PDA

Επιστροφή στο Forum : Τέλη κυκλοφορίας-Εκτακτη εισφορα-καταθεση πινακιδων



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14

stef
13-08-13, 19:21
Έμαθα σήμερα ότι εξετάζουν το ενδεχόμενο από το 2014 τα ΤΚ να γίνουν μηνιαία λέτε να ισχύσει κάτι τέτοιο;;;

Παίζει ως σενάριο
Έτσι ήταν και πριν το 1981...

Samaro
13-08-13, 19:25
Και εβδομαδιαία θα γίνουν, αν έτσι, πρόκειται να εισπράξουν παραπάνω τέλη ! :original:

ankor
13-08-13, 20:05
Εδω και κανα μηνα συζητειται συμφωνα με πολλα δημοσιευματα.Προσπαθω να βρω μια δηλωση ενοs υφυπουργου που το ειχε ανακοινωσει επισημα νομιζω Μαυραγανηs λεγεται,εαν την βρω θα κανω αναρτηση.
Υπαρχει και αυτο
https://www.imerisia.gr/article.asp?catid=27686&subid=2&pubid=113044920

Bellof-3
13-08-13, 20:07
Για πινακιδες ιστορικου τι ισχυει ακριβως?

mikegr
13-08-13, 20:24
Εδω και κανα μηνα συζητειται συμφωνα με πολλα δημοσιευματα.Προσπαθω να βρω μια δηλωση ενοs υφυπουργου που το ειχε ανακοινωσει επισημα νομιζω Μαυραγανηs λεγεται,εαν την βρω θα κανω αναρτηση.
Υπαρχει και αυτο
https://www.imerisia.gr/article.asp?catid=27686&subid=2&pubid=113044920

Aμα συναθροισεις ολα τα νεα μετρα παντως, καλυτερα με τα τεκμηρια:th_Laie_67-1:
Ενας γνωστος μου μαντρας παντως θα χτυπησει, εμαθα, 458 με γερμανικες πινακιδες, leasing

ankor
13-08-13, 21:00
Aμα συναθροισεις ολα τα νεα μετρα παντως, καλυτερα με τα τεκμηρια:th_Laie_67-1:
Ενας γνωστος μου μαντρας παντως θα χτυπησει, εμαθα, 458 με γερμανικες πινακιδες, leasing

Mε γαιδουρακια μαs βλεπω και εαν δουν οτι εχουν ζητηση τα γαιδουρακια θα ακριβηνουν το σανο.....Μπλεξαμε.

120ie87
13-08-13, 21:39
Υπομονή μέχρι το 2034μ.Χ

mark e92
13-08-13, 21:44
Για πινακιδες ιστορικου τι ισχυει ακριβως?

τα ιστορικά με πιστοποιητικό Fiva Δεν έχουν τέλη ούτε τεκμήριο.

Dr. Yamastura
15-08-13, 10:41
αυτοκινητα με αδεια 1ης κυκλοφορίας στην ελλάδα το 2004 θα πληρώσουν για το 2014(στη δήλωση που θα κάνουμε το 2015) φόρο πολυτελείας?
Έχω ακούσει από μισούς ναι και από τους άλλους μισους όχι.
Τελικά τι ισχύει?
https://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26516&subid=2&pubid=113075498
Σύμφωνα με αυτό το άρθρο θα πληρώσουμε και για του χρόνου....

120ie87
15-08-13, 10:58
Δεν θα πληρωσεις την εκτακτη ( ...) εισφορα του 2015.

2013 και 2014 κανονικα... δυστυχως.. .

PANOS-E60
10-09-13, 08:28
και νέο δημοσίευμα.


Φορολόγηση Ι.Χ βάσει εργοστασιακής άξιας

Ένα νέο σχέδιο φορολόγησης των Ι.Χ. φέρεται να εξετάζει το υπουργείο Οικονομικών. Οι φόροι και τα τεκμήρια δεν θα υπολογίζονται ανάλογα με τον κυβισμό της μηχανής, αλλά με βάση τη συνολική εργοστασιακή άξια του αυτοκινήτου. Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι ακόμα και τα αυτοκίνητα μικρού και μεσαίου κυβισμού θα φορολογηθούν με πιο «τσουχτερούς» συντελεστές.

Τις επιπτώσεις από την εφαρμογή ενός τέτοιου σχεδίου αναλύει στο CapitalTV ο κ. Δημήτρης Πάτσιος Γενικός Διευθυντής του Συνδέσμου Εισαγωγέων Αντιπροσώπων Αυτοκινήτων.

Πηγή:www.capital.gr

friendgr
10-09-13, 09:03
από λιανική έγινε εργοστασιακή τώρα ;;;

καλά εντάξει, έχει ακόμα τρελό "μαγείρεμα".....

Dr. Yamastura
10-09-13, 09:26
Καλύτερα εργοστασιακή
Είναι αρκετά χαμηλότερη...

friendgr
10-09-13, 09:33
Νομιζω κάποια εποχή το είχαν ξανακάνει αυτό και έβγαιναν χαμηλά τεκμήρια ειδικά είχε μεγάλη μείωση στα μεγάλα κυβικά π.χ. για τα τετράλιτρα τζιπ κλπ και έτρεξαν όλοι να πάρουν.

Την συνέχεια την ξέρετε.....

mikegr
10-09-13, 09:35
και τοτε ηταν οι καλες εποχες, που υπηρχε χρημα

Samaro
10-09-13, 11:33
από λιανική έγινε εργοστασιακή τώρα ;;;

καλά εντάξει, έχει ακόμα τρελό "μαγείρεμα".....
Στο τέλος θα το ...κάψουν πάλι ! :original:

Σημ: Δεν τους ενδιαφέρει ο τρόπος υπολογισμού αλλά κυρίως η συγκέντρωση του ποσού που πρέπει να εισπραχθεί,
συνεπώς μην περιμένουμε κάποια λογική στην "τελική" τους απόφαση.thumb

mikegr
10-09-13, 11:36
Kατα τ αλλα θα εχουμε πλεονασμα. Αμα σταματησουν να μαζευουν αναδρομικα και προκαταβολικα φορους να δουμε τι θα εμφανισουν

turbodog
10-09-13, 12:07
Καλύτερα εργοστασιακή
Είναι αρκετά χαμηλότερη...

Το οτι (αν) θα υπολογιζουν με εργοστασιακη που ειναι χαμηλοτερη, δεν λεει τιποτα, καθως οι συντελεστες για τα τεκμηρια θα ειναι αντιστοιχα προσαρμοσμενοι σε αυτες τις τιμες. Μην περιμενεις βεβαια να εχουν τους ιδιους συντελεστες υπολογισμου που θα ειχαν αν χρησιμοποιουσαν την λιανικη (που ουτως η αλλως δεν τους ξερουμε γιατι ποτε δεν ειχαν χρησιμοποιηθει).
Τα πραγματα ειναι απλα.
Ο τροπος υπολογισμου θα ειναι τετοιος που θα τους αποφερει περισσοτερα εσοδα και τιποτα αλλο.
Τα περι δικαιοτερου, ισονομιας και λοιπες πιπες που θα μας πλασαρουν κατα την εφαρμογη του νομου ειναι για να περναμε την ωρα μας.

friendgr
10-09-13, 12:13
Πάντως (επειδή συμφωνούμε όλοι) τρομερό αίσθημα ανασφάλειας και αδικίας μας έχει περάσει αυτό το κολοκράτος. Πριν αποφασίσουν κάτι, είμαστε 100% σίγουροι ότι θα είναι κατά μας.
Ακόμα και στο αφγανιστάν μπορεί να διατηρούν καμιά ελπίδα...
Μου θυμίζει σαν να είμαστε πρόβατα στο μαντρί και περιμένουμε ν' ανοίξουν οι πόρτες με τις αγέλες των λύκων...τις ίδιες πιθανότητες να γλυτώσουμε έχουμε...

playmaker
10-09-13, 12:19
Με λίγα λόγια θα τιμωρηθούν και όση πήραν μεταχειρισμένο με καλη τιμή

turbodog
10-09-13, 12:27
Πάντως (επειδή συμφωνούμε όλοι) τρομερό αίσθημα ανασφάλειας και αδικίας μας έχει περάσει αυτό το κολοκράτος. Πριν αποφασίσουν κάτι, είμαστε 100% σίγουροι ότι θα είναι κατά μας.
Ακόμα και στο αφγανιστάν μπορεί να διατηρούν καμιά ελπίδα...
Μου θυμίζει σαν να είμαστε πρόβατα στο μαντρί και περιμένουμε ν' ανοίξουν οι πόρτες με τις αγέλες των λύκων...τις ίδιες πιθανότητες να γλυτώσουμε έχουμε...

Στο Αφγανισταν το πιθανοτερο ειναι να μην εχουν υπολογισμο τεκμηριων διαβιωσης αυτοκινητου. Αυτην την μοναδικοτητα την κατεχει η Ελλαδα τουλαχιστον σε Ευρωπαικο επιπεδο, ισως και σε παγκοσμιο. Σιγουρα ομως εχουμε την παγκοσμια προτοτυπια της αναδρομικοτητας στην εφαρμογη νομων οπως πχ την αναδρομικη εφαρμογη φορου πολυτελους διαβιωσης που ψηφιστηκε φετος για να ισχυσει για το 2012 και που αυτος ο αναδρομικος φορος βασιζεται και υπολογιζεται στο εντελως γελοιο καθεστως των τεκμηριων διαβιωσης

EVERGET
10-09-13, 12:37
Το οτι (αν) θα υπολογιζουν με εργοστασιακη που ειναι χαμηλοτερη, δεν λεει τιποτα, καθως οι συντελεστες για τα τεκμηρια θα ειναι αντιστοιχα προσαρμοσμενοι σε αυτες τις τιμες. Μην περιμενεις βεβαια να εχουν τους ιδιους συντελεστες υπολογισμου που θα ειχαν αν χρησιμοποιουσαν την λιανικη (που ουτως η αλλως δεν τους ξερουμε γιατι ποτε δεν ειχαν χρησιμοποιηθει).
Τα πραγματα ειναι απλα.
Ο τροπος υπολογισμου θα ειναι τετοιος που θα τους αποφερει περισσοτερα εσοδα και τιποτα αλλο.
Τα περι δικαιοτερου, ισονομιας και λοιπες πιπες που θα μας πλασαρουν κατα την εφαρμογη του νομου ειναι για να περναμε την ωρα μας.

Mην είσαι τόσο απόλυτος όταν ουσιαστικά ακόμη δεν γνωρίζουμε τίποτα για τον νέο σύστημα. Το να προκαταβάλουμε τους εαυτούς μας για σκληρότερη φορολόγιση, τρόπους υπολογισμού και συντελεστές χωρίς να βασιζόμαστε πουθενά δεν οδηγεί κάπου, ειδικά όταν στη γενική του ιδέα το νέο σύστημα μοιάζει δικαιότερο.

Όσοι κρατήσαμε τα αυτοκίνητά μας αντιστεκόμενοι στον παραλογισμό του τωρινού συστήματος, ελπίζουμε σε κάτι που θα μοιράσει τα βάρη σε όλους όσους πρέπει και για το ποσοστό που αρμόζει στον καθένα...

bimmerm
10-09-13, 13:05
https://www.fpress.gr/genika-thematas/item/11452-proklisi-stoys-dromoys-apo-ta-kratika-ih

friendgr
10-09-13, 13:10
Είπαμε, να' ναι καλά τα "κορόϊδα" που τόλμησαν να πάρουν πάνω από 2000 κυβικά. :ranting2::ranting2::ranting2:

Που ναι ο μετεωρίτης γαμώτη μου από το αρμαγεδόν να πέσει στο ελλαδιστάν να τελειώνουμε.

mikegr
10-09-13, 14:47
https://www.fpress.gr/genika-thematas/item/11452-proklisi-stoys-dromoys-apo-ta-kratika-ih

To θεμα εχει κολλησει λογω βλακειας της σχετικης διαταξης. Υπαρχουν πχ πολλα Mitsubishi L200 διλυτρα στους δημους ως πυροσβεστικα. Πως να αποσυρθουν?

turbodog
10-09-13, 17:06
Mην είσαι τόσο απόλυτος όταν ουσιαστικά ακόμη δεν γνωρίζουμε τίποτα για τον νέο σύστημα. Το να προκαταβάλουμε τους εαυτούς μας για σκληρότερη φορολόγιση, τρόπους υπολογισμού και συντελεστές χωρίς να βασιζόμαστε πουθενά δεν οδηγεί κάπου, ειδικά όταν στη γενική του ιδέα το νέο σύστημα μοιάζει δικαιότερο.

Όσοι κρατήσαμε τα αυτοκίνητά μας αντιστεκόμενοι στον παραλογισμό του τωρινού συστήματος, ελπίζουμε σε κάτι που θα μοιράσει τα βάρη σε όλους όσους πρέπει και για το ποσοστό που αρμόζει στον καθένα...

Δεν ειμαι απολυτος. Ρεαλιστης ειμαι. Σαφως και η ελπιδα πεθαινει τελευταια, αλλα μαλλον εχεις ξεχασει την π@υστια που παιξανε στην αρχη του χρονου με τον φορο πολυτελους διαβιωσης που το ανακοινωσαν αρχικα για το 2013 ΑΦΟΥ εκλεισαν οι ημερομηνιες για καταθεση πινακιδων και αγορα σηματος 2013 και φυσικα οσοι ειχαμε αγορασει σημα δεν μπορουσαμε να καταθεσουμε να παρουμε τα λεφτα πισω, ακομα και μια ημερα αργοτερα, καθως μετα την απομακρυνση του ταμειου, ουδεν λαθος ανγνωριζεται.
Και φυσικα την μεγαλυτερη π@υστια στην συνεχεια, που αφου δεν τους εβγαιναν τα λεφτα αποφασισαν να εφαρμοσουν τον νομο ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ για το ετος 2012 παρολο που αρχικα τον ειχαν μονο για το 2013.
Και εσυ μου λες για δικαιοσυνη και οτι και καλα ψαχνουν για συστημα δικαιοτερο και την στιγμη που ακριβως ψαχνουν για αυτην την ερμη δικαιοσυνη, εφαρμοζουν την αναδρομικοτητα.
Φυσικα οι ανθρωποι ειναι δικαιοι, εγω τους παρεξηγησα....δεν πανε να :ranting2::ranting2: λεω γω.
Ο καθενας εχει την γνωμη του βεβαια αλλα οι πραξεις ειναι αυτες που δειχνουν το αποτελεσμα

Nino
10-09-13, 17:10
Όσοι κρατήσαμε τα αυτοκίνητά μας αντιστεκόμενοι στον παραλογισμό του τωρινού συστήματος, ελπίζουμε σε κάτι που θα μοιράσει τα βάρη σε όλους όσους πρέπει και για το ποσοστό που αρμόζει στον καθένα...

πολυ σωστα!!!
επειδη ομως σε ολα σχεδον τα αυτοκινιτιστικα φορουμ υπαρχει μια ταση omerta,καποια στιγμη ας παραδεχθουμε οτι το συστημα των τεκμηριων στη λογικη του δεν ειναι λαθος.
Λαθος ειναι στον υπερβολικα ακριβο τροπο υπολογισμου των.Γραφω δεν ειναι λαθος και μπορει καποιοι να διαφωνησουν, αλλα οπως και να το κανουμε δεν γινεται να εχεις v8 v10 σε θηριωδη τζιπ ή super cars και να θελεις να κανεις δηλωση κατω απο τα ορια του αφορολογητου( μιλαω για πριν δυο -τρια χρονια).
Ουτε να εχει μια οικογενεια τρια -τεσσερα αυτοκινητα, φουσκωτο κλπ και να δικαιουται (λογω χαμηλου δηλωθεντος εισοδηματος) κοινωνικο τουρισμο.
Ας ελπισουμε λοιπον το νεο συστημα οποιο και αν ειναι αυτο να ειναι δικαιοτερο και να εχει προκυψει απο προτασεις ανθρωπων που ζουνε στη πραγματικη ζωη και οχι απο χαρτογιακαδες λογιστακους!!!

turbodog
10-09-13, 17:43
πολυ σωστα!!!
επειδη ομως σε ολα σχεδον τα αυτοκινιτιστικα φορουμ υπαρχει μια ταση omerta,καποια στιγμη ας παραδεχθουμε οτι το συστημα των τεκμηριων στη λογικη του δεν ειναι λαθος.
Λαθος ειναι στον υπερβολικα ακριβο τροπο υπολογισμου των.Γραφω δεν ειναι λαθος και μπορει καποιοι να διαφωνησουν, αλλα οπως και να το κανουμε δεν γινεται να εχεις v8 v10 σε θηριωδη τζιπ ή super cars και να θελεις να κανεις δηλωση κατω απο τα ορια του αφορολογητου( μιλαω για πριν δυο -τρια χρονια).
Ουτε να εχει μια οικογενεια τρια -τεσσερα αυτοκινητα, φουσκωτο κλπ και να δικαιουται (λογω χαμηλου δηλωθεντος εισοδηματος) κοινωνικο τουρισμο.
Ας ελπισουμε λοιπον το νεο συστημα οποιο και αν ειναι αυτο να ειναι δικαιοτερο και να εχει προκυψει απο προτασεις ανθρωπων που ζουνε στη πραγματικη ζωη και οχι απο χαρτογιακαδες λογιστακους!!!

Οπως εχω ξαναπει πολλες φορες, το Ποθεν εσχες αγορας υπηρχε παντα και καλως υπαρχει. Απο εκει και περα ενα αυτοκινητο πολλων κυβικων ΟΤΑΝ κινειται θα πληρωνει περισσοτερα μεσω της φορου της βενζινης πολλαπλασια σε σχεση με τα αλλα αφου καιει περισσοτερο, οπως και μεσω του service/αναλωσιμων/ανταλλακτικων αφου και εκει ειναι ακριβοτερο σε σχεση με τα αλλα. Και θα εχει να πληρωνει στο κρατος και ενα πιο ακριβο τελος κυκλοφοριας.

Απο κει και περα να σου φερω ενα παραδειγμα, εγω γουσταρω με τα νομιμα λεφτα μου να παρω ενα καλο αυτοκινητο πολλων κυβικων (που το πληρωνω και στην αγορα του πιο ακριβα λογω φορων) και γουσταρω να το εχω στο γκαραζ μου να κανω 100-200 χιλιομετρα τον μηνα (οπως παρα πολλοι εδω περα), πρεπει να φορολογουμαι για αυτο επιπλεον? Αυτο λεγεται πολυτελη διαβιωση?
Σε ολα τα πολιτισμενα κρατη, το εισοδημα φορολογειται στην πηγη και μονο. Απο κει και περα το πως θα το ξοδεψει ο καθενας, αφορα τον ιδιο τον πολιτη.

Και φυσικα αμα παω και αγορασω ενα τριλιτρο μεταχειρισμενο με 30 χιλιαρικα ειμαι ο ορισμος της πολυτελους διαβιωσης, ενω αμα ξοδεψω αυτα τα 30 σε ταξιδια, σε πινακες ζωγραφικης, σε πολυτελη εστιατορια και σε διακοπες με κρουαζεροπλοια, ολα καλα, εκει δεν κανω πολυτελη διαβιωση και δεν χρειαζεται να πληρωσω επιπλεον φορο.

Οι ανθρωποι (ανθρωποι χαχα, μαλλον αδιστακτοι εγκληματιες στην πλατη μας) απλα εχουν βρει τα αυτοκινητα και τα ακινητα την ευκολη λυση (για αυτους) στο να μαζεψουν χρημα και τα εχουν γ@μησει στην κυριολεξια ολα.

Samaro
10-09-13, 18:02
Καλά τα λές, όμως, στην Ελλάδα δεν φορολογείται η χρήση αλλά η ιδιοκτησία.

Ο όρος "τεκμήρια διαβίωσης" που χρησιμοποιούν στα τεκμήρια, δεν είναι αντιπροσωπευτικός του τρόπου φορολόγησης. Το ορθό θα ήταν " φόρος κατοχής'' η "φόρος ιδιοκτησίας ".

Nino
10-09-13, 18:14
Οπως εχω ξαναπει πολλες φορες, το Ποθεν εσχες αγορας υπηρχε παντα και καλως υπαρχει. Απο εκει και περα ενα αυτοκινητο πολλων κυβικων ΟΤΑΝ κινειται θα πληρωνει περισσοτερα μεσω της φορου της βενζινης πολλαπλασια σε σχεση με τα αλλα αφου καιει περισσοτερο, οπως και μεσω του service/αναλωσιμων/ανταλλακτικων αφου και εκει ειναι ακριβοτερο σε σχεση με τα αλλα. Και θα εχει να πληρωνει στο κρατος και ενα πιο ακριβο τελος κυκλοφοριας.

Απο κει και περα να σου φερω ενα παραδειγμα, εγω γουσταρω με τα νομιμα λεφτα μου να παρω ενα καλο αυτοκινητο πολλων κυβικων (που το πληρωνω και στην αγορα του πιο ακριβα λογω φορων) και γουσταρω να το εχω στο γκαραζ μου να κανω 100-200 χιλιομετρα τον μηνα (οπως παρα πολλοι εδω περα), πρεπει να φορολογουμαι για αυτο επιπλεον? Αυτο λεγεται πολυτελη διαβιωση?
Σε ολα τα πολιτισμενα κρατη, το εισοδημα φορολογειται στην πηγη και μονο. Απο κει και περα το πως θα το ξοδεψει ο καθενας, αφορα τον ιδιο τον πολιτη.

Και φυσικα αμα παω και αγορασω ενα τριλιτρο μεταχειρισμενο με 30 χιλιαρικα ειμαι ο ορισμος της πολυτελους διαβιωσης, ενω αμα ξοδεψω αυτα τα 30 σε ταξιδια, σε πινακες ζωγραφικης, σε πολυτελη εστιατορια και σε διακοπες με κρουαζεροπλοια, ολα καλα, εκει δεν κανω πολυτελη διαβιωση και δεν χρειαζεται να πληρωσω επιπλεον φορο.

Οι ανθρωποι (ανθρωποι χαχα, μαλλον αδιστακτοι εγκληματιες στην πλατη μας) απλα εχουν βρει τα αυτοκινητα και τα ακινητα την ευκολη λυση (για αυτους) στο να μαζεψουν χρημα και τα εχουν γ@μησει στην κυριολεξια ολα.

Στη τελευταια παραγραφο θα συμφωνησω απολυτα!

Στη πρωτη ομως παραγραφο που πολυ σωστα γραφεις και υπολογιζεις,μετρησε ομως οτι ολα αυτα προυποθετουν και αυξημενο εισοδημα.
Εισοδημα που θα πρεπει να δηλωνεται!!!
Και επειδη το παρελθον απεδειξε οτι δεν δηλωνεται, βρηκαν αλλο τροπο υπολογισμου.
Ειπα και πριν ο τροπος υπολογισμου ειναι λαθος, χρειαζεται αμεσο επαναπροσδιορισμο.

turbodog
10-09-13, 18:38
Το αυτοκινητο οταν κινειται ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ θα πληρωνει φορους στο κρατος μεσω του φορου της βενζινης, τοu ΦΠΑ των ανταλλακτικων/αναλωσιμων οπως και του service, καθως και το αυξημενο σημα κυκλοφοριας. Οποτε δεν εχει νοημα το τεκμηριο καθως οταν το κινεις θα το πληρωσεις στο κρατος εμμεσα θελεις δεν θελεις, δηλωνεις δεν δηλωνεις.
Ετσι γινεται παντου, γιατι ετσι πρεπει να γινεται. Ειναι ενα αλλο καταναλωτικο αγαθο που πληρωνεις την χρηση του, οσο πιο πολυ το χρησιμοποιηεις τοσο ποιο πολυ το πληρωνεις.
Γιατι ντε και καλα πρεπει να ξοδευω ενα συγκεκριμενο ποσο πανω στο αυτοκινητο? Ολοι την ιδια χρηση κανουμε?
Σε πληροφορω οτι ενα πχ 316 με 75000 χιλιομετρα τον χρονο εχει πολλαπλασια συνολικα εξοδα απο ενα Cayenne που κανει 5000 χιλιομετρα τον χρονο. Εκει δηλαδη πως εφαρμοζουμε δικαια το μετρο των τεκμηριων δηλαδη? Για να καταλαβω και εγω.

friendgr
10-09-13, 18:53
Η λέξη Δίκαιο δεν υπάρχει στην ελληνική φορολογία. Και ούτε θα υπάρξει ποτέ από την στιγμή που υπάρχει φαύλος κύκλος το κράτος να φέρεται μπαμπέσικα και ο πολίτης να προσπαθεί πως θα ανταποδώσει.
Μόνο η λέξη ΦΕΡΕ υπάρχει.
Ξέρεις τι είναι να χεις λεφτά νόμιμα και δηλωμένα και να μην τολμάς να πάρεις τίποτα γιατί δεν ξέρεις τι θα σου ξημερώσει; Δεν θυμάμαι να έχει ξαναγίνει αυτό. Οσους ξέρω και μιλάω δεν κάνει κανένας κίνηση ούτε αμάξια ούτε ακίνητα, ούτε άνοιγμα επιχείρησης, ΤΙΠΟΤΑ.
Το πάγωμα της αγοράς έξω δεν είναι μόνο από το ότι δεν υπάρχουν λεφτά. Ενα μεγάλο μέρος είναι ότι δεν τα κινούν ακόμα κι αυτοί που έχουν. Το βλέπω και το ζω κάθε μέρα στην δουλειά μου. Λες και είμαστε σε κανά πόλεμο.

