PDA

Επιστροφή στο Forum : Τέλη κυκλοφορίας-Εκτακτη εισφορα-καταθεση πινακιδων



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

Z4 DCT
25-06-11, 15:20
Αγαπητοί φίλοι, απαντήστε μου στο παραπάνω σας παρακαλώ.... 20 άτομα είναι online... δεν μπορεί να μην γνωρίζει κανείς........

Ευχαριστώ........

επιβάλλεται ειδικός ετήσιος φόρος πολυτελείας που υπολογίζεται με συντελεστή 5% επί της αντικειμενικής δαπάνης διαβίωσης για ΙΧ κυβισμού άνω των 1.929 εκατοστών, για πισίνες, για αεροσκάφη και ελικόπτερα και σκάφη αναψυχής μήκους άνω των 6 μέτρων

β) Η ετήσια αντικειμενική δαπάνη επιβατικού αυτοκινήτου ιδιωτικής χρήσης, ορίζεται ως εξής: αα) για τα αυτοκίνητα μέχρι χίλια διακόσια (1.200) κυβικά εκατοστά σε τέσσερις χιλιάδες (4.000) ευρώ, ββ) για αυτοκίνητα μεγαλύτερα των χιλίων διακοσίων (1.200) κυβικών εκατοστών προστίθενται εξακόσια (600) ευρώ ανά εκατό (100) κυβικά εκατοστά μέχρι τα δύο χιλιάδες (2.000) κυβικά εκατοστά, γγ) για αυτοκίνητα μεγαλύτερα των δύο χιλιάδων (2.000) κυβικών εκατοστών προστίθενται εννιακόσια (900) ευρώ ανά εκατό (100) κυβικά εκατοστά και μέχρι τρεις χιλιάδες (3.000) κυβικά εκατοστά και δδ) για αυτοκίνητα μεγαλύτερα από τρεις χιλιάδες (3.000) κυβικά εκατοστά προστίθενται χίλια διακόσια (1.200) ευρώ ανά εκατό (100) κυβικά εκατοστά.

PANOS-E60
25-06-11, 15:22
Αγαπητοί φίλοι, απαντήστε μου στο παραπάνω σας παρακαλώ.... 20 άτομα είναι online... δεν μπορεί να μην γνωρίζει κανείς........

Ευχαριστώ........

τ.κ. 660 ε
ειδικη εισφορά (8.800 Χ 5%) = 440 ε
ΣΥΝΟΛΟ 1.100 ε

Thomelef
25-06-11, 15:25
Ρε Γιάννη, το βόλεμα από τη νέα γενιά που το βλέπεις?
Προφανώς υπάρχουν και νέοι με πατεράδες ματσό που δεν τους καίγεται καρφί, όπως δεν καίγεται καρφί και στους πατεράδες αυτούς.

Αλλά έχεις κατέβει καμιά μέρα στο Σύνταγμα?
Έχεις πάει σε καμία από τις μεγάλες πορείες?
Αν ναι, τότε θα έχεις δει πως το 60%+ είναι νέοι κάτω των 30, συχνά και κάτω των 25 και οι ηλικίες με τα μικρότερα ποσοστά είναι 45-55.
Αν πάλι δεν έχεις πάει, μη μασάς από αυτά που σου πασάρουν στα κωλοκάναλα με τη Μύκονο κλπ. Η ανεργία κάτω των 25 είναι 40% (κι όχι επειδή πρόκειται για τεμπέληδες αλλά επειδή μας δίνουν, ασχέτως σπουδών και πτυχίων κατά κανόνα, λιγότερο από 600 ευρώ για πλήρες 8ωρο κι ένα κάρο υπερωρίες που δεν πληρώνεσαι ποτέ, κι ένσημα αν σου κολλούν πρέπει να πεις κι ευχαριστώ), λες αυτοί οι νέοι να χαλάνε τα λεφτά τους στα μπουζούκια και στα κλαμπ?

Φυσικά και θα βγεις και θα πιεις κι έναν καφέ (ακόμα), δεν θα σταματήσεις τη ζωή σου όπως δεν κάνει κανείς άλλωστε πόσο μάλλον ο νέος, αλλά το να φτάνουμε να λέμε ότι οι νέοι τα ξύνουν τη στιγμή που οι προηγούμενες γενιές έχουν ρημάξει το μέλλον των νέων αυτών, είναι τουλάχιστον αναληθές.
Και επαναλαμβάνω, όποιος είναι ενεργός πολίτης και συμμετέχει σε κινητοποιήσεις οποιουδήποτε τύπου, θα δει πως η πλειοψηφία είναι νέοι άνθρωποι και έτσι πρέπει να είναι φυσικά, αφού ΑΝΕΚΑΘΕΝ οι νέες γενιές ήταν οι πιο μαχητικές.

Φυσικά, σαν μέλος κι εγώ της νέας γενιάς ενδέχεται να ακούγομαι λίγο μεροληπτικός, το ίδιο όμως συμβαίνει και με τους επικριτές της οι οποίοι και δεν ανήκουν σε αυτή.
Απλά κάποια πράγματα είναι ξεκάθαρα και οφθαλμοφανή κι ένα από αυτά είναι και η συνειδητοποίηση και κινητοποίηση των νέων, περισσότερο από κάθε άλλη ηλικιακή ομάδα και αυτό είναι ταυτόχρονα λογικό όσο και αναγκαίο, μιας και εμείς θιγόμαστε πιο πολύ απ'όλους με αυτά που γίνονται, χωρίς μάλιστα να είμαστε υπεύθυνοι ούτε στο ελάχιστο.

εξήγησε μου σε παρακαλώ, πως γίνεται απο τα 20 άτομα που παρακαλάνε κάθε βδομάδα
για δουλειά, κανένας να μην είναι έλληνας στην ηλικία που συζητάμε...
εξήγησε μου σε παρακαλώ, πως γίνεται το ίδιο να συμβαίνει και σε όσους συνεργάτες έχω,
με αυτούς που ρωτάνε εκεί για δουλειά...
να σου πώ γιατί???γιατί πλήν πολύ λίγων εξαιρέσεων, ακόμα και τώρα που όλη η
ελλάδα τρώει σκατό αβέρτα, όλοι την εύκολη λύση κοιτάνε για να βγάλουν μεροκάματο.
έχεις δεί φίλε μου άνθρωπο να παρακαλάει για δουλειά χωρίς ασφάλεια, με πιο λίγα
λεφτά απο τον βασικό, με με με με με με με και να έχει και γνώσεις γύρω απο μία
δουλειά???
μάλον όχι...γιατί αυτοί οι άνθρωποι λιώνουν τις σόλες τους απο εργοστάσιο σε εργοστάσιο
για να θρέψουν τις οικογένειες τους. δεν τα λιώνουν σε πορείες.
το 90% των νεαρών που βρίσκονται εκεί μέσα, ηλικιας 20 - 25, δεν έχουν ούτε ένα
ένσημο, απο δουλειά, που να χρειαζόταν να σηκώσουν κάτι το οποίο ζύγιζε πάνω απο
5 κιλά...
αλλά έτσι είναι. ξαφνικά ο έλληνας, μέχρι τα 30 του, πρέπει να ταίζεται απο την μάνα
και τον πατέρα, να σηκώνεται στις 11 το πρωί με το μπόξερ και το @@ απ'έξω,
πειγαίνοντας στην κουζίνα για να φτιάξει τον φραπέ...
ρε σα δεν ντρεπόμαστε λέω'γω.
ξέρω τουλάχιστο απο την γειτονιά στο πατρικό μου, 10 τέτοιους πιτσιρηκάδες, που
περιμένουν ακόμα απο τον πατέρα τους να τους ταίσει, και η μόστρα πάει σύννεφο
κάθε απόγευμα.
για αυτό οι πορείες αυτές είναι γεμάτες απο νέους 25 χρονών...γιατί ακόμα και τώρα,
ο έρμος ο πατέρας που έχασε την δουλειά του, πρέπει να συντηρεί ακόμα το παιδί του,
που δεν είναι άξιο ούτε 5 ευρώ να βγάλει μόνο του, μην και πεί κανείς ότι ο τάδε
πείγε στην οικοδομή και στην φάμπρικα.
δεν λέω...ένας μορφωμένος άνθρωπος δεν κάνει να χαραμίζεται. έλα όμως που όταν
η ανάγκη το απαιτεί πρέπει να το κάνει!!!

m-power_01
25-06-11, 15:26
ερωτηση.... το τεκμηριο πεφτει με την παλαιοτητα τελικα?

Nino
25-06-11, 15:26
Ρε Γιάννη, το βόλεμα από τη νέα γενιά που το βλέπεις?
Προφανώς υπάρχουν και νέοι με πατεράδες ματσό που δεν τους καίγεται καρφί, όπως δεν καίγεται καρφί και στους πατεράδες αυτούς.

Αλλά έχεις κατέβει καμιά μέρα στο Σύνταγμα?
Έχεις πάει σε καμία από τις μεγάλες πορείες?
Αν ναι, τότε θα έχεις δει πως το 60%+ είναι νέοι κάτω των 30, συχνά και κάτω των 25 και οι ηλικίες με τα μικρότερα ποσοστά είναι 45-55.
Αν πάλι δεν έχεις πάει, μη μασάς από αυτά που σου πασάρουν στα κωλοκάναλα με τη Μύκονο κλπ. Η ανεργία κάτω των 25 είναι 40% (κι όχι επειδή πρόκειται για τεμπέληδες αλλά επειδή μας δίνουν, ασχέτως σπουδών και πτυχίων κατά κανόνα, λιγότερο από 600 ευρώ για πλήρες 8ωρο κι ένα κάρο υπερωρίες που δεν πληρώνεσαι ποτέ, κι ένσημα αν σου κολλούν πρέπει να πεις κι ευχαριστώ), λες αυτοί οι νέοι να χαλάνε τα λεφτά τους στα μπουζούκια και στα κλαμπ?

Φυσικά και θα βγεις και θα πιεις κι έναν καφέ (ακόμα), δεν θα σταματήσεις τη ζωή σου όπως δεν κάνει κανείς άλλωστε πόσο μάλλον ο νέος, αλλά το να φτάνουμε να λέμε ότι οι νέοι τα ξύνουν τη στιγμή που οι προηγούμενες γενιές έχουν ρημάξει το μέλλον των νέων αυτών, είναι τουλάχιστον αναληθές.
Και επαναλαμβάνω, όποιος είναι ενεργός πολίτης και συμμετέχει σε κινητοποιήσεις οποιουδήποτε τύπου, θα δει πως η πλειοψηφία είναι νέοι άνθρωποι και έτσι πρέπει να είναι φυσικά, αφού ΑΝΕΚΑΘΕΝ οι νέες γενιές ήταν οι πιο μαχητικές.

Φυσικά, σαν μέλος κι εγώ της νέας γενιάς ενδέχεται να ακούγομαι λίγο μεροληπτικός, το ίδιο όμως συμβαίνει και με τους επικριτές της οι οποίοι και δεν ανήκουν σε αυτή.
Απλά κάποια πράγματα είναι ξεκάθαρα και οφθαλμοφανή κι ένα από αυτά είναι και η συνειδητοποίηση και κινητοποίηση των νέων, περισσότερο από κάθε άλλη ηλικιακή ομάδα και αυτό είναι ταυτόχρονα λογικό όσο και αναγκαίο, μιας και εμείς θιγόμαστε πιο πολύ απ'όλους με αυτά που γίνονται, χωρίς μάλιστα να είμαστε υπεύθυνοι ούτε στο ελάχιστο.


Αν υποψιαστω οτι τιθεται και θεμα ηλικιακης διεκδικησης της αγανακτισης θα παρω των οματιων μου και θα τη "στριψω" δεν εχει καμια ελπιδα αυτη η χωρα!!!
Αγαπητε μου φιλε ξερεις ποια ειναι η μεγαλη διαφορα σε αυτες τις ηλικιες που αναφερεις?
Ο χρονος και οι ευθυνες, τα προβληματα και η διαρκης προσπαθεια για την επιβιωση της οικογενειας.
Τον εικοσαρη ουτε στεγασστικα,ουτε καταναλωτικα,ουτε ενοικια,ουτε φροντιστηρια ουτε ανατροφες παιδιων τον "κυνηγανε" και ουτε η διαρκης μαχη της διατηρησης της εργασιας του, γιατι ακομα και αν χασει τη δουλεια του ολοι οι οριζοντες ειναι ανοιχτοι μπροστα του.
Θα πρεπε να παταει και να τρεμει η γη,γιατι εχει το πολυτιμοτερο αγαθο στη ζωη, την νιοτη!!!
Ξερεις ομως και κατι, ολα αυτα τα εργασιακα δικαιωματα που αμφισβητουνται τωρα,οι μειωσεις μισθων και η αυξηση του ωραριου, καποτε καποιοι αλλοι, νεοι τοτε τα ειχαν κερδισει.
Για αυτο μη βγαζεις (οχι εσυ προσωπικα) την ουρα σου απο τη κατασταση και αναλογισου το μεγεθος της ευθυνης που πρεπει να εχεις σαν νεος.
Ναι δεν εφταιξες σε κατι αλλα και πολλα τα βρηκες ετοιμα για αυτο και για να εχει εστω και μια τελευταια ελπιδα αυτη η χωρα, διεκδικησε οσο πιο δυναμικα μπορεις και θα βρεις συμπαρασταση ακομα και απο αυτους που "κουραστηκαν" να διεκδικουν και να ειναι κατηγορουμενοι κιολας.
Φυσικα και η χρηση του προσωπου ειναι για τη ροη του κειμενου και δεν αφορα εσενα προσωπικα.

120ie87
25-06-11, 15:27
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις (z4 και πάνο)



(δεν θέλω να χαρακτηρίσω το μέτρο... έχω εκνευριστεί πολύ...........)

Driver M
25-06-11, 15:44
Για να κλείσω μιας και δεν έχει νόημα η αντιπαράθεση, όποιος είναι ενεργός πολίτης κι έχει τα μάτια ανοιχτά, βλέπει ποιοι είναι στις εμπροσθοφυλακή των διεκδικήσεων αλλά και ποιοι είναι οι πλέον καταδικασμένοι από τα κυβερνητικά μέτρα.

Όλα τα υπόλοιπα περί καφέδων, τεμπέληδων κλπ είναι να'χαμε να λέγαμε.
Σε όλες τις ηλικίες υπάρχουν τεμπέληδες, ανόητοι, ετερότροφοι (άλλοι από το μπαμπά, άλλοι από το κράτος, άλλοι από την παρανομία κλπ), οπότε αν βλέπουμε τα χαρακτηριστικά αυτά μόνο στους νέους, που είναι λογικό να πιουν κι ένα καφέ παραπάνω και να βγουν και μια βόλτα περισσότερη για να χαρούν την ηλικία τους, τότε απλά βλέπουμε το δέντρο κι όχι το δάσος.

Εννοείται πως πρέπει ΟΛΟΙ, ανεξαρτήτως ηλικίας, μόρφωσης, επαγγέλματος κλπ να είμαστε συνοδοιπόροι ενάντια στα μέτρα της κυβέρνησης.
Όλα τα υπόλοιπα περιχαρακώνουν, διαιρούν και αποπροσανατολίζουν από το πραγματικό πρόβλημα.

Kostas_1
25-06-11, 15:53
ερωτηση.... το τεκμηριο πεφτει με την παλαιοτητα τελικα?

Λογικα ναι. Αν και ο εφαρμοστικος δεν αναφερεται συγκεκριμενα, η παραγραφος που αντικαθιστα αναφερεται στα 1-5 ετη. Μετα υπαρχει ποσοστιαια μειωση. Αυτα θα τα δουμε αναλυτικα στις διευκρινιστικες, μετα.

Thomelef
25-06-11, 15:59
όχι φίλε μου κάνεις λάθος.
δεν μπορεί να γίνεται του 50άρη η κ@λοτρυπίδα τετράγωνη για να τα φέρει βόλτα επειδή ο κανακάρης
του είναι νέος και πρέπει να πιεί έναν καφέ παραπάνω. ειδικά τώρα που το ευρώ ο κόσμος το βλέπει με
μακαρόνι νούμερο 8 και οι υποχρεώσεις τρέχουν.
και να'χει και την απαίτηση να του πληρώνει ο μπαμπάς την δόση του αυτοκινήτου που του έκανε
δώρο στα 20 - 21.
να πάς να δείς μια μέρα στα εργοστάσια τι τρέξιμο πέφτει και απο αφεντικά και υπαλλήλους για
να κρατηθούν τα μαγαζιά...
συνοδοιπόροι???με ποιόν???με αυτόν που φωνάζει επειδή του έκοψαν 4 επιδόματα απο τα 10???
με αυτόν που επί 20 χρόνια κάθεται σε μια καρέκλα για να κάνει την ζωή του έλληνα ακόμα
πιο δύσκολα???
δεν νομίζω!!!να πουληθούν όλα. λυπάμαι που το λέω, αλλά μόνο έτσι θα απαλαγεί μια και καλή
αυτή η χώρα απο όλους αυτούς τους άχρηστους που εξαιτείας τους κατήντησε έτσι η ελλάδα...
και τα λαμόγια της γενοπ εκεί πρώτη γραμμή είναι.

Driver M
25-06-11, 16:26
όχι φίλε μου κάνεις λάθος.
δεν μπορεί να γίνεται του 50άρη η κ@λοτρυπίδα τετράγωνη για να τα φέρει βόλτα επειδή ο κανακάρης
του είναι νέος και πρέπει να πιεί έναν καφέ παραπάνω. ειδικά τώρα που το ευρώ ο κόσμος το βλέπει με
μακαρόνι νούμερο 8 και οι υποχρεώσεις τρέχουν.
και να'χει και την απαίτηση να του πληρώνει ο μπαμπάς την δόση του αυτοκινήτου που του έκανε
δώρο στα 20 - 21.
να πάς να δείς μια μέρα στα εργοστάσια τι τρέξιμο πέφτει και απο αφεντικά και υπαλλήλους για
να κρατηθούν τα μαγαζιά...
συνοδοιπόροι???με ποιόν???με αυτόν που φωνάζει επειδή του έκοψαν 4 επιδόματα απο τα 10???
με αυτόν που επί 20 χρόνια κάθεται σε μια καρέκλα για να κάνει την ζωή του έλληνα ακόμα
πιο δύσκολα???
δεν νομίζω!!!να πουληθούν όλα. λυπάμαι που το λέω, αλλά μόνο έτσι θα απαλαγεί μια και καλή
αυτή η χώρα απο όλους αυτούς τους άχρηστους που εξαιτείας τους κατήντησε έτσι η ελλάδα...
και τα λαμόγια της γενοπ εκεί πρώτη γραμμή είναι.
Εντάξει, αν απ'όσα είπα περί ενότητας και νέων κατάλαβες τα παραπάνω, τότε δεν πειράζει.

Άλλωστε, κατά παράφραση της ξένης έκφρασης, truth is in the eye of the beholder (= η αλήθεια είναι εκεί που θέλεις να τη δεις).thumb

Skyline_IS
25-06-11, 16:30
O θωμας εχει ενα μεγαλο δικιο..Ενα μεγαλο ποσοστο κανει σαν μην τρεχει τιποτα..Θα βγουνε για ποτακι,θα πανε στο κλαμπακι,το καλοκαιρακι ετοιμαζονται για διακοπες..

Τους βλεπω και αναρωτιεμαι αν εγω ειμαι λακαμας ή μονο εμενα με αγγιζει η κριση..

fanisk
25-06-11, 16:33
Αρη εργαζεσαι?

Samaro
25-06-11, 16:33
Περιμένοντας το Μεσοπρόθεσμο....https://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=337559&cid=4

thumb

Driver M
25-06-11, 17:05
Αρη εργαζεσαι?
Δε νομίζω πως αφορά κανένα Φάνη το τι κάνω εγώ.
Αν καταθέσουμε όλοι εδώ Ε9, τότε πολύ ευχαρίστως.:th_Laie_67-1:

bill_m3
25-06-11, 17:15
Πότε θα ψηφιστεί αυτό??? Είναι σίγουρο??
Πότε θα ξέρουμε 1000% τι θα ισχύει??

Να πάω να τις παραδώσω τώρα αν είναι!!!!


Τα @@@@@@ μου θα πάρουν!!! :ranting2: :ranting2: :ranting2:

Driver M
25-06-11, 17:20
Πότε θα ψηφιστεί αυτό??? Είναι σίγουρο??
Πότε θα ξέρουμε 1000% τι θα ισχύει??

Να πάω να τις παραδώσω τώρα αν είναι!!!!


Τα @@@@@@ μου θα πάρουν!!! :ranting2: :ranting2: :ranting2:
28-29 του μήνα.

Κάτσε να ψηφιστεί πρώτα και μετά θα ξέρουμε ακριβώς τι θα περιλαμβάνει, οπότε περίμενε λίγο ακόμα γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι ξημερώνει...

aristent
25-06-11, 17:54
......
Σε όλες τις ηλικίες υπάρχουν τεμπέληδες, ανόητοι, ετερότροφοι (άλλοι από το μπαμπά, άλλοι από το κράτος, άλλοι από την παρανομία κλπ),.......

....απο τα τρια μεγενθυμενα πιο αραγε ειναι το πιο χειροτερο???

fanisk
25-06-11, 18:08
Δε νομίζω πως αφορά κανένα Φάνη το τι κάνω εγώ.
Αν καταθέσουμε όλοι εδώ Ε9, τότε πολύ ευχαρίστως.:th_Laie_67-1:

Δεν ζητησε κανεις Ε9, μια απλη ερωτηση ηταν που μπορεις να απαντησεις "ναι" ή "οχι". Απο την απαντηση σου υποθετω..οχι.

DionisisM5
25-06-11, 18:27
Εγω παντως ειμαι με το κατσαβιδη στο χερι 1000+ δεν δινω για κανενα λογο....

Thomelef
25-06-11, 18:55
Εγω παντως ειμαι με το κατσαβιδη στο χερι 1000+ δεν δινω για κανενα λογο....

μια απο τα ίδια, και μπορώ να πώ πως κάποιες βδομάδες οι υπάλληλοι μου έχουν και
καλύτερες απολαβές απο μένα αν αναλογιστείς τα πιστόλια που τρώμε κάθε μέρα.
βλέπεις έχουμε μαζί με τα δικά μας σπίτια, να κυνηγάμε και για άλλα 6 δουλειά. thumb
απο ιανουάριο μέχρι και μάρτιο, 3 μήνες δλδ την έβγαλα απο τα έτοιμα, χωρίς να
πάρω σάλιο απο το ταμείο.
αυτό είναι το σημερινό κεφάλαιο.

E60_Arkadia
25-06-11, 19:00
Παιδια μην πεφτουμε στο τρυπακι που μας θελει η κυβερνηση,δηλαδη οποιος παει για καφε η στην παραλια για μπανιο ειναι και καποιος που εχει χρημα απο μπαμπα η δεν του καιγεται καρφι κτλ.Αυτο θελουν να κανουν να μας βαλουν αντιμετωπους μεταξυ μας. Θελουν να μας κανουν στρατιωτακια ωστε να δουλευουμε να τους πληρωνουμε και να ειναι αυτοι μια χαρα,ενω η δικη μας ζωη παει στα αζητητα! Ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα αλλα δεν πρεπει να πτοουμαστε και για ποτο να παμε και για ενα μπανακι,δεν ειναι κακο.

individual
25-06-11, 19:01
τ.κ. 660 ε
ειδικη εισφορά (8.800 Χ 5%) = 440 ε
ΣΥΝΟΛΟ 1.100 ε

επειδη δεν τα πολυκαταλαβαινω αυτα.....
μπορεις να υπολογισεις....
τι θα πληροσω εγω???
2.500 κυβικα.....2003 μοντελο....με πρωτη αδεια 2007.
:thanks:

bill_m3
25-06-11, 19:05
επειδη δεν τα πολυκαταλαβαινω αυτα.....
μπορεις να υπολογισεις....
τι θα πληροσω εγω???
2.500 κυβικα.....2003 μοντελο....με πρωτη αδεια 2007.
:thanks:

Αυτά που πλήρωνες + 10% +645 έκτακτη εισφορά (αν τα έκανα σωστά...)

individual
25-06-11, 19:13
ευχαριστω βασιλη,να σαι καλα!!!!
δηλαδη....
800+10%=880
880+645=1525!!!!!!!!
παω αμεσως για γυαλισμα-κερωμα,το atos της συζηγου!!!!!χαχαχα
εχουν χασει την μπαλα οι ανθρωποι.....ειναι απλα εκτος πραγματικοτητας.

και κατι αλλο...
αυτη η εισφορα θα ερθει μαζι με τα τελη????
η χωρια???

PANOS-E60
25-06-11, 19:30
επειδη δεν τα πολυκαταλαβαινω αυτα.....
μπορεις να υπολογισεις....
τι θα πληροσω εγω???
2.500 κυβικα.....2003 μοντελο....με πρωτη αδεια 2007.
:thanks:

η έκτακτη εισφορά σου Αντώνη είναι 16.300 Χ 5 % = 815 ε. :ranting2:

Nino
25-06-11, 19:33
:shok:
πολλα νευρα και απογοητευση απο το πρωι... και μολις τωρα μου ηρθε..κεραυνος εν αιθρια!
Αφου γινεται αυξηση των τεκμηριων στα αυτοκινητα, αυτα αφορουν τη χρηση κατα το ετος 2011 (αναλογικα με ποσους μηνες το εχεις στη κατοχη ) αρα η εκτακτη εισφορα που προκυπτει και ειναι το γινομενο της ετησιας αντικειμενικης δαπανης επι συντελεστη 5% θα πληρωθει ειτε εχουν κατατεθει οι πινακιδες ειτε οχι:shok: ακομα και αν εχει πουληθει το αυτοκινητο.
Για πεστε μου κανω λαθος ή πουστια δεν εχει ορια....

panos90
25-06-11, 19:36
το τρελο της υποθεσης ειναι οτι αμαξι (οχι μου) ειναι μοντελο 2001..

αρα 10 ετιας, που σημαινει οτι (κανονικα) ΔΕΝ θα πληρωνε εκτακτη εισφορα..

ομως η πρωτη αδεια ειναι ΜΕΤΑ το 2008 .. αρα δεν ειναι αμαξι δεκαετιας!! αρα θα πληρωσει!!!

απο την αλλη ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΜΑΞΙ αν ειχε πρωτη αδεια κυκλοφοριας ΜΕΤΑ το 2010, θα φορολογουταν βαση ΡΥΠΩΝ που σημαινει ΟΥΤΕ τα ΜΙΣΑ τελη...

αχαχαχαχαχαχαχα τα σκεφτομαι και γελαω..

απο μερος μου η αποφαση επαρθει.. ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΠΙΝΑΚΙΔΩΝ και αγορα σμαρτακιου να παρκαρω οπου ΓΟΥΣΤΑΡΩ :thumbsup::thumbsup::thumbsup:


ερωτηση.. με την καταθεση πινακιδων γλυτωνουμε την εκτακτη εισφορα+τα τελη, η ΜΟΝΟ τα τελη?

individual
25-06-11, 19:39
η έκτακτη εισφορά σου Αντώνη είναι 16.300 Χ 5 % = 815 ε. :ranting2:

ευχαριστω πανο.:thanks:
ας ξανακανω λογαριασμο λοιπον!!!
800+10%=880
880+815=1695.

αστειον ποσον!!!!!χαχαχα
δεν υπαρχει περιπτωση,να πληρωθουν αυτα!!!

τελικα ερχοντε μαζι αυτα??..η χωριστα???

Lambros46
25-06-11, 19:42
από ότι έχω καταλάβει μόνο τα τέλη γλυτώνεις...Τί βεντούζα είναι αυτή ρε παιδιά???
Άσχετο:Άκουσα ότι βάζουν και εφάπαξ καταβολή 500ευρώ σε όλους τους ελεύθερους επαγγελματίες της πρωτεύουσας(νομίζω)

PANOS-E60
25-06-11, 19:43
απο μερος μου η αποφαση επαρθει.. ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΠΙΝΑΚΙΔΩΝ και αγορα σμαρτακιου να παρκαρω οπου ΓΟΥΣΤΑΡΩ :thumbsup::thumbsup::thumbsup:


Ρε Βασίλη (330) προφήτης ήσουνα αγόρι μου ??? :th_Laie_67-1:

individual
25-06-11, 19:54
:shok:
πολλα νευρα και απογοητευση απο το πρωι... και μολις τωρα μου ηρθε..κεραυνος εν αιθρια!
Αφου γινεται αυξηση των τεκμηριων στα αυτοκινητα, αυτα αφορουν τη χρηση κατα το ετος 2011 (αναλογικα με ποσους μηνες το εχεις στη κατοχη ) αρα η εκτακτη εισφορα που προκυπτει και ειναι το γινομενο της ετησιας αντικειμενικης δαπανης επι συντελεστη 5% θα πληρωθει ειτε εχουν κατατεθει οι πινακιδες ειτε οχι:shok: ακομα και αν εχει πουληθει το αυτοκινητο.
Για πεστε μου κανω λαθος ή πουστια δεν εχει ορια....

αν ειναι ετσι....
την '''κατσαμε την βαρκα''':ranting2:

PANOS-E60
25-06-11, 20:09
ευχαριστω πανο.:thanks:
τελικα ερχοντε μαζι αυτα??..η χωριστα???

Πιστεύω λογικά η έκτακτη θα έρθει πολύ σύντομα, πριν τα τέλη thumb
Αυτό λέει και ο Νίνο, πιό πάνω, την τρώμε πριν προλάβουμε να πουμε κιχ ...

m-power_01
25-06-11, 20:11
το τρελο της υποθεσης ειναι οτι αμαξι (οχι μου) ειναι μοντελο 2001..

αρα 10 ετιας, που σημαινει οτι (κανονικα) ΔΕΝ θα πληρωνε εκτακτη εισφορα..

ομως η πρωτη αδεια ειναι ΜΕΤΑ το 2008 .. αρα δεν ειναι αμαξι δεκαετιας!! αρα θα πληρωσει!!!

απο την αλλη ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΜΑΞΙ αν ειχε πρωτη αδεια κυκλοφοριας ΜΕΤΑ το 2010, θα φορολογουταν βαση ΡΥΠΩΝ που σημαινει ΟΥΤΕ τα ΜΙΣΑ τελη...

αχαχαχαχαχαχαχα τα σκεφτομαι και γελαω..

