όπως τα λέει ο Θωμάς!


Μ'αρέσεις γιατί πάνω απ'όλα είσαι μετριόφρων.:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

giannis_compact
13-06-11, 21:21
Μ'αρέσεις γιατί πάνω απ'όλα είσαι μετριόφρων.:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Ρε για τα παρακάτω λόγια του Θωμά μιλούσα...Που έλεγε για τους αστυνομικούς...:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Thomelef
13-06-11, 21:26
πρόκειτε για ένα απο τα καλύτερα παιδιά.


μετά τον σπύρο φυσικά.

giannis_compact
13-06-11, 21:27
μετά τον σπύρο φυσικά.

Δεν τό'πιασα?Αυτός με είπε σκατόφατσα!!:th_Laie_67-1:

m-power_01
13-06-11, 21:29
μετά τον σπύρο φυσικά.

αυτά γράφεις και θα μπει ο άλλος ο χτικιάρης και θα λασπολογεί πάλι!:th_Laie_67-1:

giannis_compact
13-06-11, 21:32
αυτά γράφεις και θα μπει ο άλλος ο χτικιάρης και θα λασπολογεί πάλι!:th_Laie_67-1:

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Leonidas_E39
13-06-11, 21:43
Who is χτικιαρης βρε παιδια?

Thomelef
13-06-11, 21:46
Δεν τό'πιασα?Αυτός με είπε σκατόφατσα!!:th_Laie_67-1:


Who is χτικιαρης βρε παιδια?

οι χτηκιάριδες είναι 2...ο ένας είναι απ'την κρήτη, και ο άλλος α σον τσύπρον...
διαλέχτε και πάρτε τον αγαπημένο σας χτηκιάρη παρακαλώ...

nikos1400
13-06-11, 21:46
Εχει το δικιο του ο Γιαννης στην περιπτωση αυτη.

Αλλα πρεπει να σκεφτουμε και την πλευρα του Αστυνομικου...
Καλα κανουν και "σοβαρευουν" και γινονται πιο εππαγελματιες, οπως εξωτερικο.
Αλλα οντως πρεπει οσο γινεται να ειναι ευγενικοι (τουλαχιστον).

Πρεπει ομως να σκεφτουμε και τον Αστυνομικο οτι μπορει να κανει 20 ελεγχους σε ενα βραδυ,
να ειναι χαλαρος σε εναν και να αποβει
(χτυπα ξυλο, μακρια απο τα "δικα" μας παιδια) μοιραιος...
Δεν ξερουν ποτέ τι θα αντιμετωπισουν, και ξερουμε ολοι αν το καλοσκεφτουμε οτι οι δολοφονοι
δεν μοιαζουν με κατι συγκεκριμενο.

Η ευγένια λοιπον καταλαβαινουμε δεν ειναι παντα #1 προτεραιοτητα τους...

Απο την αλλη βεβαια παντα υπαρχουν και οι αστυνομικοι που
1) απλως περιμενουμε ολοι να παρουν τη συνταξη για να μας αδειασουν τη γωνια
2) βγαζουν τα απωθημενα τους στο δρομο για πολλους και διαφορους λογους


Μη βαρατε τον Αστυνομικο

(δεν ειμαι Αστυνομικος)

nikos1400
13-06-11, 21:48
τι "χτικιαρηδες" ρε παιδια..?

Light-weight ειναι τα παιδια για πρακτικους λογους !
:nitro:

hades7
13-06-11, 21:51
Σπυρο αν ο χτικιαρης ειναι αυτός που σε αποκάλεσε κουραδοβολιδα παρακαλα να μην μπει γιατί θα πάμε για ύπνο κατα τις πέντε το πρωί χεσμενοι στο γέλιο παλι

Thomelef
13-06-11, 21:58
κουραδοβολιδα

χααχχαχαχαχαχαχαχαχα
ναι...έχουμε και αυτόν τον χτηκιάρη...χαχαχαχαχαχαχαχ !!!!!!!

m-power_01
13-06-11, 22:42
ακριβώς αυτον λεω...

Atsa linos
13-06-11, 22:48
Εδω που τα λεμε λιγο παραπανω μαγκια την εχουν σαν Ελληναρες ,,κριση στερουνται οι περισοτεροι ,,και αυτο γυριζει μπουμεραγκ πανω τους ,,,ηδη μια μικρη γευση απαξιωσης πηραν μεσα εδω απο α γραφωμενα των περισσοτερων.
Ο σεβασμος δεν απαιτηται ΚΕΡΔΙΖΕΤΑΙ thumb

S8N
13-06-11, 22:55
Γιάννη, μου έχει τύχει καρμπόν περίπτωση με τη δική σου. Ήμουν με το ΤΤ όταν με σταμάτησαν στην πλατεία Αγίας Παρασκευής. Ο bad cop της παρέας μου έκανε κανονικότατη ανάκριση όσο ο good cop έκανε φύλλο και φτερό το Audi. Αυτό μέχρις ότου ανακάλυψε ένα σακ βουαγιάζ στο πορτ-μπαγκάζ. Μόλις το άνοιξε, η συζήτηση πήρε άλλη τροπή:

