PDA

Επιστροφή στο Forum : Τέλη κυκλοφορίας-Εκτακτη εισφορα-καταθεση πινακιδων



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

120ie87
29-06-11, 10:49
Μέσα και εγώ


-> πρέπει να γράψουμε και σε άλλα αυτοκινητιστικά φόρα (και όχι μόνο για BMW)-> η φωνή μας πρέπει να ενωθεί

stefm5
29-06-11, 10:54
εγώ πάλι δεν έχω καταλάβει ένα πράγμα...γιατί πρέπει να πληρώσει αυτός που έχει πισίνα???
επειδή έχει πισίνα σημαίνει πως έχει κλέψει???τι είναι αυτά ρε παιδιά???φόρο για το σπίτι. φόρο
για το αμάξι. φόρο για την πισίνα. φόρο για το σκάφος. φόρο φόρο φόρο φόρο...το ότι έχει
κάνει κάποιος μια περιουσία, δεν σημαίνει απαραίτητα πως είναι και κλέφτης...δλδ συγνώμη.
αν εγώ είχα ένα κτήμα με ένα σπιτάκι. και είχα χώρο για να κάνω μια πισίνα. και την έκανα
μόνος μου μέσα σε 3 χρόνια πχ, πλακάκι πλάκακι. αυτό με κάνει πλούσιο κλέφτη, και πρέπει
να πληρώσω κερατιάτικα???ρε παιδιά. για να συνέλθουμε λίγο. δεν πιάνομαι συγκεκριμένα
στην πισίνα, αλλά σε οποιονδήποτε άνθρωπο απέκτησε κάτι με κόπο και ιδρώτα...ποιοί είμαστε
εμείς που θα κρίνουμε τον καθένα για την περιουσία του, όταν μάλιστα την έχει φτιάξει μόνος του.
τα προβλήματα κύριοι είναι τα γνωστά, που αυτά μας έφεραν σε αυτή την κατάσταση...
special olympics 70.000.000...2004 ολυμπιακοί...υπάλληλοι της δεη με 5 - 6 χιλιάρικα μισθό
μηνιαίως. εκατομμύρια ολόκληρα για χαρτιά και συνδετήρες. κρατικές επιχηρήσεις που μας
βάζουν μέσα εκατομμύρια ημερησίως. αποσπασμένοι στα βουλευτικά γραφεία που παίρνουν
διπλό μισθό και απο την υπηρεσία τους, και απο το βουλευτικό γραφείο. 100κ κατά κεφαλή
στον κάθε πολιτικό ετησίως + όλα τα υπόλοιπα μπόνους απο συνελεύσεις κτλ κτλ. πληρωμένα
κινητά για το μισό δημόσιο. πληρωμένα αυτοκίνητα και τα έξοδα τους για τους πολιτικούς και
τους υψηλόβαθμους στις υπηρεσίες. εφοριακοί που κατακλέβουν την υπηρεσία. μισά κεφάλαια
προγραμμάτων ανάπτυξης, που χάνονται μέχρι να φτάσουν στον προορισμό τους. κτλ κτλ κτλ κτλ...
τι μου λέτε τώρα ρε παιδιά...κόλησε η βελόνα στο κεφάλαιο και στο κεφάλαιο. το βαρύ κεφάλαιο,
είναι ένα με την πολιτική. βάλτε καλά στο κεφάλι σας πως το πρόβλημα αυτής της χώρας, είναι
οι κρατικές δαπάνες, και μάλιστα στο 90% απο την συνολική ζημιά που έχει υποστεί η χώρα μας.
το κακό ξέρετε ποιό είναι???που όλοι το ξέρουμε, αλλά κάνουμε τα στραβά μάτια, και φωνάζουμε
όλη την ώρα σκίστε αυτόν έχει λεφτά...και που ξέρει ο καθένας που το λέει αυτό το πράγμα,
πόσα σχήματα έχει αλλάξει η κ@λοτρυπίδα του λεφτά για να τα αποκτήσει, έτσι ώστε να μπορεί
να απολαμβάνει μερικά απο τα όνειρα του. είναι παράνομο και αντιδεοντολογικό να σκίζεσαι
για να αποκτήσεις πράγματα που θέλεις???μα δεν τα κλέβεις. τα δουλεύεις.
ας σοβαρευτούμε παρακαλώ. το πρόβλημα είναι πολύ μεγάλο, και δεν νομίζω να αλλάξει, μιάς
και οι περισσότεροι επωφελούνται απο αυτό, και θα συνεχίσουν να επωφελούνται...πίξαμε
απο το να ακούμε κλάμα, απο άτομα που μέχρι σήμερα με 4 και 5 χιλιάρικα τον μήνα, η δουλειά
του ήταν να τα ξίνει.

φόροι φόροι φόροι και μετά φόροι επί των φόρων για να συντηρηθούν πάσει θυσία οι αργομισθίες και οι σπατάλες :thumbsdown:

μέχρι να πάρουμε την απόφαση όλοι εμείς που δεν απλώσαμε χέρι στο μέλι να αρνηθούμε να τους χρηματοδοτούμε

stefm5
29-06-11, 10:55
Μέσα και εγώ


-> πρέπει να γράψουμε και σε άλλα αυτοκινητιστικά φόρα (και όχι μόνο για BMW)-> η φωνή μας πρέπει να ενωθεί

νομίζω πως κάτι έχει ξεκινήσει από ένα φόρουμ της άλφα ρομέο...θα μάθω και θα σας πω

DionisisM5
29-06-11, 10:56
Κατι πρεπει να κανουμε παιδια....οσο βλεπουν οτι πληρωνουμε αυτους τους φορους μαιμου που λενε αυτοι ....θα βαζουν να πληρωσουμε κιαλους κιαλους κιαλους κιαλους.........
Πρεπει να κανουμε κατι δραστικο!!!!

Thomelef
29-06-11, 11:03
εγώ την απόφαση μου την έχω πάρει...θα προσαρμοστώ με ότι βγάλουν. κατάθεση πινακίδων,
και ότι άλλο μου επιτρέπει ο νόμος να κάνω, για να μην τους κάτσω...απο παλαιότερες προσωπικές
εμπειρίες με το δημόσιο, πάς να βρείς το δίκιο σου, και βρίσκεις παραπάνω τον μπελά σου...
το ξέρω ότι είναι απαράδεκτο και άδικο, ξέρω πως πρέπει να σκύψω το κεφάλι και δεν μου αρέσει
καθόλου, αλλά τι να κάνω...κοινός, θέλω να είμαι πολύ low profile απο'δω και πέρα...

S8N
29-06-11, 11:03
Φυσικά και κάτι πρέπει να κάνουμε. Προτείνω να σηκωθούμε όλοι και να πάμε να τα πληρώσουμε. ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΡΕ!

Καλά, μη βαράτε!

Christos 330
29-06-11, 11:08
εγώ την απόφαση μου την έχω πάρει...θα προσαρμοστώ με ότι βγάλουν. κατάθεση πινακίδων,
και ότι άλλο μου επιτρέπει ο νόμος να κάνω, για να μην τους κάτσω...απο παλαιότερες προσωπικές
εμπειρίες με το δημόσιο, πάς να βρείς το δίκιο σου, και βρίσκεις παραπάνω τον μπελά σου...
το ξέρω ότι είναι απαράδεκτο και άδικο, ξέρω πως πρέπει να σκύψω το κεφάλι και δεν μου αρέσει
καθόλου, αλλά τι να κάνω...κοινός, θέλω να είμαι πολύ low profile απο'δω και πέρα...

Θωμα το κακο ειναι οτι θα τα πληρωσεις θες δεν θες . . .
Ειτε μετα ενα μηνα ειτε οσο θελησεις εσυ . . .
Δυστηχως δεν αλλαζει κατι. . .
Και περυσι καταθεσαν πινακιδες αρκετα παιδια και δεν αλλαξε κατι ουτε τους χαλασε κατι . . .
Οπως ειπες και εσυ δεν βγαινει καμια μα καμια ακρη με τους μπουφους δυστηχως!!!!
Εδω ολη η Ελλαδα ειναι εξαγριωμενη και παλι κανουν τα δικα τους . . .
Αν δεν τους διωξουμε θα καθομαστε σε οτι τους κατεβασει το κεφαλι . . .

Kostas_1
29-06-11, 11:11
Φυσικά και κάτι πρέπει να κάνουμε. Προτείνω να σηκωθούμε όλοι και να πάμε να τα πληρώσουμε. ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΡΕ!

Καλά, μη βαράτε!

Αρη εγω δεχομαι να πληρωσω για το καλο της πατριδας.

Αυτα που δεν δεχομαι ειναι:

- Να πληρωνω αργοσχολους και τεμπεληδες που εχουν κατακλεισει (κυριως) τις ελιτ θεσεις του δημοσιου τομεα, όπως κομματικα στελεχη που το μονο τους προσον ειναι η κομματικη τους ιδιοτητα (τους θυμαμαι πολυ καλα τι μηδενικα ηταν απο το λυκειο και ως φοιτητες...). Συμπεριλαμβανονται βουλευτες και υπουργοι.

- Να πληρωνω το μεριδιο απο τους φοροφυγαδες που θελουν να ζουν ιδια (?) και καλυτερη ζωη απο μας που τα δηλωνουμε ολα τα εσοδα μας (ισως το μονο σημειο που συμφωνω στον εφαρμοστικο ειναι η αυξηση των αντικειμενικων - που και αυτη ομως εγινε με λαθος τροπο...)

DionisisM5
29-06-11, 11:14
Θωμα το κακο ειναι οτι θα τα πληρωσεις θες δεν θες . . .
Ειτε μετα ενα μηνα ειτε οσο θελησεις εσυ . . .
Δυστηχως δεν αλλαζει κατι. . .
Και περυσι καταθεσαν πινακιδες αρκετα παιδια και δεν αλλαξε κατι ουτε τους χαλασε κατι . . .
Οπως ειπες και εσυ δεν βγαινει καμια μα καμια ακρη με τους μπουφους δυστηχως!!!!
Εδω ολη η Ελλαδα ειναι εξαγριωμενη και παλι κανουν τα δικα τους . . .
Αν δεν τους διωξουμε θα καθομαστε σε οτι τους κατεβασει το κεφαλι . . .

Δηλαδη παλι θα κατσουμε με σταυρομενα τα χερια???????
Ας βοηθησουν και αυτοι που ειναι απλα στο φορουμ οικονιμικα και μην βγαζουν την ουρα τους απ'εξω........και λεγοντας να βοηθησουν εννοω με καποια μαζικο τροπο κινητοποιησης η οτιδηποτε κατι τελ/ντων
Εμεις οι μικρομεσαιοι ειμαστε στο οριο τωρα......

Christos 330
29-06-11, 11:14
Αρη εγω δεχομαι να πληρωσω για το καλο της πατριδας.

Αυτα που δεν δεχομαι ειναι:

- Να πληρωνω αργοσχολους και τεμπεληδες που εχουν κατακλεισει (κυριως) τις ελιτ θεσεις του δημοσιου τομεα, όπως κομματικα στελεχη που το μονο τους προσον ειναι η κομματικη τους ιδιοτητα (τους θυμαμαι πολυ καλα τι μηδενικα ηταν απο το λυκειο και ως φοιτητες...). Συμπεριλαμβανονται βουλευτες και υπουργοι.

- Να πληρωνω το μεριδιο απο τους φοροφυγαδες που θελουν να ζουν ιδια (?) και καλυτερη ζωη απο μας που τα δηλωνουμε ολα τα εσοδα μας (ισως το μονο σημειο που συμφωνω στον εφαρμοστικο ειναι η αυξηση των αντικειμενικων - που και αυτη ομως εγινε με λαθος τροπο...)


Κωστα εμενα παλι μου αρεσει που μας κυβερνανε πλεον τα παιδια του

πολυτεχνειου που ξερουν απο δημοκρατια και ολα τα σχετικα . . . .

GEORGE316
29-06-11, 11:15
θωμα να σου απαντησω..
ειμαι ακριβως της ιδιας αποψης με εσενα.
αν κοιταξεις κοστολογια πισινων μπορεις να βρεις ανετα και μια πισινα μικρων διαστασεων ετοιμη κλπ με κοστος 6 η 7οοο ευρω.
συνεπως δεν ειναι απαγορευτικο το κοστος ακομα και για μια μεση οικογενεια.
το θεμα ομως το βαζω σε συγκριση.
και μονο η επιβολη τοσων φορων καθιστα το συστημα......παρασυστημα!!
ας ξεκινησω για το σπιτι..
φορος ακομα και για πρωτη κατοικια,κτηματολογιο,συμβ ολαια(που μεσα εχουν φορους)
μεταβιβασεις ,ξανα φορο...ο παππους μου το πληρωσε το σπιτι ετσι δεν ειναι?η μανα μου που το πηρε ειναι λογικο να πληρωσει κατι τις,αλλα μονο κατιτις,οχι ξανα τους φορους συν τους εκτακτους...το ιδιο και με εμενα που θα το παρω απο τη μανα μου...
πληρωνεις ξανα και ξανα το ιδιο πραγμα.
στα αυτοκινητα ομως το πραγμα ειναι καθαρη απατη.αυτουσια απατη.ληστεια ακριβως οπως μπαινει ενας ληστης σε ενα περιπτερο και κλεβει τα χρηματα απο το ταμειο με την απειλη,ετσι ακριβως συμπεριφερετε το κρατος με τη φορολογια στα αυτοκινητα.
αντιπαραθετω ομως στο γεγονος οτι αυτοκινητο εχουμε ολοι ειτε το θελουμε ειτε δεν το θελουμε.απο αναγκη η απο γουστο,απο χρηση τη δουλεια μας να κανουμε,μεχρι τη χρηση το καβαλω γιατι ειμαι καβαλαρης.
πισινα δεν εχω εγω η τελος παντων το συντριπτικο μερος των πολιτων...
και σαν πιο συμβολο statuς, πισινα υπογραμμιζει το πλουτισμο η αν θελετε τονιζει τη πολυτελεια.
εγω ξερω οτι ακομα και εισοδημα ενος εργενη της ταξης των 50.000 το χρονο δεν ειναι πολλα,ειδικα οταν η εργασια σου το απαιτει και βεβαια οταν το συστημα δουλευει σωστα..
αφου στην ελλαδα του σημερα ενας οικογενειαρχης με 4 παιδια που δηλωνει 30.000 και 40.000 ειναι πλουσιος,με φροντηστηρια(ενας πολυ προχειρος υπολογισμος μου βγαζει οτι για ξενες γλωσσες,φροντηστηρια και καποια αλλη ασχολια για τα 3 απο τα 4 παιδια γυρω στα 8-10.000 ευρω...)μονο για αυτα!!!!
συμφωνω και με τα οσα λες περι ολυμπιακων και διευθυνταδων.
προσωπικα δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα με το κεφαλαιο!
μα κανενα!!!
εκει που εχω τρομερο προβλημα ειναι με τη κυβερνηση.
αν μια οποιαδηποτε κυβερνηση μπορεσει να θεσει συγκεκριμενα μετρα και σταθμα...τελειωσε...ουτε κριση ουτε προβλημα.
ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ για να το καταλαβουν ολοι και να δουν πως δουλευει ενα συστημα.
το κρατος οπως και ενα σπιτι εχει υποχρεωσεις...
για να καλυψει αυτες τις υποχρεωσεις χρειαζεται 100(μοναδες)συνταξεις μισθους δοσεις και παγια εξοδα.
απο εκει και περα χρειαζεται και αλλα 100 για να αγορασει πχ οπλα,να κτισει γεφυρες,δρομους,να κανει καποια εργα τελος παντων.
εχουμε λοιπον πολλες πηγες φορων..
αυτοκινητα που προσφερουν τα5 απο τα 200
ακινητη περιουσια που δινουν 10 απο τα 200
φορολογια εισοδηματος που δινει το40 απο τα 200
φορολογια επιχειρησεω που δινει το 60 απο τα 200
φορολογια απο καυσιμα ειδικους φορους φπα που δινουν το 50 απο τα 200.
συνολο λοιπον 165 απο τα 200 που χρειαζομαστε.....
εκει ερχεται η φοροδιαφυγη....και τα φοβερα νεα μετρα...
απο τα αυτοκινητα δεν γινεται να βγαλεις πανω απο 5.εσυ ζητας να βγαλεις 15.ποσες διαολεμενς πορσε και φερραρι υπαρχουν σε σχεση με τα ιμπιζα,φιατ οπελ??
αρα ζουπας περισσοτερο αυτους που βγαζουν λιγοτερα και αυτοι που βγαζουν περισσοτερα απλα δεν παθαινουν τιποτα!!
τι να πληρωσω τελη για τη φερραρι 1500 τι 2000??
ομως τι να πληρωσω τελη για το ιμπιζα 50 και τι 300??
καταλαβαινεται βεβαια τι σημαινει αυτο.ειδικα οταν το ιδιο το κρατος με το συστημα που επικρατουσε μεχρι πριν "απαγορευε" τα μεγαλα αυτοκινητα,ενω μετα ειπε...δε με νοιαζει!!!παρε οτι θες....αυτο θα ισχυει τωρα..και στο τελος..αφου πηρες οτι ηθελες τωρα καστε να στο φιρμαρω!!!
ζηταει φορο απο κατοικια και μαλιστα πρωτη κατοικια..
εγω που αγορασα ενα σπιτι και πληρωνω δανειο αντι για ενοικια εχω λεφτα!!!ο παγκαλος ομως που το 2008 ειχε στη κατοχη του 65 ακινητα τι πληρωσε????????????????????????
το κρατος ειναι σαν ενα παρασιτο που λειτουργει σε βαρος των πολιτων του.
ενας σαπιος δημοσιος τομεας που λειτουργει σαν τον ανεργο μπεκρη και ναρκωμανη της οικογενειας που ειναι μονο βαρος και απαιτει
ο πατερας που (τραπεζες κλπ) βγαζει εκατομυρια και τα τρωει στις π.....ες
και η μανα που ερχεται ο πατερας καθε βραδυ τη δερνει τη ξεσ....ζει και τη βριζει προσπαθει να κρατησει το σπιτι.

S8N
29-06-11, 11:22
Μα Χρήστο, δεν κυβερνούν ο Τζέφρυ, ο Σα-χλα-μαράς, η Παπ@ρχιδ@, ο TV-Press και ο Τσίμπλας... Οι δανειστές μας κυβερνούν. Κι αν πάμε κόντρα σ' εκείνους, ίσως καταλάβουμε πραγματικά τι σημαίνει πείνα.

Δεν σκύβω το κεφάλι, ούτε επικροτώ αυτό που γίνεται. Συμφωνώ ότι είναι άδικο. Ας είμαστε όμως ρεαλιστές: Κάποια στιγμή μετά από 35 χρόνια φαγοπότι, θα ερχόταν και η ώρα του λογαριασμού. Ο προηγούμενος έκλωθε 5 χρόνια, τα δε 2 τελευταία έλεγε πως είμαστε θωρακισμένοι απέναντι στην κρίση. Ο άλλος βγήκε λέγοντας πως θα εισπράξει τα 35 δις χρεών από εταιρείες όπως η Πειραϊκή Πατραϊκή και τα μεταλλεία Σκαλιστήρη. Κι ένα χρόνο τώρα τα πράγματα χειροτερεύουν γιατί δεν έχει γίνει τίποτα προς τη σωστή κατέυθυνση. Ούτε απελευθέρωση επαγγελμάτων, ούτε ιδιωτικοποιήσεις, ούτε άρση της μονιμότητας στο δημόσιο, ούτε πάταξη της φοροδιαφυγής, ούτε κατάργηση της πολυνομίας και της πολυπλοκότητας, τίποτα. Όλο λόγια. Fast track και πράσινη ανάπτυξη. Τρίχες κατσαρές. Και που 'σαι ακόμη.

Christos 330
29-06-11, 11:23
Δηλαδη παλι θα κατσουμε με σταυρομενα τα χερια???????
Ας βοηθησουν και αυτοι που ειναι απλα στο φορουμ οικονιμικα και μην βγαζουν την ουρα τους απ'εξω........και λεγοντας να βοηθησουν εννοω με καποια μαζικο τροπο κινητοποιησης η οτιδηποτε κατι τελ/ντων
Εμεις οι μικρομεσαιοι ειμαστε στο οριο τωρα......

Οχι βεβαια . . .
Απλα οτι και να γινει μα οτι και να γινει δεν μπορουμε να το γλυτωσουμε . . .
Αυτοι αποφασιζουν αυτοι διαταζουν ετσι και αλλιως . . .
Μακαρι να γινει κατι και να αλλαξουν ολα αυτα . . .
Απλα αυτες οι σκηνες μας πανε 20 μην πω 30 χρονια πισω . . .
Το 2008 ελεγαν παρτε κυβικα παρτε αμαξια μεχρι 50 χιλιαρικα . . .
Τωρα ολος αυτος ο κοσμος που ειχε αποθημενο ενα τετοια αυτοκινητο (και συγουρα δεν μπορει να το πουλησει)θελει δεν θελει θα τα φαει στην μουρη του....
Στις αγγελιες μπαινουν καθημερινα πανω απο 20 αυτοκινητα ανω τον 2 χιλιαδων κυβικων σε τιμες που δεν βρισκεις ουτε στο mobile . . .
Κριμα παιδια δυστηχως θα περασουμε δυσκολα χρονια και τα χειροτερα ειναι μπροστα μας!!!!
Σαν φορουμ μπορουμε να καταθεσουμε ολοι πινακιδες και πιστευω μαζι με εμας θα ακουλουθησουν και αλλοι . . .
Απλα στις 30 Δεκεμβριου ημερα Παρασκευη ολοι οσοι απο εμας που λεμε λεμε και θα λεμε για καταθεση ενα μεγαλο ποσοστο(θα πει δεν μαμιουνται???πλερωνε και τελειωνε) . . .

S8N
29-06-11, 11:27
Κώστα συμφωνώ 100% (μου τελείωσαν τα thanks).

DionisisM5
29-06-11, 11:27
Οχι βεβαια . . .
Απλα οτι και να γινει μα οτι και να γινει δεν μπορουμε να το γλυτωσουμε . . .
Αυτοι αποφασιζουν αυτοι διαταζουν ετσι και αλλιως . . .
Μακαρι να γινει κατι και να αλλαξουν ολα αυτα . . .
Απλα αυτες οι σκηνες μας πανε 20 μην πω 30 χρονια πισω . . .
Το 2008 ελεγαν παρτε κυβικα παρτε αμαξια μεχρι 50 χιλιαρικα . . .
Τωρα ολος αυτος ο κοσμος που ειχε αποθημενο ενα τετοια αυτοκινητο (και συγουρα δεν μπορει να το πουλησει)θελει δεν θελει θα τα φαει στην μουρη του....
Στις αγγελιες μπαινουν καθημερινα πανω απο 20 αυτοκινητα ανω τον 2 χιλιαδων κυβικων σε τιμες που δεν βρισκεις ουτε στο mobile . . .
Κριμα παιδια δυστηχως θα περασουμε δυσκολα χρονια και τα χειροτερα ειναι μπροστα μας!!!!
Σαν φορουμ μπορουμε να καταθεσουμε ολοι πινακιδες και πιστευω μαζι με εμας θα ακουλουθησουν και αλλοι . . .
Απλα στις 30 Δεκεμβριου ημερα Παρασκευη ολοι οσοι απο εμας που λεμε λεμε και θα λεμε για καταθεση ενα μεγαλο ποσοστο(θα πει δεν μαμιουνται???πλερωνε και τελειωνε) . . .

Εγω πραγματικα ειναι ο τελευταιος φορος που πληρωνω.....θα γινει καταθεση πινακιδας δυστηχως.....Αλλα βλεπω να βγαζουν και κανενα νομο αυτοι που κατεθεσαν πινακιδες να πληρωσουν.....Και βλεπω να καταληγει στην πρεσα...!!:ranting2:

Thomelef
29-06-11, 11:32
βασικά αυτά του μ@@νι@ να πάνε να πληρώσουν πρώτα όλα όσα χρωστάνε τα κόμματα τους,
και μετά να μιλάνε...κάντε μια αναζήτηση για να δείτε πόσα χρωστάει το πασοκ και η νδ στο
ελληνικό δημόσιο, να φρικάρεται.

Christos 330
29-06-11, 11:33
Εγω πραγματικα ειναι ο τελευταιος φορος που πληρωνω.....θα γινει καταθεση πινακιδας δυστηχως.....Αλλα βλεπω να βγαζουν και κανενα νομο αυτοι που κατεθεσαν πινακιδες να πληρωσουν.....Και βλεπω να καταληγει στην πρεσα...!!:ranting2:

Μπλεξαμε Νιονιο οτι και να δω απο εδω και περα δεν θα απορισω με τους

κυριους !!!!!