απο μερος μου η αποφαση επαρθει.. ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΠΙΝΑΚΙΔΩΝ και αγορα σμαρτακιου να παρκαρω οπου ΓΟΥΣΤΑΡΩ :thumbsup::thumbsup::thumbsup:


ερωτηση.. με την καταθεση πινακιδων γλυτωνουμε την εκτακτη εισφορα+τα τελη, η ΜΟΝΟ τα τελη?

Το καλό κράτος πρόνοιας σκέφτηκε ότι πρόπερσι δεν πλήρωσες το 50αρικο της παλαιότητας γιατι είχες άδεια 2008...ενώ ο άτυχος που το αγόρασε από Ελλάδα πλήρωσε το 50αρικάκι. Άρα λοιπόν το δίκαιο αυτό κράτος έρχεται να αποκαταστήσει την αδικία!!!


:shok:
πολλα νευρα και απογοητευση απο το πρωι... και μολις τωρα μου ηρθε..κεραυνος εν αιθρια!
Αφου γινεται αυξηση των τεκμηριων στα αυτοκινητα, αυτα αφορουν τη χρηση κατα το ετος 2011 (αναλογικα με ποσους μηνες το εχεις στη κατοχη ) αρα η εκτακτη εισφορα που προκυπτει και ειναι το γινομενο της ετησιας αντικειμενικης δαπανης επι συντελεστη 5% θα πληρωθει ειτε εχουν κατατεθει οι πινακιδες ειτε οχι:shok: ακομα και αν εχει πουληθει το αυτοκινητο.
Για πεστε μου κανω λαθος ή πουστια δεν εχει ορια....

Νομίζατε ότι θα γλιτώνατε... ότι θα παραδίδατε πινακίδες και θα έπαιρναν και τα 3 σας και τα 4 σας! Κορόιδα ο Γιωργάκης σας άκουγε και σας την έφερε!
Σου λέει θα δώσουν πινακίδες για να τα γλιτωσουν ...Αμ δεν!!! Και χαράτσι θα πληρώσουν και πινακιδες δεν θα εχουν!!!

andreasm3
25-06-11, 20:23
Γνωριζει καποιος φιλος,τι τεκμηριο θα εχει το 92αρι Μ3 και τι τελη,εκτακτη εισφορα κτλ? με προχειρο υπολογισμο,το τεκμηριο ειναι στα 29800,τα τελη 1000+100=1100, και η εισφορα 29800*5%=1490!!!! ειμαι οκ??

mdenax
25-06-11, 20:25
για κοιτα που θα φτάσουμε στο σημείο να χαιρόμαστε που έχουμε 316:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

EVERGET
25-06-11, 20:34
Δεν ξέρω κατά πόσο η κατάθεση πινακίδων είναι λύση. Το μόνο που γλυτώνεις είναι τα τέλη του 2012, αφού την έκτακτη εισφορά ως αναδρομική θα την πληρώσουμε έτσι κι αλλιώς. Γλυτώνεις λοιπόν τα τέλη του 2012 αλλά ξεχνάς και για ένα χρόνο το αμαξάκι σου...Και εάν τα τέλη των επόμενων ετών είναι πάλι στα ύψη (που θα είναι)...ξεχνάς το αμάξι σου μέχρι η χώρα να βγεί από την κρίση??? Ας μελετήσουμε λίγο περισσότρο το σενάριο με τα βουλγάρικα νούμερα, μου φαίνεται λιγότερο ουτοπικό.

bill_m3
25-06-11, 20:52
Δεν ξέρω κατά πόσο η κατάθεση πινακίδων είναι λύση. Το μόνο που γλυτώνεις είναι τα τέλη του 2012, αφού την έκτακτη εισφορά ως αναδρομική θα την πληρώσουμε έτσι κι αλλιώς. Γλυτώνεις λοιπόν τα τέλη του 2012 αλλά ξεχνάς και για ένα χρόνο το αμαξάκι σου...Και εάν τα τέλη των επόμενων ετών είναι πάλι στα ύψη (που θα είναι)...ξεχνάς το αμάξι σου μέχρι η χώρα να βγεί από την κρίση??? Ας μελετήσουμε λίγο περισσότρο το σενάριο με τα βουλγάρικα νούμερα, μου φαίνεται λιγότερο ουτοπικό.

Τους εμπιστεύεσαι?? Να δώσουμε 1000 και στην συνέχεια πόσο?????

Έχει κανένα μέλος μας επιχειρηματικές δραστηριότητες στην Βουλγαρία να μας πάρει για υπάλληλους??

Με το αζημίωτο βέβαια!!!!

steliosm46
25-06-11, 20:53
Δεν ξέρω κατά πόσο η κατάθεση πινακίδων είναι λύση. Το μόνο που γλυτώνεις είναι τα τέλη του 2012, αφού την έκτακτη εισφορά ως αναδρομική θα την πληρώσουμε έτσι κι αλλιώς. Γλυτώνεις λοιπόν τα τέλη του 2012 αλλά ξεχνάς και για ένα χρόνο το αμαξάκι σου...Και εάν τα τέλη των επόμενων ετών είναι πάλι στα ύψη (που θα είναι)...ξεχνάς το αμάξι σου μέχρι η χώρα να βγεί από την κρίση??? Ας μελετήσουμε λίγο περισσότρο το σενάριο με τα βουλγάρικα νούμερα, μου φαίνεται λιγότερο ουτοπικό.

παιδιά προτείνω το εξής:όσοι είστε απο βόρεια ελλάδα αλλά και οχι μόνο όποιος θέλει και μπορεί δηλαδή,απλα αυτοι τις βόρειας ελλάδας έρχεται ποιο βολικά,προτείνω να κάνουμε ένα γκρούπ-συνάντηση,όπως θέλεται πέστε το..

Να κάνουμε μια συνάντηση για καφέ στην θεσσαλονίκη ασ πούμε, να βρούμε ένα καλό λογιστή ή κάποιον ειδικό δεν ξέρω και εγώ τι χρειάζεται και να το κουβεντιάσουμε, ώστε με αυτό τον τρόπο να ενημερωθούμε όλοι γιατι οι περισσότεροι φοβούνται κλπ (και εγώ μέσα σε αυτούς) να βρούμε μια λύση
να βγάλουμε βουλγάρικες πινακίδες..

δεν ξέρω... τι λέτε εσείς? εγω προσωπικά πλέον νομίζω πως αρχίζει να μην με ενδιαφέρει τι θα πεί ο κάθε μακάκας για το εάν έχω βουλγάρικες πινακίδες κλπ..

Εγώ πάντως πιστέυω οτι θα υπάρξει λύση...και να το οργανώσουμε άμεσα

m-power_01
25-06-11, 21:15
Νταξ' να ουμ' πως κάνετε ετσι... Δέν θα πάμε ενα βράδυ στα μπουζουκια

HULK
25-06-11, 21:20
Γνωριζει καποιος φιλος,τι τεκμηριο θα εχει το 92αρι Μ3 και τι τελη,εκτακτη εισφορα κτλ? με προχειρο υπολογισμο,το τεκμηριο ειναι στα 29800,τα τελη 1000+100=1100, και η εισφορα 29800*5%=1490!!!! ειμαι οκ??

Συμφωνα με το ποστ του Νινο


β) Η ετήσια αντικειμενική δαπάνη επιβατικού αυτοκινήτου ιδιωτικής χρήσης, ορίζεται ως εξής: αα) για τα αυτοκίνητα μέχρι χίλια διακόσια (1.200) κυβικά εκατοστά σε τέσσερις χιλιάδες (4.000) ευρώ, ββ) για αυτοκίνητα μεγαλύτερα των χιλίων διακοσίων (1.200) κυβικών εκατοστών προστίθενται εξακόσια (600) ευρώ ανά εκατό (100) κυβικά εκατοστά μέχρι τα δύο χιλιάδες (2.000) κυβικά εκατοστά, γγ) για αυτοκίνητα μεγαλύτερα των δύο χιλιάδων (2.000) κυβικών εκατοστών προστίθενται εννιακόσια (900) ευρώ ανά εκατό (100) κυβικά εκατοστά και μέχρι τρεις χιλιάδες (3.000) κυβικά εκατοστά και δδ) για αυτοκίνητα μεγαλύτερα από τρεις χιλιάδες (3.000) κυβικά εκατοστά προστίθενται χίλια διακόσια (1.200) ευρώ ανά εκατό (100) κυβικά εκατοστά.


επειδη εισαι στα 4.000 κυβικα δλδ 10Χ100 πανω απο ενα 3λιτρο θα πας 10Χ1200=12000
12000+4000=16000
16000Χ5%=800 ευρω εκτακτη εισφορα
800+1100 τα τελη=1900 ευρω

Εαν το εχω καταλαβει καλα γιατι εχω φρικαρει!!!

bill_m3
25-06-11, 21:24
Συμφωνα με το ποστ του Νινο




επειδη εισαι στα 4.000 κυβικα δλδ 10Χ100 πανω απο ενα 3λιτρο θα πας 10Χ1200=12000
12000+4000=16000
16000Χ5%=800 ευρω εκτακτη εισφορα
800+1100 τα τελη=1900 ευρω

Εαν το εχω καταλαβει καλα γιατι εχω φρικαρει!!!

:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

Το 80% εδώ μέσα το ίδιο έχουμε πάθει!!!!

Μόλις με πήρε ένας τηλέφωνο για το αυτοκίνητο, ανταλλαγή μου λέει με σουμπαρου ιμπρέζα 2λιτρο!!
Αν φύγουμε από τον ένα λύκο να πάρουμε άλλον!! :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

mdenax
25-06-11, 21:27
εγω βλέπω την bmw να βγάζει ειδικές εκδόσεις για την χώρα μας 314 και 312:thumbsup:

HULK
25-06-11, 21:27
Αφηστε ελευθερο τον ΜΠΕΟ ρε να μας δωσει κανενα νουμερακι να πληρωσουμε τα τελη!!!

alexm
25-06-11, 21:35
:shok:
πολλα νευρα και απογοητευση απο το πρωι... και μολις τωρα μου ηρθε..κεραυνος εν αιθρια!
Αφου γινεται αυξηση των τεκμηριων στα αυτοκινητα, αυτα αφορουν τη χρηση κατα το ετος 2011 (αναλογικα με ποσους μηνες το εχεις στη κατοχη ) αρα η εκτακτη εισφορα που προκυπτει και ειναι το γινομενο της ετησιας αντικειμενικης δαπανης επι συντελεστη 5% θα πληρωθει ειτε εχουν κατατεθει οι πινακιδες ειτε οχι:shok: ακομα και αν εχει πουληθει το αυτοκινητο.
Για πεστε μου κανω λαθος ή πουστια δεν εχει ορια....

Φιλε μου καλε και αγαπημενε Γιαννη,ακου πως εχει το πραγμα!!!!

Μ5 Ε60:5000 cc

Τεκμηριο διαβιωσης:
4000 ευρω μεχρι τα 1200 cc
4800 ευρω μεχρι τα 2000 cc
9000 ευρω μεχρι τα 3000 cc
24000 ευρω μεχρι τα 5000 cc

συνολο τεκμηριου=41800 ευρω

Μ5 Ε60 τελη κυκλοφοριας 2012

1320 ευρω
εκτακτη εισφορα 5% επι του τεκμηριου 2090 ευρω

συνολο τελων=3410 ευρω

Εαν ψηφιστει το μεσοπροθεσμο και τελικα ισχυσουν τα ανωτερω,καταθετοντας τις πινακιδες μεχρι τις 15-7-2011 περιοριζεις το τεκμηριο στα 20900 ευρω.
Απο εκει και περα περιμενεις ποτε θα αρθουν τα μετρα(το πότε στην Ελλαδα,ειναι συνηθως,κοντα στο ποτέ......:whistle:) ή το χαριζεις πλεον σε καποιον που το εχει απωθημενο!!!!!

Ορε...Γιαννη,τι κακος που εισαι :D,το μυαλο σου κατευθειαν πηγε στη Λαρισα......:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

bill_m3
25-06-11, 21:37
Μπααααα, ούτε ο Άρης δεν θα το θέλει έτσι!! :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

alexm
25-06-11, 21:39
Γνωριζει καποιος φιλος,τι τεκμηριο θα εχει το 92αρι Μ3 και τι τελη,εκτακτη εισφορα κτλ? με προχειρο υπολογισμο,το τεκμηριο ειναι στα 29800,τα τελη 1000+100=1100, και η εισφορα 29800*5%=1490!!!! ειμαι οκ??

Αψογος.....:thumbsup:

Konstantinos E60
25-06-11, 21:39
επειδη δεν τα πολυκαταλαβαινω αυτα.....
μπορεις να υπολογισεις....
τι θα πληροσω εγω???
2.500 κυβικα.....2003 μοντελο....με πρωτη αδεια 2007.
:thanks:

Τ.Κ 800+10% =880
Ε.Ε 7.900x5% =395
Σύνολο = 1275


https://www.megaline.gr/images/stories/forologikanea/tekmiria_Auto_Vima.jpg

Snoo
25-06-11, 21:42
Ένα Ε39 2.000 κυβικά μοντέλο του 99' τι θα πληρώσει??:think:

Lambros46
25-06-11, 21:42
Φιλε μου καλε και αγαπημενε Γιαννη,ακου πως εχει το πραγμα!!!!

Μ5 Ε60:5000 cc

Τεκμηριο διαβιωσης:
4000 ευρω μεχρι τα 1200 cc
4800 ευρω μεχρι τα 2000 cc
9000 ευρω μεχρι τα 3000 cc
24000 ευρω μεχρι τα 5000 cc

συνολο τεκμηριου=41800 ευρω

Μ5 Ε60 τελη κυκλοφοριας 2012

1320 ευρω
εκτακτη εισφορα 5% επι του τεκμηριου 2090 ευρω

συνολο τελων=3410 ευρω

Εαν ψηφιστει το μεσοπροθεσμο και τελικα ισχυσουν τα ανωτερω,καταθετοντας τις πινακιδες μεχρι τις 15-7-2011 περιοριζεις το τεκμηριο στα 20900 ευρω.
Απο εκει και περα περιμενεις ποτε θα αρθουν τα μετρα(το πότε στην Ελλαδα,ειναι συνηθως,κοντα στο ποτέ......:whistle:) ή το χαριζεις πλεον σε καποιον που το εχει απωθημενο!!!!!

Ορε...Γιαννη,τι κακος που εισαι :D,το μυαλο σου κατευθειαν πηγε στη Λαρισα......:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

:shok::shok::shok::shok::shok:

HULK
25-06-11, 21:43
Εγω προσθεσα μονο απο τα 3000 μεχρι τα 4000. Δεν εβαλα απο τα 1200 πραγματικα τωρα η κατασταση ειναι φρικτη τους δινεις ενα σμαρτ δωρο.

alexm
25-06-11, 21:45
Δεν ξέρω κατά πόσο η κατάθεση πινακίδων είναι λύση. Το μόνο που γλυτώνεις είναι τα τέλη του 2012, αφού την έκτακτη εισφορά ως αναδρομική θα την πληρώσουμε έτσι κι αλλιώς. Γλυτώνεις λοιπόν τα τέλη του 2012 αλλά ξεχνάς και για ένα χρόνο το αμαξάκι σου...Και εάν τα τέλη των επόμενων ετών είναι πάλι στα ύψη (που θα είναι)...ξεχνάς το αμάξι σου μέχρι η χώρα να βγεί από την κρίση??? Ας μελετήσουμε λίγο περισσότρο το σενάριο με τα βουλγάρικα νούμερα, μου φαίνεται λιγότερο ουτοπικό.

Καλα μην το δεσεις κομπο οτι δεν θα βρουν τροπο να φορολογησουν και τα Βουλγαρικα νουμερα....:th_Laie_67-1::hystericalbs1:
Θυμησου οτι στο υγραεριο, ηταν κλειδωμενη η τιμη μεχρι το 2015,δηλαδη μεχρι την ερχομενη....εβδομαδα :whistle:

Nino
25-06-11, 21:51
Φιλε μου καλε και αγαπημενε Γιαννη,ακου πως εχει το πραγμα!!!!

Μ5 Ε60:5000 cc

Τεκμηριο διαβιωσης:
4000 ευρω μεχρι τα 1200 cc
4800 ευρω μεχρι τα 2000 cc
9000 ευρω μεχρι τα 3000 cc
24000 ευρω μεχρι τα 5000 cc

συνολο τεκμηριου=41800 ευρω

Μ5 Ε60 τελη κυκλοφοριας 2012

1320 ευρω
εκτακτη εισφορα 5% επι του τεκμηριου 2090 ευρω

συνολο τελων=3410 ευρω

Εαν ψηφιστει το μεσοπροθεσμο και τελικα ισχυσουν τα ανωτερω,καταθετοντας τις πινακιδες μεχρι τις 15-7-2011 περιοριζεις το τεκμηριο στα 20900 ευρω.
Απο εκει και περα περιμενεις ποτε θα αρθουν τα μετρα(το πότε στην Ελλαδα,ειναι συνηθως,κοντα στο ποτέ......:whistle:) ή το χαριζεις πλεον σε καποιον που το εχει απωθημενο!!!!!

Ορε...Γιαννη,τι κακος που εισαι :D,το μυαλο σου κατευθειαν πηγε στη Λαρισα......:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

προσεξτε ομως γιατι καποια περνανε απαρατηρητα αφου αυθαιρετα εχουν θεσπισει το τεκμηριο στις 41800 (ας παρουμε το Μ5)ευρω και χωρις να συνυπολογισει κανεις τα υπολοιπα τεκμηρια (κατοικια,διαβιωση κλπ) εχουμε και λεμε:
Συμφωνα με τον εφαρμοστικο νομο πηγαινεις στη κλιμακα εισοδηματος 40000 ευρω οπου ο φορος ειναι 8400 ευρω
Αρα εχουμε εκ πρωιμιου νταβατζιλικι 8400 + 3410 = 11710 ευρω ετησιως χαρατσι μονο επειδη εχεις Μ5:ranting2:.
Καντε τωρα ο καθενας την αναλογια για τη δικη του κατηγορια:ranting2:



Ορε...Γιαννη,τι κακος που εισαι :D,το μυαλο σου κατευθειαν πηγε στη Λαρισα......:th_Laie_67-1::hystericalbs1:
:hystericalbs1::hystericalbs1:

alexm
25-06-11, 21:59
Τ.Κ 800+10% =880
Ε.Ε 7.900x5% =395
Σύνολο = 1275


https://www.megaline.gr/images/stories/forologikanea/tekmiria_Auto_Vima.jpg

Κωσταντινε αυτα τα τεκμηρια, που τα θυμηκες; :th_Laie_67-1::hystericalbs1:
Τα 2500 cc θα ειναι 13300 ευρω....thumb

Konstantinos E60
25-06-11, 22:04
Κωσταντινε αυτα τα τεκμηρια, που τα θυμηκες; :th_Laie_67-1::hystericalbs1:
Τα 2500 cc θα ειναι 13300 ευρω....thumb

Τωρα ειδα οτι άλλαξαν ρε ψηλέ !!!:thumbsup:

Driver M
25-06-11, 22:08
Δεν ζητησε κανεις Ε9, μια απλη ερωτηση ηταν που μπορεις να απαντησεις "ναι" ή "οχι". Απο την απαντηση σου υποθετω..οχι.
Έπεσες έξω.

Παιδια μην πεφτουμε στο τρυπακι που μας θελει η κυβερνηση,δηλαδη οποιος παει για καφε η στην παραλια για μπανιο ειναι και καποιος που εχει χρημα απο μπαμπα η δεν του καιγεται καρφι κτλ.Αυτο θελουν να κανουν να μας βαλουν αντιμετωπους μεταξυ μας. Θελουν να μας κανουν στρατιωτακια ωστε να δουλευουμε να τους πληρωνουμε και να ειναι αυτοι μια χαρα,ενω η δικη μας ζωη παει στα αζητητα! Ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα αλλα δεν πρεπει να πτοουμαστε και για ποτο να παμε και για ενα μπανακι,δεν ειναι κακο.
Αυτό ακριβώς ήθελα να πω κι εγώ προηγουμένως.
Αυτές είναι στιγμές ενότητας και δεν πρέπει να κατηγορούν οι μεγάλοι τους νέους, οι πτυχιούχοι τους ανειδίκευτους, οι ιδιωτικοί τους δημοσίους υπαλλήλους και τούμπαλιν φυσικά, διότι είναι βούτυρο στο ψωμί της κυβέρνησης.

ΟΛΟΙ θίγονται φοβερά από τα νέα μέτρα (εκτός από ελάχιστους για τους οποίους και γίνονται όλα αυτά) και σε αυτό και μόνο πρέπει να εστιάσουμε, στο πως δηλαδή θα απαλλαχτούμε από αυτά και αυτούς που μας οδηγούν με μαθηματική βεβαιότητα στο χάος και τη φτώχεια.

Z4 DCT
25-06-11, 22:10
Εαν ψηφιστει το μεσοπροθεσμο και τελικα ισχυσουν τα ανωτερω,καταθετοντας τις πινακιδες μεχρι τις 15-7-2011 περιοριζεις το τεκμηριο στα 20900 ευρω.
Απο εκει και περα περιμενεις ποτε θα αρθουν τα μετρα(το πότε στην Ελλαδα,ειναι συνηθως,κοντα στο ποτέ......:whistle:) ή το χαριζεις πλεον σε καποιον που το εχει απωθημενο!!!!!



Εαν.....τοτε δε θα τους κανω την χαρη......ανεβασε στον θεο τα τεκμηρια στα ακινητα, ανεβασε 30% στα αμαξια, εβαλε και εκτακτη εισφορα....μιλαμε οτι τον εβαλα συνεταιρο στην ζωη μοτ χωρις καν να μου προσφερει τιποτα,,,,ρε ουυυυυσσσσσσττττττ

Z4 DCT
25-06-11, 22:23
Τωρα ειδα οτι άλλαξαν ρε ψηλέ !!!:thumbsup:

Πως φαινεται οτι δε θες να το πιστεψεις με τιποτα φιλαρακι....:thumbsup::thumbsup:

Nino
25-06-11, 22:25
του χρονου η συναντηση του bmwfans θα ειναι
<<Συναντηση φιλων και πρωην κατοχων bmw>>
:gr:

Leonidas_E39
25-06-11, 22:27
του χρονου η συναντηση του bmwfans θα ειναι
<<Συναντηση φιλων και πρωην κατοχων bmw>>
:gr:

Θα βγουμε ομαδικη φωτογραφια με τις φωτογραφιες απο τις μπουμπουκες μας που θα ειναι παρκαρισμενες χωρις πινακιδες.:hystericalbs1::hystericalbs1:



Θα γεμισει ο τοπος 1000 αρακια λεμε.:thumbsup::thumbsup:

Christos 330
25-06-11, 22:29
Δεν κανω καμια μα καμια κινηση για αγορα αυτοκινητου . . .

Ενα ονειρο εχει ο Ελληνας και το πατανε στον καλο καθε φορα . . .

Μου αρεσε που ετοιμαστικα για μεγαλου κυβισμου αυτοκινητο . . .

Για να τα δινω που ; ; ; στους νταβατζηδες ; ; ;

Σορυ δεν βαζω κανενα νταβατζη στην τσεπη μου . . .

ps . . .περυσι ημουν με τους πολλους που ελεγαν ελα μωρε μια φορα τον χρονο ειναι,εδω

τα πραγματα αγριεψανε αισθητα . . .

ps 2 . . . χαιρωμαι που προλαβα και πουλησα το αυτοκινητο που τοσο εγκυρα που δεν το

σκοτωσα για ενα κοματι ψωμι . . .

individual
25-06-11, 22:41
Θα βγουμε ομαδικη φωτογραφια με τις φωτογραφιες απο τις μπουμπουκες μας που θα ειναι παρκαρισμενες χωρις πινακιδες.:hystericalbs1::hystericalbs1:



Θα γεμισει ο τοπος 1000 αρακια λεμε.:thumbsup::thumbsup:


εσυ με το spark και εγω με το atos.....
θα κανουμε φοβερα μπαξιματα.....
λαστιχα απο 155/70/13....
σε 185/60/14........τουμπανα!!!!:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Konstantinos E60
25-06-11, 22:43
Πως φαινεται οτι δε θες να το πιστεψεις με τιποτα φιλαρακι....:thumbsup::thumbsup:

Γμσετα !!
Αλλα σε λίγο καιρό δεν θα το πιστευουν ΑΥΤΟΙ !!thumb

Leonidas_E39
25-06-11, 22:44
Ασε Αντωνη πηγα ρωτησα και σηκωνει ο κουβας 17αρια με 195/40/17.

Θα βγαλουμε τρελα γουστα λεμε.:hystericalbs1::hystericalbs1: :hystericalbs1::hystericalbs1: :hystericalbs1::hystericalbs1:

Z4 DCT
25-06-11, 22:50
Ρε παιδια τι λενε οι ανθρωποι???? λαθος δεν τα γραφουν???? εννοω τα τεκμηρια ....τα 3000 δεν ειναι τοσο που λεει....

Τα νέα μέτρα για το αυτοκίνητο
save,your,moneys
Αυξήσεις κατά 10% στα ετήσια τέλη κυκλοφορίας, επιβολή έκτακτης εισφοράς 5% για τα αυτοκίνητα άνω των 1.929 κ.εκ. και αύξηση των τεκμηρίων διαβίωσης περιλαμβάνουν τα νέα οικονομικά μέτρα, που σχετίζονται με το αυτοκίνητο.

Πόσο ανεβαίνουν τα τέλη κυκλοφορίας
Τα επιβατικά αυτοκίνητα που έχουν ταξινομηθεί για πρώτη φορά στην Ελλάδα μέχρι τις 31 Οκτωβρίου 2010, πληρώνουν από 20 ευρώ για μέχρι τα 300 κ.εκ. έως 1.320 ευρώ για πάνω από 4.001 κ.εκ. Τα επιβατικά αυτοκίνητα με χωρητικότητα κινητήρα από 1.072 έως 1.357 κ.εκ. θα πληρώνουν 135 ευρώ (από 120), ενώ 240 ευρώ (από 220) θα κοστίζουν τα ετήσια τέλη κυκλοφορίας για τα αυτοκίνητα από 1.358 κ.εκ. έως 1.548 κ.εκ. Τέλος, αυξήσεις ορίζονται στα ετήσια τέλη κυκλοφορίας, από 10 μέχρι 40 λεπτά ανά γραμμάριο εκπομπών καυσαερίων διοξειδίου του άνθρακα, για τα επιβατικά αυτοκίνητα που ταξινομήθηκαν για πρώτη φορά στη χώρα μας από την 1η Νοεμβρίου 2010.


Ειδική εισφορά
Ειδική εισφορά 5% επιβάλλεται στα επιβατικά αυτοκίνητα με χωρητικότητα κινητήρα από 1.929 κ.εκ. και άνω.

Ανέβηκαν τα τεκμήρια διαβίωσης
Για όταν θα έρθει η ώρα να συμπληρώσετε τη φορολογική σας δήλωση για την οικονομική χρήση του έτους 2012, σας υπενθυμίζουμε ποια θα είναι –κατά πάσα πιθανότητα- τα τεκμήρια χρήσης επιβατικών αυτοκινήτων που θα ισχύουν κατά περίπτωση.

Αυτά είναι τα εξής:
μέχρι 1.200 cc: 4.000 ευρώ
μέχρι 1.300 cc: 4.300 ευρώ
μέχρι 1.400 cc: 4.600 ευρώ
μέχρι 1.500 cc: 4.900 ευρώ
μέχρι 1.600 cc: 5.200 ευρώ
μέχρι 1.700 cc: 5.500 ευρώ
μέχρι 1.800 cc: 5.800 ευρώ
μέχρι 1.900 cc: 6.100 ευρώ
μέχρι 2.000 cc: 6.400 ευρώ
μέχρι 2.100 cc: 6.900 ευρώ
μέχρι 2.200 cc: 7.400 ευρώ
μέχρι 2.300 cc: 7.900 ευρώ
μέχρι 2.400 cc: 8.400 ευρώ
μέχρι 2.500 cc: 8.900 ευρώ
μέχρι 2.600 cc: 9.400 ευρώ
μέχρι 2.700 cc: 9.900 ευρώ
μέχρι 2.800 cc: 10.400 ευρώ
μέχρι 2.900 cc: 10.900 ευρώ
μέχρι 3.000 cc: 11.400 ευρώ
μέχρι 3.100 cc: 12.100 ευρώ
μέχρι 3.200 cc: 12.800 ευρώ
μέχρι 3.300 cc: 13.500 ευρώ
μέχρι 3.400 cc: 14.200 ευρώ
μέχρι 3.500 cc: 14.900 ευρώ
μέχρι 3.600 cc: 15.600 ευρώ
μέχρι 3.700 cc: 16.300 ευρώ
μέχρι 3.800 cc: 17.000 ευρώ
μέχρι 3.900 cc: 17.700 ευρώ
μέχρι 4.000 cc: 18.400 ευρώ

Tα προαναφερθέντα ύψη τεκμηρίων ισχύουν για αυτοκίνητα ηλικίας έως πέντε ετών. Για αυτοκίνητα ηλικίας 6-10 ετών υπάρχει μείωση 30%. Για αυτοκίνητα άνω των 10 ετών υπάρχει μείωση 50%.

https://www.4troxoi.gr/default.php?pname=Article&cat_id=3&art_id=13182

individual
25-06-11, 22:52
Ασε Αντωνη πηγα ρωτησα και σηκωνει ο κουβας 17αρια με 195/40/17.

Θα βγαλουμε τρελα γουστα λεμε.:hystericalbs1::hystericalbs1: :hystericalbs1::hystericalbs1: :hystericalbs1::hystericalbs1:

και φυσικα εξατμιση.....
που θα ακουγεται σαν Mercedes Actros με τα 600 αλογα..:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
https://tuningyourcar.com/img/uploads/507fa93e4b42cc5f19bf86e10fd704a8.jpg

ttjohn
25-06-11, 23:15
Παιδια καλησπερα.Απο οτι εμαθα και πινακιδες να καταθεσεις γλιτωνεις μονο το σημα των τελων που ειναι για την κυκλοφορια του οχηματος.Την εκτατη εισφορα δεν την γλιτωνεις γιατι ειναι τεκμηριο του ιχ που εχεις στο ονομασου οποτε και χεστηκανε αν κατατεθουν οι πινακιδες λεφτα παλι θα παρουν και μαλιστα πολλα.