- Τι είναι αυτό κύριε?
- ΜΑΦ.
- Τι?
- Air flow meter. Luft, Lufter, αισθητήρας μέτρησης όγκου αέρα...
- Κι αυτό?
- Σκάστρα.
- Αυτό?
- Πολλαπλασιαστής.
- Μπουζί, σωλήνες, εργαλεία... Τι τα θέλετε τόσα ανταλλακτικά κύριε?
- Για να καταφέρνω να φτάνω στον προορισμό μου.
- Η γυναίκα ελληνίδα είναι?
- Μάλιστα (η τότε κοπέλα μου, νυν σύζυγος, αλλά την είδε βυζαρού, κοκκινομάλλα και πρασινομάτα και μάλλον την πέρασε γι' ανατολικού μπλοκ).
- Γιατί το όνομα στο δίπλωμά σας είναι γυναικείο?
- Δεν είναι γυναικείο, λείπει το τελικό Σ.
- Και γιατί δεν το δηλώσατε ώστε να διορθωθεί?
- Γιατί μέχρι 10 χαρακτήρες χωρούν στη θέση αυτή, είναι περιορισμός του λογισμικού του Υπουργείου.
- Να πάτε να το διορθώσετε, καταλάβατε?
- Μάλιστα, κατάλαβα.
- Μπορείτε να φύγετε.
- Δε θα με βοηθήσετε να τα μαζέψω?
- Καληνύχτα σας.

Την ίδια ώρα κάτι τσογλάνια στα Goody's απέναντι έκαναν χαβαλέ!

nikos1400
13-06-11, 22:59
καλα να παθεις....αουντακια.
:th_Laie_67-1:

pilot
13-06-11, 23:01
το αυτοκίνητο έφταιγε...:thumbsdown::thumbsdown:

Z4 DCT
13-06-11, 23:11
Ρε παμε καλα???? ηντουσαν με audi (φτου σκατα) και απορει γιατι δεν του μιλουσανε καλα???
Καιιιιιιι οοοοοολλλλλοοοο αυτο το αναφερει σε φορουμ ΒMW!!!!
Γιαννη πουλακι μου αντι να σε πανε στο αλλοδαπων για εξακριβωση ζητας και τα ρεστα........??????

Και ο μισοντριφτερ κουραδοβολιδεξ αντι να ριξει μπαν στο κρυφοαυτντακια του κανει και συμπαρασταση......

Thomelef
13-06-11, 23:12
Ρε παμε καλα???? ηντουσαν με audi (φτου σκατα) και απορει γιατι δεν του μιλουσανε καλα???
Καιιιιιιι οοοοοολλλλλοοοο αυτο το αναφερει σε φορουμ ΒMW!!!!
Γιαννη πουλακι μου αντι να σε πανε στο αλλοδαπων για εξακριβωση ζητας και τα ρεστα........??????

Και ο μισοντριφτερ κουραδοβολιδεξ αντι να ριξει μπαν στο κρυφοαυτντακια του κανει και συμπαρασταση......

:th_Laie_67-1:

hades7
13-06-11, 23:16
Σπυρο ελπίζω να έχεις ποιητικό οιστρο απόψε γιατί ο Γιαννης μπήκε αγριεμενος...

Z4 DCT
13-06-11, 23:25
Συν του οτι επροσεξα οτι καποια μελη εναφερθησαν σε καποια αλλα αξιολογοτατα μελη με τον χαρακτηρισμο ΧΤΙΚΙΑΡΗΣ:shok:

Το ειπε ο κουραδοβολιδεξ ασχετοκωλιας....ο ψηλος που δε μπορει να περασει 850 με Μ3.......ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΑ ΚΑΛΟΠΑΙΔΑ....

Ποιοι ειναι οι χτικιαριδες κυριοι????,......χοληστερινη δε3 ξερουμε τι ειναι......τουαλετα παμε δυο φορες την μερα.......στα μπακετ χωραμε ανετοτατα (θωμα:whistle:).......ειμαστε ωραια παλικαρια.......κανουμε κανονικα ντριφτα.....εχουμε καλυτερη αναλογια κιλων ανα ιππο...

Δε γραφω αλλα γιατι ειμαι οφ τοπικ και γιατι μεχρι τωρα φανταζομαι το ψηλο να κλαιει στην ποδια της συζηγου και να προσπαθει να φαρδυνει το μπακετ, και τον ψευτοντριφτεξ να ετοιμαζεται να αυτομπαναριστει,.....

:warriorsmiley::warriorsmiley::warriorsmiley:

Thomelef
13-06-11, 23:30
Συν του οτι επροσεξα οτι καποια μελη εναφερθησαν σε καποια αλλα αξιολογοτατα μελη με τον χαρακτηρισμο ΧΤΙΚΙΑΡΗΣ:shok:

Το ειπε ο κουραδοβολιδεξ ασχετοκωλιας....ο ψηλος που δε μπορει να περασει 850 με Μ3.......ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΑ ΚΑΛΟΠΑΙΔΑ....

Ποιοι ειναι οι χτικιαριδες κυριοι????,......χοληστερινη δε3 ξερουμε τι ειναι......τουαλετα παμε δυο φορες την μερα.......στα μπακετ χωραμε ανετοτατα (θωμα:whistle:).......ειμαστε ωραια παλικαρια.......κανουμε κανονικα ντριφτα.....εχουμε καλυτερη αναλογια κιλων ανα ιππο...

Δε γραφω αλλα γιατι ειμαι οφ τοπικ και γιατι μεχρι τωρα φανταζομαι το ψηλο να κλαιει στην ποδια της συζηγου και να προσπαθει να φαρδυνει το μπακετ, και τον ψευτοντριφτεξ να ετοιμαζεται να αυτομπαναριστει,.....