Panos 316T
29-06-11, 11:34
εγώ πάντως αν ήμουν το κράτος θα επέβαλα και φόρο για όποιον θέλει να καταθέσει πινακίδες...:th_Laie_67-1:

απορώ πως τους έχει ξεφύγει:busted_cop:

bill_m3
29-06-11, 11:35
εγώ πάντως αν ήμουν το κράτος θα επέβαλα και φόρο για όποιον θέλει να καταθέσει πινακίδες...:th_Laie_67-1:

απορώ πως τους έχει ξεφύγει:busted_cop:

Είμαι σίγουρος ότι το μελετάνε !!!!!

S8N
29-06-11, 11:36
Βρείτε μου έναν ελεύθερο επαγγελματία που να μην είναι εξαρτημένος από το αυτοκίνητο για τις καθημερινές του μετακινήσεις κι εγώ θα στηθώ στην πλατεία Κλαυθμώνος να με φτύσετε όλοι. Προσωπικά πρέπει ν' αλλάξω 4 συγκοινωνίες για να φτάσω από τους Θρακομακεδόνες στου Παπάγου. Έλα όμως που και πάλι δεν κάθομαι σ' ένα γραφείο, αλλά γυρίζω από πολεοδομία σε πολεοδομία κι από οικοδομή σε οικοδομή. Αν είναι να καταθέσω πινακίδες, καλύτερα να κάτσω σπίτι και να φορέσω ποδιά. Συμφωνώ μαζί σας αλλά είμαι καταδικασμένος να πληρώσω για να ζήσω.

DionisisM5
29-06-11, 11:37
εγώ πάντως αν ήμουν το κράτος θα επέβαλα και φόρο για όποιον θέλει να καταθέσει πινακίδες...:th_Laie_67-1:

απορώ πως τους έχει ξεφύγει:busted_cop:

Εαν ειναι μαζικο αυτο απο πολυ κοσμο να δεις οτι θα γινει .....

Ειμαι σχεδον σιγουρος.>!!

Αστα χρησταρα....

DionisisM5
29-06-11, 11:40
Βρείτε μου έναν ελεύθερο επαγγελματία που να μην είναι εξαρτημένος από το αυτοκίνητο για τις καθημερινές του μετακινήσεις κι εγώ θα στηθώ στην πλατεία Κλαυθμώνος να με φτύσετε όλοι. Προσωπικά πρέπει ν' αλλάξω 4 συγκοινωνίες για να φτάσω από τους Θρακομακεδόνες στου Παπάγου. Έλα όμως που και πάλι δεν κάθομαι σ' ένα γραφείο, αλλά γυρίζω από πολεοδομία σε πολεοδομία κι από οικοδομή σε οικοδομή. Αν είναι να καταθέσω πινακίδες, καλύτερα να κάτσω σπίτι και να φορέσω ποδιά. Συμφωνώ μαζί σας αλλά είμαι καταδικασμένος να πληρώσω για να ζήσω.

Και εγω ελευθερος επαγγελματιας ειμαι ......και χρειαζομαι αυτοκινητο σιγουρα για να μετακινουμε αλλα και για ναψωνιζω πραγματα......

Απο το να τα δινω 300 και 500 και 1000 σε αυτους θα παω να παρω ενα πετρελαιο με 5000 κλουβακι με 5000 και τελειωσε το θεμα

hades7
29-06-11, 11:45
το να ζητας το δικιο σου απο ενα λυστρικο κρατος ειναι σαν να ζηταει οικτο το θυμα απο το βιαστη του, δεν θα του το δηξει ποτε οσο και αν εκληπαρει.Μην τρεφετε αυταπατες θα χορεψουμε στο ρυθμο που μας παιζουν το ντεφι κι οποιος αντεξει περισσοτερο να χοροπηδαει θα επιβιωσει οι αλλοι....
δεν ειμαι απο εκεινα τα παιδια που τρονε φαπες αδιαμαρτυριτα αλλα το να τα βαζεις με το κρατος και ειδικα οταν αυτο ειναι αποφασισμενο(η το εχουν αναγκασει αλλοι να γηνει) ειναι σαν να χτυπας το κεφαλι σου στο ντουβαρι,δεν θα πεσει ποτε και το σιγουρο ειναι οτι το κεφαλι σου δεν θα ειναι ποτε το ιδιο...

Thomelef
29-06-11, 12:09
εγώ πάντως αν ήμουν το κράτος θα επέβαλα και φόρο για όποιον θέλει να καταθέσει πινακίδες...:th_Laie_67-1:

απορώ πως τους έχει ξεφύγει:busted_cop:

δεν τους ξέφυγε...
θα πληρώσουμε την μισή εκτακτη εσφορά όσοι παραδώσουμε τώρα πινακίδες...

S8N
29-06-11, 12:26
Και εγω ελευθερος επαγγελματιας ειμαι ......και χρειαζομαι αυτοκινητο σιγουρα για να μετακινουμε αλλα και για ναψωνιζω πραγματα......

Απο το να τα δινω 300 και 500 και 1000 σε αυτους θα παω να παρω ενα πετρελαιο με 5000 κλουβακι με 5000 και τελειωσε το θεμα

Σύμφωνοι Διονύση, αλλά αν δε σου περισσεύουν τα 1.000 γιατί να πας να δώσεις 5.000? Σάμπως η κλούβα δε θα 'χει τεκμήριο, έξοδα, τέλη, ΚΤΕΟ, κλπ?

PANOS-E60
29-06-11, 12:27
παιδιά, ας είμαστε ρεαλιστές. Είτε αντισταθούμε στα μέτρα του μεσοπρόθεσμου, είτε όχι, τα μέτρα θα περάσουν. Οχι επειδή θα φέρουν κάποιο αποτέλεσμα στα έσοδα του κράτους, αλλά επειδή πρέπει να κερδηθούν οι εντυπώσεις έναντι αυτών που κρατάνε αυτό το κράτος ακόμα ζωντανό, έστω και ξαπλωμένο στο κρεβάτι της εντατικής. Αποσκοπούν κυρίως στο να κερδηθεί χρόνος, χρήσιμος όχι στο ελληνικό κράτος που οφείλει να κάνει αμέτρητες μεταρρυθμίσεις αν θέλει επιτέλους να εκσυγχρονιστεί, αλλά κυρίως χρησιμότερος στις κυβερνήσεις των ευρωπαίων εταίρων μας που εκπροσωπώντας τα συμφέροντα των δανειστών μας, έχουν επιδοθεί σε έναν αγώνα δρόμου, προκειμένου να βρούν μία βιώσιμη λύση γιά το πρόβλημα χρέους των "βαριών κανονιών" της ευρωζώνης (Ισπανία, Ιταλία). Δυστυχώς, όταν βρεθεί αυτή η λύση, θα τελειώσουν τα "μέλια" με την τρόϊκα ... Αν ως τοτε 'εχουμε εκμεταλλευτεί σαν χώρα (κράτος και πολίτες) το χρόνο που μας πιστώνουν γιά να κάνουμε κάποια βήματα εκσυχρονισμού, τότε ίσως έχουμε κάποια πιθανότητα να σταθούμε στα πόδια μας, αλλιώς ας κλείσουμε άμεσα τα σύνορα και ας προσπαθήσουμε να επιβιώσουμε όπως, όπως ...

Τα παραπάνω δεν αποτελούν προτροπή προς οποινδήποτε γιά να δείξει στάση υποταγής ... είναι μιά προσέγγιση, που απηχεί κυρίως τα δημοσιεύματα του ξένου τύπου, ή τουλάχιστον τα πιό μετριοπαθή από αυτά, τα λιγότερο στοχευμένα ... Αποψή μου΄ήταν πάντα, ότι κανείς ξένος δεν έχει προσωπικά, ούτε με την Ελλάδα, ούτε με τους Ελληνες. :original:

DionisisM5
29-06-11, 12:32
Σύμφωνοι Διονύση, αλλά αν δε σου περισσεύουν τα 1.000 γιατί να πας να δώσεις 5.000? Σάμπως η κλούβα δε θα 'χει τεκμήριο, έξοδα, τέλη, ΚΤΕΟ, κλπ?

Ολα θα τα εχει αυτα που λες...αλλα θα κανει την αποσβεση του....απο τα πετρελαια....Και δεν θα δινω τσαμπα λευτα εκτατη εισφορα....θα δωσω και ενα 500 ευρο για το μαγαζι σαν εππαγγελματιας

stefm5
29-06-11, 12:38
παιδιά, ας είμαστε ρεαλιστές. Είτε αντισταθούμε στα μέτρα του μεσοπρόθεσμου, είτε όχι, τα μέτρα θα περάσουν. Οχι επειδή θα φέρουν κάποιο αποτέλεσμα στα έσοδα του κράτους, αλλά επειδή πρέπει να κερδηθούν οι εντυπώσεις έναντι αυτών που κρατάνε αυτό το κράτος ακόμα ζωντανό, έστω και ξαπλωμένο στο κρεβάτι της εντατικής. Αποσκοπούν κυρίως στο να κερδηθεί χρόνος, χρήσιμος όχι στο ελληνικό κράτος που οφείλει να κάνει αμέτρητες μεταρρυθμίσεις αν θέλει επιτέλους να εκσυγχρονιστεί, αλλά κυρίως χρησιμότερος στις κυβερνήσεις των ευρωπαίων εταίρων μας που εκπροσωπώντας τα συμφέροντα των δανειστών μας, έχουν επιδοθεί σε έναν αγώνα δρόμου, προκειμένου να βρούν μία βιώσιμη λύση γιά το πρόβλημα χρέους των "βαριών κανονιών" της ευρωζώνης (Ισπανία, Ιταλία). Δυστυχώς, όταν βρεθεί αυτή η λύση, θα τελειώσουν τα "μέλια" με την τρόϊκα ... Αν ως τοτε 'εχουμε εκμεταλλευτεί σαν χώρα (κράτος και πολίτες) το χρόνο που μας πιστώνουν γιά να κάνουμε κάποια βήματα εκσυχρονισμού, τότε ίσως έχουμε κάποια πιθανότητα να σταθούμε στα πόδια μας, αλλιώς ας κλείσουμε άμεσα τα σύνορα και ας προσπαθήσουμε να επιβιώσουμε όπως, όπως ...

Τα παραπάνω δεν αποτελούν προτροπή προς οποινδήποτε γιά να δείξει στάση υποταγής ... είναι μιά προσέγγιση, που απηχεί κυρίως τα δημοσιεύματα του ξένου τύπου, ή τουλάχιστον τα πιό μετριοπαθή από αυτά, τα λιγότερο στοχευμένα ... Αποψή μου΄ήταν πάντα, ότι κανείς ξένος δεν έχει προσωπικά, ούτε με την Ελλάδα, ούτε με τους Ελληνες. :original:

τα μέτρα θα περάσουν οπωσδήποτε, δεν είπε κάποιος το αντίθετο..

το αν θα αποδώσουν είναι στο χέρι μας thumb

ο χρόνος που κυλάει είναι υπέρ των δανειστών και όχι υπέρ μας...με τις βοήθειες κερδίζουν το χρόνο που χρειάζονται για να θωρακιστούν από τη χασούρα

εμείς απλώς αναβάλλουμε την βέβαιη χρεοκοπία, που όταν θα έρθει θα είναι καταστροφική για όλους μας...αλλά είναι και ο μόνος τρόπος για να ξηλωθεί η παράγκα που έχει στήσει αυτό το κράτος

joseph
29-06-11, 12:51
Σύμφωνοι Διονύση, αλλά αν δε σου περισσεύουν τα 1.000 γιατί να πας να δώσεις 5.000? Σάμπως η κλούβα δε θα 'χει τεκμήριο, έξοδα, τέλη, ΚΤΕΟ, κλπ?

Tα επαγγελματικα δεν εχουν τεκμηριο, εχουν και χαμηλοτερα τεληthumb

Υ.Γ Εχουν ομως πιο ακριβη ασφαλεια.

Thomelef
29-06-11, 13:17
αγώνας δρόμου για τους εταίρους και τον γιωργάκη...
μια τυπική συνομιλία τους θα ήταν κάπως έτσι...ρε μλκ γιώργο, κάνε κάτι να την βγάλετε
μέχρι να ξεφορτωθούμε όλα τα υπόλοιπα, γιατί και μας δεν μας παίρνει να δίνουμε αβέρτα
έτσι λεφτά...τους έβαλες το @@ που τους έβαλες, τώρα βάλε και τα μπαλάκια. πόσο πιο
πολύ νομίζεις θα πονέσουν???στο κάτω κάτω το έχουν πάρει γραμμή εδώ και καιρό πως
είσαι αποφασισμένος να τους σκίσεις...λίγη υπομονή ακόμα, να φύγουν τα κωλόχαρτα σας
απο τα χέρια μας, πάρε και μια μικρή βοήθεια, και μόλις σου δώσουμε πράσινο φώς, τότε
πάς και για εκλογές για να μην μιλάνε και τα άλλα τα @@ της βουλής που φαγώθηκαν
με τις εκλογές...
το ξέρω ρε παιδιά, αλλά θα μας φτάσουν τα λεφτά που θα μας δώσετε???θα προλάβω να
μην χρεοκωπήσει η χώρα στα χέρια μου???
ναι ρε μλκ. μην μασάς εμείς εδώ είμαστε.
κάνε ότι είναι να κάνεις, και με την πρώτη ευκαιρεία, εκλογές. σκάει η φούσκα στα χέρια
των καινούριων, εσύ μένεις στο περιθώρειο όπως ο μλκς ο καραμανλής, και όλα μέλι γάλα.
άσε τους επόμενους να βγάλουν το φίδι απο την τρύπα...θα σου πώ εγώ. δεν συνενεί το
άλλο το @@ ο σαμαράς εεε???όταν θα σκάσει η χώρα στα χέρια του, τότε να δούμε τι θα
λέει...
thumb

merlin
29-06-11, 13:25
ναι ρε μλκ. μην μασάς εμείς εδώ είμαστε.
............... εσύ μένεις στο περιθώρειο όπως ο μλκς ο καραμανλής, και όλα μέλι γάλα.thumb

Δεν παίζεσαι !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :th_Laie_67-1:

Σαν να τους ακούω !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

:notworthy:

GEORGE316
29-06-11, 13:39
ισως το θεμα το βλεπουμε απο λαθος σκοπια...
περιμενουμε απο τα λαμογια να μας σωσουν...
περιμενουμε απο αυτους με απο το 74 μεχρι σημερα κλεβουν και προδιδουν την ελλαδα να ερθουν και να μας σωσουν??με τιποτα!!!
οσο μπαινουν υπογραφες τοσο ξεπουλιεται η ελλαδα...
τον οτε και να δωσουμε σημερα 100 τρισ ευρω αν θελουν δεν μας τον δινουν πισω...μπηκε η υπογραφη!!!
ο σκοπος ειναι να σωθουν αυτα που δεν εχει μπει η υπογραφη!
και αυτο με τη κυβερνηση δεν γινεται.οσο και να μην θελουμε να το παραδεχτουμε,η λυση θα ερθει μονο με επανασταση.
οσο οι τραπεζες εχουν τα κομματα στο χερι και οι εταιροι κατευθυνουν τις τραπεζες ...τελος....

Prevezanos
29-06-11, 13:58
μήπως να μαζευτούμε όλοι να γίνει μαζική αγωγή;

Φίλοι μου μην έχετε καμία αμφιβολία για το ότι πληρώνουμε από εδώ και πέρα είναι καθαρά χαράτσια(χωρίς εισαγωγικά). Απλά επειδή λόγω συντάγματος το κάθε χαράτσι πρέπει να έχει μια νομικά κατωχυρομένη υπόσταση το βαφτίζουνε εισφορά τάδε, τέλος τάδε κλπ.
Τα πράγματα είναι πολύ απλά, όπως τα σκέφτεται ο καθένας μας. Για παράδειγμα γιατί να είναι το όριο τα 1926cc και όχι τα 2026cc ή τα 1796cc;
Σε αυτό το ερώτημα δεν υπάρχει λογική απάντηση και ακριβώς για αυτό το λόγο πρόκειται για καθαρό χαράτσι. Είναι κλασσική παραλαγή του "Αποφασίζομεν και διατάσσομεν".
Το ίδιο και τα τεκμήρια. Καθαρά χαράτσια χωρίς λογική και δικαιοσύνη. Τι διαφορά υπάρχει αν η πισίνα είναι κάτω από 40τμ ή πάνω από 40τμ.; Το κόστος κατασκευης; Και αν εγώ έχω ενα σπίτι 60τμ και πισινα 41τμ σπατάλησα περισσότερα από αυτόν με σπίτι 80τμ και πισίνα 39,90τμ; Και αν ναι πόσα;
Αλλα λόγια να αγαπιόμαστε...
Τα εισοδήματα φορολογούνται μόνο στην πηγή, με εμπορικές αξίες και κόστος αγοράς. Οταν κατασκευάζεις κάτι ή αγοράζεις κάτι, υπολογίζεις το κόστος με τιμές που πλησιάζουν τις πραγματικές και τότε ζητάς ποθεν έσχες και φόρο εισοδήματος. Επίσης σε βάθος χρόνου ζητάς τον φόρο ακινητης περιουσίας ανάλογα πάλι με τις ισχύουσες τιμές τις αγοράς.
Τεκμήρια ασανσερ, φόροι μεταβίβασης από γονείς σε παιδιά, φόροι μεταβίβασης και λοιπές αηδίες είναι αντισυνταγματικές πράξεις και χαράτσια.
Το site μας είναι μια ευκαιρία να οργανωθούμε και να βάλουμε ένα δικηγόρο και να είστε σίγουροι ότι όπως και με την έκτατη εισφορά του Παπαθανασίου δεν πρόκειται να πληρώσουμε τελικά. Και το σημαντικότερο, θα αντιδράσουμε σε αυτή την ολοκληρωτική λαίλαπα που μας επιβάλουν οι έξω και εφαρμόζουνε οι μέσα.
Φίλοι μου πρέπει να οργανωθούμε, πρέπει να αντιδράσουμε ομαδικά στα χαράρσια, ας γίνουμε οι αγανακτησμένοι του διαδικτύου
και προς θεού μην ψαρώνετε δεν τα φάγαμε μαζί τους, μας επιτρέψανε να φάμε μαζί τους τα μισά από αυτά που δικαιούμασταν βάσει της προσφοράς μας, είτε ήμασταν στο δημόσιο είτε στον ιδιωτικό τομέα!
Αντίδραση στα χαράτσια!!!!!!!

GEORGE316
29-06-11, 14:27
αυτο που λεει ο πρεβεζανος νομιζω οτι απο τη μια ειναι σωστο..
απο την αλλη ομως...δε νομιζω να βγει ακρη..
ενα παραδειγμα...
στο ελληνικο ανοιχτο πανεπιστημιο,ειναι κρατικο,ομως πληρωνεις!
ωραια..κανενα προβλημα..ειτε πληρωνω τα βιβλια του καθηγητ στο κλασσικο πανεπιστημιο,ειτε πληρωνω τη θεματικε ενοτητα και τα βιβλεα ειναιο μεσα!!!(πολυ χοντρα τα κοβω,αλλα εστω..)
η θεματικη ενοτητα κοστιζει 700 ευρω και για να αολοκληρωσεις το κυκλο σπουδων πρεπει να παρακολουθησεις 12 θεματικες ενοτητες.
8.400.ολα καλα..
το αντιστοιχο κυπριακο ανοιχτο πανεπιστημιο (που ιδρυθηκε και πιο μετα απο το ελληνικο...η θεματικη ενοτητα κοστιζει 250 ευρω!!)
με το που κοπηκε το δωρο χριστουγεννων κλπ σταλθηκε μια επιστολη απο το συλλογο των φοιτητων που ελεγε οτι μηπως πρεπει να κοψουμε κατι διοτι τα πραγματα ειναι ζορικα....
η απαντηση ηταν οχι
καποιος κατεφυγε σε δικαστηριο βασει καποιων νομων με τη διαβιου μαθηση και την εξ αποστασεως εκπαιδευση..
το δικαστηριο ενω υπαρχει δεδικασμενο στην ευρωπη(νομιζω γερμανια...αλλα δε θυμαμαι)
ΑΠΕΡΡΙΨΕ τη αιτηση.
ενω το μεγαλοχαρο ε.α.π εκανε τη χαρη στους φοιτητες και τους ειπε οτι μπορουν να πληρωσουν σε δυο δοσεις...μεσα σε εναμιση μηνα!!!!!!!!!!!!!
ουτε καν ενα το καλοκαιρι και μια δοση τα χριστουγεννα(ηταν μεσα στην επιστολη των φοιτητων....)
ετσι λοιπον μιλαω για μια μικρογραφια του κρατους που κινει γη και ουρανο για να κρατησει δεσμιους ανθρωπους.
εγω παντως λογω χαρακτηρα και λογω πεισματος δεν προκειτε να παρατησω τις σπουδες μου..εκει ακριβως πατανε!!!!!!!
εγω προσωπικα στο προβλημα της ελλαδας βρισκω δυο λυσεις.
να μεταναστευσω και να παω σε αλλη χωρα σεβομενος απολυτα μεχρι και το πεζοδρομιο που θα παταω..
η μενω εδω και οταν γινει επανασταση βουρ και εγω μεσα!!!

steliosm46
29-06-11, 14:30
Το site μας είναι μια ευκαιρία να οργανωθούμε και να βάλουμε ένα δικηγόρο και να είστε σίγουροι ότι όπως και με την έκτατη εισφορά του Παπαθανασίου δεν πρόκειται να πληρώσουμε τελικά.
Αντίδραση στα χαράτσια!!!!!!!

Μπορούμε με ένα δικηγόρο να πετύχουμε κάτι?

Samaro
29-06-11, 15:55
Ρε παιδιά !!!

Διαβάζω το δημοσιευμένο αρθρο της Ημερησίας της 28/6................https://www.imerisia.gr/article.asp?catid=16295&subid=2&pubid=111485254

και δεν βλέπω να αναφέρεται σε έκτακτη εισφορά έτους 2010 !!! Κάνω λάθος ;;;

Kostas_1
29-06-11, 16:16
Ρε παιδιά !!!

Διαβάζω το δημοσιευμένο αρθρο της Ημερησίας της 28/6................https://www.imerisia.gr/article.asp?catid=16295&subid=2&pubid=111485254

και δεν βλέπω να αναφέρεται σε έκτακτη εισφορά έτους 2010 !!! Κάνω λάθος ;;;

https://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12336&subid=2&pubid=111491176

Christos 330
29-06-11, 16:19
[QUOTE=Prevezanos;175357] Για παράδειγμα γιατί να είναι το όριο τα 1926cc και όχι τα 2026cc ή τα 1796cc;

Απλο ειναι πολλα τα valvetronic (μακη μου) πρεπει και πρεπει να πληρωθουνε . . .
Ολοκληρο Bmw 2.000 cc να μην πληρωσουν και 270 ευρω ; ; ;

Δεν εχουν αναγκη αυτοι καθε 6 μηνες αλλαζουν λαστιχα που κανουν 1000 ευρα

στα 270 θα μασιξουν ; ; ;

Παμε γερα !!!!!!

alexm
29-06-11, 17:19
καλημερα καλοι μου φιλοι μετα απο καιρο.
ειναι πολλα αυτα που θελω να γραψω αλλα ο χρονος λιγος.
ολα αυτα που συζητατε και εχετε δικιο ειναι σωστα.
η συμπεριφορα του κρατους συνιστα απατη, κλοπη, αυθαιρεσια αλλα και αλητεια φυσικα.
μενω σε αυτο που ειπε ο πανος (Ε60, ή ριτσαρντ γκηρ αν τον δειτε να οδηγει την 5αρα του στην παραλιακη... :th_Laie_67-1:), τα μετρα δεν ενδιαφερει κανεναν αν πετυχουν.
λειτουργουν μονο προϋπολογιστικα και τιποτα περισσοτερο. μια ακομα κοροϊδια δηλαδη...
κανεις εχων την εξουσια να παιρνει αποφασεις δεν ενδιαφερεται πραγματικα να φτιαξει κατι σωστο, να εξυγιανει, να πετυχει, παρα μονο να εξαπατησει τους πολιτες, αλλα και τους δανειστες.

τεσπα, καποια στιγμη που θα εχω χρονο, θα αναλυσω ολα αυτα που σκεφτομαι τον τελευταιο καιρο, για τη μεγαλη αρπαγη του ιδιωτικου πλουτου και τη μεταβιβαση του -μεσω φορων- προς το διεθνες τοκογλυφικο συστημα.

οσον αφορα το θεμα, να ξερετε οτι τα τεκμηρια ηταν και ειναι μαχητα.
ποσο μαλλον αυτες οι γελοιοτητες που εγιναν -ή θα γινουν- νομος του κρατους, και υπαγορευοουν οτι το τεκμηριο συντηρησης ενος αυτοκινητου ειναι σε αρκετες περιπτωσεις ισο ή και μεγαλυτερο απο την τρεχουσα εμπορικη αξια του!
αυτο σημαινει οτι μπορειτε να τα αμφισβητησετε. το πως θα σας το πει ο λογιστης σας. :original:

Σταθη τα τεκμηρια ειναι μαχητα μονο στα λογια.....:whistle:,εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων!!!
Δεν υπαρχει καμια περιπτωση να δικαιωθει καποιος αν δεν ανηκει στις παρακατω κατηγοριες:

Μαχητό τεκμήριο δαπάνης διαβίωσης.

