PDA

Επιστροφή στο Forum : Τέλη κυκλοφορίας-Εκτακτη εισφορα-καταθεση πινακιδων



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14

aristent
14-01-13, 21:56
Μην αγχωνεσαι Βασιλη,γκοτζαμ "Αντιπεριφερειάρχης"!!!!:thumbsup:

optostyle
14-01-13, 21:57
Πηρα καποιες αποφασεις για το πεμβε....θα τις ανακοινωσω σε καμμια βδομαδουλα

stef
14-01-13, 21:58
Φτάσαμε σε σημείο να περιμένουμε πότε θα παλιώσει το αυτοκίνητο μας για να γλυτώσουμε φόρους....Για γέλια...

Μόνο στο Ελλάντα αυτό!
Για γέλια και για κλάμματα είμαστε
Μάλλον πιο πολύ το δεύτερο..

nfot
14-01-13, 23:42
Κι εγω θα το πουλησω, αν βρεθει αγοραστης φυσικα. Λογικα εκτος Ελλαδας θα καταληξει.

jimdros
15-01-13, 00:42
https://www.fimes.gr/2013/01/foros-politeleias-idioktites-autokiniton/

turbodog
15-01-13, 00:44
Ακομη δεν μπορω να χωνεψω την π@υστια που μας παιξανε, γαμ@ το κερατο μου.
Αμ το αλλο, απαλλασονται λεει τα σκαφη αναψυχης ιδιωτικης χρησης απο τον φορο πολυτελους διαβιωσης :ranting2::ranting2::ranting2::ranting2:

Αισθανομαι δις μαλ@κας αυτην την στιγμη. Και το δις ειναι η συντομογραφια του δισεκατομμυριου και οχι του δυο.

nikos1400
15-01-13, 00:53
Κυριακη 20 Ιανουαριου διαμαρτυρια (https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=16830&page=12)
Θα πατε παιδια ??

Δεν ξερω, ειδικα στην Αθηνα, τι περιμενει ο κοσμος για να γινει της π#%*ανας...???

katsaraios
15-01-13, 01:15
[
Δεν ξερω, ειδικα στην Αθηνα, τι περιμενει ο κοσμος για να γινει της π#%*ανας...???

Φιλε οι καφετεριες ειναι τιγκα καθε Κυριακη ,τι περιμενεις να χασει ο καθε μπακουροσαυρος το ματακι η το χαβαλεδακι για "μλκιες"???
Αυτη η λογικη επικρατει χυμα και τσουβαλατα τα λεω ,ειδικα στους 20χρονους που μια χαρα τα λενε και σιχτιριζουν αλλα δεν εμφανιζονται πουθενα ...
Ετσι μεγαλωσαμε και εμεις οποιος δεν το αποδεχεται κοροιδευει τον εαυτο του και ολους τους υπολοιπους..
Θα ακουσουμε παλι τα περι κομματικοποιησης και ιδιοτελειας το ξερω ολο το σκηνικο ειναι στημενο ετσι ωστε να μην υπαρχει συμπραξη και μαζικη αντιδραση...
Φειγ βολαν ευχαριστως να μοιρασω και εγω στην διαθεση σας.

120ie87
15-01-13, 01:56
Παίδες από κάποια στιγμή και μετά δεν μπορούμε να κατηγορούμε τους πολιτικούς για την κατάντια μας. (περιμέναμε τίποτα καλύτερο απ αυτούς μήπως?? μετά από τόσα χρόνια?)
Η κατάντια μας οφείλεται στο μεγάλο ποσοστό των κατοίκων αυτής της πανέμορφης χώρας.

Αν τα βάλουμε κάτω θα δούμε ότι μετά από αυτοκτονίες, φτώχεια και 2 απανωτές εκλογικές αναμετρήσεις.... δεν φταίει ο γιαλός... δυστυχώς.... φταίει το ότι αρμενίζουμε στραβά...
Αν τα βάλουμε κάτω και σκεφτούμε λογικά θα ετοιμάσουμε βαλίτσες για κάπου αλλού.


Μακάρι να κάνω λάθος... το μέλλον θα δείξει... ... ...

Bitz
15-01-13, 08:53
Κυριακη 20 Ιανουαριου διαμαρτυρια (https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=16830&page=12)
Θα πατε παιδια ??

Δεν ξερω, ειδικα στην Αθηνα, τι περιμενει ο κοσμος για να γινει της π#%*ανας...???

Να παει ο φρεντο 10 ευρω.:original:

STREETRACING
15-01-13, 08:54
Όπως λέει κ ο Σωκράτης νομίζω
Ο λαός που δεν ασχολείται με τα κοινά είναι άξιος των ανθρώπων που τον διοικούν.


Sent from my iPhone using Tapatalk

friendgr
15-01-13, 09:40
κοίτα να δεις που τα δεκαετίας ferrari 360 βγαίνουν τα πιό οικονομικά τελικά....


δεν γίνονται λέμε αυτά τα πράγματα :doh:


ρε λες; :whistle:

Black_V
15-01-13, 10:14
Μια είναι η λύση, να βάλουμε όλοι στα αυτοκίνητα..

https://www.zois.gr/Images/Uploaded/Qs$Prop$Enertia.jpg

:warriorsmiley:

Stathis
15-01-13, 12:45
Πολυτέλεια τα δίλιτρα Ι.Χ. για τους Ελληνες!

Για οριστική «ταφόπλακα» στον κλάδο του αυτοκινήτου, που έχει πάθει ανυπολόγιστες ζημιές τα τελευταία τέσσερα χρόνια και μετράει δεκάδες χιλιάδες χαμένες θέσεις εργασίας και περισσότερα από 4.800 «λουκέτα», κάνει λόγο ο ΣΕΕΑΕ σχετικά με την επαναφορά του Φόρου Πολυτελούς Διαβίωσης

Σάλο έχει προκαλέσει σε εισαγωγείς, εμπόρους αλλά και εκατοντάδες χιλιάδες ιδιοκτήτες αυτοκινήτων η επαναφορά του Φόρου Πολυτελούς Διαβίωσης, ο οποίος είναι πλέον μόνιμος, άδικος και καθαρά φοροεισπρακτικός σύμφωνα με στελέχη της αγοράς. Παράλληλα τινάζονται στον αέρα οι οικογενειακοί προϋπολογισμοί, καθώς ακόμη και αν καταθέσουν τις πινακίδες κυκλοφορίας των ΙΧ τους, δεν πρόκειται να γλιτώσουν από τον Φόρο Πολυτελούς Διαβίωσης, ο οποίος θα είναι ανάλογος των μηνών που κράτησαν το αυτοκίνητό τους σε κυκλοφορία εντός του 2013.

Tο μέλος του δ.σ. του ΣΕΕΑΕ κ. Ε. Κωνσταντινίδης δήλωσε στην «Η», μεταξύ άλλων, πως: «Με την εφαρμογή του μέτρου της πολυτελούς διαβίωσης είναι οριστική η ταφόπλακα στον κλάδο του αυτοκινήτου που έχει πάθει ανυπολόγιστες ζημιές τα τελευταία τέσσερα χρόνια και μετράει δεκάδες χιλιάδες χαμένες θέσεις εργασίας και περισσότερα από 4.800 λουκέτα. Παράλληλα απαξιώνει τα αυτοκίνητα των καταναλωτών που έχουν πληρώσει δεκάδες χιλιάδες ευρώ σε φόρους για την απόκτησή τους και τους αναγκάζει είτε να τα πετάξουν στα σκουπίδια ή να τα εξάγουν σε εξευτελιστικές τιμές πώλησης ή να παραδώσουν τις πινακίδες κυκλοφορίας τους έχοντος όμως καταβάλλει τα τέλη κυκλοφορίας του 2013». Από προχθές που δημοσιοποιήθηκε το θέμα του φόρου πολυτελούς διαβίωσης έχει «παγώσει» η αγορά αυτοκινήτου και έχουν καταγραφεί εκατοντάδες ακυρώσεις.

Χαμένα έσοδα
Τη στιγμή που το κράτος αναζητά απεγνωσμένα έσοδα αντί να σκεφθεί τρόπους διατήρησης των πωλήσεων στα Ι.Χ. με κινητήρες από 1.929 κ.εκ. και άνω που εισπράττει κατά μέσο όρο 18.264 ευρώ ανά ΙΧ, απλά τις κάνει απαγορευτικές.

«Κλοπές», πυρκαγιές
Συναγερμός έχει σημάνει στις ασφαλιστικές εταιρείες, καθώς ήδη έχει καταγραφεί μεγάλη έξαρση στις «κλοπές» αλλά και πυρκαγιές αυτοκινήτων με κινητήρες από 2 λίτρα και άνω. Ο εκπρόσωπος του κλάδου αυτοκινήτου της Ενωσης Ασφαλιστικών Εταιρειών κ. Κώστας Μπερτσιάς μιλώντας στην «Η» τόνισε πως: «Τα τελευταία 2 χρόνια είναι αυξημένες οι δηλώσεις κλοπών και πυρκαγιών σε ΙΧ μεγάλης αξίας εξαιτίας της οικονομικής κρίσης. Ωστόσο όλες οι ασφαλιστικές εταιρείες αποφεύγουν να ασφαλίσουν πολυτελή αυτοκίνητα σε υψηλές αξίες και αντ' αυτού τα ασφαλίζουν σε αξίες πολύ χαμηλότερες. Ο Φόρος Πολυτελούς Διαβίωσης αναμένεται να προκαλέσει περαιτέρω έξαρση στα συγκεκριμένα φαινόμενα και οι περισσότεροι θα προτιμούν τα σαραβαλάκια για να γλιτώσουν από τα χαράτσια...».

Αλαλούμ στην αγορά
Δεκάδες χιλιάδες ιδιοκτήτες εισαγόμενων μεταχειρισμένων αυτοκινήτων φαίνεται πως έχουν πέσει στην τσιμπίδα του Φόρου Πολυτελούς Διαβίωσης, καθώς η πρώτη άδεια κυκλοφορίας τους ορίζεται από την ημέρα εισαγωγής τους στην Ελλάδα, με αποτέλεσμα να μην έχουν μειώσεις καθόλου στα τεκμήρια αλλά και στον φόρο... Αναστάτωση επικρατεί και στις εταιρείες χρονομίθωσης αυτοκινήτων, καθώς ο Φόρος Πολυτελείας αναμένεται να αυξήσει περαιτέρω τα μισθώματα.

"Η" 15/1
Του Γιώργου Ανδρή
andris@pegasus.gr

https://www.vespafans.gr/forum/images/smilies/custom_1/lastiho.gif https://www.vespafans.gr/forum/images/smilies/custom_1/lastiho.gif https://www.vespafans.gr/forum/images/smilies/custom_1/lastiho.gif

friendgr
15-01-13, 13:14
Εννοείται τα ξέρουν αυτά, αλλά είπαμε δεν ιδρώνει τ' αυτί τους.

Λυπηρό για τον τόσο κόσμο που θα χάσει την δουλειά του.

Τέλος. Φτάσαμε στο 1980 που βλέπαμε δίλιτρο και μας έπιανε δέος....

mikegr
15-01-13, 13:48
κοίτα να δεις που τα δεκαετίας ferrari 360 βγαίνουν τα πιό οικονομικά τελικά....


δεν γίνονται λέμε αυτά τα πράγματα :doh:


ρε λες; :whistle:

Γρηγορα ομως γιατι οι τιμες τσιμπησανε ηδη απο χτες:eek:

Konstantinos E60
15-01-13, 14:00
Του χρόνου θα χώσουν και ένα "πράσινο" χαράτσι στα παλιά και θα στρώσουν όλοι.
Ρε δεν πιάνονται από πουθενά λέμε. Αν και όπου και να διαβάσω σχετικά με το χαράτσι όλοι τους κράζουν. Λίγο το κράξιμο λίγο η κρίση βλέπω να το παίρνουν πίσω..

Cobalt
15-01-13, 14:02
Του χρόνου θα χώσουν και ένα "πράσινο" χαράτσι στα παλιά και θα στρώσουν όλοι.
Ρε δεν πιάνονται από πουθενά λέμε. Αν και όπου και να διαβάσω σχετικά με το χαράτσι όλοι τους κράζουν. Λίγο το κράξιμο λίγο η κρίση βλέπω να το παίρνουν πίσω..

:hystericalbs1:

Ptboul
15-01-13, 14:04
:hystericalbs1:

Μη γελάς, τον ψεκάζουν όταν βλέπει τρέμη https://gifsoup.com/webroot/animatedgifs4/3847767_o.gif

steliosm46
15-01-13, 14:05
Εφόσον έχουν πληρωθεί τα τέλη για το 2013 και κάποιος θέλει να παραδώσει πινακίδες μέσα στο 2013
αν θες να τις ξαναπάρεις πχ μετά απο μήνες, πληρώνεις ξανά τέλη?

friendgr
15-01-13, 14:06
ναι ναι έτρεξαν όλοι να πάρουν ferrari..... :hystericalbs1:

Konstantinos E60
15-01-13, 14:06
Γιατί γελάς σενιορ? Πρώτη φορά θα είναι που θα πάρουν κάτι πίσω? (λέμε τώρα...)

mikegr
15-01-13, 14:09
Εφόσον έχουν πληρωθεί τα τέλη για το 2013 και κάποιος θέλει να παραδώσει πινακίδες μέσα στο 2013
αν θες να τις ξαναπάρεις πχ μετά απο μήνες, πληρώνεις ξανά τέλη?

Oxι, προς το παρων...

friendgr
15-01-13, 14:12
Του χρόνου θα χώσουν και ένα "πράσινο" χαράτσι στα παλιά και θα στρώσουν όλοι.
Ρε δεν πιάνονται από πουθενά λέμε. Αν και όπου και να διαβάσω σχετικά με το χαράτσι όλοι τους κράζουν. Λίγο το κράξιμο λίγο η κρίση βλέπω να το παίρνουν πίσω..

α ναι σωστός ! Τα ξέχασα τα "πράσινα τέλη"


το περιβάλλον πάνω απ' όλα.....

mikegr
15-01-13, 14:29
Τα πιο πολλα αφορολογητα αλογα της αγορας

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/1547084/

Skyline_IS
15-01-13, 14:33
Και πανω απο 2 χρονια αν εχεις παραδωσει πινακιδες πρεπει να ξαναπληρωσεις. Δεν γλυτωνεις με τιποτα,αραγε η ευρωπη τα βλεπει αυτα;

Ptboul
15-01-13, 14:34
,αραγε η ευρωπη τα βλεπει αυτα;

Νομίζω στα @ @ τους.

friendgr
15-01-13, 14:51
Τα πιο πολλα αφορολογητα αλογα της αγορας

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/1547084/


Μπααααα και πάλι τρως στο κεφάλι πολλά τέλη και τεκμήριο.

ΕΝΑ είναι το αμάξι που τους ξεφεύγεις ΣΕ ΟΛΑ:

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/2520918/



απο αρχαιοτάτων χρόνων εποχής δραχμής.....

friendgr
15-01-13, 14:59
οι ευρωπαίοι θέλουν τα λεφτά τους πίσω. Χεστήκανε αν είναι από τα τέλη, από τις βενζίνες, τα χαράτσια της ΔΕΗ κλπ.

Απλά είναι mega colpo grosso η όλη φάση, βασισμένοι στην καραμέλα αυτή, να περάσουν μέτρα και φόρους που σε άλλες εποχές θα ήταν ανέκδοτα. Και ως γνωστόν ότι μπαίνει δεν καταργείται μετά.

Ptboul
15-01-13, 15:03
ΕΝΑ είναι το αμάξι που τους ξεφεύγεις ΣΕ ΟΛΑ:



Εκτός από τον βενζινά και τον λαδά.

spar@
15-01-13, 15:05
Τα πιο πολλα αφορολογητα αλογα...
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/2693119/

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/3050593/

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/3121066/

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/3072027/

Konstantinos E60
15-01-13, 15:15
Ρε σπαρα ...τον Vin Diesel ξέχασες.

spar@
15-01-13, 15:22
Ρε σπαρα ...τον Vin Diesel ξέχασες.

o Vin Diesel ειχε πολυκυλινδρα...αστο αν ηταν στην Ελλαδα θα ειχε τζιελεξ 100αρι δηλωμενο 50αρι...

Chris
15-01-13, 15:25
Kαι πινακιδες να χεις καταθεσει το 5% απο 2000-2500κε και 10% απο 2500κε και πανω δν το γλιτωνεις...ΑΛΗΤΕΣ

friendgr
15-01-13, 15:46
Τι εννοείς δεν το γλυτώνεις; θα πληρώσεις βάσει τεκμηρίου που αναλογεί στους μήνες κυριότητας μέσα στην χρονιά.

STREETRACING
15-01-13, 15:50
λογικα θα επιστραφουν πολλες μεσα στον γεναρη.

Chris
15-01-13, 16:09
Με το νεο εισπαρακτικο φορο πολυτελους διαβιωσης εχεις δν εχεις πινακιδες θα τον πληρωσεις

Kostas_1
15-01-13, 16:11
Με το νεο εισπαρακτικο φορο πολυτελους διαβιωσης εχεις δν εχεις πινακιδες θα τον πληρωσεις

Αυτο που το ειδες? Γιατι αλλιως ηταν την προηγουμενη φορά.

Οσο ειχες πινακιδες μετρουσε μόνο

S8N
15-01-13, 16:15
Δεν ειναι ετσι. Εαν καταθεσεις πινακιδες, απαλλασσεσαι απο το τεκμηριο για το διαστημα κατα το οποιο δεν κυκλοφορεις αλλα απαλλασσεσαι αναλογικα και απο τον φορο πολυτελειας. Ετσι ειχε συμβει και με την εκτακτη εισφορα. Επισης, το τελος βαρυνει τους ιδιοκτητες αναλογα με το ποσοστο ιδιοκτησιας που κατεχουν στο οχημα.

Chris
15-01-13, 16:15
Πινακιδες αφορα μονο τα τελη κυκλοφοριας. Ο φορος πολυτελους διαβιωσης αφορα τα περιουσιακα σου στοιχεια και αφου φορολογικα ανηκει σε σενα τοτε πολυ απλα την εκατσες οπως ολοι μας εκτος και ειναι πανω απο 10ετια.

S8N
15-01-13, 16:19
Καποιο λαθος κανεις. Σημερα ρωτησα στη ΔΟΥ μου και μου ειπαν αυτο που εγραψα παραπανω. Ειχα παει να παρω πινακιδες Μ για το Χ5 και ο υπαλληλος που με εξυπηρετησε ηταν κατηγορηματικος.

Σκεψου το διαφορετικα: Το ιδιο συμβαινει με το ΕΕΤΗΔΕ και το ρευμα.