:warriorsmiley::warriorsmiley::warriorsmiley:

χαχαχαχα...και άμα σου πώ πως κατάλαβα τον spar@ τι θα πείς???χαχαχα!!!
έλα ρε. δεν είμαι και καμμιά χαβούζα. μπαίνω σε μπάκετ...:th_Laie_67-1:

z3 2.2
13-06-11, 23:31
Παντα υπαρχουν βλακες σε καθε δουλεια.
εχω να πω πολυ καλα λογια για την αστυνομια αλλα εχω να πω και αρκετα ασχημα.
Μην τους βαζουμε στο ιδιο καζανι.
Εχω φαει και γω ουκ ολιγες ψαχτικες τοσα χρονια τωρα,αλλες με ευγενεια και σεβασμο και αλλες λες και ημουν ο πασαρης με οπλα να με σημαδευουν κλπ κλπ...
Το θεμα ειναι οτι ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑΝ ΤΗΝ ΚΑΒΑΤΖΑ ΜΟΥ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!!

Z4 DCT
13-06-11, 23:36
Παντα υπαρχουν βλακες σε καθε δουλεια.
εχω να πω πολυ καλα λογια για την αστυνομια αλλα εχω να πω και αρκετα ασχημα.
Μην τους βαζουμε στο ιδιο καζανι.
Εχω φαει και γω ουκ ολιγες ψαχτικες τοσα χρονια τωρα,αλλες με ευγενεια και σεβασμο και αλλες λες και ημουν ο πασαρης με οπλα να με σημαδευουν κλπ κλπ...
Το θεμα ειναι οτι ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑΝ ΤΗΝ ΚΑΒΑΤΖΑ ΜΟΥ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!!

ΕΤΟΙΜΑΣΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑΚΗ


https://www.youtube.com/watch?v=OiSRJ0mHMps

konstantinaM3
14-06-11, 00:55
Εσενα το Μ3 ειναι νομιμο ή γραφει στην αδεια 16οο και απο πανω βριζεις τους αστυνομικους?? Αν μια μερα σε πανε φυλακη θα φταινε οι αστυνομικοι???

είμαι μια χαρά νόμιμη σε όλα σε πληροφορώ! για να γίνω νόμιμη έσκασα 800 ευρό!κ εκείνη την ημέρα συγκεκριμένα δεν έψαχναν για μοτέρ αλλά για ναρκωτικά ! κ δεν μαρεσει να μου κάνουν το αμάξι άνω κάτω κ να μην τα ξανά βάζουν στην θέση τους!ψάξε αλλά όχι να στο κάνει στάβλο μετά !

steliose36
14-06-11, 01:45
παιδια ασχετο αλλα χωρις ενταλμα δεν μπορει ο αλλος να σου γδυσει ολο το αμαξι!!και ειδικα να σου ανοιγουν ντουλαπακια κλπ....μονο με φακο χωρις να ακουμπανε τιποτα η να πουν στον ιδιοκτητη ανοιξε εδω εκει και να δουν μεσα....και ειδικα αμα ειναι τοσο αγενεις δεν τους αφηνω να πειραξουν τιποτα

katsaraios
14-06-11, 02:28
παιδια ασχετο αλλα χωρις ενταλμα δεν μπορει ο αλλος να σου γδυσει ολο το αμαξι!!και ειδικα να σου ανοιγουν ντουλαπακια κλπ....μονο με φακο χωρις να ακουμπανε τιποτα η να πουν στον ιδιοκτητη ανοιξε εδω εκει και να δουν μεσα....και ειδικα αμα ειναι τοσο αγενεις δεν τους αφηνω να πειραξουν τιποτα

δεν νομιζω Τακη.....

pralinas
14-06-11, 03:30
Η αστυνομική δικαιοδοσία ασκείται καταχρηστικά κάποιες φορές για τον εκφοβισμό των εργαζομένων και, ιδιαίτερα, της νεολαίας, για την αποτροπή της συμμετοχής τους στους λαϊκούς αγώνες. Η συμπεριφορά αρκετών αστυνομικών οργάνων, όπως προαναφέρθηκε, είναι βάναυση, προσβλητική και ταπεινωτική για τον κάθε ελεγχόμενο. Αυτό ομολογείται και από αρμόδιους φορείς.
- Πώς αντιμετωπίζουμε μια τέτοια συμπεριφορά;

α. Ελεγχος στοιχείων, ταυτότητας

Κατά τη διάρκεια ελέγχου στοιχείων ταυτότητας, ο πολίτης έχει το δικαίωμα σε περιπτώσεις κακής συμπεριφοράς, να διαμαρτυρηθεί και να απαιτήσει από τα αστυνομικά όργανα να συμπεριφέρονται με ευγένεια και σεβασμό, να μην προσβάλλουν την προσωπικότητα και αξιοπρέπειά του.

Κανείς δεν μπορεί να θεωρείται ύποπτος εκ προοιμίου. Κανείς δεν υποχρεούται να απολογηθεί μόνο και μόνο επειδή βρισκόταν σε κάποιο χώρο ή περιοχή ή είχε συγκεκριμένη ένδυση ή χτένισμα. Απέναντι στη βάναυση ή προσβλητική αστυνομική συμπεριφορά διαμαρτυρόμαστε χωρίς να απειλούμε, γιατί συχνά τα όργανα καταστολής ψάχνουν ευκαιρία να μας αποδώσουν πράξεις, που δεν έχουμε κάνει.

Ιδιαίτερα διαμαρτυρόμαστε, όταν ο έλεγχος αυτός γίνεται καταχρηστικά και ολοφάνερα, με σκοπό τον εκφοβισμό πριν ή μετά από τη συμμετοχή σε κάποια κινητοποίηση.