Nino
10-09-13, 19:56
καλα ενα 316 και το σημα και το inspection και η ασφαλεια του δεν φτανουν ουτε τα τελη κυκλοφοριας ενος cayenne 4000+ κυβ.:hystericalbs1:
Ξερεις και κατι το σημα και η αυξηση που δοθηκε ειναι ακομα ποιο παραλογη απο τα τεκμηρια.
Το δε αποτελεσμα ηταν η πληρης απαξιωση των αυτοκινητων.
Τεσπα αυτη ειναι κουβεντα για face to face οπου πεφτουν επιχειρηματα και παραδειγματα στο τραπεζι!
Για το τελος θα συμφωνησω οτι δεν ανταποκρινεται στη πραγματικοτητα το τεκμηριο ας πουμε ενος grand cherokee ή ενα Μ6 για να ειμαστε και εντος κλιματος χαχααχα, αν δεν κανω λαθος κοντευει τα 30000+
Φυσικα ειναι παραλογο γιατι οταν προστιθενται και τα αλλα τεκμηρια τοτε το ποσο φτανει σε απιστευτα υψη.
Ομως...
Ειναι εξισου παραλογο να κατεχει και να κανει χρηση καποιος σε ετησια βαση με το ιδιο αμαξι και να δηλωνει μηδενικο εισοδημα ή προκλητικα χαμηλο μονο και μονο επειδη φοροδιαφευγει.
Οσοι ειναι μεγαλυτεροι θα θυμουνται οτι παντα υπηρχε συστημα τεκμηριων, και οχι μονο εδω στην Ελλαδα, εδω η bmw εβγαλε το υποκυβισμενο για λογους φορολογιας ιταλικο Μ3.
Ξαναλεω ο τροπος υπολογισμου ειναι λαθος.

VanVIC
10-09-13, 20:58
...
Και φυσικα την μεγαλυτερη π@υστια στην συνεχεια, που αφου δεν τους εβγαιναν τα λεφτα αποφασισαν να εφαρμοσουν τον νομο ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ για το ετος 2012 παρολο που αρχικα τον ειχαν μονο για το 2013.
...

Aυτό πότε έγινε ;
Πότε θα έρθει η λυπητερή ;
:ranting2:

turbodog
10-09-13, 22:05
καλα ενα 316 και το σημα και το inspection και η ασφαλεια του δεν φτανουν ουτε τα τελη κυκλοφοριας ενος cayenne 4000+ κυβ.:hystericalbs1:


Η σκεψη σου ειναι λαθος γιατι στο τεκμηριο χρησης προφανως και δεν εχεις υπολογισει την χρηση.
Υπολογισε μονο την βενζινη που καιει ενα 316 που κανει 75.000 χιλιομετρα τον χρονο και το ιδιο και ενα Cayenne που κανει 7.5Κ τον χρονο, που αυτη ειναι και η πραγματικοτητα για τα περισσοτερα υψηλου κυβισμου/πολυτελη αυτοκινητα καθως οι περισσοτεροι ειχαν και ενα δευτερο μικρο.

Λοιπον για το 316 10ΛΤ Χ 750 Χ 1.7 = 12 750 ΕΥΡΩ βενζινη μονο
Cayenne 25ΛΤ Χ 75 Χ 1.7 = 3.187 ΕΥΡΩ βενζινη

Συμφωνα με το δικαιο συστημα των τεκμηριων το 316 δεν πληρωνει τιποτα ενω το Cayenne που ειναι 4.5 λιτρα θα εχει ενα τεκμηριο καμια 35 χιλιαδες ευρω οπως και φορο πολυτελους διαβιωσης 3-4 χιλιαρικα + το σημα του που ειναι στα 1300 ευρω.
Φυσικα με 5-10Κ τον χρονο οι αναγκες συντηρησης ειναι ελαχιστες και δεν θα φτανουν ουτε το ποσο που θα εχει δαπανηθει για πολλαπλασιαστες μονο :original: που χρειαζεται το 316.
Το μονο δικαιο συστημα ειναι αυτο που οταν θα εφαρμοστει θα φορολογει την χρηση και οχι την κατοχη που ειναι το συστημα που βασιζονται τα τεκμηρια.
Αλλωστε η κατοχη εχει ηδη φορολογηθει κατα την αγορα μεσω του ποθεν εσχες αφου τα λεφτα για την αγορα εχουν ηδη πληρωσει τον φορο που τους αναλογει

turbodog
10-09-13, 22:10
Aυτό πότε έγινε ;
Πότε θα έρθει η λυπητερή ;
:ranting2:

Το περιμενουμε σε ξεχωριστο χαρτακι μεσα στον Σεπτεμβρη, ισως και τον Οκτωβρη καθως δεν προλαβαν να το ενσωματωσουν στις δηλωσεις φορολογιας εισοδηματος, αφου οταν το ανακοινωσαν, οι περισσοτερες ειχαν ηδη κατατεθει.
Ετσι εχουν πει οι κοπριτες :ranting2:

A8hnaios
10-09-13, 22:35
Πολλά λες 75000χλμ το χρόνο.. 6+χιλιαδες τό μήνα!!!!! Καλά που θα πηγαίνει;;

turbodog
10-09-13, 22:40
Το παραδειγμα ηταν υπερβολικο (αλλα οχι μη ρεαλιστικο) για να τονισω την αδικια.
Βαλε 50 τον χρονο... Βαλε 40... Βαλε 30.
Παλι περισσοτερα εξοδα σε βενζινες εχει το 316

Nino
10-09-13, 22:56
καλα εγω νομισα ενα 316 που εχει στη πλατη 75000 και οχι να τα κανει το χρονο χαχαχαχα
τι βγηκε bmw taxi? πλακα κανω!!:original:
Δεν μιλησα πουθενα για φορο πολυτελειας που ειναι κλοπη χειριστου ειδους,κυβερνητικη αλητεια σε οποια κατηγορια κυβικων και αν εφαρμοζεται.
Ομως αυτο που προσπαθω να δικαιολογησω με τα τεκμηρια ειναι οτι, η κατοχη αγαπητε προυποθετει και δηλωνει οικονομικο status.
Πως να το κανουμε τωρα? δεν γινεται να εχεις αυτοκινητα σκαφη σπιτια ελικοπτερα χαχαχα και να δηλωνεις 5000 εισοδημα.
Τα σκαφη,οι πισινες γιατι αποτελουν αντικειμενα προσδιορισμου πλουτου και δεν θα πρεπει να αποτελουν τα αυτοκινητα εκατονταδων χιλιαδων ευρω?
Απλα μεσα στην ληστρικη επιδρομη του κρατους ,εβαλαν τα παντα μεσα σε ενα τορβα μικρα μεγαλα καινουργια παλια.
Το μονο που δεν καταφεραν ηταν να πετυχουν το στοχο τους, που ηταν να πιασουν τον αδηλωτο πλουτο.

A8hnaios
10-09-13, 23:15
Το μονο δικαιο συστημα ειναι αυτο που οταν θα εφαρμοστει θα φορολογει την χρηση και οχι την κατοχη που ειναι το συστημα που βασιζονται τα τεκμηρια.
Αλλωστε η κατοχη εχει ηδη φορολογηθει κατα την αγορα μεσω του ποθεν εσχες αφου τα λεφτα για την αγορα εχουν ηδη πληρωσει τον φορο που τους αναλογει


Ρε Γιάννη θα μας τρελάνεις;;

Άλλο λέει ο Δημήτρης....Δες παραπάνω!

Nino
10-09-13, 23:24
Ρε Γιάννη θα μας τρελάνεις;;

Άλλο λέει ο Δημήτρης....Δες παραπάνω!


βρε τονυ και τι σημαινει αυτο? αν πληρωσες δηλαδη τελος ταξινομησης και φπα παιρνεις φορολογικη ασυλια?
τεσπα ειπαμε ο καθενας τη γνωμη του παμε παρακατω...

turbodog
10-09-13, 23:36
καλα εγω νομισα ενα 316 που εχει στη πλατη 75000 και οχι να τα κανει το χρονο χαχαχαχα
τι βγηκε bmw taxi? πλακα κανω!!:original:
Δεν μιλησα πουθενα για φορο πολυτελειας που ειναι κλοπη χειριστου ειδους,κυβερνητικη αλητεια σε οποια κατηγορια κυβικων και αν εφαρμοζεται.
Ομως αυτο που προσπαθω να δικαιολογησω με τα τεκμηρια ειναι οτι, η κατοχη αγαπητε προυποθετει και δηλωνει οικονομικο status.
Πως να το κανουμε τωρα? δεν γινεται να εχεις αυτοκινητα σκαφη σπιτια ελικοπτερα χαχαχα και να δηλωνεις 5000 εισοδημα.
Τα σκαφη,οι πισινες γιατι αποτελουν αντικειμενα προσδιορισμου πλουτου και δεν θα πρεπει να αποτελουν τα αυτοκινητα εκατονταδων χιλιαδων ευρω?
Απλα μεσα στην ληστρικη επιδρομη του κρατους ,εβαλαν τα παντα μεσα σε ενα τορβα μικρα μεγαλα καινουργια παλια.
Το μονο που δεν καταφεραν ηταν να πετυχουν το στοχο τους, που ηταν να πιασουν τον αδηλωτο πλουτο.

Το παραδειγμα το διορθωσα. Εβαλα 30.000 τον χρονο. Δεν νομιζω τα ταξι να κανουν 30Κ τον χρονο. Παλι περισσοτερα εξοδα σε βενζινη εχει το 316. Τι να κανουμε ετσι ειναι, αν δεν το βλεπεις δεν φταιω εγω.
Γινομαι κουραστικος αλλα μαλλον δεν εχεις καταλαβει την διαφορα χρησης. Γιατι δηλαδη με τα νομιμα λεφτα μου να μην μπορω να παρω ενα πολυτελες αυτοκινητο που εχω πληρωσει τους φορους που του αναλογουν κατα την αγορα? Ενω αμα τα φαω σε κρουαζιερες και ταξιδια εκει μια χαρα δεν χρειαζεται να εχω τεκμηριο και μπορω να δηλωνω 5 χιλιαρικα η και ανεργος.

Αμα το χρησιμοποιω το αυτοκινητο των εκατονταδων χιλιαδων ευρω, που εχω ηδη πληρωσει τον φορο που του αναλογει κατα την αγορα, θα το πληρωνω στο κρατος μεσω εμμεσων φορων, οπως εγραψα παραπανω. Αν και αυτο δεν το βλεπεις οτι ισχυει, παλι δεν φταιω εγω.

Για μια ακομα φορα (και τελευταια) θα πω οτι ενα δικαιο συστημα στην αγορα του αυτοκινητου θα πρεπει να βασιζεται στην χρηση και οχι στην κατοχη αφου αυτη εχει ηδη φορολογηθει κατα την αγορα

Αν δεν μπορειτε καποιοι να το δειτε, δεν μπορω να κανω κατι αλλο.

steliosm46
11-09-13, 00:25
Δημητρη συμφωνω απολυτα σε ολα αυτα που λες.τα πραγματα ειναι ετσι ακριβως.

παντως το χειροτερο εκτος των αλλων νομιζω οτι εκτος οτι πληρωνουμε και ξαναπληρωνουμε οτι τους κατεβει δεν βλεπουμε να γινεται τιποτα. δεν αλλαξε κατι προς το καλυτερο μεχρι στιγμης, αρα τους χαριζουμε τα λεφτα μας!

bimmerm
11-09-13, 10:30
Φορολόγηση Ι.Χ βάσει εργοστασιακής άξιας?!

https://capital.gr.msn.com/Article.aspx?id=1867044

τα τελευταια λογια του κυριου πριν κλεισει,ειναι τα πιο σωστα!

dafidack
11-09-13, 10:58
...θα πω οτι ενα δικαιο συστημα στην αγορα του αυτοκινητου θα πρεπει να βασιζεται στην χρηση και οχι στην κατοχη αφου αυτη εχει ηδη φορολογηθει κατα την αγορα


Πολυ σωστη η σκεψη σου αλλα πρακτικα αδυνατη.Εγω για παραδειγμα δεν κανω πανω απο 3-4Κ χιλιομετρα το χρονο.Με ποιο τροπο θα μπορεσω να το αποδειξω?

mikegr
11-09-13, 11:03
Πολυ σωστη η σκεψη σου αλλα πρακτικα αδυνατη.Εγω για παραδειγμα δεν κανω πανω απο 3-4Κ χιλιομετρα το χρονο.Με ποιο τροπο θα μπορεσω να το αποδειξω?

Tι να αποδειξεις? Οταν πληρωνεις φορο πολυτελειας στην αγορα, τελη ταξινομησης, βενζινη 1,70, τελη κυκλοφοριας, χρειαζεται να πληρωνεις περισσοτερα?

friendgr
11-09-13, 11:12
Το χουμε ξαναπει: εδώ φτάσαμε να πληρώνουμε ενοίκιο στο κράτος στα σπίτια (και θα πιάσει όλο και πιό πολλούς όταν μειωθεί ή καταργηθεί το διακοσάρι απ' του χρόνου) .

Και θα ντραπούν να σκίσουν τ' αμάξια κι άλλο;

Δεν υπάρχει κριτήριο δικαιοσύνης. Κι αν υπάρχει είναι επιφανειακό. Είναι τεχνάσματα πολιτικά για στάχτη στα μάτια. Το μόνο κριτήριο είναι και θα είναι η φοροείσπραξη.

dafidack
11-09-13, 11:31
Tι να αποδειξεις? Οταν πληρωνεις φορο πολυτελειας στην αγορα, τελη ταξινομησης, βενζινη 1,70, τελη κυκλοφοριας, χρειαζεται να πληρωνεις περισσοτερα?

Μα υποτιθεται οτι η φορολογιση με τον τροπο χρησης δεν θα περιλαμβανει τα πιο πανω ληστρικα χαρατσια.Δεν γινεται ομως να αποδειχθει ποσα χιλιομετρα εχει κανει το καθε αμαξι.

jkourkoulis
11-09-13, 11:34
Μα υποτιθεται οτι η φορολογιση με τον τροπο χρησης δεν θα περιλαμβανει τα πιο πανω ληστρικα χαρατσια.Δεν γινεται ομως να αποδειχθει ποσα χιλιομετρα εχει κανει το καθε αμαξι.

Ουσιαστικά με το φόρο στη βενζίνη "αποδεικνύεται" το πόσα χιλιόμετρα κάνει ο καθένας. Όσο περισσότερα χιλιόμετρα (και μεγάλος κινητήρας) τόσο περισσότερος φόρος πληρώνεται στο κράτος από το χρήστη.

Nino
11-09-13, 11:41
λοιπον για να ολοκληρωσω και εγω την γνωμη μου.
η κατοχη ενος αυτοκινητου συνεπαγει εξοδα συντηρησης,εξοδα που δεν γινεται να καλυφθουν χωρις εισοδημα.Αναλογα δε και τη κατηγορια του οχηματοςτοσο μεγαλυτερα ειναι αυτα.
Τωρα τα του τυπου εγω κανω 500-1000 χιλ δεν ειναι δικαιολογια γιατι υπαρχουν και αλλα παγια εξοδα.
Ο φορος αγορας πληρωθηκε στην αρχη αλλα τι γινεται αγαπητε με τα αυτοκινητα που αγοραζονται και δωριζονται σε παιδια ,ερωμενες ,τι γινεται με τις αγορες αυτοκινητων με διακανονισμο? αρα ποθεν εσχες ουσιαστικα δεν υπαρχει...
Το να πληρωνει η χρηση!!! αυτα πεστα σε καποιον που χρησιμοποιει επαγγελματικα το αυτοκινητο, γιατι μπορει να ακουγεται σωστο αυτο που λες αλλα ειναι το ποιο αδικο απο ολα.
τελος να πω οτι τα τεκμηρια αποτελουν θεωρητικα αυταποδεικτα της πραγματικοτητας που χρησιμοποιουνται για να αποδειχθει η ισχυς μιας κρίσης που συνεπαγεται ως συμπερασμα (πλουτος) καμια φορα οπως στην προκειμενη απλα ειναι λαθος και χρειαζονται εκ νεου υπολογισμο!!!
οποιος παλι δεν το καταλαβαινει αυτο δεν μπορω και εγω να κανω κατι αλλο!!

friendgr
11-09-13, 11:41
Ρε παιδιά τι ψάχνετε να βρείτε τώρα; Σαφώς κι έτσι είναι στην πράξη, νομίζετε δεν τα ξέρουν και οι χαρτογιακάδες;

Απλά τους είναι αδιάφορο. Και φόρος στα καύσιμα και φόρος πολυτελείας και τέλη κυκλοφορίας και τεκμήρια. Κανένα πρόβλημα. ολα μαζί . Ποιός θα πει όχι;

Το όχι μπορείς να το πεις μόνο με κατάθεση πινακίδων (με αντίτιμο όλα τα αρνητικά συνεπακόλουθα) .

mark e92
11-09-13, 12:36
Συζητιέται ο φόρος πολυτελείας να είναι άσχετος με τις πινακίδες δηλαδή αφού το γράφεις στη δήλωση να πληρώνεις.

friendgr
11-09-13, 13:00
Συζητιέται ο φόρος πολυτελείας να είναι άσχετος με τις πινακίδες δηλαδή αφού το γράφεις στη δήλωση να πληρώνεις.

Δεν το κατάλαβα.

Θες να πεις ότι θα πληρώνεις φόρο πολυτ. ακόμα και με κατατεθεμένες πινακίδες;

Αφού ο φόρος πολυτελείας υπολογίζεται επι του τεκμηρίου. Οταν έχεις καταθέσει πινακίδες δεν έχεις τεκμήριο.

Πως θα υπολογίζεται ο φόρος πολυτ. ;; Βασει του τεκμηρίου που ΘΑ ΕΙΧΕΣ αν δεν είχες καταθέσει πινακίδες;;;;

:facepalm::facepalm:

mikegr
11-09-13, 13:14
Δεν το κατάλαβα.

Θες να πεις ότι θα πληρώνεις φόρο πολυτ. ακόμα και με κατατεθεμένες πινακίδες;

Αφού ο φόρος πολυτελείας υπολογίζεται επι του τεκμηρίου. Οταν έχεις καταθέσει πινακίδες δεν έχεις τεκμήριο.

Πως θα υπολογίζεται ο φόρος πολυτ. ;; Βασει του τεκμηρίου που ΘΑ ΕΙΧΕΣ αν δεν είχες καταθέσει πινακίδες;;;;

:facepalm::facepalm:

Γιατι φετος πως υπολογιστηκε προκαταβολικα?
Παιζει αλλωστε να καταργηθουν τα τεκμηρια με το ηλεκτρονικο περιουσιολογιο

friendgr
11-09-13, 13:21
ωπα. Δηλαδή θα έρθει φόρος πολυτελείας τώρα ακόμα και σ' αυτούς που είχαν καταθέσει πινακίδες πέρσι;

:shok::shok:

mikegr
11-09-13, 13:31
Oxι
Αλλα ηρθανε κατι ραβασακια για φορο πολυτελειας φετινο αν δε κανοω λαθος

Konstantinos E60
11-09-13, 14:00
Εχω φαει τέτοιο πέτσο με τα ΦΑΠ που οτιδήποτε εχει να κανει με το αυτοκίνητο πλέον μου φαινεται χαρτζηλίκη ! Δε μαμείς....μέχρι να τελειωσουν τα ετοιμα θα το πληρώσουμε και αυτό !

friendgr
11-09-13, 14:17
Δυστυχώς αυτός είναι ο στόχος: όσοι χρεώθηκαν (δάνεια/κάρτες) να χρωστάνε μια ζωή και να τους τα πάρουν και στο τέλος και αυτοί που μπόρεσαν και μάζεψαν πέντε φράγκα να τους πάρουν με το "γάντι" .

Θ' αρχίσουμε να πετάμε βελάκια στον χάρτη σε λίγο να δούμε που θα πάμε. Οπου και να πέσει σίγουρα καλύτερα θα είναι από το ελλαδιστάν....

mikegr
11-09-13, 14:21
Εχω φαει τέτοιο πέτσο με τα ΦΑΠ που οτιδήποτε εχει να κανει με το αυτοκίνητο πλέον μου φαινεται χαρτζηλίκη ! Δε μαμείς....μέχρι να τελειωσουν τα ετοιμα θα το πληρώσουμε και αυτό !

Για μενα εκει ειναι το σοβαρο προβλημα.

A8hnaios
11-09-13, 19:29
https://www.youtube.com/watch?v=8X1M5aaocug

πανε να πιασουν και τα (ακριβα).. 1.4 1.6 1.8 audi merc κτλ... :facepalm:

turbodog
11-09-13, 20:58
λοιπον για να ολοκληρωσω και εγω την γνωμη μου.
η κατοχη ενος αυτοκινητου συνεπαγει εξοδα συντηρησης,εξοδα που δεν γινεται να καλυφθουν χωρις εισοδημα.Αναλογα δε και τη κατηγορια του οχηματοςτοσο μεγαλυτερα ειναι αυτα.
Τωρα τα του τυπου εγω κανω 500-1000 χιλ δεν ειναι δικαιολογια γιατι υπαρχουν και αλλα παγια εξοδα.
Ο φορος αγορας πληρωθηκε στην αρχη αλλα τι γινεται αγαπητε με τα αυτοκινητα που αγοραζονται και δωριζονται σε παιδια ,ερωμενες ,τι γινεται με τις αγορες αυτοκινητων με διακανονισμο? αρα ποθεν εσχες ουσιαστικα δεν υπαρχει...
Το να πληρωνει η χρηση!!! αυτα πεστα σε καποιον που χρησιμοποιει επαγγελματικα το αυτοκινητο, γιατι μπορει να ακουγεται σωστο αυτο που λες αλλα ειναι το ποιο αδικο απο ολα.
τελος να πω οτι τα τεκμηρια αποτελουν θεωρητικα αυταποδεικτα της πραγματικοτητας που χρησιμοποιουνται για να αποδειχθει η ισχυς μιας κρίσης που συνεπαγεται ως συμπερασμα (πλουτος) καμια φορα οπως στην προκειμενη απλα ειναι λαθος και χρειαζονται εκ νεου υπολογισμο!!!
οποιος παλι δεν το καταλαβαινει αυτο δεν μπορω και εγω να κανω κατι αλλο!!


Δεν θα το συνεχιζα αλλο γιατι ο καθενας μας εχει την γνωμη του, και καλα κανει. Δεν ειμαι εδω για να αλλαξω την γνωμη κανενος, ολοι μεγαλοι ειμαστε, ο καθενας αποφασιζει απο τα γραφομενα μας τι ειναι το πιο σωστο και τι οχι. Γραφεις ομως ανακριβειες που οδηγουν σε λαθος συμπερασματα.

Φυσικα και τα αυτοκινητα εχουν εξοδα. Και η χρηση ειναι αυτη που διαμορφωνει το συνολικο ποσο ακομα και στα ιδια αυτοκινητα.
Εχουμε ιδιοκτητη Α με 320 που κανει 15000 χιλιομετρα τον χρονο και ιδιοκτητη Β με 320 που κανει 4000 χιλιομετρα τον χρονο. Τα εξοδα τους εχουν τεραστια διαφορα, αν θελεις τα υπολογιζουμε, αλλα αυτοι φορολογουνται ακριβως το ιδιο. Ο μονος τροπος για να γινει πιο δικαιη η φορολογηση τους ειναι να βασιστουμε στην χρηση αφου μονο αυτη αλλαζει. Για πες μας λοιπον με ποιο τροπο θα υπολογισεις το ποσο που πρεπει να πληρωσει ο καθενας τους χωρις να χρησιμοποιεις την χρηση ωστε να εχεις δικαιη φορολογηση? Μιλαμε για ακριβως τα ιδια αυτοκινητα!

Για την δωρεα αυτοκινητου, το ποθεν εσχες οπως και ενα καρο υπερβολικοι φοροι εχουν αρχικα πληρωθει απο τον αρχικο αγοραστη. Δεν γινεται αλλιως.

Οταν το χαρισει, δωρισει κτλ ναι μεν δεν χρειαζεται ποθεν εσχες σε αυτον που αποδεχεται την δωρεα αλλα αντιστοιχα δεν εχει και ο δωρητης εσοδα απο την δωρεα οπως θα γινοταν με την κανονικη πωληση. Οποτε σε μελλοντικη αγορα θα εχει 0 ευρω απο αυτην την δωρεα ενω αν το ειχε πουλησει θα ειχε να αναλωσει μη φορολογητεο εισοδημα ισο με το ποσο της πωλησης.
Δηλαδη αν το πουλαγε 20Κ θα μπορουσε να παρει ενα αλλο με 20Κ χωρις να χρειαστει ποθεν εσχες αφου κανει αναλωση εισοδηματος, η αν αγοραζε ενα με 30Κ θα επρεπε να δικαιολογησει μονο τα 10.
Ομως με την δωρεα δεν εχει τιποτα να αναλωσει και σε αγορα 30Κ πρεπει να δικαιολογησει και τα 30Κ με τον αντιστοιχο τους φορο που πρεπει να εχει πληρωθει.
Οπως βλεπεις, το μαρμαρο παλι καποιος το πληρωνει, το κρατος δεν χανει κατι απο την δωρεα, αλλα ο αρχικος αγοραστης επωμιζεται το ποθεν εσχες και για τους δυο.

Οσο για τα επαγγελματικα, οτιδηποτε αφορα στην χρηση του, βενζινες ανταλλακτικα κτλ κοβεται τιμολογιο και περναει στα εξοδα του οποτε και το δαπανηθεν ποσο αφαιρειται εξ ολοκληρου απο την φορολογηση, καθως οι εταιρειες φορολογουνται στην ετησια διαφορα εσοδων-εξοδων που εχουν.

Οπως ειπα και παραπανω ο καθενας εχει την γνωμη του που ειναι και απο εμενα σεβαστη, οταν ειναι σωστα τεκμηριωμενη thumb

alexm
11-09-13, 22:15
Δημητρη - Γιαννη, βασικα τα ιδια πραγματα λετε, απλα ο τροπος τεκμηριωσης της αποψης ειναι διαφορετικος.

Εγω και ο Βαγγελης εχουμε δυο ιδια αυτοκινητα, με μειωση τεκμηριου 30%.
Ο Βαγγελης το εχει για καθημερινο και κανει περιπου 15000 χλμ τον χρονο, εγω το εχω για δευτερο και κανω περιπου και αν 2000 χλμ τον χρονο.
Τα αγορασαμε και οι δυο μεταχειρισμενα, ο Βαγγελης περιπου 40000 ευρω και εγω περιπου 100000 ευρω.