Το τεκμήριο δαπανών διαβίωσης (προσοχή μόνο των δαπανών διαβίωσης), μπορεί να αμφισβητηθεί από τον φορολογούμενο. Αυτό όμως γίνεται σε ειδικές μόνο περιπτώσεις, και εφόσον αποδεικνύεται από πραγματικά στοιχεία. Αυτοί που δικαιούνται να αμφισβητήσουν το τεκμήριο δαπανών διαβίωσης είναι όσοι α) υπηρετούν τη στρατιωτική τους θητεία, β) είναι φυλακισμένοι, γ) νοσηλεύονται σε νοσοκομείο ή κλινική, δ) είναι άνεργοι επιδοτούμενοι από τον ΟΑΕΔ, αλλά μόνο για το χρονικό διάστημα της επιδοτήσεως τους, ε) συγκατοικούν με συγγενείς πρώτου βαθμού, και έχουν μειωμένες δαπάνες επειδή συμβάλλουν οι συγγενείς στ) είναι ορφανοί ανήλικοι, για τα ΕΙΧ αυτοκίνητα που έχουν αποκτήσει από κληρονομιά του πατέρα τους ή της μητέρας τους και ζ) όσοι προσκομίσουν στοιχεία, από τα οποία να προκύπτει ότι λόγω ανωτέρας βίας, πραγματοποίησαν μικρότερη δαπάνη. Όσοι έχουν τις προυποθέσεις για να αμφισβητήσουν την τεκμαρτή δαπάνη διαβίωσης, θα πρέπει να απευθυνθούν πρώτα στον προιστάμενο της αρμόδιας Δ.Ο.Υ., μαζί με τα δικαιολογητικά, και να συζητήσουν για τον καθορισμό της δαπάνης. Κατόπιν θα υποβάλλουν την δήλωση μαζί με τα απαραίτητα δικαιολογητικά.

Αν αναφερεσαι σε αυτες τις περιπτωσεις, ειμαι απολυτα συμφωνος μαζι σου thumb,αν ομως γνωριζεις κατι παραπανω θα ηθελα σε παρακαλω να διαβασω την την αποψη σου.

Nino
29-06-11, 17:30
Το lap top τα παιξε... Και έτσι διαβΖω απο εκει και γράφω απο το μήλο (τι μας νοιάζει;για τα λάθη το λέω) χαχα
Λοιπόν η έκτακτη εισφορά του 2010 είχε ενσωματωθεί απο το 2009 στα τέλη κα δεν νομίζω ότι θα υπάρξει άλλη.
Ο υπολογισμός και καθορισμός των τεκμηρίων είναι παραλογος,και στις περισσότερες των περιπτώσεων άδικος και δομικά μιας και ουσιαστκα,τεχνιεντως οδήγησαν τον κόσμο στην αγορά αυτοκινήτων 2000 +.
Όμως...
Υπάρχουν και κάποιες κατηγορίες κατόχων που...
Να το πω καλύτερα με ένα παράδειγμα
Προπερυσι κοινωνικός τουρίστας ( περιορισμένο εισόδημα) απολάμβανε τις διακοπές του επιδοτουμενος απο το κράτος (φορολογουμένους) το όχημα δε της οικγενειας του ήταν ένα καγιεν (θυμάστε πόσο έκανε το καγιεν τότε)
Όχι δεν δικαιολογώ τα τεκμήρια,ούτε πρέπει να στχοποιηθουν οι έχοντες και κατέχοντες,πρέπει όμως να τιμωρηθούν οι έχοντες και κατέχοντες πο κοροϊδεύουν και φοροδιΑφευγουν τόσο αισχρά.
Γιατί και αυτοί είναι υπεύθυνοι για τη σημερινή κατάσταση.
Όσο για τις πισίνες Θωμά! Εδώ μας φορολογούνται επειδή έχουμε τηλέφωνο(κινητό) τι περιμένεις λογική απο ένα κράτος που ήθελε να επιβιώνει μόνο απο φόρους χωρίς Καμία αναπτυξη

Υγ. Σορυ για λαθακια αλλα το σημάδι το μήλο δεν βοηθά

S8N
29-06-11, 17:38
Κύριοι, μεσοπρόθεσμα θα είμαστε όλοι χρεωκοπημένοι. Και συνεχίζοντας με το αυθεντικό αυτή τη φορά απόφθεγμα του γνωστού Άγγλου οικονομολόγου, μακροπρόθεσμα, θα είμαστε όλοι νεκροί.

Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι τα μέτρα θα βαλτώσουν και πως θα έρθουν άλλα, σκληρότερα. Όλα γίνονται για το θεαθήναι.

nikos1400
29-06-11, 17:39
Το lap top τα παιξε... Και έτσι διαβΖω απο εκει και γράφω απο το μήλο (τι μας νοιάζει;για τα λάθη το λέω) χαχα
Λοιπόν η έκτακτη εισφορά του 2010 είχε ενσωματωθεί απο το 2009 στα τέλη κα δεν νομίζω ότι θα υπάρξει άλλη.
Ο υπολογισμός και καθορισμός των τεκμηρίων είναι παραλογος,και στις περισσότερες των περιπτώσεων άδικος και δομικά μιας και ουσιαστκα,τεχνιεντως οδήγησαν τον κόσμο στην αγορά αυτοκινήτων 2000 +.
Όμως...
Υπάρχουν και κάποιες κατηγορίες κατόχων που...
Να το πω καλύτερα με ένα παράδειγμα
Προπερυσι κοινωνικός τουρίστας ( περιορισμένο εισόδημα) απολάμβανε τις διακοπές του επιδοτουμενος απο το κράτος (φορολογουμένους) το όχημα δε της οικγενειας του ήταν ένα καγιεν (θυμάστε πόσο έκανε το καγιεν τότε)
Όχι δεν δικαιολογώ τα τεκμήρια,ούτε πρέπει να στχοποιηθουν οι έχοντες και κατέχοντες,πρέπει όμως να τιμωρηθούν οι έχοντες και κατέχοντες πο κοροϊδεύουν και φοροδιΑφευγουν τόσο αισχρά.
Γιατί και αυτοί είναι υπεύθυνοι για τη σημερινή κατάσταση.
Όσο για τις πισίνες Θωμά! Εδώ μας φορολογούνται επειδή έχουμε τηλέφωνο(κινητό) τι περιμένεις λογική απο ένα κράτος που ήθελε να επιβιώνει μόνο απο φόρους χωρίς Καμία αναπτυξη

Υγ. Σορυ για λαθακια αλλα το σημάδι το μήλο δεν βοηθά

nino, οταν κατι δεν βοηθα το ΠΕΤΑΜΕ !!!
:hystericalbs1:
σαν τους πολιτικους (τους πιο πολλους τουλαχ.) ενα πραμα...

ψηφιστηκε το μεσοπροθεσμο...για να δουμε τι θα γινει...

nikos1400
29-06-11, 17:55
Ξερουμε ολοι οτι παιζονται παιχνιδια γεω-πολιτικο-οικονομικα σε υψηλο level.

Ξερουμε ολοι οτι οι Ελληνες πολιτικοι δεν φανηκανε ανταξιοι των περιστασεων. Για την Ελλαδα. Γιατι για την παρτη τους, μια χαρα.

Ειμαι αληθεια περιεργος να ηξερα ολη την αληθεια, πραγματικα...
Ποιος ξερει ? Ισως προλαβουμε σ'αυτη τη ζωη να μαθουμε.

Nino
29-06-11, 18:23
Ξερουμε ολοι οτι παιζονται παιχνιδια γεω-πολιτικο-οικονομικα σε υψηλο level.

Ξερουμε ολοι οτι οι Ελληνες πολιτικοι δεν φανηκανε ανταξιοι των περιστασεων. Για την Ελλαδα. Γιατι για την παρτη τους, μια χαρα.

Ειμαι αληθεια περιεργος να ηξερα ολη την αληθεια, πραγματικα...
Ποιος ξερει ? Ισως προλαβουμε σ'αυτη τη ζωη να μαθουμε.

Ξέρουμε όμως επίσης ότι,οποίος καθημερινά παλεύει να τα φέρει"βόλτα" όταν τον κυνηγάνε, στεγαστικά καταναλωτικά,φροντιστήρια, ανεργία,αμφιβολία κλπ
Λίγο τον νοιάζει ποιος θα εκμεταλευθει το υπέδαφος,πως θα ονομαστουν τα σκοπιά και αν η υφαλοκρηπίδα είναι στα μισά μίλια.
Η δική του υφαλοτρυπιδα καθημερινά..
Και ούτε λόγο ουε ανάστημα μπορεί να ορθωσει...

paganis
29-06-11, 19:26
Ξέρουμε όμως επίσης ότι,οποίος καθημερινά παλεύει να τα φέρει"βόλτα" όταν τον κυνηγάνε, στεγαστικά καταναλωτικά,φροντιστήρια, ανεργία,αμφιβολία κλπ
Λίγο τον νοιάζει ποιος θα εκμεταλευθει το υπέδαφος,πως θα ονομαστουν τα σκοπιά και αν η υφαλοκρηπίδα είναι στα μισά μίλια.
Η δική του υφαλοτρυπιδα καθημερινά..
Και ούτε λόγο ουε ανάστημα μπορεί να ορθωσει...

υπαρχει ομως και η αλλη πλευρα στο νομισμα! εκεινος που πλεον δεν εχει τιποτα να χασει, ειναι διπλα αποφασισμενος να διεκδικησει! οι εξαθλιωμενοι προγονοι μας εναντιωθηκαν, διεκδικησαν και εδειξαν αναστημα...ουκ ολιγες φορες στο παρελθον...

Nino
29-06-11, 19:35
υπαρχει ομως και η αλλη πλευρα στο νομισμα! εκεινος που πλεον δεν εχει τιποτα να χασει, ειναι διπλα αποφασισμενος να διεκδικησει! οι εξαθλιωμενοι προγονοι μας εναντιωθηκαν, διεκδικησαν και εδειξαν αναστημα...ουκ ολιγες φορες στο παρελθον...

Σωστοτατο!!!
Μόνο που τα δημιούργησαν έτσι όλα αυτά τα χρόνια, που σχεδόν όλοι κάτι έχουμε να χάσουμε...άλλος λίγα άλλος περισσότερα.
Για αυτο και δεν ιδρώνει το αυτί τους, ούτε φοβούνται και βάζουν τέτοια εξοντωτικα μέτρα και φόρους,

steliosm46
29-06-11, 19:39
αυτό το νταβατζιλίκι τώρα πότε 8α μας έρθει?γνωρίζει κανείς?
θα μπορείς να το πληρώσεις σε δόσεις?

Thomelef
29-06-11, 19:41
μέχρι το τέλος της άλλης εβδομάδας, οι πινακίδες έχουν κατατεθεί...
αααα ρε κουφάλες...να ξέρετε μόνο πως για όλα υπάρχει τιμωρία. και μόνο που βάζετε τους
συνταξιούχους σε τέτοιο λουκι πάλι, είναι η μεγαλύτερη αμαρτία που μπορείτε να κάνετε. είναι
το ίδιο με το να αφήνεις νηστικό ένα αβοήθητο παιδάκι, μόνο που το παιδάκι δεν καταλαβαίνει και
πολά.
τομάρια.

Prevezanos
29-06-11, 19:56
Το lap top τα παιξε... Και έτσι διαβΖω απο εκει και γράφω απο το μήλο (τι μας νοιάζει;για τα λάθη το λέω) χαχα
Λοιπόν η έκτακτη εισφορά του 2010 είχε ενσωματωθεί απο το 2009 στα τέλη κα δεν νομίζω ότι θα υπάρξει άλλη.
Ο υπολογισμός και καθορισμός των τεκμηρίων είναι παραλογος,και στις περισσότερες των περιπτώσεων άδικος και δομικά μιας και ουσιαστκα,τεχνιεντως οδήγησαν τον κόσμο στην αγορά αυτοκινήτων 2000 +.
Όμως...
Υπάρχουν και κάποιες κατηγορίες κατόχων που...
Να το πω καλύτερα με ένα παράδειγμα
Προπερυσι κοινωνικός τουρίστας ( περιορισμένο εισόδημα) απολάμβανε τις διακοπές του επιδοτουμενος απο το κράτος (φορολογουμένους) το όχημα δε της οικγενειας του ήταν ένα καγιεν (θυμάστε πόσο έκανε το καγιεν τότε)
Όχι δεν δικαιολογώ τα τεκμήρια,ούτε πρέπει να στχοποιηθουν οι έχοντες και κατέχοντες,πρέπει όμως να τιμωρηθούν οι έχοντες και κατέχοντες πο κοροϊδεύουν και φοροδιΑφευγουν τόσο αισχρά.
Γιατί και αυτοί είναι υπεύθυνοι για τη σημερινή κατάσταση.
Όσο για τις πισίνες Θωμά! Εδώ μας φορολογούνται επειδή έχουμε τηλέφωνο(κινητό) τι περιμένεις λογική απο ένα κράτος που ήθελε να επιβιώνει μόνο απο φόρους χωρίς Καμία αναπτυξη

Υγ. Σορυ για λαθακια αλλα το σημάδι το μήλο δεν βοηθά

Αυτό ακριβώς είπα προηγουμένως. Οταν καποιος αγοράζει Καγιέν, τον φορολογείς την ώρα της αγοράς. Του ζητάς πόθεν έσχες και του επιβάλεις φόρο αναάλογο με την τιμή αγοράς. Τον φόρο τον λένε ειδικό και τον πληρώνει ο αγοραστής. Το πόθεν έσχες, όμως, δεν το κοιτάνε επι της ουσίας, καθώς οι περισσότεροι το αποπληρώνουν με δάνειο αλλά ουδείς εξετάζει εάν μπορούν να πληρωθούν οι δόσεις του δανείου βάσει των ετήσιων εισοδημάτων.
Αυτό έκανε και ο Ρουσσόπουλος όταν αγόρασε τα δύο σπίτια του. Πήρε δάνεια και οι δόσεις ήταν €7.500 μηνιαίως ενώ τα μηνιαία έσοδα του ηταν €7.000.
Αλλά επίτηδες δεν φορολογούν στην πηγή για να μπορούν μετά να βαζουν τεκμηρια, έκτακτες εισφορές και λοιπά χαράτσια. Το να βουτήξεις το μαύρο χρήμα είναι το πιο εύκολο πράγμα εάν φυσικά θέλεις να το πράξεις.
Εάν δεν θέλεις να το πράξεις δεν νομιμοποιείσαι να επιβάλεις χαράτσια διότι κάνεις και αυτον που έχει μαυρο χρήμα "θύμα", άσε που θα έχει σίγουρα δικηγόρο και θα κάνει αγωγή και δεν θα πληρώσει τελικά.
Η Ελλάδα έχει μία φοβερή πρωτοτυπία, εάν δεν το ζητήσεις δεν θα το πάρεις ακόμη και αν το δικαιούσαι. Με το Παπαθανασίου όσοι πήγαν δικαστικώς τελικά δεν πλήρωσαν φράγκο. Τα χάπατα όπως εγώ τα 'σκασαν και δεν πήραν χαμπάρι διότι και τα κανάλια είναι στο κόλπο. Και εάν επικαλεσθείς δεδικασμένο, η Εφορία δεν το δέχεται διότι δεν έχει έγγραφο από το υπουργείο. Σου λένε να υποβάλλεις και συ αγωγή.
Γι΄αυτό σας λέω μην μασάτε, πρέπει να αντιδράσουμε, υπάρχουν τσακάλια δικηγόροι(οχι σαν τον Νικολουτσόπουλο βέβαια) οι οποία αυτά τα έχουν βούτηρο στο ψωμί τους. Και όσο περισσότεροι είμαστε τόσο πιο γρήγορα προχωρούν τις αγωγές. Ρωτήστε, ψάξτε το και θα δείτε ότι έχω δίκιο.
Ας οργανωθούμε μέσα από το site και ας κάνουμε μία ομαδική αγωγή.
Στο κάτω κάτω θα μας στοιχίσει ελάχιστα και η προϊστορία είναι υπέρ μας.
Μην μασάτε, αυτοί ποντάρουν στην έλλειψη πίστης που έχουμε στις δυνάμεις μας. Ποντάρουν στην πεποιθηση που επικρατεί ότι τελικά τίποτε δεν θα καταφέρουμε.
Παιδιά πρέπει να τολμήσουμε,
μη μασάτε,
τα φάγανε μόνοι τους,
δεν θα τους πληρώσουμε και τα γαμ......κα εμείς!!!!!!

paganis
29-06-11, 20:13
Σωστοτατο!!!
Μόνο που τα δημιούργησαν έτσι όλα αυτά τα χρόνια, που σχεδόν όλοι κάτι έχουμε να χάσουμε...άλλος λίγα άλλος περισσότερα.
Για αυτο και δεν ιδρώνει το αυτί τους, ούτε φοβούνται και βάζουν τέτοια εξοντωτικα μέτρα και φόρους,

δυστηχως ετσι που τα εχουν κανει...αν συνεχιστει αυτην η ανευ ορων παραδοση...εχουμε περισσοτερα να χασουμε απο τι να κερδισουμε...και ακομα λιγοτερα να διαφυλαξουμε! την πλειοψηφια των ελληνων τους στελνουν στην καταστροφη...η πλειοψηφια των ελληνων δεν εχει καβαντζα λεφτα στην ελβετια ,ουτε καν ευρω σε ελληνικη τραπεζα, η περιουσια τους εχει ουσιαστικα δημευθει απο το ιδιο τους το κρατος..και τιθεται αμμεσα θεμα επιβιωσης!
το αυτι τους ιδρωνει...αλλα εχουν την ευχερια της γρηγορης διαφυγης τους στο εξωτερικο...(θα ξαναγυρισουν αργοτερα βεβαια με τον ορο αυτοεξοριστοι ,αφου οι ιδιοι θα τους ξανακαλεσουμε οπως και αλλους στο παρελθον)...!
για μενα κανενας απο τους 300...δεν δικαιουτε να μιλαει για λαθη αλλων, ειναι συνενοχοι..αλλοι γιατι τα εκαναν ..και οι υπολοιποι γιατι δεν μιλαγαν εφοσον τα ηξεραν...
καποια στιγμη το πραγμα θα εκτονωθει ασχημα , και το μονο σιγουρο ειναι οτι ο κοσμος θα πεινασει...δεν εχει σημασια αν θα πεινασει αυριο ή σε τρια χρονια το θεμα ειναι πως θα πεινασει
η σημερινη παραταση δεν δοθηκε μονο σε εμας ..αλλα κυριως στους ευρωπαιους εταιρους μας και τους τραπεζιτες! αυτο και μονο , θα ηταν ενα ισχυρο χαρτι διαπραγματεσης περικοπης του χρεους για εναν πραγματικο πρωθυπουργο της ελλαδας...και οχι την μαριονετα που εχουμε...! δυστυχως ο συγκεκριμενος..ειναι απλα ενας αμερικανος τουριστας που θα φυγει , οταν το παρτυ τελειωσει! μακαρι να μπορουσαμε με καποιο τροπο να αλλαξουμε τις εξελιξεις και τα γεγονοτα προς το συμφερον μας...δυστυχως κανεις μας δεν ξερει τον τροπο! εμενα μια παραταση ζωης οπως την παροσιαζουν εκεινοι... μου θυμιζει θανατοποινιτη που μετραει βασανιστικα τις ωρες...καλυτερα μια και εξω και επιπλεον αν ειναι να παω στον πατο....θα ηθελα να παρω μαζι μου και τον ηθικο αυτουργο, (απο τα 300 δις τα 190 ειναι τοκοι)..και οχι να του δωσω χρονο να μπει στην σωσιβιο λεμβο...!

nikos1400
29-06-11, 20:25
οχι ΜΟΝΟ ηθικα αυτουργοι...



https://www.youtube.com/watch?v=61QndgyG24U

ελπιζω να μη γινομαι βαρετος...

Z4 DCT
29-06-11, 20:26
Σεπτέμβρη λένε......:whistle:

Thomelef
29-06-11, 20:36
γιάννο, και εσύ απο βδομάδα για καφεδάκι στην ΔΟΥ με τις πινακίδες παραμάσχαλα???

kplc16
29-06-11, 21:13
https://www.youtube.com/watch?v=1UOEyVsYSPQ

lol
:hystericalbs1:

kplc16
29-06-11, 21:21
Φυσικά και κάτι πρέπει να κάνουμε. Προτείνω να σηκωθούμε όλοι και να πάμε να τα πληρώσουμε. ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΡΕ!

Καλά, μη βαράτε!

θελεις δανεικα;


https://www.youtube.com/watch?v=-PoJeQVL-ZI

kplc16
29-06-11, 21:31
μέχρι το τέλος της άλλης εβδομάδας, οι πινακίδες έχουν κατατεθεί...
αααα ρε κουφάλες...να ξέρετε μόνο πως για όλα υπάρχει τιμωρία. και μόνο που βάζετε τους
συνταξιούχους σε τέτοιο λουκι πάλι, είναι η μεγαλύτερη αμαρτία που μπορείτε να κάνετε. είναι
το ίδιο με το να αφήνεις νηστικό ένα αβοήθητο παιδάκι, μόνο που το παιδάκι δεν καταλαβαίνει και
πολά.
τομάρια.

που θα το αραξεις το καμαρι σου;
σκεφτομαι κι εγω να παραδωσω.
κριμα τα τελευταια μπαξιματα.τζαμπα τα φραγκα.
γραφω και ξεφυσαω.

Thomelef
29-06-11, 21:42
που θα το αραξεις το καμαρι σου;
σκεφτομαι κι εγω να παραδωσω.
κριμα τα τελευταια μπαξιματα.τζαμπα τα φραγκα.
γραφω και ξεφυσαω.

στο εργοστάσιο κλειδαμπαρωμένο...
όσο για μπαξίματα, να πα να γ@μηθούν...πάλι δικά μας είναι.

Z4 DCT
29-06-11, 22:01
γιάννο, και εσύ απο βδομάδα για καφεδάκι στην ΔΟΥ με τις πινακίδες παραμάσχαλα???

Eγω αμα αποφασισω κατι παει να πει οτι δε κανω πισω με τιποτα....αυριο αν προλαβω παω ΔΟΥ....thumb

Αιμοδοτης σς δοσιλογους και ΑΝΑΞΙΟΥΣ πολιτικους δε θα γινω ποτε

nikos1400
29-06-11, 22:06
Eγω αμα αποφασισω κατι παει να πει οτι δε κανω πισω με τιποτα....αυριο αν προλαβω παω ΔΟΥ....thumb

Αιμοδοτης σς δοσιλογους και ΑΝΑΞΙΟΥΣ πολιτικους δε θα γινω ποτε

και λιγα και πολυ επιεικως τα λες...

Z4 DCT
29-06-11, 22:11
Ρε παιδια τι συζηταμε τωρα....αυτο το μυνημα θα το ξανα ανασυρω το σεπτεμβρη.......τοτε που και αυτα τα μετρα θα εχουν ξεφουσκωσει και η κυβενηση θα τρεχει σε εκλογες γιατι θα πρεπει να βαλει αλλα περισοτερο σκληρα μετρα και επειδη δε θα μπορει να τα περασει θα θελει να ξεφορτωθει την καυτη πατατα.......ειπαμε οι ανθρωποι ειναι ελληνες με ημερομηνια ληξης εις γνωσιν τους....κανουν την δουλεια Γερμανων Γαλλων Αμερικανων και μολις ερθει η ωρα ...τον πουλο......απο δω και περα ευχομαι συνεση σε ολους και πανω απο ολα να κοιταξει ο καθε ενας να προσεξει τα της οικογενειας του,
Μην μου πητε οτι ακουγομαι κινδυνολογος!!!! γιατι θα το ξανα ανασυρω το σεπτεμβρη:whistle:

Thomelef
29-06-11, 22:13
εγώ δευτέρα ή τρίτη...πάω το σάββατο να πιω το καφεδάκι μου, να παραβώ όποιον νόμο
του κοκ μπορώ, και τέλος.

Z4 DCT
29-06-11, 22:17
εγώ δευτέρα ή τρίτη...πάω το σάββατο να πιω το καφεδάκι μου, να παραβώ όποιον νόμο
του κοκ μπορώ, και τέλος.

