PDA

Επιστροφή στο Forum : Τέλη κυκλοφορίας-Εκτακτη εισφορα-καταθεση πινακιδων



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

optostyle
28-05-11, 08:59
https://www.4troxoi.gr/default.php?pname=Article&cat_id=3&art_id=13060

paganis
28-05-11, 10:49
αν τα αυξησουν και φετος...αλλα 20%....το μονο που θα καταφερουν ειναι να αυξησουν τις κατατεθιμενες πινακιδες! δωστε λοιπον δουλεια σε κανα μαραγκο , να σας φτιαξει ραφια,...γιατι θα χρειαστουν!

Gregory_///M
28-05-11, 10:53
αν τα αυξησουν και φετος...αλλα 20%....το μονο που θα καταφερουν ειναι να αυξησουν τις κατατεθιμενες πινακιδες! δωστε λοιπον δουλεια σε κανα μαραγκο , να σας φτιαξει ραφια,...γιατι θα χρειαστουν!

Αποθήκες θα χρειαστούν να τις βάλουν..........
Οι άθλιοι δεν θα πάρουν ούτε τα μισά από όσα υπολογίζουν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :ranting2::ranting2:

Nino
28-05-11, 12:19
Αποθήκες θα χρειαστούν να τις βάλουν..........
Οι άθλιοι δεν θα πάρουν ούτε τα μισά από όσα υπολογίζουν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :ranting2::ranting2:

Μηπως ο αντικειμενικος τους σκοπος δεν ειναι η εισπραξη φορων αλλα η απωλεια της κατοχης και η μεταβιβαση της ιδιοκτησιας?
Τα premium cars να ανηκουν μονο σε premium ιδιοκτητες και βεβαια η λεξη premium cars με πολυ ευρεια εννοια...

optostyle
28-05-11, 12:30
Οπως και να εχει δεν πρεπει να γινει το δικο τους....
Θα μου πειτε καθε χρονο τα ιδια λεμε αλλα............
Εχει κατι ''''συγκεντρωσουλες'''σε διαφορα μερη της Ελλαδας...καλο θα ηταν να παμε καμμια βολτα, γιατι επικεντρωθηκαμε μονο σε μαζωξεις για καφε και σουβλακια....αλλοιως σκατα να φανε κι αυτοι κι εμεις μαζι :)

paganis
28-05-11, 12:56
αυριο για οποιον μενει στον πειραια...υπαρχει συγκεντρωση στις 12 για να δειξουμε την αγανακτιση μας! οποιος θελει ας συμμετασχει...προσωπικα, αν δεν δουλευω αυριο , θα ειμαι εκει...

stefm5
28-05-11, 13:35
πρέπει να υπάρξει κίνημα...διαφορετικά δεν θα αλλάξει τίποτα..
αν μαζευτούμε όλοι και δεν πληρώσουμε τέλη, ή αν παραδώσουμε όλοι τις πινακίδες τότε να δουμε τί ποσό θα εισπράξουν οι κλέφτες

oldcarskickass
28-05-11, 16:04
Πρέπει να υπάρξει κίνημα το οποίο να προτείνει λύση.

Όχι σαν τους κομ*****στές, να πληρώσει η πλουτοκρατία και έτσι.

Κίνημα για το κίνημα και συγκέντρωση για τη συγκέντρωση δε λέει τίποτα.

paganis
28-05-11, 16:06
φετος...το αποφασισα ,πως στην ζετα θα κατατεθουν οι πινακιδες...εστω και για ενα μηνα , ωστε να δωσω το μυνημα πως δεν μπορουν , οποτε τους βγαινει λιψος ο λογαριασμος απο τις κλεψιες τους,..να πληρωνω την διαφορα.! ας κανουμε λοιπον οσο μπορουμε...σταση πληρωμων των τελων...αλλος για μια βδομαδα...αλλος για μηνα ...ή ολο το ετος...οσο δεν χρειαζεται κανεις το αμαξι του! να μαθουν ...πως το αμαξι δεν μπορει να συνεχισει να συντηρει , ενα σπαταλο κρατος!

stefm5
28-05-11, 16:11
Πρέπει να υπάρξει κίνημα το οποίο να προτείνει λύση.

Όχι σαν τους κομ*****στές, να πληρώσει η πλουτοκρατία και έτσι.

Κίνημα για το κίνημα και συγκέντρωση για τη συγκέντρωση δε λέει τίποτα.

για το συγκεκριμένο ζήτημα (τέλη κυκλοφορίας), η λύση είναι αυτονόητη και γνωστή ακόμα και σε πρωτοετείς των οικονομικών: μείωση της τιμής τους

μείωση για να αυξηθούν τα έσοδα του κράτους, μείωση για να επανακυκλοφορήσουν παροπλισμένα οχήματα και για να μην παροπλιστούν κι άλλα
αν δεν αντιδράσουμε όλοι δε θα γίνει τίποτα

oldcarskickass
28-05-11, 18:03
για το συγκεκριμένο ζήτημα (τέλη κυκλοφορίας), η λύση είναι αυτονόητη και γνωστή ακόμα και σε πρωτοετείς των οικονομικών: μείωση της τιμής τους

μείωση για να αυξηθούν τα έσοδα του κράτους, μείωση για να επανακυκλοφορήσουν παροπλισμένα οχήματα και για να μην παροπλιστούν κι άλλα
αν δεν αντιδράσουμε όλοι δε θα γίνει τίποτα

Σωστά, μπροστά στην κοσμογονία όμως που συντελείται το όλο θέμα είναι απλά μια σταγόνα.

Αν και ο καιρός έχει δείξει ότι αν γίνει πανικός ΠΑΛΙ θα βρεθεί μια λύση που ΔΕΝ θα συμφέρει τον κοσμάκη.

ΥΓ:θυμίζω όταν μαζικά κάποιοι αρνήθηκαν να πληρώνουν τις εισφορές υπέρ της ΕΡΤ μέσω του λογαριασμού της ΔΕΗ, κάτι που είναι ΕΥΡΩΠΑΙΚΑ νομοθετημένο, ΑΡΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ σύνταγμα. είτε το θέλουμε είτε όχι. Δες τώρα τι αναφέρει ο λογαριασμός της ΔΕΗ, με κόκκινα τονισμένα γράμματα.

https://2.bp.blogspot.com/_Moz08RhEWgo/TAaRKp73EaI/AAAAAAADRPs/QCimngtthJY/s1600/DEI1.jpg

MIKE
28-05-11, 18:48
re paidia na kanw mia erwthsh?dhladh ena m3 gnhsio poso tha dinei telh kykloforias me to neo systhma?

Jimmakos
28-05-11, 19:01
εγώ θα καταθέσω πινακίδες και θα βγάλω καινούρια άδεια μετά απο κανα μήνα... Ίσα να πάρουν το μήνυμα! Αντε πια πάνω που λέμε πήραμε μια ανάσα είπα να αλλάξω και μοτέρ άντε πάλι τα ίδια....

Απορώ αφού δεν μας δίνουν απο πού θέλουν να τα πάρουν?

Gregory_///M
28-05-11, 19:06
Θα το βλέπω κάθε μέρα στο parking χωρίς πινακίδες για το 2012!!!:thumbsdown: Θα πάρουμε κ εμείς κάνα Smart να κάνουμε τη δουλειά μας!!!

panos90
28-05-11, 19:09
re paidia na kanw mia erwthsh?dhladh ena m3 gnhsio poso tha dinei telh kykloforias me to neo systhma?

1000 + 20% = 1200


//για το 46αρι

HULK
28-05-11, 19:14
Θα το βλέπω κάθε μέρα στο parking χωρίς πινακίδες για το 2012!!! Θα πάρουμε κ εμείς κάνα Smart να κάνουμε τη δουλειά μας!!!

Και μετα λες να παρω σμαρτ δλδ να σκασω 5-6 χιλιαδες,χρηματα που θα πληρωνα τα τελη της Bmw για 5-6 χρονια? Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα.Η μονη λυση εαν εχεις δευτερο ειναι να τα πληρωσεις και να μην το πολυ κουνας για να τα παρεις πισω απο τις βενζινες.Κατασταση κουκουρουκου δηλαδη.

Nino
28-05-11, 19:15
1000 + 20% = 1200

//για το 46αρι
:ranting2:
αν και φανατικος πολεμιος της τρομολαγνειας... δεν ειμαι πια και τοσο σιγουρος οτι θα τα παρουν σε ευρω μεχρι τοτε..

Jimmakos
28-05-11, 19:16
:ranting2:
αν και φανατικος πολεμιος της τρομολαγνειας... δεν ειμαι πια και τοσο σιγουρος οτι θα τα παρουν σε ευρω μεχρι τοτε..

thumb

stefm5
28-05-11, 19:22
Σωστά, μπροστά στην κοσμογονία όμως που συντελείται το όλο θέμα είναι απλά μια σταγόνα.

Αν και ο καιρός έχει δείξει ότι αν γίνει πανικός ΠΑΛΙ θα βρεθεί μια λύση που ΔΕΝ θα συμφέρει τον κοσμάκη.

ΥΓ:θυμίζω όταν μαζικά κάποιοι αρνήθηκαν να πληρώνουν τις εισφορές υπέρ της ΕΡΤ μέσω του λογαριασμού της ΔΕΗ, κάτι που είναι ΕΥΡΩΠΑΙΚΑ νομοθετημένο, ΑΡΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ σύνταγμα. είτε το θέλουμε είτε όχι. Δες τώρα τι αναφέρει ο λογαριασμός της ΔΕΗ, με κόκκινα τονισμένα γράμματα.

https://2.bp.blogspot.com/_Moz08RhEWgo/TAaRKp73EaI/AAAAAAADRPs/QCimngtthJY/s1600/DEI1.jpg

εφόσον είναι έτσι τα πράγματα ας μην αντιδρούμε σε τίποτα πια, με τον φόβο ότι μπορεί να γίνουν χειρότερα τα πράγματα

στους λογαριασμούς της δεη υπάρχει ο 'εκβιασμός' ότι θα σου κοπεί το ρεύμα, αγαθό πρώτης ανάγκης, οπότε το δέχεσαι χωρίς πολλή σκέψη

το να καταθέσεις πινακίδες είναι δικαίωμά σου και αν αποφασιστεί να γίνει μαζικά ως διαμαρτυρία, δε μπορεί να σου επιβληθεί 'ποινή'...ίσα ισα που θα πονέσει πολύ τους καριερίστες του ψέμματος

panos90
28-05-11, 19:24
ας κανουμε ενα ''like'' τωρα που το θυμηθηκα οσο ειναι ακομα νωρις.....ποιος ξερει???? ισως μετρησει καποτε....
https://www.facebook.com/pages/%CE%A6%CE%95%CE%A4%CE%9F%CE%A3-%CE%94%CE%95%CE%9D-%CE%A0%CE%9B%CE%97%CE%A1%CE%A9%CE%9D%CE%9F%CE%A5%C E%9C%CE%95-%CE%A4%CE%95%CE%9B%CE%97-%CE%9A%CE%A5%CE%9A%CE%9B%CE%9F%CE%A6%CE%9F%CE%A1%C E%99%CE%91%CE%A3-%CE%9A%CE%91%CE%99-%CE%A0%CE%91%CE%A1%CE%91%CE%94%CE%99%CE%94%CE%9F%C E%A5%CE%9C%CE%95-%CE%A0%CE%99%CE%9D%CE%91%CE%9A%CE%99%CE%94%CE%95%C E%A3-SOS/106268782770312

https://news247.gr/ellada/politiki/oi_aganaktismenoi_den_tromazoyn_ton_pagkalo.108951 4.html



Απαξιωτική αναφορά στους "αγανακτισμένους" πολίτες κάνει ο Θεόδωρος Πάγκαλος σε συνέντευξή του σε κυριακάτικη εφημερίδα. Κάνει λόγο για "μόδα των τεχνολογιών" και "ανώδυνη εκτόνωση, που δεν ενδιαφέρει καν την πολιτική"

stefm5
28-05-11, 19:25
:ranting2:
αν και φανατικος πολεμιος της τρομολαγνειας... δεν ειμαι πια και τοσο σιγουρος οτι θα τα παρουν σε ευρω μεχρι τοτε..

αν δεν υπάρχουν ευρώ τότε, δεν είμαι σίγουρος ότι θα τα πάρουν σε οποιοδήποτε νόμισμα...

ORPHEUS
28-05-11, 19:56
Τόσα φόρουμ υπάρχουν για αυτοκίνητα, μάρκες , μοντέλα , αν με κάποιο τρόπο συντονιστούν όλα αυτά μαζί να απαιτήσουν τα αυτονόητα, ίσως γίνει δουλειά. Υπάρχει πολύς κόσμος που αγαπάει τα αυτοκίνητα , το μέσο επικοινωνίας υπάρχει , πιστεύω ότι μπορούμε να καταφέρουμε κάτι . Δεν έχει σημασία πόσο εύκολα η δύσκολα πληρώνει ο καθένας τα τέλη , είναι θέμα κοροϊδίας με τον κόπο του καθένα , την αγάπη του για ένα χόμπι , μέχρι το ψωμί των παιδιών του.

Έχουμε ένα κράτος που μας βλέπει σαν πρόβατα στην σφαγή , και αν ποντάρουμε στο φιλότιμο τους να σταματήσουν να μας βλέπουνε σαν πρόβατα .......ΚΥΡΙΟΙ ΧΑΣΑΜΕ

oldcarskickass
29-05-11, 00:18
εφόσον είναι έτσι τα πράγματα ας μην αντιδρούμε σε τίποτα πια, με τον φόβο ότι μπορεί να γίνουν χειρότερα τα πράγματα

στους λογαριασμούς της δεη υπάρχει ο 'εκβιασμός' ότι θα σου κοπεί το ρεύμα, αγαθό πρώτης ανάγκης, οπότε το δέχεσαι χωρίς πολλή σκέψη

το να καταθέσεις πινακίδες είναι δικαίωμά σου και αν αποφασιστεί να γίνει μαζικά ως διαμαρτυρία, δε μπορεί να σου επιβληθεί 'ποινή'...ίσα ισα που θα πονέσει πολύ τους καριερίστες του ψέμματος

Έχεις δίκιο, αλλά δεν εννοώ αυτό, εννοώ ότι ΠΡΕΠΕΙ, επιβάλλεται από τις καταστάσεις πλέον ΠΕΡΑ από την αντίδραση, την άρνηση δηλαδή να κάνουμε ότι μας επιβάλλουν, να προτείνουμε ΚΑΤΙ, κάτι ΑΛΛΟ.

ΚΑΛΗ και ΤΕΛΕΙΑ η αντίδραση ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ, απλά ΠΡΕΠΕΙ να προχωρήσουμε ΕΝΑ βήμα παρακάτω, ΑΝ θέλουμε ΕΜΕΙΣ και όχι αυτοί να κινούμε τα νήματα.

steliosm46
03-06-11, 02:29
παιδιά δεν ξέρω αν το ακουσατε,δεν φτάνει που θα αυξήσουν τα τέλη του 2012 κατα 20% σε όλα τα Ι.Χ αλλα και αυτα που είναι πάνω απο 3000 θα πληρώσουν και έναν εξτρά φόρο πολυτελείας!!!

Φέτος τα τέλη του Μ3 ήταν 1000 ευρώ εαν το αυξησουν 20% δηλαδή 1200ευρώ και θα βάλουν και τον φόρο που λένε..Παιδιά το κόβο φέτος να πάει 1.5 χιλιάρικο τα τέλη κυκλοφορίας!!!Μ3άκηδες και όχι μόνο, μαζευτείτε ολοι να δούμε τι θα κάνουμε!!!

έχω ένα φίλο γερμανία μπορώ να το γράψω στο όνομα του και να βγάλω γερμανικές πινακίδες?ξέρει κανείς?το έχει κάνει κανείς αυτό?Γερμανία πόσο είναι τα τέλη κυκλ για Μ3?

θα τα σπάσω όλα γαμώ το κέρατο τους αμα πετύχω κανένα στο δρόμο πολιτικό θα τον σπάσο τα μούτρα γαμώ το κωλοκράτος που ζούμε!!!

katsaraios
03-06-11, 02:54
παιδιά δεν ξέρω αν το ακουσατε,δεν φτάνει που θα αυξήσουν τα τέλη του 2012 κατα 20% σε όλα τα Ι.Χ αλλα και αυτα που είναι πάνω απο 3000 θα πληρώσουν και έναν εξτρά φόρο πολυτελείας!!!

Φέτος τα τέλη του Μ3 ήταν 1000 ευρώ εαν το αυξησουν 20% δηλαδή 1200ευρώ και θα βάλουν και τον φόρο που λένε..Παιδιά το κόβο φέτος να πάει 1.5 χιλιάρικο τα τέλη κυκλοφορίας!!!Μ3άκηδες και όχι μόνο, μαζευτείτε ολοι να δούμε τι θα κάνουμε!!!

έχω ένα φίλο γερμανία μπορώ να το γράψω στο όνομα του και να βγάλω γερμανικές πινακίδες?ξέρει κανείς?το έχει κάνει κανείς αυτό?Γερμανία πόσο είναι τα τέλη κυκλ για Μ3?

θα τα σπάσω όλα γαμώ το κέρατο τους αμα πετύχω κανένα στο δρόμο πολιτικό θα τον σπάσο τα μούτρα γαμώ το κωλοκράτος που ζούμε!!!

10% θα ανεβουν τελικα...

Jimmakos
03-06-11, 05:55
10% θα ανεβουν τελικα...

Έδινα 270.... Θα πάω 280?

Κάτι έλεγες για έτοιμη μετατροπή 3000cc με 5 χιλιάρικα φίλτατε.....

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

katsaraios
03-06-11, 06:39
Έδινα 270.... Θα πάω 280?

Κάτι έλεγες για έτοιμη μετατροπή 3000cc με 5 χιλιάρικα φίλτατε.....

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

καλα ο μαθηματικος που σε διδαξε ηταν για τπ.η τον γραφατε κανονικα:hystericalbs1:
270 +10% = 297

ρε μπας και βαρυστομαχιασες απο τα σουβλακια???:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

mixalis
03-06-11, 10:33
καλα ο μαθηματικος που σε διδαξε ηταν για τπ.η τον γραφατε κανονικα:hystericalbs1:
270 +10% = 297

ρε μπας και βαρυστομαχιασες απο τα σουβλακια???:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

steliosm46
03-06-11, 12:56
παιδιά ξέρει κανείς να μας πει εάν γίνεται να βγάλεις ενα αυτοκίνητο γερμανικές πινακίδες?έχω ενα φίλο γερμανία,μπορώ να το γράψω στο όνομα του και να το έχω το αυτοκίνητο εδώ ελλάδα?γίνεται?το έχει κάνει κανείς?

Skyline_IS
03-06-11, 14:42
παιδιά ξέρει κανείς να μας πει εάν γίνεται να βγάλεις ενα αυτοκίνητο γερμανικές πινακίδες?έχω ενα φίλο γερμανία,μπορώ να το γράψω στο όνομα του και να το έχω το αυτοκίνητο εδώ ελλάδα?γίνεται?το έχει κάνει κανείς?

Ισως αν σου κανει εξουσιοδοτηση αλλα και παλι ειναι αρκετα ζορικο το θεμα..
Αν εχεις μια επιχειρηση στην γερμανια ή ενα ποσοστο αυτης τοτε μπορεις να κυκλοφορεις με γερμανικες πινακιδες στην ελλαδα

giannis_compact
03-06-11, 15:09
Ισως αν σου κανει εξουσιοδοτηση αλλα και παλι ειναι αρκετα ζορικο το θεμα..
Αν εχεις μια επιχειρηση στην γερμανια ή ενα ποσοστο αυτης τοτε μπορεις να κυκλοφορεις με γερμανικες πινακιδες στην ελλαδα

Ή εάν είσαι δηλωμένος κάτοικος Γερμανίας!
Επίσης για να βγάλεις γερμανικές πινακίδες πρέπει το αυτοκίνητο να ανέβει στη Γερμανία και να ταξινομηθεί εκεί!Αξίζει τον κόπο?Για την ταξινόμηση ίσως χρειαστείς 500-600 ευρώ δε ξέρω πόσο ακριβώς χρειάζεται το Μ3 μιάς και είναι 3200 κυβικά!

Samaro
03-06-11, 15:11
Τόσα φόρουμ υπάρχουν για αυτοκίνητα, μάρκες , μοντέλα , αν με κάποιο τρόπο συντονιστούν όλα αυτά μαζί να απαιτήσουν τα αυτονόητα, ίσως γίνει δουλειά. Υπάρχει πολύς κόσμος που αγαπάει τα αυτοκίνητα , το μέσο επικοινωνίας υπάρχει , πιστεύω ότι μπορούμε να καταφέρουμε κάτι . Δεν έχει σημασία πόσο εύκολα η δύσκολα πληρώνει ο καθένας τα τέλη , είναι θέμα κοροϊδίας με τον κόπο του καθένα , την αγάπη του για ένα χόμπι , μέχρι το ψωμί των παιδιών του.

Έχουμε ένα κράτος που μας βλέπει σαν πρόβατα στην σφαγή , και αν ποντάρουμε στο φιλότιμο τους να σταματήσουν να μας βλέπουνε σαν πρόβατα .......ΚΥΡΙΟΙ ΧΑΣΑΜΕ
Για αρχή, προτείνω να συμμετάσχουμε στην συνάντηση της Κυριακής 5/6 το απόγευμα στην πλατεία Συντάγματος. thumb

steliosm46
03-06-11, 15:15
Ισως αν σου κανει εξουσιοδοτηση αλλα και παλι ειναι αρκετα ζορικο το θεμα..
Αν εχεις μια επιχειρηση στην γερμανια ή ενα ποσοστο αυτης τοτε μπορεις να κυκλοφορεις με γερμανικες πινακιδες στην ελλαδα

Aν κατάλαβα σωστά ενοείς, οτι εάν το κάνω μεταβίβαση σε αυτόν στη γερμανία,θα το βγάλει γερμανικές πινακίδες και να μου κάνει εξουσιοδότηση οτι το αυτοκίνητο θα είναι ελλάδα και θα το έχω εγώ ασ πούμε?

σε κάποιες συζητήσεις που είχα λένε πως θέλει κάθε 6 μήνες να βγαίνει το αυτοκίνητο εκτός ελλάδας και να ξαναμπαίνει,για παράδειγμα να πας μια βόλτα βουλγαρία ασ πούμε

Παραδίδεις τις ελληνικές πινακίδες-λογικα το αυτοκίνητο ταξινομείται στην γερμανία κλπ,εαν μετά θέλεις για παραδειγμα να ξαναβάλεις τις ελληνικές τι γίνεται?λες να ζητάνε και κανα τελωνείο και την πατήσουμε άγρια να θέλουν δηλαδή να ξαναταξινομηθεί το αμάξι στην Ελλάδα?Δεν ξέρω αυτο μόνο θα μας πεί κάποιος που ξέρει απο πρώτο χέρι...

Άντε να δούμε τι αλλο θα σκεφτόμαστε στο κωλοκράτος που ζούμε να έχουμε φτάσει σε σημείο να πληρώνουμε 1000 ευρώ για να μπορούμε να κυκλοφορούμε το αμάξι μας..

Samaro
03-06-11, 15:16
καλα ο μαθηματικος που σε διδαξε ηταν για τπ.η τον γραφατε κανονικα:hystericalbs1:
270 +10% = 297

ρε μπας και βαρυστομαχιασες απο τα σουβλακια???:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
Μπα σε καλό σου Γιώργο μας !!!:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::hystericalbs1::hystericalbs1:

Samaro
03-06-11, 15:27
παιδιά ξέρει κανείς να μας πει εάν γίνεται να βγάλεις ενα αυτοκίνητο γερμανικές πινακίδες?έχω ενα φίλο γερμανία,μπορώ να το γράψω στο όνομα του και να το έχω το αυτοκίνητο εδώ ελλάδα?γίνεται?το έχει κάνει κανείς?
Δεν γίνεται !!!
Το αυτοκίνητο πρέπει να το οδηγάει μόνον ο ιδιοκτήτης του, που πρέπει να είναι και κάτοικος εξωτερικού.
Οι προϋποθέσεις για να θεωρηθεί κάποιος κάτοικος εξωτερικού και να βγάλει αυτοκίνητο στο όνομά του διαφέρουν από κράτος σε κράτος.