Για να σας δωσω να καταλαβετε οτι λετε τα ιδια, σας θετω ενα ερωτημα.

Το τεκμηριο των 29600 ευρω που πρεπει να καλυψουμε, ειναι δικαιο και για τους δυο μας;

Το ερωτημα ειναι σαφες και μην μου το πατε στα ποθεν εσχες και που βρηκα τα λεφτα και το πηρα, γιατι θα το θεωρησω ως κοροιδια.......:whistle:

Nino
12-09-13, 00:14
Δημητρη - Γιαννη, βασικα τα ιδια πραγματα λετε, απλα ο τροπος τεκμηριωσης της αποψης ειναι διαφορετικος.

Εγω και ο Βαγγελης εχουμε δυο ιδια αυτοκινητα, με μειωση τεκμηριου 30%.
Ο Βαγγελης το εχει για καθημερινο και κανει περιπου 15000 χλμ τον χρονο, εγω το εχω για δευτερο και κανω περιπου και αν 2000 χλμ τον χρονο.
Τα αγορασαμε και οι δυο μεταχειρισμενα, ο Βαγγελης περιπου 40000 ευρω και εγω περιπου 100000 ευρω.

Για να σας δωσω να καταλαβετε οτι λετε τα ιδια, σας θετω ενα ερωτημα.

Το τεκμηριο των 29600 ευρω που πρεπει να καλυψουμε, ειναι δικαιο και για τους δυο μας;

Το ερωτημα ειναι σαφες και μην μου το πατε στα ποθεν εσχες και που βρηκα τα λεφτα και το πηρα, γιατι θα το θεωρησω ως κοροιδια.......:whistle:

Αλεξη δεν νομιζω οτι λεμε τα ιδια πραγματα αν και στο διαταυτα ναι λεμε το ιδιο διοτι υποστηριζουμε και οι δυο το παραλογο του τεκμηριου.
Μονο που εγω υποστηριζω το παραλογο οχι της υπαρξης αλλα του υπολογισμου των.
Εγω μιλαω για την αναγκη προσδιορισμου του πλουτου οπως γινεται απο τα σκαφη , τις εξοχικες κατοικιες,τις πισινες και φυσικα απο τα αυτοκινητα.
Συζητηση κανουμε και φυσικα τα συμπερασματα για το αν παραπληροφορω ή οχι του turbodog ειναι υποκειμενικα και λανθασμενα. Η παλι ισως εγω να μην καταφερα να το αφησω να εννοηθει...
Δεν θα σταθω ομως εκει τοπαμε μια δυο, δεκαδυο οποιος καταλαβε καταλαβε!!!
Στην ερωτηση σου τωρα οχι δεν ειναι δικαιο και φυσικα δεν θα επρεπε να ειναι τοσο υψηλο.
Το αμαξι μου εχει 8800 γιουργια τεκμηριο και ενω το εισοδημα μου ειναι κατα πολυ μεγαλυτερο του τεκμηριου, δεν σου κρυβω οτι πλεον ζοριζομαι.
Διαφορες σκεψεις εχουν περασει απο το μυαλο μου, αν ομως δεν ειχα εισοδημα με ποιο "μαγικο" τροπο θα μπορουσα να το κυκλοφορω.

Nino
12-09-13, 00:29
Αλεξη δεν νομιζω οτι λεμε τα ιδια πραγματα αν και στο διαταυτα ναι λεμε το ιδιο διοτι υποστηριζουμε και οι δυο το παραλογο του τεκμηριου.
Μονο που εγω υποστηριζω το παραλογο οχι της υπαρξης αλλα του υπολογισμου των.
Εγω μιλαω για την αναγκη προσδιορισμου του πλουτου οπως γινεται απο τα σκαφη , τις εξοχικες κατοικιες,τις πισινες και φυσικα απο τα αυτοκινητα.
Συζητηση κανουμε και φυσικα τα συμπερασματα για το αν παραπληροφορω ή οχι του turbodog ειναι υποκειμενικα και λανθασμενα. Η παλι ισως εγω να μην καταφερα να το αφησω να εννοηθει...
Δεν θα σταθω ομως εκει τοπαμε μια δυο, δεκαδυο οποιος καταλαβε καταλαβε!!!
Στην ερωτηση σου τωρα οχι δεν ειναι δικαιο και φυσικα δεν θα επρεπε να ειναι τοσο υψηλο.
Το αμαξι μου εχει 8800 γιουργια τεκμηριο και ενω το εισοδημα μου ειναι κατα πολυ μεγαλυτερο του τεκμηριου, δεν σου κρυβω οτι πλεον ζοριζομαι.
Διαφορες σκεψεις εχουν περασει απο το μυαλο μου, αν ομως δεν ειχα εισοδημα με ποιο "μαγικο" τροπο θα μπορουσα να το κυκλοφορω.


επειδη δεν προλαβα το edi ας σου πω και εγω ενα παραδειγμα με ερωτηση!!:thumbsdown:

ο κατς και εγω εχουμε δυο ιδιες επιχειρησεις ειμαστε ας πουμε ψυκτικοι
εγω εχω ενα αμαξι και μενω σε ενοικιο.
Ο κατσς εχει δυο αμαξια (3000cc και ενα smart) μια μηχανη 998 καθοτι ducatistas σπιτι στο ψυχικο. ενα εξοχικο με πισινα ,σπιτι στο χωριο και μια γκαρσονιερα στο μπουρναζι
ενα επταμετρο με yamaha 200σαρα και ενα jet ski (σε εφτιαξα ρε κατς:hystericalbs1:thumb
και οι δυο κανουμε δηλωση 12000 το χρονο και εχουμε ιδια φορολογικη και επιδοματικη αντιμετωπιση!!!
ειναι δικαιο?
αυτο ειναι τα τεκμηρια και ποιο λιανα δεν μπορω να το κανω...

Konstantinos E60
12-09-13, 01:09
Αλεξη δεν νομιζω οτι λεμε τα ιδια πραγματα αν και στο διαταυτα ναι λεμε το ιδιο διοτι υποστηριζουμε και οι δυο το παραλογο του τεκμηριου.
Μονο που εγω υποστηριζω το παραλογο οχι της υπαρξης αλλα του υπολογισμου των.
Εγω μιλαω για την αναγκη προσδιορισμου του πλουτου οπως γινεται απο τα σκαφη , τις εξοχικες κατοικιες,τις πισινες και φυσικα απο τα αυτοκινητα.
Συζητηση κανουμε και φυσικα τα συμπερασματα για το αν παραπληροφορω ή οχι του turbodog ειναι υποκειμενικα και λανθασμενα. Η παλι ισως εγω να μην καταφερα να το αφησω να εννοηθει...
Δεν θα σταθω ομως εκει τοπαμε μια δυο, δεκαδυο οποιος καταλαβε καταλαβε!!!
Στην ερωτηση σου τωρα οχι δεν ειναι δικαιο και φυσικα δεν θα επρεπε να ειναι τοσο υψηλο.
Το αμαξι μου εχει 8800 γιουργια τεκμηριο και ενω το εισοδημα μου ειναι κατα πολυ μεγαλυτερο του τεκμηριου, δεν σου κρυβω οτι πλεον ζοριζομαι.
Διαφορες σκεψεις εχουν περασει απο το μυαλο μου, αν ομως δεν ειχα εισοδημα με ποιο "μαγικο" τροπο θα μπορουσα να το κυκλοφορω.

Θα πλήρωνες την διαφορά τεκμήρια-εισόδημα και θα το κυκλοφορούσες. Μα αυτός δεν ηταν-είναι και ο σκοπός τους ? Να μαζέψουν χρήμα με οποιοδήποτε τρόπο ? Και οι "ίδιοι" γνωρίζουν οτι είναι παράλογα τα τεκμήρια αλλα δεν τους απασχολεί την δεδομένη χρονική στιγμή.
Υπερφορολογούν ,και το ξέρουν, αυτοκίνητα και ακίνητα και αντε το αμαξι το πουλας. Το σπίτι ,το οικόπεδο, το χωράφι ΤΙ το κανεις ?
Και για να κλείσω συμφωνώ και εγω να υπάρχουν τεκμήρια απο την στιγμή που αδυνατούν να ελενξουν την φοροδιαφυγή αλλα όχι και ετσι...οχι και ετσι !

turbodog
12-09-13, 12:07
Δημητρη - Γιαννη, βασικα τα ιδια πραγματα λετε, απλα ο τροπος τεκμηριωσης της αποψης ειναι διαφορετικος.

Εγω και ο Βαγγελης εχουμε δυο ιδια αυτοκινητα, με μειωση τεκμηριου 30%.
Ο Βαγγελης το εχει για καθημερινο και κανει περιπου 15000 χλμ τον χρονο, εγω το εχω για δευτερο και κανω περιπου και αν 2000 χλμ τον χρονο.
Τα αγορασαμε και οι δυο μεταχειρισμενα, ο Βαγγελης περιπου 40000 ευρω και εγω περιπου 100000 ευρω.

Για να σας δωσω να καταλαβετε οτι λετε τα ιδια, σας θετω ενα ερωτημα.

Το τεκμηριο των 29600 ευρω που πρεπει να καλυψουμε, ειναι δικαιο και για τους δυο μας;

Το ερωτημα ειναι σαφες και μην μου το πατε στα ποθεν εσχες και που βρηκα τα λεφτα και το πηρα, γιατι θα το θεωρησω ως κοροιδια.......:whistle:

Αλεξη για να σου απαντησω μιας και ρωτησες. Φυσικα και δεν ειναι δικαιο, για αυτο και εγω υποστηριζω το οτι δεν θα επρεπε να υπαρχουν τα τεκμηρια στα αυτοκινητα!
Το ποσο που δαπαναται για το αυτοκινητο εξαρταται κυριως απο την χρηση, ακομα και για δυο ιδια αυτοκινητα οπως στο παραδειγμα που ανεφερες, οποτε για να εχουμε ενα δικαιο συστημα θα πρεπει να βασιζεται κυριως στην χρηση και οχι στην κατοχη.
Το αυτοκινητο δεν ειναι πισινα η σπιτι για να μπορεις να υπολογιζεις ενα παγιο εξοδο συντηρησης τον χρονο και να εισαι κατι τι αντικειμενικος. Αμα κολυμπαω περισσοτερο η κοιμαμαι πιο πολλες ωρες μεσα στο σπιτι, αυξανω τα εξοδα του?
Το αυτοκινητο ομως οταν το κινω και γραφω χιλιομετρα αυξανω τα εξοδα του, κατα πολυ μαλιστα. Καποιοι εδω κανουν το λαθος και τα συγκρινουν, δεν ειναι ομως ετσι τα πραγματα.
Το αν θα επρεπε να υπαρχουν τεκμηρια γενικοτερα ειναι ενα αλλο θεμα, η συζητηση μας ειναι για τα αυτοκινητα και τα τεκμηρια σε αυτα, και ειμαι καθετος και αντιθετος οσον αφορα την υπαρξη τους στα αυτοκινητα για τους λογους που ανεφερα.

Και για να κλεισω, στο παραδειγμα σου, αν ο υπολογισμος βασιζοταν στην χρηση ο Βαγγελης θα επρεπε να πληρωσει παραπανω σε σχεση με εσενα που δεν το κινεις σχεδον καθολου. Πως σου φαινεται αυτο? Δικαιο? Αυτο δηλαδη που θα επρεπε να ισχυει και που δεν μπορει να εφαρμοστει τωρα λογω των τεκμηριων

E461800
12-09-13, 12:20
Για εμένα δέν Ισχύει το έχω για να το βλέπω ! Το έχω το αμάξι για να το δουλέυω να κάνει χλμ ,Εάν το έχω και κάθεται είναι χασουρά.Δήλαδή ρε παιδιά εάν κάνω 2000χλμ το χρόνο τη το θέλω !! Δέν πάω να νοικιάσω ένα να κάνω της διακοπές μου !! Όσοι θέλουν να τα έχουν και να κάθονται έ να πληρώσουν !!! Τη να κα΄νουμε τώρα αν και για εμένα το ποιό δίκαιο να φορολγηθει ένα αμάξι είναι βάσει πόσα άλογα έχει το αυτοκίνητο !!!
Αν έχει 50000 € , έχεις είδη φορολογηθεί !!! Απο το φπα και απο άλλα άλλα !!!

fanisk
12-09-13, 12:21
Δεν ειναι σωστος ο τροπος με τα αλογα. Ενα μικρο turbo diesel θα πληρωνει περισσοτερα απο 320?

friendgr
12-09-13, 12:36
Ενα απλό παράδειγμα για το πόσο παράλογα και εξωπραγματικά είναι τα τεκμήρια από τα οποία βγαίνει ο φόρος πολυτελείας στις λαμαρίνες είναι το εξής:

Σε κάποιους έρχεται το ΦΑΠ έτσι; Για κάντε μια σύγκριση .
Το ελάχιστο ποσό αντικειμενικής αξίας ακινήτου για να σου ρθει ΦΑΠ είναι 200.000 ευρώ ; ΟΚ; Ο συνετελεστής για τα 200 χιλιάρικα
https://www.pomida.gr/foroi/fap.html είναι 0,2% δηλαδή 400 ευρώ φόρος ΠΡΟΣΕΞΤΕ για μια περιουσία αξίας ΔΙΑΚΟΣΙΩΝ ΧΙΛΙΑΔΩΝ ΕΥΡΩ !!

Από την άλλη για λαμαρίνες αξίας 30.000-40.000 ευρώ 4.000 κυβικά σου ρίχνει φόρο 3000-4000 χιλιάρικα .

Που δεν υπάρχει σύγκριση σπίτι με αυτοκίνητο, ότι και να λέμε. Αντικειμενικά πιό χρήσιμο είναι το σπίτι παρά το αυτοκίνητο.

ΓΑΜΑΤΟ ;;;

mikegr
12-09-13, 13:04
Ενα απλό παράδειγμα για το πόσο παράλογα και εξωπραγματικά είναι τα τεκμήρια από τα οποία βγαίνει ο φόρος πολυτελείας στις λαμαρίνες είναι το εξής:

Σε κάποιους έρχεται το ΦΑΠ έτσι; Για κάντε μια σύγκριση .
Το ελάχιστο ποσό αντικειμενικής αξίας ακινήτου για να σου ρθει ΦΑΠ είναι 200.000 ευρώ ; ΟΚ; Ο συνετελεστής για τα 200 χιλιάρικα
https://www.pomida.gr/foroi/fap.html είναι 0,2% δηλαδή 400 ευρώ φόρος ΠΡΟΣΕΞΤΕ για μια περιουσία αξίας ΔΙΑΚΟΣΙΩΝ ΧΙΛΙΑΔΩΝ ΕΥΡΩ !!

Από την άλλη για λαμαρίνες αξίας 30.000-40.000 ευρώ 4.000 κυβικά σου ρίχνει φόρο 3000-4000 χιλιάρικα .

Που δεν υπάρχει σύγκριση σπίτι με αυτοκίνητο, ότι και να λέμε. Αντικειμενικά πιό χρήσιμο είναι το σπίτι παρά το αυτοκίνητο.

ΓΑΜΑΤΟ ;;;
Ε υποτιθεται οτι το αμαξι ειναι ειδος πολυτελειας ενω το σπιτι ειναι βασικη αναγκη και εχει φοροαπαλλαγη(λεμε τωρα)
Αλλωστε οσοι πληρωνουν 4-5 χιλιαρικα το χρονο για αυτοκινητο δε ζουνε σε σπιτια με φορους 400 ευρω, υποτιθεται παλι.:original:

friendgr
12-09-13, 13:26
Ωραία, θες 500.000 ευρώ ακίνητο; Μην μου πεις 500 χιλιάρικα (αντικειμενική) σπίτι θεωρείται σπίτι βασικής ανάγκης.

Θα πληρώσει 1000 ευρουλάκια φόρο.

Συγκρίνεται με τις λαμαρίνες των 30 χιλιάδων που σου ζητάει 3 και 4 χιλιάρικα; Που 30 αξία που 500. Χ Α Ο Σ !!

Οπως και να το δεις , ο υπολογισμός του φόρου αγγίζει τα όρια της βλακείας.

mikegr
12-09-13, 13:27
ειναι ηθελιμενη βλακεια

E60_Arkadia
12-09-13, 13:28
Τι ψάχνουμε να βρούμε ρε παιδιά,γενικα το φορολογικό σύστημα στην Ελλάδα είναι για τον π@υτσο.Για μένα θα έπρεπε να πληρώνουν όλοι τα ίδια τέλη κυκλοφορίας μιας και όλοι κάνουμε την ίδια χρήση του δρόμου,δηλαδή τι διαφορά μπορεί να έχει ένα 320 οταν κυκλοφορει στον ιδιο δρομο απο ένα γιαρις ας πούμε,και απο κει και πέρα αφου θες κυβικά πληρώνεις περισσότερο σε καύσιμο αρα και ε.φ.κ μεγαλυτερο+σέρβις ασφαλεια ακριβότερα.

E461800
12-09-13, 13:33
Τι ψάχνουμε να βρούμε ρε παιδιά,γενικα το φορολογικό σύστημα στην Ελλάδα είναι για τον π@υτσο.Για μένα θα έπρεπε να πληρώνουν όλοι τα ίδια τέλη κυκλοφορίας μιας και όλοι κάνουμε την ίδια χρήση του δρόμου,δηλαδή τι διαφορά μπορεί να έχει ένα 320 οταν κυκλοφορει στον ιδιο δρομο απο ένα γιαρις ας πούμε,και απο κει και πέρα αφου θες κυβικά πληρώνεις περισσότερο σε καύσιμο αρα και ε.φ.κ μεγαλυτερο+σέρβις ασφαλεια ακριβότερα.


Aκριβως !!!!!!! Αλλά εχουμε μπλέξει με ΜΑΥΡΟΓΙΑΛΟΥΡΟΥΣ Τόσα χρόνια !!!!!:ranting2::ranting2:

A8hnaios
12-09-13, 14:19
για αυτο και εγω υποστηριζω το οτι δεν θα επρεπε να υπαρχουν τα τεκμηρια στα αυτοκινητα!
Το ποσο που δαπαναται για το αυτοκινητο εξαρταται κυριως απο την χρηση

Συμφωνώ...!! +10000

vagmag
12-09-13, 14:50
Λογικός φόρος δεν υπάρχει. Τουλάχιστο να είναι λογικός για όλους, δεν υπάρχει περίπτωση.
Φορολογούν ότι θυμούνται, απλά για να μαζέψουν χρήματα να πληρώσουν τα έξοδα του κράτους.

Nino
12-09-13, 15:10
με δεδομενο τη κοινη λογικη ενα αυτοκινητο εχει ετησια εξοδα
τελη κυκλοφοριας
ασφαλεια
φορος πολυτελειας οταν και αν υπαρχει
την ετησια αλλαγη λαδιων
την ετησια αναλογια σε λαστιχα
την ετησια αναλογια σε service (ποσοστο επι της αξιας)
και φυσικα τα καυσιμα που ειναι συναρτηση των χιλιομετρων που θα διανυσει.
Τα πρωτα εξι ειναι κοινα σε δυο ιδια αυτοκινητα, αρα ειναι κριτηρια αντικειμενικου προσδιορισμου εξοδων.


παμε τωρα να δουμε καποιες περιπτωσεις Τονυ!!
ο τουμπας ο wheelman ο κατς και εγω εχουμε τεσσερα 46αρια ιδια τσιλικα, το δικο μου εχει και στρινγκ πουστερ για να σουζαρει στις κοντρες μου με τον Wheelman:hystericalbs1:
Ο τουμπας ειναι ολο dolce vita και τσαρκες με αιθεριες υπαρξεις, land lord καταπινει τα χιλιομετρα σε εκδρομες και βολτες!!!
Εγω ειμαι σπιτι δουλεια σπιτι δουλεια γιατι πεφτει παντοφλα απο τη γυναικα και ετσι δεν κανω χιλιομετρα!! Αγορασα και σκουτερακι και μειωσα τα εξοδα κατα πολυ.
Ο κατσ δουλευει υπαλληλος και καθημερινα για τη δουλεια του κανει 80 χιλιομετρα (και αυτο επαγγελματικη χρηση ειναι και χωρις τιμολογιο αρα δεν μπαινει στα εξοδα) δεν υπαρχει και συγκοινωνια για να τον καλυψει και ετσι ανακαζεται τα μισα να τα δινει σε χρηση.
Ο wheelman βρηκε δουλεια στη Λαρισα και εκτος απο τα καφεδακια που πινει με τον τροβαδουρο καλιτεχνη με το M5 καθε σαββατοκυριακο γυρναει στην Αθηνα να βλεπει το μωρο του!!! ε ολο και το παταει λιγο παραπανω και ανεβαζει την μεση καταναλωση!!
Ερωτηση λοιπον!!
αν φορολογηθει η χρηση ο τουμπας με τον κατσ και τον wheelman που οι τελευταιοι χρησιμοποιουν το αμαξι για τη δουλεια τους θα υπαρχει δικαιοσυνη.
Αστεια αστεια υπαρχουν δεκαδες,ισως εκατονταδες περιπτωσεις που τιο αυτοκινητο ειναι εργαλειο δουλειας χωρις να ανηκει σε καμια επιχειρηση ή να υπαρχει επαγγελματικο αφμ για εκδοση τιμολογιων.
Επειτα υπαρχουν οικογενειακα κριτηρια που διαμορφωνουν διαφορετικα τη χρηση ενος αυτοκινητου , για αυτο και επειδη δεν θα μπορουσε να δημιουργηθει ενα δικαιο συστημα, δεν εγινε και δεν πρεπει να γινει ποτε η κατευθειαν φορογηση στη χρηση,.
Τι πρεπει να γινει?
θα πρεπει να αφουγκραστουν τις συνθηκες της πραγματικης αγορας και οικονομιας και σε πρωτο χρονο να καταργηθει καθε φορος πολυτελειας που ειναι αλητεια και να μειωθουν τα τεκμηρια σε πρωτη φαση κατα 50% και επειτα να ρυθμιστουν αναλογα, οταν θα εχουν ολα τα στοιχεια τα στατιστικα στα χερια τους.
Η δε απομειωση θα πρεπει να ειναι ετησια.

vagmag
12-09-13, 15:35
Πάντως αν τα τρως σε αυτοκίνητα, θεωρείσαι πλούσιος μόνιμα .. έχεις τεκμήριο.

Αν τα τρως σε γυναίκες, ρολόγια, χρυσαφικά, ταξίδια στο εξωτερικό, χλιδάτα ξενοδοχεία, καζίνο, και δεν ξέρω και εγώ που αλλού... δε μας νοιάζει. :hystericalbs1:

Επίσης αν εισπράττεις από το κράτος παράνομα συντάξεις, μισθούς ενώ δεν εργάζεσαι, ενώ δεν αποδίδεις, υπερωρίες μόνιμες που δεν εργάστηκες, επιδόματα κλπ, δεν πειράζει. Αν κλέβεις το ΦΠΑ δεν πειράζει. Αν δεν πληρώσεις το ΤΕΒΕ σου θα πας φυλακή!!! Θα σου πάρουμε το σώβρακο. Ναι το ΤΕΒΕ σου. Αυτό που δεν θα σου δώει σύνταξη, αυτό που δε θα σου παρέχει ασφάλεια όσο το έχεις απλήρωτο, αλλά που θα πρέπει να πληρώνεις τόκο γιατί είσαι απλά ανασφάλιστος.

Είμαστε αστεία χώρα!

Μην ψάχνετε το δίκιο στη φορολόγηση των αυτοκινήτων. Ο κόσμος δίπλα μας πεινάει. Το κράτος έχει άλλα πράγματα που ΠΡΕΠΕΙ να λύσει, και μετά να γίνει δικαιότερο στη φορολόγηση των αυτοκινήτων.

Τώρα φορολογεί για να μαζέψει τα βασικά. Που δυστυχώς για το κράτος μας, αλλά και για άλλους πολλούς λαϊκιστές πολιτικάντηδες τα βασικά είναι οι μισθοί και οι συντάξεις!

Έχουμε πολύ δρόμο ακόμα μπροστά μας. Κυρίως σαν συνειδήσεις να αλλάξουμε, σαν νοοτροπίες.

friendgr
12-09-13, 15:43
θα πρεπει να αφουγκραστουν τις συνθηκες της πραγματικης αγορας και οικονομιας και σε πρωτο χρονο να καταργηθει καθε φορος πολυτελειας που ειναι αλητεια και να μειωθουν τα τεκμηρια σε πρωτη φαση κατα 50% και επειτα να ρυθμιστουν αναλογα, οταν θα εχουν ολα τα στοιχεια τα στατιστικα στα χερια τους.
Η δε απομειωση θα πρεπει να ειναι ετησια.

Σωστά και ωραία όλα αυτά, αλλά αυτά γίνονται σε χώρα με ευημερία , με δουλειές, με το να πληρώνουν ΟΛΟΙ τις υποχρεώσεις τους , γενικώς σε μια χώρα με ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ.

χμμμμμ νομίζω ότι απέχουμε και θα απέχουμε για πολλάαααααααα χρόνια από μια τέτοια χώρα.
Εώς τότε ο στόχος είναι στράγγισμα απ' οτιδήποτε με οποιοδήποτε τρόπο.

