PDA

Επιστροφή στο Forum : Τέλη κυκλοφορίας-Εκτακτη εισφορα-καταθεση πινακιδων



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14

bill_m3
19-11-12, 11:47
Μιλωντας με ενα γνωστο στο τηλ ο οποιος ψαχνεται για αγορα BMW.. συζητωντας για εκτακτες εισφορες κτλ.. μου ειπε οτι αν ενα αυτοκινητο που ειναι μοντελο (κατασκευη) πχ 2001 και εχει γινει εισαγωγη το 2007 για παραδειγμα, με αποτελεσμα να ΕΧΕΙ εκτακτη εισφορα, επειδη φαινεται σαν πρωτη αδεια το ετος εισαγωγης στην Ελλαδα (το 2007 σαν τυχαιο παραδειγμα), ΜΠΟΡΕΙ με ενα χαρτι (στο Υπ. Συγκοινωνιων να υποθεσω.. ή δεν ξερω που..) να αλλαξει η ημερομηνια στην αδεια και να γινει πχ 2001 ή 2002..?? (για να γλυτωσει την εκτακτη εισφορα ολα αυτα)
Ισχυει κατι τετοιο ή του λενε μπουρδες..??

Ενδιαφέρον αυτό ....

Για πείτε !!!

wheelman
19-11-12, 12:15
Μιλωντας με ενα γνωστο στο τηλ ο οποιος ψαχνεται για αγορα BMW.. συζητωντας για εκτακτες εισφορες κτλ.. μου ειπε οτι αν ενα αυτοκινητο που ειναι μοντελο (κατασκευη) πχ 2001 και εχει γινει εισαγωγη το 2007 για παραδειγμα, με αποτελεσμα να ΕΧΕΙ εκτακτη εισφορα, επειδη φαινεται σαν πρωτη αδεια το ετος εισαγωγης στην Ελλαδα (το 2007 σαν τυχαιο παραδειγμα), ΜΠΟΡΕΙ με ενα χαρτι (στο Υπ. Συγκοινωνιων να υποθεσω.. ή δεν ξερω που..) να αλλαξει η ημερομηνια στην αδεια και να γινει πχ 2001 ή 2002..?? (για να γλυτωσει την εκτακτη εισφορα ολα αυτα)
Ισχυει κατι τετοιο ή του λενε μπουρδες..??

Αυτή είναι η περίπτωση μου ακριβώς, στην άδεια -θεός να το κάνει το ριζόχαρτο-
αναφέρει ημερομηνία πρώτης άδειας στην Ελλάδα, και είναι κενή η ημερομηνία πρώτης κυκλοφορίας.
Στο βιβλιαράκι του περσινού Ε1 πάντως ανέφερε πώς για τον υπολογισμό των τεκμηρίων προσμετράτε
η ημερομηνία πρώτης Άδειας στην Ελλάδα και όχι η ημερομηνία πρώτης αδείας του αυτοκινήτου γενικώς.

pilot
19-11-12, 14:18
Ενδιαφέρον αυτό ....

Για πείτε !!!

έκτακτη εισφορά δεν υπάρχει ρε παιδιά.

steliosm46
19-11-12, 14:58
Δεν ισχύει παιδιά, το' κανα και εγώ..Πήγα στο συγκοινωνιών και τους έβαλα να μου τυπώσουν στην άδεια την ΠΡΩΤΗ ΑΔΕΙΑ του οχήματος ΔΙΕΘΝΩΣ..

Έχει πεδίο που αναφέρεται..άσχετα αν δεν το γράφουν αυτοί..Γράφουν μόνο την πρώτη άδεια στην Ελλάδα..Εαν είναι εισαγωγής εννοείτε..

Μου το'καναν εν ολίγης όχι βέβαια τυπωμένο αλλα το έγραψαν στο πίσω μέρος της άδειας με μια σφραγίδα και τέλος..

Με ρώτησαν τον λόγο που το έκανα και είπα λόγω παλαιότητας έχει ποιο χαμηλό τεκμήριο..ααα εντάξει μου λένε..

Βέβαια τσάμπα ο κόπος διότι όταν πήγα στην εφορία μετά να το αλλάξω μου λένε φίλε τσάμπα το έκανες διότι κοιτάμε ΜΟΝΟ πρώτη άδεια εισαγωγής στην Ελλάδα..

καλά λέω και αν ειναι το αυτοκίνητο 20ετίας και το φέρεις στην Ελλάδα το 2012 είναι καινούργιο για σας?

Μου λέει φίλε μου έχεις απόλυτο δίκιο αλλά μη το λες σε εμένα, ορίστε ο νόμος..(και μου βγάζει το βιβλιαράκι που το αναφέρει)

zaharias
19-11-12, 15:22
έκτακτη εισφορά δεν υπάρχει ρε παιδιά.

Δεν υπαρχει πανω απο 2000cc..??

Αν θυμαμαι καλα, δεν ερχεται μαζι με τα τελη..

Ερχεται ξεχωριστα, δεν θυμαμαι ακριβως..

Ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος..

PANOS-E60
19-11-12, 15:25
Δεν υπαρχει πανω απο 2000cc..??

Αν θυμαμαι καλα, δεν ερχεται μαζι με τα τελη..

Ερχεται ξεχωριστα, δεν θυμαμαι ακριβως..

Ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος..

ήρθε με το εκκαθαριστικό του 11, το τελευταίο του 12 δεν είχε τέτοιο πράγμα και ευχόμαστε να μην ξαναγίνει.

zaharias
19-11-12, 15:39
ήρθε με το εκκαθαριστικό του 11, το τελευταίο του 12 δεν είχε τέτοιο πράγμα και ευχόμαστε να μην ξαναγίνει.

Μακαρι..!!

Αλλα.. you never know με τους μλκς..

mark e92
19-11-12, 17:33
Μακαρι..!!

Αλλα.. you never know με τους μλκς..

Eιναι νωρις ακομα.:thumbsdown:

pilot
20-11-12, 03:32
υποτιθεται πως εως και το 2016 δεν θα υπαρχει η εκτακτη εισφορα.

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
20-11-12, 14:41
που ειναι το σημαδακι που να λεει "μολις πληρωσα" να το ποσταρω?:thanks:

Konstantinos E60
21-11-12, 08:26
που ειναι το σημαδακι που να λεει "μολις πληρωσα" να το ποσταρω?:thanks:

Αυτό ψάχνεις ???:banana:
:D:D:D

PANOS-E60
21-11-12, 08:55
που ειναι το σημαδακι που να λεει "μολις πληρωσα" να το ποσταρω?:thanks:


Αυτό ψάχνεις ???:banana:
:D:D:D

ισως αυτό :mpaks:

pilot
21-11-12, 08:58
δεν ξερω τι @@ γινεται αλλα συνεχεια μου βγαζει οτι δεν βρεθηκαν εγγραφες..:ranting2:

Konstantinos E60
21-11-12, 11:05
ισως αυτό :mpaks:

Ε όχι και "μόλις έμπαξα" !
Μολις ξέμπαξα, μόλις με "χαϊδεψανε" ίσως !!
:th_Laie_67-1:

Το ρίχνω και λίγο στην πλάκα γιατι τα νευρα μου είναι κορδόνια τελευταία !

doctore
21-11-12, 13:52
δεν ξερω τι @@ γινεται αλλα συνεχεια μου βγαζει οτι δεν βρεθηκαν εγγραφες..:ranting2:

Και δεν χαίρεσαι ?
Εμένα που με βρήκε, 1100 τύπωσε ο πρίντερ.
:ranting2:

Vassilis ///M
21-11-12, 14:31
δεν ξερω τι @@ γινεται αλλα συνεχεια μου βγαζει οτι δεν βρεθηκαν εγγραφες..:ranting2:

Κάποιο απο τα γράμματα είναι στην Αγγλική...Πιθανόν...

Z4 DCT
21-11-12, 15:04
Και γαμω....

120+135+265+880......+ Αι γ@μηθειτε μ@λακες.......:ranting2:

Kostas_1
21-11-12, 15:06
Και γαμω....

120+135+265+880......+ Αι γ@μηθειτε μ@λακες.......:ranting2:

εισαι πισω ακομη. γμσε τα

pilot
21-11-12, 16:09
Κάποιο απο τα γράμματα είναι στην Αγγλική...Πιθανόν...

όχι ρε..της μηχανής οκ, του σκούτερ οκ, του σμαρτ οκ..ε της μπέμπας δεν το βγάζει..:ranting2:

wheelman
21-11-12, 16:21
όχι ρε..της μηχανής οκ, του σκούτερ οκ, του σμαρτ οκ..ε της μπέμπας δεν το βγάζει..:ranting2:
Εάν έχεις κωδικους στο taxisnet κάνε login,
99,9% θα στο βγάλει

Samaro
28-11-12, 13:54
Και χωρίς ειδοποιητήριο η εξόφληση των τελών κυκλοφορίας


Να εξοφλήσουν τα τέλη κυκλοφορίας στις τράπεζες χωρίς το σχετικό ειδοποιητήριο θα μπορούν από σήμερα οι φορολογούμενοι. Το μόνο που απαιτείται να προσκομίσουν είναι ο Αριθμός Φορολογικού Μητρώου τους και η άδεια κυκλοφορίας του οχήματος τους.

Με την εξόφληση του τέλους οι τράπεζες θα δίνουν στον φορολογούμενο αποδεικτικό πληρωμής.

Στην εφορία θα πρέπει να απευθύνονται μόνο όσοι δεν έχουν λάβει ακόμη την άδεια κυκλοφορίας του οχήματος, επομένως δεν έχει ενημερωθεί η βάση δεδομένων της Γενικής Γραμματείας Πληροφοριακών Συστημάτων, ή για οποιονδήποτε άλλον λόγο δεν βρίσκουν στο αρχείο της ΓΓΠΣ τα στοιχεία του οχήματός τους. Σύμφωνα με τα στοιχεία της ΓΓΠΣ μέχρι σήμερα έχουν τυπωθεί περίπου 1,5 εκατ. ειδοποιητήρια για πληρωμή των τελών. Τα τέλη θα πρέπει να εξοφληθούν έως τις 31 Δεκεμβρίου ενώ από φέτος έχει καταργηθεί και το σχετικό σήμα που έπρεπε να επικολληθεί στο παρπρίζ των οχημάτων.

Όσοι δεν καταβάλλουν εμπρόθεσμα τα τέλη κυκλοφορίας 2013 θα κληθούν να πληρώσουν το διπλάσιο τέλος, ενώ εξετάζεται και το ενδεχόμενο να «μπλοκάρεται» η διαδικασία υποβολής της φορολογικής δήλωσης η οποία είναι επίσης συνδεδεμένη με το taxisnet.

Οι πολίτες μπορούν να απευθυνθούν στις εξής τράπεζες: Γενική, Εθνική, Πειραιώς, Tαχυδρομικό Ταμιευτήριο, Alpha, Κύπρου, Eurobank, FBB, Marfin Egnatia, Millennium, PROBANK, Νέα Proton, όλες οι συνεταιριστικές τράπεζες καθώς και στα ΕΛΤΑ.

Σπύρος Δημητρέλης


Πηγή:www.capital.gr

Z4 DCT
28-11-12, 14:45
Πηγή:www.capital.gr

Ο Σταματης κλαιει απο τωρα......:hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1:

Bitz
28-11-12, 20:31
Ο Σταματης κλαιει απο τωρα......:hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1:

Και γιατι δεν μαζευομαστε καμια 150αρια ατομα απο εδω και να παμε ολοι μαζι μια μερα να μας τα τυπωσει και να πληρωσουμε.......:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
ΕΓω εχω μονο 4

friendgr
28-11-12, 21:18
Κι αν έχεις πουλήσει αυτοκίνητο μέσα στον Νοέμβριο-Δεκέμβριο που δεν έχει προλάβει να ενημερωθεί το υπουργείο-εφορία τι γίνεται;

Μπαίνει ο επόμενος αγοραστής με το ΑΦΜ σου και τυπώνει το σήμα και το πληρώνει;

Κι αν δεν μπει να το πληρώσει ποτέ; (ειδικά τώρα που δεν υπάρχει και σηματάκι στο παρμπρίζ, ποιός θα τον σταματήσει για έλεγχο; ) . Θα βεβαιωθεί το διπλάσιο (πρόστιμο) στον πωλητή, διότι ο πωλητής θα φαίνεται ακόμα σαν ιδιοκτήτης.

Αντε μετά να τρέχεις στην εφορία να σβήσεις το πρόστιμο και να αποδείξεις ότι το έχεις πουλήσεις μέσα στο 2012 με την δήλωση του Ν.105 που έχεις ανταλλάξει.

Ιστορίες γι' αγρίους μυρίζομαι....

Thomelef
28-11-12, 21:36
στην ελλάδα είσαι , οπότε μάλον ιστορίες γι'αγρίους όπως λές.

Stathis
28-11-12, 21:41
αν πουλησεις το αυτοκινητο μονο με δηλωση χωρις να απαιτησεις μεταβιβαση, τοτε αναλαμβανεις ολα τα ρισκα που αυτο συνεπαγεται.
το μικροτερο απο αυτα ειναι να πληρωσεις 1-2 χρονιες τελη κυκλοφοριας, το μεγαλυτερο ειναι να εμπλακει το αυτοκινητο σε ατυχημα και να ειναι και ανασφαλιστο.
μπορει να χαλασει ολη η ζωη σου απο μια λεπτομερεια.

γι αυτο οταν πουλαμε κατι κανουμε τη μεταβιβαση πρωτα και μετα παραδιδουμε το οχημα.

friendgr
29-11-12, 08:35
Εννοείται μιλάω να έχει γίνει κανονικά μεταβίβαση. Οπως ξέρετε όμως, στα ΚΕΠ λένε ότι η νέα άδεια θα βγει σε 2 μήνες! (αν πας στο υπουργείο βγαίνει σε 3 μέρες).
Μέσα στους δυό αυτούς μήνες το αυτοκίνητο στην εφορία / υπουργείο /taxisnet θα φαίνεται ακόμα στο όνομα του πωλητή.

Αν αυτό το δίμηνο δεν είναι τυχαίο δίμηνο και είναι αλλαγή χρονιάς τι γίνεται;

Bitz
29-11-12, 08:41
αν πουλησεις το αυτοκινητο μονο με δηλωση χωρις να απαιτησεις μεταβιβαση, τοτε αναλαμβανεις ολα τα ρισκα που αυτο συνεπαγεται.
το μικροτερο απο αυτα ειναι να πληρωσεις 1-2 χρονιες τελη κυκλοφοριας, το μεγαλυτερο ειναι να εμπλακει το αυτοκινητο σε ατυχημα και να ειναι και ανασφαλιστο.
μπορει να χαλασει ολη η ζωη σου απο μια λεπτομερεια.

γι αυτο οταν πουλαμε κατι κανουμε τη μεταβιβαση πρωτα και μετα παραδιδουμε το οχημα.

Σου κανει υπεθυνη δηλωση ο αγοραστης στο ασ.τμημα και μεσα σε αυτην βαζεις τα παντα...δηλ.ποιος ειναι υπευθυνος δια τον νομο κλπ.

nikos1400
29-11-12, 08:49
Εννοείται μιλάω να έχει γίνει κανονικά μεταβίβαση. Οπως ξέρετε όμως, στα ΚΕΠ λένε ότι η νέα άδεια θα βγει σε 2 μήνες! (αν πας στο υπουργείο βγαίνει σε 3 μέρες).
Μέσα στους δυό αυτούς μήνες το αυτοκίνητο στην εφορία / υπουργείο /taxisnet θα φαίνεται ακόμα στο όνομα του πωλητή.

Αν αυτό το δίμηνο δεν είναι τυχαίο δίμηνο και είναι αλλαγή χρονιάς τι γίνεται;

στο υπουργειο βγαινει αμεσα (σε κανα-δυο ωρες το πολυ).
αλλα και απο ΚΕΠ σου δινουν το "προσωρινο" και στην ουσια η μεταβιβαση εχει γινει, οπότε νομιζω δεν υπαρχει θεμα. το οτι δεν εχουνε χαρτι να τυπωσουν την αδεια, αυτο ειναι αλλο θεμα...

friendgr
29-11-12, 09:35
Συμφωνώ. Μπορεί η μεταβίβαση να έχει γίνει αν πας όμως να τυπώσεις τα τέλη κυκλοφορίας από το taxisnet πρέπει να βάλεις το παλιό ΑΦΜ του πωλητή.
Αν βάλεις το ΑΦΜ του αγοραστή, σου λέει λάθος καταχώρηση.....

Πρέπει να περιμένεις να βγει η κανονική άδεια για να ενημερωθεί το σύστημα.

Γι αυτό ρωτάω τι γίνεται σ' αυτή την περίπτωση ειδικά φέτος που είναι ηλεκτρονικά και βεβαιώνεται το πρόστιμο στην δήλωσή σου.

nikos1400
29-11-12, 09:53
Συμφωνώ. Μπορεί η μεταβίβαση να έχει γίνει αν πας όμως να τυπώσεις τα τέλη κυκλοφορίας από το taxisnet πρέπει να βάλεις το παλιό ΑΦΜ του πωλητή.
Αν βάλεις το ΑΦΜ του αγοραστή, σου λέει λάθος καταχώρηση.....

Πρέπει να περιμένεις να βγει η κανονική άδεια για να ενημερωθεί το σύστημα.

Γι αυτό ρωτάω τι γίνεται σ' αυτή την περίπτωση ειδικά φέτος που είναι ηλεκτρονικά και βεβαιώνεται το πρόστιμο στην δήλωσή σου.

πρεπει να παει ο νεος ιδιοκτητης στην εφορια.

και παλιοτερα, ο πωλητης, κι αν του ερχοταν το χαρτι μετα που ειχε γινει μεταβιβ. δεν εχει σημασια. εφοσον για την τρεχουσα χρονια ητανε πληρωμενα, και πουληθηκε μεσα σε αυτη τη χρονια, δεν εχεις θεμα με την επομενη χρονια.

Stathis
29-11-12, 10:20
Σου κανει υπεθυνη δηλωση ο αγοραστης στο ασ.τμημα και μεσα σε αυτην βαζεις τα παντα...δηλ.ποιος ειναι υπευθυνος δια τον νομο κλπ.

η υπευθυνη δηλωση-εξουσιοδοτηση εχει ισχυ 3 μηνων.
αν το αυτοκινητο δεν μεταβιβαστει εντος αυτης της προθεσμιας ειναι σα να μην υπαρχει.
σε καθε περιπτωση σημειο αναφορας ειναι η κυριοτητα του αυτοκινητου ΣΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ.
οτι αλλο χαρτι εχεις φτιαξει εσυ με καποιον αλλο, μπορει να εξεταστει και να αξιολογηθει στο δικαστηριο, αφου θα εχεις παει ως κατηγορουμενος.
με πιθανοτητες να αθωωθεις ή να καταδικαστεις.

το οτι κανεις μια εξουσιοδοτηση για μεταβιβαση-πωλητηριο σε καποιον ΔΕΝ βγαζει το οχημα απο το ονομα σου και δεν σε απαλλασσει σε τιποτε συμφωνα με το νομο.

ankor
15-12-12, 11:20
Παιδια ισωs φανει χρησιμο.
https://www1.gsis.gr/webtax2/telhkykl/year2012-telhkykl.do

Γραφουμε το Α.Φ.Μ τον αρ.κυκλ.μετα αναζητηση.Και μετα εκτυπωση.

Dimimav
15-12-12, 11:28
Παιδια ισωs φανει χρησιμο.
https://www1.gsis.gr/webtax2/telhkykl/year2012-telhkykl.do

Γραφουμε το Α.Φ.Μ τον αρ.κυκλ.μετα αναζητηση.Και μετα εκτυπωση.

Εγω παντως δεν εκτυπωσα τιποτα πηγα κατευθειαν στην
τραπεζα με το αφμ μου κ τον αριθμο κυκλοφοριας κ το πληρωσα.
μου το εκτυπωσαν αυτοι

PANOS-E60
15-12-12, 11:33
οσοι χρησιμοποιούμε web banking, θα το βρούμε ακόμα απλούστερο.
Η λειτουργία ηλεκτρονικής πληρωμής τελών κυκλοφορίας 2013 είναι συνδεδεμένη on-line με το gsis. Μπαίνουμε στο μενού, μας ρωτάει το σύστημα τον αρ. κυκλοφορίας του αυτοκινήτου και εμφανίζει on line το ποσό.
Πληρώνεις και τέλος.

STREETRACING
15-12-12, 11:37
Αν έχεις τα λεφτά είναι το θέμα.
Τον τροπο τον βρισκεις

Vassilis ///M
15-12-12, 19:28
Αν έχεις τα λεφτά είναι το θέμα.
Τον τροπο τον βρισκεις

:whistle::whistle::whistle:

zografias
15-12-12, 19:31
Αν έχεις τα λεφτά είναι το θέμα.
Τον τροπο τον βρισκεις

:th_Laie_67-1:
Σωστός...

DIMITr|S
15-12-12, 20:06
μάγκες να σας κανω μια ερώτηση?σκεφτομαι να καταθεσω πινακιδες φετος...αλλα θελω να το βγαζω 5 φορες το χρονο για βολτα η κανενα ταξιδι νομιμα....πως γλινεται αυτό?πληρώνω τελη κυκλοφοριας με την ημερα?και αν ναι ποσο ειναι για ενα 1600αρι?και επισης πες οτι το βγαζω για δυο ημερες....θα πρεπει να κανω και ασφαλεια για 2 ημερες?και αν ναι ποσο παει επισης αυτο....
θα μου δινουν τις δικες μ πινακιδες ή αλλες?

Andri
15-12-12, 20:46
μάγκες να σας κανω μια ερώτηση?σκεφτομαι να καταθεσω πινακιδες φετος...αλλα θελω να το βγαζω 5 φορες το χρονο για βολτα η κανενα ταξιδι νομιμα....πως γλινεται αυτό?πληρώνω τελη κυκλοφοριας με την ημερα?και αν ναι ποσο ειναι για ενα 1600αρι?και επισης πες οτι το βγαζω για δυο ημερες....θα πρεπει να κανω και ασφαλεια για 2 ημερες?και αν ναι ποσο παει επισης αυτο....
θα μου δινουν τις δικες μ πινακιδες ή αλλες?

Νομίζω πως έστω και μία μέρα να το κυκλοφορήσεις πληρώνεις κανονικά ολόκληρο το σήμα. Ασφάλεια κάνεις (όσο πιο μικρή μπορείς εντός ημερομηνιών κυκλοφορίας) και χρεώνεσαι το τεκμήριο ανά μήνα και κάτι παίζει με τις πρώτες 15 μέρες...

Kostas_1
15-12-12, 20:56
Σωστα. Τελη πληρωνεις ολο το ποσο κανονικα και πριν ληξει το 2012. Η καταθεση πινακιδων εχει να κανει με το τεκμηριο

DIMITr|S
15-12-12, 21:29
γιατι καπου ειχα διαβασει ρε παιδια οτι μπορεις να το βγαλεις και για λιγο πληρωνοντας με τη μερα...καπου εδω το ειχα δει
κατι τετοιο


Δ. Για τη χορήγηση προσωρινής άδειας κυκλοφορίας αυτοκινήτων οχημάτων: 4 ευρώ ανά ημέρα.
https://www.aggelopoulos.net/news/road-taxes-2012/

Kostas_1
15-12-12, 21:38
γιατι καπου ειχα διαβασει ρε παιδια οτι μπορεις να το βγαλεις και για λιγο πληρωνοντας με τη μερα...καπου εδω το ειχα δει
κατι τετοιο


Δ. Για τη χορήγηση προσωρινής άδειας κυκλοφορίας αυτοκινήτων οχημάτων: 4 ευρώ ανά ημέρα.
https://www.aggelopoulos.net/news/road-taxes-2012/

Αυτο ειναι οταν δεν εχει εκδοθει ακομη αδεια κυκλοφοριας.

Η καταθεση πινακιδων προυποθετει οτι εχεις αδεια (και βεβαια την καταθετεις με τις πινακιδες)

bimmerm
15-12-12, 21:39
εχεις δικιο ισχυει.ομως παλιοτερα δεν υπηρχε υποχρεωτικη ασφαλιση.τωρα πως θα το κανεις? μηπως σου ζητησουν και ασφαλεια για να παρεις σημα?ολα πιθανα στην ελλαδα...

Kostas_1
15-12-12, 21:40
Σωστα. Τελη πληρωνεις ολο το ποσο κανονικα και πριν ληξει το 2012. Η καταθεση πινακιδων εχει να κανει με το τεκμηριο


Αυτο ειναι οταν δεν εχει εκδοθει ακομη αδεια κυκλοφοριας.

Η καταθεση πινακιδων προυποθετει οτι εχεις αδεια (και βεβαια την καταθετεις με τις πινακιδες)

Και να συμπληρωσω: αν δεν πληρωσεις τελη και καταθεσεις πινακιδες, δεν μπορεις να το κυκλοφορησεις.

Αν πας πχ τον Μαρτιο για να τις παρεις πισω για να κυκλοφορησει το αμαξι, πληρωνεις ολο το τελος για ολο το ετος τοτε κανονικα.

DIMITr|S
15-12-12, 21:47
ειναι σιγουρε βρε παιδια?εγω θυμαμαι μελος οτι ειχε πει οτι το κανει αυτο...δηλαδη πληρωνει αυτο το 4ευρω τη μερα και το βγαζει που και που....
βρηκα αυτο στο νετ.....

Αρμόδια υπηρεσία για την χορήγηση της προσωρινής άδειας και την έκδοση πινακίδας «Μ» είναι η Δ.Ο.Υ. (από 1-3-2004, σύμφωνα με την υπΆ αριθ. 1109354/1188/Τ&Ε.Φ./ΠΟΛ 1132/3-12-2003).

Η προσωρινή άδεια χορηγείται σε εξαιρετικές περιπτώσεις, που αναφέρονται κατωτέρω και μόνο για δύο (2) ημέρες το μήνα, με την καταβολή 3,00 ευρώ την ημέρα:

α) Για τα ανάριθμα αυτοκίνητα μόνο για τη μεταφορά τους από τον τόπο αγοράς ή τελωνισμού στον τόπο ταξινόμησης, ή για έλεγχο από το Κ.Τ.Ε.Ο. ή σε ειδικά συνεργεία για μετατροπή, προσθήκη αμαξωμάτων ή άλλων τεχνικών στοιχείων.

β) Για τα ενάριθμα αυτοκίνητα που βρίσκονται σε ακινησία μόνο για δοκιμή, επισκευή ή πώληση αυτών.

ΚΑΙ ΑΥΤΟ
https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/circular/204/print/printer
αρα επικαλουμενος δοκιμη μπορω να το κυκλοφορησω για δυο μερες και δεν μπλεκω ουτε με τεκμηρια ουτε με τιποτα

Kostas_1
15-12-12, 21:53
ειναι σιγουρε βρε παιδια?εγω θυμαμαι μελος οτι ειχε πει οτι το κανει αυτο...δηλαδη πληρωνει αυτο το 4ευρω τη μερα και το βγαζει που και που....
βρηκα αυτο στο νετ.....

Αρμόδια υπηρεσία για την χορήγηση της προσωρινής άδειας και την έκδοση πινακίδας «Μ» είναι η Δ.Ο.Υ. (από 1-3-2004, σύμφωνα με την υπΆ αριθ. 1109354/1188/Τ&Ε.Φ./ΠΟΛ 1132/3-12-2003).

Η προσωρινή άδεια χορηγείται σε εξαιρετικές περιπτώσεις, που αναφέρονται κατωτέρω και μόνο για δύο (2) ημέρες το μήνα, με την καταβολή 3,00 ευρώ την ημέρα:

α) Για τα ανάριθμα αυτοκίνητα μόνο για τη μεταφορά τους από τον τόπο αγοράς ή τελωνισμού στον τόπο ταξινόμησης, ή για έλεγχο από το Κ.Τ.Ε.Ο. ή σε ειδικά συνεργεία για μετατροπή, προσθήκη αμαξωμάτων ή άλλων τεχνικών στοιχείων.

β) Για τα ενάριθμα αυτοκίνητα που βρίσκονται σε ακινησία μόνο για δοκιμή, επισκευή ή πώληση αυτών.

ΚΑΙ ΑΥΤΟ
https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/circular/204/print/printer
αρα επικαλουμενος δοκιμη μπορω να το κυκλοφορησω για δυο μερες και δεν μπλεκω ουτε με τεκμηρια ουτε με τιποτα

Ναι αυτο ισχυει αλλα εχει περιορισμους για 1-2 φορες το χρονο ή κατι τετοιο. Δεν ειχα καταλαβει οτι αυτο εννοουσες.

DIMITr|S
15-12-12, 21:54
1 το μηνα για 2 μερες μαξ λεει...αλλα με την ασφαλεια τι γινεται?

Kostas_1
15-12-12, 21:57
1 το μηνα για 2 μερες μαξ λεει...αλλα με την ασφαλεια τι γινεται?

Βρες μια ασφαλεια που δεχεται το μινιμουμ που θες. Εχεινα κανει με την πολιτικη της καθε ασφαλιστικης

konstantinaM3
17-12-12, 15:46
θα καταθεσω κ εγω πινακιδες στο Μ3 γιατι θα το βαλω συνεργειο για να το φτιαξω (rebilt) θελω να πιστευω οτι του χρονου που θα ξανακυκλοφορισει θα ειναι πιο δυνατο το μπιστολι!:) υπομονη ενα χρονο!

mark e92
17-12-12, 19:07
ειναι σιγουρε βρε παιδια?εγω θυμαμαι μελος οτι ειχε πει οτι το κανει αυτο...δηλαδη πληρωνει αυτο το 4ευρω τη μερα και το βγαζει που και που....
βρηκα αυτο στο νετ.....

Αρμόδια υπηρεσία για την χορήγηση της προσωρινής άδειας και την έκδοση πινακίδας «Μ» είναι η Δ.Ο.Υ. (από 1-3-2004, σύμφωνα με την υπΆ αριθ. 1109354/1188/Τ&Ε.Φ./ΠΟΛ 1132/3-12-2003).

Η προσωρινή άδεια χορηγείται σε εξαιρετικές περιπτώσεις, που αναφέρονται κατωτέρω και μόνο για δύο (2) ημέρες το μήνα, με την καταβολή 3,00 ευρώ την ημέρα:

α) Για τα ανάριθμα αυτοκίνητα μόνο για τη μεταφορά τους από τον τόπο αγοράς ή τελωνισμού στον τόπο ταξινόμησης, ή για έλεγχο από το Κ.Τ.Ε.Ο. ή σε ειδικά συνεργεία για μετατροπή, προσθήκη αμαξωμάτων ή άλλων τεχνικών στοιχείων.

β) Για τα ενάριθμα αυτοκίνητα που βρίσκονται σε ακινησία μόνο για δοκιμή, επισκευή ή πώληση αυτών.

ΚΑΙ ΑΥΤΟ
https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/circular/204/print/printer
αρα επικαλουμενος δοκιμη μπορω να το κυκλοφορησω για δυο μερες και δεν μπλεκω ουτε με τεκμηρια ουτε με τιποτα
Αυτο ισχύει μόνο για τα επαγγελματικά ΙΧ εγω έδινα τις πινακίδες για τεκμήριο και το είχα ρωτήσει το μονο που μπορείς να κάνεις ειναι να πηγαίνεις 13 πχ Ιανουαρίου και να τις παίρνεις 17 Φεβρουαρίου ετσι γλυτώνεις 2 μήνες τεκμηρίου!

dafidack
17-12-12, 19:42
Πειτε μου και μενα κατι ρε παιδια.Αδεια πρωτης κυκλοφοριας Νοεμβριος του 2003
κυβικα 2,2
Ποτε κλεινει δεκαετια ως προς την εκπτωση των τεκμηριων?Αρχες του 13?Και ποσο θα ειναι αυτη η εκπτωση σε συνδιασμο με την πτωση των τεκμηριων του προηγουμενου ετους?
Με λιγα λογια,ποσο θα ειναι (σε ευρω) ολο το πακετο του τεκμηριου που πρεπει να υπολογιζω-καλυπτω?

PANOS-E60
17-12-12, 19:51
Πειτε μου και μενα κατι ρε παιδια.Αδεια πρωτης κυκλοφοριας Νοεμβριος του 2003
κυβικα 2,2
Ποτε κλεινει δεκαετια ως προς την εκπτωση των τεκμηριων?Αρχες του 13?Και ποσο θα ειναι αυτη η εκπτωση σε συνδιασμο με την πτωση των τεκμηριων του προηγουμενου ετους?
Με λιγα λογια,ποσο θα ειναι (σε ευρω) ολο το πακετο του τεκμηριου που πρεπει να υπολογιζω-καλυπτω?

31/12/12 κλείνεις 10ετια Βασίλη (για τον υπολογισμό του τεκμηρίου διαβίωσης) και το τεκμήριο των 10.600 ευρώ μειώνεται 50% από εκεί και μετά. Αρα γιά τη χρήση του 2012 η μείωση σου είναι 30%, δηλ 7.420 ε.

dafidack
18-12-12, 10:25
Για τη χρηση του 12 ξερω το τεκμηριο Πανο.Για τη χρηση του 13 θελω να μαθω (και μαλλον δεν εδωσα εγω να καταλαβετε σωστα) .Και ρωταω γιατι ειπανε πως η χρηση του 13 θα εχει μικροτερα τεκμηρια σε σπιτια? και αυτοκινητα.Αν λοιπον υποθεσουμε οτι για το 12 ειμαι καλυμενος (και να μην ειμουνα,τωρα παει ψυχη βαθεια που λενε) το 13 ποσο θα ειναι αν αφαιρεσουμε την εκπτωση της 10ετιας και την μειωση των τεκμηριων?

dafidack
19-12-12, 14:36
Και ναι...Το μεγαλο βημα εγινε :warriorsmiley: Παρεδωσα τις πινακιδες μου σημερα για να αποφυγω μερικα χιλιαρικα απο το γ@μ0τεκμηριο :ranting2:
Αλλα μη χαιρεστε,θα επανελθω δριμύτερος σε μερικα μηνακια. :warriorsmiley:Ως τοτε θα ειμαι εδω και θα σας πριζω... :th_Laie_67-1:

DIMITr|S
19-12-12, 18:30
δεν το γραφει πουθενα οτι ειναι μονο για επαγγελματικα και δεν εχει και λογική!

Z4 DCT
19-12-12, 19:33
31/12/12 κλείνεις 10ετια Βασίλη (για τον υπολογισμό του τεκμηρίου διαβίωσης) και το τεκμήριο των 10.600 ευρώ μειώνεται 50% από εκεί και μετά. Αρα γιά τη χρήση του 2012 η μείωση σου είναι 30%, δηλ 7.420 ε.

δηλαδη αν ειναι 1/08 τον 2ο του 13 δεν θα εχει 5ετια?

PANOS-E60
19-12-12, 20:00
δηλαδη αν ειναι 1/08 τον 2ο του 13 δεν θα εχει 5ετια?

θα χει 5ετια κανονικά, ημερολογιακά έτη μετράει. 08, 09, 10, 11, 12.

aristent
19-12-12, 20:04
θα χει 5ετια κανονικά, ημερολογιακά έτη μετράει. 08, 09, 10, 11, 12.

οικονομικο ετος 2013 εχει πενταετια,για την περσινη φορ. δηλωση δεν ειχε.thumb

dafidack
19-12-12, 21:22
31/12/12 κλείνεις 10ετια Βασίλη (για τον υπολογισμό του τεκμηρίου διαβίωσης) και το τεκμήριο των 10.600 ευρώ μειώνεται 50% από εκεί και μετά. Αρα γιά τη χρήση του 2012 η μείωση σου είναι 30%, δηλ 7.420 ε.
Δηλαδη για την χρηση του 13 το ποσο θα ειναι στα 5300 αν τα τεκμηρια δεν υποχωρισουν?

PANOS-E60
19-12-12, 21:28
Δηλαδη για την χρηση του 13 το ποσο θα ειναι στα 5300 αν τα τεκμηρια δεν υποχωρισουν?

αν δεν υποχωρησουν, ναι, αλλά dum spiro spero ...

dafidack
20-12-12, 10:38
Συμφωνα με τον παρακατω πινακα τοτε εγω πεφτω στα 2950 γιουρο.Να φωναξω απο τωρα γιουχουουουουουου ή να περιμενω? :thumbsup:
https://www.zougla.gr/automoto/article/pia-8a-ine-ta-nea-tekmiria-gia-ta-aftokinita-to-2013

nfot
20-12-12, 11:20
Να περιμενεις, γιατι ο πινακας ειναι λαθος, δυστυχως. Κι εμενα με βολευει, αλλα εμεινε ονειρο η μειωση των τεκμηριων.

Stathis
20-12-12, 11:41
https://www.autotriti.gr/data/news/preview_news/109353.asp

dafidack
20-12-12, 13:11
:crying::crying::crying::ranting2::ranting2:

friendgr
20-12-12, 13:31
Και ξέρετε τι θα γίνει του χρόνου έτσι; Εγώ προβλέπω αύξηση.....


Δεν υπάρχει σωτηρία. ΤΕΛΟΣ.

konstantinaM3
20-12-12, 15:22
που να μην σωσουν ποτε...........:ranting2::ranting2::ranting2:: ranting2::ranting2::ranting2::ranting2: για να μην πω τιποτε αλλο!!!

andreas_R
20-12-12, 15:39
Γιαυτο ε36 μετατρoπη 4ever

konstantinaM3
20-12-12, 15:41
σκεφτομουν να το ξανα κανω 316 αλλα λενε οτι οι μπ@τσοι μπορει να ερθουν κ σπιτι σου κ να δουν εαν οντως ειναι 316......αυτο με σταματαει αλλιως θα το ειχα κανει....

E60_Arkadia
20-12-12, 16:41
σκεφτομουν να το ξανα κανω 316 αλλα λενε οτι οι μπ@τσοι μπορει να ερθουν κ σπιτι σου κ να δουν εαν οντως ειναι 316......αυτο με σταματαει αλλιως θα το ειχα κανει....

Κωνσταντινα καντο 316 αλλα οχι μονο στην αδεια....σε ολα.Πιστεψε με θα κοιμασαι ησυχα το βραδυ.thumb

andreas_R
20-12-12, 16:47
Ναι Κωνσταντινα και οτι μεινει δωστο σε εμενα που δεν κοιμαμαι τα βραδια!

Χαχαχα

dafidack
20-12-12, 21:03
σκεφτομουν να το ξανα κανω 316 αλλα λενε οτι οι μπ@τσοι μπορει να ερθουν κ σπιτι σου κ να δουν εαν οντως ειναι 316......αυτο με σταματαει αλλιως θα το ειχα κανει....
Ναι σιγουρα,οι ******* εσενα θα βαλουν στο ματι και θα στησουν και αντισκηνο εξω απ το σπιτι σου για να δουν τις παρατυπιες στο αμαξι σου.Που τους παιρνεις τηλ.και ερχονται μετα απο καμια ωρα,που βαζουν βενζινη στα περιπολικα απο την τσεπη τους και που δεν εχουν τπτ πιο σοβαρο να κανουν απο το να ψαχνουν το καθε αμαξι και την αδεια του! :whistle:

Vassilis ///M
23-12-12, 21:22
Ακούσατε τπτ για τυχόν παράταση των τελών για νέα χρονιά????

STREETRACING
23-12-12, 21:24
Μέχρι 10.1 πάντως κάθε χρόνο το κάνουν

Vassilis ///M
23-12-12, 21:28
Μέχρι 10.1 πάντως κάθε χρόνο το κάνουν

Υπάρχει κάποια επίσημη ανακοίνωση??????

PANOS-E60
23-12-12, 21:30
Υπάρχει κάποια επίσημη ανακοίνωση??????

οχι Βασιλη.

bimmerm
23-12-12, 21:40
βγηκε στις ειδησεις ο κ. της γ.γ πληροφ/κων συστηματων και ειπε οτι μαλλον δεν θα δοθει παραταση.ι ο ιδιος ταυτοχρονα παραδεχθηκε οτι ουτε τα μισα απο περσι δεν εχουν εισπραχθει!βγαλε συμπερασμα τωρα...

STREETRACING
23-12-12, 22:34
Αποκλείεται να μην δοθεί παράταση
Στις 31.12 θα το πουν όπως σε όλες.

STREETRACING
23-12-12, 22:35
Αν μείνει στις 31.12 το βλέπω αραγμενο το M

Z4 DCT
24-12-12, 08:22
Ούτε οι μισοί δεν έχουν προμηθευτεί το σήμα για το 2013


Πάνω από το 50% των ιδιοκτητών οχημάτων δεν έχουν καταβάλει τα χρήματα που απαιτούνται για την προμήθεια του σήματος κυκλοφορίας για το έτος 2013.

Τα έσοδα δεν ξεπερνούν τα 200 εκατ. ευρώ, τη στιγμή μάλιστα πως το συνολικό προσδοκώμενο όφελος για τον κρατικό κορβανά υπολογίζεται στα 1,25 δισ. ευρώ. Η φορο-καταιγίδα στα ακίνητα και τα εισοδήματα φυσικών προσώπων σε συνδυασμό με τις συνεχείς περικοπές σε μισθούς και συντάξεις έχουν δημιουργήσει μεγάλα προβλήματα στους ιδιοκτήτες οχημάτων, οι οποίοι βλέπουν την τσέπη τους άδεια, αδυνατώντας να πληρώσουν τα τέλη κυκλοφορίας.

Η προθεσμία λήγει στις 31 Δεκεμβρίου και το πρόστιμο μη εμπρόθεσμης καταβολής ισούται με τα τέλη κυκλοφορίας, διπλασιάζοντας την επιβάρυνση για τον ιδιοκτήτη.


https://www.zougla.gr/greece/article/oute-i-misi-den-exoun-promi8efti-to-sima-gia-to-2013

Leonidas_E39
24-12-12, 08:24
Καλα να παθουν οι οικονομολογοι του Κ@λου.

Z4 DCT
24-12-12, 08:31
Καλα να παθουν οι οικονομολογοι του Κ@λου.

Λογικά πολλα θα πληρωθούν σήμερα η την πέμπτη με την τις τελευταίες δόσεις της εφορίας.....αν κάποιος μπορεί να τα δώσει ολα μαζι.....

Leonidas_E39
24-12-12, 08:48
Να πω την αληθεια και εγω Πεμπτη θα τα παρω για το επιπλο . Για το μικρο τα πηρα ηδη.

Stathis
24-12-12, 10:16
βαλτε τα σε καρτα με 6 ατοκες.
ετσι εκανα στη βεσπα, 3,6 το μηνα, χεχεχεχε.

STREETRACING
24-12-12, 10:41
Αν έχεις ακόμα κάρτες καλα είσαι...

friendgr
24-12-12, 14:23
Καλα να παθουν οι οικονομολογοι του Κ@λου.

και επειδή ακριβώς είναι το Κ@λου και θα πουν "δεν πιάσαμε τον στόχο από τα τέλη κυκλοφορίας" πολύ φοβάμαι ότι θα φάμε κανά 10% αύξηση του χρόνου.....



και για bonus πάρτε και μια αύξηση στα τεκμήρια.....

nfot
26-12-12, 02:47
βαλτε τα σε καρτα με 6 ατοκες.
ετσι εκανα στη βεσπα, 3,6 το μηνα, χεχεχεχε.

Αυτο ακριβως θα κανω για ολα τα αυτοκινητα της οικογενειας. Τις μοτο τις πλΕρωσα ντουκου. Με 'πιασαν τα κουβαρνταλικια μου :th_Laie_67-1:

Thomelef
26-12-12, 11:31
Πλερωσαμε και φετος. Αιντε και του χρονου παλιε...

Stamatis
26-12-12, 12:34
Εμενα μου τα εκανε δωρο ο πατερας μου.
Ε κατι θα σου επαιρνα ειπε, παρε τα τελη σου να ειναι κατι χρησιμο.
Αντε και του χρονου.

Sent from my BlackBerry 9900 using Tapatalk

Z4 DCT
26-12-12, 13:24
Εμένα μου τα κάνει δώρο το κράτος κάθε χρόνο...εχω ατελια..... Αλλά βουλευτηςthumb

E46 POWER
26-12-12, 18:49
εγω το εκανα διαγραφη και ησυχασα ;)

Tsik.D.
26-12-12, 20:52
φετος επρεπε να τα παρω αφου μολις πηρα και το αμαξι.... του χρονου αμα δεν παιζει δουλεια, βλεπουμε !!

aristent
26-12-12, 22:13
Εμένα μου τα κάνει δώρο το κράτος κάθε χρόνο...εχω ατελια..... Αλλά βουλευτηςthumb

δηλαδη?

Z4 DCT
26-12-12, 22:15
δηλαδη?


Σιγα μη και σου πω....... :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

aristent
26-12-12, 22:17
σειρα μου:

Π@π@ρ@!!!


:th_Laie_67-1: :hystericalbs1: :thumbsup:

GIANNHS M
26-12-12, 22:18
εγω εχω να πω οτι τις εχω καταθεσει 2 χρονια τωρα κ βραζω στο ζουμι μου για να τις παρω....να σας πω ομως τι με στεναχωρει????με την δημοσκοπηση βλεπω πως το 71% θα τις παρει κ φετος κι ας παραπονιεται το 110% για την ακριβεια,την απατεωνεια κ ολα αυτα που μας κανουν.ασχετα με την οικονομικη κατασταση του καθενος εδω μεσα για μενα θα επρεπε να τις καταθεσουμε ολοι,μηδενος εξαιρουμενου μπας κ καπως καταλαβουν οτι δεν παει αλλο να πατανε τον ελληνα εκει που ''ποναει''.θα μου πει καποιος κ πως θα παω στη δουλεια μου που ειναι 20-30 χλμ μακρυα,πως θα παω για ψωνια,πως θα παω τα παιδια μου σχολειο κ διαφορους αλλους σεβαστους λογους....τοτε να απαντησω οτι εσυ που εχεις αυτα τα σεβαστα θεματα κρατα ΕΝΑ αμαξι οπως εγω για οτι μπορει να χρειαστεις,σοβαρο κ μη!!!αλλωστε αν τις καταθεταμε για ενα μηνα αντε δυο (αν οχι ολο το χρονο) πιστευω οτι η ταλαιπωρια κ η χασουρα μας σε χρονο μετακινησεις θα ανταμοιβονταν μολις συνηδητοποιουσανε οτι ειμαστε ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ Κ ΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΟΙ.μπορει να ακουγομαι γραφικος το ξερω αλλα απορω που πρεπει να φτασουμε για να ξυπνησουμε!!!
αυτη ειναι η πρωσοπικη μου αποψη κ συγνωμη αν ειμαι off topic.

Stathis
26-12-12, 23:55
η δημοσκοπηση ειναι παλια, απο τοτε που ανοιξε το θεμα.

S8N
27-12-12, 00:22
Εγώ δε δέχομαι να πληρώνω 660 ευρώ για το 520 τη στιγμή που άλλοι πληρώνουν 5 ευρώ για Prius (1800cc). Δηλαδή το Prius δεν προκαλεί φθορά στο οδόστρωμα? Οι ταμπέλες και οι φωτεινοί σηματοδότες δεν τοποθετήθηκαν για τα γαμωυβριδικά?

Αλλά παρατράβηξε και το αστειάκι με τα 1800άρια. Κυκλοφορεί ο άλλος με το τουμπανιασμένο 1.8Τ Quattro ανεβασμένο 200% σε ιπποδύναμη ξεμπαζώνοντας πρωί-μεσημέρι-βράδυ την άσφαλτο και πληρώνει 3 κατοστάρικα.

Τα τέλη κυκλοφορίας πρέπει να καταργηθούν και να ενσωματωθούν στην τιμή των καυσίμων. Όσο περισσότερο κυκλοφορεί κανείς, τόσο περισσότερο πληρώνει. Τέρμα τα κυβικά, οι μπαταρίες και οι μπαλαντέζες. Α στο διάολο πια.

m-power_01
27-12-12, 01:02
Εγώ δε δέχομαι να πληρώνω 660 ευρώ για το 520 τη στιγμή που άλλοι πληρώνουν 5 ευρώ για Prius (1800cc). Δηλαδή το Prius δεν προκαλεί φθορά στο οδόστρωμα? Οι ταμπέλες και οι φωτεινοί σηματοδότες δεν τοποθετήθηκαν για τα γαμωυβριδικά?

Αλλά παρατράβηξε και το αστειάκι με τα 1800άρια. Κυκλοφορεί ο άλλος με το τουμπανιασμένο 1.8Τ Quattro ανεβασμένο 200% σε ιπποδύναμη ξεμπαζώνοντας πρωί-μεσημέρι-βράδυ την άσφαλτο και πληρώνει 3 κατοστάρικα.

Τα τέλη κυκλοφορίας πρέπει να καταργηθούν και να ενσωματωθούν στην τιμή των καυσίμων. Όσο περισσότερο κυκλοφορεί κανείς, τόσο περισσότερο πληρώνει. Τέρμα τα κυβικά, οι μπαταρίες και οι μπαλαντέζες. Α στο διάολο πια.

Μάλωσες με τον αδερφό σου ετσι;;;; Παραδέξου το!

S8N
27-12-12, 01:12
Μάλωσες με τον αδερφό σου ετσι;;;; Παραδέξου το!

Καμία σχέση, τι να πει κι εκείνος που έχει το άλλο να σαπίζει και κυκλοφορεί με τη μλκια καθε μέρα...

spar@
27-12-12, 01:18
Εγω το πούλησα και ηρεμησα!!
Ελπίζω η εταιρία να μου παρέχει αυτοκίνητο !!

Stamatis
27-12-12, 01:20
Και ομως.
Τα νεα τελη ειναι ρεαλιστικοτατα.
Βολβο ντιζελ πληρωνει 90 ευρω.
Γενικα οτιδηποτε ειναι στην κατηγορια μεχρι 120 ρυπους ειναι υπερχαμηλο.
Ειναι ισως η μονη φορα που εχουμε ρεαλιστικη φορολογηση και συνεχιζουμε τη γκρινια.

Stathis
27-12-12, 01:22
Εγώ δε δέχομαι να πληρώνω 660 ευρώ για το 520 τη στιγμή που άλλοι πληρώνουν 5 ευρώ για Prius (1800cc). Δηλαδή το Prius δεν προκαλεί φθορά στο οδόστρωμα? Οι ταμπέλες και οι φωτεινοί σηματοδότες δεν τοποθετήθηκαν για τα γαμωυβριδικά?

Αλλά παρατράβηξε και το αστειάκι με τα 1800άρια. Κυκλοφορεί ο άλλος με το τουμπανιασμένο 1.8Τ Quattro ανεβασμένο 200% σε ιπποδύναμη ξεμπαζώνοντας πρωί-μεσημέρι-βράδυ την άσφαλτο και πληρώνει 3 κατοστάρικα.

Τα τέλη κυκλοφορίας πρέπει να καταργηθούν και να ενσωματωθούν στην τιμή των καυσίμων. Όσο περισσότερο κυκλοφορεί κανείς, τόσο περισσότερο πληρώνει. Τέρμα τα κυβικά, οι μπαταρίες και οι μπαλαντέζες. Α στο διάολο πια.

deja vu! :shok: :shok: :shok:


σαφεστατα η φορολογηση της χρησης και οχι της κατοχης ειναι πιο δικαιη και πιο σωστη.

αλλωστε αυτο ειναι και το νοημα των τελων κυκλοφοριας. οποιος χρησιμοποιει περισσοτερο το δρομο και επιβαρυνει την κυκλοφορια, να πληρωνει και τα περισσοτερα.

μακαρι να γινει ετσι.

οποιος εχει μεγαλο αυτοκινητο που πιανει περισσοτερο χωρο και εχει μεγαλυτερη καταναλωση θα πληρωνει αναλογικα μεγαλυτερο τελος.
αντιθετα τα μικρα και οικονομικα θα πληρωνουν τελικα λιγοτερο ανα χιλιομετρο.


Το σημερινό καθεστώς των τελών κυκλοφορίας είναι απαράδεκτο. Υποτίθεται ότι τέλη κυκλοφορίας πληρώνουμε για τη φθορά που προκαλούμε στο οδικό δίκτυο και τη μόλυνση που προκαλούμε στο περιβάλλον. Με συγχωρείτε, αλλά τότε θεωρώ απαράδεκτο να πληρώνω 3 φορές παραπάνω για την 520 απ' ό,τι πληρώνει ενα φορτηγό Δ.Χ. ή ένα πούλμαν 50 θέσεων.

Απ' την άλλη, ο Δημήτρης έχει απόλυτο δίκιο στο θέμα της κατάστασης του οδικού δικτύου και της ασφάλειας που αυτό μας παρέχει. Έχουμε τους ακριβότερους δρόμους στην Ευρώπη (30 φορές κατά μέσο όρο ακριβότεροι ανά km απ' ό,τι εκείνοι της Γαλλίας ή της Γερμανίας), εντούτοις είναι οι χειρότεροι, οι πιο κακοσχεδιασμένοι κι εκείνοι με τις μεγαλύτερες κακοτεχνίες.

Όσο για το θέμα της προστασίας του περιβάλλοντος, τι να πρωτοπεί κανείς? ότι στη χώρα μας θεωρείται αβαντάζ να οδηγείς τζιπ Lexus 4.5 λίτρων? Ότι απαγορεύεται η πετρελαιοκίνηση στα ΕΙΧ αλλά κανείς δε μιλά για τον στόλο των απαρχαιωμένων βαρέων οχημάτων που καίνε μαζούτ, που καταστρέφουν το οδόστρωμα και ό,τι δίκτυο υπάρει κάτω από αυτό και που έχουν ηλικία κοντά 20 ετών κατά μέσο όρο? Ότι καταργήσαμε την απόσυρση πριν καλά καλά αρχίσει? Ή ότι δώσαμε έναυσμα στον κόσμο ν' αγοράσει μεγαλύτερου κυβισμού κι ασφαλέστερα απ' ολες τις απόψεις αυτοκίνητα, για να τον τιμωρήσουμε 3 μήνες μετά με τεκμήρια, πόθεν έσχες, φόρους, τέλη, κλπ?

Το μέτρο λοιπόν που ανακοινώθηκε μπορεί ν' ακούγεται πρωτοποριακό αλλά δε θα μπορούσε παρά ν' αποτελεί σύλληψη της κ. Μπιρμπίλη, για την οποία αμφιβάλω αν έχει καν δίπλωμα οδήγησης, πόσω μάλλον αυτοκίνητο.

Έχει σκεφτεί η υπουργός τί θα κάνει το μέτρο αυτό στους οικονομικά ασθενέστερους, οι οποίοι όσο πάνε και πληθαίνουν χάρη στους συναδέλφους της - μαθητευόμενους μάγους? Μέχρι τώρα κάποιοι πλήρωναν τα τέλη με το δώρο Χριστουγέννων, τώρα πάει κι αυτό.

Έχει σκεφτεί η κ. Μπιρμπίλη ΠΩΣ ΣΤΗΝ ΕΥΧΗ θα μετακινείται εκείνος που αναγκαστικά θ' αφήσει το αυτοκίνητό του για τα ΜΜΜ, όταν για να πας π.χ. από του Παπάγου στην Κηφησιά πρέπει να πάρεις λεωφορείο μέχρι την Εθνική Άμυνα, μετρό μέχρι το Σύνταγμα και Ηλεκτρικό μέχρι την Κηφησιά?

Έχει κυκλοφορήσει η κ. Μπιρμπίλη με το τραμ, όπου πας στη στάση φρεσκοξυρισμένος κι όταν φτάσει η αμαξοστοιχία έχεις γένια 4 ημερών?

Δόξα τω Θεώ ήμουν τυχερός ώστε να έχω οργώσει την Ευρώπη οδικώς και οι κουτόφραγκοι δε μου ζήτησαν να πληρώσω ούτε σεντ για τη φθορά που έχω προκαλέσει στο οδόστρωμά τους. Το μόνο που θυμάμαι ήταν ένα τέλος 30 ευρώ που πλήρωσα για 1 χρόνο ώστε να κυκλοφορώ στην Ελβετία.

Έλεος δηλαδή με την κοροϊδία στην Ψαροκώσταινα.

Και δηλαδή τι θα γίνει μ' εκείνους που επισκέπτονται οδικώς τη χώρα μας? Θα απαιτούμε από τα καραβάνια των Hymer στην Πάτρα να πληρώνουν τα χάλια των δρόμων μας, τη στιγμή που αυτοί κυκλοφορούν με ξένες πινακίδες και τέλη κυκλοφορίας πληρωμένα στις οργανωμένες χώρες τους?

Όλα τελικά δείχνουν πως ΚΑΙ σ' αυτόν τον τομέα έχουμε να κάνουμε με μαθητευόμενους μάγους. Άμπρα κατάμπρα.


Το θέμα έχει πάρει μια ταξική κατεύθυνση (κακώς) και χάνουμε το νόημα.

Δε ζούμε στη δεκαετία του '50 όπου το αυτοκίνητο ήταν είδος πολυτελείας γιατί είχαμε την εναλλακτική να κυκλοφορούμε με άλογα, καμήλες και γαϊδούρια. Σήμερα το κωλάμαξο είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΙΚΟ ΠΡΟΪΟΝ με τεράστια χρηστικότητα, ιδίως στη χώρα μας όπου οι δημόσιες συγκοινωνίες είναι ΥΠΟΤΥΠΩΔΕΙΣ και ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΣ, αν όχι ΑΝΥΠΑΡΚΤΕΣ.

Αντ' αυτού, τα τσακάλια που ψηφίζουμε εδώ και 35 χρόνια θέλουν να μας πείσουν ότι το αυτοκίνητο είναι επένδυση, τεκμήριο διαβίωσης, είδος πολυτελείας κλπ. Αυτό συμβαίνει για μια μερίδα πληθυσμού που έχει την πολυτέλεια να διαθέτει ένα αυτοκίνητο για τις καθημερινές μετακινήσεις, ένα για τα ταξίδια του, ένα για να βγάζει το άχτι του, ένα για το νησί, ένα για την παραλία, ένα για το Camel Trophy, κ.ο.κ. Για τη συντρηπτική πλειοψηφία των Ελλήνων όμως δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Εν πάσει περιπτώσει, λογικό και δικαιολογημένο είναι, μιας και το κωλάμαξό μας δεν κυκλοφορεί μες στο σπίτι μας αλλά σε δημόσιους δρόμους, να είμαστε αναγκασμένοι να πληρώνουμε τέλη κυκλοφορίας βάσει κάποιων κριτηρίων.

Θέλεις αυτό το κριτήριο να είναι ο κυβισμός? Η χρήση? Η κατανάλωση? Οι εκπομπές καυσαερίων? Το εμβαδόν κατάληψης οδοστρώματος? Η διάμετρος της ζάντας? Πάω πάσο.

Όταν όμως πληρώνω απίστευτα τέλη ταξινόμησης, υπερβολικούς φόρους πολυτελείας και υπέρογκο ΦΠΑ για να αποκτήσω κάτι που μου είναι απαραίτητο, ΑΠΑΙΤΩ και οι παροχές του κράτους να είναι ανταποδοτικές και ισάξιες με την προσφορά.

Τι είναι, εν προκειμένω, το τόσο ανταποδοτικό? Το κακοσυντηρημένο οδικό δίκτυο που έχει το μαύρο του το χάλι και είναι συχνά εγκληματικά επικίνδυνο? Ή το ότι το μεγαλύτερο μέρος του έχει παραχωρηθεί σε εργολάβους οι οποίοι για την κατασκευή και συντήρηση προ-εισπράτουν υπερβολικά ποσά σε διόδια? Μην είναι η αστυνόμευση των εθνικών οδών, ήτοι τα όργανα της τάξης που αντί να φροντίζουν για την ασφάλειά σου κρύβονται πίσω από θάμνους για να σε γράψουν στη μοναδική ευθεία που άνοιξες γκάζι ώστε να προσπεράσεις το τετραξονικό? Το βρήκα: Είναι οι χημικές τουαλέτες στα υποτυπώδη parking των εθνικών οδών, τα ψοφίμια που κανείς δε μαζεύει και οι διαφημιστικές πινακίδες με τους κώλους και τα see-through σουτιέν φάτσα κάρτα, ενίοτε και με τα photochopped μούτρα εκείνων που μας κυβερνούν.

Σήμερα λοιπόν, σα να μη φθάνει αυτό, πληρώνουμε τη βενζίνη 1,50 ευρώ το λίτρο (511 δρχ) όταν το 1994 που πήρα το πρώτο μου αυτοκίνητο πλήρωνα 138 δρχ. Τότε πλήρωνα 118 ευρώ τέλη ενώ σήμερα πληρώνω 580. Τι άλλαξε από τότε? Το νέφος? Ο δακτύλιος? Η τρύπα του όζοντος? Οι δρόμοι που έχουν γίνει πουτ@ν@ από τις καθιζήσεις και τους εργολάβους των ΔΕΚΟ? Μήπως μειώθηκαν τα τροχαία? Τίποτα απ΄όλα αυτά. Μόνο το δημόσιο χρέος άλλαξε, κι αυτό προς το χειρότερο.

Η κοροϊδία είναι πως όλες αυτές οι αυξήσεις έγιναν κεκαλυμένες υπό τον μανδύα της δήθεν οικολογίας, της πράσινης ανάπτυξης και της μείωσης αερίων του θερμοκηπίου. Αν ήθελαν πράσινη ανάπτυξη θα φρόντιζαν να έχουν συγκοινωνίες, θα έφτιαχναν ποδηλατόδρομους, θα επέτρεπαν τα σύγχρονα diesel στα αστικά κέντρα, θα ψάχνονταν με τα εναλλακτικά καύσιμα, θα προωθούσαν τη λύση του κοινόχρηστου αυτοκινήτου, θα μας ενημέρωναν για τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα, θα έδιναν κίνητρα για αντικατάσταση καταλυτών και για ανανέωση του στόλου των βαρέων οχημάτων, θα εκσυγχρόνιζαν τα ΚΤΕΟ, θα συνέθεταν μητρώο βελτιωτών, θα έκαναν ελέγχους κλπ. Σε μια χώρα όπου η ανακύκλωση είναι ανέκδοτο, όπου η ενέργεια προέρχεται κυρίως από λιγνίτη και πετρέλαιο, όπου θάβουμε τα απορρίματά μας σε ΧΥΤΑ, όπου πετάμε τα μπάζα μας σε παράνομες χωματερές, όπου κάνουμε μπάνιο μέσα στα κολοβακτηρίδια, όπου κάνουμε τους βόθρους μας απορροφητικούς για να μην πληρώνουμε 70 ευρώ το δίμηνο στον αχόρταγο, όπου πίνουμε νερό με εξασθενές χρώμιο και τρώμε κρέας με διοξίνες, όπου καίμε τα δάση και κάνουμε τα ποτάμια αποχετεύσεις, σ' αυτή τη χώρα λοιπόν είπαμε να βάλουμε ένα τέλος θεσπίζοντας ΠΡΑΣΙΝΑ ΤΕΛΗ. ΠΙΤΣΕΣ ΜΠΛΕ.

Ας αφήσουμε λοιπόν την επιχειρηματολογια περί δίκαιου μέτρου και άλλων τέτοιων. Οι άνθρωποι ΚΑΙΓΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΛΕΦΤΑ. Επειδή εισέπραξαν τα 3 του Καράμπελα με τις αυξήσεις στα καύσιμα και στα τέλη, ενσωματώνουν τα τελευταία στην τιμή των πρώτων κι έτσι θα τα πληρώνουμε ΕΚΒΙΑΣΤΙΚΑ. Φυσικά ούτε λόγος δεν έγινε για ένα αδιάβλητο σύστημα καταμέτρησης της κατανάλωσης καυσίμων, αλλά ούτε και για πάταξη του λεθρεμπορίου. Μ' αυτά και με τα καρτέλ θ' ασχολούμαστε τώρα? Έχουμε στόχους να τηρήσουμε γιατί το πακέτο της βοήθειας έρχεται σε δόσεις.

Τελειώνοντας, δε θα σχολιάσω καν αυτό που διάβασα, ότι δηλαδή το υπουργείο θέλει να αποφύγει τα έξοδα αποστολής των εντύπων για τα τέλη κυκλοφορίας... Η αποστολή φορολογικών δηλώσεων, εκκαθαριστικών, ΕΤΑΚ κλπ δηλαδή είναι που μας έχει ρίξει έξω στον προϋπολογισμό ή τα μακρυά χέρια και η ανικανότητα ορισμένων?

spar@
27-12-12, 01:26
Και ομως.
Τα νεα τελη ειναι ρεαλιστικοτατα.
Βολβο ντιζελ πληρωνει 90 ευρω.
Γενικα οτιδηποτε ειναι στην κατηγορια μεχρι 120 ρυπους ειναι υπερχαμηλο.
Ειναι ισως η μονη φορα που εχουμε ρεαλιστικη φορολογηση και συνεχιζουμε τη γκρινια.

Τι άλλαξε απο πέρσι ;

Stathis
27-12-12, 01:26
Και ομως.
Τα νεα τελη ειναι ρεαλιστικοτατα.
Βολβο ντιζελ πληρωνει 90 ευρω.
Γενικα οτιδηποτε ειναι στην κατηγορια μεχρι 120 ρυπους ειναι υπερχαμηλο.
Ειναι ισως η μονη φορα που εχουμε ρεαλιστικη φορολογηση και συνεχιζουμε τη γκρινια.

ναι πολυ ρεαλιστικα ειναι, μονο που προϋποθετουν να αγορασεις καινουργιο αυτοκινητο.
βεβαιως αν τα βαλεις κατω με τα λεφτα που θα δωσεις για καινουργιο, πληρωνεις τελη στο παλιο για 30 χρονια.
υπερρεαλισμος θα ελεγα... :original:

Stamatis
27-12-12, 01:30
Δεν ξερω τι λετε.
Εγω πασοκ ψηφισα.

GiannisRob
27-12-12, 01:32
ναι πολυ ρεαλιστικα ειναι, μονο που προϋποθετουν να αγορασεις καινουργιο αυτοκινητο.
βεβαιως αν τα βαλεις κατω με τα λεφτα που θα δωσεις για καινουργιο, πληρωνεις τελη στο παλιο για 30 χρονια.
υπερρεαλισμος θα ελεγα... :original:

Ίσως και σουρρεαλισμός, μιας και όσοι κατέχουμε αυτοκίνητα προ του 2011 ανήκουμε σε έναν κατώτερο θεό, πληρώνοντας 660¤ για ένα δίλιτρο, το οποίο με τα νέα τέλη θα πλήρωνε από 200 έως 450¤ αναλόγως ρύπων.

Τρανταχτό παράδειγμα ο x20d της BMW, που με τα παλιά τέλη πλήρωνε 660¤, ενώ με τα νέα, κοστίζει 110¤ ως 320d, αν δεν απατώμαι.

Γελοιότητες.

spar@
27-12-12, 01:32
ναι πολυ ρεαλιστικα ειναι, μονο που προϋποθετουν να αγορασεις καινουργιο αυτοκινητο.
βεβαιως αν τα βαλεις κατω με τα λεφτα που θα δωσεις για καινουργιο, πληρωνεις τελη στο παλιο για 30 χρονια.
υπερρεαλισμος θα ελεγα... :original:

Αν βάλεις και υδρογόνο στο παλιό δεν συμφέρει 60χρονια σήμα πλερωνεις

spar@
27-12-12, 01:34
Δεν ξερω τι λετε.
Εγω πασοκ ψηφισα.

Εγω έριξα τον φάκελο που μου έδωσες ...

GiannisRob
27-12-12, 01:40
Εγω έριξα τον φάκελο που μου έδωσες ...

Τότε στάνταρ ψήφισες εκεί που ήταν εφορευτική επιτροπή η μάνα μου. Ακόμα ψάχνουν τον πο@στη που αντί για ψηφοδέλτιο, μέσα στο φάκελο είχε βάλει μια φέτα ζαμπόν.

:D

spar@
27-12-12, 01:41
Ίσως και σουρρεαλισμός, μιας και όσοι κατέχουμε αυτοκίνητα προ του 2011 ανήκουμε σε έναν κατώτερο θεό, πληρώνοντας 660¤ για ένα δίλιτρο, το οποίο με τα νέα τέλη θα πλήρωνε από 200 έως 450¤ αναλόγως ρύπων.

Τρανταχτό παράδειγμα ο x20d της BMW, που με τα παλιά τέλη πλήρωνε 660¤, ενώ με τα νέα, κοστίζει 110¤ ως 320d, αν δεν απατώμαι.

Γελοιότητες.

Γελοιότητες; Δηλαδή δεν πρέπει να έχει φόροαπαλλαγη ο πολίτης που πήρε το αυτοκίνητο του 2011 ;; Αν δεν υπήρχε αυτός ο φοβερός νόμος θα κυκλοφορουσατε όλοι με σακαρακες του 2010, δεν φτάνει που δεν κράτησαν το νομο με τα κυβικά που θα βλέπαμε μονο βαγκ και πιπαντο σε λίγο καιρό μιλάτε ...
Και κάτι τελευταίο Σαμαρα δεν θέλατε ;;; Και την βενζίνη κανονικα πρέπει να αυξήσει !

spar@
27-12-12, 01:45
Εγω αν ήμουν ο Αντώνης θα φορολογουσα και τα χιλιόμετρα που γραφατε και τον αέρα στα λάστιχα ....
Και σήμα κανονικα 2 φορές τον χρονο!
Σήμα 2012Α
2012Β

GiannisRob
27-12-12, 02:01
Αν δεν υπήρχε αυτός ο φοβερός νόμος θα κυκλοφορουσατε όλοι με σακαρακες του 2010, δεν φτάνει που δεν κράτησαν το νομο με τα κυβικά που θα βλέπαμε μονο βαγκ και πιπαντο σε λίγο καιρό μιλάτε ...

Και επειδή ο νόμος σκοπό έχει "την προστασία του περιβάλλοντος" και άλλες τέτοιες αντίστοιχες βλακείες, εγώ που κυκλοφορώ με σακαράκα 22 ετών, πληρώνω το ίδιο με τον γείτονα μου που έχει το καινούριο Clio εδώ και 2 χρόνια. Προφανώς εγώ κάθε φορά που βάζω μπροστά ανοίγω καινούρια τρύπα στο όζον, αφού το κράτος κάνει ελέγχους για τα μάτια του κόσμου και όχι ουσιαστικούς, με αποτέλεσμα ο καταλύτης μου να είναι πλέον διακοσμητικός, αλλά εγώ να περνάω το ΚΤΕΟ πάραυτα. Ο γείτονας είναι σαφώς πιο φιλικός προς το περιβάλλον, αν και όχι τόσο προς τους άλλους οδηγούς και τα σταθερά εμπόδια, αν κρίνω από τη συλλογή γρατζουνιών, λακουβών και διαφόρων άλλων δειγμάτων στενής επαφής τρίτου τύπου με κάποιο εμπόδιο.

Άρα το επιχείρημα των "πράσινων" τελών καταρρίπτεται. Αν όμως ήθελαν πραγματικά η αυτοκίνηση να γίνει πιο φιλική προς το περιβάλλον, θα μπορούσαν να κάνουν κάτι απλό, όπως το να ελέγχουν τους ρύπους και να ελέγχουν (σωστά) περισσότερα πράγματα στο ΚΤΕΟ. Ένα σωστά συντηρημένο αυτοκίνητο είναι σαφώς λιγότερο ρυπογόνο από ένα χρέπι, και η σωστή συντήρηση κοστίζει σαφώς λιγότερο από την αγορά νέου.

Στο αρχικό παράδειγμα μου, αν αντί να βάζουν το ρυπόμετρο στην εξάτμιση όπως το ΚΚΕ βρίζει το ΠΑΣΟΚ, δηλαδή συνέχεια, χωρίς να γίνεται κάτι και χωρίς να έχουν σκοπό να γίνει κάτι, θα μπορούσαν να κόβουν τα οχήματα λόγω ρύπων, υποχρεώνοντας σε να αντικαταστήσεις τον καταλύτη. Ε, με 22 ετών καταλύτη, εγώ προχθές πέρασα τη γριά ΚΤΕΟ με μια παρατήρηση για τα μπροστά λάστιχα.

Εν κατακλείδι, πράγματα να γίνουν υπάρχουν πολλά, αλλά η είσπραξη μεγάλων ποσών χρημάτων από τον τομέα αυτοκίνητο είναι εύκολη υπόθεση. Επομένως κάθε κυβέρνηση αντιμετωπίζει το όλο ζήτημα εισπρακτικά και όχι όπως θα έπρεπε.

Όσο, λοιπόν, εξακολουθούν να υφίστανται όλες αυτές οι πολιτικές αφαίμαξης του φορολογούμενου, για όποιον λόγο και αν αυτό γίνεται, δεν υπάρχει νόημα να συζητάμε για τον εξορθολογισμό του συστήματος της φορολόγησης του αυτοκινήτου.

spar@
27-12-12, 02:13
Και επειδή ο νόμος σκοπό έχει "την προστασία του περιβάλλοντος" και άλλες τέτοιες αντίστοιχες βλακείες, εγώ που κυκλοφορώ με σακαράκα 22 ετών, πληρώνω το ίδιο με τον γείτονα μου που έχει το καινούριο Clio εδώ και 2 χρόνια. Προφανώς εγώ κάθε φορά που βάζω μπροστά ανοίγω καινούρια τρύπα στο όζον, αφού το κράτος κάνει ελέγχους για τα μάτια του κόσμου και όχι ουσιαστικούς, με αποτέλεσμα ο καταλύτης μου να είναι πλέον διακοσμητικός, αλλά εγώ να περνάω το ΚΤΕΟ πάραυτα. Ο γείτονας είναι σαφώς πιο φιλικός προς το περιβάλλον, αν και όχι τόσο προς τους άλλους οδηγούς και τα σταθερά εμπόδια, αν κρίνω από τη συλλογή γρατζουνιών, λακουβών και διαφόρων άλλων δειγμάτων στενής επαφής τρίτου τύπου με κάποιο εμπόδιο.

Άρα το επιχείρημα των "πράσινων" τελών καταρρίπτεται. Αν όμως ήθελαν πραγματικά η αυτοκίνηση να γίνει πιο φιλική προς το περιβάλλον, θα μπορούσαν να κάνουν κάτι απλό, όπως το να ελέγχουν τους ρύπους και να ελέγχουν (σωστά) περισσότερα πράγματα στο ΚΤΕΟ. Ένα σωστά συντηρημένο αυτοκίνητο είναι σαφώς λιγότερο ρυπογόνο από ένα χρέπι, και η σωστή συντήρηση κοστίζει σαφώς λιγότερο από την αγορά νέου.

Στο αρχικό παράδειγμα μου, αν αντί να βάζουν το ρυπόμετρο στην εξάτμιση όπως το ΚΚΕ βρίζει το ΠΑΣΟΚ, δηλαδή συνέχεια, χωρίς να γίνεται κάτι και χωρίς να έχουν σκοπό να γίνει κάτι, θα μπορούσαν να κόβουν τα οχήματα λόγω ρύπων, υποχρεώνοντας σε να αντικαταστήσεις τον καταλύτη. Ε, με 22 ετών καταλύτη, εγώ προχθές πέρασα τη γριά ΚΤΕΟ με μια παρατήρηση για τα μπροστά λάστιχα.

Εν κατακλείδι, πράγματα να γίνουν υπάρχουν πολλά, αλλά η είσπραξη μεγάλων ποσών χρημάτων από τον τομέα αυτοκίνητο είναι εύκολη υπόθεση. Επομένως κάθε κυβέρνηση αντιμετωπίζει το όλο ζήτημα εισπρακτικά και όχι όπως θα έπρεπε.

Όσο, λοιπόν, εξακολουθούν να υφίστανται όλες αυτές οι πολιτικές αφαίμαξης του φορολογούμενου, για όποιον λόγο και αν αυτό γίνεται, δεν υπάρχει νόημα να συζητάμε για τον εξορθολογισμό του συστήματος της φορολόγησης του αυτοκινήτου.
Τυπε σταματα να λαδωνεις στο ΚΤΕΟ !!

GiannisRob
27-12-12, 02:21
Τυπε σταματα να λαδωνεις στο ΚΤΕΟ !!

Αν το λάδωνα, πιο φθηνά θα μου 'ρχότανε. 500¤ έδωσα για επισκευές στο ρημάδι το Δεκέμβρη. Με το ένα δέκατο, "επισκεύαζα" τον υπάλληλο...

:D

ghost-rider
27-12-12, 08:07
ακομα γκρινια για τα τελη?
γιατι αφου φετος δεν αυξηθηκαν?
παντως εγω συμφωνω με τον προεδρο.
ειναι λογικοτα. εως κ μηδενικα πολλες φορες...
τωρα οσοι εχουν παλια αυτοκινητα... ας παρουν καινουρια. Η ας αντεξουν τα τελη...
Η ας μην εχουν αμαξι πολλων κυβικων.
δε γινεται να εχουν ολοι αμαξι πολλων κυβικων.
σα πολυ χαλαρα τον ειχαμε δει τον καπιταλισμο.
δεν εχουμε τον φιντελ επανω. δεν ειπε κανεις ενα Μ3 για καθε οικογενεια.
ουτε ενα διλιτρο. ακου διλιτρο...
τη δεκαετια του 90 ο μεσος οικογενειαρχης ειχε 1200 κυβικα αμαξι...
σημερα οχι μονο εχει ξεπερασει τα 1800 αλλα γκρινιαζει κιολας...
κ βγαινει αλλος πχ κ λεει οτι ειναι σαν στην κατοχη...
Να γκρινιαζαν για τελη τοτε?

S8N
27-12-12, 08:59
deja vu! :shok: :shok: :shok:

Ναι, στο είχα ξαναγράψει... Είχες απόλυτο δίκιο. Απόλυτο. Δεν είναι όμως τα 660 μόνο που με πειράζουν. Είναι η αδικία εν συγκρίσει με άλλους. Τα τέλη δεν πρέπει να έχουν σχέση με ρύπους. Οποίος μολύνει πολύ καίει και πολύ, συνεπώς πληρώνει μέσω της τιμής της βενζίνης. Τα τέλη πρέπει να έχουν σχέση με τη χρήση του οδικού δικτύου και της υποδομής,

Stamatis
27-12-12, 09:34
Ναι, στο είχα ξαναγράψει... Είχες απόλυτο δίκιο. Απόλυτο. Δεν είναι όμως τα 660 μόνο που με πειράζουν. Είναι η αδικία εν συγκρίσει με άλλους. Τα τέλη δεν πρέπει να έχουν σχέση με ρύπους. Οποίος μολύνει πολύ καίει και πολύ, συνεπώς πληρώνει μέσω της τιμής της βενζίνης. Τα τέλη πρέπει να έχουν σχέση με τη χρήση του οδικού δικτύου και της υποδομής,

Τα τέλη κυκλοφορίας πρέπει να έχουν αποκλειστικά και μόνο σχέση
Α - με την εργοστασιακή τιμή του αυτοκινήτου που να βγάζει έναν συντελεστή επιβάρυνσης (0.8 για κάτω απο 10.000, 1.2 για μέχρι 20.000 και 2 απο 30 και πάνω, μέχρι τα 40.000 όπου θα γίνεται 4)
Β - με τους ρύπους (μιας και είναι περιβαλλοντικό το ζητούμενο πλέον) όπου οι ρύποι θα πολλαπλασιάζονται με τον παραπάνω συντελεστή
και τέλος.

Ολα τα άλλα είναι καθαρή ουτοπία και στη σφαίρα της φαντασίας.

Είσαι μεροκαματιάρης και θέλεις ένα αμαξάκι να πηγαίνεις απο τη Λούτσα στον Ασπρόπυργο γιατί δεν υπάρχει συγκοινωνία να σε πάει σε λιγότερο απο 2 ώρες?
Πάρε ενα Citroen diesel και δεν πληρώνεις τέλη.
(γιατί αυτός ο άνθρωπος να πληρώνει καύσιμο στα 3 ευρώ? )

Είσαι καβλαντάν μεγαλοκαρχαρίας του πλούτου και γουστάρεις να κυκλοφοράς με το Ρετζρόβε, μπιόγκραφι, τουρμποτσάτζε?
Φάε στον κwλο ένα Χ4 και κάνε το κουμάντο σου.

Εγώ αυτό πιστεύω και δεν έχω κάτι άλλο να πω.

Οχι πως βολεύει τον καθένα, πως είναι το σωστό.

Stamatis
27-12-12, 09:35
Ναι, στο είχα ξαναγράψει... Είχες απόλυτο δίκιο. Απόλυτο. Δεν είναι όμως τα 660 μόνο που με πειράζουν. Είναι η αδικία εν συγκρίσει με άλλους. Τα τέλη δεν πρέπει να έχουν σχέση με ρύπους. Οποίος μολύνει πολύ καίει και πολύ, συνεπώς πληρώνει μέσω της τιμής της βενζίνης. Τα τέλη πρέπει να έχουν σχέση με τη χρήση του οδικού δικτύου και της υποδομής,

Χώρα παράδειγμα στην οποία ισχύει αυτό?

Samaro
27-12-12, 11:37
Καλημέρα και χρόνια πολλά !

Πρόεδρέ μου με όλο το σεβασμό που σου έχω, διαφωνώ μαζί σου.

Γιατί πρέπει να τιμωρηθεί σκληρά όποιος ονειρεύτηκε ένα καλό ακριβό αυτοκίνητο ;
Για παράδειγμα, γιατί πρέπει να πληρώσει με το αίμα του όποιος αγοράζει σήμερα ένα μεταχειρισμένο Ε46 Μ3ο ;;
Γιατί πρέπει να πληρώνει ακριβά, οποιος θέλει να έχει στην κατοχή του 2,3 η περισσότερα αυτοκίνητα ;;
Τα οδηγεί όλα ταυτόχρονα; Οχι βέβαια ! Ισως τα θέλει για συλλογή. Ισως να τα βλέπει.

Κατα την ταπεινή μου γνώμη, αυτό που πρέπει ι να πληρώνουμε είναι η χρήση και όχι η κατοχή/ ιδιοκτησία.

Ρυπαίνει περισσότερο ένας με αυτοκίνητο 2000 κε που χρησιμοποιεί καθε Κυριακή απο κάποιον με 1000 κε που το χρησιμοποιεί όμως κάθε ημέρα ;;

Αν λοιπόν υπήρχε ένα τέλος κυκλοφορίας συμβολικό πχ 50 ευρώ για καθε όχημα και ο φόρος επιβάρυνε την βενζίνη νομίζω ότι θα ήταν δικαιότερο.

Με την ίδια λογική, που λέει πως πρέπει να υπάρχει ακριβό εισητήριο στα ΜΜΜ για να μην επιβαρύνουν τον κρατικό προυπολογισμό (δηλαδή όλους μας ) αλλά αυτούς που τα χρησιμοποιούν έτσι και στα αυτοκίνητα να πληρώνεις όσα καίς !!!


:original:

Stamatis
27-12-12, 11:48
Καλημέρα και χρόνια πολλά !

Πρόεδρέ μου με όλο το σεβασμό που σου έχω, διαφωνώ μαζί σου.

Γιατί πρέπει να τιμωρηθεί σκληρά όποιος ονειρεύτηκε ένα καλό ακριβό αυτοκίνητο ;
Για παράδειγμα, γιατί πρέπει να πληρώσει με το αίμα του όποιος αγοράζει σήμερα ένα μεταχειρισμένο Ε46 Μ3ο ;;
Γιατί πρέπει να πληρώνει ακριβά, οποιος θέλει να έχει στην κατοχή του 2,3 η περισσότερα αυτοκίνητα ;;
Τα οδηγεί όλα ταυτόχρονα; Οχι βέβαια ! Ισως τα θέλει για συλλογή. Ισως να τα βλέπει.

Κατα την ταπεινή μου γνώμη, αυτό που πρέπει ι να πληρώνουμε είναι η χρήση και όχι η κατοχή/ ιδιοκτησία.

Ρυπαίνει περισσότερο ένας με αυτοκίνητο 2000 κε που χρησιμοποιεί καθε Κυριακή απο κάποιον με 1000 κε που το χρησιμοποιεί όμως κάθε ημέρα ;;

Αν λοιπόν υπήρχε ένα τέλος κυκλοφορίας συμβολικό πχ 50 ευρώ για καθε όχημα και ο φόρος επιβάρυνε την βενζίνη νομίζω ότι θα ήταν δικαιότερο.

Με την ίδια λογική, που λέει πως πρέπει να υπάρχει ακριβό εισητήριο στα ΜΜΜ για να μην επιβαρύνουν τον κρατικό προυπολογισμό (δηλαδή όλους μας ) αλλά αυτούς που τα χρησιμοποιούν έτσι και στα αυτοκίνητα να πληρώνεις όσα καίς !!!


:original:

Αγαπητέ μου Μέντορα και Δάσκαλε
η πρότασή μου είναι για όλα τα αυτοκίνητα, παλαιά και νέα.
Ενα Μ3 Ε46 θα έδινε 642 ευρώ, τα μισά απο ότι δίνει τώρα.

Τι δικαιολογία θα μπορέσεις να δώσεις στον αγρότη που μένει στο Τρικορφο Ηπείρου και πρέπει να πάει το παιδί του σχολείο στον Επτάπυργο, 24 χιλιόμετρα πήγαινε και άλλα τόσα ελα?
Αφού το κάνει εξ ανάγκης.

Στον φορτηγατζή που θα μεταφέρει μπάμιες απο την Καλαμάτα στην Αθήνα?

Το μόνο που καταφέρνεις αυξάνοντας το κόστος του καυσίμου είναι να επιβαρύνεις το προϊόν που διακινείς.

Περιμένω με χαρά την αντίθεση σου.

Stamatis
27-12-12, 12:00
Στην Νορβηγία για παράδειγμα, μια απο τις μεγάλες χώρες παραγωγής πετρελαίου, όπου το καύσιμο είναι το ακριβότερο της ευρώπης, οι φόροι για ένα Golf, είναι 450 ευρώ το χρόνο τέλος, 150 ευρώ το χρόνο αν επιλέξει ο ιδιοκτήτης να φορέσει λάστιχα για το χιόνι (παίρνει ειδική βινιέτα που την βάζει στο παρμπριζ) επειδή φθείρουν το οδόστρωμα περισσότερο, 250 ευρώ είναι το ΚΤΕΟ τους (το οποίο κόβει κώλους, όχι αστεία) και για να κινηθείς έξω απο την πολη σου, θέλεις πάλι βινιέτα διοδίων, που κοστίζει ανάλογα με τις μέρες που την αγοράζεις.

Γκρόσο μότο, ενα γκολφάκι θέλει 850 ευρώ έτσι για να βρίσκεται κάτω απο το σπίτι σου.
Αν θες να το μετακινήσεις κιόλας, με 2.20 ευρώ το λίτρο και τα τέλη μετακίνησης, μιλάμε για σοδομισμό άνευ σιέλου.

Και φυσικά δεν βάζω τη Νορβηγία σαν χειρότερο παράδειγμα, αλλά την βάζω επίτηδες επειδή αυτή η χώρα προέβαλλε τις σθεναρότερες αντιδράσεις για την "διάσωσή" μας και τον δανεισμό μας.

Θέλω να πώ, ότι πρέπει να βάλουμε κάποια στιγμή μια μέση λύση στο φορολογικό του αυτοκινήτου, γιατί ενώ υπάρχουν καλύτερα, υπάρχουν και χειρότερα.

Stamatis
27-12-12, 12:03
Γκρόσο ΜόΝτο είναι το σωστό. μεα κούλπα.

Kostas_1
27-12-12, 12:08
Οι μισθοι στη Νορβηγια?

Stamatis
27-12-12, 12:14
Οι μισθοι στη Νορβηγια?


Σε μέσους όρους (κορώνες)

37.300 ο εργάτης (ΠΕΝΤΕ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΕΒΔΟΜΗΝΤΑ ΕΥΡΩ)

450.000 ο γιατρός (ΕΞΗΝΤΑ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΟΚΤΑΚΟΣΙΑ ΕΥΡΩ)

και πληρώνουν ΦΟΡΟ 30% για τα βασικά αγαθά ενώ τα "μη βασικά" όπως τα αυτοκίνητα ή τα λούσα έχουν απο 60% μέχρι 100%

:mpaks:

Stathis
27-12-12, 12:17
ρε προεδρε δε μιλαμε εδω για δημοσιας χρησης φορτηγα και λοιπα επαγγελματικα, αλλα για ιδιωτικης χρησης αυτοκινητα.

το ιδιωτικης χρησης αυτοκινητο αποτελει τη μονιμη αγελαδα απ΄οπου αρμεγει το πελατειακο κρατος της κλεπτοκρατιας οποτε χρειαζεται εσοδα για να θρεψει τους αχρηστους και ζημιογονους μηχανισμους τους απο την εποχη του μητσοτακη.

το αυτοκινητο φορολογειται στην εισαγωγη (παρανομα) με το ειδικο τελος ταξινομισης, με φπα, με φορο πολυτελειας (προσφατα), αλλα και στην αποκτηση αφου υπαρχει ποθεν εσχες και τεκμηριο χρησης.

φορολογειται ξανα στην κυκλοφορια αφου τα 2/3 της βενζινης ειναι φορος.

το τελος κυκλοφοριας ειναι ενας ακομα φορος που απο κατι ελαχιστο που ηταν παλια οπως λεει ο αντωνης, αυξηθηκε ωστε να καλυφθουν οικονομικες τρυπες του σπαταλου κρατους λογω του οτι κανεις δεν θελει να ασχοληθει με αυτο και να το εξυγιανει.

αυριο μπορει να αυξηθει και παλι και ο φορος στα καυσιμα και τα τελη και τα διοδια και το φπα και, ολα τα υπολοιπα απλα επειδη δεν θελουν να μικρυνει το κρατος και να μειωθουν δραστικα τα εξοδα του.

εχουμε πει πολλες φορες ποιο ειναι το πιο δικαιο συστημα, ασχετως συμφεροντων, ειναι αυτο της ελβετιας και αλλων χωρων οπου υπαρχει μια πινακιδα ανα οδηγο.
ειτε εχει ενα οχημα, ειτε 50, τη βαζει οπου θελει και πληρωνει για το μεγαλυτερο και τελος και ασφαλεια, αφου καθε φορα ενα μονο ειναι ανθρωπινως δυνατον να κυκλοφορει.

εδω και πολλα χρονια ομως η κλεπτοκρατια προσπαθει να κλεψει οτι και οπως βρει απο οποιους δεν μπορουν -ή δεν θελουν- να ειναι αορατοι.
το κρατος ερχεται και με νομοτυπες διαταξεις αυθαιρετει και παιρνει χρηματα απο οποιον δεν μπορει να τα κρυψει, χωρις καμια δικαιοσυνη, απλα επειδη μπορει να παιρνει απο οποιον εχει για οσο εχει, αυτο ειναι το μονο κριτηριο.
ετσι ομως μαθηματικα οσοι εχουν δυνατοτητα θα γινουν σταδιακα ολοι φοροφυγαδες και οσοι δεν γινεται να το κανουν θα συνεχισουν να δινουν ολο και περισσοτερα μεχρι να τα χασουν ολα.

και επειδη το μασοκ μπορει να φταιει για πολλα, οχι ομως για ολα, ας αναζητησουμε ευθυνες και σε αυτους τους σωτηρες που διπλασιασαν μεσα σε 5 χρονια το κοστος μισθοδοσιας του δημοσιου απο 15 σε 30 δισ. το χρονο, διπλασιασαν τη φαρμακευτικη δαπανη απο 4 σε 8 δισ., εκτοξευσαν το ετησιο ελλειμα απο τα 1,2 στα 24 δισ.(!!!)

ολα αυτα τα δισεκατομμυρια καποιος πρεπει να τα δωσει, αφου κανεις δεν διορθωνει τα αισχη που μας χρεοκοπησαν.
και αυτος που θα τα δωσει και τα δινει ηδη, ειναι οπως προανεφερα αυτος που δεν μπορει να κρυφτει απο τους κλεφτες.

δεν τιθεται κανενα θεμα ορθολογισμου, δικαιοσυνης, ευρυθμης λειτουργιας του συστηματος, προσωπικου συμφεροντος με το ενα ή το αλλο συστημα.
οτι και να γινει, ακομα και ποδηλατο να παρει καποιος, υπαρχουν χιλιαδες αλλοι τροποι να τον κλεψει το κρατος, πραγμα που οπως προανεφερα κανει χωρις κανενα δισταγμο.

Stamatis
27-12-12, 12:27
ρε προεδρε δε μιλαμε εδω για δημοσιας χρησης φορτηγα και λοιπα επαγγελματικα, αλλα για ιδιωτικης χρησης αυτοκινητα.

αυτό λέω και εγώ, δεν το έχεις πιάσει απο την αρχή.


το ιδιωτικης χρησης αυτοκινητο αποτελει τη μονιμη αγελαδα απ΄οπου αρμεγει το πελατειακο κρατος της κλεπτοκρατιας οποτε χρειαζεται εσοδα για να θρεψει τους αχρηστους και ζημιογονους μηχανισμους τους απο την εποχη του μητσοτακη.

Του Καραμανλή, ήταν ο πρώτος που έβαλε το φόρο.
Παρασκευή το Ζάσταβα 101 κόστιζε 87.000 δραχμές, την Δευτέρα 135.000
σαν τώρα το θυμάμαι.



το αυτοκινητο φορολογειται στην εισαγωγη (παρανομα) με το ειδικο τελος ταξινομισης, με φπα, με φορο πολυτελειας (προσφατα), αλλα και στην αποκτηση αφου υπαρχει ποθεν εσχες και τεκμηριο χρησης.

Ιδέα Καραμανλή, Μητσοτάκη.


φορολογειται ξανα στην κυκλοφορια αφου τα 2/3 της βενζινης ειναι φορος.

το τελος κυκλοφοριας ειναι ενας ακομα φορος που απο κατι ελαχιστο που ηταν παλια οπως λεει ο αντωνης, αυξηθηκε ωστε να καλυφθουν οικονομικες τρυπες του σπαταλου κρατους λογω του οτι κανεις δεν θελει να ασχοληθει με αυτο και να το εξυγιανει.
Δεν διαφωνώ


αυριο μπορει να αυξηθει και παλι και ο φορος στα καυσιμα και τα τελη και τα διοδια και το φπα και, ολα τα υπολοιπα απλα επειδη δεν θελουν να μικρυνει το κρατος και να μειωθουν δραστικα τα εξοδα του.

εχουμε πει πολλες φορες ποιο ειναι το πιο δικαιο συστημα, ασχετως συμφεροντων, ειναι αυτο της ελβετιας και αλλων χωρων οπου υπαρχει μια πινακιδα ανα οδηγο.
ειτε εχει ενα οχημα, ειτε 50, τη βαζει οπου θελει και πληρωνει για το μεγαλυτερο και τελος και ασφαλεια, αφου καθε φορα ενα μονο ειναι ανθρωπινως δυνατον να κυκλοφορει.
Εδώ ειναι Ελλάδα.
Να σου θυμήσω πόσοι και ΠΟΙΟΙ γνωστοί μας κυκλοφορούν με πλαστές πινακίδες?
και μετά μου λες για μια πινακίδα ανα αυτοκίνητο.


εδω και πολλα χρονια ομως η κλεπτοκρατια προσπαθει να κλεψει οτι και οπως βρει απο οποιους δεν μπορουν -ή δεν θελουν- να ειναι αορατοι.
το κρατος ερχεται και με νομοτυπες διαταξεις αυθαιρετει και παιρνει χρηματα απο οποιον δεν μπορει να τα κρυψει, χωρις καμια δικαιοσυνη, απλα επειδη μπορει να παιρνει απο οποιον εχει για οσο εχει, αυτο ειναι το μονο κριτηριο.
ετσι ομως μαθηματικα οσοι εχουν δυνατοτητα θα γινουν σταδιακα ολοι φοροφυγαδες και οσοι δεν γινεται να το κανουν θα συνεχισουν να δινουν ολο και περισσοτερα μεχρι να τα χασουν ολα.

και επειδη το μασοκ μπορει να φταιει για πολλα, οχι ομως για ολα, ας αναζητησουμε ευθυνες και σε αυτους τους σωτηρες που διπλασιασαν μεσα σε 5 χρονια το κοστος μισθοδοσιας του δημοσιου απο 15 σε 30 δισ. το χρονο, διπλασιασαν τη φαρμακευτικη δαπανη απο 4 σε 8 δισ., εκτοξευσαν το ετησιο ελλειμα απο τα 1,2 στα 24 δισ.(!!!)

Αλλο θέμα αυτό.


ολα αυτα τα δισεκατομμυρια καποιος πρεπει να τα δωσει, αφου κανεις δεν διορθωνει τα αισχη που μας χρεοκοπησαν.
και αυτος που θα τα δωσει και τα δινει ηδη, ειναι οπως προανεφερα αυτος που δεν μπορει να κρυφτει απο τους κλεφτες.

δεν τιθεται κανενα θεμα ορθολογισμου, δικαιοσυνης, ευρυθμης λειτουργιας του συστηματος, προσωπικου συμφεροντος με το ενα ή το αλλο συστημα.
οτι και να γινει, ακομα και ποδηλατο να παρει καποιος, υπαρχουν χιλιαδες αλλοι τροποι να τον κλεψει το κρατος, πραγμα που οπως προανεφερα κανει χωρις κανενα δισταγμο.

Ολα αυτά τα δισεκατομμύρια πρέπει να τα δώσει κάποιος αφού δεν τα δίνει κάποιος άλλος και συνεχίζει να τα κλέβει αυτός που τα έκλεβε.

Είπαμε είναι θέμα νόμου και εφαρμογής του.

Αλλά βρε αδερφέ, πρέπει να πληρώνουμε τέλη κυκλοφορίας, δεν γίνεται ΚΑΝΕΝΑΣ να μην πληρώνει ΤΙΠΟΤΑ και ΟΛΟΙ να περιμένουν απο κάποιον να έρθει να μας σώσει.
Ο Ιβαν Σαββίδης, μια ομάδα πήρε, δεν αντέχει χώρα.

Μαζί σου είμαι, ναι κλέφτες είναι όλοι τους, αλλά μην τα θέλουμε και όλα τσάμπα.

Samaro
27-12-12, 12:27
Απο που ν'αρχίσω και που να τελειώσω ! Θα με κάνεις κακό μέρες που είναι πρόεδρε !
:original:



Αγαπητέ μου Μέντορα και Δάσκαλε

μεγάλη μου τιμή :th_Laie_67-1:
η πρότασή μου είναι για όλα τα αυτοκίνητα, παλαιά και νέα.
Ενα Μ3 Ε46 θα έδινε 642 ευρώ, τα μισά απο ότι δίνει τώρα.

Τι δικαιολογία θα μπορέσεις να δώσεις στον αγρότη που μένει στο Τρικορφο Ηπείρου και πρέπει να πάει το παιδί του σχολείο στον Επτάπυργο, 24 χιλιόμετρα πήγαινε και άλλα τόσα ελα?

την ίδια που πρέπει να δώσω και στον κάτοικο της Αθήνας που δεν έχει επιδοτηση στο πετρέλαιο, είναι άνεργος του πέρνουν το διαμερισματάκι,και δεν έχει τις εναλλακτικές ενος κατοίκου της επαρχίας απο καλιέργεια,πτηνοτροφία κλπ . Για τις αγροτικές επιδοτήσεις βέβαια, ας μην αναφερθούμε καλυτερα. Αλήθεια με καγιέν θα το πάει ;;
Αφού το κάνει εξ ανάγκης.

Στον φορτηγατζή που θα μεταφέρει μπάμιες απο την Καλαμάτα στην Αθήνα?

Οτι δεν είναι ανταγωνιστικός στα μεταφορικά του (κλειστό επάγγελμα δεν είναι;; ) και οτι περνει περισσότερα απο το να στείλεις το ίδιο πραγμα στο εξωτερικό.

Το μόνο που καταφέρνεις αυξάνοντας το κόστος του καυσίμου είναι να επιβαρύνεις το προϊόν που διακινείς.

Αν είναι έτσι, ας μου εξηγησει κάποιος γιατί το ίδιο ελληνικό προιόν πουλιέται φθηνότερα στην Γερμανία η στην Αγγλία απ'οτι στη Ελλάδα.

Περιμένω με χαρά την αντίθεση σου.


Περιμένω με χαρά και την δική σου αντίθεση !
:original:

Nino
27-12-12, 12:38
και αν δεν ρυπαινεις, δεν επιβαρυνεις με φθορες το οδικο δικτυο?
τι σημαινει οποιος δεν "ρυπαινει" δεν πληρωνει? δεν κυκλοφορει στο δρομο ? δεν παρκαρει στο δρομο?
αν δηλαδη αλλαξουν ολα τα αυτοκινητα σε καινουργια κατω των 100 co2/km δεν θα εχουμε ποια τελη κυκλοφοριας?
Τριχες κατσαρες και εισπρακτικες, οπως ολα στην Ελλαδα!!
Το ιδιο αμαξι που ταξινομηθηκε μια μερα πριν ( 11/09 ή 10 δεν θυμαμαι τωρα με 12 09) το ενα πληρωνει με ρυπους ,το αλλο ντεφακτο με τα κυβικα, αρε τι ειναι αυτα τα πραγματα?
Ο υπολογισμος των τελων μεχρι την ωρα που ο Κωστακης εβαλε την εκτακτη εισφορουλα του ηταν μια χαρα με καποιες μικροαδικιες βεβαια οι οποιες ομως θα μπορουσαν να διορθωθουν.
Λυση δεν ειναι ουτε η χρηση μιας και καποιοι λογω εργασιας συγκυριων ,περιβαλλοντος ειναι αναγκασμενοι να κανουν χιλιομετρα, με το ιδιο σκεπτικο δεν εγινε η κινηση δεν πληρωνω στα διοδια!!!.

STREETRACING
27-12-12, 12:40
Άνευ υπόστασης η μεμονωμένη σύγκριση με τη νορβηγία.
Άποψη μου
Σα Κοζάνη/ Λωζάνη ένα πράμα.

Χωρίς να αμφισβητώ ότι οι κατέχοντες μεγάλα κυβικά πρέπει να πληρώνουν περισσότερα τέλη.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Stathis
27-12-12, 12:44
Εδώ ειναι Ελλάδα.
Να σου θυμήσω πόσοι και ΠΟΙΟΙ γνωστοί μας κυκλοφορούν με πλαστές πινακίδες?


αυτο ακριβως φιλε μου.
αυτος ειναι ο λογος που δεν υπαρχει γενικευμενη αντιδραση.

ο καθενας μεσα σε αυτο το χαος κανει οτι θελει, οπως το θελει και τελικα καταφερνει να βγει κερδισμενος.

οποτε δεν εχει πραγματικο λογο να θελησει να αλλαξει ολο το συστημα.

Stamatis
27-12-12, 12:47
Απο που ν'αρχίσω και που να τελειώσω ! Θα με κάνεις κακό μέρες που είναι πρόεδρε !
:original:





Περιμένω με χαρά και την δική σου αντίθεση !
:original:


Τα κλειστά επαγγέλματα είπαμε να ανοίξουν.
Τα προϊόντα που έχουν αλλες τιμές, έχουν μεταπράτες που τα φουσκώνουν.
Τα καγιέν είναι στη Λάρισσα.

ΘΑ επανέλθω αργότερα γιατί πλάκωσε δουλειά με τα σήματα, δίνουμε αβέρτα σήμερα και πρεπει να τυπώσω και εγώ κάποια για να ξεμπλοκάρω το σύστημα.

BILL007
27-12-12, 13:36
Τα καγιέν είναι στη Λάρισσα.



:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

NickM3CS
27-12-12, 14:22
Καλημέρα και χρόνια πολλά !

Πρόεδρέ μου με όλο το σεβασμό που σου έχω, διαφωνώ μαζί σου.

Γιατί πρέπει να τιμωρηθεί σκληρά όποιος ονειρεύτηκε ένα καλό ακριβό αυτοκίνητο ;
Για παράδειγμα, γιατί πρέπει να πληρώσει με το αίμα του όποιος αγοράζει σήμερα ένα μεταχειρισμένο Ε46 Μ3ο ;;
Γιατί πρέπει να πληρώνει ακριβά, οποιος θέλει να έχει στην κατοχή του 2,3 η περισσότερα αυτοκίνητα ;;
Τα οδηγεί όλα ταυτόχρονα; Οχι βέβαια ! Ισως τα θέλει για συλλογή. Ισως να τα βλέπει.

Κατα την ταπεινή μου γνώμη, αυτό που πρέπει ι να πληρώνουμε είναι η χρήση και όχι η κατοχή/ ιδιοκτησία.

Ρυπαίνει περισσότερο ένας με αυτοκίνητο 2000 κε που χρησιμοποιεί καθε Κυριακή απο κάποιον με 1000 κε που το χρησιμοποιεί όμως κάθε ημέρα ;;

Αν λοιπόν υπήρχε ένα τέλος κυκλοφορίας συμβολικό πχ 50 ευρώ για καθε όχημα και ο φόρος επιβάρυνε την βενζίνη νομίζω ότι θα ήταν δικαιότερο.

Με την ίδια λογική, που λέει πως πρέπει να υπάρχει ακριβό εισητήριο στα ΜΜΜ για να μην επιβαρύνουν τον κρατικό προυπολογισμό (δηλαδή όλους μας ) αλλά αυτούς που τα χρησιμοποιούν έτσι και στα αυτοκίνητα να πληρώνεις όσα καίς !!!


:original:

+ 100000000000000000000 thumb
συμφωνω απολυτα. 'αυτό που πρέπει ι να πληρώνουμε είναι η χρήση και όχι η κατοχή/ ιδιοκτησία'

Skyline_IS
27-12-12, 14:36
Καταντια,φτασαμε να λεμε γιατι εχουμε αμαξια πανω απο 2000 κυβικα, οτι ειναι υπερβολη,σπαταλη,επιβαρυνο υμε το περιβαλλον..Δηλαδη μεχρι προτινως που η αμερικη το 1000αρι εκει ηταν ενα 2800 κτηνος αυτοι τι να πουν?


Ειναι δικαιολογια του οτι καποτε δεν μπορουσαμε να εχουμε ειτε ακριβο αμαξι ειτε να εχουμε 2?Επειδη καποτε κυκλοφορουσαμε με καρα και γαιδουρακια πρεπει να λεμε και ευχαριστω τωρα?

dafidack
27-12-12, 14:40
Αγαπητέ μου Μέντορα και Δάσκαλε
η πρότασή μου είναι για όλα τα αυτοκίνητα, παλαιά και νέα.
Ενα Μ3 Ε46 θα έδινε 642 ευρώ, τα μισά απο ότι δίνει τώρα.

Τι δικαιολογία θα μπορέσεις να δώσεις στον αγρότη που μένει στο Τρικορφο Ηπείρου και πρέπει να πάει το παιδί του σχολείο στον Επτάπυργο, 24 χιλιόμετρα πήγαινε και άλλα τόσα ελα?
Αφού το κάνει εξ ανάγκης.

Στον φορτηγατζή που θα μεταφέρει μπάμιες απο την Καλαμάτα στην Αθήνα?

Το μόνο που καταφέρνεις αυξάνοντας το κόστος του καυσίμου είναι να επιβαρύνεις το προϊόν που διακινείς.

Περιμένω με χαρά την αντίθεση σου.

Για τον φορτηγατζη υπαρχει η λυση να εκποιπτει με καποιον τροπο απο τα καυσημα αφου το αμαξι του ειναι επαγγελματικο thumb
Οπως και για καποιες κοινωνικες ομαδες οπως τον αγροτη απο το Τρικορφο :original:
Λυσεις υπαρχουν,απλα δεν θελουν να τις εφαρμοσουν!

Thomelef
27-12-12, 14:49
Πλαστες πινακιδες εεε???και γιατι δεν τους δινουμε στεγνα παρακαλω? Να υποθεσω για τον γνωστο λογο μαλον εεε? Γιατι παντα πρεπει να υπαρχουν 2 κατηγοριες ανθρωπων. Οι μαλακες και οι κουτοπονηροι.το ποιοςβγαινει κερδισμενος παντα ολοι γνωριζουμε.

Επειδη ηταν πολυ γενικο το σχολιο και μπορει να μην ειναι αυτοι οι γνωστοι απο εδωμεσα, το μοναδικο που μπορω να πω, ειναι το οτι ευχομαι να τους τσακωσουν και να φανε γερη καμπανα. Το ευχομαι ολοψυχα.

Και αν με ρωτησει καποιος για το τι θα ελεγα αν αυτος ο καποιος ηταν φιλος μου, του απανταω οτι δεν συνηθιζω να κανω παρεα με κουτοπονηρους τζαμπατζηδες. Αν το εκανε κρυφα και το μαθαινα μετα, σιγουρα θα επεφτε πολυ στα ματια μου, σε σημειο που δεν θα ξανακαναμε παρεα.

Για μενα κακως δεν καταγγελονται τετοιες πραξεις και τις αφηνουμε να μενουν ετσι ατιμωρητες.

Stamatis
27-12-12, 14:55
+ 100000000000000000000 thumb
συμφωνω απολυτα. 'αυτό που πρέπει ι να πληρώνουμε είναι η χρήση και όχι η κατοχή/ ιδιοκτησία'


Συμφωνώ.

αλλά να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου?

Στο εξοχικό μου που πηγαίνω μονο 20 μέρες το χρόνο, γιατί πρέπει να πληρώσω ΦΜΑΠ για 365 μέρες? Το χρησιμοποιώ αυστηρά 20 μέρες.

Γιατί να έχουμε δύο μέτρα και δύο σταθμά?

Stamatis
27-12-12, 14:58
Πλαστες πινακιδες εεε???και γιατι δεν τους δινουμε στεγνα παρακαλω? Να υποθεσω για τον γνωστο λογο μαλον εεε? Γιατι παντα πρεπει να υπαρχουν 2 κατηγοριες ανθρωπων. Οι μαλακες και οι κουτοπονηροι.το ποιοςβγαινει κερδισμενος παντα ολοι γνωριζουμε.

Επειδη ηταν πολυ γενικο το σχολιο και μπορει να μην ειναι αυτοι οι γνωστοι απο εδωμεσα, το μοναδικο που μπορω να πω, ειναι το οτι ευχομαι να τους τσακωσουν και να φανε γερη καμπανα. Το ευχομαι ολοψυχα.

Και αν με ρωτησει καποιος για το τι θα ελεγα αν αυτος ο καποιος ηταν φιλος μου, του απανταω οτι δεν συνηθιζω να κανω παρεα με κουτοπονηρους τζαμπατζηδες. Αν το εκανε κρυφα και το μαθαινα μετα, σιγουρα θα επεφτε πολυ στα ματια μου, σε σημειο που δεν θα ξανακαναμε παρεα.

Για μενα κακως δεν καταγγελονται τετοιες πραξεις και τις αφηνουμε να μενουν ετσι ατιμωρητες.

Ειναι απο άλλο "μαγαζί", δεν μας αφορά σαν Fans.

dafidack
27-12-12, 15:00
Μηπως γιατι και κει πρεπει να μπει μια ταξη?

Stathis
27-12-12, 15:15
Συμφωνώ.

αλλά να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου?

Στο εξοχικό μου που πηγαίνω μονο 20 μέρες το χρόνο, γιατί πρέπει να πληρώσω ΦΜΑΠ για 365 μέρες? Το χρησιμοποιώ αυστηρά 20 μέρες.

Γιατί να έχουμε δύο μέτρα και δύο σταθμά?
ρε κουμπαρε το σπιτι σου δεν φθειρει τους δρομους, ουτε επιβαρυνει την κυκλοφορια, ουτε το περιβαλλον (επιβαρυνει γενικα γιατι ειναι δικο σου, αλλα αυτο ειναι αλλο).
ειναι αλλου ειδους φορος αυτος.



Ειναι απο άλλο "μαγαζί", δεν μας αφορά σαν Fans.
εχουμε κι εδω κατι λεβεντες "καλα παιδια" που πηγαν και εκαναν την πινακιδα τους εγχρωμη φωτοτυπια και διαθετουν "διπλη" αδεια (λογω "απωλειας" υποτιθεται).
μην τα σκαλιζουμε μερες που ειναι...thumb

Harisp
27-12-12, 15:32
Εγώ πάλι γιατί νομίζω ότι και εδώ υπάρχουν άτομα που π.χ πήγαν 1-2 φορές το χρόνο οδηγώντας στα Μέγαρα, χωρίς πινακίδες;

Ίσως το κάνανε 1-2 φορές και μετά κάνανε το ''κολπο'' με την προσωρινή άδεια που δίνει το υπουργείο για συγκεκριμένους σκοπούς.

Αλλά ότι έγινε έγινε έστω και για μια φορά...

Εκτός αν κάνω τόσο λάθος.

Υ.Γ: Πες τα ρε Στάθη, γιατί πάντα η δική μας παρέα είναι τα τίμια παιδιά και πάντα οι άλλες παρέες οι τα λαμόγια και οι μακάκες.

Stathis
27-12-12, 15:50
ασε ρε χαρη να μην τα πω καλυτερα, ας πιστευει ο κοσμος που δεν ξερει οτι ειμαι απλα εμπαθης.

Thomelef
27-12-12, 15:52
Τεσπα, ας πληρωσουμε λοιπον ολοι εμεις οι μαλακες το μαρμαρο παλι, για να κυκλοφορουν οι εξυπνακηδες χυμα.

Το να πληρωνω καπελα επειδη η κυβερνηση πεφτει εξω στους στοχους, μεχρι ενα σημειο οκ. Το να τα πληρωνω ομως εγω και ο καθε εγω και ταυτοχρονα να κυκλοφορουν και παρανομα αυτοκινητα, αρχιζει και με ενοχλει αφανταστα πλεον. Με ενοχλει παρα πολυ.

Thomelef
27-12-12, 15:54
Επισεις, αν ειχα τα στοιχεια τους, δεν θα με ενοχλουσε καθολου να τα στειλω σε δικο μου ανθρωπο να τους ξυρισουν.

Οτι μερα και να'ναι.

aristent
27-12-12, 15:59
Σημερα πληρωσα εν..Τελη!!!

660ευρω την BMW
240ευρω το Πουντο
105ευρω το Μιτσουμπιση φορτηγακι της δουλειας....το μονο που "δουλευει"για να "ζησουν" ολα τ'αλλα!!!


συνολο???.....1,005ευρω....ευτυχω πληρωσα με e-banking και δεν καταλαβα ποσα "φυγανε"......απλα πατουσα κουμπια......παει και αυτο.

Stamatis
27-12-12, 16:05
Δύο πεντακόσια είκοσι.
γ@μησέ με, μη μου το θυμίζεις.
για τα παλιοσίδερα.

Thomelef
27-12-12, 16:17
Δυο εξακοσια κατι.

Stamatis
27-12-12, 16:18
Βοήθειά σου και σένα.

pilot
27-12-12, 16:42
Δυο εξακοσια κατι.

γιατί ρε?

1292 εγώ..

Thomelef
27-12-12, 16:47
για όλα τα αμάξια ρε.

1292, γιατί???1100 το Μ-τρίο.

Stamatis
27-12-12, 18:00
Η μηχανη ρε

NickM3CS
27-12-12, 18:04
για όλα τα αμάξια ρε.

1292, γιατί???1100 το Μ-τρίο.

εκτος απο τα 1100 για το M3 ειναι και τα 600 ευρω εκτακτη εισφορα για το Μ3 που ερχεται στην φορολογια? σωστα?διορθωσε με αν κανω λαθος... συνολο 1100+600=1700 + 700 ασφαλεια 2400 παγια εξοδα για το Μ3!!!

Stamatis
27-12-12, 18:04
Δεν νομιζω να εχουμε εκτακτη φετος

spar@
27-12-12, 18:07
προεδρε μου νοικιαζεις το χειμωνα τη γουρουνα??

PANOS-E60
27-12-12, 18:13
εκτος απο τα 1100 για το M3 ειναι και τα 600 ευρω εκτακτη εισφορα για το Μ3 που ερχεται στην φορολογια? σωστα?διορθωσε με αν κανω λαθος... συνολο 1100+600=1700 + 700 ασφαλεια 2400 παγια εξοδα για το Μ3!!!

δεν έχει άλλη εκτακτη στα ιΧ.

Samaro
27-12-12, 18:27
δεν έχει άλλη εκτακτη στα ιΧ.
Σήμερα ! Γιατί για αυριο......έχει ο Θεός ! :th_Laie_67-1:

Vassilis ///M
27-12-12, 18:28
Με τις υγείες μου...

660€ σήμερα το πρωί.....

Στους γιατρούς να τα φάνε....

NickM3CS
27-12-12, 18:39
σχετικα με την εκτακτη εισφορα ... μακαρι να εχετε δικιο παιδια... γιατι ειχα παει μια βολτα στο σπανο με ενα φιλο που ενδιαφερεται για ενα πανω απο 2000cc και του ειπε ο πωλητης πως εκτος απο τα τελη υπαρχει και εκτακτη εισφορα...ελπιζω να κανεις λαθος!!! :original:

Nino
27-12-12, 18:41
660 τελη
310 ασφαλεια
50 κτεο
-----
1020 εουρος
σε πεισμα του σχεδιου να μην εχεις μεγαλα κυβικα αμαξι
αντεξαμε και φετος με δυσκολια αλλα αντεξαμε... για του χρονου δεν ξερω!!

S8N
27-12-12, 18:45
Τα τέλη κυκλοφορίας πρέπει να έχουν αποκλειστικά και μόνο σχέση
Α - με την εργοστασιακή τιμή του αυτοκινήτου που να βγάζει έναν συντελεστή επιβάρυνσης (0.8 για κάτω απο 10.000, 1.2 για μέχρι 20.000 και 2 απο 30 και πάνω, μέχρι τα 40.000 όπου θα γίνεται 4)
Β - με τους ρύπους (μιας και είναι περιβαλλοντικό το ζητούμενο πλέον) όπου οι ρύποι θα πολλαπλασιάζονται με τον παραπάνω συντελεστή
και τέλος.

Διαφωνώ κάθετα.

Α. Η εργοστασιακή αξία ή η τιμή λιανικής δεν έχουν σχέση, αφού το αυτοκίνητο φορολογείται στο τελωνείο -και για τον εξοπλισμό του- και πληρώνουμε και ΦΠΑ. Γιατί να φορολογούμαι εις το διηνεκές για κάτι που αγόρασα με μιας? Και με την απαξίωση τι γίνεται?

Β. Οι ρύποι αφορούν το καύσιμο. Τα 2/3 της τιμής της βενζίνης είναι φόροι. ΑΠό τη στιγμή που την αγοράζω για να την κάψω κι όχι να την πιω, πληρώνω και για τους ρύπους που παράγει.

Δες τώρα πόσο ιδιοφυής είναι η εναλλακτική πρόταση...

Προσθέτεις 0,20-0,30 λεπτά στο λίτρο βενζίνης/πετρελαίου/γκαζιού και καταργείς τα τέλη κυκλοφορίας. Συνεπώς:

- Οδηγείς Ρετζρόβε μπιόγκραφι τουρμποτσάτζε? Καις περισσότερο καύσιμο από το Αϊχάσου Κόπεν, άρα πληρώνεις και περισσότερα τέλη.

- Έχεις βαρύ όχημα και καταστρέφεις την άσφαλτο? Καις εκ των πραγμάτων περισσότερο καύσιμο, άρα πληρώνεις περισσότερα τέλη.

- Πηγαίνεις μέχρι και στην τουαλέτα με το αυτοκίνητό σου? Καις περισσότερο, πληρώνεις περισσότερα τέλη.

- Έχει βαρύ πόδι? Κάνεις κόντρες? Μαρσάρεις? Κατεβαίνεις στο κέντρο με ΙΧ αντί με ΜΜΜ? Το ίδιο.

- Έχεις ασυντήρητο αυτοκίνητο και σκοτώνεις 48 φώκιες στο χιλιόμετρο? Το ίδιο.

- Είσαι γάτα και κυκλοφορείς με βουλγάρικες πινακίδες? Είσαι αλλοδαπός με αλβανική μερσεντέ? Είσαι ο Γιώργος με το 850 CSI? Το ίδιο.

- Τις προηγούμενες χρονιές κυκλοφορούσες με πλαστές πινακίδες ή δήλωνες θραύση κρυστάλλων κι έπαιρνες 2 σηματάκια στην τιμή του ενός? Τώρα πια στις μπάλλες μας. Το ίδιο.

Μη το ψάχνεις, η ιδέα είναι ασύλληπτη. Εγώ διανύω 2.000 km το μήνα, άρα 24.000 km το χρόνο. Με 0,25 ευρώ επιβάρυνση και κατανάλωση 10 lt/100km, θα πλήρωνα 600 ευρώ. Ένα μικρο πόλης με 7 lt/100 που διανύει 10.000km το χρόνο θα πλήρωνε 175 ευρώ. Το γαμωPrius με 5 lt/100 και 15.000km το χρόνο θα πλήρωνε 187,50. Λογικότατα νούμερα.

Όσον αφορά το παράδειγμα με το εξοχικό, συμφωνώ απόλυτα. Φορολογήθηκες για το χτίσεις, για να το αγοράσεις, σου φορτώνουν ΕΕΤΗΔΕ και τεκμήρια, σου φορολογούν εισοδήματα από τεκμήρια, πληρώνεις ΤΑΠ και Δημοτικά Τέλη, σου βάζουν και φόρο υπεραξίας. Από τη στιγμή που δε σου αποδίδει όμως κάτι, ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΟΡΟΛΟΓΕΙΤΑΙ. Τερτίπια του τύπου ΦΑΠ, φόρος ιδιοκατοίκησης κλπ είναι πέρα για πέρα άδικα. Κάποιοι γουστάρουν να μαζεύουν γραμματόσημα, άλλοι γουστάρουν κλασσικά αυτοκίνητα, άλλοι λαμπρέτες, άλλοι τα χώνουν σε Hi end ηχοσυστήματα, κάποιοι τα τρώνε στις πουτάνες κι άλλοι σε λουλούδια στην Πάολα. Μόνο όσοι επένδυσαν σε ακίνητα τον τρώνε τόσο βαθειά στον κώλο σ' αυτή τη χώρα.

PANOS-E60
27-12-12, 18:46
660 τελη
310 ασφαλεια
50 κτεο
-----
1020 εουρος
σε πεισμα του σχεδιου να μην εχεις μεγαλα κυβικα αμαξι
αντεξαμε και φετος με δυσκολια αλλα αντεξαμε... για του χρονου δεν ξερω!!

:shok::shok: εξάμηνο ε ?

Z4 DCT
27-12-12, 18:47
Διαφωνώ κάθετα.

Α. Η εργοστασιακή αξία ή η τιμή λιανικής δεν έχουν σχέση, αφού το αυτοκίνητο φορολογείται στο τελωνείο -και για τον εξοπλισμό του- και πληρώνουμε και ΦΠΑ. Γιατί να φορολογούμαι εις το διηνεκές για κάτι που αγόρασα με μιας? Και με την απαξίωση τι γίνεται?

Β. Οι ρύποι αφορούν το καύσιμο. Τα 2/3 της τιμής της βενζίνης είναι φόροι. ΑΠό τη στιγμή που την αγοράζω για να την κάψω κι όχι να την πιω, πληρώνω και για τους ρύπους που παράγει.

Δες τώρα πόσο ιδιοφυής είναι η εναλλακτική πρόταση...

Προσθέτεις 0,20-0,30 λεπτά στο λίτρο βενζίνης/πετρελαίου/γκαζιού και καταργείς τα τέλη κυκλοφορίας. Συνεπώς:

- Οδηγείς Ρετζρόβε μπιόγκραφι τουρμποτσάτζε? Καις περισσότερο καύσιμο από το Αϊχάσου Κόπεν, άρα πληρώνεις και περισσότερα τέλη.

- Έχεις βαρύ όχημα και καταστρέφεις την άσφαλτο? Καις εκ των πραγμάτων περισσότερο καύσιμο, άρα πληρώνεις περισσότερα τέλη.

- Πηγαίνεις μέχρι και στην τουαλέτα με το αυτοκίνητό σου? Καις περισσότερο, πληρώνεις περισσότερα τέλη.

- Έχει βαρύ πόδι? Κάνεις κόντρες? Μαρσάρεις? Κατεβαίνεις στο κέντρο με ΙΧ αντί με ΜΜΜ? Το ίδιο.

- Έχεις ασυντήρητο αυτοκίνητο και σκοτώνεις 48 φώκιες στο χιλιόμετρο? Το ίδιο.

- Είσαι γάτα και κυκλοφορείς με βουλγάρικες πινακίδες? Είσαι αλλοδαπός με αλβανική μερσεντέ? Είσαι ο Γιώργος με το 850 CSI? Το ίδιο.

- Τις προηγούμενες χρονιές κυκλοφορούσες με πλαστές πινακίδες ή δήλωνες θραύση κρυστάλλων κι έπαιρνες 2 σηματάκια στην τιμή του ενός? Τώρα πια στις μπάλλες μας. Το ίδιο.

Μη το ψάχνεις, η ιδέα είναι ασύλληπτη. Εγώ διανύω 2.000 km το μήνα, άρα 24.000 km το χρόνο. Με 0,25 ευρώ επιβάρυνση και κατανάλωση 10 lt/100km, θα πλήρωνα 600 ευρώ. Ένα μικρο πόλης με 7 lt/100 που διανύει 10.000km το χρόνο θα πλήρωνε 175 ευρώ. Το γαμωPrius με 5 lt/100 και 15.000km το χρόνο θα πλήρωνε 187,50. Λογικότατα νούμερα.

Όσον αφορά το παράδειγμα με το εξοχικό, συμφωνώ απόλυτα. Φορολογήθηκες για το χτίσεις, για να το αγοράσεις, σου φορτώνουν ΕΕΤΗΔΕ και τεκμήρια, σου φορολογούν εισοδήματα από τεκμήρια, πληρώνεις ΤΑΠ και Δημοτικά Τέλη, σου βάζουν και φόρο υπεραξίας. Από τη στιγμή που δε σου αποδίδει όμως κάτι, ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΟΡΟΛΟΓΕΙΤΑΙ. Τερτίπια του τύπου ΦΑΠ, φόρος ιδιοκατοίκησης κλπ είναι πέρα για πέρα άδικα. Κάποιοι γουστάρουν να μαζεύουν γραμματόσημα, άλλοι γουστάρουν κλασσικά αυτοκίνητα, άλλοι λαμπρέτες, άλλοι τα χώνουν σε Hi end ηχοσυστήματα, κάποιοι τα τρώνε στις πουτάνες κι άλλοι σε λουλούδια στην Πάολα. Μόνο όσοι επένδυσαν σε ακίνητα τον τρώνε τόσο βαθειά στον κώλο σ' αυτή τη χώρα.


:worthy::worthy::worthy:

Nino
27-12-12, 18:49
:shok::shok: εξάμηνο ε ?

ε ναι!! Πανο αλλαξα εταιρεια, πριν ηταν 427 καναμε και μια αναπροσαρμογη στην εκτιμηση κλοπης και ετσι επεσε στα 310, μεγαλη διαφορα!!

Stamatis
27-12-12, 19:04
Διαφωνώ κάθετα.

Α. Η εργοστασιακή αξία ή η τιμή λιανικής δεν έχουν σχέση, αφού το αυτοκίνητο φορολογείται στο τελωνείο -και για τον εξοπλισμό του- και πληρώνουμε και ΦΠΑ. Γιατί να φορολογούμαι εις το διηνεκές για κάτι που αγόρασα με μιας? Και με την απαξίωση τι γίνεται?

Β. Οι ρύποι αφορούν το καύσιμο. Τα 2/3 της τιμής της βενζίνης είναι φόροι. ΑΠό τη στιγμή που την αγοράζω για να την κάψω κι όχι να την πιω, πληρώνω και για τους ρύπους που παράγει.

Δες τώρα πόσο ιδιοφυής είναι η εναλλακτική πρόταση...

Προσθέτεις 0,20-0,30 λεπτά στο λίτρο βενζίνης/πετρελαίου/γκαζιού και καταργείς τα τέλη κυκλοφορίας. Συνεπώς:

- Οδηγείς Ρετζρόβε μπιόγκραφι τουρμποτσάτζε? Καις περισσότερο καύσιμο από το Αϊχάσου Κόπεν, άρα πληρώνεις και περισσότερα τέλη.

- Έχεις βαρύ όχημα και καταστρέφεις την άσφαλτο? Καις εκ των πραγμάτων περισσότερο καύσιμο, άρα πληρώνεις περισσότερα τέλη.

- Πηγαίνεις μέχρι και στην τουαλέτα με το αυτοκίνητό σου? Καις περισσότερο, πληρώνεις περισσότερα τέλη.

- Έχει βαρύ πόδι? Κάνεις κόντρες? Μαρσάρεις? Κατεβαίνεις στο κέντρο με ΙΧ αντί με ΜΜΜ? Το ίδιο.

- Έχεις ασυντήρητο αυτοκίνητο και σκοτώνεις 48 φώκιες στο χιλιόμετρο? Το ίδιο.

- Είσαι γάτα και κυκλοφορείς με βουλγάρικες πινακίδες? Είσαι αλλοδαπός με αλβανική μερσεντέ? Είσαι ο Γιώργος με το 850 CSI? Το ίδιο.

- Τις προηγούμενες χρονιές κυκλοφορούσες με πλαστές πινακίδες ή δήλωνες θραύση κρυστάλλων κι έπαιρνες 2 σηματάκια στην τιμή του ενός? Τώρα πια στις μπάλλες μας. Το ίδιο.

Μη το ψάχνεις, η ιδέα είναι ασύλληπτη. Εγώ διανύω 2.000 km το μήνα, άρα 24.000 km το χρόνο. Με 0,25 ευρώ επιβάρυνση και κατανάλωση 10 lt/100km, θα πλήρωνα 600 ευρώ. Ένα μικρο πόλης με 7 lt/100 που διανύει 10.000km το χρόνο θα πλήρωνε 175 ευρώ. Το γαμωPrius με 5 lt/100 και 15.000km το χρόνο θα πλήρωνε 187,50. Λογικότατα νούμερα.

Όσον αφορά το παράδειγμα με το εξοχικό, συμφωνώ απόλυτα. Φορολογήθηκες για το χτίσεις, για να το αγοράσεις, σου φορτώνουν ΕΕΤΗΔΕ και τεκμήρια, σου φορολογούν εισοδήματα από τεκμήρια, πληρώνεις ΤΑΠ και Δημοτικά Τέλη, σου βάζουν και φόρο υπεραξίας. Από τη στιγμή που δε σου αποδίδει όμως κάτι, ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΟΡΟΛΟΓΕΙΤΑΙ. Τερτίπια του τύπου ΦΑΠ, φόρος ιδιοκατοίκησης κλπ είναι πέρα για πέρα άδικα. Κάποιοι γουστάρουν να μαζεύουν γραμματόσημα, άλλοι γουστάρουν κλασσικά αυτοκίνητα, άλλοι λαμπρέτες, άλλοι τα χώνουν σε Hi end ηχοσυστήματα, κάποιοι τα τρώνε στις πουτάνες κι άλλοι σε λουλούδια στην Πάολα. Μόνο όσοι επένδυσαν σε ακίνητα τον τρώνε τόσο βαθειά στον κώλο σ' αυτή τη χώρα.

Ξερς ποσοι εχουν ανατριχιασει με αυτο που λες?
Στη σκεψη και μονον?
Οι ταριφες ηδη σε καταριουνται.
Και οι εμπορικοι αντιπροσωποι επισης.
Οπως και πληθωρα βεσπακηδων που πληρωνουν 22 ευρω τελη.

Ελαμπορεητ...

Z4 DCT
27-12-12, 19:06
Ξερς ποσοι εχουν ανατριχιασει με αυτο που λες?
Στη σκεψη και μονον?
Οι ταριφες ηδη σε καταριουνται.
Και οι εμπορικοι αντιπροσωποι επισης.
Οπως και πληθωρα βεσπακηδων που πληρωνουν 22 ευρω τελη.

Ελαμπορεητ...

Σφυρί και δερπανι σε όλους.....

PANOS-E60
27-12-12, 19:11
Συμφωνώ με το Στάθη και τον Αρη, είναι σαφές το επιχείρημα, η χρήση επισύρει φόρο (τελή κυκλοφορίας) και όχι η κατοχή, η οποία ήδη υπερφορολογήθηκε.

Επειδή όμως στην ελληνική πραγματικότητα, τα πάντα πρέπει να τα βλέπουμε με ρεαλισμό, καταλαβαίνουμε όλοι πως το μέτρο είναι απλά εισπρακτικό και έχει φτιαχτεί στο γόνατο, με βάση, πιθανότατα, κάποιον πίνακα κατανομής κυβικών εκατοστών στο σύνολο των οχημάτων ... του 2008 ή και παλιότερο.

θα ημουν ικανοποιημένος, πολύ προτού φτάσουμε σε εφαρμογή μιάς ιδέας σαν του Αρη (που δεν είναι καινούργια) να γινόταν πρώτα ενας εξορθολογισμός των σημερινών κλιμάκων με τα κ.ε. Πόσο πιό πολύ ρυπαίνει / φθείρει δρόμο / κοστίζει σε συντήρηση ένα 2λιτρο από ένα 1800 κ.ε. ? Γιατί διπλά τέλη ρε παιδιά το audi A6 του 1999 από το Ε46 του 1999 επίσης ? Ποιός κόπανος το σκέφτηκε αυτό ? Πόσο άσχετος με το αυτοκίνητο πρέπει να είσαι γιά να βάζεις μισά τέλη στην Ε200 compressor από το 520 Ε39 ?

Ωραία, παίζονταν συμφέροντα εισαγωγέων εκείνη την εποχή, το ξέρουμε όλοι. Δεν υπάρχει ένας άντρας σε τούτη τη μαύρη περίοδο που ζούμε να το ξαναδεί αυτό το αίσχος ? Για ένα μπάλωμα μιλάω, δεν μιλάω γιά επανάσταση. Αντί κυβικά, ιπποδύναμη. Και αυστηρόυς ελεγχους στα ΚΤΕΟ :whistle::whistle:

τοσο απλό που μπορει να γίνει ΧΤΕΣ.

Stamatis
27-12-12, 19:11
:ranting2:Πατε καλα ρε?
Πηρα βεσπα για να καιω 200 ευρω τη βδομαδα?

Z4 DCT
27-12-12, 19:12
:ranting2:Πατε καλα ρε?
Πηρα βεσπα για να καιω 200 ευρω τη βδομαδα?

δίχρονε μολυντη!!!!!:ranting2:

StratosZ4
27-12-12, 19:18
Οτι και να πουμε τα πραγματα ετσι εχουν.

Οποιος πραγματικα ειναι αγανακτισμενος και θεωρει τον εαυτο του αδικημενο, ας μη πληρωσει αλλα να αφησει και το αμαξι του ακινητοποιημενο.


Επισης δεν μπορω να διανοηθω οτι υπαρχουν ανθρωποι που κυκλοφορουν ανασφαλιστοι η με πλαστες πινακιδες.
Αν πεσει πανω μου ενας τετοιος και μου το κανει το αμαξι λατερνα, τι θα πρεπει να τον κανω?

Z4 DCT
27-12-12, 19:21
Εαν καποιοιι κυκλοφορούν με πλαστές πινακίδες ανασφάλιστοι...πρέπει να πανε φυλακή,,,,,,,και θα πρεπει να πέσει πάγος και εδω μέσαthumbthumb

Thomelef
27-12-12, 19:26
εσύ τπτ, αλλά δώσε το ελεύθερο στον δικηγόρο να τον κάνει σουρωτήρι...

aristent
27-12-12, 20:10
Διαφωνώ κάθετα.
..........................................
Όσον αφορά το παράδειγμα με το εξοχικό, συμφωνώ απόλυτα. Φορολογήθηκες για το χτίσεις, για να το αγοράσεις, σου φορτώνουν ΕΕΤΗΔΕ και τεκμήρια, σου φορολογούν εισοδήματα από τεκμήρια, πληρώνεις ΤΑΠ και Δημοτικά Τέλη, σου βάζουν και φόρο υπεραξίας. Από τη στιγμή που δε σου αποδίδει όμως κάτι, ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΟΡΟΛΟΓΕΙΤΑΙ. Τερτίπια του τύπου ΦΑΠ, φόρος ιδιοκατοίκησης κλπ είναι πέρα για πέρα άδικα. Κάποιοι γουστάρουν να μαζεύουν γραμματόσημα, άλλοι γουστάρουν κλασσικά αυτοκίνητα, άλλοι λαμπρέτες, άλλοι τα χώνουν σε Hi end ηχοσυστήματα, κάποιοι τα τρώνε στις πουτ@νες κι άλλοι σε λουλούδια στην Πάολα. Μόνο όσοι επένδυσαν σε ακίνητα τον τρώνε τόσο βαθειά στον κ@λο σ' αυτή τη χώρα.

Συμφωνω οριζοντια!!!!:thumbsup:


...ασε που νομιζω οτι καποιοι τα κανανε ολα μαζι αυτα που περιγραφεις!!!:th_Laie_67-1: :hystericalbs1: :th_Laie_67-1: :thumbsup:

STREETRACING
27-12-12, 20:39
Αν σε πιάσουν σε μπλόκο χωρίς σήμα ποια είναι η κλήση;


Sent from my iPhone using Tapatalk

aristent
27-12-12, 20:44
Αν σε πιάσουν σε μπλόκο χωρίς σήμα ποια είναι η κλήση;


Sent from my iPhone using Tapatalk

:think:....γραψτε!!!, πες τους,.....εδω δεν ειχα να πληρωσω τα τελη,την κληση θα πληρωσω???


εντιτ:σορυ, εσυ εχεις Μ3......δεν πιανει αυτο!!!

S8N
27-12-12, 21:43
...θα ημουν ικανοποιημένος, πολύ προτού φτάσουμε σε εφαρμογή μιάς ιδέας σαν του Αρη (που δεν είναι καινούργια)...

Δεν ειναι δική μου ιδέα, Πάνο. Είχε ακουστεί πριν δυο χρόνια, αν θυμάμαι καλά την είχε ρίξει ο Στάθης. Αρχικά είχα εναντιωθεί αλλά δεν ξέρω τι σκεφτόμουν τότε (μλκιες ως συνήθως). Μετα που το επεξεργάστηκα, διαπίστωσα πόσο δίκαιη κι έξυπνη είναι. Δυστυχώς μοιάζει ανεφάρμοστη στην Ελλάδα, αφού το πολιτικό κόστος θα είναι μάλλον τεράστιο.

Stamatis
27-12-12, 21:46
Δεν ειναι δική μου ιδέα, Πάνο. Είχε ακουστεί πριν δυο χρόνια, αν θυμάμαι καλά την είχε ρίξει ο Στάθης. Αρχικά είχα εναντιωθεί αλλά δεν ξέρω τι σκεφτόμουν τότε (μλκιες μαλλον). Μετα που το επεξεργάστηκα, διαπίστωσα πόσο δίκαιη κι έξυπνη είναι.
Ευγε νεε μου.
Του χρονου με ολροντ σε βλεπω


435000 πινακιδες κατατεθηκαν φετος.
60.000 παραπανω απο περισυ.

Δηλαδη σταθμεσαμε 1.000.000 οχηματα σε δυο χρονια?
:whistle:

Τριπλα τα βλεπω τα τελη του χρονου

Stamatis
27-12-12, 21:47
Επισης. ΔΕΝ ειναι δικαιη.
Το ξαναλεω. Υπαρχουν και μηχανες.

Stathis
27-12-12, 21:47
Δεν ειναι δική μου ιδέα, Πάνο. Είχε ακουστεί πριν δυο χρόνια, αν θυμάμαι καλά την είχε ρίξει ο Στάθης. Αρχικά είχα εναντιωθεί αλλά δεν ξέρω τι σκεφτόμουν τότε (μλκιες ως συνήθως). Μετα που το επεξεργάστηκα, διαπίστωσα πόσο δίκαιη κι έξυπνη είναι. Δυστυχώς μοιάζει ανεφάρμοστη στην Ελλάδα, αφού το πολιτικό κόστος θα είναι μάλλον τεράστιο.

δεν την ειχα προτεινει εγω αρη, υπηρχε μια φημη τοτε και εγω απλα συμφωνησα με τη λογικη της προτασης.
η οποια δεν προχωρησε τελικα.



θα πρεπει να πέσει πάγος και εδω μέσαthumbthumb
εχει γινει... thumb

Stathis
27-12-12, 21:50
Επισης. ΔΕΝ ειναι δικαιη.
Το ξαναλεω. Υπαρχουν και μηχανες.
οι μηχανες καινε λιγο φιλε δεν εχουν προβλημα.

PANOS-E60
27-12-12, 21:51
Δεν ειναι δική μου ιδέα, Πάνο. Είχε ακουστεί πριν δυο χρόνια, αν θυμάμαι καλά την είχε ρίξει ο Στάθης. Αρχικά είχα εναντιωθεί αλλά δεν ξέρω τι σκεφτόμουν τότε (μλκιες ως συνήθως). Μετα που το επεξεργάστηκα, διαπίστωσα πόσο δίκαιη κι έξυπνη είναι. Δυστυχώς μοιάζει ανεφάρμοστη στην Ελλάδα, αφού το πολιτικό κόστος θα είναι μάλλον τεράστιο.

αυτό λέω πιό πάνω, δεν ειναι καινούργια. Πάντως μ αρεσει.


δεν την ειχα προτεινει εγω αρη, υπηρχε μια φημη τοτε και εγω απλα συμφωνησα με τη λογικη της προτασης.
η οποια δεν προχωρησε τελικα.


μου θυμίζει Καββαθά ... πριν πολλά χρόνια, οταν η βενζίνη ήταν χαμηλά.

spar@
27-12-12, 21:57
Επισης. ΔΕΝ ειναι δικαιη.
Το ξαναλεω. Υπαρχουν και μηχανες.

αυτο με τις μηχανες εχει καταντησει κουραστικο....
κουραστηκα να ακουω για την κλαψα της μηχανης.....
-πρεπει να μας προσεχετε
-το σημα ειναι ακριβο
-η βενζινη
-- γιατι κτεο?
γιατι ειναι οχημα, γιατι μολυνει οσο το αυτοκινητο, γιατι και η κουτση/κουλη "Μαρια" εχει gs 1200 17000euro+
και γιατι οι μισες μηχανες λογω ογκου ή εγκεφαλικης ανεπαρκειας του οδηγου καταλαμβανουν ιδια θεση παρκινγκ με ενα αυτοκινητο....
εγω πηρα σημαντικες αποφασεις για το 2013....
Δεν θελω να εχω τιποτα.... θελω απλα να κοιταω και να γελαω την κατασταση που ψηφισαμε!
καλο κουραγιο σε ολους!

Stamatis
27-12-12, 22:03
οι μηχανες καινε λιγο φιλε δεν εχουν προβλημα.
Καιω 7 λιτρα για 300 χλμ.
Μεση δηλαδη 3 λιτρα στα 100 χλμ
Κανω το χρονο 12.000 χλμ περιπου.
Με 0.20 αυξηση πληρωνω 60 ευρω τελη.ενω τωρα δινω 22.
Δεν με συμφερει.

Μηχανακι εχουν ΚΑΙ οσι το πηραν για οικονομια οχι για σουζες.

Χτυπαει τις κοινωνικα ασθενεις ομαδες το μετρο.

Δεν το παιζω κλαψας, αλλα αν ρωτησετε τον τυπο με το παπι που βλεπετε διπλα σας μεσα στη μπορα να τον τρωει το αγιαζι, δεν το κανει απο χομπυ, ουτε τουρθε μια τρελα να παει τσαρκα στον κατακλυσμο.

Ειναι αδικο και τελος.
Υπαρχει κοσμος που τρωει φακες 5 μερες τη βδομαδα.
Ποσο ακομα θα αντεξουν αυτοι?

Z4 DCT
27-12-12, 22:07
Καιω 7 λιτρα για 300 χλμ.
Μεση δηλαδη 3 λιτρα στα 100 χλμ
Κανω το χρονο 12.000 χλμ περιπου.
Με 0.20 αυξηση πληρωνω 60 ευρω τελη.ενω τωρα δινω 22.
Δεν με συμφερει.

Μηχανακι εχουν ΚΑΙ οσι το πηραν για οικονομια οχι για σουζες.

Χτυπαει τις κοινωνικα ασθενεις ομαδες το μετρο.

Δεν το παιζω κλαψας, αλλα αν ρωτησετε τον τυπο με το παπι που βλεπετε διπλα σας μεσα στη μπορα να τον τρωει το αγιαζι, δεν το κανει απο χομπυ, ουτε τουρθε μια τρελα να παει τσαρκα στον κατακλυσμο.

Ειναι αδικο και τελος.
Υπαρχει κοσμος που τρωει φακες 5 μερες τη βδομαδα.
Ποσο ακομα θα αντεξουν αυτοι?



Φακές έφαγα σήμερα.....


Με εχει φάει το αγιαζι και το κρύο ολο το χειμώνα με το μηχανάκι

S8N
27-12-12, 22:08
Βγαίνεις κερδισμένος από τα τέλη των αυτοκινήτων όμως, Πρόεδρε...

Όποιος τρώει φακές 5 μέρες την εβδομάδα δεν προλαβαίνει ν' ανησυχήσει για τα τέλη από το πολύ κλάσιμο.

Stathis
27-12-12, 22:11
ρε φιλε οκ ειναι παραπανω.
αλλα μονο για μηχανακια μικρου κυβισμου, τα μεγαλυτερα εχουν υψηλοτερα τελη.
το σμαρτ πληρωνει 120 και το ducati 135.

σκεψου ομως και το αλλο, η βεσπα εχει φτασει να πιανει υψηλοτερη τιμη απο bmw σου στην αγορα των μεταχειρισμενων.
αρα αφου σαν οχημα ειναι ακριβοτερο πια (αρα δεν το παιρνει ο μεροκαματιαρης για να κανει τη δουλεια του), γιατι να πληρωνει μονο 22 ευρω, ενω το bmw σου 660?
αυτο ειναι δικαιο?

spar@
27-12-12, 22:11
Καιω 7 λιτρα για 300 χλμ.
Μεση δηλαδη 3 λιτρα στα 100 χλμ
Κανω το χρονο 12.000 χλμ περιπου.
Με 0.20 αυξηση πληρωνω 60 ευρω τελη.ενω τωρα δινω 22.
Δεν με συμφερει.

Μηχανακι εχουν ΚΑΙ οσι το πηραν για οικονομια οχι για σουζες.

Χτυπαει τις κοινωνικα ασθενεις ομαδες το μετρο.

Δεν το παιζω κλαψας, αλλα αν ρωτησετε τον τυπο με το παπι που βλεπετε διπλα σας μεσα στη μπορα να τον τρωει το αγιαζι, δεν το κανει απο χομπυ, ουτε τουρθε μια τρελα να παει τσαρκα στον κατακλυσμο.

Ειναι αδικο και τελος.
Υπαρχει κοσμος που τρωει φακες 5 μερες τη βδομαδα.
Ποσο ακομα θα αντεξουν αυτοι?

καλυτερο ειναι να κανουν υπομονη να πληρωσουν τα 30ευρο σημα και να παρει και την αυξηση των 0,25ευρο/λιτρο η βενζινη μεσα στο χρονο....
γιατι οπως ξερουμε...
ξεκινησε για "πιπα"
στο τελος δωσαμε λιγο "ναμουκι"
μετα ομως δωσαμε και "λοκω"
και τωρα ειμαστε ετοιμοι να τα "καταπιουμε" και να χαμογελασουμε στην καμερα....
(σβηστε το αλλα ετσι νοιωθω)
Σταματη κατι τελευταιο σε καμια μεταρρυθμιση δεν μπορει να ειναι ολοι ευχαριστημενοι....
οι ανθρωποι που τρωνε το κρυο στο παπι ομως τα 30 ευρο που θα δινουν για την βενζινη θα τα γλιτωσουν σιγουρα απο καποιο σημα που θα πληρωναν αλλου!
γιατι οι πλειοψηφια που δουλευουν μηχανακι το κανουν για οικονομια ωστε να μπορεσουν να βγαλουν το αυτοκινητο με την οικογενεια τους....
και πραγματικα και τα εσοδα του κρατους θα ειναι διαφορετικα, και η φοροδιαφυγη, και θα ειναι γενικα πιο δικαιο!

GIANNHS M
27-12-12, 22:16
Καιω 7 λιτρα για 300 χλμ.
Μεση δηλαδη 3 λιτρα στα 100 χλμ
Κανω το χρονο 12.000 χλμ περιπου.
Με 0.20 αυξηση πληρωνω 60 ευρω τελη.ενω τωρα δινω 22.
Δεν με συμφερει.

Μηχανακι εχουν ΚΑΙ οσι το πηραν για οικονομια οχι για σουζες.

Χτυπαει τις κοινωνικα ασθενεις ομαδες το μετρο.

Δεν το παιζω κλαψας, αλλα αν ρωτησετε τον τυπο με το παπι που βλεπετε διπλα σας μεσα στη μπορα να τον τρωει το αγιαζι, δεν το κανει απο χομπυ, ουτε τουρθε μια τρελα να παει τσαρκα στον κατακλυσμο.

Ειναι αδικο και τελος.
Υπαρχει κοσμος που τρωει φακες 5 μερες τη βδομαδα.
Ποσο ακομα θα αντεξουν αυτοι?

:worthy::worthy::worthy::worthy:

Stamatis
27-12-12, 22:21
ρε φιλε οκ ειναι παραπανω.
αλλα μονο για μηχανακια μικρου κυβισμου, τα μεγαλυτερα εχουν υψηλοτερα τελη.
το σμαρτ πληρωνει 120 και το ducati 135.

σκεψου ομως και το αλλο, η βεσπα εχει φτασει να πιανει υψηλοτερη τιμη απο bmw σου στην αγορα των μεταχειρισμενων.
αρα αφου σαν οχημα ειναι ακριβοτερο πια (αρα δεν το παιρνει ο μεροκαματιαρης για να κανει τη δουλεια του), γιατι να πληρωνει μονο 22 ευρω, ενω το bmw σου 660?
αυτο ειναι δικαιο?
880 ειναι τα τελη μου ρε συ.
Θεωρητικοι ειμαστε Σταθη.
Σε ενα φορουμ για μπεμβε μιλαμε για το πως θα λυσουμε την κριση.
Τι ξερουμε απο κριση εμεις? Ουτε καν μας εχει πλησιασει στο μεγεθος που καποιοι τη βιωνουν.
Συμφωνω μαζι σου, ουσιαστικα και εγω το ιδιο θα προτεινα.

Απλα σαν αντιδραση το τραβαω να δουμε που θα βγει.
Παρανοια ειναι, θα περασει ελπιζω.
Εξαρταται απο εμας τουλαχιστον να "μεινουμε λογικοι" και τεκμηριωμενοι.

:original:

GIANNHS M
27-12-12, 22:27
καλυτερο ειναι να κανουν υπομονη να πληρωσουν τα 30ευρο σημα και να παρει και την αυξηση των 0,25ευρο/λιτρο η βενζινη μεσα στο χρονο....
γιατι οπως ξερουμε...
ξεκινησε για "πιπα"
στο τελος δωσαμε λιγο "ναμουκι"
μετα ομως δωσαμε και "λοκω"
και τωρα ειμαστε ετοιμοι να τα "καταπιουμε" και να χαμογελασουμε στην καμερα....
(σβηστε το αλλα ετσι νοιωθω)
Σταματη κατι τελευταιο σε καμια μεταρρυθμιση δεν μπορει να ειναι ολοι ευχαριστημενοι....
οι ανθρωποι που τρωνε το κρυο στο παπι ομως τα 30 ευρο που θα δινουν για την βενζινη θα τα γλιτωσουν σιγουρα απο καποιο σημα που θα πληρωναν αλλου!
γιατι οι πλειοψηφια που δουλευουν μηχανακι το κανουν για οικονομια ωστε να μπορεσουν να βγαλουν το αυτοκινητο με την οικογενεια τους....
και πραγματικα και τα εσοδα του κρατους θα ειναι διαφορετικα, και η φοροδιαφυγη, και θα ειναι γενικα πιο δικαιο!

σιγουρα ολοι ευχαριστημενοι δεν θα ειναι αλλα αλλο να αισθανεσαι οτι γινεται της π...ανας το καγκελο κ αλλο να βλεπεις οτι η πιτα ειναι σωστα κομμενη κ ο καθενας πληρωνει για οτι εχει!
κ ναι οι ανθρωποι που τρωνε την βροχη το κρυο κτλ κ ειναι ΣΥΝΕΧΕΙΑ εκτεθειμενοι στο καθε μαλ..κα που εχει το οποιοδηποτε προβλημα κ εννοια στο κεφαλι του κ μπορει να σε ΣΚΟΤΩΣΕΙ κ να μην γυρισεις το βραδυ στο παιδι σου κ στη γυναικα σου αυτοι σιγουρα γλιτωνουν λεφτα....αλλα απο τι μισθο ρωτας??????να κοιτας την πλειοψηφια,τουλαχιστον εγω ετσι παω,βαση πλειοψηφιας κ οχι εξαιρεσαιων.οι εξαιρεσεις ειναι για να επιβεβαιωνουν τον κανονα λενε οι παλιοι.

spar@
27-12-12, 22:32
κατι τελευταιο και κλεινω τον παραλογισμο μου!!!
ο Ελληνας ειναι ο μεγαλυτερος "******ς" που εχει βγαλει η φυση....
απλα καθημερινα παραδειγματα....
δεν υπηρχαν ακριβα σηματα και βγαινανε δανεια πηρε το πιο μουρατο αυτοκινητο....με 3000+ κυβικα γιατι αυτο παει και βγαζεις ωραια γκομενα, αλλα οταν ερχοταν για service κατσουφιαζε και δυσανασχετουσε οταν ηταν ακριβα τα τακακια....
γιατι δεν σκεφτηκε οτι πηρε ενα αμαξι 30κ ευρο χωρις να εχει μαντηλι να κλαψει, και οτι ειχε αρχικη τιμη 60κ ευρο!
την βρηκε ομως την ακρη του, πηγε στον μαστρο Τσεπετο, που του τα αλλαζε με τα μισα και εκανε ζημια, τριπλη της αρχικης τιμης!
ο Ελληνας ακριβυνε το σημα την βρηκε την ακρη του, ξεκινησε τις μετατροπες, τις τζουφιες πινακιδες κλπ!
ο Ελληνας του ειπαν για το υγραεριο και το εβαλε σε 1100κυβικα αυτοκινητο και εκει που εκαιγε 5 λιτρα με 1,60 τωρα εκαιγε 90 λεπτα με 6 λιτρα τα 100κμ,
δεν κοιταξε ομως οτι ηδη εκαιγε πολυ λιγα και θα εκανε αποσβεση τα 1500ευρο σε 10 χρονια, ουτε οτι μπορει να βγαλει ζημια το αυτοκινητο, γιατι σαν ξερολας αφου δεν εκαιγε το σανιδωνε κιολας...
Μετα ακριβυνε το ελπιτζι, και πηγε κοντα στο ευρο και τι εκανε???
οπως λες Σταματη εκοψε το φαι, και ετρωγε φακες, για να παει να δωσει 800ευρο να βαλει υδρογονο!
Κρυωσε ο Ελληνας τωρα....
ακριβυνε το πετρελαιο...!!!!
τα 500αρια και τα 1000αρια, φευγανε νερο αυτες τις μερες και ολοι οι Ελληνες πηρανε ξυλοσομπες, ασχετα αν εκαιγαν 300ευρο πετρελαιο ολο το χειμωνα, τωρα δωσανε 500 αλλα πια ειναι "εξυπνοι"...
ασχετα αν θα φανε τα 10απλα στους γιατρους!!!
ο Ελληνας ο απο πανω με τα 3000 κυβικα, του ειπε αυτος ο φιλος του με το υγραεριο και το υδρογονο για τα σκουτερ....
πολυ ωραια τα σκουτερ και μενα μαρεσουν.... λοιπον και αυτος το πηρε για οικονομια...
αλλα δεν πηρε το 200αρη...
πηρε το 500αρη και μετα που πηρε ο γειτονας πηρε και το 800αρη...
μετραει...
και ετσι η οικονομια πηγε περιπατο, αλλα οχι μονο εκει....
το τουμπανιασε... για να ανοιγει τους συναγερμους περνωντας!
και ετσι φτασαμε το τελευταιο κινεζικο σκουτερ να φοραει εξατμιση 200ευρο!

spar@
27-12-12, 22:36
σιγουρα ολοι ευχαριστημενοι δεν θα ειναι αλλα αλλο να αισθανεσαι οτι γινεται της π...ανας το καγκελο κ αλλο να βλεπεις οτι η πιτα ειναι σωστα κομμενη κ ο καθενας πληρωνει για οτι εχει!
κ ναι οι ανθρωποι που τρωνε την βροχη το κρυο κτλ κ ειναι ΣΥΝΕΧΕΙΑ εκτεθειμενοι στο καθε μαλ..κα που εχει το οποιοδηποτε προβλημα κ εννοια στο κεφαλι του κ μπορει να σε ΣΚΟΤΩΣΕΙ κ να μην γυρισεις το βραδυ στο παιδι σου κ στη γυναικα σου αυτοι σιγουρα γλιτωνουν λεφτα....αλλα απο τι μισθο ρωτας??????να κοιτας την πλειοψηφια,τουλαχιστον εγω ετσι παω,βαση πλειοψηφιας κ οχι εξαιρεσαιων.οι εξαιρεσεις ειναι για να επιβεβαιωνουν τον κανονα λενε οι παλιοι.

αρα πιστευεις οτι ο καθενας πληρωνει για οτι εχει???
γιατι εγω ξερω ανθρωπους που πληρωνουν σημα 100% πανω με αυτοκινητα που αξιζουν 1000ευρο απο ανθρωπους που εχουν μερσεντες που στοιχιζουν 60.000ευρο!

hades7
27-12-12, 22:40
Τύπε ωραία τα λες μήπως γράφεις και φασον επικειδηους λόγους;

GIANNHS M
27-12-12, 22:41
κατι τελευταιο και κλεινω τον παραλογισμο μου!!!
ο Ελληνας ειναι ο μεγαλυτερος "******ς" που εχει βγαλει η φυση....
απλα καθημερινα παραδειγματα....
δεν υπηρχαν ακριβα σηματα και βγαινανε δανεια πηρε το πιο μουρατο αυτοκινητο....με 3000+ κυβικα γιατι αυτο παει και βγαζεις ωραια γκομενα, αλλα οταν ερχοταν για service κατσουφιαζε και δυσανασχετουσε οταν ηταν ακριβα τα τακακια....
γιατι δεν σκεφτηκε οτι πηρε ενα αμαξι 30κ ευρο χωρις να εχει μαντηλι να κλαψει, και οτι ειχε αρχικη τιμη 60κ ευρο!
την βρηκε ομως την ακρη του, πηγε στον μαστρο Τσεπετο, που του τα αλλαζε με τα μισα και εκανε ζημια, τριπλη της αρχικης τιμης!
ο Ελληνας ακριβυνε το σημα την βρηκε την ακρη του, ξεκινησε τις μετατροπες, τις τζουφιες πινακιδες κλπ!
ο Ελληνας του ειπαν για το υγραεριο και το εβαλε σε 1100κυβικα αυτοκινητο και εκει που εκαιγε 5 λιτρα με 1,60 τωρα εκαιγε 90 λεπτα με 6 λιτρα τα 100κμ,
δεν κοιταξε ομως οτι ηδη εκαιγε πολυ λιγα και θα εκανε αποσβεση τα 1500ευρο σε 10 χρονια, ουτε οτι μπορει να βγαλει ζημια το αυτοκινητο, γιατι σαν ξερολας αφου δεν εκαιγε το σανιδωνε κιολας...
Μετα ακριβυνε το ελπιτζι, και πηγε κοντα στο ευρο και τι εκανε???
οπως λες Σταματη εκοψε το φαι, και ετρωγε φακες, για να παει να δωσει 800ευρο να βαλει υδρογονο!
Κρυωσε ο Ελληνας τωρα....
ακριβυνε το πετρελαιο...!!!!
τα 500αρια και τα 1000αρια, φευγανε νερο αυτες τις μερες και ολοι οι Ελληνες πηρανε ξυλοσομπες, ασχετα αν εκαιγαν 300ευρο πετρελαιο ολο το χειμωνα, τωρα δωσανε 500 αλλα πια ειναι "εξυπνοι"...
ασχετα αν θα φανε τα 10απλα στους γιατρους!!!
ο Ελληνας ο απο πανω με τα 3000 κυβικα, του ειπε αυτος ο φιλος του με το υγραεριο και το υδρογονο για τα σκουτερ....
πολυ ωραια τα σκουτερ και μενα μαρεσουν.... λοιπον και αυτος το πηρε για οικονομια...
αλλα δεν πηρε το 200αρη...
πηρε το 500αρη και μετα που πηρε ο γειτονας πηρε και το 800αρη...
μετραει...
και ετσι η οικονομια πηγε περιπατο, αλλα οχι μονο εκει....
το τουμπανιασε... για να ανοιγει τους συναγερμους περνωντας!
και ετσι φτασαμε το τελευταιο κινεζικο σκουτερ να φοραει εξατμιση 200ευρο!

εδω καλα μας τα πες!!!!

αρα πιστευεις οτι ο καθενας πληρωνει για οτι εχει???
γιατι εγω ξερω ανθρωπους που πληρωνουν σημα 100% πανω με αυτοκινητα που αξιζουν 1000ευρο απο ανθρωπους που εχουν μερσεντες που στοιχιζουν 60.000ευρο!

το ακρως αντιθετο!!!!πιστευω κ βλεπω οτι ο καθενας ΔΕΝ πληρωνει για οτι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ εχει.

spar@
27-12-12, 23:05
Τύπε ωραία τα λες μήπως γράφεις και φασον επικειδηους λόγους;

Αρη είμαι 22 χρόνων και θέλω να γράψω πολλούς επικειδηους...
Ειναι κακό ;

A8hnaios
28-12-12, 00:40
ο καθενας μεσα σε αυτο το χαος κανει οτι θελει, οπως το θελει και τελικα καταφερνει να βγει κερδισμενος.

https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/75350_452794958100863_208027595_n.jpg

fanisk
28-12-12, 00:42
Αρη είμαι 22 χρόνων και θέλω να γράψω πολλούς επικειδηους...
Ειναι κακό ;

Τυπε κανε εγγραφη στους ΣΠΦ

m-power_01
28-12-12, 01:01
Εγω ήμουν δυσαρεστημένος μέχρι και φέτος. Από το '13 όλα αλλάζουν.
Δεν γίνεται κύριε να πληρώνω 200-300, 600,800, 1000 ευρώ και να με υποχρεωνεις να κολλαω μια βλακεία στο παρμπρίζ ... Φέτος για πρώτη φορά πλΕρωνω και δεν βάζω άχρηστα αυτοκόλλητα στα τζάμια!

Επίσης τώρα που τα σήματα θα αποκτήσουν συλλεκτική αξία , ενημερώνω ότι έχω απο το 2005 εώς και το 2012 σήματα και καινούργια κατάσταση αφορετα. Τιμές λογικές. Μόνο για συλλέκτες !

A8hnaios
28-12-12, 01:32
https://images.news-now.gr/31/316355/1.jpg


Πολλοί από τους πολίτες, πάντως, που κατέθεταν τις πινακίδες τους, δήλωναν πως πρόκειται για το μοναδικό αμάξι που έχουν, το οποίο όμως αδυνατούν να συντηρήσουν.

https://webtv.lamiastar.gr/index.php?view=videos&video_id=1356616286&id=4

spar@
28-12-12, 04:40
Δεν υπάρχουν χρήματα πλήρωσαν τα σήματα του Πλουταρχου Πανταλιδη Καρρα Παολα Οικονομοπουλου κλπ κλπ!!!

STREETRACING
28-12-12, 09:47
Αν σε πιάσουν σε μπλόκο χωρίς σήμα ποια είναι η κλήση;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελικά ξέρεις κανείς τίποτα γι αυτο ;
Σου παίρνουν και άδεια πινακίδες η έχει μόνο πρόστιμο;
Κ αν σε πιασουν κ δευτερη φορα αλλάζει κάτι;


Sent from my iPhone using Tapatalk

deepBLUE
28-12-12, 10:02
Εγώ πάλι γιατί νομίζω ότι και εδώ υπάρχουν άτομα που π.χ πήγαν 1-2 φορές το χρόνο οδηγώντας στα Μέγαρα, χωρίς πινακίδες;

Ίσως το κάνανε 1-2 φορές και μετά κάνανε το ''κολπο'' με την προσωρινή άδεια που δίνει το υπουργείο για συγκεκριμένους σκοπούς.

Αλλά ότι έγινε έγινε έστω και για μια φορά...

Εκτός αν κάνω τόσο λάθος.

Υ.Γ: Πες τα ρε Στάθη, γιατί πάντα η δική μας παρέα είναι τα τίμια παιδιά και πάντα οι άλλες παρέες οι τα λαμόγια και οι μακάκες.

Τι σχέση έχουν ολα αυτα με το θέμα και με τις παρέες ;
Και απο τη στιγμή που το κράτος σου δίνει το δικαίωμα για δυο μέρες να πάρεις τις πινακίδες και που το ασφαλιζεις γιατι να μη το κανεις ;
Που ειναι το παράτυπο ;

Z4 DCT
28-12-12, 10:07
Εγώ πάλι γιατί νομίζω ότι και εδώ υπάρχουν άτομα που π.χ πήγαν 1-2 φορές το χρόνο οδηγώντας στα Μέγαρα, χωρίς πινακίδες;




Τι σχέση έχουν ολα αυτα με το θέμα και με τις παρέες ;
Και απο τη στιγμή που το κράτος σου δίνει το δικαίωμα για δυο μέρες να πάρεις τις πινακίδες και που το ασφαλιζεις γιατι να μη το κανεις ;
Που ειναι το παράτυπο ;

Χάρη σε αυτο που λεει ο Βαγγέλης εχει δικιο......αλλο το ενα και αλλο το αλλο...
Το να παρει καποιος προσωρινή άδεια απο το κράτος δεν ειναι μεμπτό......απο την στιγμη που εχει καταθέσει πινακίδες....φυσικα και θα το βγαζει ''νομημοτατα'' που και που για να το ξεμουδιασει......

Αλλα καποιος που εχει βγαλει και ''αλλη'' αδεια και fake πινακιδες....θελει ξυλο και μαστιγιο....thumb

deepBLUE
28-12-12, 10:12
Ειναι τόσοι που θέλουν μάστιγωμα που έχουν κατα κλέψει το κράτος και άλλοι που λεηλατούν τις περιουσίες που οι συγκεκριμένοι ειναι ο τελευταίος τροχός της αμαξης .
Έτσι και αλλιώς ο καθένας ειναι υπεύθυνος για τις πράξεις του .

Z4 DCT
28-12-12, 10:18
Ειναι τόσοι που θέλουν μάστιγωμα που έχουν κατα κλέψει το κράτος και άλλοι που λεηλατούν τις περιουσίες που οι συγκεκριμένοι ειναι ο τελευταίος τροχός της αμαξης .
Έτσι και αλλιώς ο καθένας ειναι υπεύθυνος για τις πράξεις του .

Δεν ειναι ετσι ......αν αυτο το μουνεο πέσει επάνω μου στο δρόμο....δεν θα τον καλύψει η ασφάλεια.....και θα πρέπει να πληρώσω εγώ.....

Άσχετα που θα βρω που μενει και θα αποζημιωθώ σε είδος......


Ολοι θα πρέπει να τιμωρούνται....μα ολοι....με το να ξεχωρίζουμε συνεχώς μερικούς και κάποιους φτάσαμε να ειναι ολοι οι κλέφτες γνωστοί μας και φίλοι μας....

deepBLUE
28-12-12, 10:21
Δε διαφωνώ μαζι σου ,ξέρεις όμως ποσα ανασφάλιστα αμάξια κυκλοφορούν στο δρόμο και μάλιστα με πληρωμένα τέλη ;
Πίστεψε με δε φανταζεσαι.

Z4 DCT
28-12-12, 10:23
Δε διαφωνώ μαζι σου ,ξέρεις όμως ποσα ανασφάλιστα αμάξια κυκλοφορούν στο δρόμο και μάλιστα με πληρωμένα τέλη ;
Πίστεψε με δε φανταζεσαι.

καταλαβαίνω οτι δεν εχουν αλλη επιλογή....πρέπει να πανε στην δουλειά και δεν έχουν λεφτά......

Αλλα ειναι ανεύθυνοι Μ@ΛΑΚΕΣ......γιατι αν σου κατσει....σου αλλαζει την ζωη:whistle:

deepBLUE
28-12-12, 10:26
καταλαβαίνω οτι δεν εχουν αλλη επιλογή....πρέπει να πανε στην δουλειά και δεν έχουν λεφτά......

Αλλα ειναι ανεύθυνοι Μ@ΛΑΚΕΣ......γιατι αν σου κατσει....σου αλλαζει την ζωη:whistle:

Αυτο βέβαια δε τουν νομιμοποιεί ουτε τους δίνει ελαφρυντικό .
Τεσπα δεν εχει νόημα η κουβέντα για πράγματα αυτονόητα thumb

bimmerm
28-12-12, 12:35
το να μην πληρωνουμε καθολου τελη ,το σκεφτηκε κανεις?πληρωνουμε εμμεσα η' αμμεσα τοσα χρηματα για ενα αυτοκινητο ,πινακιδες,τεκμηρια,φορο πολυτελειας,ασφαλειες,φορο στην βενζινη...γιατι πρεπει να δινουμε και ενα χαρατσι ακομα ?

μας εχουνε κανει να δεχτουμε οτι παραλογο κατεβαζει ο νους τους για να μας τα παρουν! και το παραλογο απο εμας ειναι οτι το συζηταμε οτι ειναι φυσιολογικο.και για να προλαβω καποιους δεν μιλαω μονο για το ελληνικο μυαλο αλλα και των ξενων.το παραλογο κρατος υπαρχει παντου.

Harisp
28-12-12, 14:56
Τι σχέση έχουν ολα αυτα με το θέμα και με τις παρέες ;
Και απο τη στιγμή που το κράτος σου δίνει το δικαίωμα για δυο μέρες να πάρεις τις πινακίδες και που το ασφαλιζεις γιατι να μη το κανεις ;
Που ειναι το παράτυπο ;

Αδερφέ διάβασε καλύτερα τι γράφω.

Λέω για άτομα που πήγανε 1-2 φορές χωρίς πινακίδες βόλτα(ή με fake) και το ρισκάρανε, αλλά αργότερα βρήκαν τη λύση με την προσωρινή άδεια και ήταν νόμιμoi.

Για το πρώτο σκέλος τους κράζω. Όχι για τις προσωρινή άδεια που είναι νομιμότατοι.

Αν είναι δυνατόν...thumb

A8hnaios
28-12-12, 15:24
off topic... :whistle:

Tα πληρωσαμε κ φετος 660.. :o


οπου να ναι ερχεται και η Ασφαλεια... :whistle:

Driver M
28-12-12, 15:54
Θα τις πάρω κι εγώ πίσω φέτος τις πινακίδες.
Όχι γιατί περισσεύουν, αλλά γιατί λυπάμαι σχεδόν καινούριο αμάξι (ούτε 50.000 χλμ δεν έχει καλά καλά) να κάθεται να σαπίζει στο πάρκινγκ.
Και πάλι πάντως, αισθάνομαι μεγάλος μ@λάκας να πληρώνω διπλάσια και βάλε από τα 1800άρια Α4, C180 κλπ.
Άτιμη ατμόσφαιρα.
Αν και τι φταίει η ατμόσφαιρα, το κράτος το σάπιο είναι το θέμα.

Stathis
28-12-12, 15:58
Μπα, τωρα σαπισε το κρατος φιλτατε αρη?
πριν λιγο καιρο αν θυμαμαι λειτουργουσε σωστα κατα 80-90%.thumb

fanisk
28-12-12, 16:04
880 σημα (καπου θα τα τρωγα..) , 307 ασφαλεια (εξατμιση με λιγα ακομα), 1200 εφορια (ζαντες). Αντε και του χρονου με υγεια ! :ranting2:

Driver M
28-12-12, 17:26
Μπα, τωρα σαπισε το κρατος φιλτατε αρη?
πριν λιγο καιρο αν θυμαμαι λειτουργουσε σωστα κατα 80-90%.thumb
Tι τώρα σάπισε βρε Στάθη?
Σ'εμένα το λες αυτό?

Αλλά το χάλι με τα τέλη κυκλοφορίας είναι γεγονός ότι δημιουργήθηκε κατα κύριο λόγο την τελευταία 3ετία.
Το 2007 αν θυμάμαι καλά τα τέλη για τα 2λιτρα είχαν 450 ευρώ και το 2011 με την έκτακτη εισφορά έφτασαν να κοστίζουν 1110 ευρώ!
Για να μην πω και για την τιμή της βενζίνης.

Το κράτος σάπιο ήταν και είναι, απλά πλέον η σαπίλα αυτή απειλεί πιο πολύ τη διαβίωση των πολιτών από ποτέ.

deepBLUE
28-12-12, 17:34
Εγώ πάλι γιατί νομίζω ότι και εδώ υπάρχουν άτομα που π.χ πήγαν 1-2 φορές το χρόνο οδηγώντας στα Μέγαρα, χωρίς πινακίδες;

Ίσως το κάνανε 1-2 φορές και μετά κάνανε το ''κολπο'' με την προσωρινή άδεια που δίνει το υπουργείο για συγκεκριμένους σκοπούς.

Αλλά ότι έγινε έγινε έστω και για μια φορά...

Εκτός αν κάνω τόσο λάθος.

Υ.Γ: Πες τα ρε Στάθη, γιατί πάντα η δική μας παρέα είναι τα τίμια παιδιά και πάντα οι άλλες παρέες οι τα λαμόγια και οι μακάκες.


Τι σχέση έχουν ολα αυτα με το θέμα και με τις παρέες ;
Και απο τη στιγμή που το κράτος σου δίνει το δικαίωμα για δυο μέρες να πάρεις τις πινακίδες και που το ασφαλιζεις γιατι να μη το κανεις ;
Που ειναι το παράτυπο ;


Αδερφέ διάβασε καλύτερα τι γράφω.

Λέω για άτομα που πήγανε 1-2 φορές χωρίς πινακίδες βόλτα(ή με fake) και το ρισκάρανε, αλλά αργότερα βρήκαν τη λύση με την προσωρινή άδεια και ήταν νόμιμoi.

Για το πρώτο σκέλος τους κράζω. Όχι για τις προσωρινή άδεια που είναι νομιμότατοι.

Αν είναι δυνατόν...thumb

Διάβασα τι γράφεις και ξαναρωτάω τι σχέση έχουν ολα αυτα με τις παρέες ;
Και ενω εδω λες πως πήγαν πχ μια δυο φορές βόλτα με fake πινακίδες πιο πάνω αναφερεσαι στα Μέγαρα ;)
Τι δε διάβασα και τι δε κατάλαβα φίλε ;)
Αλλο το να έχεις το αμάξι και να το κανεις μια γύρω απο το τετράγωνο του σπιτιού σου για να μην ειναι συνέχεια στην ακινησία και αλλο να πας στα μέγαρα να μπεις στη πίστα αν αυτο εννοείς
Αυτο βέβαια δε σημαίνει πως το κακό δε μπορει να συμβεί και έξω απο το σπιτι thumb

Bazil Van Sinner
28-12-12, 17:41
660 ρε κουφαλες και δεν το κλειδωνω το αργαλειο!!!!

Ερωτηση:με το χαρτι του λογιστη πηγα στην τραπεζα και τα εσκασα σημερα,τωρα μενουμε με το χαρτι της καταθεσης η' πρεπει να γινει και κατι ακομη?

pilot
28-12-12, 18:00
για όλα τα αμάξια ρε.

1292, γιατί???1100 το Μ-τρίο.

1100 το μιτριο
120 το 10ρι
55 το σμαρτακι
22 το σκουτερ..

Stamatis
28-12-12, 18:32
660 ρε κουφαλες και δεν το κλειδωνω το αργαλειο!!!!

Ερωτηση:με το χαρτι του λογιστη πηγα στην τραπεζα και τα εσκασα σημερα,τωρα μενουμε με το χαρτι της καταθεσης η' πρεπει να γινει και κατι ακομη?

Κομπλέ είσαι.
Γράφει πινακίδα επάνω?

Bazil Van Sinner
28-12-12, 19:00
Κομπλέ είσαι.
Γράφει πινακίδα επάνω?
yeap!
πινακιδες ονμ/μο thumb

και του χρονου με τις υγιες μας!!!

Stamatis
28-12-12, 19:01
Βοήθειά σας

Eleni
28-12-12, 19:47
Δεν θελω να σας πικρανω....:original: αλλα αισθανομαι τοσο τυχερη :thumbsup:
που πληρωσα τα τελη κυκλοφοριας για το 535 .... $ 84.00.:thumbsup:

nfot
28-12-12, 19:56
Δεν θελω να σας πικρανω....:original: αλλα αισθανομαι τοσο τυχερη :thumbsup:
που πληρωσα τα τελη κυκλοφοριας για το 535 .... $ 84.00.:thumbsup:

Ποσα πληρωνεις για ασφαλεια ειπαμε;

Samaro
28-12-12, 19:58
Εσείς στο Αμέρικα δεν έχετε χρήματα ! :original:

Kostas_1
28-12-12, 20:19
Εσείς στο Αμέρικα δεν έχετε χρήματα ! :original:

Οχι ρε συ, δεν ειναι αυτο. Ειναι οι μισθοι χαμηλωτεροι :hystericalbs1:

Eleni
28-12-12, 20:25
Ποσα πληρωνεις για ασφαλεια ειπαμε;
αναλογως τι θελεις ... για απλη στο δικο μου ειναι γυρω στα $ 600.00

εχω μικτη με τα ανωτερα ορια, συν "ομπρελα" για κατι σοβαρο και πληρωνω $ 1300.00 χωρις ποντους καθολου και χωρις κανενα ατυχημα.....

PANOS-E60
28-12-12, 20:29
αναλογως τι θελεις ... για απλη στο δικο μου ειναι γυρω στα $ 600.00

εχω μικτη με τα ανωτερα ορια, συν "ομπρελα" για κατι σοβαρο και πληρωνω $ 1300.00 χωρις ποντους καθολου και χωρις κανενα ατυχημα.....

και εδώ χαμηλά είσαστε Ελένη. Τα 1.000 ε που γράφεις είναι τιμή για 520 Ε60 με ασφαλιστεα αξία 25.000 (ας πουμε 2009 μοντελο) και φούλ καλύψεις & ίδιες ζημίες.

nfot
28-12-12, 20:32
αναλογως τι θελεις ... για απλη στο δικο μου ειναι γυρω στα $ 600.00

εχω μικτη με τα ανωτερα ορια, συν "ομπρελα" για κατι σοβαρο και πληρωνω $ 1300.00 χωρις ποντους καθολου και χωρις κανενα ατυχημα.....

$1.300 ετησιο ε; Μπα, δεν πετυχε η μπλοφα. Μπορω να κλαψω :ranting2:

Eleni
28-12-12, 20:39
και εδώ χαμηλά είσαστε Ελένη. Τα 1.000 ε που γράφεις είναι τιμή για 520 Ε60 με ασφαλιστεα αξία 25.000 (ας πουμε 2009 μοντελο) και φούλ καλύψεις & ίδιες ζημίες.
μιλαμε για 2011 535 με φουλ καλυψη για καθε ατυχημα $1,500,000,00
η "umbrella " καλυπτει οτιδηποτε πανω απο το $1,500,000.00, σε περιπτωση δικαστικης διαμαχης, η δικαστικα μετρα εναντια προσωπικης περιουσιας.
για ασφαλιση κλοπης $ 65,000,00 και για καθε ζημια, αντικατασταση με γνησια ανταλακτικα στην αντιπροσωπεια.

Δεν εχω κανενα ατυχημα και κανεναν ποντοthumb, (υπαρχει καποια εκπτωση γι αυτο συν οτι ειμαι με την ιδια ασφαλεια για 25 χρονια....)

PANOS-E60
28-12-12, 20:42
μιλαμε για 2011 535 με φουλ καλυψη για καθε ατυχημα $1,500,000,00
η "umbrella " καλυπτει οτιδηποτε πανω απο το $1,500,000.00, σε περιπτωση δικαστικης διαμαχης, η δικαστικα μετρα εναντια προσωπικης περιουσιας.
για ασφαλιση κλοπης $ 65,000,00 και για καθε ζημια, αντικατασταση με γνησια ανταλακτικα στην αντιπροσωπεια.

Δεν εχω κανενα ατυχημα και κανεναν ποντοthumb, (υπαρχει καποια εκπτωση γι αυτο συν οτι ειμαι με την ιδια ασφαλεια για 25 χρονια....)

μην συνεχιζεις please, μας πληγωνεις. :sweatdrop::sweatdrop:

Eleni
28-12-12, 20:42
Φυσικα παιζει ρολο η περιοχη που μενεις, η ηλικια σου, το φυλο.... thumb(θεωρουν τι γυναικες απο 29 κ πανω ... πιο safe driversthumb) και το εσωτερικο παρκινγκ ...
Στη ΝΥ η τιμες δεν ειναι ιδιες ...... το ιδιο αυτοκινητο θελεις γυρω στις $ 3,800.00

Stamatis
28-12-12, 20:43
και εδώ χαμηλά είσαστε Ελένη. Τα 1.000 ε που γράφεις είναι τιμή για 520 Ε60 με ασφαλιστεα αξία 25.000 (ας πουμε 2009 μοντελο) και φούλ καλύψεις & ίδιες ζημίες.
Και.αν.χτυπα.ξυλο.τη.χρειασ εις.παιρνεις.φουλ.τ******αμου .κομπλε. :thnx:

PANOS-E60
28-12-12, 20:45
:cheers: :thumbsup: :viannen_01:
Και.αν.χτυπα.ξυλο.τη.χρειασ εις.παιρνεις.φουλ.τ******αμου .κομπλε. :thnx:

Thomelef
28-12-12, 20:45
Μπαμ κανει το οτι γραφεις απο το πλειμπουκ θειο...λιγο πιο αριστερα το δαχτυλο για το σπεις. Χαχαχα...

Eleni
28-12-12, 20:48
Και.αν.χτυπα.ξυλο.τη.χρειασ εις.παιρνεις.φουλ.τ******αμου .κομπλε. :thnx:
Δυστυχως ετσι μαθαινω... πληρωνεις να φτιαξεις και μετα τρεχεις να παρεις τα χρηματα σου.

Εδω το πας στο συνεργειο και δεν θελεις να ξερεις τιποτα! Απλα θελεις τι λιστα με ολα τα ανταλακτικα με κωδικους που εβαλαν και την εγγυση......

GiannisRob
28-12-12, 21:20
Πάντως, χωρίς να θέλω να μπλέξω το κατά πόσο τα τέλη είναι δίκαια, ανταποδωτικά, φθηνά ή ακριβά, βλέπω στον ευρύτερο κύκλο το ποιοι και πόσοι καταφέρνουν και συντηρούν τα >2λιτρα αυτοκίνητα που αγόρασαν όταν ακόμα οι αγελάδες ήταν παχιές.

Τουλάχιστον στον δικό μου κύκλο, οι περισσότεροι με αυτοκίνητα μεγάλου κυβισμού είναι μισθωτοί ή δημόσιοι υπάλληλοι. Απ' όσους ελεύθερους επαγγελματίες γνωρίζω, 2 συντηρούν αυτοκίνητα μεγάλου κυβισμού, με τους περισσότερους να έχουν Audi ή MB 1800ων κυβικών. Καλώς ή κακώς, δε με απασχολεί, απλά παρατηρώ ποιοι αγόρασαν δίλιτρα.

Και σχεδόν όλοι γκρινιάζουν τώρα, για τους γνωστούς, προφανώς, λόγους. Σόι μου ξε-σόι μου πάντως, είναι τελείως ηλίθιο να κάνεις το εφάπαξ σου αυτοκίνητο. Και να το κλειδώνεις και στο γκαράζ μετά από 3 χρόνια...

Harisp
28-12-12, 21:42
Διάβασα τι γράφεις και ξαναρωτάω τι σχέση έχουν ολα αυτα με τις παρέες ;
Και ενω εδω λες πως πήγαν πχ μια δυο φορές βόλτα με fake πινακίδες πιο πάνω αναφερεσαι στα Μέγαρα ;)
Τι δε διάβασα και τι δε κατάλαβα φίλε ;)
Αλλο το να έχεις το αμάξι και να το κανεις μια γύρω απο το τετράγωνο του σπιτιού σου για να μην ειναι συνέχεια στην ακινησία και αλλο να πας στα μέγαρα να μπεις στη πίστα αν αυτο εννοείς
Αυτο βέβαια δε σημαίνει πως το κακό δε μπορει να συμβεί και έξω απο το σπιτι thumb

Ο Σταμάτης έγραψε πρώτα αυτό

Ειναι απο άλλο "μαγαζί", δεν μας αφορά σαν Fans.

Μετά ο Στάθης έγραψε αυτό

εχουμε κι εδω κατι λεβεντες "καλα παιδια" που πηγαν και εκαναν την πινακιδα τους εγχρωμη φωτοτυπια και διαθετουν "διπλη" αδεια (λογω "απωλειας" υποτιθεται).
μην τα σκαλιζουμε μερες που ειναι...thumb

Και εγώ συμφώνησα μαζί του επειδή δεν είναι τυφλός και έχει δει-ξέρει άτομα από εδώ μέσα που κάνανε μικρές ή μεγάλες(Μέγαρα) βόλτες χωρίς πινακίδες ή με fake κτλπ.

Αν εγώ υποθέσουμε πως είμαι ''κακόπιστος'', ο Στάθης που είναι και διαχειριστής του χώρου και προφανώς τον υποστηρίζει με όλες τους τις δυνάμεις, γιατί επιβεβαιώνει αυτό που είπα και εγώ;

Απλά ο Στάθης βλέπει και κατακρίνει άτομα που θεωρεί ότι κάνουν κάτι κακό, ακόμα και αν έχει πιει και ένα cafe μαζί τους ή είναι ''φίλοι'' του, πράγμα που δε κάνουν άλλοι χρήστες επειδή είναι ''φιλαράκια'' και τους ''καλύπτουν''.
Όπως είπανε και άλλοι, θα έπρεπε να βγουν στην φόρα όσοι κάνουν κάτι τέτοιο...

deepBLUE
28-12-12, 22:15
Εδώ ειναι φόρουμ και οχι λαϊκό δικαστήριο για να βγάζουμε στη φορά πράγματα που δε συμφωνούμε αλλα και δε μας αφορούν .
Απλά κουβεντιαζουμε και μέχρι εκεί .
Τώρα αν κάποιος θέλει δημόσια να αναφέρει συγκεκριμένα θα πρέπει να αναλάβει και την ευθύνη των όσων λέει .
Δε ξέρω για ποιον μιλάμε το διευκρινιζω.
Ο Σταθης λοιπόν ως διαχειριστης πιθανό να ξέρει κατι που εμείς αγνοούμε :)

alexk
28-12-12, 23:14
μιλαμε για 2011 535 με φουλ καλυψη για καθε ατυχημα $1,500,000,00
η "umbrella " καλυπτει οτιδηποτε πανω απο το $1,500,000.00, σε περιπτωση δικαστικης διαμαχης, η δικαστικα μετρα εναντια προσωπικης περιουσιας.
για ασφαλιση κλοπης $ 65,000,00 και για καθε ζημια, αντικατασταση με γνησια ανταλακτικα στην αντιπροσωπεια.

Δεν εχω κανενα ατυχημα και κανεναν ποντοthumb, (υπαρχει καποια εκπτωση γι αυτο συν οτι ειμαι με την ιδια ασφαλεια για 25 χρονια....)


Εγώ για το Χ5 πληρώνω τέλη 450 ευρώ και ασφάλεια 2700 ευρώ το χρόνο (με το χαμηλότερο δυνατό μπόνους, έκπτωση και όλες τις καλύψεις).
Άν κάποιος ήταν 20 χρονών θα πλήρωνε περίπου 10000 ευρώ το χρόνο thumb

STREETRACING
29-12-12, 12:08
Και στην Αγγλία είναι παρα πολυ ακριβές οι ασφάλειες κ επηρεάζονται απο ηλικία, ποσοστό βελτίωσης που εκει ξεφεύγει απο ότι θυμάμαι.
Εγω πάντως το γύρισα στην πιο απλή που υπάρχει και πληρώνω 120 το τρίμηνο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Kostas_1
29-12-12, 12:10
Ωχ τι μου θυμησες---Αγγλια... Οσο ειχα αγορασει το αυτοκινητο, το ιδιο ποσο κοστισε η ασφαλεια για 1 ετος (απλη...)

STREETRACING
29-12-12, 12:15
Έτσι ακριβώς
Οι ασφάλειες εδω είναι πολυ χαμηλές σε σχέση με έξω
Χωρίς να ξεχναω ότι εδω είναι φυσικά και μπο@ρδελα οι ε.ο. και γενικώς το οδικό δίκτυο.
Θυμάμαι Αγγλία το 1993 είχε τέλεια άσφαλτο ακόμα και στο δρομάκι του πιο μικρού χωριού.
Και μιλάμε για άσφαλτο που πήγαινες με 250 και φρεναριζες σαν σε στεγνό.


Sent from my iPhone using Tapatalk

pilot
29-12-12, 18:10
όντως έτσι είναι Αγγλία.. είχα πάρει ένα 306XSi 2λιτρο, 24 ετών και Λονδίνο...αουτς!

Καλά για SS μοτοσυκλέτα άστο... απλά άστο..:th_Laie_67-1:

Όσο για τους δρόμους, οι ίδιοι θεωρούσαν πως έχουν το χειρότερο δίκτυο στην Ευρώπη!! χχαχαχαχαχαχαχαχ...

NikosE92
29-12-12, 23:13
και γω έναν μισθό έδωσα ..

Κάνα 2 μηνο μετά το 2013 έπρεπε να πάρω το αμάξι
μήπως και τα πληρώναν αυτοί :th_Laie_67-1:

Φοίβος
30-12-12, 06:15
Τελικά πρόλαβα και πούλησα το 46άρι μου πριν πληρώσω και δεύτερα τέλη κυκλοφορίας για Μ3...!!! Άρα κοστολόγιο πριν μπει το 13.... 1100¤ τέλη και 2880¤ για ασφάλεια...!! Όταν βλέπω τι πλήρωσα για το smartάκι.... απλά γελάω!!! (120¤...)!!!

Άντε καλά να μας.... μπει!!!!!

jkourkoulis
02-01-13, 19:06
https://www.autoblog.gr/2013/01/02/den-tha-katastrefontai-oi-pinakides-kykloforias-poy-paramenoyn-stis-efories/


Επίσης η εφορία είναι υποχρεωμένη να εισπράττει από τον κάτοχο του αυτοκίνητου, όλα τα τέλη κυκλοφορίας που δεν έχουν πληρωθεί, μετά την 24μηνη κατάθεση των πινακίδων. Έτσι, αν κατατεθούν πινακίδες και μετά από πενταετία γίνει άρση, ο ιδιοκτήτης του αυτοκινήτου θα καταβάλει τέλη κυκλοφορίας τριών ετών χωρίς κανένα πρόστιμο.

Παιδιά έχω καταθέσει πινακίδες από τον Ιανουάριο του '12. Επειδή έχω μπερδευτεί για να μην πληρώσω τέλη 3 χρόνων πρέπει να πάρω τα τέλη του '13 κάποια στιγμή μέσα στο χρόνο ή μπορώ να πάω το Δεκέμβρη και να πάρω τις πινακίδες με τα τέλη του '14; Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Z4 DCT
02-01-13, 19:14
τι λεμε τωρα ρε παιδια!!!:shok:

Αφου το αμαξι δεν κυκλοφορούσε τα χρονια που ηταν χωρις πινακίδες....γιατι να τα πληρώσει......????

A8hnaios
02-01-13, 19:37
Την αναστολή καταστροφής των πινακίδων κυκλοφορίας των Ι.Χ. οχημάτων που τίθενται σε προσωρινή ακινησία και παραμένουν στις εφορίες πέραν του δωδεκαμήνου προβλέπει απόφαση του υφυπουργού Οικονομικών κ. Γ. Μαυραγάνη.


Θα παραμένουν στις εφορίες


Σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία όταν η ακινησία του οχήματος είναι προσωρινή μπορεί να διαρκεί για μόνο 12 μήνες, αν και παρέχεται περίοδος χάριτος για άλλους 12 μήνες).

Από εκεί και πέρα η εφορία είναι υποχρεωμένη να καταστρέφει τις πινακίδες και να δίνει στον κάτοχο του αυτοκινήτου έγγραφο με το θα προμηθεύεται τις νέες πινακίδες από το υπουργείο Μεταφορών.

Επίσης η εφορία είναι υποχρεωμένη να εισπράττει από τον κάτοχο του αυτοκίνητου, όλα τα τέλη κυκλοφορίας που δεν έχουν πληρωθεί, μετά την 24μηνη κατάθεση των πινακίδων. Έτσι, αν κατατεθούν πινακίδες και μετά από πενταετία γίνει άρση, ο ιδιοκτήτης του αυτοκινήτου θα καταβάλει τέλη κυκλοφορίας τριών ετών χωρίς κανένα πρόστιμο.

:shok: :shok:


https://www.newsbeast.gr/greece/arthro/467265/den-tha-katastrefodai-oi-pinakides-ton-ih-pou-tithedai-se-prosorini-akinisia/

Z4 DCT
02-01-13, 20:01
Μα αφου σε αναγκάζουν να το εχεις σε κλειστό παρκιν για να μην επιβαρύνεις τους δρόμους!!!!!!....παμε καλα!!!!!!!:shok::shok:

Stathis
02-01-13, 20:02
χοντρες μαλακιες λεει αυτο το σαϊτ.