Jimmakos
03-06-11, 17:56
καλα ο μαθηματικος που σε διδαξε ηταν για τπ.η τον γραφατε κανονικα:hystericalbs1:
270 +10% = 297

ρε μπας και βαρυστομαχιασες απο τα σουβλακια???:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Ποτε δεν είπα ότι ξέρω καλά μαθηματικά! Και ναι αυτός που με δίδαξε ήταν για τπ και τον γράφαμε κανονικά :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Skyline_IS
03-06-11, 19:31
Ή εάν είσαι δηλωμένος κάτοικος Γερμανίας!
Επίσης για να βγάλεις γερμανικές πινακίδες πρέπει το αυτοκίνητο να ανέβει στη Γερμανία και να ταξινομηθεί εκεί!
Aκριβως!Δηλαδη μονιμος κατοικος εξωτερικου.


Aν κατάλαβα σωστά ενοείς, οτι εάν το κάνω μεταβίβαση σε αυτόν στη γερμανία,θα το βγάλει γερμανικές πινακίδες και να μου κάνει εξουσιοδότηση οτι το αυτοκίνητο θα είναι ελλάδα και θα το έχω εγώ ασ πούμε?

σε κάποιες συζητήσεις που είχα λένε πως θέλει κάθε 6 μήνες να βγαίνει το αυτοκίνητο εκτός ελλάδας και να ξαναμπαίνει,για παράδειγμα να πας μια βόλτα βουλγαρία ασ πούμε

Θα πρεπει να παει το αμαξι γερμανια,να εκτελωνιστει εκει και να ειναι δηλωμενο στον συγγενη/φιλο σου ο οποιος ειναι μονιμος κατοικος γερμανιας.
Πριν μερικα χρονια επρεπε να το οδηγαει ο αποκλειστικος κατοχος του αυτοκινητου.Δηλαδη αν το αμαξι ηταν στο ονομα του φιλου σου και το οδηγουσες εσυ και ο φιλος σου ηταν συνοδηγος θα ειχατε κυρωσεις τα οποια φτανουν και μεχρι κατασχεση.

Πριν 2 χρονια που ειχα ρωτησει μπορουσες να οδηγας το αυτοκινητο του φιλου σου με εξουσιοδοτηση.Δεν γνωριζω 100% αν αληθευουν ολα αυτα οποτε δν θελω να σε παρω και στον λαιμο μου. :original:

Μια ερωτηση ισως στην αστυνομια ή σε καποιο τελωνειο ή αν καποιος συνφορουμιτης γνωριζει απο 1ο χερι θα ηταν καλυτερα.




Παραδίδεις τις ελληνικές πινακίδες-λογικα το αυτοκίνητο ταξινομείται στην γερμανία κλπ,εαν μετά θέλεις για παραδειγμα να ξαναβάλεις τις ελληνικές τι γίνεται?λες να ζητάνε και κανα τελωνείο και την πατήσουμε άγρια να θέλουν δηλαδή να ξαναταξινομηθεί το αμάξι στην Ελλάδα?Δεν ξέρω αυτο μόνο θα μας πεί κάποιος που ξέρει απο πρώτο χέρι...


Για να το ξανα εκτελωνισεις το αμαξι στην ελλαδα ουτε για πλακα..Το κοστος μπορει να ξεπερναει και την αξια του αυτοκινητου..

Kostas_1
03-06-11, 19:58
Δεν γίνεται !!!
Το αυτοκίνητο πρέπει να το οδηγάει μόνον ο ιδιοκτήτης του, που πρέπει να είναι και κάτοικος εξωτερικού.
Οι προϋποθέσεις για να θεωρηθεί κάποιος κάτοικος εξωτερικού και να βγάλει αυτοκίνητο στο όνομά του διαφέρουν από κράτος σε κράτος.

Ετσι ακριβως ειναι. Το εχω ψαξει και γω καθοσον εχω τη δυνατοτητα, αλλα μετα


Το αυτοκίνητο πρέπει να το οδηγάει μόνον ο ιδιοκτήτης του

Z4 DCT
03-06-11, 21:15
Ειπε στις ειδησεις οτι εκτακτη εισφορα εκτος απο την αυξηση στο σημα θα δωσουν οι κατοχοι οχηματων απο 3000 και πανω.....

stefm5
03-06-11, 21:24
Ειπε στις ειδησεις οτι εκτακτη εισφορα εκτος απο την αυξηση στο σημα θα δωσουν οι κατοχοι οχηματων απο 3000 και πανω.....

την γλυτώνω, δεν την γλυτώνω, την γλυτώνω, δεν την γλυτώνω, την γλυτώνω, δεν την γλυτώνω...

μαδάμε την μαργαρίτα για να δούμε αν θα έχουμε αυτοκίνητο του χρόνου...πού καταντήσαμε...

steliosm46
03-06-11, 22:30
την γλυτώνω, δεν την γλυτώνω, την γλυτώνω, δεν την γλυτώνω, την γλυτώνω, δεν την γλυτώνω...

μαδάμε την μαργαρίτα για να δούμε αν θα έχουμε αυτοκίνητο του χρόνου...πού καταντήσαμε...

άστα να πάνε φίλε έτσι ακριβώς είναι,μια περιουσία για να μπορείς να μετακινησεις το αμάξι σου...

δεν ξέρω παιδιά τι λέτε-εγώ λέω πως κάτι πρέπει να γίνει κάτι πρέπει να κάνουμε-βέβαια το να παραδώσουμε που λέμε πινακίδες μια κουβέντα είναι έτσι,γιατί εντάξει δηλαδή αυτο έχουμε αμα παραδόσουμε και πινακίδες πως 8α μετακινούμαστε μετά...

εφόσον τελικά δεν μπορεί να υπάρξει ούτε αυτή η λύση της Γερμανίας τι να πω...

θα τα πληρώσουμε πάλι σα μ....ες!!!!

Leonidas_E39
03-06-11, 22:38
Εγω προσωπικα θα καταθεσω τις πινακιδες για 10 μερες ετσι για το σπασιμο και ας φαω την ταλαιπωρια στην εφορια. Πρεπει να καταλαβουν οτι δεν γινεται να χτυπανε τα αυτοκινητα συνεχεια. ΗΜΑΡΤΟΝ ΠΙΑ:ranting2::ranting2: :ranting2::ranting2: :ranting2::ranting2:

individual
03-06-11, 22:53
Εγω προσωπικα θα καταθεσω τις πινακιδες για 10 μερες ετσι για το σπασιμο και ας φαω την ταλαιπωρια στην εφορια. Πρεπει να καταλαβουν οτι δεν γινεται να χτυπανε τα αυτοκινητα συνεχεια. ΗΜΑΡΤΟΝ ΠΙΑ:ranting2::ranting2: :ranting2::ranting2: :ranting2::ranting2:

τι να καταλαβουν ρε λεωνιδα.........αυτοι περα απο την παρτη τους....
δεν καταλαβαινουν τιποτα!!!!...:thumbsdown::thumbsdown::

Leonidas_E39
03-06-11, 23:19
τι να καταλαβουν ρε λεωνιδα.........αυτοι περα απο την παρτη τους....
δεν καταλαβαινουν τιποτα!!!!...:thumbsdown::thumbsdown::

Αντωνη εχεις δίκιο αλλα αμα γινει οργανωμενα η κινηση για να παρει μεγαλη εκταση το θεμα 1 στο δις να καταφερουμε κατι .Το θεμα ειναι να μην γινει τελευταια στιγμη αλλα κανα 3 μηνο πριν.

individual
03-06-11, 23:32
οι πολιτικοι σε αυτην τη φαση,μου θυμιζουν πρεζονια,που ζητανε απο τους περαστικους χρηματα για να παρουν τη δοση τους.......
αν τα μαζεψουν ετσι......εχει καλως (για αυτους).....αν οχι....θα αναγκαστουν να κλεψουν...για να συμπληρωσουν το ποσο που χρειαζοντε!!!!!
οποτε και ολοι να παραδωσουμε πινακιδες.......θα τα παρουν πχ απο το γαλα που αγοραζουμε για τα παιδια μας.......
αποτελεσμα.....και τα πρεζονια και οι πολιτικοι.....στο τελος συμπληρωνουν τα χρηματα για να μαζεψουν το ποσο που τους χρειαζεται!!!!

steliosm46
03-06-11, 23:44
οποτε και ολοι να παραδωσουμε πινακιδες.......θα τα παρουν πχ απο το γαλα που αγοραζουμε για τα παιδια μας.......



Με αυτή τι λογική δηλαδή δεν πρέπει να κάνουμε τίποτα?

Εγω πιστεύω πως μπορεί να γίνει κάτι αν γίνει οργανωμένα,ειδικά μέσα απο τα φόρουμ όπου υπάρχει πολύς κόσμος που τα χρησιμοποιεί-να γίνει κάτι σαν ανακοίνωση και να προχωρήσει και στην πράξη-όσο μπορεί ο καθένας,δηλαδή για όσο χρονικό διάστημα μπορεί..έστω για 5 μέρες ξέρω γω,μόνο ο φόβός που θα υπάρξει οτι δεν θα πάρουν φράγκο είναι κάτι..

μπορεί να μην ακούγεται ελπιδοφόρο για 5 μέρες ή για 10 να παραδώσει κάποιος πινακίδες,αλλά φαντάσου να γίνει μαζικά,να πηγαίνουν 100άδες να παραδίδουν να δούμε μετα τι θα κάνουν

εγω νομίζω οτι μέσα απο τα φόρουμ μπορεί να γίνει αυτό ή ακόμα και απ το facebook το οποίο πλέον το χρησιμοποιούν 9 στους 10

individual
03-06-11, 23:56
Με αυτή τι λογική δηλαδή δεν πρέπει να κάνουμε τίποτα?

Εγω πιστεύω πως μπορεί να γίνει κάτι αν γίνει οργανωμένα,ειδικά μέσα απο τα φόρουμ όπου υπάρχει πολύς κόσμος που τα χρησιμοποιεί-να γίνει κάτι σαν ανακοίνωση και να προχωρήσει και στην πράξη-όσο μπορεί ο καθένας,δηλαδή για όσο χρονικό διάστημα μπορεί..έστω για 5 μέρες ξέρω γω,μόνο ο φόβός που θα υπάρξει οτι δεν θα πάρουν φράγκο είναι κάτι..

μπορεί να μην ακούγεται ελπιδοφόρο για 5 μέρες ή για 10 να παραδώσει κάποιος πινακίδες,αλλά φαντάσου να γίνει μαζικά,να πηγαίνουν 100άδες να παραδίδουν να δούμε μετα τι θα κάνουν

εγω νομίζω οτι μέσα απο τα φόρουμ μπορεί να γίνει αυτό ή ακόμα και απ το facebook το οποίο πλέον το χρησιμοποιούν 9 στους 10

αστα.....με τον γραπτο λογο,ποτε δεν τα πηγαινα καλα!!!!!
φυσικα και κατι πρεπει να κανουμε.......και εγω προσωπικα,αν παραδοσω πινακιδες,δεν θα εχω προβλημα γιατι ετσι και αλλιως δεν το μετακινω και πολυ.......
απλως ειπα οτι θα βρουν τον τροπο αυτα τα κοπροσκυλα να μας τα παρουν παλι........απο αλλου!!!!

steliosm46
04-06-11, 00:03
αστα.....με τον γραπτο λογο,ποτε δεν τα πηγαινα καλα!!!!!
φυσικα και κατι πρεπει να κανουμε.......και εγω προσωπικα,αν παραδοσω πινακιδες,δεν θα εχω προβλημα γιατι ετσι και αλλιως δεν το μετακινω και πολυ.......
απλως ειπα οτι θα βρουν τον τροπο αυτα τα κοπροσκυλα να μας τα παρουν παλι........απο αλλου!!!!

Εχεις δίκιο κόουτς...Να γίνει λοιπόν το ανάλογο τόπικ! Η μήπως να πάμε όλοι να κάνουμε μια εταιρία στην Βουλγαρία και να βγάλουμε πινακίδες και ούτε παράδοση πινακιδών ούτε τίποτα..

Να δείς εκεί μέτα πως θα αρχίζουν να αφρίζουν περισσότερο γιατί αυτό είναι πολύ καλύτερο απ την παράδοση!

και δεν θα πάρουν φράγκο αλλα και θα κυκλοφορεί κανονικά το αυτοκίνητο που ήταν να παραδώσει τις πινακίδες!

Eleni
04-06-11, 06:06
Δεν γίνεται !!!
Το αυτοκίνητο πρέπει να το οδηγάει μόνον ο ιδιοκτήτης του, που πρέπει να είναι και κάτοικος εξωτερικού.
Οι προϋποθέσεις για να θεωρηθεί κάποιος κάτοικος εξωτερικού και να βγάλει αυτοκίνητο στο όνομά του διαφέρουν από κράτος σε κράτος.
μπορει να το οδηγαει ο ιδιοκτητης, συζυγος , ενηλικα παιδια και συγγενεις πρωτου βαθμου που εχουν αδεια οδηγησης και παραμονης της ιδιας χωρας με τον ιδιοκτητη......

Eleni
04-06-11, 06:15
Aν κατάλαβα σωστά ενοείς, οτι εάν το κάνω μεταβίβαση σε αυτόν στη γερμανία,θα το βγάλει γερμανικές πινακίδες και να μου κάνει εξουσιοδότηση οτι το αυτοκίνητο θα είναι ελλάδα και θα το έχω εγώ ασ πούμε?

σε κάποιες συζητήσεις που είχα λένε πως θέλει κάθε 6 μήνες να βγαίνει το αυτοκίνητο εκτός ελλάδας και να ξαναμπαίνει,για παράδειγμα να πας μια βόλτα βουλγαρία ασ πούμε

Παραδίδεις τις ελληνικές πινακίδες-λογικα το αυτοκίνητο ταξινομείται στην γερμανία κλπ,εαν μετά θέλεις για παραδειγμα να ξαναβάλεις τις ελληνικές τι γίνεται?λες να ζητάνε και κανα τελωνείο και την πατήσουμε άγρια να θέλουν δηλαδή να ξαναταξινομηθεί το αμάξι στην Ελλάδα?Δεν ξέρω αυτο μόνο θα μας πεί κάποιος που ξέρει απο πρώτο χέρι...

Άντε να δούμε τι αλλο θα σκεφτόμαστε στο κωλοκράτος που ζούμε να έχουμε φτάσει σε σημείο να πληρώνουμε 1000 ευρώ για να μπορούμε να κυκλοφορούμε το αμάξι μας..
δεν ειναι τοσο απλο και ευκολο, θα βρω να σου στειλω τον καταλογο με ολες τις διαταξεις και τους νομους απο το τελωνειο και υπουργειο, το εχω ψαξει γιατι προκειται να φερω το δικο μου Ελλαδα τον Ιουλιο....

optostyle
04-06-11, 09:08
Παίδες plz..καντε ενα ''Like'' να μαζευτουμε λιγοι παραπανω στο γκρουπ που εκανα στο facebook.......ποτέ δεν ξερεις αν μαζευτουμε πολλοι τι θα γινει ....Thanks

https://www.facebook.com/pages/%CE%A6%CE%95%CE%A4%CE%9F%CE%A3-%CE%94%CE%95%CE%9D-%CE%A0%CE%9B%CE%97%CE%A1%CE%A9%CE%9D%CE%9F%CE%A5%C E%9C%CE%95-%CE%A4%CE%95%CE%9B%CE%97-%CE%9A%CE%A5%CE%9A%CE%9B%CE%9F%CE%A6%CE%9F%CE%A1%C E%99%CE%91%CE%A3-%CE%9A%CE%91%CE%99-%CE%A0%CE%91%CE%A1%CE%91%CE%94%CE%99%CE%94%CE%9F%C E%A5%CE%9C%CE%95-%CE%A0%CE%99%CE%9D%CE%91%CE%9A%CE%99%CE%94%CE%95%C E%A3-SOS/106268782770312

stefm5
04-06-11, 13:23
ημερησία online

2. Ετήσιες εισφορές: Ειδική εισφορά θα πληρώνουν κάθε χρόνο, αρχής γενομένης από φέτος, οι κάτοχοι ΙΧ αυτοκινήτων άνω των 2.000 ή 2.500 κ.εκ.

αυτό έχει καταντήσει αλητεία

Lambros46
04-06-11, 14:22
ημερησία online

2. Ετήσιες εισφορές: Ειδική εισφορά θα πληρώνουν κάθε χρόνο, αρχής γενομένης από φέτος, οι κάτοχοι ΙΧ αυτοκινήτων άνω των 2.000 ή 2.500 κ.εκ.

αυτό έχει καταντήσει αλητεία

Και πολύ κομψά το θέτεις...Είναι πολύ παραπάνω από αλητεία.Έλεος πιά με τους νταβατζήδες των ζωών μας...

steliosm46
04-06-11, 15:47
δεν ειναι τοσο απλο και ευκολο, θα βρω να σου στειλω τον καταλογο με ολες τις διαταξεις και τους νομους απο το τελωνειο και υπουργειο, το εχω ψαξει γιατι προκειται να φερω το δικο μου Ελλαδα τον Ιουλιο....

Thanks Eleni,κάθε πληροφορία είναι σημαντική,για όλους μας..thumb

pilot
04-06-11, 16:45
ημερησία online

2. Ετήσιες εισφορές: Ειδική εισφορά θα πληρώνουν κάθε χρόνο, αρχής γενομένης από φέτος, οι κάτοχοι ΙΧ αυτοκινήτων άνω των 2.000 ή 2.500 κ.εκ.

αυτό έχει καταντήσει αλητεία

:shok::shok::shok::shok:

ερε βρομόξυλο που πρέπει να πέσει!!!!!:ranting2::ranting2::ranting2::rant ing2::ranting2::ranting2:

bill_m3
04-06-11, 16:46
Ευκαιρία να ξεκουραστούν λίγο!!!! :original: :original: :original:

A8hnaios
04-06-11, 19:09
δεν ειναι τοσο απλο και ευκολο, θα βρω να σου στειλω τον καταλογο με ολες τις διαταξεις και τους νομους απο το τελωνειο και υπουργειο, το εχω ψαξει γιατι προκειται να φερω το δικο μου Ελλαδα τον Ιουλιο....

Αναρτησετον εδω ωστε να τον διαβασουμε ολοι Ελενη.. :thnx:

Eleni
05-06-11, 06:37
https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=7940&stc=1&d=1307245011

Στελιο, το βαζω σε pdf, θα βρεις οτι χρειαστεις.

steliosm46
05-06-11, 15:43
https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=7940&stc=1&d=1307245011

Στελιο, το βαζω σε pdf, θα βρεις οτι χρειαστεις.

Ευχαριστώ πολύ Ελένη,καλό έχει πολλά πράγματα μέσα απο οτι είδα,βέβαια μου φάνηκαν λίγο ακαταλαβίστικα! χαχαχαχ, αλλα δεν πειράζει κάτι είναι και αυτό...

Απο ότι κατάλαβα έτσι επιγραμματικά είναι οτι βγαίνει μια προσωρινή άδεια για 6 μήνες,άρα κάθε 6 μήνες πρέπει να ανανεώνεται αυτή η άδεια?δεν το πολυκατάλαβα αυτο..

Επίσης πρέπει να παρουσιαστούμε και οι 2 στο τελωνείο και να δηλώσει ο κάτοχος του αυτοκινήτου πχ ο φίλος μ στη γερμανία οτι 8α το οδηγώ εγώ εδώ στην Ελλάδα? κάπως έτσι το κατάλαβα και αυτο...

Τέλος πάντων είναι κάτι το οποίο θέλει πολυ ψάξιμο,δεν ξέρω...

Πάντως χρήσιμο..Εσύ παρ'όλα αυτά Ελένη εάν κάνεις κάτι παρόμοιο πές τα και εδώ με δικά σου λόγια και απλά για να καταλάβουμε ακριβώς τι παίζει...thumb

nikos-Mpacket
05-06-11, 16:44
Στο παρακατω λινκ μπορειτε να διαβασετε ποιες ειναι οι σκεψεις για την νεα αυξηση στα τελη κυκλοφοριας για το 2012.

Στο τελος του αρθρου υπαρχει ενα συγκριτικο απο το 2001 μεχρι και το 2010,δειτε ποσο εχουν ανεβει τα τελη την 10ετια που μας περασε.:ranting2:

https://www.imerisia.gr/article.asp?catid=16295&subid=2&pubid=111287263

Monsta
05-06-11, 17:34
Στο παρακατω λινκ μπορειτε να διαβασετε ποιες ειναι οι σκεψεις για την νεα αυξηση στα τελη κυκλοφοριας για το 2012.

Στο τελος του αρθρου υπαρχει ενα συγκριτικο απο το 2001 μεχρι και το 2010,δειτε ποσο εχουν ανεβει τα τελη την 10ετια που μας περασε.:ranting2:

https://www.imerisia.gr/article.asp?catid=16295&subid=2&pubid=111287263


Ειλικρινά τους ΣΥΧΑΙΝΟΜΑΙ όσο τους διαβάζω. Έχω αηδιάσει πια με τα ζώα.


Το μόνο θετικό από το άρθρο είναι ο ΓΓ του συνδέσμου, ο Δημήτρης ο Πάτσιος που ως πανέξυπνος, μορφωμένος στο εξωτερικό και τελειομανής, ίσως καταφέρει να επηρεάσει αυτά τα άρρωστα μυαλά που μας κυβερνούν.

m_power_lunatic
05-06-11, 18:25
Απιστευτο,αν κανανε την αυξηση του 20% οπως λεγανε στην αρχη (μαλλον 10% θα ανεβουνε) η Μ3 Ε46 θα παει 1200 ευρω.....δηλαδη 100ευρω ''ενοικιο'' τον μηνα στο Ελληνικο ''μπουρδελο''!!!!!!!!

Monsta
05-06-11, 18:44
Και όχι μόνο Γιάννη. Λένε για έκτακτη εισφορά σε όσους έχουν αυτοκίνητα άνω των 3.000cc.

Δηλαδή αυτός που πήρε καινούριο Ε / CLK / SLK 1.8T και πλήρωσε κάνα 60άρι χιλιάρικα είναι οκ. Εκείνος που έχει ένα Ε36 Μ3 EVO 15 ετών θα πληρώσει έκτακτη εισφορά...

Αντί να λάβουν υπόψη την αξία του οχήματος......μια ζωή τις ίδιες αηδίες.

EVERGET
05-06-11, 22:25
Και όχι μόνο Γιάννη. Λένε για έκτακτη εισφορά σε όσους έχουν αυτοκίνητα άνω των 3.000cc.

Δηλαδή αυτός που πήρε καινούριο Ε / CLK / SLK 1.8T και πλήρωσε κάνα 60άρι χιλιάρικα είναι οκ. Εκείνος που έχει ένα Ε36 Μ3 EVO 15 ετών θα πληρώσει έκτακτη εισφορά...

Αντί να λάβουν υπόψη την αξία του οχήματος......μια ζωή τις ίδιες αηδίες.

Όντως το γράφανε οι Κυριακάτικες εφημερίδες για 1,000 ευρώ έκτακτη εισφορά για τα αυτοκίνητα άνω των 3,000cc. Δηλαδή για Μ3 Ε46 θα πληρώσουμε 2,100 σύνολο:ranting2:

Είναι πραγματικά αστείο το ότι πριν 2,5 χρόνια αγόρασα ένα αμάξι με 670 ευρώ τέλη και φέτος θα πρέπει να δώσω 2,100....εγώ και τόσοι άλλοι που καλούμαστε να πληρώσουμε τα ελαττωματικά υποβρύχια τους και τους ολυμπιακούς αγώνες φαγοπότι!

Monsta
05-06-11, 22:45
Όντως το γράφανε οι Κυριακάτικες εφημερίδες για 1,000 ευρώ έκτακτη εισφορά για τα αυτοκίνητα άνω των 3,000cc. Δηλαδή για Μ3 Ε46 θα πληρώσουμε 2,100 σύνολο:ranting2:

Είναι πραγματικά αστείο το ότι πριν 2,5 χρόνια αγόρασα ένα αμάξι με 670 ευρώ τέλη και φέτος θα πρέπει να δώσω 2,100....εγώ και τόσοι άλλοι που καλούμαστε να πληρώσουμε τα ελαττωματικά υποβρύχια τους και τους ολυμπιακούς αγώνες φαγοπότι!