A8hnaios
12-09-13, 16:26
Πάντως δε θα χάλαγε κανένα μας να μην υπάρχουν τεκμήρια στ αμάξια....
Είναι παράλογα κατ εμέ.. Τεσπα.

mark e92
12-09-13, 16:29
Είναι ικανοί να τα βγάλουν και τέλος του χρόνου να τα βάλουν "αναδρομικά"!!!!

friendgr
12-09-13, 16:55
Σαν έναν μαντρά που για να με ψήσει μου λεγε τέτοιο καιρό πέρσι:
"έχω άκρες γνωστούς, θα ανακοινώσει ο πρωθυπουργός στην έκθεση της Θεσ/νίκης μείωση των τεκμηριών, έχω πηγές από μέσα.... "

Ακόμα γελάω... :hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

optostyle
13-09-13, 08:17
Μαζί θα πληρωθούν τέλη κυκλοφορίας και φόρος πολυτελείας




Τέλη κυκλοφορίας και φόρο πολυτελείας θα κληθούν να πληρώσουν μαζί οι φορολογούμενοι. Σύμφωνα με τον σχεδιασμό του υπουργείου Οικονομικών στα μέσα Οκτωβρίου αναμένεται να εμφανιστούν στο διαδίκτυο τα ειδοποιητήρια για τα τέλη κυκλοφορίας, ενώ την ίδια περίοδο πρόκειται να εμφανιστούν και τα ειδοποιητήρια για την πληρωμή του φετινού φόρου πολυτελούς διαβίωσης. Μάλιστα δεν αποκλείεται να αποσταλούν σε ένα ειδοποιητήριο για το φόρο.

Ο φόρος πολυτελείας επιβάλλεται αναδρομικά από το 2012 στα αυτοκίνητα. Σύμφωνα με το κείμενο του πολυνομοσχεδίου που κατατέθηκε στη Βουλή οι διατάξεις για την επιβολή του φόρου πολυτελούς διαβιώσεως σε ΙΧ κυβισμού άνω των 1.929 κ.ε., σε ιδιοκτήτες σκαφών, αεροσκαφών και πισίνων τυγχάνει προγενέστερη εφαρμογή από το οικονομικό έτος 2013, αντί του 2014, που σημαίνει ότι αφορά τα περιουσιακά στοιχεία που κατείχε φορολογούμενος το 2012.

Για τα αυτοκίνητα από 1.929 έως 2.500 κυβικά ο φόρος ανέρχεται στο 5% της αντικειμενικής δαπάνης (τεκμήριο διαβίωσης). Για τα αυτοκίνητα από 2.501 κυβικά και άνω ο φόρος υπολογίζεται με συντελεστή 10% επί του τεκμηρίου διαβίωσης. Ο νέος φόρος αφορά περίπου 120.000 ιδιοκτήτες αυτοκινήτων και το κράτος εκτιμά πως θα εισπράξει 70 εκατ. ευρώ περίπου.

Από την επιβολή του φόρου πολυτελούς διαβίωσης εξαιρούνται τα επιβατικά αυτοκίνητα ιδιωτικής χρήσης με παλαιότητα άνω των 10 ετών από το έτος πρώτης κυκλοφορίας τους στην Ελλάδα, καθώς και τα επιβατικά αυτοκίνητα ιδιωτικής χρήσης αναπήρων, τα οποία απαλλάσσονται από τα τέλη κυκλοφορίας.

παραδειγμα με φουλ χρηση ολο το ετος:

Κυβικά εκατοστά ------------Μέχρι και 5 έτη---------------Πάνω από 5 μέχρι και 10 έτη

1.929cc.-2500cc. ----- απο 417 εως 665 ευρω ------------- 293 εως 465 ευρω

2.500cc-6500cc ----- απο 1.420 εως 5.380 ευρω ------ απο 994 εως 3.766 ευρω

.................................................. .

friendgr
13-09-13, 08:32
Εχεις αγοράσει το αυτοκίνητο τον ιούλιο του 2012. Που σημαίνει 6 μήνες πρέπει να πληρώσει τον φόρο πολυτελείας ο προηγούμενος ιδιοκτήτης και 6 μήνες ο νέος ιδιοκτήτης.
Ετσι δεν είναι;

Θα κάνει μοίρασμα το υπουργείο και θα στείλει τον αναλογούντα φόρο πολυτελείας στον καθένα βάσει των μηνών κατοχής μέσα στο 2012;
ή μέσα στον πανικό της αρπαχτής θα έρθει το χαρτάκι με όλο τον φόρο στον νέο ιδιοκτήτη και θ' αρχίσουν τα γλέντια και θα ψάχνουν να βρουν όλοι τον προηγούμενο να του ζητάνε να πληρώσει την αναλογία;

PANOS-E60
13-09-13, 08:38
ολόκληρος ο κατάλογος με τις λυπητερές.


Κυβικά Μέχρι και 5 έτη Πάνω από 5 μέχρι και 10 έτη
εκατοστά

1.929 418,7 293
2.000 440 308
2.100 485 340
2.200 530 371
2.300 575 402
2.400 620 434
2.500 665 465
2.600 1.420 994
2.800 1.600 1.120
3.000 1.780 1.246
3.200 2.020 1.414
3.400 2.260 1.582
3.600 2.500 1.750
3.800 2.740 1.918
4.000 2.980 2.086
4.200 3.220 2.254
4.400 3.460 2.422
4.600 3.700 2.590
4.800 3.940 2.758
5.000 4.180 2.926
5.200 4.420 3.094
5.400 4.660 3.260
5.600 4.900 3.430
5.800 5.140 3.598
6.000 5.380 3.766

Πηγή:www.capital.gr

Konstantinos E60
13-09-13, 08:42
Μπα σε καλό σας πρωί πρωί !

mikegr
13-09-13, 08:42
Εχεις αγοράσει το αυτοκίνητο τον ιούλιο του 2012. Που σημαίνει 6 μήνες πρέπει να πληρώσει τον φόρο πολυτελείας ο προηγούμενος ιδιοκτήτης και 6 μήνες ο νέος ιδιοκτήτης.
Ετσι δεν είναι;

Θα κάνει μοίρασμα το υπουργείο και θα στείλει τον αναλογούντα φόρο πολυτελείας στον καθένα βάσει των μηνών κατοχής μέσα στο 2012;
ή μέσα στον πανικό της αρπαχτής θα έρθει το χαρτάκι με όλο τον φόρο στον νέο ιδιοκτήτη και θ' αρχίσουν τα γλέντια και θα ψάχνουν να βρουν όλοι τον προηγούμενο να του ζητάνε να πληρώσει την αναλογία;
πιθανως να στειλουν ολοκληρο το ποσο και στους δυο μπας και τσιμπισει και ο πρωτος αγοραστης. Αμα παει στη ΔΟΥ υποψιασμενος θα τουν πουν "συγγνωμη λαθος", οπως κανανε σ ενα φιλο μου

PANOS-E60
13-09-13, 08:49
Εχεις αγοράσει το αυτοκίνητο τον ιούλιο του 2012. Που σημαίνει 6 μήνες πρέπει να πληρώσει τον φόρο πολυτελείας ο προηγούμενος ιδιοκτήτης και 6 μήνες ο νέος ιδιοκτήτης.
Ετσι δεν είναι;

Θα κάνει μοίρασμα το υπουργείο και θα στείλει τον αναλογούντα φόρο πολυτελείας στον καθένα βάσει των μηνών κατοχής μέσα στο 2012;
ή μέσα στον πανικό της αρπαχτής θα έρθει το χαρτάκι με όλο τον φόρο στον νέο ιδιοκτήτη και θ' αρχίσουν τα γλέντια και θα ψάχνουν να βρουν όλοι τον προηγούμενο να του ζητάνε να πληρώσει την αναλογία;

Δεν υπάρχει θέμα μπερδέματος. Η πληροφορία γιά τους μήνες κατοχής υπάρχει στο e-οχήματα του taxisnet, ο καθένας θα πάρει το σωστό ειδοποιητήριο.



Ακόμη δεν έχει ξεκαθαριστεί αν θα αποσταλούν ειδοποιητήρια για το φόρο.
Οι φορολογούμενοι, όπως και πέρυσι, θα πρέπει είτε να εκτυπώσουν το σχετικό ειδοποιητήριο και να το προσκομίσουν για την εξόφληση σε οποιοδήποτε τραπεζικό κατάστημα είτε να προχωρήσουν στην εξόφληση μέσω των εναλλακτικών δικτύων τραπεζικής εξυπηρέτησης (web banking, ΑΤΜ).

Πηγή:www.capital.gr

friendgr
13-09-13, 09:13
Δεν υπάρχει θέμα μπερδέματος. Η πληροφορία γιά τους μήνες κατοχής υπάρχει στο e-οχήματα του taxisnet, ο καθένας θα πάρει το σωστό ειδοποιητήριο.

Για ποιά χώρα λέμε; :hystericalbs1:

PANOS-E60
13-09-13, 09:42
Για ποιά χώρα λέμε; :hystericalbs1:

κοίτα, οι πολιτικές που επιλέγονται είναι γιά τη μπανανία, δεν το συζητάμε, το taxinet όμως, σαν εργαλείο, είναι σοβαρή πρόοδος γιά μιά μπανανία.

A8hnaios
13-09-13, 09:49
Μάλιστα 1000ρικο δλδ θα δώσω τον Οκτώβρη!!! Grrrr :ranting2: :ranting2:

Samaro
13-09-13, 09:57
κοίτα, οι πολιτικές που επιλέγονται είναι γιά τη μπανανία, δεν το συζητάμε, το taxinet όμως, σαν εργαλείο, είναι σοβαρή πρόοδος γιά μιά μπανανία.
Ακόμα και αν λειτουργεί 10 μέρες το μήνα . :th_Laie_67-1:

turbodog
13-09-13, 10:06
Ειναι που εργαζονται πυρετωδως αυτες τις μερες, ωστε να εφαρμοσουν ενα συστημα δικαιοτερο για τα αυτοκινητα :th_Laie_67-1:
Το μονο που τους ενδιαφερει ειναι να μαζεψουν λεφτα και τιποτα αλλο, και οποιαδηποτε αλλαγη του νομου για τα τελη κυκλοφοριας θα ειναι μονο προς αυτην την κατευθυνση.
Ελπιζω να το καταλαβαν τωρα και αυτοι που υποστηριζαν οτι το υπουργειο κινειται προς ενα συστημα με αντικειμενικοτερα τεκμηρια και την ιδια ωρα εφαρμοζουν την αναδρομικοτητα βασιζομενοι στο παλιο συστημα υπολογισμου των τεκμηριων.
Ωραιο extraδακι μου βγηκε. Περιπου 1400 ευρω, και το 2012 με τα 5000 χιλιομετρα που εκανα παιζει να ξοδεψα λιγοτερα χρηματα στο αυτοκινητο ακομα και απο τον ιδιο τον φορο.
Τα τεκμηρια στα αυτοκινητα καθως και ο φορος πολυτελειας που βασιζεται σε αυτα ειναι μια απο τις πολλες 'λαμογιες' του Ελληνικου κρατους για εισπραξη φορων απο τον ανυπερασπιστο πολιτη και τιποτα αλλο.

Δεν πανε να :ranting2: οι κοπριτες λεω γω :ranting2::ranting2:

A8hnaios
13-09-13, 10:08
Τώρα που το Ξανά-σκέφτομαι....Δε πειράζει να χουμε την υγεία μας να πληρώνουμε.. και να χαιρόμαστε τα 6κυλινδρά μας!!

Κ@υφαλες will survive...!! :original:

Samaro
13-09-13, 10:11
Τώρα που το Ξανά-σκέφτομαι....Δε πειράζει να χουμε την υγεία μας να πληρώνουμε.. και να χαιρόμαστε τα 6κυλινδρά μας!!

Κ@υφαλες will survive...!! :original:

Ετσι που πληρώνουμε δεν το βλέπω να την έχουμε για πολύ ακόμα ! thumb

PapajimG
13-09-13, 10:37
Ετσι που πληρώνουμε δεν το βλέπω να την έχουμε για πολύ ακόμα ! thumb

Κι όπως πάει...θα πρέπει να πληρώνουμε για να την έχουμε :whistle:

mikegr
13-09-13, 10:53
Ειναι που εργαζονται πυρετωδως αυτες τις μερες, ωστε να εφαρμοσουν ενα συστημα δικαιοτερο για τα αυτοκινητα :th_Laie_67-1:
Το μονο που τους ενδιαφερει ειναι να μαζεψουν λεφτα και τιποτα αλλο, και οποιαδηποτε αλλαγη του νομου για τα τελη κυκλοφοριας θα ειναι μονο προς αυτην την κατευθυνση.
Ελπιζω να το καταλαβαν τωρα και αυτοι που υποστηριζαν οτι το υπουργειο κινειται προς ενα συστημα με αντικειμενικοτερα τεκμηρια και την ιδια ωρα εφαρμοζουν την αναδρομικοτητα βασιζομενοι στο παλιο συστημα υπολογισμου των τεκμηριων.
Ωραιο extraδακι μου βγηκε. Περιπου 1400 ευρω, και το 2012 με τα 5000 χιλιομετρα που εκανα παιζει να ξοδεψα λιγοτερα χρηματα στο αυτοκινητο ακομα και απο τον ιδιο τον φορο.
Τα τεκμηρια στα αυτοκινητα καθως και ο φορος πολυτελειας που βασιζεται σε αυτα ειναι μια απο τις πολλες 'λαμογιες' του Ελληνικου κρατους για εισπραξη φορων απο τον ανυπερασπιστο πολιτη και τιποτα αλλο.

Δεν πανε να :ranting2: οι κοπριτες λεω γω :ranting2::ranting2:

Oλα γινονται για το εικονικο πλεονασμα του 2013

friendgr
13-09-13, 11:07
Τουλάχιστον μένετε με την παρηγοριά ότι έχετε καλά αυτοκίνητα .

Για φανταστείτε που θα πληρώσουν κάποιοι για χρέπια >2000 κυβικών.

mikegr
13-09-13, 11:31
πχ κανα τετοιο:th_Laie_67-1:
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/4077667/

Ptboul
13-09-13, 11:33
ή ακόμα χειρότερα https://www.car.gr/classifieds/cars/view/738344/

mikegr
13-09-13, 11:43
ή ακόμα χειρότερα https://www.car.gr/classifieds/cars/view/738344/

ενταξει αυτο ειναι τουλ. πιο καινουριο και 2.3 οχι 4.7:shok:

friendgr
13-09-13, 11:50
πχ κανα τετοιο:th_Laie_67-1:
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/4077667/

Μιλάμε ο ορισμός της ατυχίας.

Θα πληρώσει ΟΛΟ τον φόρο κανονικότατα επειδή παρέδωσε πινακίδες 31/12/2012 :shok:

Τι να πουλήσεις και τι να σώσεις....

Θα έδινα 2-3 μεροκάματα σε έναν φανοποιό και θα το έκανε ανταλλακτικά και ΌΛΑ στο eBay.

Ptboul
13-09-13, 11:53
Το ανέφερα κυρίως για την μάρκα :D

1000 φορές να κυκλοφορούσα με γουίΛυ του '40 (3.000cc - 60hp) και να πλήρωνα.

mikegr
13-09-13, 11:59
Το ανέφερα κυρίως για την μάρκα :D

1000 φορές να κυκλοφορούσα με γουίΛυ του '40 (3.000cc - 60hp) και να πλήρωνα.
Το καταλαβα. Κι αυτο για κοψιμο ειναι, αμα εχει και κινητηρα Μερσεντες, κατι θα πιασει:thumbsup:

Bazil Van Sinner
13-09-13, 12:09
τον ηπιαμε!

A8hnaios
13-09-13, 12:31
....
Θα έδινα 2-3 μεροκάματα σε έναν φανοποιό και θα το έκανε ανταλλακτικά και ΌΛΑ στο eBay.

+1000 thumb

Christos 330
13-09-13, 12:57
https://arouraios.gr/2013/09/paketo-telh-kukloforias-kai-foros-poluteleias/


Mερικοι εμποροι αυτην την εξελιξη την ηξεραν !!!

Εχω αδερφικο φιλο του πατερα μου στην Θεσσαλονικη που ειναι 30 χρονια στον χωρο του

μεταχειρισμενου αυτοκινητου . . .

Οταν πουλησα τον Μαρτιο το 330 και πηγα ειδα ενα ε92 εκει που ειχε μου ειπε !!!

Δεν κανεις τωρα ΕΣΥ αγορα,αγορα ΕΣΥ θα κανεις τον Οκτωμβριο και μετα . . .

Οριστε και τα οργανα ξεκινησαν δυναμικα απο τωρα κιολας !!!

Καποιος απο εμας εχει ενα πενα Ε60 m pack αν κανει κινηση για Χ6 ισως μαζι

μου παρω και τα εξοδα του να ελαφρυνει λιγο διοτι αξιζει !!!

:whistle::whistle::whistle: !!!

friendgr
13-09-13, 13:11
Να ανάψουμε και λαμπάδα που θα παραμείνουν τα ίδια τα τέλη κυκλοφορίας να λέτε.....

όχι τίποτα άλλο, έχουν να τ' αυξήσουν αρκετά χρόνια...

Samaro
13-09-13, 13:33
Να ανάψουμε και λαμπάδα που θα παραμείνουν τα ίδια τα τέλη κυκλοφορίας να λέτε.....

όχι τίποτα άλλο, έχουν να τ' αυξήσουν αρκετά χρόνια...

Αυτό να μην το αναφέρεις !! Και οι τοίχοι έχουν αυτιά !!! :original:

Ptboul
13-09-13, 13:45
Αυτό να μην το αναφέρεις !! Και οι τοίχοι έχουν αυτιά !!! :original:

Μεταξύ μας τα λέμε, ποιος να μας ακούσει :hystericalbs1:

Εσύ κυρ Αντώνη ησύχασες με τον βραχνά των υπέρογκων κυβικών και την πολυτελή διαβίωση που έκανες μέχρι τώρα.

ΑΛή σε εμάς που δεν θέλουν ούτε να το βλέπουν το 2λιτρο οι μαντράδες.

Driver M
13-09-13, 15:00
Για να καταλαβω, δεν θα αλλαξει τιποτα και φετος?
Δεν θα κανουν καν αυτο που ελεγαν για τελη κυκλοφοριας με το μηνα, οπως με τον φορο πολυτελειας?

Αν ναι ας εχει, εκει που ειχα σκοπο να το κυκλοφορησω 3-4 μηνες (φετος πιαστηκαμε στην παγιδα και πληρωσαμε τελη χωρις να περιμενουμε την εκτακτη εισφορα, αλλα με τους αλητες αυτους θα επρεπε να ειμαστε υποψιασμενοι) δεν θα το κυκλοφορησω καθολου.
Τα νταβατζηλικια τελειωσανε.

friendgr
13-09-13, 15:11
Εδώ δεν έχουν εκκαθαριστεί ακόμα δηλώσεις εισοδήματος.
Εχουν ακόμα Ε9
Εχουν ΦΑΠ 2013 τον Οκτώβριο
και θα προλάβουν μηχανογραφικές αλλαγές στα τέλη κυκλ. μέχρι τον νομέμβριο που θ' αρχίσουν να ταχυδρομούνται;

Konstantinos E60
13-09-13, 15:13
Μεταξύ μας τα λέμε, ποιος να μας ακούσει :hystericalbs1:

Εσύ κυρ Αντώνη ησύχασες με τον βραχνά των υπέρογκων κυβικών και την πολυτελή διαβίωση που έκανες μέχρι τώρα.

ΑΛή σε εμάς που δεν θέλουν ούτε να το βλέπουν το 2λιτρο οι μαντράδες.

Στείλτο όξω !! thumb

Bazil Van Sinner
13-09-13, 15:31
https://www.ifmedia.gr/greek-news/21493-podilates.html




:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:



οι πωλήσεις ποδηλάτων έχουν σημειώσει το τελευταίο έτος μόνο, αύξηση της τάξης του 1.245%.

steliosm46
13-09-13, 15:32
ρε παιδια τι λεει αυτος ο πινακας θα μα τρελανουν τελειως?

για 2007 πρωτη αδεια στην ελλαδα 3246cc (Μ3 Ε46) βγαζουνε φορο 2020ευρω??

https://img189.imageshack.us/img189/844/azwu.jpg (https://imageshack.us/photo/my-images/189/azwu.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (https://imageshack.us)

friendgr
13-09-13, 15:38
Βέβαια! Δεν το είχα σκεφτεί. Επακόλουθο της αναδρομικής πουστιάς.

Εφόσον ο Φ.Π. είναι για την χρήση του 2012 ,το 2012 είναι η πέμπτη και τελευταία χρονιά που σημαίνει ΔΕΝ έχει 30% έκπτωση.

Για την χρήση του 2013 (ο επόμενος φόρος πολυτελείας) θα είναι μειωμένος 30%.

steliosm46
13-09-13, 15:47
οχι ρε πο@στη γαμ@ το σπιτι τους εμενα μπηκε 4 του 2007 στην ελλαδα αρα 4/2012 εχει κλεισει 5ετια!! τι μ@λ@κιες ειναι αυτες ρε!!

friendgr
13-09-13, 15:54
Η χρήση πάει με το έτος. Δεν κοιτάει μήνες. Οπως και τα τέλη κυκλ.

EVERGET
13-09-13, 15:55
Του 2007 εισαγωγή έχει ΦΠ 1414 ευρώ μην αγχώνεστε....

Konstantinos E60
13-09-13, 15:56
Στελιο φαντασου "αυτόν" που το έφερε τον 1ο του 2007.

steliosm46
13-09-13, 16:09
καλα ειναι δυνατον? εγω τις προαλλες που μιλουσα με τον λογιστη μου μου ειπε οτι αναλογα ποσους μηνες το κυκλοφορεις μεσα στο χρονο διαμορφωνεται και το τεκμηριο μεσο του ταχιςνετ.

Αυτο που λετε εσεις ρε παιδια οτι με το χρονο παει η χρηση ανερει τα παντα..

εμενα δηλαδη που "εκλεισε 5ετία στην ελλαδα τον 4/2012 και το ειχα και παραδωμενες πινακιδες τον 1ο,2ο και 3ο μηνα του 2012 ποσο θα πληρωσω.

κανονικα δεν θα πρεπει να ειναι 1414 μειον τους 3 μηνες που το ειχα παραδομενο πινακιδες?

τι ποσα ειναι αυτα ρε γαμωτο. ελικοπτερο πηραμε?

friendgr
13-09-13, 16:20
πάμε από την αρχή.

Το 2012 (κατά την γνώμη μου) έχει ακόμα το μεγάλο τεκμήριο 20200 ευρώ (είναι η πέμπτη χρονιά) δεν έχει ακόμα μείωση.

Εφόσον είχες παραδώσει πινακίδες 3 μήνες, για το κράτος το χρησιμοποίησες 9 μήνες που σημαίνει ότι το τεκμήριο που επιβαρύνεσαι είναι 20200/12 Χ 9 = 15150 ευρώ

Το 10% για τον φόρο πολυτελείας είναι 1.515 ευρώ. Λογικά αυτό θα πρέπει να σου ρθει.


Η χρονιά ΔΕΝ μοιράζεται στην μέση στα τεκμήρια. Δεν πάει δηλαδή 3 μήνες με μεγάλο τεκμήριο και 9 μήνες με μικρό τεκμήριο. Γι' αυτό λέμε ότι ποτέ δεν συμφέρει να πάρεις αυτοκίνητο Ιανουάριο. Γιατί τρως στο κεφάλι όλη την χρονιά και θα περιμένεις ΟΛΟΚΛΗΡΗ χρονιά για να αλλάξεις κατηγορία να πας στην πενταετία ή στην δεκαετία ή πάνω παό την δεκαετία. Αυτό εννοώ όταν λέω ότι θεωρεί τις χρήσεις σαν χρονιές ολόκληρες.



Υ.Γ. Δεν λες που δεν πήρες κανά τελευταίο Μ3....

turbodog
13-09-13, 16:55
καλα ειναι δυνατον? εγω τις προαλλες που μιλουσα με τον λογιστη μου μου ειπε οτι αναλογα ποσους μηνες το κυκλοφορεις μεσα στο χρονο διαμορφωνεται και το τεκμηριο μεσο του ταχιςνετ.

Αυτο που λετε εσεις ρε παιδια οτι με το χρονο παει η χρηση ανερει τα παντα..

εμενα δηλαδη που "εκλεισε 5ετία στην ελλαδα τον 4/2012 και το ειχα και παραδωμενες πινακιδες τον 1ο,2ο και 3ο μηνα του 2012 ποσο θα πληρωσω.

κανονικα δεν θα πρεπει να ειναι 1414 μειον τους 3 μηνες που το ειχα παραδομενο πινακιδες?

τι ποσα ειναι αυτα ρε γαμωτο. ελικοπτερο πηραμε?

Λοιπον να στα ξεκαθαρισω λιγακι. Η χρηση του 2012 εχει κλεισει πενταετια γιατι προσμετραται στον υπολογισμο και το ετος της πρωτης ελληνικης αδειας ανεξαρτητου μηνος. Οποτε 2007 2008 2009 2010 2011 (5) ετη. Απο το επομενο ετος της 5ετιας, το 2012 (χρηση 2012, δηλαδη η δηλωση που κανουμε το 2013) υπαρχει μειωση 30%.
Οποτε εισαι στα 1414 αν το ειχες χρησιμοποιησει ολο το 2012. Επειδη ομως ειχες καταθεσει πινακιδες για 3 μηνες εισαι στο 9/12 Χ 1414 = 1060,5 ευρω, οπως αντιστοιχα και το τεκμηριου του αυτοκινητου θα βρισκεται στα 10605 ευρω. Ελπιζω να εγινε κατανοητος ο τροπος υπολογισμου thumb

Υ.Γ. Το ελικοπτερο παιζει να μην εχει φορο πολυτελους διαβιωσης

friendgr
13-09-13, 17:06
Λοιπον να στα ξεκαθαρισω λιγακι. Η χρηση του 2012 εχει κλεισει πενταετια γιατι προσμετραται στον υπολογισμο και το ετος της πρωτης ελληνικης αδειας ανεξαρτητου μηνος. Οποτε 2007 2008 2009 2010 2011 (5) ετη.



Δεν σου την σπάω, αλλά διαφωνώ.

2007 + 5 = 2012. το 2012 είναι το τελευταίο έτος με μεγάλο τεκμήριο.

Και για να το αναλύσω :

Πότε το πήρε είπε ; 4/2007 ΟΚ;

Πάμε μία μία χρονιά:

4/2007 - 4/2008 = 1η χρονιά
4/2008 - 4/2009 = 2η χρονιά
4/2009 - 4/2010 = 3η χρονιά
4/2010 - 4/2011 = 4η χρονιά
4/2011 - 4/2012 = 5η χρονιά


ΠΡΟΣΕΞΕ: μπαίνει μέσα στο 2012! που επειδή ακριβώς για τον λόγο ότι προσπετράτε όλη η χρονιά , την τρώει όλη την χρονιά στο κεφάλι και από το 2013 πέφτει στην επόμενη κατηγορία.


Γενικά να υπλογίζετε το πολύ απλό:
πότε το πήρα ; 2009;;

2009 + 5 = 2014

το 2015 θα έχει 30% μείωση.


Είμαι 99.99999% σίγουρος ότι είναι έτσι. Ρωτήστε και λογιστή.

EVERGET
13-09-13, 17:32
Δεν σου την σπάω, αλλά διαφωνώ.

2007 + 5 = 2012. το 2012 είναι το τελευταίο έτος με μεγάλο τεκμήριο.

Και για να το αναλύσω :

Πότε το πήρε είπε ; 4/2007 ΟΚ;

Πάμε μία μία χρονιά:

4/2007 - 4/2008 = 1η χρονιά
4/2008 - 4/2009 = 2η χρονιά
4/2009 - 4/2010 = 3η χρονιά
4/2010 - 4/2011 = 4η χρονιά
4/2011 - 4/2012 = 5η χρονιά


ΠΡΟΣΕΞΕ: μπαίνει μέσα στο 2012! που επειδή ακριβώς για τον λόγο ότι προσπετράτε όλη η χρονιά , την τρώει όλη την χρονιά στο κεφάλι και από το 2013 πέφτει στην επόμενη κατηγορία.


Γενικά να υπλογίζετε το πολύ απλό:
πότε το πήρα ; 2009;;

2009 + 5 = 2014

το 2015 θα έχει 30% μείωση.


Είμαι 99.99999% σίγουρος ότι είναι έτσι. Ρωτήστε και λογιστή.

Φίλε μου μην επιμένεις. Εμείς οι κατωχοι Μ3 οταν κάναμε φέτος Ε1 (που ηταν για τη χρήση του 2012) και συμπληρωναμε τα πεδία για το αυτοκινητο, με άδεια 2007 και 12 μήνες κυκλοφορία αυτόματα το σύστημα σου έβγαζε τεκμήριο 14140. Ο φόρος πολυτελείας ειναι το 10% του τεκμηριου οπότε 1414....δεν χρειάζεται πολυ ανάλυση...

PANOS-E60
13-09-13, 18:15
Φίλε μου μην επιμένεις. Εμείς οι κατωχοι Μ3 οταν κάναμε φέτος Ε1 (που ηταν για τη χρήση του 2012) και συμπληρωναμε τα πεδία για το αυτοκινητο, με άδεια 2007 και 12 μήνες κυκλοφορία αυτόματα το σύστημα σου έβγαζε τεκμήριο 14140. Ο φόρος πολυτελείας ειναι το 10% του τεκμηριου οπότε 1414....δεν χρειάζεται πολυ ανάλυση...

το επιβεβαιωνω. Το 520 μου ειναι εισαγωγή στην Ελλάδα 9/2007. Στο Ε1 που εκανα τον Αυγουστο, πήρε τεκμηριο 7.400 (μειωμενο 30%).

turbodog
13-09-13, 19:18
Δεν σου την σπάω, αλλά διαφωνώ.

2007 + 5 = 2012. το 2012 είναι το τελευταίο έτος με μεγάλο τεκμήριο.



Είμαι 99.99999% σίγουρος ότι είναι έτσι. Ρωτήστε και λογιστή.


https://www.taxnews.info/foroklima/tekmiria-2011/

Εδω σε online να το βγαλεις και μονος σου για να δεις οτι αυτο που λες δεν ισχυει. Πηγαινε στα αυτοκινητα, βαλε κυβικα και ετος πρωτης κυκλοφοριας και θα δεις οτι στο Μ3 του 2007 (3246 κυβικα εκατοστα) βγαζει 14140 thumb

friendgr
13-09-13, 19:46
Ισως να θεωρεί ο ποιητής ότι επειδή τα τεκμήρια βεβαιώνονται για το τρέχον έτος που γίνεται η δήλωση για το 2013, γι αυτό να υπολογίζει μειωμένο.

Αν και ακόμα μου φαίνεται περίεργο , για να λέτε ότι σας έβγαλε το σύστημα μειωμένο τεκμήριο στην φετινή δήλωση, έχετε δίκιο. thumb Ειλικρινά από τις λίγες φορές που χαίρομαι που έχω λάθος.

Μακάρι να κάνω τέτοια λάθη πάντα.... :thumbsup:

RallyArt
13-09-13, 19:50
Φίλε μου μην επιμένεις. Εμείς οι κατωχοι Μ3 οταν κάναμε φέτος Ε1 (που ηταν για τη χρήση του 2012) και συμπληρωναμε τα πεδία για το αυτοκινητο, με άδεια 2007 και 12 μήνες κυκλοφορία αυτόματα το σύστημα σου έβγαζε τεκμήριο 14140. Ο φόρος πολυτελείας ειναι το 10% του τεκμηριου οπότε 1414....δεν χρειάζεται πολυ ανάλυση...

Me too...

alexm
13-09-13, 23:01
Αλεξη δεν νομιζω οτι λεμε τα ιδια πραγματα αν και στο διαταυτα ναι λεμε το ιδιο διοτι υποστηριζουμε και οι δυο το παραλογο του τεκμηριου.
Μονο που εγω υποστηριζω το παραλογο οχι της υπαρξης αλλα του υπολογισμου των.
Εγω μιλαω για την αναγκη προσδιορισμου του πλουτου οπως γινεται απο τα σκαφη , τις εξοχικες κατοικιες,τις πισινες και φυσικα απο τα αυτοκινητα.
Συζητηση κανουμε και φυσικα τα συμπερασματα για το αν παραπληροφορω ή οχι του turbodog ειναι υποκειμενικα και λανθασμενα. Η παλι ισως εγω να μην καταφερα να το αφησω να εννοηθει...
Δεν θα σταθω ομως εκει τοπαμε μια δυο, δεκαδυο οποιος καταλαβε καταλαβε!!!
Στην ερωτηση σου τωρα οχι δεν ειναι δικαιο και φυσικα δεν θα επρεπε να ειναι τοσο υψηλο.
Το αμαξι μου εχει 8800 γιουργια τεκμηριο και ενω το εισοδημα μου ειναι κατα πολυ μεγαλυτερο του τεκμηριου, δεν σου κρυβω οτι πλεον ζοριζομαι.
Διαφορες σκεψεις εχουν περασει απο το μυαλο μου, αν ομως δεν ειχα εισοδημα με ποιο "μαγικο" τροπο θα μπορουσα να το κυκλοφορω.

Γιαννη την αποψη του γραφει ο καθενας μας συμφωνα με αυτο που πιστευει οτι ειναι σωστο και χωρις να εχει σκοπο να προσβαλει τον συνομιλητη του!!!
Ο Δημητρης και εσυ λετε το ιδιο πραγμα, οτι τα τεκμηρια ειναι υπερβολικα!!!
Δεν μου απαντησες ομως στο ερωτημα και μαλιστα την ερωτηση μου την εκανες γαργαρα......:th_Laie_67-1::hystericalbs1:
Γιαννακη καλε μου φιλε, το τεκμηριο του Βαγγελη με το δικο μου επρεπε να εχει τουλαχιστον 20000 ευρα διαφορα για να μην πω παραπανω, με 2000 χλμ το χρονο το Μ5 δεν εχει σε καμια περιπτωση 9600 ευρω εξοδα χρησης.
Εαν φυσικα βαλουν φορο πολυτελειας 50% επι του τεκμηριου και το συνυπολογισουμε στα εξοδα χρησης, μπορει τοτε να πιανω τα 9600....:thumbsup:
Οταν εκτελωνισα το Μ5 πληρωσα 24956 ευρω φορο, καθε χρονο 1320 τελη, ε δε πανα μαμιθουνε, ποσα και αλλα θελουν;
Τα τεκμηρια Γιαννη εκτος απο υπερβολικα, ειναι και πολυ, μα παρα πολυ αδικα!!!
Απο μενα παντως θα παρουν τα μπιχλιμπιδια μου, με οτι μετρο και να σκαρφιστουν.....thumb



Αλεξη για να σου απαντησω μιας και ρωτησες. Φυσικα και δεν ειναι δικαιο, για αυτο και εγω υποστηριζω το οτι δεν θα επρεπε να υπαρχουν τα τεκμηρια στα αυτοκινητα!
Το ποσο που δαπαναται για το αυτοκινητο εξαρταται κυριως απο την χρηση, ακομα και για δυο ιδια αυτοκινητα οπως στο παραδειγμα που ανεφερες, οποτε για να εχουμε ενα δικαιο συστημα θα πρεπει να βασιζεται κυριως στην χρηση και οχι στην κατοχη.
Το αυτοκινητο δεν ειναι πισινα η σπιτι για να μπορεις να υπολογιζεις ενα παγιο εξοδο συντηρησης τον χρονο και να εισαι κατι τι αντικειμενικος. Αμα κολυμπαω περισσοτερο η κοιμαμαι πιο πολλες ωρες μεσα στο σπιτι, αυξανω τα εξοδα του?
Το αυτοκινητο ομως οταν το κινω και γραφω χιλιομετρα αυξανω τα εξοδα του, κατα πολυ μαλιστα. Καποιοι εδω κανουν το λαθος και τα συγκρινουν, δεν ειναι ομως ετσι τα πραγματα.
Το αν θα επρεπε να υπαρχουν τεκμηρια γενικοτερα ειναι ενα αλλο θεμα, η συζητηση μας ειναι για τα αυτοκινητα και τα τεκμηρια σε αυτα, και ειμαι καθετος και αντιθετος οσον αφορα την υπαρξη τους στα αυτοκινητα για τους λογους που ανεφερα.

Και για να κλεισω, στο παραδειγμα σου, αν ο υπολογισμος βασιζοταν στην χρηση ο Βαγγελης θα επρεπε να πληρωσει παραπανω σε σχεση με εσενα που δεν το κινεις σχεδον καθολου. Πως σου φαινεται αυτο? Δικαιο? Αυτο δηλαδη που θα επρεπε να ισχυει και που δεν μπορει να εφαρμοστει τωρα λογω των τεκμηριων

Δημητρη δεν ειναι τελειως λαθος τα τεκμηρια στα αυτοκινητα, αυτο που λεει ο Γιαννης και συμφωνω και εγω, ειναι οτι δεν μπορεις να εχεις 150000 ευρα τουτου 4000 - 5000 κυβικων και να κανεις 5000-7000 ευρω δηλωση!!!
Αφου δεν μπορουν να χτυπησουν την φοροδιαφυγη στην ριζα της ας βαλουν τεκμηρια, να βαλουν ομως ενα ποσο που να εχει καποια σχεση με την πραγματικοτητα!!!
Αλλη π@π@ρια αυτο με τα 5-10 ετη, δηλαδη ενα αυτοκινητο 5ετιας εχει περισσοτερα εξοδα απο ενα ιδιο 10ετιας;
Τελικα δεν τους ενδιαφερουν τα εσοδα ουτε το νοικοκυρεμα, αλλο πραγμα θελουν να κανουν και μαλλον πλησιαζει η ωρα επιτελους να το μαθουμε και εμεις.....thumb

ORPHEUS
14-09-13, 11:48
Τελικα δεν τους ενδιαφερουν τα εσοδα ουτε το νοικοκυρεμα, αλλο πραγμα θελουν να κανουν και μαλλον πλησιαζει η ωρα επιτελους να το μαθουμε και εμεις.....thumb

thumb τι άλλο συμπέρασμα να βγάλει κανείς.........

mikegr
14-09-13, 12:02
εδω με τα νεα προστιμα περι ανασφαλιστης εργασιας, τρεξανε λεει να δηλωσουν 9,700 προσληψεις. Και μας το κοπανανε ως μειωση της ανεργιας!!!

A8hnaios
14-09-13, 23:44
thumb τι άλλο συμπέρασμα να βγάλει κανείς.........

https://fbcdn-photos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/1235311_418850064891351_1508572813_n.jpg


Ιπποδύναμη 1 αλόγου.. Μέση κατανάλωση 1 κιλό άχυρο ανά 100 χλμ.!!!

:hystericalbs1: :hystericalbs1:

ΔημήτρηςΜ3
17-09-13, 09:47
με αγαπη!!!!!!!!!
https://www.laikoyra.gr/2013/09/blog-post_6238.html?spref=fb

mikegr
17-09-13, 10:51
με αγαπη!!!!!!!!!
https://www.laikoyra.gr/2013/09/blog-post_6238.html?spref=fb

Δηλ. απο 4.7 λιτρα και πανω δε θα πληρωσουν φορο?:th_Laie_67-1:

VanVIC
17-09-13, 17:06
με αγαπη!!!!!!!!!
https://www.laikoyra.gr/2013/09/blog-post_6238.html?spref=fb

Καλά, πώς θα υπολογίσουν την τεκμαρτή δαπάνη για το 2014 αφού δεν θα ξέρουν πόσους μήνες θα χρησιμοποιηθεί το κάθε όχημα και πόσους -ενδεχομένως- να μην έχει πινακίδες (θα τις έχει κατατεθημένες στην εφορία) ;

friendgr
17-09-13, 17:14
Καλά, πώς θα υπολογίσουν την τεκμαρτή δαπάνη για το 2014 αφού δεν θα ξέρουν πόσους μήνες θα χρησιμοποιηθεί το κάθε όχημα και πόσους -ενδεχομένως- να μην έχει πινακίδες (θα τις έχει κατατεθημένες στην εφορία) ;

Τα τέλη κυκλοφορίας δεν πάνε με τους μήνες.

Για τον φόρο πολυτελείας , αυτός που θα έρθει τώρα είναι για χρήση του 2012. Αντίστοιχα φαντάζομαι του χρόνου τέτοιο καιρό θα έρθει του 2013 που σημαίνει ότι θα ξέρουν υποτίθεται πόσο το χρησιμοποίησες μέσα στην χρονιά για να βγει το τεκμήριο και να βεβαιωθεί ο αντίστοιχος φόρος πολυτ.

Ελπίζω δηλαδή να το κάνουν έτσι.

Επειδή όμως η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία, τους έχω ικανούς να το προπληρώνεις και τον φόρο πολυτ. Αν καταθέσεις πινακίδες μέσα στην χρονιά, ας πρόσεχες.

Bellof-3
17-09-13, 17:15
παμε να παρουμε ολοι Μ5... δεν αναφερεται στα τεκμηρια....

dafidack
17-09-13, 18:52
Δεν το καταλαβα ρε παιδια.Κι αν εγω εχω σκοπο να καταθεσω πινακιδες πριν το 2014 πρεπει ντε και καλα να πληρωσω τελη κυκλοφοριας του 14?

turbodog
17-09-13, 19:19
Δεν το καταλαβα ρε παιδια.Κι αν εγω εχω σκοπο να καταθεσω πινακιδες πριν το 2014 πρεπει ντε και καλα να πληρωσω τελη κυκλοφοριας του 14?

Φυσικα και οχι. Προφανως η τελευταια μερα του χρονου 2013 θα ειναι και η καταληκτικη ημερομηνια πληρωμης του σηματος για τα τελη κυκλοφοριας του 2014 η για την καταθεση πινακιδων.
Τωρα αυτο το συνδυαστικο που θελουν να κανουν, δηλαδη αναδρομικος φορος πολυτελους διαβιωσης χρησης 2012 καθως και τελη κυκλοφοριας 2014, θα επιφερει και επιπλεον τρεχαματα σε αυτους που θελουν να καταθεσουν πινακιδες εντος 2013 γιατι θα πρεπει να διαχωρισουν τον φορο απο το σημα, μιας και ο φορος πρεπει να πληρωθει ουτως η αλλως :ranting2:

PANOS-E60
17-09-13, 19:22
Φυσικα και οχι. Προφανως η τελευταια μερα του χρονου 2013 θα ειναι και η καταληκτικη ημερομηνια πληρωμης του σηματος για τα τελη κυκλοφοριας του 2014 η για την καταθεση πινακιδων.
Τωρα αυτο το συνδυαστικο που θελουν να κανουν, δηλαδη αναδρομικος φορος πολυτελους διαβιωσης χρησης 2012 καθως και τελη κυκλοφοριας 2014, θα επιφερει και επιπλεον τρεχαματα σε αυτους που θελουν να καταθεσουν πινακιδες εντος 2013 γιατι θα πρεπει να διαχωρισουν τον φορο απο το σημα, μιας και ο φορος πρεπει να πληρωθει ουτως η αλλως :ranting2:

σωστη παρατηρηση Δημητρη, φανταζομαι να το προβλέψουν αυτο οι φωστηρες και να στειλουν ξεχωριστα ειδοποιητηρια. thumb

VanVIC
17-09-13, 19:39
Εγώ στο οικογενειακό., μέσα στο 13 έχω καταθέσει και έχω κάνει άρση ακινησίας τουλάχιστον 4 φορές (σχεδόν μήνα παρά μήνα). Τώρα απο 10/9 τις έχω πάλι κατατεθημένες και προβλέπω να τις ξαναπάρω 10-15 Δεκεμβρίου (αν και το σκέφτομαι να μην τις πάρω καθόλου μέχρι να δηλ τί θα σκαρφιστούν αρχές Γενάρη).
Τί θα μου πούν; Πως θα γίνει υπολογισμός;

Αντίστοιχα το 2012 είχα "προβλέψει" και είχα κατατεθημένες πινακίδες για 4 μήνες (όχι συνεχόμενους).

Μιλάμε για αμάξι 3500 Κ. εκ. με άδεια κυκλοφορίας Ιανουάριο 2009.

turbodog
17-09-13, 19:44
Εγώ στο οικογενειακό., μέσα στο 13 έχω καταθέσει και έχω κάνει άρση ακινησίας τουλάχιστον 4 φορές (σχεδόν μήνα παρά μήνα). Τώρα απο 10/9 τις έχω πάλι κατατεθημένες και προβλέπω να τις ξαναπάρω 10-15 Δεκεμβρίου (αν και το σκέφτομαι να μην τις πάρω καθόλου μέχρι να δηλ τί θα σκαρφιστούν αρχές Γενάρη).
Τί θα μου πούν; Πως θα γίνει υπολογισμός;

Αντίστοιχα το 2012 είχα "προβλέψει" και είχα κατατεθημένες πινακίδες για 4 μήνες (όχι συνεχόμενους).

Μιλάμε για αμάξι 3500 Κ. εκ. με άδεια κυκλοφορίας Ιανουάριο 2009.

Αγνοησε το 2013. Δεν ειναι η ωρα του ακομα. Η χρηση 2013 θα πληρωθει το 2014. Τωρα για το Φ Π Δ του 2012 απο την δηλωση που εχεις καταθεσει μεσα στο 2013 που αφορα τα εισοδηματα/χρησεις του 2012 εκει που αναγραφεται το συνολικο τεκμηριο χρησης αυτοκινητου για τους μηνες που ειχες σε χρηση το 2012, υπολογιζεις το 10% σε φορο

VanVIC
17-09-13, 20:01
...
Αντίστοιχα το 2012 είχα "προβλέψει" και είχα κατατεθημένες πινακίδες για 4 μήνες (όχι συνεχόμενους).

Μιλάμε για αμάξι 3500 Κ. εκ. με άδεια κυκλοφορίας Ιανουάριο 2009.


Αγνοησε το 2013. Δεν ειναι η ωρα του ακομα. Η χρηση 2013 θα πληρωθει το 2014. Τωρα για το Φ Π Δ του 2012 απο την δηλωση που εχεις καταθεσει μεσα στο 2013 που αφορα τα εισοδηματα/χρησεις του 2012 εκει που αναγραφεται το συνολικο τεκμηριο χρησης αυτοκινητου για τους μηνες που ειχες σε χρηση το 2012, υπολογιζεις το 10% σε φορο

Γύρω στα 1600 τα υπολογίζω να πληρώνω για το '12.
Λές και περισσέυουν... :ranting2:

dafidack
17-09-13, 20:59
Αλλη μια απληρωτη εκρεμμοτητα προς την εφορια σημειωστε για μενα παιδια!:whistle:

konstantinaM3
17-09-13, 23:56
ερώτηση άμα γνωρίζετε για τον φόρο πολυτελείας ... λένε οι π@παρες ότι θα πληρώσουν φόρο 10ετιας κ πάνω εμένα η άδεια μου λέει ότι ήρθε στην Ελλάδα το 2003 λογικά με τα λεγόμενα τους με πιάνει(1246ευροπουλα)όμως το αμάξι είναι μοντέλο του 1998 τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση?μπορώ να αποδείξω με βάση αριθμό πλαισίου ότι δεν είναι μοντέλο του 2003?

Lambros46
18-09-13, 00:04
Νομίζω όχι Κωνσταντίνα.Η άδεια πρώτης κυκλοφορίας στην ελλάδα μετράει.

Sent from my GT-I8260 using Tapatalk 4

konstantinaM3
18-09-13, 00:09
μαλακια δεν ειναι αυτο???δηλαδη να φερεις ενα αμαξι μοντελο του 90 κ πρωτη αδεια κυκλοφοριας στην ελλαδα του 2013 ας πουμε κ θα πληρωνεις φορο πολυτελειας σε ενα αμαξι μοντελο του 90 με τους π@παρες που μπλεξαμε?η κατι δεν παει καλα η εγω εχω καταλαβει κατι λαθος....τι να πω!:ranting2::ranting2::ranting2::ranting2:

chris41
18-09-13, 01:50
https://www.e-daily.gr/blog/post.asp?uid=19213

fanisk
18-09-13, 06:17
μαλακια δεν ειναι αυτο???δηλαδη να φερεις ενα αμαξι μοντελο του 90 κ πρωτη αδεια κυκλοφοριας στην ελλαδα του 2013 ας πουμε κ θα πληρωνεις φορο πολυτελειας σε ενα αμαξι μοντελο του 90 με τους π@παρες που μπλεξαμε?η κατι δεν παει καλα η εγω εχω καταλαβει κατι λαθος....τι να πω!:ranting2::ranting2::ranting2::ranting2:

Αυτο ακριβως. Και του 1800 π.Χ. να φερεις, 2013 θα το μετρανε.

konstantinaM3
18-09-13, 06:40
της μανας τους το οικοπεδο!!!!!!!

mikegr
18-09-13, 08:38
της μανας τους το οικοπεδο!!!!!!!

ε μα τι συζηταμε τοσο καιρο:gr:
Αν και νομιζω 2003 με 2013 υπαρχει δεκαετια

konstantinaM3
18-09-13, 09:06
δηλαδη μου κανουν κ σκοντο?απο 1780 μιον τα 30% που λεει πρωτη κυκλοφορια απο 2008 εως 2012 παει στα 1200 τι λες ρε παιδι μου οι π@παρες μου κανουν κ σκοντο ρε δεν ντρεποντε λιγακι..:ranting2::ranting2::ranting2::ranti ng2::ranting2::ranting2::ranting2:

konstantinaM3
18-09-13, 09:07
ε μα τι συζηταμε τοσο καιρο:gr:
Αν και νομιζω 2003 με 2013 υπαρχει δεκαετια

μηπως πρεπει να κατσω να ψαξω κ τον μηνα ακριβως?θα παιζει ρολο?

konstantinaM3
18-09-13, 09:23
μπερδευτηκα απο το 2003 εως το 2007 κανουν σκοντο...

konstantinaM3
18-09-13, 10:23
ρε παιδια εφαγα φλασια τωρα εγω θα τις παρω τις πινακιδες ιανουαριος του 2014 λογικα ειναι 11ετη ετσι δεν παει?αρα με πιανει η οχι?

bill_m3
18-09-13, 10:33
ρε παιδια εφαγα φλασια τωρα εγω θα τις παρω τις πινακιδες ιανουαριος του 2014 λογικα ειναι 11ετη ετσι δεν παει?αρα με πιανει η οχι?

Το 2003 δεν είπες ότι είναι η άδεια ???
Αν ναι, μόνο του 12 θα πληρώσεις, από το 13 και μετά δεν έχεις έκτακτη εισφορά!!!

mormon
18-09-13, 10:39
εμενα που το αμαξι μου ειναι του 01?
τι θα πληρωσω?

bill_m3
18-09-13, 10:39
εμενα που το αμαξι μου ειναι του 01?
τι θα πληρωσω?

Τέλη κυκλοφορίας και τίποτα άλλο :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

mormon
18-09-13, 10:45
ευχαριστω ρε Bill!
κατι ειναι κ αυτο!

konstantinaM3
18-09-13, 10:46
Το 2003 δεν είπες ότι είναι η άδεια ???
Αν ναι, μόνο του 12 θα πληρώσεις, από το 13 και μετά δεν έχεις έκτακτη εισφορά!!!

ναι πρωτη αδεια ειναι του 2003 τι εννοεις θα πληρωσω του 2012?εχω καταθεση πινακιδες ολο το 2013 κ θελω να τις παρω το 2014 μονο τα τελη δεν θα πληρωσω?880?

rallakias
18-09-13, 10:49
Εχω μια απορεία:
τι γινεται με την αναδρομική φορολογηση για το φορο πολυτελειας που αφορα στη χρήση του 2012?
Γινεται να επιβληθει αναδρομική φορολογηση για προηγούμενη χρονιά?Γινεται δηλαδή να αλλάξουν και τους φορολογικους συντελεστες για το ετος π.χ. 2009 και να μας πουν ''χρωστατε παραπάνω απο οσα ειχατε πληρώσει'' ?

Βλέπω οτι δεν εχει ανοιξει μύτη για την επιβολή φόρου αναδρομικά και μου κάνει τεραστια εντύπωση γιατι εχω την άποψη οτι πρέπει να ειναι στα όρια μεταξύ νομιμότητας και παρανομίας.Πώς δεν εχει υπάρξει αντίδραση απο μια εστω ενωση καταναλωτών ,μια αναφορά περι μη νομιμοτητας απο κάποιον λογιστή?

Ptboul
18-09-13, 10:51
Από όσο γνωρίζω ο νόμος είναι ξεκάθαρος. Νόμος με αναδρομική ισχύ μπορεί να υπάρξει. Φόρος, όχι.

bill_m3
18-09-13, 10:51
ναι πρωτη αδεια ειναι του 2003 τι εννοεις θα πληρωσω του 2012?εχω καταθεση πινακιδες ολο το 2013 κ θελω να τις παρω το 2014 μονο τα τελη δεν θα πληρωσω?880?

Σωστά το 12 δεν είχαμε φόρο πολυτελείας, το 14 που θα τις πάρεις μόνο τα τέλη θα πληρώσεις!!

turbodog
18-09-13, 10:54
ναι πρωτη αδεια ειναι του 2003 τι εννοεις θα πληρωσω του 2012?εχω καταθεση πινακιδες ολο το 2013 κ θελω να τις παρω το 2014 μονο τα τελη δεν θα πληρωσω?880?

Να στα ξεκαθαρισω λιγακι. Η Ελληνικη αδεια ειναι το 2003. Αρα η χρηση 2012 θα ειναι και η τελευταια χρονια που ενα αυτοκινητο με Ελληνικη αδεια θα πληρωσει φορο πολυτελειας (με τα υπαρχοντα δεδομενα). Εσυ ειχες καταθεσει πινακιδες ολο το 2013 αλλα το 2012 το κυκλοφορησες κανονικα.
Οποτε θα πληρωσεις ολη την χρηση του 2012 καθως ο νομος που ψηφισαν στην αρχη του ετους ηταν αρχικα για την χρηση 2013 και μετα αποφασισαν να τον εφαρμοσουν με αναδρομικη ισχυ και για την χρηση 2012 (:ranting2: της μανας τους)
Το φορο πολυτελειας θα τον πληρωσεις ακομα και αν δεν παρεις τις πινακιδες καθως αφορα την χρηση του ετους που τις ειχες.

friendgr
18-09-13, 11:02
Βλέπω οτι δεν εχει ανοιξει μύτη για την επιβολή φόρου αναδρομικά και μου κάνει τεραστια εντύπωση γιατι εχω την άποψη οτι πρέπει να ειναι στα όρια μεταξύ νομιμότητας και παρανομίας.Πώς δεν εχει υπάρξει αντίδραση απο μια εστω ενωση καταναλωτών ,μια αναφορά περι μη νομιμοτητας απο κάποιον λογιστή?

Και το χαράτσι της ΔΕΗ έχει βγει αντισυνταγματικό από τα δικαστήρια.

Και λοιπόν;

Εχουμε μπλέξει πολύ χοντρά. :ranting2:

konstantinaM3
18-09-13, 11:04
δηλαδη θα ερθει 1780?η 1200? ξερουμε? λεει για μια εκπτωση 30% απο τα 1780...κ αυτο θα ερθει μαζι με το σημα ?η θα ερθει ξεχωριστα?αμα ερθει ξεχωριστα δεν θα πληρωσω τιποτα!:)κ ας το πανε στην εφορια εχω κ αλλα μαζεμενα εκει τα κολο χαρατσια τις μανας τους!!!!!!!!!!!

friendgr
18-09-13, 11:08
Καλά αν δεν έρθει ξεχωριστά και έρθει όλο μαζί (φόρος πολυτ. + τέλη) έχει να γίνει αλαλούμ με αυτούς που αγόρασαν/πούλησαν μέσα στο 2012.

Αν βεβαιωθεί ο φόρος στον νέο ιδιοκτήτη σιγά μην δεχτεί ο προηγούμενος να πληρώσει την αναλογία του......kiss them goodbye.....

turbodog
18-09-13, 11:12
δηλαδη θα ερθει 1780?η 1200? ξερουμε? λεει για μια εκπτωση 30% απο τα 1780...κ αυτο θα ερθει μαζι με το σημα ?η θα ερθει ξεχωριστα?αμα ερθει ξεχωριστα δεν θα πληρωσω τιποτα!:)κ ας το πανε στην εφορια εχω κ αλλα μαζεμενα εκει τα κολο χαρατσια τις μανας τους!!!!!!!!!!!

Ειναι 10% επι του τεκμηριου και επειδη εισαι στην χρηση απο 5-10 ετη θα ερθει με μειωση 30%. Στην δηλωση που εκανες προσφατα και αφορα την χρηση του ετους 2012 γραφει καπου το τεκμηριο χρησης του αυτοκινητου σου (αν ειναι βεβαια το αυτοκινητο γραμμενο μονο στο ΑΦΜ σου). Απο αυτο το 10%.

Οτι δεν πληρωνεται, αυτοματα χρεωνεται στο ΑΦΜ μας και μας ακολουθει for ever. Τα χρεη προς το Δημοσιο δεν ειναι οπως τα χρεη προς Τραπεζες

turbodog
18-09-13, 11:16
Καλά αν δεν έρθει ξεχωριστά και έρθει όλο μαζί (φόρος πολυτ. + τέλη) έχει να γίνει αλαλούμ με αυτούς που αγόρασαν/πούλησαν μέσα στο 2012.

Αν βεβαιωθεί ο φόρος στον νέο ιδιοκτήτη σιγά μην δεχτεί ο προηγούμενος να πληρώσει την αναλογία του......kiss them goodbye.....

Ο φορος θα βεβαιωθει βαση των μηνων χρησης που ειχε ο καθενας στην κατοχη του, οπως και το τεκμηριο χρησης που βγαινει με αυτον τον τροπο. Αλλωστε ο φορος βγαινει κατευθειαν απο το ποσο του τεκμηριου χρησης που υπαρχει στην δηλωση και αυτοματα θα περναει σαν οφειλη στο ΑΦΜ του κατοχου/κατοχων

konstantinaM3
18-09-13, 11:16
γυρω στα 1200 πρεπει να ειναι...καλα αμα ερθει ξεχωριστα ο φορος θα παρουν τα κακαλα μου!στην εφορια μπενουν το ξερω κ 2 χρονια χαρατσια που δεν εχω πληρωσει εκει εχουν μπει...κ δινω καμια φορα αμα το θυμαμαι 5 ευρο καθε μηνα..λογικα μεσα στον οκτωβριο θα στειλουν τους φορους ε ελπιζω να τα στειλουν ξεχωριστα με το σημα....

mikegr
18-09-13, 11:21
Eτσι ακριβως

friendgr
18-09-13, 11:30
γυρω στα 1200 πρεπει να ειναι...καλα αμα ερθει ξεχωριστα ο φορος θα παρουν τα κακαλα μου!στην εφορια μπενουν το ξερω κ 2 χρονια χαρατσια που δεν εχω πληρωσει εκει εχουν μπει...κ δινω καμια φορα αμα το θυμαμαι 5 ευρο καθε μηνα..λογικα μεσα στον οκτωβριο θα στειλουν τους φορους ε ελπιζω να τα στειλουν ξεχωριστα με το σημα....

σόρυ για το offtopic αλλά 2 χρόνια όπως λες που δεν έχεις πληρώσει χαράτσια δεν σ' έχει ενοχλήσει κανένας; τίποτα; κιχ;

konstantinaM3
18-09-13, 11:48
σόρυ για το offtopic αλλά 2 χρόνια όπως λες που δεν έχεις πληρώσει χαράτσια δεν σ' έχει ενοχλήσει κανένας; τίποτα; κιχ;

οχι δεν μου εχουν πει κατι οταν πηγα στην εφορια κ ρωτησα μου ειπαν οτι δεν γινεται διακανονισμος γιατι εχουν ληξει κ να βαζω εναντι καθε μηνα οτι μπορω αυτο ειπαν τιποτε αλλο.

turbodog
18-09-13, 12:04
οχι δεν μου εχουν πει κατι οταν πηγα στην εφορια κ ρωτησα μου ειπαν οτι δεν γινεται διακανονισμος γιατι εχουν ληξει κ να βαζω εναντι καθε μηνα οτι μπορω αυτο ειπαν τιποτε αλλο.

Εγω παντως θα προτεινα οτι αν εχεις σκοπο να διαθεσεις περιπου 900 ευρω για το σημα, να τα εδινες αυτα και λιγα ακομα που υπολειπονται για τον Φορο Πολυτελειας, και να εκανες λιγο ακομα υπομονη χωρις το αυτοκινητο. Μεσα στον επομενο χρονο απο καπου μπορουν να σου περισσεψουν καποια χρηματα και να παρεις το σημα. Ξερω ακουγεται αδικο, αλλα δυστυχως με το να αυξανουμε τα χρεη στην εφορια ενω εχουμε ενα ποσο να το διαθεσουμε περαν των βασικων μας αναγκων, δεν ειναι η καλυτερη λυση.
Αυτη ειναι η δικια μου εκτιμηση και φυσικα δεν ειναι υποχρεωμενος ο καθενας να την ακολουθει η να την αποδεχεται. Εγω λεω τι θα εκανα σε προσωπικο επιπεδο

dafidack
18-09-13, 12:52
Εγω παντως θα προτεινα οτι αν εχεις σκοπο να διαθεσεις περιπου 900 ευρω για το σημα, να τα εδινες αυτα και λιγα ακομα που υπολειπονται για τον Φορο Πολυτελειας, και να εκανες λιγο ακομα υπομονη χωρις το αυτοκινητο. Μεσα στον επομενο χρονο απο καπου μπορουν να σου περισσεψουν καποια χρηματα και να παρεις το σημα. Ξερω ακουγεται αδικο, αλλα δυστυχως με το να αυξανουμε τα χρεη στην εφορια ενω εχουμε ενα ποσο να το διαθεσουμε περαν των βασικων μας αναγκων, δεν ειναι η καλυτερη λυση.
Αυτη ειναι η δικια μου εκτιμηση και φυσικα δεν ειναι υποχρεωμενος ο καθενας να την ακολουθει η να την αποδεχεται. Εγω λεω τι θα εκανα σε προσωπικο επιπεδο

Ενας που εχει μια επιχειρηση αυτο θα εκανε για τον πολυ απλο λογο οτι δεν θα μπορουσε να παρει τιπ.Ουτε ενημερωτητα,ουτε να σφραγισει τιμολογια,ουτε ουτε ουτε...Ενας ομως που δεν εχει αμεση εξαρτηση απο αυτους,οπως η Κωνσταντινα καλα κανει και δεν τους πληρωνει τους ληστες!:ranting2: Εγω αν ειμουν τοσα κι αλλα τοσα θα αφηνα να μαζευτουν κι ας ειναι εγωιστικο αυτο που λεω!

konstantinaM3
18-09-13, 13:01
Εγω παντως θα προτεινα οτι αν εχεις σκοπο να διαθεσεις περιπου 900 ευρω για το σημα, να τα εδινες αυτα και λιγα ακομα που υπολειπονται για τον Φορο Πολυτελειας, και να εκανες λιγο ακομα υπομονη χωρις το αυτοκινητο. Μεσα στον επομενο χρονο απο καπου μπορουν να σου περισσεψουν καποια χρηματα και να παρεις το σημα. Ξερω ακουγεται αδικο, αλλα δυστυχως με το να αυξανουμε τα χρεη στην εφορια ενω εχουμε ενα ποσο να το διαθεσουμε περαν των βασικων μας αναγκων, δεν ειναι η καλυτερη λυση.
Αυτη ειναι η δικια μου εκτιμηση και φυσικα δεν ειναι υποχρεωμενος ο καθενας να την ακολουθει η να την αποδεχεται. Εγω λεω τι θα εκανα σε προσωπικο επιπεδο

μανα μου δεν ειναι οτι τα εχω κ δεν τα δινω :) δεν εχω τοσα που ζητανε κ το σημα θα το παρω επειδη ακομα υπαρχει το δωρο στους ιδιωτικους υπαλληλους αμα το κοψουν κ αυτο δεν ξερω τι θα γινει μετα με το σημα μου 880...κ μιλαμε για κανα ποσο 2000 κ εαν ερθει κ το αλλο ο φορος του 12 θα ειναι 3,500 για να τα εξοφλησω αυτα θα πρεπει να με @@ παπας ινδιανος!ειναι πολλα τα λεφτα!:) κ ολο θα ερχοντε θα ερχοντε κ τι θα γινει μετα?δεν βγει ποτε ξανα το θηριο εξω αμα πληρωνω τις παπατζες των ηλιθιων που μας κυβερνανε!:)

Konstantinos E60
18-09-13, 13:01
Παντως μην ευελπιστειτε οτι θα σας τα χαρήσουν !
Με οτι αυτο συνεπάγεται μελλοντικά !

konstantinaM3
18-09-13, 13:02
το πολυ πολυ να με πανε μεσα τζαμπα θα κοιμαμαι τσαμπα θα τρωω !:)

dafidack
18-09-13, 13:24
το πολυ πολυ να με πανε μεσα τζαμπα θα κοιμαμαι τσαμπα θα τρωω !:)

Ετσι οπως παει το πραγμα οχι μονο θα μας βαλουν ολους μεσα,αλλα στο τελος δεν θα εχουν τα λεφτα να μας ταϊσουν thumb

vagmag
18-09-13, 13:24
Ρε παιδιά όλοι έχουμε αγανακτήσει...

Σε κανέναν δεν είναι εύκολο να πληρώσει.

Και σίγουρα όλα είναι παράλογα.

Ας μην δίνουμε όμως παράδειγμα, για να μην πληρώνουμε τους φόρους μας.

Με κάθε φιλική διάθεση.

BILL007
18-09-13, 13:31
Ρε παιδιά όλοι έχουμε αγανακτήσει...

Σε κανέναν δεν είναι εύκολο να πληρώσει.

Και σίγουρα όλα είναι παράλογα.

Ας μην δίνουμε όμως παράδειγμα, για να μην πληρώνουμε τους φόρους μας.

Με κάθε φιλική διάθεση.

+10000000000000 thumb

konstantinaM3
18-09-13, 13:36
εγω παντως δεν συμφωνω με αυτους τους φορους πολυτελειας κ τα χαρατσια με την καμια ! ειμαι καθετη σε αυτο κ οσο βαζουνε βαζουνε δεν υπαρχει περιπτωση να δωσω μια ας με πανε φυλακη! ας πανε να τα ζητησουν απο τους πλουσιους που δεν ξερουν τι εχουν....που μια ζωη αυτοι κλεβουν το κρατος κ τα ζητανε απο μενα τα σπασμενα πο περνω 700 ευρο!

vagmag
18-09-13, 13:40
στεναχωριέμαι πλέον για εμάς τους Έλληνες... που μένουμε εδώ!

dafidack
18-09-13, 13:47
Να ειχα να εδινα.Απο τη στιγμη που δεν μου μενει μια τι να δωσω?Ψυχη?Στεγνωσα!Ουκ αν λαβοις παρα του μη εχοντος!

friendgr
18-09-13, 13:52
εγω παντως δεν συμφωνω με αυτους τους φορους πολυτελειας κ τα χαρατσια με την καμια ! ειμαι καθετη σε αυτο κ οσο βαζουνε βαζουνε δεν υπαρχει περιπτωση να δωσω μια ας με πανε φυλακη! ας πανε να τα ζητησουν απο τους πλουσιους που δεν ξερουν τι εχουν....που μια ζωη αυτοι κλεβουν το κρατος κ τα ζητανε απο μενα τα σπασμενα πο περνω 700 ευρο!

δεν νομίζω ότι υπάρχει και κανένας που να συμφωνεί με τους φόρους πολυτελείας και τα χαράτσια.

το θέμα είναι όμως ότι το κράτος σε βάζει και σενα στον "κουβά" με τους πλούσιους με 3200 κυβικά!
Την στιγμή που είναι κοινό μυστικό ότι μια ζωή πάνω από 2000 κυβικά ήταν στο μάτι του κυκλώνα, πόσο μάλλον τα 3200.

Για το κράτος δεν μπορείς να χεις 3200 κυβικά με 700 ευρω μισθό.

Για το κράτος, ξαναλέω.

Harisp
18-09-13, 13:54
ας πανε να τα ζητησουν απο τους πλουσιους που δεν ξερουν τι εχουν....που μια ζωη αυτοι κλεβουν το κρατος κ τα ζητανε απο μενα τα σπασμενα πο περνω 700 ευρο!

Την μεγάλη φοροδιαφυγή την κάνει η μάζα και όχι οι πλούσιοι.
Οι πραγματικά πλούσιοι έχουν τρόπους και εταιρίες μέσα και έξω ώστε όλα να γίνονται νομότυπα.

Υδραυλικοί, ηλεκτρολόγοι, τεχνίτες, μηχανικοί, δικηγόροι κτλπ είναι οι κατηγορίες που δεν πλήρωναν ποτέ τους φόρους που έπρεπε...
Ταξιτζήδες δεν είχανε πληρώσει ποτέ 1 ευρώ φόρο και με 1 άδεια ταξί ζούσανε με άνεση 3-4 οικογένειες. Βάλανε ταμειακές και όλοι έχουν διακόπτη και δεν κόβουν μια απόδειξη αν δεν τους ζητήσεις.

konstantinaM3
18-09-13, 13:58
στο τελος λεω εγω φταιω που το δηλωσα για να ειμαι νομιμη αυτο με εχουν αναγκασει να λεω!κ εγω θελω να ειμαι νομιμη αλλα αμα ειναι να σε γ@@ που θες να εισαι νομιμος πως πρεπει να σκεφτω μετα εγω?

ntinos
18-09-13, 14:04
δεν νομίζω ότι υπάρχει και κανένας που να συμφωνεί με τους φόρους πολυτελείας και τα χαράτσια.

το θέμα είναι όμως ότι το κράτος σε βάζει και σενα στον "κουβά" με τους πλούσιους με 3200 κυβικά!
Την στιγμή που είναι κοινό μυστικό ότι μια ζωή πάνω από 2000 κυβικά ήταν στο μάτι του κυκλώνα, πόσο μάλλον τα 3200.

Για το κράτος δεν μπορείς να χεις 3200 κυβικά με 700 ευρω μισθό.

Για το κράτος, ξαναλέω.

Ας αφησουμε λιγο το κρατος,,,
Πως γινεται να εχει καποιος ενα αυτοκινητο 3200cc με 700 ευρω μισθο ???

friendgr
18-09-13, 14:06
Ας αφησουμε λιγο το κρατος,,,
Πως γινεται να εχει καποιος ενα αυτοκινητο 3200cc με 700 ευρω μισθο ???

Μην ρωτάς εμένα. Γι εγώ θέλω να μάθω. :original:

dafidack
18-09-13, 14:08
Ας αφησουμε λιγο το κρατος,,,
Πως γινεται να εχει καποιος ενα αυτοκινητο 3200cc με 700 ευρω μισθο ???

Ε ενταξει ρε Ντινο.Ε36 εχει (αν δεν απατωμαι) δεν εχει καμια Bentley :original:

Panmilios
18-09-13, 14:11
Ευκολα....

Οπως εγω που εχω 2 αμαξια και μια μηχανη, με ουτε 300 μισθο...:thumbsdown:

Τα ΕΙΧΑ παρει, ΠΡΙΝ μου γ@μησουν το μισθο, ΠΡΙΝ μου κοψουν δωρα (ειμαι ιδιωτικο τομεα) και ΠΡΙΝ με αναγκασουν να ερχομαι για 10-15 μεροκαματα το μηνα!

Konstantinos E60
18-09-13, 14:13
Ας αφησουμε λιγο το κρατος,,,
Πως γινεται να εχει καποιος ενα αυτοκινητο 3200cc με 700 ευρω μισθο ???

Πιστευω οτι κανεις πλάκα ετσι ?

konstantinaM3
18-09-13, 14:14
Ας αφησουμε λιγο το κρατος,,,
Πως γινεται να εχει καποιος ενα αυτοκινητο 3200cc με 700 ευρω μισθο ???

θα σου πω εγω πως γινεται να εχεις!οταν το αμαξι το πηρα το 2007 ηταν πολυ καλυτερα τα πραγματα μπορουσα ανετα να το συντηρησω!τωρα που ακριβηναν ολα περισσοτερο ζητανε κ αλλα οπως φοροι φοροι χαρατσια ειναι λογικο να μην μπορω να το συντηρησω!κ τωρα το σκεφτομαι πολυ σοβαρα για να το ξαναβγαλω εξω!οταν ηταν το σημα 500 ευρο ειχα να τα δωσω ανετα!τοτες....τωρα 880 ειναι παρα πολυ δυσκολα συν τα υπολοιπα!με πιανεις?

jkourkoulis
18-09-13, 14:14
Συγγνώμη ρε παιδιά λίγο. Συμφωνώ ότι σε κανέναν δεν αρέσουν οι παράλογες φορολογικές επιβαρύνσεις αλλά από τη στιγμή που μένεις σε ένα κράτος ξέρεις ότι πρέπει να πληρώσεις κάποια πράγματα.

Ούτε εμένα μου αρέσει που έχουμε 2 αυτοκίνητα κλεισμένα στο γκαράζ γιατί αποφασίσαμε ότι δεν άξιζαν τα έξοδα (για να προλάβω κάποιον "καλοπροαίρετο" τα καλύπτουμε, δεν κρύβουμε χρήματα) όπως επίσης θα προτιμούσα να κινούμε με mz3 και όχι με z3 1.9. Όμως δυστυχώς όπως έχει γίνει η κατάσταση αυτές είναι οι φορολογικές επιβαρύνσεις σε αυτές πρέπει να ανταποκριθούμε.

Αν θέλουμε να αντιδράσουμε το να οδηγούμαστε σε παρανομίες (γενικά μιλάω) δεν είναι η λύση. Υπάρχουν λύσεις νόμιμες και θεμιτές. Τα γράφω όλα αυτά γιατί έχω αρχίσει να αισθάνομαι αρκετά χαζός που δηλώνω τα πάντα, πληρώνω τα πάντα πριν την ώρα τους και εκτός αυτού ήμουν και προχθές 4 ώρες στην εφορία για να με ελέγξουν.

ΥΓ: Το ποστ αυτό δεν είναι για να προσβάλω κάποιον απλά εκφράζω τις σκέψεις μου.

dafidack
18-09-13, 14:20
Ετσι ειναι ρε παιδια.Καλα τα λεει ο panm και η Κωνστ.Εγω για παραδειγμα αγορασα το αμαξι μου οταν τα πραγματα ηταν ροδινα και οι τζιροι στο μαγαζι μου διπλασιοι.Μπορουσα ανετα να το δικαιολογησω,να το συντηρω αλλα απο τοτε που ζουμε αυτο το θεατρο του παραλογου αναγκαζομαι να καταθετω πινακιδες και να τις ξαναπαιρνω και να τις ξανακαταθετω :ranting2:

Panmilios
18-09-13, 14:21
Συγγνώμη ρε παιδιά λίγο. Συμφωνώ ότι σε κανέναν δεν αρέσουν οι παράλογες φορολογικές επιβαρύνσεις αλλά από τη στιγμή που μένεις σε ένα κράτος ξέρεις ότι πρέπει να πληρώσεις κάποια πράγματα.

Ούτε εμένα μου αρέσει που έχουμε 2 αυτοκίνητα κλεισμένα στο γκαράζ γιατί αποφασίσαμε ότι δεν άξιζαν τα έξοδα (για να προλάβω κάποιον "καλοπροαίρετο" τα καλύπτουμε, δεν κρύβουμε χρήματα) όπως επίσης θα προτιμούσα να κινούμε με mz3 και όχι με z3 1.9. Όμως δυστυχώς όπως έχει γίνει η κατάσταση αυτές είναι οι φορολογικές επιβαρύνσεις σε αυτές πρέπει να ανταποκριθούμε.

Αν θέλουμε να αντιδράσουμε το να οδηγούμαστε σε παρανομίες (γενικά μιλάω) δεν είναι η λύση. Υπάρχουν λύσεις νόμιμες και θεμιτές. Τα γράφω όλα αυτά γιατί έχω αρχίσει να αισθάνομαι αρκετά χαζός που δηλώνω τα πάντα, πληρώνω τα πάντα πριν την ώρα τους και εκτός αυτού ήμουν και προχθές 4 ώρες στην εφορία για να με ελέγξουν.

ΥΓ: Το ποστ αυτό δεν είναι για να προσβάλω κάποιον απλά εκφράζω τις σκέψεις μου.

Μαζι σου φιλε μου. Το θεμα ειναι, να ΕΧΟΥΜΕ για να πληρωσουμε.Οταν μεσα σε ενα χρονο απο 12.000¤ δηλωση, πεφτεις στο 0, πως θα πληρωσεις τους φορους σου;thumb
Ουκ αν λαβεις παρα του μη εχοντος, λεμε!:ranting2::ranting2:

dafidack
18-09-13, 14:27
Αν θέλουμε να αντιδράσουμε το να οδηγούμαστε σε παρανομίες...
Ποιος μιλησε για παρανομιες?Αυτοι που κανουνε παρανομιες,απλα δεν εκφραζουν αποψη και σιγουρα δεν ειναι αγανακτισμενοι thumb
...πληρώνω τα πάντα πριν την ώρα τους
Εχεις και το κανεις.Αν δεν σου φτανανε?Θα αφηνες την οικογενεια σου να πεινασει?

:original::original:

rallakias
18-09-13, 14:29
Μετα απο πρόχειρη ερευνα ,ανακαλυψα οτι αναδρομική φορολογηση επιτρέπεται απο το Συνταγμα της Ελλάδας ,αρκει να μην ξεπερνάει αναφορικα το προηγούμενο οικονομικό έτος:

Αρθρο 78

2. Φόρος ή άλλο οποιοδήποτε οικονομικό βάρος δεν μπορεί να
επιβληθεί με νόμο αναδρομικής ισχύος που εκτείνεται πέρα από το
οικονομικό έτος το προηγούμενο εκείνου κατά το οποίο επιβλήθηκε.

Κοινώς φέτος το 2013 αποφασισαμε να φορολογηθείτε αναδρομικά και επιπλέον για το 2012 με φορο πολυτελειας στα ΙΧ ,απλά επειδη μας λείπανε κάποια χρήματα.

Μην θεωρήσετε οτι κάτι αντιστοιχο δεν μπορει να επαναληφθει και του χρόνου.

konstantinaM3
18-09-13, 14:29
κ εγω θελω να ειμαι νομιμη αλλα απο τι βλεπετε για να εισαι νομιμος πλεον πρεπει να σε εχει γ@σει παπας ινδιανος!δεν υπαρχει αλλη λυση!νομιζω πως αυτο το χαλι γινεται μονο στην ελλαδα!

jkourkoulis
18-09-13, 14:32
Μαζι σου φιλε μου. Το θεμα ειναι, να ΕΧΟΥΜΕ για να πληρωσουμε.Οταν μεσα σε ενα χρονο απο 12.000 δηλωση, πεφτεις στο 0, πως θα πληρωσεις τους φορους σου;thumb
Ουκ αν λαβεις παρα του μη εχοντος, λεμε!:ranting2::ranting2:

Εδώ δε διαφωνώ. Θα έπρεπε να υπάρχει μία σχετική ανοχή σε τέτοιες περιπτώσεις (δεν επέλεξε κανείς να μείνει άνεργος ή να του κόψουν το μισθό).

Τώρα βγαίνω λίγο εκτός θέματος αλλά αυτό που λείπει σε τεράστιο βαθμό είναι ο έλεγχος. Ο σωστός όμως έλεγχος. Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί με κάλεσαν στην εφορία. Γιατί να πάω προσωπικά; Τα στοιχεία μου τα έχουν ας ψάξουν τα πάντα. Ένας "κακοπροαίρετος" θα σκεφτόταν ότι με πήγαν face to face έτσι ώστε αν έχω κάτι να κρύψω να το "κανονίσουμε" με άλλο τρόπο. Δυστυχώς είναι πάρα πολλοί αυτοί που δηλώνουν 5-10k και κάνουν διακοπές σε st tropez και st moritz. Επειδή υπάρχουν αυτοί την πληρώνουμε όλοι μας.

ntinos
18-09-13, 14:36
Πιστευω οτι κανεις πλάκα ετσι ?

Οχι καθολου.

Πως γινεται ?

ntinos
18-09-13, 14:37
Ευκολα....

Οπως εγω που εχω 2 αμαξια και μια μηχανη, με ουτε 300 μισθο...:thumbsdown:

Τα ΕΙΧΑ παρει, ΠΡΙΝ μου γ@μησουν το μισθο, ΠΡΙΝ μου κοψουν δωρα (ειμαι ιδιωτικο τομεα) και ΠΡΙΝ με αναγκασουν να ερχομαι για 10-15 μεροκαματα το μηνα!

Ενταξει με το ΠΡΙΝ μου ειναι κατανοητο

ΤΩΡΑ ομως ειναι το ερωτημα μου, πως γινεται ??

Panmilios
18-09-13, 14:44
Ενταξει με το ΠΡΙΝ μου ειναι κατανοητο

ΤΩΡΑ ομως ειναι το ερωτημα μου, πως γινεται ??


Ειναι απλο φιλος.
Καταθετεις πινακιδες σε οτι δεν ειναι ακρως απαραιτητο και μετα κοβεις απο οτι μπορεις για να εχεις το ///Μ.
Φυσικα δεν μπορεις να τα εχεις ολα.
Και σιγα την συντηρηση που εχει το 36αρι,
ΕΚΤΟΣ απο την βενζινη του και τα γ@μω χαρατσια/σημα/τεκμηρια.

vagmag
18-09-13, 14:45
1ον νομίζω ότι κάποιες εκφράσεις είναι ανάρμοστες... (παρακαλούνται πρώτα τα μέλη, να είναι λίγο πιο κόσμια και μετά οι mods... να βάλουν μία τάξη).

2ον ακόμα και το φόρουμ αντικατοπτρίζει την κοινωνία μας. Ο καθένας όπως θέλει εκφράζεται... και το δίκιο είναι πάντα με το μέρος μας.

Μάλλον το κράτος προσπαθεί να μας περάσει σαν ιδέα, ότι πρέπει να ζούμε με λιγότερα. Πως θα το κάνει;;; Απλά κάνοντας ασύμφορη τη χρήση τους, την κατοχή τους κλπ. Γενικά είναι παράλογο το σύστημα, αλλά δεν είναι και σωστό... να το παρακάμπτουμε.

Αυτοί είναι οι νόμοι.

Από την άλλη πλευρά αν όλοι δεν τηρήσουμε τους νόμους που θεωρούμε παράλογους κατ'εμάς, τότε απλά θα επικρατήσει μπάχαλο!!!! Θα γίνουμε ζούγκλα!

Nino
18-09-13, 14:51
καντε μια προσθεση τα ετησια εξοδα του αυτοκινητου (ασφαλεια, τελη κυκλοφοριας, φορο πολυτελειας)
το μηνιαιο κοστος σε βενζινη χονδρικα
μια αλλαγη λαδιων και ενα ποσο σε ετησια αναλογια για λαστιχα, τιποτα αλλο.
Ουτε εκδρομες ,ουτε κανα μπαξιματακι,ουτε καμια μικροζημια ή μικροβλαβη.
Καντε διαιρεση δια 12 και θα βρειτε το μηνιαιο κατα προσεγγιση κοσστος του αυτοκινητου.
Τοτε ξανασυζηταμε αν μπορεις με 700 ευρω να εχεις αμαξι 3200 cc γιατι εγω με πολυ περισσοτερα ,το διλιτρο με νυχια και με δοντια το κραταω...
Σημειωση κανω και λιγα χιλιομετρα περιπου 7-9000 χιλ

Konstantinos E60
18-09-13, 15:00
Οχι καθολου.

Πως γινεται ?

Καντο λιγο ποιο λιανά τι ακριβως εννοείς για να μην σου απανταω αλλα αντι αλλον.

fanisk
18-09-13, 15:04
2.494cc, αδεια του 2007. 880+665?

Ptboul
18-09-13, 15:10
Καντο λιγο ποιο λιανά τι ακριβως εννοείς για να μην σου απανταω αλλα αντι αλλον.

Τσιμπώ τον λόγο από τον Ντίνο

Εννοεί προφανώς πως αφού φούνταρε ο μισθός σου γιατί δεν το πουλάς;

Εγώ πχ όταν πήρα το 2λίτρο τα βάλαμε όλα κάτω και είδαμε ότι είμαστε κομπλέ (μέχρι και τα σέρβις είχα υπολογίσει)

Μέσα σε 2 χρόνια λοιπόν εγώ και η γυναίκα μου χάσαμε εισοδήματα άνω των 7.000¤. /ετησίως

Τώρα ζορίζομαι ακόμα και για το σήμα. Λογικά, πρέπει να το πουλήσω και να πάω σε 1.6 και κάτω.

konstantinaM3
18-09-13, 15:20
εγω παντως που επιχειρησα να το δωσω καποια στιγμη πιο παλια οσοι επερναν τηλ κ με ρωταγαν εαν ειναι δηλωμενο κ τους ελεγα ναι δεν ενδιαφεροντουσαν καν...το πρωτο πραμα που ρωταγαν ειναι εαν ειναι δηλωμενο.οποτε κ να θες να το πουλησεις δεν το περνει κ κανενας ετσι οπως τα καταφεραν τα πραγματα!

Konstantinos E60
18-09-13, 15:24
Τσιμπώ τον λόγο από τον Ντίνο

Εννοεί προφανώς πως αφού φούνταρε ο μισθός σου γιατί δεν το πουλάς;

Εγώ πχ όταν πήρα το 2λίτρο τα βάλαμε όλα κάτω και είδαμε ότι είμαστε κομπλέ (μέχρι και τα σέρβις είχα υπολογίσει)

Μέσα σε 2 χρόνια λοιπόν εγώ και η γυναίκα μου χάσαμε εισοδήματα άνω των 7.000¤. /ετησίως

Τώρα ζορίζομαι ακόμα και για το σήμα. Λογικά, πρέπει να το πουλήσω και να πάω σε 1.6 και κάτω.

Το μεγαλυτερο προβλημα Πανο ειναι πλεον η κατοχή και όχι η χρήση ενος αυτοκινητου υψηλου κυβισμου και κακώς το αναφερουμε συνέχεια.
Ολοι μας χάσαμε εισοδήματα αλλοι περισσοτερο αλλοι λιγότερο και ο καθενας προσαρμόστηκε ανάλογα.
Δεν μπορεις ομως να υπερφορολογείς κατι το οποιο το αγόρασα και με νομιμο τρόπο αλλα και με την προτροπή την δική σου (μειωμένο τελος ταξινομησης,κατάργηση τεκμηρίων πχ) και να απαιτείς έμμεσα να το πουλήσω και να παω σε κατι ποιο μικρό.
Δλδ αν αυριο υπερφορολογήσουν και τα μικρά διαμερίσματα που θα παμε ?
Σε τροχόσπιτα?
Φυσικά και ειναι δύσκολο-ακατόρθωτο να συντηρεις αμαξι 3000 κ.ε με 700 ευρώ αλλα δεν αγοράστηκαν τωρα.

Ptboul
18-09-13, 15:30
Αυτή είναι όμως η πραγματικότητα. Ότι δεν μπορείς να συντηρήσεις θα πρέπει να το πουλήσεις. Σήμερα το αμάξι, αύριο το χωράφι, μεθαύριο το σπίτι. Δυστηχώς.

Θα μου πεις ποιος θα αγοράσει τι και με πόσα;

Σε κάθε περίπτωση, πρέπει να προσαρμοστούμε και να κάνουμε τα κουμάντα μας. Δεν έχει νόημα να λέμε για τις αδικίες.

Ο καθένας είναι μια άλλη περίπτωση. Άλλοι αδικούνται πραγματικά, άλλοι ξεβολεύονται, άλλοι άλλο, κοκ.

vagmag
18-09-13, 15:39
και στο κάτω κάτω μιλάμε για αυτοκίνητο 3200 κυβικά...
Ο κόσμος δεν έχει φαγητό.
Δεν έχει ασφάλεια υγείας
Δεν έχει...
Δεν έχει...

Ναι το αυτοκίνητο πλέον είναι είδος πολυτελείας... στην Ελλάδα... Δε λέω ότι είναι σωστό... αλλά έτσι το έκαναν.

Το ίδιο και το τσιγάρο, και το σπίτι, και η υγεία... και η δουλειά... ..

Προσωπικά αν δε μπορούσα να συντηρήσω το αυτοκίνητο .. (με αυτά που ζητάει το κράτος...), θα το πουλούσα.

Έχουμε μπει στη λογική ότι αφού το κράτος μας κλέβει..... θα κλέψουμε και εμείς.

Δεν είναι λογική. Δικαιολογία είναι!

Και φυσικά διαμαρτυρόμαστε, μην πληρώνοντας... Δε βλέπω κανέναν να διαμαρτύρεται που ενώ ο κόσμος δεν έχει εργασία, δεν του παρέχεται ΥΓΕΙΑ, κάποιοι απεργούν, γιατί δε θέλουν την κινητικότητα, έχουν κάνει τη χώρα άνω κάτω σήμερα, γιατί δε θέλουν να χαλάσουν τη βολή τους.

Ας ρίξουμε μία ματιά γύρω μας όλοι οι βολεμένοι, (στους βολεμένους συμπεριλαμβάνω τόσο τους δημοσίους - έχουν ακόμα μισθό- , όσο και εμάς στον ιδιωτικό που ακόμα έχουμε εισόδημα... και φυσικά και τους συνταξιούχους)... Ο ΚΟΣΜΟΣ ΠΕΙΝΑΕΙ. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΘΕΡΜΑΝΣΗ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΜΒΟΛΙΑ , ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ... και ας σταματήσουμε να διαμαρτυρόμαστε για τέλη, τεκμήρια , ας σταματήσουμε να απεργούμε για ψύλλου πήδημα, ας εκτιμήσουμε αυτό που έχουμε... ο διπλανός μας δεν έχει ούτε αυτά... που εμείς θεωρούμε δεδομένα. :ranting2:

micz
18-09-13, 16:09
Δηλαδή φίλε vagmag μας λες με λίγα λόγια ότι πρέπει να λέμε και ευχαριστώ που δουλεύουμε και λόγω αυτού, είμαστε και βολεμένοι. Σωστά;
Επειδή λοιπόν υπάρχουν συνάνθρωποί μας που πεινάνε, εμείς πρέπει να βλέπουμε αυτούς και όχι άλλους που τα έχουνε καταφέρει καλύτερα από

Panos 316T
18-09-13, 16:10
αυτο το νημα εχει θεμα την φορολογιση ΙΧ οποτε το θεωρω ατοπο να μπαινουμε σε διαδικασια συγκρισης με τις συνθηκες διαβιωσης.

Με αυτη την λογικη καποιος που μπαινει στο φορουμ για να ρωτησει για αγορα , βλαβη,μπαξιμο αυτοκινητου να του λεμε τι μας λες ρε φιλαρακι τωρα, εδω ο κοσμος πεθαινει!(που δεν ειναι και ψεματα).

micz
18-09-13, 16:12
Δηλαδή φίλε vagmag μας λες με λίγα λόγια ότι πρέπει να λέμε και ευχαριστώ που δουλεύουμε και λόγω αυτού, είμαστε και βολεμένοι. Σωστά;
Επειδή λοιπόν υπάρχουν συνάνθρωποί μας που πεινάνε, εμείς πρέπει να βλέπουμε αυτούς και όχι άλλους που τα έχουνε καταφέρει καλύτερα από

Καλύτερα από εμάς ήθελα να πω, ώστε να προσπαθήσουμε να μοιάσουμε σε αυτούς. Ο άνθρωπος προσπαθεί για το καλύτερο και κοιτάει το καλύ

alexm
18-09-13, 16:16
και στο κάτω κάτω μιλάμε για αυτοκίνητο 3200 κυβικά...
Ο κόσμος δεν έχει φαγητό.
Δεν έχει ασφάλεια υγείας
Δεν έχει...
Δεν έχει...





Προσωπικά αν δε μπορούσα να συντηρήσω το αυτοκίνητο .. (με αυτά που ζητάει το κράτος...), θα το πουλούσα.





Και φυσικά διαμαρτυρόμαστε, μην πληρώνοντας... Δε βλέπω κανέναν να διαμαρτύρεται που ενώ ο κόσμος δεν έχει εργασία, δεν του παρέχεται ΥΓΕΙΑ, κάποιοι απεργούν, γιατί δε θέλουν την κινητικότητα, έχουν κάνει τη χώρα άνω κάτω σήμερα, γιατί δε θέλουν να χαλάσουν τη βολή τους.

Ας ρίξουμε μία ματιά γύρω μας όλοι οι βολεμένοι, (στους βολεμένους συμπεριλαμβάνω τόσο τους δημοσίους - έχουν ακόμα μισθό- , όσο και εμάς στον ιδιωτικό που ακόμα έχουμε εισόδημα... και φυσικά και τους συνταξιούχους)... Ο ΚΟΣΜΟΣ ΠΕΙΝΑΕΙ. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΘΕΡΜΑΝΣΗ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΜΒΟΛΙΑ , ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ... και ας σταματήσουμε να διαμαρτυρόμαστε για τέλη, τεκμήρια , ας σταματήσουμε να απεργούμε για ψύλλου πήδημα, ας εκτιμήσουμε αυτό που έχουμε... ο διπλανός μας δεν έχει ούτε αυτά... που εμείς θεωρούμε δεδομένα. :ranting2:

Βαγγελη εσυ θα το πουλουσες, ποιος ομως θα το αγορασει δεν ξερω!!!
Ακομα και να το χαρισεις, θα δυσκολευτεις πολυ να βρεις καποιον να αποδεχτει την δωρεα.....thumb

Ασφαλως και δεν σοβαρολογεις, οταν λες οτι δεν βλεπεις κανεναν να διαμαρτυρεται......:original:

Ορε..... Βαγγελη για το ονομα της Παναγιας, τους συνταξιουχους και οσους ακομα εχουν ενα εστω κουτσουρεμενο μεροκαματο, φτασαμε σε σημειο να τους λεμε προνομιουχους!!!

Θα συμφωνησω μαζι σου οτι το αυτοκινητο δεν ειναι το νουμερο ενα προβλημα που εχουμε και μακαρι να ηταν, σαφως και καποιοι, για να μην πω ολοι μας, χασαμε καποια απο τα κεκτημενα που ειχαμε, μπορεις ομως να μου πεις εαν γνωριζεις εναν απο τον οικογενειακο σου περιγυρο ή φιλο σου ή γνωστο σου, που να πειναει ή να μην εχει τα αναγκαια για να ζησει αυτος και η οικογενεια του!!!
Βαγελη καλε μου φιλε μην σπας το κεφαλι σου δεν υπαρχει..... και αυτος ο ενας που μπορει να σου ηρθε στο μυαλο, ειναι σιγουρο οτι το προβλημα το ειχε απο τοτε που ολοι μας ημασταν λαρτζ.....thumb

vagmag
18-09-13, 16:23
Αν θέλει κάποιος να παρεξηγηθεί... είναι εύκολο!
Είμαστε πολύ και πολλοί καλοί σε αυτό!

Στην Ελλάδα οι βολεμένοι είμαστε εμείς.. μιας και η σύγκριση είναι με αυτούς που δεν έχουν τρόπο να επιβιώσουν!

Πρέπει να βλέπουμε τα καλύτερα, και να δουλεύουμε για να τα φτάσουμε. Όχι να καταπατάμε το νόμο για να κάνουμε το χόμπυ μας! Εκεί διαφωνώ!

Όλοι μπροστά κοιτάμε και πρέπει να κοιτάμε, αλλά με σωστό τρόπο!
ό,τι κλέψουμε, ό,τι δεν πληρώσουμε .... θα το πληρώσει ο διπλανός μας...

Συγνώμη για το offtopic... αλλά η νοοτροπία αυτή... είναι και στα τέλη και στο φόρο πολυτελείας και στο ΦΑΠ και στο ΦΠΑ και στο χαράτσι και στο τέλος επιτηδεύματος... κλπ κλπ

Απλά σκεφτόμαστε διαφορετικά.

ntinos
18-09-13, 16:27
Καντο λιγο ποιο λιανά τι ακριβως εννοείς για να μην σου απανταω αλλα αντι αλλον.

Για να μην μπουρδουκλωνομαστε, αυτο που εννοω ειναι οτι μου φαινεται ΑΔΥΝΑΤΟΝ με 700 ευρω εσοδα τον μηνα να μπορω να συντηρω ενα αυτοκινητο 3200cc.

Και δεν εννοω σημερα, αλλα και παλαιοτερα.

Στο δικο μου το χαρτι, ΔΕΝ βγαινουν τα κουκια, εκτος και αν μενω σε σκηνη, χωρις φως νερο τηλεφωνο, χωρις υποχρεωσεις (παιδια, σκυλια, γυναικα, γκομενα), χωρις να ξερω τι ειναι διακοπες, χωρις να μπορω να κανω στον κολλητο μου ενα δωρο, χωρις το ενα, χωρις το αλλο.

Ευχαριστω, δεν θα παρω.

Προτιμω καποια απο τα παραπανω αντι ενα 3200cc


Με εκτιμιση :cheers:




edit: Τον ιδιο λογαριασμο εκανε και ο nino παραπανω απο οτι βλεπω

vagmag
18-09-13, 16:27
Ρε Αλέξη... εσύ αποφάσισες να καταθέσεις πινακίδες...
Δεν είπες... δεν... τουυυτ.... θα το κυκλοφορώ και δε θα πληρώνω.

ntinos
18-09-13, 16:29
Τσιμπώ τον λόγο από τον Ντίνο

Εννοεί προφανώς πως αφού φούνταρε ο μισθός σου γιατί δεν το πουλάς;

Εγώ πχ όταν πήρα το 2λίτρο τα βάλαμε όλα κάτω και είδαμε ότι είμαστε κομπλέ (μέχρι και τα σέρβις είχα υπολογίσει)

Μέσα σε 2 χρόνια λοιπόν εγώ και η γυναίκα μου χάσαμε εισοδήματα άνω των 7.000¤. /ετησίως

Τώρα ζορίζομαι ακόμα και για το σήμα. Λογικά, πρέπει να το πουλήσω και να πάω σε 1.6 και κάτω.


Οχι βρε, δεν εννοω αυτο.

Εννοω αυτο που εγραψα μολις παραπανω

vagmag
18-09-13, 16:37
Ασφαλως και δεν σοβαρολογεις, οταν λες οτι δεν βλεπεις κανεναν να διαμαρτυρεται......:original:

Ορε..... Βαγγελη για το ονομα της Παναγιας, τους συνταξιουχους και οσους ακομα εχουν ενα εστω κουτσουρεμενο μεροκαματο, φτασαμε σε σημειο να τους λεμε προνομιουχους!!!

Θα συμφωνησω μαζι σου οτι το αυτοκινητο δεν ειναι το νουμερο ενα προβλημα που εχουμε και μακαρι να ηταν, σαφως και καποιοι, για να μην πω ολοι μας, χασαμε καποια απο τα κεκτημενα που ειχαμε, μπορεις ομως να μου πεις εαν γνωριζεις εναν απο τον οικογενειακο σου περιγυρο ή φιλο σου ή γνωστο σου, που να πειναει ή να μην εχει τα αναγκαια για να ζησει αυτος και η οικογενεια του!!!
Βαγελη καλε μου φιλε μην σπας το κεφαλι σου δεν υπαρχει..... και αυτος ο ενας που μπορει να σου ηρθε στο μυαλο, ειναι σιγουρο οτι το προβλημα το ειχε απο τοτε που ολοι μας ημασταν λαρτζ.....thumb

Φυσικά και ο συνταξιούχος δεν είναι βολεμένος...
Ούτε φυσικά αυτός που παίρνει 700 ευρώ...

Δυστυχώς έχω φίλους που εργάζονται για 300 ευρώ... έχω φίλους που μεταναστεύουν... που κλείνουν τα μαγαζιά τους και μένουν στο δρόμο τόσο αυτοί όσο και οι υπάλληλοί τους, που δεν στέλνουν το παιδί τους να σπουδάσει γιατρός... γιατί πέρασε σε άλλη πόλη και δε φτάνουν τα κουκιά, που εργαζόντουσαν πχ στην ΑΓΝΟ και ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝ άνεργοι (όπως η γυναίκα μου... που η επιχείρηση δεν λειτουργεί... αλλά αφού δεν απέλυσε δε δικαιούνται ταμείο ανεργίας...), που αναγκάζονται και δουλεύουν μαύρα, χωρίς ασφάλεια και ένσημα, ... που που που που...
Μπροστά σε αυτούς είμαι βολεμένος. Δεν βάζω άλλους... γιατί απλά προκαλούνται παρεξηγήσεις.

Επιμένω ότι ο κόσμος που βγαίνει στο δρόμο είναι ο λάθος κόσμος!

alexm
18-09-13, 16:39
Αν θέλει κάποιος να παρεξηγηθεί... είναι εύκολο!
Είμαστε πολύ και πολλοί καλοί σε αυτό!

Στην Ελλάδα οι βολεμένοι είμαστε εμείς.. μιας και η σύγκριση είναι με αυτούς που δεν έχουν τρόπο να επιβιώσουν!

Πρέπει να βλέπουμε τα καλύτερα, και να δουλεύουμε για να τα φτάσουμε. Όχι να καταπατάμε το νόμο για να κάνουμε το χόμπυ μας! Εκεί διαφωνώ!

Όλοι μπροστά κοιτάμε και πρέπει να κοιτάμε, αλλά με σωστό τρόπο!
ό,τι κλέψουμε, ό,τι δεν πληρώσουμε .... θα το πληρώσει ο διπλανός μας...

Συγνώμη για το offtopic... αλλά η νοοτροπία αυτή... είναι και στα τέλη και στο φόρο πολυτελείας και στο ΦΑΠ και στο ΦΠΑ και στο χαράτσι και στο τέλος επιτηδεύματος... κλπ κλπ


Απλά σκεφτόμαστε διαφορετικά.

Βαγγελη θελω να πιστευω οτι τα γραφομενα σου δεν εχουν σχεση με το δικο μου ποστ.....thumb

Δεν υπαρχει θεμα παρεξηγησης απο κανεναν μας, αποψεις προσωπικες εκφραζουμε, ειναι φυσιολογικο και θεμιτο θα ελεγα να μην συμφωνουμε σε καποιες απο αυτες......:original:

Υ.Γ: εκεινο το τελος επιτηδευματος, τι μου το θυμισες τωρα....:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

vagmag
18-09-13, 16:44
Αν αυτές είναι οι λύσεις...

τότε να προτείνουμε και άλλες....

Μην πληρώσετε ούτε τέλη

Επίσης ούτε ασφάλεια!

Μία άλλη λύση είναι ο υποκυβισμός.. να τα δηλώσουμε 16άρια...

Και το ΚΤΕΟ ... περιττό... θα έλεγα...

Δεν μπορεί να είναι αυτός ο σωστός δρόμος.

Καταλαβαίνω αυτόν που δεν έχει να πληρώσει... και θεωρώ άδικα τα μέτρα.
Δεν καταλαβαίνω την επιμονή να κυκλοφορώ με κάτι, που πλέον δεν μπορώ να συντηρήσω έστω σε φόρους.

Ο Ντίνος έδωσε 25000 ευρώ για να μην έχει φόρους πολλούς και καύσιμα και πήρε 116d... (Πολύ πιθανό και αυτόν αύριο να του βρουν κάτι να πληρώνει). Στη θέση του εγώ πρέπει να πάρω Μ6 με τα ίδια χρήματα και απλά να μην πληρώνω φόρο πολυτελείας.. γιατί είναι παράλογο... ή γιατί δεν έχω πλέον. Επίσης... μέσα μου θα λέω .. (βλάκα Ντίνο.... κορόιδο...)

ΥΓ: Ντίνο δεν γνωριζόμαστε... πήρα το όνομα σου σαν παράδειγμα... μη μου παρεξηγηθείς και εσύ...

vagmag
18-09-13, 16:47
Μιλήσαμε και λίγο στο τηλ στο πρόσφατο παρελθόν... δεν υπάρχει λόγος καμίας παρεξήγησης...

Με έχει πιάσει ένα παραλήρημα... Είμαι στο γραφείο, δεν έχω καθόλου δουλειά (γιαυτό και γράφω... όλη μέρα :th_Laie_67-1:)....

ntinos
18-09-13, 16:49
Αν αυτές είναι οι λύσεις...

τότε να προτείνουμε και άλλες....

Μην πληρώσετε ούτε τέλη

Επίσης ούτε ασφάλεια!

Μία άλλη λύση είναι ο υποκυβισμός.. να τα δηλώσουμε 16άρια...

Και το ΚΤΕΟ ... περιττό... θα έλεγα...

Δεν μπορεί να είναι αυτός ο σωστός δρόμος.

Καταλαβαίνω αυτόν που δεν έχει να πληρώσει... και θεωρώ άδικα τα μέτρα.
Δεν καταλαβαίνω την επιμονή να κυκλοφορώ με κάτι, που πλέον δεν μπορώ να συντηρήσω έστω σε φόρους.

Ο Ντίνος έδωσε 25000 ευρώ για να μην έχει φόρους πολλούς και καύσιμα και πήρε 116d... (Πολύ πιθανό και αυτόν αύριο να του βρουν κάτι να πληρώνει). Στη θέση του εγώ πρέπει να πάρω Μ6 με τα ίδια χρήματα και απλά να μην πληρώνω φόρο πολυτελείας.. γιατί είναι παράλογο... ή γιατί δεν έχω πλέον. Επίσης... μέσα μου θα λέω .. (βλάκα Ντίνο.... κορόιδο...)

ΥΓ: Ντίνο δεν γνωριζόμαστε... πήρα το όνομα σου σαν παράδειγμα... μη μου παρεξηγηθείς και εσύ...

Ναι, βρε μην μασας, 30k (μετα την εκπτωση) εφτασε :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Kostas_1
18-09-13, 16:50
Ρε παιδες δεν βαριέστε να γραφετε τα ιδια και τα ιδια συνεχεια.
Ενας κυκλος εχουν καταντησει αυτες οι κουβεντες - εχουν ξαναειπωθεί τόσες φορες....

Όποιος δεν θελει να καταλαβει δεν θα καταλαβει ποτέ...

fanisk
18-09-13, 16:58
Καπου ειχα διαβασει πως αν εχεις 1¤ στη τραπεζα και δεν χρωστας ΠΟΥΘΕΝΑ, εισαι πιο πλουσιος απο το 28% των Αμερικανων. Δεν ξερω αν ισχυει το ποσοστο ως νουμερο ή ειναι μικροτερο.

Τι να τα κανετε τα αμαξια αμα χρωστατε τα κερατα σας, δεν προκειται να σας χαρισουν τιποτα και θα εχετε το αγχος μια ζωη. Αγχος εχει και αυτος αυτος με την αδηλωτη μετατροπη που βγαζει δρομολογια πριν βγει βολτα να αποφυγει τα γνωστα σημεια. Αγχος και ο ανασφαλιστος που αν τυχει κατι θα τρεχει μια ζωη.

Οταν τιθεται θεμα επιβιωσης και οχι ανεσης, πουληστε τα οσο οσο. Μονο μεσα σας βαζουν.

Θα ζησουμε και με λιγοτερα, τεχνητες ειναι οι αναγκες. Πριν 10 μερες στη παραλια του Σιμου δεν με ενοιαζε τιποτα αλλο, να βρω μια σκηνη να κοιμηθω απο το να γυρισω πισω. Γυρισα Αθηνα και διαβαζω αν το 5S ειναι καλυτερο/χειροτερο του S4. Μηπως δεν κανω τη δουλεια μου με το κινητο που ηδη εχω?
Θα κανω τη δουλεια μου και με το 1300ακι αν δεν μπορω να συντηρησω το 2.5. Μπορει να μη κανω τον ιδιο χαβαλε, θα ειμαι πιο ασφαλης, θα μεταφερω οτιδηποτε, δεν θα βρεχομαι και δεν θα κινδυνευω πανω σε ενα παπακι.

alexm
18-09-13, 16:59
Ρε Αλέξη... εσύ αποφάσισες να καταθέσεις πινακίδες...
Δεν είπες... δεν... τουυυτ.... θα το κυκλοφορώ και δε θα πληρώνω.

Κυκλοφορω και δεν πληρωνω για εμενα προσωπικα δεν υπαρχει, ναι αδικοι οι φοροι των τελευταιων ετων στα αυτοκινητα αλλα αυτοι ειναι, οσοι πιστοι....προσελθετε να καταθεσετε τον οβολον σας....thumb


Φυσικά και ο συνταξιούχος δεν είναι βολεμένος...
Ούτε φυσικά αυτός που παίρνει 700 ευρώ...

Δυστυχώς έχω φίλους που εργάζονται για 300 ευρώ... έχω φίλους που μεταναστεύουν... που κλείνουν τα μαγαζιά τους και μένουν στο δρόμο τόσο αυτοί όσο και οι υπάλληλοί τους, που δεν στέλνουν το παιδί τους να σπουδάσει γιατρός... γιατί πέρασε σε άλλη πόλη και δε φτάνουν τα κουκιά, που εργαζόντουσαν πχ στην ΑΓΝΟ και ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝ άνεργοι (όπως η γυναίκα μου... που η επιχείρηση δεν λειτουργεί... αλλά αφού δεν απέλυσε δε δικαιούνται ταμείο ανεργίας...), που αναγκάζονται και δουλεύουν μαύρα, χωρίς ασφάλεια και ένσημα, ... που που που που...
Μπροστά σε αυτούς είμαι βολεμένος. Δεν βάζω άλλους... γιατί απλά προκαλούνται παρεξηγήσεις.

Επιμένω ότι ο κόσμος που βγαίνει στο δρόμο είναι ο λάθος κόσμος!

Ειπαμε δεν υπαρχουν παρεξηγησεις μεταξυ μας, διαφορετικες αποψεις εχουμε....thumb

Μην εισαι απολυτος.... στο τελευταιο, υπαρχουν λαθος διαμαρτυρομενοι αλλα και δικαιως προβληματισμενοι με το αυριο!!!

Υ.Γ: τι λιγο μιλησαμε στο τηλεφωνο, που μουδιασε το αυτι μου......

vagmag
18-09-13, 17:01
Μην εισαι απολυτος.... στο τελευταιο, υπαρχουν λαθος διαμαρτυρομενοι αλλα και δικαιως προβληματισμενοι με το αυριο!!!

πολύ καλό !!!
Εμπειρία και πολύ καλή χρήση της ελληνικής γλώσσας... αλλά κυρίως του μυαλού! :thumbsup:

Με μερικούς ανθρώπους χαίρεσαι να συζητάς.

Driver M
18-09-13, 17:05
Φυσικά και ο συνταξιούχος δεν είναι βολεμένος...
Ούτε φυσικά αυτός που παίρνει 700 ευρώ...

Δυστυχώς έχω φίλους που εργάζονται για 300 ευρώ... έχω φίλους που μεταναστεύουν... που κλείνουν τα μαγαζιά τους και μένουν στο δρόμο τόσο αυτοί όσο και οι υπάλληλοί τους, που δεν στέλνουν το παιδί τους να σπουδάσει γιατρός... γιατί πέρασε σε άλλη πόλη και δε φτάνουν τα κουκιά, που εργαζόντουσαν πχ στην ΑΓΝΟ και ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝ άνεργοι (όπως η γυναίκα μου... που η επιχείρηση δεν λειτουργεί... αλλά αφού δεν απέλυσε δε δικαιούνται ταμείο ανεργίας...), που αναγκάζονται και δουλεύουν μαύρα, χωρίς ασφάλεια και ένσημα, ... που που που που...
Μπροστά σε αυτούς είμαι βολεμένος. Δεν βάζω άλλους... γιατί απλά προκαλούνται παρεξηγήσεις.

Επιμένω ότι ο κόσμος που βγαίνει στο δρόμο είναι ο λάθος κόσμος!
Προφανως και ο κοσμος που βγαινει στο δρομο δεν ειναι ο "λαθος" κοσμος.
Δεν βγηκαν στο δρομο ουτε οι εργοστασιαρχες, ουτε οι εφοπλιστες , ουτε οι βιομηχανοι (και ουτε προκειται να βγουν ποτε γιατι δεν εχουν κανενα λογο), ανθρωποι μισθωτοι βγηκαν που εδω και 4 χρονια εχουν χασει το μισο τους εισοδημα και πολλοι ολοκληρο.
Αν υπαρχουν χειροτερα? Παντα υπαρχουν.
Αυτο δεν σημαινει πως οσοι δεν ειναι ζητιανοι και αστεγοι ειναι βολεμενοι.
Κι εν τελει, κανεις δεν εμποδιζει αυτους που θεωρεις "σωστο" κοσμο να βγουν να διαδηλωσουν και να απαιτησουν.
Δηλαδη με το να μην βγουν καποιοι θα κερδισουν οι αλλοι που δεν εχουν στον ηλιο μοιρα? Φυσικα και οχι.

Και για να ειμαστε και ον τοπικ.
Τα μετρα του κρατους ειναι εντελως παραλογα και ληστρικα.
Η λυση βεβαια δεν ειναι ο καθενας να κανει ο,τι γουσταρει, να πληρωνει ο,τι θελει κλπ γιατι ετσι επιβαρυνει τους υπολοιπους κι αργα η γρηγορα θα τα πληρωσει κι ο ιδιος εις διπλουν.
Η μονη λυση ειναι να απαιτησει με αγωνα (απεργιες, διαδηλωσεις, ομαδικες υπογραφες κλπ) δικαιοτερα μετρα, ειδαλλως να ψηφισει οποιους θεωρει οτι ειναι ικανοτεροι και δικαιοτεροι.
Το τελευταιο που χρειαζεται παντως ειναι ο κοινωνικος αυτοματισμος και η περιχαρακωση, κοιτωντας ο καθενας τον εαυτουλη του και μονο, κατηγορωντας ολους τους αλλους.

konstantinaM3
18-09-13, 17:42
το 2007 οταν το πηρα το 3000λιτρο κ ξανα λεω 3000λιτρο οπως ειναι κ τωρα 3000λιτρο εγω προσωπικα τα εβγαζα μια χαρα άρχισαν τα δυσκολευουν τα πραγματα απο το 2009 κ μετα...οπως εγραψα παραπανω ειχα επιχειρήσει να το δώσω κ δεν το επερνε κανενας...βλεπω μερικοι ειστε της αποψης (και καλα κανετε ο καθενας πιστευει οτι θελει) οτι,οτι πει το κρατος ειναι κ δικαιο (χαρατσια φοροι πολυτελειας κτλ)κ το κρατος να σας πει να πατε να φουνταρετε εσεις θα το κανετε επειδη το λεει το κρατος,εγω δεν ειμαι αυτης της αποψης.οταν θα εχω κ την ασφαλεια μου θα πληρωσω κ το σημα μου οπως κ αυτο ειναι μ@λακια που το ανεβασαν καλα ηταν 500ευρο,κ θα κυκλοφορω νομιμοτατα οπως το εκανα τοσα χρονια.ομως το θεωρω απαράδεκτο να σου κωβουν τον μισθο κ να σου βαζουν ενα καρο φορους απο πανω.αμα δεν αντιδρασουμε καπως το να μην πληρωνουμε αυτους τους απαράδεχτους φορους να κανουμε απεργιες κ ολα αυτα πως θα δωσουμε σε αυτους τους αθλιους να καταλαβουν οτι δεν υπαρχουν με μαθηματικη ακριβια να παρουν αυτα τα λεφτα που ζητανε ...κ οπως ειπαμε ο καθενας εχει την αποψη του.

ntinos
18-09-13, 17:48
το 2007 οταν το πηρα το 3000λιτρο κ ξανα λεω 3000λιτρο οπως ειναι κ τωρα 3000λιτρο εγω προσωπικα τα εβγαζα μια χαρα άρχισαν τα δυσκολευουν τα πραγματα απο το 2009 κ μετα...οπως εγραψα παραπανω ειχα επιχειρήσει να το δώσω κ δεν το επερνε κανενας...βλεπω μερικοι ειστε της αποψης (και καλα κανετε ο καθενας πιστευει οτι θελει) οτι,οτι πει το κρατος ειναι κ δικαιο (χαρατσια φοροι πολυτελειας κτλ)κ το κρατος να σας πει να πατε να φουνταρετε εσεις θα το κανετε επειδη το λεει το κρατος,εγω δεν ειμαι αυτης της αποψης.οταν θα εχω κ την ασφαλεια μου θα πληρωσω κ το σημα μου οπως κ αυτο ειναι μ@λακια που το ανεβασαν καλα ηταν 500ευρο,κ θα κυκλοφορω νομιμοτατα οπως το εκανα τοσα χρονια.ομως το θεωρω απαράδεκτο να σου κωβουν τον μισθο κ να σου βαζουν ενα καρο φορους απο πανω.αμα δεν αντιδρασουμε καπως το να μην πληρωνουμε αυτους τους απαράδεχτους φορους να κανουμε απεργιες κ ολα αυτα πως θα δωσουμε σε αυτους τους αθλιους να καταλαβουν οτι δεν υπαρχουν με μαθηματικη ακριβια να παρουν αυτα τα λεφτα που ζητανε ...κ οπως ειπαμε ο καθενας εχει την αποψη του.

Επειδη στον γραπτο λογο, και δη μεταξυ ανθρωπων που δεν γνωριζονται, ειναι πανευκολο να δημιουργουνται (πολυ) λανθασμενες εντυπωσεις - δεν θελω να πω παρεξηγησεις - θα ηθελα να σου πω, οτι τουλαχιστον στα καμποσα τελευταια μηνύματα που εχω διαβασει, δεν υπαρχει γραμμενη αποψη του τυπου: βλεπω μερικοι ειστε της αποψης οτι,οτι πει το κρατος ειναι κ δικαιο

konstantinaM3
18-09-13, 17:53
τι σημαινει οταν λες οτι κυκλοφορεις ενα αμαξι χωρις να ειναι πληρωμενοι οι φοροι αυτο δεν γραφει πιο πανω ενας φιλος?η μπορει εγω να μην καταλαβα καλα ...

konstantinaM3
18-09-13, 17:55
η παρτο αλλιως οταν ειπα εγω οτι δεν πληρωνω χαρατσια κ φορους πολυτελειας με κραξατε το ιδιο δεν λεμε?

Samaro
18-09-13, 18:27
Ρε παιδες δεν βαριέστε να γραφετε τα ιδια και τα ιδια συνεχεια.
Ενας κυκλος εχουν καταντησει αυτες οι κουβεντες - εχουν ξαναειπωθεί τόσες φορες....

Όποιος δεν θελει να καταλαβει δεν θα καταλαβει ποτέ...
Ναί αλλά........δια της επαναλήψεως επέρχεται η εμπέδωσις! thumb:th_Laie_67-1:

konstantinaM3
18-09-13, 18:40
εγω απλα ηθελα να απαντησω στο τοσο κραξημο που εφαγα κ τιποτες αλλο δεν θα ξανα πω!:)

A8hnaios
18-09-13, 19:20
Ρε παιδιά πως τα βλέπετε τα πράγματα; Θα υπάρξει μαζική κατάθεση πινακίδων κ φέτος;;
Πόσοι από το φόρουμ θα καταθέσουν φέτος πινακίδες..;; :whistle:

steliosm46
18-09-13, 19:41
Για αυτο να σαι σιγουρος! Εγω νομιζω οτι με αυτα τα μετρα θα κατατεθουν πολυ περισσοτερες πινακιδες

και ειναι κριμα διοτι απο ολα αυτα τα οχηματα θα ειχε το κρατος και ολοι οι υπολοιποι εσοδα.

aris
18-09-13, 21:11
Παιδια εγω παντως κατεθεσα πινακιδες....και ο λογος ηταν οτι σαν ελευθερος επαγγελματιας, οπως και πολλοι αλλοι απο εδω μεσα εχουμε πολλα περισσοτερα να πληρωσουμε απο το κατσω να σκεφτω το αμαξι μου. Κατεθεσα λοιπον πινακιδες και οταν μου ζητησαν να γραψω λογο που να αιτιολογω την καταθεση τους εγραψα ακριβως αυτο........(ειστε μαλακες)
Ειμαι τριαντα χρονων δουλευω απο τα δεκαπεντε στο εμποριο τροφιμων βλεπω τι γινεται στην αγορα και πρεπει να επιβιωσω...
Tο αμαξακι μου, κατοχος και εγω Μ3, το παρκαρα στο γκαραζ μου και καμαρωνω... ειναι 2005 στα χαρτια πληρωνω δοσεις για πεντε μηνες ακομα και μετα η θα περιμενω να συμπηρωσει δεκαετια η να το μεταβιβασω στην εταιρεια μου.....εκανα τον μ@λ@κ@ τρια χρονια δεν μπορω αλλο....αυτα...
Υ.Γ Ειδη απο τον δεκαπενταυγουστο καταθετουν πινακιδες και η κοπελα στην εφορια μου ειπε οτι δεν θα υπαρχει χωρος για την αποθηκευση τους

vagmag
19-09-13, 06:36
Πολύ σωστή σκέψη κ αντιμετώπιση .
Έχω την εντύπωση ότι πλέον δεν κερδίζεις κατι με το να γράψεις το αυτοκίνητο στην εταιρία. Το τεκμήριο πάλι επιβαρύνει κάποιον μέτοχο , και τα έξοδα δεν περνάνε στην εταιρία 100% . Ρωτά το λογιστή σου.

Konstantinos E60
19-09-13, 13:32
Για να μην μπουρδουκλωνομαστε, αυτο που εννοω ειναι οτι μου φαινεται ΑΔΥΝΑΤΟΝ με 700 ευρω εσοδα τον μηνα να μπορω να συντηρω ενα αυτοκινητο 3200cc.

Και δεν εννοω σημερα, αλλα και παλαιοτερα.

Στο δικο μου το χαρτι, ΔΕΝ βγαινουν τα κουκια, εκτος και αν μενω σε σκηνη, χωρις φως νερο τηλεφωνο, χωρις υποχρεωσεις (παιδια, σκυλια, γυναικα, γκομενα), χωρις να ξερω τι ειναι διακοπες, χωρις να μπορω να κανω στον κολλητο μου ενα δωρο, χωρις το ενα, χωρις το αλλο.

Ευχαριστω, δεν θα παρω.

Προτιμω καποια απο τα παραπανω αντι ενα 3200cc


Με εκτιμιση :cheers:




edit: Τον ιδιο λογαριασμο εκανε και ο nino παραπανω απο οτι βλεπω

Προσωπικά δεν γνωρίζω κανέναν που να έπαιρνε 700-800 ευρώ και να αγόρασε υψηλού κυβισμού αυτοκίνητο εκτός απο κανα δυο ανεργους εισοδηματίες !

Σε κανενός το χαρτί δεν βγαίνουν τα νούμερα, τουλάχιστων σε αυτούς που σκέφτονται και πράτουν σύμφωνα με την λογική.

Εβγαιναν όμως κάποτε και αλλος λίγο αλλος πολύ ανοιχτήκαμε και τώρα τιμωρούμαστε και το χειρότερο είναι οτι δεν μας αφήνουν να προσαρμοστούμε με τους ρυθμούς που αλλάζουν τα πράγματα !

ntinos
19-09-13, 13:36
Αλλο πραγμα λεω Κωσταντινε, σε αλλο πραγμα πιανεσαι.

Δεν εγραψα πουθενα "πως γινεται καποιος με 700 ευρω εισοδημα τον μηνα να αγορασει 3200cc", αλλα πως μπορει να το συντηρησει.
Μην επανελθουμε σε κατι που δεν εγραψα ;-)

Konstantinos E60
19-09-13, 13:44
Ρε Ντίνο μαζί μιλάμε χώρια καταλαβαινουμε ? Για συντηρηση-κατοχή δεν συζητάμε τόσες μέρες ? Και για να κλεινει το θεμα με το 700αρι ,τόσο παίρνει τώρα όταν το αγόρασε επαιρνε 1400-1500 και τα έξοδα ήταν λιγότερα.Και το εγραψα και παραπανω ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΜΕ 700 πλεον !

Ptboul
19-09-13, 13:49
Ε, για αυτό λέω και εγώ, τον λοπού! Πούλα τα όλα! Στο τέλος πούλα και το σπίτι και μείνε σε τροχόσπιτο και μετά σε χαρτόκουτο ώστε να μπορείς να συντηρηθείς με τα 300 που θα παίρνεις σε λίγο.

Cobalt
19-09-13, 13:50
Ε, για αυτό λέω και εγώ, τον λοπού! Πούλα τα όλα! Στο τέλος πούλα και το σπίτι και μείνε σε τροχόσπιτο και μετά σε χαρτόκουτο ώστε να μπορείς να συντηρηθείς με τα 300 που θα παίρνεις σε λίγο.

ποιός παίρνει τόσα πολλά???
:whistle:

Konstantinos E60
19-09-13, 14:02
Ε, για αυτό λέω και εγώ, τον λοπού! Πούλα τα όλα! Στο τέλος πούλα και το σπίτι και μείνε σε τροχόσπιτο και μετά σε χαρτόκουτο ώστε να μπορείς να συντηρηθείς με τα 300 που θα παίρνεις σε λίγο.

Εγω προσωπικά εχω να δω euro απο το αφεντικό μου 10 μήνες και πάμε για
11 και το πιθανότερο ειναι να κανουμε Χριστούγεννα με το έλατο στον κwlo.
Ευτυχώς οταν "το ποτάμι κατέβαζε ξύλα" εκοβα 10 και έκαιγα τα 3 και ακόμα
πληρώνονται όλα στην ώρα τους και δεν χρωστάω ουτε σεντς.
Παρόλα αυτα το 5άρι ειναι ετοιμο για τον πουλο ασχετα αν ακόμα μπορώ να
το συντηρήσω.thumb

turbodog
19-09-13, 14:16
Τα εξοδα του αυτοκινητου μετα την αγορα που καλυπτεται απο το ποθεν εσχες, εξαρτωνται κυριως απο την χρηση. Αρα ενα σωστο και δικαιο συστημα θα επρεπε να βασιζεται εκει. Οσο το χρησιμοποιεις πληρωνεις. Ετσι λοιπον οι εμμεσοι φοροι απο την χρηση θα πηγαιναν στο κρατος, στο βαθμο ομως που του αναλογει του καθενος.
Το συστημα τεκμαρτου προσδιορισμου στα αυτοκινητα ειναι κατα βαση λαθος, γιατι δεν λαμβανει την χρηση που ειναι αρκετα διαφορετικη μεταξυ τον κατοχων, ακομα και δυο ιδιων αυτοκινητων που καλουνται να πληρωσουν το ιδιο ποσο. Και δεν γινεται να ειναι δικαιο εξ'ορισμου.
Αλλωστε αν ηταν σωστη στη βαση της η θεωρια των τεκμηριων χρησης θα ηταν εφαρμοσμενη και απο πολλες αλλες Ευρωπαικες χωρες.

Ακομη περιμενουμε μια απαντηση απο τους υπερμαχους των τεκμηριων, πως θα υπαρξει δικαιη φορολογηση σε δυο ιδια αυτοκινητα που το ενα χρησιμοποιειται σαν δευτερο αυτοκινητο και καλυπτει 5Κ χιλιομετρα τον χρονο και το αλλο σαν κυριο με καθημερινες μετακινησεις καλυπτοντας 30Κ και που η φορολογηση τους που γινεται στην βαση των τεκμηριων ειναι η ιδια.

steliosm46
19-09-13, 14:20
Τα εξοδα του αυτοκινητου μετα την αγορα που καλυπτεται απο το ποθεν εσχες, εξαρτωνται κυριως απο την χρηση. Αρα ενα σωστο και δικαιο συστημα θα επρεπε να βασιζεται εκει. Οσο το χρησιμοποιεις πληρωνεις. Ετσι λοιπον οι εμμεσοι φοροι απο την χρηση θα πηγαιναν στο κρατος, στο βαθμο ομως που του αναλογει του καθενος.
Το συστημα τεκμαρτου προσδιορισμου στα αυτοκινητα ειναι κατα βαση λαθος, γιατι δεν λαμβανει την χρηση που ειναι αρκετα διαφορετικη μεταξυ τον κατοχων, ακομα και δυο ιδιων αυτοκινητων που καλουνται να πληρωσουν το ιδιο ποσο. Και δεν γινεται να ειναι δικαιο εξ'ορισμου.
Αλλωστε αν ηταν σωστη στη βαση της η θεωρια των τεκμηριων χρησης θα ηταν εφαρμοσμενη και απο πολλες αλλες Ευρωπαικες χωρες.

Ακομη περιμενουμε μια απαντηση απο τους υπερμαχους των τεκμηριων, πως θα υπαρξει δικαιη φορολογηση σε δυο ιδια αυτοκινητα που το ενα χρησιμοποιειται σαν δευτερο αυτοκινητο και καλυπτει 5Κ χιλιομετρα τον χρονο και το αλλο σαν κυριο με καθημερινες μετακινησεις καλυπτοντας 30Κ και που η φορολογηση τους που γινεται στην βαση των τεκμηριων ειναι η ιδια.


Μεγαλα λογια δεν θελω να πω, αλλα φοβάμαι πως δεν προκειται να υπάρξει ποτε ενα τέτοιο σύστημα στην Ελλαδα..

Konstantinos E60
19-09-13, 14:26
Μεγαλα λογια δεν θελω να πω, αλλα φοβάμαι πως δεν προκειται να υπάρξει ποτε ενα τέτοιο σύστημα στην Ελλαδα..

Γενικότερα δεν πρόκειται να υπαρξει ποτέ δικαιο φορολογικό σύστημα !