S8N
25-06-11, 23:16
Τα τεκμήρια δεν είναι δυνατόν νά ισχύσουν αναδρομικά, αφού αυτό θα επηρέαζε και τις εκκαθαρίσεις φόρου. Τι θα κάνουν δηλαδή, θα ζητήσουν επιπλέον φόρο η τις επιστροφές πίσω; Ξεχάστε το.

Με έναν πρόχειρο απολογισμό, έχω νά δώσω 1100 για τη BMW, 250 για το Astra, έκτακτη εισφορά, φόρο αλληλεγγύης, εισφορά επιτηδευματία 800 για τον εαυτό μου και 500 για τη σύζυγο, ενώ περιμένω το ΕΤΑΚ του 2009, τον ΦΑΠ του 2010 και ένας Θεός ξέρει τι άλλο έχω ξεχάσει η ια προκύψει. Μου έχει γίνει η κωλοτρυπιδα από δαχτυλίδι βραχιόλι.

Samaro
25-06-11, 23:50
Αρη, αφορούν τα εισοδήματα του 2011.

Με βάση αυτά θα φορολογηθούμε στις δηλώσεις φόρου του 2012. Και όπως όλα τα τεκμήρια, αφορούν τήν διαβίωση μας το χρόνο που πέρασε !!!

ttjohn
25-06-11, 23:52
Αρη, αφορούν τα εισοδήματα του 2011.

Με βάση αυτά θα φορολογηθούμε στις δηλώσεις φόρου του 2012. Και όπως όλα τα τεκμήρια, αφορούν τήν διαβίωση μας το χρόνο που πέρασε !!!

Ακριβως ετσι απο το 2011 ισχυουν ολα αυτα.

ttjohn
25-06-11, 23:55
Για δεστε τι λεει ο νομος για την εκτατη εισφορα

Άρθρο 30

Έκτακτη εισφορά σε αντικειμενικές δαπάνες



1. Επιβάλλεται έκτακτη εισφορά στα ποσά της ετήσιας αντικειμενικής δαπάνης που προκύπτουν από την κυριότητα ή κατοχή επιβατικών αυτοκινήτων ιδιωτικής χρήσης, σκαφών αναψυχής ιδιωτικής χρήσης, αεροσκαφών, ελικοπτέρων και ανεμοπτέρων καθώς και δεξαμενών κολύμβησης, όπως αυτά προκύπτουν από τη δήλωση φορολογίας εισοδήματος οικονομικού έτους 2011.

Samaro
25-06-11, 23:56
Παιδια καλησπερα.Απο οτι εμαθα και πινακιδες να καταθεσεις γλιτωνεις μονο το σημα των τελων που ειναι για την κυκλοφορια του οχηματος.Την εκτατη εισφορα δεν την γλιτωνεις γιατι ειναι τεκμηριο του ιχ που εχεις στο ονομασου οποτε και χεστηκανε αν κατατεθουν οι πινακιδες λεφτα παλι θα παρουν και μαλιστα πολλα.
Ετσι είναι !!!
Ομως αν καταθέσεις π.χ. τις πινακίδες αύριο, στη δήλωσή σου (το 2012)
θα σου υπολογισθεί τεκμήριο για τους 6 μήνες που κυκλοφορούσες το αυτοκίνητο επί 5%. Δηλαδή θα σου πάρουν τα μισά.

Z4 DCT
26-06-11, 00:18
Ετσι είναι !!!
Ομως αν καταθέσεις π.χ. τις πινακίδες αύριο, στη δήλωσή σου (το 2012)
θα σου υπολογισθεί τεκμήριο για τους 6 μήνες που κυκλοφορούσες το αυτοκίνητο επί 5%. Δηλαδή θα σου πάρουν τα μισά.

Ετσι ακριβως ειναι.......

Z4 DCT
26-06-11, 00:20
Αυτά είναι τα εξής:
μέχρι 1.200 cc: 4.000 ευρώ
μέχρι 1.300 cc: 4.300 ευρώ
μέχρι 1.400 cc: 4.600 ευρώ
μέχρι 1.500 cc: 4.900 ευρώ
μέχρι 1.600 cc: 5.200 ευρώ
μέχρι 1.700 cc: 5.500 ευρώ
μέχρι 1.800 cc: 5.800 ευρώ
μέχρι 1.900 cc: 6.100 ευρώ
μέχρι 2.000 cc: 6.400 ευρώ
μέχρι 2.100 cc: 6.900 ευρώ
μέχρι 2.200 cc: 7.400 ευρώ
μέχρι 2.300 cc: 7.900 ευρώ
μέχρι 2.400 cc: 8.400 ευρώ
μέχρι 2.500 cc: 8.900 ευρώ
μέχρι 2.600 cc: 9.400 ευρώ
μέχρι 2.700 cc: 9.900 ευρώ
μέχρι 2.800 cc: 10.400 ευρώ
μέχρι 2.900 cc: 10.900 ευρώ
μέχρι 3.000 cc: 11.400 ευρώ
μέχρι 3.100 cc: 12.100 ευρώ
μέχρι 3.200 cc: 12.800 ευρώ
μέχρι 3.300 cc: 13.500 ευρώ
μέχρι 3.400 cc: 14.200 ευρώ
μέχρι 3.500 cc: 14.900 ευρώ
μέχρι 3.600 cc: 15.600 ευρώ
μέχρι 3.700 cc: 16.300 ευρώ
μέχρι 3.800 cc: 17.000 ευρώ
μέχρι 3.900 cc: 17.700 ευρώ
μέχρι 4.000 cc: 18.400 ευρώ

Tα προαναφερθέντα ύψη τεκμηρίων ισχύουν για αυτοκίνητα ηλικίας έως πέντε ετών. Για αυτοκίνητα ηλικίας 6-10 ετών υπάρχει μείωση 30%. Για αυτοκίνητα άνω των 10 ετών υπάρχει μείωση 50%.

https://www.4troxoi.gr/default.php?pname=Article&cat_id=3&art_id=13182

Ρε παιδια τελικα αυτα ειναι σωστα οπως τα γραφουν οι 4τροχοι?????

S8N
26-06-11, 00:26
Δεν είναι σωστά αυτα. Τα 2000cc έχουν 8800 π.χ.

Z4 DCT
26-06-11, 00:29
Δεν είναι σωστά αυτα. Τα 2000cc έχουν 8800 π.χ.

Μα και γω αυτο καταλαβα, το ανεβασαν οι 4τροχοι στην κεντρικη σελιδα σημερα....:whistle:

Konstantinos E60
26-06-11, 00:30
Μα και γω αυτο καταλαβα, το ανεβασαν οι 4τροχοι στην κεντρικη σελιδα σημερα....:whistle:

Και άλλοι δεν θέλουν να τα πιστεψουν Γιάννη !!:th_Laie_67-1:

Samaro
26-06-11, 00:33
Οχι Γιάννη !! Κάνουν λάθος !!!
Τα 1400 cc ειναι 4.000 και μετά, κάθε 100 cc, 600 ευρώ εως 2000 cc. Μρτά 900 ευρώ ανα 100cc κλπ κλπ.
Επίσης η απόφαση δεν αναφέρεται σε παλαιότητα. Πρέπει να δούμε όλο το νόμο.

alexm
26-06-11, 00:46
Οχι Γιάννη !! Κάνουν λάθος !!!
Τα 1400 cc ειναι 4.000 και μετά, κάθε 100 cc, 600 ευρώ εως 2000 cc. Μρτά 900 ευρώ ανα 100cc κλπ κλπ.
Επίσης η απόφαση δεν αναφέρεται σε παλαιότητα. Πρέπει να δούμε όλο το νόμο.

Εδω, ολος ο..... Ε Φ Α Ρ Μ Ο Σ Τ Ι Κ Ο Σ :banana:
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=8798

Samaro
26-06-11, 00:53
Εδω, ολος ο..... Ε Φ Α Ρ Μ Ο Σ Τ Ι Κ Ο Σ :banana:
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=8798
Αυτόν τον έχω !!
Ομως αυτός διαφοροποιεί / τροποποιεί άρθρα του νόμου !! Αν δεν έχεις όλο το νόμο δεν είσαι σίγουρος !!!

fanisk
26-06-11, 04:09
Αρη για καποιο λογο δεν με πειθεις.. τεσπα εσυ ξερεις καλυτερα αν δουλευεις ή οχι, δεν με απασχολει αλλα εχουμε γεμισει Τσιπρες που με 0 ενσημα ή ωρες απασχολησης μιλανε για εργασια, αμοιβες, δικαιο και αδικο. Ο,τι και να γραψεις ομως, οπως και να το γραψεις, το οτι εχουμε γεμισει ενα σωρο αεργους αργοσχολους νεους και νεες δεν αλλαζει. Το μελημα καθε βλακα νεοελληνογκομενου ειναι το πως θα γινει διευθυντης αλλιως δεν θα δουλεψει. Και της καθε αργοσχολης ******ας το αν θα πετυχει το νυχι για να μπορεσει να βγει το βραδυ να πιει τα κερασμενα απο τον αεργο αργοσχολο σαλιαρη που μπορει να μην εχει να φαει, αλλα θα τα κερασει.. φυσικα στο τελος θα φυγει "καληνυχτας" γιατι δεν θα σκοραρει.

Στο Συνταγμα καλως μαζευονται οσοι μαζευονται, μακαρι να ηταν και αλλοι. Θα κατεβαινε και αλλος κοσμος αν δεν δουλευε, γιατι καλη η μαζωξη αλλα καποιος πρεπει και να δουλεψει για να εχει να φαει αυριο. Θα επρεπε να ειναι και τα ρεμαλια της καφετεριας εκει ομως, που πανε στις 8 το πρωι και αφου ο κωλος τους εχει γινει ενα με τον καναπε, φευγουν το βραδυ γιατι εχει και μπουζουκι.

Εχουμε γεμισει ενα σωρο θεωρητικους στην Ελλαδα, προπονητες του καφενειου (μα ηταν ξεκαθαρο φαουλ), οδηγους του καναπε (σκατα προσπεραση εκανε ο Αλονσο), γκομενους που ακομα τον παιζουν (1001 τροποι να βγαλεις γκομενα), επαναστατες με 0 ενσημα (Τσιπρας και σια).

Σε αυτο το χαλι δεν ηρθε μονη της η Ελλαδα, φταινε οι πολιτικοι, φταιει η προηγουμενη γενια, φταιει και η νεολαια ομως που ενω ενα σημαντικο κομματι της (παλι καλα) εχει ξυπνησει, το υπολοιπο κοιμαται μεταξυ καφετεριας, μπουζουκιων, ναρκωτικων.

Και τον καφε σου να πιεις (οχι εσυ προσωπικα), και στο μπουζουκι να πας, και τη βολτα σου να κανεις, καντα επειδη παραγεις εργο και βγαζεις τα χρηματα σου, οχι επειδη εχεις τεντωσει το χερι και λες "πατερα ριξτα, μανα κανα ψιλο?"

Ετσι δεν θα παμε μπροστα, και κριση ξε-κριση ολα τα ξενυχταδικα γεματα ειναι.

Οπως ειπες και οι ταβερνες γεματες ειναι, αλλα ειναι οικογενειες που ο κωλος τους εγινε να για να δουλεψουν ολη τη βδομαδα και να βγουν να παρουν τον αερα τους.

Απο θεωρια χορτασαμε, πραξεις πρεπει να δουμε και σημαντικη μεριδα των ανθρωπων που περιμενουμε να δουμε κατι απο αυτους, δεν κανει απολυτως τιποτα για να αλλαξει αυτη η κατασταση. Κοσμος παρακαλαει για δουλεια, την κυνηγαει με το τουφεκι, και μεγαλη μεριδα της νεολαιας ακομη περιμενει τη προταση για CEO, γιατι τα 600¤ ειναι λιγα. Λιγα ειναι !!!!!! Αλλα αμα πειναει καποιος και εχει αναγκη πρεπει να τα δουλεψει.. κανεις δεν θα τον πληρωσει γιατι ειναι ωραιος (με εξαιρεση τις γκομενες στα μαγαζια που λενε καλησπερα/καληνυχτα). Ο Γιαννης εδινε για 20 λεπτα 30¤ να κανει μια δουλεια που δεν μπορει μονος του, οσα παιρνει καποιος σε 1 μερα μεροκαματο.. και δεν πηγε κανενας Ελληνας, σου λεει κατι αυτο?

giannis_compact
26-06-11, 04:25
Να αναφέρω ένα παράδειγμα προσωπικό εφόσον μιλάτε για τους νέους!Εγώ προσωπικά πέρα από φοιτητής εργάζομαι στα χωράφια!Όλο το καλοκαίρι μέχρι τον Οκτώβριο έχουμε πολλή δουλειά!8 από τους 10 φίλους μου μου λένε καλά ρε τί δουλειά είναι αυτή?Στα χωράφια δουλεύεις?Γιατί δεν βάζεις τον πατέρα σου να πληρώσει κανένα εργάτη για αυτή τη δουλειά?Και μάλιστα εν καιρώ κρίσης που ο κόσμος πεινάει...Αυτά τα παιδιά σας πληροφορώ που μου το λένε αυτό δεν έχουν δουλέψει ούτε για 5 λεπτά στη ζωή τους...Και μου λένε να πώ τον πατέρα μου να βάλει εργάτη να κάνει τις δουλειές που χρειαζόμαστε γιατί είναι ντροπή να δουλεύεις λένε στα χωράφια...Τί να τους πώ εγώ τώρα αυτούς δηλαδή...Τί να τους απαντήσω...

fanisk
26-06-11, 04:41
Να αναφέρω ένα παράδειγμα προσωπικό εφόσον μιλάτε για τους νέους!Εγώ προσωπικά πέρα από φοιτητής εργάζομαι στα χωράφια!Όλο το καλοκαίρι μέχρι τον Οκτώβριο έχουμε πολλή δουλειά!8 από τους 10 φίλους μου μου λένε καλά ρε τί δουλειά είναι αυτή?Στα χωράφια δουλεύεις?Γιατί δεν βάζεις τον πατέρα σου να πληρώσει κανένα εργάτη για αυτή τη δουλειά?Και μάλιστα εν καιρώ κρίσης που ο κόσμος πεινάει...Αυτά τα παιδιά σας πληροφορώ που μου το λένε αυτό δεν έχουν δουλέψει ούτε για 5 λεπτά στη ζωή τους...Και μου λένε να πώ τον πατέρα μου να βάλει εργάτη να κάνει τις δουλειές που χρειαζόμαστε γιατί είναι ντροπή να δουλεύεις λένε στα χωράφια...Τί να τους πώ εγώ τώρα αυτούς δηλαδή...Τί να τους απαντήσω...

Τιποτα να μη τους πεις Γιαννη, ειναι αξιοι της τυχης τους, θα πεινασουν. Κανεις δεν γεννηθηκε με λεφτα στο χερι, δουλεψε νομιμα ή παρανομα και τα κερδισε. Μου τη δινουν αυτοι οι βλακες που δεν εχουν δουλεψει ποτε και περιμενουν να ξεκινησουν δουλεια με 2 χιλιαρικα βασικο. ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ. Ειναι λιγα τα 600¤, αλλα και των γονιων σου τα λεφτα καποτε θα τελειωσουν αν δεν δουλεψεις εστω να βγαζεις τα εξοδα της εβδομαδας. Και οταν τρως απο τα ετοιμα ειναι θεμα χρονου να τελειωσουν.. δεν θα αυγατισουν μονα τους.

Το ιδιο ακουγα μερικες φορες και εγω οποτε ελεγα θα λειψω παω στο χωριο για δουλειες, τοσα χρονια Ελληνα εργατη δεν ειδα ποτε σε χωραφι/αμπελι/ελιες μας, παντα ηταν το σοι μου και Αλβανοι που εχουν κλεισει 15-20 χρονια στο χωριο, καποτε ηταν νεαροι και τωρα βλεπω τα παιδια τους.

Η δουλεια δεν ειναι ντροπη, ντροπη ειναι που ακουγονται τετοιες αποψεις απο αυτα τα ατομα. Γεμισαμε φοιτητριες που βαριουνται να δουλεψουν, για αυτο ανοιγουν τα ποδια στο καθε εναν οταν ξεμενουν απο λεφτα. Γεμισαμε φοιτητες που βαριουνται να δουλεψουν, για αυτο πουλανε χορτο μεταξυ τους οταν ξεμενουν απο λεφτα. Γεμισαμε ατομα που λενε "φερε" αντι να εχουμε ατομα που λενε "παραγω". :thumbsdown:

giannis_compact
26-06-11, 04:58
Τιποτα να μη τους πεις Γιαννη, ειναι αξιοι της τυχης τους, θα πεινασουν. Κανεις δεν γεννηθηκε με λεφτα στο χερι, δουλεψε νομιμα ή παρανομα και τα κερδισε. Μου τη δινουν αυτοι οι βλακες που δεν εχουν δουλεψει ποτε και περιμενουν να ξεκινησουν δουλεια με 2 χιλιαρικα βασικο. ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ. Ειναι λιγα τα 600¤, αλλα και των γονιων σου τα λεφτα καποτε θα τελειωσουν αν δεν δουλεψεις εστω να βγαζεις τα εξοδα της εβδομαδας. Και οταν τρως απο τα ετοιμα ειναι θεμα χρονου να τελειωσουν.. δεν θα αυγατισουν μονα τους.

Το ιδιο ακουγα μερικες φορες και εγω οποτε ελεγα θα λειψω παω στο χωριο για δουλειες, τοσα χρονια Ελληνα εργατη δεν ειδα ποτε σε χωραφι/αμπελι/ελιες μας, παντα ηταν το σοι μου και Αλβανοι που εχουν κλεισει 15-20 χρονια στο χωριο, καποτε ηταν νεαροι και τωρα βλεπω τα παιδια τους.

Η δουλεια δεν ειναι ντροπη, ντροπη ειναι που ακουγονται τετοιες αποψεις απο αυτα τα ατομα. Γεμισαμε φοιτητριες που βαριουνται να δουλεψουν, για αυτο ανοιγουν τα ποδια στο καθε εναν οταν ξεμενουν απο λεφτα. Γεμισαμε φοιτητες που βαριουνται να δουλεψουν, για αυτο πουλανε χορτο μεταξυ τους οταν ξεμενουν απο λεφτα. Γεμισαμε ατομα που λενε "φερε" αντι να εχουμε ατομα που λενε "παραγω". :thumbsdown:

Ετσι ακριβώς είναι Φάνη...Και σε μας ΟΥΤΕ ένας για δείγμα Έλληνας δε δουλεύει στα χωράφια εκτός και άν αποτελούν ιδιοκτησία του!Το κακό είναι ότι σνομπάρουν τη δουλεία αυτή οι συμφοιτητές μου κι άλλοι νέοι της ηλικίας μου που δεν έχουν δουλέψει ποτέ και πουθενά και ανοίγουν το στόμα για να τους βάλουν μέσα το φαγητό με το κουταλάκι!:ranting2::ranting2:

beliris
26-06-11, 09:45
Οχι Γιάννη !! Κάνουν λάθος !!!
Τα 1400 cc ειναι 4.000 και μετά, κάθε 100 cc, 600 ευρώ εως 2000 cc. Μρτά 900 ευρώ ανα 100cc κλπ κλπ.
Επίσης η απόφαση δεν αναφέρεται σε παλαιότητα. Πρέπει να δούμε όλο το νόμο.

Όπως τα λες είναι για τα τεκμήρια!!!Ο εκτελεστικός νόμος τροποποιεί μόνο το εδάφιο που αφορά τον υπολογισμό του τεκμηρίου αυτοκινήτων,η υπόλοιπη παράγραφος ισχύει όπως ψηφίστηκε πέρυσι με το άρθρο 16 του Ε.Φ.Κ.
Ισχύει κανονικά η παλαιότητα και οι κατηγορίες 30% μετά τα 5 έτη και 50% μετά τα 10 έτη!
Όλα αυτά βέβαια ισχύουν με την προυπόθεση οτι έχουμε να κάνουμε με την κοινή λογική και όχι με τους μακάκες αυτής της κυβέρνησης Τσολάκογλου.
Λογικό συμπέρασμα λοιπόν,οτι ένα δίλιτρο με έτος πρώτης κυκλοφορίας στην Ελλάδα το 2001 έχει τεκμήριο 4400 και δεν πληρώνει έκτακτη εισφορά,επειδή είναι άνω των 10 ετών.

120ie87
26-06-11, 09:54
Όπως τα λες είναι για τα τεκμήρια!!!Ο εκτελεστικός νόμος τροποποιεί μόνο το εδάφιο που αφορά τον υπολογισμό του τεκμηρίου αυτοκινήτων,η υπόλοιπη παράγραφος ισχύει όπως ψηφίστηκε πέρυσι με το άρθρο 16 του Ε.Φ.Κ.
Ισχύει κανονικά η παλαιότητα και οι κατηγορίες 30% μετά τα 5 έτη και 50% μετά τα 10 έτη!
Όλα αυτά βέβαια ισχύουν με την προυπόθεση οτι έχουμε να κάνουμε με την κοινή λογική και όχι με τους μακάκες αυτής της κυβέρνησης Τσολάκογλου.
Λογικό συμπέρασμα λοιπόν,οτι ένα δίλιτρο με έτος πρώτης κυκλοφορίας στην Ελλάδα το 2001 έχει τεκμήριο 4400 και δεν πληρώνει έκτακτη εισφορά,επειδή είναι άνω των 10 ετών.



Ώπα ! τι έχουμε εδώ ; ...... προσπαθούμε να χρησιμοποιήσουμε κοινή λογική και να βγάλουμε λογικό συμπέρασμα για νόμο ;
:rally:



:original::viannen_01:

beliris
26-06-11, 10:33
Επίσης συγκρίνοντας την αύξηση των τεκμηρίων βλέπουμε την κουτοπονηριά του ηλίθιου που αποφάσισε τα νέα τεκμήρια:
α.Στην κατηγορία από 1200 έως 2000 κυβικά αυξάνει το τεκμήριο 100% από 300 σε 600 ευρώ.(Χτυπάει λοιπόν τη χαμηλή εισοδηματική κατηγορία για να την αναγκάσει να πληρώσει υπέρογκο φόρο,που έτσι και αλλοιώς δεν έχει!!!Άρα πουλήστε τα,δεν έχετε δικαίωμα να κατέχετε ασφαλές αυτοκίνητο!!!Σ΄αυτή την κατηγορία έχουμε και τους πιο συνεπείς φορολογούμενους,γεγονός που δεν τους ενδιαφέρει).
β.Στην κατηγορία από 2000 έως 3000 κυβικά έχουμε αύξηση 80%,από 500 σε 900 ευρώ.(Στην λογική ότι σ΄αυτή την κατηγορία είναι τα παιδιά τα δικά μας και να μη τα ζορίσουμε πολύ)
γ.Στην κατηγορία από 3000 και πάνω έχουμε αύξηση 71% από 700 σε 1200(Να μη πιάσουμε την φοροδιαφυγή και ζορίσουμε τα παιδιά με τα καγιέν,τις φεράρι,τα λέξους δηλαδή υπουργούς-βουλευτές-μεγαλογιατρούς-μεγαλοδικηγόρους-κακοποιούς-νταβατζήδες-διαιτητές-εμπόρους ναρκωτικών-ΕΜΕΙΣ ΚΥΒΕΡΝΑΜΕ ΡΕ,ΕΤΣΙ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ!!!)
Η μόνη λύση ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΠΙΝΑΚΙΔΩΝ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ,αφού τους εμποδίζουμε με την κυκλοφορία των οχημάτων μας και θέλουν τους δρόμους δικούς τους.Δεν θα τους πληρώσουμε και από πάνω!!!
Για να μή παρεξηγηθώ,υπάρχουν και εξαιρέσεις σε όλες τις κατηγορίες!!!!

andreasm3
26-06-11, 10:53
Για οποιον φιλο γνωριζει,θα ηθελα να κανω την εξης ερωτηση..μπορουμε να "μεταβιβασουμε" καποιο ποσοστο του αυτ-του μας π.χ 20% σε καποιον δικο μας ανθρωπο?κ αν ναι,με ποια διαδικασια?

Thomelef
26-06-11, 10:53
'οτι και να πούμε λίγο είναι...
απο την στιγμή που κάποτε το ίδιο το πασοκ τα είχε απελευθερώσει, ενώ παράλληλα ο ίδιος
ο παπανδρέου έκραζε τον καραμανλή όταν ανακοίνωσε την πρώτη αύξηση στα τέλη, μάλον
η κουβέντα σταματάει.
επαγγελματίες ψέφτες - κλέφτες - αρπαχτικά...
πόσο ηλίθιοι είμαστε...όταν ο ίδιος ο παππούς του είπε κάποτε...παιδί μου αν κυβερνήσεις εσύ,
θα είσαι το τέλος της ελλάδος. εμείς αυτό τον άνθρωπο τον βγάλαμε προθυπουργό.

andreasm3
26-06-11, 10:55
Για οποιον φιλο γνωριζει,θα ηθελα να κανω την εξης ερωτηση..μπορουμε να "μεταβιβασουμε" καποιο ποσοστο του αυτ-του μας π.χ 20% σε καποιον δικο μας ανθρωπο?κ αν ναι,με ποια διαδικασια?

παρακληση παιδια,αν καποιος γνωριζει να μου απαντησει...

beliris
26-06-11, 11:03
παρακληση παιδια,αν καποιος γνωριζει να μου απαντησει...
Γίνεται,αλλά από ότι θυμάμαι το τεκμήριο θα βαρύνει ολόκληρο και τους δύο!!!Να απευθυνθείς σε λογιστή ή σε γραφείο που κάνει μεταβιβάσεις αυτοκινήτων,αυτοί θα σε ενημερώσουν καλύτερα!!!

Konstantinos E60
26-06-11, 11:13
Για οποιον φιλο γνωριζει,θα ηθελα να κανω την εξης ερωτηση..μπορουμε να "μεταβιβασουμε" καποιο ποσοστο του αυτ-του μας π.χ 20% σε καποιον δικο μας ανθρωπο?κ αν ναι,με ποια διαδικασια?

Μεχρι και περυσι εσπαγε το ποσοστο.Για το 2012 δεν νομιζω να μπορει να σου απαντησει κανείς με σιγουριά !

beliris
26-06-11, 11:15
Γίνεται,αλλά από ότι θυμάμαι το τεκμήριο θα βαρύνει ολόκληρο και τους δύο!!!Να απευθυνθείς σε λογιστή ή σε γραφείο που κάνει μεταβιβάσεις αυτοκινήτων,αυτοί θα σε ενημερώσουν καλύτερα!!!

Το λέει καθαρά το άρθρο 16 του νόμου ότι αν μεταβιβαστεί μέρος του οχήματος σε συγγενείς μέχρι τρίτου βαθμού χρεώνονται όλοι,ολόκληρο το τεκμήριο!!!Σου δίνει όμως το δικαίωμα να αποδείξεις οτι δεν είναι εικονική η μεταβίβαση(πιάσε το αυγο και κούρευτο)!!!Να απευθυνθείς σε ειδικό!!!

alexm
26-06-11, 11:24
Γίνεται,αλλά από ότι θυμάμαι το τεκμήριο θα βαρύνει ολόκληρο και τους δύο!!!Να απευθυνθείς σε λογιστή ή σε γραφείο που κάνει μεταβιβάσεις αυτοκινήτων,αυτοί θα σε ενημερώσουν καλύτερα!!!

Το γινεται ειναι σχετικο,μιλαμε για εκ των υστερων αλλαγη ονοματων και ισως ελεγθει.....thumb (θα το κανουν αρκετοι)

Οσο για το τεκμηριο δεν θυμασαι καλα!!!

Τα τεκμηρια διαβιωσης ειτε αφορουν σπιτι ειτε αυτοκινητο ειτε οτιδηποτε εχουν να κανουν με τα εξοδα συντηρησης που εχει ορισει το κρατος σε ενα ημερολογιακο ετος 365 ημερων για το συγκεκριμενο κινητο ή ακινητο.Ειτε ειναι γραμμενο σε ενα ή δυο ή πεντε ονοματα το κοστος αυτο δεν αλλαζει,δηλαδη δεν πολλαπλασιαζεται επι των αριθμο των ιδιοκτητων αλλα διαιρειται δια του συνολου τους.
π.χ:Αν ενα αυτοκινητο εχει τεκμηριο 20.000 ευρω και ειναι γραμμενο σε 2 ονοματα τοτε σε καθε ατομο αναλογει τεκμαρτο εισοδημα 10.000 ευρω(για το συγκεκριμενο αυτοκινητο) αν ειναι σε 4 ατομα αναλογει στον καθενα 5.000 ευρω κ.ο.κ

Ειπαμε εχουμε αμολισει λιγο σαν κρατος αλλα οι βασικοτερες εννοιες της λογικης δεν παραβιαζονται ουτε απο το οικονομικο επιτελειο.

beliris
26-06-11, 11:33
Το γινεται ειναι σχετικο,μιλαμε για εκ των υστερων αλλαγη ονοματων και ισως ελεγθει.....thumb (θα το κανουν αρκετοι)

Οσο για το τεκμηριο δεν θυμασαι καλα!!!

Τα τεκμηρια διαβιωσης ειτε αφορουν σπιτι ειτε αυτοκινητο ειτε οτιδηποτε εχουν να κανουν με τα εξοδα συντηρησης που εχει ορισει το κρατος σε ενα ημερολογιακο ετος 365 ημερων για το συγκεκριμενο κινητο ή ακινητο.Ειτε ειναι γραμμενο σε ενα ή δυο ή πεντε ονοματα το κοστος αυτο δεν αλλαζει,δηλαδη δεν πολλαπλασιαζεται επι των αριθμο των ιδιοκτητων αλλα διαιρειται δια του συνολου τους.
π.χ:Αν ενα αυτοκινητο εχει τεκμηριο 20.000 ευρω και ειναι γραμμενο σε 2 ονοματα τοτε σε καθε ατομο αναλογει τεκμαρτο εισοδημα 10.000 ευρω(για το συγκεκριμενο αυτοκινητο) αν ειναι σε 4 ατομα αναλογει στον καθενα 5.000 ευρω κ.ο.κ

Ειπαμε εχουμε αμολισει λιγο σαν κρατος αλλα οι βασικοτερες εννοιες της λογικης δεν παραβιαζονται ουτε απο το οικονομικο επιτελειο.