Σημερα το απογευμα μετα την ψηφιση, εκατσα το γυαλισα το εγλειψα, επλυνα τις ροδες το εβαλα μεσα και εκλεισα την γκαραζοπορτα.......εκλεισα τα φωτα χωρις να κοιταξω πισω.....εχω συνηδητοποιησει τι ακριβως θελω και γιατι ακριβως το κανω.......Το εβαλα βιτρινα......thumb

Thomelef
29-06-11, 22:19
μέχρι 15 ιουλίου είναι η προθεσμία αν δεν κάνω λάθος???

bill_m3
29-06-11, 22:21
μέχρι 15 ιουλίου είναι η προθεσμία αν δεν κάνω λάθος???

??????????????????

Z4 DCT
29-06-11, 22:21
μέχρι 15 ιουλίου είναι η προθεσμία αν δεν κάνω λάθος???

Ναι μεχρι 15 πληρωνεις μισο τεκμηριο και λογικα μιση εκτακτη εισφορα....εκτος και κανουν καμια πουστια

Samaro
29-06-11, 22:23
Σημερα το απογευμα μετα την ψηφιση, εκατσα το γυαλισα το εγλειψα, επλυνα τις ροδες το εβαλα μεσα και εκλεισα την γκαραζοπορτα.......εκλεισα τα φωτα χωρις να κοιταξω πισω.....εχω συνηδητοποιησει τι ακριβως θελω και γιατι ακριβως το κανω.......Το εβαλα βιτρινα......thumb
Και όταν το εγκατέλειπες, δεν σου έκανε κάποιο παράπονο ;;;;;

Thomelef
29-06-11, 22:28
το τεκμήριο ισχύει το ίδιο με του 2011. δλδ 11κ για το Μ3.
και τα χριστούγεννα, ραβασάκι με την μισή έκτακτη εισφορά. 400 ευρά δλδ...

Z4 DCT
29-06-11, 22:30
Και όταν το εγκατέλειπες, δεν σου έκανε κάποιο παράπονο ;;;;;

Λες και το ηξερα....πριν λιγο καιρο φροντισα να φτιαξω κατι στο σπιτι που μου απαλυνει καπως την θλιψη αυτη......

Αλλα Αντωνη να σου πω και κατι αλλο......ειμαι αρκετα ''σοφος'' πλεον για να καταλαβαινω ποτε σε κατι πρεπει να δινω προτεραιοτητα και ποτε να κανω πισω....αυτο το αμαξι το εκανα ΠΟΛΥ κεφι.....αλλα...εχω οικογενεια και πρτιμω ολα αυτα τα λεφτα που θα γλιτωσω απο το αμαξι* να τα ριξω καπου αλλου και οχι σε ενα βαρελι διχως πατο...και το σεπτεμβρη που θα πουν απετυχα, να θελουν και αλλα για το 12!!!!.......

Τεκμηριο, εκτακτη εισφορα, τελη,εξτρα φορο λογο τεκμηριου

Z4 DCT
29-06-11, 22:32
το τεκμήριο ισχύει το ίδιο με του 2011. δλδ 11κ για το Μ3.
και τα χριστούγεννα, ραβασάκι με την μισή έκτακτη εισφορά. 400 ευρά δλδ...

Θωμα εννοεις οτι απο αυτο που θα σου ερχοταν το τεκμηριο, τωρα θα σου ερθει το μισο που ειναι το ιδιο με αυτο που ειχες πριν τα μετρα ε???

Monsta
29-06-11, 22:37
.......Το εβαλα βιτρινα......thumb

Στη κυριολεξία εσύ! :original:


Αν είσαι ακόμα Αθήνα πέρνα να σου δώσω λίγο αλοιφή να το περάσεις, ειδικά μελετημένη για μετά τη κατάθεση πινακίδων (σκιερό μέρος, σταθερές θερμοκρασίες, λίγη σκόνη). :original:

bill_m3
29-06-11, 22:40
Θεωρητικά θα πάει αναλογικά με τους μήνες κυκλοφορίας, σωστά??

Άρα όποια στιγμή και να τις καταθέσουμε θα αφαιρεθούν οι μήνες που απομένουν ως το τέλος του έτους.

Λέω για Σεπτέμβριο, να το χαρώ τελευταίο καλοκαιράκι!!

Samaro
29-06-11, 22:46
Λοιπόν εγώ, αντίθετα με τον Γιάννη, επειδή δεν έχω και γκαράζ, άφησα την κούκλα μου στο δρόμο, άπλυτη, απεριποίητη, χωρίς να της δείξω καθόλου τα αισθήματά μου για μερικές ημέρες.

Σκέφτηκα, πως όσο όμορφη και αν αν ήταν , δεν θα ήθελα καμία σχέση μαζί της, αν αυτή δεν ήταν πρωτίστως καθαρή.

Ομως η συνείδησή μου με τρώει, γιατί δεν της έδωσα την ευκαιρία να διεκδικήσει το ρόλο της στη ζωή μου.

Ετσι αύριο θα την πλύνω και θα την πάω μιά βόλτα να μιλήσουμε.

Θέλω να δώ τι θα μου πεί !! Ποιά επιχειρήματα θα μου παραθέσει για μην την αλλάξω !

Πολύ με προβληματίζει αυτή η σχέση !!!!!:think:

Samaro
29-06-11, 22:49
Στη κυριολεξία εσύ! :original:


Αν είσαι ακόμα Αθήνα πέρνα να σου δώσω λίγο αλοιφή να το περάσεις, ειδικά μελετημένη για μετά τη κατάθεση πινακίδων (σκιερό μέρος, σταθερές θερμοκρασίες, λίγη σκόνη). :original:

Κώστα μήπως έχεις και βαζελίνη ;; Θα μου χρειαστεί !!!:th_Laie_67-1:

Thomelef
29-06-11, 22:54
γιάννη...πληρώνω το 50% του 21400, το οποίο είναι 10700.
- 30% λόγο 5ετίας, πάμε στα 7490. 5% έκτακτη εισφορά, σύνολο 374,5 γαμησιάτικα.
για το 2012 όμως ελαφρώνω το τεκμήριο των 21400 χιλιάδων, βάζω το καπελάκι μου
στραβά και τέλος.
αλήτες. όταν το αγοράζαμε είμασταν νομιμότατοι και με το παραπάνω, με κανονικά
τιμολόγια και και και, και τώρα ξάφνικά θα μας βγάλουν και λαμόγια. και τόσο που τα
κυκλοφορήσαμε με τα αλλαγμένα δεδομένα, χάρη στο μπουρδέλο τους κάναμε, που το
ονομάζουν και κράτος.
τέλος. μιλάμε έχω πολύ οργή μέσα μου αυτή την στιγμή.

nikos-Mpacket
29-06-11, 22:57
Θεωρητικά θα πάει αναλογικά με τους μήνες κυκλοφορίας, σωστά??

Άρα όποια στιγμή και να τις καταθέσουμε θα αφαιρεθούν οι μήνες που απομένουν ως το τέλος του έτους.

Λέω για Σεπτέμβριο, να το χαρώ τελευταίο καλοκαιράκι!!


Και εγω το ιδιο σκεφτομαι Βασιλη ασε που εμπαξα ασφαλεια πριν απο 15-20 μερες,μην παει και χαμενη.
Βεβαια θα περασω απο τον λογιστη μια βολτα να μου πει ακριβως τα νουμερα και βλεπουμε.

Διακοπουλες λοιπον και μετα πινακιδες σε σακουλακι και βουρ στην εφορια για καταθεση,να ειναι καλα το Panda που για αλλη μια φορα θα βγαλει τα καστανα απο την φωτια.
Το BMW θα βγαινει σε καμια συναντηση στου Ταμταμ αφου ειναι κοντα στο σπιτι μου και συνεργειο για τα δεοντα.

bill_m3
29-06-11, 23:00
Και εγω το ιδιο σκεφτομαι Βασιλη ασε που εμπαξα ασφαλεια πριν απο 15-20 μερες,μην παει και χαμενη.
Βεβαια θα περασω απο τον λογιστη μια βολτα να μου πει ακριβως τα νουμερα και βλεπουμε.

Διακοπουλες λοιπον και μετα πινακιδες σε σακουλακι και βουρ στην εφορια για καταθεση,να ειναι καλα το Panda που για αλλη μια φορα θα βγαλει τα καστανα απο την φωτια.
Το BMW θα βγαινει σε καμια συναντηση στου Ταμταμ αφου ειναι κοντα στο σπιτι μου και συνεργειο για τα δεοντα.

Ωπ τώρα που είπες για ασφάλεια ....

Λήγει 28 Ιουλίου ......
:think: :think: :think: :think:

Monsta
29-06-11, 23:04
σύνολο 374,5 γαμησιάτικα.

για το 2012 όμως ελαφρώνω το τεκμήριο των 21400 χιλιάδων




Μια απ τα ίδια και γω.

Μόνο που Θωμά, όσο αφορά το τεκμήριο και τα τέλη, keep in mind ότι......


......μέσα στο 2012 κατά πάσα πιθανότητα θα τις πάρουμε τις πινακίδες και για να τα κυκλοφορήσουμε, αλλά και για να μη τις καταστρέψουν. Οπότε αν πάμε 1-2 βδομάδες πριν κλείσει ο χρόνος....Ιούνιος 2012, θα επιβαρυνθούμε πάλι με το μισό τεκμήριο. Άρα τα 1.100 δε τα γλιτώνουμε. :original:

PANOS-E60
29-06-11, 23:09
Ωπ τώρα που είπες για ασφάλεια ....

Λήγει 28 Ιουλίου ......
:think: :think: :think: :think:

είσαι καλυμμένος μέχρι 28 Αυγούστου Βασίλη, βγαίνει το καλοκαιράκι :original:

alexm
29-06-11, 23:14
μέχρι 15 ιουλίου είναι η προθεσμία αν δεν κάνω λάθος???

Θωμα για ψαξτο λιγο, νομιζω κατι εχει αλλαξει,πλεον μετα τις 10 του μηνος θεωρειται ολοκληρος μηνας....thumb
Φυσικα αν κανεις την δηλωση σου ηλεκτρονικα δεν το βλεπει κανεις,αλλα αυτο που γραφω παραπανω(με μια μικρη επιφυλαξη) νομιζω ισχυει.

Leonidas_E39
29-06-11, 23:18
Μαζι με τις πινακίδες θα τους κανω δώρο και το πλαισιο του φορουμ, τους ΑΧΡΗΣΤΟΥΣ.:ranting2: :ranting2: :ranting2:

alexm
29-06-11, 23:31
στο εργοστάσιο κλειδαμπαρωμένο...
όσο για μπαξίματα, να πα να γ@μηθούν...πάλι δικά μας είναι.

Για οσο καιρο θα το εχω στην ακρη,θα πληρωνω κανονικα οσα θελει το κρατος (τελη-εισφορες-κ.λ.π.),μονο που θα τα καταθετω σε εναν λογαριασμο ( κωδικο Μ5) που θα ανοιξω στην τραπεζα που συνεργαζομαι αμεσως μολις παραδωσω πινακιδες και οταν με το καλο αποφασισουν να παψουν να βλεπουν πισω απο τις πινακιδες του Μ5 τον Εμιρη του Καταρ....,θα παει το μπαξιμο συννεφο!!!
Οσο πιο πολυ αργησουν να τα παρουν πισω,τοσο μεγαλυτερο θα ειναι το μπαξιμο....,εγω παντως εδω θα ειμαι και θα τους περιμενω!!!!

Υ.Γ: εκτος απο χαζοι ειναι και στραβοι....εχω εγω καμια σχεση με αυτον τον ασχημομουρη;:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

Leonidas_E39
29-06-11, 23:33
Για οσο καιρο θα το εχω στην ακρη,θα πληρωνω κανονικα οσα θελει το κρατος (τελη-εισφορες-κ.λ.π.),μονο που θα τα καταθετω σε εναν λογαριασμο ( κωδικο Μ5) που θα ανοιξω στην τραπεζα που συνεργαζομαι αμεσως μολις παραδωσω πινακιδες και οταν με το καλο αποφασισουν να παψουν να βλεπουν πισω απο τις πινακιδες του Μ5 τον Εμιρη του Καταρ....,θα παει το μπαξιμο συννεφο!!!
Οσο πιο πολυ αργησουν να τα παρουν πισω,τοσο μεγαλυτερο θα ειναι το μπαξιμο....,εγω παντως εδω θα ειμαι και θα τους περιμενω!!!!

Υ.Γ: εκτος απο χαζοι ειναι και στραβοι....εχω εγω καμια σχεση με αυτον τον ασχημομουρη;:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

Αλεξη η Corolla θα βγάλει τρελά γουστα βλέπω.:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

alexm
29-06-11, 23:49
Αλεξη η Corolla θα βγάλει τρελά γουστα βλέπω.:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Λεωνιδα η corolla ηταν και θα ειναι το κυριο μεσο μεταφορας μου,με το bmw 1000 χλμ περιπου το χρονο εκανα.
Θεωρω υπερβολη να δινω 3420 ευρω το χρονο,δηλαδη 3,24 ευρω το χλμ!!!

Leonidas_E39
30-06-11, 00:02
3.24 να ειναι τα λεπτα που τους απομενουν τους ΚΑΡΝΑΒΑΛΟΥΣ Αλεξη.:ranting2::ranting2::ranting2:

Εγω αν δεν το χρειαζομουν το 5αρι θα κατεθετα πινακιδες αμεσα και οχι στο τελος της χρονιας για κανενα 15ημερο που υπολογιζω .

ΥΠΟΜΟΝΗ λοιπον σε ολους τους φίλους που θα βλέπουν τις μπουμπουκες τους στα παρκιν οπου θα περιμενουν με ανυπομονησια μεχρι να μπει το κλειδι στην μιζα για την επομενη βολτα.:original:

mitsos_chania
30-06-11, 00:22
Εγω παντως θα τα πληρωσω και τα τελη και την εκτακτη εισφορα.Αν και ειναι μεγαλο το ποσο (Χ5 + Ε46 2.2) θα τα δωσω.Δεν πινω δεν καπνιζω,1 καψουρα εχω τα μηχανοκινητα.Και οσο εχουμε την υγεια μας θα μας τα τρωνε,δεν πειραζει.Τελη Γεναρη θα τα χουμε ξεχασει τα τελη αλλα την ευχαριστηση θα συνεχισω να την εχω...

nikos-Mpacket
30-06-11, 00:28
Για οσο καιρο θα το εχω στην ακρη,θα πληρωνω κανονικα οσα θελει το κρατος (τελη-εισφορες-κ.λ.π.),μονο που θα τα καταθετω σε εναν λογαριασμο ( κωδικο Μ5) που θα ανοιξω στην τραπεζα που συνεργαζομαι αμεσως μολις παραδωσω πινακιδες και οταν με το καλο αποφασισουν να παψουν να βλεπουν πισω απο τις πινακιδες του Μ5 τον Εμιρη του Καταρ....,θα παει το μπαξιμο συννεφο!!!
Οσο πιο πολυ αργησουν να τα παρουν πισω,τοσο μεγαλυτερο θα ειναι το μπαξιμο....,εγω παντως εδω θα ειμαι και θα τους περιμενω!!!!


Και εγω πρωτα ο Θεος θα πραξω το ιδιο με τον Αλεξη,αν υπολογισει κανεις εκτος απο τα τελη και την εκτακτη εισφορα τα λεφτα για τις ασφαλειες,τις βενζινες,τα σερβις αλλα και τι φθορες λογω της χρησης που θα πρεπει να επισκευαστουν τοτε μαζευεται ενα καλο ποσο για πολλα μπαξιματα......................

Και οταν με το καλο τα παιδια παρουν τον λοπου τοτε θα ξαναβγουμε στους δρομους πιο δυνατοι και πιο ωραιοι.

Z4 DCT
30-06-11, 08:05
Και εγω το ιδιο σκεφτομαι Βασιλη ασε που εμπαξα ασφαλεια πριν απο 15-20 μερες,μην παει και χαμενη.
Βεβαια θα περασω απο τον λογιστη μια βολτα να μου πει ακριβως τα νουμερα και βλεπουμε.

Διακοπουλες λοιπον και μετα πινακιδες σε σακουλακι και βουρ στην εφορια για καταθεση,να ειναι καλα το Panda που για αλλη μια φορα θα βγαλει τα καστανα απο την φωτια.
Το BMW θα βγαινει σε καμια συναντηση στου Ταμταμ αφου ειναι κοντα στο σπιτι μου και συνεργειο για τα δεοντα.

Kαι γω εκανα ασφαλεια πριν 10 μερες, αλλα θα την κοψω και θα την γυρισω μονο σε κλοπης και τιποτα αλλο μεσα....

Z4 DCT
30-06-11, 08:06
Μια απ τα ίδια και γω.

Μόνο που Θωμά, όσο αφορά το τεκμήριο και τα τέλη, keep in mind ότι......


......μέσα στο 2012 κατά πάσα πιθανότητα θα τις πάρουμε τις πινακίδες και για να τα κυκλοφορήσουμε, αλλά και για να μη τις καταστρέψουν. Οπότε αν πάμε 1-2 βδομάδες πριν κλείσει ο χρόνος....Ιούνιος 2012, θα επιβαρυνθούμε πάλι με το μισό τεκμήριο. Άρα τα 1.100 δε τα γλιτώνουμε. :original:

Κωστα και να καταστραφουν πας στο υπουτγειο και σου βγαζουν νεες..

Thomelef
30-06-11, 08:43
Κωστα και να καταστραφουν πας στο υπουτγειο και σου βγαζουν νεες..

σωστός ο john...ειλικρινά χέστηκα ακόμα και αν τις κάνουν βραχιολάκια.
μέχρι να αλλαχθεί η νομοθεσία, δεν με ενδιαφέρει. αρκετά τους ανέχτηκα...για την
κ@υλ@ μου δεν θα γίνω ο μ@λ@κ@ς του παπανδρέου και του κωλοήλιου του...
νομίζω είρθε η ώρα για αντίδραση, και η αντίδραση απαιτεί θυσίες. ένα γούστο έχω,
το αμάξι μου. ούτε το χρωστάω, ούτε τπτ. η κατάσταση απαιτεί να το κάνω πέρα...

zaharias
30-06-11, 09:16
Παιδες και γω δεν ξερω τι θα κανω ακομα.. Ειμαι μια ετσι, μια αλλιως...
Θα εξαρτηθει τελευταια στιγμη μαλλον..
Αν και το σκεφτομαι λιγο οπως ο Μητσος ^ πιο πανω.. Το ξερω οτι ειναι κερατιατικα και ουτε θελω να τα δωσω, αλλα...

S8N
30-06-11, 11:11
Και εγω πρωτα ο Θεος θα πραξω το ιδιο με τον Αλεξη,αν υπολογισει κανεις εκτος απο τα τελη και την εκτακτη εισφορα τα λεφτα για τις ασφαλειες,τις βενζινες,τα σερβις αλλα και τι φθορες λογω της χρησης που θα πρεπει να επισκευαστουν τοτε μαζευεται ενα καλο ποσο για πολλα μπαξιματα......................

Και οταν με το καλο τα παιδια παρουν τον λοπου τοτε θα ξαναβγουμε στους δρομους πιο δυνατοι και πιο ωραιοι.

Γουστάρω μπαξίματα δικέ μου! Πέρα από... μοτέρ, σκέφτεσαι και μαύρη ματ μεμβράνη γύρω γύρω? :whistle:

DionisisM5
30-06-11, 11:38
Γουστάρω μπαξίματα δικέ μου! Πέρα από... μοτέρ, σκέφτεσαι και μαύρη ματ μεμβράνη γύρω γύρω? :whistle:

Τη ετοιμαζεις Νικο και δε μιλας???:thumbsup:

nikos-Mpacket
30-06-11, 12:39
Γουστάρω μπαξίματα δικέ μου! Πέρα από... μοτέρ, σκέφτεσαι και μαύρη ματ μεμβράνη γύρω γύρω? :whistle:

Καποιος ανοιξε το στοματακι του,ε;:thumbsup:

Δεν ξερω Αρη,μιλησα με τον ανθρωπο και δεν τον ενδιαφερει ανταλλαγη+μετρητα οποτε δεν βλεπω να γινετε το deal,αν καταφερω και δωσω το δικο μου πριν το πουλησει εχει καλως αλλιως τι ειχαμε τι χασαμε,δεν σκαω κιολας,μαζευουμε τα λεφτα και ετοιμαζομαστε για το επομενο βημα.

alexm
30-06-11, 15:30
Γουστάρω μπαξίματα δικέ μου! Πέρα από... μοτέρ, σκέφτεσαι και μαύρη ματ μεμβράνη γύρω γύρω? :whistle:

Ταφος εισαι ρε....μπαγασα.....:whistle:,εμεις και η Πελοποννησος που λεει.....:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

alexm
30-06-11, 15:36
Καποιος ανοιξε το στοματακι του,ε;:thumbsup:

Δεν ξερω Αρη,μιλησα με τον ανθρωπο και δεν τον ενδιαφερει ανταλλαγη+μετρητα οποτε δεν βλεπω να γινετε το deal,αν καταφερω και δωσω το δικο μου πριν το πουλησει εχει καλως αλλιως τι ειχαμε τι χασαμε,δεν σκαω κιολας,μαζευουμε τα λεφτα και ετοιμαζομαστε για το επομενο βημα.

Εγω φιλε,δεν ειπα τιποτα....,αλλα μην με βαλεις να ορκιστω :th_Laie_67-1::hystericalbs1:
Δεν βαζεις κατιιιιιιιι παραπανω, να γινει η τραμπα με ενα καλο Μ5 που ξερω....:hyper::hyper:

panosmpower
30-06-11, 15:50
ποσο θα μου ερθει η εκτακτη εισφορα στο μ3 θα εινα 30% κατω και ποσο θα ειναι το τεκμοιριο?

nikos-Mpacket
30-06-11, 16:10
Γουστάρω μπαξίματα δικέ μου! Πέρα από... μοτέρ, σκέφτεσαι και μαύρη ματ μεμβράνη γύρω γύρω? :whistle:


Ταφος εισαι ρε....μπαγασα.....:whistle:,εμεις και η Πελοποννησος που λεει.....:th_Laie_67-1::hystericalbs1:


Εγω φιλε,δεν ειπα τιποτα....,αλλα μην με βαλεις να ορκιστω :th_Laie_67-1::hystericalbs1:
Δεν βαζεις κατιιιιιιιι παραπανω, να γινει η τραμπα με ενα καλο Μ5 που ξερω....:hyper::hyper:

Θα επρεπε να σας τιμωρησω παραδειγματικα αλλα δεν θα το κανω,τωρα καταλαβα την παροιμια "θελει η πουτ@ν@ να κρυφτει και η χαρα δεν την αφηνει".:th_Laie_67-1:

Αλεξη ενδιαφερουσα η προταση σου,θα την μελετησει το υπουργικο συμβουλιο σε συνδιασμο με την τροικα και θα σου απαντησει εν καιρω.thumb

Αρη εχασα το μηλοφωνο και μαζι του και καποιες επαφες στειλε σε παρακαλω σε μυνηματακι το κινητο σου να τα πουμε τηλεφωνικως.

S8N
30-06-11, 16:33
Θα επρεπε να σας τιμωρησω παραδειγματικα αλλα δεν θα το κανω,τωρα καταλαβα την παροιμια "θελει η πουτ@ν@ να κρυφτει και η χαρα δεν την αφηνει".:th_Laie_67-1:

Αλεξη ενδιαφερουσα η προταση σου,θα την μελετησει το υπουργικο συμβουλιο σε συνδιασμο με την τροικα και θα σου απαντησει εν καιρω.thumb

Αρη εχασα το μηλοφωνο και μαζι του και καποιες επαφες στειλε σε παρακαλω σε μυνηματακι το κινητο σου να τα πουμε τηλεφωνικως.

Θα στο στειλω μωρό μου. Θα στο στείλω και με πακέτο, θα στο στείλω και με mms, θα στο στείλω όπως γουστάρεις! Θα στο στείλω να 'ρθει επιτόπου! ΤΕΛΟΣ!

Lambros46
30-06-11, 18:46
Να κάνω μία ερώτηση??Εγώ που δεν δηλώνω εισόδημα (είμαι φοιτητής) και έχω στο όνομά μου το αμάξι (1895κυβικά) τί ακριβώς παίζει με τα τεκμήρια??? Μέχρι τώρα το δικαιολογούσα από μία τυπική δωρεά που μου είχε κάνει ο παππούς μου.Από εδώ και πέρα τί??
Ευχαριστώ!!

jannisa
01-07-11, 12:34
Διαβάζοντας τα πρακτικά για τον εφαρμοστικό φαίνεται ότι η έκτακτη εισφορά περιορίζεται μόνο στο οικονομικό έτος 2011, δηλαδή θα υπολογιστεί βάσει των τεκμηρίων και των μηνών κυριότητας μόνο εντός του 2010.
Βέβαια και εν αναμουνί της ερμηνευτικής εγκυκλίου ουδέν μονιμότερον του προσωρινού, πάντως μέχρι στιγμής φαίνεται να περιορίζεται στην προηγούμενη χρονιά ρητά.