STREETRACING
15-01-13, 16:20
Δεν ειναι ετσι. Εαν καταθεσεις πινακιδες, απαλλασσεσαι απο το τεκμηριο για το διαστημα κατα το οποιο δεν κυκλοφορεις αλλα απαλλασσεσαι αναλογικα και απο τον φορο πολυτελειας. Ετσι ειχε συμβει και με την εκτακτη εισφορα. Επισης, το τελος βαρυνει τους ιδιοκτητες αναλογα με το ποσοστο ιδιοκτησιας που κατεχουν στο οχημα.

οπως τα λεει ο Αρης
ρωτησα για επαληθευση το λογιστη
κ ειναι λογικο να ειναι ετσι.

Leonidas_E39
15-01-13, 16:29
Οσο περναει ο καιρος και με αυτους τους πετσους που σκανε δεν μετανιωνω την αγορα για το 39αρι.

Konstantinos E60
15-01-13, 16:32
Οσο περναει ο καιρος και με αυτους τους πετσους που σκανε δεν μετανιωνω την αγορα για το 39αρι.

Μεγάλη μπουκιά φάε μεγάλη κουβέντα μην λες !! Θα μας καρφωσουν κάνα τέλος με τα euro.

Dr. Yamastura
15-01-13, 16:34
Αν καταθέτεις πάνω απ΄15 μέρες ανά μηνα,τότε απαλλάσεσαι πλήρως από το χαρατσι??
Μετράει σαν να μην το κινείς τις υπόλοιπες 14 μέρες?

gnx
15-01-13, 16:37
Αν καταθέτεις πάνω απ΄15 μέρες ανά μηνα,τότε απαλλάσεσαι πλήρως από το χαρατσι??
Μετράει σαν να μην το κινείς τις υπόλοιπες 14 μέρες?

Ναι, έτσι είναι


Sent from my iPhone using Tapatalk

fanisk
15-01-13, 16:39
Για τη χρηση του 2012 αφου ημουν στο Στρατο, με επιβαρυνει το τεκμηριο ή οχι για τους 9 μηνες? Νομιζω οχι..

Leonidas_E39
15-01-13, 16:40
Κωστα μου τις αποφασεις τις εχω παρει οτι και να γινει . Οσο θα μπορω να το συντηρω θα το κυκλοφορω αμα γ@μηθουνε και αλλο εχω το μαγαζι στο χωριο που ειναι ευαερο και ευηλιο και θα παροπλιστει μεχρι να ξεβρωμισει η κατασταση. Θα αγορασω ενα χρεπι να κυκλοφορω για να μην εχω και την εννοια και ολα καλα. Εχω χωρους και για αλλα 5 αμαξια οποιος φιλος θελει φυσικα αφιλοκερδως μπορω να τον φιλοξενησω :thumbsup::thumbsup:.

Z4 DCT
15-01-13, 16:40
Αν καταθέτεις πάνω απ΄15 μέρες ανά μηνα,τότε απαλλάσεσαι πλήρως από το χαρατσι??
Μετράει σαν να μην το κινείς τις υπόλοιπες 14 μέρες?


Ναι, έτσι είναι


Sent from my iPhone using Tapatalk



δυσκολο μου κανει ρε Γιωργο....ειναι check αυτο??

Z4 DCT
15-01-13, 16:41
Για τη χρηση του 2012 αφου ημουν στο Στρατο, με επιβαρυνει το τεκμηριο ή οχι για τους 9 μηνες? Νομιζω οχι..

Εσενα προσωπικα ΝΑΙ!!!, Φανουριε παιδι μου.....

Z4 DCT
15-01-13, 16:42
Κωστα μου τις αποφασεις τις εχω παρει οτι και να γινει . Οσο θα μπορω να το συντηρω θα το κυκλοφορω αμα γ@μηθουνε και αλλο εχω το μαγαζι στο χωριο που ειναι ευαερο και ευηλιο και θα παροπλιστει μεχρι να ξεβρωμισει η κατασταση. Θα αγορασω ενα χρεπι να κυκλοφορω για να μην εχω και την εννοια και ολα καλα. Εχω χωρους και για αλλα 5 αμαξια οποιος φιλος θελει φυσικα αφιλοκερδως μπορω να τον φιλοξενησω :thumbsup::thumbsup:.

Ρε αγορι να φερω το Ζ να το πεταξω κι δα ....να σου αφησω και τα κλειδια να το βαζεις λιγουλακι μπρος......να μου ανοιξει χωρος και στο γκαραζι?.....:original::original:

fanisk
15-01-13, 16:42
Εσενα προσωπικα ΝΑΙ!!!, Φανουριε παιδι μου.....

Αντε ρε, εδωσα 1200¤ εφορια φετος. Αντι να τα παρουν απο σενα και κατι αλλους φραγκατους!! τα παιρνουν απο μενα οι μπασταρδοι. Νομιζω δεν με πιανει το τεκμηριο λογω θητειας.. αν παρω και επιστροφη, κερναω :thumbsup:

fanisk
15-01-13, 16:43
Ρε αγορι να φερω το Ζ να το πεταξω κι δα ....να σου αφησω και τα κλειδια να το βαζεις λιγουλακι μπρος......να μου ανοιξει χωρος και στο γκαραζι?.....:original::original:

Φερτο σε μενα να το ξεμπουκωσω :banana::clap1:

Leonidas_E39
15-01-13, 16:44
Οποτε θελεις γιαννη και μιλαω σοβαρα.

gnx
15-01-13, 16:44
Το χαράτσι υπολογίζεται πάνω στο τεκμήριο κάθε έτους. Τεκμήριο έχεις για κάθε μήνα που το κυκλοφορείς πάνω απο 14 μέρες.

Δεν υπάρχει περιορισμός στον αριθμό των καταθέσεων που μπορείς να κάνεις.

Εγώ εχτες έβγαλα το προγράμμα των καταθετοαναληψεων του έτους


Sent from my iPhone using Tapatalk

Z4 DCT
15-01-13, 16:44
Αντε ρε, εδωσα 1200¤ εφορια φετος. Αντι να τα παρουν απο σενα και κατι αλλους φραγκατους!! τα παιρνουν απο μενα οι μπασταρδοι. Νομιζω δεν με πιανει το τεκμηριο λογω θητειας.. αν παρω και επιστροφη, κερναω :thumbsup:

ουστ!!!!! παλιο μπινε.....




:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

Z4 DCT
15-01-13, 16:45
Εγώ εχτες έβγαλα το προγράμμα των καταθετοαναληψεων του έτους


Sent from my iPhone using Tapatalk

Στείλε μειλ.....thumb

spar@
15-01-13, 16:57
Το χαράτσι υπολογίζεται πάνω στο τεκμήριο κάθε έτους. Τεκμήριο έχεις για κάθε μήνα που το κυκλοφορείς πάνω απο 14 μέρες.

Δεν υπάρχει περιορισμός στον αριθμό των καταθέσεων που μπορείς να κάνεις.

Εγώ εχτες έβγαλα το προγράμμα των καταθετοαναληψεων του έτους


Sent from my iPhone using Tapatalk

αν ισχυει αυτο πραγματικα εισαι γατα με πεταλα Νονε μου....:thumbsup:
βρηκα επιχειρηση που θα ανοιξω...
θα παρω ενα παπι θα μου κανετε υπευθυνες δηλωσεις και στις 14 καθε μηνα θα γυρναω ολες τις εφοριες... 20ευρο εκαστως....

Z4 DCT
15-01-13, 17:02
αν ισχυει αυτο πραγματικα εισαι γατα με πεταλα Νονε μου....:thumbsup:
βρηκα επιχειρηση που θα ανοιξω...
θα παρω ενα παπι θα μου κανετε υπευθυνες δηλωσεις και στις 14 καθε μηνα θα γυρναω ολες τις εφοριες... 20ευρο εκαστως....

Μην κανεις καθόλου πλάκα....θα χεστείς στο χρήμα thumb

Andri
15-01-13, 17:03
Άνετα, μέχρι να το πάρουν πρέφα και αυτό και να χρεώνουν την μέρα....

spar@
15-01-13, 17:05
Ποτε ξεκιναμε?χαχαχαχα

Chris
15-01-13, 17:21
O λογιστης μου ειπε οτι αφου γραφεται στην φορολογικη δηλωση...ασχετως αν εχεις παραδοσει η οχι πινακιδες τοτε πληρωνεις φορο...

Z4 DCT
15-01-13, 17:24
O λογιστης μου ειπε οτι αφου γραφεται στην φορολογικη δηλωση...ασχετως αν εχεις παραδοσει η οχι πινακιδες τοτε πληρωνεις φορο...

Χριστοφορε......πες του λογιστή σου να ανοίξει τον φορολογικό οδηγό......κατα 99% κανει λάθος......αυτος ηταν και ο λογος που το ανακοίνωσαν μετα το νεο ετος και την παράταση για τα τελη......για να μην γινει χαμός και χάσουν πολλά τέλη κυκλοφορίας, αλλιως αν ηταν να το πληρώνεις ετσι κι αλλιώς θα το έλεγαν με το φορολογικοthumb

Chris
15-01-13, 17:26
Mακαρι να ειναι ετσι διοτι εχει καταστραφει τελειως αυτος ο κλαδος και γενικοτερα η τσεπη μας...

Z4 DCT
15-01-13, 17:28
Mακαρι να ειναι ετσι διοτι εχει καταστραφει τελειως αυτος ο κλαδος και γενικοτερα η τσεπη μας...

Μια στο μυριο να έχεις δίκιο.....θα ειναι η αρπαχτή του αιώνα.......δεν θα υπάρχει μεγαλύτερη ''κλοπή'' παγκοσμίως......:whistle:

Andri
15-01-13, 17:28
Χριστοφορε......πες του λογιστή σου να ανοίξει τον φορολογικό οδηγό......κατα 99% κανει λάθος......αυτος ηταν και ο λογος που το ανακοίνωσαν μετα το νεο ετος και την παράταση για τα τελη......για να μην γινει χαμός και χάσουν πολλά τέλη κυκλοφορίας, αλλιως αν ηταν να το πληρώνεις ετσι κι αλλιώς θα το έλεγαν με το φορολογικοthumb

Γιάννη αν ισχύει όμως κερδίζουν Τέλη+φόρο... thumb
Αλλιώς θα παίρνανε μόνο φόρο (αν πληρώνεις ασχέτως σήματος αλλά κατοχής...)

Z4 DCT
15-01-13, 17:31
Γιάννη αν ισχύει όμως κερδίζουν Τέλη+φόρο... thumb
Αλλιώς θα παίρνανε μόνο φόρο (αν πληρώνεις ασχέτως σήματος αλλά κατοχής...)

Το μονο που μπορει να ισχυει ....(ακουσα κατι τετοιο και στον σκαι), ειναι οτι οποτε και να παρει πινακιδες μεσα στο 13 τον φορο αυτον τον πληρωνεις......οποτε κερδισμενοι ειναι αυτοι που κατεθεσαν μεσα στο 12 και δεν εχουν σκοπο να το βγαλουν ολο το 13.......αυτο ναι θα μπορουσαν να το κανουν λεγοντας οτι πλεον ειναι μονιμος φορος.....αλλα να εχεις παραδωσει αδεια κυκλ και πινακιδες και να σου τον κοτσαρουν....μου κανει πολυ δυσκολο....


Αν και με αυτους τους μ@λακες ολα τα περιμενω

Chris
15-01-13, 17:35
Δυστυχως σε μια χωρα που κυβερνειται απο ξενους/ανθελληνες και λαμογια και ακομα δν εχουμε δει πατο...το μονο σιγουρο ειναι οτι καθημερινα θα ζουμε με εκπληξεις. Εχουμε κατεβασει το παντελονι, ειμαστε σκυμμενοι και οποιος περναει και γουσταρει μας καρφωνει....Αυτη ειναι η Ελλαδα του σημερα..

Z4 DCT
15-01-13, 17:46
Δυστυχως σε μια χωρα που κυβερνειται απο ξενους/ανθελληνες και λαμογια και ακομα δν εχουμε δει πατο...το μονο σιγουρο ειναι οτι καθημερινα θα ζουμε με εκπληξεις. Εχουμε κατεβασει το παντελονι, ειμαστε σκυμμενοι και οποιος περναει και γουσταρει μας καρφωνει....Αυτη ειναι η Ελλαδα του σημερα..

Να πάρει φόρα μονο....γιατι ειμαι κοκαλιάρης και μπορεί να σπάσει το τσουτσου του.....και μετα να τον βρω εύκαιρο εγω.......:whistle::whistle:



https://3.bp.blogspot.com/-N-D1Jz7nrBc/TscuXe4P0JI/AAAAAAAAE3M/FDuQalRGC_Y/s1600/image001.jpg

PANOS-E60
15-01-13, 17:48
Κωστα μου τις αποφασεις τις εχω παρει οτι και να γινει . Οσο θα μπορω να το συντηρω θα το κυκλοφορω αμα γ@μηθουνε και αλλο εχω το μαγαζι στο χωριο που ειναι ευαερο και ευηλιο και θα παροπλιστει μεχρι να ξεβρωμισει η κατασταση. Θα αγορασω ενα χρεπι να κυκλοφορω για να μην εχω και την εννοια και ολα καλα. Εχω χωρους και για αλλα 5 αμαξια οποιος φιλος θελει φυσικα αφιλοκερδως μπορω να τον φιλοξενησω :thumbsup::thumbsup:.

Λεωνίδα, κατά πουθε πεφτει το χωριό, αχρείαστο να ναι ? :th_Laie_67-1:

bimmerm
15-01-13, 18:09
αυτος ο φορος μπηκε γιατι ψαχνανε χρημα ευκολο για να κλεισουν την τρυπα που τους ελειπε ωστε να παρουμε την δοση απο εξω.οι εξω δεν τους νοιαζει απο που θα τα βρουμε.οι μεσα ,οι καφροι απο εδω ειναι αυτοι που δεν βρισκουν ευκολα απο αλλου η' μαλλον δεν θελουν να βρουν.απο εδω και περα ετσι θα ειναι.οταν θα φτανει η ωρα να παρουμε την δοση και δεν εχουμε τα αναλογα εσοδα θα βρισκουν φορους να βαζουν.
μεχρι να καταπολεμησουν την φοροδιαφυγη και να τα παιρνουν απο εκει(εδω γελαμε ,ΞΕΡΩ) για αστειο το ειπα .οποτε στην επομενη δοση ,νομιζω στο επομενο τριμηνο ετοιμαστειτε για μια καινουργια εξυπναδα/εμπνευση των ''ειδικων'' που θα το ονομασουν φορο.δεκτες οι προβλεψεις,μονο μην τους βαζετε λογια.

υ.γ αλλα ελεγε ο στουρν οταν κατεκρινε τους οικονομολογους που εφαρμοζαν το μνημονιο.τα καταπιε ολα μολις βρηκε αντιστασεις.εξου και τα τελη στα σκαφη και οχι φορος πολυτελειας.

ηταν δυσκολο δλδ να ξεχωρισουν τα ιδιωτικα με τα επαγγελματικα σκαφη?
κλικα,κλικα,κλικα,κλικα.....

PANOS-E60
15-01-13, 18:25
Αυτοκινητα που πληρωνουν φορο πολυτελους διαβιωσης

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/682638/

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/3188572/

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/1937671/


Αυτοκινητα που ΔΕΝ πληρωνουν φορο πολυτελους διαβιωσης

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/3128329/

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/3041110/

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/2150943/

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/1380265/


Μ@Λ@ΚΕΣ :ranting2:

Πρόταση.

αυτό το ποστ, αν είχαμε τρόπο να γίνει πρωτοσέλιδο στον Τύπο, στα ηλεκτρονικά μέσα, σε όλα τα αυτοκινητιστικά φόρα της χώρας, με τις υπογραφες των ιθυνόντων όλων των φορέων που δραστηριοποιούνται στον κλάδο του αυτοκινήτου και των ειδικών συντακτών του Τύπου, ίσως κάτι να πετυχαίναμε ... έστω να κοκκινίσουν μερικά αυτιά στην κυβέρνηση, αν έχει απομείνει ίχνος τσίπας επάνω τους . thumb

andreas110080
15-01-13, 18:29
Το χαράτσι υπολογίζεται πάνω στο τεκμήριο κάθε έτους. Τεκμήριο έχεις για κάθε μήνα που το κυκλοφορείς πάνω απο 14 μέρες.

Δεν υπάρχει περιορισμός στον αριθμό των καταθέσεων που μπορείς να κάνεις.

Εγώ εχτες έβγαλα το προγράμμα των καταθετοαναληψεων του έτους

Δηλαδή για να καταλάβουμε καλύτερα, αν έχουμε κάθε μήνα στην κατοχή μας το αυτοκίνητο για 13 ημέρες κα τις υπόλοιπες το καταθέτουμε λέτε να μην πληρώσουμε το χαράτσι,
γιατί αν είναι έτσι δεν με νοιάζει με τους γ@μημενους θα καταθέτω κάθε μήνα κα θα τις παίρνω πίσω!

alexm
15-01-13, 18:35
Το μονο που μπορει να ισχυει ....(ακουσα κατι τετοιο και στον σκαι), ειναι οτι οποτε και να παρει πινακιδες μεσα στο 13 τον φορο αυτον τον πληρωνεις......οποτε κερδισμενοι ειναι αυτοι που κατεθεσαν μεσα στο 12 και δεν εχουν σκοπο να το βγαλουν ολο το 13.......αυτο ναι θα μπορουσαν να το κανουν λεγοντας οτι πλεον ειναι μονιμος φορος.....αλλα να εχεις παραδωσει αδεια κυκλ και πινακιδες και να σου τον κοτσαρουν....μου κανει πολυ δυσκολο....


Αν και με αυτους τους μ@λακες ολα τα περιμενω

Ορε.....Γιαννη επι του τεκμηριου ειναι ο φορος και το τεκμηριο ειναι επι των ημερων κυκλοφοριας.
Εχω τεκμηριο π.χ 12000 ( θα ηθελα.....:whistle:)για ενα ημερολογιακο ετος 365 ημερων, αρα 32,87 την ημερα Χ 5 ή 10% που ειναι ο φορος.
Εαν το κυκλοφορησω 10 ημερες Χ 5% ο φορος που θα μου ερθει με το εκαθαριστικο θα ειναι 1.64 ευρω, εαν ειναι Χ10% 3.87 ευρω......thumb


Οταν εισαι ΠΕΝΤΑΛΙΤΡΟΣ.....:thefinger:, αυτα τα εχεις κανει σπουδη.....:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

PANOS-E60
15-01-13, 18:39
Ορε.....Γιαννη επι του τεκμηριου ειναι ο φορος και το τεκμηριο ειναι επι των ημερων κυκλοφοριας.
Εχω τεκμηριο π.χ 12000 ( θα ηθελα.....:whistle:)για ενα ημερολογιακο ετος 365 ημερων, αρα 32,87 την ημερα Χ 5 ή 10% που ειναι ο φορος.
Εαν το κυκλοφορησω 10 ημερες Χ 5% ο φορος που θα μου ερθει με το εκαθαριστικο θα ειναι 1.64 ευρω, εαν ειναι Χ10% 3.87 ευρω......thumb


Οταν εισαι ΠΕΝΤΑΛΙΤΡΟΣ.....:thefinger:, αυτα τα εχεις κανει σπουδη.....:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

Αλέξη, ερώτηση - απορια :

το πόσες μέρες το κυκλοφόρησες το ξέρεις εσύ και η ΔΟΥ σου.
Το ΚΕΠΥΟ πως το μαθαίνει για να καταχωρήσει σωστά το τεκμήριό σου στο Ε1 σου ?

ghost-rider
15-01-13, 18:43
Μηπως το καταχωρει ο εφοριακος οταν περναει-ελεγχει τη δηλωση?