Καλά ΔΕΝ υπάρχει ΚΑΜΙΑ περίπτωση Νάσο μου. Άκου εκεί 1.000 έκτακτη εισφορά. :hystericalbs1: :hystericalbs1:

Και επειδή έτσι κι αλλιώς δεν πρόκειται ποτέ να πουληθεί, του χρόνου τις καταθέτω σίγουρα. Θα μου μείνει τουλάχιστον να χαζεύω τις όμορφες καμπύλες του...

pilot
05-06-11, 23:33
κατάντια και αηδία...:ranting2::ranting2::ranting2:

EVERGET
05-06-11, 23:36
Kώστα εμένα δεν μου πάει καρδιά να καταθέσω πινακίδες, να έχω τέτοιο αμάξι να κάθεται στο γκαράζ και να μην το χαίρομαι! Σιγά μην τα βάλουμε και σε κρυογενετικό θάλαμο και να τα αποψύξουμε σε 30 χρόνια για να τα κάνουμε δωρεά στο Welt!

Θα τα σκάω σαν μ@λ@κ@ς αλλά τουλάχιστον δεν πρόκειται να τους κάνω τη χάρη να χαλάσω την ψυχολογία μου και να γίνω ο αυτοκινητικά στερημένος Έλληνας που θέλουν να ανα-δημιουργήσουν (φάντασμα που επιστρέφει από το παρελθόν) που ΠΡΕΠΕΙ να οδηγάει 1,200άρι και τα 3λιτρα να τα βλέπει μόνο σε αφίσες στον τοίχο του!

Όσο για την έκτακτη εισφορά εάν δεν την πληρώσουμε τι γίνεται? ξέρει κανείς? Θυμάμαι πως πρόσφατα η έκτακτη εισφορά στα υψηλά εισοδήματα που είχε βάλει ο Καραμανλής κρίθηκε αντισυνταγματική από το Συμβούλιο της Επικρατείας (ελπίζω να θυμάμαι σωστά)...

Monsta
05-06-11, 23:56
Kώστα εμένα δεν μου πάει καρδιά να καταθέσω πινακίδες, να έχω τέτοιο αμάξι να κάθεται στο γκαράζ και να μην το χαίρομαι! Σιγά μην τα βάλουμε και σε κρυογενετικό θάλαμο και να τα αποψύξουμε σε 30 χρόνια για να τα κάνουμε δωρεά στο Welt!

Θα τα σκάω σαν μ@λ@κ@ς αλλά τουλάχιστον δεν πρόκειται να τους κάνω τη χάρη να χαλάσω την ψυχολογία μου και να γίνω ο αυτοκινητικά στερημένος Έλληνας που θέλουν να ανα-δημιουργήσουν (φάντασμα που επιστρέφει από το παρελθόν) που ΠΡΕΠΕΙ να οδηγάει 1,200άρι και τα 3λιτρα να τα βλέπει μόνο σε αφίσες στον τοίχο του!

Όσο για την έκτακτη εισφορά εάν δεν την πληρώσουμε τι γίνεται? ξέρει κανείς? Θυμάμαι πως πρόσφατα η έκτακτη εισφορά στα υψηλά εισοδήματα που είχε βάλει ο Καραμανλής κρίθηκε αντισυνταγματική από το Συμβούλιο της Επικρατείας (ελπίζω να θυμάμαι σωστά)...


Έχεις δίκιο Νάσο και συμφωνώ 100% ειδικά με τη 2η παράγραφο. Αλλά η κατάθεση -αν τελικά γίνει- θα είναι προσωρινή. Κάτι σαν αντίδραση δηλαδή. Μέχρι να καταλάβουν τη βλακεία τους.

Στο κάτω κάτω έτσι που είναι τα πράγματα μ αυτό θα μείνω και την επίσημη τελετή αιωνίου δεσμού τη κάναμε πριν μερικούς μήνες και τους όρκους μας τους πήραμε....



I, Κώστας, take you Ε46 Μ3 silber metallic code 354, VIN# WBS12345G678910,
to be my lawfully wedded wife,
to have and to hold,
for better or for worse,
for richer or for poorer,
in sickness and in health,
to love and to cherish;
from this day forward,
until death do us part.


:thumbsup:

nfot
06-06-11, 00:13
Η εισφορα του Καραμανλη κριθηκε αντισυνταγματικη λογω ετεροχρονισμενης φορολογησης ηδη φορολογημενων εισοδηματων. Φυσικα, ακομη περιμενουμε την επιστροφη των ποσων που πληρωσαμε.

stef
06-06-11, 00:40
ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΑΚΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΣ
ΟΕΟ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΑΚΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΣ

steliosm46
06-06-11, 01:16
ΔΕΝ μιλάτε Σοβαρα??????Η Εκτακτη εισφορα που λενε θα ειναι 1000 ευρώ????

Ρε σεις είναι σίγουρα έτσι??Δηλάδή μιλάμε για 2000 ευρώ τέλη???

Παιδιά εγω το λεω απο τώρα θα καταθέσω πινακίδες ειναι σιγουρο αυτο!!!

ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ με 2000 ευρώ παίρνεις ένα αμάξι να περπατάει να πηγαίνεις στην δουλειά σου...Έχει ένα σωρο

pilot
06-06-11, 01:30
Φίλε μου τίποτε δεν είναι σίγουρο ακόμη.. όλα είναι στο ''τραπέζι''.
Όπως και πέρυσι, μέχρι το φθινόπωρο θα ακούσουμε πολλά ακόμα..:ranting2::ranting2::ranting2:

steliosm46
06-06-11, 01:45
Φίλε μου τίποτε δεν είναι σίγουρο ακόμη.. όλα είναι στο ''τραπέζι''.
Όπως και πέρυσι, μέχρι το φθινόπωρο θα ακούσουμε πολλά ακόμα..:ranting2::ranting2::ranting2:

οτι θα ακούσουμε ακόμα πολλά είναι το μόνο σίγουρο,αλλά ακόμα και ως έχει η κατάσταση είναι τελείως τρέλα! Είναι πολλά τα λεφτά κύριοι!

fanisk
06-06-11, 02:12
οτι θα ακούσουμε ακόμα πολλά είναι το μόνο σίγουρο,αλλά ακόμα και ως έχει η κατάσταση είναι τελείως τρέλα! Είναι πολλά τα λεφτά κύριοι!

Ενταξει πετανε τη φημη του χιλιαρικου τωρα.. στο τελος θα τη χρεωσουν 300-400¤ και θα τους πειτε και ευχαριστω οι τριλιτροι.. οι ανθρωποι δεν καταλαβαινουν τιποτα, εκει που η αγορα αυτοκινητου απασχολουσε ποσες χιλιαδες κοσμο (ικα, κρατησεις), τωρα βγαινει ο ενας ιδιοκτητης απο το μαγαζι του.. να βαρεσει τη μυγα του διπλανου!

Eleni
06-06-11, 06:49
Ευχαριστώ πολύ Ελένη,καλό έχει πολλά πράγματα μέσα απο οτι είδα,βέβαια μου φάνηκαν λίγο ακαταλαβίστικα! χαχαχαχ, αλλα δεν πειράζει κάτι είναι και αυτό...

Απο ότι κατάλαβα έτσι επιγραμματικά είναι οτι βγαίνει μια προσωρινή άδεια για 6 μήνες,άρα κάθε 6 μήνες πρέπει να ανανεώνεται αυτή η άδεια?δεν το πολυκατάλαβα αυτο..

Επίσης πρέπει να παρουσιαστούμε και οι 2 στο τελωνείο και να δηλώσει ο κάτοχος του αυτοκινήτου πχ ο φίλος μ στη γερμανία οτι 8α το οδηγώ εγώ εδώ στην Ελλάδα? κάπως έτσι το κατάλαβα και αυτο...

Τέλος πάντων είναι κάτι το οποίο θέλει πολυ ψάξιμο,δεν ξέρω...

Πάντως χρήσιμο..Εσύ παρ'όλα αυτά Ελένη εάν κάνεις κάτι παρόμοιο πές τα και εδώ με δικά σου λόγια και απλά για να καταλάβουμε ακριβώς τι παίζει...thumb
Στη δικη μου περιπτωση, ειναι λιγο διαφορετικα γιατι ειναι απο τριτη χωρα, οπου μπορεις να φερεις οτιδηποτε αυτοκινητο, αλλα εχεις δικαιωμα να το χρησιμοποιεις μονο 6 μηνες το χρονο (συνολο). Δεν χρειαζεται να το βγαζεις εξω καθολου, αλλα ερχεται ο τελωνειακος και το σφραγιζει , συρματακι απο τιμονι σε γκαζι. (εκτος και γνωριστεις μαζι του.... κ του δινεις το αναλογο κ το κρατας ανοικτο .....) καθε φορα το ανοιγεις και οταν φευγεις το σφραγιζεις. Αυτο ειναι το συστημα - τουριστας - εισαι κατοικος καποιας αλλης χωρας με αδεια οδηγησης στη χωρα παραμονης σου και σου επιτρεπεται να εχεις το αυτοκινητο σου στην χωρα που εισαι διακοπες..... Μπορει να το χρησιμοποιησει καθε μελος της οικογενειας μεχρι πρωτου βαθμου που ειναι μονιμος κατοικος και εχει αδεια οδηγησης της ιδιας χωρας με τον ιδιοκτητη.... Με γραπτη παραχωρηση/δηλωση μπορει να το χρησιμοποιησει και τριτο προσωπο (αυτο δεν το λενε πουθενα αλλα εχει γινει...) αλλα να ειναι κατοικος και να εχει αδεια οδηγησης της ιδιας χωρας.... Δεν υπαρχει οριο παραμονης του αυτοκινητου, αρκρι να μην χρησιμοποιηται πανω απο 180 μερες το χρονο.
Τωρα για Ευρωπη δενειμαι απολυτα σιγουρη.... θα ρωτησω τον εκτελωνιστη σο τελος Ιουλιου οιυ θα εκτελωνισω το δικο μου....

stefm5
06-06-11, 09:29
χιλιάρικο έκτακτη εισφορά;;;
εντάξει...το τρίλιτρο θα γίνει 2,8 ή 2,5 ή 2,2 και άντε και γ@#%!@τε!!!!!!!!!!!!

Z4 DCT
06-06-11, 09:41
Ενταξει πετανε τη φημη του χιλιαρικου τωρα.. στο τελος θα τη χρεωσουν 300-400¤ και θα τους πειτε και ευχαριστω οι τριλιτροι.. οι ανθρωποι δεν καταλαβαινουν τιποτα, εκει που η αγορα αυτοκινητου απασχολουσε ποσες χιλιαδες κοσμο (ικα, κρατησεις), τωρα βγαινει ο ενας ιδιοκτητης απο το μαγαζι του.. να βαρεσει τη μυγα του διπλανου!

Και τι σημαινει αυτο??, οτι αν το κανουν 300-400 θα πουμε και ευχαριστω???, για ενα αμαξι που το εχουμε χρυσοπληρωσει και το πληρωνουμε καθε χρονο χοντρα, χωρις καμια ειδους ανταποδωτικοτητα σε τιποτα εκ μερους του κρατους???
Ειναι δυνατον>??
Εγω λεω απο αντιδραση και μονο, εστω και για 2 μηνες για να καταλαβουν τι εστι βερυκοκο θα επρεπε να καταθεσουμε ΟΛΟΙ τις πινακιδες μας!!!!Μα ΟΛΟΙ!!!, για να καταλαβουν οτι καπου εδω σταματαει το ζητημα...... ετσι κι αλλιως το χρεος πλεον δεν εξυπηρετητε.....μονο τοκους εξυπηρετουμε.....μολις χαλαρωσουν η Γαλλικες και Γερμανικες τραπεζες, θα μας πεταξουν εκει που ειναι προκαθορισμενα να παμε.......
Μετα ετσι κι αλλιως δεν θα μπορουμε να τα κυκλοφορουμε για οικονομικους λογους...οποια και αν ειναι η οικονομικη επιφανεια του καθ ενος....καλη η μετρια.....
Το ειπα και θα το ξαναπω.....
Εγω εζησα καλα, ομορφα χρονια....απο την δουλεια μου και την προσωπικη μου προσπαθεια στο να ανεβω σιγα σιγα στην δουλεια μου και να κερδισω αυτα που κερδισα....εφτασα εδω που εφτασε....και τωρα με αγχωνουν για τον κοσμο που θα δωσω στο παιδι μου......ενω εκανα τα παντα ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΔΟΥΛΕΙΑ, μην εχοντας κανει ποτε διακοπες με το παιδι μου!!!!! ...για να του φτιαξω ενα ανετο μελλον......και τωρα με κανουν να τρομαζω για το μελλον του!!!


ενα θα σας πω ΛΑΜΟΓΙΑ.......


ΕΣΕΙΣ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΤΕ ΠΡΙΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ...:whistle::whistle:

Monsta
06-06-11, 10:08
Για να καταλάβω λοιπόν...


Ο ιδιοκτήτης του αυτοκινήτου στα δεξιά θα πληρώσει έκτακτη εισφορά.


Ο ιδιοκτήτης του αυτοκινήτου στο βάθος ΔΕΝ θα πληρώσει έκτακτη εισφορά (είναι και το xi).



Οι άνθρωποι έχουν ΣΚΑΤ@ στο κεφάλι τους, δεν εξηγείται αλλιώς. :ranting2

Monsta
06-06-11, 10:30
Δε τα μεταφέρουμε σε νέο θρεντ 'Τέλη Κυκλοφορίας 2012' ?

fanisk
06-06-11, 14:07
Και τι σημαινει αυτο??, οτι αν το κανουν 300-400 θα πουμε και ευχαριστω???, για ενα αμαξι που το εχουμε χρυσοπληρωσει και το πληρωνουμε καθε χρονο χοντρα, χωρις καμια ειδους ανταποδωτικοτητα σε τιποτα εκ μερους του κρατους???
Ειναι δυνατον>??

Δεν καταλαβες πως το εγραψα Γιαννη, χιουμορ ηταν οπως λεγαμε για τα τελη απο 20% θα παει 10% ουαου τι κρατος προνοιας ειναι αυτο :hystericalbs1:

steliosm46
06-06-11, 14:16
Στη δικη μου περιπτωση, ειναι λιγο διαφορετικα γιατι ειναι απο τριτη χωρα, οπου μπορεις να φερεις οτιδηποτε αυτοκινητο, αλλα εχεις δικαιωμα να το χρησιμοποιεις μονο 6 μηνες το χρονο (συνολο). Δεν χρειαζεται να το βγαζεις εξω καθολου, αλλα ερχεται ο τελωνειακος και το σφραγιζει , συρματακι απο τιμονι σε γκαζι. (εκτος και γνωριστεις μαζι του.... κ του δινεις το αναλογο κ το κρατας ανοικτο .....) καθε φορα το ανοιγεις και οταν φευγεις το σφραγιζεις. Αυτο ειναι το συστημα - τουριστας - εισαι κατοικος καποιας αλλης χωρας με αδεια οδηγησης στη χωρα παραμονης σου και σου επιτρεπεται να εχεις το αυτοκινητο σου στην χωρα που εισαι διακοπες..... Μπορει να το χρησιμοποιησει καθε μελος της οικογενειας μεχρι πρωτου βαθμου που ειναι μονιμος κατοικος και εχει αδεια οδηγησης της ιδιας χωρας με τον ιδιοκτητη.... Με γραπτη παραχωρηση/δηλωση μπορει να το χρησιμοποιησει και τριτο προσωπο (αυτο δεν το λενε πουθενα αλλα εχει γινει...) αλλα να ειναι κατοικος και να εχει αδεια οδηγησης της ιδιας χωρας.... Δεν υπαρχει οριο παραμονης του αυτοκινητου, αρκρι να μην χρησιμοποιηται πανω απο 180 μερες το χρονο.
Τωρα για Ευρωπη δενειμαι απολυτα σιγουρη.... θα ρωτησω τον εκτελωνιστη σο τελος Ιουλιου οιυ θα εκτελωνισω το δικο μου....


Mάλιστα...
Οπότε όπως και να έχει εμείς θα πάρουμε τον πούλο με απλά λόγια...και ή θα πληρώσουμε τα μαλιοκέφαλά μας ή θα παραδώσουμε πινακίδες για κάποιο διάστημα δεν ξέρω πόσο εγώ προσωπικά πάντως το σκέφτομαι σοβαρά στο τέλος του χρόνου να πάω να τις παραδώσω εαν συνεχιστεί έτσι η κατάσταση..

Όσοι πιστοί προσέλθεται...

yodas
06-06-11, 14:27
μου θυμίζει εκείνη τη διαφίμιση που έλεγε θέλω να πληρώνω πάγιο ΟΤΕ γιατί γουστάρω να πληρώνω...μας βλέπω με βουλγάρικα νούμερα σύντομα...

Konstantinos E60
06-06-11, 15:57
μου θυμίζει εκείνη τη διαφίμιση που έλεγε θέλω να πληρώνω πάγιο ΟΤΕ γιατί γουστάρω να πληρώνω...μας βλέπω με βουλγάρικα νούμερα σύντομα...

Τα'παμε τα συμφωνησαμε !!!:cheers: :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

120ie87
06-06-11, 15:59
μου θυμίζει εκείνη τη διαφίμιση που έλεγε θέλω να πληρώνω πάγιο ΟΤΕ γιατί γουστάρω να πληρώνω...μας βλέπω με βουλγάρικα νούμερα σύντομα...



.... γιατί όχι? μας βλέπω για group-buy στη βουλγαρία..... thumb

pilot
06-06-11, 16:37
Τα'παμε τα συμφωνησαμε !!!:cheers: :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

εμείς στην απ'έξω?? :whistle::whistle:

Z4 DCT
06-06-11, 18:16
Δεν καταλαβες πως το εγραψα Γιαννη, χιουμορ ηταν οπως λεγαμε για τα τελη απο 20% θα παει 10% ουαου τι κρατος προνοιας ειναι αυτο :hystericalbs1:

Οχι ρε Φανουρη δεν ηταν για σενα:cheers:.....απλα αφορμη βρηκα για τα ψαλω στα ΛΑΜΟΓΙΑ!!!!!!

Christos 330
06-06-11, 21:14
Ακολουθω με Yoda και Konstantino E60 σε λιγο διαστημα . . .

gyiama
07-06-11, 00:03
κανονιστε να κανετε τετοια κινηση και να μην πειτε τπτ!!!!!!!!

nikos ///M
07-06-11, 00:17
εεεεε!εγω στην απ εξω θα μεινω?

120ie87
07-06-11, 00:20
^ ενημερώστε παρακαλώ..... αν γίνει κάποια κίνηση......

liakos
10-06-11, 14:54
Αύξηση 10% στα τέλη κυκλοφορίας του 2012 εξήγγειλε ο Παπακωνσταντίνου πριν από λίγο με δηλώσεις του για το Μεσοπρόθεσμο.:whistle:

nikos-Mpacket
10-06-11, 15:29
Αύξηση 10% στα τέλη κυκλοφορίας του 2012 εξήγγειλε ο Παπακωνσταντίνου πριν από λίγο με δηλώσεις του για το Μεσοπρόθεσμο.:whistle:


Και οχι μονο για αυτοκινητα ανω των 2.000 κυβικων θα μπει εκτακτη εισφορα,κλιμακωτα απο 150 εως 650 ευρω.

Μηπως θα πρεπει κατα το Νοεμβριο να παμε και να καταθεσουμε τις πινακιδες μας σαν μετρο πιεσης προς την Κυβερνηση;

Αν δουν μια μαζικη καταθεση πινακιδων δεν θα τους βγαινουν τα νουμερα στον προυπολογισμο και ισως ετσι αναγκαστουν να παρουν καποια απο τα εισπρακτικα μετρα πισω.

Ας σκεφτουμε ολοι κατι που θα τους κανει τον προυπολογισμο μπορντελο και ας αρχισουμε να εφαρμοζουμε τετοιες τακτικες.

HULK
10-06-11, 15:35
Και τα 2000 η πανω απο τα 2000 η εκτακτη εισφορα?

fanisk
10-06-11, 15:40
Καποτε, εβλεπα Ελληνες με ξενες πινακιδες και ελεγα "ρε το λαμογιο τον λεζαντα.. ας το εκτελωνισει πρωτα" , και νομιζω πως στις αρχες ειχα κραξει και την Γιωργαρα ετσι.

Τελικα καλα κανουν, ας γεμισουμε με ρουμανοβουλγαρογερμανικες πινακιδες μπας και βαλουν μυαλο αυτα τα 300 ζωα, οι τροικανοι και οποιος αλλος ******ς εχει βαλθει να εξοντωσει οικονομικα τους Ελληνες.

Στα φαρμακα να τα φατε ******δες, και το χωμα που θα σας θαψουν πουλημενο σε ξενους θα ειναι, στη κασα σας να μπει σημαια Τροικας.. :thumbsdown:

Skyline_IS
10-06-11, 15:46
Την καλυτερη δουλεια κανουν οσοι εχουν ξενες πινακιδες...Αν μπορουσα να το κανω εστω και για 1600 κυβικα θα το κανα..

nikos-Mpacket
10-06-11, 15:59
Και τα 2000 η πανω απο τα 2000 η εκτακτη εισφορα?

Στην Ναυτεμπορικη που διαβασα λεει ανω των 2.000 αλλα ποιος μπορει να ειναι σιγουρος με αυτους που εχουμε μπλεξει;

Christos 330
10-06-11, 16:11
Στην Ναυτεμπορικη που διαβασα λεει ανω των 2.000 αλλα ποιος μπορει να ειναι σιγουρος με αυτους που εχουμε μπλεξει;

Θα παμε σε εποχες πριν 15 χρονια οταν βλεπαμε κατι 520 Ε34 και κατι

mercedes w 123 . . .

Και λεγαμε μα ποιος ειναι αυτος ; ; ;

Η πωπωπωωωωωω !!! 6κυλινδρο με 150 αλογα τοτε . . .

Ειχαμε audi 80 cc 1.300 το 95 και το 98 πηραμε το 316 ε36 και ελεγα

102 αλογα μια χαρα ειμαστε !!!!!

Και να μην χειροτερεψουν τα πραγματα . . .

Να μην πουν ειδικο φορο στα 1300 ως 1600 γιατι εχουν λιγα εξοδα . . .

paganis
10-06-11, 17:12
ας κανουμε την κινηση ,,,2-3 μηνες πριν το τελος της χρονιας, να καταθεσουμε πινακιδες !! τοσα φορουμ υπαρχουν, σωματεια, ομαδες ανθρωπων που απλα αγαπουν το αυτοκινητο ή το εχουν απολυτη αναγκη...ας οργανωθουμε, να επικοινωνησουμε και να δωσουμε εστω το μυνημα μας, δεν γινεται να μας το στερουν ! 10% αυξηση ..με τα σημερινα οικονομικα δεδομενα ειναι υπερογκη , περσυ ηταν αλλα τοσα....απο το 2002 εως σημερα εχουν διπλασιαστει...με τον σημερινο ρυθμο, σε 3 χρονια θα εχουν τριπλασιαστει..! τα τελη που μας ζητανε...δεν αντιστοιχουν σε καμια παροχη ...επικινδυνοι δρομοι, ελλειπης φωτισμος, φαναρια χαλασμενα...και ανα καθε 15-20 χλμ εθνικου οδικου δικτυου,το χαρατσι των διοδιων...μας υπενθυμιζουν το καθηκον μας ως πολιτες να αντιδρασουμε...

DionisisM5
10-06-11, 18:34
ας κανουμε την κινηση ,,,2-3 μηνες πριν το τελος της χρονιας, να καταθεσουμε πινακιδες !! τοσα φορουμ υπαρχουν, σωματεια, ομαδες ανθρωπων που απλα αγαπουν το αυτοκινητο ή το εχουν απολυτη αναγκη...ας οργανωθουμε, να επικοινωνησουμε και να δωσουμε εστω το μυνημα μας, δεν γινεται να μας το στερουν ! 10% αυξηση ..με τα σημερινα οικονομικα δεδομενα ειναι υπερογκη , περσυ ηταν αλλα τοσα....απο το 2002 εως σημερα εχουν διπλασιαστει...με τον σημερινο ρυθμο, σε 3 χρονια θα εχουν τριπλασιαστει..! τα τελη που μας ζητανε...δεν αντιστοιχουν σε καμια παροχη ...επικινδυνοι δρομοι, ελλειπης φωτισμος, φαναρια χαλασμενα...και ανα καθε 15-20 χλμ εθνικου οδικου δικτυου,το χαρατσι των διοδιων...μας υπενθυμιζουν το καθηκον μας ως πολιτες να αντιδρασουμε...

Μια οργανωμενη κινηση θα μετρησει.....το να παμε 10 απο τη θεσ/νικη και αλλη δεκα απο την αθηνα να κανουμε κατι τετοιο...
Ουτε που θα καταλαβουν κατι,,.,,:whistle:

Z4 DCT
10-06-11, 18:59
Σκεφτομαι πολυ πολυ σοβαρα νατις καταθεσω για καποιο διαστημα....μια μορφη διαμαρτυριας για να τα εχω καλα με τον εαυτο μου.......Νταβατζη στην ζωη μου δεν ειχα και δεν θα εχω ποτε.......(ετσι κι αλλιως πρεπει να μου φερει καποια καλουδια ακομα ο Αλω...)

gant
10-06-11, 19:44
Πήγα στην χθεσινοβραδυνή συγκέντρωση που μίλησε ο Μίκης. Προς το τέλος κουράστηκε όμως και διέκοψε μέσα σε χειροκροτήματα του πλήθους.
Άκουσα κάτι και για την Κυριακή στο ίδιο μέρος. Πάλι εκεί θα είμαι.
Θα αναρωτηθεί κάποιος και τι θα γίνει?
Δεν πειράζει, από το τίποτα κάτι είναι και τούτο.

panos90
10-06-11, 19:50
εγω λεω στους δικους μου να παραδωσουμε πινακιδες..

μου λενε οχι και τι θα κανεις χωρις αμαξι κλπ..

δεν πειραζει.. και με μετρο μια χαρα την παλευα οταν δεν ειχα το διπλωμα..

660 ευρω για ενα σαραβαλο δεκαετιας επειδη ετυχε να ειναι 1995cc και οχι 1928cc δεν γουσταρω να τα πληρωσουν οι γονεις μου..

καλυτερα χωρις αμαξι και 700 ευρω στην τσεπη για πεταμα!

m-power_01
10-06-11, 20:02
Εγω γουσταρω παρα πολυ που ανεβαζουν τα σηματα!!! Τα 1600κ.εκ ειναι αποδεικτικο πλουτου. Και εμεις οι πλουσιοι γουσταρουμε να πληρωνουμε! Επιτελους καθε Χριστουγεννα θα νιωθω οτι εχω ακριβο αυτοκινητο!

panos90
10-06-11, 20:08
στα 1600 τσαμπα ειναι..

αλλα οχι να βλεπεις τα τελη μεχρι τα 1900cc να πηγαινουν γραμμικα.. f(x)=a*x

και απο κει και περα να εχουμε f(x)=e^(x^2) + 9999999999999999999999999999

Z4 DCT
10-06-11, 20:09
στα 1600 τσαμπα ειναι..

αλλα οχι να βλεπεις τα τελη μεχρι τα 1900cc να πηγαινουν γραμμικα.. f(x)=a*x

και απο κει και περα να εχουμε f(x)=e^(x^2) + 9999999999999999999999999999


:shok::shok::shok: ΜΕ ΜΑΜΗΣΕΣ ΤΩΡΑ......


:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

BMW2jz
10-06-11, 20:18
ΠΑΡΑΔΙΝΟΥΜΕ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ Κ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ...ΕΧΩ ΕΝΑ ΒΜW 320CI TO 07' ΠΛΗΡΩΣΑ 372 TO 08' 446 TO 09' 571 Κ ΠΕΡΥΣΙ 600....ΦΕΤΟΣ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΠΑΕΙ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΩ 750 ΕΥΡΑ...ΟΜΩΣ ΦΕΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Κ ΤΟ ΜΠΑΜ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΔΝ ΤΑ ΔΙΝΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ...Κ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΠΑΛΙ ΠΙΟ ΠΑΝΩ....Ε ΔΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΚΡΗ ΔΝ ΥΠΑΡΧΕΙ....Κ ΖΩ ΣΕ ΝΗΣΙ ΚΙΟΛΑΣ ΣΙΓΑ ΤΙς ΔΡΟΜΑΡΕΣ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡς ΕΝΑ BMW ΠΑΠΑΚΙ Κ ΑΓΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ Κ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΟΤΑΝ ΔΝ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΥΡΩ ΠΟΔΗΛΑΤΑΚΙ....

panos90
10-06-11, 20:23
ΠΑΡΑΔΙΝΟΥΜΕ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ Κ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ...ΕΧΩ ΕΝΑ ΒΜW 320CI TO 07' ΠΛΗΡΩΣΑ 372 TO 08' 446 TO 09' 571 Κ ΠΕΡΥΣΙ 600....ΦΕΤΟΣ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΠΑΕΙ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΩ 750 ΕΥΡΑ...ΟΜΩΣ ΦΕΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Κ ΤΟ ΜΠΑΜ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΔΝ ΤΑ ΔΙΝΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ...Κ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΠΑΛΙ ΠΙΟ ΠΑΝΩ....Ε ΔΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΚΡΗ ΔΝ ΥΠΑΡΧΕΙ....Κ ΖΩ ΣΕ ΝΗΣΙ ΚΙΟΛΑΣ ΣΙΓΑ ΤΙς ΔΡΟΜΑΡΕΣ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡς ΕΝΑ BMW ΠΑΠΑΚΙ Κ ΑΓΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ Κ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΟΤΑΝ ΔΝ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΥΡΩ ΠΟΔΗΛΑΤΑΚΙ....

ειναι η πρωτη φορα που διαβασω post με φουλ ΚΕΦΑΛΑΙΑ και δεν σκεφτομαι..

"μα γιατι δεν παταει το caps lock??????"

m-power_01
10-06-11, 20:29
στα 1600 τσαμπα ειναι..

αλλα οχι να βλεπεις τα τελη μεχρι τα 1900cc να πηγαινουν γραμμικα.. f(x)=a*x

και απο κει και περα να εχουμε f(x)=e^(x^2) + 9999999999999999999999999999

Μπορει να ειναι τα μισα απο το διλιτρο, αλλα λιγα δεν μπορεις να τα πεις με τους σημερινους μισθους. Ενας μισθωτος θα δωσει πανω απο 500αρικο για τα δυο οχηματα που θα εχει στην κατοχη του.Αν σκεφτεις βεβαια οτι το δευτερο οχημα που θα εχει θα ειναι το παλιο του που θα το χρησιμοποιει για καθε μερα στην πολη και η αξια του δεν θα υπερβαινει πλεον τα 1500 ευρω...

Στα σιγουρα βεβαια η πιο ατυχοι ειναι οι ιδιοκτητες 1900-2300 κ.εκ που ουτε φωτια στην ασφαλτο βαζουν και θα κληθουν να πληρωσουν χαρατσι.
Ιδιως τα 318 ci valvetronic που σαν κοστος χρησης ειναι ιδιο με ενα 316 , ειναι πλεον ασυμφορα

Z4 DCT
10-06-11, 20:33
Οποτε εχουμε και λεμε....

Για 3000cc 800+10%=880+650 εκτακτη εισφορα =1530.....ρε δε πατε καλα.....

panos90
10-06-11, 20:36
με 1500 τι αμαξι νοικιαζεις? πορσε?

//αγοραζεις και αμαξι πλακα πλακα..

nfot
10-06-11, 20:40
650 γιουρια ειναι η εκτακτη για τα τριλιτρα; :ranting2::ranting2::ranting2:

Που μπορουμε να βρουμε τους πινακες;

paganis
10-06-11, 21:12
Σκεφτομαι πολυ πολυ σοβαρα νατις καταθεσω για καποιο διαστημα....μια μορφη διαμαρτυριας για να τα εχω καλα με τον εαυτο μου.......Νταβατζη στην ζωη μου δεν ειχα και δεν θα εχω ποτε.......(ετσι κι αλλιως πρεπει να μου φερει καποια καλουδια ακομα ο Αλω...)

παμε μαζι....το εχω παρει αποφαση , πως φετος δεν θα τους πληρωσω χαρατσια !

nikos-Mpacket
10-06-11, 21:19
Και οχι μονο για αυτοκινητα ανω των 2.000 κυβικων θα μπει εκτακτη εισφορα,κλιμακωτα απο 150 εως 650 ευρω.

Μηπως θα πρεπει κατα το Νοεμβριο να παμε και να καταθεσουμε τις πινακιδες μας σαν μετρο πιεσης προς την Κυβερνηση;

Αν δουν μια μαζικη καταθεση πινακιδων δεν θα τους βγαινουν τα νουμερα στον προυπολογισμο και ισως ετσι αναγκαστουν να παρουν καποια απο τα εισπρακτικα μετρα πισω.

Ας σκεφτουμε ολοι κατι που θα τους κανει τον προυπολογισμο μπορντελο και ας αρχισουμε να εφαρμοζουμε τετοιες τακτικες.


ας κανουμε την κινηση ,,,2-3 μηνες πριν το τελος της χρονιας, να καταθεσουμε πινακιδες !! τοσα φορουμ υπαρχουν, σωματεια, ομαδες ανθρωπων που απλα αγαπουν το αυτοκινητο ή το εχουν απολυτη αναγκη...ας οργανωθουμε, να επικοινωνησουμε και να δωσουμε εστω το μυνημα μας, δεν γινεται να μας το στερουν ! 10% αυξηση ..με τα σημερινα οικονομικα δεδομενα ειναι υπερογκη , περσυ ηταν αλλα τοσα....απο το 2002 εως σημερα εχουν διπλασιαστει...με τον σημερινο ρυθμο, σε 3 χρονια θα εχουν τριπλασιαστει..! τα τελη που μας ζητανε...δεν αντιστοιχουν σε καμια παροχη ...επικινδυνοι δρομοι, ελλειπης φωτισμος, φαναρια χαλασμενα...και ανα καθε 15-20 χλμ εθνικου οδικου δικτυου,το χαρατσι των διοδιων...μας υπενθυμιζουν το καθηκον μας ως πολιτες να αντιδρασουμε...


Μια οργανωμενη κινηση θα μετρησει.....το να παμε 10 απο τη θεσ/νικη και αλλη δεκα απο την αθηνα να κανουμε κατι τετοιο...
Ουτε που θα καταλαβουν κατι,,.,,:whistle:


Σκεφτομαι πολυ πολυ σοβαρα νατις καταθεσω για καποιο διαστημα....μια μορφη διαμαρτυριας για να τα εχω καλα με τον εαυτο μου.......Νταβατζη στην ζωη μου δεν ειχα και δεν θα εχω ποτε.......(ετσι κι αλλιως πρεπει να μου φερει καποια καλουδια ακομα ο Αλω...)


εγω λεω στους δικους μου να παραδωσουμε πινακιδες..

μου λενε οχι και τι θα κανεις χωρις αμαξι κλπ..

δεν πειραζει.. και με μετρο μια χαρα την παλευα οταν δεν ειχα το διπλωμα..

660 ευρω για ενα σαραβαλο δεκαετιας επειδη ετυχε να ειναι 1995cc και οχι 1928cc δεν γουσταρω να τα πληρωσουν οι γονεις μου..

καλυτερα χωρις αμαξι και 700 ευρω στην τσεπη για πεταμα!


ΠΑΡΑΔΙΝΟΥΜΕ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ Κ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ...ΕΧΩ ΕΝΑ ΒΜW 320CI TO 07' ΠΛΗΡΩΣΑ 372 TO 08' 446 TO 09' 571 Κ ΠΕΡΥΣΙ 600....ΦΕΤΟΣ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΠΑΕΙ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΩ 750 ΕΥΡΑ...ΟΜΩΣ ΦΕΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Κ ΤΟ ΜΠΑΜ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΔΝ ΤΑ ΔΙΝΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ...Κ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΠΑΛΙ ΠΙΟ ΠΑΝΩ....Ε ΔΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΚΡΗ ΔΝ ΥΠΑΡΧΕΙ....Κ ΖΩ ΣΕ ΝΗΣΙ ΚΙΟΛΑΣ ΣΙΓΑ ΤΙς ΔΡΟΜΑΡΕΣ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡς ΕΝΑ BMW ΠΑΠΑΚΙ Κ ΑΓΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ Κ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΟΤΑΝ ΔΝ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΥΡΩ ΠΟΔΗΛΑΤΑΚΙ....

Σε μια συζητηση που ειχα πριν με κατι φιλαρακια,σκεφτηκαμε με το που θα μας ερθουν τα ειδοποιητηρια για το σημα του 2012 να βγαλουμε τις πινακιδες μας και να τις παμε στην εφορια για καταθεση.

Αν μπορεσουμε να οργανωσουμε μια κινηση με σκοπο την καταθεση πινακιδων ως μετρο πιεσης για να σταματησουν οι κυβερνοντες να βλεπουν το αυτοκινητο σαν την αγελαδα που γενναει λεφτα για να βουλωσουν τις τρυπες του προυπολογισμου εγω ειμαι διαθεσιμος.

Αρκετα καναμε τους μ@λ@κες,ωρα για δραση.

optostyle
11-06-11, 11:33
https://gnomioligon.blogspot.com/2011/04/blog-post_3935.html

!!!

HULK
11-06-11, 11:44
Εγω σκεφτομαι με τα τελη,τις βενζινες τα σερβις κλτ κτλ που θα γλυτωσω απο την bmw καταθετοντας πινακιδες σε ενα χρονο θα βγαλω ενα σμαρτ...

vs316ti
11-06-11, 12:28
Εγω σκεφτομαι με τα τελη,τις βενζινες τα σερβις κλτ κτλ που θα γλυτωσω απο την bmw καταθετοντας πινακιδες σε ενα χρονο θα βγαλω ενα σμαρτ...

κ γω για κατα εκει πηγαινω..μολις ληξει η ασφαλεια κουκουλα σε παρινγκ κ τελος k μολις ρθει το χαρτακι 8α τους τις παω..ηδη εχω ξεκινησει την αναζητηση smart..τσαμπα λεφτα..

vs316ti
11-06-11, 12:32
σε λιγο θα βαλουν σημα κ στα ποδηλατα..

Z4 DCT
11-06-11, 12:49
σε λιγο θα βαλουν σημα κ στα ποδηλατα..

Παω και στοιχημα!!!!.....θεωρεις τυχαιο το οτι βγηκε εντολη απο το υπουργειο μεταφορων για να κυκλοφορουν με το γραμμα του νομου στις λεοφορειολωριδες???

Ακομα και αυτο περιμενω και δεν θα μου κανει καμια εντυπωση

https://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1990056

Samaro
11-06-11, 14:19
Σε μια συζητηση ........................

Αν μπορεσουμε να οργανωσουμε μια κινηση με σκοπο την καταθεση πινακιδων ως μετρο πιεσης για να σταματησουν οι κυβερνοντες να βλεπουν το αυτοκινητο σαν την αγελαδα που γενναει λεφτα για να βουλωσουν τις τρυπες του προυπολογισμου εγω ειμαι διαθεσιμος.

Αρκετα καναμε τους μ@λ@κες,ωρα για δραση.

Δεν πιέσθηκαν ποτέ και δεν θα πιεσθούν γιατί δεν τους ενδιαφέρει.

Γιατί αν δεν τα εισπράξουν απο τα τέλη θα βρούν τρόπο επιβαρύνοντας κάποιο άλλο αγαθό.

Μην ξεχνάμε ότι τα νέα μέτρα έρχονται ακριβώς επειδή δεν πιάσαμε τους περσινούς φόρους. Θυμόσαστε τι γινόταν στις εφορίες ;;;;

Κύριοι δεν υπάρχει σωτηρία τα λεφτα θα μας τα πάρουν ότι και αν κάνουμε.
:thumbsdown:

bill_m3
11-06-11, 15:47
Δεν πιέσθηκαν ποτέ και δεν θα πιεσθούν γιατί δεν τους ενδιαφέρει.

Γιατί αν δεν τα εισπράξουν απο τα τέλη θα βρούν τρόπο επιβαρύνοντας κάποιο άλλο αγαθό.

Μην ξεχνάμε ότι τα νέα μέτρα έρχονται ακριβώς επειδή δεν πιάσαμε τους περσινούς φόρους. Θυμόσαστε τι γινόταν στις εφορίες ;;;;

Κύριοι δεν υπάρχει σωτηρία τα λεφτα θα μας τα πάρουν ότι και αν κάνουμε.
:thumbsdown:

Aντώνη δίκιο έχεις, από αλλού θα τα πάρουν αλλά από εμένα και από άλλους (απ΄ότι διαβάζω) δεν βλέπουν φράγκο για το σήμα!!!!
Παράδοση πινακίδων και τέρμα!!
Ξέρουμε και εμείς να τα φάμε τα λεφτά μας!

m-power_01
11-06-11, 19:58
Aντώνη δίκιο έχεις, από αλλού θα τα πάρουν αλλά από εμένα και από άλλους (απ΄ότι διαβάζω) δεν βλέπουν φράγκο για το σήμα!!!!
Παράδοση πινακίδων και τέρμα!!
Ξέρουμε και εμείς να τα φάμε τα λεφτά μας!

Ναι ναι μην πληρώνετε εσείς... και του χρόνου θα μου ζητήσουν 500ευρω για το 316! :th_Laie_67-1:

oasisa
11-06-11, 20:15
Καλά κρασιά.οι παλιό π.........έχουν πάντα την εύκολη λύση.ρε εσείς και εγώ που δεν έχω σχέση με οικονομικ'ες επιστήμες θα μπορούσα να σκεφτώ αυτά που κάνουν αυτοί.συνεχώς κόψιμο σε μισθούς και αύξηση σε φόρους σε πράγματα που κυκλοφορούν πολύ. να πάνε να γ...... οι ρόμπες οι ξεκούμπωτες.μαγκιά θα ήταν να πάμε να καταθέσουμε όλοι πινακίδες αλλά για να γίνει κάτι τέτοιο θέλει πολύ οργάνωση και ειναι απίθανο ναγίνει.

panos90
11-06-11, 20:26
Ναι ναι μην πληρώνετε εσείς... και του χρόνου θα μου ζητήσουν 500ευρω για το 316! :th_Laie_67-1:

σε κανα 2 χρονια.. πολυ πιθανον..

Nino
11-06-11, 22:03
το 2010 βεβαιωθηκαν πανω απο 5 δισεκατομμυρια ευρω σε προστιμα σχετικα με φοροδιαφυγη σε επιχειρησεις, απο αυτα στα ταμεια του κρατους εισπραχθηκαν περιπου 100 εκατομμυρια.
Αφου το κρατος δεν ειναι ικανο ουτε αυτο να "παταξει" μηπως και εμεις θα επρεπε να σταματησουμε απλα να πληρωνουμε τα τελη κυκλοφοριας...

oldcarskickass
12-06-11, 00:05
το 2010 βεβαιωθηκαν πανω απο 5 δισεκατομμυρια ευρω σε προστιμα σχετικα με φοροδιαφυγη σε επιχειρησεις, απο αυτα στα ταμεια του κρατους εισπραχθηκαν περιπου 100 εκατομμυρια.
Αφου το κρατος δεν ειναι ικανο ουτε αυτο να "παταξει" μηπως και εμεις θα επρεπε να σταματησουμε απλα να πληρωνουμε τα τελη κυκλοφοριας...

το θέμα είναι σε πόσες εταιρείες.

ΘΕΩΡΩ ότι ο αριθμός πρέπει να είναι μονοψήφιος ΑΝΤΕ και το ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ διψήφιος.

θυμάστε όλοι νομίζω τα πρόστιμα (και καλά) που είχε φάει η Vodafone και το αν και κατά πόσο εισπράχθηκαν. Δεν ξέρω και δεν με ενδιαφέρει τι έγινε δικαστικά και ποιος είχε δίκιο ή άδικο το θέμα είναι ότι όποιος χρωστάει από κάποιο ποσό και πάνω, ΑΠΛΑ δεν πληρώνει.

Επίσης τρανό παράδειγμα ο πατερούλης (aka βοσκόπουλος) την έβγαλε καθαρή με ένα πρόστιμο 5000¤ και ένα ψωρόσπιτο 200.000 ¤ και ΠΟΛΥ αμφιβάλλω αν θα είχε πληρώσει ΕΝΑ ΣΕΝΤ αν το όλο θέμα ΔΕΝ είχε πάρει διαστάσεις.

m-power_01
12-06-11, 00:31
Επίσης τρανό παράδειγμα ο πατερούλης (aka βοσκόπουλος) την έβγαλε καθαρή με ένα πρόστιμο 5000¤ και ένα ψωρόσπιτο 200.000 ¤ και ΠΟΛΥ αμφιβάλλω αν θα είχε πληρώσει ΕΝΑ ΣΕΝΤ αν το όλο θέμα ΔΕΝ είχε πάρει διαστάσεις.

Ο Τόλης θα αφήσει στην πατρίδα μεγάλη κληρονομιά. Έχει τόσα τραγούδια ...

υ.γ :για του λόγου το αληθές του πήραν και τα δικαιώματα από την δισκογραφία.
Αγοράζετε Τόλη στηρίζετε το κράτος

giannis_compact
12-06-11, 02:08
Τρόμαρα μου σκέφτομαι να το κάνω 25άρι και να το δηλώσω κιόλας...Μια χαρά 316 ΤΙΠΟΤΑ άλλο δε θέλω!

oldcarskickass
12-06-11, 02:20
Ο Τόλης θα αφήσει στην πατρίδα μεγάλη κληρονομιά. Έχει τόσα τραγούδια ...

υ.γ :για του λόγου το αληθές του πήραν και τα δικαιώματα από την δισκογραφία.
Αγοράζετε Τόλη στηρίζετε το κράτος

Μα δεν τον έκρινα σαν καλλιτέχνη, αλλά σαν φορολογούμενο πολίτη.

Ναι ναι, την εποχή του youtube και των torrent θα πάμε όλοι να αγοράσουμε τόλη...

m-power_01
12-06-11, 02:50
Μα δεν τον έκρινα σαν καλλιτέχνη, αλλά σαν φορολογούμενο πολίτη.

Ναι ναι, την εποχή του youtube και των torrent θα πάμε όλοι να αγοράσουμε τόλη...

Λευτερη εννοείται οτι αστειεύομαι.. Δεν πιστεύω να νόμισες οτι τα εννοώ

Jimmakos
12-06-11, 06:37
Τρόμαρα μου σκέφτομαι να το κάνω 25άρι και να το δηλώσω κιόλας...Μια χαρά 316 ΤΙΠΟΤΑ άλλο δε θέλω!

518i ευτυχία λέμε.... Ο S38B38 Μπορεί να περιμένει thumb

fanisk
12-06-11, 06:53
Τρόμαρα μου σκέφτομαι να το κάνω 25άρι και να το δηλώσω κιόλας...Μια χαρά 316 ΤΙΠΟΤΑ άλλο δε θέλω!

Να το κανεις και να το δηλωσεις Γιαννη, αν δεν εχεις σοβαρα οικονομικα εξοδα ή προβληματα. Εισαι σε μια ηλικια που προλαβαινεις να κανεις διαφορα, αργοτερα ισως να μην εχεις την ευκαιρια να τα κανεις.

Για αυτο αν μπορεις να καλυψεις τα εξοδα δηλωμενου 2.5αριου, ασφαλεια τελη βενζινες, και δεν εχεις δανειο να τρεχει ή αλλο σοβαρο οικονομικο προβλημα, να το τολμησεις πολυ απλα γιατι τωρα εχεις την ευκαιρια.

Ναι μαλακια ειναι να το δηλωσεις και να τα δωσεις στο σαπιο κρατος, αλλα και σε 10-15 χρονια το διλιτρο (ή παραπανω) οικογενειακο σου... παλι τα ιδια κερατιατικα θα δινει, θα εχεις αλλες ευθυνες και υποχρεωσεις ομως, για αυτο καντο τωρα να χαρεις το γκαζι σου και να σου φυγει η κ.. ξερεις !

mark e92
12-06-11, 10:38
Θα το βλέπω κάθε μέρα στο parking χωρίς πινακίδες για το 2012!!!:thumbsdown: Θα πάρουμε κ εμείς κάνα Smart να κάνουμε τη δουλειά μας!!!

Θα παιρνεις οταν θελεις Μ1 απο την ΔΟΥ . Δικαιουσαι 2 μερες τον μηνα και εισαι ΟΚ!

Z-man
12-06-11, 12:31
τι ειναι αυτο το Μ1 απο την ΔΟΥ που λες ?

oldcarskickass
12-06-11, 13:02
Λευτερη εννοείται οτι αστειεύομαι.. Δεν πιστεύω να νόμισες οτι τα εννοώ

Ναι το πήρα πολύ σοβαρά, θα υποβάλλω μήνυση ΧΑΧΑΧΑΧΑ.

bill_m3
12-06-11, 15:20
τι ειναι αυτο το Μ1 απο την ΔΟΥ που λες ?

Επειδή παραδώσαμε τις πινακίδες η ΔΟΥ μας δίνει ένα bmw m1 για 2 ημέρες τον μήνα!!!!
Είδατε τι κράτος έχουμε ????
:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

Πέρα από την πλάκα, τις πινακίδες μ1 τις παίρνεις για να πας το αυτοκίνητο συνεργείο η για δοκιμή για κάποιον πιθανό αγοραστή!
Βέβαια τις παίρνεις δύσκολα απ΄ότι έχω καταλάβει ....
Θα σας πω τον Ιανουάριο ακριβώς τι γίνεται!! :original: :original: :original:


Αθήνα 3 Δεκεμβρίου 2003

Αριθ. Πρωτ. 1109354 /1188/Τ.&Ε.Φ.

ΕΠΕΙΓΟΝ

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ & ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

ΓΕΝ. ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΕΛΩΝ & ΕΙΔ. ΦΟΡΟΛΟΓΙΩΝ

ΠΟΛ. : 1132

ΤΜΗΜΑ Β'

Ταχ. Δ/νση: Σίνα 2 - 4

Ταχ. Κώδικας: 106 72 - ΑΘΗΝΑ

Πληροφορίες: Ι. ΤΖΙΝΙΑΣ

Τηλέφωνο: 210 3642570

F ΑΧ: 210 3642251

ΘΕΜΑ: « Διαδικασία χορήγησης προσωρινής άδειας κυκλοφορίας».

Με αφορμή ερωτήματα που τέθηκαν στην Υπηρεσία μας σχετικά με το ανωτέρω θέμα σας γνωρίζουμε τα εξής:

1. Σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 7 του άρθρου 22 του ν. 2367/53, όπως ισχύει, σε εξαιρετικές περιπτώσεις επιτρέπεται η κυκλοφορία αυτοκινήτου ή μοτοσικλέτας με προσωρινή άδεια κυκλοφορίας και μέχρι δύο (2) μέρες το μήνα. Η προσωρινή άδεια χορηγείται αποκλειστικά και μόνο από τον Προϊστάμενο της αρμόδιας Δ.Ο.Υ. αφού καταβληθούν τέλη κυκλοφορίας 1,90 Ευρώ για κάθε μέρα, ανεξάρτητα από το είδος του αυτοκινήτου ή της μοτοσικλέτας.

Μέχρι τώρα η κατά τα ανωτέρω χορηγούμενη από τον Προϊστάμενο της Δ.Ο.Υ. προσωρινή άδεια θεωρείται από τις κατά τόπους Υπηρεσίες Τροχαίας, οι οποίες εκδίδουν ειδική πινακίδα από χαρτόνι «Μ».

2. Για την απλοποίηση της διαδικασίας χορήγησης των ανωτέρω προσωρινών αδειών και την αποφυγή άσκοπων μετακινήσεων των ενδιαφερομένων κρίνεται αναγκαίο η διαδικασία χορήγησης των αδειών αυτών να ολοκληρώνεται σε μια υπηρεσία του Δημοσίου στη Δ.Ο.Υ., η οποία σύμφωνα με τις ανωτέρω διατάξεις είναι αρμόδια για τη χορήγηση της.

Για το λόγο αυτό, από 1ης Μαρτίου 2004 οι Δ.Ο.Υ. οι οποίες χορηγούν τις προσωρινές άδειες θα χορηγούν και τις ειδικές πινακίδες από χαρτόνι «Μ», χωρίς καμία ανάμιξη των Υπηρεσιών της Τροχαίας για θεώρηση ή άλλη ενέργεια.

3. Με την ευκαιρία αυτή υπενθυμίζουμε ότι:

α) Με τα έγγραφα μας Μ 739/122/ΠΟΛ 33/25-2-1982, Μ 794/248/ΠΟΛ 87/6-3-1986, Α 8302/387/ΠΟΛ 245/17-8-1987, 1108539/1276ΓΓ.&Ε.Φ./ΠΟΛ 1238/25-9-1998 και 1012746/29/Τ.&Ε.Φ./ΠΟΛ 1055/7-2-2002, έχει διευκρινισθεί, από τη Διοίκηση ότι, εξαιρετικές περιπτώσεις για τη χορήγηση της προσωρινής άδειας είναι:

Για τα ανάριθμα αυτοκίνητα μόνο για τη μεταφορά τους:

Από τον τόπο αγοράς ή τελωνισμού στον τόπο ταξινόμησης.

Για έλεγχο από το Κ. Τ. Ε. Ο. και

Για μετάβαση σε ειδικά συνεργεία για μετατροπή προσθήκη αμαξωμάτων ή

άλλων τεχνικών στοιχείων.

Για τα ενάριθμα αυτοκίνητα που βρίσκονται σε ακινησία: Για δοκιμή, επισκευή ή πώληση αυτών.

β) Η προσωρινή άδεια κυκλοφορίας, θα χορηγείται αποκλειστικά και μόνο για μεν τα ανάριθμα αυτοκίνητα από τον Προϊστάμενο της Δ. Ο. Υ. στη χωρική αρμοδιότητα του οποίου υπάγεται η επιχείρηση του πωλητή ή ο τελωνειακός χώρος εκτελωνισμού ή ο ιδιοκτήτης ή κάτοχος του οχήματος, για δε τα ενάριθμα αυτοκίνητα από το Προϊστάμενο της ΔΟΥ στον οποίο έχει κατατεθεί δήλωση ακινησίας.

γ) Το χρονικό διάστημα για το οποίο χορηγείται η προσωρινή άδεια κυκλοφορίας (δύο μέρες το ανώτερο το μήνα) αρχίζει να μετρά από την έναρξη της ημερολογιακής ημέρας για την οποία χορηγείται η άδεια και λήγει με τη συμπλήρωση μίας ή δύο ημερολογιακών ημερών, κατά περίπτωση.

δ) Με την επιφύλαξη τυχόν άλλων διατάξεων αρμοδιότητας Υπουργείου Μεταφορών και Επικοινωνιών η οδήγηση του οχήματος, για το οποίο χορηγήθηκε προσωρινή άδεια κυκλοφορίας, επειδή από το νόμο, (παρ. 7 άρθρο 22 του ν. 2367/1 953) δε γίνεται διάκριση, είναι δυνατή όχι μόνο από τον κύριο του οχήματος αλλά και από τρίτο πρόσωπο, με την προϋπόθεση βέβαια ότι το αυτοκίνητο κυκλοφορεί αποκλειστικά για τους λόγους τους οποίους εκδόθηκε η προσωρινή άδεια κυκλοφορίας.

4. Από την έκδοση της παρούσας παύει να ισχύει κάθε προηγούμενη αντιθέτου περιεχομένου.

Ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

Γ. ΚΑΝΕΛΛΟΠΟΥΛΟΣ

Panos 316T
12-06-11, 16:56
Με 3,80 ευρω κυκλοφορεις δυο μερουλες το μηνα,οτι πρεπει για ξεκ...μα και μετα παλι μεσα!
καταλαβα σωστα;

m-power_01
12-06-11, 17:04
Με 3,80 ευρω κυκλοφορεις δυο μερουλες το μηνα,οτι πρεπει για ξεκ...μα και μετα παλι μεσα!
καταλαβα σωστα;

Ανατρέξτε στο σχετικό θρεντ που είχε σηκώσει ο Βασίλης, να δείτε τις δυσκολίες που είχε συναντήσει. Δεν θυμάμαι ακριβώς, αλλα όποιοςεχει σκοπο να καταθέσει ,μάλλον θα ενδιαφέρεται να μάθει

Driver M
12-06-11, 17:30
Για αυτοκίνητο 2 λίτρων όπως όλα δείχνουν θα υπάρξει αύξηση 10% και έκτακτη εισφορά 150 ευρώ, συνολικά θα πληρώσουμε λοιπόν 810 ευρώ.
Δηλαδή 210 πάνω από τα πανάκριβα περυσινά τέλη (35% περίπου αύξηση) τη στιγμή που η βενζίνη είναι απλησίαστη, οι μισθοί και οι συντάξεις μειώνονται εκ νέου και τα χαράτσια (βλέπε κεφαλικοί φόροι κλπ.) αυξάνονται.
Κάποιοι εκ της κυβερνήσεως αποδεικνύουν για άλλη μια φορά πόσο ηλίθιοι, ανίκανοι και επικίνδυνοι είναι, αλλά συνένοχος-δωρητής τους να πληρώνω τα σπασμένα και τις κομπίνες που έκαναν άλλοι, δεν πρόκειται να γίνω.

Ακόμα και λεφτά να του περισσεύουν κάποιου, είναι τόσο μεγάλη η κοροϊδία του κράτους που οφείλει να μην πληρώσει το υπέρογκο αυτό ποσό, εκτός κι αν δεν έχει άλλο μέσο μετακίνησης.

Για'μένα, η παράδοση των πινακίδων είναι μονόδρομος, τόσο οικονομικά όσο και κυρίως ηθικά.

nikos1400
12-06-11, 17:45
Ακόμα και λεφτά να του περισσεύουν κάποιου, είναι τόσο μεγάλη η κοροϊδία του κράτους που οφείλει να μην πληρώσει το υπέρογκο αυτό ποσό, εκτός κι αν δεν έχει άλλο μέσο μετακίνησης.
Για'μένα, η παράδοση των πινακίδων είναι μονόδρομος, τόσο οικονομικά όσο και κυρίως ηθικά.

+1
thumb

Δυστυχως ομως πολλοι δεν εχουν τη δυνατοτητα ουτε να πουλησουν το αυτοκινητο, ουτε να το ακινητοποιησουν...

Σε λιγο θα βλεπουμε στο δρομο αντρογυνα στο παπακι πανω με τα 3-χρονα κατω απ'τις μασχαλες !!
Σμαρτακια με αυτοσχεδιες αντικριστες θεσεις πισω...

Nino
12-06-11, 19:14
θα ψηφισουν το μεσοπροθεσμο (ποσοι θα ψοφησουν ποιος νοιαζεται) θα χωσουν φορους "εισφορες" ,περικοπες που θα τιναξουν σε ακομα μεγαλυτερα υψη την ανεργια,αλλα αυτοι εχουν βαλει εισφορα3% υπερ της ανεργιας.. εκτακτες εισφορες σε ολους και φυσικα αυξηση των τελων που ετσι οπως παει ενα 34αρι τα τελη του θα ειναι οση η αξια του...
αλλα ποιος νοιαζεται το σχεδιο ειναι καθορισμενο, αυτοι θα κλεισουν τη βουλη για καλοκαιρι θα παρουν και το αναλογο μισθο κλεισιματος (και μετα στο ανοιγμα αλλο μισθο),θα παρουν το πληρωμενο αυτοκινητο απο το κρατος και το σεπτεμβρη ποιος θα τα θυμαται ολα αυτα!
Η σωτηρια της χωρας πανω απο ολα,με οποιο κοστος, οποια θυσια , οποια απωλεια αφου ετσι και αλλιως μια πιθαμη απο τον κ@λο τους ειναι, για αυτο και δεν τους νοιαζει που μπαινει...
Εμεις ομως ποτε πραγματικα θα ξυπνησουμε...

nikos-Mpacket
12-06-11, 21:34
Δεν πιέσθηκαν ποτέ και δεν θα πιεσθούν γιατί δεν τους ενδιαφέρει.

Γιατί αν δεν τα εισπράξουν απο τα τέλη θα βρούν τρόπο επιβαρύνοντας κάποιο άλλο αγαθό.

Μην ξεχνάμε ότι τα νέα μέτρα έρχονται ακριβώς επειδή δεν πιάσαμε τους περσινούς φόρους. Θυμόσαστε τι γινόταν στις εφορίες ;;;;

Κύριοι δεν υπάρχει σωτηρία τα λεφτα θα μας τα πάρουν ότι και αν κάνουμε.
:thumbsdown:

Ναι κυριε Αντωνη αλλα με ολο τον σεβασμο το να καθισουμε και να περιμενουμε το τι θα μας κανουν δεν ειναι λυση,κατι πρεπει να κανουμε να τους δειξουμε οτι κουμαντο στο πως θα φαμε τα λεφτα μας κανουμε εμεις,τουλαχιστον οσο μπορουμε.


Aντώνη δίκιο έχεις, από αλλού θα τα πάρουν αλλά από εμένα και από άλλους (απ΄ότι διαβάζω) δεν βλέπουν φράγκο για το σήμα!!!!
Παράδοση πινακίδων και τέρμα!!
Ξέρουμε και εμείς να τα φάμε τα λεφτά μας!

:thumbsup:


Για αυτοκίνητο 2 λίτρων όπως όλα δείχνουν θα υπάρξει αύξηση 10% και έκτακτη εισφορά 150 ευρώ, συνολικά θα πληρώσουμε λοιπόν 810 ευρώ.
.................................................. .................................................. ....
Ακόμα και λεφτά να του περισσεύουν κάποιου, είναι τόσο μεγάλη η κοροϊδία του κράτους που οφείλει να μην πληρώσει το υπέρογκο αυτό ποσό, εκτός κι αν δεν έχει άλλο μέσο μετακίνησης.

Για'μένα, η παράδοση των πινακίδων είναι μονόδρομος, τόσο οικονομικά όσο και κυρίως ηθικά.

Ανω των 2 λιτρων ειπαν οτι θα μπει η εκτακτη εισφορα αλλα ποιος μπορει να ειναι σιγουρος.
Οσο για το Ηθικο κομματι ειμαι απολυτα συμφωνος μαζι σου,εστω και αν καποιος τις καταθεση για 1-2 ή3 μηνες.


.................................................. ....................
Εμεις ομως ποτε πραγματικα θα ξυπνησουμε...

Για ολα τα παραπανω εκανα την προταση να καταθεσουμε τις πινακιδες μας τον Νοεμβριο που θα μας στειλουν τα ειδοποιητηρια για τα τελη του 2012,οσοι θελουμε και οσοι μπορουμε αν υπαρχει 2ο οχηματος στην οικογενεια .

Αν καποιος εχει καλυτερη προταση για αντιδραση σε αυτο το κομματι ας μας την πει,μπορει να ριξει μια ιδεα που δεν εχει σκεφτει κανενας μεχρι τωρα.

Το θεμα ειναι να δρασουμε και να μην μενουμε απλα να περιμενουμε τι ποσο θα μας στειλουν να πληρωσουμε επειδη ετσι κ@υλωσε στον καθε υπουργο.

Samaro
12-06-11, 21:43
Μήπως ήρθε η ώρα, να κάνουμε μετατροπή στον κινητήρα βάζοντας μικρότερο ;;
Ξέρει κανείς να μας πεί αν γίνεται και πώς ;;

HULK
12-06-11, 22:01
Καλα αυτο το 150αρι εαν ισχυσει σαν εκτακτη εισφορα στα διλιτρα ειναι η απολυτη ταφοπλακα μετα φυγαμε για σμαρτ.

katsaraios
12-06-11, 22:09
και προπερσι το ειχανε το εκτακτο χαρατσι...
τωρα μαλλον σφιξανε πολυ οι κ@@οι

billakos
13-06-11, 00:12
Μήπως ήρθε η ώρα, να κάνουμε μετατροπή στον κινητήρα βάζοντας μικρότερο ;;
Ξέρει κανείς να μας πεί αν γίνεται και πώς ;;


φιλε μου αυτο δεν γινεται.. γτ οταν η αδεια σου γραφει τα ταδε κυβικα δεν μπορεις να κατεβεις απο αυτα. μονο να ανεβεις. ειχα ρωτησει και εγω παλιοτερα. τωρα αν αλλαξε κατι που δεν πιστευω θα μας το πουν οι γνωστες.thumb

panos90
13-06-11, 00:14
γιατι ρε παιδια.. αφου τα 318 1800 κυβικα δεν ειναι??

ε??? καταπληκτικε κυριε αστυνομικε? :hystericalbs1:

giannis_compact
13-06-11, 00:30
γιατι ρε παιδια.. αφου τα 318 1800 κυβικα δεν ειναι??

ε??? καταπληκτικε κυριε αστυνομικε? :hystericalbs1:

Εσένα Πάνο το 318 είναι 1800??
Ή μήπως το 523 F10 είναι 2300??:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

m-power_01
13-06-11, 00:41
Εσένα Πάνο το 318 είναι 1800??
Ή μήπως το 523 F10 είναι 2300??:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

στο compact Γιαννη το 318 είχε φορέσει Ν42 Β18

giannis_compact
13-06-11, 00:53
στο compact Γιαννη το 318 είχε φορέσει Ν42 Β18

Σπύρο αυτό ισχύει μόνο στα ελληνικά τα οποία πίσω έγραφαν 1.8ti δεν έγραφαν κάν 318ti!Τα γερμανικά με τον Ν42Β18 ονομαζόταν όλα 316ti!:original:Στην Ελλάδα τα πρώτα ήταν 1.8ti μέχρι τέλος του 2001 όπου ήρθαν τα πρώτα 316ti με Ν40Β16!Tα 318ti ήταν Ν42Β20!:original:

m-power_01
13-06-11, 01:39
Σπύρο αυτό ισχύει μόνο στα ελληνικά τα οποία πίσω έγραφαν 1.8ti δεν έγραφαν κάν 318ti!Τα γερμανικά με τον Ν42Β18 ονομαζόταν όλα 316ti!:original:Στην Ελλάδα τα πρώτα ήταν 1.8ti μέχρι τέλος του 2001 όπου ήρθαν τα πρώτα 316ti με Ν40Β16!Tα 318ti ήταν Ν42Β20!:original:

ομολογώ οτι για τα κοψοκώλικα δεν γνώριζα τόση λεπτομέρεια .:worthy:

fanisk
13-06-11, 01:53
ομολογώ οτι για τα κοψοκώλικα δεν γνώριζα τόση λεπτομέρεια .:worthy:

Ασχετε :tease:

giannis_compact
13-06-11, 03:03
ομολογώ οτι για τα κοψοκώλικα δεν γνώριζα τόση λεπτομέρεια .:worthy:

Δεν τα χωνεύεις τα κόμπακτ ε?:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

m-power_01
13-06-11, 03:10
Δεν τα χωνεύεις τα κόμπακτ ε?:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Για σένα πήγαινε ...άλλος τσίμπησε πρωτος...:th_Laie_67-1:

giannis_compact
13-06-11, 03:19
Για σένα πήγαινε ...άλλος τσίμπησε πρωτος...:th_Laie_67-1:

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

fanisk
13-06-11, 03:46
:hystericalbs1::th_Laie_67-1:

liakos
24-06-11, 20:25
Ακριβώς τα ποσοστά και τις τιμές δεν τις γνωρίζω αλλά άκουσα το εξής παράδειγμα μόλις τώρα:

Αυτοκίνητο 2000 κυβικών 440 ευρώ έκτακτη εισφορά και 660 (αυξημένα κατά 10%) τέλη ταξινόμησης

Σύνολο: 1100 ευρώ:ranting2::ranting2:

bill_m3
24-06-11, 20:36
Ακριβώς τα ποσοστά και τις τιμές δεν τις γνωρίζω αλλά άκουσα το εξής παράδειγμα μόλις τώρα:

Αυτοκίνητο 2000 κυβικών 440 ευρώ έκτακτη εισφορά και 660 (αυξημένα κατά 10%) τέλη ταξινόμησης

Σύνολο: 1100 ευρώ:ranting2::ranting2:

εεεεεεεεεεεεεεεε???????????????

Για τα 2λιτρα????

Μήπως κάνεις λάθος ?? Θα πάει κλιμακωτά από 2λιτρα και πάνω, αν τόσα τα 2λίτρα, τα μ3 πόσο?? Κανένα 3000λαρο?? Καλά είναι, να τα αφήσω ???

Όχι πως δεν τους έχω ικανούς....

liakos
24-06-11, 20:41
εεεεεεεεεεεεεεεε???????????????

Για τα 2λιτρα????

Μήπως κάνεις λάθος ?? Θα πάει κλιμακωτά από 2λιτρα και πάνω, αν τόσα τα 2λίτρα, τα μ3 πόσο?? Κανένα 3000λαρο?? Καλά είναι, να τα αφήσω ???

Όχι πως δεν τους έχω ικανούς....

Βασίλη μόλις τώρα το άκουσα στην τηλεόραση!!
Και εμένα μου πέσανε τα μαλλιά!!:shok::shok:
Είδωμεν:whistle:

S8N
24-06-11, 20:55
Προσεχώς στο BMW Fans:

DIY: Μετατροπή Ε60 520i LCI σε E60 518i LCI TFSI.

Monsta
24-06-11, 21:00
Προσεχώς στο BMW Fans:

DIY: Μετατροπή Ε60 520i LCI σε E60 518i LCI TFSI.

:hystericalbs1:

Δε πας μια και καλή στο 1.4 TSI για παν ενδεχόμενο?? :whistle:

Moufas E46
24-06-11, 21:12
Ακριβώς τα ποσοστά και τις τιμές δεν τις γνωρίζω αλλά άκουσα το εξής παράδειγμα μόλις τώρα:

Αυτοκίνητο 2000 κυβικών 440 ευρώ έκτακτη εισφορά και 660 (αυξημένα κατά 10%) τέλη ταξινόμησης

Σύνολο: 1100 ευρώ:ranting2::ranting2:

σιγουρα κανεις πλακα τωρα φιλε μου. :ranting2:

gyiama
24-06-11, 21:13
και ερχομαι εγω και ρωταω τωρα.δεν τουσ δινω φραγκο(ακου 1100 το 2λιτρο)και κυκλοφορω ετσι.τι γινεται????

Andreas_E92
24-06-11, 21:13
Της μαμάς σας το... σφουγγαρόπανο! Όχι μόνο 1100 ευρώ για τα δίλιτρα, αλλά και πλαφόν στην επιστροφή από την εφορία στα 300 ευρώ με αναδρομική ισχύ και για φέτος. Εγώ δλδ που είχα επιστροφή 1500 ευρώ (μαμήθηκα να μαζεύω αποδείξεις!) θα πρέπει να επιστρέψω τα 1200!!!
Μόνο μια μετανάστευση μας σώζει.

Andreas_E92
24-06-11, 21:17
Και η σχετική είδηση.

https://news247.gr/oikonomia/analytika_o_efarmostikos_nomos.1125529.html

nfot
24-06-11, 21:25
https://i5.photobucket.com/albums/y200/nfot/Leon/Various/Ektakth.jpg

Βοηθεια μας...

Monsta
24-06-11, 21:25
και ερχομαι εγω και ρωταω τωρα.δεν τουσ δινω φραγκο(ακου 1100 το 2λιτρο)και κυκλοφορω ετσι.τι γινεται????


Τα χουμε πει Γιώργο 1000δες φορές. Αν ΔΕ καταθέσεις πινακίδες μέχρι τις 31/12, θα πληρώσεις πρόστιμο άλλο τόσο, δλδ 2.200 (αν είναι πράγματι 1.100 για τα 2.0L). Και όχι δε τη γλυτώνεις με κανένα τρόπο.

liakos
24-06-11, 21:27
Εγώ δλδ που είχα επιστροφή 1500 ευρώ (μαμήθηκα να μαζεύω αποδείξεις!) θα πρέπει να επιστρέψω τα 1200!!!

Μόλις τώρα ο Βενιζέλος αναφέρει στον Χατζηνικολάου ότι άμα υπάρχει τέτοιο θέμα θα ακυρωθεί, δηλαδή με βάση αυτά που ακούω δεν θα χρειαστεί να τα επιστρέψεις

σιγουρα κανεις πλακα τωρα φιλε μου. :ranting2:

Παιδιά αυτά που λέω είναι αυτά που άκουσα στο MEGA συγκεκριμένα. Ψάχνοντας βρήκα σε ένα site (Newsit) και κατέβασα τον εκτελεστικό νόμο και εντόπισα τα εξής

Για επιβατικά αυτοκίνητα άνω των χιλίων εννιακοσίων είκοσι εννέα (1.929) κυβικών εκατοστών, η έκτακτη εισφορά ισούται με το γινόμενο του ποσού της ετήσιας αντικειμενικής δαπάνης επί συ¬ντελεστή πέντε τοις εκατό (5%).
Από την επιβολή της έκτακτης εισφοράς εξαιρούνται τα επιβατικά αυτοκίνητα ιδιωτικής χρήσης με παλαιότητα άνω των δέκα (10) ετών από το έτος πρώτης κυκλοφορίας τους στην Ελλάδα, καθώς και τα επιβατικά αυτοκίνητα ιδιωτικής χρήσης αναπήρων, τα οποία απαλλάσσονται από τα τέλη κυκλοφορίας.


Πηγή: Εκτελεστικός νόμος (https://www.newsit.gr/flash/ektelestikos)

Update: Με προλάβατε

stefm5
24-06-11, 21:45
- επιβάλλεται ειδικός ετήσιος φόρος πολυτελείας που υπολογίζεται με συντελεστή 5% επί της αντικειμενικής δαπάνης διαβίωσης για ΙΧ κυβισμού άνω των 1.929 εκατοστών, για πισίνες, για αεροσκάφη και ελικόπτερα και σκάφη αναψυχής μήκους άνω των 6 μέτρων

β) Η ετήσια αντικειμενική δαπάνη επιβατικού αυτοκινήτου ιδιωτικής χρήσης, ορίζεται ως εξής: αα) για τα αυτοκίνητα μέχρι χίλια διακόσια (1.200) κυβικά εκατοστά σε τέσσερις χιλιάδες (4.000) ευρώ, ββ) για αυτοκίνητα μεγαλύτερα των χιλίων διακοσίων (1.200) κυβικών εκατοστών προστίθενται εξακόσια (600) ευρώ ανά εκατό (100) κυβικά εκατοστά μέχρι τα δύο χιλιάδες (2.000) κυβικά εκατοστά, γγ) για αυτοκίνητα μεγαλύτερα των δύο χιλιάδων (2.000) κυβικών εκατοστών προστίθενται εννιακόσια (900) ευρώ ανά εκατό (100) κυβικά εκατοστά και μέχρι τρεις χιλιάδες (3.000) κυβικά εκατοστά και δδ) για αυτοκίνητα μεγαλύτερα από τρεις χιλιάδες (3.000) κυβικά εκατοστά προστίθενται χίλια διακόσια (1.200) ευρώ ανά εκατό (100) κυβικά εκατοστά.


Πηγή:www.capital.gr

δεν ξέρω αν πρέπει να κλάψω ή να γελάσω

nfot
24-06-11, 21:52
Αρα για τα τριλιτρα εχουμε τεκμηριο 17.800 ευρω, που σημαινει φορο πολυτελειας 890 ευρω...

Πωληται 135 κτλ κτλ κτλ.

panos90
24-06-11, 21:55
1.800αρηδες πουληστε οσο προλαβενετε thumb

1.600αρηδες αρχιστε να κρατατε μια πισινη . .

E60_Arkadia
24-06-11, 21:57
Δεν μου εκοψε να παρω Ε200 κομπρεσσορ...Καλα οι τυποι ειναι εντελως ελλεινοι,αν ειναι τοσο πολλα τα τελη τους,δυστυχως το πουλαω οχι γτ δεν εχω να πληρωσω αλλα γτ δεν ανεχομαι να με πιανουν κοροιδο επειδη με βλεπουν σαν παμπλουτο επειδη εχω ενα αυτοκινητο.Οσα κυβικα και να ειναι δεν παυει να ειναι ενα αυτοκινητο και τπτ αλλο.Κραταω το Ε28 που δεν ζηταει πολλα.Μπραβο τους αντι να προοδευουμε παμε ολο και πιο πισω...:ranting2:

stefm5
24-06-11, 22:03
ειλικρινά από βδομάδα πάω να το ψάξω για δήλωση αλλαγής κινητήρα γιατί για πωλητήριο δε νομίζω πως υπάρχουν αγοραστές πλέον..
σήμερα πληροφορήθηκα ότι είμαι πολύ πλούσιος τελικά

έχω αηδιάσει

Andreas_E92
24-06-11, 22:04
Δεν μου εκοψε να παρω Ε200 κομπρεσσορ...Καλα οι τυποι ειναι εντελως ελλεινοι,αν ειναι τοσο πολλα τα τελη τους,δυστυχως το πουλαω οχι γτ δεν εχω να πληρωσω αλλα γτ δεν ανεχομαι να με πιανουν κοροιδο επειδη με βλεπουν σαν παμπλουτο επειδη εχω ενα αυτοκινητο.Οσα κυβικα και να ειναι δεν παυει να ειναι ενα αυτοκινητο και τπτ αλλο.Κραταω το Ε28 που δεν ζηταει πολλα.Μπραβο τους αντι να προοδευουμε παμε ολο και πιο πισω...:ranting2:

Εσύ το πουλάς... Θα βρεθεί νομίζεις κανένας να το αγοράσει όμως?

Z4 DCT
24-06-11, 22:05
- επιβάλλεται ειδικός ετήσιος φόρος πολυτελείας που υπολογίζεται με συντελεστή 5% επί της αντικειμενικής δαπάνης διαβίωσης για ΙΧ κυβισμού άνω των 1.929 εκατοστών, για πισίνες, για αεροσκάφη και ελικόπτερα και σκάφη αναψυχής μήκους άνω των 6 μέτρων

β) Η ετήσια αντικειμενική δαπάνη επιβατικού αυτοκινήτου ιδιωτικής χρήσης, ορίζεται ως εξής: αα) για τα αυτοκίνητα μέχρι χίλια διακόσια (1.200) κυβικά εκατοστά σε τέσσερις χιλιάδες (4.000) ευρώ, ββ) για αυτοκίνητα μεγαλύτερα των χιλίων διακοσίων (1.200) κυβικών εκατοστών προστίθενται εξακόσια (600) ευρώ ανά εκατό (100) κυβικά εκατοστά μέχρι τα δύο χιλιάδες (2.000) κυβικά εκατοστά, γγ) για αυτοκίνητα μεγαλύτερα των δύο χιλιάδων (2.000) κυβικών εκατοστών προστίθενται εννιακόσια (900) ευρώ ανά εκατό (100) κυβικά εκατοστά και μέχρι τρεις χιλιάδες (3.000) κυβικά εκατοστά και δδ) για αυτοκίνητα μεγαλύτερα από τρεις χιλιάδες (3.000) κυβικά εκατοστά προστίθενται χίλια διακόσια (1.200) ευρώ ανά εκατό (100) κυβικά εκατοστά.


Πηγή:www.capital.gr

δεν ξέρω αν πρέπει να κλάψω ή να γελάσω


Δηλαδη για να καταλαβω...

iq--------------4000 τεκμηριο

Ε87------------6400 τεκμηριο

Ε89------------18900 τεκμηριο:shok:------------945 εκτακτη εισφορα:shok:

EVERGET
24-06-11, 22:08
- επιβάλλεται ειδικός ετήσιος φόρος πολυτελείας που υπολογίζεται με συντελεστή 5% επί της αντικειμενικής δαπάνης διαβίωσης για ΙΧ κυβισμού άνω των 1.929 εκατοστών, για πισίνες, για αεροσκάφη και ελικόπτερα και σκάφη αναψυχής μήκους άνω των 6 μέτρων

β) Η ετήσια αντικειμενική δαπάνη επιβατικού αυτοκινήτου ιδιωτικής χρήσης, ορίζεται ως εξής: αα) για τα αυτοκίνητα μέχρι χίλια διακόσια (1.200) κυβικά εκατοστά σε τέσσερις χιλιάδες (4.000) ευρώ, ββ) για αυτοκίνητα μεγαλύτερα των χιλίων διακοσίων (1.200) κυβικών εκατοστών προστίθενται εξακόσια (600) ευρώ ανά εκατό (100) κυβικά εκατοστά μέχρι τα δύο χιλιάδες (2.000) κυβικά εκατοστά, γγ) για αυτοκίνητα μεγαλύτερα των δύο χιλιάδων (2.000) κυβικών εκατοστών προστίθενται εννιακόσια (900) ευρώ ανά εκατό (100) κυβικά εκατοστά και μέχρι τρεις χιλιάδες (3.000) κυβικά εκατοστά και δδ) για αυτοκίνητα μεγαλύτερα από τρεις χιλιάδες (3.000) κυβικά εκατοστά προστίθενται χίλια διακόσια (1.200) ευρώ ανά εκατό (100) κυβικά εκατοστά.


Πηγή:www.capital.gr

δεν ξέρω αν πρέπει να κλάψω ή να γελάσω

Δηλαδή Μ3 Ε46 έχει τεκμήριο πλέον 20,200 (από 11,800 το 2010).

Άρα τέλη 1,100 ευρώ (+10% από πέρσυ) και έκτακτη εισφορά 1,010 (5% του τεκμηρίου)

Σύνολο 2,110 ευρώ!!!:thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown:

Εάν καταθέσουμε πινακίδες χρειάζεται κάποιο ποσό μετά για να τις πάρουμε πίσω???????

Z4 DCT
24-06-11, 22:09
Δηλαδή Μ3 Ε46 έχει τεκμήριο πλέον 20,200 (από 11,800 το 2010).

Άρα τέλη 1,100 ευρώ (+10% από πέρσυ) και έκτακτη εισφορά 1,010 (5% του τεκμηρίου)

Σύνολο 2,110 ευρώ!!!:thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown:

Εάν καταθέσουμε πινακίδες χρειάζεται κάποιο ποσό μετά για να τις πάρουμε πίσω???????
οχι τιποτα

Andreas_E92
24-06-11, 22:15
Δηλαδή Μ3 Ε46 έχει τεκμήριο πλέον 20,200 (από 11,800 το 2010).

Άρα τέλη 1,100 ευρώ (+10% από πέρσυ) και έκτακτη εισφορά 1,010 (5% του τεκμηρίου)

Σύνολο 2,110 ευρώ!!!:thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown:

Εάν καταθέσουμε πινακίδες χρειάζεται κάποιο ποσό μετά για να τις πάρουμε πίσω???????

Τα 2110!

Monsta
24-06-11, 22:35
Η τελευταία μας επιλογή, ή μάλλον η τελευταία μας κραυγή πριν τη σφαγή, είναι η ΜΑΖΙΚΗ κατάθεση πινακίδων με τρεις (3) εναλλακτικούς τρόπους.


α. Εκείνοι που έχουν κι άλλο αυτοκίνητο να βολευτούν, να τις καταθέσουν ΑΜΕΣΑ ώστε να ωφεληθούν από την μειωμένη έκτακτη εισφορά που θα ισχύει για το τρέχον (2011) έτος.

β. Τη κατάθεσή τους 1-2 μήνες πριν το τέλος του χρόνου ως προειδοποίηση ότι αρνούμαστε να πληρώσουμε το +10% του 2012.

γ. Τη κατάθεσή τους στις 31/12. Υπόψη ότι εκείνοι που θα καταθέσουν στις 31/12, θα πρέπει να είναι προετοιμασμένοι να πληρώσουν ολόκληρη την ΕΚΤΑΚΤΗ ΕΙΣΦΟΡΑ που όπως είπα και πιο πάνω θα ισχύει για όσο καιρό το αυτοκίνητο είναι στη κατοχή του ιδιοκτήτη ή έχει πινακίδες μέσα στο 2011.


Προσωπικά θα ακολουθήσω το 'α'. Αποφάσισα να καταθέσω πινακίδες στο Μ3 μέσα στις επόμενες μέρες. Μαζεύω όλα τα δικαιολογητικά, παίρνω τις πινακίδες μου και πάω εφορία. Λυπάμαι ειλικρινά, αλλά δεν υπάρχει καμία περίπτωση να πληρώσω τέτοιο παράλογο χαράτσι, τη στιγμή που το ίδιο το Κράτος δεν είναι σωστό απέναντί μου. Αν δε το κάνω, θα είναι σα να αποδέχομαι αυτή τη διεστραμμένη πολιτική όλων εκείνων που μας καταληστεύουν καθημερινά και να τους λέω και 'ευχαριστώ πολύ......του χρόνου βάλτε μου κι άλλα'.

Monsta
24-06-11, 22:38
Τα 2110!

Εάν και εφόσον θελήσει να τις πάρει πίσω μέσα στο 2012. Ειδάλλως αν παραμείνουν στην εφορία όλο το χρόνο δε πληρώνει τίποτα και πάει πλέον για το 2013.

Nino
24-06-11, 22:38
Δεν ξερω τι απο ολα αυτα θα ισχυσει (αν ψηφιστει το μεσοπροθεσμο, if not!!!), το κολπακι ειναι γνωστο, διαρρεουν μια εξωφρενικη φοροεισπρακτικη πολιτικη, μουρλενεται ο κοσμος ,βριζει φωναζει μεχρι εκει και μετα τα παιρνουμε πισω και βαζουμε ακριβως τα ιδια στο ημισυ και το μη χειρον βελτιστον.
Αν παντως εστω και κατα το ημισυ ισχυσει,πλεον νομιζω οτι ειναι πασιφανες οτι ο στοχος ειναι η ιδιοκτησια.
Θελουν να αποσυρουν τα αυτοκινητα απο τη κυκλοφορια γιατι μη μου πει κανεις οτι προπερυσι που τους γυρισε μπουμεραγκ ( με μαζικες καταθεσεις πινακιδων) και δεν εισεπραξαν ουτε τα μισα απο οτι υπολογιζαν δεν τους εγινε μαθημα.
Σκιτζηδες πολιτικοι που κρατανε τις τυχες των παιδιων μας στα χερια τους.

Samaro
24-06-11, 22:41
Ηταν η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι !!

Προβλέπω, να δημιουργούνται από τώρα ουρές για κατάθεση πινακίδων.! Να πωλούνται ακίνητα ! Και το κυριότερο να χάνονται αξιοπρέπειες !!!

Είτε το δεχόμαστε , είτε όχι, δυστυχώς έχουμε ήδη πτωχεύσει. . :crying:

Lambros46
24-06-11, 22:42
2110/12=175,8 ευρώ το μήνα μόνο και μόνο για τέλη...έλεος..πόσο παράλογο..Με τόσα λεφτά,βάζεις μία δόση και παίρνεις ένα aygo και σου μένουν και τα ρέστα από τις ασφάλειες!!

Nino
24-06-11, 22:43
Η τελευταία μας επιλογή, ή μάλλον η τελευταία μας κραυγή πριν τη σφαγή, είναι η ΜΑΖΙΚΗ κατάθεση πινακίδων με τρεις (3) εναλλακτικούς τρόπους.


α. Εκείνοι που έχουν κι άλλο αυτοκίνητο να βολευτούν, να τις καταθέσουν ΑΜΕΣΑ ώστε να ωφεληθούν από την μειωμένη έκτακτη εισφορά που θα ισχύει για το τρέχον (2011) έτος.

β. Τη κατάθεσή τους 1-2 μήνες πριν το τέλος του χρόνου ως προειδοποίηση ότι αρνούμαστε να πληρώσουμε το +10% του 2012.

γ. Τη κατάθεσή τους στις 31/12. Υπόψη ότι εκείνοι που θα καταθέσουν στις 31/12, θα πρέπει να είναι προετοιμασμένοι να πληρώσουν ολόκληρη την ΕΚΤΑΚΤΗ ΕΙΣΦΟΡΑ που όπως είπα και πιο πάνω θα ισχύει για όσο καιρό το αυτοκίνητο είναι στη κατοχή του ιδιοκτήτη ή έχει πινακίδες μέσα στο 2011.


Προσωπικά θα ακολουθήσω το 'α'. Αποφάσισα να καταθέσω πινακίδες στο Μ3 μέσα στις επόμενες μέρες. Μαζεύω όλα τα δικαιολογητικά, παίρνω τις πινακίδες μου και πάω εφορία. Λυπάμαι ειλικρινά, αλλά δεν υπάρχει καμία περίπτωση να πληρώσω τέτοιο παράλογο χαράτσι, τη στιγμή που το ίδιο το Κράτος δεν είναι σωστό απέναντί μου. Αν δε το κάνω, θα είναι σα να αποδέχομαι αυτή τη διεστραμμένη πολιτική όλων εκείνων που μας καταληστεύουν καθημερινά και να τους λέω και 'ευχαριστώ πολύ......του χρόνου βάλτε μου κι άλλα'.


και ερωτω?
αν υπαρξει μια μαζικη αμφισβητηση και δεν πληρωσει ο κοσμος τι θα κανουν?
Νεο "κινημα" δεν πληρωνω παραλογα και παρανομα τελη κυκλοφοριας και τις εκτακτες εισφορες τους
Τι θα κανουν?

Samaro
24-06-11, 22:47
Εάν και εφόσον θελήσει να τις πάρει πίσω μέσα στο 2012. Ειδάλλως αν παραμείνουν στην εφορία όλο το χρόνο δε πληρώνει τίποτα και πάει πλέον για το 2013.

Και αν πάει το 2013 να τις πάρει ,σίγουρα δεν θα πληρώσει και τα τέλη του 2012 ;;;

Monsta
24-06-11, 22:48
και ερωτω?
αν υπαρξει μια μαζικη αμφισβητηση και δεν πληρωσει ο κοσμος τι θα κανουν?
Νεο "κινημα" δεν πληρωνω παραλογα και παρανομα τελη κυκλοφοριας και τις εκτακτες εισφορες τους
Τι θα κανουν?


Γιάννη μου αυτό είναι δικό τους πρόβλημα. Το δικό μου αυτή τη στιγμή είναι να αποφύγω τη πληρωμή αυτής της παράλογης ΕΚΤΑΚΤΗΣ ΕΙΣΦΟΡΑΣ και θα το κάνω άμεσα διότι έχω ήδη καθυστερήσει.

Monsta
24-06-11, 22:50
Και αν πάει το 2013 να τις πάρει ,σίγουρα δεν θα πληρώσει και τα τέλη του 2012 ;;;

Γιες σερ. Σίγουρα. Αρκεί να τις έχει καταθέσει μέχρι 31/12/2011 και όχι 1/1/2012.

Nino
24-06-11, 22:51
Γιάννη μου αυτό είναι δικό τους πρόβλημα. Το δικό μου αυτή τη στιγμή είναι να αποφύγω τη πληρωμή αυτής της παράλογης ΕΚΤΑΚΤΗΣ ΕΙΣΦΟΡΑΣ και θα το κάνω άμεσα διότι έχω ήδη καθυστερήσει.

τοτε γιατι το δικο μας προβλημα δεν το κανουμε δικο τους...
να μη πληρωσουμε σαλιο νομιζει κανεις οτι θα μας κανουν κατι? ξερουν πολυ καλα οτι το ελατηριο το εχουν φτασει στο τερμα του, μια ψιλη και τους εσκασε στα μουτρα...

Samaro
24-06-11, 22:53
Γιάννη μου αυτό είναι δικό τους πρόβλημα. Το δικό μου αυτή τη στιγμή είναι να αποφύγω τη πληρωμή αυτής της παράλογης ΕΚΤΑΚΤΗΣ ΕΙΣΦΟΡΑΣ και θα το κάνω άμεσα διότι έχω ήδη καθυστερήσει.

Περίμενε βρε Κώστα πρώτα να ψηφιστεί !!

Nino
24-06-11, 23:01
βρε εσεις αυτοι μας θεωρουν ραγιαδες...

Monsta
24-06-11, 23:03
τοτε γιατι το δικο μας προβλημα δεν το κανουμε δικο τους...
να μη πληρωσουμε σαλιο νομιζει κανεις οτι θα μας κανουν κατι? ξερουν πολυ καλα οτι το ελατηριο το εχουν φτασει στο τερμα του, μια ψιλη και τους εσκασε στα μουτρα...


Μερικοί φώναζαν από πρόπερσι για κατάθεση στα μούτρα τους στις 31/12/2009 (πλήρωσα ο λακαμάς ο κ@υλωμένος 900 ευρώ για το Μ3 το 2010, από 530κάτι).

Μερικοί φώναξαν πέρυσι για κατάθεση στα μούτρα τους στις 31/12/2010 (πλήρωσα ο λακαμάς ο κ@υλωμένος 1.000 ευρώ για το Μ3 το 2011).


Μερικοί δυστυχώς ΔΕΝ άκουσαν...(ανάμεσά τους και εγώ).


Τώρα μας λένε +10%, + τρελή ΕΚΤΑΚΤΗ ΕΙΣΦΟΡΑ, + τρελή αύξηση στο τεκμήριο διαβίωσης (αυτό θα δημιουργήσει επιπλέον προβλήματα σε πολύ κόσμο με Χ οχήματα, σπίτι κτλ κτλ....)


Και ακόμα συζητάμε τι πρέπει να κάνουμε???

optostyle
24-06-11, 23:04
https://www.facebook.com/pages/%CE%A6%CE%95%CE%A4%CE%9F%CE%A3-%CE%94%CE%95%CE%9D-%CE%A0%CE%9B%CE%97%CE%A1%CE%A9%CE%9D%CE%9F%CE%A5%C E%9C%CE%95-%CE%A4%CE%95%CE%9B%CE%97-%CE%9A%CE%A5%CE%9A%CE%9B%CE%9F%CE%A6%CE%9F%CE%A1%C E%99%CE%91%CE%A3-%CE%9A%CE%91%CE%99-%CE%A0%CE%91%CE%A1%CE%91%CE%94%CE%99%CE%94%CE%9F%C E%A5%CE%9C%CE%95-%CE%A0%CE%99%CE%9D%CE%91%CE%9A%CE%99%CE%94%CE%95%C E%A3-SOS/106268782770312

Οι αλλοι αγανακτησμενοι ............

PANOS-E60
24-06-11, 23:11
Δεν ξερω τι απο ολα αυτα θα ισχυσει (αν ψηφιστει το μεσοπροθεσμο, if not!!!), το κολπακι ειναι γνωστο, διαρρεουν μια εξωφρενικη φοροεισπρακτικη πολιτικη, μουρλενεται ο κοσμος ,βριζει φωναζει μεχρι εκει και μετα τα παιρνουμε πισω και βαζουμε ακριβως τα ιδια στο ημισυ και το μη χειρον βελτιστον.
Αν παντως εστω και κατα το ημισυ ισχυσει,πλεον νομιζω οτι ειναι πασιφανες οτι ο στοχος ειναι η ιδιοκτησια.
Θελουν να αποσυρουν τα αυτοκινητα απο τη κυκλοφορια γιατι μη μου πει κανεις οτι προπερυσι που τους γυρισε μπουμεραγκ ( με μαζικες καταθεσεις πινακιδων) και δεν εισεπραξαν ουτε τα μισα απο οτι υπολογιζαν δεν τους εγινε μαθημα.
Σκιτζηδες πολιτικοι που κρατανε τις τυχες των παιδιων μας στα χερια τους.


Περίμενε βρε Κώστα πρώτα να ψηφιστεί !!

Συμφωνώ με το Γιάννη και τον Αντώνη. Μάλλον κάποιο ποσοστό (πχ το 5%) θα αλλάξει πριν την ψήφισή του. Είναι εξωφρενικά μεγάλο το χαράτσι αυτό, δεν θα πετύχουν τίποτα απολύτως. Θα φάνε δεκάδες χιλιάδες πινακίδες στο κεφάλι και θα τρέχουν να κλαψουρίζουν στην τρόΙκα ότι οι υπήκοοι της μπανανίας δεν υπάκουσαν στις διαταγές ... Αντε να βρεθεί άλλο ισοδύναμο μέτρο μετά ...
Θεωρώ ελαφρώς προτιμότερο να κάνουν μιά προσεκτική αναπροσαρμογή στις αντικειμενικές των ακινήτων, προσεκτική όμως !!! Εκεί υπάρχει ένα μικρό περιθώριο γιά επιβολή εισπρακτικών μέτρων και η βάση είναι μεγαλύτερη από τα δίλιτρα και πάνω αυτοκίνητα. Οχι ότι συμφωνώ με τα εισπρακτικά, μην παρεξηγηθώ ...

Nino
24-06-11, 23:12
και ερωτω?
αν υπαρξει μια μαζικη αμφισβητηση και δεν πληρωσει ο κοσμος τι θα κανουν?
Νεο "κινημα" δεν πληρωνω παραλογα και παρανομα τελη κυκλοφοριας και τις εκτακτες εισφορες τους
Τι θα κανουν?


Πρεπει να αντιδρασουμε... ο παροπλισμος και η πωληση σε εξευτελιστικες τιμες δεν ειναι λυσεις, αυτο ισως θελουν.
Κατι αλλο..
ειστε να ξεκινησουμε απο τα απλα
να φτιαξουμε ενα γκρουπακι στο facebook να το διαδωσει ο καθενας στις επαφες του να δουμε τι απηχηση θα εχει?

m-power_01
24-06-11, 23:14
Να φορολογήσουν το τσιγάρο μπας και το κόψουμε! Επίσης και τις μπάμιες γιατί δεν μου αρέσουν!!!

Driver M
24-06-11, 23:14
Κύριοι, εμείς καλά τα λέμε εδώ, αλλά να είστε σίγουροι πως δεν ιδρώνει το αυτί τους.

Το θέμα είναι την Τρίτη-Τετάρτη που αναμένεται να ψηφιστεί το μνημόνιο, να ενώσουμε ΟΛΟΙ τις φωνές μας έξω από τη βουλή, αποφασισμένοι να μην αφήσουμε το έκτρωμα που υπονομεύει τις τύχες ολόκληρου του λαού να ψηφιστεί.

Είναι σίγουρο πως αν οι πολίτες κατέβουν μαζικά και συνειδητοποιημένοι πως ουσιαστικά από τα μέτρα αυτά κρίνεται η αξιοπρέπεια και το μέλλον τους, θα αλλάξουν πολλά.
Αλλά ακόμα κι αυτό να μην γίνει, ΔΕΝ πρέπει να πέσουμε αμαχητί, κλαίγοντας τη μοίρα μας στον καναπέ.

Χρέος και ιστορική ευθύνη όποιου θέλει να θεωρείται ευσυνείδητος πολίτης και πραγματικός Έλληνας, να προσπαθήσει με ό,τι μέσο διαθέτει να εμποδίσει την ψήφιση του εγκληματικού μεσοπρόθεσμου.

Monsta
24-06-11, 23:15
Πρεπει να αντιδρασουμε... ο παροπλισμος και η πωληση σε εξευτελιστικες τιμες δεν ειναι λυσεις, αυτο ισως θελουν.
Κατι αλλο..
ειστε να ξεκινησουμε απο τα απλα
να φτιαξουμε ενα γκρουπακι στο facebook να το διαδωσει ο καθενας στις επαφες του να δουμε τι απηχηση θα εχει?


Mα το ανέβασε ο παππούς ο χορευταράς. :original:

Nino
24-06-11, 23:20
Mα το ανέβασε ο παππούς ο χορευταράς. :original:

thumb

τωρα το ειδα και εγραψα σχολιο!

Samaro
24-06-11, 23:23
Μεγάλο ρόλο θα παίξει επίσης η μεγάλη συμμετοχή του κόσμου στην πλατεία Συντάγματος !!

Συντονισμός με τους αγανακτισμένους !!!

S8N
24-06-11, 23:25
Παντως η Ελλάδα είναι η μόνη χώρα όπου 1929 ισούται με 2000! Προτείνω νά θεσπίσουν και μπουρδελοσημο. Αυτό θα το πλήρωνα ευχαρίστως, τέτοιο μπουρδελο που είμαστε.

PANOS-E60
24-06-11, 23:29
Παντως η Ελλάδα είναι η μόνη χώρα όπου 1929 ισούται με 2000! Προτείνω νά θεσπίσουν και μπουρδελοσημο. Αυτό θα το πλήρωνα ευχαρίστως, τέτοιο μπουρδελο που είμαστε.

Μπερδεμα ρε Αρη ... πως θα φτιάξουν κλίμακα γιά τη χρέωση ? Με κυβικά εκατοστά. με μήκος, με πλάτος, με βάθος ...? Αντε επιτροπές, άντε εκτός έδρας, άντε πρόεδροι, πάρεδροι, γραμματείς, φαρισσαίοι ... και στο τέλος αποτέλεσμα θα τα ξαναχώσουν στα αυτοκίνητα ... Παλιά μου τέχνη κόσκινο :original:

optostyle
24-06-11, 23:30
Ειμαστε λιγοι ρε γμτ.....

S8N
24-06-11, 23:40
Συμφωνώ με το Γιάννη και τον Αντώνη. Μάλλον κάποιο ποσοστό (πχ το 5%) θα αλλάξει πριν την ψήφισή του. Είναι εξωφρενικά μεγάλο το χαράτσι αυτό, δεν θα πετύχουν τίποτα απολύτως. Θα φάνε δεκάδες χιλιάδες πινακίδες στο κεφάλι και θα τρέχουν να κλαψουρίζουν στην τρόΙκα ότι οι υπήκοοι της μπανανίας δεν υπάκουσαν στις διαταγές ... Αντε να βρεθεί άλλο ισοδύναμο μέτρο μετά ...
Θεωρώ ελαφρώς προτιμότερο να κάνουν μιά προσεκτική αναπροσαρμογή στις αντικειμενικές των ακινήτων, προσεκτική όμως !!! Εκεί υπάρχει ένα μικρό περιθώριο γιά επιβολή εισπρακτικών μέτρων και η βάση είναι μεγαλύτερη από τα δίλιτρα και πάνω αυτοκίνητα. Οχι ότι συμφωνώ με τα εισπρακτικά, μην παρεξηγηθώ ...

Πανο, όταν οι άνθρωποι θεσπίζουν τεκμήρια αυτοκίνητων τα οποία είναι μεγαλύτερα απο την εμπορικη αξία τους, η μόνη προσεκτική αναπροσαρμογή που μπορείς να αναμενεις όσον αφορά στις αντικειμενικές είναι στα πρότυπα εκείνης που έγινε στο Ψυχικό. Αυτή τη στιγμη οι τιμές πωλήσεις είναι πολύ κοντά και σε ορισμένες περιπτώσεις χαμηλότερα απο τις ισχύουσες αντικειμενικές.

Για τα τέλη υπάρχει και αλλη λύση: Βουλγαρικες πινακίδες. Μπορεί νά μην είναι ηθικό αλλά τουλαχιστον είναι νόμιμο. Σάμπως τα εξοντωτικα αυτα μέτρα έχουν ίχνος ηθικης πάνω τους;

nikos1400
24-06-11, 23:44
Δεν καταλάβαινω γιατι δε 'χτυπαμε' το κακο στη ριζα του...?

Τι θρασσος εχουνε οι προδοτες ?
Δε φοβουνται μη μαζευτει κανα μπουλουκι καλο και οι αστυνομικοι που ειναι
απ'εξω μαζι και μπουνε στη βουλη και τους διαλυσουνε ολους ???

giannis_compact
25-06-11, 01:22
Πάντως ο πατέρας μου που έχει δύο δίλιτρα αυτοκίνητα στην κατοχή του θα παραδώσει πινακίδες και για τα δύο!Στο ένα μόνιμα και στο άλλο για ένα μικρό χρονικό διάστημα επίτηδες για να δείξει ότι αυτό που γίνεται είναι μια ανοησία!Έως ότου πάρει πίσω τις πινακίδες από το Χ3 θα κυκλοφορεί με το Ναβάρα που έχουμε πιο πολύ για τα χωράφια...thumb

m-power_01
25-06-11, 01:46
Όλο τον εφαρμοστικό νόμο θα τον βρείτε εδω
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=8798

GiannisRob
25-06-11, 01:46
Να φορολογήσουν το τσιγάρο μπας και το κόψουμε! Επίσης και τις μπάμιες γιατί δεν μου αρέσουν!!!

Εγώ προτείνω να φορολογήσουν και τις κουκούλες αυτοκινήτων, τώρα που οι μισοί κάτοχοι 2λιτρων θα τα παροπλίσουν. Εγώ πάντως αισθάνομαι τυχερός. Την κουκούλα μου την αγόρασα πέρισυ (άλλο που τελικά θα χρησιμοποιηθεί από φέτος) :D

Sonic
25-06-11, 01:49
Έτσιιιι!!! Γιατί μαγκέψαμε όλοι και θέλαμε Μ3....!!
Πάμε να τα κάψουμε...μέσα στην βουλή χαχαχαχα

Z4 DCT
25-06-11, 09:14
Τυχερη η Βορεια Ελλαδαρα.....thumb

https://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=335667&cid=12

Διαβάστε τι λέει σχετική αγγελία που μπορεί ο καθένας να βρει στο Διαδίκτυο

«Εάν τα έξοδα του αυτοκινήτου σας (τέλη κυκλοφορίας, κ.τ.λ.) σας έχουν εξαναγκάσει να θέσετε το αυτοκίνητο προς πώληση ή να παραδώσετε τις πινακίδες του, έχουμε την πλέον οικονομικότερη λύση για να μην το αποχωριστείτε! Σας προτείνουμε να σας μετατρέψουμε το αυτοκίνητό σας με βουλγαρικές πινακίδες είναι άκρως νομιμότατο, δοκιμασμένο, δεν υπάρχει κίνδυνος κατάσχεσης από τις ελληνικές αρχές, διότι σας εξασφαλίζουμε βουλγαρική άδεια παραμονής, όπου σας δίνει επιπλέον δικαίωμα να αγοράσετε αυτοκίνητα από την Ε.Ε. Τα έξοδα είναι τα εξής:
1ος χρόνος
1001-2500 κ.εκ. = 1.000 ¤
2501-3150 κ.εκ. = 1.100 ¤
3151 κ άνω κ.εκ. = 1.200 ¤

2,3,4ος... χρόνος
1001-2500 κ.εκ.= 400 ¤
2501-3150 κ.εκ. = 500 ¤
3151 κ άνω κ.εκ. = 550 ¤


Στην τιμή συμπεριλαμβάνονται όλα τα απαιτούμενα έξοδα-χρεώσεις: (άδεια παραμονής, άδεια κυκλοφορίας, τέλη ταξινόμησης, τραπεζικά έξοδα, ασφάλεια τύπου αστική ευθύνη + πράσινη κάρτα, τακτικός μηχανικός έλεγχος ΚΤΕΟ, τέλη κυκλοφορίας, οικολογικός φόρος, συμβολαιογραφικά).

Δεν υπάρχει κίνδυνος απατεωνιάς, είναι δοκιμασμένο από Έλληνες πολίτες πελάτες μας ιδιοκτήτες πολυτελών αυτοκινήτων, δεν πληρώνετε προκαταβολικά, πληρώνετε πάντα στην ώρα διαδικασίας, όλα γίνονται με την παρουσία σας!».

optostyle
25-06-11, 09:21
Γιαννη τα νομοσχεδια ''express'' δεν θα αργησουν να ερθουν για τετοια προχειρα κολπακια

Samaro
25-06-11, 09:22
Μόλις τώρα, αυτό διάβαζα κι εγώ !!

Z4 DCT
25-06-11, 09:59
Ειναι τρομερος ο τροπος και η προχειροτητα που εφαρμοζουν προγραμματα που δεν καταφερνουν τιποτα.....

Το αμαξι μου θα το κλεισω στο γκαραζ...οχι για το υπερβαρο σημα κυκλοφοριας , αλλα για την εντελως τρελη πλεον φορολογιση ενος μεσου που πηρα για να κανω το κεφι μου....θα παραδωσω λοιπον πινακιδες και εγω και μαλιστα αν δω οτι τα τεκμηρια εχουν αναδρομικη ισχυ απο φετος, τοτε θα τις παραδωσω ΑΜΕΣΑ, ειναι απιστευτο να κανεις τοσο μεγαλη αυξηση τεκμηριων ταυτοχρονα σε οχηματα και ακινητα....σε πεταει ετσι με την μια εκτος τεκμηριων και σε φορολογει με αλλο 10% επι του υπερβαλοντος ποσου...μιλαμε για τρελα κολπα οι ανθρωποι.....

Δε θα σας κανω την χαρη ΜΟΥΛΟΙ να δωσω τιποτα απο αυτα που ελλιωσα να αγορασω, απλα θα παψω και εγω με οτι νομιμο τροπο εχω (καταθεση πινακιδων....) να σας δινω φορους, τελη, διοδια, τεκμηρια......
Απλα θα το ξεβαψω απο το detailing.....

Κωστα ετοιμασου για επισκεψη κατ οικον για να το κερωσεις...:whistle:

Z4 DCT
25-06-11, 10:06
Επειδη προσφατα κατεθεσα πινακιδες απο ενα q7 εχουμε τα εξης...

-ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ
-ΑΔΕΙΑ
-Ε9 (για να αποδειξουμε την υπαρξη παρκιν)
-Δηλωση καταθεσης πινακιδων (μας την δινουν στην εφορεια τις περιοχης μας που θα τις καταθεσουμε)

Η πινακιδα μενει στην εφορεια για εναν χρονο και μετα καταστρεφεται....

Αν δεν εχει πληρωσει καποιος για οποιονδηποτε λογο καποιο σημα κυκλοφοριας στην εφορεια θα το δουν αμεσα και θα ζητησουν εξοφληση....

Skyline_IS
25-06-11, 10:11
-Ε9 (για να αποδειξουμε την υπαρξη παρκιν)


Tο δεκεμβριο που παρεδωσα δεν μου ζητησαν Ε9 παρα μονο εγραψα σε μια υπευθυνη δηλωση οτι το αμαξι βρισκεται σε καποιο χωρο.Ουτε με ρωτησαν αν ειναι δικος μου ο χωρος η καποιου αλλου..


Και μια ερωτηση.Εχω παραδωσει πινακιδες στο παλιο αμαξι μου.Σε περιπτωση που θελω να το πουλησω θα πρεπει να ξαναπαρω τις πινακιδες,να πληρωσω τα εκαστοτε τελη και μετα να το κανω μεταβιβαση?Υπαρχει αλλη αναιμακτη λυση?

Z4 DCT
25-06-11, 10:18
Tο δεκεμβριο που παρεδωσα δεν μου ζητησαν Ε9 παρα μονο εγραψα σε μια υπευθυνη δηλωση οτι το αμαξι βρισκεται σε καποιο χωρο.Ουτε με ρωτησαν αν ειναι δικος μου ο χωρος η καποιου αλλου..


Και μια ερωτηση.Εχω παραδωσει πινακιδες στο παλιο αμαξι μου.Σε περιπτωση που θελω να το πουλησω θα πρεπει να ξαναπαρω τις πινακιδες,να πληρωσω τα εκαστοτε τελη και μετα να το κανω μεταβιβαση?Υπαρχει αλλη αναιμακτη λυση?

Εγω για να τις παραδωσω μου ζητησαν Ε9...:shok:

Για να παρεις πισω πινακιδες πρεπει να πληρωσεις το σημα της εκαστοτε χρονιας...αλλη λυση δε νομιζω να υπαρχει...και απο οσο ξερω δεν μπορεις να το μεταβιβασεις χωρις να εξοφλησεις το σημα...

micz
25-06-11, 10:22
Παιδιά και εγώ θα τις καταθέσω μέσα στον Ιούλιο να ξεμπερδεύω. Περιμένω απλά λίγο ακόμα να δω αν θα υπάρξουν κάποιες αλλαγές με την ψήφηση του εφαρμοστικού. Από εδώ και πέρα η μηχανή μου και το swift μου!

Monsta
25-06-11, 10:39
Ειναι τρομερος ο τροπος και η προχειροτητα που εφαρμοζουν προγραμματα που δεν καταφερνουν τιποτα.....

Το αμαξι μου θα το κλεισω στο γκαραζ...οχι για το υπερβαρο σημα κυκλοφοριας , αλλα για την εντελως τρελη πλεον φορολογιση ενος μεσου που πηρα για να κανω το κεφι μου....θα παραδωσω λοιπον πινακιδες και εγω και μαλιστα αν δω οτι τα τεκμηρια εχουν αναδρομικη ισχυ απο φετος, τοτε θα τις παραδωσω ΑΜΕΣΑ, ειναι απιστευτο να κανεις τοσο μεγαλη αυξηση τεκμηριων ταυτοχρονα σε οχηματα και ακινητα....σε πεταει ετσι με την μια εκτος τεκμηριων και σε φορολογει με αλλο 10% επι του υπερβαλοντος ποσου...μιλαμε για τρελα κολπα οι ανθρωποι.....

Δε θα σας κανω την χαρη ΜΟΥΛΟΙ να δωσω τιποτα απο αυτα που ελλιωσα να αγορασω, απλα θα παψω και εγω με οτι νομιμο τροπο εχω (καταθεση πινακιδων....) να σας δινω φορους, τελη, διοδια, τεκμηρια......
Απλα θα το ξεβαψω απο το detailing.....

Κωστα ετοιμασου για επισκεψη κατ οικον για να το κερωσεις...:whistle:



Έτσι ακριβώς Γιάννη. Δε πάει άλλο. Τρόποι υπάρχουν κι άλλοι να κυκλοφορήσουμε, λίγη καλή θέληση να υπάρχει μόνο.


Μετά τον ένα χρόνο που καταστρέφονται, ποια είναι η διαδικασία να βγάλεις καινούριες?

Thomelef
25-06-11, 10:48
κοίτα να δείς τρέλα που τρώει ο κόσμος ρε...
με 560 σήμα, τώρα θέλουν 1200 + 1000. χαχαχαχαχα!!!
έγινε τζακ!!!ξέρω τουλάχιστο 15 άτομα, συμπεριλαμβανομένου και εμένα, που ενώ κατάπιαν
το 1000άρι για το σήμα, πλέον δεν τρώνε άλλο παραμύθι...έχουμε και λέμε λοιπόν.
15Χ560=8400
υπολογίζουν λοιπόν να πάρουν με το νέο καθεστώς,
15Χ2500=37500
οπότε χοντρά χοντρά τι κάνουν, αποδηκνύουν για μια ακόμα φορά το πόσο σοφές είναι
οι παροιμίες. στην συγκεκριμένη περίπτωση μιλάμε για αυτήν που λέει... όποιος θέλει τα
πολά, χάνει και τα λίγα...
τες πα...εγώ το έχω πεί και παλαιότερα. να χρεωκοπήσουμε να υσηχάσουμε. μπορεί να περάσουμε
δύσκολα στην αρχή, αλλά και έτσι δουλειά δεν γίνεται...
ξεκινήσαμε να βγούμε απο την λούμπα με 300+ δις χρέη, και με την τελευταία δόση, θα φτάσουμε\στα 500+ δις χρέη...
βούλιαξε το καράβι κύριοι...

Z4 DCT
25-06-11, 10:48
Έτσι ακριβώς Γιάννη. Δε πάει άλλο. Τρόποι υπάρχουν κι άλλοι να κυκλοφορήσουμε, λίγη καλή θέληση να υπάρχει μόνο.


Μετά τον ένα χρόνο που καταστρέφονται, ποια είναι η διαδικασία να βγάλεις καινούριες?

Πας στο παραρτημα του Υπουργειου συγκυνωνιων της περιοχης σου και κανεις την διαδικασια (εχεις το χαρτι της παραδωσης πινακιδων, καλο ειναι να εχεις και μια φωτοτυπια τις αδειας πριν την παραδωσεις και υπαρχει μια διαδικασια) δεν την ξερω καλα, θα ρωτησω ακριβω....., η πας σε μια σχολη οδηγων και ξεμπερδευεις..thumb

Thomelef
25-06-11, 10:51
Πας στο παραρτημα του Υπουργειου συγκυνωνιων της περιοχης σου και κανεις την διαδικασια (εχεις το χαρτι της παραδωσης πινακιδων, καλο ειναι να εχεις και μια φωτοτυπια τις αδειας πριν την παραδωσεις και υπαρχει μια διαδικασια) δεν την ξερω καλα, θα ρωτησω ακριβω....., η πας σε μια σχολη οδηγων και ξεμπερδευεις..thumb

το πιο απλό και καλό...

Z4 DCT
25-06-11, 10:52
κοίτα να δείς τρέλα που τρώει ο κόσμος ρε...
με 560 σήμα, τώρα θέλουν 1200 + 1000. χαχαχαχαχα!!!
έγινε τζακ!!!ξέρω τουλάχιστο 15 άτομα, συμπεριλαμβανομένου και εμένα, που ενώ κατάπιαν
το 1000άρι για το σήμα, πλέον δεν τρώνε άλλο παραμύθι...έχουμε και λέμε λοιπόν.
15Χ560=8400
υπολογίζουν λοιπόν να πάρουν με το νέο καθεστώς,
15Χ2500=37500
οπότε χοντρά χοντρά τι κάνουν, αποδηκνύουν για μια ακόμα φορά το πόσο σοφές είναι
οι παροιμίες. στην συγκεκριμένη περίπτωση μιλάμε για αυτήν που λέει... όποιος θέλει τα
πολά, χάνει και τα λίγα...
τες πα...εγώ το έχω πεί και παλαιότερα. να χρεωκοπήσουμε να υσηχάσουμε. μπορεί να περάσουμε
δύσκολα στην αρχή, αλλά και έτσι δουλειά δεν γίνεται...
ξεκινήσαμε να βγούμε απο την λούμπα με 300+ δις χρέη, και με την τελευταία δόση, θα φτάσουμε\στα 500+ δις χρέη...
βούλιαξε το καράβι κύριοι...


Ρε Θωμα εννοητε αυτο, εδω και καιρο, απλα χρονο μας δινουν για να ξεφορτωθουν τα ομολογα οι τραπεζες τους.....και ο Τζεφρυ κανει πλατες:ranting2:
Οταν τα ξεφορτωθουν θα εχουν φτιαξει και το αναλογο προγραμμα και θα μας πεταξουν εξω μια και καλη......αλλα μεχρι τοτε θα μας εχουν ξεζουμισει...γιατι κανενας εγκαθετος πολιτικος δεν εχει τα κακαλα να τα ακουμπησει πανω στο τραπεζι!!!

Thomelef
25-06-11, 11:00
για να ακουμπήσεις κάκαλο στο τραπέζι γιάνκο, πρέπει πρώτα και να το διαθέτεις...
ποιός απο αυτούς τους χαρτογιακάδες νομίζεις πως έχει???

Monsta
25-06-11, 11:03
ξεκινήσαμε να βγούμε απο την λούμπα με 300+ δις χρέη, και με την τελευταία δόση, θα φτάσουμε\στα 500+ δις χρέη...
βούλιαξε το καράβι κύριοι...


χαχαχα ΛΟΟΟΟΛ!!! Μακάρι να ταν 500. Έχει ήδη ξεπεράσει το 1 τρις...:whistle:


Εν τω μεταξύ η νεολαία που πίνει φραπεδιά......εεεεεε.......σόρρ ....φρεντιά πλέον.......στη παραλία και θα είναι και πάλι οι πρωταγωνιστές στο STAR απόψε.....και τα κλαμπάκια στη Μύκονο και στη Πάρο ασφυχτικά γεμάτα........λεφτά υπάρχουν....:original:

Thomelef
25-06-11, 11:07
καλά...αυτό με την ελληνική νεολαία, είναι μιλάμε για γέλια...
στο εργοστάσιο έρχεται κόσμος για δουλειά, και ακόμα έλληνα 25χρονο, δεν έχουμε δεί να
έρχεται να ζητάει δουλειά...

Z4 DCT
25-06-11, 11:11
Ηθελα 2 ατομα να μου μεταφερουν για 20 λεπτα δουλεια 3 ψυγεια απο μια αποθηκη σε ενα αλλο χωρο (25 μετρα διπλα)......εδινα 30!!! ευρω στο ατομο, καενας ελληνας δεν εροταν απο ενα καφενειο που μαζευονται εργατες!!!!!!!!
Ηρθαν 2 χιλιανοι και ηταν και γαμω τα παιδια!!!!!

30ευρω για 20 λεπτα το πολυ (τελειωσαν σε 15!!)!!!!!!......ρε δε παμε να μαμηθουμε λεω εγω.....πολυ εχουν καλομαθει η νεα γενια...οχι ολοι αλλα παρα πολλοι απο αυτους....

Leonidas_E39
25-06-11, 11:11
Με ενα προχειρο ψαξιμο στο αρθρο 93 του ΚΟΚ λεει :

Παραβίαση υποχρέωσης παράδοσης της άδειας και των πινακίδων αριθμού κυκλοφορίας σε περίπτωση ακινησίας, διάλυσης, καταστροφής ή οριστικής εξαγωγής μηχανοκίνητου οχήματος στην αλλοδαπή . Προστιμο 100 Ευρω.

Και λεω τωρα
1) Παραδοση πινακιδων
2) Φτιαχνεις αλλες που μοιαζουν κατα πολύ με τις γνησιες προς αποφυγη μεγαλου ποσοστου να σε σταματησουν.
3) Ζητας ενα αντιγραφο αδειας του αμαξιου απο ενα ΚΕΠ και εχεις και 2η αδεια.
4) Αμα σε πιασουν πληρώνεις 50 Ευρωπουλα και ουτε γατα ουτε ζημια.
5) Το αμαξι συνεχιζει να ειναι ασφαλισμενο μιας και δεν ενημερωνεις την ασφαλιστική.

Ειναι ετσι η ποιο πολυπλοκο? Απλα μια σκεψη μου περασε απο το μυαλο.

Z4 DCT
25-06-11, 11:14
Με ενα προχειρο ψαξιμο στο αρθρο 93 του ΚΟΚ λεει :

Παραβίαση υποχρέωσης παράδοσης της άδειας και των πινακίδων αριθμού κυκλοφορίας σε περίπτωση ακινησίας, διάλυσης, καταστροφής ή οριστικής εξαγωγής μηχανοκίνητου οχήματος στην αλλοδαπή . Προστιμο 100 Ευρω.

Και λεω τωρα
1) Παραδοση πινακιδων
2) Φτιαχνεις αλλες που μοιαζουν κατα πολύ με τις γνησιες προς αποφυγη μεγαλου ποσοστου να σε σταματησουν.
3) Ζητας ενα αντιγραφο αδειας του αμαξιου απο ενα ΚΕΠ και εχεις και 2η αδεια.
4) Αμα σε πιασουν πληρώνεις 50 Ευρωπουλα και ουτε γατα ουτε ζημια.
5) Το αμαξι συνεχιζει να ειναι ασφαλισμενο μιας και δεν ενημερωνεις την ασφαλιστική.

Ειναι ετσι η ποιο πολυπλοκο? Απλα μια σκεψη μου περασε απο το μυαλο.

2...ΠΑΡΑΝΟΜΟ...ΦΥΛΑΚΗ
3...ΠΑΡΑΝΟΜΟ...ΦΥΛΑΚΗ
4...ΠΑΣ ΜΕΣΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ
5...ΑΜΑ ΤΡΑΚΑΡΕΙς ΤΗΝ ΜΑΜΗΣΕΣ

Thomelef
25-06-11, 11:16
θα προτιμούσα τις βουλγάρικες λεό...
αν είναι να μπείς σε τέτοια διαδικασία και να είσαι και ΚΑΡΑΠΑΡΑΝΟΜΟΣ ΜΕ ΠΛΑΣΤΕΣ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ
ΚΑΙ ΑΔΕΙΑ, χίλιες φορές βουλγάρικα νούμερα...
σιγά μην τους κάνουμε και την χάρη να είμαστε τόσο παράνομοι, επειδή αυτοί είναι ΜΑΛΑΚΕΣ.

Z4 DCT
25-06-11, 11:21
Ρε παιδια...μεσα...γκαραζακι, καθαρισμα ακομα και με μπατονετες......καλοριφερ στο φουλ......και τσουπ εφυγε ο χειμωνας και μαζι και αυτοι οι μαλακες με ολα τα συνακολουθαthumbthumb

Thomelef
25-06-11, 11:22
έτσι...στο κάτω κάτω μέχρι τον μάρτιο, δεν θα υπάρχει τπτ...
6η δόση δεν θα υπάρξει...

Leonidas_E39
25-06-11, 11:26
θα προτιμούσα τις βουλγάρικες λεό...
αν είναι να μπείς σε τέτοια διαδικασία και να είσαι και ΚΑΡΑΠΑΡΑΝΟΜΟΣ ΜΕ ΠΛΑΣΤΕΣ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ
ΚΑΙ ΑΔΕΙΑ, χίλιες φορές βουλγάρικα νούμερα...
σιγά μην τους κάνουμε και την χάρη να είμαστε τόσο παράνομοι, επειδή αυτοί είναι ΜΑΛΑΚΕΣ.

Θωμα εχεις δικιο θελει ψαξιμο τουλαχαστον απο την μερια μου αν γινεται λογω επαγγελματος αλλα και αν δεν γινεται να ναι καλα το ετερον ημισυ.:thumbsup::thumbsup:

Monsta
25-06-11, 11:42
25χρονο, δεν έχουμε δεί να
έρχεται να ζητάει δουλειά...


.πολυ εχουν καλομαθει η νεα γενια...οχι ολοι αλλα παρα πολλοι απο αυτους....


Αμάν βρε Γιάννη / Θωμά. Αφού είναι εδώ τα παιδιά και ξεκουράζονται λιγάκι.

https://www.youtube.com/watch?v=oTgc-FK63ys&feature=player_embedded#at=36

Σας τα λέω, δε μ ακούτε. ;)

Nino
25-06-11, 11:52
Ας ξαναρωτησω...
αυτα τα "σαινια" που σχεδιαζουν τα νεα τελη κυκλοφοριας και τις εκτακτες εισφορες, πιστευει κανεις οτι ειναι αδαεις?
Οτι δεν ξερουν οτι θα υπαρξει μαζικη αποσυρση αυτοκινητων απο τη κυκλοφορια αρα και λιγοτερα εσοδα απο τελη ,ασφαλειες(φπα εφορια),καυσιμα( φπα -φοροι-εφορια μεταπωλητη),συντηρηση ανταλλακτικα( φπα -εφορια) κοκ που ειναι δεκαδες οι ειδικοτητες που εχουν να κανουν με το αυτοκινητο και ως συνεπεια θα αποδωσουν μειωμενες εισφορες.

steliosm46
25-06-11, 11:53
Αμάν βρε Γιάννη / Θωμά. Αφού είναι εδώ τα παιδιά και ξεκουράζονται λιγάκι.

https://www.youtube.com/watch?v=oTgc-FK63ys&feature=player_embedded#at=36

Σας τα λέω, δε μ ακούτε. ;)

πω πω τι παιδιά είναι αυτα ρε παιδιά!! τι γίνεται όλες με τα μπραζίλ φέτος???:thumbsup:

Monsta
25-06-11, 12:29
Ας ξαναρωτησω...
αυτα τα "σαινια" που σχεδιαζουν τα νεα τελη κυκλοφοριας και τις εκτακτες εισφορες, πιστευει κανεις οτι ειναι αδαεις?
Οτι δεν ξερουν οτι θα υπαρξει μαζικη αποσυρση αυτοκινητων απο τη κυκλοφορια αρα και λιγοτερα εσοδα απο τελη ,ασφαλειες(φπα εφορια),καυσιμα( φπα -φοροι-εφορια μεταπωλητη),συντηρηση ανταλλακτικα( φπα -εφορια) κοκ που ειναι δεκαδες οι ειδικοτητες που εχουν να κανουν με το αυτοκινητο και ως συνεπεια θα αποδωσουν μειωμενες εισφορες.


Λογικά θα πρεπε. Αλλά πραγματικά δε πιστεύω ότι γίνεται η σωστή μελέτη ώστε να δούν τη 'πραγματική' ζημιά που κάνουν στα έσοδα του κράτους, αλλά και σε ολόκληρο το κλάδο.

PANOS-E60
25-06-11, 13:00
Παιδιά ας το δούμε οσο πιό ρεαλιστικά γίνεται.
Η τρόικα θέλει μέτρα με συγκεκριμένο αποτέλεσμα σε επίπεδο προυπολογισμού. Οι δικοί μας οι χαμένοι, προτείνουν κάποια πράγματα τα οποία είναι δεδομένο ότι δεν θα αποδώσουν, απλά ανταποκρίνονται στις ποσοτικές απαιτήσεις της τρόικας. Προυπολογικστικά λοιπόν το θέμα τακτοποιείται. Απολογιστικά δεν πρόκειται να αποδώσουν τίποτα. Και οι μεν και οι δε το γνωρίζουν εκ των προτέρων αυτό, ακλλά δεν τους κάνει τη διαφορά ... Η χώρα είναι καμμένο χαρτί, όλα τα μέτρα παίρνονται γιά τις εντυπώσεις απέναντι στις αγορές που χτυπάνε το ευρω. Ντε και καλά, ότι οι ισχυροί της ευρώπης ειναι αποφασιμενοι να βοηθήσουν την Ελλάδα και να στηρίξουν το ευρώ. Επί της ουσίας τρίχες ... απλά μας συντηρούν στην εντατική γιά να μην πέσει η ευρωζώνη. Τα μέτρα ατά, όταν έρθει η ώρα του απολογισμού, θα αποδειχτούν αναποτελεσματικά και φτού κι απ την αρχή ... Τώρα, αν βρεθούν μέσα στο χαμό 5 -10.000 κορόιδα και τα "σκάσουν" ... δικό τους πρόβλημα. Το ίδιο γιά τις περαιώσεις, το ίδιο γιά το ΦΜΑΠ. ΕΤΑΚ, ημιυπαίθριους λοιπές ειδικές εισφορές κλπ. :original:

Z4 DCT
25-06-11, 13:35
Aυτο που θελω να τσεκαρω, και αν ξερει καποιος καλα , ας μας πει,

Τα τεκμηρια συντηρισης
Η εκτακτη εισφορα

Ειναι με αναδρομικη ισχυ απο φετος??, οκ μπορω να καταλαβω οτι η εκτακτη εισφορα ειναι, αλλα ειναι και το τεκμηριο?
Αν ναι τοτε θα περιμενω μεχρι την τεταρτη που θα ψηφιστει, και αν ναι , αμεση καταθεση

Nino
25-06-11, 13:54
Αν ναι τοτε θα περιμενω μεχρι την τεταρτη που θα ψηφιστει, και αν ναι , αμεση καταθεση

θα καταθεσουμε εμεις πινακιδες και θα τους κουνηθει μια τριχα στα νομενκλατουρικα π@π@ρια τους...
Τη μπαζα τους αυτοι την εχουν κανει και την εχουν διασφαλισει, οπως και να ερθουν τα πραγματα ουτε θα στερηθουν ,ουτε θα πεινασουν ,ουτε το μελλον των παιδιων τους ειναι υπο αμφισβητηση.
Εμεις θα μεινουμε χωρις αμαξι και θα "αδειασουμε" τους δρομους για να πηγαινουν και πιο γρηγορα αυτοι.
Αν καταθεσω πινακιδες και δεν πληρωσω τελη, το κινητο του αντιπροεδρου https://trupokarudos.com/?p=3778 θα βρουν απο αλλου(νεοι φοροι-περικοπες) να το πληρωσουν.
Αλλο τροπο αντιδρασης πρεπει να σκεφτουμε...
και εχουμε ενα ισχυρο οπλο στα χερια μας... το δυαδικτυο!!!

Samaro
25-06-11, 14:00
Aυτο που θελω να τσεκαρω, και αν ξερει καποιος καλα , ας μας πει,

Τα τεκμηρια συντηρισης
Η εκτακτη εισφορα

Ειναι με αναδρομικη ισχυ απο φετος??, οκ μπορω να καταλαβω οτι η εκτακτη εισφορα ειναι, αλλα ειναι και το τεκμηριο?
Αν ναι τοτε θα περιμενω μεχρι την τεταρτη που θα ψηφιστει, και αν ναι , αμεση καταθεση

Δεν μ'αφήνει να στα κάνω κόπια Γιάννη .

Διάβασε εδώ από σελ. 37 και μετά. https://news.in.gr/files/1/2011/06/24/efarmostikos.pdf

Οσο αφορά την ισχύ, όλα είναι απο 1/1/2011.

Z4 DCT
25-06-11, 14:00
θα καταθεσουμε εμεις πινακιδες και θα τους κουνηθει μια τριχα στα νομενκλατουρικα π@π@ρια τους...
Τη μπαζα τους αυτοι την εχουν κανει και την εχουν διασφαλισει, οπως και να ερθουν τα πραγματα ουτε θα στερηθουν ,ουτε θα πεινασουν ,ουτε το μελλον των παιδιων τους ειναι υπο αμφισβητηση.
Εμεις θα μεινουμε χωρις αμαξι και θα "αδειασουμε" τους δρομους για να πηγαινουν και πιο γρηγορα αυτοι.
Αν καταθεσω πινακιδες και δεν πληρωσω τελη, το κινητο του αντιπροεδρου https://trupokarudos.com/?p=3778 θα βρουν απο αλλου(νεοι φοροι-περικοπες) να το πληρωσουν.
Αλλο τροπο αντιδρασης πρεπει να σκεφτουμε...
και εχουμε ενα ισχυρο οπλο στα χερια μας... το δυαδικτυο!!!

Μακαρι Γιαννη, αλλα πολυ βολεμα στον καναπε βλεπω την νεα γενια και δεν καταλαβαινω......ειναι τρελο να φωναζω εγω, και να βλεπω νεα ανεργα παιδια να πινουν καφε και να πιστευουν οτι ολα θα φτιαξουν με εναν μαγικο τροπο....ΤΙ ΜΑΛΑΚΙΝΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ!!!!??

Z4 DCT
25-06-11, 14:02
Δεν μ'αφήνει να στα κάνω κόπια Γιάννη .

Διάβασε εδώ από σελ. 37 και μετά. https://news.in.gr/files/1/2011/06/24/efarmostikos.pdf

Οσο αφορά την ισχύ, όλα είναι απο 1/1/2011.

Οποτε την αλλη εβδομαδα καταθετω....thumb

ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΕΥΑΓΓΕΛΕ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΑ 3 ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΑΙ ΟΙ 300:sm-angry05:

gnx
25-06-11, 14:03
Aυτο που θελω να τσεκαρω, και αν ξερει καποιος καλα , ας μας πει,

Τα τεκμηρια συντηρισης
Η εκτακτη εισφορα

Ειναι με αναδρομικη ισχυ απο φετος??, οκ μπορω να καταλαβω οτι η εκτακτη εισφορα ειναι, αλλα ειναι και το τεκμηριο?
Αν ναι τοτε θα περιμενω μεχρι την τεταρτη που θα ψηφιστει, και αν ναι , αμεση καταθεση

NAI ΓΙΑΝΝΗ (για την εισφορα)

nik200
25-06-11, 14:05
εγω παντως εχω και ποδηλατο....:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::shok:

Z4 DCT
25-06-11, 14:05
NAI ΓΙΑΝΝΗ (για την εισφορα)

Το μαμησι δεν ειναι η εκτακτη που μαλλον θα μειωσουν τελευταια στιγμη...αλλα τα τεκμηρια......εκει σφαζουν

Samaro
25-06-11, 14:10
...............................
Αλλο τροπο αντιδρασης πρεπει να σκεφτουμε...
και εχουμε ενα ισχυρο οπλο στα χερια μας... το διαδίκτυο!!!
Συγκεντρώσεις διαμαρτυρίας !!!
Το διαδίκτυο είναι για να οργανώσει τη διαμαρτυρία Γιάννη !! Για παράδειγμα τη συγκέντρωση στο Σύνταγμα !!
Αν μείνει μόνο σε εκφράσεις αγανάκτησης στο διαδίκτυο δεν υπάρχει η ανάλογη προβολή !!
Οι συγκεντρώσεις αποτελούν αντικείμενο στα ξένα τηλεοπτικά μέσα. Αυτό τους πονάει !!!

Samaro
25-06-11, 14:12
Οποτε την αλλη εβδομαδα καταθετω....thumb

ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΕΥΑΓΓΕΛΕ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΑ 3 ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΑΙ ΟΙ 300:sm-angry05:

Μόλις ψηφιστεί , καταθέτω κι εγώ !!! Αρα τα έκανε 6 !!! :th_Laie_67-1:

120ie87
25-06-11, 14:51
Συγνώμη αλλά δεν έχω παρακολουθήσει τις τελευταίες σελίδες....

Συγκεκριμένο παράδειγμα για 2000 κυβικα:


τα τέλη για 2000 κυβικά είναι 600ε+10%= 660ε
εκτακτη εισφορά για 2000 κυβικά = 10.000ε x 5% = 500ε


σύνολο τέλη+εισφορά για 2000 κυβικά = 1160 ευρώ


έχω κάνει λάθος? - και αν ναι, τι ποσό θα πληρώσουμε (λέμε τώρα....) σύμφωνα με τον &*()(**^ νόμο?

Driver M
25-06-11, 15:03
Μακαρι Γιαννη, αλλα πολυ βολεμα στον καναπε βλεπω την νεα γενια και δεν καταλαβαινω......ειναι τρελο να φωναζω εγω, και να βλεπω νεα ανεργα παιδια να πινουν καφε και να πιστευουν οτι ολα θα φτιαξουν με εναν μαγικο τροπο....ΤΙ ΜΑΛΑΚΙΝΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ!!!!??
Ρε Γιάννη, το βόλεμα από τη νέα γενιά που το βλέπεις?
Προφανώς υπάρχουν και νέοι με πατεράδες ματσό που δεν τους καίγεται καρφί, όπως δεν καίγεται καρφί και στους πατεράδες αυτούς.

Αλλά έχεις κατέβει καμιά μέρα στο Σύνταγμα?
Έχεις πάει σε καμία από τις μεγάλες πορείες?
Αν ναι, τότε θα έχεις δει πως το 60%+ είναι νέοι κάτω των 30, συχνά και κάτω των 25 και οι ηλικίες με τα μικρότερα ποσοστά είναι 45-55.
Αν πάλι δεν έχεις πάει, μη μασάς από αυτά που σου πασάρουν στα κωλοκάναλα με τη Μύκονο κλπ. Η ανεργία κάτω των 25 είναι 40% (κι όχι επειδή πρόκειται για τεμπέληδες αλλά επειδή μας δίνουν, ασχέτως σπουδών και πτυχίων κατά κανόνα, λιγότερο από 600 ευρώ για πλήρες 8ωρο κι ένα κάρο υπερωρίες που δεν πληρώνεσαι ποτέ, κι ένσημα αν σου κολλούν πρέπει να πεις κι ευχαριστώ), λες αυτοί οι νέοι να χαλάνε τα λεφτά τους στα μπουζούκια και στα κλαμπ?

Φυσικά και θα βγεις και θα πιεις κι έναν καφέ (ακόμα), δεν θα σταματήσεις τη ζωή σου όπως δεν κάνει κανείς άλλωστε πόσο μάλλον ο νέος, αλλά το να φτάνουμε να λέμε ότι οι νέοι τα ξύνουν τη στιγμή που οι προηγούμενες γενιές έχουν ρημάξει το μέλλον των νέων αυτών, είναι τουλάχιστον αναληθές.
Και επαναλαμβάνω, όποιος είναι ενεργός πολίτης και συμμετέχει σε κινητοποιήσεις οποιουδήποτε τύπου, θα δει πως η πλειοψηφία είναι νέοι άνθρωποι και έτσι πρέπει να είναι φυσικά, αφού ΑΝΕΚΑΘΕΝ οι νέες γενιές ήταν οι πιο μαχητικές.

Φυσικά, σαν μέλος κι εγώ της νέας γενιάς ενδέχεται να ακούγομαι λίγο μεροληπτικός, το ίδιο όμως συμβαίνει και με τους επικριτές της οι οποίοι και δεν ανήκουν σε αυτή.
Απλά κάποια πράγματα είναι ξεκάθαρα και οφθαλμοφανή κι ένα από αυτά είναι και η συνειδητοποίηση και κινητοποίηση των νέων, περισσότερο από κάθε άλλη ηλικιακή ομάδα και αυτό είναι ταυτόχρονα λογικό όσο και αναγκαίο, μιας και εμείς θιγόμαστε πιο πολύ απ'όλους με αυτά που γίνονται, χωρίς μάλιστα να είμαστε υπεύθυνοι ούτε στο ελάχιστο.

Z4 DCT
25-06-11, 15:10
Ρε Γιάννη, το βόλεμα από τη νέα γενιά που το βλέπεις?
Προφανώς υπάρχουν και νέοι με πατεράδες ματσό που δεν τους καίγεται καρφί, όπως δεν καίγεται καρφί και στους πατεράδες αυτούς.

Αλλά έχεις κατέβει καμιά μέρα στο Σύνταγμα?
Έχεις πάει σε καμία από τις μεγάλες πορείες?
Αν ναι, τότε θα έχεις δει πως το 60%+ είναι νέοι κάτω των 30, συχνά και κάτω των 25 και οι ηλικίες με τα μικρότερα ποσοστά είναι 45-55.
Αν πάλι δεν έχεις πάει, μη μασάς από αυτά που σου πασάρουν στα κωλοκάναλα με τη Μύκονο κλπ. Η ανεργία κάτω των 25 είναι 40% (κι όχι επειδή πρόκειται για τεμπέληδες αλλά επειδή μας δίνουν, ασχέτως σπουδών και πτυχίων κατά κανόνα, λιγότερο από 600 ευρώ για πλήρες 8ωρο κι ένα κάρο υπερωρίες που δεν πληρώνεσαι ποτέ, κι ένσημα αν σου κολλούν πρέπει να πεις κι ευχαριστώ), λες αυτοί οι νέοι να χαλάνε τα λεφτά τους στα μπουζούκια και στα κλαμπ?

Φυσικά και θα βγεις και θα πιεις κι έναν καφέ (ακόμα), δεν θα σταματήσεις τη ζωή σου όπως δεν κάνει κανείς άλλωστε πόσο μάλλον ο νέος, αλλά το να φτάνουμε να λέμε ότι οι νέοι τα ξύνουν τη στιγμή που οι προηγούμενες γενιές έχουν ρημάξει το μέλλον των νέων αυτών, είναι τουλάχιστον αναληθές.
Και επαναλαμβάνω, όποιος είναι ενεργός πολίτης και συμμετέχει σε κινητοποιήσεις οποιουδήποτε τύπου, θα δει πως η πλειοψηφία είναι νέοι άνθρωποι και έτσι πρέπει να είναι φυσικά, αφού ΑΝΕΚΑΘΕΝ οι νέες γενιές ήταν οι πιο μαχητικές.

Φυσικά, σαν μέλος κι εγώ της νέας γενιάς ενδέχεται να ακούγομαι λίγο μεροληπτικός, το ίδιο όμως συμβαίνει και με τους επικριτές της οι οποίοι και δεν ανήκουν σε αυτή.
Απλά κάποια πράγματα είναι ξεκάθαρα και οφθαλμοφανή κι ένα από αυτά είναι και η συνειδητοποίηση και κινητοποίηση των νέων, περισσότερο από κάθε άλλη ηλικιακή ομάδα και αυτό είναι ταυτόχρονα λογικό όσο και αναγκαίο, μιας και εμείς θιγόμαστε πιο πολύ απ'όλους με αυτά που γίνονται, χωρίς μάλιστα να είμαστε υπεύθυνοι ούτε στο ελάχιστο.

Μια βολτα απο Μικρολιμανο,Τουρκολιμανο, Γλυφαδα,Παραλιακη και Μπουρναζι, την ωρα που εχουν συγκεντρωση οι αγανακτισμενοι θα σου αλλαξει γνωμη...:original:

120ie87
25-06-11, 15:17
Συγνώμη αλλά δεν έχω παρακολουθήσει τις τελευταίες σελίδες....

Συγκεκριμένο παράδειγμα για 2000 κυβικα:


τα τέλη για 2000 κυβικά είναι 600ε+10%= 660ε
εκτακτη εισφορά για 2000 κυβικά = 10.000ε x 5% = 500ε


σύνολο τέλη+εισφορά για 2000 κυβικά = 1160 ευρώ


έχω κάνει λάθος? - και αν ναι, τι ποσό θα πληρώσουμε (λέμε τώρα....) σύμφωνα με τον &*()(**^ νόμο?


Αγαπητοί φίλοι, απαντήστε μου στο παραπάνω σας παρακαλώ.... 20 άτομα είναι online... δεν μπορεί να μην γνωρίζει κανείς........

Ευχαριστώ........

Driver M
25-06-11, 15:18
Αν το κριτήριο είναι τι γίνεται σε 40-50 καφετέριες, τότε πάω πάσο.

Πίστεψέ με όμως, ο κόσμος είναι τόσος που μπορεί άνετα να είναι γεμάτες οι καφετέριες αυτές και να έχει και 200.000+ νέους στο Σύνταγμα.

Άλλωστε και οι τεβέρνες είναι γεμάτες από οικογένειες και τα καφενεία από παππούδες.
Άρα στο Σύνταγμα ποιοι πάνε τελικά, τα παιδιά του δημοτικού που έχουν διακοπές?:original: