PDA

Επιστροφή στο Forum : Αρχαια ελληνικα και H/Y



alexm
18-01-10, 14:33
Hellenic Quest λέγεται ένα πρόγραμμα ηλεκτρονικής εκμάθησης της Ελληνικής που το CNN άρχισε να διανέμει παγκοσμίως και προορίζεται σε πρώτο στάδιο για τους αγγλόφωνους και ισπανόφωνους.
Η μέθοδος διδασκαλίας συνίσταται στην προβολή πληροφοριών στην οθόνη του
Η/Υ με ταυτόχρονη μετάδοση ήχου και κινούμενης εικόνας.

Το πρόγραμμα παράγεται από τη μεγάλη εταιρία Η/Υ Apple, o Πρόεδρος της
οποίας Τζον Σκάλι είπε σχετικά: Αποφασίσαμε να προωθήσουμε το πρόγραμμα
εκμάθησης της Ελληνικής, επειδή η κοινωνία μας χρειάζεται ένα εργαλείο που
θα της επιτρέψει ν' αναπτύξει τη δημιουργικότητά της, να εισαγάγει
καινούριες ιδέες και θα της προσφέρει γνώσεις περισσότερες απ' όσες ο
άνθρωπος μπορούσε ως τώρα να ανακαλύψει.

Με άλλα λόγια, πρόκειται για μιαν εκδήλωση της τάσης για επιστροφή του
παγκόσμιου πολιτισμού στο πνεύμα και τη γλώσσα των Ελλήνων.

Άλλη συναφής εκδήλωση: Οι Άγγλοι επιχειρηματίες προτρέπουν τα ανώτερα
στελέχη να μάθουν Αρχαία Ελληνικά επειδή αυτά περιέχουν μια ξεχωριστή
σημασία για τους τομείς οργανώσεως και διαχειρίσεως επιχειρήσεων.

Σε αυτό το συμπέρασμα ήδη οδηγήθηκαν μετά από διαπιστώσεις Βρετανών ειδικών
ότι η Ελληνική γλώσσα ενισχύει τη λογική και τονώνει τις ηγετικές
ικανότητες.

Γι' αυτό έχει μεγάλη αξία, όχι μόνο στην πληροφορική και στην υψηλή
τεχνολογία, αλλά και στον τομέα οργανώσεως και διοικήσεως ..

Αυτές οι ιδιότητες της Ελληνικής ώθησαν το Πανεπιστήμιο Ιρμάιν της
Καλιφόρνια να αναλάβει την αποθησαύριση του πλούτου της. Επικεφαλής του
προγράμματος τοποθετήθηκαν η γλωσσολόγος -Ελληνίστρια- Μακ Ντόναλι και οι
καθηγητές της ηλεκτρονικής Μπρούνερ και Πάκαρι.

Στον Η/Υ Ίμυκο αποθησαυρίστηκαν 6 εκατομμύρια λεκτικοί τύποι της γλώσσας
μας όταν η Αγγλική έχει συνολικά 490.000 λέξεις και 300.000 τεχνικούς
όρους, δηλαδή σαν γλώσσα είναι μόλις το 1/100 της δικής μας. Στον Ίμυκο
ταξινομήθηκαν 8.000 συγγράμματα 4.000 αρχαίων Ελλήνων και το έργο
συνεχίζεται.

Μιλώντας γι' αυτό ο καθηγητής Μπρούνερ είπε: Σε όποιον απορεί γιατί τόσα
εκατομμύρια δολάρια για την αποθησαύριση των λέξεων της Ελληνικής
απαντούμε: Μα πρόκειται για τη γλώσσα των προγόνων μας. Και η επαφή μας μ'
αυτούς θα βελτιώσει τον πολιτισμό μας .

Οι υπεύθυνοι του προγράμματος υπολογίζουν ότι οι ελληνικοί λεκτικοί τύποι
θα φθάσουν στα 90 εκατομμύρια, έναντι 9 εκατομμυρίων της λατινικής. Το
ενδιαφέρον για την Ελληνική προέκυψε από τη διαπίστωση των επιστημόνων
πληροφορικής και υπολογιστών ότι οι Η/Υ προχωρημένης τεχνολογίας δέχονται
ως νοηματική γλώσσα μόνον την Ελληνική. Όλες τις άλλες γλώσσες τις
χαρακτήρισαν σημειολογικές .

Νοηματική γλώσσα θεωρείται η γλώσσα στην οποία το σημαίνον, δηλαδή η λέξη,
και το σημαινόμενο, δηλαδή αυτό, που η λέξη εκφράζει (πράγμα, ιδέα,
κατάσταση), έχουν μεταξύ τους πρωτογενή σχέση. Ενώ σημειολογική είναι η
γλώσσα στην οποία αυθαιρέτως ορίζεται ότι το αμ πράγμα (σημαινόμενο)
εννοείται με το αμ (σημαίνον).

Με άλλα λόγια, η Ελληνική γλώσσα είναι η μόνη γλώσσα της οποίας οι λέξεις
έχουν πρωτογένεια, ενώ σε όλες τις άλλες, οι λέξεις είναι συμβατικές,
σημαίνουν, δηλαδή, κάτι, απλώς επειδή έτσι 'συμφωνήθηκε' μεταξύ εκείνων που
την χρησιμοποιούν.

ΟΛΕΣ οι λέξεις στην Ελληνική ΣΗΜΑΙΝΟΥΝ, π.χ. η λέξη ενθουσιασμός = εν-Θεώ,
γεωμετρία = γη +μετρώ, προφητεία = προ + φάω, άνθρωπος = ο άναρθρων (ο
αρθρώνων λόγο).

Έχουμε δηλαδή αιτιώδη σχέση μεταξύ λέξεως-πράγματος, πράγμα ανύπαρκτο στις
άλλες γλώσσες. Τα πιο τέλεια προγράμματα Ίμυκος , Γνώσεις και Νεύτων
αναπαριστούν τους λεκτικούς τύπους της Ελληνικής σε ολοκληρώματα και σε
τέλεια σχήματα παραστατικής, πράγμα που αδυνατούν να κάνουν για τις άλλες
γλώσσες.

Και τούτο επειδή η Ελληνική έχει μαθηματική δομή που επιτρέπει την αρμονική
γεωμετρική τους απεικόνιση.

Ιδιαιτέρως χρήσιμα είναι τα ελληνικά προσφύματα ΟΠΩΣ : τηλέ , λάνδη
=...LAND, ΓΕΩ...,νάνο, μίκρο, μέγα, σκοπό.....ισμός, ΗΛΕΚΤΡΟ...., κυκλο....,
ΦΩΝΟ...., ΜΑΚΡΟ...., ΜΙΚΡΟ....., ΔΙΣΚΟ...., ΓΡΑΦΟ..., ΓΡΑΜΜΑ..., ΣΥΝ...,
ΣΥΜ..., κ.λπ..

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ : ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ C D = COMPACT DISK = ΣΥΜΠΑΚΤΩΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ

Οι ηλεκτρονικοί υπολογιστές θεωρούν την Ελληνική γλώσσα «μη οριακή», δηλαδή
ότι μόνο σ' αυτή δεν υπάρχουν όρια και γι' αυτό είναι αναγκαία στις νέες
επιστήμες όπως η Πληροφορική, η Ηλεκτρονική, η Κυβερνητική και άλλες.

Αυτές οι επιστήμες μόνο στην Ελληνική γλώσσα βρίσκουν τις νοητικές
εκφράσεις που χρειάζονται, χωρίς τις οποίες η επιστημονική σκέψη αδυνατεί
να προχωρήσει.

Γι' αυτούς τους λόγους οι Ισπανοί Ευρωβουλευτές ζήτησαν να καθιερωθεί η
Ελληνική ως η επίσημη της Ευρωπαϊκής Ένωσης διότι το να μιλά κανείς για
Ενωμένη Ευρώπη χωρίς την Ελληνική είναι σα να μιλά σε έναν τυφλό για
χρώματα..

NickE60
18-01-10, 14:41
Πολύ ενδιαφέρον θέμα!!!
Λες να βοηθήσουν οι πρόγονοί μας ώστε να αντιστραφεί το αρνητικό κλίμα που επικρατεί παγκόσμια εναντίον της χώρας μας? ....καθώς οι νεοέλληνες το έχουν ρίξει στη "βούτα" και τη "μάσα".......

Είδα χθες μια μελέτη (νομίζω του Πανεπιστημίου Πατρών ήταν) όπου έδειχνε ότι το έτος 2045 οι "γνήσιοι" Έλληνες στη χώρα μας θα είναι περίπου 7.4 εκατ. και οι αλλοδαποί 4.4 εκατ. αν συνεχιστεί η κατάσταση της υπογονιμότητας που υπάρχει σήμερα... Να σημειωθεί ότι από τα 7.4 εκατ. Έλληνες, τα 2.5 εκατ. θα είναι υπερήλικες ...μένει δηλαδή πολύ λιγότερος από το μισό ενεργό Ελληνικό πληθυσμό (εξαιρώντας και μικρά παιδιά μαθητές, σπουδαστές) να προσφέρει για τη χώρα..............

yannisv
18-01-10, 14:48
Καταπληκτικό θέμα φίλε alexm μπράβο σου αδελφέ. Το πρόγραμμα υπάρχει όμως;
Δείτε εδώ: https://el.wikipedia.org/wiki/Hellenic_Quest

BILL007
18-01-10, 15:04
ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΘΕΜΑ!!!!:thumbsup:

fast-enough
18-01-10, 15:35
Δυστυχώς, δεν υπήρξε ποτέ κάτι τέτοιο... Είναι απλά ένας αστικός μύθος (urban legend) που διαδόθηκε μέσω διαδικτύου και email μεταξύ Ελλήνων....
Πολύ καλό για να είναι αληθινό...

Rosinante
18-01-10, 15:37
Συμπεπακτομένος δίσκος(παρακειμενος)
Ανθρωπος=ανω+θρωσκω(κοιταζ ψηλα)

Καλο θεμα μονο να μην υπερβαλλουμε(λατρευω την ελληνικη γλωσσα οσο μισω τους ελληνες). Κατι τοσο λεπτα θεματα δε θελουν και πολυ να γινουν γελοια...Η ελληνικη γλωσσα ειναι μαγεια ΑΛΛΑ δεν προηλθαν ολα απο την ελλαδα...

alexm
18-01-10, 15:57
Συμπεπακτομένος δίσκος(παρακειμενος)
Ανθρωπος=ανω+θρωσκω(κοιταζ ψηλα)

Καλο θεμα μονο να μην υπερβαλλουμε(λατρευω την ελληνικη γλωσσα οσο μισω τους ελληνες). Κατι τοσο λεπτα θεματα δε θελουν και πολυ να γινουν γελοια...Η ελληνικη γλωσσα ειναι μαγεια ΑΛΛΑ δεν προηλθαν ολα απο την ελλαδα...

Τα ΓΡΑΜΜΑΤΑ, οι ΤΕΧΝΕΣ, ο ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ προηλθαν απο την ΕΛΛΑΔΑ.


Ολα τα υπολοιπα απλως .......προεκυψαν.

Οσο για το μισος σου για εμας, εαν εισαι κατοικος ΕΛΛΑΔΑΣ διαθετουμε Καραβια-Αεροπλανα-Τρενα για να την κανεις,εαν δεν εισαι καλυτερα για εμας!!!!!!!

alexm
18-01-10, 15:59
Πολύ ενδιαφέρον θέμα!!!
Λες να βοηθήσουν οι πρόγονοί μας ώστε να αντιστραφεί το αρνητικό κλίμα που επικρατεί παγκόσμια εναντίον της χώρας μας? ....καθώς οι νεοέλληνες το έχουν ρίξει στη "βούτα" και τη "μάσα".......

Είδα χθες μια μελέτη (νομίζω του Πανεπιστημίου Πατρών ήταν) όπου έδειχνε ότι το έτος 2045 οι "γνήσιοι" Έλληνες στη χώρα μας θα είναι περίπου 7.4 εκατ. και οι αλλοδαποί 4.4 εκατ. αν συνεχιστεί η κατάσταση της υπογονιμότητας που υπάρχει σήμερα... Να σημειωθεί ότι από τα 7.4 εκατ. Έλληνες, τα 2.5 εκατ. θα είναι υπερήλικες ...μένει δηλαδή πολύ λιγότερος από το μισό ενεργό Ελληνικό πληθυσμό (εξαιρώντας και μικρά παιδιά μαθητές, σπουδαστές) να προσφέρει για τη χώρα..............

Πολυ φοβαμαι, πολυ πιο νωρις απο το 2045 η μελετη θα επαληθευθει αν λαβουμε υποψιν τις κλιματικες αλλαγες,με την ανοδο της θερμοκρασιας οι κατοικοι της αφρικανικης ηπειρου θα σαξουν κατα την ευρωπη!!!!!!

NickE60
18-01-10, 16:03
Τα ΓΡΑΜΜΑΤΑ, οι ΤΕΧΝΕΣ, ο ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ προηλθαν απο την ΕΛΛΑΔΑ.


Ολα τα υπολοιπα απλως .......προεκυψαν.

Οσο για το μισος σου για εμας, εαν εισαι κατοικος ΕΛΛΑΔΑΣ διαθετουμε Καραβια-Αεροπλανα-Τρενα για να την κανεις,εαν δεν εισαι καλυτερα για εμας!!!!!!!

Έχεις ένα δίκιο σε αυτό που λες Αλέξανδρε, προφανώς ο Στέλιος εννοεί (υπερβάλλοντας) ότι μισεί τους Έλληνες που διαχειρίζονται τις τύχες μας όλα αυτά τα χρόνια, κι όχι όλους τους Έλληνες και ειδικά αυτούς που συνομιλεί και ανταλλάσσουν απόψεις... και ακόμη περισσότερο τους ίδιους ανθρώπους με τους οποίους συναναστρέφεται καθημερινά. Θέλει λίγο προσπάθεα για να "πιάσεις" το νόημα των λεγομένων του, όντως! Τον έχω γνωρίσει, στην παρέα δεν είναι έτσι, είναι πιο διαλλακτικός και διαθέτει ανεξάντλητο χιούμορ.

Rosinante
18-01-10, 16:26
Τα ΓΡΑΜΜΑΤΑ, οι ΤΕΧΝΕΣ, ο ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ προηλθαν απο την ΕΛΛΑΔΑ.


Ολα τα υπολοιπα απλως .......προεκυψαν.

Οσο για το μισος σου για εμας, εαν εισαι κατοικος ΕΛΛΑΔΑΣ διαθετουμε Καραβια-Αεροπλανα-Τρενα για να την κανεις,εαν δεν εισαι καλυτερα για εμας!!!!!!!

Νεοελληνα θα μου ανοιξεις το στομα και αυτο δε συμφερει κανεναν.πιστεψε με....Μπουχτησαμε απο ελληναρες ψηφοφορους σαν κι εσενα....

NickE60
18-01-10, 16:33
Παρακαλώ! Οι προσωπικές αντεγκλήσεις σταματούν εδώ.

1st: Αναφορά μόνο σε ότι έχει να κάνει με το θέμα, και σχόλια γύρω μόνο από αυτό.

alexm
18-01-10, 16:35
Έχεις ένα δίκιο σε αυτό που λες Αλέξανδρε, προφανώς ο Στέλιος εννοεί (υπερβάλλοντας) ότι μισεί τους Έλληνες που διαχειρίζονται τις τύχες μας όλα αυτά τα χρόνια, κι όχι όλους τους Έλληνες και ειδικά αυτούς που συνομιλεί και ανταλλάσσουν απόψεις... και ακόμη περισσότερο τους ίδιους ανθρώπους με τους οποίους συναναστρέφεται καθημερινά. Θέλει λίγο προσπάθεα για να "πιάσεις" το νόημα των λεγομένων του, όντως! Τον έχω γνωρίσει, στην παρέα δεν είναι έτσι, είναι πιο διαλλακτικός και διαθέτει ανεξάντλητο χιούμορ.

Nικο προφανως ο Στελιος (που εσυ γνωριζεις) σαν Χειριστης της Ελληνικης Γλωσσας... οπως αναφερει στο Βiography του,θα επρεπε να γνωριζει οτι στο γραπτο λογο δεν ισχυουν τα αλλα γραφω και αλλα εννοω.:thnx:

Driver M
18-01-10, 16:37
Τα ΓΡΑΜΜΑΤΑ, οι ΤΕΧΝΕΣ, ο ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ προηλθαν απο την ΕΛΛΑΔΑ.


Ολα τα υπολοιπα απλως .......προεκυψαν.

Οσο για το μισος σου για εμας, εαν εισαι κατοικος ΕΛΛΑΔΑΣ διαθετουμε Καραβια-Αεροπλανα-Τρενα για να την κανεις,εαν δεν εισαι καλυτερα για εμας!!!!!!!

Tις απόψεις αυτές κράτα τες για την πάρτη σου και να μη λες καλύτερα για εμάς, να λες καλύτερα για ΕΜΕΝΑ, να αναφέρεσαι δηλαδή στον εαυτό σου. Γιατί εγώ δεν έχω πρόβλημα να συζητάω με οποιονδήποτε, ασχέτως εθνικότητας (αν και ο rosinante γράφει βορειοπειραιώτης και όχι βορειοηπειρώτης όπως πάνω στη φούρια σου θα διάβασες!), φύλου, ηλικίας και μορφώσεως. Αλλά απαραίτητη προϋπόθεση για να συνομιλήσω είναι η παιδεία (όχι η εκπαίδευση) του άλλου και άνθρωποι που μιλούν με το ύφος σου δείχνουν μεγάλο έλειμμα στον τομέα αυτό.

Όσο για το αν προήλθαν τα γράμματα, οι τέχνες και ο πολιτισμός από εμάς, οποιοσδήποτε άνθρωπος που έχει ασχοληθεί έστω και επιφανειακά μπορεί να σε διαβεβαιώσει πως όσο καίρια και αν ήταν η συμβολή των Ελλήνων, τίποτα δεν προέρχεται μόνο από έναν λαό. Και μιας και ανέφερες τα γράμματα, σαν γλωσσολόγος μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι η Ινδοευρωπαϊκή, μέρος της οποίας είναι και η αρχαία (και κατά συνέπεια και η σύγχρονη) ελληνική, συναντάται στην πλεοψηφία των λαών της Ευρώπης (πλην Φινλανδίας και Ουγγαρίας όπου η γλώσσα τους προέρχεται από την ουραλο-αλταϊκή) και πολλών χωρών της ανατολής. Συνεπώς και εμείς από κάπου προερχόμαστε, δε γεννηθήκαμε ούτε φιλόσοφοι, ούτε ποιητές, ούτε ραψωδοί ούτε τίποτα. Τα πάντα έχουν ένα υπόβαθρο και όποιος αρνείται να το δει, απαξιώνει και τα ίδια τα αντικείμενα τα οποία θαυμάζει και αυτό κάνεις κι εσύ με την αρχαία Ελλάδα.

Τέλος, άσε το τι έκαναν οι πρόγονοί μας και κοίτα το τι κάνουμε εμείς σήμερα και μετά μίλα με τόση έπαρση και φανατισμό. Γιατί η προσκόλληση στο παρελθόν είναι ίδιο(ν) λαών χωρίς παρόν και μέλλον και δυστυχώς συναντάται κατά κώρον σε πολλούς νεοέλληνες, εξηγώντας σε μεγάλο βαθμό το τέλμα στο οποίο έχει περιέλθει πολιτιστικά (εκτός των άλλων) η χώρα μας.

NickE60
18-01-10, 16:49
Nικο προφανως ο Στελιος (που εσυ γνωριζεις) σαν Χειριστης της Ελληνικης Γλωσσας... οπως αναφερει στο Βiography του,θα επρεπε να γνωριζει οτι στο γραπτο λογο δεν ισχυουν τα αλλα γραφω και αλλα εννοω.:thnx:

Οκ, κρατήστε τις απόψεις σας κι αν ποτέ σας δοθεί η ευκαιρία, μπορεί να το συζητήσετε εκτενέστερα, κάτω από διαφορετικές συνθήκες.
Εδώ δεν ενδιαφέρουν κανέναν οι άσχημοι προσωπικοί χαρακτηρισμοί, απαγορεύονται και διαγράφονται.

2nd Αναφερθείτε μόνο σε ότι έχει να κάνει με το θέμα, και σχόλια γύρω από αυτό και μόνο.

Rosinante
18-01-10, 16:56
Tις απόψεις αυτές κράτα τες για την πάρτη σου και να μη λες καλύτερα για εμάς, να λες καλύτερα για ΕΜΕΝΑ, να αναφέρεσαι δηλαδή στον εαυτό σου. Γιατί εγώ δεν έχω πρόβλημα να συζητάω με οποιονδήποτε, ασχέτως εθνικότητας (αν και ο rosinante γράφει βορειοπειραιώτης και όχι βορειοηπειρώτης όπως πάνω στη φούρια σου θα διάβασες!), φύλου, ηλικίας και μορφώσεως. Αλλά απαραίτητη προϋπόθεση για να συνομιλήσω είναι η παιδεία (όχι η εκπαίδευση) του άλλου και άνθρωποι που μιλούν με το ύφος σου δείχνουν μεγάλο έλειμμα στον τομέα αυτό.