Ειδικά για αυτοκίνητο που μοιράζεται η κυριότητα σε συγγενείς (το τονίζω) το γράφει καθαρά ο νόμος!!!Χρεώνονται όλοι ολόκληρο το τεκμήριο!Αν αποδειχθει κανονική συγκυριότητα τότε επιμερίζεται το τεκμήριο!!!
Πονηρός ο νομοθέτης!!!
Τον νόμο τον έχει στο αρχείο της η Ελευθεροτυπία.

alexm
26-06-11, 11:46
Ειδικά για αυτοκίνητο που μοιράζεται η κυριότητα σε συγγενείς (το τονίζω) το γράφει καθαρά ο νόμος!!!Χρεώνονται όλοι ολόκληρο το τεκμήριο!Αν αποδειχθει κανονική συγκυριότητα τότε επιμερίζεται το τεκμήριο!!!
Πονηρός ο νομοθέτης!!!
Τον νόμο τον έχει στο αρχείο της η Ελευθεροτυπία.

Καλε μου φιλε....ασε την Ελευθεροτυπια και το αρχειο της, να λεει οτι θελει,δεν ειναι ετσι και για να επιμενω, ειμαι σιγουρος!!!! thumb

beliris
26-06-11, 11:51
Καλε μου φιλε....ασε την Ελευθεροτυπια και το αρχειο της, να λεει οτι θελει,δεν ειναι ετσι και για να επιμενω, ειμαι σιγουρος!!!! thumb
Δεν θα αντιδικήσουμε,αφού διαβάσεις το άρθρο 16 του Κ.Φ.Ε. θα το καταλάβεις.Ο νόμος ήδη ισχύει εδώ και ένα χρόνο και τα λέει με σαφήνεια!!!
Καλή Κυριακή!!!

stefm5
26-06-11, 11:54
και πώς θα αποδείξει ο νομοθέτης ότι μια συγκυριότητα είναι εικονική; θα σε παρακολουθεί καθημερινά;
δηλαδή είναι δύσκολο να μοιράζεται κάποιος ένα αυτοκίνητο με την οικογένειά του;
ίσα ίσα που η συγκυριότητα μέ τρίτο άτομο εκτός οικογενείας είναι εικονική αλλά και πάλι δύσκολα αποδεικνύεται..
για τους παραπάνω λόγους το τεκμήριο διαιρείται

ttjohn
26-06-11, 11:57
και πώς θα αποδείξει ο νομοθέτης ότι μια συγκυριότητα είναι εικονική; θα σε παρακολουθεί καθημερινά;
δηλαδή είναι δύσκολο να μοιράζεται κάποιος ένα αυτοκίνητο με την οικογένειά του;
ίσα ίσα που η συγκυριότητα μέ τρίτο άτομο εκτός οικογενείας είναι εικονική αλλά και πάλι δύσκολα αποδεικνύεται..
για τους παραπάνω λόγους το τεκμήριο διαιρείται

Φιλεμου μετα απο τοσα και τοσα πιστευεις οτι θα ειναι στο μισο το τεκμηριο ?? ???? Νομιζεις αυτοι δεν σκεφτηκανε οτι πολλοι θα τα μοιρασουν σε γιαγιαδες και παππουδες και γυναικοπαιδα για να μειωσουν το τεκμηριο διαβιωσης??

Nino
26-06-11, 11:59
'οτι και να πούμε λίγο είναι...
απο την στιγμή που κάποτε το ίδιο το πασοκ τα είχε απελευθερώσει, ενώ παράλληλα ο ίδιος
ο παπανδρέου έκραζε τον καραμανλή όταν ανακοίνωσε την πρώτη αύξηση στα τέλη, μάλον
η κουβέντα σταματάει.
επαγγελματίες ψέφτες - κλέφτες - αρπαχτικά...
πόσο ηλίθιοι είμαστε...όταν ο ίδιος ο παππούς του είπε κάποτε...παιδί μου αν κυβερνήσεις εσύ,
θα είσαι το τέλος της ελλάδος. εμείς αυτό τον άνθρωπο τον βγάλαμε προθυπουργό.

Mας την ειχαν στημενη Θωμα!! και εμεις νομισαμε οτι γιναμε Ευρωπαιοι...
Μη ξεχναμε και τη χαριστικη βολη για να μας πιασουν ολους με τη μειωση του ειδικου τελους ταξινομησης πριν απο δυο χρονια.
Για αυτο ποτε δεν θα ερθει κανενας σοβαρος επενδυτης στη χωρα μας,τρεις την ωρα αλλαζουν τα φορολογικα και οι νομοθεσιες...

beliris
26-06-11, 12:00
και πώς θα αποδείξει ο νομοθέτης ότι μια συγκυριότητα είναι εικονική; θα σε παρακολουθεί καθημερινά;
δηλαδή είναι δύσκολο να μοιράζεται κάποιος ένα αυτοκίνητο με την οικογένειά του;
ίσα ίσα που η συγκυριότητα μέ τρίτο άτομο εκτός οικογενείας είναι εικονική αλλά και πάλι δύσκολα αποδεικνύεται..
για τους παραπάνω λόγους το τεκμήριο διαιρείται

Πολύ απλά αποδεικνύεται,αν κάνεις την συγκυριότητα μετά την δημοσίευση του νόμου των τεκμηρίων με υπερήλικες συγγενείς (Μητέρα -πατέρας-παππούς γιαγιά) δεν θα το δεχτεί!Το κρίσιμο σημείο είναι πότε θα γίνει η συγκυριότητα!!!
Αν το έκανες από πριν,δεν αποδεικνύεται εικονική συγκυριότητα και μοιράζεται το τεκμήριο!!!

Nino
26-06-11, 12:08
Καλε μου φιλε....ασε την Ελευθεροτυπια και το αρχειο της, να λεει οτι θελει,δεν ειναι ετσι και για να επιμενω, ειμαι σιγουρος!!!! thumb

Ετσι ειναι οπως τα λεει ο Αlex!
το δικο μου επειδη ειναι τριτεκνικο η αδεια ειναι και στους δυο συζυγους απο 50%.
Με την υποβολη της δηλωσης επιμεριστηκε το τεκμηριο.
Βεβαια αυτο εχει και παγιδες γιατι μπορει καποιος να παει για μαλι και να βγει κουρεμενος ο συνιδιοκτητης (αν δεν δουλευει ή εχει χαμηλο εισοδημα)
Οσο για αυτα που λενε οτι ολοι οι συνιδιοκτητες θα το πληρωνουν εξ ολοκληρου ειναι μουφα δεν στεκει ουτε λογικα ουτε νομικα.
Με πολυ μικρες εξαιρεσεις που θα αποδειχθει δολος.

stefm5
26-06-11, 12:10
Πολύ απλά αποδεικνύεται,αν κάνεις την συγκυριότητα μετά την δημοσίευση του νόμου των τεκμηρίων με υπερήλικες συγγενείς (Μητέρα -πατέρας-παππούς γιαγιά) δεν θα το δεχτεί!Το κρίσιμο σημείο είναι πότε θα γίνει η συγκυριότητα!!!
Αν το έκανες από πριν,δεν αποδεικνύεται εικονική συγκυριότητα και μοιράζεται το τεκμήριο!!!

λοιπόν ας πούμε ότι υπάρχουν 2 αυτοκίνητα στην οικογένεια, ένα ο πατέρας μου και ένα εγώ.
αποφασίζει να πουλήσει το αυτοκίνητό του και να μοιραζόμαστε το δικό μου, οπότε του μεταβιβάζω το μισό.
η δουλειά αυτή γίνεται σε 2 μήνες από τώρα ή σε 1 μήνα ή σε 15 μέρες.
υπάρχει τρόπος να αποδειχτεί εικονική συγκυριότητα; είναι δυνατόν η απόδειξη να είναι η ημερομηνία μεταβίβασης; από πού προκύπτει αυτό; απαγορεύει ο νόμος τις συγκυριότητες μετά την θέσπιση αυστηρότερων τεκμηρίων; (!)
επειδή λοιπόν δεν προκύπτει από πουθενά δεν αποδεικνύεται

Nino
26-06-11, 12:16
το θεμα ομως που προκυπτει με τις συνιδιοκτησιες,τι θα γινει με την εκτακτη εισφορα,
την προηγουμενη φορα ηταν εσωματωμενη στα τελη, τωρα ομως πως θα βεβαιωθει?
Για ενα διλιτρο αμαξι πχ με δυο ιδιοκτητες ?
Αραγε και αυτοι το εχουν προβλεψει?

alexm
26-06-11, 12:22
Πολύ απλά αποδεικνύεται,αν κάνεις την συγκυριότητα μετά την δημοσίευση του νόμου των τεκμηρίων με υπερήλικες συγγενείς (Μητέρα -πατέρας-παππούς γιαγιά) δεν θα το δεχτεί!Το κρίσιμο σημείο είναι πότε θα γίνει η συγκυριότητα!!!
Αν το έκανες από πριν,δεν αποδεικνύεται εικονική συγκυριότητα και μοιράζεται το τεκμήριο!!!

Σου εγραψα πριν:
Το γινεται ειναι σχετικο,μιλαμε για εκ των υστερων αλλαγη ονοματων και ισως ελεγθει..... (θα το κανουν αρκετοι).

Τωρα το πας καλα!!!,το προβλημα ειναι εαν δεχτουν την συνιδιοκτησια,εαν την δεχτουν το τεκμηριο διαιρειται.
Φυσικα των φρονιμων τα παιδια......thumb,αυτα τα κανουν οταν αγοραζουν το αυτοκινητο,οχι εκ των υστερων.....

Καλη Κυριακη και σε εσενα!!!!

alexm
26-06-11, 12:30
το θεμα ομως που προκυπτει με τις συνιδιοκτησιες,τι θα γινει με την εκτακτη εισφορα,
την προηγουμενη φορα ηταν εσωματωμενη στα τελη, τωρα ομως πως θα βεβαιωθει?
Για ενα διλιτρο αμαξι πχ με δυο ιδιοκτητες ?
Αραγε και αυτοι το εχουν προβλεψει?

Γιαννη ,αυτο λες εσυ,εαν ο ενας εκ των ιδιοκτητων ειναι ανω των 65 ετων, δεν πληρωνει εκτακτη εισφορα,ενω ο αλλος που ειναι κατω των 65 πληρωνει!!!!!
Θα γινει της ποπης......:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

Nino
26-06-11, 12:35
Γιαννη ,αυτο λες εσυ,εαν ο ενας εκ των ιδιοκτητων ειναι ανω των 65 ετων, δεν πληρωνει εκτακτη εισφορα,ενω ο αλλος που ειναι κατω των 65 πληρωνει!!!!!
Θα γινει της ποπης......:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

Γιαγιαααα ετοιμασου για μεταβιβαση....
:hystericalbs1::hystericalbs1:

bill_m3
26-06-11, 12:35
Γιαννη ,αυτο λες εσυ,εαν ο ενας εκ των ιδιοκτητων ειναι ανω των 65 ετων, δεν πληρωνει εκτακτη εισφορα,ενω ο αλλος που ειναι κατω των 65 πληρωνει!!!!!
Θα γινει της ποπης......:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

Να το γράψω όλο στη γιαγιά μου ??

Είναι 95 χρονών ...

Δεν έχω το δικαίωμα???????????

Konstantinos E60
26-06-11, 12:38
Να το γράψω όλο στη γιαγιά μου ??

Είναι 95 χρονών ...

Δεν έχω το δικαίωμα???????????

Δείξε τους και το βίντεο με την γιαγια που "κλέβει" το Μ3 απο τον εγγονό της και αρχίζει της μπάντες!! Οχι τιποτα αλλο,για να μην σου την πούνε τα τομάρια !!!:thumbsup:

alexm
26-06-11, 12:39
Γιαγιαααα ετοιμασου για μεταβιβαση....
:hystericalbs1::hystericalbs1:

Γιαννακη....του φευγατου η μανα ποτε δεν εκλαψε.....:whistle:

alexm
26-06-11, 12:41
Να το γράψω όλο στη γιαγιά μου ??

Είναι 95 χρονών ...

Δεν έχω το δικαίωμα???????????

Βασιλη,αψογο....σε βρισκω :th_Laie_67-1::hystericalbs1:

Konstantinos E60
26-06-11, 12:43
Επίσεις το ποσοστό στην άδεια κυκλοφορίας και φυσικά στο τεκμήριο μπορεί να "σπάσει" όπως μας βολευει.Δλδ 50-50,60-40,70-30 κτλ..

Nino
26-06-11, 12:47
θελει ηχο..




https://www.youtube.com/watch?v=6Dh7S4eq1yY"]https://www.youtube.com/watch?v=6Dh7S4eq1yY

alexm
26-06-11, 13:05
θελει ηχο..



https://www.youtube.com/watch?v=6Dh7S4eq1yY

Τι στο δια..ο,πετρες ειχε στη τσαντα η ευλογημενη;:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

beliris
26-06-11, 15:09
Σου εγραψα πριν:
Το γινεται ειναι σχετικο,μιλαμε για εκ των υστερων αλλαγη ονοματων και ισως ελεγθει..... (θα το κανουν αρκετοι).

Τωρα το πας καλα!!!,το προβλημα ειναι εαν δεχτουν την συνιδιοκτησια,εαν την δεχτουν το τεκμηριο διαιρειται.
Φυσικα των φρονιμων τα παιδια......thumb,αυτα τα κανουν οταν αγοραζουν το αυτοκινητο,οχι εκ των υστερων.....

Καλη Κυριακη και σε εσενα!!!!

Μεταφέρω το απόσπασμα του άρθρου 16 που ισχύει από Απρ 2010,για ενημέρωση:

«Άρθρο 16
Αντικειμενικές δαπάνες και υπηρεσίες.

Αν με­ταβιβασθεί ή αποκτηθεί εικονικά αυτοκίνητο από περισ­σότερα πρόσωπα, η ετήσια αντικειμενική δαπάνη του ι­σχύει αυτοτελώς στο σύνολό της για καθέναν από τους συμβαλλομένους. Εικονική θεωρείται η μεταβίβαση ή η κτήση που πραγματοποιείται ιδίως μεταξύ συγγενών εξ αίματος ή εξ αγχιστείας κατ' ευθεία γραμμή ή εκ πλαγίου μέχρι και τον τρίτο βαθμό, επιτρέπεται όμως η ανταπόδειξη. Όταν η συγκυριότητα είναι πραγματική, η ετήσια αντικειμενική δαπάνη επιμερίζεται κατά το λόγο των ιδα­νικών μεριδίων καθενός συγκυρίου.

alexm
26-06-11, 15:26
Μεταφέρω το απόσπασμα του άρθρου 16 που ισχύει από Απρ 2010,για ενημέρωση:

«Άρθρο 16
Αντικειμενικές δαπάνες και υπηρεσίες.

Αν με­ταβιβασθεί ή αποκτηθεί εικονικά αυτοκίνητο από περισ­σότερα πρόσωπα, η ετήσια αντικειμενική δαπάνη του ι­σχύει αυτοτελώς στο σύνολό της για καθέναν από τους συμβαλλομένους. Εικονική θεωρείται η μεταβίβαση ή η κτήση που πραγματοποιείται ιδίως μεταξύ συγγενών εξ αίματος ή εξ αγχιστείας κατ' ευθεία γραμμή ή εκ πλαγίου μέχρι και τον τρίτο βαθμό, επιτρέπεται όμως η ανταπόδειξη. Όταν η συγκυριότητα είναι πραγματική, η ετήσια αντικειμενική δαπάνη επιμερίζεται κατά το λόγο των ιδα­νικών μεριδίων καθενός συγκυρίου.

Δεν ξερω εαν εχεις καταλαβει.... οτι συμφωνω απολυτα μαζι σου σε οτι αφορα τον νομο.
Θα πρεπει να συμφωνησεις ομως,οτι η ΑΝΤΑΠΟΔΕΙΞΗ :whistle: ειναι υπαρκτη!!!:D

beliris
26-06-11, 15:32
Δεν ξερω εαν εχεις καταλαβει.... οτι συμφωνω απολυτα μαζι σου σε οτι αφορα τον νομο.
Θα πρεπει να συμφωνησεις ομως,οτι η ΑΝΤΑΠΟΔΕΙΞΗ :whistle: ειναι υπαρκτη!!!:D

Συμφωνώ απόλυτα,απλά το έβαλα για ενημέρωση!!!!

Driver M
26-06-11, 17:46
Αρη για καποιο λογο δεν με πειθεις.. τεσπα εσυ ξερεις καλυτερα αν δουλευεις ή οχι, δεν με απασχολει αλλα εχουμε γεμισει Τσιπρες που με 0 ενσημα ή ωρες απασχολησης μιλανε για εργασια, αμοιβες, δικαιο και αδικο. Ο,τι και να γραψεις ομως, οπως και να το γραψεις, το οτι εχουμε γεμισει ενα σωρο αεργους αργοσχολους νεους και νεες δεν αλλαζει. Το μελημα καθε βλακα νεοελληνογκομενου ειναι το πως θα γινει διευθυντης αλλιως δεν θα δουλεψει. Και της καθε αργοσχολης ******ας το αν θα πετυχει το νυχι για να μπορεσει να βγει το βραδυ να πιει τα κερασμενα απο τον αεργο αργοσχολο σαλιαρη που μπορει να μην εχει να φαει, αλλα θα τα κερασει.. φυσικα στο τελος θα φυγει "καληνυχτας" γιατι δεν θα σκοραρει.

Στο Συνταγμα καλως μαζευονται οσοι μαζευονται, μακαρι να ηταν και αλλοι. Θα κατεβαινε και αλλος κοσμος αν δεν δουλευε, γιατι καλη η μαζωξη αλλα καποιος πρεπει και να δουλεψει για να εχει να φαει αυριο. Θα επρεπε να ειναι και τα ρεμαλια της καφετεριας εκει ομως, που πανε στις 8 το πρωι και αφου ο κωλος τους εχει γινει ενα με τον καναπε, φευγουν το βραδυ γιατι εχει και μπουζουκι.

Εχουμε γεμισει ενα σωρο θεωρητικους στην Ελλαδα, προπονητες του καφενειου (μα ηταν ξεκαθαρο φαουλ), οδηγους του καναπε (σκατα προσπεραση εκανε ο Αλονσο), γκομενους που ακομα τον παιζουν (1001 τροποι να βγαλεις γκομενα), επαναστατες με 0 ενσημα (Τσιπρας και σια).

Σε αυτο το χαλι δεν ηρθε μονη της η Ελλαδα, φταινε οι πολιτικοι, φταιει η προηγουμενη γενια, φταιει και η νεολαια ομως που ενω ενα σημαντικο κομματι της (παλι καλα) εχει ξυπνησει, το υπολοιπο κοιμαται μεταξυ καφετεριας, μπουζουκιων, ναρκωτικων.

Και τον καφε σου να πιεις (οχι εσυ προσωπικα), και στο μπουζουκι να πας, και τη βολτα σου να κανεις, καντα επειδη παραγεις εργο και βγαζεις τα χρηματα σου, οχι επειδη εχεις τεντωσει το χερι και λες "πατερα ριξτα, μανα κανα ψιλο?"

Ετσι δεν θα παμε μπροστα, και κριση ξε-κριση ολα τα ξενυχταδικα γεματα ειναι.

Οπως ειπες και οι ταβερνες γεματες ειναι, αλλα ειναι οικογενειες που ο κωλος τους εγινε να για να δουλεψουν ολη τη βδομαδα και να βγουν να παρουν τον αερα τους.

Απο θεωρια χορτασαμε, πραξεις πρεπει να δουμε και σημαντικη μεριδα των ανθρωπων που περιμενουμε να δουμε κατι απο αυτους, δεν κανει απολυτως τιποτα για να αλλαξει αυτη η κατασταση. Κοσμος παρακαλαει για δουλεια, την κυνηγαει με το τουφεκι, και μεγαλη μεριδα της νεολαιας ακομη περιμενει τη προταση για CEO, γιατι τα 600¤ ειναι λιγα. Λιγα ειναι !!!!!! Αλλα αμα πειναει καποιος και εχει αναγκη πρεπει να τα δουλεψει.. κανεις δεν θα τον πληρωσει γιατι ειναι ωραιος (με εξαιρεση τις γκομενες στα μαγαζια που λενε καλησπερα/καληνυχτα). Ο Γιαννης εδινε για 20 λεπτα 30¤ να κανει μια δουλεια που δεν μπορει μονος του, οσα παιρνει καποιος σε 1 μερα μεροκαματο.. και δεν πηγε κανενας Ελληνας, σου λεει κατι αυτο?
Δεν είναι ο σκοπός μου να σε πείσω Φάνη.
Αν με ήξερες προσωπικά δεν θα χρειαζόταν να ρωτάς αν δουλεύω, αν τα ξύνω κλπ, θα το ήξερες ήδη.
Εγώ άλλωστε δε ρώτησα κανένα το τι κάνει κι ούτε χρειάζεται μιας κι εδώ είμαστε για να καταθέτουμε τις απόψεις μας, όχι τη φορολογική μας δήλωση.
Στην τελική όποιος είναι για κάποιο χρονικό διάστημα στο φόρουμ καταλαβαίνει πολύ καλά το βαλάντιο του καθενός, οπότε δεν έχει και νόημα η παραπάνω κουβέντα περί οικονομικών.

Από εκεί και πέρα, στα περισσότερα που λες με βρίσκεις σύμφωνο.
Είσαι όμως νέος σαν εμένα και ξέρεις και ο ίδιος τα φοβερά προβλήματα που αντιμετωπίζει η γενιά μας με την ανεργία στο 40+% (που επαναλαμβάνω στο συντριπτικό της ποσοστό δεν είναι από επιλογή), τα εργασιακά δικαιώματα που τείνουν να γίνουν ανύπαρκτα, την ανασφάλιστη εργασία και τον βασικό μισθό στις ηλικίες κάτω των 25 που είναι λιγότερο από 600 ευρώ.
Εγώ εστιάζω σε αυτά γιατί αυτά είναι που με καίνε, όχι αν οι καφετέριες είναι γεμάτες ή αν οι νέοι κυνηγούν γκόμενες.
Ακόμα και να έχεις φοβερή όρεξη για δουλειά, μόρφωση και προσόντα, οι νέες συνθήκες σε έχουν καταδικασμένο στη φτώχεια και την μιζέρια, εκτός κι αν πάρεις τα μπογαλάκια σου και φύγεις ή έχεις ΤΙΣ γνωριμίες.
Σε αυτό φαντάζομαι πως δεν θα διαφωνείς.

Παλαιότερα πριν καμια 30ριά χρόνια, τουλάχιστον απ'όσα γνωρίζω από συγγενείς και φίλους και εδώ είναι και οι μεγαλύτεροι να με διαψεύσουν αν διαφωνούν, μπορεί να μην υπήρχαν πολλά λεφτά αλλά κανείς δεν ήξερε τι σημαίνει ανεργία, αφού αν είχες όρεξη για δουλειά δούλευες και συχνά αμειβόσουν και καλά, όχι πλουσιοπάροχα αλλά όχι και ίσα ίσα να περνάς, που σήμερα ούτε αυτό δε γίνεται.
Υπήρχαν ευκαιρίες, όνειρα, προοπτικές.
Τώρα σε μια χώρα που από μήνα σε μήνα λένε πως θα πτωχεύσει, τι υπάρχει απ'όλα αυτά?
Ανεγκέφαλοι που πίνουν ξέγνοιαστοι τον καφέ τους υπήρχαν και θα υπάρχουν, όμως είναι λιγότεροι από ποτέ.
Και επειδή λέτε και για τα μαγαζιά πως είναι γεμάτα, ο τζίρος τους έχει μειωθεί δραματικά κι εκεί που ο άλλος έβγαινε και έπινε 3-4 ποτά, τώρα πίνει ένα και με το ζόρι.
Μαγική εικόνα είναι τα γεμάτα μαγαζιά, όποιον και να ρωτήσετε θα σας πει πως τα έσοδα είναι 50% κάτω, ίσως και παραπάνω.

Τέλος πάντων είμαστε από ώρα off και δεν έχει νόημα.
Εγώ δε βγήκα να κατηγορήσω καμία ηλικία, τάξη κλπ, βγήκα να υπερασπιστώ τη γενιά μου, η οποία κατηγορήθηκε μονόπλευρα, γιατί σαν εκπρόσωπός της βλέπω πολύ καλά τι συμβαίνει και προφανώς υπάρχουν και αρνητικά παραδείγματα, όπως και σε όλες τις γενιές (και μάλιστα πολύ χειρότερα) όμως δεν πρέπει να μένουμε σε αυτά αλλά στα πραγματικά προβλήματα.
Στην τελική εμένα δεν με αφορά ο ρεμπεσκές ή η γαϊδούρα που βαριέται να σηκωθεί να πλύνει ένα πιάτο.
Με ενδιαφέρουν οι προοπτικές και οι ευκαιρίες που δίνονται στο νέο που το αξίζει πραγματικά κι αυτές είναι λιγότερες από ΠΟΤΕ.

Από εκεί και πέρα, υπάρχουν δύο δρόμοι.
Αυτός που κοιτάμε μόνο τα αρνητικά των άλλων και ξέρουμε μόνο να κρίνουμε (κλασική ελληνική τακτική) και αυτός της συμπόρευσης ενάντια σε αυτούς που μας έχουν κάνει να μη μπορούμε ούτε καν να κυκλοφορήσουμε τα αυτοκίνητά μας (για να έρθουμε και λίγο στο θέμα μας), να διασκεδάσουμε χωρίς να μετράμε ακόμα και τα 50 λεπτά, να ζούμε με αξιοπρέπεια και όχι να κοιτάμε τι άλλο θα περικόψουμε για να μην πεινάσουμε και να σκεφτόμαστε το μέλλον με αισιοδοξία και όχι με φόβο.

Στις 28-29 του μήνα οι ευσυνείδητοι πολίτες θα είναι στο δρόμο ενωμένοι και δυνατοί.
Οι υπόλοιποι μπορούν να κάτσουν να μεμψιμοιρούν και να λοιδορούν από τον καναπέ και το pc.

Thomelef
26-06-11, 18:29
Δεν είναι ο σκοπός μου να σε πείσω Φάνη.
Αν με ήξερες προσωπικά δεν θα χρειαζόταν να ρωτάς αν δουλεύω, αν τα ξύνω κλπ, θα το ήξερες ήδη.
Εγώ άλλωστε δε ρώτησα κανένα το τι κάνει κι ούτε χρειάζεται μιας κι εδώ είμαστε για να καταθέτουμε τις απόψεις μας, όχι τη φορολογική μας δήλωση.
Στην τελική όποιος είναι για κάποιο χρονικό διάστημα στο φόρουμ καταλαβαίνει πολύ καλά το βαλάντιο του καθενός, οπότε δεν έχει και νόημα η παραπάνω κουβέντα περί οικονομικών.

Από εκεί και πέρα, στα περισσότερα που λες με βρίσκεις σύμφωνο.
Είσαι όμως νέος σαν εμένα και ξέρεις και ο ίδιος τα φοβερά προβλήματα που αντιμετωπίζει η γενιά μας με την ανεργία στο 40+% (που επαναλαμβάνω στο συντριπτικό της ποσοστό δεν είναι από επιλογή), τα εργασιακά δικαιώματα που τείνουν να γίνουν ανύπαρκτα, την ανασφάλιστη εργασία και τον βασικό μισθό στις ηλικίες κάτω των 25 που είναι λιγότερο από 600 ευρώ.
Εγώ εστιάζω σε αυτά γιατί αυτά είναι που με καίνε, όχι αν οι καφετέριες είναι γεμάτες ή αν οι νέοι κυνηγούν γκόμενες.
Ακόμα και να έχεις φοβερή όρεξη για δουλειά, μόρφωση και προσόντα, οι νέες συνθήκες σε έχουν καταδικασμένο στη φτώχεια και την μιζέρια, εκτός κι αν πάρεις τα μπογαλάκια σου και φύγεις ή έχεις ΤΙΣ γνωριμίες.
Σε αυτό φαντάζομαι πως δεν θα διαφωνείς.

Παλαιότερα πριν καμια 30ριά χρόνια, τουλάχιστον απ'όσα γνωρίζω από συγγενείς και φίλους και εδώ είναι και οι μεγαλύτεροι να με διαψεύσουν αν διαφωνούν, μπορεί να μην υπήρχαν πολλά λεφτά αλλά κανείς δεν ήξερε τι σημαίνει ανεργία, αφού αν είχες όρεξη για δουλειά δούλευες και συχνά αμειβόσουν και καλά, όχι πλουσιοπάροχα αλλά όχι και ίσα ίσα να περνάς, που σήμερα ούτε αυτό δε γίνεται.
Υπήρχαν ευκαιρίες, όνειρα, προοπτικές.
Τώρα σε μια χώρα που από μήνα σε μήνα λένε πως θα πτωχεύσει, τι υπάρχει απ'όλα αυτά?
Ανεγκέφαλοι που πίνουν ξέγνοιαστοι τον καφέ τους υπήρχαν και θα υπάρχουν, όμως είναι λιγότεροι από ποτέ.
Και επειδή λέτε και για τα μαγαζιά πως είναι γεμάτα, ο τζίρος τους έχει μειωθεί δραματικά κι εκεί που ο άλλος έβγαινε και έπινε 3-4 ποτά, τώρα πίνει ένα και με το ζόρι.
Μαγική εικόνα είναι τα γεμάτα μαγαζιά, όποιον και να ρωτήσετε θα σας πει πως τα έσοδα είναι 50% κάτω, ίσως και παραπάνω.

Τέλος πάντων είμαστε από ώρα off και δεν έχει νόημα.
Εγώ δε βγήκα να κατηγορήσω καμία ηλικία, τάξη κλπ, βγήκα να υπερασπιστώ τη γενιά μου, η οποία κατηγορήθηκε μονόπλευρα, γιατί σαν εκπρόσωπός της βλέπω πολύ καλά τι συμβαίνει και προφανώς υπάρχουν και αρνητικά παραδείγματα, όπως και σε όλες τις γενιές (και μάλιστα πολύ χειρότερα) όμως δεν πρέπει να μένουμε σε αυτά αλλά στα πραγματικά προβλήματα.
Στην τελική εμένα δεν με αφορά ο ρεμπεσκές ή η γαϊδούρα που βαριέται να σηκωθεί να πλύνει ένα πιάτο.
Με ενδιαφέρουν οι προοπτικές και οι ευκαιρίες που δίνονται στο νέο που το αξίζει πραγματικά κι αυτές είναι λιγότερες από ΠΟΤΕ.

Από εκεί και πέρα, υπάρχουν δύο δρόμοι.
Αυτός που κοιτάμε μόνο τα αρνητικά των άλλων και ξέρουμε μόνο να κρίνουμε (κλασική ελληνική τακτική) και αυτός της συμπόρευσης ενάντια σε αυτούς που μας έχουν κάνει να μη μπορούμε ούτε καν να κυκλοφορήσουμε τα αυτοκίνητά μας (για να έρθουμε και λίγο στο θέμα μας), να διασκεδάσουμε χωρίς να μετράμε ακόμα και τα 50 λεπτά, να ζούμε με αξιοπρέπεια και όχι να κοιτάμε τι άλλο θα περικόψουμε για να μην πεινάσουμε και να σκεφτόμαστε το μέλλον με αισιοδοξία και όχι με φόβο.

Στις 28-29 του μήνα οι ευσυνείδητοι πολίτες θα είναι στο δρόμο ενωμένοι και δυνατοί.
Οι υπόλοιποι μπορούν να κάτσουν να μεμψιμοιρούν και να λοιδορούν από τον καναπέ και το pc.

ή να ψάχνουν απο πόρτα σε πόρτα για δουλειά, ή να δουλεύουν γενικότερα για
να ζήσουν την οικογένεια τους...
τα υπόλοιπα είναι θεωρίες και τπτ παραπάνω...

Z4 DCT
26-06-11, 18:41
Εγω ενα καταλαβα.....τοσα χρονια σα μισθωτος και γω και η γυναικα μου δωσαμε απιστευτους φορους με το να δηλωνουμε τα παντα με ευλαβεια, και τωρα πανε να μας εξαφανισουν....αμ δε, τωρα θα παρουν τα 3α μου και ευχομαι να παρουν τα 3α ολου του ελληνικου λαου......δε μας αξιζουν τετοια λαμογια...

Driver M
26-06-11, 19:26
ή να ψάχνουν απο πόρτα σε πόρτα για δουλειά, ή να δουλεύουν γενικότερα για
να ζήσουν την οικογένεια τους...
τα υπόλοιπα είναι θεωρίες και τπτ παραπάνω...
Ρε Θωμά διαφωνία έτσι για τη διαφωνία θες να κάνουμε?

Οκ, αν είναι ζήτημα ζωής ή θανάτου δεν είπε κανείς να πάει στη διαδήλωση.
Αλλά αυτό ισχύει για μια ελάχιστη μερίδα του πληθυσμού.
Οι υπόλοιποι οφείλουν να κατέβουν και να διεκδικήσουν, αλλιώς ας πάει ο καθένας στις υποχρεώσεις του (που σχεδόν όλοι κάτι θα έχουν να κάνουν απ'το να κάθονται όλη μέρα στο Σύνταγμα με κίνδυνο να τους πνίξουν στα δακρυγόνα στην καλύτερη και στις γκλοπιές ή τις μολότωφ στη χειρότερη) και μετά να κλαιγόμαστε που δεν μας λυπάται το άτιμο το κράτος.

Τέλος πάντων, επειδή ό,τι και να πει κανείς όποιος έχει όρεξη να διαφωνήσει θα διαφωνήσει, ας αναλογιστεί ο καθένας τις ευθύνες του ως πολίτης και ας πράξει ανάλογα.

Thomelef
26-06-11, 19:53
αρη.
η διαφωνία έρχεται μόνη της. εγώ δεν θέλω ούτε να κάνω τον ξύπνιο, ούτε τον κάπως.
το πρόβλημα φίλε μου είναι ότι όποια διαδήλωση και να γίνει, δεν αλλάζει η κατάσταση. δεν
θέλω να επεκταθώ παραπάνω, παρά μόνο θα πώ ένα πράγμα. τα πανό κτλ κτλ απο μόνα τους
δεν κάνουν τπτ. ίσα ίσα τα λαμόγια με την και καλά οικουμενική κυβέρνηση που είπαν ότι θα
κάνουν και στο τέλος δεν έγινε, κορόιδεψαν τον κόσμο για ακόμα μια φορά, αφήνοντας τους
να πιστέψουν πως η ειρηνική διαδήλωση και η φωνή του πολίτη μπορεί να κάνει δουλειά.
ΠΙΠΕΣ!!!
και ξές γιατί έγινε αυτό το σενάριο περί οικουμενικής???γιατί πολύ απλά αν τα γεγονότα κυλούσαν
ομαλά σε όλη αυτή την διάρκεια των διαδηλώσεων, τα πράγματα θα γινόντουσαν χειρότερα
και αγριότερα μέρα με την μέρα...
όπου δεν πίπτει λόγος, πίπτει ράβδος...εγώ σε ειρηνικές διαδηλώσεις εναντίον τομαριών που
μου πουλάνε τρέλα κάθε μέρα, δεν κατεβαίνω. γιατί θα γίνω 2 φορές μ@λ@κ@ς. και θα τους
πληρώσω, και θα φωνάξω, και στο τέλος θα μου πούνε και φώναζε μ@λ@κ@ απο δευτέρα πάλι
στην ουρά θα είσαι και θα μας τα σκάς. και πίστεψε με σαν βιοτέχνης τα σκάω ΠΟΛΥ ΧΟΝΤΡΑ,
ΚΑΙ ΕΧΩ ΝΑ ΛΑΒΑΙΝΩ ΚΙΟΛΑ ΑΠΟ ΕΠΙΣΤΡΟΦΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΩ ΤΠΤ...
προτιμώ λοιπόν να σώζω αυτά που έχω όπως μπορώ, μιάς και δεν τα χρωστάω και είναι ΔΙΚΑ ΜΟΥ,
αγορασμένα με κόπο, αίμα και ιδρώτα.
όταν υπάρξει περίπτωση να γίνει κάτι ουσιώδες, τότε πίστεψε με θα συμμετέχω και εγώ όπως μπορώ.

spar@
26-06-11, 20:06
Αρη για καποιο λογο δεν με πειθεις.. τεσπα εσυ ξερεις καλυτερα αν δουλευεις ή οχι, δεν με απασχολει αλλα εχουμε γεμισει Τσιπρες που με 0 ενσημα ή ωρες απασχολησης μιλανε για εργασια, αμοιβες, δικαιο και αδικο. Ο,τι και να γραψεις ομως, οπως και να το γραψεις, το οτι εχουμε γεμισει ενα σωρο αεργους αργοσχολους νεους και νεες δεν αλλαζει. Το μελημα καθε βλακα νεοελληνογκομενου ειναι το πως θα γινει διευθυντης αλλιως δεν θα δουλεψει. Και της καθε αργοσχολης ******ας το αν θα πετυχει το νυχι για να μπορεσει να βγει το βραδυ να πιει τα κερασμενα απο τον αεργο αργοσχολο σαλιαρη που μπορει να μην εχει να φαει, αλλα θα τα κερασει.. φυσικα στο τελος θα φυγει "καληνυχτας" γιατι δεν θα σκοραρει.

Στο Συνταγμα καλως μαζευονται οσοι μαζευονται, μακαρι να ηταν και αλλοι. Θα κατεβαινε και αλλος κοσμος αν δεν δουλευε, γιατι καλη η μαζωξη αλλα καποιος πρεπει και να δουλεψει για να εχει να φαει αυριο. Θα επρεπε να ειναι και τα ρεμαλια της καφετεριας εκει ομως, που πανε στις 8 το πρωι και αφου ο κωλος τους εχει γινει ενα με τον καναπε, φευγουν το βραδυ γιατι εχει και μπουζουκι.

Εχουμε γεμισει ενα σωρο θεωρητικους στην Ελλαδα, προπονητες του καφενειου (μα ηταν ξεκαθαρο φαουλ), οδηγους του καναπε (σκατα προσπεραση εκανε ο Αλονσο), γκομενους που ακομα τον παιζουν (1001 τροποι να βγαλεις γκομενα), επαναστατες με 0 ενσημα (Τσιπρας και σια).

Σε αυτο το χαλι δεν ηρθε μονη της η Ελλαδα, φταινε οι πολιτικοι, φταιει η προηγουμενη γενια, φταιει και η νεολαια ομως που ενω ενα σημαντικο κομματι της (παλι καλα) εχει ξυπνησει, το υπολοιπο κοιμαται μεταξυ καφετεριας, μπουζουκιων, ναρκωτικων.

Και τον καφε σου να πιεις (οχι εσυ προσωπικα), και στο μπουζουκι να πας, και τη βολτα σου να κανεις, καντα επειδη παραγεις εργο και βγαζεις τα χρηματα σου, οχι επειδη εχεις τεντωσει το χερι και λες "πατερα ριξτα, μανα κανα ψιλο?"

Ετσι δεν θα παμε μπροστα, και κριση ξε-κριση ολα τα ξενυχταδικα γεματα ειναι.

Οπως ειπες και οι ταβερνες γεματες ειναι, αλλα ειναι οικογενειες που ο κωλος τους εγινε να για να δουλεψουν ολη τη βδομαδα και να βγουν να παρουν τον αερα τους.

Απο θεωρια χορτασαμε, πραξεις πρεπει να δουμε και σημαντικη μεριδα των ανθρωπων που περιμενουμε να δουμε κατι απο αυτους, δεν κανει απολυτως τιποτα για να αλλαξει αυτη η κατασταση. Κοσμος παρακαλαει για δουλεια, την κυνηγαει με το τουφεκι, και μεγαλη μεριδα της νεολαιας ακομη περιμενει τη προταση για CEO, γιατι τα 600¤ ειναι λιγα. Λιγα ειναι !!!!!! Αλλα αμα πειναει καποιος και εχει αναγκη πρεπει να τα δουλεψει.. κανεις δεν θα τον πληρωσει γιατι ειναι ωραιος (με εξαιρεση τις γκομενες στα μαγαζια που λενε καλησπερα/καληνυχτα). Ο Γιαννης εδινε για 20 λεπτα 30¤ να κανει μια δουλεια που δεν μπορει μονος του, οσα παιρνει καποιος σε 1 μερα μεροκαματο.. και δεν πηγε κανενας Ελληνας, σου λεει κατι αυτο?

Φανη καλα τα λες...αλλα...
υπαρχει ενα μεγαλο αλλα που θελει πολυ μεγαλη εξηγηση....
πριν μερικα χρονια ηταν στους δρομους αυτοι που λες, τωρα οχι πια...ειμαι αντιθετος με τους αγανακτησμενους θελω πιο δραστικα μετρα!και τα 600ευρο ειναι λιγα αν σκεφτεις τους φορους και την ακριβεια που εχουμε σημερα.Επισης θα σου πω και κατι αλλο, επειδη ειμαστε στην ιδια ηλικια, εχεις σπουδασει κατι?

Driver M
26-06-11, 20:09
όταν υπάρξει περίπτωση να γίνει κάτι ουσιώδες, τότε πίστεψε με θα συμμετέχω και εγώ όπως μπορώ.
Πίστεψέ με, τώρα είναι πιο κρίσιμη η συμμετοχή του κόσμου από ποτέ.

Και προσωπικά δεν θα πάω για να τους χαϊδέψω, ούτε απλά να τους ρίξω κανά βρίσιμο αφού είναι τόσο άθλιοι που δεν θα τους αγγίξει ούτε στο ελάχιστο.
Θα κάνω ό,τι περνάει από το χέρι μου για να εμποδιστεί η ψήφιση του μεσοπρόθεσμου, από πραγματικό αποκλεισμό της βουλής μέχρι και οτιδήποτε άλλο.

Δύο προτάσεις θα πω οι οποίες πρέπει να συνοψίζουν την όλη στάση του ελληνικού λαού που θα κατέβει στο δρόμο τις επόμενες μέρες:

Όπου δεν πίπτει λόγος, πίπτει ράβδος.

Η τήρηση του Συντάγματος επαφίεται στον πατριωτισμό των Ελλήνων, που δικαιούνται και υποχρεούνται να αντιστέκονται με κάθε μέσο εναντίον οποιουδήποτε επιχειρεί να το καταλύσει με τη βία. (ακροτελεύτιο άρθρο του Συντάγματος).

Με αυτά κατα νου, πιστεύω πως έχουν να βγουν πολλά αν οι πολίτες φερθούν αντάξια των περιστάσεων.

fanisk
26-06-11, 20:34
Φανη καλα τα λες...αλλα...
υπαρχει ενα μεγαλο αλλα που θελει πολυ μεγαλη εξηγηση....
πριν μερικα χρονια ηταν στους δρομους αυτοι που λες, τωρα οχι πια...ειμαι αντιθετος με τους αγανακτησμενους θελω πιο δραστικα μετρα!και τα 600ευρο ειναι λιγα αν σκεφτεις τους φορους και την ακριβεια που εχουμε σημερα.Επισης θα σου πω και κατι αλλο, επειδη ειμαστε στην ιδια ηλικια, εχεις σπουδασει κατι?

Μα δεν ειπα οτι δεν ειναι λιγα, ή οτι ολα αυτα τα "μετρα" δεν πανε τον εργατικο τομεα κατι δεκαετιες πισω, αλλα απο το καθολου εισοδημα, καλο ειναι και το λιγο και βλεπω πολυ κοσμο να μη κυνηγα ουτε το λιγο πια! Εβγαλα ενα ΙΕΚ. Μη μου πεις για γιατρους και δικηγορους που εφαγαν τα ματια τους στα θρανια, τυλιγουν σουβλακια, και τι αδικο ειναι.. ναι αδικο ειναι! (τι αλλο να κανουν αφου δεν υπαρχει επιλογη απασχολησης).. αν πρεπει να επιβιωσεις θα δουλεψεις για να βγαλεις εστω τα εξοδα της ημερας, αλλιως πας για κανονι αφου και τα ετοιμα θα τελειωσουν καποια στιγμη. Το μεγαλο "αλλα" ποιο ειναι?

Αρη δεν διαφωνω με σενα προσωπικα, διαφωνω και εκνευριζομαι με αυτους που αραζουν σαν να μην τρεχει τιποτα λες και θα γεμισει λεφτα η τσεπη μονη της (ενω αδειαζουν των γονιων τους απο το ζητα-ζητα), που αντι εστω να προσπαθησουν και να κυνηγησουν κατι, περιμενουν τους εργοδοτες (οσοι εχουν μεινει πια) να περασουν μεταξυ πορτας και πλακωτου για να τους προσλαβουν.

Ξαναλεω, γεμισαμε θεωρια, θεωρητικους. Πραξεις πρεπει να δουμε.

spar@
26-06-11, 20:41
καταρχην εγω δεν εχω θεμα με την δουλεια, δουλευω οπου να ναι....και με το ζορι πηγα να σπουδασω, απλα ειναι αδικο να μπλεκεις στο λουκι, να δινουν μια περιουσια οι δικοι σου με το κ..λοσυστημα, να σε στελνουν σε ενα κ..πανεπιστημιο, να συμβιβαζεσαι με τα ψυχολογικα του καθενως για να βγαινεις και να κυνηγας μια δουλεια 600ευρο, τα λεφτα ειναι σεβαστα οταν μιλαμε για θεμα επιβιωσης, απλα οταν εχεις φαει τα χρονια σου σου βγαινει ενα ειδος κομπλεξισμου! οταν εισαι στο ιδιο τσουβαλι με ολους!

fanisk
26-06-11, 21:05
καταρχην εγω δεν εχω θεμα με την δουλεια, δουλευω οπου να ναι....και με το ζορι πηγα να σπουδασω, απλα ειναι αδικο να μπλεκεις στο λουκι, να δινουν μια περιουσια οι δικοι σου με το κ..λοσυστημα, να σε στελνουν σε ενα κ..πανεπιστημιο, να συμβιβαζεσαι με τα ψυχολογικα του καθενως για να βγαινεις και να κυνηγας μια δουλεια 600ευρο, τα λεφτα ειναι σεβαστα οταν μιλαμε για θεμα επιβιωσης, απλα οταν εχεις φαει τα χρονια σου σου βγαινει ενα ειδος κομπλεξισμου! οταν εισαι στο ιδιο τσουβαλι με ολους!

Και μενα με κυνηγουσαν οι δικοι μου να σπουδασω, και οταν πατωσα γιατι τα φορτωσα σε ολο το κοτετσι οχι μονο στον κοκκορα, να ξαναδωσω ή να παω Αγγλια, αλλα αφου ξερω οτι μολις ανοιξω βιβλιο σε 10 λεπτα θα σκεφτομαι αλλα πραγματα, θα κοροιδευω τον εαυτο μου ή τους δικους μου? Τωρα το μετανιωνω αλλα ειναι αργα για βιβλια.
..Και δεν ειχα και προβλημα οικονομικο, πολλες φορες το "χαρτζιλικι" μου πριν αρχισω να δουλευω ηταν παραπανω απο το μισθο μου, παρε αυτο, παρε εκεινο. Τωρα εχω το μισθο μου και ξερω οτι μεσα στο μηνα εχω τοσα για βενζινες, τοσα για μπαξιμο, τοσα για διασκεδαση, και τοσα στην ακρη για τον αλλο μηνα. Οι διακοπες μου ξεκινουσαν μολις τελειωσει το σχολειο, και τελειωναν πριν αρχισει, την επομενη μερα δεν ειχαν μεινει ρεστα απο τη προηγουμενη. Περσι οι διακοπες μου ηταν 1 βδομαδα, προπερσι 3, γυρναγα μαυρος σπιτι, οι δικοι μου βλεπαν τον ηλιο απο το παραθυρο.. ας τους ξεκουρασω στο βαθμο που μπορω.

Αδικο ειναι, και με 600¤ ουτε να κλασεις δεν φτανουν, αλλα και να μη τιθεται θεμα επιβιωσης σημερα, θα τεθει σε μερικους μηνες που ο λογαριασμος στη τραπεζα θα εχει στερεψει.. αυτο δεν ειναι κομπλεξισμος, ειναι "οτι φαμε και οτι πιουμε σημερα" και απο αυριο βλεπουμε..

2 σπιτια εχουν παιδια με πτυχιο ΑΕΙ, το ενα τα ξυνει γιατι δεν ριχνει τα μουτρα του και το αλλο δουλευει σε ακυρη με τις σπουδες, δουλεια για να βγαζει τα εξοδα του. Το 1ο σπιτι θα παει απατο μια μερα γιατι οι γονεις του δεν θα ζουν για παντα, ουτε θα αυξανεται ο λογαριασμος αν τα εξοδα ειναι περισσοτερα απο τα εσοδα. Το 2ο θα εχει να φαει γιατι πολυ απλα εστω και τα 600¤ ειναι λεφτα που θα βγαιναν απο την τραπεζα (ή θα τρωγαν φασολια οι γονεις για να πινει mojito το παιδι)..αλλα δεν βγηκαν.

giannis_compact
26-06-11, 21:29
Λοιπόν ανοίγω αυτό το θέμα πρώτον για να:

-δούμε πόσοι θα καταθέσουμε πινακίδες (βάζω τον εαυτό μου μέσα μιάς και στην οικογένεια πέρα από το 316 υπάρχουν και άλλα δύο αυτοκίνητα 2 λίτρων)

και δεύτερον, για να γνώριζουμε

-τί χρειάζεται για να κατάθεσουμε τις πινακίδες ώστε να ξέρουμε τί πρέπει να κάνουμε όταν θα πάμε να τις καταθέσουμε άν όντως ισχύσουν τα μέτρα που ακούγονται για τα τέλη κυκλοφορίας.


Με μια γρήγορη αναζήτηση στο διαδίκτυο βρήκα ότι για την κατάθεση των πινακίδων χρειάζονται τα παρακάτω δικαιολογητικά.

♦Άδεια κυκλοφορίας αυτοκινήτου

♦Πινακίδες

♦Φωτοτυπία της δήλωσης εισοδήματος που να αποδεικνύεται ποιος είναι ο κάτοχος του Ι.Χ.

♦Ε9 που να δείχνει ιδιοκτησία θέσης πάρκινγκ ή μισθωτήριο συμβόλαιο θέσης στάθμευσης.

♦Το αποδεικτικό ότι έχουν πληρωθεί τα τέλη του 2011

♦Αίτηση που μπορεί να συμπληρωθεί στην εφορία και είναι της παρακάτω μορφής:

https://s.enet.gr/resources/article-files/doy.pdf

Γνωρίζει κανείς άν χρειάζεται κάτι παραπάνω?

Leonidas_E39
26-06-11, 21:36
Αυτα χρειαζονται Γιαννη μου και επιπλεον διαφανη σακουλα για να τις βαλεις μεσα μη και λερωσουν οι υπαλληλοι των ΔΟΥ τα χερακια τους.

Εγω θα τις παραδωσω στο 39αρι στις 27 Δεκεμβρη και θα τις παρω γυρω στις 15 Γεναρη ετσι για να μην τους βγει ο λογαριασμος.

Ουτως η αλλως θα εχω το spark , θα εχω και καμια 10αρια μερες αδεια και δεν με νοιαζει.

big-mac
26-06-11, 21:36
Φιλε μου, απο οτι θυμαμαι, για τη θεση σταθμευσης χρειαζοταν μια απλη δηλωση με την οδο οπου βρησκετε, δε χρειαζοταν να ειναι δικια σου η θεση, μπορει να ηταν καποιου φιλου σου ή γνωστου που στην παραχωρισε. Δε ξερω αν εχει αλαξει κατι φετος. Πηγαινε για πιο σιγουρα στην εφορια και ρωτα.thumb

Z4 DCT
26-06-11, 21:51
Εγω που κατεθεσα απο ενα αμαξι πριν λιγο καιρο....

Πινακιδες
Ε9 για το παρκιν
Αδεια
Δηλωση που εκανα στην εφορεια...

Για το αν ειχα πληρωσει το σημα το ειδε εκεινη την ωρα on line
Χαρτι που να δηλωνει ποιος ειναι ο ιδιοκτητης δεν μου ζητησαν γιατι ειχα την εδεια...φαινεται..

Z4 DCT
26-06-11, 21:55
Και για να απαντησω και στο πρωτο σου ερωτημα....εγω αν ψηφηστει την πεμπτη ετσι οπως ειναι ο εφαρμαστικος θα της καταθεσω αμεσα....ο λογος προφανης....δεν ειναι το σημα και η εισφορα, ειναι το απιστευτο τεκμηριο σηντηρησης που μαζι με τα τεκμηρια του σπιτιου, και οτι αλλο εχεις σε πεταει εκτος δικαιολογιμενου ποσου και σε φορολογει με 10%!!!! στο υπερβαλον ποσο.....
Οποτε καλυτερα να το καθαριζω στο γκαραζ μεχρι να περασει η μπορα, παρα να κανω τον αιμοδοτη στους κλεφτες....thumb

paganis
26-06-11, 22:06
θα καταθεσω τις πινακιδες...εχω 3 αμαξια (μαζι με το επαγγελματικο),για 2 ατομα και η ζετα μπορει να παραμεινει στο γκαραζ, μεχρι νεωτερων! στην θεση μου ειναι αρκετοι, που εχουν αυτοκινητα απλα για ευχαριστηση...και τα περισσοτερα εξ αυτων πολλων κυβικων! αφου λοιπον, για ενα αυτοκινητο που κυκλοφορουμε ελαχιστες φορες τον χρονο...καλουμαστε να πληρωσουμε υπερογκα ποσα....ας παραδωσουμε τις πινακιδες για να δωσουμε το μυνημα πως πλεον...ΛΕΦΤΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ....

kplc16
26-06-11, 22:29
Και για να απαντησω και στο πρωτο σου ερωτημα....εγω αν ψηφηστει την πεμπτη ετσι οπως ειναι ο εφαρμαστικος θα της καταθεσω αμεσα....ο λογος προφανης....δεν ειναι το σημα και η εισφορα, ειναι το απιστευτο τεκμηριο σηντηρησης που μαζι με τα τεκμηρια του σπιτιου, και οτι αλλο εχεις σε πεταει εκτος δικαιολογιμενου ποσου και σε φορολογει με 10%!!!! στο υπερβαλον ποσο.....
Οποτε καλυτερα να το καθαριζω στο γκαραζ μεχρι να περασει η μπορα, παρα να κανω τον αιμοδοτη στους κλεφτες....thumb

τι τεκμηριο πιανει το Ζ4;

alexm
26-06-11, 22:35
Και για να απαντησω και στο πρωτο σου ερωτημα....εγω αν ψηφηστει την πεμπτη ετσι οπως ειναι ο εφαρμαστικος θα της καταθεσω αμεσα....ο λογος προφανης....δεν ειναι το σημα και η εισφορα, ειναι το απιστευτο τεκμηριο σηντηρησης που μαζι με τα τεκμηρια του σπιτιου, και οτι αλλο εχεις σε πεταει εκτος δικαιολογιμενου ποσου και σε φορολογει με 10%!!!! στο υπερβαλον ποσο.....
Οποτε καλυτερα να το καθαριζω στο γκαραζ μεχρι να περασει η μπορα, παρα να κανω τον αιμοδοτη στους κλεφτες....thumb

Γιαννη για τους ιδιους λογους, μαζι θα προχωρησουμε.....thumb

Monsta
26-06-11, 23:02
Και όμως Γιάννη το σήμα είναι από μόνο του ένας πολύ σοβαρός να τις καταθέσει κάποιος. Ο καθένας μας μπορεί να αντιληφθεί τη κοροϊδία.

Το μόνο που με ανησυχεί είναι ότι δε φαίνεται να ιδρώνει τ αυτί τους. Είδανε ότι πέρυσι κατατέθηκε ένας σοβαρός αριθμός πινακίδων. Δεν πήραν τα αναμενόμενα. Έτσι αποφάσισαν να αυξήσουν και πάλι σε δυσθεώρητα νούμερα τα τέλη ακόμα και στα δίλιτρα για να καλύψουν -μάταια- τη διαφορά. Του χρόνου θα τη πληρώσουν τα 1.8 και σε λίγο θα δούμε να ζητάνε για τα Σμαρτ 250-300 ευρώ...

EVERGET
26-06-11, 23:14
Εάν δούμε το θέμα ορθολογιστικά και πέρα από την τσαντήλα που μας έχουν δημιουργήσει αυτές τις μέρες, το πρόβλημα με τα νέα περί αυτοκινήτου μέτρα του εφαρμοστικού είναι κυρίως τα τεκμήρια και η έκτακτη εισφορά. Τα τέλη που θα αυξηθούν 10% δε νομίζω πως είναι το κύριο πρόβλημα. Το πού θέλω να καταλήξω θα φανεί με το παράδειγμα:

Έστω λοιπόν ένας ιδιοκτήτης Μ3 3,246cc με τέλη του 2012 1,100, τεκμήριο 21,400 και έκτακτη εισφορά 1,070 (τα δύο τελευταία αναφερόμενα στο 2011). Καταθέτοντας ο εν λόγω φίλος πινακίδες μες στον Ιούλιο δεν θα πληρώσει τα τέλη του 2012, φυσικά με το αντίτιμο να μην χρησιμοποιεί το αμάξι του το 2012, αλλά θα πληρώσει την έκτακτη εισφορά που αντιστοιχεί στο τεκμήριο των 7 μηνών που χρησιμοποίησε το αμάξι του το 2011. Δηλαδή το νταβατζηλίκι, τη μεγάλη αδικία εις βάρος του, δεν τη γλυτώνει! Έστω και μειωμένη θα υποστεί την αδικία της έκτακτης εισφοράς. Οπότε ποιο το όφελος της κατάθεσης πινακίδων? Να μην πληρώσεις το 1,100άρι (που και πέρσι πλήρωσες) και το αμάξι σου από μηχάνημα οδήγησης να το μετατρέψεις σε έπιπλο?

Προσωπικά δεν πρόκειται να κάνω τη χάρη στο γ@μημένο νέο σύστημά τους να αποχωριστώ και να στερούμαι πράγματα που γουστάρω, μία από τις χαρές της ζωής που είναι για τον όποιο petrolhead το αμάξι του. Γιατί ναι, και γώ έχω άλλα αυτοκίνητα να μεταφέρομαι αλλά κανένα δεν μου δίνει την ικανοποίηση του Μ πώς να το κάνουμε! Από τη στιγμή που η μεγάλη κλοπή της έκτακτης εισφοράς είναι αναπόφευκτη εις βάρος μου, δεν πρόκειται να καταδικάσω σε αχρησία το αμάξι μου για ένα ποσό που και πέρσι πλήρωσα, και πρόπερσι (με μικρές προσαυξήσεις ανά χρονιά) και ουσιαστικά το είχα χωνέψει.

*Όποιος φυσικά έχει θέμα αθροιστικό με τα τεκμήρια διαβίωσής του, εκεί είναι πιο πολύπλοκο το θέμα.

m-power_01
26-06-11, 23:27
*Όποιος φυσικά έχει θέμα αθροιστικό με τα τεκμήρια διαβίωσής του, εκεί είναι πιο πολύπλοκο το θέμα.

Να πουλήσει το σπίτι του! thumb

ziaba
26-06-11, 23:34
έγω έχω κατέθεσει πέρσι τις πινακίδες κ ήθελε άδειά, τις πινακίδες κ 2 ίδιες δηλώσεις (τ μια τ κρατάει η εφορεία κ τ άλλη ο ιδιοκτήτης του οχήματος) που γράφεις για πιο λογο καταθέτεις τις πινακίδες κ σε ποίο ιδιωτικό χωρο θα βρίσκεται αυτά τίποτα άλλο

alexm
26-06-11, 23:40
Εάν δούμε το θέμα ορθολογιστικά και πέρα από την τσαντήλα που μας έχουν δημιουργήσει αυτές τις μέρες, το πρόβλημα με τα νέα περί αυτοκινήτου μέτρα του εφαρμοστικού είναι κυρίως τα τεκμήρια και η έκτακτη εισφορά. Τα τέλη που θα αυξηθούν 10% δε νομίζω πως είναι το κύριο πρόβλημα. Το πού θέλω να καταλήξω θα φανεί με το παράδειγμα:

Έστω λοιπόν ένας ιδιοκτήτης Μ3 3,246cc με τέλη του 2012 1,100, τεκμήριο 21,400 και έκτακτη εισφορά 1,070 (τα δύο τελευταία αναφερόμενα στο 2011). Καταθέτοντας ο εν λόγω φίλος πινακίδες μες στον Ιούλιο δεν θα πληρώσει τα τέλη του 2012, φυσικά με το αντίτιμο να μην χρησιμοποιεί το αμάξι του το 2012, αλλά θα πληρώσει την έκτακτη εισφορά που αντιστοιχεί στο τεκμήριο των 7 μηνών που χρησιμοποίησε το αμάξι του το 2011. Δηλαδή το νταβατζηλίκι, τη μεγάλη αδικία εις βάρος του, δεν τη γλυτώνει! Έστω και μειωμένη θα υποστεί την αδικία της έκτακτης εισφοράς. Οπότε ποιο το όφελος της κατάθεσης πινακίδων? Να μην πληρώσεις το 1,100άρι (που και πέρσι πλήρωσες) και το αμάξι σου από μηχάνημα οδήγησης να το μετατρέψεις σε έπιπλο?

Προσωπικά δεν πρόκειται να κάνω τη χάρη στο γ@μημένο νέο σύστημά τους να αποχωριστώ και να στερούμαι πράγματα που γουστάρω, μία από τις χαρές της ζωής που είναι για τον όποιο petrolhead το αμάξι του. Γιατί ναι, και γώ έχω άλλα αυτοκίνητα να μεταφέρομαι αλλά κανένα δεν μου δίνει την ικανοποίηση του Μ πώς να το κάνουμε! Από τη στιγμή που η μεγάλη κλοπή της έκτακτης εισφοράς είναι αναπόφευκτη εις βάρος μου, δεν πρόκειται να καταδικάσω σε αχρησία το αμάξι μου για ένα ποσό που και πέρσι πλήρωσα, και πρόπερσι (με μικρές προσαυξήσεις ανά χρονιά) και ουσιαστικά το είχα χωνέψει.

*Όποιος φυσικά έχει θέμα αθροιστικό με τα τεκμήρια διαβίωσής του, εκεί είναι πιο πολύπλοκο το θέμα.

Θα πληρωσει την εκτακτη εισφορα που αντιστοιχει στο τεκμηριο των 6 ΜΗΝΩΝ που χρησιμοποιησε το αμάξι του το 2011. Δηλαδή θα γλιτωσει 535 ευρω!!!!,σεβαστο ποσο θα ελεγα.....thumb
Ασε που για αλλους, μπορει να ειναι 1045 ευρω..... :whistle:

Driver M
26-06-11, 23:53
Θα πληρωσει την εκτακτη εισφορα που αντιστοιχει στο τεκμηριο των 6 ΜΗΝΩΝ που χρησιμοποιησε το αμάξι του το 2011. Δηλαδή θα γλιτωσει 535 ευρω!!!!,σεβαστο ποσο θα ελεγα.....thumb
Ασε που για αλλους, μπορει να ειναι 1045 ευρω..... :whistle:
Επιπλέον, αν το μέτρο με την έκτακτη εισφορά ισχύσει και του χρόνου (που σιγά μη δεν ισχύσει), αν δεν καταθέσεις πινακίδες πριν το 2012 θα κληθείς να πληρώσεις έκτακτη εισφορά και για το έτος αυτό.
Μπορεί λοιπόν να μη γλιτώσεις τη φετινή εισφορά, τουλάχιστον στο σύνολό της, θα γλιτώσεις όμως αυτή του νέου έτους.

Φυσικά θα είμαι κι εγώ μέσα σε αυτούς που θα καταθέσουν τις πινακίδες τους και είναι το ελάχιστο που μπορώ να κάνω ενάντια στην κοροϊδία που υφιστάμεθα συνεχώς από τους άχρηστους της κυβέρνησης.
Πιστεύω πάντως πως η κατάθεση πινακίδων θα είναι τόσο μεγάλη (50%+) που οι αρμόδιοι του υπουργείου θα τρίβουν τα μάτια τους!

DionisisM5
27-06-11, 00:05
Ανετα τις εχω βγαλει ειδη....!!!!!!!:ranting2:

Monsta
27-06-11, 00:43
Χαχα Νάσο, το ξέρω ότι το λες σα σχήμα λόγου, αλλά φίλε ξεκώλα διότι δε θα τους κάνεις καμία απολύτως χάρη αν καταθέσεις πινακίδες, να πληρώσεις θέλουν το παράλογο αυτό τίμημα και κάνοντας αυτό είναι σα να τους λες κι ευχαριστώ.

Κι αν στο κάτω κάτω δε θέλεις ν αποχωριστείς το ///Μ (απορώ που βρίσκεις την όρεξη για spirited driving με όλα όσα συμβαίνουν αυτό το καιρό) και έχεις κι άλλα αυτοκίνητα να κινηθείς, κάντους ΄σπάσιμό΄ και κατέθεσε για 1-2 μήνες....πιστεύω αυτό μπορείς να το αντέξεις.

S8N
27-06-11, 00:46
Επιπλέον, αν το μέτρο με την έκτακτη εισφορά ισχύσει και του χρόνου (που σιγά μη δεν ισχύσει), αν δεν καταθέσεις πινακίδες πριν το 2012 θα κληθείς να πληρώσεις έκτακτη εισφορά και για το έτος αυτό.
Μπορεί λοιπόν να μη γλιτώσεις τη φετινή εισφορά, τουλάχιστον στο σύνολό της, θα γλιτώσεις όμως αυτή του νέου έτους.

Φυσικά θα είμαι κι εγώ μέσα σε αυτούς που θα καταθέσουν τις πινακίδες τους και είναι το ελάχιστο που μπορώ να κάνω ενάντια στην κοροϊδία που υφιστάμεθα συνεχώς από τους άχρηστους της κυβέρνησης.
Πιστεύω πάντως πως η κατάθεση πινακίδων θα είναι τόσο μεγάλη (50%+) που οι αρμόδιοι του υπουργείου θα τρίβουν τα μάτια τους!

Ο εφαρμοστικος νόμος θα ισχύσει μεχρι και το 2015. Απ' τη μια γλυτώνεις πολλά, απ' την άλλη δεν είναι δυνατον να βάλεις στη γυάλα ένα αυτοκίνητο για 4 χρόνια.

Βέβαια όλα αυτα είναι θεωρητικα, όταν δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει αύριο με την οικονομία.

Z4 DCT
27-06-11, 01:01
Εάν δούμε το θέμα ορθολογιστικά και πέρα από την τσαντήλα που μας έχουν δημιουργήσει αυτές τις μέρες, το πρόβλημα με τα νέα περί αυτοκινήτου μέτρα του εφαρμοστικού είναι κυρίως τα τεκμήρια και η έκτακτη εισφορά. Τα τέλη που θα αυξηθούν 10% δε νομίζω πως είναι το κύριο πρόβλημα. Το πού θέλω να καταλήξω θα φανεί με το παράδειγμα:

Έστω λοιπόν ένας ιδιοκτήτης Μ3 3,246cc με τέλη του 2012 1,100, τεκμήριο 21,400 και έκτακτη εισφορά 1,070 (τα δύο τελευταία αναφερόμενα στο 2011). Καταθέτοντας ο εν λόγω φίλος πινακίδες μες στον Ιούλιο δεν θα πληρώσει τα τέλη του 2012, φυσικά με το αντίτιμο να μην χρησιμοποιεί το αμάξι του το 2012, αλλά θα πληρώσει την έκτακτη εισφορά που αντιστοιχεί στο τεκμήριο των 7 μηνών που χρησιμοποίησε το αμάξι του το 2011. Δηλαδή το νταβατζηλίκι, τη μεγάλη αδικία εις βάρος του, δεν τη γλυτώνει! Έστω και μειωμένη θα υποστεί την αδικία της έκτακτης εισφοράς. Οπότε ποιο το όφελος της κατάθεσης πινακίδων? Να μην πληρώσεις το 1,100άρι (που και πέρσι πλήρωσες) και το αμάξι σου από μηχάνημα οδήγησης να το μετατρέψεις σε έπιπλο?

Προσωπικά δεν πρόκειται να κάνω τη χάρη στο γ@μημένο νέο σύστημά τους να αποχωριστώ και να στερούμαι πράγματα που γουστάρω, μία από τις χαρές της ζωής που είναι για τον όποιο petrolhead το αμάξι του. Γιατί ναι, και γώ έχω άλλα αυτοκίνητα να μεταφέρομαι αλλά κανένα δεν μου δίνει την ικανοποίηση του Μ πώς να το κάνουμε! Από τη στιγμή που η μεγάλη κλοπή της έκτακτης εισφοράς είναι αναπόφευκτη εις βάρος μου, δεν πρόκειται να καταδικάσω σε αχρησία το αμάξι μου για ένα ποσό που και πέρσι πλήρωσα, και πρόπερσι (με μικρές προσαυξήσεις ανά χρονιά) και ουσιαστικά το είχα χωνέψει.

*Όποιος φυσικά έχει θέμα αθροιστικό με τα τεκμήρια διαβίωσής του, εκεί είναι πιο πολύπλοκο το θέμα.



Γλιτωνεις το τεκμηριο......μεγαλη υποθεση....συν τα εξοδα.....αλλα να βαλω συνεταιρο στην ζωη μου και στην ''καυλα'' μου τον καθε υπουργο οικον/κων που αποφασιζει μαλακειες, συγνωμη αλλα δε θα παρω.
Οι ανθρωποι ειναι τοσο αφερεγγυοι που δεν ξερεις τι σου ξημερωνει αυριο....:whistle:

giannis_compact
27-06-11, 01:01
Ο εφαρμοστικος νόμος θα ισχύσει μεχρι και το 2015. Απ' τη μια γλυτώνεις πολλά, απ' την άλλη δεν είναι δυνατον να βάλεις στη γυάλα ένα αυτοκίνητο για 4 χρόνια.

Βέβαια όλα αυτα είναι θεωρητικα, όταν δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει αύριο με την οικονομία.

Μέχρι το 2015 δηλαδή θα υπάρχει κάθε χρόνο αυτή η έκτακτη εισφορά?? :shok: :shok:

DIMITr|S
27-06-11, 01:06
ποση ειναι αυτη η εκτακτη εισφορα;εχω αρχισει και φοβαμαι

Z4 DCT
27-06-11, 01:11
τι τεκμηριο πιανει το Ζ4;

τωρα ειναι στα 17800.....πριν ηταν στο 10αρικο.....

Driver M
27-06-11, 01:12
Ο εφαρμοστικος νόμος θα ισχύσει μεχρι και το 2015. Απ' τη μια γλυτώνεις πολλά, απ' την άλλη δεν είναι δυνατον να βάλεις στη γυάλα ένα αυτοκίνητο για 4 χρόνια.

Βέβαια όλα αυτα είναι θεωρητικα, όταν δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει αύριο με την οικονομία.
Για 4 χρόνια σίγουρα όχι συνονόματε.
Για 2 όμως, μέχρι τις επόμενες εκλογές (αν και δύσκολα θα αντέξουν οι κυβερνόντες μέχρι τότε) γίνεται και μετά βλέπουμε, μιας και δε νομίζω πως οποιοσδήποτε και να έρθει (εκτός από τους υπάρχοντες που θα φύγουν νύχτα) θα συνεχίσει τα ίδια μέτρα.

Βέβαια ποιος ζει ποιος πεθαίνει μέχρι τότε.
Ας κάνουμε την αρχή να τις καταθέσουμε φέτος και βλέποντας και κάνοντας στη συνέχεια...

Z4 DCT
27-06-11, 01:13
ποση ειναι αυτη η εκτακτη εισφορα;εχω αρχισει και φοβαμαι

5% επι του νεου τεκμηριου σου....thumb παρε βαθεια ανασα και κανε την πραξη

DIMITr|S
27-06-11, 01:21
17000 το ζ4?παμε καλα;

Skyline_IS
27-06-11, 01:43
πραγματικα θα ηθελα να δωσω συγχαρητηρια στα σαινια του υπουργειου..Πετανε τα τεκμηρια λες και ειναι στραγαλια..


Δεν χρησιμοποιουν ολοι το αμαξι για καθημερινη χρηση..Ξερει το κρατος καθε ποτε κανω σερβις και αν κανω?Ξερει το κρατος αν οντως το εχω ασφαλισμενο?

Φορολογουμαι για ενα αμαξι 6ετιας ενω ειναι κανονικα 13ετιας..Ετσι οπως πανε τα 16αρια θα τα πανε κανα 10.000 τεκμηριο...


Και ολα αυτα τα μετρα στο βωμο ΝΑ ΜΗΝ Χρεωκοπησουμε...


βουλιαξε το ρημαδι το καραβι

E60_Arkadia
27-06-11, 02:27
Εγω το βρηκα τι θα κανω,θα χτυπησω ενα ασημι ολοιδιο εμφανισιακα με το δικο μου 545ι αλλα χωρις νουμερα,(μετα απ αυτα τα μετρα θα δειτε ποσο θα πεσουν οι τιμες στα ν8 Ε60),θα πληρωσω αυτα που θελουν τα ζωα για το δικο μου και απλα θα κανω τραμπα τις πινακιδες απ το δικο μου στο 545!! Αφου ρε σκ@τοκυβερνηση με φορολογεις σαν ιδιοκτητη οχτακυλινδρου και βαλε ενω εχω απλα ενα 2200 ετσι και γω θα οδηγαω ν8! Ετσι θα ξεκ@υλωνω με το τερας <νομιμως> και θα εχω και το δικο μου αραχτο και ετοιμοπολεμο.Ιδεα για ολους τους Ε60αρηδες.(Εκτος τον Αλεξη):th_Laie_67-1:

m-power_01
27-06-11, 02:29
Εγω το βρηκα τι θα κανω,θα χτυπησω ενα ασημι ολοιδιο εμφανισιακα με το δικο μου 545ι αλλα χωρις νουμερα,(μετα απ αυτα τα μετρα θα δειτε ποσο θα πεσουν οι τιμες στα ν8 Ε60),θα πληρωσω αυτα που θελουν τα ζωα για το δικο μου και απλα θα κανω τραμπα τις πινακιδες απ το δικο μου στο 545!! Αφου ρε σκ@τοκυβερνηση με φορολογεις σαν ιδιοκτητη οχτακυλινδρου και βαλε ενω εχω απλα ενα 2200 ετσι και γω θα οδηγαω ν8! Ετσι θα ξεκ@υλωνω με το τερας <νομιμως> και θα εχω και το δικο μου αραχτο και ετοιμοπολεμο.Ιδεα για ολους τους Ε60αρηδες.(Εκτος τον Αλεξη):th_Laie_67-1:

Εσύ ακόμα να σκεφτείς να πάρεις ένα ιταλικό?

bill_m3
27-06-11, 08:46
Έβαλα και την δημοσκόπηση!!!

Τον Σεπτέμβριο καταθέτω πινακίδες!!

Ερώτηση :
Τις καταθέτω τώρα και βρίσκω μετά από ένα μήνα πωλητή, τέλη κυκλοφορίας για το 11 φαντάζομαι δεν πληρώνει πάλι, σωστά????

nikos1400
27-06-11, 08:50
οχι Βασιλη.
εχεις και το αυτοκολλητο, και την αποδειξη. απλως γλιτωνεις το φορο (που ειπανε θα βαλουνε αναδρομικα) για τους υπολοιπους μηνες του '11 που θα τις εχεις παραδωσει.

Και εγω επισης θα καταθεσω.
1100 ευρω τελη για 2λιτρο Hynudai ΔΕΝ θα πληρωσω.

GEORGE316
27-06-11, 09:11
αν και μεχρι τοτε βλεπουμε,εγω εχω σκοπο να καταθεσω πινακιδες.
αλλωστε ο πατερας μου ανεργος ειναι,το αμαξι του δεν το χρειαζεται.
και δεν ειναι τα 250 (σιγα να μην ειναι τοσα) το χρονο.οσο για αυτα εχω να τα δωσω.
το κανω καθαρα για να χασει το κρατος.
αλλωστε τοσο καιρο με αρμεγει αμμεσα με τα τελη κυκλοφοριας και εμμεσα με καυσιμα δεκο φπα...
απο το 12 θα με αρμεγει και με φορους.
τουλαχιστο αυτο το φορ εγω δε θα το πληρωσω.
θα το εχω να το καθαριζω μονο αλλα δε θα το πληρωσω.

stamatis m3 e30
27-06-11, 10:32
αν διαβασα σωστα στον εφαρμοστικο...τα αμαξια 10ετιας δεν συγκαταλεγονται στα νεα μετρα για εκτακτη εισφορα κπλ....

αν ισχυει....εμενα που το μ3 ειναι του 2001 δεν θα πληρωσω εκτακτη εισφορα(1070 ευρω);;;;

bill_m3
27-06-11, 10:36
αν διαβασα σωστα στον εφαρμοστικο...τα αμαξια 10ετιας δεν συγκαταλεγονται στα νεα μετρα για εκτακτη εισφορα κπλ....

αν ισχυει....εμενα που το μ3 ειναι του 2001 δεν θα πληρωσω εκτακτη εισφορα(1070 ευρω);;;;

Ελληνικό????? 1η άδεια στην Ελλάδα!!!

Για φέτος θα πληρώσεις , του χρόνου θα σταματήσεις να πληρώνεις!!

stamatis m3 e30
27-06-11, 10:54
Ελληνικό????? 1η άδεια στην Ελλάδα!!!

Για φέτος θα πληρώσεις , του χρόνου θα σταματήσεις να πληρώνεις!!

ευχαριστω για την απαντηση!please wait 2 seconds for an uncompressed image, or press Ctrl+F5 for original quality page


την γλιτωσαμε!!!!please wait 2 seconds for an uncompressed image, or press Ctrl+F5 for original quality page

nikos-Mpacket
27-06-11, 11:06
Μετα απο λιγες μερες αποχης απο το Internet,βλεπω οτι η προταση για καταθεση πινακιδων που ειχα κανει σε παλιοτερο ποστ σε αυτο το θεμα εχει παρει σαρκα και οστα.
Ποσο μαλλον τωρα που τα μετρα ειναι πιο σκληρα απο αυτα που μας ελεγαν μεχρι πριν απο λιγες μερες.

Κατα την γνωμη μου το θεμα μας εδω δεν ειναι μονο αν θα γλιτωσουμε την εκτακτη εισφορα ή το τελος του 2012 αλλα και η μορφη διαμαρτυριας μπας και αυτα τα ζω@ που μας κυβερνανε καταλαβουν καποτε οτι βρισκονται εκει γιατι τους ψηφισε ο λαος και θα πρεπει να κανουν αυτο που θελει ο λαος και οχι οτι τους κ@υλωσει.

Εκτος απο την εκτακτη εισφορα πολυ σημαντικο ειναι οτι με την αυξηση των τεκμηριων διαβιωσης υπαρχει πιθανοτητα καποιοι να κληθουν να πληρωσουν προστιμο αφου τα εισοδηματα τους δεν θα φτανουν για τα συνολικα τεκμηρια τους.
Ειναι κριμα να δουλευουμε για να μας τα τρωει το κρατος,οι μισθωτοι κατα κυριο λογο για αλλη μια φορα πληρωνουν τα σπασμενα και δεν θα με πειραζε να πληρωσω για τα σπαμενα κεφαλια των κυβερνωντων αλλα οχι για τα γ@μησι@τικ@ τους.

Οσοι αντεχουν τα τεκμηρια,την εκτατκη εισφορα και τα τελη ας κρατησουν τα αμαξια τους για να τα χαιρονται στον δρομο και οχι στο γκαραζ,για αυτον τον λογο τα αγορασαμε ολοι,αν θελουν ομως ας βοηθησουν και εμας που τελικα δεν θα αντεξουμε να πληρωσουμε ολα τα παραπανω ας μπουν στον κοπο να καταθεσουν τις πινακιδες τους για καποιο χρονικο διαστημα μηπως και καταφερουμε ολοι μαζι να περασουμε καποιο μηνυμα.

GEORGE316
27-06-11, 12:27
*Έκτακτη εισφορά 5% και για οχήματα άνω των 1.929 κυβικών και παλαιότητας μέχρι 10 ετών.

*Έκτακτη εισφορά 5% και στους κατέχοντες σκάφη αναψυχής, ελικόπτερα και πισίνες.

σας παραθετω δυο απο τα μετρ απου οι διασωστες της ελλαδας εχουν παρει...
ενας οικογενειαρχης δηλαδη με τρια παιδια που ειχε ενα διλιτρο για να ειναι και λιγο ανετος με τα ταξιδια ..θα πληρωσει 5%..
ενω ο φουκαρας που εχει μια πισινουλα,ενα ελικοπτερακι..θα πληρωσει και αυτος 5%..
μη βιαστειτε να απαντησετε...
αν απαιτησω να δω το εκκαθαριστικο του υπουργου οικονομικων...θα μου το δειξουν αραγε???
μηπως του διευθυντη στης εθνικης τραπεζας?

Thomelef
27-06-11, 17:17
εγώ πάντως είμαι αποφασισμένος. αν αποφασιστεί, τέλος.
δεν μπορεί όταν το αγόραζα να μην ίσχυε τπτ και τώρα με το στανιό να μου χρεώσουν 20κ
απο την δήλωση μου για ένα αυτοκίνητο...είναι τρέλα αυτό το πράγμα. απο που και ώς που
δικαιολογήτε ετήσιο εισόδημα 20κ για να έχεις και να συντηρείς ένα δεύτερο αμάξι πλέον, του
οποίου τα έξοδα είναι 3 με 4 χιλιάρικα χωρίς τις βενζίνες. βρε δε πα να γ@μηθούν...και αν
βγάλουν και άλλα παραθυράκια για αυτούς που κατέθεσαν πινακίδες, θα το πουλήσω και σαν
ανταλακτικά με αποδείξεις.
αν υπάρχει έστω και η παραμικρή περίπτωση να έχουμε εδώ μέσα κάνα βουλευτή ή πολιτικό,
ή έστω να διαβάζει απλώς έχω να πώ αυτό.
Γ@ΜΙΕΣ@Ι ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΑΙ ΟΛΟ ΤΟ ΣΥΝΑΦΙ ΣΟΥ ΡΕ Κ@ΡΙΟΛ@. :thefinger:

DionisisM5
27-06-11, 17:28
Και εγω πραγματικα το εχω παρει αποφαση εαν περασει το μετρο να τις καταθεσω......Δεν ειναι οτι δεν εχω τα ευρο να τις κρατησω αλλα υπαρχει ενα μεγαλο γαμωτο σε αυτο το μεγαλο θεμα....
Διοτι εαν το πληρωσουμε και φετος του χρονου θα ειναι ακομη ποιο μεγαλο το ποσο.......Ποιο κατω αποκλειεται να ειναι....!!
Εαν δουνε καποια αποχη απο εμας οτι δηλαδη, οι ποιο πολυ που θα παραδωσουν πινακιδες και θα συγκεντρωσουν το επιθιμητο ποσο που ηθελαν...Ισως του χρονου να ειναι καλυτερα!!!

Nino
27-06-11, 18:11
απο περυσι...


https://www.bmwfans.gr/forum/showpost.php?p=31375&postcount=40

S8N
27-06-11, 18:18
Η έκτακτη εισφορά για τα αυτοκίνητα κατά το έτος που μας πέρασε θα βασιστεί στα τεκμήρια όπως ίσχυαν για το 2010, ήτοι 5% στο νουμεράκι που δηλώσαμε στη φορολογική μας δήλωση. Οπότε για τα 2λιτρα είναι 5400 x 5% = 270 ευρώ. Για το έτος που διανύουμε ισχύουν φυσικά τα νέα τεκμήρια όπως πρόκειται να ψηφιστούν στις επόμενες ημέρες.

ghost-rider
27-06-11, 18:30
Δλδ τωρα 270 εκτακτη(μιας και τα τελη εχουν ηδη πληρωθει) και απο του χρονου 1000+?

Ενα αυτοκινητο του 2002 το 12 πληρωνει κανονικα εκτακτη η το πιανει η δεκαετια?

S8N
27-06-11, 18:41
Τον Οκτώβρη 660 τέλη οι δίλιτροι + 270 έκτακτη, του χρόνου 660 τέλη + 440 έκτακτη, ενώ ισχύουν κανονικά οι μειώσεις τεκμηρίου (άρα και έκτακτης εισφοράς) στα άνω της 5ετίας. Το 2012 λογικά θα είσαι -50%.

stefm5
27-06-11, 19:07
Η έκτακτη εισφορά για τα αυτοκίνητα κατά το έτος που μας πέρασε θα βασιστεί στα τεκμήρια όπως ίσχυαν για το 2010, ήτοι 5% στο νουμεράκι που δηλώσαμε στη φορολογική μας δήλωση. Οπότε για τα 2λιτρα είναι 5400 x 5% = 270 ευρώ. Για το έτος που διανύουμε ισχύουν φυσικά τα νέα τεκμήρια όπως πρόκειται να ψηφιστούν στις επόμενες ημέρες.

από πού προκύπτει αυτό;
έχεις βρει κάποια είδηση;
εγώ μόνο δύο μήνες έχω το αμάξι...δηλαδή ο προηγούμενος κάτοχος θα πληρώσει εισφορά για κάτι που δεν έχει;:shok:

S8N
27-06-11, 19:24
από πού προκύπτει αυτό;
έχεις βρει κάποια είδηση;
εγώ μόνο δύο μήνες έχω το αμάξι...δηλαδή ο προηγούμενος κάτοχος θα πληρώσει εισφορά για κάτι που δεν έχει;:shok:

Μου είπε φοροτεχνικός σήμερα. Ο προηγούμενος κάτοχος θα πληρώσει εισφορά για το χρονικό διάστημα του 2010 κατά το οποίο είχε στην κατοχή του το αυτοκίνητο. Εγώ π.χ. θα πληρώσω 3/12 για το GTI το οποίο πούλησα τον Μάρτη του 2010 και 7/12 για το 520 που απέκτησα τον Απρίλη του 2010. Αν καταθέτεις πινακίδες για να γλυτώσεις τεκμήριο (έχοντας πληρώσει τα τέλη), οι μήνες κατά τους οποίους είναι κατατεθημένες οι πινακίδες θα αφαιρεθούν.

Τώρα το ποιος θα τα υπολογίσει όλα αυτά είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο. Προφανώς όταν καταχωρήσουν ηλεκτρονικά τα Ε1.

S8N
27-06-11, 19:33
9/12 για το 520 ήθελα να γράψω πιο πάνω.

Thomelef
27-06-11, 19:37
μάγκες. μην την ψάχνεται και πολύ την δουλειά...η ζωή δεν σταματάει με ένα 320 - Μ5 κοκ.
καταθέστε, και όσοι δεν έχουν δεύτερο, με τα λεφτά απο έκτακτη εισφορά και σήμα,
άντε και κάτι παραπάνω, παίρνουν ένα χρέπι για να κάνουν την δουλειά τους...
το βασικότερο απ'όλα δεν είναι τελικά τι θα κλειθούμε να πληρώσουμε. το βασικότερο είναι
ότι πάνε να μας βγάλουν στο επόμενο έτος με τρομερά πρόστιμα, αφού οι δηλώσεις όλων
δεν θα επαρκούν για τα υπάρχοντα τους...
αν πχ μέχρι τώρα είχες δήλωση για την περιουσία σου 30κ και είσαι οριακός μέχρι τώρα,
του χρόνου για τα ίδια, θα θέλεις 45 και βάλε. αυτό είναι το μέλημα τους.
τους κ@υλωσε ξαφνικά, να μας κάνουν όλους παράνομους και εφοριοκλέφτες, ενώ μέχρι
τώρα είμασταν νομιμότατοι...

DIMITr|S
27-06-11, 19:52
πανε τα μ3 και τα 330 απαξιωση στο φουλ.

Kostas_1
27-06-11, 20:06
Παιδιά την συγκεκριμένη πρόταση? Σκέφτεται κανείς γιαυτήν την λύση για βουλγάρικες?

Βέβαια δεν ξέρω τι γίνεται-λεπτομέρειες κλπ,γιαυτό καλά θα ήταν να μας ενημερώσει κάποιος ειδικός σε αυτά..
Για κάποια βασικά όπως:

Τι γίνεται με την ασφάλιση είναι οκ?
Εαν τρακάρεις η σε περίπτωση κλοπής τι γίνεται?
Είναι 100% ασφαλή επιλογή ή υπάρχει κάποιο κόλημα?
Εαν θες να το ξαναβγάλεις παράδειγμα ελληνικές πινακίδες τι γίνεται?μπορείς? ή θα θέλουν κανα τελωνείο?
Εαν 8ες να το πουλήσεις πχ μετά τι γίνεται?βγάζει ελληνικές πινακίδες και στην συνέχεια το πουλάς?

και άλλα τέτοια.., απλά αναφέρω μερικά που σκέφτομαι τώρα μιας και πιστέυω ενδιαφέρουν πολλούς..

Υπαρχει ηδη θεμα: https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=7582

bill_m3
27-06-11, 20:25
πανε τα μ3 και τα 330 απαξιωση στο φουλ.

Εδώ πάνε τα 2λιτρα!!!!!!!

1100 γιατί έχω στην κατοχή μου 2λιτρο??????

Είμαστε καλά??? :ranting2: :ranting2:

Samaro
27-06-11, 20:36
Παρά την ηλικία μου, πολλές φορές, πιάνω τον εαυτό μου να αντιδρά κυκλοθυμικά. Εν θερμώ. !!
Ετσι, ακόμα είμαι θυμωμένος και σαν αντίδραση, σκέπτομαι να καταθέσω τις πινακίδες της μπέμπας μου.
Ακόμα -ακόμα, μου πέρασε από το μυαλό, να την πουλήσω.
Δεν έχω ακόμα αποφασίσει και δεν θέλω να αποφασίσω εν θερμώ.
Ετσι και αλλιώς το πολύ πολύ να επιβαρυνθώ με ενα ακόμη μήνα έκτακτης εισφοράς αφού τα τέλη είναι πληρωμένα.

kplc16
27-06-11, 20:59
ρε τσακαλια, ακομα δε καταλαβα.
Αν παραδωσω πινακιδες τον Ιουλιο τι θα πληρωσω το 2012 για το Ε46(2200)?
πρωτη αδεια κυκλοφοριας ιουλιος 2002.

Πλεον ποιο ειναι το τεκμηριο.

stefm5
27-06-11, 21:13
τεκμήριο 10600 ευρώ ,μείον 30% παλαιότητα, 7420 ευρώ
αν καταθέσεις ιούλιο το τεκμήριο θα είναι 7420*6/12= 3710
εισφορά 3710*5%= 185,50 ευρώ

kplc16
27-06-11, 21:26
Στεφανε σε ευχαριστω πολυ.

Η καταθεση πινακιδων φαινεται πλεον μονοδρομος.


Παντως τα λαμογια θα δουν τα @ρχιδι@ μου, τα λεφτα μου οχι.

Monsta
27-06-11, 21:39
Παρά την ηλικία μου, πολλές φορές, πιάνω τον εαυτό μου να αντιδρά κυκλοθυμικά. Εν θερμώ. !!
Ετσι, ακόμα είμαι θυμωμένος και σαν αντίδραση, σκέπτομαι να καταθέσω τις πινακίδες της μπέμπας μου.
Ακόμα -ακόμα, μου πέρασε από το μυαλό, να την πουλήσω.
Δεν έχω ακόμα αποφασίσει και δεν θέλω να αποφασίσω εν θερμώ.
Ετσι και αλλιώς το πολύ πολύ να επιβαρυνθώ με ενα ακόμη μήνα έκτακτης εισφοράς αφού τα τέλη είναι πληρωμένα.

Μια απ τα ίδια Αντώνη. :original:

Εγώ σκέφτομαι να το στείλω Νορβηγία αυτό το καιρό με τη Γιωργάρα ......εεεεε........ το κουνιάδο μου εννοούσα, που μένουν μόνιμα εκεί, μιας και τα 46άρια Μ3 του 01-02 πιάνουν γύρω στα 60-65Κ ευρώ -25% φόρους εισαγωγής. :thumbsup:

Σε ένα θέμα 'σκόνταψα' όμως που πραγματικά με προβλημάτισε. Μας ρωτήσανε 2-3 dealers εκεί από ποια χώρα θα έρθει το αυτοκίνητο? Όταν τους είπαμε από Ελλάδα, η απάντησή τους ήταν 'χμμμμ όχι ευχαριστώ' λόγω του ότι μας θεωρούν.......λαμόγια.

Τεσπά δεν έχει κλείσει βέβαια η πόρτα, αλλά περιμένω και γω να δω τι θα ισχύσει τελικά.

E60_Arkadia
27-06-11, 22:08
Εσύ ακόμα να σκεφτείς να πάρεις ένα ιταλικό?

Σπυρο οταν πηρα το Ε60 ηταν διαφορετικα τα πραγματα στην Ελλαδα,το Ιταλικο τοτε,επειδη το ειχα ψαξει να παρω,μπορει να ηταν λιγο πιο φθηνο σαν αγορα αλλα ειχε εξοδα συντηρησης μεγαλυτερα,κυριως ασφαλεια.Τωρα γινεται το αντιθετο!! Τελη για αντιστοιχο Ιταλικο 2200,γυρω στα 300 ευρω! Τωρα φυσικα δεν το σκεφτομαι γτ το δικο μου θα παει τζαμπα..Θα φερω 545 απο Ιταλια:thumbsup:

Thomelef
27-06-11, 22:18
δεν νομίζω πως αξίζει τον κόπο να μας χρεώσουν με 20χιλιάρικα τεκμήριο για ένα αμάξι ρε παιδιά...
και εγώ με πολύ μεγάλη λύπη το λέω πως θα καταθέσω τις πινακίδες, αλλά το να τις κρατήσω
και να μου χρεώσουν όλο αυτό το τεκμήριο και εγώ να το δεχτώ ενώ υπάρχει λύση να μην περάσει
η τρέλα τους, θα με κάνει μεγ@λο μλκ, και πάνω απ'όλα άτομο που δεν μπορεί να κάνει πέρα
την κ@υλ@ του σε μια περίοδο που το απαιτεί.
αν ήταν να πληρώσω τα ίδια με πέρυσι, οκ. αν ήταν να δώσω και κάνα 500ρικο ακόμα, πάλι οκ.
το να προσπαθούν όμως να με βγάλουν παράνομο υπερβαίνοντας τα τεκμήρια έτσι ώστε να έρθουν
και να μου χρεώσουν πρόστιμα και οτιδήποτε άλλο, εκεί νομίζω πως το πράγμα σοβαρεύει πολύ
άσχημα.
βγάλτε ότι μπορείτε απο πάνω σας, και όταν έρθει η ώρα να ξεκαθαρίσει η κατάσταση, τότε πάλι
εδώ θα είμαστε...

ΔημήτρηςΜ3
28-06-11, 00:04
βλεπω να τις κανουμε βουλγαρικες ολοι...

Thomelef
28-06-11, 00:08
βλεπω να τις κανουμε βουλγαρικες ολοι...

δηλωμένο το έχεις μήτσο???

ΔημήτρηςΜ3
28-06-11, 00:09
δεν εχει σημασία Τομ ασε
πλεον θελω να πιστευω πως το νερο μπηκε στο αυλακι.... τον πουλο αρμ που λενε..

E60_Arkadia
28-06-11, 00:37
Ρε τι εχουμε παθει με δαυτους! Θα δειτε σε δυο χρονια που λογω χαμηλου κοστους συντηρησης,το Ε28 μου θα χτυπαει τιμες Ε60!!

pilot
28-06-11, 03:42
μια ερώτηση παίδες..Ο νόμος για τα τεκμήρια άλλαξε στο εδάφιο που αφορά το ποσό..το εδάφιο όμως που έλεγε πως υπάρχει μείωση 30% αν το αυτοκίνητο είναι 5 ετών και άνω ΑΛΛΑΞΕ??? Γιατί αν ΔΕΝ άλλαξε αλλάζει αρκετά το πράγμα..

Eleni
28-06-11, 06:51
Ποιος ξερει τι γινεται με τα αυτοκινητα με ξενες πινακιδες?
Ξερω μονο οτι πληρωνεις μονο το διαστημα που κυκλοφορεις.
Πως υπολογιζουν τα τελη κυκλοφοριας?

Monsta
28-06-11, 08:45
Ελένη,

Αν στο αυτοκίνητο μείνουν οι αμερικάνικες πινακίδες και δεν το εκτελωνίσεις, δεν έχεις καμία σχέση με ελληνικά τέλη κυκλοφορίας.

Thomelef
28-06-11, 08:59
δεν εχει σημασία Τομ ασε
πλεον θελω να πιστευω πως το νερο μπηκε στο αυλακι.... τον πουλο αρμ που λενε..

ε πως δεν έχει σημασία ρε μλκ...αν το αμάξι είναι 318, δεν νομίζω να υπάρχει λογος
να κατατεθούν οι πινακίδες του.
για μένα χαζομάρα θα κάνεις αν καταθέσεις...δεν σε πιάνει τπτ απο αυτά που λένε, εκτός
απο το πιο ανεβασμένο τεκμήριο σε σχέση με φέτος, που δεν είναι πρόβλημα...

Thomelef
28-06-11, 09:02
μια ερώτηση παίδες..Ο νόμος για τα τεκμήρια άλλαξε στο εδάφιο που αφορά το ποσό..το εδάφιο όμως που έλεγε πως υπάρχει μείωση 30% αν το αυτοκίνητο είναι 5 ετών και άνω ΑΛΛΑΞΕ??? Γιατί αν ΔΕΝ άλλαξε αλλάζει αρκετά το πράγμα..

ισχύει γιώργη, αλλά και πάλι 16 - 17 χιλιάρικα, είναι πολά για τεκμήριο μονάχα για
ένα αυτοκίνητο...
βάλε και 800 ευρώ για την έκτακτη εισφορά μαζί με το σήμα...

Z4 DCT
28-06-11, 09:28
Ετσι απλα για να δουμε πως μας βλεπει το κρατος....
Ας πουμε οτι εχουμε μια οικογενεια με παιδια....η οποια μετα απο αρκετων χρονων δουλεια εχεια αποκτησει τα εξης...(θα βαλω απλα πραγματα για να δουμε).......\

Κυρια κατοικια 100τμ με δανειο......
Εξοχικο (προικα)
Αμαξι 2000cc (ε ηταν φθηνο με το -50% τελ ταξ)
Αμαξακι 1000cc για να τρεχει και η γυναικα στην δουλεια
Καταναλωτικο δανειο 6000e

Oποτε ερχεται ο νομοθετης και λεει....ααααα αυτοι ειναι παμπλουτοι, για να δω.....

Λεμε οτι δουλεβουν στον ιδιωτικο τομεα και μετα απο ολες τις περικοπες λαμβανουν.....1100 ο ενας και 900 ο αλλος ΚΑΘΑΡΑ!!!!!
Συνολο εισοδηματος 2000Χ14=28000ε...(εξωφρενικα υψηλομισθοι!!)

Παμε και στα τεκμηρια....

Κυρια κατοικια διαμεριισμα εβαλα................4500+1200(για βοηθητικους χωρους, αποθηκη γκαραζ)=5700

Εξοχικο (προικα στο χωριο οποτε μονοκατοικια)=4500+1200 (υποθετουμε τα ιδια τετργ)=5700

Αμαξι 2000cc 9800ε

Αμαξι 1000cc 4000

Δανειο 6000/50μηνες αποπληρ=120ευρω το μηνα χωρις τους τοκους ας μην τους βαλω και αυτους, οποτε το δαμειο μας κανει 1440 ευρω το χρονο!!!! Τα οποια πλεον μπαινουν απο φετος και αυτα στο τεκμηριο ΔΕΝ ΕΚΠΙΠΤΟΥΝ

Τεκμηριο γαμου 5000


Και κανουμε μια σουμα..........5700+5700+9800+40001440+5000=3 1640



ΝΑΤΟΣ Ο ΚΛΕΦΤΗΣ!!!!! ΥΠΕΡΕΒΕΙ ΤΑ ΤΕΚΜΗΡΙΑ ΟΠΟΤΕ ΤΩΡΑ ΘΑ ΔΩΣΗ ΚΑΙ 10% ΣΤΟ ΥΠΕΡΒΑΛΟΝ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΣΥΜΑΙΝΕΙ 3640χ10 (η 15 δεν θυμαμαι)%= 364 η 546 ευρω!!!!!!


Και ολα αυτα συν τα τελη εκτακτη εισφορα σε αμαξι και εισοδημα και φορο ακιν περιουσιας!!!!..........\\


Με τις υγειες μας και καλη χουντα να εχουμε.......:thumbsdown::thumbsdown::thumbs down:


Ξεχασα να βαλω 20% καπελο στο τεκμηριο του εξοχικου που ειναι μονοκατοικια και εχει καπελο!!!!!

gnx
28-06-11, 09:33
Ποιος ξερει τι γινεται με τα αυτοκινητα με ξενες πινακιδες?
Ξερω μονο οτι πληρωνεις μονο το διαστημα που κυκλοφορεις.
Πως υπολογιζουν τα τελη κυκλοφοριας?

Προφανώς αναφέρεσαι στις πινακίδες τελωνείου. Αυτά είναι αρκετά εξιδεικευμένα θέματα που δεν αναφέρονται σε εφημεριδες και μέσα ενημέρωσης.

Z4 DCT
28-06-11, 09:41
ΞΕΧΑΣΑ ΤΟ ΔΑΝΕΙΟ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ...ΤΟ ΞΑΝΑΒΑΖΩ ΛΟΙΠΟΝ ΑΝΑΝΕΩΜΕΝΟ





Ετσι απλα για να δουμε πως μας βλεπει το κρατος....
Ας πουμε οτι εχουμε μια οικογενεια με παιδια....η οποια μετα απο αρκετων χρονων δουλεια εχεια αποκτησει τα εξης...(θα βαλω απλα πραγματα για να δουμε).......\

Κυρια κατοικια 100τμ με δανειο......
Εξοχικο (προικα)
Αμαξι 2000cc (ε ηταν φθηνο με το -50% τελ ταξ)
Αμαξακι 1000cc για να τρεχει και η γυναικα στην δουλεια
Καταναλωτικο δανειο 6000e

Oποτε ερχεται ο νομοθετης και λεει....ααααα αυτοι ειναι παμπλουτοι, για να δω.....

Λεμε οτι δουλεβουν στον ιδιωτικο τομεα και μετα απο ολες τις περικοπες λαμβανουν.....1100 ο ενας και 900 ο αλλος ΚΑΘΑΡΑ!!!!!
Συνολο εισοδηματος 2000Χ14=28000ε...(εξωφρενικα υψηλομισθοι!!)

Παμε και στα τεκμηρια....

Κυρια κατοικια διαμεριισμα εβαλα................4500+1200(για βοηθητικους χωρους, αποθηκη γκαραζ)=5700

Εξοχικο (προικα στο χωριο οποτε μονοκατοικια)=4500+1200 (υποθετουμε τα ιδια τετργ)=5700

Αμαξι 2000cc 9800ε

Αμαξι 1000cc 4000

Δανειο 6000/50μηνες αποπληρ=120ευρω το μηνα χωρις τους τοκους ας μην τους βαλω και αυτους, οποτε το δαμειο μας κανει 1440 ευρω το χρονο!!!! Τα οποια πλεον μπαινουν απο φετος και αυτα στο τεκμηριο ΔΕΝ ΕΚΠΙΠΤΟΥΝ

Τεκμηριο γαμου 5000

Δανειο σπιτιου.....90000 ευρω σε 30 χρονια......και βαζω μια υποθετικη μικρη δοση 420 ευρω
Οποτε 420Χ12=5040ε


Και κανουμε μια σουμα..........5700+5700+9800+40001440+5000+5 040=36680



ΝΑΤΟΣ Ο ΚΛΕΦΤΗΣ!!!!! ΥΠΕΡΕΒΕΙ ΤΑ ΤΕΚΜΗΡΙΑ ΟΠΟΤΕ ΤΩΡΑ ΘΑ ΔΩΣΗ ΚΑΙ 10% ΣΤΟ ΥΠΕΡΒΑΛΟΝ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΣΥΜΑΙΝΕΙ 8680χ10 (η 15 δεν θυμαμαι)%= 868 η 1302 ευρω!!!!!!


Και ολα αυτα συν τα τελη εκτακτη εισφορα σε αμαξι και εισοδημα και φορο ακιν περιουσιας!!!!..........\\


Με τις υγειες μας και καλη χουντα να εχουμε.......


Ξεχασα να βαλω 20% καπελο στο τεκμηριο του εξοχικου που ειναι μονοκατοικια και εχει καπελο!!!!!
__________________
https://www.bmwfans.gr/forum/image.php?u=104&type=sigpic&dateline=1307950911

yodas
28-06-11, 10:27
Θωμά θα σου δώσω κλειδί από το δικό μου να του σκίζεις τα ράμματα...μην μασάς οι καλοί δεν χάνονται ποτέ αδερφέ μου....δεν το βάζουμε κάτω να πάνε να &^%^&%%$#$%#^% όλοι τους

gyiama
28-06-11, 10:41
ρε παιδια να κανω μια ερωτηξη?το αμαξι το πηρα το 2006 ωραια?τοτε δεν μας επιαναν τα τεκμηρια και ολα καλα.μετα παο 5 χρονια λοιπον ερχεται και σου λεει ο αλλος φιλε τεκμηριο και φορος κλπ κλπ.εγω ειμαι ανεργος και πες εδω και 2 χρονια η πες οτι παιρνεις 400ε το μηνα.πως γινεται να σε φορολογησει σε κατι που δεν εχεις?δλδ εισοδημα?

beliris
28-06-11, 10:49
ρε παιδια να κανω μια ερωτηξη?το αμαξι το πηρα το 2006 ωραια?τοτε δεν μας επιαναν τα τεκμηρια και ολα καλα.μετα παο 5 χρονια λοιπον ερχεται και σου λεει ο αλλος φιλε τεκμηριο και φορος κλπ κλπ.εγω ειμαι ανεργος και πες εδω και 2 χρονια η πες οτι παιρνεις 400ε το μηνα.πως γινεται να σε φορολογησει σε κατι που δεν εχεις?δλδ εισοδημα?

Έχεις απόλυτο δίκαιο,κανονική απάτη(π@υστιά)!!!!!Αυτός που σχεδίασε το μέτρο είναι σίγουρα κλέφτης ή παπατζής!!!

beliris
28-06-11, 10:56
Ερώτηση:Έλληνας μόνιμος κάτοικος Γερμανίας μπορεί να έχει αυτοκίνητο στην Ελλάδα(με Ελληνικές πινακίδες) και τι φορολογικές συνέπειες θα έχει;;;(Αποκτά εισόδημα στο εξωτερικό).Αν είναι αφορολόγητος εδώ,μπορούμε να παλέψουμε τα τεκμήρια με μεταβίβαση του οχήματος σε κάποιο δικό μας άτομο!!!

Kostas_1
28-06-11, 11:03
Ερώτηση:Έλληνας μόνιμος κάτοικος Γερμανίας μπορεί να έχει αυτοκίνητο στην Ελλάδα(με Ελληνικές πινακίδες) και τι φορολογικές συνέπειες θα έχει;;;(Αποκτά εισόδημα στο εξωτερικό).Αν είναι αφορολόγητος εδώ,μπορούμε να παλέψουμε τα τεκμήρια με μεταβίβαση του οχήματος σε κάποιο δικό μας άτομο!!!

Αφου εχει ελληνικες πινακιδες, υποκειται στους ελληνικους φορους. Αν δεν εχει εισοδημα, φορολογειται με βαση το τεκμαρτο.

Αν το δεχεται ο αλλος να φορτωθει φορολογικα ενα οχημα που δεν ειναι δικο του, και ο πραγματικος κατοχος να μην του ανηκει πια το αυτοκινητο, τοτε ναι για μεταβιβαση

Stathis
28-06-11, 11:05
καλημερα καλοι μου φιλοι μετα απο καιρο.
ειναι πολλα αυτα που θελω να γραψω αλλα ο χρονος λιγος.
ολα αυτα που συζητατε και εχετε δικιο ειναι σωστα.
η συμπεριφορα του κρατους συνιστα απατη, κλοπη, αυθαιρεσια αλλα και αλητεια φυσικα.
μενω σε αυτο που ειπε ο πανος (Ε60, ή ριτσαρντ γκηρ αν τον δειτε να οδηγει την 5αρα του στην παραλιακη... :th_Laie_67-1:), τα μετρα δεν ενδιαφερει κανεναν αν πετυχουν.
λειτουργουν μονο προϋπολογιστικα και τιποτα περισσοτερο. μια ακομα κοροϊδια δηλαδη...
κανεις εχων την εξουσια να παιρνει αποφασεις δεν ενδιαφερεται πραγματικα να φτιαξει κατι σωστο, να εξυγιανει, να πετυχει, παρα μονο να εξαπατησει τους πολιτες, αλλα και τους δανειστες.

τεσπα, καποια στιγμη που θα εχω χρονο, θα αναλυσω ολα αυτα που σκεφτομαι τον τελευταιο καιρο, για τη μεγαλη αρπαγη του ιδιωτικου πλουτου και τη μεταβιβαση του -μεσω φορων- προς το διεθνες τοκογλυφικο συστημα.

οσον αφορα το θεμα, να ξερετε οτι τα τεκμηρια ηταν και ειναι μαχητα.
ποσο μαλλον αυτες οι γελοιοτητες που εγιναν -ή θα γινουν- νομος του κρατους, και υπαγορευοουν οτι το τεκμηριο συντηρησης ενος αυτοκινητου ειναι σε αρκετες περιπτωσεις ισο ή και μεγαλυτερο απο την τρεχουσα εμπορικη αξια του!
αυτο σημαινει οτι μπορειτε να τα αμφισβητησετε. το πως θα σας το πει ο λογιστης σας. :original:

Jorgos
28-06-11, 11:28
Καλημέρα φίλοι!

Όλα καλά, όλα ωραία..., αλλά τώρα τι κάνουμε?

Εμείς σαν οικογένεια για παράδειγμα, έχουμε να πληρώσουμε τέλη κυκλοφορίας + έκτακτη ειδική εισφορά:

α) X3 -2.0: 660+270=930!!
β) DS3-1.4: 240!
----------------------------
Σύνολο : 1170!!!

Χώρια τα ανάλογα τεκμήρια διαβίωσης:

α) 5200!
β) 8800!!
---------
: 14000!!!


Όλοι εμείς οι 2λιτροι δηλαδή, υπολογιζόμαστε στους πλούσιους της χώρας & μέρος αυτών που τα έφαγαν...? Ήμαρτον!

Λύσεις δεκτές...:)

Μ.Φ.Χ.
Jorgos

stefm5
28-06-11, 11:33
καλημερα καλοι μου φιλοι μετα απο καιρο.
ειναι πολλα αυτα που θελω να γραψω αλλα ο χρονος λιγος.
ολα αυτα που συζητατε και εχετε δικιο ειναι σωστα.
η συμπεριφορα του κρατους συνιστα απατη, κλοπη, αυθαιρεσια αλλα και αλητεια φυσικα.
μενω σε αυτο που ειπε ο πανος (Ε60, ή ριτσαρντ γκηρ αν τον δειτε να οδηγει την 5αρα του στην παραλιακη... :th_Laie_67-1:), τα μετρα δεν ενδιαφερει κανεναν αν πετυχουν.
λειτουργουν μονο προϋπολογιστικα και τιποτα περισσοτερο. μια ακομα κοροϊδια δηλαδη...
κανεις εχων την εξουσια να παιρνει αποφασεις δεν ενδιαφερεται πραγματικα να φτιαξει κατι σωστο, να εξυγιανει, να πετυχει, παρα μονο να εξαπατησει τους πολιτες, αλλα και τους δανειστες.

τεσπα, καποια στιγμη που θα εχω χρονο, θα αναλυσω ολα αυτα που σκεφτομαι τον τελευταιο καιρο, για τη μεγαλη αρπαγη του ιδιωτικου πλουτου και τη μεταβιβαση του -μεσω φορων- προς το διεθνες τοκογλυφικο συστημα.

οσον αφορα το θεμα, να ξερετε οτι τα τεκμηρια ηταν και ειναι μαχητα.
ποσο μαλλον αυτες οι γελοιοτητες που εγιναν -ή θα γινουν- νομος του κρατους, και υπαγορευοουν οτι το τεκμηριο συντηρησης ενος αυτοκινητου ειναι σε αρκετες περιπτωσεις ισο ή και μεγαλυτερο απο την τρεχουσα εμπορικη αξια του!
αυτο σημαινει οτι μπορειτε να τα αμφισβητησετε. το πως θα σας το πει ο λογιστης σας. :original:

ναι είναι μαχητά και κανείς δεν πρέπει να τα αποδεχτεί ελαφρά τη καρδία...

επίσης θα ήταν ευχής έργο αν μαζευόμασταν κάμποσοι να κάνουμε μήνυση για άνιση μεταχείριση (αντισυνταγματικό)
αυτοκίνητα μεγάλης αξίας δεν πληρώνουν εισφορά και πληρώνουν ελάχιστα τέλη επειδή δεν υπερβαίνουν τα 1929 κυβικά εκατοστά, ενω αυτοκίνητα χαμηλής αξίας καλούνται να πληρώσουν εισφορά πολυτελείας(!)
ακόμη, ίδια αυτοκίνητα με την ίδια χρονολογία κατασκευής και συνεπώς αξία, αντιμετωπίζονται με διαφορετικό καθεστώς φορολογίας επειδή έχουν διαφορετική ημερομηνία πρώτης αδείας!

Samaro
28-06-11, 13:20
Ερώτηση:Έλληνας μόνιμος κάτοικος Γερμανίας μπορεί να έχει αυτοκίνητο στην Ελλάδα(με Ελληνικές πινακίδες) και τι φορολογικές συνέπειες θα έχει;;;(Αποκτά εισόδημα στο εξωτερικό).Αν είναι αφορολόγητος εδώ,μπορούμε να παλέψουμε τα τεκμήρια με μεταβίβαση του οχήματος σε κάποιο δικό μας άτομο!!!


Σαν έλληνας του εξωτερικού, φορολογείται χωρίς απαλλαγές απο το πρώτο ευρώ βάσει τεκμηρίων.
Αρα, θα φορολογηθεί κατ'αρχάς για το τεκμήριο που προκείπτει απο το αυτοκίνητο του συν το τεκμήριο διαβίωσής του, που πέρσι, ήταν 3.000 ευρώ.

Thomelef
28-06-11, 13:44
Θωμά θα σου δώσω κλειδί από το δικό μου να του σκίζεις τα ράμματα...μην μασάς οι καλοί δεν χάνονται ποτέ αδερφέ μου....δεν το βάζουμε κάτω να πάνε να &^%^&%%$#$%#^% όλοι τους

δεν μασάω ρε γιώργη...απλά θα κυκλοφορώ με το σεατάκι για ένα διάστημα...
χέστηκα κιόλα να σου πώ στην τελική!!!
αυτό που με τσατίζει, είναι πως ενώ είμαι νομιμότατος, πάνε να με βγάλουν
παράνομο έτσι στα καλά καθούμενα, και μπαίνω στο τριπάκι του τι να κάνω, για
να απαλλαγώ απο τους υπολογιστές της κωλοεφορίας.
κάνεις έναν αγώνα δλδ κάποια χρόνια με το ανάλογο κόστος για να είσαι σε όλα
σου εντάξει, και μια ωραία μέρα έρχονται και σου λένε, ξέρεις μεγάλε σε λίγους
μήνες θα είσαι παράνομος εσύ, και άλλα πόσα εκ. έλληνες επειδή έτσι γουστάρουμε.
ΕΕΕΕΕΕΕΕ ΟΧΙ ΡΕ...

120ie87
28-06-11, 13:51
ναι είναι μαχητά και κανείς δεν πρέπει να τα αποδεχτεί ελαφρά τη καρδία...

επίσης θα ήταν ευχής έργο αν μαζευόμασταν κάμποσοι να κάνουμε μήνυση για άνιση μεταχείριση (αντισυνταγματικό)
αυτοκίνητα μεγάλης αξίας δεν πληρώνουν εισφορά και πληρώνουν ελάχιστα τέλη επειδή δεν υπερβαίνουν τα 1929 κυβικά εκατοστά, ενω αυτοκίνητα χαμηλής αξίας καλούνται να πληρώσουν εισφορά πολυτελείας(!)
ακόμη, ίδια αυτοκίνητα με την ίδια χρονολογία κατασκευής και συνεπώς αξία, αντιμετωπίζονται με διαφορετικό καθεστώς φορολογίας επειδή έχουν διαφορετική ημερομηνία πρώτης αδείας!



δεν είμαι δικηγόρος για να γνωρίζω λεπτομέρειες, αν μπορεί όμως να σταθεί νομικά, τότε ας μαζευτούμε από εδώ, ας γράψουμε και στα άλλα αυτοκινητιστικά club , blogs κλπ και ας το ξεκινήσουμε ΑΜΕΣΑ.

S8N
28-06-11, 14:17
καλημερα καλοι μου φιλοι μετα απο καιρο....

Που έχετε εξαφανιστεί όλοι (πλην Κώστα και Στέφανου)? Στάθης, Νίκος, Σταμάτης, Στράτος, Βασίλης, Βαγγέλης, Γιώργος (gnx)... Προφανώς άκουσατε εκείνο το οποίο ψιθυρίζεται εδώ και καιρό: Πως θα υπάρξει κλιμακωτή φορολόγηση των μελών διαδικτυακών κοινοτήτων όπως το bmwfans βάσει του αριθμού των μηνυμάτων τους, καθώς και τεκμήριο υπολογιζόμενο βάσει των βαθμών αξιολόγησης. Μάλιστα, θα αθροίζονται με εκείνα που προκύπτουν από λογαριασμούς του ιδίου φυσικού προσώπου σε άλλα fora (π.χ. vespafans). Αν έχεις και facebook, twitter, myspace κλπ την έβαψες κανονικά...

nikos1400
28-06-11, 14:35
Καλομελετα κι ερχεται...

Σε λιγο η διωξη Ηλεκ Εγκληματος θα παραδιδει αριθμο keystrokes
στις κατα τοπους εφοριες για τα περεταιρω...
:wassat:


Παω τωρα να ρυθμισω το συμπλεκτη του Αστρεα των λυκειακων μου χρονων...

Eleni
28-06-11, 16:42
Ελένη,

Αν στο αυτοκίνητο μείνουν οι αμερικάνικες πινακίδες και δεν το εκτελωνίσεις, δεν έχεις καμία σχέση με ελληνικά τέλη κυκλοφορίας.
Δεν σκοπεύω να το εκτελωνισω, δεν θα κυκλοφορεί πάνω από 2 με 3 μήνες το χρόνο....... αλλά δεν είμαι σίγουρη αν θα αφήσω τις πινακίδες από εδώ η να τις αλλάξω με τις πράσινες.

Μου είπαν ότι πληρώνεις τα ίδια τέλη κυκλοφορίας μόνο για τους μήνες που το κυκλοφορεις.

Kostas_1
28-06-11, 16:44
Δεν σκοπεύω να το εκτελωνισω, δεν θα κυκλοφορεί πάνω από 2 με 3 μήνες το χρόνο....... αλλά δεν είμαι σίγουρη αν θα αφήσω τις πινακίδες από εδώ η να τις αλλάξω με τις πράσινες.

Μου είπαν ότι πληρώνεις τα ίδια τέλη κυκλοφορίας μόνο για τους μήνες που το κυκλοφορεις.

Ελενη για διαβασε και αυτα:

https://www.hermesintlmovers.com/pdf/ix.pdf
https://www.taxheaven.gr/pages/library2/load/12/load1/7922

Eleni
28-06-11, 17:44
Ελενη για διαβασε και αυτα:

https://www.hermesintlmovers.com/pdf/ix.pdf
https://www.taxheaven.gr/pages/library2/load/12/load1/7922
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, έχω παραλάβει την εγκύκλιο από το τελωνείο

Απλά δεν γράφουν τίποτα για τον υπολογισμό τέλη κυκλοφορίας κ ασφάλεια.

individual
28-06-11, 17:50
βρηκα αυτον τον πινακα στο νετ.......αν ειναι λαθος,να διαγραφει


ΑΠΌ ΕΩΣ ΤΕΚΜΗΡΙΟ ΕΚΤΑΚΤΗ ΕΙΣΦΟΡΑ
1 1.200 4.000 0
1.201 1.300 4.600 0
1.301 1.400 5.200 0
1.401 1.500 5.800 0
1.501 1.600 6.400 0
1.601 1.700 7.000 0
1.701 1.800 7.600 0
1.801 1.900 8.200 0
1.901 2.000 8.800 440
2.001 2.100 9.700 485
2.101 2.200 10.600 530
2.201 2.300 11.500 575
2.301 2.400 12.400 620
2.401 2.500 13.300 665
2.501 2.600 14.200 710
2.601 2.700 15.100 755
2.701 2.800 16.000 800
2.801 2.900 16.900 845
2.901 3.000 17.800 890
3.001 3.100 19.000 950
3.101 3.200 20.200 1.010
3.201 3.300 21.400 1.070
3.301 3.400 22.600 1.130
3.401 3.500 23.800 1.190
3.501 3.600 25.000 1.250
3.601 3.700 26.200 1.310
3.701 3.800 27.400 1.370
3.801 3.900 28.600 1.430
3.901 4.000 29.800 1.490
4.001 4.100 31.000 1.550
4.101 4.200 32.200 1.610
4.201 4.300 33.400 1.670
4.301 4.400 34.600 1.730
4.401 4.500 35.800 1.790
4.501 4.600 37.000 1.850
4.601 4.700 38.200 1.910
4.701 4.800 39.400 1.970
4.801 4.900 40.600 2.030
4.901 5.000 41.800 2.090

mixalis
28-06-11, 17:57
Και για να απαντησω και στο πρωτο σου ερωτημα....εγω αν ψηφηστει την πεμπτη ετσι οπως ειναι ο εφαρμαστικος θα της καταθεσω αμεσα....ο λογος προφανης....δεν ειναι το σημα και η εισφορα, ειναι το απιστευτο τεκμηριο σηντηρησης που μαζι με τα τεκμηρια του σπιτιου, και οτι αλλο εχεις σε πεταει εκτος δικαιολογιμενου ποσου και σε φορολογει με 10%!!!! στο υπερβαλον ποσο.....
Οποτε καλυτερα να το καθαριζω στο γκαραζ μεχρι να περασει η μπορα, παρα να κανω τον αιμοδοτη στους κλεφτες....thumb

Μαζί σου Γιαννάκη αφού έχω και το άλλο.....thumb
.......είναι κωλόπαιδα όμως και οι 300 γιατί δεν σε αφήνουν να χαρείς κάτι για το οποίο έχεις χύσει ιδρώτα να το αποκτήσεις ενώ αυτοί τα έχουν όλα έτοιμα και ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΑ.......:thumbsdown:

drbiloukos
28-06-11, 18:03
'Εφτιαξα αυτο:

https://www.petitiononline.com/road_tax/petition.html

Όποιος θέλει κάνει sign...

alexm
28-06-11, 18:32
βρηκα αυτον τον πινακα στο νετ.......αν ειναι λαθος,να διαγραφει


ΑΠΌ ΕΩΣ ΤΕΚΜΗΡΙΟ ΕΚΤΑΚΤΗ ΕΙΣΦΟΡΑ
1 1.200 4.000 0
1.201 1.300 4.600 0
1.301 1.400 5.200 0
1.401 1.500 5.800 0
1.501 1.600 6.400 0
1.601 1.700 7.000 0
1.701 1.800 7.600 0
1.801 1.900 8.200 0
1.901 2.000 8.800 440
2.001 2.100 9.700 485
2.101 2.200 10.600 530
2.201 2.300 11.500 575
2.301 2.400 12.400 620
2.401 2.500 13.300 665
2.501 2.600 14.200 710
2.601 2.700 15.100 755
2.701 2.800 16.000 800
2.801 2.900 16.900 845
2.901 3.000 17.800 890
3.001 3.100 19.000 950
3.101 3.200 20.200 1.010
3.201 3.300 21.400 1.070
3.301 3.400 22.600 1.130
3.401 3.500 23.800 1.190
3.501 3.600 25.000 1.250
3.601 3.700 26.200 1.310
3.701 3.800 27.400 1.370
3.801 3.900 28.600 1.430
3.901 4.000 29.800 1.490
4.001 4.100 31.000 1.550
4.101 4.200 32.200 1.610
4.201 4.300 33.400 1.670
4.301 4.400 34.600 1.730
4.401 4.500 35.800 1.790
4.501 4.600 37.000 1.850
4.601 4.700 38.200 1.910
4.701 4.800 39.400 1.970
4.801 4.900 40.600 2.030
4.901 5.000 41.800 2.090

Μακαρι να ηταν λαθος,αλλα δυστυχως......ειναι ολοσωστος!!!!
Οσον αφορα το τελος της λιστας.......επρεπε διπλα να γραψουν και δυο λογακια συμπαθειας.....,η εστω μια χειρονομια τυπου :thefinger:!!!
Δεν εχω παραπονο ομως,ειναι γεγονος οτι στην μαρμαρινη πλακα που θα τοποθετηθει στην εισοδο του Υπουργειου Οικονομικων οπου θα αναφερονται τα ονοματα των ''ΜΕΓΑΛΩΝ ΕΥΕΡΓΕΤΩΝ'', το ονομα μου:doh: θα ειναι απο απο τα πρωτα στην λιστα.......:hystericalbs1::th_Laie_67-1:
Μορε....... θα τον πιουνε μπουζι :thumbsdown:

Thomelef
28-06-11, 19:06
πολές φορές σκέφτόμουνα το πούντο που είχα πουλήσει κάποτε...αυτές τις μέρες το σκέφτομαι
όσο τπτ άλλο...έχω είδη μπεί στην πρίζα για να βρώ κάνα καθαρό αν υπάρχει, με τα λεφτά που
θα έδινα για το σήμα και την εισφορά, άντε και κάτι παραπάνω...
την συνταγή την ξέρω, και πλέον τα 300 τα χτυπάς και τζάμπα, αλλά και πολύ έυκολα...

Z-man
28-06-11, 19:23
KΑΤΑΘΕΣΗ ΠΙΝΑΚΙΔΩΝ !!!Κυριοι κατοχοι ανω των 2000 κυβικων καταθεστε τις πινακιδες σε ενδειξη διαμαρτυριας...οταν ολοι το κανουμε αυτο σιγουρα κατι θα αλλαξει.Οπως κ οι υπολοιπες διαμαρτυριες σιγουρα ειναι κ αυτη μια μορφη που θα ταραξει κ δεν θα περασει το δικο τους με το ετσι θελω...Εγω θα το κανω ως τροπο διαμαρτυριας αλλα κ επειδη δεν μπορω να πληρωνω εγω τις βολτες του παγκαλου με την μερσεντες που δεν πληρωνει ουτε ενα ευρω για τελη κυκλοφοριας.Δεν ειναι λιγα τα αυτοκινητα των 2000 κ ανω που κυκλοφορουν κ σιγουρα θα υπαρξει θεμα...

Thomelef
28-06-11, 19:23
'Εφτιαξα αυτο:

https://www.petitiononline.com/road_tax/petition.html

Όποιος θέλει κάνει sign...

thumb

optostyle
28-06-11, 19:28
'Εφτιαξα αυτο:

https://www.petitiononline.com/road_tax/petition.html

Όποιος θέλει κάνει sign...

υπεγραψα

S8N
28-06-11, 19:31
Μακαρι να ηταν λαθος,αλλα δυστυχως......ειναι ολοσωστος!!!!
Οσον αφορα το τελος της λιστας.......επρεπε διπλα να γραψουν και δυο λογακια συμπαθειας.....,η εστω μια χειρονομια τυπου :thefinger:!!!
Δεν εχω παραπονο ομως,ειναι γεγονος οτι στην μαρμαρινη πλακα που θα τοποθετηθει στην εισοδο του Υπουργειου Οικονομικων οπου θα αναφερονται τα ονοματα των ''ΜΕΓΑΛΩΝ ΕΥΕΡΓΕΤΩΝ'', το ονομα μου:doh: θα ειναι απο απο τα πρωτα στην λιστα.......:hystericalbs1::th_Laie_67-1:
Μορε....... θα τον πιουνε μπουζι :thumbsdown:

Φίλτατε Αλέξιε, βρίσκομαι εις την ευχάριστον θέσιν να σου ανακοινώσω την ειλικρινή πρόθεσή μου να σε απαλλάξω από τούτα τα ανθρωποφάγα δεινά ενεργώντας ως νέα συσάχθεια, ω τιμημένε ευεργέτα του Έθνους!

Ως εκ τούτου, προτείνω αγαπητέ Αλέξιε όπως ανταλλάξομεν οχήματα χωρίς ουδεμία υποχρέωση καταβολής επιπλέον ποσού από μέρους σου, ως δείγμα της ταπεινής μου ευγνωμοσύνης προς το πρόσωπόν σου!

Δέξου επίσης ως δείγμα καλής θελήσεως εννέα (9) λίτρα ελαίου προδιαγραφών 5W30 L04, τα οποία θα συντροφεύσουν τα επόμενα 2 έτη την αυτοκινητιστική σου συμπόρευση με ετούτο το μοναδικό δείγμα μονδέλου BMW Ε60 520 LCΙ, γνωστού και ως 'κάσα', 'κασόνι', 'πλοίον της αγάπης (Love Boat)', 'έπιπλον', 'μπαβάρισεν αργοπόρεν βέρκε' κ.α.

Αναμένω εναγωνίως προσωπικόν μήνυμα!

z3 2.2
28-06-11, 19:32
Πινακιδες? Τι ειναι αυτο?
εχω να τις δω απο πριν τα χριστουγεννα!

S8N
28-06-11, 19:35
Πινακιδες? Τι ειναι αυτο?
εχω να τις δω απο πριν τα χριστουγεννα!

Ελπίζω να μην πιστεύεις στον Αϊ Βασίλη, γιατί ούτε αυτά τα Χριστούγεννα θα τις δεις. Θα πάρεις όμως ένα ελαφάκι, όπως πήρε ο Γιωργάκης κι ο Δημητράκης!

bill_m3
28-06-11, 19:38
thumb thumb thumb

z3 2.2
28-06-11, 19:49
Ελπίζω να μην πιστεύεις στον Αϊ Βασίλη, γιατί ούτε αυτά τα Χριστούγεννα θα τις δεις. Θα πάρεις όμως ένα ελαφάκι, όπως πήρε ο Γιωργάκης κι ο Δημητράκης!

Μονο στον Αι Βασιλη πιστευω πλεον Αρη....

nikos-Mpacket
28-06-11, 22:17
'Εφτιαξα αυτο:

https://www.petitiononline.com/road_tax/petition.html

Όποιος θέλει κάνει sign...

Οκ και απο εμενα...thumb

Leonidas_E39
28-06-11, 22:23
Και απο μενα ΟΚ

Monsta
28-06-11, 22:26
signed

steliosm46
28-06-11, 23:42
και εγώ..τι ακριβώς όμως είναι αυτο? θα σταλεί στο υπουργείο?τι ακριβως είναι?σελίδα?

stefm5
29-06-11, 09:33
Κίνηση «ματ» της κυβέρνησης για να πληρώσουν εισφορά οι 100.000 ιδιοκτήτες ΙΧ με κινητήρες άνω των 1.929 κ.εκ.
"Η" Online 28/6 16:57

Του Γιώργου Ανδρή

andris@pegasus.gr

Με ένα μοναδικό τρόπο η κυβέρνηση κατάφερε πραγματικά να πιάσει στην «τσιμπίδα» της εφορίας τους 100.000 ιδιοκτήτες αυτοκινήτων με κινητήρες άνω των 1.929 κ.εκ. καθώς η έκτακτη εισφορά αφορά στη χρήση του 2010 και περιλαμβάνεται στις φορολογικές δηλώσεις που κατατίθενται έως τα μέσα Ιουλίου της χρονιάς που διανύουμε.

Οι λόγοι είναι προφανείς, καθώς αν η έκτακτη εισφορά υπολογίζονταν με βάσει τα ένα πολύ υψηλά τεκμήρια, που θα ισχύσουν για την φορολογία εισοδήματος του 2012, το κόστος θα εκτοξεύονταν και η πλειονότητα των ιδιοκτητών ΙΧ στα τέλη Δεκεμβρίου θα κατέθεταν τις πινακίδες κυκλοφορίας ώστε να μην καταβάλλουν την έκτακτη εισφορά όπως επίσης και τα αυξημένα Τέλη του 2012. Παράλληλα με αυτό τον τρόπο όλοι οι κάτοχοι τέτοιων οχημάτων τα έχουν ήδη δηλώσει στις φορολογικές του δηλώσεις και ακόμη και αύριο καταθέσουν τις πινακίδες κυκλοφορίας τους είναι αναγκασμένοι να καταβάλλουν την έκτακτη εισφορά καθώς το έχουν κυκλοφορήσει κατά τη διάρκεια του 2010...

Σύμφωνα με το μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα η έκτακτη εισφορά κυμαίνεται από 270 έως 1.570 ευρώ και θα αποσταλούν το αργότερο έως τον Σεπτέμβριο...

Monsta
29-06-11, 09:44
Δε το κατάλαβα. Μέχρι τώρα μιλάγαμε για έκτακτη εισφορά για το τρέχον έτος. Τώρα θα ζητήσουν και για χρήση 2010?????????? Δε πάμε καλά μου φαίνεται. What's next? Έκτακτη εισφορά για το 2009???

GEORGE316
29-06-11, 09:50
το απολυτο ξεζουμισμα....
απο τη μια αυτη ηταν πολυ καλη κινηση απο τη κυβερνηση ωστε να "παταξει τη φοροδιαφυγη".
ομως δυστυχως για τη κυβερνηση το να φορολογεις το πιο αναγκαιο ειδος για της ελληνικη οικογενεια και πολιτη με τετοιο τροπο ειναι ενα αδιστακτο νταβατζιλικι.
δεν ακουσα ποτε ση τελεοραση να λενε οτι οι εχοντες σπιτια με πισινα θα πληρωσουν μια εκτακτη εισφορα.
οι εχοντες ακινητη περιουσια ανω των τριων σπιτιων θα πληρωσουν μια εκπτακτη εισφορα...
παρτε κοσμε στο αυτοκινητο...και οχι μονο φατον στην εκτακτη εισφορα,φατον και στις ασφαλειες,(το κρατος περνει και απο εκει ετσι δεν ειναι?)παρτον και στο φπα(απο σερβις μεχρι δε ξερω εγω τι) και βεβαια στο καυσιμο(εκει ξεσκιστε τους...)

Christos 330
29-06-11, 09:51
Γιατι δεν το κανουν απο το 1983 ???

Τοτε που γεννηθηκα ειχα 2 ποδηλατα 3 τηλεκατευθηνομενα 1 σαλιαρα 2 κρεβατακια

υπνου 5-6 σετ μπυτζαμακια 7 σετ τερλικια και μεγαλα νουμερα που τους ενδιαφερουν . . .

Βαρατε ρε βαρατε η Ελλαδα ετσι και αλλιως ποτε δεν πεθαινει αυτοι θα μας πεθανουν . . .

stefm5
29-06-11, 09:51
το κατάλαβες αλλά το αρνείσαι μέσα σου...

ναι, έκτακτη εισφορά για τα οχήματα που δηλώθηκαν στις δηλώσεις που κατατέθηκαν για τη χρήση 2010!
για να μην γλυτώσεις ακόμα κι αν καταθέσεις πινακίδες από ...χθες!

PANOS-E60
29-06-11, 09:57
Ο παραλογισμός είναι ότι η έκτακτη εισφορά αφορά την χρήση του 2010 αλλά βασίζεται σε τεκμήρια που υπολογίζονται να ισχύσουν από 1/1/11 !!!
Καλά ρε γμτ, παλάβωσε και η Τρόϊκα ...?

bill_m3
29-06-11, 10:01
Ο παραλογισμός είναι ότι η έκτακτη εισφορά αφορά την χρήση του 2010 αλλά βασίζεται σε τεκμήρια που υπολογίζονται να ισχύσουν από 1/1/11 !!!
Καλά ρε γμτ, παλάβωσε και η Τρόϊκα ...?

Όχι η τρόικα και οι παπάρες την δουλειά τους κάνουν!!!


Το θέμα είναι εμείς τι θα κάνουμε??????

stefm5
29-06-11, 10:05
Ο παραλογισμός είναι ότι η έκτακτη εισφορά αφορά την χρήση του 2010 αλλά βασίζεται σε τεκμήρια που υπολογίζονται να ισχύσουν από 1/1/11 !!!
Καλά ρε γμτ, παλάβωσε και η Τρόϊκα ...?

η εισφορά θα υπολογιστεί με βάση τα τεκμήρια του 2010 thumb

και του χρόνου θα επιβληθεί πάλι αφού το έκτακτο άπαξ επιβληθεί γίνεται μόνιμο στο ελλαδιστάν

Konstantinos E60
29-06-11, 10:08
Οτι μπορεσουν να αρπάξουν τα παρτάλια.Ληγουν κατι ομόλογα σε λίγο καιρό και προσπαθούν να μαζεψουν οτι μπορούν !! Τοκογλυφοι,αλήτες,κοπρόσκυ λα !!!!
Μεχρι και φόρο στους γάμους εχουνε βάλει.Δεν υπάρχουν οι ανθρωποι πουθενά!
Εχουνε βαλθεί να μας αφανήσουν ως λαό γιατι ως χώρα το καταφεραν,λίγο τους εμεινε !!

Stathis
29-06-11, 10:09
δεν ακουσα ποτε ση τελεοραση να λενε οτι οι εχοντες σπιτια με πισινα θα πληρωσουν μια εκτακτη εισφορα.


ρε φιλαρακο σε παρακολουθω στα διαφορα θεματα, αυτο με τις πισινες το εχεις αναφερει 5-6 φορες.
ενταξει το διαβασαμε, το καταλαβαμε.
προφανως εχεις προηγουμενα με οσους εχουνε πισινα. :th_Laie_67-1:

πληροφοριακα, αν διαβαζες το νομο θα εβλεπες οτι υπαρχει και τεκμηριο και "χαρατσι" για την κατοχη δεξαμενης κολυμβησης...

αν θυμαμαι καλα, ο εφαρμοστικος αναφερει τη χρηση του 2011.
προκειται για "τυπογραφικο λαθος" της εφημεριδας?
αν οχι, και αφορα το 2010, τοτε η εισφορα αυτη ειναι ακομα πιο ευκολα αμφισβητήσιμη και μαχητη... :original:

τελος για μια φορα ακομα καθισταται προφανες οτι το κρατος αντιμετωπιζει το φορολογουμενο ως εκ των προτερων απατεωνα (και δεν εχει και πολυ αδικο εδω που τα λεμε).
ετσι ο φοροκλεφτης ευνοειται, αφου το πολυ πολυ να αναγκαστει να πληρωσει με καθυστερηση κατι που επρεπε να ειχε πληρωσει απο καιρο.
ο τιμιος ομως "τιμωρειται" αφου διπλωπληρωνει, οντας το θυμα των απατεωνων (κρατους και ανειλικρινων φορολογουμενων).

τελικα το ερωτημα ειναι, τι ειναι καλυτερο, συμφεροτερο, σωστοτερο να εισαι?
κλεφτης ή τιμιος?

αυτο μου θυμιζει τη συνομιλια του σωκρατη και του θρασυμαχου στην πολιτεια του πλατωνα, σχετικα με το δικαιο και το αδικο.

επισης μην ανοιγετε συνεχως νεα θρεντς με το ιδιο θεμα, διοτι ειναι κουραστικο, οι αποψεις χανονται και ο αναγνωστης δεν μπορει να παρακολουθησει.

Monsta
29-06-11, 10:09
Ο S54 μπαίνει σε καρότσα RX-8????


TSAF ακούει?????????????????

S8N
29-06-11, 10:12
Ο παραλογισμός είναι ότι η έκτακτη εισφορά αφορά την χρήση του 2010 αλλά βασίζεται σε τεκμήρια που υπολογίζονται να ισχύσουν από 1/1/11 !!!
Καλά ρε γμτ, παλάβωσε και η Τρόϊκα ...?

Όχι Πάνο, πάει με τα τεκμήρια που ίσχυσαν από 01-01-2010. Άρα το τεκμήριο για τα 2λιτρα είναι 5400 και η εισφορά 5400x5%=270 ευρώ.

Edit: Με πρόλαβε ο Στέφανος!

Stathis
29-06-11, 10:18
οκ, αρα εχουμε φετος εισφορα για το 10 με τα παλια τεκμηρια, και του χρονου με τα καινουργια...

stefm5
29-06-11, 10:20
ρε φιλαρακο σε παρακολουθω στα διαφορα θεματα, αυτο με τις πισινες το εχεις αναφερει 5-6 φορες.
ενταξει το διαβασαμε, το καταλαβαμε.
προφανως εχεις προηγουμενα με οσους εχουνε πισινα. :th_Laie_67-1:

πληροφοριακα, αν διαβαζες το νομο θα εβλεπες οτι υπαρχει και τεκμηριο και "χαρατσι" για την κατοχη δεξαμενης κολυμβησης...

αν θυμαμαι καλα, ο εφαρμοστικος αναφερει τη χρηση του 2011.
αρα μαλλον προκειται για "τυπογραφικο λαθος" της εφημεριδας.
αν οχι, και αφορα το 2010, τοτε η εισφορα αυτη ειναι ακομα πιο ευκολα αμφισβητήσιμη και μαχητη... :original:

τελος για μια φορα ακομα καθισταται προφανες οτι το κρατος αντιμετωπιζει το φορολογουμενο ως εκ των προτερων απατεωνα (και δεν εχει και πολυ αδικο εδω που τα λεμε).
ετσι ο φοροκλεφτης ευνοειται, αφου το πολυ πολυ να αναγκαστει να πληρωσει με καθυστερηση κατι που επρεπε να ειχε πληρωσει απο καιρο.
ο τιμιος ομως "τιμωρειται" αφου διπλωπληρωνει, οντας το θυμα των απατεωνων (κρατους και ανειλικρινων φορολογουμενων).

τελικα το ερωτημα ειναι, τι ειναι καλυτερο, συμφεροτερο, σωστοτερο να εισαι?
κλεφτης ή τιμιος?

αυτο μου θυμιζει τη συνομιλια του σωκρατη και του θρασυμαχου στην πολιτεια του πλατωνα, σχετικα με το δικαιο και το αδικο.

επισης μην ανοιγετε συνεχως νεα θρεντς με το ιδιο θεμα, διοτι ειναι κουραστικο, οι αποψεις χανονται και ο αναγνωστης δεν μπορει να παρακολουθησει.

στάθη ξέρουν πολύ καλά ότι ο κόσμος θα καταθέσει πινακίδες...

αν θέλουν να εισπράξουν έκτακτη εισφορά για το 2011 θα πρέπει να τελειώσει το έτος ώστε να υπολογιστεί επί του τεκμηρίου...αυτό ομώς δε θα πετύχει μετά τις άμεσες καταθέσεις των πινακίδων..

οπότε η εύκολη λύση είναι να επιβληθεί στα οχήματα που ήδη έχουν δηλωθεί...κατά τον ίδιο τρόπο που φορολογούν έκτακτα τα εισοδήματα του 2010

δεν έχουν ιερό και όσιο οι κύριοι..

Stathis
29-06-11, 10:22
το καταλαβα, αυτο ειναι ευκολα μαχητο ομως οπως η εισφορα του παπαθανασιου.
οποιος πηγε δικαστικα την κερδισε.
εκτιμω το ιδιο θα γινει και τωρα.

120ie87
29-06-11, 10:31
Με λίγα λόγια... μπορούμε να τα περιμένουμε όλα...

Να κάνω μια χαζή ερώτηση? Αυτοί που τους ψήφισαν δεν έχουν κανένα μερίδιο ευθύνης?

Μιλούσα τώρα τελευταία με έναν οικογενειακό φίλο, που μου είπε "μου έκοψαν 3000 ευρώ το χρόνο από τη σύνταξη"
του λέω: τους ψήφισες ε?
μου λέει: ναι, αλλά κόβω και τα δύο χέρια μου αν τους ξαναψηφίσω
του λέω: καλά εσύ που τους ψήφισες να πληρώσεις, οι υπόλοιποι τι φταίνε? δεν έχεις ευθύνη για αυτό που συμβαίνει?

απάντηση δεν πήρα...



Υ.Γ όταν το αμερικ(λ)ανάκι τους είπε ραντεβού στις κάλτσες, αυτοί πήγαν στις κάλπες και τον ψήφισαν... δεν κατάλαβαν ότι αυτός σε λίγα χρόνια θα πάει στην πατρίδα του (την αμερική) και θα μας βλέπει από μακριά...
Υ.Γ 2: το ίδιο ισχύει και για το "λεφτά υπάρχουν" -> πόσο ανόητος πρέπει να ήταν κάποιος για να το πιστέψει...


https://www.youtube.com/watch?v=zqTwiMG0v_w


https://www.youtube.com/watch?v=V3RVWA7uLmw

https://www.youtube.com/watch?v=OH-drMQchAU&NR=1

stefm5
29-06-11, 10:33
το καταλαβα, αυτο ειναι ευκολα μαχητο ομως οπως η εισφορα του παπαθανασιου.
οποιος πηγε δικαστικα την κερδισε.
εκτιμω το ιδιο θα γινει και τωρα.

μήπως να μαζευτούμε όλοι να γίνει μαζική αγωγή;

DionisisM5
29-06-11, 10:36
Δεν πληρωνω τιποτα εγω....Ας ερθουν να το παρουν απο το σπιτι καλυτερα.....!!

120ie87
29-06-11, 10:38
https://www.youtube.com/watch?v=1UOEyVsYSPQ

merlin
29-06-11, 10:42
https://img801.imageshack.us/img801/2755/img0204wd.jpg

Thomelef
29-06-11, 10:43
εγώ πάλι δεν έχω καταλάβει ένα πράγμα...γιατί πρέπει να πληρώσει αυτός που έχει πισίνα???
επειδή έχει πισίνα σημαίνει πως έχει κλέψει???τι είναι αυτά ρε παιδιά???φόρο για το σπίτι. φόρο
για το αμάξι. φόρο για την πισίνα. φόρο για το σκάφος. φόρο φόρο φόρο φόρο...το ότι έχει
κάνει κάποιος μια περιουσία, δεν σημαίνει απαραίτητα πως είναι και κλέφτης...δλδ συγνώμη.
αν εγώ είχα ένα κτήμα με ένα σπιτάκι. και είχα χώρο για να κάνω μια πισίνα. και την έκανα
μόνος μου μέσα σε 3 χρόνια πχ, πλακάκι πλάκακι. αυτό με κάνει πλούσιο κλέφτη, και πρέπει
να πληρώσω κερατιάτικα???ρε παιδιά. για να συνέλθουμε λίγο. δεν πιάνομαι συγκεκριμένα
στην πισίνα, αλλά σε οποιονδήποτε άνθρωπο απέκτησε κάτι με κόπο και ιδρώτα...ποιοί είμαστε
εμείς που θα κρίνουμε τον καθένα για την περιουσία του, όταν μάλιστα την έχει φτιάξει μόνος του.
τα προβλήματα κύριοι είναι τα γνωστά, που αυτά μας έφεραν σε αυτή την κατάσταση...
special olympics 70.000.000...2004 ολυμπιακοί...υπάλληλοι της δεη με 5 - 6 χιλιάρικα μισθό
μηνιαίως. εκατομμύρια ολόκληρα για χαρτιά και συνδετήρες. κρατικές επιχηρήσεις που μας
βάζουν μέσα εκατομμύρια ημερησίως. αποσπασμένοι στα βουλευτικά γραφεία που παίρνουν
διπλό μισθό και απο την υπηρεσία τους, και απο το βουλευτικό γραφείο. 100κ κατά κεφαλή
στον κάθε πολιτικό ετησίως + όλα τα υπόλοιπα μπόνους απο συνελεύσεις κτλ κτλ. πληρωμένα
κινητά για το μισό δημόσιο. πληρωμένα αυτοκίνητα και τα έξοδα τους για τους πολιτικούς και
τους υψηλόβαθμους στις υπηρεσίες. εφοριακοί που κατακλέβουν την υπηρεσία. μισά κεφάλαια
προγραμμάτων ανάπτυξης, που χάνονται μέχρι να φτάσουν στον προορισμό τους. κτλ κτλ κτλ κτλ...
τι μου λέτε τώρα ρε παιδιά...κόλησε η βελόνα στο κεφάλαιο και στο κεφάλαιο. το βαρύ κεφάλαιο,
είναι ένα με την πολιτική. βάλτε καλά στο κεφάλι σας πως το πρόβλημα αυτής της χώρας, είναι
οι κρατικές δαπάνες, και μάλιστα στο 90% απο την συνολική ζημιά που έχει υποστεί η χώρα μας.
το κακό ξέρετε ποιό είναι???που όλοι το ξέρουμε, αλλά κάνουμε τα στραβά μάτια, και φωνάζουμε
όλη την ώρα σκίστε αυτόν έχει λεφτά...και που ξέρει ο καθένας που το λέει αυτό το πράγμα,
πόσα σχήματα έχει αλλάξει η κ@λοτρυπίδα του λεφτά για να τα αποκτήσει, έτσι ώστε να μπορεί
να απολαμβάνει μερικά απο τα όνειρα του. είναι παράνομο και αντιδεοντολογικό να σκίζεσαι
για να αποκτήσεις πράγματα που θέλεις???μα δεν τα κλέβεις. τα δουλεύεις.
ας σοβαρευτούμε παρακαλώ. το πρόβλημα είναι πολύ μεγάλο, και δεν νομίζω να αλλάξει, μιάς
και οι περισσότεροι επωφελούνται απο αυτό, και θα συνεχίσουν να επωφελούνται...πίξαμε
απο το να ακούμε κλάμα, απο άτομα που μέχρι σήμερα με 4 και 5 χιλιάρικα τον μήνα, η δουλειά
του ήταν να τα ξίνει.

bill_m3
29-06-11, 10:45
Ας μαζευτούμε όλοι και να κάνουμε αγωγή για την έκτακτη εισφορά!!

Τι λέτε ??

Στάθη η γνώμη σου ???

DionisisM5
29-06-11, 10:47
Ας μαζευτούμε όλοι και να κάνουμε αγωγή για την έκτακτη εισφορά!!

Τι λέτε ??

Στάθη η γνώμη σου ???

Μεσα εγω...Σταθη οργανωσε μας!!

GEORGE316
29-06-11, 10:48
βασικα οσο το σκεφτομαι,ειναι αντισυνταγματικο να ζητανε εκτακτο φορο για προηγουμενη χρηση οταν τα τοτε τεκμηρια διαβιωσης ηταν διαφορετικα.
δεν μπορω να θυμιθω ομως με τιποτα ποτε αλλαξε ο νομος με τα τεκμηρια και τις εισφορες.