PANOS-E60
15-01-13, 18:44
Μηπως το καταχωρει ο εφοριακος οταν περναει-ελεγχει τη δηλωση?

η δήλωση γίνεται ηλεκτρονικά Ηλία και τα τεκμήρια τα περιέχει ηδη. όταν την ανοίξεις για να τη συμπληρώσεις ...

Stamatis
15-01-13, 18:44
Οταν υποβάλλεις τη δήλωση στο Ε1 ηλεκτρονικά γράφεις πόσους μήνες έκανες χρήση του αυτοκινήτου.

PANOS-E60
15-01-13, 18:46
Οταν υποβάλλεις τη δήλωση στο Ε1 ηλεκτρονικά γράφεις πόσους μήνες έκανες χρήση του αυτοκινήτου.

διορθωνεις το σχετικό πεδίο δηλαδή ? Και πως επαληθευει ο κεντρικός υπολογιστης του ΚΕΠΥΟ την αλήθεια της καταχωρησης σου ?

hades7
15-01-13, 18:47
δεν κανουμε μια υπερακτια εταιρια στην κυπρο? 10 ατομα να μαζευτουμε δεν θα μας βγει τιποτα και τα δηλωνουμε εκει

Z4 DCT
15-01-13, 18:49
Οταν υποβάλλεις τη δήλωση στο Ε1 ηλεκτρονικά γράφεις πόσους μήνες έκανες χρήση του αυτοκινήτου.


διορθωνεις το σχετικό πεδίο δηλαδή ? Και πως επαληθευει ο κεντρικός υπολογιστης του ΚΕΠΥΟ την αλήθεια της καταχωρησης σου ?

Αυτοματα το κανει το συστημα.....τωρα ειναι ον λαιν....εμενα περισυ μου εφαγε και εναν μηνα η παπαρια


αφου μολις καταθέτεις πινακίδες, το περνάει στο κομπιούτερ....αυτο πλέον ειναι ον λαιν

120ie87
15-01-13, 18:50
Το 2012 δεν πληρώσαμε έκτακτη εισφορά προφανώς επειδή έγιναν εκλογές...

Stamatis
15-01-13, 18:51
διορθωνεις το σχετικό πεδίο δηλαδή ? Και πως επαληθευει ο κεντρικός υπολογιστης του ΚΕΠΥΟ την αλήθεια της καταχωρησης σου ?

Δεν το διορθώνεις, έχει δυο κουτάκια, μήνες κυριότητας και μήνες χρήσης.
Ακριβώς όπως υποθέτουμε οτι οι αποδείξεις μπορούν να ζητηθούν ανα πάσα στιγμή, έτσι πρέπει να μπορείς να αποδείξεις και την κατάθεση των πινακίδων σου.

Stamatis
15-01-13, 18:51
Αυτοματα το κανει το συστημα.....τωρα ειναι ον λαιν....εμενα περισυ μου εφαγε και εναν μηνα η παπαρια


αφου μολις καταθέτεις πινακίδες, το περνάει στο κομπιούτερ....αυτο πλέον ειναι ον λαιν
μπορείς να το αλλάξεις

Chris
15-01-13, 18:52
Πρόταση.

αυτό το ποστ, αν είχαμε τρόπο να γίνει πρωτοσέλιδο στον Τύπο, στα ηλεκτρονικά μέσα, σε όλα τα αυτοκινητιστικά φόρα της χώρας, με τις υπογραφες των ιθυνόντων όλων των φορέων που δραστηριοποιούνται στον κλάδο του αυτοκινήτου και των ειδικών συντακτών του Τύπου, ίσως κάτι να πετυχαίναμε ... έστω να κοκκινίσουν μερικά αυτιά στην κυβέρνηση, αν έχει απομείνει ίχνος τσίπας επάνω τους . thumb

με κανες και γελασα:hystericalbs1: θεικο παραδειγμα

Z4 DCT
15-01-13, 18:53
.εμενα περισυ μου εφαγε και εναν μηνα η παπαρια




μπορείς να το αλλάξεις

Ο λογιστής ειναι 50 μετρα απο το σπιτι μου.....παω να του τα πρήξω και έρχομαι!!!!:ranting2::ranting2:

PANOS-E60
15-01-13, 18:53
Αυτοματα το κανει το συστημα.....τωρα ειναι ον λαιν....εμενα περισυ μου εφαγε και εναν μηνα η παπαρια


αφου μολις καταθέτεις πινακίδες, το περνάει στο κομπιούτερ....αυτο πλέον ειναι ον λαιν
ον λαιν δεν ειναι Γιαννη ...

Δεν το διορθώνεις, έχει δυο κουτάκια, μήνες κυριότητας και μήνες χρήσης.
Ακριβώς όπως υποθέτουμε οτι οι αποδείξεις μπορούν να ζητηθούν ανα πάσα στιγμή, έτσι πρέπει να μπορείς να αποδείξεις και την κατάθεση των πινακίδων σου.

αααα καλά ... αξίζει και να το ρισκάρει κάποιος ...


αστε ρε να πει ο πατρινός που το κατεχει.

Z4 DCT
15-01-13, 18:54
ον λαιν δεν ειναι Γιαννη ...




το τέλειωσα τον λογιστή.....:ranting2::ranting2::ranting2:

PANOS-E60
15-01-13, 19:00
αν υπάρχει μεταβίβαση μεσα στο ετος, το δεχομαι το ον λαιν, γιατί καταχωρείται στα μητρωα του υπουργείου συγκοινωνιών και από εκεί μεταφερεται στο κεπυο, οπότε φαίνεται ποιός το είχε και πόσους μηνες. Η ΔΟΥ ομως ?

Leonidas_E39
15-01-13, 19:06
Λεωνίδα, κατά πουθε πεφτει το χωριό, αχρείαστο να ναι ? :th_Laie_67-1:

Πανο εξω απ την βεροια ειναι ερχεστε παμε σερρες τα λυωνουμε και μετα παμε και τα κουκουλωνουμε
:thumbsup: :thumbsup:

PANOS-E60
15-01-13, 19:08
αν υπάρχει μεταβίβαση μεσα στο ετος, το δεχομαι το ον λαιν, γιατί καταχωρείται στα μητρωα του υπουργείου συγκοινωνιών και από εκεί μεταφερεται στο κεπυο, οπότε φαίνεται ποιός το είχε και πόσους μηνες. Η ΔΟΥ ομως ?

εκτός κι αν μπαίνει ο υπάλληλος της ΔΟΥ στο ΑΦΜ σου και ενημερώνει χερουκλάτα ... :shok:

mark e92
15-01-13, 19:09
Σου δίνει βεβαίωση η ΔΟΥ για τους μήνες που το είχες.
Αν το κυκλοφορεις 13 μέρες το μήνα δεν μετραει ο μήνας.!

Kostas_1
15-01-13, 19:09
Πανο δεν αξιζει να το ρισκαρει κανεις.

Kostas_1
15-01-13, 19:11
Σου δίνει βεβαίωση η ΔΟΥ για τους μήνες που το είχες.
Αν το κυκλοφορεις 13 μέρες το μήνα δεν μετραει ο μήνας.!

Ναι αλλα αυτο ισχυει οταν ειναι συνεχομενο από τον προηγουμενο μηνα.

Δηλαδη τον να κατεχεις τις πινακιδες από 1-14 καθε μηνα, δεν ισχυει οτι δεν το ειχες κανει χρηση.

Στη περιπτωση αυτη μετρανε μερες.

Σωστα Αλεξ??? :original:

mark e92
15-01-13, 19:11
εκτός κι αν μπαίνει ο υπάλληλος της ΔΟΥ στο ΑΦΜ σου και ενημερώνει χερουκλάτα ... :shok:

Το γράφει την ιδια ωρα που τις δίνεις.
Και το πιο κουφο είναι οτι ενημερώνετε και η Τροχαία.

alexm
15-01-13, 19:11
Οταν θελουμε να καταθεσουμε τις πινακιδες του αυτοκινητου για να μειωσουμε το τεκμηριο, ισχυουν τα εξης:

Οι πρωτες 14 ημερες του μηνα εναι υπερ του καταθετη μονο εαν ειναι συνεχομενες απο αλλο μηνα, απο 15 και μετα ειναι υπερ του κρατους, οχι ομως ολοκληρο μηνα οπως το δικο μας 14ημερο, αλλα ημερες.
Εαν τις παρουμε 1 του μηνα και τις καταθεσουμε στις 22, θα εχουμε χρεωθει με το τεκμηριο των 22 ημερων και οχι 30.
Εαν τις παιρνουμε απο 1-10 καθε μηνα, δεν σημαινει οτι δεν εχουμε τεκμηριο.....αφου δεν περναμε τις 14 μερες.
Εαν τις παιρνουμε 2-3 ημερες καθε μηνα παει αθροιστικα...., π.χ: 3 μερες καθε μηνα χ 12 μηνες = 36 μερες τεκμηριο και οχι 30 μερες κανοντας χρηση του 14ημερου του επομενου μηνα για τις 6!!!
Εαν πχ: τις παραδωσουμε 17/1, τις ξαναπαρουμε 1/5 και τις ξαναπαραδωσουμε 10/5, θα εχουμε τεκμηριο 27 ημερων!!!
Εαν τις παραδωσουμε 17/1, τις ξαναπαρουμε 1/5 και τις ξαναπαραδωσουμε 14/6, θα εχουμε τεκμηριο για 17+30= 47 ημερες, οι 14 ημερες του Ιουνιου ειναι υπερ μας αφου ειναι συνεχομενες!!!

Αν και ο νομος δεν ειναι σαφεις για το ολιγοημερο παρε δωσε των πινακιδων και αναφερει μονο οτι πανω απο 15 ημερες λογιζεται μηνας, το taxis δεν δεχεται την δηλωση εαν δεν ειναι συμπληρωμενη συμφωνα με τα ανωτερω σκεπτικο....thumb

Αυτα ισχυαν μεχρι και σημερα, δεν μπορω να γνωριζω εαν το μεσημερι που την επεσα λιγο...., περασαν καμια καινουργια διαταξη!!!

PANOS-E60
15-01-13, 19:13
Πανο δεν αξιζει να το ρισκαρει κανεις.

χα χα ! Ασφαλώς !

παρόλα αυτά δεν εχω ακόμα καταλάβει πως το δουλεύει το σύστημα ο πατρινός. παίρνει βεβαίωση από τη ΔΟΥ, διορθώνει το Ε1 και φυλάει τη βεβαίωση αν ελεγχθεί ?

mark e92
15-01-13, 19:14
Ναι αλλα αυτο ισχυει οταν ειναι συνεχομενο από τον προηγουμενο μηνα.

Δηλαδη τον να κατεχεις τις πινακιδες από 1-14 καθε μηνα, δεν ισχυει οτι δεν το ειχες κανει χρηση.

Στη περιπτωση αυτη μετρανε μερες.

Σωστα Αλεξ??? :original:

Τότε τις δίνεις 13/1 πχ και τις παίρνεις 16/2:th_Laie_67-1:

Z4 DCT
15-01-13, 19:14
χα χα ! Ασφαλώς !

παρόλα αυτά δεν εχω ακόμα καταλάβει πως το δουλεύει το σύστημα ο πατρινός. παίρνει βεβαίωση από τη ΔΟΥ, διορθώνει το Ε1 και φυλάει τη βεβαίωση αν ελεγχθεί ?

ο πατρινος ειναι ο ιδιος ΔΟΥ......:whistle::whistle:

mark e92
15-01-13, 19:22
Οταν θελουμε να καταθεσουμε τις πινακιδες του αυτοκινητου για να μειωσουμε το τεκμηριο, ισχυουν τα εξης:

Οι πρωτες 14 ημερες του μηνα εναι υπερ του καταθετη μονο εαν ειναι συνεχομενες απο αλλο μηνα, απο 15 και μετα ειναι υπερ του κρατους, οχι ομως ολοκληρο μηνα οπως το δικο μας 14ημερο, αλλα ημερες.
Εαν τις παρουμε 1 του μηνα και τις καταθεσουμε στις 22, θα εχουμε χρεωθει με το τεκμηριο των 22 ημερων και οχι 30.
Εαν τις παιρνουμε απο 1-10 καθε μηνα, δεν σημαινει οτι δεν εχουμε τεκμηριο.....αφου δεν περναμε τις 14 μερες.
Εαν τις παιρνουμε 2-3 ημερες καθε μηνα παει αθροιστικα...., π.χ: 3 μερες καθε μηνα χ 12 μηνες = 36 μερες τεκμηριο και οχι 30 μερες κανοντας χρηση του 14ημερου του επομενου μηνα για τις 6!!!
Εαν πχ: τις παραδωσουμε 17/1, τις ξαναπαρουμε 1/5 και τις ξαναπαραδωσουμε 10/5, θα εχουμε τεκμηριο 27 ημερων!!!
Εαν τις παραδωσουμε 17/1, τις ξαναπαρουμε 1/5 και τις ξαναπαραδωσουμε 14/6, θα εχουμε τεκμηριο για 17+30= 47 ημερες, οι 14 ημερες του Ιουνιου ειναι υπερ μας αφου ειναι συνεχομενες!!!

Αν και ο νομος δεν ειναι σαφεις για το ολιγοημερο παρε δωσε των πινακιδων και αναφερει μονο οτι πανω απο 15 ημερες λογιζεται μηνας, το taxis δεν δεχεται την δηλωση εαν δεν ειναι συμπληρωμενη συμφωνα με τα ανωτερω σκεπτικο....thumb

Αυτα ισχυαν μεχρι και σημερα, δεν μπορω να γνωριζω εαν το μεσημερι που την επεσα λιγο...., περασαν καμια καινουργια διαταξη!!!

Δηλ. πρέπει να τις δωσεις 1/2 πχ και να τις πάρεις 1/7 μονο έτσι γλυτώνεις 6 μήνες?

Kostas_1
15-01-13, 19:26
Μια και τον ιανουαριο τον "χασαμε" ήδη, μια καλη ιδεα για 6μηνη χρηση ειναι:

Παραδοση πινακιδων 14/2 (χρεωση 1 μηνας)

παραλαβη 1/5 - 14/10 (χρέωση 5 μηνες)

ξαναπαραδοση 14/9 εως τελος ετους

mark e92
15-01-13, 19:31
Μια και τον ιανουαριο τον "χασαμε" ήδη, μια καλη ιδεα για 6μηνη χρηση ειναι:

Παραδοση πινακιδων 14/2 (χρεωση 1 μηνας)

παραλαβη 1/5 - 14/10 (χρέωση 5 μηνες)

ξαναπαραδοση 14/9 εως τελος ετους

Αφου είναι με τις μέρες πως τον 2ο και τον 9ο κερδιζεις ολο το μήνα???

mark e92
15-01-13, 19:33
Μια και τον ιανουαριο τον "χασαμε" ήδη, μια καλη ιδεα για 6μηνη χρηση ειναι:

Παραδοση πινακιδων 14/2 (χρεωση 1 μηνας)

παραλαβη 1/5 - 14/9 (χρέωση 5 μηνες)

ξαναπαραδοση 14/9 εως τελος ετους

Γιατι να τις δώσεις 14 και οχι 1/10?

Kostas_1
15-01-13, 19:34
Αφου είναι με τις μέρες πως τον 2ο και τον 9ο κερδιζεις ολο το μήνα???

επειδη ειναι συνεχομενες απο τον προηγουμενο...

Kostas_1
15-01-13, 19:35
Γιατι να τις δώσεις 14 και οχι 1/10?

το διορθωσα σορυ

rallakias
15-01-13, 19:37
Μια και τον ιανουαριο τον "χασαμε" ήδη, μια καλη ιδεα για 6μηνη χρηση ειναι:

Παραδοση πινακιδων 14/2 (χρεωση 1 μηνας)

παραλαβη 1/5 - 14/10 (χρέωση 5 μηνες)

ξαναπαραδοση 14/9 εως τελος ετους

Αν ισχύει το μετρο ,με τον τρόπο που περιγράφεται ,τοτε η λύση για χρέωση 6 μηνων και χρηση περισσοτερη ειναι

Παραδοση πινακιδων 14/2 (χρεωση 1 μηνας-ο Ιανουάριος)
παραλαβη 1/3 - 14/4 (χρέωση 1 μηνας-ο Μάρτιος)
παραλαβη 1/5 - 14/6 (χρέωση 1 μηνας-ο Μάιος)
κτλ....

Ετσι με καθε μηνα που χρεώνεσαι οτι εκανες χρήση ,κερδίζεις και τις επόμενες 14 ημερες απο τον επόμενο μηνα .Συνολικα θα υπολογιστει οτι το κυκλοφορουσες για 6 μηνες αλλα θα το εχει κυκλοφορήσει για 6 μηνες και (6*14 ημερες) = 84 ημερες = σχεδον αλλοι 3 μηνες.

Συνολο 9 μηνες πραγματικης χρησης

Kostas_1
15-01-13, 19:38
Αν ισχύει το μετρο ,με τον τρόπο που περιγράφεται ,τοτε η λύση για χρέωση 6 μηνων και χρηση περισσοτερη ειναι

Παραδοση πινακιδων 14/2 (χρεωση 1 μηνας-ο Ιανουάριος)
παραλαβη 1/3 - 14/4 (χρέωση 1 μηνας-ο Μάρτιος)
παραλαβη 1/5 - 14/6 (χρέωση 1 μηνας-ο Μάιος)
κτλ....

Ετσι με καθε μηνα που χρεώνεσαι οτι εκανες χρήση ,κερδίζεις και τις επόμενες 14 ημερες απο τον επόμενο μηνα .Συνολικα θα υπολογιστει οτι το κυκλοφορουσες για 6 μηνες αλλα θα το εχει κυκλοφορήσει για 6 μηνες και (6*14 ημερες) = 84 ημερες = σχεδον αλλοι 3 μηνες.

Συνολο 9 μηνες πραγματικης χρησης


Σωστο μου φαινεται

Z4 DCT
15-01-13, 19:40
Σωστο μου φαινεται

πολυ σωστο...thumb

Stathis
15-01-13, 19:46
O λογιστης μου ειπε οτι αφου γραφεται στην φορολογικη δηλωση...ασχετως αν εχεις παραδοσει η οχι πινακιδες τοτε πληρωνεις φορο...
αλλαξε λογιστη.. thumb


Οταν θελουμε να καταθεσουμε τις πινακιδες του αυτοκινητου για να μειωσουμε το τεκμηριο, ισχυουν τα εξης:

Οι πρωτες 14 ημερες του μηνα εναι υπερ του καταθετη μονο εαν ειναι συνεχομενες απο αλλο μηνα, απο 15 και μετα ειναι υπερ του κρατους, οχι ομως ολοκληρο μηνα οπως το δικο μας 14ημερο, αλλα ημερες.
Εαν τις παρουμε 1 του μηνα και τις καταθεσουμε στις 22, θα εχουμε χρεωθει με το τεκμηριο των 22 ημερων και οχι 30.
Εαν τις παιρνουμε απο 1-10 καθε μηνα, δεν σημαινει οτι δεν εχουμε τεκμηριο.....αφου δεν περναμε τις 14 μερες.
Εαν τις παιρνουμε 2-3 ημερες καθε μηνα παει αθροιστικα...., π.χ: 3 μερες καθε μηνα χ 12 μηνες = 36 μερες τεκμηριο και οχι 30 μερες κανοντας χρηση του 14ημερου του επομενου μηνα για τις 6!!!
Εαν πχ: τις παραδωσουμε 17/1, τις ξαναπαρουμε 1/5 και τις ξαναπαραδωσουμε 10/5, θα εχουμε τεκμηριο 27 ημερων!!!
Εαν τις παραδωσουμε 17/1, τις ξαναπαρουμε 1/5 και τις ξαναπαραδωσουμε 14/6, θα εχουμε τεκμηριο για 17+30= 47 ημερες, οι 14 ημερες του Ιουνιου ειναι υπερ μας αφου ειναι συνεχομενες!!!

Αν και ο νομος δεν ειναι σαφεις για το ολιγοημερο παρε δωσε των πινακιδων και αναφερει μονο οτι πανω απο 15 ημερες λογιζεται μηνας, το taxis δεν δεχεται την δηλωση εαν δεν ειναι συμπληρωμενη συμφωνα με τα ανωτερω σκεπτικο....thumb

Αυτα ισχυαν μεχρι και σημερα, δεν μπορω να γνωριζω εαν το μεσημερι που την επεσα λιγο...., περασαν καμια καινουργια διαταξη!!!

:wacko::wacko::wacko:

mark e92
15-01-13, 19:46
Αν ισχύει το μετρο ,με τον τρόπο που περιγράφεται ,τοτε η λύση για χρέωση 6 μηνων και χρηση περισσοτερη ειναι

Παραδοση πινακιδων 14/2 (χρεωση 1 μηνας-ο Ιανουάριος)
παραλαβη 1/3 - 14/4 (χρέωση 1 μηνας-ο Μάρτιος)
παραλαβη 1/5 - 14/6 (χρέωση 1 μηνας-ο Μάιος)
κτλ....

Ετσι με καθε μηνα που χρεώνεσαι οτι εκανες χρήση ,κερδίζεις και τις επόμενες 14 ημερες απο τον επόμενο μηνα .Συνολικα θα υπολογιστει οτι το κυκλοφορουσες για 6 μηνες αλλα θα το εχει κυκλοφορήσει για 6 μηνες και (6*14 ημερες) = 84 ημερες = σχεδον αλλοι 3 μηνες.

Συνολο 9 μηνες πραγματικης χρησης

Δηλ. Bασίλη αν τις δώσεις 1/2 και τις πάρεις 14/4 εχεις γλυτώσει 3 μήνες?

Z4 DCT
15-01-13, 19:47
Δηλ. Bασίλη αν τις δώσεις 1/2 και τις πάρεις 14/4 εχεις γλυτώσει 3 μήνες?

σε βλεπω να τα κανεις μανταρα :shok::shok:




:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::hystericalbs1:

mark e92
15-01-13, 19:48
Αν τις δώσεις 13/1 και τις πάρεις 14/4 πόσους μήνες γλύτωσες?

kostas 325
15-01-13, 19:52
Αν τις δώσεις 13/1 και τις πάρεις 14/4 πόσους μήνες γλύτωσες?

3 μήνες Ιανουαριο εως και Μαρτιο

Z4 DCT
15-01-13, 19:53
3 μήνες

Μη του λες!!!!!!........:hystericalbs1::hystericalbs1: :hystericalbs1:



θα τον κανω να πλερώσει ολο τοχρονο

Bitz
15-01-13, 19:54
Δηλαδη ολο τον χρονο με τις πινακιδες παραμασχαλα....ρε ας σοβαρευτουμε λιγο :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

mark e92
15-01-13, 19:55
3 μήνες

Χανεις δηλ. τον 4ο

Z4 DCT
15-01-13, 19:55
Δηλαδη ολο τον χρονο με τις πινακιδες παραμασχαλα....ρε ας σοβαρευτουμε λιγο :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Κατ οίκων έρχεσαι για πλύσιμο....???.....:hystericalbs1::hysteric albs1::hystericalbs1:

mark e92
15-01-13, 19:56
3 μήνες Ιανουαριο εως και Μαρτιο

οποτε τις παίρνεις 1/4.

kostas 325
15-01-13, 19:58
οποτε τις παίρνεις 1/4.

:thumbsup:

hades7
15-01-13, 20:00
ιδρυση οφ σορ κοστος λειτουργιας 3000 τον χρονο δια δεκα ατομα 300 ευρω αντικειμενο της εταιριας μησθωση οχηματων,μεταβιβαση αυτοκινητων στην εταιρια και μετα μισθωση των οχηματων παλι απο τον ιδιο κατοχο προς ασ πουμε 1000 τον χρονο εικονικα αρα η εταιρια εχει εσοδα 10000 ευρω που φορολογουνται με 10% αρα φορος 1000 ευρω δια δεκα 100 εκαστος συνολο ολα μαζι 400 με τα λειτουργικα

EVERGET
15-01-13, 20:03
Αν ισχύει το μετρο ,με τον τρόπο που περιγράφεται ,τοτε η λύση για χρέωση 6 μηνων και χρηση περισσοτερη ειναι

Παραδοση πινακιδων 14/2 (χρεωση 1 μηνας-ο Ιανουάριος)
παραλαβη 1/3 - 14/4 (χρέωση 1 μηνας-ο Μάρτιος)
παραλαβη 1/5 - 14/6 (χρέωση 1 μηνας-ο Μάιος)
κτλ....

Ετσι με καθε μηνα που χρεώνεσαι οτι εκανες χρήση ,κερδίζεις και τις επόμενες 14 ημερες απο τον επόμενο μηνα .Συνολικα θα υπολογιστει οτι το κυκλοφορουσες για 6 μηνες αλλα θα το εχει κυκλοφορήσει για 6 μηνες και (6*14 ημερες) = 84 ημερες = σχεδον αλλοι 3 μηνες.

Συνολο 9 μηνες πραγματικης χρησης

Ένας λογιστής ρε παιδιά να μας επιβεβαιώσει ότι με αυτό τον τρόπο όντως πληρώνεις για 6 μήνες παρότι στην ουσία χρησιμοποιείς για 9. Εάν ναι τότε είναι καλή μόντα...thumb

mark e92
15-01-13, 20:04
:thumbsup:

Σε ευχαριστω Κώστα μονο εσυ με καταλαβαίνεις!

mark e92
15-01-13, 20:08
Πρέπει να τις δίνεις καθε 14 και να παίρνεις 1

RallyArt
15-01-13, 20:12
ιδρυση οφ σορ κοστος λειτουργιας 3000 τον χρονο δια δεκα ατομα 300 ευρω αντικειμενο της εταιριας μησθωση οχηματων,μεταβιβαση αυτοκινητων στην εταιρια και μετα μισθωση των οχηματων παλι απο τον ιδιο κατοχο προς ασ πουμε 1000 τον χρονο εικονικα αρα η εταιρια εχει εσοδα 10000 ευρω που φορολογουνται με 10% αρα φορος 1000 ευρω δια δεκα 100 εκαστος συνολο ολα μαζι 400 με τα λειτουργικα

Μέσα!
Ειμαστε δυο άλλοι οκτώ...

Z4 DCT
15-01-13, 20:12
Αφου είναι με τις μέρες πως τον 2ο και τον 9ο κερδιζεις ολο το μήνα???


Γιατι να τις δώσεις 14 και οχι 1/10?


Δηλ. Bασίλη αν τις δώσεις 1/2 και τις πάρεις 14/4 εχεις γλυτώσει 3 μήνες?


Αν τις δώσεις 13/1 και τις πάρεις 14/4 πόσους μήνες γλύτωσες?


Χανεις δηλ. τον 4ο


οποτε τις παίρνεις 1/4.


Σε ευχαριστω Κώστα μονο εσυ με καταλαβαίνεις!


Πρέπει να τις δίνεις καθε 14 και να παίρνεις 1



Μαρκοοοοοο........θα κανεις λαλακεια στο λεωωωωωωωωω :hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:


και γω σε καταλαβαινω!!!!! :hystericalbs1::hystericalbs1:





















Φιλαράκι πλάκα κανω δε μπορώ να κρατηθω!!!!!:hystericalbs1:

Bitz
15-01-13, 20:13
Κατ οίκων έρχεσαι για πλύσιμο....???.....:hystericalbs1::hysteric albs1::hystericalbs1:

Οχι ακομα...

kostas 325
15-01-13, 20:13
Πρέπει να τις δίνεις καθε 14 και να παίρνεις 1

καλύτερα ανάποδα

spar@
15-01-13, 20:15
Χαντε θα βάλεις στο σμαρτ κυπριακές πινακίδες ; Είμαι κ γω μέσα θέλω να βάλω στην εταιρία ένα σκουτερ!

hades7
15-01-13, 20:16
Χαντε θα βάλεις στο σμαρτ κυπριακές πινακίδες ; Είμαι κ γω μέσα θέλω να βάλω στην εταιρία ένα σκουτερ!

γιατι να βαλω ρε κεφαλα κυπριακες στην κυπρο θα ναι η εταιρια τα αμαξια θα ειναι εδω

spar@
15-01-13, 20:19
γιατι να βαλω ρε κεφαλα κυπριακες στην κυπρο θα ναι η εταιρια τα αμαξια θα ειναι εδω

Άμα έχουν Ελληνικές πινακίδες με μεταβίβαση απο Κύπρο εισαγωγή το 2013 τι ακριβώς κερδίζεις ; Δεν σε ποιανω ;
Βάλε στα λειτουργικά 2.000 ευρο/ μήνα Κορυδαλου και σου στέλνω τα στοιχεία μου να την βάλεις στο όνομα μ

hades7
15-01-13, 20:22
Άμα έχουν Ελληνικές πινακίδες με μεταβίβαση απο Κύπρο εισαγωγή το 2013 τι ακριβώς κερδίζεις ; Δεν σε ποιανω ;
Βάλε στα λειτουργικά 2.000 ευρο/ μήνα Κορυδαλου και σου στέλνω τα στοιχεία μου να την βάλεις στο όνομα μ

τι εισαγωγη ρε την κυριοτητα μεταβιβαζεις δεν εισαγεις ουτε εξαγεις τιποτα.εσυ ξερεις μονο γιατι κομπινα κανεις? να βαλεις στο αμαξι σημαια ληβεριανη σαν τα αυτοκινητα των πρεσβειων γιατι σου πανε ειναι φθηνοτερα σαν τα βαπορια ενα πραγμα

spar@
15-01-13, 20:26
τι εισαγωγη ρε την κυριοτητα μεταβιβαζεις δεν εισαγεις ουτε εξαγεις τιποτα.εσυ ξερεις μονο γιατι κομπινα κανεις? να βαλεις στο αμαξι σημαια ληβεριανη σαν τα αυτοκινητα των πρεσβειων γιατι σου πανε ειναι φθηνοτερα σαν τα βαπορια ενα πραγμα

δεν σε εποιασα πριν, καλα ουτε και τωρα, σε εχει κολλησει ο Γιωργαρος την Σιεςαι την αρρωστια....πρεπει να παρεις αντιβιωση θα πω στον Doctore να στην γραψει...
Και γιατι να το καμεις αυτο για να γλιτωσεις τον φορο μονο και να μην νοικιασουμε 2 καλυβες στη Γερμανια-Βουλγαρια???
να γλιτωσεις και το σημα...
Εσυ εχεις θεμα με το smart ε???ειχες συνηθισει στο 700αρι και τωρα στο 1000αρι παει πολυ...

bimmerm
15-01-13, 21:25
το εχετε χασει ετσι?:wacko::wacko:

ζαλιστηκα!:shok::shok:

aristent
15-01-13, 21:39
Post στις 28-05-11 :


Τόσα φόρουμ υπάρχουν για αυτοκίνητα, μάρκες , μοντέλα , αν με κάποιο τρόπο συντονιστούν όλα αυτά μαζί να απαιτήσουν τα αυτονόητα, ίσως γίνει δουλειά. Υπάρχει πολύς κόσμος που αγαπάει τα αυτοκίνητα , το μέσο επικοινωνίας υπάρχει , πιστεύω ότι μπορούμε να καταφέρουμε κάτι . Δεν έχει σημασία πόσο εύκολα η δύσκολα πληρώνει ο καθένας τα τέλη , είναι θέμα κοροϊδίας με τον κόπο του καθένα , την αγάπη του για ένα χόμπι , μέχρι το ψωμί των παιδιών του.

Έχουμε ένα κράτος που μας βλέπει σαν πρόβατα στην σφαγή , και αν ποντάρουμε στο φιλότιμο τους να σταματήσουν να μας βλέπουνε σαν πρόβατα .......ΚΥΡΙΟΙ ΧΑΣΑΜΕ

:warriorsmiley:

alexm
15-01-13, 22:29
Αλέξη, ερώτηση - απορια :

το πόσες μέρες το κυκλοφόρησες το ξέρεις εσύ και η ΔΟΥ σου.
Το ΚΕΠΥΟ πως το μαθαίνει για να καταχωρήσει σωστά το τεκμήριό σου στο Ε1 σου ?

Πανο οταν καταθετεις τις πινακιδες συμπληρωνεις 2 δηλωσεις, μια που αφορα τα στοιχεια του οχηματος και του ιδιοκτητη και μια που αναφερεις τον χωρο ακινησιας.
Στην δηλωση με τα στοιχεια αναφερεις την ημερομηνια ακινησιας και οταν πας να ξαναπαρεις τις πινακιδες στην ιδια δηλωση βαζει ο υπαληλος μια σφραγιδα που αναγραφει την ημερομηνια.
Την επομενη φορα που θα πας να καταθεσεις, συμπληρωνεις αλλη δηλωση και ουτο καθεξης.....
Οταν κανεις την φορολογικη συμπληρωνεις αριθμητικα τις μερες που το ειχες σε κυκλοφορια, αν και απο το 2012 ειναι περασμενες αυτοματα απο το συστημα.
Για τυχον λαθη πας στην δου που ανηκεις με την ή τις δηλωσεις ακινησια που εχεις και λυνεις το προβλημα.
Εμενα φετος τις ειχε λαθος, τις διορθωσαμε μονοι μας, τις αποδεχτηκε το taxis και δεν χρειαστηκε να παω στην δου.

spar@
15-01-13, 22:36
Πανο οταν καταθετεις τις πινακιδες συμπληρωνεις 2 δηλωσεις, μια που αφορα τα στοιχεια του οχηματος και του ιδιοκτητη και μια που αναφερεις τον χωρο ακινησιας.
Στην δηλωση με τα στοιχεια αναφερεις την ημερομηνια ακινησιας και οταν πας να ξαναπαρεις τις πινακιδες στην ιδια δηλωση βαζει ο υπαληλος μια σφραγιδα που αναγραφει την ημερομηνια.
Την επομενη φορα που θα πας να καταθεσεις, συμπληρωνεις αλλη δηλωση και ουτο καθεξης.....
Οταν κανεις την φορολογικη συμπληρωνεις αριθμητικα τις μερες που το ειχες σε κυκλοφορια, αν και απο το 2012 ειναι περασμενες αυτοματα απο το συστημα.
Για τυχον λαθη πας στην δου που ανηκεις με την ή τις δηλωσεις ακινησια που εχεις και λυνεις το προβλημα.
Εμενα φετος τις ειχε λαθος, τις διορθωσαμε μονοι μας, τις αποδεχτηκε το taxis και δεν χρειαστηκε να παω στην δου.

επομενη δηλαδη καλη θεση ειναι να σε υπαλληλος εφοριας και να εχεις προσβαση στον υπολογιστη που δειχνει ποιες μερες ειναι παραδωμενες οι πινακιδες....
θα βγαζουν καλους "καφεδες"...

alexm
15-01-13, 22:38
Αν ισχύει το μετρο ,με τον τρόπο που περιγράφεται ,τοτε η λύση για χρέωση 6 μηνων και χρηση περισσοτερη ειναι

Παραδοση πινακιδων 14/2 (χρεωση 1 μηνας-ο Ιανουάριος)
παραλαβη 1/3 - 14/4 (χρέωση 1 μηνας-ο Μάρτιος)
παραλαβη 1/5 - 14/6 (χρέωση 1 μηνας-ο Μάιος)
κτλ....

Ετσι με καθε μηνα που χρεώνεσαι οτι εκανες χρήση ,κερδίζεις και τις επόμενες 14 ημερες απο τον επόμενο μηνα .Συνολικα θα υπολογιστει οτι το κυκλοφορουσες για 6 μηνες αλλα θα το εχει κυκλοφορήσει για 6 μηνες και (6*14 ημερες) = 84 ημερες = σχεδον αλλοι 3 μηνες.

Συνολο 9 μηνες πραγματικης χρησης

Ακριβως ετσι και οταν σου ερθει το εκκαθαριστικο εχε μαζι σου και μια χουφτα υπογλωσσια......:whistle:
Το 14 ημερες ισχυει για εναν μηνα και ολες οι υπολοιπες υπολογιζονται αρθροιστικα!!!

alexm
15-01-13, 22:42
εκτός κι αν μπαίνει ο υπάλληλος της ΔΟΥ στο ΑΦΜ σου και ενημερώνει χερουκλάτα ... :shok:

εκει ρε.... πανουλη, ο νους σου στην λαμογια.......:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

alexm
15-01-13, 23:02
επομενη δηλαδη καλη θεση ειναι να σε υπαλληλος εφοριας και να εχεις προσβαση στον υπολογιστη που δειχνει ποιες μερες ειναι παραδωμενες οι πινακιδες....
θα βγαζουν καλους "καφεδες"...

Δεν ειναι ευκολο Σπυρο, τα περνανε στον υπολογιστη με ημερομηνια και εαν εμπλακει σε ατυχημα το συκγεκριμενο αυτοκινητο θα γινει της ποπης......:whistle:
Δεν νομιζω οτι θα παρει καποιος τετοιο ρισκο, ουτε για το δικο του......thumb

Leonidas_E39
16-01-13, 07:51
Αναλυτικοι πίνακες με την εισφορα ΕΔΩ (https://www.zougla.gr/file.ashx?fid=911028)

Και η συνεντευξη του Διευθυντή του ΣΕΑΑ Δημήτρη Πάτσιου

https://www.zougla.gr/automoto/article/neo-monimo-xaratsi-gia-300000-idioktites-aftokiniton

Stamatis
16-01-13, 08:26
Τωρα που το σκεφτομαι...... Για αυτο το λενε "τελος" κυκλοφοριας. Τελος... Να μην κυκλοφορει τιποτα.

EVERGET
16-01-13, 10:22
Για να βγαίνουν και συμπεράσματα ώστε να μαθαίνουμε. Καταλήγουμε ότι τα παρακάτω κόλπα:

- Εάν κάνεις χρήση 14 μέρες του μήνα, καταθέτεις 16 μέρες = δεν χρεώνεσαι τεκμήριο για το μήνα ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ

- Οι 14 μέρες προς όφελος του πολίτη ισχύουν μόνο μία φορά το χρόνο. Δηλαδή εάν (όπως στο παράδειγμα του φίλου rallakias) κάνεις χρήση 1,5 μήνα και καταθέτεις 0.5 μήνα ΔΕΝ χρεώνεσαι για 6 μήνες (αφού ο μισός επόμενος είναι προς όφελός σου) αλλά για όσες μέρες πραγματικά έκανες χρήση.

:thanks:

friendgr
16-01-13, 10:28
Μιλάμε έγινε και έντεχνα ή όλη αρπαχτή. Σας θυμίζω τις έντονες φήμες που διέρρεαν όλα τα παπαγαλάκια για μεγάλη μείωση τεκμηρίων. Τόσο έντονες μάλιστα που κοντέψαμε να πιστέψουμε πολλές φορές ότι είναι done! Μαλιστα κάποιοι μαντράδες έτρεξαν να αυξήσουν ακόμα και 10000 ευρω τις τιμές στα μεγάλου κυβισμού αυτοκίνητα!!! (βέβαια τώρα θα τα κάνουν βαζελίνη...... ).

Σ' αυτή την χώρα είμαστε.

STREETRACING
16-01-13, 10:33
αφου ειμαστε κλωσσοπουλα ακομα καλα παθαινουμε

EVERGET
16-01-13, 10:52
https://www.seaa.gr/sites/seaa/files/files/Press%20Release%20SEAA%20luxury%20tax%20final.pdf

Το δελτίο τύπου του ΣΕΑΑ.

friendgr
16-01-13, 11:34
Δεν τους ενδιαφέρει ρε παιδιά. Ας βγουν όσα δελτία τύπου θέλουν.

Οταν θα δουν ότι δεν έρχονται έσοδα, θα πάνε παρακάτω: αύξηση τεκμηρίων, αύξηση τελων κυκλοφορίας κ.ο.κ.

Vassilis ///M
16-01-13, 12:55
Αναλυτικοι πίνακες με την εισφορα ΕΔΩ (https://www.zougla.gr/file.ashx?fid=911028)

Και η συνεντευξη του Διευθυντή του ΣΕΑΑ Δημήτρη Πάτσιου

https://www.zougla.gr/automoto/article/neo-monimo-xaratsi-gia-300000-idioktites-aftokiniton

Τι να μας πει και ο Πάτσιος και ο κάθε Πάτσιος ρε παιδιά?????
Παπαγαλάκι της κυβέρνησης είναι κι αυτός...

Ακούστε την απάντηση που δίνει στο ερώτημα του δημοσιογράφου στο 15:33
και γενικότερα τις διπλωματικές απαντήσεις που δίνει κρατώντας αποστάσεις....
Δεν παίρνει θέση σε τίποτα ο χλεχλές...
Μόνο κλαψουρίζει και δεν ξέρει τι να κάνει...


''Είμαστε κι εμείς σε δύσκολη θέση και δεν μπορούμε εμείς να κρίνουμε τους πολιτικούς μας προιστάμενους....Τι να σας πω...''

Δεν είναι αντρίκια λόγια αυτά ρε κάτσε να σου τον βάζουν πιο βαθιά οι πολιτικοί σου προιστάμενοι...

Christos 330
16-01-13, 13:13
Κριμα !!!

S8N
16-01-13, 13:17
Κύριε αντιπεριφερειάρχα, αυτό που εννοεί ο Πάτσιος είναι πως εδώ ο κόσμος δεν έχει χρήματα να πάει supermarket, θα ξεσηκωθεί για τους φόρους στα αυτοκίνητα μεγάλου κυβισμού? Ποια αυτοκίνητα? Αυτά χωρίς πινακίδες? Αυτά που πήρε η τράπεζα πίσω? Αυτά που έχει η VT Motors και ο Κολλιόπουλος? Όσοι μπορούν να τα κυκλοφορήσουν έχουν και να τα σκάσουν για το τέλος πολυτελείας. Για τους υπόλοιπους χέστηκαν. Το ότι πιαστήκαμε στη φάκα το γνωρίζουμε. Αυτά τα γούστα όμως είναι πολυτέλεια πλέον. Σε λίγο καιρό δε θα τα βγάζουμε από τα γκαράζ γιατί θα πέφτουν πέτρες και αυγά. Mark my words.

Vassilis ///M
16-01-13, 13:56
Όσοι μπορούν να τα κυκλοφορήσουν έχουν και να τα σκάσουν για το τέλος πολυτελείας. Για τους υπόλοιπους χέστηκαν. Το ότι πιαστήκαμε στη φάκα το γνωρίζουμε. Αυτά τα γούστα όμως είναι πολυτέλεια πλέον. Σε λίγο καιρό δε θα τα βγάζουμε από τα γκαράζ γιατί θα πέφτουν πέτρες και αυγά. Mark my words.

Δεν θέλω να τα σκάσω για κανένα τέλος πολυτέλειας....
Τα έσκασα όταν το αγόρασα με λεφτά δουλεμένα και όχι κλεμμένα...
Το συντηρώ πάλι με λεφτά δουλεμένα...

Γιατί να το πληρώσω πάλι το γαμημένο διπλά??????

Που είναι ο Πάτσιος να με προστατεύσει με την στάση που κρατάει????
Είμαι κι εγώ ένας απο τους 21000 χιλιάδες απολυμένους στο χώρο του αυτοκινήτου...
Δλδ τι άλλο θέλει να δει ο ίδιος για να πιστεί όταν πηδάνε το μαγαζί του,τον ίδιο,το σπίτι του,τους υπαλλήλους του......

Δεν αναφέρομαι σε σένα προσωπικά,γενικά μιλάω...
Το ότι βγαίνω απο το γκαράζ και με κοιτάνε όλοι...μα όλοι με μισό μάτι το ένιωθα καθημερινά...πόσο μάλλον τώρα...

friendgr
16-01-13, 14:43
Μα δεν υπάρχει γιατί.

Γιατί μαζεύουμε λεφτά από ΠΑΝΤΟΥ θα σου πουν.

Γιατί να κοπεί η σύνταξη που είναι από ΔΙΚΑ σου λεφτά μια ζωή; γιατί να πληρώνουμε χαράτσι και μάλιστα εκβιαστικά μέσω ΔΕΗ; αυτό το γιατί είναι που μας τρώει όλους και δεν βρίσκουμε απάντηση.

Τέλος παιδιά . ΠΟΛΥ ακριβό χόμπυ το καλό αυτοκίνητο πλέον. Δεν μπορεί να πληρώνεις φόρους πιό πολλά κι από την ίδια την συντήρηση. Καταντάει κοροϊδία.

Ξαναέφτασε η εποχή των κολοπειραγμένων rallye και punto GT .......

Chris
16-01-13, 14:55
το θεμα ειναι οτι κανεις δν αντιδρα δν κανει τπτ...εχουμε μπει ολοι στο κλουβι και απλα τρωμε καναβουρι

bimmerm
16-01-13, 15:55
αφου ρε σεις αντιδρασαμε 2 χρονια και μετα ξαναφησαμε τους ιδιους...οποτε τωρα σου λενε αυτοι... εμεις σας ειπαμε τι θα ακολουθησει και μας ψηφισατε...κα λεω εγω τωρα γιατι να αντιδρασει αυτος που ψηφισε αυτα που του προκαλεσαν αρχικα την αντιδραση?
μπερδευτηκατε? οπως ολοι.ειστε μια χαρα λογικοτατοι ελληνες...το παραλογο ειναι η λογικη του ελληνα...αντε γειαα

S8N
16-01-13, 16:05
Δεν θέλω να τα σκάσω για κανένα τέλος πολυτέλειας....
Τα έσκασα όταν το αγόρασα με λεφτά δουλεμένα και όχι κλεμμένα...
Το συντηρώ πάλι με λεφτά δουλεμένα...

Γιατί να το πληρώσω πάλι το γαμημένο διπλά??????

Που είναι ο Πάτσιος να με προστατεύσει με την στάση που κρατάει????
Είμαι κι εγώ ένας απο τους 21000 χιλιάδες απολυμένους στο χώρο του αυτοκινήτου...
Δλδ τι άλλο θέλει να δει ο ίδιος για να πιστεί όταν πηδάνε το μαγαζί του,τον ίδιο,το σπίτι του,τους υπαλλήλους του......

Δεν αναφέρομαι σε σένα προσωπικά,γενικά μιλάω...
Το ότι βγαίνω απο το γκαράζ και με κοιτάνε όλοι...μα όλοι με μισό μάτι το ένιωθα καθημερινά...πόσο μάλλον τώρα...


Βασιλη, εχεις δικιο. Ενας καλος φιλος και μελος του club μου ειπε πριν λιγη ωρα, οταν τον ρωτησα πως παει: Αφου ξερεις, στον αγωνα μαζι και στη μασα χωρια.

Αυτο πες και του Πατσιου.

Harisp
16-01-13, 17:25
Δείτε τις πωλήσεις τα τελευταία χρόνια...

Πωλήσεις 2008-2012 νέων ΙΧ με κινητήρες από 1.929 κ.εκ. και άνω


Κυβισμός 2012 * 2011 2010 2009 2008

1.929-2.357 1.872 3.247 6.646 20.715 23.792

2.358-3.000 188 577 1.738 7.653 6.984

3001-4.000 44 120 442 2.569 3.529

4.000 και άνω 11 51 154 560 956

Σύνολο 2.115 3.995 8.980 31.497 35.261

Το κράτος από κάθε νέα πώληση παίρνει από 10-50.000 ευρώ σε φπα, τελωνείο κτλπ...

Πόσα λεφτά έχει χάσει ρε ζώα τώρα που δεν αγοράζετε τίποτα;
Δεν σας κόβει καθόλου;

STREETRACING
16-01-13, 17:32
Μια Χαρα τους κόβει.
Απλά πρέπει να βάλουν φόρους λόγω ξένου δαχτυλου.
Τώρα το ποιος θα πληρώσει αφού ήδη κανείς δεν πληρώνει είναι άλλο θέμα χ
Δεν τους νοιάζει.
Αυτοί έξω στέλνουν το τι περιμένουν για ναρχεται η δόση.

mark e92
16-01-13, 17:54
Δείτε τις πωλήσεις τα τελευταία χρόνια...

Πωλήσεις 2008-2012 νέων ΙΧ με κινητήρες από 1.929 κ.εκ. και άνω


Κυβισμός 2012 * 2011 2010 2009 2008

1.929-2.357 1.872 3.247 6.646 20.715 23.792

2.358-3.000 188 577 1.738 7.653 6.984

3001-4.000 44 120 442 2.569 3.529

4.000 και άνω 11 51 154 560 956

Σύνολο 2.115 3.995 8.980 31.497 35.261

Το κράτος από κάθε νέα πώληση παίρνει από 10-50.000 ευρώ σε φπα, τελωνείο κτλπ...

Πόσα λεφτά έχει χάσει ρε ζώα τώρα που δεν αγοράζετε τίποτα;
Δεν σας κόβει καθόλου;

Για να δείτε ποσο μ.... είμαστε πουληθηκαν 2115 αυτο. πάνω απο 2000 κεκ το 2012 με φορο πολυτελείας στην τιμή τους !!!!

Black_V
16-01-13, 20:23
Καλά οι τύποι δεν υπάρχουν... Ιδιοκτήτης 15μετρου σκάφους θα πληρώνει τέλος λιγότερο από ιδιοκτήτη 2λιτρου αυτοκινήτου....:ranting2::ranting2:

Z4 DCT
16-01-13, 21:09
Καλά οι τύποι δεν υπάρχουν... Ιδιοκτήτης 15μετρου σκάφους θα πληρώνει τέλος λιγότερο από ιδιοκτήτη 2λιτρου αυτοκινήτου....:ranting2::ranting2:

Ο ιδιοκτητης του 2λιτρου δεν εχει κοτερο να παει βολτα τον υπουργο.......:whistle:

Stunt Mike
16-01-13, 21:26
Μα δεν υπάρχει γιατί.

Γιατί μαζεύουμε λεφτά από ΠΑΝΤΟΥ θα σου πουν.

Γιατί να κοπεί η σύνταξη που είναι από ΔΙΚΑ σου λεφτά μια ζωή; γιατί να πληρώνουμε χαράτσι και μάλιστα εκβιαστικά μέσω ΔΕΗ; αυτό το γιατί είναι που μας τρώει όλους και δεν βρίσκουμε απάντηση.

Τέλος παιδιά . ΠΟΛΥ ακριβό χόμπυ το καλό αυτοκίνητο πλέον. Δεν μπορεί να πληρώνεις φόρους πιό πολλά κι από την ίδια την συντήρηση. Καταντάει κοροϊδία.

Ξαναέφτασε η εποχή των κολοπειραγμένων rallye και punto GT .......

Και BMW 316 turbo για τους καλομαθημενους Βαυαρους!!Θα γεμισει ο τοπος χρεπια με μιση χιλιαδα αλογα για να βγαζουμε το αχτι μας!!!Αν ηταν οι φοροι λογικοι,θα'παιρνες Μ3 Ε92 με 130.000 ευρω???Τωρα θα παιρνεις Ε30-Ε36 με V12 2τουρμπινο και με το 1/3 των χρηματων που θα'δινες για το Ε92,θα'σαι ο βασιλιας των δρομων!!!Και δηλωμενο 316 φυσικα... :warriorsmiley:

Stathis
16-01-13, 22:34
και αν σε πιασουν ή εμπλακεις σε ατυχημα, ετοιμασου να κανεις παρεα στο γαβαλα.

S8N
16-01-13, 22:40
https://i136.photobucket.com/albums/q170/MPower_this/stournaras_zps03662cfa.jpg

EVERGET
16-01-13, 23:30
Το φιλοσόφησα λίγο σήμερα καθώς επέστρεφα από τη δουλειά καβάλα στον 1600άρι καθημερινό μου μεταφορέα. Και έτσι καθώς κρατούσα στα χέρια μου το τριάκτινο τιμόνι με τα τιμημένα αρχικά Φάου-Βε, κατάφερα να πείσω τον εαυτό μου πως η καλύτερη επιλογή αυτοκινήτου να βγάζεις γούστα μέσα στην παράνοια της τρίτης μνημονιακής κυβέρνησης είναι ένα: ΜΑΖDA (Mα-τσού-ντα όπως το λένε και τα Τζαπόνια) RX-8 :shok::shok:

Γιατί? Διότι αν το καλοσκεφτείτε είναι το μόνο αυτοκίνητο με το οποίο "κλέβεις" το κράτος και δεν σε κλέβει. Πληρώνεις τέλη για 1300άρι (135 euros), έχεις τεκμήριο για 1300άρι, δεν πληρώνεις φόρο πολυτελείας...και όλα αυτά ενώ έχεις επιδόσεις 2,5λιτρου ατμοσφαιρικού εμβολοφόρου...Βλέπεται όπως το κράτος δεν αναγνωρίζει διαφορά ανάμεσα σε ατμοσφαιρικά και υπερτροφοδοτούμενα, σκίζοντας εμάς τους ατμοσφαιρικούς που θέλουμε λίτρα να βγάλουμε άλογα, ακριβώς με τον ίδιο τρόπο αδιαφορεί για τη φιλοσοφία Wankel στους κινητήρες...αυτή τη φορά όμως προς όφελος του ιδιοκτήτη.

Εντάξει, θα μου πείτε και με κανένα τουρμπάτο 1400άρι την φέρνεις αρκετά καλά στο αγαπημένο Υπουργείο Οικονομικών. ΑΛΛΑ: Δεν υπάρχει κανένα τουρμπάτο 1400άρι - 1600άρι σε κουπέ, πισωκίνητο με μπλοκέ.

Ναι ξέρω...καίνε λάδι, καταναλώνουν σαν τρίλιτρα και τα περισσότερα δεν έχουν συμπίεση στους ρότορες.

ΣΙΓΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ! Είπαμε παίρνουμε μες στον παραλογισμό του μνημονίου αμάξι για γούστα! Δεν πειράζει να έχει κατανάλωση, δεν πειράζει να συμπληρώνεις λάδι (και μικρός που έβγαζες γούστα με το δίχρονο το ίδιο έκανες), δεν πειράζει να δώσεις και ένα τριχίλιαρο για κομπλέ επισκευή στο δι-ρότορο μπαουλάκι που έχεις για μοτέρ...έτσι κι αλλιώς και παλαιότερα (τις καλές εποχές) που είχες ///Μ για γούστα το τριχίλιαρο καραδοκούσε πάντα για πλάκα!

Βρίσκεις ένα καλό RX-8 λοιπόν, τα δίνουν ένα κομμάτι ψωμί πλέον. Με 7k έχεις πάρει και με λίγα χλμ. Καλός έλεγχος για ατρακάριστη καρότσα, ένα γερό σέρβις...και απολαμβάνεις όλες τις χαρές που μπορεί να σου προσφέρει ένα καλό πισωκίνητο κουπέ (εντάξει στην ευθεία θα τον πίνεις από τα περισσότερα Gti) χωρίς όμως να αισθάνεσαι καθημερινά ένα απροστάτευτο θύμα που αφαιμάζεται και έχοντας την ικανοποίηση πως σίγουρα αυτό:

https://img14.imageshack.us/img14/1264/rx8drift8f4a3b.jpg

Δεν είναι ένα απλό χιλιοτρακοσάρι.....:thefinger::thefi nger::thefinger:

Stamatis
16-01-13, 23:32
25 λιτρα στα 100 χιλιόμετρα δεν είναι λίγα.

(η φωτογραφία δεν φαίνεται)

friendgr
16-01-13, 23:41
από το ποστ 2028 το έχω αναφέρει.

έριξα μια ματιά στο φόρουμ τους, τρόμαξα έτσι όπως τους διάβασα για τις καταναλώσεις. Λες και μίλαγαν για Μ5 .......

τοσο πολύ καιει αυτό το πράγμα;;;;

hades7
16-01-13, 23:42
Πήγαμε με ένα φίλο μια φορά με ένα cosmos στεμνιτσα και έβαλε ένα κουβα λάδι συμπλήρωμα στην επιστροφή και πρέπει να καψε 200 ευρώ βενζινα έκτοτε δεν το ξανά βγαλε έξω πήρε και ένα c2 c3 κατι τέτοιο πετρέλαιο το rx8 έχει πιάσει εραχνες στο γκαράζ . Α πατησαμε και εθνική με το δικό μου απο 2ες μέχρι και 5ες ... και ήταν λες και ξεκιναγα μόνος μου

BILL007
16-01-13, 23:43
25 λιτρα στα 100 χιλιόμετρα δεν είναι λίγα.

(η φωτογραφία δεν φαίνεται)

Σωστός Στάμ thumb

(την φωτογραφία την έφτιαξα να φαίνεται)

Stamatis
16-01-13, 23:45
από το ποστ 2028 το έχω αναφέρει.

έριξα μια ματιά στο φόρουμ τους, τρόμαξα έτσι όπως τους διάβασα για τις καταναλώσεις. Λες και μίλαγαν για Μ5 .......

τοσο πολύ καιει αυτό το πράγμα;;;;

το είχε πάρει ο κουμπάρος μου τότε που βγήκε.
αυτό με τα πολλά άλογα, δεν ξέρω πως το λένε, ήταν ένα που είχε στάνταρ ηλιοροφή και καμμιά 250αριά άλογα, κάτι τέτοιο.

Εκαιγε 25 με 30 λίτρα στα 100 χιλιόμετρα.
Εχασε συμπίεση στα 40.000 χλμ (Γιατι το ξεκώλιαζε) και τελικά παρέδωσε εντελώς στα 55.000

Του ζήτησαν ένα απίθανο ποσό για επισκευή στον κινητήρα και το πούλησε χαλασμένο.

Πήρε ένα S3 το οποίο στα 270 άλογα που είναι τώρα καίει 20 λίτρα full throttle και δεν έχει κάνει κιχ.

Μακρυά, αλάργα απο δαύτο.

nfot
16-01-13, 23:45
Και λαδι σα διχρονο :)

bmwz3
16-01-13, 23:53
sorry για το off topic ποσο καιει ενα s 2000 στην εθνικη με 120 και ποσο οταν πας κοφτες?

nfot
16-01-13, 23:57
Φιλος μου που εχει S2000, λεει οτι ειναι πολυ οικονομικο.
Το δυσκολο ειναι να βρεις ατρακαριστο S2000.

EVERGET
16-01-13, 23:57
Ναι βρε παίδες, όλα αυτά που λέτε τα γράφω και στο ποστ...είναι γνωστά κουσούρια!

Απλά για τη χρήση που το συζητάω (βόλτα/σκίσιμο) δεν παίζουν τόσο ρόλο. Δεν μιλάμε για καθημερινό μεταφορέα!

Και στην τελική καλύτερα να πληρώνεις καύσιμα/λάδια παρά υπέρογκους φόρους...τουλάχιστον η χημική ενέργεια των πρώτων μετατρέπεται σε ευχαρίστηση του οδηγού, τα δεύτερα σε τι μετατρέπονται? σε φάσκελα στη μούρη του οδηγού....:thumbsdown:

bmwz3
16-01-13, 23:59
nfot ειχα ψαξει για μενα s2000 πριν 2 χρονια.3 ειδα τα 2 ηταν ΣΤΡΑΒΑ και το ενα ειχε ελαφρυ στουκο.αλλα δε ξερω ποσο καιει.εννοειται οτι εκατσα με το 316 μου.

Stamatis
17-01-13, 00:07
Ναι βρε παίδες, όλα αυτά που λέτε τα γράφω και στο ποστ...είναι γνωστά κουσούρια!

Απλά για τη χρήση που το συζητάω (βόλτα/σκίσιμο) δεν παίζουν τόσο ρόλο. Δεν μιλάμε για καθημερινό μεταφορέα!

Και στην τελική καλύτερα να πληρώνεις καύσιμα/λάδια παρά υπέρογκους φόρους...τουλάχιστον η χημική ενέργεια των πρώτων μετατρέπεται σε ευχαρίστηση του οδηγού, τα δεύτερα σε τι μετατρέπονται? σε φάσκελα στη μούρη του οδηγού....:thumbsdown:


Με ενα πρόχειρο τσεκάρισμα στο καρ, κάπου 360 RX8 πουλιούνται αυτή τη στιμή.
Είναι πάρα πολλά....

BILL007
17-01-13, 00:08
Φιλος μου που εχει S2000, λεει οτι ειναι πολυ οικονομικο.
Το δυσκολο ειναι να βρεις ατρακαριστο S2000.

Aμα ενδιαφέρει κάποιον ατρακάριστο ξέρω ένα που είναι προς πώληση thumb

spar@
17-01-13, 00:10
Με ενα πρόχειρο τσεκάρισμα στο καρ, κάπου 360 RX8 πουλιούνται αυτή τη στιμή.
Είναι πάρα πολλά....

Βάλε και πριν το 2010 για να εχει χαμηλό σήμα και μετά ποια έχουν καλή συμπίεση και βγαίνουν λιγότερα ... Ειναι ωραίο Αυτοκινητο πολυ ωραίο στήσιμο αλλα... Προτιμώ μχ-5

Stunt Mike
17-01-13, 14:28
Βάλε και πριν το 2010 για να εχει χαμηλό σήμα και μετά ποια έχουν καλή συμπίεση και βγαίνουν λιγότερα ... Ειναι ωραίο Αυτοκινητο πολυ ωραίο στήσιμο αλλα... Προτιμώ μχ-5

Θα συμφωνησω απολυτα...Ξερω αρκετα RX8 και μονο εναν ικανοποιημενο ιδιοκτητη(ο οποιος το'δωσε τελικα και πηρε 335)....Ενα Μα-τσου-ντα ΜΧ5 1.8 με τορσεν διαφορικο κι ακομη καλυτερα,μ'ενα απο τα δεκαδες τουρμπο κιτ που'χουν βγει γι'αυτο,σου κανει τα κεφια παντου και παντα ΚΑΙ το χρησιμοποιεις και καθημερινα! thumb

Bitz
17-01-13, 14:42
Να σημπληρωσω...
_ Ο πραγματικος του κυβισμος ειναι περιπου στα 2600 cc.
_ Η λειτουργεια του κινητηρα ειναι κατι μεταξυ 2χρονου και 3χρονου.Αυτος
ειναι και ο λογος που καιει τοσο πολυ.
_Απο οσο ξερω σε κανενα δυναμομετρο δεν εδειξε τα 231 αλογα που υποσχετ
αι η Μαζντα.....γιαυτο και στο δρομο ειχε ελαχιστες διαφορες με τον μικροτου αδελφο..190 αλογα.

:original:

Nikos!
17-01-13, 14:49
Σχετικά με το RX8, νομίζω είναι τίμιο αυτοκίνητο για αυτό που κοστίζει. Καίει σαν 5λτ SUV αλλά το fun-factor με το μπλοκέ είναι στο θεό! Θυμάμαι το χαμόγελό μου όταν το είχα κάνει βόλτα στα Μέγαρα.

Πάντως νομίζω ότι πιο fair για εισφορά θα ήταν να χρησιμοποιηθεί η ασφαλιζόμενη αξία ως βάση και με κάποιον συντελεστή (πχ 1%) ας έβγαινε ένα νούμερο αλλά για οχήματα άνω των 50.000 ευρώ.

Μη πληρώνει ο καημένος με το ΚΙΑ 300άρια όταν αυτό πάνω από 2.500 δεν αξίζει. :thumbsdown:

Chris
17-01-13, 14:53
Επειδη υπηρξα κατοχος ενος RX8 το μονο που εχω να πω ειναι οτι για τα λεφτα του ειναι και θα ειναι SUPER. Απιστευτη οδηγηση, τρελα παιχνιδια, ομορφο εσωτερικο... Οσο για λαδακι 1λτ στα 8000χλμ δν ειναι τπτ. Το μονο προβλημα η καταναλωση στα 12-15λτ αλλα τα αξιζε η πισωκουνα και το μπλοκε....Απο σερβις τσαμπα....35ε τα λαδια και αν θες το τουμπανιαζεις με λιγα λεφτα...

Cobalt
17-01-13, 14:58
Επειδη υπηρξα κατοχος ενος RX8 το μονο που εχω να πω ειναι οτι για τα λεφτα του ειναι και θα ειναι SUPER. Απιστευτη οδηγηση, τρελα παιχνιδια, ομορφο εσωτερικο... Οσο για λαδακι 1λτ στα 8000χλμ δν ειναι τπτ. Το μονο προβλημα η καταναλωση στα 12-15λτ αλλα τα αξιζε η πισωκουνα και το μπλοκε....Απο σερβις τσαμπα....35ε τα λαδια και αν θες το τουμπανιαζεις με λιγα λεφτα...

πιο πολλά καίει το 320si και χωρίς ζόρια... :hystericalbs1:

Nikos!
17-01-13, 15:05
:hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1:

Έτσι, έτσι.

Το 13άρι το'χουμε για πρωινό :hystericalbs1:

Christos 330
17-01-13, 15:08
Επηδει παρακολουθω καθε μερα για ωρες το car.gr τις τελευταιες μερες εχουν μπει

πανω απο 30 αυοκινητα (bmw παντα) 2.000 κυβικα και ανω ...

Σε τιμες που το τζαμπα ειναι τραγικο . . .

mikegr
17-01-13, 15:19
Επειδη υπηρξα κατοχος ενος RX8 το μονο που εχω να πω ειναι οτι για τα λεφτα του ειναι και θα ειναι SUPER. Απιστευτη οδηγηση, τρελα παιχνιδια, ομορφο εσωτερικο... Οσο για λαδακι 1λτ στα 8000χλμ δν ειναι τπτ. Το μονο προβλημα η καταναλωση στα 12-15λτ αλλα τα αξιζε η πισωκουνα και το μπλοκε....Απο σερβις τσαμπα....35ε τα λαδια και αν θες το τουμπανιαζεις με λιγα λεφτα...
Εμενα παλι ενας φιλος μου που το ειχε μου εχει πει ακριβως τα αντιθετα. 2ο σε καταναλωση απο καμια 10αρια αμαξια που ειχε και απ οτι θυμαμαι πηρε δανειο για να αλλαξει ή να επισκευαστει το μοτερ λιγο πριν το πουλησει:shok:

Vassilis ///M
17-01-13, 15:23
Επηδει παρακολουθω καθε μερα για ωρες το car.gr τις τελευταιες μερες εχουν μπει

πανω απο 30 αυοκινητα (bmw παντα) 2.000 κυβικα και ανω ...

Σε τιμες που το τζαμπα ειναι τραγικο . . .

Κρίμα ρε γαμώτο τα σκοτώνουν πλέον τα αυτοκίνητα...
Πως μας κατάντησαν έτσι.....

Nikos!
17-01-13, 15:36
Πάντως βιάζεται ο κόσμος και πανικοβάλλεται.

Το "χαράτσι" θα πληρωθεί το 2014, σε ένα χρόνο. Για τους περισσότερους είναι 300-400 ευρώ. Δε λέω ότι είναι λίγα, αλλά αν γουστάρουν το αυτοκίνητό τους και τους βολεύει μιλάμε για 35 ευρώ το μήνα εξοικονόμηση μέχρι του χρόνου.

Κανένα νόημα δε βλέπω να τα σκοτώνουν για ένα κομμάτι ψωμί.

Christos 330
17-01-13, 15:37
Κρίμα ρε γαμώτο τα σκοτώνουν πλέον τα αυτοκίνητα...
Πως μας κατάντησαν έτσι.....

Φιλε . . .

Οι κυριοι βλεπουν νουμερα οχι ανθρωπους . . .

Bitz
17-01-13, 15:46
Πάντως βιάζεται ο κόσμος και πανικοβάλλεται.

Το "χαράτσι" θα πληρωθεί το 2014, σε ένα χρόνο. Για τους περισσότερους είναι 300-400 ευρώ. Δε λέω ότι είναι λίγα, αλλά αν γουστάρουν το αυτοκίνητό τους και τους βολεύει μιλάμε για 35 ευρώ το μήνα εξοικονόμηση μέχρι του χρόνου.

Κανένα νόημα δε βλέπω να τα σκοτώνουν για ένα κομμάτι ψωμί.

Σωστα....ξερεις ομως ποσα 35αρια 50αρια 300αρια μου εχουν κατσει επιπλεον καθε μηνα;;;πολλααααααααα.:original:
Δεν βγαινωωωωωωω.....

STREETRACING
17-01-13, 15:55
ενας αλλος λογος πωλησης ειναι επισης οτι καθε χρονος που περναει πεφτει πολυ η ηδη χαμηλη τιμη των μεγαλων κυβικων.

Chris
17-01-13, 16:00
Aπλα ετσι οπως παει το θεμα θα φορολογησουν και τα δερματινα καθισματα, ζαντολαστιχα ανω των 15, εξατμιση κλπ

STREETRACING
17-01-13, 16:03
εγω βγηκα για ψαξιμο παντως.
με ανταλλαγη το δικο μου

friendgr
17-01-13, 16:08
Σωστα....ξερεις ομως ποσα 35αρια 50αρια 300αρια μου εχουν κατσει επιπλεον καθε μηνα;;;πολλααααααααα.:original:
Δεν βγαινωωωωωωω.....


ακριβώς αυτό συζητάγαμε στο γραφείο. Αν ήταν μόνο το αμάξι άντε λες πάει κι έρχεται. Το θέμα είναι ότι έχουν μαζευτεί πάρα πολλά κάθε μήνα τσούκου τσούκου.

Και το χειρότερο είναι ότι δεν τελειώσαμε......

friendgr
17-01-13, 16:14
Πάντως βιάζεται ο κόσμος και πανικοβάλλεται.

Το "χαράτσι" θα πληρωθεί το 2014, σε ένα χρόνο.


Χμ... Δεν ξέρω αν θα πληρωθεί το 2014. Μήπως θα πληρωθεί μέχρι το τέλος του 2013 για να ισχύει για το 2014;

Μήπως θα έρθει μαζί με τα κανονικά τέλη όπως έγινε πρόπερσι με τα πράσινα τέλη; ή θα βεβαιώνονται με το εκκαθαριστικό και θα πληρώνονται μαζί με τον φόρο εισοδήματος σε δόσεις τρία δίμηνα;

Καλά αν το στείλουν μαζί με τα ετήσια τέλη στο τέλος του 2013 μιλάμε θα γίνει η καταστροφή του δράμαλη.....

EVERGET
17-01-13, 16:16
Σίγουρα το 2014 αφού υπολογίζεται επί του τεκμηρίου. Εάν δεν παρέλθει το 2013 πώς θα ξέρουν πόσους μήνες έκανες χρήση το αυτοκίνητο (ή είχες καταθέσει πινακίδες)...

Stathis
17-01-13, 16:19
πριν λιγο ηρθε στο γραφειο μου ενας πρωην δημαρχος (τωρα βουλευτης) και μου ειπε οτι σκεφτονται να το εφαρμοσουν το μετρο αναδρομικα και για τη χρονια του 2012.
οποτε θα παει και στις δηλωσεις του 2013.

Nikos!
17-01-13, 16:22
Χμ... Δεν ξέρω αν θα πληρωθεί το 2014. Μήπως θα πληρωθεί μέχρι το τέλος του 2013 για να ισχύει για το 2014;

Μήπως θα έρθει μαζί με τα κανονικά τέλη όπως έγινε πρόπερσι με τα πράσινα τέλη; ή θα βεβαιώνονται με το εκκαθαριστικό και θα πληρώνονται μαζί με τον φόρο εισοδήματος σε δόσεις τρία δίμηνα;

Καλά αν το στείλουν μαζί με τα ετήσια τέλη στο τέλος του 2013 μιλάμε θα γίνει η καταστροφή του δράμαλη.....

Αφορά οικονομικό έτος 2013, άρα το πληρώνουμε το 2014. :original:

Stamatis
17-01-13, 16:22
πριν λιγο ηρθε στο γραφειο μου ενας πρωην δημαρχος (τωρα βουλευτης) και μου ειπε οτι σκεφτονται να το εφαρμοσουν το μετρο αναδρομικα και για τη χρονια του 2012.
οποτε θα παει και στις δηλωσεις του 2013.

Ζεί η μανούλα του?

friendgr
17-01-13, 16:23
Πες του και για το 2011, 2010 κλπ

Πλέον αρχίζει και δεν μου κάνει τίποτα εντύπωση.....


Υ.Γ. Σιγά μην περιμένουν να εισπράξουν το καλοκαίρι-φθινόπωρο του 2014.....

Z4 DCT
17-01-13, 16:24
πριν λιγο ηρθε στο γραφειο μου ενας πρωην δημαρχος (τωρα βουλευτης) και μου ειπε οτι σκεφτονται να το εφαρμοσουν το μετρο αναδρομικα και για τη χρονια του 2012.
οποτε θα παει και στις δηλωσεις του 2013.


Αντε χεσου γκαντεμοσαυρα


https://us.123rf.com/400wm/400/400/ljupco/ljupco0704/ljupco070400026/874713-man-giving-the-finger.jpg

Bitz
17-01-13, 16:29
πριν λιγο ηρθε στο γραφειο μου ενας πρωην δημαρχος (τωρα βουλευτης) και μου ειπε οτι σκεφτονται να το εφαρμοσουν το μετρο αναδρομικα και για τη χρονια του 2012.
οποτε θα παει και στις δηλωσεις του 2013.

Να προσεχεις τις παρεες σου....:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Driver M
17-01-13, 16:31
Πάντως βιάζεται ο κόσμος και πανικοβάλλεται.

Το "χαράτσι" θα πληρωθεί το 2014, σε ένα χρόνο. Για τους περισσότερους είναι 300-400 ευρώ. Δε λέω ότι είναι λίγα, αλλά αν γουστάρουν το αυτοκίνητό τους και τους βολεύει μιλάμε για 35 ευρώ το μήνα εξοικονόμηση μέχρι του χρόνου.

Κανένα νόημα δε βλέπω να τα σκοτώνουν για ένα κομμάτι ψωμί.
Αν σκεφτείς ότι ένα 1800άρι Α4 πχ πληρώνει 300 ευρώ τέλη, ενώ η 320 μου (και η δικιά σου) πληρώνουν 660+308 έκτακτη εισφορά (λόγω 5ετίας)=968 ευρώ, τότε υπάρχει σοβαρός λόγος να τα σκοτώνουν.

Εγώ το χρησιμοποιώ έτσι κι αλλιώς πολύ λίγο οπότε και πινακίδες να παραδώσω πάλι (όπως και πέρσι και πιθανόν και του χρόνου) δεν με ενδιαφέρει, το προτιμάω απ'το να το σκοτώσω, αλλά για κάποιον που το έχει για βασικό αυτοκίνητο πλέον είναι εντελώς ασύμφορο.
Καλά, αν είχα και τις καταναλώσεις που λέτε (13άρια κλπ) θα το είχα βάλει στο σαλόνι να το'χω έπιπλο.

Δυστυχώς, ο υψηλός (αν τα 2-2,5 λίτρα μπορούν να χαρακτηριστούν έτσι γιατί κατα τη γνώμη μου δεν είναι) κυβισμός πέθανε (τον σκότωσαν για την ακρίβεια) και τα αμάξια μας είναι ΑΣΥΜΦΟΡΑ και με ευτελή αξία πλέον, είτε το παραδεχόμαστε είτε όχι.
Όποιος πονάει τα λεφτά που έδωσε για να τα αποκτήσει, τότε τα κρατάει και είτε παραδίδει πινακίδες ανα 2 χρόνια, είτε κόβει απ'όπου μπορεί για να το συντηρήσει.
Πάντως εγώ για 12-13 χιλιάρικα ένα τόσο ποιοτικό αμάξι και σε άψογη κατάσταση, δεν το δίνω.
Αν είναι να φτιάξει η κατάσταση (πάντα με την ενεργοποίησή μας, γιατί αλλιώς δεν γίνεται το παραμικρό), τότε θα βγούμε κερδισμένοι που δεν τα δώσαμε κοψοχρονιά.
Αν πάλι συνεχιστεί η σημερινή κατάντια, τότε ούτε με 12-15 χιλιάρικα σώζετε κανείς, ούτε με πολύ περισσότερα.

Z4 DCT
17-01-13, 16:45
Ειναι για γελια......αν το πάρεις αναλογικά.....τα αμάξια τα ξεσκίζουν και τα σκαφη τα χαϊδεύουν......ειδικα αν συγκρίνουμε και αγοραίες αξιες....:ranting2::ranting2:




«Τέλη κυκλοφορίας» με το... μέτρο για τα σκάφη αναψυχής

«Τέλη κυκλοφορίας» από 200 έως και 500 ευρώ το μέτρο θα καταβάλουν όλα τα ιδιωτικά σκάφη αναψυχής μήκους από 12 μέτρα και πάνω ή από 15 μέτρα εφόσον πρόκειται για ιστιοφόρα, όπως προβλέπει το σχέδιο του υπουργείου Ναυτιλίας για την επιβολή του Τέλους Παραμονής και Πλεύσης που θα αντικαταστήσει τον φόρο πολυτελείας.

Από το ΤΠΠ θα εξαιρούνται όλα υπό ελληνική ή ευρωπαϊκή σημαία επαγγελματικά σκάφη.

Το Τέλος Παραμονής και Πλεύσης στα ιδιωτικά σκάφη με μηχανές θα υπολογίζεται ως εξής:

Για σκάφη 12,01 έως 15 μέτρα, 200 ευρώ ανά μέτρο.
Από 15,01 έως 20 μέτρα, 300 ευρώ ανά μέτρο.
Από 20,1 έως 24 μέτρα, 400 ευρώ ανά μέτρο.
Από 24,01 μέτρα και πάνω στα 500 ευρώ το μέτρο.
Το ΤΠΠ στα ιστιοφόρα θα υπολογίζεται από τα 15,01 μέτρα ως εξής:
Από 15,01 έως 20 μέτρα στα 200 ευρώ ανά μέτρο.
Από 20,1 έως 25 μέτρα στα 300 ευρώ ανά μέτρο.
Από 25,01 μέτρα στα 400 ευρώ ανά μέτρο.

Προβλέπεται ότι τα ποσά αυτά θα μειώνονται κατά 10% ανά πενταετία μετά την πάροδο των πέντε πρώτων ετών από το έτος κατασκευής του σκάφους και μέχρι συνολικά το 20% του ΤΠΠ. Επίσης προβλέπεται επιπλέον μείωση των ποσών αυτών κατά 5% σε περίπτωση προκαταβολής του τέλους για χρονικό διάστημα έξι μηνών και κατά 10% σε περίπτωση προκαταβολής του για χρονικό διάστημα δώδεκα μηνών.

Για τα λεγόμενα «παραδοσιακά σκάφη» προβλέπεται περαιτέρω μείωση 25%.

Το ΤΠΠ θα υπολογίζεται σε ετήσια βάση και ο ιδιοκτήτης του σκάφους θα μπορεί να το καταβάλει για χρονικό διάστημα ενός μηνός, τριών μηνών, έξι μηνών ή για ένα χρόνο.

Με την καταβολή του τέλους θα αγοράζει ένα ειδικό σήμα από το Λιμεναρχείο στο οποίο έγινε η πρώτη είσοδος του σκάφους στην Ελλάδα. Το σήμα αυτό θα αντιστοιχεί στην κατηγορία του σκάφους. Για τα ιδιωτικά σκάφη αναψυχής με σημαία εκτός Ε.Ε. το τέλος θα καταβάλλεται στα τελωνεία, τα οποία θα εκδίδουν το σχετικό Δελτίο Κίνησης.

Οι λιμενικές αρχές θα επιτρέπουν τον απόπλου μόνο εφόσον το σκάφος θα διαθέτει το ειδικό σήμα που θα πιστοποιεί ότι έχει καταβληθεί το προβλεπόμενο ΤΠΠ.


https://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26516&subid=2&pubid=112979570

Stamatis
17-01-13, 16:48
Γιαννη, απο 12 μέτρα και πάνω, το βαποράκι όπως ξέρεις πολύ καλά, βάζει μπρος τις προπέλες και μην το είδατε.
Εκεί που φοβούνται, πάνε σιγούλια-σιγούλια.
Στο αμάξι που δεν έχει επιλογές, φάτην καυτή να μάθεις.

friendgr
17-01-13, 16:50
Στην ουσία παραδοσιακά πάνε και βαράνε ότι έχουν οι περισσότεροι.

Αν οι περισσότεροι είχαν σκάφη αντί για αυτοκίνητα εννοείται θα συνέβαινε το ανάποδο.

Stamatis
17-01-13, 16:54
Για τα ιδιωτικά σκάφη αναψυχής με σημαία εκτός Ε.Ε. το τέλος θα καταβάλλεται στα τελωνεία, τα οποία θα εκδίδουν το σχετικό Δελτίο Κίνησης.

lol lol lol

Z4 DCT
17-01-13, 16:55
lol lol lol

ειπαμε......δικα μας παιδια

Nikos!
17-01-13, 17:01
Εγώ το χρησιμοποιώ έτσι κι αλλιώς πολύ λίγο οπότε και πινακίδες να παραδώσω πάλι (όπως και πέρσι και πιθανόν και του χρόνου) δεν με ενδιαφέρει, το προτιμάω απ'το να το σκοτώσω, αλλά για κάποιον που το έχει για βασικό αυτοκίνητο πλέον είναι εντελώς ασύμφορο.
Καλά, αν είχα και τις καταναλώσεις που λέτε (13άρια κλπ) θα το είχα βάλει στο σαλόνι να το'χω έπιπλο.

Για να συμφέρει να το δώσεις, πρέπει να το αντικαταστήσεις με κάτι:
Α. Αξιόλογο (βασικό για μένα)
Β. Που να κοστίζει λιγότερο από 110 ευρώ το μήνα (πχ δάνειο). Στην ουσία η διαφορά από ένα 1.6Τ είναι ένα 1400άρι το χρόνο δηλαδή 110 ευρώ το μήνα.

Αλλά ναι, συμφωνώ μαζί σου. Βασικά οι περισσότεροι που τα σκοτώνουν είναι επειδή τα έχουν ως 2α ή 3ά αυτοκίνητα. Προσωπικά, δεν έχω άλλο μέσο μετακίνησης οπότε θα το πληρώνω καθώς δεν έχω άλλη λύση.

Έχουν περάσει διάφορα από το μυαλό μου, αλλά καταλήγω ότι το καλύτερο που συμφέρει να κάνεις τώρα είναι να μείνεις ως έχεις. Στην ύφεση η λογική λέει ότι δε πουλάς, εκτός αν τα έχεις ανάγκη.

Loukas
17-01-13, 17:33
Βεβαια πουλας φθηνα, αγοραζεις και φθηνα...

Nikos!
17-01-13, 17:37
Βεβαια πουλας φθηνα, αγοραζεις και φθηνα...

Ναι, αλλά όχι το ίδιο φθηνά δυστυχώς.

Αν έχεις χρήμα και πάρεις μεταχειρισμένο όπου η ζήτηση του είναι χαμηλή τότε ναι.

Γιατί καινούριο που είναι οικονομικό στη χρήση, άρα έχει υψηλή ζήτηση δε θα το πάρεις τόσο φθηνά.

bimmerm
17-01-13, 17:38
https://www.autobild.gr/index.php?cat_id=549&page_id=6023

Stamatis
17-01-13, 17:42
https://www.autobild.gr/index.php?cat_id=549&page_id=6023

Στουνκουφουτηνπορτα

Loukas
17-01-13, 17:43
Ναι, αλλά όχι το ίδιο φθηνά δυστυχώς.

Αν έχεις χρήμα και πάρεις μεταχειρισμένο όπου η ζήτηση του είναι χαμηλή τότε ναι.

Γιατί καινούριο που είναι οικονομικό στη χρήση, άρα έχει υψηλή ζήτηση δε θα το πάρεις τόσο φθηνά.

Για μεταχειρισμενο απο 2000cc και πανω λεω.καινουργιο κατα την γνωμη μου δεν συμφερει ιδιαιτερα αυτην την περιοδο, με εξαιρεση καποιες προσφορες, αλλα και παλι η διαφορα ειναι μεγαλη.

Chris
17-01-13, 18:14
Βεβαια πουλας φθηνα, αγοραζεις και φθηνα...
το θεμα ειναι το κοστος συντηρησης και η φορολογια....οσοι εχουμε μεγαλου κυβισμου αυτ/τα νιωθουμε @@@@κες συνεχεια να πληρωνουμε και να ειμαστε το ευκολο θυμα

andreas110080
17-01-13, 18:19
Πάντως βιάζεται ο κόσμος και πανικοβάλλεται.

Το "χαράτσι" θα πληρωθεί το 2014, σε ένα χρόνο. Για τους περισσότερους είναι 300-400 ευρώ. Δε λέω ότι είναι λίγα, αλλά αν γουστάρουν το αυτοκίνητό τους και τους βολεύει μιλάμε για 35 ευρώ το μήνα εξοικονόμηση μέχρι του χρόνου.

Κανένα νόημα δε βλέπω να τα σκοτώνουν για ένα κομμάτι ψωμί.

Φίλε Νίκο, εγώ προσωπικά γουστάρω με χίλια το αυτοκίνητο που έχω.
Αλλά να πληρώσω ακόμα 3000 ευρώ δεν το θεωρώ απάτη, θεωρώ ότι έχω κατεβάσει το παντελόνι και μου τον φοράνε κανονικά, επειδή δεν μου αρέσει να μου τον φοράνε για αυτό και το σκοτώνω, δεν έχω ανάγκη τα χρήματα καθώς επίσης αν ήθελα θα μπορούσα να το πληρώσω και το φόρο.

Συγνώμη για τον τόνο!


https://www.car.gr/classifieds/cars/view/3231613/

S8N
17-01-13, 18:34
πριν λιγο ηρθε στο γραφειο μου ενας πρωην δημαρχος (τωρα βουλευτης) και μου ειπε οτι σκεφτονται να το εφαρμοσουν το μετρο αναδρομικα και για τη χρονια του 2012.
οποτε θα παει και στις δηλωσεις του 2013.

Αυτή την εικόνα, την είδε εκεί που ήρθε?

https://i136.photobucket.com/albums/q170/MPower_this/2012-12-02133041-1_zps395c3005.jpg

Loukas
17-01-13, 18:37
Φίλε Νίκο, εγώ προσωπικά γουστάρω με χίλια το αυτοκίνητο που έχω.
Αλλά να πληρώσω ακόμα 3000 ευρώ δεν το θεωρώ απάτη, θεωρώ ότι έχω κατεβάσει το παντελόνι και μου τον φοράνε κανονικά, επειδή δεν μου αρέσει να μου τον φοράνε για αυτό και το σκοτώνω, δεν έχω ανάγκη τα χρήματα καθώς επίσης αν ήθελα θα μπορούσα να το πληρώσω και το φόρο.

Συγνώμη για τον τόνο!


https://www.car.gr/classifieds/cars/view/3231613/

2/2002 δεν εχει περασει η 10ετια?σορρυ για το :offtopic:

A8hnaios
17-01-13, 18:43
πριν λιγο ηρθε στο γραφειο μου ενας πρωην δημαρχος (τωρα βουλευτης) και μου ειπε οτι σκεφτονται να το εφαρμοσουν το μετρο αναδρομικα και για τη χρονια του 2012.
οποτε θα παει και στις δηλωσεις του 2013.


https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/69620_461182370595455_1351217459_n.png


:ranting2: :ranting2:

bill_m3
17-01-13, 18:51
Φίλε Νίκο, εγώ προσωπικά γουστάρω με χίλια το αυτοκίνητο που έχω.
Αλλά να πληρώσω ακόμα 3000 ευρώ δεν το θεωρώ απάτη, θεωρώ ότι έχω κατεβάσει το παντελόνι και μου τον φοράνε κανονικά, επειδή δεν μου αρέσει να μου τον φοράνε για αυτό και το σκοτώνω, δεν έχω ανάγκη τα χρήματα καθώς επίσης αν ήθελα θα μπορούσα να το πληρώσω και το φόρο.

Συγνώμη για τον τόνο!


https://www.car.gr/classifieds/cars/view/3231613/


2/2002 δεν εχει περασει η 10ετια?σορρυ για το :offtopic:

Ανδρέα την ίδια απορία είχα και εγώ όταν είδα την αγγελία σου .....

Έχει περάσει την 10ετία, άρα δεν έχει έκτακτη εισφορά!!

andreas110080
17-01-13, 18:57
Πρωτη αδεια στην Γαμ@Ελλαδα 2006!!!

mark e92
17-01-13, 18:59
Πρωτη αδεια στην Γαμ@Ελλαδα 2006!!!

Νομίζω οτι αυτό αλλάζει.

PANOS-E60
17-01-13, 19:02
:no::no::no::no::no: δεν εχει αλλάξει Μαρκο.


Νομίζω οτι αυτό αλλάζει.

Stathis
17-01-13, 19:03
Αυτή την εικόνα, την είδε εκεί που ήρθε?


δεν ηρθε στην κηφισια...thumb

bill_m3
17-01-13, 19:06
Νομίζω οτι αυτό αλλάζει.

Παλέψανε πολλοί, αποτέλεσμα κανένα!!!!

mark e92
17-01-13, 19:09
Παλέψανε πολλοί, αποτέλεσμα κανένα!!!!

Δηλ. ΕΛΛΑΔΑ!!!!!:ranting2:

andreas110080
17-01-13, 19:36
Με λίγα λόγια φίλοι μου όπως πολλοί έχουν αναφερθεί παραπάνω δεν υπάρχει λόγος να ασχολείστε (εννοώ τις παράλογες αποφάσεις που μας επιβάλουν), πόσο μάλλον να έχεις ένα αυτοκίνητο και απλά να το κοιτάς? :thumbsdown:

Να καταθέσουμε πινακίδες, οκ, αλλά όταν θα μας έρθει η τρέλα να κάνουμε μια βόλτα να λέμε ωχ δεν έχω πάρει τις πινακίδες?

Η' απλά να έχουμε το κλειδί στο σπίτι μας και να σκεφτόμαστε να μπορούσαμε να κάνουμε μια βόλτα, παίζω καλύτερα γραν τουρισμο.

Stamatis
17-01-13, 19:45
Σουτ ρε. Μη μιλας μπας και φορολογησουν και το γκραν τουρισμο. Και ειμαι φουλ στα πολυτελειας εκει μεσα.

merbeind
17-01-13, 19:45
Προσωπικα χαιρομαι που το δικο μου ειναι μοντελο 2004.
Αλλα ικανους τους εχω του χρονου να καταργειται η δεκαετια.
Δλδ για να καταλαβω το 10% που λενε τι ακριβως ειναι?Στην εφορια που θα πληρωνες θα πληρωσεις ακομα 10%?Δλδ καποιος με 20.000 προσωπικο φορο θα δωσει αλλα 2.000?Παραδειγμα λεω...

Stamatis
17-01-13, 19:48
Στο τεκμηριο του αυτοκινητου, το 10%

Δηλαδη Μ5 2012 τεκμηριο 65000 φορος 6.500 ευρω

Stathis
17-01-13, 20:08
ελα βρεθηκε η λυση...

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/537042_460511387342124_2110546054_n.jpg

ειναι κατω απο 12 μετρα...

mark e92
17-01-13, 20:11
Προσωπικα χαιρομαι που το δικο μου ειναι μοντελο 2004.
Αλλα ικανους τους εχω του χρονου να καταργειται η δεκαετια.
Δλδ για να καταλαβω το 10% που λενε τι ακριβως ειναι?Στην εφορια που θα πληρωνες θα πληρωσεις ακομα 10%?Δλδ καποιος με 20.000 προσωπικο φορο θα δωσει αλλα 2.000?Παραδειγμα λεω...

θα δεις τι τεκμηριο εχεις αναλογα τα κεκ σου θα αφαιρέσεις το 30% και αυτο που μενει θα πληρωσεις το 10% αν ειναι κατω απο 3000 κεκ ειναι 5%:ranting2:

andreas110080
17-01-13, 20:29
Και ρωτώ ο αφελής, πες ότι το δώσαμε και παίρνουμε κάτι που να είναι δεκαετία, Μ3, Μ5 οτιδήποτε!

Είμαστε σίγουροι ότι δεν θα πουν κάτι άλλο κουλό??? :th_Laie_67-1:
Γιατί τα έσοδα δεν ήταν τα αναμενόμενα, δεν πιάσαμε το στόχο κ.τ.λ κ.τ.λ.!!!
Ποιος τους απαγορεύει να πουν πιάνουμε τη 15ετια??? :whistle:

friendgr
17-01-13, 20:38
ενννοειται αν δουν ότι παλιωνουν πολλα και τους ξεφεύγουν, θα το επεκτείνουν σε 15ετια.

Και δεν πιστεύω να έχει κανεις αυταπάτες να πιστεύει ότι θα βγουν καμια χρονιά και θα πουνε φετος πιάσαμε τους στόχους καταργούμε το ταδε.

Chris
18-01-13, 09:59
οτι μπαινει στο Ελλαδισταν δν βγαινει....οποτε

mikegr
18-01-13, 10:10
Kαι να σκεφτεις οτι ειπανε πως εχουνε πιασει τους στουχους στα τελη κυκλοφοριας και στο φορο απο το πετρελαιο θερμανσης. Φαντασου να χανε πεσει εξω τι θα γινοτανε

friendgr
18-01-13, 10:11
για τα τέλη κυκλοφορίας ναι το ξέρω.

Αλλά για το φόρο από το πετρέλαιο είσαι σίγουρος; με 80% μείωση στην κατανάλωση;

Z4 DCT
18-01-13, 10:17
Kαι να σκεφτεις οτι ειπανε πως εχουνε πιασει τους στουχους στα τελη κυκλοφοριας και στο φορο απο το πετρελαιο θερμανσης. Φαντασου να χανε πεσει εξω τι θα γινοτανε

Ειχαν υπολογίσει 1 δις 200 κατι εκατ και έπιασαν 1 δις 80 εκατ.......και πανηγύριζαν γιατι κατατέθηκαν και 100000χιλ πινακίδες φέτος και έπεσαν πολύ κοντά στο στόχο....

Ξεχάσαν να πουν οτι έγινε με πονηριά, γιατι ετσι και ανακοίνωναν την τον φορο πολυτελείας πριν το νεο ετος θα ειχαν πάνω απο 350000 καταθέσεις πινακίδων......

Ελλαδισταν......οτι μας συμφέρει ανακοινώνουμε...μην παραδεχτούμε οτι κάναμε μ@λακια.......οπως το ''οτι δηλώσεις είσαι'' :thumbsdown::thumbsdown:

friendgr
18-01-13, 10:27
https://www.newsbeast.gr/financial/arthro/473453/ektos-stohou-ta-esoda-apo-to-foro-sto-petrelaio/

Bitz
18-01-13, 10:27
Εστι.....αυτα τα 100.000 δεν θα βαλουν καυσιμο,δεν θα κανουν επισκευες,δεν θα πληρωσουν διοδια,δεν θα πληρωσουν ασφαλεια,δεν δεν δεν....Την πραγματικοτητα τη ξερουν αλλα μεταφραζουν τα νουμερα και τις στατιστικες οπως τους βολευει(συμφερει).:original:

mikegr
18-01-13, 10:32
https://www.newsbeast.gr/financial/arthro/473453/ektos-stohou-ta-esoda-apo-to-foro-sto-petrelaio/

κι εμενα αυτο μου φαινεται πιο λογικο αλλα με τοσα που ακουγονται...

Παντως για να καταλαβουμε την κρισημοτητα της καταστασης κοιταξτε εδω:
https://news.in.gr/greece/article/?aid=1231231101#ref=newsroombox

Nikos!
18-01-13, 10:37
Από άλλο φόρουμ:

https://sphotos-e.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/150095_10152446296635523_183632467_n.jpg

:hystericalbs1:

STREETRACING
18-01-13, 10:45
Σιγά μην τους πίστεψα ότι φετος δεν πλήρωσαν τα τέλη 30000 άτομα που δεν έχουν καταθέσει πινακίδες ενώ πέρσι 100000.
Ούτε με σφαίρες κ τον κόβω αυτη τη στιγμή.


Sent from my iPhone using Tapatalk

mikegr
18-01-13, 10:51
Λοιπον τωρα καταλαβα την σκεπτικη του κρατους:
Ενα σκαφος 11,99 μετρων εχει κοστος αγορας 300-400 χιλιαδες ευρω.
Ενας που εχει στην κατοχη του τετοιας αξιας σκαφος εχει λογικα θα χει 4-5 αυτοκινητα 3λιτρα και ανω. Οποτε αφου τα παιρνει απο κει το κρατος, λογικο ειναι να του κανει καποια εκπτωση. Ε??

deepBLUE
18-01-13, 11:00
«Τέλος πλεύσης» αντί του φόρου πολυτελούς διαβίωσης στους «σκαφάτους»

Με το επιχείρημα ότι θα επιβάλει ένα νέο "Τέλος" στη θέση του Φόρου Πολυτελείας στα σκάφη «που δεν εισπράχθηκε ποτέ», το υπουργείο Οικονομικών επιχειρεί να δώσει απάντηση στα σχόλια σχετικά με την απόσυρση του ετήσιου φόρου πολυτελούς διαβίωσης των σκαφών αναψυχής από το πολυνομοσχέδιο που ψηφίστηκε στη Βουλή.

Το υπουργείο Οικονομικών ξεκαθαρίζει πως επίκειται η φορολόγηση των σκαφών αυτών με το «Τέλος Πλεύσης και Παραμονής» το οποίο προετοιμάζουν και θα φέρουν το αμέσως προσεχές διάστημα στη Βουλή τα συναρμόδια υπουργεία Οικονομικών και Εμπορικής Ναυτιλίας.

Ωστόσο το υπουργείο Οικονομικών δεν διευκρινίζει από ποιο μήκος σκαφών και πάνω θα επιβληθεί το νέο Τέλος. Υποστηρίζει δε ότι:

- το «Τέλος Πλεύσης και Παραμονής» θα αφορά μόνο τον πλου και την παραμονή στη χώρα μας όλων των ιδιωτικών πλοίων αναψυχής ανεξαρτήτως σημαίας.

- πρόκειται για ένα τέλος πλεύσης που σήμερα δεν πληρώνει κανείς καθώς δεν προβλέπεται από τη νομοθεσία, το οποίο παράλληλα θα αποτελεί και ένα τίμημα για τη στάθμευση των σκαφών αυτών σε μη ιδιωτικές μαρίνες που σήμερα είναι δωρεάν.

- το τέλος θεσπίζεται ταυτόχρονα με την κατάργηση του φόρου πολυτελείας και του ειδικού φόρου, οι οποίοι όμως δεν εισπράχθηκαν ποτέ, με σκοπό την ενοποίηση των φορολογικών ρυθμίσεων και την κατάργηση αλυσιτελών διατάξεων, οι οποίες δεν προσέφεραν απολύτως τίποτα αλλά αντιθέτως προκάλεσαν σημαντικές απώλειες στα δημόσια έσοδα.

Καταστροφικό και άχρηστο μέτρο

Το υπουργείο Οικονομικών υποστηρίζει ότι η εφαρμογή του ισχύοντος φόρου πολυτελείας προκάλεσε την απώλεια θέσεων εργασίας, απώλεια είσπραξης ΦΠΑ και φόρου εισοδήματος σε όλους τους κλάδους επαγγελμάτων και επιτηδευματιών, οι οποίοι ασχολούνται με τον συγκεκριμένο κλάδο (π.χ. parking φύλαξης σκαφών, πληρώματα, μηχανικοί, συντηρητές, επισκευαστές, εταιρίες πώλησης εξοπλισμού και ανταλλακτικών κτλ), ενώ ταμειακά ο φόρος πολυτελείας απέδωσε ελάχιστα σε ετήσια βάση.

Επιπλέον, ο φόρος αυτός απεδείχθη καταστροφικός και για τις ελληνικές εταιρίες εισαγωγής και εμπορίας μικρών ή μεγάλων σκαφών αναψυχής, με την ταυτόχρονη απώλεια χιλιάδων θέσεων εργασίας, καθώς ο κύκλος εργασίας τους κυριολεκτικά εξαϋλώθηκε.

Ουδείς Έλληνας ή Αλλοδαπός εισάγει πλέον σκάφη στην Ελλάδα αφού το κόστος εισαγωγής κατέστη απαγορευτικό (23% ΦΠΑ + 10% φόρος πολυτελείας επί της αξίας του σκάφους). Το Δημόσιο υπέστη σημαντικότατη απώλεια εσόδων, αφού ούτε φόρος πολυτελείας (10%) εισπράχθηκε ούτε και ΦΠΑ (23%), δεδομένου ότι προγραμματισμένες εισαγωγές ακυρώθηκαν. Στα ανωτέρω προστίθεται και η απώλεια εσόδων από την μη είσπραξη φόρου εισοδήματος, λόγω του μειωμένου κύκλου εργασιών και κέρδους των ελληνικών εταιρειών αντιπροσώπευσης.

Αντιθέτως, αναφέρεται στην ανακοίνωση, με το Τέλος Πλεύσης και Παραμονής εκτιμάται ότι θα δημιουργηθεί ρεύμα επανόδου των σκαφών στα ελληνικά ύδατα και τις ελληνικές μαρίνες, θα τονωθεί η οικονομία των νησιών και των παράκτιων περιοχών και θα δημιουργηθούν χιλιάδες νέες θέσεις εργασίας καθώς θα παύσει να υφίσταται η αβεβαιότητα ως προς τη φορολογική αντιμετώπιση των σκαφών αναψυχής

https://www.protothema.gr/economy/article/?aid=250219

friendgr
18-01-13, 11:16
[B]

Το υπουργείο Οικονομικών υποστηρίζει ότι η εφαρμογή του ισχύοντος φόρου πολυτελείας προκάλεσε την απώλεια θέσεων εργασίας, απώλεια είσπραξης ΦΠΑ και φόρου εισοδήματος σε όλους τους κλάδους επαγγελμάτων και επιτηδευματιών, οι οποίοι ασχολούνται με τον συγκεκριμένο κλάδο (π.χ. parking φύλαξης σκαφών, πληρώματα, μηχανικοί, συντηρητές, επισκευαστές, εταιρίες πώλησης εξοπλισμού και ανταλλακτικών κτλ), ενώ ταμειακά ο φόρος πολυτελείας απέδωσε ελάχιστα σε ετήσια βάση.

Ενώ στον κλάδο αυτοκινήτου θα φέρει ανάπτυξη ε;

Α ρε ΖΩΑ , κάθονται και φτιάχνουν και ανακοινώσεις κιόλας ,μας δουλεύουν μες την μούρη μας. :ranting2::ranting2:

steliosm46
18-01-13, 11:19
Καταρχήν ρε παιδιά με ποια λογική υπάρχουν τα σημερινά τεκμήρια?

με ποια λογική ένα Μ3 Ε46 5ετίας έχει 20.200 ευρώ τεκμήριο? δηλαδή θες 20 χιλιάρικα το χρόνο για να συντηρήσεις το συγκεκριμένο όχημα? ζήτημα να είναι 3 χιλιάρικα ένας μέσος όρος πες με καλή ασφάλεια και σέρβις.

άρα τι ψάχνουμε να βρούμε, απο εκεί ξεκινάει το ζήτημα οτι δεν υπάρχει σε τίποτα πλέον μια λογική εξήγηση..Και όποιον και να ρωτήσεις και μιλήσεις μαζί του αυτό θα σου πει..οτι δεν υπάρχει λογική σε τίποτα..

τι να λέμε τώρα..όχι τεκμήρια τα πάντα πλέον δεν έχουν καμία λογική..

Το κράτος έχει κάνει εχθρό του τον πολίτη, το πρόσωπο που του δίνει έσοδα τον έχει κάνει εχθρό..και όσο περνάει ο καιρός τον κάνει ακόμη περισσότερο..

Πέστε μου έναν σκεπτόμενο άνθρωπο σήμερα να ΜΗΝ φοβάται να κάνει επένδυση και δουλειά στην Ελλάδα?

Κάνεις επένδυση, κάνεις κάτι για τον εαυτό σου? αγοράζεις ένα αυτοκίνητο που σου άρεσε? Έρχεται μετά απο 1 χρόνο το κράτος και σου την καρφώνει κανονικά και χωρίς σάλιο!

Το ίδιο είχε γίνει και με τα σπίτια..

Υπήρχε σπίτι 120τ.μ με 100 χιλιάδες και υπήρχε και σπίτι των 140 τ.μ πάλι με 100 χιλιάδες? Άρα ο κόσμος αγόρασε εφόσον του έδινε το κράτος αυτή την δυνατότητα αυτό των 140 τ.μ . Και γιατί οχι άλλωστε..
Του την κάρφωσε μετά απο λίγο με τα τεκμήρια κλπ.

Το ίδιο έγινε και με τα αυτοκίνητα..

friendgr
18-01-13, 11:25
Εννοείται δεν υπάρχει λογική.

Η λογική είναι και θα είναι μία : της αρπαχτής.

m_power_lunatic
18-01-13, 11:29
Καταρχήν ρε παιδιά με ποια λογική υπάρχουν τα σημερινά τεκμήρια?

με ποια λογική ένα Μ3 Ε46 5ετίας έχει 20.200 ευρώ τεκμήριο? δηλαδή θες 20 χιλιάρικα το χρόνο για να συντηρήσεις το συγκεκριμένο όχημα? ζήτημα να είναι 3 χιλιάρικα ένας μέσος όρος πες με καλή ασφάλεια και σέρβις.

άρα τι ψάχνουμε να βρούμε, απο εκεί ξεκινάει το ζήτημα οτι δεν υπάρχει σε τίποτα πλέον μια λογική εξήγηση..Και όποιον και να ρωτήσεις και μιλήσεις μαζί του αυτό θα σου πει..οτι δεν υπάρχει λογική σε τίποτα..

τι να λέμε τώρα..όχι τεκμήρια τα πάντα πλέον δεν έχουν καμία λογική..

Το κράτος έχει κάνει εχθρό του τον πολίτη, το πρόσωπο που του δίνει έσοδα τον έχει κάνει εχθρό..και όσο περνάει ο καιρός τον κάνει ακόμη περισσότερο..

Πέστε μου έναν σκεπτόμενο άνθρωπο σήμερα να ΜΗΝ φοβάται να κάνει επένδυση και δουλειά στην Ελλάδα?

Κάνεις επένδυση, κάνεις κάτι για τον εαυτό σου? αγοράζεις ένα αυτοκίνητο που σου άρεσε? Έρχεται μετά απο 1 χρόνο το κράτος και σου την καρφώνει κανονικά και χωρίς σάλιο!

Το ίδιο είχε γίνει και με τα σπίτια..

Υπήρχε σπίτι 120τ.μ με 100 χιλιάδες και υπήρχε και σπίτι των 140 τ.μ πάλι με 100 χιλιάδες? Άρα ο κόσμος αγόρασε εφόσον του έδινε το κράτος αυτή την δυνατότητα αυτό των 140 τ.μ . Και γιατί οχι άλλωστε..
Του την κάρφωσε μετά απο λίγο με τα τεκμήρια κλπ.

Το ίδιο έγινε και με τα αυτοκίνητα..

Ξερεις τι μου ειπε ενας γνωστος-γνωστου χθες που μιλαγαμε (εχει υψηλου κυβισμου ///Μ)????

''Δεν πειραζει,μωρε θα τους κλεψω παραπανω φετος και θα τους τα δωσω,δεν ειναι τιποτα''.

Θελω να πω οτι και χωρις να θες,το κρατος κανει τον πολιτη κλεφτη και φοροφυγα.

Εξαλλου οποιος εχει βασικες οικονομικες γνωσεις δημοτικου θα σου πει ''εαν θες να εκτοξευσεις την φοροδιαφυγη-βαλε φορους''.

mikegr
18-01-13, 11:35
Γεμισε η αγορα απο Μ3 Ε92 ξαφνικα. Περασανε και τα 46αρια. Μερικοι βεβαια ζουνε αλλου:th_Laie_67-1:

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/3240592/

StratosZ4
18-01-13, 11:37
Ημουν χθες με ενα φιλο που εχει περιοδικο αυτοκινητων και μου ειπε πολλα ωραια...


Στελνουν πολυ κοσμο στην ανεργια.
Μονο με το αυτοκινητο αν αναλογιστουμε ποσοι εμπλεκονται, ειναι τρομερο.

Εμποροι αυτοκινητων, μηχανικοι, λαστιχαδες, διαφημιστες, ασφαλιστες, βενζιναδες, περιοδικα κλπ κλπ.


Απο τα οποια αυτοκινητα κερδιζει το κρατος με τα τελη ταξινομησης και τους διαφορους φορους. Αρκει κανεις να εχει δει προσφορα αντιπροσωπειας με την πραγματικη αρχικη αξια και την εκτοξευση του ποσου λογω εισαγωγης και ταξινομησης.



Μου τον φορας για να το αγορασω, μου τον φορας για να παραμενει στην κατοχη μου, μου τον φορας για να το κυκλοφορησω.



Βλεπουμε εμεις οι "αδαεις" τι γινεται και οι ειδικοι των υπουργειων κανουν τη μια μαμακια μετα την αλλη. Ποιον κοροιδευουν ρε???

Το κρατος μας εχει αναγκη, οχι εμεις αυτους. Εμεις μπορουμε να παμε και αλλου. Μας εχουν φοβισει, ενω αυτοι θα επρεπε να ειναι οι φοβισμενοι.



Αν και ελεγα οτι το Ζ θα υπαρχει μονο με ελληνικες πινακιδες, αρχιζω να το βλεπω διαφορετικα.

Stathis
18-01-13, 11:38
οσοι αυξανονται οι φοροι, αυξανονται και οι φοροφυγαδες.
στο τελος θα γινουν ολοι φοροφυγαδες.


https://www.market-talk.net/images/uploads/kampyli-thumb-large.jpg

Στις αρχές του 1970 ο Arthur Laffer έκανε δημοφιλή μια παλιότερη θεωρία που μας δείχνει τα δημόσια έσοδα σε σχέση με την φορολογική κλίμακα. Η θεωρία αυτή σήμερα έχει το όνομα Laffer curve.
Σύμφωνα με αυτή τη θεωρία (που είναι εδραιωμένη ανάμεσα στους οικονομολόγους), το κράτος μπορεί να έχει αύξηση εσόδων καθώς αυξάνει τη φορολογική κλίμακα, αλλά υπάρχει ένα σημείο “T” από όπου εκεί και μετά τα έσοδα θα μειώνονται ανεξάρτητα από την αύξηση στους φορολογικούς συντελεστές.

Η θεωρία λέει ότι καθώς αυξάνονται οι φόροι, ολοένα και λιγότερα θα θελήσουν να δουλέψουν και να επιχειρήσουν με αποτέλεσμα, όταν το κράτος φτάσει να φορολογεί το 100% των κερδών, τα έσοδα θα είναι μηδέν.

https://www.market-talk.net/index.php/id/7882