PDA

Επιστροφή στο Forum : Τέλη κυκλοφορίας-Εκτακτη εισφορα-καταθεση πινακιδων



Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

Z4 DCT
07-07-11, 21:38
Κρίμα και πάλι κρίμα... Αλέξη τι άλλο παρά να σου ευχηθώ να τις έχεις γρήγορα πάλι στ'αμάξι σου!

Όσο για τον Γιάννη... Βρε πουλημένε ,που μέχρι και όνομα άλλαξες...να δω πως θα ξαναγυρίσεις στο 114 (γιατί σαν 1400παει) Σου το είχα πεί εγώ να μην είσαι αγνώμων!

Πέρα από την πλάκα ...Τι να πω δεν ξέρω. Για να πήρατε τέτοια απόφαση ,δεν θα γινόταν αλλιώς!

Σπυρο εφαγα αυξηση πανω απο 30% στα τεκμμηρια των σπιτιων και σχεδον 60% στα τεκμηρια αμαξιων....φαντασου τι εγινε.....:whistle:

Ρε βρωμιαρη δεν το δινω το Ζ....Ζ4 DCT RULES

Monsta
07-07-11, 21:49
Θα δεις ότι .....as reality sinks in Γιάννη μου σιγά σιγά θ αλλάξουν πολλά πράγματα. Εδώ έχει ήδη αλλάξει ο τρόπος σκέψης μας σε σχέση με πέρυσι.

Εγώ επιμένω, όσο κι αν δε μ αρέσει η σκέψη αυτή, αλλά η κατάθεση πινακίδων η αρχή του τέλους.

Θα μπουν και οι αγγελίες προς πώληση σιγά σιγά. Ευτυχώς υπάρχουν αξιόλογες επιλογές σε λιγότερα κυβικά εκτός bmw.

Σιγά μη σκάσω για ένα αυτοκίνητο. Αρκετά αγχώθηκα με όλα αυτά που ακούω τόσο καιρό.

Z4 DCT
07-07-11, 21:54
Θα δεις ότι .....as reality sinks in Γιάννη μου σιγά σιγά θ αλλάξουν πολλά πράγματα. Εδώ έχει ήδη αλλάξει ο τρόπος σκέψης μας σε σχέση με πέρυσι.

Εγώ επιμένω, όσο κι αν δε μ αρέσει η σκέψη αυτή, αλλά η κατάθεση πινακίδων η αρχή του τέλους.

Θα μπουν και οι αγγελίες προς πώληση σιγά σιγά. Ευτυχώς υπάρχουν αξιόλογες επιλογές σε λιγότερα κυβικά εκτός bmw.

Σιγά μη σκάσω για ένα αυτοκίνητο. Αρκετά αγχώθηκα με όλα αυτά που ακούω τόσο καιρό.

Δεν εχεις αδικο Κωστα..μολις συνηθισω την ιδεα, δε μου λεει κανενας οτι δεν θα το αλλαξω με κατι αλλο...απλα αυτη την στιγμη προσαρμοζομαι και προσπαθω να καταλαβω το συστημα, να το διαβασω....μετα θα πραξω αναλογαthumb
Ολα ειναι στο προγραμμα, απο να το κρατησω μια χαρα μεσα στην ''σουιτα'' μεχρι να το αλλαξω με κατι εξισου αποδοτικο....

Stathis
07-07-11, 23:22
Θεωρωντας υπερβολικο το τεκμηριο των 41800 ευρω

ετσι οπως παμε σε λιγο η κατοχη καλου αυτοκινητου θα αποτελει ποινικο αδικημα.

αυτο ειναι τουλαχιστον απατη απο την πλευρα του λαμογιου-ελληνικου κρατους.

διοτι οχι μονο επετρεψε, αλλα ενθαρυνε την αγορα αυτοκινητων μεγαλου κυβισμου τα προηγουμενα χρονια (μετρα μειωσης του τελους ταξινομησης κλπ) και, τωρα ερχεται να τα απαγορευσει ουσιαστικα αυξανοντας υπερβολικα τη φορολογια τους.

αν εκανε κατι αντιστοιχο ή παρεμφερες καποιος ιδιωτης, θα μπορουσες να καταθεσεις αγωγη και να αποζημιωθεις για τη ζημια που σου προκαλεσε.

αλλα το κρατος ειναι κρατος, κανει οτι θελει και λογαριασμο δεν δινει.

βεβαια, ειμαστε κι εμεις καλα "κουμασια"... ειλικρινης ειναι μονο οποιος φοβαται, ή οποιος δεν μπορει να κλεψει.
κι εκει ειναι που λες, εχουν εντελως αδικο τα λαμογια που μας φερονται ως λαμογια?

το λογαριασμο θα πληρωσουν παλι οι ιδιοι ειλικρινείς φορολογουμενοι, οι οποιοι για μια ακομα φορα αισθανονται ηλιθιοι.

πραγματικα η απαγορευση ουσιαστικα αυτοκινητων μεγαλου κυβισμου μονο ζημια μπορει να φερει.
τα εσοδα απο τα τελη, τα καυσιμα, τα σερβις, ανταλλακτικα κλπ, θα μειωθουν δραματικα.
ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω το σκεπτικο.
ειναι οπως λεγαμε μερικες σελιδες πριν.
τα μετρα λειτουργουν μονο προϋπολογιστικα για τα ματια του κοσμου.
δεν ενδιαφερει να πετυχουν, ουτε να αυξηθουν τα εσοδα.

για μια ακομα φορα αποδεικνυεται οτι μας κυβερναν ανικανοι (και επικινδυνοι).

προσωπικα δεν εχω αποφασισει ακομα τι θα κανω.
δεν θελω να αρχισω τις κλαψες, για μια εταιρια (και οσο υπαρχουμε ακομα), μεσα στα υπολοιπα εξοδα δεν ειναι τοσο σημαντικο το επιπλεον κοστος των 200 ευρω το μηνα.

ομως το γεγονος παραμενει πως ειναι βλακεια να ξοδευεις τοσα λεφτα για το αυτοκινητο. ειτε δεν εχεις, ειτε εχεις.

οταν ξεκινησα να παρω αυτοκινητο εξετασα τα εξοδα. ενα σημα 580 ευρω, μια καλη ασφαλεια, ενα κοστος καυσιμων και συντηρησης για τα 6000 χλμ που εκανα ετησια, ειχα υπολογισει οτι ειμαι διατεθειμενος να τα δινω για το κεφι μου.
αν μου ελεγαν οτι τα τελη ειναι 3600 (συν τις αυξησεις στα καυσιμα και τα υπολοιπα εξοδα), δεν θα ημουν διατεθειμένος να τα δωσω.
ειτε δεν τα ειχα αυτα τα χρηματα, ειτε τα ειχα. ειτε η οικονομια και η δουλεια μου πηγαινε ασχημα, ειτε καλα...
ειναι απλα εξωφρενικα και δεν θα το δεχομουν.

οπως δεν δεχομαι να πληρωνω δυο μπαλες παγωτο 10 ευρω -3.500 δρχ.!- (σε γνωστη ξενη αλυσιδα), δεν δεχομαι να δινω 8,5 ευρω -3 χιλιαρικα!- για ενα κεϊκ απο το φουρνο, δεν δεχομαι να δινω για ενα μικρο μπουκαλακι νερο 1 ευρω.
το οτι εχει καποιος να τα δωσει, δε σημαινει οτι θα πρεπει ο καθενας να του πιανει τον κωλο.
ακομα περισσοτερο αν δεν τα εχει.

ετσι και για τα τελη προσανατολιζομαι προς την καταθεση, διοτι θεωρω κοροϊδια το ολο σκηνικο και αρνουμαι να υποκυψω, ενω ο νομικος μου συμβουλος, θα καταθεσει σωρεια μηνυσεων και αγωγων για καθε πιθανο και απιθανο λογο...
οχι οτι περιμενω και πολλα, αλλα δεν θα χασω κιολας.

αντε να μετονομαζουμε και το φορουμ σιγα σιγα, x-bmwfans... :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Samaro
08-07-11, 00:07
ετσι οπως παμε σε λιγο η κατοχη καλου αυτοκινητου θα αποτελει ποινικο αδικημα.
.................................................. .........
ετσι και για τα τελη προσανατολιζομαι προς την καταθεση, διοτι θεωρω κοροϊδια το ολο σκηνικο και αρνουμαι να υποκυψω, ενω ο νομικος μου συμβουλος, θα καταθεσει σωρεια μηνυσεων και αγωγων για καθε πιθανο και απιθανο λογο...
οχι οτι περιμενω και πολλα, αλλα δεν θα χασω κιολας.

αντε να μετονομαζουμε και το φορουμ σιγα σιγα, x-bmwfans... :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Είναι άκρως ενδιαφέρον να ενημερωθούμε για πιθανές ενέργειες - αγωγές - διεκδικήσεις που μπορούμε να κάνουμε ατομικά η και ομαδικά .
Θα παρακαλούσα αν θέλεις, σε κάποιο ιδιαίτερο πόστ να μας ενημερώσεις σχετικά.

Α ! το φόρουμ προτείνω να μετονομαστεί σε BMWcriminals

Stathis
08-07-11, 00:40
οταν θα προχωρησω αντωνη μπορω να ενημερωσω.
αλλα δεν εχω το χρονο να αναλαβω το συντονισμο μιας τετοιας κινησης ως φορουμ.
αν θυμαμαι καλα στο φορουμ μας συμμετεχουν 2-3 εξαιρετοι νομικοι.
μπορει λοιπον να οργανωθει κατι και να προχωρησει, αλλα εγω δεν μπορω να το κανω.

Z4 DCT
08-07-11, 00:46
Εγω αυτο που καταλαβα ειναι οτι για να πιασουν τους φοροφυγαδες, γαμησ@ν με οποιο τροπο ηξεραν και δεν ηξεραν αυτους που δηλωναν τα εισοδηματα τους και ηταν τοσα χρονια φορολογικα εντιμοι με τις ευλογιες του κρατους......τελικα το μεγαλυτερο λαμογιο ανα μεταξυ μας δεν ειναι ουτε το κρατος ουτε το δημοσιο...ειναι 300 ατομα........300 ατομα πηδανε 11000000 κοσμο...ΠΟΣΟ ΧΕΣΤΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΕΛΙΚΑ??

Stathis
08-07-11, 00:48
παρακολουθησε το βιντεο με την πλατωνικη αλληγορια της σπηλιας και θα καταλαβεις γιατι υπαρχει αυτη η απραξια γιαννη...

aristent
08-07-11, 01:06
Θεωρωντας υπερβολικο το τεκμηριο των 41800 ευρω, που ορισε το υπουργειο οικονομικων για το bmw που εχω στην κατοχη μου, κατεθεσα σημερα το πρωι τις πινακιδες κυκλοφοριας του στην Γ ΔΟΥ Πατρων.
Οφειλω να ομολογησω οτι η σημερινη μερα ειναι τρομερα δυσκολη,ειδικα η στιγμη της αφαιρεσης απο το αυτοκινητο.......,δεν με περιμενα ετσι!!!!

Προς ενημερωση,δεν μου ζητησαν καποιο αποδεικτικο για τον χωρο σταθμευσης (Ε9-μισθωτηριο),απλα στην μεση της σελιδας αναφερεις την διευθυνση που το εχεις αποθηκευσει....


...εγω σε περιμενα ετσι φιλε μου Αλεξη,αλλα στα ειπαν και παραπανω,η ζωη συνεχιζεται εχοντας τα πανω και τα κατω,εσυ να εισαι καλα και ελπιζω να ερθουν συντομα τα πανω γιατι δεν παει αλλο αυτη η κατηφορα.....

Thomelef
08-07-11, 12:22
...εγω σε περιμενα ετσι φιλε μου Αλεξη,αλλα στα ειπαν και παραπανω,η ζωη συνεχιζεται εχοντας τα πανω και τα κατω,εσυ να εισαι καλα και ελπιζω να ερθουν συντομα τα πανω γιατι δεν παει αλλο αυτη η κατηφορα.....

και όμως. θέλετε το πιστεύετε ή όχι, τώρα ξεκινάει η κατηφόρα...thumb
το σίγουρο είναι πως είναι απότομη, αλλά ελπίζουμε στο γεγονός να είναι
πολύ σύντομη, άσχετα τις βλακείες που λένε καθημερινά...ετοιμαστείτε λοιπόν.

Βαγγελης
08-07-11, 13:37
:ranting2:ρε τρελοι ίσταστε λαμόγια 1 φορά αυτοί 100 εμείς :warriorsmiley::warriorsmiley::warriorsmiley:ο κλέψας του κλέψαντος αφού το θέλουν θα το λάβουν,αρκετά κάναμε υπομονή με τους καραγκιοζηδες δεν φτάνει που μας βάλαν στη μπριζα και τα αγοράσαμε τώρα μας ζητάν να κατεβάσουμε τα παντελόνια :thumbsdown:οχι κύριοι θα λάβουν αυτό που τους αξίζει εγώ το αποφάσισα δεν θα στερηθώ το αυτοκινητάκι μου για κανένας π@π@ρα μια ζωή πληρώνω φόρους και κερατιατικα δεν έριξα εγώ την ελλάδα έξω και σίγουρα με τις μειώσεις που έχουμε υποστέι στους μισθούς και στις αυξήσεις στα προιόντα εμείς θα τη ξελασπώσουμε αλλά μάγκες μέχρι εκεί χαμήλωμα στα κυβικά και παρε ναχεις :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

drbiloukos
08-07-11, 14:03
οταν θα προχωρησω αντωνη μπορω να ενημερωσω.
αλλα δεν εχω το χρονο να αναλαβω το συντονισμο μιας τετοιας κινησης ως φορουμ.
αν θυμαμαι καλα στο φορουμ μας συμμετεχουν 2-3 εξαιρετοι νομικοι.
μπορει λοιπον να οργανωθει κατι και να προχωρησει, αλλα εγω δεν μπορω να το κανω.

1ο βήμα. Ιδρυση σωματείου ιδιοκτητών οχημάτων μεγάλων κυβικών. :warriorsmiley:

Nino
08-07-11, 17:19
Οσο εμεις θα ειμαστε εγωπαθεις ζηλοφθονες,κουτοπονηροι και πανω απο ολα χαιρεκακοι, αυτοι θα μας κανουν οτι θελουν!!!
Τα παντα στη ζωη,(αγορα,εργασια,παραγωγη κλπ) ειναι ενας κυκλος!! οταν αυτος σπασει σε ενα σημειο τα παντα καταρρεουν.
Οταν εμενα ο κρετινος ο κουνιαδος μου μου λεει : μμμ να προσεχες διλιτρο δεν ηθελες??? φατε την τωρα (σαρδονιο γελιο)
και ειναι στο επαγγελμα φαναρτζης! και την αλλη μερα γκρινιαζει δεν εχει δουλεια και τι θα κανουμε???
Βρε Μααλα κα οταν πεθανει η κατσικα του γειτονα θα χασεις και εσυ...
Ετσι λοιπον αν μεσα απο αυτη την καταστροφικη για το Εθνος (οχι μονο για τη χωρα) κατασταση, δεν "βγουμε" καλυτεροι και ποιο σωφρωνες ως ανθρωποι και ως πολιτες,τοτε ολα αυτα θα σημαινει οτι μας αξιζαν....

Z4 DCT
08-07-11, 17:23
Οσο εμεις θα ειμαστε εγωπαθεις ζηλοφθονες,κουτοπονηροι και πανω απο ολα χαιρεκακοι, αυτοι θα μας κανουν οτι θελουν!!!
Τα παντα στη ζωη,(αγορα,εργασια,παραγωγη κλπ) ειναι ενας κυκλος!! οταν αυτος σπασει σε ενα σημειο τα παντα καταρρεουν.
Οταν εμενα ο κρετινος ο κουνιαδος μου μου λεει : μμμ να προσεχες διλιτρο δεν ηθελες??? φατε την τωρα (σαρδονιο γελιο)
και ειναι στο επαγγελμα φαναρτζης! και την αλλη μερα γκρινιαζει δεν εχει δουλεια και τι θα κανουμε???
Βρε Μααλα κα οταν πεθανει η κατσικα του γειτονα θα χασεις και εσυ...
Ετσι λοιπον αν μεσα απο αυτη την καταστροφικη για το Εθνος (οχι μονο για τη χωρα) κατασταση, δεν "βγουμε" καλυτεροι και ποιο σωφρωνες ως ανθρωποι και ως πολιτες,τοτε ολα αυτα θα σημαινει οτι μας αξιζαν....

Ειπαμε Γιαννη, δεν βγηκαν τα ανεκδοτα τσαμπα......ειμαστε πολυ ζηλοφθονοι σα λαος και γι αυτο δε παμε μπροστα...οπου λαμογια ειμαστε πρωτοι....
Αν αυτη η κατασταση βοηθησει ωστε να καταλαβουμε οτι πρεπει να αλλαξουμε νοοτροπια σα λαος, οκ καλοδεχουμενη, αλλιως ουτε να το σκεφτω δε θελω....θα φαμε το ενας τις σαρκες του αλλου...

Nino
08-07-11, 17:39
Γιαννη απο την καταθεση πινακιδων στο αμαξι το δικο σου του Θωμα του Αlex κλπ φιλων,το φαινομενο ντομινο που δημιουργειται ξεκινα απο μειωμενα για το κρατος εσοδα απο χιλιες δυο μεριες, αυξημενα εξοδα απο επιδοματικες πολιτικες και αυξηση της ανεργιας.
Παυση επενδυτικων σχεδιων και καμια αναπτυξη.
Δεν τα ξερουν ολα αυτα?
Τα ξερουν και τα παραξερουν, εκτος και αν εγω ειμαι συνωμοσιολογος και αυτοι εχουν τις καλυτερες προθεσεις και απλα ειναι ατυχοι στις εκτιμησεις και τις προβλεψεις τους...
ου να μου χαθειτε αχρηστοι!!

Z4 DCT
08-07-11, 17:44
Γιαννη απο την καταθεση πινακιδων στο αμαξι το δικο σου του Θωμα του Αlex κλπ φιλων,το φαινομενο ντομινο που δημιουργειται ξεκινα απο μειωμενα για το κρατος εσοδα απο χιλιες δυο μεριες, αυξημενα εξοδα απο επιδοματικες πολιτικες και αυξηση της ανεργιας.
Παυση επενδυτικων σχεδιων και καμια αναπτυξη.
Δεν τα ξερουν ολα αυτα?
Τα ξερουν και τα παραξερουν, εκτος και αν εγω ειμαι συνωμοσιολογος και αυτοι εχουν τις καλυτερες προθεσεις και απλα ειναι ατυχοι στις εκτιμησεις και τις προβλεψεις τους...
ου να μου χαθειτε αχρηστοι!!

Τα εχουν υπολογισει....απλα θελουν να το φτασουν καπου που απλα θα παραδωσουν σταχτες....και μετα παπαλα....
Φαντασου οτι μας ζητανε στα ισια να παραδωσουμε δικαιωματα εκμεταλευσης λιγνητη και υδρουλεκτρικα σε ιδιωτες αλλοδαπης, και αυτα τα λενε live τα καναλια....Φαντασου τι ζητανε κατω απο το τραπεζι.......

Μας εφεραν στον γκρεμο...ο λαος ασχολειται με τα οικονομικα προβληματα που μας φορτωνουν και αυτοι ξεπουλανε και δινουν οτι εχουν συμφωνησει.....εγω ετσι το βλεπω.....


Ξερεις τι αλλο με τρελενει ρε Γιαννη...οτι εγω οκ εδωσα τις πινακιδες γιατι δεν γουσταρω να πληρωνω μαμισιατικα λεφτα στους κλεφτες που πανε να γινουν συνεταιροι μου με τσαμπουκα (τακτικη νυχτας).....αλλα χεστικα εχω αμαξι να κινηθω......ρωτησε κανενα λαμογιο τι θα κανει τοσος κοσμος που εχει 1 αμαξι 2000cc ερειπιο και πρεπει να κανει με αυτο την δουλεια του??? μιλαμε για ΛΑΜΟΓΙΑ

Nino
08-07-11, 17:53
Τα εχουν υπολογισει....απλα θελουν να το φτασουν καπου που απλα θα παραδωσουν σταχτες....και μετα παπαλα....
Φαντασου οτι μας ζητανε στα ισια να παραδωσουμε δικαιωματα εκμεταλευσης λιγνητη και υδρουλεκτρικα σε ιδιωτες αλλοδαπης, και αυτα τα λενε live τα καναλια....Φαντασου τι ζητανε κατω απο το τραπεζι.......

Μας εφεραν στον γκρεμο...ο λαος ασχολειται με τα οικονομικα προβληματα που μας φορτωνουν και αυτοι ξεπουλανε και δινουν οτι εχουν συμφωνησει.....εγω ετσι το βλεπω.....

off topic αλλα δεν μπορω να μη το σχολιασω..
μιιας και η καταγωγη μου ειναι απο τη Φλωρινα ,να σου πω οτι τα λιγνιτορυχεια στο νομο ειναι κλειστα και εισαγουμε λιγνιτη απο τη βουλγαρια.
Εμειναν ανεργες τοσες οικογενειες για να ερθουν αυτοι και να τα δωσουν ολα μπιρ παρα
Τι να λεμε τωρα τα ανδρεικελα αυτα ειναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ ο Σταθης εχει απολυτο δικηο.

oldcarskickass
08-07-11, 22:37
off topic αλλα δεν μπορω να μη το σχολιασω..
μιιας και η καταγωγη μου ειναι απο τη Φλωρινα ,να σου πω οτι τα λιγνιτορυχεια στο νομο ειναι κλειστα και εισαγουμε λιγνιτη απο τη βουλγαρια.
Εμειναν ανεργες τοσες οικογενειες για να ερθουν αυτοι και να τα δωσουν ολα μπιρ παρα
Τι να λεμε τωρα τα ανδρεικελα αυτα ειναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ ο Σταθης εχει απολυτο δικηο.

Όπως επίσης πρέπει να ξέρεις ότι η ΔΕΗ έχει πλέον αναθέσει σε εργολάβους με πολλαπλάσιο κόστος την μεταφορά του κάρβουνου από τα πεδία στους ΑΗΣ.

Και αν πας και σε ΑΗΣ θα δεις κάποιους που δουλεύουν και κάποιους τεμπελχανάδες.

Κακά τα ψέμματα δεν φταίνε μόνο οι κυβερνήσεις αλλά και η ιδιοσυγκρασία μας σαν έθνος.

Δεν γίνεται να έχεις ΖΗΜΙΟΓΟΝΑ μονοπώλια. Απλά δεν γίνεται. Έλα όμως που στην Ελλάδα στις περιπτώσεις των ΟΤΕ, ΔΕΗ, ΟΣΕ τα έχεις και μάλιστα τα δημιούργησες ο ίδιος με τον πλέον χειρότερο τρόπο, διορίζοντας πελατειακά άχρηστους που δε μπορούν να διαχειριστούν το μυαλό τους. Φορτώνοντας τις εταιρείες αυτές (ιδιαίτερα την ΔΕΗ) με εγγυήσεις δανείων και άλλα τέτοια ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΑ και καθόλου τραγελαφικά. Το θέμα είναι όμως ότι όλο αυτό τον καιρό τα έβλεπες να γίνονταν αλλά ΔΕΝ μίλαγες γιατί κάπου βολευοσουν κι εσύ (όχι προσωπικά, γενικά). Και τώρα που τον ρουφάνε σχεδόν όλοι εσύ κάθεσαι και χαίρεσαι.

Γιαυτό όπως είπε και ο Τόμι, η κατηφόρα ΤΩΡΑ αρχίζει, αυτό είναι μόνο η απογύμνωση του σάπιου συστήματος που δημιουργήσαΜε (και πρώτος εγώ) τόσα χρόνια.

Monsta
11-07-11, 10:26
Σήμερα έκανα τη δική μου μικρή 'επανάσταση' και κατέθεσα πινακίδες. Ήδη νιώθω πολύ πιο ήρεμος από πριν.


Στο σημείο που λέει 'ΛΟΓΟΣ', έγραψα ....''Επειδή το Κράτος κοροϊδεύει τον πολίτη''.


Η υπάλληλος με ενημέρωσε ότι τις κρατάνε παραπάνω από 12 μήνες πριν τη καταστροφή τους. Δεν χρειάστηκε να φέρω μαζί μου κανένα έντυπο (Ε9 κτλ), αφού τα είδαν όλα στο pc. Υπέγραψα μία υπεύθυνη δήλωση ότι το αυτοκίνητο δεν θα είναι στο δρόμο.-

stef
11-07-11, 10:46
Και το αμάξι τι θα το κάνεις?

Thomelef
11-07-11, 10:51
μόλις επέστρεψα και εγώ απο την εφορία, και όλα οκ...
ενώ περίμενα να είμαι στεναχωρημένος και μές'τα νεύρα, ομολογώ πως μου έφυγε ένα βάρος.

mormon
11-07-11, 11:50
ευχομαι τα πραματα να πανε καλυτερα και να ξαναβγουν οι κουκλες σας στους δρομους!
ψηλουλη θα σου δινω να οδηγας το δικο μου να σου φευγει λιγο ο καημος!!

Christos 330
11-07-11, 13:07
Eυχωμαι στις 31-12 να δουνε ποσα λεφτα εχασαν "απο το μυαλο τους" οι κυριοι . . .

Ισως τοτε καταλαβουν τι εκαναν κ τι εχασαν . . .

nikos1400
11-07-11, 13:14
Eυχωμαι στις 31-12 να δουνε ποσα λεφτα εχασαν "απο το μυαλο τους" οι κυριοι . . .

Ισως τοτε καταλαβουν τι εκαναν κ τι εχασαν . . .

Δυστυχως Χρηστο δεν τους ενδιαφερει...
Αυτοι φαγανε, τρωνε και θα προσπαθησουνε να συνεχισουν να τρωνε.
Εμεις πότε θα πιασουμε να τους 'μαστιγωνουμε' ....?
Με τον ενα τροπο ή τον αλλο.

Christos 330
11-07-11, 13:21
Δυστυχως Χρηστο δεν τους ενδιαφερει...
Αυτοι φαγανε, τρωνε και θα προσπαθησουνε να συνεχισουν να τρωνε.
Εμεις πότε θα πιασουμε να τους 'μαστιγωνουμε' ....?
Με τον ενα τροπο ή τον αλλο.

To ξερω Νικο αλλα σκεφτηκα οτι ισως συνελθουνε "ισως" . . .

Εννοια σου και σιγα σιγα με τον εναν η τον αλλον τροπο κατι γινεται . . .

Λιγο οι πινακιδες λιγο οι διαδηλωσεις εχουνε παρει γραμμη τι παιζει . . .

Που θα παει θα ξεκαθαρισει το τοπιο δεν μπορει να ειναι ετσι τα πραγματα . . .

1000++++ ευρω τα τελη στα διλιτρα καθηστε καλα ρε ειναι δυνατον να σκιζεις

τον λαο ; ; ;

Αφου δεν εβαλαν στα smart 300 ευρω εκακτη εισφορα γιατι παρκαρουν οπου

να ναι παλι καλα . . .

Z4 DCT
11-07-11, 13:22
To ξερω Νικο αλλα σκεφτηκα οτι ισως συνελθουνε "ισως" . . .

Εννοια σου και σιγα σιγα με τον εναν η τον αλλον τροπο κατι γινεται . . .

Λιγο οι πινακιδες λιγο οι διαδηλωσεις εχουνε παρει γραμμη τι παιζει . . .

Που θα παει θα ξεκαθαρισει το τοπιο δεν μπορει να ειναι ετσι τα πραγματα . . .

1000++++ ευρω τα τελη στα διλιτρα καθηστε καλα ρε ειναι δυνατον να σκιζεις

τον λαο ; ; ;

Αφου δεν εβαλαν στα smart 300 ευρω εκακτη εισφορα γιατι παρκαρουν οπου

να ναι παλι καλα . . .

Γιατι βιαζεσαι Χρηστο?? ακομα δεν υπογραψαμε το μνημονιο3 για το νεο δανειο των 110 δις που θα παρουμε μεχρι τον σεπτεμβρη........:whistle:

Christos 330
11-07-11, 13:27
Γιατι βιαζεσαι Χρηστο?? ακομα δεν υπογραψαμε το μνημονιο3 για το νεο δανειο των 110 δις που θα παρουμε μεχρι τον σεπτεμβρη........:whistle:

BG κ παλι BG Γιαννη μου . . .

Thomelef
11-07-11, 13:35
μη μασάτε ρε...έτσι και αλλιώς δεν είναι καιρός για γούστα!!!ας ηρεμήσουμε, και ας δούμε τα
πράγματα απο την πραγματική τους πλευρά...με το να λέμε και να λέμε και να λέμε, το πρόβλημα
δεν λύνεται. και εγώ θα μπορούσα να βρίζω, και να κάτσω στα αυγά μου, και τα χριστούγεννα, να
πάω να πληρώσω σήμα - έκτακτη εισφορά - πρόστιμο για υπέρβαση τεκμηρίου, και να έλεγα
οκ μωρέ, αλλά θα κυκλοφορώ με το Μτρίο...
αμ δεεεεεεεεεεεε!!!μάγκες...αν είναι να κάνετε κάτι, κάντε το όσο είναι νωρίς...εγώ ειλικρινά
ξαλάφρωσα σήμερα το πρωί...

S8N
11-07-11, 13:38
Μακάρι φίλοι μου αυτές να είναι και οι μόνες στεναχώριες που θα μας βρουν φέτος ή του χρόνου. Γιατί έξω από το γκαράζ μας υπάρχουν οικογένειες που αντιμετωπίζουν πολύ πιο σοβαρά προβλήματα από τα δικά μας: Προβλήματα επιβίωσης. Ακούω αθώα παιδάκια να ρωτούν τους γονείς τους αν έχουν δουλειά και λεφτά και ειλικρινά εκείνη τη στιγμή όλα τα υπόλοιπα φαίνονται τόσο μα τόσο ματαιόδοξα...

Z4 DCT
11-07-11, 13:44
μη μασάτε ρε...έτσι και αλλιώς δεν είναι καιρός για γούστα!!!ας ηρεμήσουμε, και ας δούμε τα
πράγματα απο την πραγματική τους πλευρά...με το να λέμε και να λέμε και να λέμε, το πρόβλημα
δεν λύνεται. και εγώ θα μπορούσα να βρίζω, και να κάτσω στα αυγά μου, και τα χριστούγεννα, να
πάω να πληρώσω σήμα - έκτακτη εισφορά - πρόστιμο για υπέρβαση τεκμηρίου, και να έλεγα
οκ μωρέ, αλλά θα κυκλοφορώ με το Μτρίο...
αμ δεεεεεεεεεεεε!!!μάγκες...αν είναι να κάνετε κάτι, κάντε το όσο είναι νωρίς...εγώ ειλικρινά
ξαλάφρωσα σήμερα το πρωί...

Θα το παω λιγο μακρυτερα και θα μεινω ΜΟΝΟ εδω............οποιος νομιζει οτι θελει να καταθεσει ας το κανει μεχρι το σεπτεμβρη

S8N
11-07-11, 13:45
Γιατι βιαζεσαι Χρηστο?? ακομα δεν υπογραψαμε το μνημονιο3 για το νεο δανειο των 110 δις που θα παρουμε μεχρι τον σεπτεμβρη........:whistle:

Χέσ' το το μνημόνιο ΙΙΙ. Εδώ έχουμε 12 δόσεις και μας έχει ήδη γίνει βραχιόλι μέχρι την 5η. Ούτε ο Alulu Butuzangu δε θα μας κάνει εντύπωση σε λίγο.

kplc16
11-07-11, 13:48
Χέσ' το το μνημόνιο ΙΙΙ. Εδώ έχουμε 12 δόσεις και μας έχει ήδη γίνει βραχιόλι μέχρι την 5η. Ούτε ο Alulu Butuzangu δε θα μας κάνει εντύπωση σε λίγο.

παλι αδιαβαστο με πιανεις.
ποιος ειναι ο alulu;

S8N
11-07-11, 13:52
Θα το παω λιγο μακρυτερα και θα μεινω ΜΟΝΟ εδω............οποιος νομιζει οτι θελει να καταθεσει ας το κανει μεχρι το σεπτεμβρη

Εγώ δυστυχώς το χρειάζομαι το κωλάμαξο. Καβαντζώνω όλη μέρα το χρέπι το Astra, δεν είναι δυνατόν ν' αφήσω την υπόλοιπη οικογένεια καθηλωμένη. Ένα supermarket, το πήγαινε-έλα της μικρής στον σταθμό, μια έκτακτη ανάγκη, λίγες ώρες απασχόλησης της γυναίκας μου στο άλλο μας γραφείο, όλο και κάτι προκύπτει. Αυτό που μπορώ να κάνω έτσι για σπάσιμο είναι να τις παραδώσω λίγες μέρες πριν τα Χριστούγεννα και να τις πάρω το νέο έτος. Αλλά κι έτσι τι θα καταφέρω βρε Γιάννη? Θα πέσει έξω ο προϋπολογισμός του 2011? Στις μπάλλες τους, θα πάει καλύτερα ο προϋπολογισμός του '12. Μπρος γκρεμός και πίσω σπέρμα.

S8N
11-07-11, 13:52
παλι αδιαβαστο με πιανεις.
ποιος ειναι ο alulu;

Ο άνθρωπος που τον έλεγαν άλογο. Για ευνόητους λόγους.

Z4 DCT
11-07-11, 13:56
Εγώ δυστυχώς το χρειάζομαι το κωλάμαξο. Καβαντζώνω όλη μέρα το χρέπι το Astra, δεν είναι δυνατόν ν' αφήσω την υπόλοιπη οικογένεια καθηλωμένη. Ένα supermarket, το πήγαινε-έλα της μικρής στον σταθμό, μια έκτακτη ανάγκη, λίγες ώρες απασχόλησης της γυναίκας μου στο άλλο μας γραφείο, όλο και κάτι προκύπτει. Αυτό που μπορώ να κάνω έτσι για σπάσιμο είναι να τις παραδώσω λίγες μέρες πριν τα Χριστούγεννα και να τις πάρω το νέο έτος. Αλλά κι έτσι τι θα καταφέρω βρε Γιάννη? Θα πέσει έξω ο προϋπολογισμός του 2011? Στις μπάλλες τους, θα πάει καλύτερα ο προϋπολογισμός του '12. Μπρος γκρεμός και πίσω σπέρμα.

θα σε παρω τηλ Αρη...θα τα πουμε αργοτεραthumb

Z4 DCT
11-07-11, 13:58
Λοιπον, μολις μιλησα με τον ασφαλιστη μου...η ασφαλεια που εχω εγω (φοινικας), δεν ασφαλιζει αμαξια που εχουν παραδωθει πινακιδες.....οποτε την κοβω, και παμε για αλλη , αν υπαρχει καμια να το κανει....

Monsta
11-07-11, 14:30
Μακάρι φίλοι μου αυτές να είναι και οι μόνες στεναχώριες που θα μας βρουν φέτος ή του χρόνου. Γιατί έξω από το γκαράζ μας υπάρχουν οικογένειες που αντιμετωπίζουν πολύ πιο σοβαρά προβλήματα από τα δικά μας: Προβλήματα επιβίωσης. Ακούω αθώα παιδάκια να ρωτούν τους γονείς τους αν έχουν δουλειά και λεφτά και ειλικρινά εκείνη τη στιγμή όλα τα υπόλοιπα φαίνονται τόσο μα τόσο ματαιόδοξα...


Αυτά λέω και κάποιους που κλαίγονται χωρίς να υπάρχει ουσιώδης λόγος [μειώθηκε λίγο ο μισθός τους] και όταν εισπράτω την απάντηση '.....δε μ ενδιαφέρει τι κάνουν οι άλλοι.....' γίνομαι εξώ φρενών. :ranting2:

micz
11-07-11, 15:46
Τον Οκτώβρη (για να κλείσω και ένα χρόνο τουλάχιστον στην κατοχή μου το αμάξι), παραδίδω και εγώ τις πινακίδες παιδιά. Δεν το κάνω τώρα γιατί τους έχω πληρώσει τα τέλη για όλο το χρόνο και είναι κρίμα να μην το χαρώ το καλοκαίρι.

Παρόλα αυτά για να μην είμαι και αχάριστος, μπορώ να πω ότι εκλπήρωσα κάποια από τα αυτοκινητιστικά μου όνειρα και νοιώθω καλά που αυτό τουλάχιστον το κατάφερα (με αποκορύφωμα τα Μ3 Ε92, Μ3 Ε46 και 335!).

Τώρα suzuki swift 1000 του 90 και μια μηχανή θα αναλάβουν δράση!

Και μη χειρότερα :ranting2:

Thomelef
11-07-11, 19:31
δεν βαριέσαι μωρέ...σαββάτο έρχεται η TEIN, παρέα με το φιλαράκι μου τον νικολάκη...θα κάνουμε
καμμιά βολτούλα με το δικό του το χρέπι...:D
άντε την γαζώσαμε για αυτό το σκ...χαχαχαχαχαχαχαχα!!!

Monsta
12-07-11, 12:53
Δείτε και αυτό....έχει αναρτηθεί και στη σελίδα του bmwfans στο facebook.

https://www.facebook.com/pages/%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B7-%CE%A0%CE%B9%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%B9%CE%B4%CF%89%C E%BD-%CE%99%CE%A7-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%9C%CE%BF%CF%84%CE%BF%CF%83%CF%85%CE%BA%CE%BB%C E%B5%CF%84%CF%8E%CE%BD/131767460235342?sk=wall

optostyle
19-07-11, 08:54
ΕΝΩΘΗΚΑΜΕ M'AYTO TO GRUP:)

Z4 DCT
10-09-11, 08:17
Ακουσα κατι στο ραδιο για την εκτακτη εισφορα στο εισοδημα και δεν μπορω να βγαλω ακρη....

πως υπολογιζεται ρε παιδια....αν εχω 15000 εγω και 15000 η γυναικα μου εισοδημα, παει 1% για μενα και 1% για την γυναικα μου η παει στο συνολο 30000 και ειναι 2%???

Και κατι αλλο, σε αυτα προσθετουμε και αλλα τυχον εισοδηματα (ενοικιο) η οχι, και ειναι μονο το εισοδημα απο εργασια?

nikos1400
10-09-11, 08:20
εφοσον κανετε κοινη δηλωση Γιαννη μαλλον παει ετσι.
συνολικα.

Z4 DCT
10-09-11, 08:21
εφοσον κανετε κοινη δηλωση Γιαννη μαλλον παει ετσι.
συνολικα.


Αμα παει ετσι......:crying:

Z4 DCT
10-09-11, 08:25
Οκ τωρα το ειπε.......μπαινουν ΟΛΑ.....απο ενοικια-επιδοματα εως και το εκας των συνταξιουχων.......τα παντα, οχι μονο το εισοδημα απο εργασια...και εαν τα τεκμηρια ειναι παραπανω , γινεται υπολογισμος βαση τεκμηριου!!!!

ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΘΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΟ ΕΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΤΗς ΕΦΟΡΙΑΣ!!!!!!, ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΝΟΥΝ ΚΑΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΕΣ......

micz
10-09-11, 09:33
Aκριβώς έτσι Γιάννη θα μπαίνουν όλα μέσα, επιδόματα και οτιδήποτε άλλο είναι αφορολόγητο, άσχετα αν έχει κρατηθεί φόρος ή όχι. Θα πηγαίνει στο σύνολο των ακαθάριστων εσόδων.
Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αν η έκτακτη εισφορά για το αμάξι θα πηγαίνει σε αναλογία, με το πότε το απέκτησε κάποιος.
Για παράδειγμα εγώ πήρα την 335 τον Οκτώβριο του 2010. Θα πληρώσω αναλογία ή όλη την εισφορά?

kplc16
10-09-11, 09:37
Aκριβώς έτσι Γιάννη θα μπαίνουν όλα μέσα, επιδόματα και οτιδήποτε άλλο είναι αφορολόγητο, άσχετα αν έχει κρατηθεί φόρος ή όχι. Θα πηγαίνει στο σύνολο των ακαθάριστων εσόδων.
Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αν η έκτακτη εισφορά για το αμάξι θα πηγαίνει σε αναλογία, με το πότε το απέκτησε κάποιος.
Για παράδειγμα εγώ πήρα την 335 τον Οκτώβριο του 2010. Θα πληρώσω αναλογία ή όλη την εισφορά?

αναλογια εκτος κι αν αποφασισουν να το αλλαξουν

Z4 DCT
10-09-11, 10:30
Aκριβώς έτσι Γιάννη θα μπαίνουν όλα μέσα, επιδόματα και οτιδήποτε άλλο είναι αφορολόγητο, άσχετα αν έχει κρατηθεί φόρος ή όχι. Θα πηγαίνει στο σύνολο των ακαθάριστων εσόδων.
Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αν η έκτακτη εισφορά για το αμάξι θα πηγαίνει σε αναλογία, με το πότε το απέκτησε κάποιος.
Για παράδειγμα εγώ πήρα την 335 τον Οκτώβριο του 2010. Θα πληρώσω αναλογία ή όλη την εισφορά?

Αναλογια...εγω πηρα το Ζ μετα τις 20 δεκ του 10, δεν θα δωσω τιποτα γι αυτο....αλλα θα δωσω για το 320thumb

stefm5
10-09-11, 11:01
Οι δυο σύζυγοι φορολογούνται αυτοτελώς...δηλαδή ο καθένας για το εισόδημα του

Z4 DCT
10-09-11, 11:03
Οι δυο σύζυγοι φορολογούνται αυτοτελώς...δηλαδή ο καθένας για το εισόδημα του

Και γω ετσι νομιζα, αλλα ενας φοροαποτετοιος σημερα στο σκαι ελεγε οτι ειναι στο συνολο......τι να πω....

Monsta
10-09-11, 11:19
Αν αλλάξουν κι αυτό και υπολογίζεται στο σύνολο πλέον, θα υπάρχει ΧΟΝΤΡΟ θέμα.

Z4 DCT
10-09-11, 11:29
Αν αλλάξουν κι αυτό και υπολογίζεται στο σύνολο πλέον, θα υπάρχει ΧΟΝΤΡΟ θέμα.

Ετσι ελεγε το πρωι....ελπιζω να ηταν λαθος....γιατι.....:electrician2:

Monsta
10-09-11, 11:39
Ετσι ελεγε το πρωι....ελπιζω να ηταν λαθος....γιατι.....:electrician2:


Ακόμα κι αν το κάνουν αυτό Γιάννη υπάρχει λύση. Θα σου πω από κοντά. :original:

Nino
10-09-11, 11:41
Και γω ετσι νομιζα, αλλα ενας φοροαποτετοιος σημερα στο σκαι ελεγε οτι ειναι στο συνολο......τι να πω....

ο καθενας ξεχωριστα αλλα επι του συνολου του δηλωθεν εισοδηματος (ενοικια,κοινωνικα επιδοματα) ασχετα εαν αυτα εξαιρουνται φορολογησης πχ τριτεκνικα επιδοματα).
Μονο αποζημιωση απολυσης νομιζω δεν μετραει.
Το ερωτημα ειναι εισοδηματα απο πωληση αγαθων? (αμαξι σπιτι κλπ) εκει τι γινεται?

Z4 DCT
10-09-11, 11:44
ο καθενας ξεχωριστα αλλα επι του συνολου του δηλωθεν εισοδηματος (ενοικια,κοινωνικα επιδοματα) ασχετα εαν αυτα εξαιρουνται φορολογησης πχ τριτεκνικα επιδοματα).
Μονο αποζημιωση απολυσης νομιζω δεν μετραει.
Το ερωτημα ειναι εισοδηματα απο πωληση αγαθων? (αμαξι σπιτι κλπ) εκει τι γινεται?

Αυτος ειπε για ολα....εκτος απο αποζημιωσεις και καποια αλλα που εχουν να κανουν με μεγαλους ανθρωπους και ανεργους.....ολα τα αλλα εισοδηματα αθριζονται......αν ισχυει μιλαμε για τρελη κλοπη...


Υπ οψιν....ο φοροτεχνικος ελεγε ΟΧΙ επι του καθαρου μισθου ΑΛΛΑ επι του ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΟΥ θα ειναι η εισφορα.....

Z4 DCT
10-09-11, 11:46
Μονο απο καποιον που του εχει ερθει και το εχει υπολογισει θα καταλαβουμε....thumbthumb

Monsta
10-09-11, 11:53
Υπ οψιν....ο φοροτεχνικος ελεγε ΟΧΙ επι του καθαρου μισθου ΑΛΛΑ επι του ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΟΥ θα ειναι η εισφορα.....


Αυτός ο φοροτεχνικός πρέπει να είναι ο ΜΕΓΑΣ π@πάρας. Ooooookey, ας πληρώσουμε φόρο και για το ΙΚΑ. :whistle:

S8N
10-09-11, 12:40
Φέτος ήταν η πρώτη -και τελευταία- χρονιά που πήρα επιστροφή. Το θεώρησα άδικο, δεδομένου ότι υπάρχουν οικογένειες που πραγματικά βρίσκονται σε απόγνωση. Εμείς μπορεί να μην έχουμε οικονομική ρευστότητα, μπορεί φέτος το εισόδημά μας να έχει πέσει κατακόρυφα αλλά τουλάχιστον δε χρωστάμε στις κωλοτράπεζες και στην εφορία. Ειλικρινά θα δώσω τα χρήματα αυτά πίσω με χαρά. Δεν το λέω για να το παίξω large ή πατριώτης, κάτι τέτοιο θα ήταν υποκριτικό. Πέρυσι όμως με τα ίδια εισοδήματα πλήρωσα επιπλέον φόρο. Φέτος γιατί? Επειδή ο Παπακωνσταντίνου έκανε τη μαλακία με τις αποδείξεις? Πάρτα πίσω ρε καραγκιόζη. Δεν τα άξιζα ούτως ή άλλως. Η ντροπή εξάλλου είναι δική τους, που πρώτα τα μοιράζουν και μετά ψάχνουν πως θα τα μαζέψουν. Μπακάληδες.

kplc16
10-09-11, 13:00
Φέτος ήταν η πρώτη -και τελευταία- χρονιά που πήρα επιστροφή. Το θεώρησα άδικο, δεδομένου ότι υπάρχουν οικογένειες που πραγματικά βρίσκονται σε απόγνωση. Εμείς μπορεί να μην έχουμε οικονομική ρευστότητα, μπορεί φέτος το εισόδημά μας να έχει πέσει κατακόρυφα αλλά τουλάχιστον δε χρωστάμε στις κωλοτράπεζες και στην εφορία. Ειλικρινά θα δώσω τα χρήματα αυτά πίσω με χαρά. Δεν το λέω για να το παίξω large ή πατριώτης, κάτι τέτοιο θα ήταν υποκριτικό. Πέρυσι όμως με τα ίδια εισοδήματα πλήρωσα επιπλέον φόρο. Φέτος γιατί? Επειδή ο Παπακωνσταντίνου έκανε τη μαλακία με τις αποδείξεις? Πάρτα πίσω ρε καραγκιόζη. Δεν τα άξιζα ούτως ή άλλως. Η ντροπή εξάλλου είναι δική τους, που πρώτα τα μοιράζουν και μετά ψάχνουν πως θα τα μαζέψουν. Μπακάληδες.


Εννοειται οτι θα τα δωσεις σε οικογενειες που τα εχουν αναγκη.Αν ειναι να τα δωσεις ετσι στην εφορια καντα μπαξιματα στο μπεμπιδι και στη γυναικα σου(κωμωτηρια κτλ)

S8N
10-09-11, 13:17
Εννοειται οτι θα τα δωσεις σε οικογενειες που τα εχουν αναγκη.Αν ειναι να τα δωσεις ετσι στην εφορια καντα μπαξιματα στο μπεμπιδι και στη γυναικα σου(κωμωτηρια κτλ)

Μωρε μπορώ να σκεφτώ 1002 πράγματα που θα τα έκανα, αλλά από τη στιγμή που δεν τα περίμενα δε θα μου λείψουν κιόλας. Ας τα κάνουν μισθούς και συντάξεις να κυκλοφορήσει το χρήμα.

individual
10-09-11, 14:27
στην παραγραφο 6,λεει για διορθωση των τελων κυκλοφοριας...
αντε να δουμε!!!

https://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=376066&cid=6

Andreas_E92
10-09-11, 14:36
στην παραγραφο 6,λεει για διορθωση των τελων κυκλοφοριας...
αντε να δουμε!!!

https://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=376066&cid=6

Ο κος Πικραμένος που επιμελείται του άρθρου πρέπει να είναι όντως πικραμένος για να τα ονειρεύεται όλα αυτά τη στιγμή που μέχρι τέλος του έτους πρέπει να παρθούν πρόσθετα μέτρα 1.000.000 ευρώ σύμφωνα με τις απαιτήσεις της τρόικας!

BMWNAOUSSA
10-09-11, 14:52
στην παραγραφο 6,λεει για διορθωση των τελων κυκλοφοριας...
αντε να δουμε!!!

https://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=376066&cid=6

χα...... απόδοση φπα κάθε μήνα για όλους του επαγγελματίες
μαλλον ζουν σε άλλη χώρα . Εδω δεν πληρώνουν φπα κάθε τρίμηνο, η πληρωμή κάθε μήνα τους μάρανε..........:hystericalbs1:

S8N
11-09-11, 16:40
Με αφορμή τις ανακοινώσεις Βενιζέλου στη ΔΕΘ σήμερα, το χαράτσι στα ακίνητα και τις δηλώσεις μου στο μήνυμα #808, προτείνω δίπλα στο username μου να γραφεί "O αναπληρωτής Εθνικός Μαλάκας". Κάτοχος του τίτλου παραμένει ο συνταξιουχός που είπε στον GAP πως "για την πατρίδα του, έδινε και τη σύνταξή του ακόμα...".

aristent
11-09-11, 17:30
Φέτος ήταν η πρώτη -και τελευταία- χρονιά που πήρα επιστροφή. Το θεώρησα άδικο, δεδομένου ότι υπάρχουν οικογένειες που πραγματικά βρίσκονται σε απόγνωση. Εμείς μπορεί να μην έχουμε οικονομική ρευστότητα, μπορεί φέτος το εισόδημά μας να έχει πέσει κατακόρυφα αλλά τουλάχιστον δε χρωστάμε στις κωλοτράπεζες και στην εφορία. Ειλικρινά θα δώσω τα χρήματα αυτά πίσω με χαρά. Δεν το λέω για να το παίξω large ή πατριώτης, κάτι τέτοιο θα ήταν υποκριτικό. Πέρυσι όμως με τα ίδια εισοδήματα πλήρωσα επιπλέον φόρο. Φέτος γιατί? Επειδή ο Παπακωνσταντίνου έκανε τη μαλακία με τις αποδείξεις? Πάρτα πίσω ρε καραγκιόζη. Δεν τα άξιζα ούτως ή άλλως. Η ντροπή εξάλλου είναι δική τους, που πρώτα τα μοιράζουν και μετά ψάχνουν πως θα τα μαζέψουν. Μπακάληδες.

Ok.μαζι σου Αρη!!!:thumbsup:

:whistle:.... και εγω θα επιστρεψω τα επιστρεφομενα της φορολογικης μου δηλωσης!!!:thumbsup:

και για του λογου το αληθες,δειτε παρακατω το αποκομα του εκκαθαριστικου μου:
https://i797.photobucket.com/albums/yy252/aristent/11-9-2011004.jpg

Z4 DCT
11-09-11, 17:43
Με αφορμή τις ανακοινώσεις Βενιζέλου στη ΔΕΘ σήμερα, το χαράτσι στα ακίνητα και τις δηλώσεις μου στο μήνυμα #808, προτείνω δίπλα στο username μου να γραφεί "O αναπληρωτής Εθνικός Μαλάκας". Κάτοχος του τίτλου παραμένει ο συνταξιουχός που είπε στον GAP πως "για την πατρίδα του, έδινε και τη σύνταξή του ακόμα...".

Ρε παιδια ας μου δειξει καποιος αυτο το παλιο παπαρο το χτικιαρικο ψοφαλογο που που ειπε στον gap οτι του δινει την συνταξη του για την ελλαδα......:ranting2:
Με κατι τετοιες πασοκομαλακειες μας εφτασαν εδω....γαμω τον σοσιαλισμο μου μεσα....

kplc16
11-09-11, 17:57
Ρε παιδια ας μου δειξει καποιος αυτο το παλιο παπαρο το χτικιαρικο ψοφαλογο που που ειπε στον gap οτι του δινει την συνταξη του για την ελλαδα......:ranting2:
Με κατι τετοιες πασοκομαλακειες μας εφτασαν εδω....γαμω τον σοσιαλισμο μου μεσα....


Γιαννη ΠΑΣΟΚ και Σοσιαλισμος ειναι ασυμβιβαστα πραγματα.Εγω το καταλαβα το 2000.

Αλλο σοσιαλιστης κι αλλο social-ληστης.

nikos1400
11-09-11, 23:42
Ολοι ειναι το ιδιο τωρα. Ειδικα ΠΑΣΟΚ και ΝΔ.
Ενα παρεακι ειναι ολοι εκει μεσα.
Ειμαι περιεργος να'βλεπα εκει μεσα στο 'καφενειο' της βουλης τι λενε...

Leonidas_E39
12-09-11, 19:32
Παιζουν σφαλιαρες και λενε ανεκδοτα δεν μου περναει κατι αλλο απο το μυαλο Σοβαροτης Μηδεν αλλιως τοσοι κοποι θα επιαναν τοπο. :ranting2::ranting2:

Z-man
14-09-11, 00:20
Συγνωμη κυριοι ,θελω να ρωτησω αν καποιος δεν πληρωσει την εκτακτη εισφορα ,τι επιπτωσεις εχει..?Θελω μια απαντηση απο καποιον που ξερει σιγουρα κ σε ποιον νομο αναφερει τι γινεται στη ΜΗ καταβολη της συγκεκριμενης εκτακτης εισφορας που υποτιθεται δεν θεωρειται φορος...

S8N
14-09-11, 00:31
Καλή ερώτηση. Εμένα μου ήρθε σήμερα. 1522 ευρώ. Γιουπιγιαγια. Μπορείτε να δείτε τις δικές σας από το WWW.gsis.gr στο πεδίο 'εισφορές' των υπηρεσιών για πολίτες. Ισχύει για οσους έχουν λογαριασμό βέβαια.

P.s. Του χρόνου θα είναι περισσότερα.

aristent
14-09-11, 00:42
Συγνωμη κυριοι ,θελω να ρωτησω αν καποιος δεν πληρωσει την εκτακτη εισφορα ,τι επιπτωσεις εχει..?Θελω μια απαντηση απο καποιον που ξερει σιγουρα κ σε ποιον νομο αναφερει τι γινεται στη ΜΗ καταβολη της συγκεκριμενης εκτακτης εισφορας που υποτιθεται δεν θεωρειται φορος...

+1.....εχω και εγω μια περιεργεια αν μπορει το συνταγματικο δημοκρατικο δικαιο του Πολιτη να αρνηθει το "χαρατσι"!!!:original:


Καλή ερώτηση. Εμένα μου ήρθε σήμερα. 1522 ευρώ. Γιουπιγιαγια. Μπορείτε να δείτε τις δικές σας από το WWW.gsis.gr στο πεδίο 'εισφορές' των υπηρεσιών για πολίτες. Ισχύει για οσους έχουν λογαριασμό βέβαια.

P.s. Του χρόνου θα είναι περισσότερα.

αααααααα για να σε δω τωρα που μου 'θελες και να επιστρεψεις τα "επιστρεφομενα"....μαλλον για συμψηφισμο και με εκπτωση 5% λογο μετρητοις εξοφληση σε βλεπω!!!!:thumbsup:

stefm5
14-09-11, 01:16
Καλή ερώτηση. Εμένα μου ήρθε σήμερα. 1522 ευρώ. Γιουπιγιαγια. Μπορείτε να δείτε τις δικές σας από το WWW.gsis.gr στο πεδίο 'εισφορές' των υπηρεσιών για πολίτες. Ισχύει για οσους έχουν λογαριασμό βέβαια.

P.s. Του χρόνου θα είναι περισσότερα.

δε μπορώ να το βρω...κάνεις login πρώτα;

stefm5
14-09-11, 01:22
το βρήκα...123,64 με χρέωσαν :whistle:

PANOS-E60
14-09-11, 08:07
το βρήκα...123,64 με χρέωσαν :whistle:

Είσαι σίγουρος Στέφανε ? Μόνο το αμάξι σου πρέπει να είναι πάνω από 300ε ...

stefm5
14-09-11, 08:46
Είσαι σίγουρος Στέφανε ? Μόνο το αμάξι σου πρέπει να είναι πάνω από 300ε ...

το αμάξι όμως το πήρα 04/2011 thumb

η εισφορά επιβάλλεται στη χρήση 2010

S8N
14-09-11, 11:39
Τυχερός είσαι. Μήπως σου έχουν συμψηφίσει κάποια επιστροφή?

Υπολογίζω για του χρόνου:

500 ευρώ τέλος επιτηδευματία δικό μου
500 ευρώ τέλος επιτηδευματία της συζύγου μου
300 ευρώ για το παράρτημα (2ο γραφείο)
440 ευρώ φόρος πολυτελείας για το 520

+ 2% επί των εισοδημάτων, τεκμαρτών ή μη. Χονδρικά βάζω 1000 ευρώ συνολικά.

Έχουμε λοιπόν άθροισμα 2740 ευρώ. :shok::shok::shok:

Και ένα 3χίλιαρο η έκτακτη στα ακίνητα (είμαι φεουδάρχης, μη με βλέπετε έτσι). :shok::shok::shok:

Και ΕΤΑΚ-ΦΑΠ. :shok::shok::shok:

Κι όλα αυτά μέχρι το 2014/5. :ranting2:

Έχω καταντήσει σαν εκείνους τους γραφικούς που ατενίζουν τη θάλασσα κατηφείς ενώ πίσω τους ακούγονται πένθιμα εμβατήρια, κι όλα αυτά γιατί ήρθαν τα τέλη αυτοκινήτου.

Όπως είπα, πρέπει πάσει θυσία να επιζήσω για να έχω τη δυνατότητα να τους πηδήξω.

gnx
14-09-11, 11:44
Σε ποιό λινκ ειναι βρε παιδια;

PANOS-E60
14-09-11, 12:40
Σε ποιό λινκ ειναι βρε παιδια;

on line υπηρεσίες - υπηρεσίες προς πολίτες - ειδοποιήσεις.
Στο link που έβαλε πιό πάνω ο Αρης.

S8N
14-09-11, 13:19
Εδώ είναι:

https://login.gsis.gr/sso/jsp/SSOpage/login.jsp?site2pstoretoken=v1.4~D2BA8E1C~9C74EBF1E BAE8D41596AFFF03CA7EFA67DA4B931FCFC8F39F175034E25A 8DCFFC71C9715042C62F36198EF72E17CD521DB60C8A439B0B C82EE7F9093282144E0BDC8C5174C9CE337DB5A84C744EC336 053444B5D029F7AF21C804DBF629A05D8C186B810EEA895C56 3EB866808044BFFA83CB8EA46BED6A440573D8CD7AD298BDE5 0AFFABB08A4562B95BBE30696DC2C1EF04634BC37846DCC6DE E8026BDE47FF6C66B5A69FFD3B2B2A6ECFF35E0EE42DF2128F 92C4DBEAA&p_error_code=&p_submit_url=https%3A%2F%2Flogin.gsis.gr%2Fsso%2Fa uth&p_cancel_url=https%3A%2F%2Fwww1.gsis.gr&ssousername=

Μου ήρθε και με το ταχυδρομείο σήμερα το πρωί. Έχουμε μέχρι 30/09 διορία να το πληρώσουμε είτε εφάπαξ με έκπτωση 5%, είτε σε 6 δόσεις οι οποίες δε μπορεί να είναι μικρότερες από 300 ευρώ πλην της τελευταίας.

Stamatis
14-09-11, 14:20
Τυχερός είσαι. Μήπως σου έχουν συμψηφίσει κάποια επιστροφή?

Υπολογίζω για του χρόνου:

500 ευρώ τέλος επιτηδευματία δικό μου
500 ευρώ τέλος επιτηδευματία της συζύγου μου
300 ευρώ για το παράρτημα (2ο γραφείο)
440 ευρώ φόρος πολυτελείας για το 520

+ 2% επί των εισοδημάτων, τεκμαρτών ή μη. Χονδρικά βάζω 1000 ευρώ συνολικά.

Έχουμε λοιπόν άθροισμα 2740 ευρώ. :shok::shok::shok:

Και ένα 3χίλιαρο η έκτακτη στα ακίνητα (είμαι φεουδάρχης, μη με βλέπετε έτσι). :shok::shok::shok:

Και ΕΤΑΚ-ΦΑΠ. :shok::shok::shok:

Κι όλα αυτά μέχρι το 2014/5. :ranting2:

Έχω καταντήσει σαν εκείνους τους γραφικούς που ατενίζουν τη θάλασσα κατηφείς ενώ πίσω τους ακούγονται πένθιμα εμβατήρια, κι όλα αυτά γιατί ήρθαν τα τέλη αυτοκινήτου.

Όπως είπα, πρέπει πάσει θυσία να επιζήσω για να έχω τη δυνατότητα να τους πηδήξω.

Σου εχω κανει κολωνες διαφορά.
4 χιλιομετρα μπροστα ειμαι.

Z4 DCT
14-09-11, 14:33
Ωχ άρχισαν να φτάνουν ε;;;......:crying::crying::crying:

PANOS-E60
14-09-11, 14:44
1.220 ε τα δικά μου ... τσάμπα πράγμα ... :thumbsdown:

super duper
14-09-11, 16:31
οπως και στα περισσοτερα προβληματα που αντιμετωπιζει αυτη η χωρα,
οργανωση και στρατηγικη ειναι λεξεις αγνωστες στους υπευθυνους.

Cobalt
14-09-11, 17:11
Συγνωμη κυριοι ,θελω να ρωτησω αν καποιος δεν πληρωσει την εκτακτη εισφορα ,τι επιπτωσεις εχει..?Θελω μια απαντηση απο καποιον που ξερει σιγουρα κ σε ποιον νομο αναφερει τι γινεται στη ΜΗ καταβολη της συγκεκριμενης εκτακτης εισφορας που υποτιθεται δεν θεωρειται φορος...


Και εγώ αυτό ψάχνω αλλά ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορεί να απαντήσει. ακόμα και στα κανάλια που τους ρωτάνε εμέσως δεν απαντάει κανείς.
ΤΥΧΑΙΟ???? :hystericalbs1:

Ρε μην πάει κανείς να πληρώσει....

εμένα πάντως δεν με ρώτησε κανείς αν ήθελα μνημόνιο 1,2,3 και το λουρί της μάνας....

Vasilis
20-09-11, 15:23
Νέα τέλη κυκλοφορίας για το 2012


Έρχεται το μπουγιουρντί με αύξηση 10% :th_Laie_67-1: μόνο? :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:


Το υπουργείο Οικονομικών είναι στις ετοιμασίες για την αποστολή των ειδοποιητηρίων για την πληρωμή των τελών κυκλοφορίας για το 2012. Φυσικά και θα υπάρχει αύξηση των τελών σε σχέση με πέρσι και αυτό δεν το επιτάσσει η Τροίκα, όμως η διαρκής μανία της ηγεσίας για περιορισμό των κυκλοφορούντων αυτοκινήτων. Σχεδόν 5,5 εκατομμύρια θα είναι οι τυχεροί που θα λάβουν το χαρτάκι ωστόσο και πάλι αναμένονται οι γνωστές ουρές στις εφορίες για δήλωση ακινησίας. Τα νέα τέλη διαμορφώνονται με βάση τον κυβισμό για όσα οχήματα έχουν ημερομηνία άδειας κυκλοφορίας έως τις 31 Οκτωβρίου του 2010. Η ποσοστιαία αύξηση είναι κατά μέσο όρο 10% και το σήμα θα κοστίζει από 22 ευρώ έως 1320 ευρώ.





Οχήματα με άδεια κυκλοφορίας ως 30/10/2010

Κυβισμός Τέλη 2012 Τέλη 2011

Έως 300 κ.εκ. 22 ευρώ 20
301-785 κ.εκ. 55 ευρώ 50
786-1.071 κ.εκ. 120 ευρώ 110
1.072-1.357 κ.εκ. 135 ευρώ 120
1.358-1.548 κ.εκ. 240 ευρώ 220
1.549-1.738 κ.εκ. 270 ευρώ 240
1.739-1.928 κ.εκ. 300 ευρώ 270
1.929-2.357 κ.εκ. 660 ευρώ 600
2.358-3.000 κ.εκ. 880 ευρώ 800
3.001-4.000 κ.εκ. 1100 ευρώ 1000
4.001 κ.εκ. και άνω 1320 ευρώ 1200

Όσα αυτοκίνητα ταξινομήθηκαν μετά την 1η Νοεμβρίου 2010 τα τέλη προκύπτουν βάσει των εκπομπών ρύπων διοξειδίου του άνθρακα. Για να βρείτε πόσο θα πληρώσετε απλά βρείτε τις εκπομπές CO2 από τους πίνακες του gocar και κατόπιν πολλαπλασιάστε τα γραμμάρια που εκπέμπει το αυτοκίνητό σας επί το κόστος ανά γραμμάριο.



Οχήματα με άδεια κυκλοφορίας μετά την 1/11/2010

Εκπομπές CO2 g/km Τέλη 2012 Τέλη 2011

0-100 0 ευρώ/gr 0
101-120 0,9 ευρώ/gr 0,8
121-140 1,1 ευρώ/gr 1,0
141-160 1,7 ευρώ/gr 1,5
161-180 2,25 ευρώ/gr 2,0
181-200 2,55 ευρώ/gr 2,25
201-250 2,8 ευρώ/gr 2,5
Άνω των 250 3,4 ευρώ/gr 3,0



Με τις υγείες μας!:ranting2: :ranting2:




Πηγη (https://www.gocar.gr/news/feed/5962,Nea_telh_kykloforias_gia_to_2012%20%20%20%20. html)

nautilos
20-09-11, 18:05
λειτουργουν μονο προϋπολογιστικα και τιποτα περισσοτερο. μια ακομα κοροϊδια δηλαδη..
κανεις εχων την εξουσια να παιρνει αποφασεις δεν ενδιαφερεται πραγματικα να φτιαξει κατι σωστο, να εξυγιανει, να πετυχει, παρα μονο να εξαπατησει τους πολιτες, αλλα και τους δανειστες. :original:

Φίλοι μου σας χαιρετώ μετά από πολύ καιρό.
Προφητικά λόγια που τώρα ζούμε τις συνέπειες της κοροϊδιας!!! Εμείς λιγο πολύ το ξέραμε ότι μας κορόιδευαν για άλλη μια φορά!!!! Οι τελευταίοι όμως όχι!!!! Τώρα όμως δυστυχώς το ξέρουν και αυτοί!!! ή ευτυχώς ποτέ δεν ξέρεις!!!!

Z4 DCT
20-09-11, 19:14
Νέα τέλη κυκλοφορίας για το 2012


Έρχεται το μπουγιουρντί με αύξηση 10% :th_Laie_67-1: μόνο? :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:


Το υπουργείο Οικονομικών είναι στις ετοιμασίες για την αποστολή των ειδοποιητηρίων για την πληρωμή των τελών κυκλοφορίας για το 2012. Φυσικά και θα υπάρχει αύξηση των τελών σε σχέση με πέρσι και αυτό δεν το επιτάσσει η Τροίκα, όμως η διαρκής μανία της ηγεσίας για περιορισμό των κυκλοφορούντων αυτοκινήτων. Σχεδόν 5,5 εκατομμύρια θα είναι οι τυχεροί που θα λάβουν το χαρτάκι ωστόσο και πάλι αναμένονται οι γνωστές ουρές στις εφορίες για δήλωση ακινησίας. Τα νέα τέλη διαμορφώνονται με βάση τον κυβισμό για όσα οχήματα έχουν ημερομηνία άδειας κυκλοφορίας έως τις 31 Οκτωβρίου του 2010. Η ποσοστιαία αύξηση είναι κατά μέσο όρο 10% και το σήμα θα κοστίζει από 22 ευρώ έως 1320 ευρώ.





Οχήματα με άδεια κυκλοφορίας ως 30/10/2010

Κυβισμός Τέλη 2012 Τέλη 2011

Έως 300 κ.εκ. 22 ευρώ 20
301-785 κ.εκ. 55 ευρώ 50
786-1.071 κ.εκ. 120 ευρώ 110
1.072-1.357 κ.εκ. 135 ευρώ 120
1.358-1.548 κ.εκ. 240 ευρώ 220
1.549-1.738 κ.εκ. 270 ευρώ 240
1.739-1.928 κ.εκ. 300 ευρώ 270
1.929-2.357 κ.εκ. 660 ευρώ 600
2.358-3.000 κ.εκ. 880 ευρώ 800
3.001-4.000 κ.εκ. 1100 ευρώ 1000
4.001 κ.εκ. και άνω 1320 ευρώ 1200

Όσα αυτοκίνητα ταξινομήθηκαν μετά την 1η Νοεμβρίου 2010 τα τέλη προκύπτουν βάσει των εκπομπών ρύπων διοξειδίου του άνθρακα. Για να βρείτε πόσο θα πληρώσετε απλά βρείτε τις εκπομπές CO2 από τους πίνακες του gocar και κατόπιν πολλαπλασιάστε τα γραμμάρια που εκπέμπει το αυτοκίνητό σας επί το κόστος ανά γραμμάριο.



Οχήματα με άδεια κυκλοφορίας μετά την 1/11/2010

Εκπομπές CO2 g/km Τέλη 2012 Τέλη 2011

0-100 0 ευρώ/gr 0
101-120 0,9 ευρώ/gr 0,8
121-140 1,1 ευρώ/gr 1,0
141-160 1,7 ευρώ/gr 1,5
161-180 2,25 ευρώ/gr 2,0
181-200 2,55 ευρώ/gr 2,25
201-250 2,8 ευρώ/gr 2,5
Άνω των 250 3,4 ευρώ/gr 3,0



Με τις υγείες μας!:ranting2: :ranting2:




Πηγη (https://www.gocar.gr/news/feed/5962,Nea_telh_kykloforias_gia_to_2012%20%20%20%20. html)



Συγνωμη που θα σας χαλασω την ορεξη,.....αυτα τα τελη ηταν μεχρι προχθες.......:whistle:

paganis
20-09-11, 19:30
Συγνωμη που θα σας χαλασω την ορεξη,.....αυτα τα τελη ηταν μεχρι προχθες.......:whistle:

φτιαξε μας τωρα με ακριβοτερα τελη... για να εχουμε ,λιγοτερες αμφιβολιες οταν καταθετουμε τις πινακιδες....

Z4 DCT
20-09-11, 19:32
φτιαξε μας τωρα με ακριβοτερα τελη... για να εχουμε ,λιγοτερες αμφιβολιες οταν καταθετουμε τις πινακιδες....

Ενα κακο παπαγαλακι (του ξεφυγε) ειπε οτι τα τελη ειναι υπο συζητηση, την οποια ανοιξε η κυβερνηση με σκοπο να τα αυξησει για να καλυψει πιθανη χασουρα απο αλλα μετρα......λες και αυτα θα τα παρει....τιποτα δεν μαθαινουν....

aristent
20-09-11, 22:04
μου 'ρθε η λυπητερη :ranting2: :ranting2: :ranting2:

999,05 ευρω!!!! ουτε χιλια!!!!:thumbsup:

εκπτωση μετρητοις -49,95 ευρω :ranting2:


:whistle: τι κανουμε??? πληρωνουμε???....η να τα κανω κανενα μπαξιματακι???:thumbsup:

ΥΣ.για το αμαξι ειναι 135+135=270 ευρω (ειναι 50/50 με τη συζυγο)
ειναι σωστο για μοντελο 6/2008 1995κυβ.εκ???

Moufas E46
20-09-11, 22:22
μου 'ρθε η λυπητερη :ranting2: :ranting2: :ranting2:

999,05 ευρω!!!! ουτε χιλια!!!!:thumbsup:

εκπτωση μετρητοις -49,95 ευρω :ranting2:


:whistle: τι κανουμε??? πληρωνουμε???....η να τα κανω κανενα μπαξιματακι???:thumbsup:

ΥΣ.για το αμαξι ειναι 135+135=270 ευρω (ειναι 50/50 με τη συζυγο)
ειναι σωστο για μοντελο 6/2008 1995κυβ.εκ???

πολυ σωστα ειναι. τοσα ηρθε σε μας για grand vitara διλιτρο του 2009thumb

Cobalt
22-09-11, 21:11
πολυ σωστα ειναι. τοσα ηρθε σε μας για grand vitara διλιτρο του 2009thumb

Προφανώς δεν αναφέρεστε ΜΟΝΟ στο αυτοκίνητο ε?

τα δίλτρα έχουν 270 Ευρώ για το έτος αυτό και πάει στα 440 του χρόνου.

S8N
23-09-11, 18:58
Πήγα σήμερα και το πλήρωσα. Για να είμαι ειλικρινής, νιώθω σα να έφυγε ένα βάρος από πάνω μου (*).

























(*) Όσο ζυγίζουν τριάντα πενηντάευρα, ένα εικοσάευρο, ένα δίευρο, ένα κέρμα των πενήντα λεπτών και δύο κέρματα των δύο λεπτών.

pilot
23-09-11, 22:49
ρε παίδες, με ταχυδρομείο έρχονται η συστημένα? δεν μου έχει έρθει τίποτε ακόμη! Εγώ δεν θα κάνω το χρέος μου ως πολίτης??:whistle:

bill_m3
23-09-11, 23:12
ρε παίδες, με ταχυδρομείο έρχονται η συστημένα? δεν μου έχει έρθει τίποτε ακόμη! Εγώ δεν θα κάνω το χρέος μου ως πολίτης??:whistle:

Να σου στείλω το δικό μου αν καίγεσαι τόσο πολύ!!!

Με ταχυδρομείο απλό!!!

Αν έχεις κωδικούς taxisnet μπες εδώ και θα μάθεις την λυπητερή :
https://www.gsis.gr/on_line_ypiresies/polites/e-polites.html

Στο πρώτο που λέει ειδοποιήσεις!!

steliosm46
30-09-11, 21:29
Καλησπέρα παιδιά..Παρέδωσα και εγώ πινακίδες στο Μ3 Ε46 μου..Άντε να δούμε τι θα γίνει..δεν έχω κλείσει ακόμα ούτε χρόνο που την πήρα..

αλλά όπως καταλαβαίνεται τα νέα τεκμήρια με ανάγκασαν να προβώ σε αυτή την κίνηση..Η αλήθεια είναι οτι στεναχωρέθηκα αλλα τι να κάνουμε..

Πάντως με όποιον εχω κάνει αυτη τη συζητηση είτε με λογιστή, είτε φίλους κλπ..αυτο που γίνεται ειναι καθαρα αντισυνταγματικό..

Δηλαδή αγοράζεις ένα αυτοκίνητο..και οταν το αγοράζεις έχει 10 χιλιάδες τεκμήριο και ξαφνικά ξύπνησε ενας μ...ς και είπε..οχι 8α έχει 20 χιλιαδες για παράδειγμα..

Μπορεί να μ πει κανείς εγώ τι φταίω σε αυτό? Δηλαδή γιατι να μην ισχύει σε αυτούς που πάνε να αγοράσουν τώρα..με την ένοια οτι ξέρουν πόσο τεκμήριο ισχύει αυτη τη στιγμή και έχουν το γνώθεις αυτο..

ο κόσμος που αγόρασε και έχει στην κατοχή του κάποια πράγματα ξαφνικά έγινε φοροφυγάς?

Τέλος πάντων δεν πρόκειτε να βρούμε το δίκιο μας απο κανέναν το έχουμε καταλάβει..

Όμως να μην έχουν την απαίτηση μετά εάν βλέπουν Μ3 ή Μ5 ή δεν ξέρω και εγω τι και στην άδεια να λέει 1600 κυβικά..

Σκέφτομαι να το έχω 6 μήνες παραδομένες την περίοδο του χειμώνα και προς το πάσχα να τις παίρνω έτσι ώστε να αντισταθμίζω το τεκμήριο..

Τον 3ο μήνα του 2012 μπαίνει και στην 5ετία..Δηλαδη σε 6 μήνες, οποτε 8α εχω τουλαχιστον απο εκει και μετα την 30% έκπτωση εαν δεν αποφασίσουν πάλι να το αλλάξουν..

Άλλο παλι και αυτο..Αυτοκίνητο 8ετίας και επειδή η πρωτη αδεια του ειναι 3ος του 2007 φένεται σαν να είναι καινουργιο...Το είχα ψάξει και αυτο..

Καθοτι πήγα στην υπηρεσία συγκινωνιών και τους είχα κάνει αίτηση να μου γράψουν στην άδεια οτι το αυτοκίνητο είναι 2003 και όχι 2007..Ο υπάλληλος απόρρησε..μου λεει για ποιο λόγο θέλεις να το κάνεις αυτο??

δεν θέλεις να φένεται οτι είναι ποιο καινούργιο?τελος παντων του εξηγησα το λόγο για τα τεκμηρια κλπ..Όντως μου το κάναν,με βάσει τον τελωνειακών στοιχείων και βάση του αριθμού πλαισίου μου γράψαν πάνω στην άδεια...

την ημερομηνία πρώτης άδειας διεθνώς...Αλλα...δίπλα πάλι κανονικά αναγράφεται στο αντιστοιχο πεδίο και η πρώτη άδεια στην Ελλάδα..

Τζάμπα κοπος...Όταν πήγα στο λογίστη που λέει άστο..τζάμπα το έκανες..στην εφορία κοιτάνε ΜΟΝΟ την πρώτη άδεια στην Ελλάδα!

Αυτοί είμαστε κύριοι...

3enyxtis
30-09-11, 21:53
μια μεγάλη στενοχώρια μπήκε στη ζωή μας και λέγεται τεκμήριο. όσοι δεν το καλύπτουν μπορούν να κάνουν ανάλωση κεφαλαίου για να καλυφθεί, μέχρι τουλάχιστον να αναλωθεί το κεφάλαιο που προέκυπτε να περίσσευε από προηγούμενες δηλώσεις ( μέχρι 10 χρόνια πίσω )

Samaro
05-10-11, 00:01
ΕΡΩΤΗΣΗ :

Με τον εφαρμοστικό νόμο επιβλήθηκε ( μεταξύ άλλων) και έκτακτη εισφορά ( 5% )στα ποσά της αντικειμενικής δαπάνης απο αυτοκίνητα, όπως αυτα προκείπτουν απο την υποβολή φορολογικής δήλωσης οικον. έτους 2011.

Η πιό πάνω έκτακτη εισφορά εχει αποφασισθεί να επιβληθεί και του χρόνου με τα νέα τεκμήρια του 2012 ;;

Stamatis
05-10-11, 00:09
απο οτι ειπαν θα αναπροσαρμοστει (παραπανω δηλαδη)
αρα
ναι

Samaro
05-10-11, 00:32
απο οτι ειπαν θα αναπροσαρμοστει (παραπανω δηλαδη)
αρα
ναι
Εχει δημοσιευθεί κάτι ;;
Εχεις υπ'οψη κάτι σιγουρο Σταμάτη ;;

Stamatis
05-10-11, 00:35
σιγουρο δεν εχω τιποτα Αντωνη
στα ΝΕΑ το ειχα διαβασει οτι για το 2012 πανω απο 2.000 κεκ εχει 5% και εγραφε οτι ισως αυξηθει στα πλαισια του μεσομακρομονιμοπροεθεσμου .

ουτε για τη μανα μου δεν ειμαι σιγουρος πλεον

kplc16
05-10-11, 14:36
ρε παιδια εχω πληρωσει ηδη 224 ευρω μεσα στο Σεπτεμβριο.
Το αντιστοιχο ποσο(τεκμηριο)του χρονου ακουσα οτι θα ειναι 500ε.Αληθευει;
Τα τελη θα ειναι ανω των 660 φετος;
Ετος πρωτης κυκλοφοριας 2002 και κ.ε. 2200.

Ευχαριστω για την ενημερωση.

alexm
05-10-11, 15:00
ρε παιδια εχω πληρωσει ηδη 224 ευρω μεσα στο Σεπτεμβριο.
Το αντιστοιχο ποσο(τεκμηριο)του χρονου ακουσα οτι θα ειναι 500ε.Αληθευει;
Τα τελη θα ειναι ανω των 660 φετος;
Ετος πρωτης κυκλοφοριας 2002 και κ.ε. 2200.

Ευχαριστω για την ενημερωση.

ποιο μηνα του 2002;

Samaro
05-10-11, 15:28
ρε παιδια εχω πληρωσει ηδη 224 ευρω μεσα στο Σεπτεμβριο.
Το αντιστοιχο ποσο(τεκμηριο)του χρονου ακουσα οτι θα ειναι 500ε.Αληθευει;
Τα τελη θα ειναι ανω των 660 φετος;
Ετος πρωτης κυκλοφοριας 2002 και κ.ε. 2200.

Ευχαριστω για την ενημερωση.
Ακριβώς τα ίδια με τα δικά μου !
Αν λοιπόν ισχύσουν και του χρόνου οι ίδιες κλοπές, έχουμε τέλη κυκλοφορίας 660 ευρώ και έκτακτη εισφορά 371 ευρώ
(Δηλαδή 7.420 τεκμήριο Χ ο,5% εκτακτη εισφορά ) σύνολο 1.031 ευρώ

kplc16
05-10-11, 15:56
ποιο μηνα του 2002;

7o μηνα

Z-man
06-10-11, 00:20
Νομιζω πως ειναι αναγκη για μαζικη καταθεση πινακιδων στο τελος του χρονου απο ολους τους κατοχους 2.0 κ ανω και να δουμε τοτε απο θα βρουνε τα εσοδα αυτα.Ειμαι σιγουρος πως θα αλλαζε το σκηνικο αν πραγματικα γινοταν με επιτυχια κατι τετοιο.Απλα αυτοι πονταρουν στο γεγονος οτι οποιος εχει αμαξι ανω των 2.0 εχει να πληρωσει κ επιπλεον ειναι δυσκολο να γινει κατι ομαδικο.Παντως εγω το σκεφτομαι να τις καταθεσω μιας κ η χρηση του δεν ειναι για να με πηγαινει στη δουλεια κ αν τα πραγματα δεν αλλαξουν να τις παρω για ενα 6μηνο το καλοκαιρι...

Konstantinos E60
06-10-11, 00:25
Νομιζω πως ειναι αναγκη για μαζικη καταθεση πινακιδων στο τελος του χρονου απο ολους τους κατοχους 2.0 κ ανω και να δουμε τοτε απο θα βρουνε τα εσοδα αυτα.Ειμαι σιγουρος πως θα αλλαζε το σκηνικο αν πραγματικα γινοταν με επιτυχια κατι τετοιο.Απλα αυτοι πονταρουν στο γεγονος οτι οποιος εχει αμαξι ανω των 2.0 εχει να πληρωσει κ επιπλεον ειναι δυσκολο να γινει κατι ομαδικο.Παντως εγω το σκεφτομαι να τις καταθεσω μιας κ η χρηση του δεν ειναι για να με πηγαινει στη δουλεια κ αν τα πραγματα δεν αλλαξουν να τις παρω για ενα 6μηνο το καλοκαιρι...

Τότε θα βάλουν όριο τα 1800cc και αν και πάλι έχουν μαζική κατάθεση θα το βάλουν στα 1600cc.Εχουν επιλογές !!thumb

StratosZ4
06-10-11, 00:25
Νομιζω πως ειναι αναγκη για μαζικη καταθεση πινακιδων στο τελος του χρονου απο ολους τους κατοχους 2.0 κ ανω και να δουμε τοτε απο θα βρουνε τα εσοδα αυτα.

Μετα θα την πληρωσουν και οσοι εχουν 1400 και 1600. Δεν γλυτωνουμε φιλαρακι!!!

StratosZ4
06-10-11, 00:26
Τότε θα βάλουν όριο τα 1800cc και αν και πάλι έχουν μαζική κατάθεση θα το βάλουν στα 1600cc.Εχουν επιλογές !!thumb

Το ιδιο πραγμα σκεφτηκαμε την ιδια στιγμη...
Μας εχουν κανει τιποτα να μη μας φαινεται παραλογο πλεον!!

pilot
06-10-11, 00:27
ακριβώς...η λύση είναι μια..π@τσα, ξύλο και καράτε!!!:ranting2::ranting2:

StratosZ4
06-10-11, 00:34
ακριβώς...η λύση είναι μια..π@τσα, ξύλο και καράτε!!!:ranting2::ranting2:

Εγω ξερω πως μπορουμε να γκρινιαζουμε,να κλαψουριζουμε, να κοψουμε πολλα, αλλα στο τελος θα ΠΛΕΡΩΣΟΥΜΕ!

Ζω για τη στιγμη που θα εχουμε μελος κανα υπουργο, θα διαβαζει τις συζητησεις, θα εχει πεθανει στα γελια και θα μας πει:
'Bmw μου θελατε μ@λ@κες...Τα γουστα πλερωνονται!!'

alexm
06-10-11, 01:19
7o μηνα

Τελη κυκλοφοριας 2012:+10% απο τα τελη του 2011
Τεκμηριο χρησης για το ετος 2012:7 Μηνες με το 10600 και και 5 Μηνες (-30%) με το 7420= 6180+3091,θα πρεπει να δηλωσεις 9271 για να καλυψεις το τεκμηριο.
Η εκτακτη εισφορα 5% επι του τεκμηριου,που αφορα τα αυτοκινητα ανω των 1929 κυβικων εκατοστων,ισχυει μονο γι το 2011 (βασει των τεκμηριων του 2010)συμφωνα με το αρθρο 30 παρ.2α του εφαρμοστικου νομου.

Υ.Γ:αν δεν τους βγουν τα κουκια,πολυ πιθανον(εως σιγουρο)τον Μαρτη 2012 να ψηφισουν μια τροπολογια του αρθρου και να προσθεσουν ενα 5-10% επι του τεκμηριου και για την χρηση του 2011!!!!

optostyle
06-10-11, 07:36
ρε γ@μω την τρελλα μου γ@μω....διαβασα ξαναδιαβασα σε προηγουμενα posts...μερικοι ειστε πολυ μεγαλες λουμπινες.....
Λενε μερικοι..''και να καταθεσουμε πινακιδες τι θα γινει...''
ΡΕ...200 ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΔΙΩΞΑΝ ΤΗΝ ΧΟΥΝΤΑ..ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΤΕ??ΑΝ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΑΝ ΕΤΣΙ ΑΚΟΜΑ ΤΟΥΡΚΟΥΣ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΛΙΓΟΤΕΡΟΙ...
Για καθηστε και σκεφτητε λιγο γιατι δε σας βλεπω καλα....(και στ @@ μου αν καταθεσετε η οχι πινακιδες....το θεμα ειναι ΜΗ σκεφτεστε ετσι...''και τι θα γινει και τι θα γινει''

aristent
06-10-11, 08:43
...
Μας εχουν κανει τιποτα να μη μας φαινεται παραλογο πλεον!!

ακριβως!thumb


ρε γ@μω την τρελλα μου γ@μω....διαβασα ξαναδιαβασα σε προηγουμενα posts...μερικοι ειστε πολυ μεγαλες λουμπινες.....
Λενε μερικοι..''και να καταθεσουμε πινακιδες τι θα γινει...''
ΡΕ...200 ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΔΙΩΞΑΝ ΤΗΝ ΧΟΥΝΤΑ..ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΤΕ??ΑΝ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΑΝ ΕΤΣΙ ΑΚΟΜΑ ΤΟΥΡΚΟΥΣ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΛΙΓΟΤΕΡΟΙ...
Για καθηστε και σκεφτητε λιγο γιατι δε σας βλεπω καλα....(και στ @@ μου αν καταθεσετε η οχι πινακιδες....το θεμα ειναι ΜΗ σκεφτεστε ετσι...''και τι θα γινει και τι θα γινει''

....αλλες καταστασεις τοτε αλλες τωρα,δεν εχει σχεση η εποχη τοτε(Χουντα/Τουρκοκρατια) με τωρα(Πολιτικη Δικτακτοδημοκρατια),δεν υπηρχε στον ηλιο μοιρα τοτε(φτωχια,πεινα,ανυπαρκτ ς ανεσεις&ελευθερια), ενω τωρα απλα ειναι δυσκολη η κατοχη και χρηση πολυτελειας(2λιτρα+ οχηματα,εξοχικα,δευτερες κατοικιες κλπ.).....

....αρκετοι δεν θελουν να χασουν εστω και αυτα που εχουν,ενω η παρακουλουθηση των πολιτικων γεγονοτων γινεται απο τον καναπε με ενα τηλεκοντρολ στο χερι και με πολλα σχολια χωρις ουσια....

....η προοδος και η καλυτερη ποιοτητα ζωης ηρθε σ'αυτη τη χωρα,οπως φυσιολογικα επρεπε και μετα απο οτι εχει τραβηξει στο παρελθον,....ομως η κακη νοοτροπια (πιθανον ραγιαδικα απομειναρια)γυριζουν πισω την προοδο και την εξελιξη σε μια χωρα, οπου το Ντουμπαϊ θα ωχριουσε μπροστα μας στο κατα κεφαλην εισοδημα,αφου εκει η φτωχεια ειναι η πλειοψηφια!!!!!....αλλα ο συγκεντρωμενος πλουτος σε συγκεκριμενα προσωπα και μερη ειναι αυτος που διαφημιζεται και εμεις πιστευουμε οτι ολα ειναι καλα εκει....


Τελος θα πω οτι καταφεραν(οι πολιτικοι) να μας κανουν να εχουμε ενοχες(αδικως κατα την ταπινη μου αποψη)για οτι εχουμε αποκτησει με νομιμο τροπο μεχρι σημερα και ειδικα με το αυτοκινητο!!!!..... οπου υποτιθεται εχουμε αγορασει δυσαναλογης αξιας οχημα σε σχεση με τα εισοδηματα μας!!!

Καληνυχτα Ελλαδα....... και ας ειναι πρωϊ ακομη.........

Samaro
06-10-11, 08:43
Τελη κυκλοφοριας 2012:+10% απο τα τελη του 2011
Τεκμηριο χρησης για το ετος 2012:7 Μηνες με το 10600 και και 5 Μηνες (-30%) με το 7420= 6180+3091,θα πρεπει να δηλωσεις 9271 για να καλυψεις το τεκμηριο.
Η εκτακτη εισφορα 5% επι του τεκμηριου,που αφορα τα αυτοκινητα ανω των 1929 κυβικων εκατοστων,ισχυει μονο γι το 2011 (βασει των τεκμηριων του 2010)συμφωνα με το αρθρο 30 παρ.2α του εφαρμοστικου νομου.

Υ.Γ:αν δεν τους βγουν τα κουκια,πολυ πιθανον(εως σιγουρο)τον Μαρτη 2012 να ψηφισουν μια τροπολογια του αρθρου και να προσθεσουν ενα 5-10% επι του τεκμηριου και για την χρηση του 2011!!!!
Αλέξη !
Η έκπτωση 30% λόγω παλαιότητας, πάει σε όλο το ποσό για αυτοκίνητα πάνω των 5 ετών και 50 % για αυτά, άνω των 10 ετών.
Φυσικά βάσει της ημερομηνίας πρώτης κυκλοφορίας στην Ελλάδα.

πχ για το δικό μου με έτος εισαγωγής το 2005 κοίταξε πιό πάνω τι γράφω.

:original:

m_power_lunatic
06-10-11, 09:06
Τελη κυκλοφοριας 2012:+10% απο τα τελη του 2011
Τεκμηριο χρησης για το ετος 2012:7 Μηνες με το 10600 και και 5 Μηνες (-30%) με το 7420= 6180+3091,θα πρεπει να δηλωσεις 9271 για να καλυψεις το τεκμηριο.
Η εκτακτη εισφορα 5% επι του τεκμηριου,που αφορα τα αυτοκινητα ανω των 1929 κυβικων εκατοστων,ισχυει μονο γι το 2011 (βασει των τεκμηριων του 2010)συμφωνα με το αρθρο 30 παρ.2α του εφαρμοστικου νομου.

Υ.Γ:αν δεν τους βγουν τα κουκια,πολυ πιθανον(εως σιγουρο)τον Μαρτη 2012 να ψηφισουν μια τροπολογια του αρθρου και να προσθεσουν ενα 5-10% επι του τεκμηριου και για την χρηση του 2011!!!!

Πρεπει πρωτα να φθασεις μεχρι το 2012,οπως εχετε καταλαβει οι περισσοτεροι δεν θα φθασουμε στο 2012.....μεσολαβει απο οτι φαινεται σταση πληρωμων/haircut χρεους κτλ και πιθανως εκλογες.

stefm5
06-10-11, 10:38
Πρεπει πρωτα να φθασεις μεχρι το 2012,οπως εχετε καταλαβει οι περισσοτεροι δεν θα φθασουμε στο 2012.....μεσολαβει απο οτι φαινεται σταση πληρωμων/haircut χρεους κτλ και πιθανως εκλογες.

thumb

όλα οδηγούν σε αυτήν την κατάληξη

S8N
06-10-11, 12:52
Η κατάληξη δε θα 'ναι αυτή.

Είσαι Ευρωπαίος και βλέπεις πως:

- Η Ιρλανδία κάνει δυνατά βήματα, με συναίνεση κυβέρνησης, αντιπολίτευσης και συνδικάτων.
- Η Πορτογαλία το παλεύει, με συναίνεση κυβέρνησης, αντιπολίτευσης και συνδικάτων.
- Η Ιταλία λαμβάνει μέτρα έπειτα από συμφωνία με τα συνδικάτα και τα εφαρμόζει.
- Η Ισπανία κάνει νόμο του κράτους τον περιορισμό του ελλείμματος.

Η Ελλάδα?

- Η Ελλάδα έκανε εκλογές, άλλαξε κυβέρνηση, εξαγγέλει μέτρα τα οποία δεν εφαρμόζει, εφαρμόζει μέτρα που σακατεύουν τους μικρομεσαίους ήτοι τη ραχοκοκκαλιά της οικονομίας, έχει έναν κρατικό μηχανισμό που δε δουλεύει, έχει μια αντιπολίτευση που λέει πράγματα ανεφάρμοστα, έχει συνδικαλιστές που κάνουν ό,τι γουστάρουν προκειμένου να προστατεύσουν τα συντεχνιακά τους συμφέροντα τα οποία ονόμάζουν και 'κεκτημένα', προβάλει αντίσταση παντού και κοροϊδεύει πότε με πλαστά στοιχεία και πότε με υποσχέσεις που δεν πραγματοποιούνται, εν συνεχεία απειλεί πως θα ξανακάνει εκλογές για να πέσει αναπόφευκτα σε μια περίοδο ακυβερνησίας αφού κανένα κόμμα δεν έχει αυτοδυναμία και κανένα δε συναινεί στον σχηματισμό κυβέρνησης με κάποιο άλλο.

Λογικό είναι ο Ευρωπαίος να μας γράψει στα παπάρια του, αφού είμαστε χαμένοι από χέρι.

Η κατάληξη λοιπόν είναι η εξής: Ζεις με αυτά που παράγεις. Τι παράγεις? Ελλείμματα. Ζήσε με ελλείμματα. Φάε σκατά. Στην κυριολεξία.

Έρχεται σήμερα ο Γερμανός με 70 επιχειρηματίες να κάνει τι? Σε μια χώρα όπου οι ντόπιοι επιχειρηματίες πηγαίνουν και στήνουν επιχειρήσεις στα Βαλκάνια. Όλα τα περιμένουμε από τους άλλους. Αμ δε. Αυτό που έρχεται το αξίζουμε.

Μπορεί 200 άνθρωποι να έδιωξαν τη Χούντα -εκ των οποίων πολλοί έγιναν στη συνέχεια λαμόγια επαγγελματίες πολιτικοί-, αλλά 10.000.000 άνθρωποι ψήφιζαν Ανδρέα, Μητσοτάκη, Κινέζο, Κωστάκη και Γιωργάκη και κατέστρεψαν τη χώρα τους την ίδια ώρα που εισέπρατταν πριμ παραγωγικότητας για να ξύνονται, που βόλευαν τα παιδιά τους στο Δημόσιο, που πλήρωναν χρυσάφι για να κάνουν αρχοντοχωριάτικα Ολυμπιακά πανηγύρια με τη Μπιοργκ, που δανείζονταν για να πάρουν τζιπάρα και βιλάρα και που έδιναν 2 μισθούς Γερμανού υπαλλήλου για τσάντα Botegga Veneta και παπούτσι Jimmy Choo.

Πάρε τώρα την τσουτσού.

Ptboul
06-10-11, 13:00
Ζεις με αυτά που παράγεις. Τι παράγεις? Ελλείμματα. Ζήσε με ελλείμματα. Φάε σκατά. Στην κυριολεξία.


ακόμα και εκεί τους έχουμε, μη μασάτε

https://2.bp.blogspot.com/-kbnLA8i31r4/ToZlH5mzCvI/AAAAAAAAKic/7b3jQwtG_vk/s1600/%25CE%25A3%25CE%259A%25CE%2591%25CE%25A4%25CE%259F +%25CE%25A0%25CE%2591%25CE%259E%25CE%2599%25CE%259 C%25CE%2591%25CE%2594%25CE%2599....JPG

Stamatis
06-10-11, 13:06
Με κινδυνο να παρεξηγηθω.
Την χουντα δεν την εδιωξαν 200 ανθρωποι, αλλα την εριξε μια αλλη χουντα, αυτη του Ιωαννιδη.
25 Νοεμβριου 1973
Επεσε το 1974 μετα την εισβολη στην Κυπρο.

Το οτι η εξεγερση του πολυτεχνειου προκαλεσε μια σειρα γεγονοτων και εδωσε αφορμη σε μια ακομα φατρια στρατιωτικων να κανουν νεο "κινημα" το δεχομαι.

ΜΕ ΑΠΟΛΥΤΟ ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΤΟΥΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ του πολυτεχνειου, σας επισημαινω οτι την χουντα στην Ελλαδα την εριξε η στρατιωτικη εισβολη στην Κυπρο.

Τιμω και σεβομαι απεριοριστα το πολυτεχνειο.

Προκυπτει ομως οτι καποιοι το καπηλευονται.


Αυτα.

S8N
06-10-11, 13:11
Με κινδυνο να παρεξηγηθω.
Την χουντα δεν την εδιωξαν 200 ανθρωποι, αλλα την εριξε μια αλλη χουντα, αυτη του Ιωαννιδη.
25 Νοεμβριου 1973
Επεσε το 1974 μετα την εισβολη στην Κυπρο.

Το οτι η εξεγερση του πολυτεχνειου προκαλεσε μια σειρα γεγονοτων και εδωσε αφορμη σε μια ακομα φατρια στρατιωτικων να κανουν νεο "κινημα" το δεχομαι.

ΜΕ ΑΠΟΛΥΤΟ ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΤΟΥΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ του πολυτεχνειου, σας επισημαινω οτι την χουντα στην Ελλαδα την εριξε η στρατιωτικη εισβολη στην Κυπρο.

Τιμω και σεβομαι απεριοριστα το πολυτεχνειο.

Προκυπτει ομως οτι καποιοι το καπηλευονται.


Αυτα.

+1

Μου τελείωσαν τα thanks (και τα λεφτά).

alexm
06-10-11, 14:22
Αλέξη !
Η έκπτωση 30% λόγω παλαιότητας, πάει σε όλο το ποσό για αυτοκίνητα πάνω των 5 ετών και 50 % για αυτά, άνω των 10 ετών.
Φυσικά βάσει της ημερομηνίας πρώτης κυκλοφορίας στην Ελλάδα.

πχ για το δικό μου με έτος εισαγωγής το 2005 κοίταξε πιό πάνω τι γράφω.

:original:

Αντωνη εχεις δικιο!!!!
Δεν παιζει ρολο ο μηνας,αλλα το ετος.....thumb

alexm
06-10-11, 15:12
Τελη κυκλοφοριας 2012:+10% απο τα τελη του 2011
Τεκμηριο χρησης για το ετος 2012:7 Μηνες με το 10600 και και 5 Μηνες (-30%) με το 7420= 6180+3091,θα πρεπει να δηλωσεις 9271 για να καλυψεις το τεκμηριο.
Η εκτακτη εισφορα 5% επι του τεκμηριου,που αφορα τα αυτοκινητα ανω των 1929 κυβικων εκατοστων,ισχυει μονο γι το 2011 (βασει των τεκμηριων του 2010)συμφωνα με το αρθρο 30 παρ.2α του εφαρμοστικου νομου.

Υ.Γ:αν δεν τους βγουν τα κουκια,πολυ πιθανον(εως σιγουρο)τον Μαρτη 2012 να ψηφισουν μια τροπολογια του αρθρου και να προσθεσουν ενα 5-10% επι του τεκμηριου και για την χρηση του 2011!!!!

Στο ανωτερω ποστ μου εχω κανει λαθος στον υπολογισμο του τεκμηριου,δεν παιζει ρολο ο μηνας αγορας,μονο το ετος!!!
Αρα,αν η πρωτη αδεια στην Ελλαδα ειναι το 2002 ανεξαρτητα απο ποιον μηνα εχει εκδοθει,στην δηλωση του οικονομικου ετους 2011 θα υπαρχει μειωση 30%,απο το οικονομικο ετος 2012 και μετα θα ισχυει μειωση 50%.

Στην ΔΟΥ που ρωτησα μου ειπαν οτι μπορει αυτο να αλλαξει,να λαμβανετε και ο μηνας υπο'ψιν και μαλιστα για ολο το οικονομικο ετος υπερ του δημοσιου...

bomber21
06-10-11, 15:23
Αυτοκίνητο 1995cc (E46 318ci) κατασκευής 2003, αγορασμένο από εμένα ως μεταχειρισμένο τον Ιούλη του 2006, το πιάνει η έκτακτη εισφορά;

Samaro
06-10-11, 15:39
Αυτοκίνητο 1995cc (E46 318ci) κατασκευής 2003, αγορασμένο από εμένα ως μεταχειρισμένο τον Ιούλη του 2006, το πιάνει η έκτακτη εισφορά;
Ολα πάνω από 1929 κ.ε.! Δεν σου ήρθε για φέτος ;;

bomber21
06-10-11, 15:49
Ολα πάνω από 1929 κ.ε.! Δεν σου ήρθε για φέτος ;;

Όχι (ακόμα; ) ... Κάπου είχα διαβάσει ότι δεν ισχύει για αυτοκίνητα πενταετίας;

Kostas_1
06-10-11, 16:11
Όχι (ακόμα; ) ... Κάπου είχα διαβάσει ότι δεν ισχύει για αυτοκίνητα πενταετίας;

Ισχυει μεχρι 10ετιας

Samaro
06-10-11, 19:13
Το εξακύλινδρο το μπλοκ
μου το πήρε το ...ΠΑΣΟΚ
και γυρίζω μ'ένα Lanos
εγώ που 'χα δύο ..Vanos !!
:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

Ρε μπαγάσα πέρνεις μπράβο με την υπογραφή μου ;;;:th_Laie_67-1:
Τι περιμένεις απο Ολυμπιακάκια !!:th_Laie_67-1:

Stathis
06-10-11, 19:23
προσπαθησα να στα κανω μεταβιβαση αντωνη αλλα χαθηκαν... χαχαχα

konstantinaM3
06-10-11, 19:34
Το εξακύλινδρο το μπλοκ
μου το πήρε το ...ΠΑΣΟΚ
και γυρίζω μ'ένα Lanos
εγώ που 'χα δύο ..Vanos !!
χαχαχαχαχαχαχα πολυ σωστο σε βρισκω!!!!

Driver M
09-11-11, 17:13
Μιας και ο καιρός της κατάθεσης πινακίδων σιγά σιγά πλησιάζει, ήθελα να ρωτήσω κάτι.
Είχα διαβάσει κάπου στο φόρουμ (δυστυχώς δε μπορώ να βρω που) πως υπάρχει η δυνατότητα να λαμβάνονται προσωρινές πινακίδες 1 φορά το μήνα (μέχρι 2 μέρες) με κάποιο μικρό αντίτιμο (5-10 ευρώ τη μέρα αν θυμάμαι καλά).
Τι ισχύει τελικά?

Γιατί στην εφορία που ρώτησα μου είπαν πως κάτι τέτοιο ισχύει μόνο για επαγγελματικά οχήματα και όχι για ΙΧ.
Μου το είπε μάλιστα και η διευθύντρια που έχει κι αυτή 2λιτρο και πρόκειται να καταθέσει πινακίδες.
Κατά 99% έτσι είναι, απλά μήπως ξέρει κανείς κάτι διαφορετικό?

bill_m3
09-11-11, 17:23
Μιας και ο καιρός της κατάθεσης πινακίδων σιγά σιγά πλησιάζει, ήθελα να ρωτήσω κάτι.
Είχα διαβάσει κάπου στο φόρουμ (δυστυχώς δε μπορώ να βρω που) πως υπάρχει η δυνατότητα να λαμβάνονται προσωρινές πινακίδες 1 φορά το μήνα (μέχρι 2 μέρες) με κάποιο μικρό αντίτιμο (5-10 ευρώ τη μέρα αν θυμάμαι καλά).
Τι ισχύει τελικά?

Γιατί στην εφορία που ρώτησα μου είπαν πως κάτι τέτοιο ισχύει μόνο για επαγγελματικά οχήματα και όχι για ΙΧ.
Μου το είπε μάλιστα και η διευθύντρια που έχει κι αυτή 2λιτρο και πρόκειται να καταθέσει πινακίδες.
Κατά 99% έτσι είναι, απλά μήπως ξέρει κανείς κάτι διαφορετικό?


Αθήνα 3 Δεκεμβρίου 2003

Αριθ. Πρωτ. 1109354 /1188/Τ.&Ε.Φ.

ΕΠΕΙΓΟΝ

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ & ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

ΓΕΝ. ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΕΛΩΝ & ΕΙΔ. ΦΟΡΟΛΟΓΙΩΝ

ΠΟΛ. : 1132

ΤΜΗΜΑ Β'

Ταχ. Δ/νση: Σίνα 2 - 4

Ταχ. Κώδικας: 106 72 - ΑΘΗΝΑ

Πληροφορίες: Ι. ΤΖΙΝΙΑΣ

Τηλέφωνο: 210 3642570

F ΑΧ: 210 3642251

ΘΕΜΑ: « Διαδικασία χορήγησης προσωρινής άδειας κυκλοφορίας».

Με αφορμή ερωτήματα που τέθηκαν στην Υπηρεσία μας σχετικά με το ανωτέρω θέμα σας γνωρίζουμε τα εξής:

1. Σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 7 του άρθρου 22 του ν. 2367/53, όπως ισχύει, σε εξαιρετικές περιπτώσεις επιτρέπεται η κυκλοφορία αυτοκινήτου ή μοτοσικλέτας με προσωρινή άδεια κυκλοφορίας και μέχρι δύο (2) μέρες το μήνα. Η προσωρινή άδεια χορηγείται αποκλειστικά και μόνο από τον Προϊστάμενο της αρμόδιας Δ.Ο.Υ. αφού καταβληθούν τέλη κυκλοφορίας 1,90 Ευρώ για κάθε μέρα, ανεξάρτητα από το είδος του αυτοκινήτου ή της μοτοσικλέτας.

Μέχρι τώρα η κατά τα ανωτέρω χορηγούμενη από τον Προϊστάμενο της Δ.Ο.Υ. προσωρινή άδεια θεωρείται από τις κατά τόπους Υπηρεσίες Τροχαίας, οι οποίες εκδίδουν ειδική πινακίδα από χαρτόνι «Μ».

2. Για την απλοποίηση της διαδικασίας χορήγησης των ανωτέρω προσωρινών αδειών και την αποφυγή άσκοπων μετακινήσεων των ενδιαφερομένων κρίνεται αναγκαίο η διαδικασία χορήγησης των αδειών αυτών να ολοκληρώνεται σε μια υπηρεσία του Δημοσίου στη Δ.Ο.Υ., η οποία σύμφωνα με τις ανωτέρω διατάξεις είναι αρμόδια για τη χορήγηση της.

Για το λόγο αυτό, από 1ης Μαρτίου 2004 οι Δ.Ο.Υ. οι οποίες χορηγούν τις προσωρινές άδειες θα χορηγούν και τις ειδικές πινακίδες από χαρτόνι «Μ», χωρίς καμία ανάμιξη των Υπηρεσιών της Τροχαίας για θεώρηση ή άλλη ενέργεια.

3. Με την ευκαιρία αυτή υπενθυμίζουμε ότι:

α) Με τα έγγραφα μας Μ 739/122/ΠΟΛ 33/25-2-1982, Μ 794/248/ΠΟΛ 87/6-3-1986, Α 8302/387/ΠΟΛ 245/17-8-1987, 1108539/1276ΓΓ.&Ε.Φ./ΠΟΛ 1238/25-9-1998 και 1012746/29/Τ.&Ε.Φ./ΠΟΛ 1055/7-2-2002, έχει διευκρινισθεί, από τη Διοίκηση ότι, εξαιρετικές περιπτώσεις για τη χορήγηση της προσωρινής άδειας είναι:

Για τα ανάριθμα αυτοκίνητα μόνο για τη μεταφορά τους:

Από τον τόπο αγοράς ή τελωνισμού στον τόπο ταξινόμησης.

Για έλεγχο από το Κ. Τ. Ε. Ο. και

Για μετάβαση σε ειδικά συνεργεία για μετατροπή προσθήκη αμαξωμάτων ή

άλλων τεχνικών στοιχείων.

Για τα ενάριθμα αυτοκίνητα που βρίσκονται σε ακινησία: Για δοκιμή, επισκευή ή πώληση αυτών.

β) Η προσωρινή άδεια κυκλοφορίας, θα χορηγείται αποκλειστικά και μόνο για μεν τα ανάριθμα αυτοκίνητα από τον Προϊστάμενο της Δ. Ο. Υ. στη χωρική αρμοδιότητα του οποίου υπάγεται η επιχείρηση του πωλητή ή ο τελωνειακός χώρος εκτελωνισμού ή ο ιδιοκτήτης ή κάτοχος του οχήματος, για δε τα ενάριθμα αυτοκίνητα από το Προϊστάμενο της ΔΟΥ στον οποίο έχει κατατεθεί δήλωση ακινησίας.

γ) Το χρονικό διάστημα για το οποίο χορηγείται η προσωρινή άδεια κυκλοφορίας (δύο μέρες το ανώτερο το μήνα) αρχίζει να μετρά από την έναρξη της ημερολογιακής ημέρας για την οποία χορηγείται η άδεια και λήγει με τη συμπλήρωση μίας ή δύο ημερολογιακών ημερών, κατά περίπτωση.

δ) Με την επιφύλαξη τυχόν άλλων διατάξεων αρμοδιότητας Υπουργείου Μεταφορών και Επικοινωνιών η οδήγηση του οχήματος, για το οποίο χορηγήθηκε προσωρινή άδεια κυκλοφορίας, επειδή από το νόμο, (παρ. 7 άρθρο 22 του ν. 2367/1 953) δε γίνεται διάκριση, είναι δυνατή όχι μόνο από τον κύριο του οχήματος αλλά και από τρίτο πρόσωπο, με την προϋπόθεση βέβαια ότι το αυτοκίνητο κυκλοφορεί αποκλειστικά για τους λόγους τους οποίους εκδόθηκε η προσωρινή άδεια κυκλοφορίας.

4. Από την έκδοση της παρούσας παύει να ισχύει κάθε προηγούμενη αντιθέτου περιεχομένου.

Ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

Γ. ΚΑΝΕΛΛΟΠΟΥΛΟΣ

https://www.seeae.gr/ViewShopArticle.aspx?ArticleId=5368

Να παραιτηθεί πες της :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

Θα στα πει καλύτερα ο Βασίλης που το έχει κάνει!!

kplc16
09-11-11, 17:24
Μιας και ο καιρός της κατάθεσης πινακίδων σιγά σιγά πλησιάζει, ήθελα να ρωτήσω κάτι.
Είχα διαβάσει κάπου στο φόρουμ (δυστυχώς δε μπορώ να βρω που) πως υπάρχει η δυνατότητα να λαμβάνονται προσωρινές πινακίδες 1 φορά το μήνα (μέχρι 2 μέρες) με κάποιο μικρό αντίτιμο (5-10 ευρώ τη μέρα αν θυμάμαι καλά).
Τι ισχύει τελικά?

Γιατί στην εφορία που ρώτησα μου είπαν πως κάτι τέτοιο ισχύει μόνο για επαγγελματικά οχήματα και όχι για ΙΧ.
Μου το είπε μάλιστα και η διευθύντρια που έχει κι αυτή 2λιτρο και πρόκειται να καταθέσει πινακίδες.
Κατά 99% έτσι είναι, απλά μήπως ξέρει κανείς κάτι διαφορετικό?

καλα τα λεει η διευθυντρια.
Πριν καταθεσεις βγαλ'το πολλες φωτογραφιες, για να εχεις να θυμασαι.

Driver M
09-11-11, 18:20
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Βασίλη!

Αν μπορεί ο έτερος Βασίλης να μας πει δύο πράγματα παραπάνω αν το έχει κάνει θα ήμουν υπόχρεος.

Με λίγα λόγια αν κατάλαβα καλά, γίνεται ΙΧ να πάρει προσωρινές πινακίδες.
Μάλλον σε άσχετη έπεσα. Η πλάκα είναι πως θα χαρεί αν τις πάω τα παραπάνω γιατί κι αυτή ομοιοπαθής είναι!

Stathis
09-11-11, 18:21
δωσ' της και τη διευθυνση του φορουμ να μπαινει να ρωταει, οτι μπορουμε να βοηθησουμε το κρατος... :D

Driver M
09-11-11, 18:56
δωσ' της και τη διευθυνση του φορουμ να μπαινει να ρωταει, οτι μπορουμε να βοηθησουμε το κρατος... :D
Κάτσε να σιγουρευτούμε όμως ότι ισχύει Στάθη μη μείνω με τη χαρά.
Αλλιώς θα την βάλω μέχρι και μέλος να γίνει!:th_Laie_67-1:

Stathis
09-11-11, 18:59
αντε κανε τα κονε μπας και μας φτιαξει και με τιποτ΄αλλο... ;)

Stamatis
09-11-11, 19:10
Κάτσε να σιγουρευτούμε όμως ότι ισχύει Στάθη μη μείνω με τη χαρά.
Αλλιώς θα την βάλω μέχρι και μέλος να γίνει!:th_Laie_67-1:

Ισχύει.

kplc16
09-11-11, 19:12
Εγω ρωτησα στην εφορια καλαμαριας κι ελαβα αρνητικη απαντηση.
Απο την αλλα και να επιτρεποταν το 48 ειναι τοσο λιγο που το μονο που θα σου μεινει η ταλαιπωρια.

fanisk
09-11-11, 19:27
Εγω ρωτησα στην εφορια καλαμαριας κι ελαβα αρνητικη απαντηση.
Απο την αλλα και να επιτρεποταν το 48 ειναι τοσο λιγο που το μονο που θα σου μεινει η ταλαιπωρια.

Ακριβως, τι να κανεις σε 48 ωρες? Ή πληρωνεις ή το παρατας και το βγαζεις στη ζουλα με το αναλογο ρισκο.

Driver M
09-11-11, 19:34
Απ'το τίποτα, μια χαρά είναι και το 48ωρο.

Μπορείς να κάνεις κι ένα ταξιδάκι κανα 2 ώρες από την Αθήνα να κινηθεί καλά το αμάξι, να φορτίσει και η μπαταρία κλπ.
Κι όλα αυτά νόμιμα χωρίς κανένα ρίσκο.

Στη ζούλα μόνο αργά το βράδυ μπορείς να το βγάλεις για λίγο κι αυτό κοντά στη γειτονιά σου και πάντα με κίνδυνο.
Καμία σχέση κατά τη γνώμη μου.

Έτσι κι αλλιώς και τώρα 5-6 φορές το μήνα μαξ χρησιμοποιείται η 320 οπότε μια χαρά με βολεύουν οι 2 μέρες το μήνα και να γλιτώσω και το χαράτσι των 1100 (αν και τη φετινή έκτακτη εισφορά θα την πληρώσω αλλά θα αφαιρεθεί του έτους 2012).

Stathis
09-11-11, 19:37
μονο μια χαρα, σουπερ ειναι...
εγω το δικο μου αμαξι το εβγαλα το προηγουμενο σκ πρωτη φορα απο τον αυγουστο...
και οχι οτι υπηρχε αναγκη, απλα για να ξεσκουριασει λιγο...

kplc16
09-11-11, 19:57
και ποσα πληρωνεις για 48ωρο?
ασφαλεια?

Thomelef
09-11-11, 20:04
μονο μια χαρα, σουπερ ειναι...
εγω το δικο μου αμαξι το εβγαλα το προηγουμενο σκ πρωτη φορα απο τον αυγουστο...
και οχι οτι υπηρχε αναγκη, απλα για να ξεσκουριασει λιγο...

χαχαχαχα...σπανάκι, ή μανιτάρια φύτρωσαν μέσα???χαχαχαχαχα

Driver M
09-11-11, 20:12
και ποσα πληρωνεις για 48ωρο?
ασφαλεια?
3,80 πληρώνεις στην εφορία για 2 μέρες.

Για ασφάλεια δε γνωρίζω, αλλά λογικά θα είναι πολύ μικρό ποσό.

Monsta
09-11-11, 21:20
Οι λόγοι για τους οποίους σου χορηγούν τις temp πινακίδες είναι σαφέστατοι.

Τώρα αν είσαι βραδάκι βολτίτσα, την έχεις δει χαλαρά δε τρέχει τπτ και πέσεις πάνω σε κανένα κ@υλωμένο, θα τρέχεις και δε θα φτάνεις.

Επίσης το να το κάνεις μια-δυο φορές οκ το καταλαβαίνω, το να πηγαίνεις κάθε μήνα στην ίδια υπάλληλο και να ζητάς πινακίδες για να το πας δήθεν συνεργείο είναι χοντρό και θα το πάρουν χαμπάρι.

Driver M
09-11-11, 21:51
Μα δεν λέει απαραίτητα συνεργείο.

Μιλάει και για "δοκιμή" που είναι αρκετά αόριστος όρος.
Κι εγώ για δοκιμή θα το βγάζω κάθε μήνα για να δω αν λειτουργούν όλα οκ μιας και θα έχω το αμάξι σε ακινησία.
Σύμφωνα με το νόμο θα το κάνω (προφανώς τίποτα προκλητικό) και ας έρθει να μου πει ο κάθε τυχάρπαστος ό,τι γουστάρει.
Το κεφάλι του θα φάει.

Όπως και να το κάνουμε δεν είναι σαν να έχεις κανονικές πινακίδες αλλά από το να μην έχεις καθόλου είναι μακράν καλύτερο.

Που είσαι ρε Βασίλη να μας πεις την εμπειρία σου?

Monsta
09-11-11, 22:16
Εξίσου ΣΟΒΑΡΟ είναι το θέμα της ασφάλισης για αυτές τις δύο μέρες.

Ξέρει κανείς αν υπάρχει έστω και ΜΙΑ ασφαλιστική που να κάνει συμβόλαιο για .....ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ? Το πιο πιθανό είναι να πούνε κάντο για 6-μηνο και τις μέρες που δεν θα χρησιμοποιηθεί, refund. Το 2ο μήνα που θα ψάχνεις τον ασφαλιστή για να σου κάνει την ίδια διαδικασία, δε θα σηκώνει τα τηλέφωνα...

kplc16
09-11-11, 23:00
Εξίσου ΣΟΒΑΡΟ είναι το θέμα της ασφάλισης για αυτές τις δύο μέρες.

Ξέρει κανείς αν υπάρχει έστω και ΜΙΑ ασφαλιστική που να κάνει συμβόλαιο για .....ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ? Το πιο πιθανό είναι να πούνε κάντο για 6-μηνο και τις μέρες που δεν θα χρησιμοποιηθεί, refund. Το 2ο μήνα που θα ψάχνεις τον ασφαλιστή για να σου κάνει την ίδια διαδικασία, δε θα σηκώνει τα τηλέφωνα...

international life πουλουσε μηνιαιο συμβολαιο αλλα η τιμη του ειναι σαν να μιλαμε για διμηνο συμβολαιο.

Driver M
09-11-11, 23:30
Εξίσου ΣΟΒΑΡΟ είναι το θέμα της ασφάλισης για αυτές τις δύο μέρες.

Ξέρει κανείς αν υπάρχει έστω και ΜΙΑ ασφαλιστική που να κάνει συμβόλαιο για .....ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ? Το πιο πιθανό είναι να πούνε κάντο για 6-μηνο και τις μέρες που δεν θα χρησιμοποιηθεί, refund. Το 2ο μήνα που θα ψάχνεις τον ασφαλιστή για να σου κάνει την ίδια διαδικασία, δε θα σηκώνει τα τηλέφωνα...
Αυτό είναι πράγματι πρόβλημα, αν και κάπου είχα ακούσει ότι υπάρχουν ορισμένες ασφαλιστικές που καλύπτουν με τη μέρα με μικρό κόστος.

Από Ιανουάριο και μετά που όλα αυτά θα με απασχολήσουν άμεσα θα επανέλθω με πληροφορίες.

Vasilis
10-11-11, 22:49
Λοιπον...φιλαρακια..

τωρα το ειδα...σορυ!


εγω πηρα Μ πινακιδες (οπως τις αποκαλουν) για μια μερα για να μετακινησω το αυτοκινητο στην Λευκαδα!

η υπαλληλος που με εξυπηρετησε μου ειπε να βαλω σαν αιτια την πωληση του αυτοκινητου (πραγμα που μπορεις να επαναλαμβανεις εωσοτου κ καλα πουληθει)

δεν σου απαγορευει κανεις να ''προσπαθεις'' να πουλησεις το αυτοκινητο σου κ να μην τα ''καταφερνεις''!

αυτη βεβαια μου χει πει οτι ισχυει για 24 ωρες μονο , δυο φορες τον μηνα!

με υποχρεωσε την επομενη εργασιμη μερα να παω τις πινακιδες στην εφορια της περιοχης που πηγα το αυτοκινητο (εφοσον ηταν εκτος Αθηνων) κ μου ειπε οτι αν τις ξαναχρειαστω θα παω εκει για να τις ξαναπαρω

στο χαρτι βεβαια αναφερετε η διαδρομη που θα κινηθει το αμαξι (δεν ξερω τι θα συμβει αν παρεκλινεις της πορειας σου...δλδ αν ξαφνικα βρισκομουν στην Σαλονικα...σαφως θα μουν παρανομος)

Η Μ Πινακιδες ειναι σε χαρτονι...δεν τις κολλησα πουθενα , πηγα χωρις πινακιδες στο αμαξι εως Λευκαδα , κ ετυχα σε μπλοκο τροχαιας στο ΚΙΑΤΟ οπου κ με εγραψαν για υπερβολικη ταχυτητα!

Επειδη δεν ηξεραν πως να με γραψουν με τις Μ πινακιδες, με εγραψαν με τις παλιες μου που ειναι κατατεθειμενες κ απλα με ρωτησαν το νουμερο πινακιδας...ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ!
Φυσικα ημουν συνεργασιμος μιας κ με εγραψαν μονο για 40 ευρα κ μου ευχηθηκαν κ καλο δρομο...απλα επρεπε να με γραψουν!

ωστοσο...ουτε για ασφαλεια με ρωτησαν , δεν θα χα απαντηση να τους δωσω μιας κ πηγα ΑΚΑΛΥΦΤΟΣ...χαχαχαχαχ

ρωτησα κ καμμια γνωστη ασφαλιστικη δνε με καλυπτε για μια μερα...θελαν να πληρωσω τα κερατα μου 6μηνο κ να τα παρω πισω...χεστηκα..το ρισκαρα κ πηγα (δεν το συνιστω)


οπου αλλου μπορω να φανω χρησιμος στην διαθεση σας...δεν νομιζω να ξεχασα κατι...


μην ξεχασω να αναφερω οτι ειναι ΑΝΑΓΚΑΣΜΕΝΟΙ στην εφορια να σου εκδοσουν τετοιες πινακιδες , αλλα επειδη βαριουνται την διαδικασια σου λενε μπαρουφες!
απλα επεμεινε κ αν μπορεις βρες το νομο κ τριψτην τον στην μουρη αλλιως πες της να παρει την ΔΟΥ ΜΟΣΧΑΤΟΥ που το κανε ενας φιλος σου (οντως κ οχι παραμυθια)

μην χασετε ποτε το χαρτι που εχετε καταθεσει πινακιδες γιατι εκει αντε να βγαλεις ακρη μ αυτους...(ενα ενα τα θυμαμαι)...χεχε

Monsta
10-11-11, 22:53
στο χαρτι βεβαια αναφερετε η διαδρομη που θα κινηθει το αμαξι (δεν ξερω τι θα συμβει αν παρεκλινεις της πορειας σου...δλδ αν ξαφνικα βρισκομουν στην Σαλονικα...σαφως θα μουν παρανομος)




χεχε έχω να πάω σβάρνα τους μισούς μαντράδες της Αττικής για να το πουλήσω. Τραβάνε ζόρι ???? :thumbsup:

Ελλάς στο μεγαλείο σου !!!!!

fanisk
11-11-11, 01:41
Λοιπον...φιλαρακια..

τωρα το ειδα...σορυ!


εγω πηρα Μ πινακιδες (οπως τις αποκαλουν) για μια μερα για να μετακινησω το αυτοκινητο στην Λευκαδα!

η υπαλληλος που με εξυπηρετησε μου ειπε να βαλω σαν αιτια την πωληση του αυτοκινητου (πραγμα που μπορεις να επαναλαμβανεις εωσοτου κ καλα πουληθει)

δεν σου απαγορευει κανεις να ''προσπαθεις'' να πουλησεις το αυτοκινητο σου κ να μην τα ''καταφερνεις''!

αυτη βεβαια μου χει πει οτι ισχυει για 24 ωρες μονο , δυο φορες τον μηνα!

με υποχρεωσε την επομενη εργασιμη μερα να παω τις πινακιδες στην εφορια της περιοχης που πηγα το αυτοκινητο (εφοσον ηταν εκτος Αθηνων) κ μου ειπε οτι αν τις ξαναχρειαστω θα παω εκει για να τις ξαναπαρω

στο χαρτι βεβαια αναφερετε η διαδρομη που θα κινηθει το αμαξι (δεν ξερω τι θα συμβει αν παρεκλινεις της πορειας σου...δλδ αν ξαφνικα βρισκομουν στην Σαλονικα...σαφως θα μουν παρανομος)

Η Μ Πινακιδες ειναι σε χαρτονι...δεν τις κολλησα πουθενα , πηγα χωρις πινακιδες στο αμαξι εως Λευκαδα , κ ετυχα σε μπλοκο τροχαιας στο ΚΙΑΤΟ οπου κ με εγραψαν για υπερβολικη ταχυτητα!

Επειδη δεν ηξεραν πως να με γραψουν με τις Μ πινακιδες, με εγραψαν με τις παλιες μου που ειναι κατατεθειμενες κ απλα με ρωτησαν το νουμερο πινακιδας...ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ!
Φυσικα ημουν συνεργασιμος μιας κ με εγραψαν μονο για 40 ευρα κ μου ευχηθηκαν κ καλο δρομο...απλα επρεπε να με γραψουν!

ωστοσο...ουτε για ασφαλεια με ρωτησαν , δεν θα χα απαντηση να τους δωσω μιας κ πηγα ΑΚΑΛΥΦΤΟΣ...χαχαχαχαχ

ρωτησα κ καμμια γνωστη ασφαλιστικη δνε με καλυπτε για μια μερα...θελαν να πληρωσω τα κερατα μου 6μηνο κ να τα παρω πισω...χεστηκα..το ρισκαρα κ πηγα (δεν το συνιστω)


οπου αλλου μπορω να φανω χρησιμος στην διαθεση σας...δεν νομιζω να ξεχασα κατι...


μην ξεχασω να αναφερω οτι ειναι ΑΝΑΓΚΑΣΜΕΝΟΙ στην εφορια να σου εκδοσουν τετοιες πινακιδες , αλλα επειδη βαριουνται την διαδικασια σου λενε μπαρουφες!
απλα επεμεινε κ αν μπορεις βρες το νομο κ τριψτην τον στην μουρη αλλιως πες της να παρει την ΔΟΥ ΜΟΣΧΑΤΟΥ που το κανε ενας φιλος σου (οντως κ οχι παραμυθια)

μην χασετε ποτε το χαρτι που εχετε καταθεσει πινακιδες γιατι εκει αντε να βγαλεις ακρη μ αυτους...(ενα ενα τα θυμαμαι)...χεχε

Ενταξει για να το πας στο χωριο/εξοχικο σου.. αλλα αξιζει ολο αυτο για να το βγαλεις βολτα 2 φορες το μηνα? Μαλλον οχι. Αντε σε ενα βραδυ να κανεις Διονυσο, Σουνιο, Κρυφη, Φανερη, Σκοτεινη, Λαμπρη, Θολη.. με φυλλο πορειας Μαρουσι-Πειραια:th_Laie_67-1: Οποτε πληρωνε ή στη ζουλα..

Vasilis
11-11-11, 10:58
φανη

η διαδικασια για εκδοση Μ ειναι απλη!

οι υπαλληλοι ειναι αυτοι που βαριουνται να την κανουν,

εκτος των αλλων , σκεψου σε ποσα μυρια ΙΧ θα κατατεθουν οι πινακιδες?

φανταζεσαι να ξερουν ολοι την ευκολια της ολης καταστασης, τι ουρα εχει να γινει στην εφορια για εκδοση πινακιδων Μ?


Τα ευκολως εννοουμενα παραλειπονται...γι αυτο την κανουν γαργάρα κ φανταζουν ολα δυσκολα...

Stamatis
11-11-11, 19:39
Μηπως υπαρχει και κανα κολπο δυο φορες το μηνα να εχουμε ///Μ;

Thomelef
11-11-11, 19:44
Μηπως υπαρχει και κανα κολπο δυο φορες το μηνα να εχουμε ///Μ;

στο νοικιάζω με την ώρα...thumb

mse36
11-11-11, 19:47
Μηπως υπαρχει και κανα κολπο δυο φορες το μηνα να εχουμε ///Μ;

Βάζει όλο το forum απο ένα κατοστάευρω.......thumb

spyrosK
23-11-11, 22:48
:thumbsdown:ηρθε το σηματακι 660 € , βοηθηά μας...

BILL007
23-11-11, 22:56
φανη

η διαδικασια για εκδοση Μ ειναι απλη!

οι υπαλληλοι ειναι αυτοι που βαριουνται να την κανουν,

εκτος των αλλων , σκεψου σε ποσα μυρια ΙΧ θα κατατεθουν οι πινακιδες?

φανταζεσαι να ξερουν ολοι την ευκολια της ολης καταστασης, τι ουρα εχει να γινει στην εφορια για εκδοση πινακιδων Μ?


Τα ευκολως εννοουμενα παραλειπονται...γι αυτο την κανουν γαργάρα κ φανταζουν ολα δυσκολα...


Kαι όπως όλα τα κόλπα είναι για λίγο καιρό και για λιγοστούς,όταν γίνουν απο πολλούς και σύστημα,τότε παύουν να ισχύουν και τα πράγματα γίνονται ζόρικα.

Και για να σας φτιάξω και το βράδυ,έχει ακουστεί ότι το κατώφλι του 2000cc θα πάει στα 1800cc για να πιάσει περισσότερους.Είδαν ότι τα έσοδα πάνε κατα διαόλου απο τα αυτοκίνητα και μιας και όλοι πλέον κινούνται στα 1400 και κάτω και τα 2000 και πάνω τείνουν να γίνουν είδος προς εξαφάνιση,έπεσε και αυτό στο τραπέζι...
Ετοιμαστείτε λοιπόν ψυχολογικά...

Με τις υγείες μας...:warriorsmiley:

kplc16
24-11-11, 00:08
Kαι όπως όλα τα κόλπα είναι για λίγο καιρό και για λιγοστούς,όταν γίνουν απο πολλούς και σύστημα,τότε παύουν να ισχύουν και τα πράγματα γίνονται ζόρικα.

Και για να σας φτιάξω και το βράδυ,έχει ακουστεί ότι το κατώφλι του 2000cc θα πάει στα 1800cc για να πιάσει περισσότερους.Είδαν ότι τα έσοδα πάνε κατα διαόλου απο τα αυτοκίνητα και μιας και όλοι πλέον κινούνται στα 1400 και κάτω και τα 2000 και πάνω τείνουν να γίνουν είδος προς εξαφάνιση,έπεσε και αυτό στο τραπέζι...
Ετοιμαστείτε λοιπόν ψυχολογικά...

Με τις υγείες μας...:warriorsmiley:

ειναι επιβεβαιωμενο;

BILL007
24-11-11, 00:12
Ολα σε αυτό το κράτος είναι ταυτόχρονα επιβεβαιωμένα και μη επιβεβαιωμένα...;)

Mάθαμε πλέον τόσα χρόνια...Πρώτα βγαίνει στα πηγαδάκια,μετά έρχεται το χαράτσι και μετά ανακοινώνεται το όποιο μέτρο...:thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown:

Vassilis ///M
24-11-11, 12:47
Αν δεν πληρώσω τέλη κυκλοφορίας για το 2012 τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση???Θα μεταφερθούν κατα κάποιο τρόπο στη φορολογική δήλωση???Θα μου ξαναστείλουν ειδοποιητήριο??

ntinos
24-11-11, 12:52
Μια ερωτησουλα βρε παιδες, μιας και εχω μπερδευτει:

Στα 2λιτρα, που ειναι 660 ευρω, πληρωνουμε και καποιο χαρατσοκαπακι ? Αν "ναι", ποσο ειναι.

Αδεια 6ος του 2006, παιζει σκόντο λογω 5ετιας ?

(2 τελικα ηταν οι ερωτησουλες)


Ευχαριστωωω

BILL007
24-11-11, 12:54
Αν δεν πληρώσω τέλη κυκλοφορίας για το 2012 τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση???Θα μεταφερθούν κατα κάποιο τρόπο στη φορολογική δήλωση???Θα μου ξαναστείλουν ειδοποιητήριο??

Tου χρόνου θα το πληρώσεις με προσαύξηση 100%*...Καλύτερα να καταθέσεις (αν μπορείς) σε αυτή την περίπτωση...

*και κάθε χρόνος που θα περνάει θα παίρνει πάνω άλλα τόσα...Γι'αυτό και παρατημένα αμάξια έστω κάποια αξίας,δεν συμφέρουν απο τα σήματα που είναι να αποπληρωθούν για να μπεις στον κόπο να τα αποκτήσεις. Είναι σαν να σου λέει στο πουλάω 100 ευρώ και έχει και χρέος 3000 σε σήματα...;)

Mακριά απο γιατρούς,δικηγόρους και εφορία...Γνωστό το ρητό.

Ptboul
24-11-11, 13:08
Αν δεν πληρώσω τέλη κυκλοφορίας για το 2012 τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση???Θα μεταφερθούν κατα κάποιο τρόπο στη φορολογική δήλωση???Θα μου ξαναστείλουν ειδοποιητήριο??

Μπελάς:

Καταρχήν σε έλεγχο που θα σου γίνει δε θα έχεις το χαρτάκι του 2012 οπότε θα πέσει πρόστιμο.
Δε θα μπορείς να περάσεις ΚΤΕΟ
Να μεταβιβάσεις
Να καταθέσεις πινακίδες

Ptboul
24-11-11, 13:10
Μια ερωτησουλα βρε παιδες, μιας και εχω μπερδευτει:

Στα 2λιτρα, που ειναι 660 ευρω, πληρωνουμε και καποιο χαρατσοκαπακι ? Αν "ναι", ποσο ειναι.

Αδεια 6ος του 2006, παιζει σκόντο λογω 5ετιας ?

(2 τελικα ηταν οι ερωτησουλες)


Ευχαριστωωω

Ντίνο μου ήρθε εχθές. 660¤ καθαρά. Το έξτρα χαράτσι που παίζει είναι τα 270¤ που έρχονται χωριστά. Δεν υπάρχει κάτι άλλο.

ps: και εμένα 06/2006 είναι

stefm5
24-11-11, 13:23
Kαι όπως όλα τα κόλπα είναι για λίγο καιρό και για λιγοστούς,όταν γίνουν απο πολλούς και σύστημα,τότε παύουν να ισχύουν και τα πράγματα γίνονται ζόρικα.

Και για να σας φτιάξω και το βράδυ,έχει ακουστεί ότι το κατώφλι του 2000cc θα πάει στα 1800cc για να πιάσει περισσότερους.Είδαν ότι τα έσοδα πάνε κατα διαόλου απο τα αυτοκίνητα και μιας και όλοι πλέον κινούνται στα 1400 και κάτω και τα 2000 και πάνω τείνουν να γίνουν είδος προς εξαφάνιση,έπεσε και αυτό στο τραπέζι...
Ετοιμαστείτε λοιπόν ψυχολογικά...

Με τις υγείες μας...:warriorsmiley:

θέμα χρόνου είναι κι αυτό :thumbsdown:

Ptboul
24-11-11, 14:18
θέμα χρόνου είναι κι αυτό :thumbsdown:

Μόλις πάρουν πρέφα για τα καλά τη φάση με τα tsi, turbo κλπ, είμαι πεπεισμένος ότι τα τέλη θα είναι ανάλογα της ιπποδύναμης.

Οπότε θα βλέπουμε ένα 1.2tsi να έχει τέλη 300¤ :shok:

Samaro
24-11-11, 14:20
Kαι όπως όλα τα κόλπα είναι για λίγο καιρό και για λιγοστούς,όταν γίνουν απο πολλούς και σύστημα,τότε παύουν να ισχύουν και τα πράγματα γίνονται ζόρικα.

Και για να σας φτιάξω και το βράδυ,έχει ακουστεί ότι το κατώφλι του 2000cc θα πάει στα 1800cc για να πιάσει περισσότερους.Είδαν ότι τα έσοδα πάνε κατα διαόλου απο τα αυτοκίνητα και μιας και όλοι πλέον κινούνται στα 1400 και κάτω και τα 2000 και πάνω τείνουν να γίνουν είδος προς εξαφάνιση,έπεσε και αυτό στο τραπέζι...
Ετοιμαστείτε λοιπόν ψυχολογικά...

Με τις υγείες μας...:warriorsmiley:

Το έχω προβλεψει καιρό τώρα ! Αλλωστε η διαφορά απο τα 1800 κε (300 ευρώ) στα 1927 κε (660 ευρώ) είναι μεγάλη. Κάπως έπρεπε να την καλύψουν !! thumb

120ie87
24-11-11, 14:20
Μόλις πάρουν πρέφα για τα καλά τη φάση με τα tsi, turbo κλπ, είμαι πεπεισμένος ότι τα τέλη θα είναι ανάλογα της ιπποδύναμης.

Οπότε θα βλέπουμε ένα 1.2tsi να έχει τέλη 300¤ :shok:



^ ...πολύ πιθανό σενάριο.... ;-)

kplc16
24-11-11, 14:21
Μόλις πάρουν πρέφα για τα καλά τη φάση με τα tsi, turbo κλπ, είμαι πεπεισμένος ότι τα τέλη θα είναι ανάλογα της ιπποδύναμης.

Οπότε θα βλέπουμε ένα 1.2tsi να έχει τέλη 300¤ :shok:

μακαρι!! ποσο λες να πληρωνουμε για 115 αλογα;

Ptboul
24-11-11, 14:25
μακαρι!! ποσο λες να πληρωνουμε για 115 αλογα;

:hystericalbs1: Νομίζεις ότι θα την γλυτώσεις;

Θα σε πιάνουν είτε από τον κυβισμό είτε από την ιπποδύναμη.

Είτε έχεις 2λιτρο 90ς με 115 άλογα είτε 1000άρι καινούριο με 110 άλογα, τα ίδια θα πληρώνεις.

Ελπίζω να μη διαβάζει κανένα κυβερνητικό στέλεχος :shocked:

Samaro
24-11-11, 14:25
Μόλις πάρουν πρέφα για τα καλά τη φάση με τα tsi, turbo κλπ, είμαι πεπεισμένος ότι τα τέλη θα είναι ανάλογα της ιπποδύναμης.

Οπότε θα βλέπουμε ένα 1.2tsi να έχει τέλη 300¤ :shok:
Ενα απο τα σενάρια που εξετάζουν σοβαρά, ειναι αυτό της επιβάρυνσής σύμφωνα με την τιμολογιακή αξία του αυτοκινήτου.
Ισως τελικά είναι και το δικαιότερο αφού ο κάτοχος ενός Lada Niva έχει σήμερα τα ίδια η περισσότερα τέλη απο αυτόν με το Audi A4.

Ptboul
24-11-11, 14:29
Ενα απο τα σενάρια που εξετάζουν σοβαρά, ειναι αυτό της επιβάρυνσής σύμφωνα με την τιμολογιακή αξία του αυτοκινήτου.
Ισως τελικά είναι και το δικαιότερο αφού ο κάτοχος ενός Lada Niva έχει σήμερα τα ίδια η περισσότερα τέλη απο αυτόν με το Audi A4.

Ναι αλλά για πόσο; τι γίνεται με την ετήσια απαξίωση του;

Ένα πενβέ που το πήρες 50 χιλιάρικα κ σε 5 χρόνια το πουλάς 15Κ τι γίνεται;

Samaro
24-11-11, 14:32
Ναι αλλά για πόσο; τι γίνεται με την ετήσια απαξίωση του;

Ένα πενβέ που το πήρες 50 χιλιάρικα κ σε 5 χρόνια το πουλάς 15Κ τι γίνεται;
Φαντάζομαι θα λαμβάνεται υπ'όψη και η παλαιοτητα !
Είναι βέβαια γεγονός ότι όσο πιό ακριβό η ειδικό είναι ένα αυτοκίνητο τόσο μεγαλύτερη ελιναι η πτώση της αξίας του !

kplc16
24-11-11, 14:38
Φαντάζομαι θα λαμβάνεται υπ'όψη και η παλαιοτητα !
Είναι βέβαια γεγονός ότι όσο πιό ακριβό η ειδικό είναι ένα αυτοκίνητο τόσο μεγαλύτερη ελιναι η πτώση της αξίας του !

αυτο Αντωνη εχει να κανει και με τις συνθηκες που επικρατουν στην αγορα.
Σημερα το μαρμαρο πρεπει να το πληρωσουν αυτοι που εχουν getz.
Eνα getz 5ετιας εχει σχεδον τα ιδια λεφτα με ενα καινουργιο.

Προτινω τον οικονομικο αφανισμο των ιδιοκτητων getz.

:hystericalbs1:

BILL007
24-11-11, 14:38
Mαύρα χρόνια έρχονται...

kplc16
24-11-11, 14:39
Mαύρα χρόνια έρχονται...

Γιατι ρε Βασιλη μια χαρα περναμε.

Samaro
24-11-11, 14:40
αυτο Αντωνη εχει να κανει και με τις συνθηκες που επικρατουν στην αγορα.
Σημερα το μαρμαρο πρεπει να το πληρωσουν αυτοι που εχουν getz.
Eνα getz 5ετιας εχει σχεδον τα ιδια λεφτα με ενα καινουργιο.

Προτινω τον οικονομικο αφανισμο των ιδιοκτητων getz.

:hystericalbs1:
Να καούν στην πυρά όλα τα μικρά !!
:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

BILL007
24-11-11, 14:41
Γιατι ρε Βασιλη μια χαρα περναμε.

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Θα έρθουν και χειρότερα απο τα σημερινά...thumb

kplc16
24-11-11, 14:43
Να καούν στην πυρά όλα τα μικρά !!
:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

ναι ολοι αυτοι με τα μικρα εχουν κομποδεμα και δεν ανακυκλωνουν το χρημα.
Λιγη βενζινη λιγα λαδια φθηνα αντλλακτικα.
Λοιπον προτινω να μαστιγωθουν στο συνταγμα οι ιδιοκτητες μικρων και να τους σχισουν στα τελη κυκλοφοριας και στα χαρατσια δασμους κι οτιδηποτε αλλο.


:thanks:

stefm5
24-11-11, 14:44
Ενα απο τα σενάρια που εξετάζουν σοβαρά, ειναι αυτό της επιβάρυνσής σύμφωνα με την τιμολογιακή αξία του αυτοκινήτου.
Ισως τελικά είναι και το δικαιότερο αφού ο κάτοχος ενός Lada Niva έχει σήμερα τα ίδια η περισσότερα τέλη απο αυτόν με το Audi A4.

αυτό το σενάριο σε συνδυασμό με παλαιότητα εμπεριέχει ένα στοιχείο δικαιοσύνης...
να δούμε τί θα δούμε

kplc16
24-11-11, 14:48
αυτό το σενάριο σε συνδυασμό με παλαιότητα εμπεριέχει ένα στοιχείο δικαιοσύνης...
να δούμε τί θα δούμε

τιποτα δε θα δουμε γιατι στοχος του κρατους δεν ειναι η δικαιωσυνη αλλα τα εσοδα.

Σας αφηνω για λιγο γιατι η δημοτικη τηλεοραση Θεσσαλονικης δειχνει εναν τυπο που πουλαει κριτσινια στην Αριστοτελους.

Θα τον μαστιγωσουν δημοσιως γιατι εχει subaru vivio 600 κυβικα εκ.

εφορια
24-11-11, 14:50
Οι εισηγησεις σας θα ληφθουν υποψη

kplc16
24-11-11, 14:51
Οι εισηγησεις σας θα ληφθουν υποψη

πες μας κατι για τον εαυτο σου.

Ptboul
24-11-11, 14:56
πες μας κατι για τον εαυτο σου.

Είναι κούκλα, τρελό μωρό και πάνω απ'όλα φίλη μας ♥

:tt1:

nikos1400
24-11-11, 14:56
πες μας κατι για τον εαυτο σου.

τι να μας πει κι αυτη απ'τη ζωη της...
:thumbsdown:

δεν εχει δουλεψει και ποτέ της

Ptboul
24-11-11, 14:57
τι να μας πει κι αυτη απ'τη ζωη της...
:thumbsdown:

δεν εχει δουλεψει και ποτέ της

Λέγε τέτοια εσύ. :hystericalbs1:

εφορια
24-11-11, 14:59
πες μας κατι για τον εαυτο σου.


τι να μας πει κι αυτη απ'τη ζωη της...
:thumbsdown:

δεν εχει δουλεψει και ποτέ της

Θα τα πουμε απο κοντα ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ

kplc16
24-11-11, 15:03
Θα τα πουμε απο κοντα ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ

δεν ειπα κατι κακο εγω σου εκανα μια υποδειξη για να εισαι εντος του οικογενειακου κλιματος του φορουμ.

ο νικος1400 αμφισβητει την εργατικοτητα σου.

Αλλωστε οι γερμανοι ειναι φιλοι μας

BILL007
24-11-11, 15:05
ωρε πάει...μας πήρανε χαμπάρι! https://faculty.muhs.edu/schneider/images/WWII.jpg

stefm5
24-11-11, 15:06
Θα τα πουμε απο κοντα ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ

κοπελιά τον παίρνεις :pc1:

Stamatis
24-11-11, 15:06
Αμα εισαι κοντη και προστυχη στειλε μου ΠΜ.

BILL007
24-11-11, 15:07
Αλλωστε οι γερμανοι ειναι φιλοι μας


https://www.youtube.com/watch?v=Has9Bvlyxdk&feature=related

Ptboul
24-11-11, 15:11
κοπελιά τον παίρνεις :pc1:

Ξέρει την Ip σου κ έρχεται να σου πει ένα για από κοντά.

Χάρηκε πολύ όταν έμαθε ότι έχεις πλάνα κ για το αμάξι σου :hystericalbs1:

εφορια
24-11-11, 15:13
κοπελιά τον παίρνεις :pc1:

πραγματι. ολα τα παιρνω


Αμα εισαι κοντη και προστυχη στειλε μου ΠΜ.

Α, εισαι και συ εδω πουλακι μου. Θα σε θυμαμαι

stefm5
24-11-11, 15:16
Ξέρει την Ip σου κ έρχεται να σου πει ένα για από κοντά.

Χάρηκε πολύ όταν έμαθε ότι έχεις πλάνα κ για το αμάξι σου :hystericalbs1:

απλώς όνειρα κάνω βρε εφορία...:whistle:

Elton
24-11-11, 15:27
yuhu, hi euforia!

Monsta
24-11-11, 15:29
Άραγε ποιος γράφει εδώ μέσα και ξεχνά να βάλει τόνους ??? :think: :tease:

Elton
24-11-11, 15:32
:tease: to your face niga, mada faka, taka taka.

εφορια
24-11-11, 15:35
yuhu, hi euforia!

hi elton!


Άραγε ποιος γράφει εδώ μέσα και ξεχνά να βάλει τόνους ??? :think: :tease:

Δεν θα σε ξεχασω, θα ερθω κι απο κει

Monsta
24-11-11, 15:37
Έλα έλα θα σε περιμένω να σε πάω κατευθείαν στο prive 'πίσω' δωμάτιο.

ntinos
24-11-11, 15:37
Οι εισηγησεις σας θα ληφθουν υποψη

Κοπελια, εχεις μεγαλος θρασος.

Τι θα γινει με κανα δυο χιλιαρικακια που μου χρωστας εδω και ενα εξαμηνο ?

fanisk
24-11-11, 15:37
Η "Μιχαλου" ποτε θα κανει account? :D

Elton
24-11-11, 15:38
Έλα έλα θα σε περιμένω να σε πάω κατευθείαν στο prive 'πίσω' δωμάτιο.

:tt1::banana::tt1:

Μιχαλου
24-11-11, 15:41
Η "Μιχαλου" ποτε θα κανει account? :D

γειά σας κι απο μένα, με ζητήσατε?

fanisk
24-11-11, 15:44
γειά σας κι απο μένα, με ζητήσατε?

Χρωστανε αρκετοι.. :hystericalbs1:

ntinos
24-11-11, 15:45
LMAO :th_Laie_67-1:

Monsta
24-11-11, 15:47
Happy Thanksgiving ''εφορία''. Τράβα να φας καμιά γαλοπούλα με μπόλικο gravy.

Μιχαλου
24-11-11, 15:52
Happy Thanksgiving ''εφορία''. Τράβα να φας καμιά γαλοπούλα με μπόλικο gravy.

εσυ ποτε θα μου φερεις αυτα που μου χρωστας;

εφορια
24-11-11, 15:53
Κοπελια, εχεις μεγαλος θρασος.

Τι θα γινει με κανα δυο χιλιαρικακια που μου χρωστας εδω και ενα εξαμηνο ?

:whistle:


Έλα έλα θα σε περιμένω να σε πάω κατευθείαν στο prive 'πίσω' δωμάτιο.

Το ξερω, το ξερω...θαρθω να τα πουμε


Happy Thanksgiving ''εφορία''. Τράβα να φας καμιά γαλοπούλα με μπόλικο gravy.


Ειπαμε δεν ξεχναω θα περασω, μην ανησυχεις

Monsta
24-11-11, 16:03
εσυ ποτε θα μου φερεις αυτα που μου χρωστας;







Ειπαμε δεν ξεχναω θα περασω, μην ανησυχεις


https://i611.photobucket.com/albums/tt192/mkanow/funny/owl.gif

Elton
24-11-11, 16:12
.......

https://gifs.gifbin.com/052010/1274779903_glen-big-baby-davis-tongue.gif

Monsta
24-11-11, 16:24
Can't see sh!t Sherlock.

Stamatis
24-11-11, 16:28
Η μιχαλου μηπως ειναι κοντη και προστυχη;

S8N
24-11-11, 17:32
Καλά, τρελό τσιμπούκι ο Δεκέμβρης.

980 ευρώ ρεύμα για το σπίτι (750 χαράτσι, 122 ΔΕΗ και τα υπόλοιπα δημοτικά τέλη).

900 ευρώ τέλη κυκλοφορίας (660+240).

3.700 ευρώ δόση προστίμου Η/Χ

1000 ευρώ παράβολα για ρύθμιση αυθαιρέτων τμημάτων

3325 ευρώ + ΦΠΑ εξοπλισμός επιχείρησης (GPS/GNSS)

Και περιμένω ΕΤΑΚ 2009, ΦΑΠ 2010...

A, θέλει και Service το γαμωAstra. Το μεγάλο, εκείνο των 140.000km.

Όχι γαλοπούλα δε θα δούμε φέτος, ούτε κοτόπουλο. Θα κατέβω Σύνταγμα να πιάσω κανα περιστέρι.

kplc16
24-11-11, 17:57
https://i611.photobucket.com/albums/tt192/mkanow/funny/owl.gif

τι ομορφα που ειναιιιιιιιιιι.

pilot
24-11-11, 18:07
Καλά, τρελό τσιμπούκι ο Δεκέμβρης.

980 ευρώ ρεύμα για το σπίτι (750 χαράτσι, 122 ΔΕΗ και τα υπόλοιπα δημοτικά τέλη).

900 ευρώ τέλη κυκλοφορίας (660+240).

3.700 ευρώ δόση προστίμου Η/Χ

1000 ευρώ παράβολα για ρύθμιση αυθαιρέτων τμημάτων

3325 ευρώ + ΦΠΑ εξοπλισμός επιχείρησης (GPS/GNSS)

Και περιμένω ΕΤΑΚ 2009, ΦΑΠ 2010...

A, θέλει και Service το γαμωAstra. Το μεγάλο, εκείνο των 140.000km.

Όχι γαλοπούλα δε θα δούμε φέτος, ούτε κοτόπουλο. Θα κατέβω Σύνταγμα να πιάσω κανα περιστέρι.

κάτι δεν μου αρέσει καθόλου στην υπογραφή σου!! :whistle:

aristent
24-11-11, 18:18
Καλά, τρελό τσιμπούκι ο Δεκέμβρης.

980 ευρώ ρεύμα για το σπίτι (750 χαράτσι, 122 ΔΕΗ και τα υπόλοιπα δημοτικά τέλη).

900 ευρώ τέλη κυκλοφορίας (660+240).

3.700 ευρώ δόση προστίμου Η/Χ

1000 ευρώ παράβολα για ρύθμιση αυθαιρέτων τμημάτων

3325 ευρώ + ΦΠΑ εξοπλισμός επιχείρησης (GPS/GNSS)

Και περιμένω ΕΤΑΚ 2009, ΦΑΠ 2010...

A, θέλει και Service το γαμωAstra. Το μεγάλο, εκείνο των 140.000km.

Όχι γαλοπούλα δε θα δούμε φέτος, ούτε κοτόπουλο. Θα κατέβω Σύνταγμα να πιάσω κανα περιστέρι.


wanted :https://www.bmwfans.gr/forum/image.php?u=440&dateline=1322073965&type=thumb
Υπουργειο Οικονομικων(μη μας ξεφυγει!!!!!....και να σταλει συνοδεια χρηματαποστολης οταν του τα "παρουμε")


επισης ζητηται ατομο απο το Δημο Αθηναιων για καταμετρηση περιστεριων στο Συνταγμα/Ομονοια κλπ.ετσι ωστε στην απογραφη μετα την πρωτοχρονια να ξερουμε τι απεμεινε.....

S8N
24-11-11, 18:33
κάτι δεν μου αρέσει καθόλου στην υπογραφή σου!! :whistle:

Πάει με τον S8N-Frodo στο avatar!

pilot
24-11-11, 18:37
μπαααααα.. κάτι σε κλAudi μου κάνει!! :whistle::th_Laie_67-1:

optostyle
25-11-11, 07:40
Επαναφερω το θεμα και λεω πως παρεδωσα πινακιδες....οπως και αρκετοι ακομα απο το group που εκανα στο facebook....
Δε μ'απασχολει καθολου.....εχει ο Θεος....'παλι με χρονια με καιρους, παλι δικες μου θα΄ναι'

kplc16
25-11-11, 13:32
Θωμα το μ3Ε46 τι χαρατσι πληρωνει και τι τελη κυκλοφοριας;

billarasm3
25-11-11, 13:34
1100 ηρθε πριν 2 μερες!!!

ntinos
25-11-11, 13:42
Ντίνο μου ήρθε εχθές. 660¤ καθαρά. Το έξτρα χαράτσι που παίζει είναι τα 270¤ που έρχονται χωριστά. Δεν υπάρχει κάτι άλλο.

ps: και εμένα 06/2006 είναι



Αχμμ, γκουχ γκουχ γκουχ

εχτες μου υπενθυμησε η συζυγος οτι το 270αρι εχει ηδη πληρωθει στην εφορια...

Ptboul
25-11-11, 13:45
Αχμμ, γκουχ γκουχ γκουχ

εχτες μου υπενθυμησε η συζυγος οτι το 270αρι εχει ηδη πληρωθει στην εφορια...

Λογικά το πλήρωσες πριν 2-3 εβδομάδες. Υπόψη ότι ήταν για χρήση του 2010..

pilot
25-11-11, 13:45
Θωμα το μ3Ε46 τι χαρατσι πληρωνει και τι τελη κυκλοφοριας;

1100 τέλη(δεν μου ήρθαν ακόμη) και χαράτσι 492 ευρΑ(2006 άδεια).

ntinos
25-11-11, 13:51
Λογικά το πλήρωσες πριν 2-3 εβδομάδες. Υπόψη ότι ήταν για χρήση του 2010..

Μεσα στον Σεπτεβρη το πληρωσα...
(ενα χαρτι απο την εφιορια, μαζι και με τα του σπιτιου το χαρατσι...)

120ie87
25-11-11, 14:11
Ρε παιδιά... τι γίνετε? Τι χαράτσια είναι αυτά? Με τι μλκες μπλέξαμε...

Ptboul
25-11-11, 14:32
Ρε παιδιά... τι γίνετε? Τι χαράτσια είναι αυτά? Με τι μλκες μπλέξαμε...

Πλέον δουλεύουμε ίσα για να αναπνέουμε/επιπλέουμε κ να πληρώνουμε λογαριασμούς και χαράτσια.

kplc16
25-11-11, 16:58
1100 τέλη(δεν μου ήρθαν ακόμη) και χαράτσι 492 ευρΑ(2006 άδεια).

ειναι παρα πολλα.Ποσο μαλλον οταν αναλογιστεις και τι καταναλωνει το συγκεκριμενο αυτοκινητο.Γιατι η βενζινη εμπεριεχει κι αλλους δασμους εκτος απο φπα.

Skyline_IS
25-11-11, 17:34
Οι φοροι στην βενζινη ειναι 1 ευρω ανα λιτρο :original:

ntinos
25-11-11, 17:40
κοντα στα 2500 ευρω απο την βενινα που πληρωνω πανε στους φορους δλδ. Δικαιον, δε λεω.

Αλλα αι κυναιδοι θενε και αλλα 660 + χαρατσια 270.... Ε. παει πολυ τοτενες

pilot
25-11-11, 17:47
ειναι παρα πολλα.Ποσο μαλλον οταν αναλογιστεις και τι καταναλωνει το συγκεκριμενο αυτοκινητο.Γιατι η βενζινη εμπεριεχει κι αλλους δασμους εκτος απο φπα.

σίγουρα είναι πολλά.. γιαυτό έχω και τον σμαρταρο..η μπέμπα είναι μόνο για τις βόλτες..

δεν θα τους κάνω την χάρη πάντως να μην κάνω τα γούστα μου, εφόσον μπορώ και δεν έχω υποχρεώσεις που μου το απαγορεύουν φυσικά!

Monsta
26-11-11, 14:45
Μα δε το κάνουν για να σταματήσεις εσύ τα γούστα σου Γιώργο μου. Τη χάρη τούς τη κάνεις που πλΕρώνεις κανονικά.

Z-man
27-11-11, 16:59
Γι αυτο ΔΕΝ τους κανουμε την χαρη να ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ τα ΤΕΛΗ που θελουν.Καταθεση πινακιδων τωρα....!

S8N
27-11-11, 17:11
Γι αυτο ΔΕΝ τους κανουμε την χαρη να ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ τα ΤΕΛΗ που θελουν.Καταθεση πινακιδων τωρα....!

Σύμφωνοι, αλλά κάποιοι δεν έχουμε άλλο αυτοκίνητο για τις καθημερινές μετακινήσεις και άλλο για τα γούστα μας, ούτε δουλεύουμε πίσω από ένα γραφείο. Τι θα κάνουμε? Θα ξυπνάμε και θα κοιμόμαστε μέσα στα ΜΜΜ? Όταν δεν απεργούν κι αυτά?

Δυστυχώς δεν υπάρχει μονοσήμαντη απάντηση στο πρόβλημα. Όποιος μπορεί να καταθέσει, ας το κάνει. Οι υπόλοιποι είτε θα τον τρώμε στον κώλο, είτε θα προσαρμοστούμε στο περιβάλλον (ελληνική πραγματικότητα) και θα υποβιβαστούμε σε κυβισμό.

asot
27-11-11, 17:44
Εμείς οι Λαρισαίοι αρχίσαμε τις παραδόσεις πινακίδων νωρίς πάντως...
Το άρθρο (https://www.eleftheria.gr/index.asp?cat=5&aid=34499)έχει και κάποιες μάλλον γνωστες λεπτομέρειες (για να αποφύγουμε την ταλαιπωρία)

Nino
27-11-11, 18:37
Σε μια χωρα που και το τελευταιο ευρω απο νεες επενδυσεις αλλα και απο εισφορες (τελη κυκλοφοριας, φπα απο εργασιες συντηρησης ανταλακτικα κλπ), ειναι απολυτως αναγκαιο.
Σε μια χωρα που η υφεση την εχει παγωσει με οτι αυτο συνεπαγεται, οι οιδημονες των οικονομικων, τις λυσεις που προτεινουν ειναι οριζοντιαμετρα φορολογησης που μονο αποτρεπτικο χαρακτηρα εχουν.
Οι μαζικες καταθεσεις πινακιδων,δεν ειναι κατι που δεν το εχουν προβλεψει ,ουτε τοσο μακακες ειναι και εμεις ειμαστε οι εξυπνοι οικονομολογοι του κωλου που εχουμε λυσεις που αυτοι δεν μπορουν να δουν!!
Αν ηθελαν πραγματικα τα λεφτα και δεν υπηρχε δολος απο "πισω" θα προσπαθουσαν να εισπραξουν απο τα τελη κυκλοφοριας διευρυνοντας και τη γκαμα των εισφορων(αναλογα του κυβισμου) και σε επιπεδο που θα μπορουσε να "αντεξει" ο κατοχος.
Ας δουμε μερικα παραδειγματα
Ενα 46 αρι πιανει δεν πιανει τα 8 χιλιαρικα σημερα ομως θελουν 660 ευρω τελη και εκτακτη εισφορα 270.
Συνολο 930 γιουρια.
Μια c class 250 CGI 44000
μια Ε class 200 47750
και μια slk 200 αξιας 47700
και τα τρια η τιμη ειναι τιμοκαταλογου και με μερικα extra πηγαινει στα ουρανια, μονο που ειναι 1796 κυβικα και εχουν τελος 270 γιουρια και αν ειναι και νεας ταξινομησης (μετα 1/11/10) μπορει και λιγοτερα.
Δυο ιδια αυτοκινητα με μια ημερα διαφορα στη ταξινομηση εχουν διαφορετικη αντιμετωπιση στα τελη κυκλοφοριας...
Αν υπολογισει κανεις και τα νεα τεκμηρια ( θα καταλαβει οτι τελικα ο αντικειμενικος σκοπος ειναι να Κατεχει μονο αυτος που Εχει...
Επιστροφη σε αλλες εποχες...

gyiama
27-11-11, 19:32
παιδια ερωτηση για να μη διαβαζω και τις 100 σελιδες. η εκτακτη εισφορα ερχεται ενσωματωμενη στα τελη κυκλοφοριας η ερχεται ξεχωριστα?

pilot
27-11-11, 19:37
ξεχωριστά.. εμένα ήρθε μαζί με την εισφορά για τον μισθό.

nikos1400
27-11-11, 19:43
ξεχωριστά.. εμένα ήρθε μαζί με την εισφορά για τον μισθό.

Γιωργο ελπιζω να εχεις δικιο αλλα δεν ξερω...
Εμενα ηρθε στο "συνολικο" χαρτι (εισοδηματος κλπ) 189 ευρω για διλιτρο.
Νομιζα οτι ητανε "φορος πολυτελειας" και οχι αυτη η ειδικη εισφορα για 2λτ+.

εχουμε χασει τη μπαλα με τα 15 ξεχωριστα κωλοχαρατσια....
:ranting2:

Driver M
27-11-11, 20:16
Σύμφωνοι, αλλά κάποιοι δεν έχουμε άλλο αυτοκίνητο για τις καθημερινές μετακινήσεις και άλλο για τα γούστα μας, ούτε δουλεύουμε πίσω από ένα γραφείο. Τι θα κάνουμε? Θα ξυπνάμε και θα κοιμόμαστε μέσα στα ΜΜΜ? Όταν δεν απεργούν κι αυτά?

Δυστυχώς δεν υπάρχει μονοσήμαντη απάντηση στο πρόβλημα. Όποιος μπορεί να καταθέσει, ας το κάνει. Οι υπόλοιποι είτε θα τον τρώμε στον κώλο, είτε θα προσαρμοστούμε στο περιβάλλον (ελληνική πραγματικότητα) και θα υποβιβαστούμε σε κυβισμό.
Mόνο τα τέλη κυκλοφορίας με την έκτακτη εισφορά αν υπολογίσεις (1100+ευρώ το χρόνο), όπως πάνω κάτω και τα ασφάλιστρα για 2 χρόνια (τουλάχιστον 600 ευρώ το χρόνο) βγαίνει πάνω κάτω 3500 ευρώ.
Άρα μέσα σε 2 χρόνια μπορείς να αγοράσεις αξιοπρεπές μεταχειρισμένο αυτοκίνητο πόλης άνετα.

Λυπάμαι αλλά ούτε εγώ θα τους κάνω τη χάρη να δίνω σχεδόν 2 μισθούς το χρόνο χωρίς καν να κινώ το αμάξι.
Αν δεν υπήρχαν άλλα αυτοκίνητα στην οικογένεια, μάλλον θα έκανα αυτό που λέω στην πρώτη παράγραφο και θα είχα τη μπεμπάρα μου στο γκαράζ να τη βλέπω και να την γυαλίζω, μήπως και καταλάβουν στο υπουργείο οικονομικών πόσο μ@κ@κες είναι που με αυτά που ζητούν δεν θα εισπράξουν τελικά ούτε όσα εισέπρατταν τότε που τα τέλη είχαν 450 ευρώ.

Και να μην το καταλάβουν, πρόβλημά τους.
Τα λεφτά που ζητούν είναι κοροϊδία και αρνούμαι να τους τα δώσω.
Καταλαβαίνω τους ανθρώπους που έχουν μόνο ένα αυτοκίνητο και για κακή τους τύχη είναι υψηλού κυβισμού, αλλά πλέον είναι τόσο ασύμφορο που επιβάλλεται να βρουν και εναλλακτική λύση.

pilot
27-11-11, 20:38
μα έχω και σμαρτ και 2 μηχανάκια.. αλλά το Μ το έχω μόνο 1μιση χρόνο.. απλά ΔΕΝ γίνεται να μην το οδηγώ!

stef
27-11-11, 20:50
Tα τέλη δεν είναι το θέμα, εαν συνεχιστεί η αύξηση κάθε χρόνο κατά 50-60% στα τεκμήρια, σε 2 χρόνια θα τον πιούμε ΟΛΟΙ!!!

kplc16
27-11-11, 21:17
ξεχωριστά.. εμένα ήρθε μαζί με την εισφορά για τον μισθό.

ετσι κι εγω.

bimmerm
27-11-11, 22:43
ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με τα φορολογικα στα οποια δεν εχω και πολλες γνωσεις.
αν τελικα αυτο που φοβομαστε γινει καποια στιγμη και τα τεκμηρια αυξηθουν τοσο πολυ που μας πιανουν και φορολογουμαστε...
αν καταθεσουμε πινακιδες το τεκμηριο θα εξακολουθησει να ισχυει?
φορολογειται δλδ η ιδιοκτησια ,το ποσους μηνες εχει πινακιδες και κυκλοφορει η' και τα 2 για να ισχυει το τεκμηριο?

gnx
27-11-11, 23:45
...
αν καταθεσουμε πινακιδες το τεκμηριο θα εξακολουθησει να ισχυει?


Οχι, με τα ισχύοντα μέχρι τώρα.

individual
28-11-11, 06:52
παιδια ερωτηση για να μη διαβαζω και τις 100 σελιδες. η εκτακτη εισφορα ερχεται ενσωματωμενη στα τελη κυκλοφοριας η ερχεται ξεχωριστα?

σε εμενα πανουλη ηρθε η εισφορα του αυτοκινητου μαζι με τα υπολοιπα.....
σε ενα χαρτι....τα 395 ηταν για την μπεμπα.