Samaro
01-07-11, 12:43
Διαβάζοντας τα πρακτικά για τον εφαρμοστικό φαίνεται ότι η έκτακτη εισφορά περιορίζεται μόνο στο οικονομικό έτος 2011, δηλαδή θα υπολογιστεί βάσει των τεκμηρίων και των μηνών κυριότητας μόνο εντός του 2010.
Βέβαια και εν αναμουνί της ερμηνευτικής εγκυκλίου ουδέν μονιμότερον του προσωρινού, πάντως μέχρι στιγμής φαίνεται να περιορίζεται στην προηγούμενη χρονιά ρητά.
Ετσι !! Και προφανώς αφορά στα περσινά τεκμήρια , με τις παλαιότητες που υπήρχαν.

Λέγεται ότι μπήκαν για να ισοσκελίσουν την χασούρα απο το περσινό φιάσκο των αποδείξεων !!!

Z4 DCT
01-07-11, 12:45
Διαβάζοντας τα πρακτικά για τον εφαρμοστικό φαίνεται ότι η έκτακτη εισφορά περιορίζεται μόνο στο οικονομικό έτος 2011, δηλαδή θα υπολογιστεί βάσει των τεκμηρίων και των μηνών κυριότητας μόνο εντός του 2010.
Βέβαια και εν αναμουνί της ερμηνευτικής εγκυκλίου ουδέν μονιμότερον του προσωρινού, πάντως μέχρι στιγμής φαίνεται να περιορίζεται στην προηγούμενη χρονιά ρητά.

Αν ειναι ετσι......εκτακτη εισφορα για το 2010 εγω θα εχω για εναν μηνα, το 12/2010 το πηρα, και μαλιστα μετα της 20 του μηνα....

Monsta
01-07-11, 12:59
Διαβάζοντας τα πρακτικά για τον εφαρμοστικό φαίνεται ότι η έκτακτη εισφορά περιορίζεται μόνο στο οικονομικό έτος 2011, δηλαδή θα υπολογιστεί βάσει των τεκμηρίων και των μηνών κυριότητας μόνο εντός του 2010.
Βέβαια και εν αναμουνί της ερμηνευτικής εγκυκλίου ουδέν μονιμότερον του προσωρινού, πάντως μέχρι στιγμής φαίνεται να περιορίζεται στην προηγούμενη χρονιά ρητά.


Ναι σε λίγο θα τους πούμε κι ευχαριστώ.

Z4 DCT
01-07-11, 13:02
Ναι σε λίγο θα τους πούμε κι ευχαριστώ.

Αυτο δεν αλλαζει οτι οι ανθρωποι ειναι μαλακες, απλα βολευει, ετσι ωστε με την καταθεη πινακιδων να μην εχεις να πληρωσεις και τελη με βαση τα αυξημενα τεκμηρια του 11......


Ετσι κι αλλιως......σκατα στον ταφο τους....:ranting2:

Ptboul
01-07-11, 13:02
Διαβάζοντας τα πρακτικά για τον εφαρμοστικό φαίνεται ότι η έκτακτη εισφορά περιορίζεται μόνο στο οικονομικό έτος 2011, δηλαδή θα υπολογιστεί βάσει των τεκμηρίων και των μηνών κυριότητας μόνο εντός του 2010.
Βέβαια και εν αναμουνί της ερμηνευτικής εγκυκλίου ουδέν μονιμότερον του προσωρινού, πάντως μέχρι στιγμής φαίνεται να περιορίζεται στην προηγούμενη χρονιά ρητά.


Πολύ σουξέ το ποστ του Jannisa :)

Εγώ θα μείνω στην όλη κατάσταση που περιγράφεται :D

jannisa
01-07-11, 13:17
Ναι σε λίγο θα τους πούμε κι ευχαριστώ.

Αχάριστε...

jannisa
01-07-11, 13:32
Πολύ σουξέ το ποστ του Jannisa :)

Εγώ θα μείνω στην όλη κατάσταση που περιγράφεται :D

Τα εξηγεί όλα η Ντόρα στο 09.49-09.52:


https://www.youtube.com/watch?v=dHFRSg8b_x0"]https://www.youtube.com/watch?v=dHFRSg8b_x0

steliosm46
01-07-11, 17:19
Αν ειναι ετσι......εκτακτη εισφορα για το 2010 εγω θα εχω για εναν μηνα, το 12/2010 το πηρα, και μαλιστα μετα της 20 του μηνα....

και εγώ ρε φίλε!! κανα 2 μέρες πρίν τα χριστούγεννα!!

Z4 DCT
01-07-11, 22:21
Οριστε και αναλυτικοτατα τα τεκμηρια του 2012 με την εκτακτη εισφορα του 2011.......


https://www.imerisia.gr/article.asp?catid=16295&subid=2&pubid=111485254

steliosm46
01-07-11, 23:56
Οριστε και αναλυτικοτατα τα τεκμηρια του 2012 με την εκτακτη εισφορα του 2011.......


https://www.imerisia.gr/article.asp?catid=16295&subid=2&pubid=111485254

Δηλαδή εμείς που το πήραμε τέλος του 2010 θα την πληρώσουμε την εισφορά?γιατί είναι σαν να μη το είχες καθόλου μου είπε ο λογιστής,23 δεκεβρίου μου είπε δεν πιάνετε ούτε καν μήνα έχει κλείσει,ούτε στην φορολογική δεν το έβαλε απλα το σημείωσε να το βάλει του χρόνου δηλαδή το 2012 για το 2011..

Z4 DCT
02-07-11, 01:17
Δηλαδή εμείς που το πήραμε τέλος του 2010 θα την πληρώσουμε την εισφορά?γιατί είναι σαν να μη το είχες καθόλου μου είπε ο λογιστής,23 δεκεβρίου μου είπε δεν πιάνετε ούτε καν μήνα έχει κλείσει,ούτε στην φορολογική δεν το έβαλε απλα το σημείωσε να το βάλει του χρόνου δηλαδή το 2012 για το 2011..

Πολυ πιθανον

Thomelef
02-07-11, 10:11
3 και σήμερα και απο τετάρτη ///Μless :original:

Monsta
02-07-11, 18:59
Θωμά από Τετάρτη θα σαι μάλλον έτσι :(



Η ικανοποίηση θα είναι στιγμιαία την ώρα που καταθέτεις. Κρίμα που οι ίδιοι μας αναγκάζουν να καταφύγουμε σε τέτοιες ακραίες λύσεις.


Δεν είσαι και του detailing ρε γμτ, να ξεκινούσες σιγά σιγά τη Τετάρτη αρχές Ιουλίου και να τελείωνες γύρω στα μέσα του χειμώνα. :D

andreasm3
02-07-11, 19:22
Αληθευει οτι αν καποιος καταθεσει τις πινακιδες του για μεγαλο διαστημα-ανω του ενος χρονου-,οταν παει να τις παραλαβει(αυτες η αλλες,αν εχουν καταστραφει),θα κληθει να πληρωσει τελη και για τον χρονο που ηταν κατατεθημενες? Παρακαλω οποιος φιλος γνωριζει να με διαφωτισει..

nikos-Mpacket
02-07-11, 19:29
Αληθευει οτι αν καποιος καταθεσει τις πινακιδες του για μεγαλο διαστημα-ανω του ενος χρονου-,οταν παει να τις παραλαβει(αυτες η αλλες,αν εχουν καταστραφει),θα κληθει να πληρωσει τελη και για τον χρονο που ηταν κατατεθημενες? Παρακαλω οποιος φιλος γνωριζει να με διαφωτισει..

Οχι φιλε δεν αληθευει,τελη πληρωνεις μονο για τον χρονο που θα χρησιμοποιησεις το αυτοκινητο.
Αν καταθεσεις τελος του 2011 και τις παρεις αρχες του 2013 θα πληρωσεις για το 2013.

Μετα απο ενα χρονο η εφορια στελνει τις πινακιδες για καταστροφη και νομιζω οτι οταν θα πας να ξαναβγαλεις το αμαξι στην κυκλοφορια πρεπει να πας στο Υπουργειο και να σου βγαλουν νεο νουμερο.
Αυτο δεν το ξερω με σιγουρια,αν καποιος ξερει κατι παραπανω ας μας πει.

steliosm46
02-07-11, 19:31
3 και σήμερα και απο τετάρτη ///Μless :original:

Γιατί δεν παραδίδεις τέλος του χρόνου?Θα έχει διαφορά στα τεκμήρια για του χρόνου ε?

Monsta
02-07-11, 19:50
Προφανώς ο Θωμάς (όπως και πολύς άλλος κόσμος) θέλει να γλυτώσει από τα παράλογα τεκμήρια διαβίωσης που έβαλαν από φέτος.

steliosm46
02-07-11, 19:56
Προφανώς ο Θωμάς (όπως και πολύς άλλος κόσμος) θέλει να γλυτώσει από τα παράλογα τεκμήρια διαβίωσης που έβαλαν από φέτος.

κατάλαβα..άρα γλιτώνεις έτσι τους υπόλοιπους μήνες του 2011 έτσι δεν είναι?

να ρωτήσω και κάτι άλλο ρε παιδιά..εμένα το δικό μου είναι μοντέλο 2003 αλλα έχει πρώτη άδεια 4/2007 είναι Γερμανίας..

Στην άδεια πάνω γράφει μόνο την ημερ πρώτης άδειας στην Ελλάδα..δηλάδή τον 4/2007...άρα απο ότι καταλαβαίνω στην 5ετία θα μπεί τον 4/2012 έτσι δεν είναι?

άρα λοιπόν το 2011 θα έχω όλο το τεκμήριο που για το Μ3 θα είναι 20200?

PANOS-E60
02-07-11, 20:13
κατάλαβα..άρα γλιτώνεις έτσι τους υπόλοιπους μήνες του 2011 έτσι δεν είναι?

να ρωτήσω και κάτι άλλο ρε παιδιά..εμένα το δικό μου είναι μοντέλο 2003 αλλα έχει πρώτη άδεια 4/2007 είναι Γερμανίας..

Στην άδεια πάνω γράφει μόνο την ημερ πρώτης άδειας στην Ελλάδα..δηλάδή τον 4/2007...άρα απο ότι καταλαβαίνω στην 5ετία θα μπεί τον 4/2012 έτσι δεν είναι?

άρα λοιπόν το 2011 θα έχω όλο το τεκμήριο που για το Μ3 θα είναι 20200?

Σωστά. Ακριβώς ίδια περίπτωση είναι και το δικό μου 520.

steliosm46
02-07-11, 20:23
Σωστά. Ακριβώς ίδια περίπτωση είναι και το δικό μου 520.

πω ρε γμτ και εγώ έλεγα προς το τέλος του χρόνου να παραδώσω να το χαρώ λίγο,αλλά μάλλον και εγώ απο τώρα αμα είναι να πάω να παραδώσω έστω σε κανα μήνα να περάσει λίγο το καλοκαιράκι..

Δεν ξέρω εαν πάω στο συγκινωνιών δεν μπορώ να τους πω για την άδεια,οτι ρε παιδιά το αμάξι είναι 2003 μοντέλο όχι απλά πενταετίας πιάνετε αλλα κοντεύει 10ετίας..

Τις προάλλες ένας γνωστός έφερε ένα μερσεντές βίτο απο γερμανία και είδα την άδεια του..αυτή που έβγαλε εδώ δηλαδή..Του γράφει μέσα κανονικά στο πεδίο που λέει ημερ κατασκευής 2003 και πρώτης άδειας τώρα το 2011 στο αντίστοιχο πεδίο..

Μήπως τελικά πρέπει να το δούμε αυτό?Γιατί αυτοί τώρα κοιτάνε μια ημερμηνία

Thomelef
02-07-11, 20:42
Θωμά από Τετάρτη θα σαι μάλλον έτσι :(



Η ικανοποίηση θα είναι στιγμιαία την ώρα που καταθέτεις. Κρίμα που οι ίδιοι μας αναγκάζουν να καταφύγουμε σε τέτοιες ακραίες λύσεις.


Δεν είσαι και του detailing ρε γμτ, να ξεκινούσες σιγά σιγά τη Τετάρτη αρχές Ιουλίου και να τελείωνες γύρω στα μέσα του χειμώνα. :D
δεν πειράζει ρε κώστα...η αλήθεια είναι ότι θα μου λείψει, αλλά και τι να κάνουμε.
να με πιάσουν κότσο απ'την κ@υλα μου δεν το δέχομαι. το θεωρώ σα να έχεις μια γκόμενα
που της τα χώνεις χοντρά, για να της τον ακουμπήσεις (να με συγχωρούν οι κυρίες
του φόρουμ).
όσο για το detailing κτλ του αυτοκινήτου, άστο...περιμένω τις διακοπές, να πάω να
ηρεμήσω και λίγο. δύσκολη χρονιά η φετινή!!!

Οχι φιλε δεν αληθευει,τελη πληρωνεις μονο για τον χρονο που θα χρησιμοποιησεις το αυτοκινητο.
Αν καταθεσεις τελος του 2011 και τις παρεις αρχες του 2013 θα πληρωσεις για το 2013.

Μετα απο ενα χρονο η εφορια στελνει τις πινακιδες για καταστροφη και νομιζω οτι οταν θα πας να ξαναβγαλεις το αμαξι στην κυκλοφορια πρεπει να πας στο Υπουργειο και να σου βγαλουν νεο νουμερο.
Αυτο δεν το ξερω με σιγουρια,αν καποιος ξερει κατι παραπανω ας μας πει.
σωστός...ακόμα και αν καταστραφούν δεν παίζει πρόβλημα...τα δίνεις σε μια σχολή οδηγών,
και σου τελειώνει την δουλειά!!!

Γιατί δεν παραδίδεις τέλος του χρόνου?Θα έχει διαφορά στα τεκμήρια για του χρόνου ε?
η απάντηση σου στο ποστ του κώστα ακριβώς απο κάτω.

Προφανώς ο Θωμάς (όπως και πολύς άλλος κόσμος) θέλει να γλυτώσει από τα παράλογα τεκμήρια διαβίωσης που έβαλαν από φέτος.
έτσι...στα καλά καθούμενα, απο νομιμότατο και με το παραπάνω, με όλες τις αγορές
με καλλυμένα πόθεν έσχες και με το παραπάνω, κτλ κτλ, απο το πουθενά και στα
καλά καθούμενα, θέλουν να με βγάλουν σαν αυτούς που βρίζω. δλδ αυτούς που δηλώνουν
το αφορολόγητο, και κάνουν ζωή που θα ζήλευαν οι περισσότεροι απο μας.

κατάλαβα..άρα γλιτώνεις έτσι τους υπόλοιπους μήνες του 2011 έτσι δεν είναι?

να ρωτήσω και κάτι άλλο ρε παιδιά..εμένα το δικό μου είναι μοντέλο 2003 αλλα έχει πρώτη άδεια 4/2007 είναι Γερμανίας..

Στην άδεια πάνω γράφει μόνο την ημερ πρώτης άδειας στην Ελλάδα..δηλάδή τον 4/2007...άρα απο ότι καταλαβαίνω στην 5ετία θα μπεί τον 4/2012 έτσι δεν είναι?

άρα λοιπόν το 2011 θα έχω όλο το τεκμήριο που για το Μ3 θα είναι 20200?
21400, χωρίς την φοροελάφρυνση του 30%...θα κληθείς δλδ να πληρώσεις 2100+
δλδ, + την μεγάλη @@ του τεκμηρίου αν δεν σε παίρνει βέβαια...

steliosm46
02-07-11, 20:59
21400, χωρίς την φοροελάφρυνση του 30%...θα κληθείς δλδ να πληρώσεις 2100+
δλδ, + την μεγάλη @@ του τεκμηρίου αν δεν σε παίρνει βέβαια...

τα 2100 τι είναι?

Thomelef
02-07-11, 21:17
το εισόδημα που πρέπει να δηλώνεις, ΜΟΝΟ για να έχεις αυτό το αμάξι...
αν η δήλωση σου δλδ είναι πιο χαμηλή απο αυτά, ή έχεις και άλλα πράγματα στο όνομα σου
και όλα μαζί υπερβαίνουν αυτά που πρέπει να δηλώνεις, τότε θα έχεις πρόβλημα...

Z4 DCT
02-07-11, 21:19
τα 2100 τι είναι?

Σημα 2012 και εκτακτη εισφορα......:ranting2:
Παρε βαθιες ανασες.......

Monsta
02-07-11, 21:20
τα τέλη κυκλοφορίας ενός Ε46 Μ3 για το 2012.

Z4 DCT
02-07-11, 21:22
το εισόδημα που πρέπει να δηλώνεις, ΜΟΝΟ για να έχεις αυτό το αμάξι...
αν η δήλωση σου δλδ είναι πιο χαμηλή απο αυτά, ή έχεις και άλλα πράγματα στο όνομα σου
και όλα μαζί υπερβαίνουν αυτά που πρέπει να δηλώνεις, τότε θα έχεις πρόβλημα...


Το οποιο ειναι.......10%η 15% φορο στο επιπλεον εισοδημα που δεν καλυπτεις απο την δηλωση εισοδηματος σου.....Αν δηλαδη εχες τεκμηρια 50000ε και η δηλωση σου ειναι 30000ε, για τα επιπλεον 20000ε θα δωσεις 10η 15% επιπλεον φορο, εκτος αυτος που ουτος η αλλος θα πληρωνεςthumb

Thomelef
02-07-11, 21:27
και φυσικά δεν είναι μόνο αυτό!!!μπαίνεις και στην black list, η οποία σε κυνηγά για μια ζωή...
χώρια που άμα είσαι και επαγγελματίας έχεις πρόβλημα με ενημερώτητες κτλ κτλ...
τες πα. δεν αξίζουν όλα αυτά για ένα αμάξι...εμένα πχ, δεν με παίρνει. και δεν έχω σκοπό να
σηκώσω την δήλωση μου, μιάς και είδη παίρνω λιγότερα απο αυτά που δηλώνω τον τελευταίο
χρόνο, και πληρώνω και ανάλογο φόρο εισοδήματος...να πα να γ@μηθούν!!!

Z4 DCT
02-07-11, 21:30
και φυσικά δεν είναι μόνο αυτό!!!μπαίνεις και στην black list, η οποία σε κυνηγά για μια ζωή...
χώρια που άμα είσαι και επαγγελματίας έχεις πρόβλημα με ενημερώτητες κτλ κτλ...
τες πα. δεν αξίζουν όλα αυτά για ένα αμάξι...εμένα πχ, δεν με παίρνει. και δεν έχω σκοπό να
σηκώσω την δήλωση μου, μιάς και είδη παίρνω λιγότερα απο αυτά που δηλώνω τον τελευταίο
χρόνο, και πληρώνω και ανάλογο φόρο εισοδήματος...να πα να γ@μηθούν!!!

Αυτο δεν το ηξερα....:shok:

Βεβαια μπορεις να κανεις και αναλωση κεφαλαιου απο τον ''κουμπαρα'', αλλα νομιζω δεν αξιζει με τιποτα να τρως τον κουμπαρα για ενα αμαξι

Samaro
02-07-11, 21:30
Το οποιο ειναι.......10%η 15% φορο στο επιπλεον εισοδημα που δεν καλυπτεις απο την δηλωση εισοδηματος σου.....Αν δηλαδη εχες τεκμηρια 50000ε και η δηλωση σου ειναι 30000ε, για τα επιπλεον 20000ε θα δωσεις 10η 15% επιπλεον φορο, εκτος αυτος που ουτος η αλλος θα πληρωνεςthumb

Οχι 10 ή 15 % Γιάννη αλλά πιθανό πολύ περισσότερο, ανάλογα με την κλίμακα φορολογίας που θα ανεβάσουν κάποιον τα τεκμήρια.

steliosm46
02-07-11, 21:31
Σημα 2012 και εκτακτη εισφορα......:ranting2:
Παρε βαθιες ανασες.......

Τελικά έκτακτη εισφορά πληρώνουν όσοι το είχαν μέσα στο 2010 ή στο 2011?γιατι εγώ το πήρα τέλος του 10

Monsta
02-07-11, 21:33
Εγώ σκέφτομαι από την άλλη, εκείνοι που θα καταθέσουνε μήπως μπούνε στο στόχαστρο?

Σου λέει ....είχες αυτοκίνητο/α πολλών κυβικών και τώρα που ανεβάσαμε τα τεκμήρια πας και καταθέτεις για να 'ξεφύγεις' ? Για έλα να σε ελέγξουμε...

Samaro
02-07-11, 21:38
Τι να ελέγξουν τα μπάχαλα βρε Κώστα !! Μπορούν ;;;
Εδώ δεν έχουν πιάσει ακόμα κότερα, πισίνες , φοροφυγάδες γιατρούς και δικηγόρους κλπ.

Thomelef
02-07-11, 21:40
Εγώ σκέφτομαι από την άλλη, εκείνοι που θα καταθέσουνε μήπως μπούνε στο στόχαστρο?

Σου λέει ....είχες αυτοκίνητο/α πολλών κυβικών και τώρα που ανεβάσαμε τα τεκμήρια πας και καταθέτεις για να 'ξεφύγεις' ? Για έλα να σε ελέγξουμε...

ας με ελέγξουν...δεν έχω πρόβλημα. το πράγμα είναι φώς φανάρι, και φυσικά θα τους το πώ και εγώ
ο ίδιος. μέχρι τώρα είμαι νόμιμος. με τα καινούρια δεδομένα, θα γίνω παράνομος. προτιμώ λοιπόν να
είμαι νόμιμος με το αμάξι κλειδωμένο, παρά παράνομος με το αμάξι στον δρόμο. στο κάτω κάτω, λίγο πολύ
και οι εφοριακοί τα ίδια με όλους είναι. ξέρουν τι γίνεται. είναι και η δήλωση μια χαρά, άρα όλα οκ...
ΚΑΘΑΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ ΑΣΤΡΑΠΕΣ ΔΕΝ ΦΟΒΑΤΑΙ ΡΕ Γ@ΜΙΟΛΕΣΣΣΣΣΣΣΣ...

Z4 DCT
02-07-11, 21:41
Οχι 10 ή 15 % Γιάννη αλλά πιθανό πολύ περισσότερο, ανάλογα με την κλίμακα φορολογίας που θα ανεβάσουν κάποιον τα τεκμήρια.

Αντωνη αυτο εχει συγγεκριμενη φορολογιση...ειναι στανταρ ποσο για το υπερβαλλον....ετσι και αλλιως αν μπεις στην κλιμακα 45% αφου εχεις υπερβει ας πουμε το ποσο...θα σε φορολογισει και με 45% και με 10 η 15% για το υπερβαλλον απο το δηλωθεν και πανω...με λιγα λογια για το υπερβαλλον σε φορολογει 2 φορες.......

Z4 DCT
02-07-11, 21:43
ας με ελέγξουν...δεν έχω πρόβλημα. το πράγμα είναι φώς φανάρι, και φυσικά θα τους το πώ και εγώ
ο ίδιος. μέχρι τώρα είμαι νόμιμος. με τα καινούρια δεδομένα, θα γίνω παράνομος. προτιμώ λοιπόν να
είμαι νόμιμος με το αμάξι κλειδωμένο, παρά παράνομος με το αμάξι στον δρόμο. στο κάτω κάτω, λίγο πολύ
και οι εφοριακοί τα ίδια με όλους είναι. ξέρουν τι γίνεται. είναι και η δήλωση μια χαρά, άρα όλα οκ...
ΚΑΘΑΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ ΑΣΤΡΑΠΕΣ ΔΕΝ ΦΟΒΑΤΑΙ ΡΕ Γ@ΜΙΟΛΕΣΣΣΣΣΣΣΣ...

Ετσι τις κουφαλες!!!!!!!....απο νομιμους θα μας κανουν να αισθανοαστε και ''παρανομοι''.....ρε ουστ

Thomelef
02-07-11, 21:45
τα 2100 τι είναι?

ώπα λάθος...τα 2100 είναι σήμα και έκτακτη εισφορά.
μπορεί και 2200, γιατί δεν ξέρω αν τα τέλη έφαγαν 10, ή 20% αύξηση...
η έκτακτη εισφορά, είναι το 5% του εισοδήματος που πρέπει να δηλώσεις
για το αμάξι, το οποίο είναι 21400 για το Μ3. 1000 και κάτι δλδ στην
περίπτωση σου που δεν έχει κλείσει 5ετία η άδεια του στην ελλάδα.

Z4 DCT
02-07-11, 21:46
ώπα λάθος...τα 2100 είναι σήμα και έκτακτη εισφορά.
μπορεί και 2200, γιατί δεν ξέρω αν τα τέλη έφαγαν 10, ή 20% αύξηση...
η έκτακτη εισφορά, είναι το 5% του εισοδήματος που πρέπει να δηλώσεις
για το αμάξι, το οποίο είναι 21400 για το Μ3. 1000 και κάτι δλδ στην
περίπτωση σου που δεν έχει κλείσει 5ετία η άδεια του στην ελλάδα.

η φετινη εκτακτη εισφορα ειναι με τα τεκμηρια του 2010......


https://www.imerisia.gr/article.asp?catid=16295&subid=2&pubid=111485254

https://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12336&subid=2&pubid=111477167

steliosm46
02-07-11, 22:43
ώπα λάθος...τα 2100 είναι σήμα και έκτακτη εισφορά.
μπορεί και 2200, γιατί δεν ξέρω αν τα τέλη έφαγαν 10, ή 20% αύξηση...
η έκτακτη εισφορά, είναι το 5% του εισοδήματος που πρέπει να δηλώσεις
για το αμάξι, το οποίο είναι 21400 για το Μ3. 1000 και κάτι δλδ στην
περίπτωση σου που δεν έχει κλείσει 5ετία η άδεια του στην ελλάδα.

Γιατί 21400 και όχι 20200? Το Μ3 είναι 3246 έτσι δεν είναι? κάπου διάβασα οτι πάει στην πλησιέστερη 50άδα μέχρι 50κυβικά διαφορά.. Δηλάδή στογγυλοποιείτε και αναλόγως προς τα πάνω ή προς τα κάτω..Το 3246 πάει στο 3200 που είναι 20200 τεκμήριο....

Εάν ήταν 3251 για παράγειγμα θα πήγαινε στο 3300 που έχει 21400...

Τέλος πάντων μας έχουνε κάνει το μαυλό σκατά οι πούστηδες!!!Δες εδώ με τι ασχολούμαστε τώρα!!

Z4 DCT
03-07-11, 09:02
Γιατί 21400 και όχι 20200? Το Μ3 είναι 3246 έτσι δεν είναι? κάπου διάβασα οτι πάει στην πλησιέστερη 50άδα μέχρι 50κυβικά διαφορά.. Δηλάδή στογγυλοποιείτε και αναλόγως προς τα πάνω ή προς τα κάτω..Το 3246 πάει στο 3200 που είναι 20200 τεκμήριο....

Εάν ήταν 3251 για παράγειγμα θα πήγαινε στο 3300 που έχει 21400...

Τέλος πάντων μας έχουνε κάνει το μαυλό σκατά οι πούστηδες!!!Δες εδώ με τι ασχολούμαστε τώρα!!

20200 ειναι.....δες τον πινακα που εβαλα παραπανω στο πρωτο λινκ της imiresia......στο δευτερο λινκ ειναι τα τεκμηρια για σπιτια κτλ.....thumb

steliosm46
03-07-11, 16:20
20200 ειναι.....δες τον πινακα που εβαλα παραπανω στο πρωτο λινκ της imiresia......στο δευτερο λινκ ειναι τα τεκμηρια για σπιτια κτλ.....thumb

Αυτό είπα και εγώ φίλε μου..Το ίδιο πράγμα λέμεthumb

Thomelef
03-07-11, 16:48
xaxa οκ ρε δεν τα χαλάμε για 1200 ευρώ...

mitsos_chania
03-07-11, 17:33
Αν το οχημα εχει κλεισει 5 χρονια στην ελλαδα τι ισχυει?

Samaro
03-07-11, 19:19
30% χαμηλότερα, τα εκάστοτε τεκμήρια

yodas
04-07-11, 10:23
Εγώ πάντως σκέφτομαι να ιδρύσω μια εταιρεία ενοικιάσεως αυτοκινήτων και να τα περάσω όλα εκεί...

Konstantinos E60
04-07-11, 11:25
Εγώ πάντως σκέφτομαι να ιδρύσω μια εταιρεία ενοικιάσεως αυτοκινήτων και να τα περάσω όλα εκεί...

Απορώ γιατί δεν το εχεις κανει ακόμα ????:ranting2:

Z4 DCT
04-07-11, 11:27
Ρε παιδια τα εξοδα ιδρυσης νεας εταιριας συμφερουν...βιβλια,εναρξη,κ π........????

Konstantinos E60
04-07-11, 11:33
Ρε παιδια τα εξοδα ιδρυσης νεας εταιριας συμφερουν...βιβλια,εναρξη,κ π........????

Στην Βουλγαρία Γιάννη όχι εδω !!thumb
BMW 750 γύρω στα 35 ευρω τέλη εχει εκεί....:th_Laie_67-1:
και μαζί με κατι φόρους βγαίνει γυρω στα 150 ευρω ετησίως (αν δεν κανω λάθος) !!!

yodas
04-07-11, 12:23
Ρε παιδια τα εξοδα ιδρυσης νεας εταιριας συμφερουν...βιβλια,εναρξη,κ π........????

αν έχεις ήδη εταιρείες η επιβάρυνση για την διατύρηση είναι μηδαμινή. Και κάνεις στην τελική μια Ε.Ε. και τελείωσες με κόστος και πάλι σχεδόν μηδαμινό.

όσο για Βουλγαρία καλύτερα να κάτσεις στα αυγά σου αν δεν έχεις εκεί ήδη δουλειές και να μην μπλέξεις. Αν πάλι έχεις ήδη δουλειές όπως εγώ πχ τότε είσαι 100% νόμιμος και άστους να κουρεύονται

Harisp
04-07-11, 13:11
αν έχεις ήδη εταιρείες η επιβάρυνση για την διατύρηση είναι μηδαμινή. Και κάνεις στην τελική μια Ε.Ε. και τελείωσες με κόστος και πάλι σχεδόν μηδαμινό.

Γιατί είναι μηδαμινή η επιβάρυνση; Το ίδιο δεν πληρώνει και η εταιρεία ως έκτακτη εισφορά;

Z4 DCT
04-07-11, 13:12
Γιατί είναι μηδαμινή η επιβάρυνση; Το ίδιο δεν πληρώνει και η εταιρεία ως έκτακτη εισφορά;

Μιλαμε για εκτος ελλαδας εναρξη....:original:

Βαγγελης
04-07-11, 17:16
:warriorsmiley:μας πάνε πίσω τουλάχιστον 20 χρόνια που ένας μέσος οικονομικα μισθωτος δεν μπορούσε να δηλώσει αυτοκίνητο πάνω απο 1300 κυβικά λοιπόν εγώ τότε είχα ένα escort mk2΄δηλωμένο 1300 και φοραγα 2λιτρο rs λοιπον λύσεις υπαρχουν αφου θέλουν δούλεμα θα το έχουν:ranting2:

Nino
04-07-11, 17:59
:warriorsmiley:μας πάνε πίσω τουλάχιστον 20 χρόνια που ένας μέσος οικονομικα μισθωτος δεν μπορούσε να δηλώσει αυτοκίνητο πάνω απο 1300 κυβικά λοιπόν εγώ τότε είχα ένα escort mk2΄δηλωμένο 1300 και φοραγα 2λιτρο rs λοιπον λύσεις υπαρχουν αφου θέλουν δούλεμα θα το έχουν:ranting2:

Μακαρι να ηταν τοσο απλο ή οπως ηταν πριν 20-25 χρονια...
αδηλωτες μετατροπες μη σου λαχει και εμπλακεις σε τροχαιο...

S8N
04-07-11, 18:02
Μιλαμε για εκτος ελλαδας εναρξη....:original:

Θα γλυτώσεις 5 ευρώ από τα τέλη αλλά θα σε σταματούν συνέχεια και θα μπει το ΣΔΟΕ για τα καλά πάνω απ' το κεφάλι σου.

Επιβεβαιωμένο από έναν εκ των πρωτοπόρων (είχε φέρει με γερμανικές πινακίδες εν έτει 1993 μια 535 και μια 944 S2). Μιλάω για σοβαρό επιχειρηματία ο οποίος όταν ανοίγει το στόμα του λέει αλήθειες.

Z4 DCT
04-07-11, 18:04
Εγω Αρη δε θα το εκανα....για να το κανεις αυτο πρεπει ηδη να εχεις παρε δωσε με την χωρα που θες να το κανεις.....αυτα δεν γινονται ετσι απλα, ειδικα τωρα για τους λογους που ειπες παραπανω....

S8N
04-07-11, 18:09
Μακαρι να ηταν τοσο απλο ή οπως ηταν πριν 20-25 χρονια...
αδηλωτες μετατροπες μη σου λαχει και εμπλακεις σε τροχαιο...

Έτσι είναι. Άσε τους τυχαίους ελέγχους της τροχαίας ή του ΣΔΟΕ με τα laptop...

Πέρα απ' αυτό όμως, με τα KTEO τι κανεις? Εδώ τις προάλλες με σταμάτησαν με το Astra για έλεγχο...

Και κάτι που ανεφέρθη προηγουμένως: Δε μπορείς να δηλώσεις υποβιβασμό κινητήρα με διαφορά κυβισμού πάνω από 20%.

Z4 DCT
04-07-11, 18:11
Έτσι είναι. Άσε τους τυχαίους ελέγχους της τροχαίας ή του ΣΔΟΕ με τα laptop...

Πέρα απ' αυτό όμως, με τα KTEO τι κανεις? Εδώ τις προάλλες με σταμάτησαν με το Astra για έλεγχο...

Και κάτι που ανεφέρθη προηγουμένως: Δε μπορείς να δηλώσεις υποβιβασμό κινητήρα με διαφορά κυβισμού πάνω από 20%.

Ε εισαι προκλητικος ρε φιλε....ακους εκει βγηκες με astra εξω τετοια εποχη......αμα βγεις με την 5αρα, θα σου ριξουν πρωτα και μετα θα σε σταματησουνthumb

S8N
04-07-11, 18:23
Ε εισαι προκλητικος ρε φιλε....ακους εκει βγηκες με astra εξω τετοια εποχη......αμα βγεις με την 5αρα, θα σου ριξουν πρωτα και μετα θα σε σταματησουνthumb

Άσε ρε Γιάννη, ήθελαν να εισπράξουν τα 400 ευρώ του προστίμου για ΚΤΕΟ αλλά δεν τους έκατσε γιατί είμαι τυπικός με την παλιοκατσαρόλα. Τώρα τελευταία όλο σήμα μου κάνουν, αφού τέτοια Astra μόνο εγώ και κάτι Πακιστανοί μείναμε να οδηγούμε. Με πλησίασε μάλιστα τις προάλλες ένας Πάκης στο βενζινάδικο και με ρωτούσε αν έχω αλλάξει πολλαπλασιαστή, γιατί το δικό του ρετάρει. Εκείνος μου έριχνε κιόλας γιατί είχε το 1600. :hystericalbs1:

Με την Ε60 πάντως δεν έχω τέτοια προβλήματα. Τις προάλλες πήγα να μπω στο 401 (όχι για πεϊκή προσθετική) και μου βάραγαν προσοχές στην πύλη. Ούτε ταυτότητα δεν τόλμησαν να ζητήσουν!

DRAKOULAS
04-07-11, 18:39
Μακαρι να ηταν τοσο απλο ή οπως ηταν πριν 20-25 χρονια...
αδηλωτες μετατροπες μη σου λαχει και εμπλακεις σε τροχαιο...

...κι αν στο τροχαιο υπαρχει και νεκρος με αδηλωτο αμαξι, ουτε το σπιτι του δεν ξαναβλεπει...

Thomelef
04-07-11, 18:42
βρε παραδώστε εκεί να ησυχάσετε...άιντε!!!απο εκεί που είχαμε προβάδισμα θα χάσουμε κιόλα
το πρωτάθλημα για φέτος. 38 - 37 το σκορ, και έχει και συνέχεια απ'ότι βλέπω...
τες πα...εγώ όπως είπα παραδίδω, και μάλιστα θα κατεβάσω και την δήλωση, μιάς και όπως είπα
οι φετινές μου απολαβές, δεν έχουν καμμιά σχέση με των προηγούμενων χρόνων, οπότε δεν
υπάρχει και λόγος να δηλώνω παραπάνω απο αυτά που παίρνω...απ'ότι βλέπω, η κατάσταση
θα κρατήσει αρκετό καιρό και προς τα πάνω δεν βλέπω να τραβάμε...
το εύλογο είναι πως όλα τα κουμάντα που κάναμε απο τον ιανουάριο για έξω, έχουν πιάσει
όλα τόπο και ευελπιστώ πιο σταθερά πράγματα απο τον οκτώμβριο και μετά...πείραμε και άλλο
ένα βραβείο σαν εταιρεία σε γαλικό διαγωνισμό, και ελπίζω για καλύτερο μέλον, πάντα εκτός
ελλάδος.

drbiloukos
04-07-11, 19:01
Για να το κάνω TAXI πρέπει να είναι κίτρινο;

Thomelef
04-07-11, 19:03
Για να το κάνω TAXI πρέπει να είναι κίτρινο;

:th_Laie_67-1:
ναι και καλύτερα να πληρώσεις σήμα, παρά να πάς να βγάλεις άδεια για ταξί!!!
θα τα δώσεις μια και έξω με την άδεια, για τα επόμενα 20 χρόνια?!

drbiloukos
04-07-11, 19:05
Μα σήμερα απελευθερώθηκαν οι άδειες. Θα το κάνω και Diesel :th_Laie_67-1:

Βαγγελης
04-07-11, 19:08
αντε ρε παιδια και παραδώσαμε πινακίδες αφενώς του χρονου θα πρέπει να τις πάρεις δηλαδή γλιτώνεις για 1 χρόνο τα γαμι........τικα η αφήνεις να καταστραφουν οι πινακίδες και τι το κάνουμε το αυτοκίνητο το βάζουμε σε φορμόλη η στη ναυθαλίνη γιατί αυτή η κατάσταση θα κρατήσει 10ετία και βάλε μην περιμένεται ασπρη μέρα μάγκες.Και το αυτοκίνητο όποιο και να είναι ο εχθρος του είναι η απραξία και η ακινησία.Για να πουληθουν απο 2λιτρα και πάνω πλέον δεν υπάρχουν αγοραστές οπότε τι κάνουμε το βάφουμε μπλε και το πετάμε στη θάλασσα??????????Δηλαδή καταλαβαίνω τους κινδύνους που αναφέρεται αλλα δεν είναι λύση και να παραδώσεις τις πινακίδες αχρηστεύεις το αυτοκίνητο και όπως είπα δεν είναι κάτι προσωρινό θα κρατήσει πολύ.:ranting2:

drbiloukos
04-07-11, 19:13
Βγάζουμε 2ο set πινακίδες και τις καταθέτουμε.

bill_m3
04-07-11, 19:15
αντε ρε παιδια και παραδώσαμε πινακίδες αφενώς του χρονου θα πρέπει να τις πάρεις δηλαδή γλιτώνεις για 1 χρόνο τα γαμι........τικα η αφήνεις να καταστραφουν οι πινακίδες και τι το κάνουμε το αυτοκίνητο το βάζουμε σε φορμόλη η στη ναυθαλίνη γιατί αυτή η κατάσταση θα κρατήσει 10ετία και βάλε μην περιμένεται ασπρη μέρα μάγκες.Και το αυτοκίνητο όποιο και να είναι ο εχθρος του είναι η απραξία και η ακινησία.Για να πουληθουν απο 2λιτρα και πάνω πλέον δεν υπάρχουν αγοραστές οπότε τι κάνουμε το βάφουμε μπλε και το πετάμε στη θάλασσα??????????Δηλαδή καταλαβαίνω τους κινδύνους που αναφέρεται αλλα δεν είναι λύση και να παραδώσεις τις πινακίδες αχρηστεύεις το αυτοκίνητο και όπως είπα δεν είναι κάτι προσωρινό θα κρατήσει πολύ.:ranting2:

Όπως είπες να πουληθεί, δεν πουλιέται, το έχω στα 13000 (τόσα είναι τα λεφτά που του έριξα σε μπαξίματα :ranting2: :ranting2: :ranting2:).

Θα κάτσει στο γκαράζ να ωριμάσει σε m3 όπως το ουίσκι, το πολύ πολύ να μου βγει σπέσιαλ ουίσκι, 15άρι ας πούμε!!! :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

Τι άλλη λύση υπάρχει, αφού και 8000 να το βάλω πάλι στο γκαράζ θα είναι!!




Βγάζουμε 2ο set πινακίδες και τις καταθέτουμε.

Και πάμε για την φυλακή όλοι μαζί!!!!!

drbiloukos
04-07-11, 19:25
Πέρα από την πλάκα, κάποιος είπε ότι θα είχε επικοινωνία με άλλα forum αυτοκινήτων. Αν δεν μαζευτούμε δεν κάνουμε τίποτα.
Να οργανωθεί π.χ. μαζική κατάθεση πινακίδων συγκεκριμένη μέρα και να έρθουν και κανάλια.
Μαζικές αγωγές.
Κτλ.

Βαγγελης
04-07-11, 19:32
:hystericalbs1:E 2ρες πινακίδες και να είναι στο υπουργείο δηλωμένες ότι τις έχεις καταθέσει?ε τότε είναι που θα πάμε φυλακή μάγκες.Γιατί αν φοβάσται να εμπλακείται σε ατύχημα με άλλο μοτέρ τότε με αποχαρακτηρισμένο αυτοκίνητο σε πάνε κατευθείαν μέσα.:hystericalbs1:Σκουρα τα πραγματα λύση και να αρέσει πάντως δεν υπάρχει προς το παρόν λοιπόν τον έχουμε πιει πετρέλαιο.Το μόνο ενθαρυτικό που άκουσα και ισχύει για μένα είναι ότι απο 10ετία και πάνω δεν πληρώνεις αυτή την έκτακτη ισφορά για τα 2λιτρα κοντά στο 300ρι αν δεν κάνω λάθος:warriorsmiley:

mgiannis
04-07-11, 19:48
παιδια γι αυτο τι λετε.............???????????????

https://asfiktiko.blogspot.com/2011/06/blog-post_9963.html?spref=fb

Thomelef
04-07-11, 19:51
αν διαβάσεις προσεκτικά απο την αρχή, θα βρείς πολά στοιχεία στο παρόν θρεντ για το συγκεκριμένο
θέμα της βουλγαρίας...

Thomelef
04-07-11, 19:55
διαπίστωση...με την παράδοση των πινακίδων, χώρια που μένω χωρίς αμάξι μιάς και το ίμπιζα
το είχα αγοράσει για την ελίνα, διαπιστώνω πως μετά απο 18 χρόνια (μιάς και κυκλοφορούσα
2 χρόνια πρίν βγάλω δίπλωμα κανονικά με αυτοκίνητο), θα είμαι με δανεικό και μάλιστα είναι και
το πιο αργό αυτοκίνητο που είχα ποτέ μου...
πωπωπωπωπω μιλάμε...τρελό πισωγύρισμα ρε γμτ.

Leonidas_E39
04-07-11, 20:23
διαπίστωση...με την παράδοση των πινακίδων, χώρια που μένω χωρίς αμάξι μιάς και το ίμπιζα
το είχα αγοράσει για την ελίνα, διαπιστώνω πως μετά απο 18 χρόνια (μιάς και κυκλοφορούσα
2 χρόνια πρίν βγάλω δίπλωμα κανονικά με αυτοκίνητο), θα είμαι με δανεικό και μάλιστα είναι και
το πιο αργό αυτοκίνητο που είχα ποτέ μου...
πωπωπωπωπω μιλάμε...τρελό πισωγύρισμα ρε γμτ.


Τομι δωσε λεπτομερειες στον λαο για το οχημα.:whistle:

Thomelef
04-07-11, 20:24
seat ibiza 1.2 με ac :D

Leonidas_E39
04-07-11, 20:27
Υποβιβασμος κυβικων στο 1/3 Θωμα .

ΥΠΟΜΟΝΗ.

Thomelef
04-07-11, 20:43
Υποβιβασμος κυβικων στο 1/3 Θωμα .

ΥΠΟΜΟΝΗ.

ναι ρε...στ'@ρχίδι@ μας κιόλα. είπαμε. η ζωή δεν ξεκινάει, ούτε τελειώνει με ένα αμάξι!!!
γεροί να'μαστε, και θα πάρουμε και καλύτερα κάποια στιγμή.:original:

Kostas_1
04-07-11, 21:18
παιδια γι αυτο τι λετε.............???????????????

https://asfiktiko.blogspot.com/2011/06/blog-post_9963.html?spref=fb


αν διαβάσεις προσεκτικά απο την αρχή, θα βρείς πολά στοιχεία στο παρόν θρεντ για το συγκεκριμένο
θέμα της βουλγαρίας...

Εδω ειναι: https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=7582

yodas
05-07-11, 10:59
Το ibiza έχει πίσω κοτσαδόρο θωμά για τις Σέρρες; αν όχι είναι το πρώτο μπάξιμο

strof
05-07-11, 11:43
Ενώ είχα αποφασίσει να παραδώσω πινακίδες ή να το πουλήσω και έψαχνα να βρω το επομενο αυτοκίνητο, έκανα τους εξής λογαριασμους.
Τα χιλιόμετρα που κάνω ετησίως είναι γύρω στις 10.000.
ΕΤΗΣΙΑ ΕΞΟΔΑ BMW E90 320d:
- σήμα+εκτακτη: 900
- καύσιμα: 1.120 (κατανάλωση 8l/100 km, τιμή πετρελαίου 1,4)
- Ασφάλεια: 565 (απο anytimeonline, αξία 18.000)
ΣΥΝΟΛΟ: 2.585

ΕΤΗΣΙΑ ΕΞΟΔΑ OPEL INSIGNIA 1,6T (10ος/2008 που σκέφτομαι):
- σήμα: 265
- καύσιμα: 1.920 (κατανάλωση 12l/100 km, τιμή βενζίνης 1,6)
- ασφάλεια: 505 (από anytimeonline, αξία 18.000)
ΣΥΝΟΛΟ: 2.690

Συμπέρασμα, δεν υπάρχει λόγος να το δώσω!!!

Ptboul
05-07-11, 11:54
Συμπέρασμα, δεν υπάρχει λόγος να το δώσω!!!

εσύ όχι γιατί συγκρίσεις πετρέλαιο με μπιτζίνα.

Για εμένα όμως που σκέφτομαι να το δώσω το ρολόι (2lt) κ να πάρω κομπολόι (1.4 - 1.6lt) θα υπάρχει όφελος.

Το θέμα είναι ότι καλομάθαμε στα σύκα κ άντε να φάμε μούσμουλο τώρα.

Z4 DCT
05-07-11, 11:55
Ενώ είχα αποφασίσει να παραδώσω πινακίδες ή να το πουλήσω και έψαχνα να βρω το επομενο αυτοκίνητο, έκανα τους εξής λογαριασμους.
Τα χιλιόμετρα που κάνω ετησίως είναι γύρω στις 10.000.
ΕΤΗΣΙΑ ΕΞΟΔΑ BMW E90 320d:
- σήμα+εκτακτη: 900
- καύσιμα: 1.120 (κατανάλωση 8l/100 km, τιμή πετρελαίου 1,4)
- Ασφάλεια: 565 (απο anytimeonline, αξία 18.000)
ΣΥΝΟΛΟ: 2.585

ΕΤΗΣΙΑ ΕΞΟΔΑ OPEL INSIGNIA 1,6T (10ος/2008 που σκέφτομαι):
- σήμα: 265
- καύσιμα: 1.920 (κατανάλωση 12l/100 km, τιμή βενζίνης 1,6)
- ασφάλεια: 505 (από anytimeonline, αξία 18.000)
ΣΥΝΟΛΟ: 2.690

Συμπέρασμα, δεν υπάρχει λόγος να το δώσω!!!

Απο θεμα εξοδων χρησης εισαι μια χαρα, αν δεν εχεις θεμα με το τεκμηριο.
Εκει ειναι που εχει μεγαλο προβλημα ο περισοτερος κοσμος...στο bmw τωρα ειναι 8800 απο 5400

stefm5
05-07-11, 11:58
εσύ όχι γιατί συγκρίσεις πετρέλαιο με μπιτζίνα.

Για εμένα όμως που σκέφτομαι να το δώσω το ρολόι (2lt) κ να πάρω κομπολόι (1.4 - 1.6lt) θα υπάρχει όφελος.

Το θέμα είναι ότι καλομάθαμε στα σύκα κ άντε να φάμε μούσμουλο τώρα.

μα έστω και 500-600 όφελος να είχε από βενζίνη πάλι δεν αξίζε τον κόπο...

S8N
05-07-11, 12:19
Αν βρεθεί έστω κι ένας που θα υποστηρίξει ότι το Insignia 1.6T είναι οικονομικό αυτοκίνητο σε βενζίνες, θα πηδηχτώ απ' το παράθυρο.

Το είχε ο κουνιάδος μου (υποψήφιος για τον ρόλο του σωφέρ της Κας Daisy) και του κόστιζε με τις παλιές καλές τιμές βενζίνης 20 λεπτά το km.

Κάτι άλλο που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι ο κινητήρας 1.6Τ στο Insignia (a16let) απαιτούσε min 95 οκτανίων βενζίνη, ενώ στο Astra (z16let) min 98 οκτανίων. To ποιες δομικές διαφορές υπάρχουν ανάμεσα στους δυο κινητήρες που αποδίδουν την ίδια ιπποδύναμη και την ίδια ροπή δε μπορώ να το γνωρίζω, αλλά αυτά τα τερτίπια της Opel δε μου αρέσουν καθόλου.

1000 φορές προτιμότερο να πληρώσεις τα τέλη και τις εισφορές από το να παντρευτείς το Insignia. Γιατί θα το παντρευτείς θες δε θες.

Thomelef
05-07-11, 12:41
τελικά οι μπάσταρδοι πότε θα το ανακοινώσουν???έχει μια βδομάδα σχεδόν που πέρασε απο το κωλόσπιτο
τους την βουλή, και ακόμα ανακοίνωση δεν είδαμε...τι ρωτάς πές...αφού πέρασε στο πότε θα ανακοινωθεί
κόλλησες!!!

Z4 DCT
05-07-11, 12:43
τελικά οι μπάσταρδοι πότε θα το ανακοινώσουν???έχει μια βδομάδα σχεδόν που πέρασε απο το κωλόσπιτο
τους την βουλή, και ακόμα ανακοίνωση δεν είδαμε...τι ρωτάς πές...αφού πέρασε στο πότε θα ανακοινωθεί
κόλλησες!!!

Τι να ανακοινωσουν Θωμα?

Thomelef
05-07-11, 13:14
Τι να ανακοινωσουν Θωμα?

το μεσοπρόθεσμο τι άλλο...

Z4 DCT
05-07-11, 13:30
το μεσοπρόθεσμο τι άλλο...

Οτι εχει να κανει με ελευθερους επαγγελματιες και ιδιωτικους το μαθαμε σε αυτο που ψηφιστικε πριν λιγες μερες, ο επομενος εφαρμοστικος εχει να κανει με τις ΔΕΚΟ και το δημοσιο τομεα......ιδιοτικοποιησεις και απολυσεις...που ελεγαν οτι δεν θα κανουν!!!...βαλε και οτι πρεπει να βρουν εναν τροπο να ανακοινωσουν οτι καθε υπουργειο θα εχει και εναν επιτηρητη απο την ΕΕ.....μιλαμε οτι χανουμε ακομα και την διοικηση...:thumbsdown:

Εκτος και μας κρατανε για το τελος τιποτα ασχημοτερο....εγω παντος πεμπτη πρωι κανω παραδοση......μετα θα μπαζω και θα γυαλιζω for my eyes onlythumb

yodas
05-07-11, 13:59
Γιάννη δεν ανεβαίνεις μια γρήγορη βολτούλα προς τα εδώ και μετά να πας να παραδώσεις;

m_power_lunatic
05-07-11, 14:08
Να πω και εγω τη γνωμη μου.Το 2010 ειχα καταθεσει της Μ3 Ε46 μου γιατι την κοροιδια και την αλητεια δεν την ανεχομαι απο καμια πουτ@ν@ πολιτικο.

Ξερω οτι ολοι σας-μας μπορουμε να τα βρουμε (θα λειψουν απο αλλου σιγουρα) αλλα εγω προτρεπω τον καθενα να κανει την δικη του επανασταση.Εγω την εκανα περυσι και αισθανθηκα πολυ καλα μεσα μου,οποιος αισθανετσι το ιδιο ας το κανει σαν μια μικρη-ατομικη επανασταση.

Θα γλιτωσετε τελη-εισφορα-ασφαλεια-service-βενζινες και μπορειτε να μπαξετε οτι θελετε (να γελασουμε και λιγο).

Φετος εκανα το ονειρο μου πραγματικοτητα και πηρα την Μ3 Ε30 μου (2302 κ.εκ),δεν εχει εισφορα καθολου και τα τελη πανε+ερχονται (660 ευρω).Αν αποφασισω να φτιαξω καποια πραγματα που θελω για να την τελειοποιησω και να ''μπαξω πραμα'' τοτε δεν θα ζοριστω καθολου να τις καταθεσω για να παρουν τους γιαλυστερους μου @ρχεις για ακομη μια φορα!!!!!!!!!!!

Ptboul
05-07-11, 14:53
εγω παντος πεμπτη πρωι κανω παραδοση......

Τόσο νωρίς; Πότε γίνονται οι παραδόσεις πινακίδων; Νόμιζα Νοέμβρη - Δεκέμβρη.

Monsta
05-07-11, 15:09
Θα γυρίσουμε στα λίγα κυβικά θέλοντας και μη. Και όσο πιο γΛήγοΛα τόσο το καλύτερο. Τουλάχιστον ένα μεγάλο ποσοστό από εμάς. Και ευτυχώς που (πλέον) υπάρχουν και τα turbo να σώσουν λίγο τη κατάσταση.

Εκείνοι οι λίγοι, που θα έχουν πλέον αυτοκίνητο μεγάλου κυβισμού θα πρέπει πληρούν και τις δύο παρακάτω κατηγορίες :


α) Να έχουν να καλύπτουν τα (πολλαπλά) τεκμήρια διαβίωσης, άρα να βγάζουν μπόλικο δηλωμένο χρήμα.

β) Να θέλουν να πληρώνουν τα αστρονομικά τέλη κυκλ., τις παράλογες έκτακτες εισφορές και ότι άλλο σκεφτούν του χρόνου, κοινώς να πληρώνουν ακριβά τη κ@ύλα (?) που λέγεται αυτοκίνητο. Που? Στην Ελλάδα ?? :th_Laie_67-1:


Υπάρχει λοιπόν πολύς κόσμος που ενώ είναι οκ με το α), δεν δέχεται με τη καμία το β), έτσι σαν πρώτη κίνηση καταθέτουν πινακίδες.


Επίσης θα διαφωνίσω με τον αγαπητό Άρη, όχι συγκεκριμένα προς το Insignia που ούτε κρύο ούτε ζέστη μου κάνει, αλλά ούτε και το ξέρω σαν αυτοκίνητο / κατανάλωση, αλλά τα Turbo αν οδηγούνται σωστά δλδ στρωτά και όχι άτσαλα (βλ. το σανιδώνω στις 2Κ στροφές γιατί αρπάει αμέσως και φτιάχνομαι) και σβέλτα είναι αλλά και οικονομικά. thumb

Monsta
05-07-11, 15:10
Τόσο νωρίς; Πότε γίνονται οι παραδόσεις πινακίδων; Νόμιζα Νοέμβρη - Δεκέμβρη.


Όποτε θες καταθέτεις Πάνο. :original:

Ptboul
05-07-11, 15:11
Θα δείτε που κάποια στιγμή θα φορολογούν τα αμάξια με βάση την ιπποδύναμη.

Monsta
05-07-11, 15:16
Θα δείτε που κάποια στιγμή θα φορολογούν τα αμάξια με βάση την ιπποδύναμη.


Από τη τωρινή κατάσταση, σαφώς και θα είναι πιο δίκαιο.

Και επειδή το μέλλον είναι turd-bro, απορώ πως και τα τσακάλια δε το έχουν ακόμα εφαρμόσει.

oldcarskickass
05-07-11, 15:23
Οτι εχει να κανει με ελευθερους επαγγελματιες και ιδιωτικους το μαθαμε σε αυτο που ψηφιστικε πριν λιγες μερες, ο επομενος εφαρμοστικος εχει να κανει με τις ΔΕΚΟ και το δημοσιο τομεα......ιδιοτικοποιησεις και απολυσεις...που ελεγαν οτι δεν θα κανουν!!!...βαλε και οτι πρεπει να βρουν εναν τροπο να ανακοινωσουν οτι καθε υπουργειο θα εχει και εναν επιτηρητη απο την ΕΕ.....μιλαμε οτι χανουμε ακομα και την διοικηση...:thumbsdown:

Εκτος και μας κρατανε για το τελος τιποτα ασχημοτερο....εγω παντος πεμπτη πρωι κανω παραδοση......μετα θα μπαζω και θα γυαλιζω for my eyes onlythumb

Γιατί ΠΟΤΕ την είχαμε;;;Πότε διοικήθηκε το οτιδήποτε σε αυτό τον καταραμένο τόπο.

Κατάθεση πινακίδων μπορείς να κάνεις μέχρι 31/12 του έτους που έχεις πληρώσει τα τέλη.

merlin
05-07-11, 15:34
Κατάθεση πινακίδων μπορείς να κάνεις μέχρι 31/12 του έτους που έχεις πληρώσει τα τέλη.

Δεν αφορά τα τέλη η κατάθεση, αλλά το τεκμήριο... και εγώ θα καταθέσω από το Mercedes...

Άσε που αν τους ξαναέρθει για έκτακτη εισφορά του χρόνου, καλό είναι να πληρωθεί για τον μισό χρόνο, μιάς και τα τεκμήρια θα είναι διπλά...

Σκ@τά στα μούτρα τους...:ranting2:

Ptboul
05-07-11, 15:39
:wassat: Μπορεί κάποιος να τα αναλύσει όλα (σε αυτό το θρεντ) γιατί τα έμπλεξα; Το τεκμήριο δε θα φάμε ήδη το μισό στη μάπα? :thanks:

merlin
05-07-11, 15:46
:wassat: Μπορεί κάποιος να τα αναλύσει όλα (σε αυτό το θρεντ) γιατί τα έμπλεξα; Το τεκμήριο δε θα φάμε ήδη το μισό στη μάπα? :thanks:

ναι το μισό....

Αν δεν καταθέσεις άμεσα... θα φάς και το άλλο μισό....

Και μην ξεχνάς ότι το μισό φετινό είναι ίσο με ολόκληρο το περσινό !!!

Nino
05-07-11, 15:48
:wassat: Μπορεί κάποιος να τα αναλύσει όλα (σε αυτό το θρεντ) γιατί τα έμπλεξα; Το τεκμήριο δε θα φάμε ήδη το μισό στη μάπα? :thanks:

εσυ μισθωτος δεν εισαι? κουκια μετρημενα ειναι, εκτος και αν ανοιξες την προικοκασελα!!:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

Thomelef
05-07-11, 16:09
έλα λέμε και έχουμε ανατροπή στο 89 με 42 - 37...πάει το πρωτάθλημα για φέτος μάγκεςςςςςςς!!!

Z4 DCT
05-07-11, 16:12
εσυ μισθωτος δεν εισαι? κουκια μετρημενα ειναι, εκτος και αν ανοιξες την προικοκασελα!!:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

Αστα να πανε Γιαννη, και γω που ειμαι μισθωτος τι εγινε???
Ειμουν νομιμοτατος στα τεκμηρια μου και πλεον με πεταει εξω μετα τις αυξησεις...η οποιες ειναι τρελα υπεβολικες.....οσο και να παρω αυξηση εγω, πως ειναι δυνατον να ισοσταθμισω αυξησεις τεκμηριων της ταξης του 30% και βαλε σε ολα...αμαξια,σπιτια.....?

Εδω ειναι η ολη τρελα, οτι και νομιμος να εισαι σε κανει φοροφυγα αν το αφησεις ετσι...

Z4 DCT
05-07-11, 16:14
εσυ μισθωτος δεν εισαι? κουκια μετρημενα ειναι, εκτος και αν ανοιξες την προικοκασελα!!:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

Κανε λιγο υπομονη Θωμα....εχει ακομα το 2ο μισο του αγωνα......τωρα ειναι ημιχρονο, το σεπτεμβρη ξεκινα το 2ο........εκει θα φανει η ''γυμνη αληθεια''

S8N
05-07-11, 17:40
Φαντάζομαι από τώρα την υπερσυνάντηση του 2012:

Αρχηγός ο Γιώργαρος με τα 6000 παρά κάτι κυβικά του και γερμανικές πινακίδες, όχι live αλλά σε τηλεδιάσκεψη από Νορβηγία. Υπαρχηγός ο BATMAN με την Μ5 κι επίσης ξένες πινακίδες, εν συνεχεία κάποιοι λίγοι 30άρηδες και 28άρηδες (σε κυβικά) δηλωμένοι 16άρηδες, κάποιοι με μοντέλα 10ετίας και βάλε και όλοι οι υπόλοιποι με Opel, Daewoo, Punto και Seat!

Κυρίαρχα θέματα αν ο Fire 1.25 της Fiat ρίχνει στον 1.2 της VW, αν το system Porsche της Seat έχει διαφορά από το system goudoheri της Audi, πόσα κοινά μηχανικά μέρη έχει το Kalos με το Astra F και πόσο ωραία είχαν περάσει όλοι το 2011 στην ίδια συνάντηση. Γκρίνια για το μνημόνιο part IV, φημολογίες για νέα μέτρα πριν τις εκλογές, αισιοδοξία ότι θα καταφέρουμε να μη χρεωκοπήσουμε και βουρ για την επιστροφή.

yodas
05-07-11, 17:56
Φαντάζομαι από τώρα την υπερσυνάντηση του 2012:

Αρχηγός ο Γιώργαρος με τα 6000 παρά κάτι κυβικά του και γερμανικές πινακίδες, όχι live αλλά σε τηλεδιάσκεψη από Νορβηγία. Υπαρχηγός ο BATMAN με την Μ5 κι επίσης ξένες πινακίδες, εν συνεχεία κάποιοι λίγοι 30άρηδες και 28άρηδες (σε κυβικά) δηλωμένοι 16άρηδες, κάποιοι με μοντέλα 10ετίας και βάλε και όλοι οι υπόλοιποι με Opel, Daewoo, Punto και Seat!

Κυρίαρχα θέματα αν ο Fire 1.25 της Fiat ρίχνει στον 1.2 της VW, αν το system Porsche της Seat έχει διαφορά από το system goudoheri της Audi, πόσα κοινά μηχανικά μέρη έχει το Kalos με το Astra F και πόσο ωραία είχαν περάσει όλοι το 2011 στην ίδια συνάντηση. Γκρίνια για το μνημόνιο part IV, φημολογίες για νέα μέτρα πριν τις εκλογές, αισιοδοξία ότι θα καταφέρουμε να μη χρεωκοπήσουμε και βουρ για την επιστροφή.

ή θα δείς ότι και φέτος συν και τα υπόλοιπα απλά σε ένα ατέλειωτο κομβόι χωρίς πινακίδες...άμα μετακινηθούνε καμμιά 60-70 αυτοκίνητα πόσα να γράψουνε και οι *******...

PANOS-E60
05-07-11, 19:19
Φαντάζομαι από τώρα την υπερσυνάντηση του 2012:

Αρχηγός ο Γιώργαρος με τα 6000 παρά κάτι κυβικά του και γερμανικές πινακίδες, όχι live αλλά σε τηλεδιάσκεψη από Νορβηγία. Υπαρχηγός ο BATMAN με την Μ5 κι επίσης ξένες πινακίδες, εν συνεχεία κάποιοι λίγοι 30άρηδες και 28άρηδες (σε κυβικά) δηλωμένοι 16άρηδες, κάποιοι με μοντέλα 10ετίας και βάλε και όλοι οι υπόλοιποι με Opel, Daewoo, Punto και Seat!

Κυρίαρχα θέματα αν ο Fire 1.25 της Fiat ρίχνει στον 1.2 της VW, αν το system Porsche της Seat έχει διαφορά από το system goudoheri της Audi, πόσα κοινά μηχανικά μέρη έχει το Kalos με το Astra F και πόσο ωραία είχαν περάσει όλοι το 2011 στην ίδια συνάντηση. Γκρίνια για το μνημόνιο part IV, φημολογίες για νέα μέτρα πριν τις εκλογές, αισιοδοξία ότι θα καταφέρουμε να μη χρεωκοπήσουμε και βουρ για την επιστροφή.

Deja vu ...

katsaraios
05-07-11, 19:34
μπορω να βοηθησω για peugeot:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
να εχουμε και ευρυτερη γκαμα γνωσεων

Konstantinos E60
05-07-11, 19:46
Το κομβόϊ ή δεν θα έχει πινακίδες ή θα είναι σαν Βουλγάρικη εκδρομή !!

drbiloukos
05-07-11, 20:49
Η E93 παίρνει μοτέρ 316;

bill_m3
05-07-11, 21:03
Η E93 παίρνει μοτέρ 316;

:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

Δυστυχώς όχι φίλε μου!!!

Και το δικό μου το 46άρι κάμπριο 2λιτρο φοράει, αν γινόταν πρώτος θα έτρεχα αλλά δεν μας δίνει το δικαίωμα για υποκυβισμό!!!!

edit:Τώρα το θυμήθηκα :
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=5352

stefm5
05-07-11, 21:46
:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

Δυστυχώς όχι φίλε μου!!!

Και το δικό μου το 46άρι κάμπριο 2λιτρο φοράει, αν γινόταν πρώτος θα έτρεχα αλλά δεν μας δίνει το δικαίωμα για υποκυβισμό!!!!

edit:Τώρα το θυμήθηκα :
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=5352

αυτό δεν ισχύει στην τελευταία αλλαγή του νόμου
πήρα τον νόμο από το υπουργείο

αλλά και να ίσχυε, με λίγο 'μαρούλι' όλα γίνονται thumb

Thomelef
05-07-11, 21:53
καλύτερα κάμντε κράτει στο μαρούλι, γιατί μπορεί να χρειαστεί για άλλα πράγματα...
το 2012, θα είναι χρονιά άνευ προηγουμένου

drbiloukos
05-07-11, 21:59
Αστειεύομε. Αν μπει 1600 στο Ε93 δεν θα ξεκινάει.

Z4 DCT
05-07-11, 22:01
καλύτερα κάμντε κράτει στο μαρούλι, γιατί μπορεί να χρειαστεί για άλλα πράγματα...
το 2012, θα είναι χρονιά άνευ προηγουμένου

Αυτη τη συμβουλη κρατηστε την σαν ευαγγελιο........thumbthumb

oldcarskickass
06-07-11, 00:13
καλύτερα κάμντε κράτει στο μαρούλι, γιατί μπορεί να χρειαστεί για άλλα πράγματα...
το 2012, θα είναι χρονιά άνευ προηγουμένου

Τοχανε πει και οι Μάγια (όχι η μέλισσα, ο πολιτισμός)

Το θέμα είναι να μην είναι χρονιά άνευ ΕΠΟΜΕΝΗΣ, και από ότι φαίνεται έτσι θα είναι, δυστυχώς.

stefm5
06-07-11, 09:15
το 2012 θα είναι τραγικό...το μεσοπρόθεσμο έκτρωμα ψηφίστηκε για να αγοράσει λίγο χρόνο όχι γιατί θα λύσει κάποιο πρόβλημα...

εγώ μάλλον θα δώσω το μαρούλι για τον υποκυβισμό αν θέλω να συνεχίσω να έχω το αυτοκίνητο...όχι τόσο για αυτήν την χρονιά,αλλά για τις επόμενες

Monsta
06-07-11, 10:25
Από τη στιγμή που όπου να ναι θα ρθει φακελάκι για το 2010 και του χρόνου ξεχωριστό για το 2011, δε καταλαβαίνω γιατί τη λένε 'έκτακτη εισφορά' και όχι 'ΜΟΝΙΜΗ εισφορά', αφού απ ότι φαίνεται σκοπός τους είναι να το κάνουνε κάθε χρόνο.

oldcarskickass
06-07-11, 11:52
Από τη στιγμή που όπου να ναι θα ρθει φακελάκι για το 2010 και του χρόνου ξεχωριστό για το 2011, δε καταλαβαίνω γιατί τη λένε 'έκτακτη εισφορά' και όχι 'ΜΟΝΙΜΗ εισφορά', αφού απ ότι φαίνεται σκοπός τους είναι να το κάνουνε κάθε χρόνο.

Μα για να είναι μόνιμη πρέπει να είναι και σταθερή...

Και από ότι φαίνεται κάθε χρόνο αυξάνεται και θα αυξάνεται.:gr:

Κρίμα και σε είχα για πιο έξυπνο.:cheers::fagopoti::fagopoti:

Monsta
06-07-11, 12:41
Μα για να είναι μόνιμη πρέπει να είναι και σταθερή...

Και από ότι φαίνεται κάθε χρόνο αυξάνεται και θα αυξάνεται.:gr:

Κρίμα και σε είχα για πιο έξυπνο.:cheers::fagopoti::fagopoti:


Βρε στα λόγια κόλλησες εσύ? ;)

Αντί λοιπόν για χαρακτηρισμούς όπως μόνιμο / έκτακτο κτλ, ας το ονομάσουμε μεταξύ μας 'Ετήσιο χαράτσι υψηλού* κυβισμού' να μαστε όλοι χαρούμενοι. :thumbsup:




*κατά τη δική τους πάντα παράλογη & διαστρεβλωμένη γνώμη.

oldcarskickass
06-07-11, 12:54
ΧΑΧΑΧ ναι σωστός, αλλά και τα απλά τέλη είναι απλά ότιναναι.

Άστα Κώστα, το θέατρο του παραλόγου είναι το ΟΛΟ σκηνικό εδώ πέρα.

Thomelef
06-07-11, 18:58
τελικά έδωσα μια παράταση μέχρι δευτέρα ή τρίτη...να'ναι καλά ο οδοντίατρος με τα
ραντεβού και τις ώρες που με έχει βάλει, και δεν θέλω να ταλαιπωρηθώ...

Z4 DCT
06-07-11, 19:01
τελικά έδωσα μια παράταση μέχρι δευτέρα ή τρίτη...να'ναι καλά ο οδοντίατρος με τα
ραντεβού και τις ώρες που με έχει βάλει, και δεν θέλω να ταλαιπωρηθώ...

Αυριο πρωι.....

Thomelef
06-07-11, 19:11
Αυριο πρωι.....

i know giannis i know!!!
εγώ θα το σκίζω για 2 - 3 μέρες ακόμα...:clap: :v: :clap1: :tease:

Monsta
06-07-11, 20:15
και δεν θέλω να ταλαιπωρηθώ...


Θες να πηγαινο-έρχεσαι σβέλτα, ε? :D

Thomelef
06-07-11, 21:18
Θες να πηγαινο-έρχεσαι σβέλτα, ε? :D

έτσιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι... ου να παίρνεις ταξί τώρα και μ@λ@κίες...

alexm
07-07-11, 17:50
Θεωρωντας υπερβολικο το τεκμηριο των 41800 ευρω, που ορισε το υπουργειο οικονομικων για το bmw που εχω στην κατοχη μου, κατεθεσα σημερα το πρωι τις πινακιδες κυκλοφοριας του στην Γ ΔΟΥ Πατρων.
Οφειλω να ομολογησω οτι η σημερινη μερα ειναι τρομερα δυσκολη,ειδικα η στιγμη της αφαιρεσης απο το αυτοκινητο.......,δεν με περιμενα ετσι!!!!

Προς ενημερωση,δεν μου ζητησαν καποιο αποδεικτικο για τον χωρο σταθμευσης (Ε9-μισθωτηριο),απλα στην μεση της σελιδας αναφερεις την διευθυνση που το εχεις αποθηκευσει....

Nino
07-07-11, 17:52
Θεωρωντας υπερβολικο το τεκμηριο των 41800 ευρω, που ορισε το υπουργειο οικονομικων για το bmw που εχω στην κατοχη μου, κατεθεσα σημερα το πρωι τις πινακιδες κυκλοφοριας του στην Γ ΔΟΥ Πατρων.
Οφειλω να ομολογησω οτι η σημερινη μερα ειναι τρομερα δυσκολη,ειδικα η στιγμη της αφαιρεσης απο το αυτοκινητο.......,δεν με περιμενα ετσι!!!!

Προς ενημερωση,δεν μου ζητησαν καποιο αποδεικτικο για τον χωρο σταθμευσης (Ε9-μισθωτηριο),απλα στην μεση της σελιδας αναφερεις την διευθυνση που το εχεις αποθηκευσει....

:sad::sad:
Εσυ να εισαι καλα φιλε μου και παλι με μηνες με καιρους παλι στο δρομο θα ειναι!!

nikos1400
07-07-11, 18:04
Θεωρωντας υπερβολικο το τεκμηριο των 41800 ευρω, που ορισε το υπουργειο οικονομικων για το bmw που εχω στην κατοχη μου, κατεθεσα σημερα το πρωι τις πινακιδες κυκλοφοριας του στην Γ ΔΟΥ Πατρων.
Οφειλω να ομολογησω οτι η σημερινη μερα ειναι τρομερα δυσκολη,ειδικα η στιγμη της αφαιρεσης απο το αυτοκινητο.......,δεν με περιμενα ετσι!!!!

Προς ενημερωση,δεν μου ζητησαν καποιο αποδεικτικο για τον χωρο σταθμευσης (Ε9-μισθωτηριο),απλα στην μεση της σελιδας αναφερεις την διευθυνση που το εχεις αποθηκευσει....

λιγο υπομονη θα κανεις, αμα μπορεις καμμια γκαζια γυρω το τετραγωνο και παλι μεσα...

το θεμα ειναι αμα μπορει κανεις την περιοδο που περναμε να κρατησει στην κατοχη του το αυτοκινητο,
και να κανει τη δουλεια του αλλιως μεχρι να περασει αυτο το καραγκιοζιλικι.


ετησιο τεκμηριο 41,800 ευρω....
:doh:

Z4 DCT
07-07-11, 18:06
Θεωρωντας υπερβολικο το τεκμηριο των 41800 ευρω, που ορισε το υπουργειο οικονομικων για το bmw που εχω στην κατοχη μου, κατεθεσα σημερα το πρωι τις πινακιδες κυκλοφοριας του στην Γ ΔΟΥ Πατρων.
Οφειλω να ομολογησω οτι η σημερινη μερα ειναι τρομερα δυσκολη,ειδικα η στιγμη της αφαιρεσης απο το αυτοκινητο.......,δεν με περιμενα ετσι!!!!

Προς ενημερωση,δεν μου ζητησαν καποιο αποδεικτικο για τον χωρο σταθμευσης (Ε9-μισθωτηριο),απλα στην μεση της σελιδας αναφερεις την διευθυνση που το εχεις αποθηκευσει....

Mια απο τα ιδια........Αλεξη(μονο το Ζ τεκμηριο 17800) , και γω ενοιωσα περιεργα, , ....αν σκεφτουν σαν και μας καμια 15000 κατοχοι, τοτε θα τις ξαναπαρουμε συντομα πισω.....
Και να μην...το εχω ξαναπει....ο γιος (αν περασει καπου) θα κανει ωραια φοιτητικα χρονιαthumb, μεχρι τοτε και το αμαξι θα περναει καλα εκει που θα ναι, και γω θα το βλεπω και θα το επισκεπτομαι καθημερινα για deteiling.....
Ουτε εμενα μου ζητησαν Ε9, μονο υπευθυνη δηλωση...thumb

Τρεμε ασσε.....επεσες στον ερωτα μου τωρα......:whistle:

Thomelef
07-07-11, 18:11
απο δευτέρα και εγώ στο κλάμπ...

alexm
07-07-11, 18:12
Θεωρωντας υπερβολικο το τεκμηριο των 41800 ευρω, που ορισε το υπουργειο οικονομικων για το bmw που εχω στην κατοχη μου, κατεθεσα σημερα το πρωι τις πινακιδες κυκλοφοριας του στην Γ ΔΟΥ Πατρων.
Οφειλω να ομολογησω οτι η σημερινη μερα ειναι τρομερα δυσκολη,ειδικα η στιγμη της αφαιρεσης απο το αυτοκινητο.......,δεν με περιμενα ετσι!!!!

Προς ενημερωση,δεν μου ζητησαν καποιο αποδεικτικο για τον χωρο σταθμευσης (Ε9-μισθωτηριο),απλα στην μεση της σελιδας αναφερεις την διευθυνση που το εχεις αποθηκευσει....

Ξεχασα να αναφερω οτι ειμαι ο Πεμπτος που κατεθεσα πινακιδες στην συγκεκριμενη ΔΟΥ (μεγαλυτερη των Πατρων)απο 1/6/11 εως σημερα!!!!!
Εχει κατι τσιπουρες.... :whistle:η Πατρα,αλλα μαλλον θα πανε πρωτα διακοπες....και μετα θα καταθεσουν!!!

Z4 DCT
07-07-11, 18:22
Ξεχασα να αναφερω οτι ειμαι ο Πεμπτος που κατεθεσα πινακιδες στην συγκεκριμενη ΔΟΥ (μεγαλυτερη των Πατρων)απο 1/6/11 εως σημερα!!!!!
Εχει κατι τσιπουρες.... :whistle:η Πατρα,αλλα μαλλον θα πανε πρωτα διακοπες....και μετα θα καταθεσουν!!!

Να πω και γω οτι στην δικη μου εφορεια, υπεθεσα οτι εχει δουλεια ο υπαλληλος, πρωτον γιατι ειχε και αλλες πινακιδες πισω στον παγκο του, ειχε τα νευρα του(ξυδι), οποτε μαλλον εχει αρχισει το πανηγυρι, αν και οπως λεει ο Αλεξης, πολυς κοσμος περιμενει να κανει διακοπες και μετα....βουρ...
Να αναφαιρω και κατι αλλο,οση ωρα ημουν εκει (εφρεια), ενα αλλο κομπιουτερ διπλα στην οθονη ειχε αριθμους σηματων και τελη του 2012...και ο υπαλληλος τσεκαρε την ορθοτητα σε αντιπαραθεση με εναν τυπωμενο καταλογο.....απο τωρα????:shok:

PANOS-E60
07-07-11, 18:26
Θεωρωντας υπερβολικο το τεκμηριο των 41800 ευρω, που ορισε το υπουργειο οικονομικων για το bmw που εχω στην κατοχη μου, κατεθεσα σημερα το πρωι τις πινακιδες κυκλοφοριας του στην Γ ΔΟΥ Πατρων.
Οφειλω να ομολογησω οτι η σημερινη μερα ειναι τρομερα δυσκολη,ειδικα η στιγμη της αφαιρεσης απο το αυτοκινητο.......,δεν με περιμενα ετσι!!!!

Προς ενημερωση,δεν μου ζητησαν καποιο αποδεικτικο για τον χωρο σταθμευσης (Ε9-μισθωτηριο),απλα στην μεση της σελιδας αναφερεις την διευθυνση που το εχεις αποθηκευσει....

Μπραβο γιά το κουράγιο σου ρε φίλε ! Ξέρω καλά πόσο πόνεσε η σημερινή μέρα γιά σένα αλλά έκανες το σωστό και αυτό μετράει περισσότερο thumb

Z4 DCT
07-07-11, 18:40
Να αναφαιρω οτι περιμενω απαντηση απο την ασφαλιστικη μου εταιρεια, για το αν μπορει μετα την σημερινη καταθεση πινακιδων να γυρισει το ασφαλιστηριο συμβολαιο μου, μονο σε κλοπης......ειδομενthumb

120ie87
07-07-11, 18:42
Εύχομαι σύντομα να πάρετε πίσω τις πινακίδες ... έχω στεναχωρηθεί πολύ.... αυτό που μας έκαναν δεν πρέπει να περάσει έτσι................... :ranting2::ranting2::ranting2:

Thomelef
07-07-11, 19:20
Εύχομαι σύντομα να πάρετε πίσω τις πινακίδες ... έχω στεναχωρηθεί πολύ.... αυτό που μας έκαναν δεν πρέπει να περάσει έτσι................... :ranting2::ranting2::ranting2:

ΟΟΟΟΟ ρε φιλαράκι...γιατί στεναχωριέσαι!!!η περίοδος απαιτεί να ζούμε με πιο μικρές
ανέσεις αυτή την στιγμή. έτσι είναι η κατάσταση, και καλά θα κάνουμε πρώτα να
προσαρμοστούμε, και μετά να κάνουμε σαν λαός ότι είναι να κάνουμε...τουλάχιστο
να εξασφαλίσουμε μια σιγουριά και γα μας και για τους δικούς μας, και ύστερα βλέπουμε
τι γίνεται...
όσο για το τελευταίο σχόλιο, η απάντηση σου βρίσκεται κάθε μέρα στα δελτία...
καθημερινά, έχουμε και απο ένα περιστατικό με κάποιον βουλευτή. χώρια το ξύλο
που έχουν φάει κάνα δυο μέχρι σήμερα.
ΔΕΝ ΤΗΝ ΒΓΑΖΟΥΝ ΚΑΘΑΡΟΙ ΟΙ ΤΥΠΟΙ ΜΑΓΚΕΣ!!!ΘΑ ΦΑΝΕ ΠΟΛΥ ΞΥΛΟ...:original:

Z4 DCT
07-07-11, 19:23
ΟΟΟΟΟ ρε φιλαράκι...γιατί στεναχωριέσαι!!!η περίοδος απαιτεί να ζούμε με πιο μικρές
ανέσεις αυτή την στιγμή. έτσι είναι η κατάσταση, και καλά θα κάνουμε πρώτα να
προσαρμοστούμε, και μετά να κάνουμε σαν λαός ότι είναι να κάνουμε...τουλάχιστο
να εξασφαλίσουμε μια σιγουριά και γα μας και για τους δικούς μας, και ύστερα βλέπουμε
τι γίνεται...
όσο για το τελευταίο σχόλιο, η απάντηση σου βρίσκεται κάθε μέρα στα δελτία...
καθημερινά, έχουμε και απο ένα περιστατικό με κάποιον βουλευτή. χώρια το ξύλο
που έχουν φάει κάνα δυο μέχρι σήμερα.
ΔΕΝ ΤΗΝ ΒΓΑΖΟΥΝ ΚΑΘΑΡΟΙ ΟΙ ΤΥΠΟΙ ΜΑΓΚΕΣ!!!ΘΑ ΦΑΝΕ ΠΟΛΥ ΞΥΛΟ...:original:

Ετσι ακριβως...πρεπει να φερουμε το βιωτικο μας επιπεδο στα μετρα των καιρων, αλλιως η λαιλαπα των μετρων θα εξαφανισει καθε αντιρησια που θθα προσπαθησει να συνεχισει να ζει οπως παλια, αυτο θελουν για να τον ξεζουμισουν με φορους και εισφορες....


Οσο για το τελευταιο με καλυψε πληρος ο Θωμας....ουτε για καφε δεν θα βγαινουν εξω τα λαμογια

Samaro
07-07-11, 19:24
Να αναφαιρω οτι περιμενω απαντηση απο την ασφαλιστικη μου εταιρεια, για το αν μπορει μετα την σημερινη καταθεση πινακιδων να γυρισει το ασφαλιστηριο συμβολαιο μου, μονο σε κλοπης......ειδομενthumb

Φυσικά και θα μπορεί Γιάννη !! Γιατί όχι ;;;

Διαφορετικά, σταματάς την ασφάλιση και σου επιστρέφουν τα υπόλοιπα ασφάλιστρα, ενώ ασφαλιζεσαι μόνο για κλοπή σε άλλο, νέο ασφαλιστήριο!!

Είναι πίκρα η κατάθεση ρε παιδιά !!! Τι να πώ ;;;
Εγώ αποφάσισα να τις κρατήσω αυτόν το χρόνο, μήπως αλλάξει κάτι του χρόνου !!!

Z4 DCT
07-07-11, 19:27
Φυσικά και θα μπορεί Γιάννη !! Γιατί όχι ;;;

Διαφορετικά, σταματάς την ασφάλιση και σου επιστρέφουν τα υπόλοιπα ασφάλιστρα, ενώ ασφαλιζεσαι μόνο για κλοπή σε άλλο, νέο ασφαλιστήριο!!

Είναι πίκρα η κατάθεση ρε παιδιά !!! Τι να πώ ;;;
Εγώ αποφάσισα να τις κρατήσω αυτόν το χρόνο, μήπως αλλάξει κάτι του χρόνου !!!

Θα μου πουν αυριο Αντωνη....

Αντωνη καμια πικρα...εγραψα και πιο πανο, προσαρμογη στους καιρους που ζουμε...δεν πουλας, απλα προσαρμοζεσαι.....αποφασισα απο νομιμους να μας κανουν φοροφυγαδες για να αοκτησουν περισοτερο προσβαση στα εισοδηματα μας μεσο των τεκμηριων....οκ....και μεις πρεπει λοιπον να κατεβασουμε παλι τα τεκμηρια μας στα νομιμα πλαισια.....προσαρμογη και υπομονη...thumb

Αντωνη του χρονου θα ειναι χειροτερα....ακουσε με...

Driver M
07-07-11, 19:29
Φυσικά και θα μπορεί Γιάννη !! Γιατί όχι ;;;

Διαφορετικά, σταματάς την ασφάλιση και σου επιστρέφουν τα υπόλοιπα ασφάλιστρα, ενώ ασφαλιζεσαι μόνο για κλοπή σε άλλο, νέο ασφαλιστήριο!!

Είναι πίκρα η κατάθεση ρε παιδιά !!! Τι να πώ ;;;
Εγώ αποφάσισα να τις κρατήσω αυτόν το χρόνο, μήπως αλλάξει κάτι του χρόνου !!!
Γίνεται να ασφαλίσεις για κλοπή αυτοκίνητο που έχει παραδώσει πινακίδες?
Και αν ναι, πόσο τοις εκατό είναι περίπου σε σχέση με την ασφάλιση (ολική, μερική κλπ πλην μικτής) ενός αυτοκινήτου που κυκλοφορεί κανονικά?

Z4 DCT
07-07-11, 19:31
Γίνεται να ασφαλίσεις για κλοπή αυτοκίνητο που έχει παραδώσει πινακίδες?
Και αν ναι, πόσο τοις εκατό είναι περίπου σε σχέση με την ασφάλιση (ολική, μερική κλπ πλην μικτής) ενός αυτοκινήτου που κυκλοφορεί κανονικά?

Αυριο αν γινεται θα μου πουν....μαλις μαθω θα σας γραψω...αλλα αποκλειεται να συνεχισω να κανω πληρη ασφαλεια για ενα αμαξι που εχω στο γκαραζ...

Thomelef
07-07-11, 19:31
παίρνεις επιστροφή γιάννη. είναι διασταυρωμένο απο τον δικό μου ασφαλιστή, που του είπα
ότι θα καταθέσω...θέλει μόνο να του δώσεις αντίγραφο απο το χαρτί που σου έδωσαν στην
εφορία.

Z4 DCT
07-07-11, 19:35
παίρνεις επιστροφή γιάννη. είναι διασταυρωμένο απο τον δικό μου ασφαλιστή, που του είπα
ότι θα καταθέσω...θέλει μόνο να του δώσεις αντίγραφο απο το χαρτί που σου έδωσαν στην
εφορία.

Δεν θελω να παρω επιστροφη του ποσου, ζητησα να μου αφαιρεσουν τις καλυψεις για ατυχηματα και ολα τα αλλα και να αφησουν μονο την ασφαλεια για κλοπη και οτι εχει για επιστροφη να το συμψηφισουν για επεκταση του χρονου ασφαλισης...:original:

Thomelef
07-07-11, 19:40
έστω και έτσι ρε...το θέμα είναι ότι έχεις ελάφρυνση απο το αρχικό σου συμβόλαιο...το θές
με επιστροφή, το θές με επιμήκυνση του συμβολαίου, το σίγουρο είναι πως έχεις ελάφρυνση.

Z4 DCT
07-07-11, 19:42
έστω και έτσι ρε...το θέμα είναι ότι έχεις ελάφρυνση απο το αρχικό σου συμβόλαιο...το θές
με επιστροφή, το θές με επιμήκυνση του συμβολαίου, το σίγουρο είναι πως έχεις ελάφρυνση.

Ναι ναι εννοειτε.....thumb

m_power_lunatic
07-07-11, 19:47
Δεν μασαμε λεμε,οχι στεναχωριες,εχουμε αγωνα μπροστα μας για τις δουλειες μας-τις οικογενειες μας κτλ.Απο την στιγμη που ΔΕΝ πουλαμε θα τα καταφερουμε ολοι μας και θα αλλαξει η αλητεια.

Ειναι η επανασταση του καθενος εναντια στους ΑΛΗΤΑΡΑΔΕΣ τους πολιτικους.

Οσοι μπορειτε καταθεστε πινακιδες,υπαρχουν εναλλακτικες λυσεις.Το μηνυμα πρεπει να ειναι ηχηρο και αποφασιστικο απο ολους μας.

Παιδια ΤΕΛΟΣ ο Ωχαδερφισμος,δραση τωρα-τωρα-τωρα-τωρα-τωρα!

Θελουν να παρουν χρημα ζεστο μεσα απο τις τσεπες μας τα βρωμοσκυλα,χουφτωστε την ''σακουλα'' σας με το δεξι σας χερι και ''δωστε την'' στον εφορο με χαμογελο φωτεινο!!!!!!!!

P.S Κατα 90% παιδια η ασφαλεια κλοπης δεν ισχυει γιατι πρεπει να ανταποκρινεται σε καποια αδεια κυκλοφοριας η οποια θα ειναι κατατεθημενη στην εφορια.Ετσι μου ειχε πει η ασφαλιστικη μου περυσι που κατεθεσα στην Μ3 Ε46 μου.

Monsta
07-07-11, 19:59
Ξέρει κανείς αν αύριο Παρασκευή οι εφορίες διεκπεραιώνουν υποθέσεις 'κατάθεσης πινακίδων' ή πάμε από Δευτέρα?


Γιάννη / Αλέξη, σας ρώτησαν για ποιο λόγο καταθέσατε ?


Πάντως Γιάννη πραγματικά πιστεύω ότι το αυτί τους δε πρόκειται να ιδρώσει. Είμαστε η μειοψηφία και σαν ποσοστό εξαιρετικά χαμηλό για να μας κάνουν τη χάρη να ελαττώσουν τα τέλη / έκτακτη εισφορά / τεκμήρια μέσα στα επόμενα χρόνια. Η διαδρομή έχει χαραχτεί και πλέον οδεύουμε ολοταχώς προς μια νέα εποχή.


Επίσης μπορεί και γω να μη συμφωνώ με τα νέα μέτρα, ωστόσο κάτι έπρεπε επιτέλους να γίνει με ορισμένους επαγγελματίες που δήλωναν ~10Κ / χρόνο και έχουν στη κατοχή τους ένα Καγιέν + μια Καρρέρα, μεζονέτα με πισίνα, εξοχικό σε νησί και τα Χριστούγεννα διακοπάρουν στις Άλπεις.

Απλά έγινε πολύ άτσαλα και -ως συνήθως- με πολύ πρόχειρα υπολογισμένο τρόπο με αποτέλεσμα η μπάλα να πάρει και όλους τους άλλους που πήραν με τις (νόμιμες) οικονομίες τους ένα αυτοκίνητο υψηλού (?) κυβισμού, την εποχή μάλιστα που το ΙΔΙΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ μείωσε το τέλος ταξινόμησης, ενώ χρόνια πριν είχε ήδη καταργήσει ότι τεκμήριο είχε σχέση με τα αυτοκίνητα. :whistle:

alexm
07-07-11, 20:14
Ξέρει κανείς αν αύριο Παρασκευή οι εφορίες διεκπεραιώνουν υποθέσεις 'κατάθεσης πινακίδων' ή πάμε από Δευτέρα?


Γιάννη / Αλέξη, σας ρώτησαν για ποιο λόγο καταθέσατε ?


Πάντως Γιάννη πραγματικά πιστεύω ότι το αυτί τους δε πρόκειται να ιδρώσει. Είμαστε η μειοψηφία και σαν ποσοστό εξαιρετικά χαμηλό για να μας κάνουν τη χάρη να ελαττώσουν τα τέλη / έκτακτη εισφορά / τεκμήρια μέσα στα επόμενα χρόνια. Η διαδρομή έχει χαραχτεί και πλέον οδεύουμε ολοταχώς προς μια νέα εποχή.


Επίσης μπορεί και γω να μη συμφωνώ με τα νέα μέτρα, ωστόσο κάτι έπρεπε επιτέλους να γίνει με ορισμένους επαγγελματίες που δήλωναν ~10Κ / χρόνο και έχουν στη κατοχή τους ένα Καγιέν + μια Καρρέρα, μεζονέτα με πισίνα, εξοχικό σε νησί και τα Χριστούγεννα διακοπάρουν στις Άλπεις.

Απλά έγινε πολύ άτσαλα και -ως συνήθως- με πολύ πρόχειρα υπολογισμένο τρόπο με αποτέλεσμα η μπάλα να πάρει και όλους τους άλλους που πήραν με τις (νόμιμες) οικονομίες τους ένα αυτοκίνητο υψηλού (?) κυβισμού, την εποχή μάλιστα που το ΙΔΙΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ μείωσε το τέλος ταξινόμησης, ενώ χρόνια πριν είχε ήδη καταργήσει ότι τεκμήριο είχε σχέση με τα αυτοκίνητα. :whistle:

Στο πεδιο που αναφερει,λογοι που προκαλεσαν την ακινησια,γραφεις, ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΙ...thumb

Monsta
07-07-11, 20:53
Το 'οικονομικοί' είναι πολύ γενικό και αόριστο. Το 'Δε πληρώνω τα ΣΠΑΣΜΕΝΑ' ας πούμε, μου κάθεται κάπως καλύτερα.

Thomelef
07-07-11, 21:11
ψάξτε για αλλού κορόιδα, πως σας φαίνεται???
ή το...δεν θέλω να βοηθήσω άλλο την ελλάδα, μπας και χρεωκοπήσει και ησυχάσουμε???
ή μήπως...γιατί σας γράφω στο @@ μου και έτσι γουστάρω...
μάλον το καλύτερο είναι αυτό...έτσι γουστάρω. λογαριασμό θα σας δώσω???

Z4 DCT
07-07-11, 21:23
Ξέρει κανείς αν αύριο Παρασκευή οι εφορίες διεκπεραιώνουν υποθέσεις 'κατάθεσης πινακίδων' ή πάμε από Δευτέρα?


Γιάννη / Αλέξη, σας ρώτησαν για ποιο λόγο καταθέσατε ?


Πάντως Γιάννη πραγματικά πιστεύω ότι το αυτί τους δε πρόκειται να ιδρώσει. Είμαστε η μειοψηφία και σαν ποσοστό εξαιρετικά χαμηλό για να μας κάνουν τη χάρη να ελαττώσουν τα τέλη / έκτακτη εισφορά / τεκμήρια μέσα στα επόμενα χρόνια. Η διαδρομή έχει χαραχτεί και πλέον οδεύουμε ολοταχώς προς μια νέα εποχή.


Επίσης μπορεί και γω να μη συμφωνώ με τα νέα μέτρα, ωστόσο κάτι έπρεπε επιτέλους να γίνει με ορισμένους επαγγελματίες που δήλωναν ~10Κ / χρόνο και έχουν στη κατοχή τους ένα Καγιέν + μια Καρρέρα, μεζονέτα με πισίνα, εξοχικό σε νησί και τα Χριστούγεννα διακοπάρουν στις Άλπεις.

Απλά έγινε πολύ άτσαλα και -ως συνήθως- με πολύ πρόχειρα υπολογισμένο τρόπο με αποτέλεσμα η μπάλα να πάρει και όλους τους άλλους που πήραν με τις (νόμιμες) οικονομίες τους ένα αυτοκίνητο υψηλού (?) κυβισμού, την εποχή μάλιστα που το ΙΔΙΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ μείωσε το τέλος ταξινόμησης, ενώ χρόνια πριν είχε ήδη καταργήσει ότι τεκμήριο είχε σχέση με τα αυτοκίνητα. :whistle:

Κωστα παρασκευη δεν γινεται...
Συμφωνω πολυ οτι επρεπε να γινει και να πιασει ολους αυτους που λες.....αλλα να πιανει τα πραγματικα διαφευγοντα εισοδηματα και οχι αυτα που ουτος η αλλος δηλωνονται....βαζει αυξησεις τεκμηριων απο τα χαμηλα τετραγωνικα στα σπιτια και στα αμαξια....αντι να αυξησει ΤΡΕΛΑ τα τεκμηρια στα πολυ ακριβα σπιτια, και να αυξησει τρελα τα τεκμηρια στα πολυ ακριβα αμαξια....αλλα οκ....οι ανθρωποι ειναι λιγοι για να μας βγαλουν απο την στενοπο..

m-power_01
07-07-11, 21:33
Κρίμα και πάλι κρίμα... Αλέξη τι άλλο παρά να σου ευχηθώ να τις έχεις γρήγορα πάλι στ'αμάξι σου!

Όσο για τον Γιάννη... Βρε πουλημένε ,που μέχρι και όνομα άλλαξες...να δω πως θα ξαναγυρίσεις στο 114 (γιατί σαν 1400παει) Σου το είχα πεί εγώ να μην είσαι αγνώμων!

Πέρα από την πλάκα ...Τι να πω δεν ξέρω. Για να πήρατε τέτοια απόφαση ,δεν θα γινόταν αλλιώς!

Z4 DCT
07-07-11, 21:35
Και για να συνεχισω...
Δε μπορει την μια να σε θεωρει νομιμο και μεσασε μια μερα μετα το ιδιο κρατος που σε θεωρει νομιμο να σε βγαζει παρανομο, και ποιον εμενα που ειμαι μισθωτος, και δηλωνω εκκαθαριστικο αποδοχων.....και εχω δηλωσει ακριβως πως τα αγορασα ολα....τι να λεμε...θα μπορουσα να αφξησω τα τεκμηρια μου και να μην καταθεσω πινακιδες, η να κανω αναλωση κεφαλαιου απο τον ''κουμπαρα''...αλλα οχι, δεν θα παιξω το παιχνιδι τους
Ξερω οτι ειμαι αμελητεα ποσοτητα για να με υπολογισουν...αλλα τουλαχιστον θα τα εχω καλα με τον εαυτο μου....και δοξα τον θεο να κυκλοφορισω αμαξι εχω, αυτοι να δω σε λιγο πως θα κυκλοφορουν εξω...:ranting2:


**
Ρε αντμινιδες, αυξηστε λιγο τον χρονο διορθωσης τον ποστ...ουτε 5 λεπτα που λετε δεν ειναι...