β. Ελεγχοι σωματικοί, τσάντας ή τροχοφόρου

Τέτοιου είδους έλεγχοι θεωρούνται ανακριτικές πράξεις. Γι' αυτό πρέπει:

Να ερωτάται ο λόγος, αν δηλαδή υπάρχει από τις αρχές υποψία συμμετοχής του ελεγχόμενου σε κάποια αξιόποινη πράξη ή αν υπάρχει γραπτή εντολή του αρμοδίου εισαγγελέα για τον έλεγχο. Αν αυτά δε συντρέχουν και τα αστυνομικά όργανα επιμένουν, να ζητήσουμε να επικοινωνήσουμε με δικηγόρο. Να τους πούμε ότι αν προχωρήσουν θα είναι με δική τους ποινική ευθύνη (παράνομη βία, παράνομη κατακράτηση, κατάχρηση εξουσίας κλπ.).

Να ζητούνται τα στοιχεία του αστυνομικού οργάνου που προβαίνει στον έλεγχο.

Σε κάθε περίπτωση να καταγράφονται αν είναι δυνατόν τα στοιχεία των αστυνομικών οργάνων (ο αριθμός τους) και ο αριθμός κυκλοφορίας του αστυνομικού οχήματος, αν υπάρχει.

Να διαμαρτυρόμαστε με θάρρος, επικαλούμενοι τα συνταγματικά και δικονομικά μας δικαιώματα.
Επισημαίνουμε στα αστυνομικά όργανα την αντισυνταγματική και παράνομη συμπεριφορά τους και ότι δεν έχουν δικαίωμα να κάνουν κατάχρηση της εξουσίας τους.

Οι σωματικοί έλεγχοι στο δρόμο, όταν γίνονται με εξευτελιστικό τρόπο, είναι εντελώς παράνομοι. Πρέπει να αρνούμαστε να τους υποστούμε.

Να καταγγέλλονται άμεσα τέτοια φαινόμενα στη δημοκρατική κοινή γνώμη, για να γίνονται αντικείμενο παρεμβάσεων και διαμαρτυρίας συλλογικών φορέων, της «Δημοκρατικής Συσπείρωσης», των συνδικάτων

pralinas
14-06-11, 03:38
ως επισεις να αναφερω και αυτα ενειμεροτικα:


Ως πολίτες ζητούμε όλο και περισσότερη αστυνόμευση και αυτό είναι το σωστό, αφού θέλουμε να ζούμε σε μια ευνομούμενη χώρα, όπου δε θα είναι όλα ξέφραγο αμπέλι. Πού σταματούν, όμως, τα δικαιώματα ενός ελέγχου και πού αρχίζουν τα δικαιώματα του πολίτη;
Λίγο-πολύ, όλοι μας έχουμε βρεθεί σε περιπτώσεις ελέγχων με το αυτοκίνητό μας, σε μπλόκο που διενεργεί η Τροχαία ή η Αστυνομία. Από την επαφή μας με τα αστυνομικά όργανα μπορούμε να έχουμε είτε καλές εμπειρίες είτε κακές. Αναφερόμαστε στον τρόπο συμπεριφοράς των αστυνομικών οργάνων προς εμάς. Η εμπειρία μας έχει αποδείξει, ότι άλλοτε συναντάμε άψογη συμπεριφορά από την πλευρά των αστυνομικών οργάνων και άλλοτε υπάρχουν περιπτώσεις, όπου ο αστυνομικός έλεγχος καταλήγει σε κατάχρηση εξουσίας, με συμπεριφορές απαράδεκτες, που έχουν οδηγήσει πολλές φορές στις δικαστικές αίθουσες. Το σίγουρο είναι, πως ο κάθε πολίτης έχει δικαίωμα να τύχει άψογης συμπεριφοράς.