Όσο για το αν προήλθαν τα γράμματα, οι τέχνες και ο πολιτισμός από εμάς, οποιοσδήποτε άνθρωπος που έχει ασχοληθεί έστω και επιφανειακά μπορεί να σε διαβεβαιώσει πως όσο καίρια και αν ήταν η συμβολή των Ελλήνων, τίποτα δεν προέρχεται μόνο από έναν λαό. Και μιας και ανέφερες τα γράμματα, σαν γλωσσολόγος μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι η Ινδοευρωπαϊκή, μέρος της οποίας είναι και η αρχαία (και κατά συνέπεια και η σύγχρονη) ελληνική, συναντάται στην πλεοψηφία των λαών της Ευρώπης (πλην Φινλανδίας και Ουγγαρίας όπου η γλώσσα τους προέρχεται από την ουραλο-αλταϊκή) και πολλών χωρών της ανατολής. Συνεπώς και εμείς από κάπου προερχόμαστε, δε γεννηθήκαμε ούτε φιλόσοφοι, ούτε ποιητές, ούτε ραψωδοί ούτε τίποτα. Τα πάντα έχουν ένα υπόβαθρο και όποιος αρνείται να το δει, απαξιώνει και τα ίδια τα αντικείμενα τα οποία θαυμάζει και αυτό κάνεις κι εσύ με την αρχαία Ελλάδα.

Τέλος, άσε το τι έκαναν οι πρόγονοί μας και κοίτα το τι κάνουμε εμείς σήμερα και μετά μίλα με τόση έπαρση και φανατισμό. Γιατί η προσκόλληση στο παρελθόν είναι ίδιο(ν) λαών χωρίς παρόν και μέλλον και δυστυχώς συναντάται κατά κώρον σε πολλούς νεοέλληνες, εξηγώντας σε μεγάλο βαθμό το τέλμα στο οποίο έχει περιέλθει πολιτιστικά (εκτός των άλλων) η χώρα μας.

Σ ευχαριστω που υπαρχεις και δεν ειμαι μονος μου σ'αυτη τη λαιλαπα πατριωτων....

yannisv
18-01-10, 17:03
Ειρήνη αδέλφια!! Δε χρειάζεται να τσακωνόμαστε τώρα για το όνομα...εγώ συμφωνώ και με τις δύο απόψεις. Ας είναι οδηγός μας το πνεύμα των αρχαίων μας (Αριστοτέλης, Σωκράτης, Πλάτωνας κ.λπ.) ώστε να είμαστε πιο αρεστοί (ακόμη και αναμεταξύ μας) στο κάτω κάτω. Και κάπου εκεί παντρεύονται και οι δύο θεωρίες - χωρίς ακρότητες - και ζήσατε εσείς καλά και εγώ καλύτερα :)

NickE60
18-01-10, 17:15
Ειρήνη αδέλφια!! Δε χρειάζεται να τσακωνόμαστε τώρα για το όνομα...εγώ συμφωνώ και με τις δύο απόψεις. Ας είναι οδηγός μας το πνεύμα των αρχαίων μας (Αριστοτέλης, Σωκράτης, Πλάτωνας κ.λπ.) ώστε να είμαστε πιο αρεστοί (ακόμη και αναμεταξύ μας) στο κάτω κάτω. Και κάπου εκεί παντρεύονται και οι δύο θεωρίες - χωρίς ακρότητες - και ζήσατε εσείς καλά και εγώ καλύτερα :)

Κι εγώ προσπαθώ ακόμη να καταλάβω το καίριο σημείο στο οποίο διαφωνούν οι 2 φίλοι. Το ότι οι Έλληνες έχουμε ενσωματώσει στοιχεία κι άλλων λαών, κι από την αρχαιότητα ακόμη? Αυτό είναι δεδομένο :conf_13:

Driver M
18-01-10, 17:22
Ειρήνη αδέλφια!! Δε χρειάζεται να τσακωνόμαστε τώρα για το όνομα...εγώ συμφωνώ και με τις δύο απόψεις. Ας είναι οδηγός μας το πνεύμα των αρχαίων μας (Αριστοτέλης, Σωκράτης, Πλάτωνας κ.λπ.) ώστε να είμαστε πιο αρεστοί (ακόμη και αναμεταξύ μας) στο κάτω κάτω. Και κάπου εκεί παντρεύονται και οι δύο θεωρίες - χωρίς ακρότητες - και ζήσατε εσείς καλά και εγώ καλύτερα :)

Βρε Γιάννη αυτά που είπα εγώ είναι ακραία? Πάντως, δε γίνεται να συμφωνεί κάποιος με δυο εκ διαμέτρου αντίθετες απόψεις! Αυτό το έκανε ο Σωκράτης μέσω της σωκρατικής ειρωνείας, όχι όμως γιατί πραγματικά συμφωνούσε και με τις δύο απόψεις, αλλά για να βοηθήσει το συνομιλητή να δει διάφορα λάθη που εμπεριείχαν οι θέσεις του και να εξάγει νέα συμπεράσματα (σωκρατική μέθοδος εν ονόματι μαιευτική). Δεν έχω πρόβλημα με το τι πιστεύει ο καθένας, αλλά να πιστεύει λίγο από όλα (και μάλιστα αντίθετα μεταξύ τους πράγματα) δεν νομίζω ότι είναι εφικτό. Δημοκρατία έχουμε άλλωστε, ας λέει ο καθένας ό,τι πιστεύει αρκεί να το κάνει με ευγένεια και εμπεριστατωμένα.

Τέλος, δεν έκανε κανείς πόλεμο, μια άποψη εκφράσαμε, άντε σε λίγο πιο έντονο τόνο. Πάντα όμως οι ουσιαστικοί διάλογοι έτσι είναι, ζωντανοί! :cheers:

ps Επειδή τώρα το είδα, σε αυτό που διαφωνώ εγώ τουλάχιστον Νικ είναι στα λεγόμενα του στυλ όυι όσοι δε συμφωνούν ότι οι Έλληνες είναι καλύτεροι και πρωτοπόροι να πάρουν καράβια και να φύγουν γιατί δεν τους θέλουμε, αλλά και στό ότι οι πρόγονοί μας είναι υπεύθυνοι για όλα τα καλά της ανθρωπότητας. Λίγη παραπάνω μετριοπάθεια δε νομίζω ότι έβλαψε κανένα...

yannisv
18-01-10, 17:36
Για να εξηγηθώ:
Ο φίλος ανοίγοντας ένα θέμα στο πρώτο του post εκθειάζει το αρχαίο ελληνικό πνεύμα. Αυτό είναι κάτι το οποίο μου αρέσει και επικροτώ. Στη συνέχεια και εσύ εκφράζεις μία θέση, η οποία αποξενωμένη από τα πιο δηκτικά της σχόλια με τα οποία δε συμφωνώ, τονίζει ότι δεν είμαστε μόνο εμείς πάνω στον κόσμο...και πάλι συμφωνώ....
Παντρεύοντας λοιπόν τις δύο απόψεις θα μπορούσαμε να καταλήξουμε στο εξής: ας είναι το αρχαιοελληνικό πνεύμα οδηγός μας για να γίνουμε καλύτεροι αλλά ας μην προσκολλώμαστε στο παρελθόν μας δίχως διάθεση να κάνουμε και να ανακαλύψουμε νέα πράγματα, να ανοίξουμε νέους ορίζοντες για το πνεύμα μας.
Ο Σωκράτης ήταν ένα καλό παράδειγμα συνομιλητή..γιατί να μην αρχίσουμε από εκει?
Αυτό εννοούσα εν ολίγοις, ελπίζω να το εξήγησα λίγο καλύτερα :)

PS: Προσωπικά με στενοχωρεί να ακούω ότι Έλληνες δε γουστάρουν τους Έλληνες, όπως στενοχωριέμαι όταν ακούω και για καράβια και αεροπλάνα (εκτός από το "Με αεροπλάνα και βαπόρια" και το "Βαπόρι απ' την Περσία"). Αυτά τα εκατέρωθεν σχόλια είναι αχρείαστα αφού μετά βεβαιότητος θα προκαλέσουν την αντίδραση φίλων μέσα στο χώρο αυτό. Σε αυτό θα πρέπει να σταθούμε κατά την ταπεινή μου γνώμη.

fast-enough
18-01-10, 17:52
Tις απόψεις αυτές κράτα τες για την πάρτη σου και να μη λες καλύτερα για εμάς, να λες καλύτερα για ΕΜΕΝΑ, να αναφέρεσαι δηλαδή στον εαυτό σου. Γιατί εγώ δεν έχω πρόβλημα να συζητάω με οποιονδήποτε, ασχέτως εθνικότητας (αν και ο rosinante γράφει βορειοπειραιώτης και όχι βορειοηπειρώτης όπως πάνω στη φούρια σου θα διάβασες!), φύλου, ηλικίας και μορφώσεως. Αλλά απαραίτητη προϋπόθεση για να συνομιλήσω είναι η παιδεία (όχι η εκπαίδευση) του άλλου και άνθρωποι που μιλούν με το ύφος σου δείχνουν μεγάλο έλειμμα στον τομέα αυτό.

Όσο για το αν προήλθαν τα γράμματα, οι τέχνες και ο πολιτισμός από εμάς, οποιοσδήποτε άνθρωπος που έχει ασχοληθεί έστω και επιφανειακά μπορεί να σε διαβεβαιώσει πως όσο καίρια και αν ήταν η συμβολή των Ελλήνων, τίποτα δεν προέρχεται μόνο από έναν λαό. Και μιας και ανέφερες τα γράμματα, σαν γλωσσολόγος μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι η Ινδοευρωπαϊκή, μέρος της οποίας είναι και η αρχαία (και κατά συνέπεια και η σύγχρονη) ελληνική, συναντάται στην πλεοψηφία των λαών της Ευρώπης (πλην Φινλανδίας και Ουγγαρίας όπου η γλώσσα τους προέρχεται από την ουραλο-αλταϊκή) και πολλών χωρών της ανατολής. Συνεπώς και εμείς από κάπου προερχόμαστε, δε γεννηθήκαμε ούτε φιλόσοφοι, ούτε ποιητές, ούτε ραψωδοί ούτε τίποτα. Τα πάντα έχουν ένα υπόβαθρο και όποιος αρνείται να το δει, απαξιώνει και τα ίδια τα αντικείμενα τα οποία θαυμάζει και αυτό κάνεις κι εσύ με την αρχαία Ελλάδα.

Τέλος, άσε το τι έκαναν οι πρόγονοί μας και κοίτα το τι κάνουμε εμείς σήμερα και μετά μίλα με τόση έπαρση και φανατισμό. Γιατί η προσκόλληση στο παρελθόν είναι ίδιο(ν) λαών χωρίς παρόν και μέλλον και δυστυχώς συναντάται κατά κώρον σε πολλούς νεοέλληνες, εξηγώντας σε μεγάλο βαθμό το τέλμα στο οποίο έχει περιέλθει πολιτιστικά (εκτός των άλλων) η χώρα μας.

Σωστότατος....

Driver M
18-01-10, 17:55
Κατάλαβα τι εννοείς και με βρίσκεις σύμφωνο. Πράγματι, όταν μελετήσουμε προσεχτικά τα όσα είπαν οι πρόγονοί μας, τότε μόνο θα γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι, όχι μόνο αν τους εκθειάζουμε χωρίς να ξέρουμε το γιατί. Και τότε θα δούμε ότι οι πρόγονοί μας δεν ήταν απλά Έλληνες, αλλά πολίτες όλου του κόσμου...

Κωνσταντίνος
18-01-10, 18:26
Επειδή ένα απο τα αγαπημένα χόμπυ του νεοελληνα είναι η ταμπελοποίηση των υπολοίπων, καλό θα είναι να το αποφεύγουμε.
Οποιος τολμήσει να ψελλίσει κάτι θετικό για την Ελλάδα βαφτίζεται "εθνικιστής", "πατριόφρων" κτλ
Και αντίθετα αν κάποιος θίξει κάποιο (απο τα άπειρα) στραβά μας, βαφτίζεται ανθέλληνας, προδότης και άλλα τέτοια φαιδρά.

Είναι απο τα πλέον εκνευριστικά πράγματα που συναντάμε καθημερινά.


Υ.Γ Το μόνο βέβαιο είναι όμως πως το μόνο κοινό που έχουμε με τους αρχαίους ημών προγόνους, είναι το..................όνομα

Stathis
18-01-10, 18:42
εξαιρετικο θεμα και πολυ ενδιαφερουσες οι αποψεις που ακουστηκαν...

στο σχολειο ημουν καλος στα θετικα μαθηματα και κατω απο τη βαση στα αρχαια και την εκθεση, περνουσα ομως εχοντας καλο μεσο ορο.

τελικα οταν αργοτερα διαβασα καποια βιβλια μπορεσα να κατανοησω ενα μερος απο αυτα που ουτε ηθελα να βλέπω σαν παιδι.
εχουν πραγματικα απιστευτο ενδιαφερον τα κειμενα ελληνων κλασσικων για οποιον του αρεσει να ασχοληθει...

z3 2.2
18-01-10, 19:05
Παντρεύοντας λοιπόν τις δύο απόψεις θα μπορούσαμε να καταλήξουμε στο εξής: ας είναι το αρχαιοελληνικό πνεύμα οδηγός μας για να γίνουμε καλύτεροι αλλά ας μην προσκολλώμαστε στο παρελθόν μας δίχως διάθεση να κάνουμε και να ανακαλύψουμε νέα πράγματα, να ανοίξουμε νέους ορίζοντες για το πνεύμα μας.
Ο Σωκράτης ήταν ένα καλό παράδειγμα συνομιλητή..γιατί να μην αρχίσουμε από εκει?
Ισως ειναι το "ζουμι" της ολης κουβεντας και πολυ ομορφα διατυπωμενο.

Εγω απο τη μερια μου θελω να εκφρασω τη λυπη μου που δεν διδαχτηκα οπως θα επρεπε την ιστορια μας.
Υστερα απο 13 χρονια απο το τελευταιο μαθημα Ιστοριας που εκανα και ξεφυλιζοντας την Ιστορια της δευτερας λυκειου της χρονιας του 2009-10 που επεσε στα χερια μου τυχαια,βλεπω οτι δεν εχουν αλλαξει και πολλα.
Δυστυχως οταν δεν υπαρχει και η ορεξη για γνωση,πραγμα πολυ αναμενομενο σε αυτες τις ηλικιες,το μαθημα της ιστοριας στο σχολειο γινεται ενας βραχνας παπαγαλιας και αποστηθισης.
Ισως να ειμαι λιγο εκτος θεματος,αλλα οντας 30 χρονων νιωθω πλεον οτι η οποια αλλαγη προς το καλυτερο σε ΚΑΘΕ χωρα ξεκιναει απο τη σωστη παιδια.Μaria Montessory is dead!!!

alexm
18-01-10, 19:24
Για σιγα ρε...παιδεια,να βαλουμε το θεμα στη σωστη του διασταση.
Εγω ανοιξα ενα θεμα σχετικα με τα αρχαια ελληνικα και τους Η/Υ.
Υπηρξαν απαντησεις που θεωρουν οτι το Hellenic Quest ειναι ενας αστικος μυθος(μπορει και να ειναι).
Στην αναφορα (λατρευω την ελληνικη γλωσσα οσο μισω τους ελληνες) απαντησα( διαθετουμε Καραβια-Αεροπλανα-Τρενα )προφανως ενοχλημενος απο την εκφραση (μισω τους ελληνες)και χωρις να ειμαι υποχρεωμενος να γνωριζω οτι εννοει τους Έλληνες που διαχειρίζονται τις τύχες μας όλα αυτά τα χρόνια(που παρεπιπτοντως συμφωνω απολυτα μαζι του).
Οσο για τη θεση(αν και ο rosinante γράφει βορειοπειραιώτης και όχι βορειοηπειρώτης όπως πάνω στη φούρια σου θα διάβασες!) με αδικει σαν ανθρωπο και σαν ΓΑΥΡΟ ( με διαρκειας εισιτηριο ).
Τελικα μαλλον αδικα μου τα χωσατε........και εν παση περιπτωσει εαν εχω κανει καποιο λαθος, προσωπικα ζητω συγνωμη.

NickE60
18-01-10, 19:44
Δεν στα έχωσε κάποιος άλλος ....το ποστ σου όμως αυτό δείχνει αν μη τι άλλο, ότι είσαι καλλιεργημένο άτομο.

Stefanos_Cool
18-01-10, 19:57
Τελικα μαλλον αδικα μου τα χωσατε........και εν παση περιπτωσει εαν εχω κανει καποιο λαθος, προσωπικα ζητω συγνωμη.


Alex, είναι πολύ εύκολο σε δημόσιες διαδικτυακές συζητήσεις να υπάρξουν και παρανοήσεις των γραπτών κειμένων ή αν θέλεις ο συνομιλητής μας να μην καταλάβει άμεσα αυτό που θέλεις να πεις. Το καλό είναι να υπάρχει θετική σκέψη και ενέργεια και μέσω της ίδιας δημόσιας συζήτησης να λύνονται πιθανές παρανοήσεις και απ' ότι διαβάζω αυτό έχει ήδη συμβεί.

Rosinante
19-01-10, 00:13
To οτι ο πολιτισμος προερχεται αποκλειστικα απο τους ελληνες δειχνει ασχετοσυνη,κομπλεξισμο και στειρο φανατισμο και νιωθω υποχρεωμενος να το καταδικασω οπου κι αν βρισκομαι διοτι η ιστορικη ανακριβεια ειναι και επικινδυνη συν τοις αλλοις...

Το οτι μισω τους νεοελληνες ειναι δικαιωμα μου και κανεις δεν μπορει να μου το απαγορευσει...στο κατω-κατω υπαρχουν λογοι γι'αυτο...

yannisv
19-01-10, 00:19
To οτι ο πολιτισμος προερχεται αποκλειστικα απο τους ελληνες δειχνει ασχετοσυνη,κομπλεξισμο και στειρο φανατισμο και νιωθω υποχρεωμενος να το καταδικασω οπου κι αν βρισκομαι διοτι η ιστορικη ανακριβεια ειναι και επικινδυνη συν τοις αλλοις...

Το οτι μισω τους νεοελληνες ειναι δικαιωμα μου και κανεις δεν μπορει να μου το απαγορευσει...στο κατω-κατω υπαρχουν λογοι γι'αυτο...

Τί εννοείς όταν λες ότι μισείς τους Νεοέλληνες φίλε μου; Είναι σίγουρα αναφαίρετο δικαίωμα σου και εγώ ειλικρινά το σέβομαι αλλά γιατί δεν μας εξηγείς γιατί εδώ μέσα νεοέλληνες είμαστε οι περισσότεροι. Δεν έχω καμία διάθεση για κόντρα απλά διερωτώμαι.

Stathis
25-01-10, 23:50
[QUOTE=Rosinante;14243]Συμπεπακτομένος δίσκος(παρακειμενος)
Ανθρωπος=ανω+θρωσκω(κοιταζ

Rosinante
05-02-10, 19:00
Το δικο μου λεξικο αλλα λεει Σταθη..τελος παντων..εχει χαθει η μπαλα με την πλυση εγκεφαλου περι παρθενογενεσης της ελληνικης γλωσσας, θα πεταξω λοιπον το λεξικο και θα φτιαξω ενα δικο μου, με δικους μου κανονες(!!!)...οσο για τον εν λογω κυριο μονο να γελασω μπορω με τις ελληνικουρες του και με την παλαια διαθηκη του...γεμισαμε δασκαλους
εδω 15 επιστημονες ΑΠΕΔΕΙΞΑΝ την εξελιξη κι εμεις ακομα πιστευουμε σε εβραιους θεους και διαθηκες..τελος παντων...

Stathis
05-02-10, 19:05
δεν μπορω να παρω θεση σε αυτο στελιο, καθως οι γνωσεις μου στο συγκεκριμενο τομεα δεν το επιτρεπουν.
οντως υπαρχουν αντικρουομενες αποψεις απο σοβαρους ανθρωπους.
ο λιαντινης παντως ηταν μεγαλη μορφη. για πολλους και διαφορους λογους...
τους οποιους θα χαρω να αναλυσουμε σε καποια συναντηση...

yannisv
05-02-10, 19:10
Κατά Μπαμπινιώτη:
άνθρωπος
ETYM. αρχ., αβεβ. ετύμου, πιθ. < *άνδρ-ωπος < ανήρ, ανδρός + ωπός (βλ.λ.) με τη σημ. "ο έχων ανδρική όψη"

Αυτή είναι η επικρατέστερη ερμηνεία αλλά όχι η μόνη.

Rosinante
05-02-10, 19:28
δεν μπορω να παρω θεση σε αυτο στελιο, καθως οι γνωσεις μου στο συγκεκριμενο τομεα δεν το επιτρεπουν.
οντως υπαρχουν αντικρουομενες αποψεις απο σοβαρους ανθρωπους.
ο λιαντινης παντως ηταν μεγαλη μορφη. για πολλους και διαφορους λογους...
τους οποιους θα χαρω να αναλυσουμε σε καποια συναντηση...

αμα συναντηθουμε για το λιαντινη θα μιλησουμε?..για μενα και το ξεχωριστο μου ταλεντο θα μιλησουμε...τι ειναι ο λιαντινακος μπροστα μου...ενας ουτιδανος..!!!!!!!:hystericalbs1: