PDA

Επιστροφή στο Forum : ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΟ 2012



Z4 DCT
10-06-11, 09:30
Αρπαζομαι απο το θεμα με τα νεα μετρα για να δουμε λιγο αυτο το τεραστιο κατα την γνωμη μου θεμα....

Φετος ειναι η χρονια που το παιδι μου θα παει σχολειο (εννοω 1η δημοτικου) για πρωτη του φορα.
Αρχισαμε λοιπον με την γυναικα μου να συλεγουμε πληροφοριες σαν ενεργοι γονεις για το τι και πως...
Ξαφνικα πεσαμε σε ενα τεραστιο προβλημα.....ρωτουσαμε γονεις που ειχαν τα παιδια τους ηδη στο δημοτικο και απο ολους σχεδον ακουγαμε τα ιδια....αδιαφορια, ελλειψη βασικων πραγματων αναγκης (ΚΩΛΟΧΑΡΤΑ!!!!!),βρωμια λογο περικοπης καθαριστριων. κρυο λογο ελλειψης πετρελαιου...και πολλα αλλα....αλλα το κυριοτερο για εμας ηταν η απο πολλους ΟΧΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟ ΤΟΝΙΖΩ!!!, ελλειψη διαθεσης των καθηγητων για να ασχοληθουν με την δουλεια τους, λογο περικοπων και μεταθεσεων....ΚΑΙ λογο συγχωνευσεων σχολειων για λογους παλι περικοπων.....και μιλαμε φιλοι μου για ταξεις πλεον με 35-40 παιδια!!!!!!. Παιδια που οι καθηγητες δεν θα θυμουνται καν τα ονοματα τους, που θα εξεταζονται μια φορα το μηνα και αν......
Αυτη την παιδια ειδαμε ξαφνικα να ορθωνετε μπροστα μας, σαν ενα τοιχος που δεν μπορουσαμε και δεν θελαμε να ακουμπησουμε!!!!!!
Επιλογη ενα ιδιωτικο σχολειο...επιλογη αναγκης συμφωνα με εμας...επιλογη αδιανοητη για καποιον που τα βγαζει δυσκολα περα και αδυνατη για πολλους!!!!

Προσπαθω να τα μοιραστω μαζι σας.....ανησυχω για ολα αυτα και δεν μπορω να καταλαβω....τι παιδια θα παραδωσουν εξω αυτα τα σχολεια......
Ο προθυπουργος μας ειναι νεος, επι πολλα χρονια διατελεσε υπουργος παιδιας....και τωρα που εχει την δυναμη να αλλαξει τα παντα σε αυτη....τα αλλαζει ολα προς το χειροτερο!!!!.....συγχωνευσει σχολειων, περικοπες,καταργησεις........

Κυριε προθυπουργε...πηγα το παιδι μου σε δημοσιο νηπιαγωγιο και με ρωτησε ενα πρωι γιατι κανει κρυο......ΓΙΑΤΙ ΡΕ??? ΣΕ ΡΩΤΑΩ ΕΓΩ ΤΩΡΑ!! ΕΓΩ ΠΟΥ ΣΕ ΠΛΗΡΩΝΩ ΥΠΑΛΛΗΛΕ ΜΟΥ???

Ειμαι σιγουρος οτι απαντηση δεν θα παρω, ετσι κι αλλιως δεν ασχολησε με τετοια μικρα προβληματα, εχεις να σωσεις την Ελλαδα απο τους κερδοσκοπους.....

Αμ βρε πολιτικε με την μεγαλη πειρα και το ενδοξο παρελθον ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΙΔΕΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΟΥΤΕ ΚΡΑΤΟΣ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ και προφανος τα χρονια στην πολιτικη δεν σου διδαξαν ΤΙΠΟΤΑ

bill_m3
10-06-11, 09:37
Σε βλέπω καμιά μέρα να ορμάς.........

GEORGE316
10-06-11, 09:50
αν ορμηξει εγω θα ειμαι απο πισω του να φυλαω τα νωτα του.

S8N
10-06-11, 10:03
Κάτι παρόμοιο αντιμετώπισα κι εγώ πριν λίγο καιρό με την επιλογή παιδικού σταθμού. Οι δημοτικοί παιδικοί σταθμοί ήταν κυριολεκτικά για τα μπάζα: παιδιά στοιβαγμένα το ένα πάνω στο άλλο, ελλειπής καθαριότητα, κανένα ουσιαστικό πρόγραμμα εκμάθησης. Το προσωπικό ήταν στις περισσότερες περιπτώσεις φιλότιμο, αλλά τι να πρωτοκάνεις όταν έχεις 50 κι 60 παιδιά αλλά μόλις 3 υπαλλήλους? Στους καλούς δημόσιους σταθμούς έπεφτε μέσον και οι θέσεις είχαν κλείσει πριν καλά καλά αρχίσουν οι αιτήσεις.

Τα βρόντηξα κι εγώ, έβαλα κάτω τα οικονομικά και αποφάσισα να το πάω σε έναν πολύ καλό ιδιωτικό. Πήγα να τον δω και μου έπεσε το σαγόνι... Τάξη, οργάνωση, πειθαρχία, καθαριότητα, ασφάλεια, πρόγραμμα κι όλα αυτά χωρίς καταπίεση ή αυστηρότητα. Το κόστος του όμως είναι αυτό ενός ιδιωτικού σχολείου. Για την κόρη μου θα τα ψιλοκαταφέρω φέτος, όταν έρθει η ώρα να πάει κι ο σπόρος τα οικονομικά δε θα βγαίνουν με τίποτα. Ευελπιστώ μέχρι τότε να έχει βρει δουλειά η γυναίκα μου.

Τη μικρή πάντως θα τη στείλω νηπιαγωγείο εκεί όπου θα πάει και σχολείο, ώστε να διατηρήσει τους φίλους της κατά τη μετάβαση. Προφανώς μιλάω για ιδιωτικό σχολείο, αλλά κι εκεί είναι ή του ύψους ή του βάθους. Εγώ έβγαλα το Λεόντειο Λύκειο Πατησίων όταν το λειτουργούσαν Καθολικοί μοναχοί. Ήταν αρκετά αυστηρό τότε αλλά με την καλή έννοια. Έχω φάει ΤΟ χαστούκι αλλά έγινα άνθρωπος. Δε θα ξεχάσω μάλιστα όταν, στη 2α Γυμνασίου, πήγα εθελοντικά να εξομολογηθώ στον ιερέα του Σχολείου για να γλυτώσω εξέταση σε μάθημα... Άρχισε να με ρωτάει αν θυμώνω, αν βρίζω, αν κάνω κακές σκέψεις... Σε όλα απάντησα όχι (γκουχ γκουχ). Μετά με ρώτησε αν αυνανίζομαι. Τότε δεν ήξερα καν τι σημαίνει αυτή η λέξη. Φαντάστηκα ότι θα έχει σχέση με τον εκκλησιασμό, οπότε του απήντησα 'Κάθε Κυριακή'. Ο αντίλαλος από το χαστούκι ακούστηκε μέχρι τον ηλεκτρικό στα Κάτω Πατήσια!

Παρεπιπτόντως, το ίδιο σχολείο έβγαλε κι ο Πάνος Ε60. Πάνο, πες κι εσύ, υπερβάλλω?

Z4 DCT
10-06-11, 10:09
Κάτι παρόμοιο αντιμετώπισα κι εγώ πριν λίγο καιρό με την επιλογή παιδικού σταθμού. Οι δημοτικοί παιδικοί σταθμοί ήταν κυριολεκτικά για τα μπάζα: παιδιά στοιβαγμένα το ένα πάνω στο άλλο, ελλειπής καθαριότητα, κανένα ουσιαστικό πρόγραμμα εκμάθησης. Το προσωπικό ήταν στις περισσότερες περιπτώσεις φιλότιμο, αλλά τι να πρωτοκάνεις όταν έχεις 50 κι 60 παιδιά αλλά μόλις 3 υπαλλήλους? Στους καλούς δημόσιους σταθμούς έπεφτε μέσον και οι θέσεις είχαν κλείσει πριν καλά καλά αρχίσουν οι αιτήσεις.

Τα βρόντηξα κι εγώ, έβαλα κάτω τα οικονομικά και αποφάσισα να το πάω σε έναν πολύ καλό ιδιωτικό. Πήγα να τον δω και μου έπεσε το σαγόνι... Τάξη, οργάνωση, πειθαρχία, καθαριότητα, ασφάλεια, πρόγραμμα κι όλα αυτά χωρίς καταπίεση ή αυστηρότητα. Το κόστος του όμως είναι αυτό ενός ιδιωτικού σχολείου. Για την κόρη μου θα τα ψιλοκαταφέρω φέτος, όταν έρθει η ώρα να πάει κι ο σπόρος τα οικονομικά δε θα βγαίνουν με τίποτα. Ευελπιστώ μέχρι τότε να έχει βρει δουλειά η γυναίκα μου.

Τη μικρή πάντως θα τη στείλω νηπιαγωγείο εκεί όπου θα πάει και σχολείο, ώστε να διατηρήσει τους φίλους της κατά τη μετάβαση. Προφανώς μιλάω για ιδιωτικό σχολείο, αλλά κι εκεί είναι ή του ύψους ή του βάθους. Εγώ έβγαλα το Λεόντειο Λύκειο Πατησίων όταν το λειτουργούσαν Καθολικοί μοναχοί. Ήταν αρκετά αυστηρό τότε αλλά με την καλή έννοια. Έχω φάει ΤΟ χαστούκι αλλά έγινα άνθρωπος. Δε θα ξεχάσω μάλιστα όταν, στη 2α Γυμνασίου, πήγα εθελοντικά να εξομολογηθώ στον ιερέα του Σχολείου για να γλυτώσω εξέταση σε μάθημα... Άρχισε να με ρωτάει αν θυμώνω, αν βρίζω, αν κάνω κακές σκέψεις... Σε όλα απάντησα όχι (γκουχ γκουχ). Μετά με ρώτησε αν αυνανίζομαι. Τότε δεν ήξερα καν τι σημαίνει αυτή η λέξη. Φαντάστηκα ότι θα έχει σχέση με τον εκκλησιασμό, οπότε του απήντησα 'Κάθε Κυριακή'. Ο αντίλαλος από το χαστούκι ακούστηκε μέχρι τον ηλεκτρικό στα Κάτω Πατήσια!

Παρεπιπτόντως, το ίδιο σχολείο έβγαλε κι ο Πάνος Ε60. Πάνο, πες κι εσύ, υπερβάλλω?

:hystericalbs1:


Οσον αφορα το θεμα του Ιδιωτικου....εχεις απολυτο δικιο....επαθα πλακα....η μερα με την ωυχτα στην κυριολεξια!!!!!....αυστηρος ελγχος για μπες βγες, καθαριοτητα, διαδραστικοι πινακες σε ΚΑΘΕ ταξη, 25 παιδια max σε καθε ταξη, 3 ωρες την εβδομαδα ξενη γλωσσα, για να μην αναφερω πισινα και αιθουσα φαγητου....

Αλλα καταληγω παλι να σκεφτομαι την διαφημηση της wind?? ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΣΕ ΚΑΤΙ ΤΟΣΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ????

S8N
10-06-11, 10:14
:hystericalbs1:


Οσον αφορα το θεμα του Ιδιωτικου....εχεις απολυτο δικιο....επαθα πλακα....η μερα με την ωυχτα στην κυριολεξια!!!!!....αυστηρος ελγχος για μπες βγες, καθαριοτητα, διαδραστικοι πινακες σε ΚΑΘΕ ταξη, 25 παιδια max σε καθε ταξη, 2 ωρες την εβδομαδα ξενη γλωσσα, για να μην αναφερω πισινα και αιθουσα φαγητου....

Αλλα καταληγω παλι να σκεφτωμαι την διαφημηση της wind?? ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΣΕ ΚΑΤΙ ΤΟΣΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ????

Γιατί είναι Δημόσιο Γιάννη. Και ως γνωστόν, στο Δημόσιο πρέπει να πέσεις σε φιλότιμο άνθρωπο για να κάνεις τη δουλειά σου σωστά. Τα πεθερικά μου ήταν καθηγητές μαθηματικών σε λύκειο (βγήκαν στη σύνταξη περυσι). Δεν το λέω επειδή είναι συγγενείς μου αλλά πραγματικά πρόκειται για εξαιρετικούς καθηγητές. Έχω τύχει πολλές φορές να σταματούν άνθρωποι στο δρόμο και να συγχαίρουν τον πεθερό μου, λέγοντας ότι τον είχαν καθηγητή. Αν ακούσεις ιστορίες που λέει ο ίδιος για συναδέλφους του, θα μείνεις με ανοιχτό το στόμα.

PANOS-E60
10-06-11, 10:14
Κάτι παρόμοιο αντιμετώπισα κι εγώ πριν λίγο καιρό με την επιλογή παιδικού σταθμού. Οι δημοτικοί παιδικοί σταθμοί ήταν κυριολεκτικά για τα μπάζα: παιδιά στοιβαγμένα το ένα πάνω στο άλλο, ελλειπής καθαριότητα, κανένα ουσιαστικό πρόγραμμα εκμάθησης. Το προσωπικό ήταν στις περισσότερες περιπτώσεις φιλότιμο, αλλά τι να πρωτοκάνεις όταν έχεις 50 κι 60 παιδιά αλλά μόλις 3 υπαλλήλους? Στους καλούς δημόσιους σταθμούς έπεφτε μέσον και οι θέσεις είχαν κλείσει πριν καλά καλά αρχίσουν οι αιτήσεις.

Τα βρόντηξα κι εγώ, έβαλα κάτω τα οικονομικά και αποφάσισα να το πάω σε έναν πολύ καλό ιδιωτικό. Πήγα να τον δω και μου έπεσε το σαγόνι... Τάξη, οργάνωση, πειθαρχία, καθαριότητα, ασφάλεια, πρόγραμμα κι όλα αυτά χωρίς καταπίεση ή αυστηρότητα. Το κόστος του όμως είναι αυτό ενός ιδιωτικού σχολείου. Για την κόρη μου θα τα ψιλοκαταφέρω φέτος, όταν έρθει η ώρα να πάει κι ο σπόρος τα οικονομικά δε θα βγαίνουν με τίποτα. Ευελπιστώ μέχρι τότε να έχει βρει δουλειά η γυναίκα μου.

Τη μικρή πάντως θα τη στείλω νηπιαγωγείο εκεί όπου θα πάει και σχολείο, ώστε να διατηρήσει τους φίλους της κατά τη μετάβαση. Προφανώς μιλάω για ιδιωτικό σχολείο, αλλά κι εκεί είναι ή του ύψους ή του βάθους. Εγώ έβγαλα το Λεόντειο Λύκειο Πατησίων όταν το λειτουργούσαν Καθολικοί μοναχοί. Ήταν αρκετά αυστηρό τότε αλλά με την καλή έννοια. Έχω φάει ΤΟ χαστούκι αλλά έγινα άνθρωπος. Δε θα ξεχάσω μάλιστα όταν, στη 2α Γυμνασίου, πήγα εθελοντικά να εξομολογηθώ στον ιερέα του Σχολείου για να γλυτώσω εξέταση σε μάθημα... Άρχισε να με ρωτάει αν θυμώνω, αν βρίζω, αν κάνω κακές σκέψεις... Σε όλα απάντησα όχι (γκουχ γκουχ). Μετά με ρώτησε αν αυνανίζομαι. Τότε δεν ήξερα καν τι σημαίνει αυτή η λέξη. Φαντάστηκα ότι θα έχει σχέση με τον εκκλησιασμό, οπότε του απήντησα 'Κάθε Κυριακή'. Ο αντίλαλος από το χαστούκι ακούστηκε μέχρι τον ηλεκτρικό στα Κάτω Πατήσια!

Παρεπιπτόντως, το ίδιο σχολείο έβγαλε κι ο Πάνος Ε60. Πάνο, πες κι εσύ, υπερβάλλω?

Αν εξομολογήθηκες στον π. Χρυσόστομο, σε διαβεβαιώ πως τις ίδιες ερωτήσεις ακριβώς έκανε και 15 χρόνια πριν πας εσύ ! :thumbsup:
Οχι δεν υπαρβάλλεις καθόλου, στα δικά μου χρόνια μάλιστα ήταν αμοιγώς αρρένων το σχολείο αυτό. Εκανε καλά τη δουλειά του χωρίς περιττές αυστηρότητες και πουριτανισμούς.
btw, το Σάββατο 25/6 έχουμε το reunion των 30 ετών από την αποφοίτηση. :original:
Η μικρή (?) μου, το Σεπτέμβριο 3η γυμνασίου (!!) πάει στις Ουρσουλίνες, είναι καρμπόν με το δικό μας σχολείο, στο συνιστώ ανεπιφύλακτα, ειδικά το Δημοτικό που είναι στα Μελίσσια. Best value for money Αρη. Λεπτομέρειες από κοντά. :original:

Kostas_1
10-06-11, 10:15
Παντως παιδια και πριν απο 9 χρονια που ο γυιος μου ηταν να ξεκινησει στο δημοτικο, παρομοια κατασταση ηταν.
Βεβαια υπηρχαν και 1-2 δημοσια σχολεια καλα, αλλα για να μπορεσεις να γραψεις το παιδι σου εκει.....αστο καλυτερα.

Βραστα, τπτ δεν αλλαζει στην Ελλαδα, ή μαλλον ψεμματα η κατασταση συνεχως χειροτερευει και η κατηφόρα ειναι πολυ μεγαλη πια.....

Το τεραστιο λαθος μου ηταν μου δοθηκε η ευκαιρια το 2002 να μετοικησω στο Βέλγιο, ακομη χτυπαω το κεφαλι μου (τωρα ακομη πιο δυνατα) και πιο πολυ της γυναικας μου, τωρα δε με τη κατασταση που ζουμε δεν υπαρχει μερα που να μην το σκεφτομαι τι λαθος εκανα...

GEORGE316
10-06-11, 10:16
εγω σαν νεοτερος απο εσενα πηγα σε δημοσιο σχολειο.
ημουν καλο παιδι και δεν δημιουργουσ απροβλημα σε δασκαλους η καθηγητες.
εχω φαει και εγω χαστουκι απο το δασκαλο,αλλα λιγες φορες γιατι δεν εδινα δικαιωμα.αν τυχον μου ξεφευγε και το ελεγα στη μαμα μου η πρωτη της ερωτηση ηταν ..τι εκανες??
δεν μπορει να μην εκανες τιποτα..γιατι σε χαστουκισε τοτε?
οταν με τη σειρα μου ηρθε η ωρα να διδαξω και πηγα σε ενα σχολειο στο κεντρο,αντιμετωπισα το εξης...
σε ενα βιωματικο παιχνιδι γνωριμιας ενα παδι δημοτικου επεφτε επιτηδες πανω σε αλλα παιδια με αποτελεσμα καποιες φορες να πεφτουν κατω.επειδη το κρατησα για να μην πεσει πανω σε ενα κοριτσακι.......ολοι οι γονεις ηθελαν να με σταυρωσουν.
ο διευθυντης επενεβη αν και με διστακτικο υφος,ενω οταν μια αλλη δασκαλα πηρε το λογο και κεραυνωσε ολους τους γονεις στο τελος μερικοι ηρθα και με επιασαν λεγοντας μου οτι ενταξει υπερβαλαμε και εμεις και απο οτι φαινεται κανετε καλα τη δουλεια σας και ενταξει υπαρχουν εντασεις ......
ετσι για να περιαυτολογησω κι ολας,εχω τρεις ευχαριστηριες επιστολες απο σχολεια (πανοραματος πυλαιας και κορδελιου) που με ευχαριστουν για τις σχολικες διαλεξεις και την προσφορα μου προς αυτους.
το θεμα ομως δεν ειναι τι εκανα εγω η πως μαθαμε γραμματα εμεις στα χρονια μας.
το θεμα ειναι οτι στο ιδιο εργο θεατες ειμαστε και βλεπουμε τη διαδραστικοτητα του εργου να εξαπλωνεται,αξιες θεσμοι,εθιμα και κεκτημενα να αλλοτριονωνται,να καταρακωνεται η αξιοπρεπεια,να εξαλειφεται ο Ελληνισμος και εμεις απλα καθομαστε και παρακολουθουμε.

S8N
10-06-11, 10:16
Στον πατέρα Χρυσόστομο πήγα... Θεός συγχωρέσ' τον. Το κατάλαβες ε? Έχεις κι εσύ τατουάζ την παλάμη του στο μάγουλο? :th_Laie_67-1:

bill_m3
10-06-11, 10:18
:hystericalbs1:


Οσον αφορα το θεμα του Ιδιωτικου....εχεις απολυτο δικιο....επαθα πλακα....η μερα με την ωυχτα στην κυριολεξια!!!!!....αυστηρος ελγχος για μπες βγες, καθαριοτητα, διαδραστικοι πινακες σε ΚΑΘΕ ταξη, 25 παιδια max σε καθε ταξη, 3 ωρες την εβδομαδα ξενη γλωσσα, για να μην αναφερω πισινα και αιθουσα φαγητου....

Αλλα καταληγω παλι να σκεφτομαι την διαφημηση της wind?? ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΣΕ ΚΑΤΙ ΤΟΣΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ????

:worthy::worthy:

H σωστότερη κουβέντα!!

Γιατί δεν υπάρχει κράτος!!

PANOS-E60
10-06-11, 10:20
Στον πατέρα Χρυσόστομο πήγα... Θεός συγχωρέσ' τον. Το κατάλαβες ε? Έχεις κι εσύ τατουάζ την παλάμη του στο μάγουλο? :th_Laie_67-1:

Οχι, ρε, πήγα δασκαλεμένος εγώ, στην σχετική ερώτηση απάντησα "Προς Θεού, όχι !" :th_Laie_67-1:

Ptboul
10-06-11, 10:30
ολοι οι γονεις ηθελαν να με σταυρωσουν.


Άλλο μεγάλο θέμα αυτό. Παλιά, αν γινόταν κάτι τέτοιο θα τις τρώγαμε και από τους γονείς μας. Τώρα? Μη πάθει τίποτα το βλαστάρι της κότας.

Τον καθηγητή παλιά τον σεβόσουν, τώρα από το δημοτικό του μιλάς στον ενικό κ ενίοτε τον γράφεις κ στα @ @ σου.

Ο καθηγητής από την άλλη παλιά έκανε δουλειά, τώρα βάζουν 22 χρονα, που μόλις βγήκαν από την σχολή, να κολυμπήσουν και να επιβληθούν σε αίθουσες των 30 και 40 αγριμιών με λογικό επακόλουθο να ασχολούνται με τα παιδιά μόνο 'διεκπεραιωτικά'.

Στην μάχη της παιδείας όλοι είμαστε υπεύθυνοι, πολιτεία, γονείς, δάσκαλοι και μαθητές. Πρωτίστως όμως τα θεμέλια της παιδείας ξεκινούν από το σπίτι. Ρίξτε μια ματιά τριγύρω λοιπόν κ βγάλτε συμπεράσματα.

https://www.lifo.gr/uploads/image/298098/%CE%A0%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CE%AF%CE%B1.jpg

Z4 DCT
10-06-11, 10:32
:worthy::worthy:

H σωστότερη κουβέντα!!

Γιατί δεν υπάρχει κράτος!!

Κριμα και αδικο!!:sad:

nikos-Mpacket
10-06-11, 11:11
Οσοι εχουμε μικρα παιδια εχουμε και τους ιδιους προβληματισμους,εμενα η δικια μου ειναι 4,5 χρονων και το Σεπτεμβριο θα την παω προνηπιο,ευτυχως για μενα εδω στο Νεο Ηρακλειο εκτος απο τους απλους δημοτικους σταθμους εχουμε και 2 πρωτυπους οι οποιοι λειτουργουν στα πρωτυπα των ιδιωτικων και για αυτο πληρωνουμε αρκετα χρηματα αλλα οχι οσα θα διναμε σε ενα ιδιωτικο σταθμο.
Ετσι λοιπον και του χρονου η μικρη μου θα παει εκει,παει ηδη 2 χρονια και ειμαστε αρκετα ευχαριστημενοι ειδικα απο το επιπεδο των δασκαλων.

Ο προβληματισμος εχει αρχισει για το τι θα κανουμε μετα το προνηπιο ή στην χειροτερη μετα το νηπιο,σιγουρα τα ιδιωτικα προσεχουν πιο πολυ τα παιδια αλλα το κοστος ειναι μεγαλο,εχω ακουσει απο φιλους για 5-6 και 7 χιλιαρικα και οταν μαζευονται μονο υποχρεωσεις και οι αποδοχες παραμενουν ιδιες ή και μειωνονται με τα νεα μετρα τοτε τα πραγματα ειναι δυσκολα.

Ετσι λοιπον καταληγουμε στο ερωτημα:Γιατι καποιοι και οχι ολοι;

Το ιδιο ρωτησε και ο Γιαννης αλλα δεν νομιζω οτι καποιος μπορει να μας δωσει την απαντηση που πρεπει.

Nino
10-06-11, 11:38
απαντω στα πρωτα post... (δεν προλαβα να τα διαβασω ολα)

Γιαννη μην ¨τρελαινεσαι" δεν ειναι τα πραγματα ετσι οπως θελουν καποιοι οχι ολοι χαχα να τα παρουσιαζουν για τη δημοσια παιδεια.
Αν εξαιρεσεις περιοχες του λεκανοπαιδιου που στιους παιδικους και στα σχολεια ειναι ειναι μειοψηφια τα ελληνοπουλα με οτι αυτο συνεπαγεται και κυριως αφορα την προοδο τρης μαθησης, στα υπολοιπα σχολεια λειτουργουν μια χαρα.
Μικροπροβληματα παντα και παντου θα υπαρχουν αλλα ταξεις με 40 παιδια δεν λειτουργησαν ποτε σε κανενα δημοσιο σχολειο.
Κατι το οποιο δεν ισχυει για καποια ιδιωτικα.
Τα πλεονεκτηματα ενος ιδιωτικου εκπαιδευτηριου και τα μειονεκτηματα ενος δημοσιου σχολειου ειναι τις περισσοτερες φορες θεματα λειτουργιας ωραριων και διακομιδης των μαθητων. (απεργιες,καταληψεις σχολικα λεοφωρεια)
Τα εκαπαιδευτικα προγραμματα και η καθορισθεισα διδακτεα υλη ειναι η ιδια.
Οσον αφορα το δημοτικο, ο Δασκαλος εχει τον σπουδαιοτερο ρολο γιατι αυτος θα βαλει τις βασεις που θα χρειαστει ο μαθητης αργοτερα.
Καλοι ή λιγοτερο καλοι δασκαλοι παντα θα υπαρχουν ( αν και βεβαια ποιος τους κρινει? οι γονεις¨? που δεν τους αρεσε ο βαθμος¨τεσπα) σιγουρα ομως ειναι αρτια καταρτισμενοι και αν εχουν ορεξη για δουλεια τοτε μπορουν να κανουν "θαυματα")
Τουλαχιστον στα δημοσια δημοτικα ολοι οι δασκαλοι ειναι αποφοιτοι της παιδαγωγικης ακαδημιας,κατι το οποιο δεν ισχυει σε ολα τα ιδιωτικα δημοτικα μιας και αδιοριστοι δασκαλοι δυσκολο να βρεθουν...
Τεσπα με τρια παιδια σε ολες τις βαθμιδες της μεσης εκπαιδευσης μπορω να πω οτι, το σχολειο χρειαζεται τον δασκαλο τον μαθητη και τον γονεα να συνεργαστουν για να μπορεσουν να δημιουργησουν τη καταλληλη παιδεια στους μαθητες.
Οταν ο κυκλος "σπαει" ειτε εχεις λεφτα ειτε οχι...

Ptboul
10-06-11, 11:46
Σωστός κ ο Γιάννος από πάνω, μιας κ προσωπικά δεν είμαι υπέρ της ιδιωτικής εκπαίδευσης, πέραν ελάχιστων εξαιρέσεων, που πλέον του βασικού ρόλου, πιστεύω πως απενεχοποιούν τον πολυάσχολο γονέα από την υποχρέωση να πάει το παιδί του σε ένα μουσείο, μια εκπαιδευτική εκδρομή, κλπ.

Nikos
10-06-11, 12:05
Για μενα η χειροτερη σκεψη ειναι οτι τα λειτουργικα εξοδα ενος δημοσιου παιδικου σταθμου η νηπιαγωγειου, η ενος δημοσιου δημοτικου / λυκειου, ειναι σιγουρα ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ απ οτι τα αντιστοιχα ιδιωτικα (ποσο στοιχισουν σε εμας τους φορολογουμενους δηλαδη).......τωρα γιατι η κατασταση στα δημοσια ειναι οχι χειροτερη, αλλα απλα μη συγκρισημη με τα ιδιωτικα δε νομιζω οτι χρηζει ιδιαιτερης σκεψης......μπορει να μην υπαρχουν λεφτα για πετρελαιο θερμανσης για παιδακια τριων, τεσσαρων και πεντε ετων, αλλα σιγουρα υπαρχουν λεφτα του υπουργειου για εκατονταδες ενδουπουργικες συναντησεις, οργανωσεις συνεδριων, εξοδα επιτροπων, εξοδα αυτοκινητων υπαλληλων του υπουργειου που δεν προσφερουν απολυτως τιποτα, λεφτα για μισθους αχρηστων υπαραρηθμων αργοσχολων εκπαιδευτικων χωρις αντικειμενο αλλα με θεσεις σε υπουργεια και επαρχιακες οργανωσεις και ο καταλογος ειναι πολυ πολυ μακρυς.
Οπως εχουμε ξαναπει ας χαιρονται ολοι την κληρονομια που μας αφησε η μεταπολιτευση.

spar@
10-06-11, 12:06
πηγαιντε τα παιδια σας σε δημοσιο σχολειο....
1ον μην νομιζετε οτι σε ιδιωτικο θα παθουν περισσοτερα γραμματα, ειδικα σε γυμνασιο-λυκειο τα πραγματα ειναι πολυ χειροτερα.
2ον θα καταλαβουν απο νωρις σε τι κρατος ζουν
3ον θα καταλαβουν να συνυπαρχουν σε μικροτερη ηλικια με λαλακες ανωτερους τους (καθηγητες) και δεν θα εχουν θεμα ουτε μετα σε πανεπιστημιο αλλα ουτε στο στρατο
4ον θα μαθουν την ζωη, θα κανουν παρεες και ισως την επομενη φορα που θα παει να τους κλεψει καποιος αλλοδαπος να ειναι ο συμμαθητης τους και να γλιτωσουν
5ον αφηστε τα παιδια να ψηθουν στην ζωη, να κανουν τις κοπανες τους, να κανουν την φασαρια τους, ολοι βρισκουν τον δρομο τους!

stamatis m3 e30
10-06-11, 12:12
μιας και μιλαμε για σχολεια ας πω και εγω την γνωμη μου...

εγω πηγα σε δημοσιο σχολειο...μπορω να πω οτι ειχα αξιολογους δασκαλους και καθηγητες,αλλα τα πραγματα εχουν αλλαξει δραματικα!

σπανιζουν πλεον αυτοι οι δασκαλοι οι καθητητες που θελουν πραγματικα να διδαξουν τα παιδια...αλλα πλεον εχουν αλλαξει και τα παιδια!

απο την αλλη αν το παιδι σου εχει σωστες βασεις απο εσενα τοτε και θα διαβαζει,και σε τσακωμκυς δεν θα μπλεκει,και σε "βιντεοκαταστασεις"

καποια απο αυτα υπηρχαν και παλιοτερα,αν ηθελες δεν εμπλεκες ...αν ηθελες εμπλεκες!!



για οτι αφορα το ιδιωτικο σχολειο.εγω την κορη μου την μεγαλη(4,5 τωρα) την εχω στον ΠΑΣΧΑΛΗ στον αλιμο και λεω δημοσια το ονομα διοτι κατα εμενα εχει κανει φοβερη δουλεια στο παιδι μου παντα σε συνεργασια με εμενα και την γυναικα μου.(πολυ διαλογος με το παιδι στο σπιτι,επεξηγηση στο καθε τι που ρωταει,εκμαθηση στον δρομο σε στυλ παιχνιδιου)

αυτο που παρατηρησα οπως ειπαν και καποια αλλα παιδια ηταν η συμπεριφορα του..σε σχεση με καποια αλλα παιδια που ακομα οι γονεις τους τα κρατανε σπιτι διοτι θεωρουν οτι ειναι πολυ μικρα για σταθμο(η κορη μου πηγε απο 1 χρονου) το παιδι εγινε πολυ κοινωνικο ως αρχη,δλδ χαιρεταγε,εδινε τα παιχνιδια του,επαιζε ηρεμα κλπ κλπ σε σχεση με αλλα παιδια τα οποια δεν πανε ακομα. μετεπειτα διαπιστωσα και στην γραφη οτι ηταν πολυ μπροστα απο αλλα παιδακια,οπως και στην ομιλια.και το βασικοτερο στην σκεψη..ηταν ηδη ξυπνημενο καταλαβαινε κατι που γινετε γιατι γινετε...

βλεπω την συμπεριφορα της τωρα με τον μικρο της αδελφο...(11 μηνων) η ζηλεια ειναι απειροελαχιστη και μοιραζεται μαζι τα παντα,οπως επισης παρολο που καμια φορα μπαινει τιμωρια αδικα εξαιτιας του αδερφου της...μολις του αγριεψω λιγο του μικρου ουρλιαζει να μην τον μαλωνω!!!

εμαθε να τρωει διαφορα φαγητα που πιο μικρη δεν τα ετρωγε,εμαθε τι πρεπει να τρωει και τι οχι...γενικως ασχολουνται παρα πολυ οι ανθρωποι του συγκεκριμενου σχολειου,με σχεδον μονιμο προσωπικο...ο ποιο νεος ειναι 10 χρονια στην δουλεια,με σωστα αυτοκινητα μεταφορας τηροντας τα παντα για την ασφαλεια.

φυσικα ολα ελεγθηκαν στην πορεια και οχι την πρωτη μερα που πρωτο πας οπου ολα λαμπουν...

σε τακτα διαστηματα πηγαινα στο σχολειο και εμπαινα στα μαγειρια,οπως και αρκετες φορες παρακουλουθησα το σχολικο!



περαν ολων των παραπανω και αν μπορω να το κανω οικονομικα θα συνεχισω να στελνω το παιδι μου και απο φετος και τον μικρο σε ιδιωτικο σχολειο.

διοτι δεν θελω να το δω πουθενα μαυρισμενο στο ξυλο απο κανενα αλητηριο,η να το βιντεοσκοπουν!

Nino
10-06-11, 12:38
να συμπληρωσω δυο λογακια ακομα...
Δεν ξερω που και πως συμβαινουν αυτα που λετε για σχολεια χωρις θερμανση και παιδικους με στιβαγμενα παιδια.
Εστειλα τρια παιδια σε δημοτικους παιδικους σταθμους ο δε γιος μου για εναν ολοκληρο χρονο καθονταν πανω στο γραφειο της υπευθυνης και την ακολουθουσε και στη τουαλετα απο εξω την περιμενε. Με αγαπη και υπομονη η κοπελα τον ειχε υπο την προστασια της και ας δεν "ανηκε" στη ταξη της. Σημερα με αυτην την κοπελα εχουμε διπλη κουμπαρια.
Οτι λαμπει δεν ειναι χρυσος, ψαξτε το οργανογραμμα της λειτουργιας του σταθμου να δουμε ποσες νηπιαγωγους,ποσες νηπιοβρεφοκομες εχει και ποσες ειναι απο...ασε να μην γραψω και προσβληθει κανεις
Ειναι ποτε δυνατον ενας ιδιωτικος σταθμος που αποτελει επιχειρηση με σκοπο το κερδος να εχει περισσοτερους υπαλληλους απο ενα δημοτικο σταθμο που οι μισοι υπαλληλοι ειναι συμβασιουχοι με τους γνωστιυς τροπους...
Βρε μη τα πιστευετε αυτα που ακουτε, οσο για ξενες γλωσσες και στα δημοσια δημοτικα κανουν ξενη γλωσσα και μαλιστα απο τη πεμπτη δημοτικου δυο ξενες γλωσσες. Η δε λειτουργια του ολοημερου περιλαμβανει θεατρικη αγωγη υπολογιστες χορους ,καλλιτεχνικα, περαν της μελετης.
Η επιλογες που κανει ο καθενας ειναι δικαιωμα του και κανεις δεν μπορει να κρινει κανεναν, και ουτε χρειαζεται δικαιολογια καποιος για το που αποφασισε να μαθητευσουν τα παιδια του.
Οχι ομως να απαξιωνουμε τη δημοσια παιδεια!!!

Και να θυμαστε οτι υπαρχουν ιδιωτικα εκπαιδευτηρια που σε καποια απο αυτα το οσο χρημα και αν διαθετει κανεις δεν ειναι ικανο για να του ανοιξουν τη πυλη τους...

nikos-Mpacket
10-06-11, 12:51
μιας και μιλαμε για σχολεια ας πω και εγω την γνωμη μου...
.................................................. ....................................
περαν ολων των παραπανω και αν μπορω να το κανω οικονομικα θα συνεχισω να στελνω το παιδι μου και απο φετος και τον μικρο σε ιδιωτικο σχολειο.
.................................................. ................................


Σταματη θα συμφωνησω σε ολα οσα ειπες και εγω εχω δει τις διαφορες στο παιδι και δεν εχω λυπηθει ουτε μια στιγμη τα χρηματα που εχω δωσει μεχρι τωρα και ας μην ειναι ιδιωτικος ο σταθμος,οπως ειπα ειναι του Δημου αλλα σε πρωτυπα ιδιωτικου με μηνιαιο κοστος λιγο πιο κατω απο το ποσο που θα πληρωνα σε εναν ιδωτικο.

Το θεμα ειναι τι κανεις οταν τα εισοδηματα σου μειωνονται και δεν εχεις την δυνατοτητα να συνεχισεις αυτο που εκανες μεχρι τωρα,ειδικα αν εχεις και 2ο παιδι τοτε το βαρος ειναι ακομα μεγαλυτερο.

Επειδη ολα αυτα τα ερωτηματα ειναι ρητορικα,εγω το μονο που μπορω να κανω,και νομιζω το ιδιο ισχυει για ολους μας,ειναι να συνεχισω να προσφερω στο παιδι μου το καλυτερο οσο αντεχω,αν καποια στιγμη δυσκολευτω τοτε θα τα βαλω κατω και θα δω τις εναλλακτικες με 1η σκεψη παντα το καλυτερο για το παιδι μου.

Ομως υπαρχουν ανθρωποι οι οποιοι δεν εχουν την δυνατοτητα να πληρωνουν και εκει ειναι που λες γιατι να μην μπορει αυτο το "κρατος" να παρεχει τα στοιχειωδη στους πολιτες του.
Η παιδεια των πολιτων ειναι ενα απο τα στοιχεια που κανει το ιδιο το κρατος
να ειναι καλυτερο αλλα εδω στην "Μπανανια" αυτα πλεον ειναι γραμμενα στα ψιλα γραμματα και δεν τους δινει κανενας σημασια.

Το μνημονιο,το ΔΝΤ και η κυβερνηση εχουν αλλα ενδιαφεροντα,σαν καλοι υπαλληλοι προσπαθουν να κανουν οσο το δυνατον καλυτερα την δουλεια που τους ανεθεσαν τα αφεντικα τους.

Monsta
10-06-11, 13:00
Γιάννη δε βρίσκω το λόγο να συζητάς για ιδιωτική εκπαίδευση. Ψάχτο λίγο με τα σχολεία της περιοχής σου. Δε μπορεί να είναι όλα τόσο άθλια.

Αν και προσωπικά έβγαλα όλο το δημοτικό μέχρι και τη 2α γυμνασίου στη Λεόντειο Ν. Σμύρνης, πριν μετακομίσουμε εξωτερικό, αυτό δε λέει απολύτως τίποτα.

Αλλά και τα χρήματα να είχα, δεν θα επέλεγα την ιδιωτική εκπαίδευση στην Ελλάδα. Τουλάχιστον όχι πριν έρθει η ώρα για την τριτοβάθμια ή έστω κάποιο μεταπτυχιακό. Υπάρχουν προβλήματα και εκεί μέσα, μη νομίζεις ότι όλα είναι ρόδινα. Τώρα, αν θες να κάνεις 'δημόσιες σχέσεις' με την υψηλή κοινωνία (που δε νομίζω να σε απασχολεί ιδιαίτερα), αλλάζει το πράμα.

Επίσης δε ξέρω τι γίνεται στη περιοχή σου, διότι εδώ που μένουμε εμείς (Μαρούσι, Πολύδροσο) είμαστε πάρα πολύ ευχαριστημένοι από το δημόσιο σχολείο (τα περισσότερα είναι καινούρια), τους καθηγητές, την οργάνωση και την καθαριότητα. Και φυσικά υπάρχει θέρμανση το χειμώνα. Και πολλές free δραστηριότητες από το δήμο. Τo ίδιο ευχαριστημένοι είχαμε μείνει και από τον παιδικό σταθμό, πριν από μερικά χρόνια που πήγαιναν και οι δύο. Οι καθηγητές ήταν υπόδειγμα σωστών εκπαιδευτικών και όλοι νοιάζονταν για τα παιδιά.

Ειλικρινά δεν έχουμε κανένα απολύτως πρόβλημα (μέχρι στιγμής) και σου εύχομαι να βρεις σύντομα την άκρη.

nikos-Mpacket
10-06-11, 13:08
να συμπληρωσω δυο λογακια ακομα...
Δεν ξερω που και πως συμβαινουν αυτα που λετε για σχολεια χωρις θερμανση και παιδικους με στιβαγμενα παιδια.
Εστειλα τρια παιδια σε δημοτικους παιδικους σταθμους ο δε γιος μου για εναν ολοκληρο χρονο καθονταν πανω στο γραφειο της υπευθυνης και την ακολουθουσε και στη τουαλετα απο εξω την περιμενε. Με αγαπη και υπομονη η κοπελα τον ειχε υπο την προστασια της και ας δεν "ανηκε" στη ταξη της. Σημερα με αυτην την κοπελα εχουμε διπλη κουμπαρια.
Οτι λαμπει δεν ειναι χρυσος, ψαξτε το οργανογραμμα της λειτουργιας του σταθμου να δουμε ποσες νηπιαγωγους,ποσες νηπιοβρεφοκομες εχει και ποσες ειναι απο...ασε να μην γραψω και προσβληθει κανεις
Ειναι ποτε δυνατον ενας ιδιωτικος σταθμος που αποτελει επιχειρηση με σκοπο το κερδος να εχει περισσοτερους υπαλληλους απο ενα δημοτικο σταθμο που οι μισοι υπαλληλοι ειναι συμβασιουχοι με τους γνωστιυς τροπους...
Βρε μη τα πιστευετε αυτα που ακουτε, οσο για ξενες γλωσσες και στα δημοσια δημοτικα κανουν ξενη γλωσσα και μαλιστα απο τη πεμπτη δημοτικου δυο ξενες γλωσσες. Η δε λειτουργια του ολοημερου περιλαμβανει θεατρικη αγωγη υπολογιστες χορους ,καλλιτεχνικα, περαν της μελετης.
Η επιλογες που κανει ο καθενας ειναι δικαιωμα του και κανεις δεν μπορει να κρινει κανεναν, και ουτε χρειαζεται δικαιολογια καποιος για το που αποφασισε να μαθητευσουν τα παιδια του.
Οχι ομως να απαξιωνουμε τη δημοσια παιδεια!!!

Και να θυμαστε οτι υπαρχουν ιδιωτικα εκπαιδευτηρια που σε καποια απο αυτα το οσο χρημα και αν διαθετει κανεις δεν ειναι ικανο για να του ανοιξουν τη πυλη τους...

Γιαννη και μαζι σου θα συμφωνησω,δεν λεμε οτι τα δημοσια σχολεια ειναι ολα ρημαδια και τα ιδιωτικα ολα καλα.
Αυτο που για μενα ειναι το σοβαρο γιατι να μην εχουν ολα τα παιδια τις ιδιες ευκαιριες και θα μου πεις ποτε τις ειχαν για να τις εχουν τωρα,ετσι ομως δεν λυνεται το θεμα.

Κουβεντα να γινετε και ολο κατι το θετικο μπορει να αποκομισει ο καθενας μας,ειδικα εμεις οι απειροι σε τετοια θεματα οταν συζηταμε με εσας τους μεγαλυτερους και πιο εμπειρους μπορει να δουμε και μια περιπτωση που δεν την ειχαμε σκεφτει.

panos90
10-06-11, 13:09
πηγαιντε τα παιδια σας σε δημοσιο σχολειο....
1ον μην νομιζετε οτι σε ιδιωτικο θα παθουν περισσοτερα γραμματα, ειδικα σε γυμνασιο-λυκειο τα πραγματα ειναι πολυ χειροτερα.
2ον θα καταλαβουν απο νωρις σε τι κρατος ζουν
3ον θα καταλαβουν να συνυπαρχουν σε μικροτερη ηλικια με λαλακες ανωτερους τους (καθηγητες) και δεν θα εχουν θεμα ουτε μετα σε πανεπιστημιο αλλα ουτε στο στρατο
4ον θα μαθουν την ζωη, θα κανουν παρεες και ισως την επομενη φορα που θα παει να τους κλεψει καποιος αλλοδαπος να ειναι ο συμμαθητης τους και να γλιτωσουν
5ον αφηστε τα παιδια να ψηθουν στην ζωη, να κανουν τις κοπανες τους, να κανουν την φασαρια τους, ολοι βρισκουν τον δρομο τους!

επειδη πηγα σε ιδιωτικο..

και μαλιστα απο το δημοτικο μεχρι το λυκειο..

δεν εχω παρα να συμφωνησω με τα παραπανω.. ΕΚΤΟΣ απο το 1ο..
εκει παιζει ρολο η δικη σου προσπαθεια..
αμα ειναι γαιδουρι ο αλλος.. δεν θα μαθει ποτε..

τωρα.. στο ζουμι..

στο ιδιωτικο ζεις σε μια γυαλα που ολα ειναι ροδινα, δεν χρειαζεται να κουραστεις για να εχεις τα ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ και αρκει να κανεις τη δουλεια σου (διαβασμα) για να εισαι καλος..

ολοι ειναι δικαιοι , ολοι οι καθηγητες θα ασχοληθουν μαζι σου να σου λυσουν τις αποριες, θυμουνται τις αδυναμιες σου στην υλη των μαθηματων κλπ..

το λεωφορειο το πρωι θα περασει εξω απο το σπιτι σου..
και θα σε παει αρχοντα στο σχολειο με το καλοριφερ/aircondition ετοιμο αν σου χρειαστει..

στη γυμναστικη εχεις την επιλογη με τι να ασχοληθεις..
να παω στο κολυμβητηριο? γηπεδο μπασκετ? γηπεδο ποδοσφαιρου? η για τεννις? η απλα να κανω βολτες?

τα σκεφτομαι τωρα και διπλωνω στα γελια...

ωστοσο , οπως ειναι λογικο, εκει υπαρχουν ΑΛΛΕΣ δυσκολιες..

μεγαλο μερος των μαθητων εκει εχουν εξασφαλισμενο μελλον, ειτε επειδη οι γονεις τους εχουν απειρα λεφτα (οχι απλα πολλα) , ειτε επειδη εχουν επιχειρησεις (ανοιξτε το ψυγειο σας και θα βρειτε πολλες εκει μεσα), ειτε ΚΑΙ τα δυο.

αυτα τα παιδια προφανως και δεν εχει νοημα να βαζουν προσπαθεια ουτε για το στοιχειωδες καθημερινο διαβασμα..
και φαινεται απο την γενικη παρουσια τους στο σχολειο..

Επομενως απο κει που δεν το περιμενεις υπαρχει μια νεα ΑΠΕΙΛΗ..
Να συνηθισεις αυτον τον τροπο ζωης..
Να μην χρειαστει για τιποτα να δουλεψεις..

Ειδα πολλα παιδια με το που ερχονται οι πανελληνιες να τα παιζουν κυριολεκτικα..
Τελικα δεν τα εβγαλαν περα και το αποτελεσμα ειναι να πανε ολοι σε ιδιωτικα "πανεπιστημια"..

Ουτως η αλλως το 50% των συμμαθητων μου ειναι στο deree,ψιρι,κλπ τωρα (παλι πληρωνουν για μορφωση).

ευτυχως τοσα χρονια εκει μεσα γλυτωσα απο αυτη την παγιδα του "επαναπαυομαι"...

Βοηθησε οτι καταφερα να μπω στο ΔΗΜΟΣΙΟ ελληνικο ΑΕΙ...

εκει προσγειωθηκα , πολυ αποτομα, στην Ελληνικη πραγματικοτητα (Ελληνικο χαος καλυτερα)..

ευτυχως ομως που ειμαι πεισματαρης :th_Laie_67-1: και δεν το εβαζα κατω ο κοσμος να γυρισει αναποδα..

επομενως στο τελος των σπουδων μου μπορω να πω οτι τα καταφερα παρα πολυ καλα! :original: :original:

στο ιδιωτικο μην νομιζεις οτι θα εχεις τελειωσει με τα εξοδα..

εκει γυρω στο λυκειο θα αρχισουν τα ιδιαιτερα για ξενες γλωσσες (τουλαχιστον) μαθηματικα και φυσικη (αν χρειαστει... που θα χρειαστει αν υπαρχουν πανελληνιες τοτε)..

btw ενα ιδιαιτερο παει 30-50 ευρω την ΩΡΑ.
(εχω ακουσει και για 100ευρω την ωρα αλλα αυτα ειναι για τους εκλεκτους :th_Laie_67-1:)

αυτη τη στιγμη πιστευω οτι η καλυτερη λυση ειναι να ψαξεις να βρεις ενα καλο δημοσιο ρωτωντας απο δω και απο κει και κρατας λεφτα για τα ιδιαιτερα μετα.. (θα χρειαστουν με μαθηματικη ακριβεια..)
...

ολα αυτα χωρις να υπολογιζω τον παραγοντα συγχωνευσεων σχολειων, παρακμης της παιδειας κλπ..

μια η αλλη.. στο τελος η μορφωση ΔΕΝ θα ειναι τσαμπα..

ηδη ακουγεται οτι το UOA θα βαλει διδακτρα, αλλιως ΚΛΕΙΝΕΙ.

Monsta
10-06-11, 13:21
ο δε γιος μου για εναν ολοκληρο χρονο καθονταν πανω στο γραφειο της υπευθυνης και την ακολουθουσε και στη τουαλετα απο εξω την περιμενε. Με αγαπη και υπομονη η κοπελα τον ειχε υπο την προστασια της και ας δεν "ανηκε" στη ταξη της. Σημερα με αυτην την κοπελα εχουμε διπλη κουμπαρια.





Γιάννη τώρα που το είπες αυτό, προχτές είχαμε τη γιορτή της λήξης της χρονιάς και αν έβλεπες τις δασκάλες της κόρης μου και του γιου μου (1η & 3η Δημοτικού) και τις αγκαλιές που έκαναν αυτές οι ΚΥΡΙΕΣ με τους μαθητές τους, ήταν πραγματικά συγκινητικό. Λες και ήταν δικά τους παιδιά!!!

Γιάννη, άκου το Γιάννη, που στα εξηγεί ΩΡΑΙΑ!! thumb

giannis_compact
10-06-11, 13:28
Εγώ πάντως όλα μου τα χρόνια πήγα σε δημόσιο...Δε συγκρίνονται με τίποτα τα χρόνια που πέρασα στο σχολείο και ειδικότερα στο λύκειο...Πιστεύω τα παιδιά που πηγαίνουν στο ιδιωτικό δεν είναι έτσι...Όσο για την Παιδεία...Πάλι καλά που πηγαίναμε στο φροντιστήριο...Οι καθηγητές μας κατά 80% δεν έκαναν τίποτα...Ίσως επειδή ήξεραν ότι πάμε φροντιστήριο...Ξέρω γω?Τί να πω...

Kostas_1
10-06-11, 13:30
Ρε παιδες υπαρχουν δημόσια και "δημοσια", όπως και ιδιωτικά και "ιδιωτικα".

Το κακο ειναι οτι ενω τα δημοσια θα επρεπε να ειναι ολα στην ιδια κατασταση ΔΕΝ ειναι. Ειναι θεμα τυχης - περιοχης.

Οσο για τα ιδιωτικα, υπαρχουν καποια που ειναι χαλια και τα παιδια ζουν σε ενα γυαλινο κοσμο και απλως περνανε τις ταξεις με τα λ7 του μπαμπα, αλλα υπαρχουν και άλλα που δουλευουν αψογα - τελεια και αν κανει πως παρεμβαινει ο μπαμπας, διωχνουν και το παιδι απο το σχολειο...(εχω προσωπικο παραδειγμα σε συμμαθήτρια του γιου μου). Μονο που εδω ειναι θεμα επιλογης, οτι θες αποφασιζεις.

Nino
10-06-11, 13:30
Η δημιουργια των παιδικων σταθμων ηταν ενας θεσμος βοηθειας στην εργαζομενη Μητερα.
Δυστυχως πολλες απο τις θεσεις στους δημοτικους σταθμους καταλαμβανονται απο αεργες Μητερες με χιλιες δυο κομπινες ή μεσον.
Αυτο εχει ως αποτελεσμα να μενουν "εκτος" παιδια εργαζομενων που εχουν πραγματικα αναγκη του θεσμου αυτου.
Να το πω λιγο πιο "ωμα" αυτο λεγεται"παρκαρισμα" οταν μεχρι το προνηπιο χρησιμοποιεις δημοτικο παιδικο σταθμο ενω εισαι αεργος.
Απο το προνηπιο και μετα τα πραγματα αλλαζουν και η προσχολικη αγωγη αποτελει ουσια, ετσι και στους δυο φορεις ιδιωτικου ή δημοσιου δικαιου θα γινει πανω κατω η ιδια δουλεια.
Το προγραμμα εκμαθησης -εκπαιδευσης ειναι προκαθορισμενο απο το υπουργειο και κανεις δεν μπορει να χρησιμοποιησει διαφορετικο.
Καποτε ηταν ο χρονος φθηνος και ακριβα τα υλικα τωρα συμβαινει ακριβως το αντιθετο, ετσι με τους ξεφρενους ρυθμους .τις τεραστιες υποχρεωσεις, τα εξαντλητικα ωραρια εργασιας ενας ιδιωτικος σταθμος δειχνει μονοδρομος σε πολλους γονεις που δεν εχουν τη πολυτελεια της βοηθειας στην ανατροφη των παιδιων τους.
Αυτο ομως ειτε σαν λυση αναγκης ειτε σαν επιλογης δεν μπορει και δεν σημαινει τιποτα αλλο.

Ptboul
10-06-11, 13:35
..και κάτι σημαντικό που ξεχάσαμε πούμε:

για να είναι δίκαιη η σύγκριση με ομοιογένεια, πρέπει να συγκρίνουμε τα αντίστοιχα ιδιωτικά με τα αντίστοιχα δημόσια.

Στα μεν ιδιωτικά υπάρχουν εκείνα με τις κλειστές πύλες που λέει κ ο νίνος που είναι μόνο για τζάκια κ γόνους Αθηναϊκών οικογενειών όπου στόχο έχουν ένα αέναο πελατοκεντρικό κ pr-ίστικο αλισβερίσι, με συμπληρωματικά μαθήματα το απόγευμα (για να προλάβουν τα παιδιά να μάθουν κ τίποτα αφού το πρωϊ έχουν να απειλήσουν, να πετάξουν καμιά βόμβα, να βάψουν κανα νύχι ή να κάνουν καμιά γνωριμία της προκοπής)

Υπάρχουν κ τα ιδιωτικά της οκάς που όλα τα σφάζουν- όλα τα μαχαιρώνουν, υπάρχουν κ κάποια που από προσωπική έρευνα θεωρώ ότι αξίζουν κ βγάζουν καλά στρατιωτάκια.

Για τα δημόσια ισχύουν πάνω κάτω τα ίδια, υπάρχουν δημόσια πρότυπα κ δημόσια γ@μ@τ@. https://www.smiley-lol.com/smiley/enfants/ecole/enfecol.gif

edit: Σάρκυ με πρόλαβες!

Driver M
10-06-11, 13:40
Δυστυχώς, η κατάσταση στην παιδεία είναι προβληματική και με το πέρασμα των χρόνων απ'ότι φαίνεται θα γίνεται ολοένα και χειρότερη.
Κι αυτό το παρατήρησα έχοντας φοιτήσει ως μαθητής τόσο σε ιδιωτικό σχολείο μέχρι 3η γυμνασίου, όσο και σε δημόσιο (πειραματικό υποτίθεται) στο λύκειο.

Η οργάνωση του ιδιωτικού ήταν ανώτερη απ'όλες τις απόψεις, οι άιθουσες είχαν λιγότερα παιδιά και οι καθηγητές στην πλειοψηφία τους πιο ενσυνείδητοι, είτε οικειοθελώς, είτε λόγω ανωτέρας βίας (βλέπε για να μη χάσουν τη δουλειά τους).
Από την άλλη βέβαια, δεν έλειπαν κάποια άσχημα φαινόμενα που γίνονται στην πλειοψηφία των ιδιωτικών.
Παιδιά που στο δημόσιο δεν θα έπαιρναν ούτε 12, στο ιδιωτικό έπαιρναν τουλάχιστον 16, και τα αριστεία μοιράζονται με το κιλό.
Κοινώς, αξιοκρατία 0.

Στο δημόσιο πάλι των βορείων προαστίων (ο νοών νοείτο), που επαναλαμβάνω υποτίθεται πως ήταν και πειραματικό αλλά περισσότερο στα λόγια παρά στην πράξη, η κατάσταση σίγουρα δεν ήταν τραγική, απλά ήταν κατώτερη.
Επίσης, υπήρχαν καθηγητές με φιλότιμο που μάλλον ήταν και η πλειοψηφία, αλλά υπήρχαν και οι κλασικοί δημόσιοι υπάλληλοι από τους οποίους ήταν αδύνατο να μάθεις γράμματα, αφού ο ρόλος τους ήταν καθαρά διεκπεραιωτικός.
Ακόμα, το προαύλιο είχε τα μαύρα του τα χάλια και γενικά το κτίριο είχε πολλές ατέλειες οι οποίες οφείλονταν καθαρά στην έλλειψη δαπανών.
Όσο για τη διευθύντρια, διορισμένο κομματόσκυλο που υπό νορμάλ συνθήκες δεν θα έκανε ούτε για να πλένει σκάλες.

Ωστόσο, δεν μετάνιωσα καθόλου για την αλλαγή που έκανα.
Στο δημόσιο σχολείο έκανα αληθινούς φίλους και είδα πως είναι η πραγματική ζωή, με την κοπάνα, την αλληλεγγύη ανάμεσα στους μαθητές (το κλασικό που ο ένας κάλυπτε τον άλλο και ας τρώγαμε 5 άτομα τιμωρία για τι μ@λακια ενός) κλπ.
Στο ιδιωτικό πάλι είδα πολλά παιδιά χωρίς πραγματικές αρχές να κοιτούν πως να πάρουν καλύτερο βαθμό απο'σένα (που συχνά δεν το άξιζαν κι αυτό φάνηκε από τις πανελλήνιες), να έρχεται ο μπαμπάς και η μαμά με το παραμικρό και ο καθηγητής, ακόμα και αν είχε δίκιο, να σκύβει το κεφάλι γιατί ο μπαμπάς αυτός ήταν χορηγός στο σχολείο και πολλές ακόμα καταστάσεις μη υγιείς.
Παράλληλα, οι καθηγητές μόνο πιστοποιητικό φρονημάτων δε δήλωναν, αφού οι αρχές και οι αντιλήψεις που επιτρέπονταν ήταν πολύ συγκεκριμένες, ακόμα και αν δεν φαίνονταν άμεσα.
Φυσικά, και στο δημόσιο υπήρχαν άσχημα πράγματα και είμαι σίγουρος πως σε δημόσια υποβαθμισμένων περιοχών τα πράγματα θα είναι πολύ χειρότερα.
Απλά υπήρχε μια αίσθηση αληθινής ζωής, με τα καλά της και τα κακά της, κάτι που δεν είδα ποτέ στο ιδιωτικό.

Το σημαντικό ωστόσο είναι να κατανοήσουμε γιατί τα δημόσια σχολεία όπως και κάθε τι δημόσιο (περίθαλψη κλπ.) στη χώρα αυτή παραπαίει.
Γνώμη μου είναι πως όλα αυτά γίνονται σε μεγάλο βαθμό τεχνηέντως, ώστε σταδιακά ο κόσμος να στραφεί αναγκαστικά προς τις ιδιωτικές παροχές, κάνοντας ορισμένους πλούσιους και μειώνοντας κατά πολύ το οικογενειακό του εισόδημα.
Γιατί αν τα δημόσια σχολεία και η δημόσια εκπαίδευση γενικότερα είχαν σοβαρά κονδύλια (γύρω στο 2,5% του ΑΕΠ δίνεται στη χώρα μας για την παιδεία τη στιγμή που στην Ευρώπη είναι περισσότερο από το διπλάσιο) και φυσικά γινόταν και σοβαρός έλεγχος στους καθηγητές (με επιθεωρήσεις, τεστ αξιολόγησης κλπ) ώστε τα λεφτά να μην πάνε στράφι, τότε το δημόσιο σχολείο δεν θα είχε σε τίποτα να ζηλέψει το ιδιωτικό, όπως γίνεται και στην πλειοψηφία των χωρών της Ευρώπης.

Αντ'αυτού όμως, η παραπαιδεία ανθεί (θεωρείται αδιανόητο και σίγουρη αιτία αποτυχίας αν ένα παιδί δεν πάει φροντιστήριο στις τελευταίες τάξεις του λυκείου τουλάχιστον) και ολοένα και περισσότεροι γονείς στρέφονται προς τα ιδιωτικά σχολεία, χωρίς φυσικά να φταίνε οι ίδιοι, με αποτέλεσμα κάθε τι δημόσιο στη χώρα αυτή να βρίσκεται σε βαθιά παρακμή και επικείμενη κατάργηση.

Πάντως, υπάρχουν ακόμα αξιοπρεπή δημόσια σχολεία, ιδίως σε ορισμένες περιοχές της Αττικής, οπότε σίγουρα μην στραφείτε με κλειστά μάτια σε ιδιωτικό σχολείο, εκτός και αν τα οικονομικά σας το επιτρέπουν με ευκολία.
Υπάρχουν κάποια θετικά στοιχεία στο δημόσιο (σχολείο) που είναι σίγουρο πως δεν αποκτιούνται αλλού.

tazeus
10-06-11, 13:58
Στον πατέρα Χρυσόστομο πήγα... Θεός συγχωρέσ' τον. Το κατάλαβες ε? Έχεις κι εσύ τατουάζ την παλάμη του στο μάγουλο? :th_Laie_67-1:

+1 :th_Laie_67-1: !!! Θεος συγχωρεσ'τον? το 2004 που αποφοιτησα απ'οτι θυμαμαι εδινε και επερνε!!

Z4 DCT
10-06-11, 16:00
Γιαννη μου επέτρεψε μου η Προσωπική μου εμπειρία να μου επιτρέπει να διαφωνισω ΑΠΟΛΥΤΑ μαζι σου, και Όχι σε προσωπικό Επίπεδο φυσικά, γιατί σε γνωρίζω.
Αλλα μένοντας σε μια περιοχή που μόνο οικονομική δεν Είναι........Έχουμε και λέμε......
Θα αρχίσω άπο τα απλότερα.....
Παρακαλούσα την διευθύντρια ένα ολόκληρο χειμώνα να προσπαθεί Μα ανοίγει στην ώρα της την τάξη και Όχι Οποτε θέλει (μετα της 07:15) γιατί αργό στην εργασία μου, έφτασα μέχρι την επιθεώρηση, που μου είπαν ότι θα το ρυθμίζουν, και τίποτα δεν άλλαξε.
Μια μέρα ο μικρός μου είπε ότι Έκανε κρύο, ρώτησα καιου είπαν ότι κάνουν οικονομία στο Πετρελαιο!!!!!!!
Στο νήπιο υποτίθεται ότι γίνεται κάποια προεργασία με την αλφαβητα για Μα μπουν πιο εύκολα στο δημοτικό...... Εμείς Επρεπε να το κάνουμε θέμα για να ξεκινήσει να το κάνει στα παιδιά!!!!!
Αυτα Είναι ένα μικρο δείγμα της εμπειρίας μας.
Αυτα βέβαια δεν ίσχυαν για την Διπλα τάξη με άλλη Δασκαλα η οποία είχε όρεξη Προφανής, ΑΛΛΑ Εγώ δεν μπορω να παίζω με την τύχη και την όρεξη της, του κάθε μαλακά που έχει στα χέρια του την τύχη του παιδιού μου.....

Σορυ για τα γράμματα, Είμαι απο το iPhone

να συμπληρωσω δυο λογακια ακομα...
Δεν ξερω που και πως συμβαινουν αυτα που λετε για σχολεια χωρις θερμανση και παιδικους με στιβαγμενα παιδια.
Εστειλα τρια παιδια σε δημοτικους παιδικους σταθμους ο δε γιος μου για εναν ολοκληρο χρονο καθονταν πανω στο γραφειο της υπευθυνης και την ακολουθουσε και στη τουαλετα απο εξω την περιμενε. Με αγαπη και υπομονη η κοπελα τον ειχε υπο την προστασια της και ας δεν "ανηκε" στη ταξη της. Σημερα με αυτην την κοπελα εχουμε διπλη κουμπαρια.
Οτι λαμπει δεν ειναι χρυσος, ψαξτε το οργανογραμμα της λειτουργιας του σταθμου να δουμε ποσες νηπιαγωγους,ποσες νηπιοβρεφοκομες εχει και ποσες ειναι απο...ασε να μην γραψω και προσβληθει κανεις
Ειναι ποτε δυνατον ενας ιδιωτικος σταθμος που αποτελει επιχειρηση με σκοπο το κερδος να εχει περισσοτερους υπαλληλους απο ενα δημοτικο σταθμο που οι μισοι υπαλληλοι ειναι συμβασιουχοι με τους γνωστιυς τροπους...
Βρε μη τα πιστευετε αυτα που ακουτε, οσο για ξενες γλωσσες και στα δημοσια δημοτικα κανουν ξενη γλωσσα και μαλιστα απο τη πεμπτη δημοτικου δυο ξενες γλωσσες. Η δε λειτουργια του ολοημερου περιλαμβανει θεατρικη αγωγη υπολογιστες χορους ,καλλιτεχνικα, περαν της μελετης.
Η επιλογες που κανει ο καθενας ειναι δικαιωμα του και κανεις δεν μπορει να κρινει κανεναν, και ουτε χρειαζεται δικαιολογια καποιος για το που αποφασισε να μαθητευσουν τα παιδια του.
Οχι ομως να απαξιωνουμε τη δημοσια παιδεια!!!

Και να θυμαστε οτι υπαρχουν ιδιωτικα εκπαιδευτηρια που σε καποια απο αυτα το οσο χρημα και αν διαθετει κανεις δεν ειναι ικανο για να του ανοιξουν τη πυλη τους...

Z4 DCT
10-06-11, 16:04
Να μην αναφαιρω το Πόσες φορές ηρθε κρυωμενος γιατί Απλά ποτέ δεν ασχολήθηκε με το αμ φορούν μπουφάν ενώ κάνει κρύο στην αυλή Η άκουσον....... Πήγα ένα πρωι στο Σχολειο.... Έτσι Είμαι καχυποπτος...... Και τα είχαν ΟΛΕΣ έξω στην αυλή για 10 ολοκηρα λεπτά και ήταν ΟΛΕΣ στο γρφειο και συζητούσαν κάτι!!!!!!
Συγνώμη Αλλα αυτο λέγεται δημόσια αδιαφορία και Όχι παιδια......

panos90
10-06-11, 16:15
μονιμοτητα του δημοσιου λεγεται και γαιδουρια που την εκμεταλλευονται...

spar@
10-06-11, 16:24
Γιαννη επειδη σε βλεπω απ το νηπιαγωγειο να βγαινεις απ τα ρουχα σου... μην τον πας σε δημοσιο.... καπου στο γυμνασιο σε φανταζομαι να παιρνεις φορα με μπουλντοζα και να γκρεμιζεις σχολειο αχαχαχχααχχααχχα....
Για την ψυχικη σου ηρεμια γραφτον σε ιδιωτικο, συμβουλη μου, αν και θα σου ελεγα να διαβασεις το ποστ μου παιδι δημοσιου σχολειου και του πανου που τα εγραψε πολυ ομορφα παιδι ιδιωτικου σχολειου...
να ξερεις οτι αμα ψαχνεσαι και κοιτας την αδικια, την λαμογια, και την αδιαφορια των εκπαιδευτικων και του συστηματος θα τρελαθεις!

Z4 DCT
10-06-11, 16:35
Γιάννη τώρα που το είπες αυτό, προχτές είχαμε τη γιορτή της λήξης της χρονιάς και αν έβλεπες τις δασκάλες της κόρης μου και του γιου μου (1η & 3η Δημοτικού) και τις αγκαλιές που έκαναν αυτές οι ΚΥΡΙΕΣ με τους μαθητές τους, ήταν πραγματικά συγκινητικό. Λες και ήταν δικά τους παιδιά!!!

Γιάννη, άκου το Γιάννη, που στα εξηγεί ΩΡΑΙΑ!! thumb

Ρε παιδια το διαβαζω και μετανιωνω που εδωσα ενα σκασμο δουλεια για σπιτι εδω που ειμαι.....και γω σε δημοσιο πηγα και η γυναικα μου το ιδιο.....τι να πω.....παντος και τα δυο σχολεια που μπορει να παει εδω στο δημοσιο που εχει στην περιοχη μας ακουγονται τα χειροτερα λογια απο οποιον και να ρωτησω

Nino
10-06-11, 17:49
Γιαννη μου επέτρεψε μου η Προσωπική μου εμπειρία να μου επιτρέπει να διαφωνισω ΑΠΟΛΥΤΑ μαζι σου, και Όχι σε προσωπικό Επίπεδο φυσικά, γιατί σε γνωρίζω.
Αλλα μένοντας σε μια περιοχή που μόνο οικονομική δεν Είναι........Έχουμε και λέμε......
Θα αρχίσω άπο τα απλότερα.....
Παρακαλούσα την διευθύντρια ένα ολόκληρο χειμώνα να προσπαθεί Μα ανοίγει στην ώρα της την τάξη και Όχι Οποτε θέλει (μετα της 07:15) γιατί αργό στην εργασία μου, έφτασα μέχρι την επιθεώρηση, που μου είπαν ότι θα το ρυθμίζουν, και τίποτα δεν άλλαξε.
Μια μέρα ο μικρός μου είπε ότι Έκανε κρύο, ρώτησα καιου είπαν ότι κάνουν οικονομία στο Πετρελαιο!!!!!!!
Στο νήπιο υποτίθεται ότι γίνεται κάποια προεργασία με την αλφαβητα για Μα μπουν πιο εύκολα στο δημοτικό...... Εμείς Επρεπε να το κάνουμε θέμα για να ξεκινήσει να το κάνει στα παιδιά!!!!!
Αυτα Είναι ένα μικρο δείγμα της εμπειρίας μας.
Αυτα βέβαια δεν ίσχυαν για την Διπλα τάξη με άλλη Δασκαλα η οποία είχε όρεξη Προφανής, ΑΛΛΑ Εγώ δεν μπορω να παίζω με την τύχη και την όρεξη της, του κάθε μαλακά που έχει στα χέρια του την τύχη του παιδιού μου.....

Σορυ για τα γράμματα, Είμαι απο το iPhone

Γιαννη η διαφωνια ειναι το θεμελιο του διαλογου καλα κανεις και διαφωνεις, ο καθενας μας "μιλαει" βαση των δικων του εμπειριων.
Ουτε υπερμαχος των δημοσιων σταθμων ειμαι ουτε πολεμιος των ιδιωτικων.
Οι βαθμιδες στη δημοσια και ιδιωτικη εκπαιδευση ( νηπιαγωγειο,δημοτικο ,γυμνασιο,λυκειο)και η σπουδαιοτητα τους ειναι εκ διαμετρου αντιθετες μεταξυ τους.
Η επιλογη του καταλληλου σταθμου ,σχολειου ειναι συναρτηση πολλων παραγοντων και οχι μονο οικονομικη.
Υπαρχουν παιδικοι ιδιωτικοι σταθμοι με δεκαετιες παρουσια και προσφορα και "αλεξιπτωτιστες" επιχειρηματιες του χωρου που "καλυπτουν" απλα γειτονιες (κατι σαν τους μαντραδες αυτοκινητων που καποια στιγμη εγιναν μιλιουνια).
Παραπανω αναφερθηκαν σχολεια Λεοντειος,Ουρσουλινες κλπ που ειναι διαμαντια και οποιος εχει τη δυνατοτητα να μαθητευση το παιδι του σε αυτα, το σιγουρο ειναι οτι θα ξεκινησει απο τη σωστη βαση με την καταλληλη μαθητικη πειθαρχια και αγωγη,το που θα φτασει μετα ειναι θεμα προσωπικο του καθε μαθητη!!
Ο κουμπαρος μου αποφοιτησε απο την ιατρικη Θεσσαλονικης με βαθμο πτυχιου 9,5 δεν πηγε σε ιδιωτικο (σχολειο στις Σερρες πηγε) δεν πηγε φροντιστηριο... αμα το΄χει η κουτρα σου το'χει.
Μια φιλικη συμβουλη παντως σαν πατερας σε πατερα αν προσανατολιστεις σε ιδιωτικο παιδικο ψαχτο λιγο παραπανω οι επιλογες ειναι πολλες και μερα με την νυχτα οι διαφορες μεταξυ τους (στα ιδιωτικα).

Z4 DCT
10-06-11, 17:53
Γιαννη η διαφωνια ειναι το θεμελιο του διαλογου καλα κανεις και διαφωνεις, ο καθενας μας "μιλαει" βαση των δικων του εμπειριων.
Ουτε υπερμαχος των δημοσιων σταθμων ειμαι ουτε πολεμιος των ιδιωτικων.
Οι βαθμιδες στη δημοσια και ιδιωτικη εκπαιδευση ( νηπιαγωγειο,δημοτικο ,γυμνασιο,λυκειο)και η σπουδαιοτητα τους ειναι εκ διαμετρου αντιθετες μεταξυ τους.
Η επιλογη του καταλληλου σταθμου ,σχολειου ειναι συναρτηση πολλων παραγοντων και οχι μονο οικονομικη.
Υπαρχουν παιδικοι ιδιωτικοι σταθμοι με δεκαετιες παρουσια και προσφορα και "αλεξιπτωτιστες" επιχειρηματιες του χωρου που "καλυπτουν" απλα γειτονιες (κατι σαν τους μαντραδες αυτοκινητων που καποια στιγμη εγιναν μιλιουνια).
Παραπανω αναφερθηκαν σχολεια Λεοντειος,Ουρσουλινες κλπ που ειναι διαμαντια και οποιος εχει τη δυνατοτητα να μαθητευση το παιδι του σε αυτα, το σιγουρο ειναι οτι θα ξεκινησει απο τη σωστη βαση με την καταλληλη μαθητικη πειθαρχια και αγωγη,το που θα φτασει μετα ειναι θεμα προσωπικο του καθε μαθητη!!
Ο κουμπαρος μου αποφοιτησε απο την ιατρικη Θεσσαλονικης με βαθμο πτυχιου 9,5 δεν πηγε σε ιδιωτικο (σχολειο στις Σερρες πηγε) δεν πηγε φροντιστηριο... αμα το΄χει η κουτρα σου το'χει.
Μια φιλικη συμβουλη παντως σαν πατερας σε πατερα αν προσανατολιστεις σε ιδιωτικο παιδικο ψαχτο λιγο παραπανω οι επιλογες ειναι πολλες και μερα με την νυχτα οι διαφορες μεταξυ τους (στα ιδιωτικα).


Αυτο κανω Γιαννη....ειμαι αρκετα ψειρας με το παιδι....υποτιθεται οτι ειναι απο τα πολυ καλα, και με πολλα πολλα χρονια στην πλατη του.....ας ελπισουμε οτι κανω το σωστο....το εχω ψαξει απο παντου, απο υπουργεια, απο γονεις, απο ''αλλους''.....ολοι λενε οτι ειναι πολυ οκ.....ελπιζω , γιατι εχει ενα κοστος:thumbsdown:



Υ/Γ
Κοιτα να ερθεις στο νησι φετος και να μην παρεις τηλ.....:whistle:

Jimmakos
10-06-11, 17:56
Σε τέτοιο σχολίο πήγα και εγώ, για την γενιά μου εννοώ κάτι χρόνια πρίν.... Δεν άλλαξε τίποτα σιχαινόσουνα να πας τουαλέτα.....

Γιάννη το πολύ πολύ αν έχεις φράγκα τα σκάς χοντρά και πήγαινε το παιδί σε ιδιωτικό αλλά και πάλι εγώ όπως και όλοι οι άλλοι συμμαθητές μου δεν πάθαμε και τίποτα στο φινάλε.... Απλώς διαβάζαμε λίγο παραπάνω και κρατιόμασταν περι τουαλέτας για το σπίτι (εκτός των "ψιλών" οπότε οκ)....

;)

Χρίστος
10-06-11, 17:58
Θα σου μιλησω ως το καλομαθημενο παιδι, οπως με ελεγαν μερικοι, που περασε τη σχολικη του ζωη σε ενα ιδιωτικό σχολειο.
ΔΕ κρυωσα γιατι δουλευαν καλοριφερ.
ΔΕΝ αργησα γιατι με επερνε/αφηνε σχολικο.ΟΥΤΕ καταφερα να κανω κοπανα για τον ιδιο λογο(μεχρι 3η λυκειου)
ΔΕΝ εχασα φιλους γιατι δεν αλλαξα σχολειο.
ΔΕΝ με εκλεψαν ουτε χτυπησαν ποτε για να παρουν κατι.
ΔΕΝ εχασα ουτε μια μερα λογω απεργιας δημοσιων υπαλληλων
Σχεδον καθημερινα εξεταζομουν πραγμα που ειχε καταντησει αηδια.....
Αν εβρεχε ειχαμε 2η αυλη με σκεπαστρο
Οι αιθουσες και τα θρανια ηταν αιθουσες και θρανια και οχι καμβας ζωγραφικής/χαραχτικης.Οποιος επιχειρούσε κατι τετοιο κερδισε μονοημερη αποβολη αφου καθαριζε ή κουβαλαγε το χαλασμενο θρανιο σε αποθηκη για να το αντικαταστήσει.
Οι (περισσοτεροι) καθηγητες αμα ζητουσες κατι παραπανω ηταν προθυμοι σε ενα διαλλειμα να πας στο γραφειο τους και να σε βοηθησουν.Απο συζητηση για μπαλα μεχρι καμια βοηθεια σε ΑΛΛΟ μαθημα....
Ειχαμε γιατρο ΚΑΘΕ μερα αν συνεβαινε κατι.


Πολλοι θα πουνε οτι "ιδιωτικό ειναι, σας περνανε ετσι"
Αν θες να περνας με 9.5 τη ταξη, ναι σε περνανε.Εκτος αυτης της κατηγοριας παιδιων ομως, οι υπολοιποι αντιμετωπιζαμε σε αρκετες περιπτωσεις αυστηροτητα ακομα και σε δευτερευοντα μαθηματα στους βαθμους.
Δε θα ξεχασω 3η γυμνασιου που ενω ειχα πολυ υψηλο μεσο ορο ειχα ενα ξεκαρφωτο "14" στα καλλιτεχνικα επειδη ειχα σνομπαρει το μαθημα και με ειχε ακουσει η καθηγητρια.....

Σε ξερω καλα τι ψυχασθενικος εισαι(χειροτερος απο τον πατερα μου τοτε)
Αμα παιδι δικο σου παει σε δημοσιο θα περασεις με μπουλντοζα πανω απο το σχολειο στη πρωτη εβδομαδα.

ΞΕΧΑΣΤΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΓΑΝΕ ΠΑΛΙΑ ΓΙΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΚΑΙ ΙΔΙΩΤΙΚΑ.
ΖΗΤΕΙΣΤΕ ΓΝΩΜΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΟΝΕΩΝ.

Nino
10-06-11, 18:04
βρε ace με 9,5 στο γυμνασιο,λυκειο δεν περνας, μενεις στην ιδια ταξη.

το 9,5 που αναφερω εγω παραπανω αν εχει καποια σχεση με αυτο που εγραψες θα σου πω οτι στην ιστορια του Αριστοτελειου πανεπιστημιου δυο φορες μονο εχει επιτευχθει τοσο υψηλη βαθμολογια!!! (αριστα ειναι το 10)

deepBLUE
10-06-11, 18:28
Γιαννη δε θα επεκταθω και θα σου πω κατι που ισως με βρει με πολλους αντιθετο,ομως το θεμα σχολειο για τα παιδια ειναι πια μονοδρομος και ακουει στην επιλογη ΙΔΙΩΤΙΚΟ εκτος και αν καποιο ειναι προτυπο οπως Ευαγγελικη σχολη.
Οπως εγιναν τα πραγματα η κατασταση ειναι ανεξελεγκτη με τι ειδους συμμαθητες θα εχει στο σχολειο,ποσο ασφαλες θα ειναι το παιδι,ποσο θα ασχοληθουν με το παιδι και τι ενημερωση θα εχεις για την προοδο του.
Ολα αυτα και αλλα πολλα θα τα βρεις σε ενα ιδιωτικο σχολειο με τιμημα βεβαια 5-6000 ευρω.

Z4 DCT
10-06-11, 18:32
Γιαννη δε θα επεκταθω και θα σου πω κατι που ισως με βρει με πολλους αντιθετο,ομως το θεμα σχολειο για τα παιδια ειναι πια μονοδρομος και ακουει στην επιλογη ΙΔΙΩΤΙΚΟ εκτος και αν καποιο ειναι προτυπο οπως Ευαγγελικη σχολη.
Οπως εγιναν τα πραγματα η κατασταση ειναι ανεξελεγκτη με τι ειδους συμμαθητες θα εχει στο σχολειο,ποσο ασφαλες θα ειναι το παιδι,ποσο θα ασχοληθουν με το παιδι και τι ενημερωση θα εχεις για την προοδο του.
Ολα αυτα και αλλα πολλα θα τα βρεις σε ενα ιδιωτικο σχολειο με τιμημα βεβαια 5-6000 ευρω.

Βαγγελη προσωπικα εμεις εκει καταληξαμε....μετα απο πολυ ερευνα...σε δημοσια και ακομα περισοτερη σε ιδιωτικα...

Οσο για το κοστος το νουμερο που λες ειναι για τα βασικα, χωρις βιβλια,εξτρα ασχολιες,εξοπλισμο(φορμες κλπ).....ειπαμε ειμαστε κωλοκρατος...ΤΕΡΜΑ!!

panos90
10-06-11, 18:37
στη Γερμανια παντως ακομα και οι πολιτικοι πανε τα παιδια τους σε δημοσια σχολεια..

απο κει και μονο καταλαβαινεις τι και πως...

Z4 DCT
10-06-11, 18:45
Εδω ειμαστε αγκυλωμενοι σε ενα δημοσιο που ειναι τριτοκοσμικο....ενα παραδειγμα...

Εχει κατι καγκελα στο σχολειο που αναμεσα τους κατεβαινει μια ραμπα απο μπετο που βγαζει στην ''παιδικη χαρα'' του νηπιαγωγιου.....εκαι λοιπον υποτιθεται για λογους ασφαλειας επρεπε να ειχε μια πορτα μεγαλη.....η οποια δεν υπηρχε...το θεμα τεθηκε και στην συνελευση των γονεων για να γινει κατι, αλλα ειχε σκαλωσει στον δημο.......ο οποιος επρεπε να το κανει......

Επιασα λοιπον την διευθυντρια και της ειπα να αναλαβω να στειλω εγω ενα συνεργειο να κανει ολη την δουλεια με δικα μου εξοδα....
Η απαντηση.....

Κυριε ......... αυτο που λετε δεν γινεται!!!! υπαρχουν διαδικασιες, :shok:
πρεπει να παρουμε εγκριση απο την αρμοδια διευθυνση, να ειναι ολα συνομα:shok:...και ενα καρο λαλακειες...επαθα πλακα......τελικα με καποιο αλλο τροπο το εφτιαξε γρηγορα ο δημος.......

Nino
10-06-11, 18:48
Εμενα μου αρεσει αυτη η κουβεντα θα βγουν διαφορα χρησιμα συμπερασματα!!
Βαγγελη τα 5-6000 που αναφερεις ειναι για νηπιαγωγεια αντε τις πρωτες ταξεις του δημοτικου.
Το θεμα ομως ειναι: τι μας κανει να νομιζουμε οτι αυτα τα λεφτα δεν τα διαθετουν και "αλλοι" ανθρωποι.
Με εξαιρεση τα "κλειστα" σχολεια που εκει δεν μπαινεις οσα λεφτα και αν εχεις σε ολα τα υπολοιπα ιδιωτικα μην νομιζεις οτι εκει στελνουν τα παιδια τους οι ανωτερες μονο κοινωνικες ταξεις!
Αναλογα σε τι περιβαλλον μεγαλωνει ενα παιδι αναλογα θα φερθει
Τα παντα ξεκιναν απο την οικογενεια!!

Z4 DCT
10-06-11, 18:49
Εμενα μου αρεσει αυτη η κουβεντα θα βγουν διαφορα χρησιμα συμπερασματα!!
Βαγγελη τα 5-6000 που αναφερεις ειναι για νηπιαγωγεια αντε τις πρωτες ταξεις του δημοτικου.
Το θεμα ομως ειναι: τι μας κανει να νομιζουμε οτι αυτα τα λεφτα δεν τα διαθετουν και "αλλοι" ανθρωποι.
Με εξαιρεση τα "κλειστα" σχολεια που εκει δεν μπαινεις οσα λεφτα και αν εχεις σε ολα τα υπολοιπα ιδιωτικα μην νομιζεις οτι εκει στελνουν τα παιδια τους οι ανωτερες μονο κοινωνικες ταξεις!
Αναλογα σε τι περιβαλλον μεγαλωνει ενα παιδι αναλογα θα φερθει
Τα παντα ξεκιναν απο την οικογενεια!!


ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑthumbthumb

nikos1400
10-06-11, 19:16
Τα παντα ξεκινανε απο την οικογενεια βεβαιως,

αλλα οπως εχω ξαναπει, ειναι φανερο οτι

θελουνε τους Ελληνες ΑΜΟΡΦΩΤΟΥΣ !


(αντε μην αρχισω να [τους] βριζω παλι...)

Z4 DCT
10-06-11, 22:15
Τα παντα ξεκινανε απο την οικογενεια βεβαιως,

αλλα οπως εχω ξαναπει, ειναι φανερο οτι

θελουνε τους Ελληνες ΑΜΟΡΦΩΤΟΥΣ !


(αντε μην αρχισω να [τους] βριζω παλι...)

Ελευθερα Νικολα!!! κανενας εδω δεν θα σε παρεξηγησει...thumb (πιστευω....)

Monsta
10-06-11, 22:23
Βαγγελη προσωπικα εμεις εκει καταληξαμε....


Γελάω ρε Γιάννη :hystericalbs1: ξέρεις γιατί?

Διότι το ξερα από την αρχή του θρεντ ότι θα κατέληγες εκεί και το άνοιξες μόνο και μόνο για να κράξεις :ranting2:......όπως συνηθίζεις τελευταία στα θρεντ σου.

Μη το πάρεις στραβά όμως αυτό που λέω, στο κάτω κάτω όλοι αγανακτισμένοι είμαστε με τη γενική κατάσταση που επικρατεί.....εγώ για παράδειγμα έχω χάσει κάθε ενδιαφέρον που τρέφω για τα αυτοκίνητα (από μικρό παιδί) ενώ έχω σταματήσει πλέον να διαβάζω και να ονειρεύομαι όπως παλαιότερα (δλδ μόλις 1-2 χρόνια πριν).

Ας λέμε λοιπόν και ένα 'δόξα το Θεό' που έχουμε την υγεία μας και είμαστε στα πόδια μας και έχουμε τις δουλειές μας. Όπως ξέρεις υπάρχουν ποοοοολύ χειρότερα που βιώνουν συνάνθρωποί μας καθημερινά......

Καλή τύχη στην επιλογή......ιδιωτικού -πλέον- ιδρύματος για το πιτσιρικά σας. thumb

katsaraios
10-06-11, 22:33
συγνωμη ρε παιδια αλλα καποια τα κανετε υπερβολικα δραματικα.
δλδ το παιδακι σας θα ζει σε μια γυαλα αποστειρωσης ας πουμε ,για να μην εχει αλβανακια,κουρδακια,κρυολο γηματα,χτυπηματα απο παιχνιδι σε τσιμεντο αυλης κλπ
οσο για τους δασκαλους ρωτηστε παιδακι ποσο τα αγαπανε και τους αγαπανε αντιστοιχα και μετα αναφερετε το ποσο και αν ασχολουνται με τα παιδια μας.
Προσωπικη εμπειρια στο δημοτικο της κορης μου δεν ειναι αψογα ολα αλλα η δασκαλα κα8ε φορα με ενημερωνει ,συμβουλευει την μικρη,οργανωνουν θεατρικα,εκδηλωσεις κλπ.
για δημοτικο ειναι πολυ καλα ,τωρα απο γυμνασιο λυκειο επειδη μπλεκονται αλλοι παραγοντες οπως εξετασεις,φροντιστηρια χρειαζεται σκεψη.
αλλα μην λετε και υπερβολες ,οι περισσοτεροι πηγαμε δημοτικο σε δημοσιο και δεν παθαμε μαμακιαση,απλα το αγχος σας σαν νεοι γονεις σας κανει επιφυλακτικους.
Σκεφτειτε και το βασικοτερο αν σας ενδιαφερει κιολας-
ενα παιδακι σε γειτονια που ζει εκτος τοπικου σχολειου με ιδιωτικο χανει φιλους που σε αυτη την ηλικια του χρειαζονται ,να μην εχει δλδ επαφη με την πλειοψηφια των παιδιων στην περιοχη του ,εκτος αν μιλαμε για πλουσιες "γειτονιες" που δεν χαμπαριαζουν και δεν ασχολουνται και πολυ εδω που τα λεμε.
Οτι λεω φυσικα το λεω χωρις ειρωνια και μονο φιλικα.

kloukakis
10-06-11, 23:00
Καλή τύχη σε όλους του γονείς εύχομαι! Προσέξτε τι θα κάνετε γιατί το μέλλον είναι πολύ δύσκολο και η γνώση και η μόρφωση είναι το μόνο όπλο για έναν νέο! Η παιδεία είναι η βάση ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ, χωρίς αυτήν όλα είναι στον αέρα! Φυσικά τον πιο μεγάλο ρόλο τον παίζει η οικογένεια, κάντε τα παιδιά σας έξυπνα και μην τα αποβλακώσετε όπως οι περισσότεροι γονείς σήμερα!

Εγώ επειδή τα ζω ακόμα εχω να πω τα εξής:
Πήγα ιδιωτικό νήπιο-δημοτικό. Οι γονείς μου πήραν δάνειο για να μου τα παρέχουν αυτά.

Γυμνάσιο ξεκίνησα σε δημόσιο, ΑΛΛΑ απο το πρώτο κιόλας εξάμηνο άρχισαν απεργίες-καταλήψεις κτλ κτλ, ενω μου είχαν βγάλει μέχρι και μαχαίρι για να παίξουν με ένα τηλεκατευθυνόμενο που είχα(φυσικά δεν τους το έδωσα τους έριχνα 2 κεφάλια). Γενικά επίπεδο ζιροου! Οι γονείς μου με στέλνουν πιστόλι σε ιδιωτικό στο οποίο έκανα 1,5 ώρα να πάω και άλλη τόση να γυρίσω! Ξύπναγα 6:30μαξ και γύριζα 4 το μεσημέρι!! Απο την πρώτη γυμνασίου μεχρι να τελειώσω το λύκειο 6 χρόνια ΚΑΘΕ μέρα!!!

Εδωσα 2 φορές το μαρτύριο πανελλήνιες για να μπω σε ελληνικό δημόσιο πολυτεχνείο, την πρώτη πέρασα στο φυσικό που μου άρεσε σαν επιστήμη, αλλά ήθελα να γίνω μηχανικός οπότε δεν το σκέφτηκα το να ξαναδώσω!! Είμαι τώρα στο 6ο έτος και πάω για 7ο στο οποίο θα τελειώσω στην καλύτερη(!). Τι θα κάνω μετά? Εξω βουρ? Δεν ξέρω, θα δείξει η ροή των πραγμάτων. Όλα αυτά λοιπον για να τελειώσω στα 26 μου(λέμε τώρα) και να έχω ένα πτυχίο με μαστερ που στο εξωτερικό δεν αναγνωρίζεται ως μαστερ! Καλό χρυσό το πολυτεχνείο αλλά πολύ βρόμα-αδιαφορία και ελάχιστες έρευνες σε σχέση με του εξωτερικού! Τα αντίστοιχα τμήματα του εξωτερικού που έχω επισκεφτεί ήταν σαν να είχαν φτιαχτεί εχθές!! Ούτε αφίσες ούτε πεταμένα μηχανήματα απο δω και εκεί, ούτε αίθουσες με τα μισά καθίσματα σπασμένα(καλά δεν σπάσανε και μόνα τους), ούτε αίθουσες που μπάζουν νερά !!! Το πρώτο πράγμα που πήγαινε στο μυαλό μου ήταν το ΙΔΙΩΤΙΚΟ που πήγα, μετά δυστυχώς το χάος!

Ο τρία χρόνια μικρότερος αδερφός μου πάτωσε στις πανελλήνιες και τον έστειλαν καπάκια Αγγλία! Το αποτέλεσμα? ΤΩΡΑ που μιλάμε δίνει τα τελευταία του μαθήματα!! Απο Σεπτέμβρη Ελλάδα ή όπου αλλού θέλει με πτυχίο αναγνωρισμένου πανεπιστημίου!!

Το καλύτερο απ όλα είναι πως εγώ πληρώνω 6 χρόνια(και πόσο ακόμα) νοίκι, ενώ ο αδερφός μου δεν έχει δώσει φράγκο για τα δίδακτρα!!! Είναι με δάνειο το οποίο ΘΑ ξεκινήσει να αποπληρώνει ΟΤΑΝ πιάσει δουλειά και η δόση που θα δίνει θα είναι ΑΝΑΛΟΓΗ του μισθού του!!!!! ΟΚ τα νοίκια στην Αγγλία είναι άντε γεια, αλλά το σύστημα φυσάει!

Καλή δύναμη.....μπαμπάδες:whistle:

Z4 DCT
10-06-11, 23:11
Γελάω ρε Γιάννη :hystericalbs1: ξέρεις γιατί?

Διότι το ξερα από την αρχή του θρεντ ότι θα κατέληγες εκεί και το άνοιξες μόνο και μόνο για να κράξεις :ranting2:......όπως συνηθίζεις τελευταία στα θρεντ σου.

Μη το πάρεις στραβά όμως αυτό που λέω, στο κάτω κάτω όλοι αγανακτισμένοι είμαστε με τη γενική κατάσταση που επικρατεί.....εγώ για παράδειγμα έχω χάσει κάθε ενδιαφέρον που τρέφω για τα αυτοκίνητα (από μικρό παιδί) ενώ έχω σταματήσει πλέον να διαβάζω και να ονειρεύομαι όπως παλαιότερα (δλδ μόλις 1-2 χρόνια πριν).

Ας λέμε λοιπόν και ένα 'δόξα το Θεό' που έχουμε την υγεία μας και είμαστε στα πόδια μας και έχουμε τις δουλειές μας. Όπως ξέρεις υπάρχουν ποοοοολύ χειρότερα που βιώνουν συνάνθρωποί μας καθημερινά......

Καλή τύχη στην επιλογή......ιδιωτικού -πλέον- ιδρύματος για το πιτσιρικά σας. thumb





Αυτη την παιδια ειδαμε ξαφνικα να ορθωνετε μπροστα μας, σαν ενα τοιχος που δεν μπορουσαμε και δεν θελαμε να ακουμπησουμε!!!!!!
Επιλογη ενα ιδιωτικο σχολειο...επιλογη αναγκης συμφωνα με εμας...επιλογη αδιανοητη για καποιον που τα βγαζει δυσκολα περα και αδυνατη για πολλους!!!!

[/B]


Mα για να τα χωσω στο συστημα το ανοιξα....δεν εκρυψα οτι διαλεξα ιδιωτικο, το ειπα απο το πρωτο ποστ, απορω πως μετα απο 6 σελιδες και 54 ποστ το ειδες τωρα.... δε εδωσες σημασια καμια προφανος στο αρχικο θρεντ....

Υποθετω απο το υφος της απαντησης σου οτι κατι σε εχει πειραξει.....μοιρασου το μαζι μας....δεν ειναι κακο.....

Monsta
10-06-11, 23:32
Mα για να τα χωσω στο συστημα το ανοιξα....δεν εκρυψα οτι διαλεξα ιδιωτικο, το ειπα απο το πρωτο ποστ, απορω πως μετα απο 6 σελιδες και 54 ποστ το ειδες τωρα.... δε εδωσες σημασια καμια προφανος στο αρχικο θρεντ....

Υποθετω απο το υφος της απαντησης σου οτι κατι σε εχει πειραξει.....μοιρασου το μαζι μας....δεν ειναι κακο.....


Έχεις δίκιο, όντως μου ξέφυγε αυτή η πρόταση.

Φυσικά δε μ έχει πειράξει τίποτα. Αφού πρόβλημά σου και επιλογή σου είναι στο κάτω κάτω. Απλά έδωσα έμφαση στο rant που σε κυριαρχεί τελευταία και όπως είπα το βρήκα αστείο, χωρίς φυσικά να θέλω να σε θίξω.

Άλλωστε όπως είδες πολλοί ακόμα εξέφρασαν διαφορετική γνώμη.

Πιθανώς αν ο τόπος κατοικίας σου ήταν σε 'διαφορετική' περιοχή, να μην είχες τέτοια διλήμματα ή προβλήματα. Για παράδειγμα, αν κατοικούσαμε στο πατρικό μου στο 'κέντρο' τότε θα σκεφτόμασταν και μεις κάποια εναλλακτική λύση.

saikoe39
11-06-11, 01:39
Πιθανώς αν ο τόπος κατοικίας σου ήταν σε 'διαφορετική' περιοχή, να μην είχες τέτοια διλήμματα ή προβλήματα. Για παράδειγμα, αν κατοικούσαμε στο πατρικό μου στο 'κέντρο' τότε θα σκεφτόμασταν και μεις κάποια εναλλακτική λύση.

+1....

Ειναι κατι που το βλεπω live...με τα μικρά τις οικογένειας μου(ξαδερφακια).
ΟΙ μικρές πάνε σε δημόσιο των Β.Π..και οι άλλοι δυο σε καλό ξενόγλωσσο ιδιωτικό .
Η μεγάλη διάφορα είναι στην ξένη γλωσσά ..οπου πραγματικά γίνεται καλή δουλεία …αλλά βεβαία είναι και στο παΐδι…!Και στην καθημερινή ενημέρωση..(ηταν διαβασμένοι, έκαναν φασαρια..δεν εφαγαν…κλπ)
Κατά τα αλλα…με οσα βλεπω και συμφώνα με τους γονείς τους…από πλευράς μάθησης κλπ το δημόσιο έχει καλο επίπεδο … απλα στο ιδιωτικό έχουν φουλ παροχες και δραστηριότητες τις οποίες βεβαία τις πληρώνεις ακριβά. Που είναι σχετικό για τον αν είναι απαραίτητες η όχι..

Και κάτι γενικο
Καπου στα μέσα του Μάρτιου αναγκάστηκα να πάρω μαζί μου στην σχολή τον ένα πιτσιρικά(τρίτη δημοτικού παει)… … Έπαθε σοκ….
Η πρώτη ερώτηση του ήταν… τωρα είναι διάλυμα …η κάνετε μαθημα(ο καθηγητής ήταν μέσα στην αίθουσα και κλασικός χαμός )…τι να του πω..οεο..??

Εγω σε δημόσιο πηγα...και θα ξανα πήγαινα με μεγαλη χαρα...:warriorsmiley:

Jimmakos
11-06-11, 01:56
Παιδιά εγώ είμαι Κηφισσιώτης γνήσιος όμως....

Ποτέ μα ποτέ οι γονείς μου δεν με στείλανε σε ιδιωτικά κλπ... Πάντα σε δημόσια, και μην ξεχνάμε πως η Κηφισιά δεν είναι όλη τόλμη και γοητεία....?

Υπάρχουν και πολλά κυριολεκτικά φτωχόσπιτα! Το καλό για μένα και το κατάλαβα τώρα είναι να έχεις τα σωστά εφόδια απο το σπίτι σου, όταν με το καλό κάνω παιδιά θα τα μάθω απο το σπίτι τους να ξέρουν να προφυλάγονται, να ξέρουν τι πρέπει να κάνουν, πότε πρέπει να κάνουν τον κινέζο και πότε να μιλάνε και άλλα τόσα!

Όλα απο το σπίτι ξεκινάνε, αν το σπίτι είναι μπάχαλο τότε το παιδί θα βγεί ....... (δεν το λέω γιατί θα πέσει λογοκρισία πάλι)

Γιάννη πιστεύω πως έχεις σωστή οικογένεια και είσαι σωστός γονιός.... Δώσε εφόδια στο/α παιδί/ά σου και μην φοβάσαι τίποτα thumb

deepBLUE
11-06-11, 09:48
Τι σχεση εχει η παιδια απο το σπιτι με το τι συνθηκες θα συναντησει στο σχολειο ?
Αν οι πορτες ειναι ορθανοικτες και μπορει να μπει μεσα ο οποιοσδηποτε ,αν ο δασκαλος θα προσεξει το παιδι οπως πρεπει τωρα που παιρνει 3,60 , αν θα ειναι οι εγκαταστασεις οκ, αν θα εχουν συνεχεια απεργιες αν θα λειπουν καθηγητες κλπ κλπ.
Μη ξεχνατε πως δε μιλαμε για παιδια γυμνασιου η λυκειου που εχουν ηδη διαμορφωσει καποιο χαρακτηρα αλλα για παιδια δημοτικου που τωρα ξεκινανε και επιρεαζονται απο τα παντα ακομα και απο τα παιδικα που βλεπουν στην TV.
Τωρα λοιπον, τα παιδια αυτα χρειαζονται γερες βασεις για να ξεκινησουν και γιατι η αρχη ειναι το ημισυ του παντος .
Ειναι βεβαιο πως περιοχη με περιοχη παιζει ρολο για την ποιοτητα του σχολειου αλλα και το επιπεδο γενικοτερα.
Ασφαλως και ο αλλοδαπος μπορει να παει το παιδι του στο ιδιωτικο αλλα δεν ειναι το ιδιο και δε μιλαμε και για οποιοδηποτε αλλοδαπο αλλα για συγκεκριμενη παστα αυτων.
Ενα αλλο βασικο ειναι πως τα παιδια μας πια δε τα μεγαλωνουν οι ιδιοι οι γονεις μια και οι υποχρεωσεις ειναι πολλες και πρεπει να δουλευουν αλλα οι παππουδες,γιαγιαδες και γενικοτερα το συγκενολοι.
Απλα στο Ιδιωτικο ολα αυτα τα εχεις και το παιδι θα προσεξουν και θα σου τηλεφωνησουν για οποιο θεμα και θα πηγαινει και στο σχολειο του κανινικα σε σχεση με την κακη πια δημοσια εκπαιδευση.
Ασε που μεσα στα 5-6000 το χρονο στο ιδιωτικο το παιδι μποραι να εχει καιι μελετη και να ερχεται διαβασμενο,και να του μενει χρονος και αν βαλεις και καποιο ιδιαιτερο που μπορει να θελει νατα τα χρηματα.

Monsta
11-06-11, 10:13
Αν οι πορτες ειναι ορθανοικτες και μπορει να μπει μεσα ο οποιοσδηποτε ,




Βαγγέλη, υπάρχει σαφής οδηγία. Οι πόρτες κλειδώνουν όταν χτυπήσει το κουδούνι και ξεκλειδώνουν όταν σχολάσουν. Αν αργήσεις πρέπει να πάρεις τηλέφωνο να έρθουν να σου ξεκλειδώσουν. Στο σχόλασμα υπάρχει πάντα καθηγητής στη πόρτα που εποπτεύει. :original:

Z4 DCT
11-06-11, 11:29
Βαγγέλη, υπάρχει σαφής οδηγία. Οι πόρτες κλειδώνουν όταν χτυπήσει το κουδούνι και ξεκλειδώνουν όταν σχολάσουν. Αν αργήσεις πρέπει να πάρεις τηλέφωνο να έρθουν να σου ξεκλειδώσουν. Στο σχόλασμα υπάρχει πάντα καθηγητής στη πόρτα που εποπτεύει. :original:


Δημοσιο.....ελλαντα......για κανα μηνα στην αρχη της χρονιας μπορει, μετα χλωμο το κοβω Κωστα....

Monsta
11-06-11, 12:10
Δημοσιο.....ελλαντα......για κανα μηνα στην αρχη της χρονιας μπορει, μετα χλωμο το κοβω Κωστα....

χε χε δίκιο έχεις Τζον. Αλλά στο δικό μας τουλάχιστον εφαρμόζεται. :original:

Nino
11-06-11, 15:04
Βαγγέλη, υπάρχει σαφής οδηγία. Οι πόρτες κλειδώνουν όταν χτυπήσει το κουδούνι και ξεκλειδώνουν όταν σχολάσουν. Αν αργήσεις πρέπει να πάρεις τηλέφωνο να έρθουν να σου ξεκλειδώσουν. Στο σχόλασμα υπάρχει πάντα καθηγητής στη πόρτα που εποπτεύει. :original:


Δημοσιο.....ελλαντα......για κανα μηνα στην αρχη της χρονιας μπορει, μετα χλωμο το κοβω Κωστα....

Ψυχραιμία..για αυτό έγραψα πριν ότι υπάρχει παραπληροφόρηση!
Ο Κωστας έχει απόλυτο δίκιο η πόρτα κλειδώνει και ανοίγει ξανά στο σχολασμα ξανακλειιδωνει και ανοίγει στο τέλος του ολοημερου στις 4.15 μμ
Τι νομίζετε ότι είναι ξέφραγο αμπέλι;
Στα διαλείμματα υπάρχει δάσκαλος εφημερίες και η επιστατρια
Τα μικρά παιδιά κάτω απο την Πέμπτη τάξη δεν βγαίνουν απο την πόρτα αν δεν είναι εκεί μπροστά ο κηδεμονας τους .
Και αυτο αγαπητέ Γιάννη ισχύει απο τη πρώτη εώς και την τελευταία μέρα του σχολείου.
Αλλα είναι τα πλεονεκτήματα στα ιδιωτικά και πολύ φοβάμαι ότι δεν τα γνωρίζεται...δεν απευθυνόμαι στα quote.
Όπως και τα μειονεκτήματα ειδικά αν βρεθεί ένα παιδι μιας μέσης οικονμικα οικογένειας ανάμεσα σε παιδιά πλούσιων!!
Τώρα για τα δίδακτρα καλώς η κακώς τα έχουν πολλοί και ειδικά τα"νυχτερινα" επαγγέλματα...

Z4 DCT
11-06-11, 19:45
Ψυχραιμία..για αυτό έγραψα πριν ότι υπάρχει παραπληροφόρηση!
Ο Κωστας έχει απόλυτο δίκιο η πόρτα κλειδώνει και ανοίγει ξανά στο σχολασμα ξανακλειιδωνει και ανοίγει στο τέλος του ολοημερου στις 4.15 μμ
Τι νομίζετε ότι είναι ξέφραγο αμπέλι;
Στα διαλείμματα υπάρχει δάσκαλος εφημερίες και η επιστατρια
Τα μικρά παιδιά κάτω απο την Πέμπτη τάξη δεν βγαίνουν απο την πόρτα αν δεν είναι εκεί μπροστά ο κηδεμονας τους .
Και αυτο αγαπητέ Γιάννη ισχύει απο τη πρώτη εώς και την τελευταία μέρα του σχολείου.
Αλλα είναι τα πλεονεκτήματα στα ιδιωτικά και πολύ φοβάμαι ότι δεν τα γνωρίζεται...δεν απευθυνόμαι στα quote.
Όπως και τα μειονεκτήματα ειδικά αν βρεθεί ένα παιδι μιας μέσης οικονμικα οικογένειας ανάμεσα σε παιδιά πλούσιων!!
Τώρα για τα δίδακτρα καλώς η κακώς τα έχουν πολλοί και ειδικά τα"νυχτερινα" επαγγέλματα...

Δεν αμφισβητω αυτα που λες, σε καμια περιπτωση δεν θεωρω οτι ειναι επικηνδυνα τα Δημοσια, οσον αφορα εμενα, μετα απο αρκετες συζητησεις μεταξυ γονεων και απο παραπονα που ακουσα, εκανα την επιλογη μου.
Ειμαι βεβαιοτατος οτι υπαρχουν πολυ πολυ καλα δημοσια σχολεια, απλα στο Δασος δεν εχουμε τουλαχιστον ακομα.....η και αν εχουμε εγω δεν εχω τετοια πληροφορηση....

Γιαννη λογικα ετσι ειναι οπως το λες...απλα δεν εχω και πολυ εμπιστοσυνη στους δημοσιους λειτουργους....οταν χρειαστικα την βοηθεια του (επιθεωρηση σχολ, για το ωραριο) εκαναν τα στραβα ματια...οποτε.....
Τωρα για τα διδακτρα (και πολυ κακος κανουμε κουβεντα για κατι τετοιο σε θεμα που αφορα παιδια)...η ''νυχτα'' ειναι πολυ εφημερη δουλεια για να βασισει καποιος το μελλον του παιδιου του...και ειδικα οταν εχει μπροστα του 9 σχολεικα χρονια.....

DIMITr|S
11-06-11, 20:13
εχοντας τελειωσει το σχολειο προσφατα.....η γνωμη μου ειναι μεχρι και γυμνασιο το παιδι να παει σε δημοσιο.......το λυκειο αξιζει να παει σε ιδιωτικο για να μην χανει το χρονο του στα φροντιστηρια τα απογευματα....
στην επαρχια τουλαχιστον δεν ειχαμε ποτε προβλημα ουτε με θερμανση ουτε με τιποτα...
τωρα αν ολα τα σχολεια στην περιοχη σου ειναι γεματα αλλοδαπους και τα ελληνοπουλα ειναι μειοψηφια...ειναι σιγουρο οτι η δασκαλα δεν θα μπορει να τα κουμανταρει ευκολα και το επιπεδο θα ειναι χαμηλο....
κατ'εμε οι καλυτεροι δασκαλοι βρισκονται στα δημοσια γιατι εχουν μπει με το σπαθι τους και δεν ειναι συγγενεις με τον ιδιωκτητη του ιδιωτικου σχολειου με οτι αυτο συνεπαγεται....
το παιδι θα ζησει καλυτερες στιγμες στο δημοσιο απο οτι στο ιδιωτικο.....
τωρα αν οντως εχεις διαπιστωσει τοσο πολυ χαλι στα δημοσια στην περιοχη σου στειλτο σε ιδιωτικο.....

Z4 DCT
11-06-11, 20:18
Παιδια το ''μειγμα''του σχολειου δεν παιζει ρολο για μενα...αν και στην περιοχη δεν εχουμε σε ποσοστο πανω απο 90% αλλοδαπους ....αν και απο αυτα που βλεπω τα παιδια αυτα πολλες φορες πρωτευουν!!!!!thumb

Και γω σε δημοσιο πηγα, στην ευβοια, και αν μπορουσα θα ξαναπηγαινα, περασα υπεροχα....αλλα ελπιζω οτι εχω κανει την σωστη επιλογη......

Nino
11-06-11, 20:56
Kανεις δεν "μπορει" να κρινει τις επιλογες κανενος...
Κουβεντα κανουμε και που ξερεις μπορει αυριο καποιοι να "παρουν" τις πληροφοριες που θα χρειαστουν για να κανουν τις δικες τους επιλογες.
Δυο πραγματα ομως που θελω να τονισω ειναι οτι:
δεν ειναι νομοτελειακο το οτι καθε τι ιδιωτικο ειναι και καλυτερο του δημοσιου (και αυτο αν θελετε μπορουμε να το συζητησουμε σε καποιο αλλο thread)
και το σημαντικοτερο η επαγγελματικη συνειδηση ο επιστημονικος ζηλος,η αγαπη προς τα παιδια ενος Δασκαλου δεν ειναι συναρτηση του φορεα κοινωνικης ασφαλισης του.

Z4 DCT
11-06-11, 22:34
Kανεις δεν "μπορει" να κρινει τις επιλογες κανενος...
Κουβεντα κανουμε και που ξερεις μπορει αυριο καποιοι να "παρουν" τις πληροφοριες που θα χρειαστουν για να κανουν τις δικες τους επιλογες.
Δυο πραγματα ομως που θελω να τονισω ειναι οτι:
δεν ειναι νομοτελειακο το οτι καθε τι ιδιωτικο ειναι και καλυτερο του δημοσιου (και αυτο αν θελετε μπορουμε να το συζητησουμε σε καποιο αλλο thread)
και το σημαντικοτερο η επαγγελματικη συνειδηση ο επιστημονικος ζηλος,η αγαπη προς τα παιδια ενος Δασκαλου δεν ειναι συναρτηση του φορεα κοινωνικης ασφαλισης του.

Οταν καποιος μιλαει σωστα δε μπορεις παρα να συμφωνησεις μαζι του!!thumbthumb:thnx:

deepBLUE
11-06-11, 22:44
Βαγγέλη, υπάρχει σαφής οδηγία. Οι πόρτες κλειδώνουν όταν χτυπήσει το κουδούνι και ξεκλειδώνουν όταν σχολάσουν. Αν αργήσεις πρέπει να πάρεις τηλέφωνο να έρθουν να σου ξεκλειδώσουν. Στο σχόλασμα υπάρχει πάντα καθηγητής στη πόρτα που εποπτεύει. :original:

Ναι Κωστα στη περιοχη που πας εσυ τα παιδια σου σχολειο...ολες οι γειτονιες δεν ειναι ιδιες ουτε ολα τα σχολεια.

katsaraios
11-06-11, 22:47
Υμηττο και Γαλατσι το ιδιο με επιστατη και κλειδωμενες πορτες.
παραλαβη παιδιου παντα με παροντα τον δασκαλο η δασκαλα του καθε τμηματος.
καθε Παρασκευη ενημερωση τμηματος συνολικα σε γονεις στην αιθουσα η και μεμονωμενα.
Δημοσιο...

DIMITr|S
11-06-11, 23:37
εγω πηγαινοντας δημοσιο σε ολες τις βαθμιδες οπως και ο αδερφος μ καταφεραμε να περασουμε πολυτεχνιο....(φυσικα με φροντιστηριο στις 2 τελευταιες ταξεις...)
το δημοσιο δεν ειναι οπως θελουν μερικοι να το παρουσιασουν...μπαχαλο...δεν γινεται δουλεια και τιποτα......
και οσων αφορα το πανεπιστημιο οπως λεει και ενα παιδι πιο πανω...ναι υπαρχουν σπασμενα καθισματα αφισες κομματοσκυλα και τα λοιπα....καταληψεις...αλλα παραδοξως το επιπεδο των σπουδων ειναι πολυ υψηλο σε σχεση με ξενα πανεπιστημια που εχουν μπραντ νειμ.....
χαρακτηριστικο ειναι οι αποφοιτοι ελληνικων πολυτεψνιων π πηγαινουν αγγλια να κανουν μεταπτυχιακο και τους ειναι περιπατος καθως παιρνουν γνωσεις π εχουν ηδη διδαχθει στο ελληνικο.....το προβλημα στα δημοσια σχολεια ειναι η οργανωση και η χρηματοδοτηση...το εκαπιδευτικο προσωπικο στην πλειοψηφια του για μενα ανταποκρινεται μια χρα στα καθικοντα του...εκτος θεματος βεβαια αυτα...

πηγαινοντας σε δημοσιο σχολειο πιστευω γινεσαι καλυτερος ανθρωπος και γνωριζεις πιο γνησιους ανθρωπους....αυτα απο μενα