Τι πρέπει να γνωρίζετε;
• Σε περίπτωση ελέγχου αλκοτέστ, δεν μπορείτε να αρνηθείτε την μέτρηση, διότι θεωρείται αυτόφωρο αδίκημα. Όμως έχετε δικαίωμα να αμφισβητήσετε τα αποτελέσματα και να ζητήσετε να εξεταστείτε αιματολογικά.
• Στις περιπτώσεις ελέγχου ταχύτητας με ηλεκτρονικά μέσα, ο αστυνομικός είναι υποχρεωμένος να σας δείξει την ένδειξη του ραντάρ. Όμως έχετε δικαίωμα να αμφισβητήσετε την ένδειξη και να μην υπογράψετε τη βεβαίωση παράβασης, ακολουθώντας όμως τη δικαστική οδό.
• Έχετε δικαίωμα να σας μιλούν στον πληθυντικό οι αστυνομικοί, με την προϋπόθεση και η δική σας συμπεριφορά να είναι καθ' όλα άψογη.
• Εφόσον επιδείξετε στα αστυνομικά όργανα τα στοιχεία σας, δεν έχουν δικαίωμα να σας μεταφέρουν για εξακρίβωση στοιχείων. Όμως σε περιπτώσεις όπου για παράδειγμα υπάρχει συνωνυμία με φυγόποινο πρόσωπο( που εκκρεμεί εις βάρος του καταδίκη ή έχει βεβαρημένο ποινικό μητρώο), μπορεί να σας μεταφέρουν στο Τμήμα, μέχρι να διαπιστωθεί ότι δεν έχετε καμία σχέση με το άτομο αυτό.
• Σε περιπτώσεις κράτησης, πρέπει να σας έχει γνωστοποιηθεί ο λόγος για τον οποίο κρατήστε και να σας επιτραπεί η επικοινωνία με δικηγόρο ή με συγγενικά σας πρόσωπα.
• Οι αστυνομικοί είναι υποχρεωμένοι να σας δίνουν τα στοιχεία τους, εφόσον τους τα ζητήσετε. Αν δεν σας τα δώσουν, μπορείτε να συγκρατήσετε τον αριθμό κυκλοφορίας του περιπολικού ή τους διακριτικούς αριθμούς που φέρουν οι αστυνομικοί στη στολή τους (στο ύψος των ώμων).
• Αν η συμπεριφορά σας είναι εριστική, τότε οι αστυνομικοί έχουν δικαίωμα να σας προσαγάγουν με το αιτιολογικό της απείθειας και αντίστασης κατά της αρχής ως απείθεια νοείται η άρνηση οποιοδήποτε ελέγχου και ως αντίσταση νοείται οποιαδήποτε άσκηση σωματικής βίας, ακολουθώντας τις διαδικασίες του αυτοφώρου.
• Σύμφωνα με το άρθρο 278(παράγραφος 2), του Κώδικα Ποινικής Δικονομίας, μπορούν να σας βάλουν χειροπέδες μόνο όταν θεωρείστε ύποπτος φυγής για κάποιο αδίκημα.
• Έχετε δικαίωμα αν σας ζητηθεί σωματικός έλεγχος, να απαιτήσετε να γίνει από άτομο του ιδίου φύλου.
• Αν σε μπλόκο αστυνομικών σας γίνετε έλεγχος με όπλο προτεταμένο, έχετε δικαίωμα να ζητήσετε να το απομακρύνουν.
• Μπορείτε κατά περίπτωση, να καταθέσετε μήνυση για κατάχρηση εξουσίας, απειλή, εξύβριση και για σωματική βλάβη.
• Αν σας ζητηθεί να παραδώσετε το δίπλωμα σας, εξαιτίας κάποιας παράβασης και δεν το πράξετε, θεωρείτε αυτόφωρο αδίκημα.
• Οι αστυνομικοί έχουν δικαίωμα αν το κρίνουν αναγκαίο, να σας ψάξουν το αυτοκίνητο, τα προσωπικά σας πράγματα, καθώς και να προχωρήσουν σε σωματικό έλεγχο.
• Είτε πρόκειται για αυτόφωρο αδίκημα, είτε για εξακρίβωση στοιχείων, αν η παραμονή μας στο Αστυνομικό Τμήμα είναι παρατεταμένη, μπορείτε να καταθέσετε μήνυση για παράνομη κράτηση.
Σε τι πρέπει να υπακούουν οι αστυνομικοί
Ο Κώδικας Δεοντολογίας των αστυνομικών
• Ο αστυνομικός πρέπει -και οφείλει- να εκτελεί τα καθήκοντά του όπως ορίζουν το Σύνταγμα και οι νόμοι.
• Υποχρεούται να σέβεται την αξία του ανθρώπου και να μεριμνά για την προστασία των δικαιωμάτων του ως άτομο.
• Ενεργεί πάντα με σκοπό την εξασφάλιση της δημόσιας τάξης και ασφάλειας, την εξυπηρέτηση του δημόσιου συμφέροντος.
• Ενεργεί κατά την εκπλήρωση των καθηκόντων του με βάση τις αρχές της νομιμότητας, της αναλογικότητας, της επιείκειας, της ίσης μεταχείρισης και του σεβασμού της διαφορετικότητας του ατόμου.
• Οφείλει να είναι σε διαρκή ετοιμότητα και διατεταγμένη υπηρεσία.
• Εφαρμόζει το νόμο με κοινωνική ευαισθησία και ουδέποτε υπερβαίνει τα επιτρεπόμενα όρια της διακριτικής ευχέρειας που του παρέχουν.
• Όταν επεμβαίνει, υποχρεούται να δηλώσει την ιδιότητά του, την ταυτότητά του και την υπηρεσία του.
• Οφείλει να σέβεται το δικαίωμα στη ζωή και την προσωπική ασφάλεια του κάθε ατόμου.
• Δεν επιφέρει, δεν προκαλεί και δεν ανέχεται πράξεις βασανιστηρίων ή απάνθρωπης ή εξευτελιστικής μεταχείρισης ή τιμωρίας και αναφέρει κάθε παραβίαση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων.
• Δε χρησιμοποιεί βίαια μέσα χωρίς λόγο.
• Σέβεται τον άνθρωπο που σταματά για έλεγχο και ιδίως αν πρόκειται για ανήλικους ή γυναίκες ή άτομα με ειδικές ανάγκες.

Τι άλλο πρέπει να ξέρουμε;
• Κατ' αρχήν θα πρέπει να σταματάμε σε κάθε ενδεχόμενο σήμα αστυνομικού, σε οποιοδήποτε σημείο του δρόμου.
• Θα πρέπει να έχουμε μαζί μας όλα τα απαραίτητα έγγραφα που πιστοποιούν τα στοιχεία του οχήματος. Καλό θα είναι όχι μόνο να απαιτήσουμε καλή συμπεριφορά από την πλευρά των αστυνομικών, αλλά την ίδια συμπεριφορά να επιδείξουμε και εμείς. Αν πρόκειται για έλεγχο αυτοκινήτου, θα πρέπει να ρωτήσουμε για ποιο λόγο γίνεται.
• Αν ο αστυνομικός αρνηθεί να σας τα παράσχει τα στοιχεία του, μπορείτε να φτάσετε έως το διοικητή του τμήματος όπου ανήκει. Σε κάθε περίπτωση, έχουν υποχρέωση οι προϊστάμενοι των αστυνομικών τμημάτων να σας δεχτούν, προκειμένου να ακούσουν την καταγγελία σας.

Tι γίνεται με τις ΕΔΕ;
Σε περίπτωση όπου γίνεται μήνυση - καταγγελία από έναν πολίτη για τη συμπεριφορά ενός αστυνομικού, διενεργείται ΕΔΕ, δηλαδή Ένορκη Διοικητική Εξέταση. Στο σημείο αυτό υπάρχουν η καλόπιστη και η κακόπιστη άποψη. Η μεν καλόπιστη άποψη θέλει τους πολίτες να δικαιώνονται σε κάθε περίπτωση ή να βρίσκουν, τέλος πάντων, κάποια λύση στον κυκεώνα της γραφειοκρατίας. Η άλλη άποψη θέλει τους πολίτες όχι μόνο να μη δικαιώνονται, αλλά να βγαίνουν και υπαίτιοι στο τέλος. Άλλωστε, σε μερικές περιπτώσεις σύμφωνα με το Συνήγορο του Πολίτη, υπάρχουν καταγγελίες και για "στημένες" Ε.Δ.Ε, αφού πολλές από αυτές γίνονται κεκλεισμένων των θυρών, χωρίς να έχει ειδοποιηθεί ο πολίτης που έκανε την καταγγελία ή ο δικηγόρος του. Στις περιπτώσεις που διενεργείται μια ΕΔΕ, θα πρέπει να καλείται και ο πολίτης ενώπιον των προϊσταμένων των αστυνομικών οργάνων, προκειμένου να δώσει και εκείνος τη δική του εκδοχή.

Τι αναφέρει ο Συνήγορος του Πολίτη;
Από την επικοινωνία μας με το Συνήγορο του Πολίτη πληροφορηθήκαμε, ότι σε μηνιαία βάση φθάνουν δεκάδες καταγγελίες πολιτών για παράτυπη συμπεριφορά και κατάχρηση εξουσίας από αστυνομικά όργανα. Ο Συνήγορος του Πολίτη, αφού λάβει γνώση κάποιας καταγγελίας, προχωρά την έρευνά του, παραθέτοντας τα στοιχεία στον πειθαρχικό προϊστάμενο του καταγγελλόμενου (στην παρούσα φάση αστυνομικό όργανο). Από εκεί και πέρα, ο Σ.Τ.Π είναι σε συνεχή επαφή με τους αρμόδιους φορείς της ΕΛ.ΑΣ. Γι αυτή την υπηρεσιακή επαφή μεταξύ Συνηγόρου και ΕΛ.ΑΣ, ο πρώτος έχει αποφανθεί ότι είναι απογοητευτική. Όπως αναφέρεται, είναι σχεδόν αμελητέος ο αριθμός των περιπτώσεων εκείνων, όπου η κινητοποίηση από την ΕΛ.ΑΣ, μετά από διαμεσολάβηση του Συνηγόρου, κατέληξε στον καταλογισμό ευθυνών και στην επιβολή πειθαρχικών ποινών σε αστυνομικούς. Επιπλέον, όπου καταλογίστηκαν ευθύνες, ήταν πολύ μικρότερες σε σχέση με τα καταγγελλόμενα. Αντίθετα, στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων, η έρευνα δεν οδήγησε καν στην άσκηση πειθαρχικής διαδικασίας, αλλά το μόνο που έγινε, ήταν οι υποθέσεις να μπουν στο συρτάρι, με τη δικαιολογία ότι η συμπεριφορά των αστυνομικών οργάνων ήταν άψογη. Μεγάλος αριθμός καταγγελιών που έχουν γίνει στο Συνήγορο του Πολίτη, έχουν απορριφθεί ως αβάσιμες, πριν καν εξεταστούν από την Ελληνική Αστυνομία, παρ' όλο που όχι μόνο ήταν σοβαρές, αλλά συνοδεύονταν και από τα απαιτούμενα δημόσια έγγραφα.

Εν κατακλείδι...
Οι αστυνομικοί έλεγχοι οπωσδήποτε είναι απαραίτητοι, προκειμένου να επιβάλλετε η τάξη και να προωθείτε η ασφάλεια των πολιτών. Όμως δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που αστυνομικοί, δείχνουν υπερβάλλοντα ζήλο, παραβιάζοντας θεμελιώδη ατομικά δικαιώματα(κάτι που επιβεβαιώνει και ο Συνήγορος του Πολίτη), χωρίς αυτό να χαρακτηρίζει το σύνολο της Ελληνικής Αστυνομίας. Από την πλευρά μας, ως πολίτες θα πρέπει να γνωρίζουμε επακριβώς τα δικαιώματα μας και τις υποχρεώσεις μας. Πρέπει να προσπαθούμε να διευκολύνουμε τους ελέγχους της αστυνομίας και να μην γινόμαστε ερειστικοί προβάλλοντας πολλές φορές γελοίες δικαιολογίες για μία παράβαση που γνωρίζουμε ότι διαπράξαμε. Πολλές φορές, στη προσπάθεια μας να διεκδικήσουμε το δίκιο μας, οι ρόλοι αντιστρέφονται και οι αστυνομικοί γίνονται δέκτες μη σωστού τρόπου συμπεριφοράς. Ακόμη και σε περιπτώσεις που είμαστε καθ' όλα νόμιμοι, αν επιδείξουμε κακή συμπεριφορά, μπορεί εύκολα να οδηγηθούμε σε κάποια αίθουσα δικαστηρίου. Η καλή συμπεριφορά των αστυνομικών, προϋποθέτει και τον ενδεδειγμένο τρόπο αντιμετώπισης, από πλευράς των πολιτών.

πηγή:© 2011 autotriti.gr

katsaraios
14-06-11, 05:51
β. Ελεγχοι σωματικοί, τσάντας ή τροχοφόρου

Τέτοιου είδους έλεγχοι θεωρούνται ανακριτικές πράξεις. Γι' αυτό πρέπει:

Να ερωτάται ο λόγος, αν δηλαδή υπάρχει από τις αρχές υποψία συμμετοχής του ελεγχόμενου σε κάποια αξιόποινη πράξη ή αν υπάρχει γραπτή εντολή του αρμοδίου εισαγγελέα για τον έλεγχο. Αν αυτά δε συντρέχουν και τα αστυνομικά όργανα επιμένουν, να ζητήσουμε να επικοινωνήσουμε με δικηγόρο. Να τους πούμε ότι αν προχωρήσουν θα είναι με δική τους ποινική ευθύνη (παράνομη βία, παράνομη κατακράτηση, κατάχρηση εξουσίας κλπ.).


.................


• Οι αστυνομικοί έχουν δικαίωμα αν το κρίνουν αναγκαίο, να σας ψάξουν το αυτοκίνητο, τα προσωπικά σας πράγματα, καθώς και να προχωρήσουν σε σωματικό έλεγχο.


.....................


αρα οποτε κρινουν ψαχνουν και ΚΑΛΑ κανουν αρκει να ειναι ευγενικοι και να σεβαστουν την περιουσια και τον πολιτη.

stavr
14-06-11, 08:50
Οσοι απο σας ετυχε να πεσουν σε ελεγχο απο αστυνομικες ειδικες δυναμεις στην Κρητη θα ξερετε πολυ καλα οτι η περιπτωση βγες εξω, τα χερια στο καπω, σωματικος ελεγχος, ψαχτηρι σε ολο το αυτοκινητο κτλ ειναι καθημερινο φαινομενο για μας εδω κατω.......Τυχαιο???? Δεν νομιζω!!!! Δεν φταιμε βεβαια ολοι !!!!
Καθε μερα γυρνανε τα τζιπακια και κανουν αυτη τη δουλεια, και καλα κανουν! Το θεμα ειναι.... πως το κανουν???? Οταν πρωτο ξεκινησε το ολο θεμα στις αρχες του 90 αν δεν κανω λαθος, υπηρχε πραγματικα πολυ μεγαλο προβλημα. Μου ετυχε το 94 σε αγροτικο δρομο, εγω ημουν 14 χρονων, κατευθηνομασταν με τον πατερα μου απο το χωριο προς Χανια, μαζι και ο θειος μου, αξιωματικος του πολεμικου ναυτικου και μας σταματανε. Οσων αφορα ονοματα και αριθμους κτλ....αυτα αλλου !! εδω εχει κουκουλα στη μουρη μην τυχει και τον θυμασαι την αλλη μερα.....τεσπα....για να μην γινομαι κουραστικος ....ενω ημουν ξαπλωμενος στο καπω για το σωματικο ελεγχο....ενα κωλοπαιδο επαιζε με το κλειστρο του mp5 πανω απο το κεφαλι μου! Οπως καταλαβαινεται κοντεψαμε να παμε μεσα εκεινο το βραδυ!
Δεν φταινε ομως τα παληκαρια, φταινε αυτοι που τους εβαλαν εκει με τον α η τον β τροπο, με πολιτικα κριτηρια, με ανταλλαγματα, χωρις κανενα ψυχολογικο ελεγχο κτλ. Εκτος βεβαια απο ολα αυτα δεν ειχαν και καμια απολυτως εκπαιδευση....αν δεν κανω λαθος ενα 3μηνο ηταν τοτε η εκπαιδευση και μετα εξω να το παιζουν καου-μποιδες! Απο τοτε εως σημερα μπορει να με εχουν σταματησει για τετοιο ελεγχο πανω απο 10 φορες, αυτο που εχω διαπιστωσει ειναι οτι σιγουρα υπαρχει βελτιωση, αλλα οχι οσο θα επρεπε. Μου εχει τυχει παλι το 1998 στις Καλυβες Χανιων,οδηγωντας ενα οπελ ασκονα των γονιων μου, νεος οδηγος, να μας βγαλουν εξω εμενα και τα φιλαρακια μου που ημασταν στο αυτοκινητο, να γινουν ολα τα παραπανω, να πεταξουν εξω οτι ειχε μεσα στο αυτοκινητο, τσαντες θαλασσας που ειχε η μανα μου, εργαλεια διαφορα που αφηνε ο πατερας μου στο πορτ μπαγαζ, μεχρι και τη ρεζερβα και το γρυλλο κτλ, αδειασαν τα τσαντακια μας (μπανανες) στη μεση του δρομου, 12 το βραδυ χωρις φωτα, μου δεινουν τα κλειδια στο χερι και μας λενε καληνυχτα........Μεχρι τις 2 μαζευαμε πραγματα με το φως του αναπτηρα απο το δρομο. Μου εχει τυχει βεβαια, προσφατα, και ελεγχος οπου τα παιδια ηταν ΚΥΡΙΟΙ!!!! Μιλαγαν στον πληθυντικο, μας χαιρετησαν, ο υπευθυνος ειπε το ονομα του κτλ ........Ολα λοιπον κατα τη γνωμη μου ειναι θεμα παιδιας, εκπαιδευσης, επαγγελματισμου και ανθρωπιας! Το θεμα ειναι πως κρατας την ψυχραιμια σου οταν θα πεσεις σε μ@λακες !!!! Ξερουμε ολοι οτι δεν ειναι ευκολο και οι συνεπεις ειναι σε ολους μας ανεπιθυμητες!!! Συμπερασμα => Για αλλη μια φορα........Ελλας το μεγαλειο σου !!!!!!

Skyline_IS
14-06-11, 13:35
Προσωπικα δεν με ενοχλει να κανουν σχολαστικο ελεγχο εμενα ή και το αμαξι..Θα με ενοχλουσε αφανταστα ομως να με ξεγυμνωσουν εντελως γιατι μπορω α κρυβω ναρκωτικα στα @@ μου..Το θεωρω εξευτελιστικο..

Καλυτερα να παω στο τμημα παρα να τους δινω την χαρα να σε εξευτελιζουν

DaywalkeR
14-06-11, 14:20
Πριν από περίπου δύο εβδομάδες με σταμάτησαν κι εμένα με την γριά, παλιό αμάξι είδαν, καγκουροθόρυβο κάνει, μένω και κοντά στον Φοίνικα καταλαβαίνετε...

Τα παιδιά ήταν ευγενικότατα ζήτησαν τα χαρτιά μου ζήτησαν να ανοίξω το πορτ-μπαγκάζ, έκαναν τον έλεγχο τους και μετά άρχισαν να σαλιαρίζουν πάνω από την γριά, για το πόσο περιποιημένη την έχω και μπραβο για το μεράκι μου και άλλα τέτοια. Με ευχαρίστησαν για την υπομονή μου και έφυγαν
Υποψιάζομαι ότι με σταμάτησαν περισσότερο για να δουν το αυτοκίνητο παρά για να μου κάνουν έλεγχο...
χεχε

nikos1400
14-06-11, 15:14
Πριν από περίπου δύο εβδομάδες με σταμάτησαν κι εμένα με την γριά, παλιό αμάξι είδαν, καγκουροθόρυβο κάνει, μένω και κοντά στον Φοίνικα καταλαβαίνετε...

Τα παιδιά ήταν ευγενικότατα ζήτησαν τα χαρτιά μου ζήτησαν να ανοίξω το πορτ-μπαγκάζ, έκαναν τον έλεγχο τους και μετά άρχισαν να σαλιαρίζουν πάνω από την γριά, για το πόσο περιποιημένη την έχω και μπραβο για το μεράκι μου και άλλα τέτοια. Με ευχαρίστησαν για την υπομονή μου και έφυγαν
Υποψιάζομαι ότι με σταμάτησαν περισσότερο για να δουν το αυτοκίνητο παρά για να μου κάνουν έλεγχο...
χεχε

thumb
στη δικη σου περιπτωση και εγω το ιδιο πιστευω.



Επισης το αλλο:

Προσεχετε ποιους βαζετε μεσα στο αυτοκινητο.
Μη βρεθειτε προ εκπληξεως και σε κανα μπλοκο βρεθουν
σε καθε τσεπη του "κολλητου" σας κανα μισοκιλο
χασιςςςςςςς.......
:winkcool:

Stefanos_Cool
14-06-11, 15:17
Θερμή παράκληση, λίγο προσοχή στους χαρακτηρισμούς.

Δεν θα γράψω αν συμφωνώ ή όχι σε όλα αυτά που λέτε, όχι γιατί ΔΕΝ μπορώ αλλά διότι δεν θέλω.

Σκεφτείτε επίσης ότι πολλοί χρήστες/μέλη του BMWfans.gr είναι αστυνομικοί, κάνουμε παρέα μαζί τους και δεν είναι καθόλου σωστό να "γράφουμε" τέτοιους χαρακτηρισμούς για τους συναδέλφους τους.

Ευχαριστώ.

850CSI
14-06-11, 15:31
χαχα έτσι είναι Γιωργάρα μου!!:original:

εεεε ενταξει ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,εξαρταται απο την ωρα που θα μαι βρισκανε αμα σταματουσαν εμενα ειμαι και λιγακι,,,,,,τρελλος μπορει και να τους το πετουσα ( φανταζεσε μετα νευρα αναφοραις μυνησεως κ.τ.λ.π.:th_Laie_67-1:αλλα και,,,,,,,,,παλι δεν κολονα να τους το πεταξω) Ειδικα μετα την πρωτη περιπτωση του Φανη απ τη Σαββατιατικη βολτα με την Ζ4 στην παραλιακη στην Βουλα Αττικης Φανηηηηηηηηηηηηηη!!!!!!!!!!!!!!

850CSI
14-06-11, 15:35
παιδια να σκεφτομαστε λιγο πριν μιλησουμε. κ στην τελικη υπαρχουν κ αστυνομικοι μεσα στο φορουμ κ ειναι κ απ τα καλυτερα παιδια

Ουχ σορρυ δε το ξερα ( Υ.Σ. ε ,,ενταξει πιστευω να μας καταλαβαινουν).

850CSI
14-06-11, 15:47
οι χτηκιάριδες είναι 2...ο ένας είναι απ'την κρήτη, και ο άλλος α σον τσύπρον...
διαλέχτε και πάρτε τον αγαπημένο σας χτηκιάρη παρακαλώ...

sympeth,,,,cyprus:original: