PDA

Επιστροφή στο Forum : Τέλη κυκλοφορίας-Εκτακτη εισφορα-καταθεση πινακιδων



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14

vagmag
09-07-13, 09:43
Σκέψου το γρήγορα κατά την γνώμη μου μιας και το γυροφέρνεις καιρό να το πουλήσεις γιατί μετά την επιβολή της έκτακτης εισφοράς θα γίνει σχεδόν αδύνατη η πώληση του (είναι ήδη δηλαδή) και η τιμή δεν θα έχει τελειωμό η κατηφόρα.Απλά λέμε να δοθεί σε μια υποφερτή τιμή που λέει ο λόγος.

Πάντως υπάρχουνε στο car.gr σε διάφορες κατηγορίες αυτοκινήτων ιδιοκτήτες που ζητάνε ανταλλαγή με Μ3 Ε46 με τα οχήματα τους.Το ζήτημα είναι αν σε ενδιαφέρει κάποιο από αυτά.


γνωρίζω ότι θα πωληθεί φτηνά:hystericalbs1:
απλά υπολογίζω τέλη και έκτακτες εισφορές... και μία χαμηλή τιμή... και καταλήγω ότι θα δαπανήσω πολλαπλάσια, για πολύ λιγότερα χαμόγελα, και μετά θα πρέπει να βρίσκω χρήματα για ψυχολόγους... Είμαι τόσο πιεσμένος... ψυχολογικά... που το έχω σαν μέσο εκτόνωσης (δεν παύει αυτό βέβαια να με κάνει να αισθάνομαι ... κορόιδο..)
για πες ποιοι θέλουν ανταλλαγή με Μ3.. (πως τους βρίσκεις;)...

m_power_lunatic
09-07-13, 09:58
Τα πραγματα ειναι απλα νομιζω για ολους μας πλεον.

Ο παρανομαστης ειναι ιδιος για ολους.

Αντεχει καποιος να εχει και να συντηρει (και να του πιανει και τον κωλο το κρατος που και που ετσι για το καλο που λεω εγω) ενα αυτοκινητο τετοιο??

Σου φαινεται καλυτερο να τα φανε τα παιδιακια σου και η γυναικα σου να τα κανει δαχτυλιδια και χρυσαφικα απο να το βλεπεις να πουλιεται σε λιγο καιρο για ανταλλακτικα??

Σε πληροφορω οτι η χαρα βρισκεται σε πολλα αυτοκινητα οχι σε ενα,απλα πρεπει να την βρεις και να συμβιβαστεις (να πας πασο για λιγο που λεω και εγω).

Αν η πιεση η ψυχολογικη που νιωθεις προερχεται απο αλλα θεματα και το αμαξι σε εκτονωνει τοτε να το κρατησεις.

Αν προερχεται απο επαγγελματικη ανασφαλεια και οικονομικη στενοτητα (καλως ηρθες στην παρεα μας φανταρε) τοτε να το πουλησεις.

1)Η ευτυχια δεν συνδεεται με λαμαρινες

2)Εβαλα με την γυναικα μου στην μεση την 7μηνη μπουμπου μας και την ριμαξαμε στα φιλια και την τσαλακωσαμε χθες.Απο τα γελια της ενιωθα ο πιο ευτυχισμενος ανθρωπος του κοσμου.Ποια Μ3 και ποια π@π@ρι@ μου λες τωρα!Το βαζω φωτια και το καιω το ρημαδι για παρτυ της!

vagmag
09-07-13, 10:09
Εννοείτε ότι με το παιδί δε συγκρίνεται ΤΙΠΟΤΑ!

Με όλα συμβιβαζόμαστε.
Δε γεννηθήκαμε σε Μ3!!!

Τι θα πρότεινες ;;;

m_power_lunatic
09-07-13, 10:16
Bαγγελη εξαρταται αν θελεις να βαζεις και την οικογενεια σου μεσα ή εχεις αλλο οικογενειακο για την οικογενεια.

Αν υποθεσω οτι εχεις αλλο οικογενειακο (νομιζω κατι ειχες παρει δεν θυμαμαι ακριβως),για να παραμεινεις πισωκινητος-αξιοπιστος-γκαζι αρκετο μεχρι τα 2.000κ.εκ θα προτεινα για παρτυ σου και για αγχολυτικο ενα S2K ελληνικο με αδεια μεχρι του 03 για να γλυτωσει χαρατσια-εφοριες-υψηλα τελη κτλ.

Παντως με το COOPER S θα τρελαθεις στο στριψιμο ειναι η αληθεια και θα εχεις ανα πασα στιγμη ενα πολυ εμπορικο αυτοκινητο προς ανταλλαγη αν σου γυαλισει κατι αλλο ή αλλαξουνε οι συνθηκες.

friendgr
09-07-13, 10:21
σπάω το κεφάλι μου... τι να πάρω μετά το Μ3 που να είναι διασκεδαστικό και να μην έχει μεγάλες φορολογίες... προς στιγμήν.

Για να μην έχει μεγάλες φορολογίες θα έλεγα max. δίλιτρο ή καλύτερα 1800.

Αν μελετήσεις λίγο το σκεπτικό των φορομπηχτικών μέτρων θα δεις ότι το κωλοκράτος στέλνει checkpoints....

1ο checkpoint : εφόσον έχει ξεχωρίσει τα 2500 κυβικά και ανεβάζει το ποσοστό του φόρου πολυτελείας από 5 σε 10% δίνει signal ότι οτιδήποτε πάνω από 2500 θα τα σκίσει ανελέητα όσο θέλει στο μέλλον.
2ο checkpoint: εφόσον ο φόρος πολυτελείας ξεκινάει από τα 1929 κυβικά , δίνει signal ότι ΑΚΟΜΑ και τα δίλιτρα είναι ΗΔΗ στο στόχαστρο. Δεν θα τα σκίσει (προς στιγμής) όπως τα >2500 αλλά θα βάλει κι αυτα στην μέγγενη.

Οταν δεν θα βγαίνει ο λογαριασμός (κάτι για το οποίο είμαστε όλοι σίγουροι) θα αρχίζει να κατεβαίνει προς τα κάτω: σκίσιμο και τα 2000 κυβικά και τα 1800 θα αρχίσουν να γίνονται δίλιτρα κ.ο.κ.

Τώρα θα μου πεις πλάκα μου κάνεις; είναι δυνατόν με 1800 και 2000 να αντικαταστήσεις Μ3; Εννοείται ΔΕΝ γίνεται αρά α) ή αντέχεις και πληρώνεις σύμφωνα με τα τωρινά αλλά και τα μελλοντικά κριτήρια ή β) συμβιβάζεσαι με μικρότερο.

friendgr
09-07-13, 10:35
Και το πιό σημαντικό απ' όλα που το έχουμε αναφέρει πολλάκις, είναι ότι η ΥΠΕΡΦΟΡΟΛΟΓΗΣΗ των >2000 κυβικών ή και ακριβών μοντέλων, ΔΕΝ φέρνει καμιά γενική κατακραυγή, με άλλα λόγια δεν έχουν πολιτικό κόστος.

Για να μην πω ότι έτσι όπως το έχουν καταφέρει και έχει ανοίξει η οικονομική ψαλίδα στην κοινωνία, έχουν και την σιωπηλη συγκατάθεση των πολλών.

Από την στιγμή λοιπόν που δεν υπάρχει καμιά αντίσταση, εγώ πλέον περιμένω τα πάντα. Δεν υπάρχει αποκλείεται.

m_power_lunatic
09-07-13, 10:50
Και το πιό σημαντικό απ' όλα που το έχουμε αναφέρει πολλάκις, είναι ότι η ΥΠΕΡΦΟΡΟΛΟΓΗΣΗ των >2000 κυβικών ή και ακριβών μοντέλων, ΔΕΝ φέρνει καμιά γενική κατακραυγή, με άλλα λόγια δεν έχουν πολιτικό κόστος.

Για να μην πω ότι έτσι όπως το έχουν καταφέρει και έχει ανοίξει η οικονομική ψαλίδα στην κοινωνία, έχουν και την σιωπηλη συγκατάθεση των πολλών.

Από την στιγμή λοιπόν που δεν υπάρχει καμιά αντίσταση, εγώ πλέον περιμένω τα πάντα. Δεν υπάρχει αποκλείεται.

Τιποτα δεν αποκλειεται σε ενα μπουρδελο σαν τη χωρα μας αλλα νομιζω με κατι μεχρι 2.000κ.εκ και μεγαλυτερο 10-ετιας ειναι αρκετα καλυτερα απο τωρα.Αν γινει φοροεπιδρομη στα 1400-2000κ.εκ φιλε μου θα εχει ερθει η ωρα της καταρευσης της χωρας οριστικα και αμετακλητα.

Μετα πας σε πατινι-γαιδαρο και ποδια.Ουτε καν ποδηλατο....ακριβα ειναι και αυτα,ενας απο τους 12 μισθους για να παρεις ενα αξιοπρεπες.

mikegr
09-07-13, 11:06
κοιτα αν σκεφτεις οτι στην Κινα το 5% του συνολικου πλυθησμου εχει την οικονομικη δυνατοτητα να αγορασει και να συντηρησει αυτοκινητο και οτι εδω καθε οικογενεια εχει τουλαχιστον ενα, τοτε εχουμε πολυ κατηφορα ακομα να διανυσουμε

friendgr
09-07-13, 11:45
Πατρα - Μεγαρα με 120χλμ 12L /100klm, μεση καταναλωση πηγαινε-ελα 12,4L /100klm.

120km και 2700 στροφές αυτό θεωρείται ρελαντί.

Σε normal αυτοκίνητο αυτό θα πρέπει να ήταν γύρω στο 7.

Και έκαψε 12.4;; :shok::shok::shok:

δηλαδή όπως είσαι, αν το σανιδώσεις τι γίνεται; 25;;;

Ptboul
09-07-13, 11:49
και 30 εύκολα! Το 19 είναι το νορμάλ. Αυτό που αποκόμισα προσωπικά από το 5 άρι είναι οτι το κιβώτιο χαλιέται όταν πας σιγά το αμάξι, θέλει να δώσει, να ξεσπάσει και εσύ το πνίγεις. Αυτό το μοτερ έχει γεννηθεί να πηγαίνει τέρμα.

Stathis
09-07-13, 12:24
δηλαδή όπως είσαι, αν το σανιδώσεις τι γίνεται; 25;;;

40 :original:

friendgr
09-07-13, 12:34
Κτηνωδίες !! :shok::shok::facepalm:

alexm
09-07-13, 12:55
120km και 2700 στροφές αυτό θεωρείται ρελαντί.

Σε normal αυτοκίνητο αυτό θα πρέπει να ήταν γύρω στο 7.

Και έκαψε 12.4;; :shok::shok::shok:

δηλαδή όπως είσαι, αν το σανιδώσεις τι γίνεται; 25;;;

30-40 την ωρα της σανιδας.....:th_Laie_67-1:


Κτηνωδίες !! :shok::shok::facepalm:

για την τωρα εποχη ναι....., οταν ομως μπηκε στην παραγωγη ο V10 (11-2004) το μονο που δεν ενδιεφερε τους εν δυναμει αγοραστες, ηταν η καταναλωση....thumb

doctore
09-07-13, 12:56
σπάω το κεφάλι μου... τι να πάρω μετά το Μ3 που να είναι διασκεδαστικό και να μην έχει μεγάλες φορολογίες... προς στιγμήν.

Nissan 200SX S13

PANOS-E60
09-07-13, 12:56
Κτηνωδίες !! :shok::shok::facepalm:

λαρτζιλίκια ! :hystericalbs1:

doctore
09-07-13, 13:01
Πατρα - Μεγαρα με 120χλμ 12L /100klm, μεση καταναλωση πηγαινε-ελα 12,4L /100klm.

Tζάμπα την έβγαλες πάλι !!! :thumbsup:

alexm
09-07-13, 13:09
Tζάμπα την έβγαλες πάλι !!! :thumbsup:

Δοκτορακο μου....., απο καταναλωση πως παει το νεο σου οχημα;

S8N
09-07-13, 13:13
Σε πληροφορώ ότι είναι εξαιρετικά οικονομικό! Αν κινείται σε Αττική Οδό αρκετά, μιλάμε για καταναλώσεις δίλιτρου.

doctore
09-07-13, 13:24
Δοκτορακο μου....., απο καταναλωση πως παει το νεο σου οχημα;

Tζάμπα τη βγάζω ... όσο έκαιγε και το Μιτρίο : 13,8 lt/100
Αυτά που λέει η Porsche για 10,4 μάλλον είναι για τα γαμπριάτικα :original:

Konstantinos E60
09-07-13, 13:51
Σε πληροφορώ ότι είναι εξαιρετικά οικονομικό! Αν κινείται σε Αττική Οδό αρκετά, μιλάμε για καταναλώσεις δίλιτρου.

:think: Είσαι έτοιμος για ανταλλαγή ????

pilot
09-07-13, 16:48
30-40 την ωρα της σανιδας.....:th_Laie_67-1:



για την τωρα εποχη ναι....., οταν ομως μπηκε στην παραγωγη ο V10 (11-2004) το μονο που δεν ενδιεφερε τους εν δυναμει αγοραστες, ηταν η καταναλωση....thumb

πρσοσωπικά θεωρώ οτι όποιος αγοράζει συνειδητά 5λιτρο με 500 άλογα το τελευταίο που τον νοιάζει είναι η κατανάλωση..όπως επίσης και η BMW σίγουρα δεν σκεφτόταν πόσο καίει όταν το σχεδίαζε ούτε και είχε κατα νου το φορολογικό μας σύστημα! :whistle::th_Laie_67-1:

fanisk
09-07-13, 16:56
Ερχονται νεοι φοροι, τρεξτε να προλαβετε θεση στη Συγγρου. Οι εγγραφες αρχισαν. Θα παρω το ποστο εξω απο το Kinky Opera.

https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=20488&stc=1&d=1373378043

dimsour9
09-07-13, 17:55
Επρεπε να γινουν φουξια...thumb
Πανε με το μαλλι ρε Φαν:whistle:

fanisk
09-07-13, 17:59
Επρεπε να γινουν φουξια...thumb
Πανε με το μαλλι ρε Φαν:whistle:

Αυτο εβγαλε η γυναικα, αυτο πηρα. Πρωτα ειδα οτι υπαρχει ασετον μη γινουμε ρεζιλι :th_Laie_67-1:

alexm
09-07-13, 18:37
πρσοσωπικά θεωρώ οτι όποιος αγοράζει συνειδητά 5λιτρο με 500 άλογα το τελευταίο που τον νοιάζει είναι η κατανάλωση...

Γιωργο τοτε μπορει να μην τον ενοιαζε, τωρα ομως τον νοιαζει και τον καιει.....thumb

mark e92
09-07-13, 19:08
Αυτο εβγαλε η γυναικα, αυτο πηρα. Πρωτα ειδα οτι υπαρχει ασετον μη γινουμε ρεζιλι :th_Laie_67-1:

Καλά με το Ζ θα εισαι πρώτος!!!

fanisk
09-07-13, 19:10
Καλά με το Ζ θα εισαι πρώτος!!!

Ειναι ενα τραβελι στη Συγγρου με SLK, που πας ρε καραμητρο? :th_Laie_67-1:

Skyline_IS
09-07-13, 19:12
Ειναι ενα τραβελι στη Συγγρου με SLK, που πας ρε καραμητρο? :th_Laie_67-1:

Και στη θεσσαλονικη εχει ενα με slk..
group buy κανανε??

dimsour9
09-07-13, 19:51
Και στη θεσσαλονικη εχει ενα με slk..
group buy κανανε??

Και μετα λενε εμας με το μιατα κομμωτριες..:th_Laie_67-1:

optostyle
09-07-13, 20:00
χαχαχα Βλεπω ΟΝ ΤΟPIC ειστε ολοι.....

Τεςπα...Θα ανεβασω φωτο απο το μπεμπακι στο γκαραζ....μονο....σκονισμενο.. .να δειτε πως ειναι να νοιωθει μοναξια :p

doctore
10-07-13, 11:06
Και μετα λενε εμας με το μιατα κομμωτριες..:th_Laie_67-1:

Αυτό για τα μιατα δεν τόχω ακούσει.
Για τα honda prelude έχω ακούσει να τα αποκαλούν "το αμάξι του κομμωτή".
Όπως για τα SLK ότι προφέρεται ες ελ γκέυ


Έτσι για να συνεχίσουμε τα on topic :original:

friendgr
10-07-13, 13:12
Για πάμε να τσαντιστούμε λίγο thumb :warriorsmiley:

https://www.capital.gr/tax/News_tax.asp?id=1832423

Ενα ακόμα colpo-grosso από το αγαπημένο μας κράτος.

Με άλλα λόγια ο φόρος πολυτελείας θα προ-πληρώνεται για την επόμενη χρονιά όπως ακριβώς και τα τέλη κυκλοφορίας.

Γαμάτο;


Υ.Γ. και μεταξύ μας αυτό με την απαλλαγή της δεκαετίας δεν το βλέπω να κρατάει για πολύ ακόμα....

rallakias
10-07-13, 13:17
Για πάμε να τσαντιστούμε λίγο thumb :warriorsmiley:

https://www.capital.gr/tax/News_tax.asp?id=1832423

Ενα ακόμα colpo-grosso από το αγαπημένο μας κράτος.

Με άλλα λόγια ο φόρος πολυτελείας θα προ-πληρώνεται για την επόμενη χρονιά όπως ακριβώς και τα τέλη κυκλοφορίας.

Γαμάτο;


Αυτό απο που προκύπτει απο το λινκ που παρέθεσες?

friendgr
10-07-13, 13:22
Αυτό απο που προκύπτει απο το λινκ που παρέθεσες?

Οι συγκεκριμένοι φορολογούμενοι θα κληθούν να πληρώσουν από φέτος το φόρο πολυτελούς διαβίωσης με ειδικό εκκαθαριστικό σημείωμα το οποίο θα τους αποσταλεί το φθινόπωρο


Αρα ;;;;; Το κάνουν σύστημα.

S8N
10-07-13, 13:28
Δηλαδή θα δώσουμε Αύγουστο τα 440 του 2012 και Φθινόπωρο τα 308 του 2013?

Δεν είναι λογικό αυτό, πως θα γνωρίζουν πόσους μήνες έχει σκοπό να κυκλοφορήσει ο άλλος το αυτοκίνητό του?

S8N
10-07-13, 13:29
Ρε συ, μάλλον εννοούν πως το φθινόπωρο θα σκάσει ο φόρος πολυτελείας του 2012.

Konstantinos E60
10-07-13, 13:30
Δηλαδή θα δώσουμε Αύγουστο τα 440 του 2012 και Φθινόπωρο τα 308 του 2013?

Δεν είναι λογικό αυτό, πως θα γνωρίζουν πόσους μήνες έχει σκοπό να κυκλοφορήσει ο άλλος το αυτοκίνητό του?

Γιατι ρε γνωρίζουν αν θα ζεί ο αλλος και του ζητάνε προκαταβολή φορου εισοδήματος για την επόμενη χρονιά ?
Ρε οι ανθρωποι τετραγωνισαν τον κύκλο !
Αντε να διαλυθει το μπουρδελο να τελειώνουμε.

S8N
10-07-13, 13:32
Γιατι ρε γνωρίζουν αν θα ζεί ο αλλος και του ζητάνε προκαταβολή φορου εισοδήματος για την επόμενη χρονιά ?
Ρε οι ανθρωποι τετραγωνισαν τον κύκλο !
Αντε να διαλυθει το μπουρδελο να τελειώνουμε.

Και τι να του πούνε ρε? Ότι του χρόνου θα ψοφήσει? Καλή ψυχή?

rallakias
10-07-13, 13:34
Τα εκκαθαριστικα που θα αποσταλούν το φθινοπωρο αναφερονται στη χρηση του 2012 για την οποία επιβληθηκε αναδρομικα ο φορος πολυτελειας.Δεν αναφερονται στη χρηση του 2014.

friendgr
10-07-13, 13:35
Οχι ρε παιδιά μην μπερδεύεστε. Πάει το 2012. Καμία σχέση.

Τον ιανουάριο του 2013 είχαν ανακοινώσει τον φόρο πολυτελείας ο οποίος θα ίσχυε από το 2014. Επειδή λοιπόν έχουν "τρύπα" και ΘΑ έχουν "τρύπα" μια ζωή, έρχονται τώρα το φθινόπωρο του 2013 και θα εισπράξουν τον φόρο πολυτελείας για το 2014 ΑΚΡΙΒΩΣ όπως γίνεται και με τα τέλη κυκλοφορίας μια ζωή. ΠΡΟΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ.

Αν κάποιος πουλήσει το αμάξι του τον ιανουάριο του 2014 ας πρόσεχε. Το κράτος θα τα έχει προεισπράξει για ΟΛΟ το χρόνο. Οπως ακριβώς με τα τέλη.

friendgr
10-07-13, 13:39
Τα εκκαθαριστικα που θα αποσταλούν το φθινοπωρο αναφερονται στη χρηση του 2012 για την οποία επιβληθηκε αναδρομικα ο φορος πολυτελειας.Δεν αναφερονται στη χρηση του 2014.

Το αναδρομικό έχει να κάνει με το 2013 αντί να τα πάρουν από το 2014 που είχαν πει ότι θα εφαρμοστεί ο φόρος πολυτελείας.

S8N
10-07-13, 13:39
Αν είναι έτσι, πότε σκοπεύει να εισπράξει τα αναδρομικά του 12 και τον φόρο του 13?

Μπα, τον φόρο του 12 θα μας στείλει το Φθινόπωρο και του χρόνου ακολουθεί κανονικά εκείνος του 13.

Θα το μάθουμε λίαν συντόμως. Όπως και να 'χει, αρχίστε να (τα) μαζεύετε.

friendgr
10-07-13, 13:44
Εγώ νομίζω ότι ΔΕΝ υπάρχει φόρος πολυτελείας για την χρήση του 2012.

Αντί να εφαρμοστεί για την χρήση του 2014, θα εφαρμοστεί για την χρήση του 2013. Αυτό καταλαβαίνω εγώ κι από δω:


Ασχέτως του πως θα εξελιχθεί το θέμα τους ΦΠΑ στην εστίαση, ο φόρος πολυτελείας θα επιβληθεί ούτως ή άλλως από το τρέχον έτος και όχι από το 2014, όπως αρχικά είχε προγραμματιστεί.


https://www.iefimerida.gr/news/113953/%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%BF%CE%B9-%CE%B8%CE%B1-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%8E%CF%83%CE%BF%CF%85%C E%BD-%CF%84%CE%BF-%CF%86%CF%8C%CF%81%CE%BF-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%85%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%B5%C E%AF%CE%B1%CF%82-%CE%B8%CE%B1-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%B8%CE%B5%C E%AF-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%86%CE%AD%CF%84%CE%BF%CF%82-%CE%BA%CE%B9-%CF%8C%CF%87%CE%B9-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF-2014

Stathis
10-07-13, 13:54
φοροι που δεν μπορουν να πληρωθουν, δεν θα πληρωθουν.

Monsta
10-07-13, 14:04
εώς τότε να πηγαίνετε στο ταμείο με πλατύ χαμόγελο.

friendgr
10-07-13, 14:10
όποιος μπορεί να αποδείξει στον έφορο αδυναμία πληρωμής, βεβαιως δεν θα πληρώσει.

θέλετε να σας μαντέψω αντίδραση έφορου που θα ανοίξει το Ε1 και θα δει αμάξι 25-30 φορολογήσιμων ίππων;

Νομίζετε όλοι την μαντεύετε....


Δυστυχώς μαγκειές δεν χωράνε, γιατί εμείς θα την πληρώσουμε κι όχι αυτοί που είναι επαγγελματίες στο κρύψιμο (βλ. offshore κλπ)

Stathis
10-07-13, 14:20
σωστα το λες. δεν μιλαω για τον εαυτο μου, εγω τα τα ειχα υπολογισει αυτα τα κοστη στην χαμηλη τιμη αποκτησης.
δεν εχω κανενα προβλημα απολυτως, με χαρα θα τα δωσω, διοτι ουσιαστικα δεν τα δινω εγω αλλα ο προηγουμενος ιδιοκτητης.

ομως αυτος που εχει ενα αμαξι να κανει τη δουλεια του, να βαλει την οικογενεια και εκανε το λαθος να παρει πολλα κυβικα επειδη τοτε δεν υπηρχε προβλημα θα βρεθει σε πραγματικη αδυναμια πληρωμης.
και δεν εχει θεμα να αποδειξει στον εφορο τιποτα.
τι να αποδειξει δηλαδη, οτι δεν μπορει να πληρωνει φορο πολυτελειας 1-2 χιλιαρικα το χρονο συν τα τελη για οχημα εμπορικης αξιας 4-5 χιλιαδων ευρω?

rallakias
10-07-13, 14:40
σωστα το λες. δεν μιλαω για τον εαυτο μου, εγω τα τα ειχα υπολογισει αυτα τα κοστη στην χαμηλη τιμη αποκτησης.
δεν εχω κανενα προβλημα απολυτως, με χαρα θα τα δωσω, διοτι ουσιαστικα δεν τα δινω εγω αλλα ο προηγουμενος ιδιοκτητης.



Αυτο μπορεις να μου το κανεις λιγο πιο αναλυτικά?Μαρεσει σαν σκέψη και μπορει να με βοηθήσει να κόψω τα ψυχοφάρμακα και τις καταρες.
Δηλαδή πώς εχεις υπολογίσει τους μελλοντικους φόρους οταν αγόραζες το αυτοκινητο σου και για τι αυτοκινητο μιλάμε?

hades7
10-07-13, 14:47
τι να σου πει το λεει ξεκαθαρα πατησε στο λαρυγγι τον προηγουμενο ιδιοκτητη του ηπιε το αιμα στην αγορα :hystericalbs1:

friendgr
10-07-13, 14:47
και δεν εχει θεμα να αποδειξει στον εφορο τιποτα.
τι να αποδειξει δηλαδη, οτι δεν μπορει να πληρωνει φορο πολυτελειας 1-2 χιλιαρικα το χρονο συν τα τελη για οχημα εμπορικης αξιας 4-5 χιλιαδων ευρω?

μωρέ συμφωνούμε δεν διαφωνούμε και ο έφορος κατά βάθος συμφωνεί και την ξέρει την κατάσταση.

Αλλά ξέρεις τι θα γυρίσει να πει με ύφος καρδιναλιου; "αν δεν έχεις να πληρώνεις 1-2 χιλιάρικα, σκότωσέ το, όσο το 'χεις ο φόρος θα βεβαιώνεται".

steliosm46
10-07-13, 15:36
Ρε τα τσογλανια θα κρατησουν αναδρομικα τωρα? δεν εχουν αφησει τιποτα ορθιο ρε τα εχουν ισοπεδώσει ολα

turbodog
10-07-13, 17:06
Ο φορος πολυτελειας βασιζεται και υπολογιζεται βαση τεκμηριου χρησης αυτοκινητου που βασιζεται στους μηνες κατοχης που εχουμε/ειχαμε το αυτοκινητο στην συγκεκριμενη χρονια. Στην αρχη του χρονου παιξανε την πρωτη π@υστια και ανακοινωσανε οτι το μετρο θα εφαρμοστει για το 2013 (δηλ. για τις δηλωσεις που θα καναμε το 2014) 3 ημερες μετα το κλεισιμο για την παραλαβη του τελους κυκλοφοριας 2013 (καθως αν το ανακοινωναν νωριτερα θα εχαναν και το σημα αλλα και τα εσοδα απο τον φορο πολυτελειας λογω χρησης, γιατι οσοι πηραν σημα ηταν λιγο δυσκολο να πανε την επομενη μερα να καταθεσουν πινακιδες αφου δεν υπαρχει επιστροφη χρηματων στο σημα) και τωρα τα λ@μογια επαιξαν την δευτερη και καλυτερη π@υστια και εφαρμοσαν αυτο ακριβως το μετρο αναδρομικα ωστε να ισχυσει και για την χρηση του ετους 2012, δηλαδη για τις δηλωσεις που κανουμε τωρα το 2013. Και επειδη οι περισσοτερες δηλωσεις εχουν αποσταλει, θα ακολουθησει ειδικο μπιλιετακι ξεχωριστα για την βεβαιωση φορου πολυτελειας για την χρηση του ετους 2012
Το :ranting2: της μανας τους. Κ@ριολια :ranting2::ranting2:

mark e92
10-07-13, 20:19
Θα καταντήσουμε να κυκλοφοραμε με 1000ακια όπως το 90!!!

aristent
10-07-13, 20:32
Θα καταντήσουμε να κυκλοφοραμε με 1000ακια όπως το 90!!!

...πιο πισω να μην παμε!!!!.... και κυκλοφορουμε με γαϊδουρακια!!!

120ie87
10-07-13, 21:32
Ο αυνανισμος μεσα στο παραβαν στις εκλογες πληρωνεται... και μαλιστα ακριβα

Συνεχιζει να μου προκαλει εντυπωση που καποιοι εκπλησσονται...

BILL007
10-07-13, 22:44
...πιο πισω να μην παμε!!!!.... και κυκλοφορουμε με γαϊδουρακια!!!

+10000000000000000000000 thumb

Nino
10-07-13, 23:02
Θα καταντήσουμε να κυκλοφοραμε με 1000ακια όπως το 90!!!

το 90 συνεβαινε το εξης
ο δανεισμος ειχε ταβανι το δεκαοχταμηνο τα επιτοκια ηταν της ταξεως του 3% το μηνα.ΝΑΙ ναι καλα διαβασατε...
Αν υπολογισεις και τους χαμηλους μισθους ο καθενας αγοραζε αυτο που του επετρεπε η οικονομικη του θεση (εισοδηματα).
Πενβε ας πουμε εκεινη την εποχη ειχαν μονο οι εχοντες και κατεχοντες.
Τωρα καπου εκει θελουν να μας ξαναγυρισουν αφου πρωτα μας ρουφηξουν (με φορολογια ) και το τελευταιο ευρω που εχει ο καθενας σε καταθεσεις ( και μη γελιεστε ξερουν πολυ καλα ποιες ειναι αυτες).
Ειμαστε μια χαρα χωρισμενοι μεταξυ μας, οτι θελουν τωρα το περνανε και σκατα να πουνε θα τα φαμε γιατι εμεις τους αφησαμε να το κανουν και συνεχιζουμε να τους αφηνουμε...
φορος πολυτελειας με αναδρομικη ισχυ= νομοθετικη αλητεια.








/

Stamatis
11-07-13, 07:57
Οπως ειπε παλιοτερα και ενας πελατης μου
"Επιτελους να ξεβρωμισει το Βυζαντινο απο τη μασχαλιλα, να ξερουμε πλεον ποιοι ειμαστε εδω μεσα"

* ειναι παλια οικογενεια της πλουτοκρατιας του παλιου Ψυχικου, θαμωνας του Χιλτον και η δηλωση αυτη εγινε οταν μπηκε ενα απογευμα στο Βυζαντινο για καφε με τον λογιστη του και την αφεντια μου και το βρηκε αδειο.
Ρωτησε τον "μαιτρ" τι εγινε δεν εχετε ανοιξει;
Η κριση κυριε Ταδε μου, ηταν η απαντηση. Η κριση μας εχει περιορισει τη δουλεια.
Και επεσε αυτη η ατακα.

Απο ενστικτο σηκωσα το πετο μου και επιβεβαιωσα οτι φορουσα αποσμητικο, αλλα φευ, η αναφορα δεν ηταν για την οσμη, αλλα για την κοινωνικη καταταξη.

Nino
11-07-13, 09:12
Αυτη η κοινωνική κατάταξη είναι που επαναπροσδιοριζεται!!
Τα θέλω και τα μπορώ θα διαχωριστουν!
Το αστείο και τραγική ειρωνεία είναι οτι στα περισσότερα αυτοκίνητα που μπαίνει ο φόρος πολυτελείας, αυτα η πραγματική τους αξία είναι πολυ ποιο κάτω και απο τα καινούργια που δεν πληρώνουν ουτε καν τέλη.
Πχ του Μπεν s8n Αφλεκ το rav του δίνουν ανταλλαγή 8000 και όμως εχει φόρο πολυτελείας , τι και αν η αξία του είναι μικρότερη απο ένα c4
Παραλογισμός ...

Stamatis
11-07-13, 09:35
Το "πραγματικο" χρημα χεστηκε αν πληρωνει και 5.000 το χρονο τελη κυκλοφοριας.
Οσοι εζησαν με την ψευδαισθηση οτι "ανεβηκαν" οικονομικα επειδη ειχαν το ιδιο αμαξι με τον Γιαγκο Δρακο, λαθος καταλαβαν.
Διοτι οπως θυμαστε, ο Γιαγκος οταν "αγοραζε" τον Ομιλο του ανταγωνιστη του εδωσε πεντε τρισεκατομμυρια μετρητα.
Δεν μπορεις κυριε να κυκλοφορεις με πεντακοσαρα μερσεντε τη στιγμη που ο Γιαγκος σε παιζει στα ζαρια για την πλακα του.

NickM3CS
11-07-13, 10:12
απιστευτη αλητεια ... θα μας αναγκασουν να τα δωσουμε για ενα ξερο ψωμι η να τα βαλουμε σε ακινησια ... δεν βγαζεις ακρη ... ειναι πλεον κοροιδια να κατεχεις αμαξι με μεγαλα κυβικα ...

Z4 DCT
11-07-13, 10:52
Οπως ειπε παλιοτερα και ενας πελατης μου
"Επιτελους να ξεβρωμισει το Βυζαντινο απο τη μασχαλιλα, να ξερουμε πλεον ποιοι ειμαστε εδω μεσα"

* ειναι παλια οικογενεια της πλουτοκρατιας του παλιου Ψυχικου, θαμωνας του Χιλτον και η δηλωση αυτη εγινε οταν μπηκε ενα απογευμα στο Βυζαντινο για καφε με τον λογιστη του και την αφεντια μου και το βρηκε αδειο.
Ρωτησε τον "μαιτρ" τι εγινε δεν εχετε ανοιξει;
Η κριση κυριε Ταδε μου, ηταν η απαντηση. Η κριση μας εχει περιορισει τη δουλεια.
Και επεσε αυτη η ατακα.

Απο ενστικτο σηκωσα το πετο μου και επιβεβαιωσα οτι φορουσα αποσμητικο, αλλα φευ, η αναφορα δεν ηταν για την οσμη, αλλα για την κοινωνικη καταταξη.


Αυτη η κοινωνική κατάταξη είναι που επαναπροσδιοριζεται!!
Τα θέλω και τα μπορώ θα διαχωριστουν!
Το αστείο και τραγική ειρωνεία είναι οτι στα περισσότερα αυτοκίνητα που μπαίνει ο φόρος πολυτελείας, αυτα η πραγματική τους αξία είναι πολυ ποιο κάτω και απο τα καινούργια που δεν πληρώνουν ουτε καν τέλη.
Πχ του Μπεν s8n Αφλεκ το rav του δίνουν ανταλλαγή 8000 και όμως εχει φόρο πολυτελείας , τι και αν η αξία του είναι μικρότερη απο ένα c4
Παραλογισμός ...


Το "πραγματικο" χρημα χεστηκε αν πληρωνει και 5.000 το χρονο τελη κυκλοφοριας.
Οσοι εζησαν με την ψευδαισθηση οτι "ανεβηκαν" οικονομικα επειδη ειχαν το ιδιο αμαξι με τον Γιαγκο Δρακο, λαθος καταλαβαν.
Διοτι οπως θυμαστε, ο Γιαγκος οταν "αγοραζε" τον Ομιλο του ανταγωνιστη του εδωσε πεντε τρισεκατομμυρια μετρητα.
Δεν μπορεις κυριε να κυκλοφορεις με πεντακοσαρα μερσεντε τη στιγμη που ο Γιαγκος σε παιζει στα ζαρια για την πλάκα : του.

Πολυ συχνά το ακούω τώρα τελευταία αυτο.....
:thumbsdown:

Πεστε τους να πανε να μαμηθουν.....thumb

Stathis
11-07-13, 11:11
ρε τι ειναι αυτα που ακουμε, θα μας τρελανετε.
αν ενας ανθρωπακος θελει να παρει ενα αυτοκινητο της προκοπης σημαινει πως την ειδε γιαγκος δρακος?
αποκλειεται δηλαδη να του αρεσει η τεχνολογια, να του αρεσει η οδηγηση, η ιδεα της αυτοκινησης, η αισθηση της ταχυτητας, των στροφων, του δρομου, του ταξιδιου και γενικοτερα οτι εχει σχεση με ροδες?
αποκλειεται?
οποιος παιρνει ενα καλο αυτοκινητο γιατι του αρεσει σα μηχανη, σαν δημιουργια καποιων ανθρωπων, πρεπει οπωσδηποτε να εχει μικρο μοριο ή αλλο συμπλεγμα που θελει να καλυψει?
κι αν υπαρχουν τετοιες περιπτωσεις, ή αν οχι μονο υπαρχουν αλλα ειναι οι περισσοτερες, τι ενδιαφερει τον ανθρωπο μας αυτο?
τι τον νοιαζει τι εχει ο γιαγκος δρακος, τι τον νοιαζει τι εχει ο ρουλης κουκλεντες (κατα κκ), ή οποιος αλλος?

ομολογω δεν το πιανω

turbodog
11-07-13, 11:31
Ο Γιαγκος Μερσεντε ειχε. Ο ανθρωπος εβλεπε πολυ μπροστα...
Στο Μπ@υρδελονισταν βλεπεις, τα περισσοτερα Μερσεντε δεν θεωρουνται πολυτελη αυτοκινητα οποτε και δεν πληρωνουν φορο πολυτελειας. Ενω οι κατοχοι των Octavia και Kia σαφως και ζουν πολυτελως και πρεπει να πληρωσουν το μαρμαρο. Και αναδρομικα μαλιστα

EVERGET
11-07-13, 11:33
ρε τι ειναι αυτα που ακουμε, θα μας τρελανετε.
αν ενας ανθρωπακος θελει να παρει ενα αυτοκινητο της προκοπης σημαινει πως την ειδε γιαγκος δρακος?
αποκλειεται δηλαδη να του αρεσει η τεχνολογια, να του αρεσει η οδηγηση, η ιδεα της αυτοκινησης, η αισθηση της ταχυτητας, των στροφων, του δρομου, του ταξιδιου και γενικοτερα οτι εχει σχεση με ροδες?
αποκλειεται?
οποιος παιρνει ενα καλο αυτοκινητο γιατι του αρεσει σα μηχανη, σαν δημιουργια καποιων ανθρωπων, πρεπει οπωσδηποτε να εχει μικρο μοριο ή αλλο συμπλεγμα που θελει να καλυψει?
κι αν υπαρχουν τετοιες περιπτωσεις, ή αν οχι μονο υπαρχουν αλλα ειναι οι περισσοτερες, τι ενδιαφερει τον ανθρωπο μας αυτο?
τι τον νοιαζει τι εχει ο γιαγκος δρακος, τι τον νοιαζει τι εχει ο ρουλης κουκλεντες (κατα κκ), ή οποιος αλλος?

ομολογω δεν το πιανω

Άλλωστε όσοι τα είχαν για λεζάντα, με τα πρώτα αγγούρια τα ξεφορτωθήκανε όσο όσο. Φυσίκά υπάρχουν περιπτώσεις που και άνθρωποι που λατρεύανε το μηχάνημά τους το ξεφορτωθήκανε κάνοντας την καρδιά τους πέτρα. Οι υπόλοιποι για να τα κρατάμε παρόλα αυτά...κάτι σημαίνει...ίσως γιατί βλέπουμε πολύ βαθύτερα από την επιφάνεια του πουλ-μουρ....

Ζούμε στη λάθος χώρα για τον μέσο αυτοκινητόφιλο...απλά...thumb

hades7
11-07-13, 11:34
τυπε να μεινω θα χυθει αιμα? θα διακεδασουμε? με την παρτη μας τις προαλλες με τους ΦΠΑαδες 2 φραπεδες ολοι σας ρουφιξατε και καμποσα τσιγαρα φανταζομαι και ηταν και τσαγκαροδευτερα

NickM3CS
11-07-13, 12:10
ρε τι ειναι αυτα που ακουμε, θα μας τρελανετε.
αν ενας ανθρωπακος θελει να παρει ενα αυτοκινητο της προκοπης σημαινει πως την ειδε γιαγκος δρακος?
αποκλειεται δηλαδη να του αρεσει η τεχνολογια, να του αρεσει η οδηγηση, η ιδεα της αυτοκινησης, η αισθηση της ταχυτητας, των στροφων, του δρομου, του ταξιδιου και γενικοτερα οτι εχει σχεση με ροδες?
αποκλειεται?
οποιος παιρνει ενα καλο αυτοκινητο γιατι του αρεσει σα μηχανη, σαν δημιουργια καποιων ανθρωπων, πρεπει οπωσδηποτε να εχει μικρο μοριο ή αλλο συμπλεγμα που θελει να καλυψει?
κι αν υπαρχουν τετοιες περιπτωσεις, ή αν οχι μονο υπαρχουν αλλα ειναι οι περισσοτερες, τι ενδιαφερει τον ανθρωπο μας αυτο?
τι τον νοιαζει τι εχει ο γιαγκος δρακος, τι τον νοιαζει τι εχει ο ρουλης κουκλεντες (κατα κκ), ή οποιος αλλος?

ομολογω δεν το πιανω

+ 100000000000000000000000

συμφωνω απολυτα μαζι σου φιλε. δυστυχως για μας τους αυτοκινητοφιλους, που μας αρεσει η τεχνολογια η οδηγηση η αισθηση της ταχυτητας ..και ολα αυτα τα καλα που ανεφερες... δεν υπαρχει ελπιδα με ολους αυτους τουσ φορους ... πρεπει να κανουμε την καρδια μας πετρα!!!

S8N
11-07-13, 12:51
Ωραίες αυτές οι Φωσκολικές αναμνήσεις, αν και στην περίπτωσή μου δεν είναι καν αναμνήσεις γιατί δεν έβλεπα ούτε Λάμψη, ούτε Τόλμη και Γοητεία, ούτε Φάλκον Χεστ.

Οι κύριοι ψηλομύτες που έχουν την προαναφερθείσα συμπεριφορά καλό θα ήταν να συνέλθουν αφενός γιατί τα σάβανα δεν έχουν ράσα, αφετέρου γιατί το Βυζαντινό και το κάθε Βυζαντινό δεν περιμένει από το πουρμπουάρ των 5-10 πελατών της καλής κοινωνίας για να ζήσει. Είμαι σίγουρος πως υπάρχουν άπειρες ιδιωτικές λέσχες όπου θα μπορούσαν να βγάλουν κάλλιστα τα απωθημένα τους με τους υπολοίπους της ιδίας κοινωνικής τάξης.

Ο Στάθης έχει απόλυτο δίκιο. Εδώ δε μιλάμε ούτε για Bentley με χρυσά χερούλια και φιλντισένια παπάρια, ούτε για επετειακές Veyron. Μιλάμε για κάποια αυτοκίνητα που απευθύνονται σε ευρύ κοινό, από τον απλό οικογενειάρχη που δεν ήθελε να σκάσει 30 χιλιάρικα για καινούργio 1800άρι Octavia Scout και προτίμησε μεταχειρισμένο 520 όπως του λόγου μου μέχρι τον αυυτοκινητόφιλο που αγόρασε Μ3 γιατί καταργήθηκαν τα παράλογα τεκμήρια και τα παράλογα τέλη. Τα οποία επανήλθαν βέβαια.

Προφανώς μέσα στον κυκεώνα των φόρων και των χαρατσιών, τα 660 των τελών και τα 440 του φόρου πολυτελείας δεν πρόκειται να μου δώσουν τη χαριστική βολή. Μπορώ να στερηθώ κάτι ή να αναβάλλω κάτι άλλο και να τα πληρώσω. Μπορώ να τα βάλω και σε δόσεις στην κάρτα που λέει ο λόγος. Αρνούμαι όμως. Αρνούμαι γιατί δεν υπάρχει ανταπόδοση. Δεν υπάρχουν δρόμοι της προκοπής, δεν υπάρχουν υπηρεσίες της προκοπής, δεν υπάρχουν θέσεις στάθμευσης, δεν υπάρχει φωτισμός, δεν υπάρχει επαρκής σήμανση. Το μόνο που βλέπεις είναι τροχονόμους με ραντάρ στο χέρι, κρυμμένους στα πιο απίθανα σημεία.

Η κοροϊδία τελείωσε. Προτιμώ να τα δώσω στο Χαμόγελο του Παιδιού ή στην Κιβωτό και να καταθέσω πινακίδες. Κι αν δεν πωληθεί μέχρι τότε θα το κάνω, είμαι αποφασισμένος. Θα το κάνω για μένα, για τα παιδιά μου που αξίζουν κάτι καλύτερο, για τους σχολικούς φύλακες των 300 ευρώ το μήνα που απολύονται για να πάρουν οι χαραμοφάηδες της ΕΡΤ τις αποζημιώσεις τους και να επαναπροσληφθούν. Μλκίες του στυλ "είναι ανταποδοτικό μέτρο για τη μείωση του ΦΠΑ" να πάνε να τις πουν σε αμόρφωτους κρετίνους ιθαγενείς. Εδώ είμαστε και θα το δείτε, αν αλλάξει μισή τιμή σε κατάλογο εστιατορίου ή καφετέριας ελάτε να με χέσετε. Κι αυτό ΑΝ πάρετε απόδειξη.

Stamatis
11-07-13, 13:57
ρε τι ειναι αυτα που ακουμε, θα μας τρελανετε.
αν ενας ανθρωπακος θελει να παρει ενα αυτοκινητο της προκοπης σημαινει πως την ειδε γιαγκος δρακος?
αποκλειεται δηλαδη να του αρεσει η τεχνολογια, να του αρεσει η οδηγηση, η ιδεα της αυτοκινησης, η αισθηση της ταχυτητας, των στροφων, του δρομου, του ταξιδιου και γενικοτερα οτι εχει σχεση με ροδες?
αποκλειεται?
οποιος παιρνει ενα καλο αυτοκινητο γιατι του αρεσει σα μηχανη, σαν δημιουργια καποιων ανθρωπων, πρεπει οπωσδηποτε να εχει μικρο μοριο ή αλλο συμπλεγμα που θελει να καλυψει?
κι αν υπαρχουν τετοιες περιπτωσεις, ή αν οχι μονο υπαρχουν αλλα ειναι οι περισσοτερες, τι ενδιαφερει τον ανθρωπο μας αυτο?
τι τον νοιαζει τι εχει ο γιαγκος δρακος, τι τον νοιαζει τι εχει ο ρουλης κουκλεντες (κατα κκ), ή οποιος αλλος?

ομολογω δεν το πιανω

Εξ ιδιων μην κρινεις τα αλλοτρια.
Θες να σου πω παραδειγματα που βαλανε υποθηκη το σπιτι τους για να μοστραρουν στην Αμφιθεας με το Καγιεν Τουρμπο;

Δεν μιλαω για ψυχακηδες που εχουν στο υπογειο F40 και το χαϊδευουν.
Λεμε για τον γνωστο ελληνα πουλομουρη, που την ειδε "δυναστειας" με δανεικα και αγυριστα.

Ο "εραστης" θα γκρινιαξει, θα το καταπιει και στην τελικη θα το αντεξει γιατι το θελει.

Stathis
11-07-13, 14:11
εξ ιδιων τα κρινω τα αλλοτρια ρε σταμ. τι να κανω?
να κρινω εξ αλλοτριων τα ιδια? :th_Laie_67-1:

ετσι ειναι οπως τα λες, δεν τα ξερουμε?
ολοι πρεπει να κανουμε θυσιες.
ας ειναι μονο οι λαμαρινες.

S8N
11-07-13, 14:17
Αυτοί έχουν σκάσει εδώ και χρόνια όμως. Επί εποχής Απέργη τους είχε πάρει η μπάλα όλους. Έκτοτε πέρασαν 3 χρόνια. Αυτά τα 3 χρόνια ψόφησαν και οι νοικοκύρηδες.

Stathis
11-07-13, 14:19
δεν ψοφησαν απο μονοι τους φιλε.
τους ψοφησε το συστημα της πελατοκρατιας, κλεπτοκρατιας, τρωκτικοκρατιας.

Ptboul
11-07-13, 14:28
δεν ψοφησαν απο μονοι τους φιλε.
τους ψοφησε το συστημα της πελατοκρατιας, κλεπτοκρατιας, τρωκτικοκρατιας.


Σε ένα μεγάλο ποσοστό, στο υπόλοιπο δεν ξέρω τι σκοπός υπάρχει μιας και η Ισπανία πχ βράζει στο ίδιο καζάνι και εκεί έχουν ξεσηκωθεί για τα σκληρά μέτρα που τους επιβάλλονται.

S8N
11-07-13, 14:40
Σε ένα μεγάλο ποσοστό, στο υπόλοιπο δεν ξέρω τι σκοπός υπάρχει μιας και η Ισπανία πχ βράζει στο ίδιο καζάνι και εκεί έχουν ξεσηκωθεί για τα σκληρά μέτρα που τους επιβάλλονται.

Ο κόσμος απλώς συνειδητοποιεί εκείνο που έλεγαν και οι Καθολικοί μοναχοί στο σχολείο μου:

"Όποιος ζει ελπίζοντας, πεθαίνει χεσμένος."

EVERGET
11-07-13, 14:41
Ο κόσμος απλώς συνειδητοποιεί εκείνο που έλεγαν και οι Καθολικοί μοναχοί στο σχολείο μου:

"Όποιος ζει ελπίζοντας, πεθαίνει χεσμένος."

off topic: Λεόντειο πήγαινες?:original:

S8N
11-07-13, 14:42
off topic: Λεόντειο πήγαινες?:original:

Λεοντειο Λύκειο Πατησίων. Το ίδιο και ο Πάνος Ε60. Είμαστε πολλές?

EVERGET
11-07-13, 14:45
Λεοντειο Λύκειο Πατησίων. Το ίδιο και ο Πάνος Ε60. Είμαστε πολλές?

όχι εγώ έβγαλα Ελληνική Παιδεία (με ορθόδοξο παπαδαριό :original:)....ο αδερφός μου φέτος τελείωσε Λεόντειο Πατησίων thumb

Kostas_1
11-07-13, 14:51
όχι εγώ έβγαλα Ελληνική Παιδεία (με ορθόδοξο παπαδαριό :original:)....ο αδερφός μου φέτος τελείωσε Λεόντειο Πατησίων thumb

Στο Μαρουσι? :whistle:

Monsta
11-07-13, 14:53
Ωραίες αυτές οι Φωσκολικές αναμνήσεις, αν και στην περίπτωσή μου δεν είναι καν αναμνήσεις γιατί δεν έβλεπα ούτε Λάμψη, ούτε Τόλμη και Γοητεία, ούτε Φάλκον Χεστ.

Οι κύριοι ψηλομύτες που έχουν την προαναφερθείσα συμπεριφορά καλό θα ήταν να συνέλθουν αφενός γιατί τα σάβανα δεν έχουν ράσα, αφετέρου γιατί το Βυζαντινό και το κάθε Βυζαντινό δεν περιμένει από το πουρμπουάρ των 5-10 πελατών της καλής κοινωνίας για να ζήσει. Είμαι σίγουρος πως υπάρχουν άπειρες ιδιωτικές λέσχες όπου θα μπορούσαν να βγάλουν κάλλιστα τα απωθημένα τους με τους υπολοίπους της ιδίας κοινωνικής τάξης.

Ο Στάθης έχει απόλυτο δίκιο. Εδώ δε μιλάμε ούτε για Bentley με χρυσά χερούλια και φιλντισένια παπάρια, ούτε για επετειακές Veyron. Μιλάμε για κάποια αυτοκίνητα που απευθύνονται σε ευρύ κοινό, από τον απλό οικογενειάρχη που δεν ήθελε να σκάσει 30 χιλιάρικα για καινούργio 1800άρι Octavia Scout και προτίμησε μεταχειρισμένο 520 όπως του λόγου μου μέχρι τον αυυτοκινητόφιλο που αγόρασε Μ3 γιατί καταργήθηκαν τα παράλογα τεκμήρια και τα παράλογα τέλη. Τα οποία επανήλθαν βέβαια.

Προφανώς μέσα στον κυκεώνα των φόρων και των χαρατσιών, τα 660 των τελών και τα 440 του φόρου πολυτελείας δεν πρόκειται να μου δώσουν τη χαριστική βολή. Μπορώ να στερηθώ κάτι ή να αναβάλλω κάτι άλλο και να τα πληρώσω. Μπορώ να τα βάλω και σε δόσεις στην κάρτα που λέει ο λόγος. Αρνούμαι όμως. Αρνούμαι γιατί δεν υπάρχει ανταπόδοση. Δεν υπάρχουν δρόμοι της προκοπής, δεν υπάρχουν υπηρεσίες της προκοπής, δεν υπάρχουν θέσεις στάθμευσης, δεν υπάρχει φωτισμός, δεν υπάρχει επαρκής σήμανση. Το μόνο που βλέπεις είναι τροχονόμους με ραντάρ στο χέρι, κρυμμένους στα πιο απίθανα σημεία.

Η κοροϊδία τελείωσε. Προτιμώ να τα δώσω στο Χαμόγελο του Παιδιού ή στην Κιβωτό και να καταθέσω πινακίδες. Κι αν δεν πωληθεί μέχρι τότε θα το κάνω, είμαι αποφασισμένος. Θα το κάνω για μένα, για τα παιδιά μου που αξίζουν κάτι καλύτερο, για τους σχολικούς φύλακες των 300 ευρώ το μήνα που απολύονται για να πάρουν οι χαραμοφάηδες της ΕΡΤ τις αποζημιώσεις τους και να επαναπροσληφθούν. Μλκίες του στυλ "είναι ανταποδοτικό μέτρο για τη μείωση του ΦΠΑ" να πάνε να τις πουν σε αμόρφωτους κρετίνους ιθαγενείς. Εδώ είμαστε και θα το δείτε, αν αλλάξει μισή τιμή σε κατάλογο εστιατορίου ή καφετέριας ελάτε να με χέσετε. Κι αυτό ΑΝ πάρετε απόδειξη.


Μετά από 3 ακριβώς χρόνια έρχεσαι στα λόγια μου. Θυμάσαι τι μου λέγες όταν ερχόσουν στο μαγαζί και το βλεπες χωρίς πινακίδες; Και πολλά ανέχτηκες αγορίνα...

hades7
11-07-13, 14:56
μολις ειδα πριν βυζαντινο θυμηθηκα μια φοβερη στιγμη την μια και μοναδικη φορα που εχω παει εκει....

spar@
11-07-13, 14:56
το αυτοκινητο ειναι ειδος πολυτελειας... ακομα και αυτος με το 2λιτρο σπορτατζ μπορει να το πεταξει και να παρει λαντα νιβα 1.700 ιντζεκσιον....
Η χωρα και η κοινωνια εχει πολυ πιο σοβαρα προβληματα απ την φορολογια της καγεν και της πενβε..
δεν λεω οτι δεν ειναι αδικο, δεν ειναι κλεψια, δεν ειναι δεν ειναι.....αλλα δεν ειναι το μονο σε αυτην την χωρα, και ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ....
Μπορουμε να ζησουμε και χωρις 2λιτρο και χωρις 3λιτρο και χωρις αυτοκινητο στην τελικη.....ναι μαζι σας, εγω το πληρωσα και τωρα και, και και....
Ναι αλλα ετσι ειναι, αυτη ειναι η κατασταση σε αυτην την χωρα που επιλεγεις να ζεις και με αυτην την κατασταση ζεις!

Χυδαια ειναι η λογικη του Ελληνα, που τον ποιανει η επανασταση μονο οταν του "κλεψουν " το σπιτι, ενω οταν κανουν "παρτυ" στο "σπιτι" του γειτονα, αυτος ειναι αραγμενος και λεει....χαχα καλα να παθει ο μλκς τον κλεβουν!

skylos
11-07-13, 15:14
παρε σκυλο να μην σου κλεβουν το σπιτι να κλεβουν μονο του γειτονα.

EVERGET
11-07-13, 15:18
Στο Μαρουσι? :whistle:

yeap....και συ παθών????:original:

spar@
11-07-13, 15:20
παρε σκυλο να μην σου κλεβουν το σπιτι να κλεβουν μονο του γειτονα.

ναι και να γινω σαν το αφεντικο σου...που σε πηγαινοφερνει με το σμαρτ, ολοκληρο σκυλο....

Kostas_1
11-07-13, 15:44
yeap....και συ παθών????:original:

yes. Να τα πουμε καποια στιγμη...:original:

Nino
11-07-13, 16:48
οταν μπηκε ενα απογευμα στο Βυζαντινο για καφε με τον λογιστη του και την αφεντια μου και το βρηκε αδειο.

.

για καφε... οχι για καρμποναρα !!!whistle:
:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

Stamatis
11-07-13, 16:50
Στο Βυζαντινο με εχουν φωτογραφια σε καδρο ρε.

S8N
11-07-13, 16:58
Στο Βυζαντινο με εχουν φωτογραφια σε καδρο ρε.

Όπως στα McDonald's? O υπάλληλος του μήνα κι έτσι?

:tt1:

Stathis
11-07-13, 17:03
το αυτοκινητο ειναι ειδος πολυτελειας... ακομα και αυτος με το 2λιτρο σπορτατζ μπορει να το πεταξει και να παρει λαντα νιβα 1.700 ιντζεκσιον....
Η χωρα και η κοινωνια εχει πολυ πιο σοβαρα προβληματα απ την φορολογια της καγεν και της πενβε..
δεν λεω οτι δεν ειναι αδικο, δεν ειναι κλεψια, δεν ειναι δεν ειναι.....αλλα δεν ειναι το μονο σε αυτην την χωρα, και ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ....
Μπορουμε να ζησουμε και χωρις 2λιτρο και χωρις 3λιτρο και χωρις αυτοκινητο στην τελικη.....ναι μαζι σας, εγω το πληρωσα και τωρα και, και και....
Ναι αλλα ετσι ειναι, αυτη ειναι η κατασταση σε αυτην την χωρα που επιλεγεις να ζεις και με αυτην την κατασταση ζεις!

Χυδαια ειναι η λογικη του Ελληνα, που τον ποιανει η επανασταση μονο οταν του "κλεψουν " το σπιτι, ενω οταν κανουν "παρτυ" στο "σπιτι" του γειτονα, αυτος ειναι αραγμενος και λεει....χαχα καλα να παθει ο μλκς τον κλεβουν!

ρε φιλε σαφως υπαρχουν σοβαροτερα προβληματα απο το τεκμηριο της πενβε.
ομως και η κλοπη αυτη που συντελειται ειναι ενα επισης σοβαρο προβλημα, το οποιο γινεται σοβαροτερο αν ο κλεφτης ειναι αυτος που υποτιθεται σε προστατευει απο τους κλεφτες.
εκτος απο το μεγα ηθικο θεμα που εγειρεται το οποιο βεβαια δεν ειναι το μονο, συμφωνοι, γινονται τα ιδια και χειροτερα και σε αλλους τομεις, γενναται και το πρακτικο.
αν ερθεις εσυ και με κλεψεις ξερω που θα απευθυνθω για να βρω το δικιο μου, αν με κλεβει αυτος ο οποιος απευθυνομαι, που να παω?
πως μπορω να αντιδρασω?
και δεν μιλαω μονο για τα αυτοκινητα, ειναι οι φοροι, οι εισφορες, η υγεια, η παιδεια, η διοικηση, ολα μα ολα, ολα και παλι ολα, ειναι σαπια διεφθαρεμενα.
πως μπορει καποιος να ζει σε ενα τετοιο περιβαλλον?
ή θα γινει τα ιδια και χειροτερα και θα προσπαθει να κλεψει περισσοτερο απ οσο τον κλεβουν, να γινει περισσοτερο αδικος απο οσο τον αδικουν, πιο αγενης απο την αγενεια με την οποια του φερονται, ή... θα τρελαθει.
δεν τα χωραει ο ανθρωπινος νους αυτα που γινονται και ξαναλεω δεν μιλαω μονο για το τεκμηριο, ή τον σαμαρα, τον γαπ, τον τσιπρα κλπ. μιλαω γενικοτερα για την παρανοια που επικρατει.
παντα υπηρχε ενα μπαχαλο ενα χαος στη χωρα μας, δεν διαφωνω, αλλα αισθανομαι οτι τελετυαια αυτο εχει αυξηθει σε τετοιο βαθμο που κανει την ψυχικη και συμαισθηματικη επιβιωση ενος μεσου λογικου ανθρωπου, παρα πολυ δυσκολη που τεινει να γινει αδυνατη.

Stamatis
11-07-13, 17:15
Όπως στα McDonald's? O υπάλληλος του μήνα κι έτσι?

:tt1:

Hall of fame Αρη.
Τα υπολοιπα απο κοντα.
Ισως εγω και ο Ωνασης εχουμε στιγματισει τοσο πολυ ενα μαγαζι.
Με το δικο του τροπο ο καθενας.

spar@
11-07-13, 17:30
ρε φιλε σαφως υπαρχουν σοβαροτερα προβληματα απο το τεκμηριο της πενβε.
ομως και η κλοπη αυτη που συντελειται ειναι ενα επισης σοβαρο προβλημα, το οποιο γινεται σοβαροτερο αν ο κλεφτης ειναι αυτος που υποτιθεται σε προστατευει απο τους κλεφτες.
εκτος απο το μεγα ηθικο θεμα που εγειρεται το οποιο βεβαια δεν ειναι το μονο, συμφωνοι, γινονται τα ιδια και χειροτερα και σε αλλους τομεις, γενναται και το πρακτικο.
αν ερθεις εσυ και με κλεψεις ξερω που θα απευθυνθω για να βρω το δικιο μου, αν με κλεβει αυτος ο οποιος απευθυνομαι, που να παω?
πως μπορω να αντιδρασω?
και δεν μιλαω μονο για τα αυτοκινητα, ειναι οι φοροι, οι εισφορες, η υγεια, η παιδεια, η διοικηση, ολα μα ολα, ολα και παλι ολα, ειναι σαπια διεφθαρεμενα.
πως μπορει καποιος να ζει σε ενα τετοιο περιβαλλον?
ή θα γινει τα ιδια και χειροτερα και θα προσπαθει να κλεψει περισσοτερο απ οσο τον κλεβουν, να γινει περισσοτερο αδικος απο οσο τον αδικουν, πιο αγενης απο την αγενεια με την οποια του φερονται, ή... θα τρελαθει.
δεν τα χωραει ο ανθρωπινος νους αυτα που γινονται και ξαναλεω δεν μιλαω μονο για το τεκμηριο, ή τον σαμαρα, τον γαπ, τον τσιπρα κλπ. μιλαω γενικοτερα για την παρανοια που επικρατει.
παντα υπηρχε ενα μπαχαλο ενα χαος στη χωρα μας, δεν διαφωνω, αλλα αισθανομαι οτι τελετυαια αυτο εχει αυξηθει σε τετοιο βαθμο που κανει την ψυχικη και συμαισθηματικη επιβιωση ενος μεσου λογικου ανθρωπου, παρα πολυ δυσκολη που τεινει να γινει αδυνατη.

Συμφωνω σε ολα.....
το οτι με μια αποφαση σε ενα βραδυ μπορει να σου παρουν το σπιτι το εχουμε καταλαβει τα 2 τελευταια χρονια...
και πρεπει να μεινουμε εκει, γιατι αυτη ειναι ουσια αυτων που γραφεις και συμφωνω μαζι σου απολυτα....
Αν μενουμε ομως οτι το προβλημα ειναι οτι δεν μπορουμε να κυκλοφορησουμε την καγεν ή δεν μπορω να συντηρησω το ρεξτον (που στοιχιζει τωρα 3000ευρο μεταχειρισμενο οσο και οι φοροι του τον χρονο),δεν μενουμε στην ουσια του θεματος που ειναι το γενικο προβλημα αλλα το γυρναμε στο ειδικο προβλημα....
Γιατι ο ανεργος ή μπαρμπας που του εχουν κοψει τη συνταξη στο 50% και τρωεει τα χαρατσια θα πει δεν πατε στο διαουλο εδω πειναμε και σεις κλαιτε για τα τζιπ.

π.χ για την ΕΡΤ η αποφαση με βρηκε συμφωνο, ο τροπος που ηρθε η αποφαση ειναι το προβλημα που αναφερεις απο πανω... Την δυναμη για να κανουν αυτο που κανουν ΤΗΝ ΔΩΣΑΜΕ ΕΜΕΙΣ.

PANOS-E60
11-07-13, 20:53
οχι, που θα τη γλίτωναν τα χαμηλά κυβικά ... :warriorsmiley:

Γ. Μαυραγάνης: Από το 2014 η φορολόγηση Ι.Χ. με βάση την αξία


Από το 2014 θα αλλάξει ο τρόπος υπολογισμού των φόρων στα Ι.Χ. επιβατικά αυτοκίνητα, καθώς θα καθιερωθεί σύστημα υπολογισμού με βάση την αξία. Φέτος ο φόρος πολυτελούς διαβίωσης θα υπολογιστεί με βάση τον κυβισμό. Αυτά ανέφερε κατά την εισήγησή του στην Επιτροπή Οικονομικών Υποθέσεων της Βουλής, ο υφυπουργός Οικονομικών Γ. Μαυραγάνης.

Ειδικότερα, σημείωσε ότι έχει οριστεί επιτροπή η οποία θα εκδώσει πόρισμα προκειμένου να περάσουμε από το σύστημα φορολόγησης με βάση τον κυβισμό, στο σύστημα φορολόγησης με βάση την αξία.

Είπε συγκεκριμένα: "Όταν όλο το σύστημα έχει χτιστεί στα κυβικά, δεν μπορεί να αλλάξει μέσα στο 2013. Θέλω να πω και κάτι άλλο, να δούμε εάν και η εργοστασιακή αξία είναι ο καλύτερος οδηγός για ένα νέο καθεστώς. Το λέω αυτό γιατί και οι εργοστασιακές αξίες, πολλές φορές, έχουν ένα εύρος και μπορούν να συμπιέζονται. Άρα, να δούμε ποιο είναι το καλύτερο δυνατό σύστημα, για να προχωρήσουμε μέσα στο 2014, αφού δούμε το πόρισμα της Επιτροπής, ακούσουμε τους εμπλεκόμενους φορείς για να επανεξετάσουμε αυτό το καθεστώς, που όντως έχει κάποιες αδυναμίες".

Όσον αφορά στις αντικειμενικές τιμές των ακινήτων, είπε ότι εντός των ημερών αναμένεται το πόρισμα ειδικής επιτροπής που θα καθιερώνει έναν μόνιμο τρόπο αναπροσαρμογής των τιμών χωρίς να υπάρχουν αμφισβητήσεις.

Σπ. Δημ.

Πηγή:www.capital.gr


η αγελαδα των πολλών κυβικών στραγγιξε ... παμε για άλλα. Για ξανασκεφτείτο το μερικοί - μερικοί ...

enatos
11-07-13, 21:53
Όπως ειπώθηκε και σε παραθαλάσσιο κανάλι η εισφορά ξανα ήρθε στην επιφάνεια γιατί τα κέρδη αντιστοιχούν στις αποζημιώσεις απολύσεων της ΕΡΤ."ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ!!"

Stathis
11-07-13, 22:05
Και μετα μου λετε γιατι τα λεω τρωκτικα.

nikos1400
11-07-13, 22:40
οχι, που θα τη γλίτωναν τα χαμηλά κυβικά ... :warriorsmiley:


η αγελαδα των πολλών κυβικών στραγγιξε ... παμε για άλλα. Για ξανασκεφτείτο το μερικοί - μερικοί ...

εν τω μεταξυ, το σκεπτικο τους ποιο ειναι ??

να ειναι η φορολογια λογικη και δικαια, ή "τα πουλησανε ολοι τα >2λτ., να βρουμε πως θα τους ξανα-πηδηξουμε" ????

:ranting2:

engelo
11-07-13, 22:41
Σίγουρα το 2ο !!!:ranting2:

Stamatis
11-07-13, 22:53
Αναρωτιεμαι αν τελικα το φορολογικο των αυτοκινητων το εχει αναλαβει καποιος κομπλεξικος με τογιοτα κορολα 1.400 και παιρνει την εκδικηση του για ολες τις @@ που εχει φαει τοσα χρονια στο δρομο.
Πραγματικα δηλαδη, εκτος απο μισος, δεν βλεπω κατι αλλο.

aristent
11-07-13, 22:58
Αναρωτιεμαι αν τελικα το φορολογικο των αυτοκινητων το εχει αναλαβει καποιος κομπλεξικος με τογιοτα κορολα 1.400 και παιρνει την εκδικηση του για ολες τις @@ που εχει φαει τοσα χρονια στο δρομο.
Πραγματικα δηλαδη, εκτος απο μισος, δεν βλεπω κατι αλλο.

ουτε ΚΟΡΟΛΛΑ δεν εχει αυτος που λες,Νταεβου και αν.....


και δεν θα ειναι μονο ενας......φανταζομαι οτι καθε βραδυ ονειρευονται τις φατσες αυτων που θα πανε στο ταμειο να πληρωσουν τα δικα τους απωθημενα και θα ηδονιζονται!!!:ranting2:

BILL007
11-07-13, 23:04
ή "τα πουλησανε ολοι τα >2λτ., να βρουμε πως θα τους ξανα-πηδηξουμε" ????

:ranting2:

Αμα δείτε να βάζουν και στα 1800 την επόμενη χρονιά, θα γελάσει και ο κάθε πικραμένος...:thumbsdown::thumbsdown::th umbsdown: :thumbsdown:

Stamatis
11-07-13, 23:09
Τον φανταζομαι κακομοιρη με υφασματινο παντελονι, καρω κοντομανικο πουκαμισο, καραφλα με το μαλι χτενισμενο αριστεροδεξια να την και καλα καλυψει, πεδιλακι και διπλα του στο νταεγου, η χοντρη με το κουνουπιδε μαλι, τα γυαλια με το τσιγκελακι στυλ πεταλουδας χρυσο σκελετο (γιατι ολες οι αγαμητες φορανε αυτο το γυαλι αραγε) η οποια τον σφαλιαρωνει επειδη δεν ανοιξε την πορτα στη φαλαινα μανα της που καθεται πισω καθισμα και ιδρωνει με αναθυμιασεις ξινιλας στο χωρις αιρκοντισιον κορεατικο.

Stamatis
11-07-13, 23:10
Αμα δείτε να βάζουν και στα 1800 την επόμενη χρονιά, θα γελάσει και ο κάθε πικραμένος...:thumbsdown::thumbsdown::th umbsdown: :thumbsdown:

Ρε Σμαρτ σε λεω.

steliosm46
11-07-13, 23:20
Τον φανταζομαι κακομοιρη με υφασματινο παντελονι, καρω κοντομανικο πουκαμισο, καραφλα με το μαλι χτενισμενο αριστεροδεξια να την και καλα καλυψει, πεδιλακι και διπλα του στο νταεγου, η χοντρη με το κουνουπιδε μαλι, τα γυαλια με το τσιγκελακι στυλ πεταλουδας χρυσο σκελετο (γιατι ολες οι αγαμητες φορανε αυτο το γυαλι αραγε) η οποια τον σφαλιαρωνει επειδη δεν ανοιξε την πορτα στη φαλαινα μανα της που καθεται πισω καθισμα και ιδρωνει με αναθυμιασεις ξινιλας στο χωρις αιρκοντισιον κορεατικο.

πω πω περιγραφη, ανατριχιασα!

σαν να μου θυμησες οταν πηγα στην αρχαιολογια να παρω μια μαλακω αρχαιολογο να την παω σε ενα χωραφι να με δωσει μια αδεια εξσκαφης

πως γινεται ρε να ειναι ολοι τετοιοι σε ολες αυτες τις υπηρεσιες?

ειναι σιγουρο αυτο οτι αυτος ο υπαλληλος ειναι ετσι οπως το λες!!

δεν βαζουν κανενα νοικοκυρη εκει μεσα να τα καταργησει ολα!!

engelo
11-07-13, 23:23
Αναρωτιεμαι αν τελικα το φορολογικο των αυτοκινητων το εχει αναλαβει καποιος κομπλεξικος με τογιοτα κορολα 1.400 και παιρνει την εκδικηση του για ολες τις @@ που εχει φαει τοσα χρονια στο δρομο.
Πραγματικα δηλαδη, εκτος απο μισος, δεν βλεπω κατι αλλο.

Μπα το αντίθετο... Εχει κανένα Μ6 -σε εταιρία πάντα και όχι στο όνομά του- και δε γουστάρει να κυκλοφορεί ο κάθε τυχάρπαστος με το ίδιο πενβέ !!

Γιατί ΕΤΣΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΕΛΛΑΔΙΣΤΑΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ !!!

aristent
11-07-13, 23:31
Μπα το αντίθετο... Εχει κανένα Μ6 -σε εταιρία πάντα και όχι στο όνομά του- και δε γουστάρει να κυκλοφορεί ο κάθε τυχάρπαστος με το ίδιο πενβέ !!

Γιατί ΕΤΣΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΕΛΛΑΔΙΣΤΑΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ !!!

σωστη και αυτη η αποψη!!!...σου λεει δεν μπορει να ειμαστε ολοι ισα και ομοιοι....:ranting2:

aristent
11-07-13, 23:37
κανονικα θα το εβαζα στις αγγελιες:
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/3887096/

αλλα στην περιγραφη εχει ενδιαφερον για το θρεντ αυτο,στο σημειο που λεει:

Περιγραφή

Μεγάλη ευκαιρία 523i Automatic Exclusive ελληνικό 2009 Full extras
Το αυτοκίνητο είναι σε άριστη κατάσταση σαν καινούργιο.
Είναι με μοναδικό χρώμα χρυσό και μπεζ σαλόνι δερμάτινο.
Έχει τα νέα φώτα που στρίβουν μαζί με το τιμόνι και τεχνολογίας LED
Ο φόρος πολυτελείας που ίσως επιβληθεί για τα επόμενα 2-3 χρόνια είναι 5% και ελάχιστος σε σχέση με την πολύ χαμηλή τιμή πώλησης του αυτοκινήτου όποτε δεν αποτελεί σημαντικό αντικίνητρο.

E60_Arkadia
11-07-13, 23:50
Αν καποιος παρει ενα Ε39 του 02 απο Γερμανια και βγαλει ελληνικη πρωτη αδεια το 08 τοτε πληρωνει φορο πολυτελειας με βαση πια αδεια,Γερμανικη η Ελληνικη? (φανταζομαι την δευτερη)

Andri
11-07-13, 23:58
Θεωρείται μοντέλο 08

nikos1400
12-07-13, 00:00
Ρε Σμαρτ σε λεω.

καλα. του χρονου θα δεις οτι θα το παρουνε αντιστροφα.
οσο πιο λιγα κυβικα, τοσο μεγαλυτερη @!!
χαχαχα:D

-sent via android phone-

aristent
12-07-13, 00:11
ε ναι, αφου του χρονου μονο μικρα θα βρουνε στις φορ.δηλωσεις!!!!

ChristosKDE
12-07-13, 00:14
παιδιά ξέρει κανείς να μας πει εάν γίνεται να βγάλεις ενα αυτοκίνητο γερμανικές πινακίδες?έχω ενα φίλο γερμανία,μπορώ να το γράψω στο όνομα του και να το έχω το αυτοκίνητο εδώ ελλάδα?γίνεται?το έχει κάνει κανείς?

Πρέπει να είσαι δηλωμένος στην Γερμανία για να βγάλεις γερμανικές πινακίδες. Τώρα αν το γράψεις στο όνομα του γνωστού σου είναι άλλο θέμα. Στην ουσία θα είναι δικό του το αυτοκίνητο μετά. Βασίζεσαι??

fanisk
12-07-13, 00:23
Πρέπει να είσαι δηλωμένος στην Γερμανία για να βγάλεις γερμανικές πινακίδες. Τώρα αν το γράψεις στο όνομα του γνωστού σου είναι άλλο θέμα. Στην ουσία θα είναι δικό του το αυτοκίνητο μετά. Βασίζεσαι??

Αμαξι σου στο ονομα του = αμαξι του.
Αμαξι σου στο ονομα του + τροχαιο (σοβαρο) = τρεχει και αυτος.

steliosm46
12-07-13, 00:34
Πρέπει να είσαι δηλωμένος στην Γερμανία για να βγάλεις γερμανικές πινακίδες. Τώρα αν το γράψεις στο όνομα του γνωστού σου είναι άλλο θέμα. Στην ουσία θα είναι δικό του το αυτοκίνητο μετά. Βασίζεσαι??

Ναι. Κοιτα εχει περασει καιρος απο τοτε που το ειχα ρωτησει αυτο, και ηταν σε φαση που ενας φιλος που ειναι γερμανια μου προτεινε κατι τετοιο.

Δεν τιθεται θεμα εμπιστοσυνης, απλα ειναι πρακτικα αδυνατο και για πολλους λογους δεν θα το εκανα προσωπικα εγω

απλα ειχα ρωτησει για να δω αν γινεται και να διασταυρωσω αποψεις.

steliosm46
12-07-13, 00:36
Αμαξι σου στο ονομα του + τροχαιο (σοβαρο) = τρεχει και αυτος.

Φυσικα αυτος ειναι και ενας απο τους κυριους λογους.

Dr. Yamastura
12-07-13, 00:40
Δεν μπορείς να κυκλοφορείς αμάξι αλλου με ξένες πινακίδες.Ούτε αδελφού σου...
Μόνο ο ιδιοκτήτης και για ορισμένο διάστημα,κάτι που δυσκολα μπορεί να αποδειχτεί από τις αρμόδιες αρχές(το πόσο καιρό ειναι το αμαξι στην Ελλάδα).

fanisk
12-07-13, 05:17
Και επειδη δεν εχουν συμβει λιγα, ΑΠΛΑ δεν το γραφεις σε ονομα φιλου.

mikegr
12-07-13, 09:32
Δεν μπορείς να κυκλοφορείς αμάξι αλλου με ξένες πινακίδες.Ούτε αδελφού σου...
Μόνο ο ιδιοκτήτης και για ορισμένο διάστημα,κάτι που δυσκολα μπορεί να αποδειχτεί από τις αρμόδιες αρχές(το πόσο καιρό ειναι το αμαξι στην Ελλάδα).

Νομιζω επιτρεπονται συγγενεις 1ου βαθμου

Stamatis
12-07-13, 09:39
Συζυγος-παιδια.
Τιποτις αλλο.

friendgr
12-07-13, 09:40
οχι, που θα τη γλίτωναν τα χαμηλά κυβικά ... :warriorsmiley:


η αγελαδα των πολλών κυβικών στραγγιξε ... παμε για άλλα. Για ξανασκεφτείτο το μερικοί - μερικοί ...

ελεγαν ότι θα πάει σύμφωνα με την λιανική αξία. Τώρα έγινε εργοστασιακή;

Κι ας πούμε ότι έγινε εργοστασιακή.

Να σας ρωτήσω:
Ξέρεις κανένας σας πόσο ακριβώς είναι η εργοστασιακή αξία του αυτοκινήτου σας; Μήπως μπορούν να μας κλέψουν πιό εύκολα; ΝΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΧΥΠΟΠΤΟΣ με το ελληνικό κράτος.
Κι ας πούμε είναι καινούργιο και ρωτάς την εργοστασιακή, μπορείς να την βρεις πιό εύκολα τέλος πάντων.

Στο μεταχειρισμένο;
Πόσο είχε εργοστασιακή π.χ. το 520 πριν 8 χρόνια; Και είχαν όλα τα 520 την ίδια εργοστασιακή; Δεν νομίζω. Κάποιος που το είχε τιγκάρει στα έξτρα δεν θα είχε άλλη εργοστασιακή; Λογικό είναι.

Θα έχουν πάρει υπόψιν τους τέτοιους παραμέτρους;;; ΓΕΛΩ :hystericalbs1:

Μ' αυτά και μ' αυτά εγώ βλέπω να έρχεται MEGA αρπαχτή σε σημείο που να παρακαλάμε να ξαναγυρίσει το σύστημα με τα κυβικά.
Sorry που το λέω, αλλά αυτο αισθάνομαι. :ranting2:

ChristosKDE
12-07-13, 10:46
Αμαξι σου στο ονομα του = αμαξι του.
Αμαξι σου στο ονομα του + τροχαιο (σοβαρο) = τρεχει και αυτος.

Το ίδιο λέμε :thumbsup:

ChristosKDE
12-07-13, 10:48
Νομιζω επιτρεπονται συγγενεις 1ου βαθμου

Για να βγάλεις Γερμανικές πινακίδες πρέπει να πας με τον αριθμό της ασφάλειας στο χέρι. Στην ασφάλεια δηλώνεις ποιος έχει το δικαίωμα να οδηγεί το όχημα.

Stathis
12-07-13, 10:50
αυτα ισχυουν στην πολιτισμενη χωρα που αναφερεις.
στο τρωκτικσταν οδηγει οποιος γουσταρει ο τοπικος φυλαρχος.

ChristosKDE
12-07-13, 10:55
αυτα ισχυουν στην πολιτισμενη χωρα που αναφερεις.
στο τρωκτικσταν οδηγει οποιος γουσταρει ο τοπικος φυλαρχος.


Αυτό ξαναπέστο! :hystericalbs1:

Skyline_IS
12-07-13, 11:06
Συζυγος-παιδια.
Τιποτις αλλο.

Σε προσφατη ερωτηση μου στο τελωνειο, ειπαν κανενας..Μονο το ονομα αυτου που αναφερει στην αδεια...

Stamatis
12-07-13, 11:17
Σε προσφατη ερωτηση μου στο τελωνειο, ειπαν κανενας..Μονο το ονομα αυτου που αναφερει στην αδεια...

Ασκηση:
Ειμαι Γερμανος, εχω γερμανικες πινακιδες, ερχομαι διακοπες στην Ελλαδα με το αμαξι της δουλειας μου που ειναι leasing.
Θα με σταματησουν και θα μου πουν τι;
Οτι πρεπει πισω απο το τιμονι να ειναι ο Fritz Von Avis?

Konstantinos E60
12-07-13, 11:42
Ασκηση:
Ειμαι Γερμανος, εχω γερμανικες πινακιδες, ερχομαι διακοπες στην Ελλαδα με το αμαξι της δουλειας μου που ειναι leasing.
Θα με σταματησουν και θα μου πουν τι;
Οτι πρεπει πισω απο το τιμονι να ειναι ο Fritz Von Avis?

Αποκλείεται ο γύφτος ο Γερμαναράς να σε αφήσει να κατεβεις ελλαδα με το αμαξι της δουλειάς !
Ισχυει αυτο που ειπες γυναικα-παιδιά και τελος !

turbodog
12-07-13, 11:59
Το οτι ειπαν οτι μπορει απο το 2014 να αλλαξει το συστημα και να υπολογιζεται ο φορος πολυτελειας (και τα τεκμηρια προφανως) βαση εργοστασιακης/λιανικης τιμης ΔΕΝ σημαινει οτι θα το κανουν κιολας.
Αυτο που κανουν αυτην την στιγμη ειναι να υπολογιζουν πιο συστημα ειναι αυτο που θα τους αποφερει τα περισσοτερα εσοδα. Μην ξεγιελεστε οτι και καλα ψαχνουν να εφαρμοσουν ενα συστημα δικαιοτερο (δικαιοτερο χαχα :th_Laie_67-1:)
Αν τους συμφερει απο αποψη εσοδων (που μαλλον τους συμφερει γιατι βλεπω απο του χρονου να παιρνουν τα @@ μου απο τα υψηλου κυβισμου) θα μας την φερουν για μια ακομη χρονια και θα εφαρμοσουν κατι που θα μας πιασει απροετοιμαστους, θα πληρωσουμε το μαρμαρο, και για την μεθεπομενη χρονια, εχει ο θεος, κατι αλλο θα σκεφτουν

Z4 DCT
12-07-13, 12:48
Το οτι ειπαν οτι μπορει απο το 2014 να αλλαξει το συστημα και να υπολογιζεται ο φορος πολυτελειας (και τα τεκμηρια προφανως) βαση εργοστασιακης/λιανικης τιμης ΔΕΝ σημαινει οτι θα το κανουν κιολας.
Αυτο που κανουν αυτην την στιγμη ειναι να υπολογιζουν πιο συστημα ειναι αυτο που θα τους αποφερει τα περισσοτερα εσοδα. Μην ξεγιελεστε οτι και καλα ψαχνουν να εφαρμοσουν ενα συστημα δικαιοτερο (δικαιοτερο χαχα :th_Laie_67-1:)
Αν τους συμφερει απο αποψη εσοδων (που μαλλον τους συμφερει γιατι βλεπω απο του χρονου να παιρνουν τα @@ μου απο τα υψηλου κυβισμου) θα μας την φερουν για μια ακομη χρονια και θα εφαρμοσουν κατι που θα μας πιασει απροετοιμαστους, θα πληρωσουμε το μαρμαρο, και για την μεθεπομενη χρονια, εχει ο θεος, κατι αλλο θα σκεφτουν






η αγελαδα των πολλών κυβικών στραγγιξε ... παμε για άλλα. Για ξανασκεφτείτο το μερικοί - μερικοί ...


Αυτη ειναι η απαντηση στην τελευταια σου παραγραφοthumbthumb

Skyline_IS
12-07-13, 13:08
Ασκηση:
Ειμαι Γερμανος, εχω γερμανικες πινακιδες, ερχομαι διακοπες στην Ελλαδα με το αμαξι της δουλειας μου που ειναι leasing.
Θα με σταματησουν και θα μου πουν τι;
Οτι πρεπει πισω απο το τιμονι να ειναι ο Fritz Von Avis?

Δεν ξερω τι γινεται σε τετοιες περιπτωσεις...
Δεν εχουν θεμα οι γερμανοι για το ποιος θα το οδηγαει κλπ και εχουμε εδω στην ελλαδα.. :facepalm::facepalm:

E461800
12-07-13, 13:27
Άντε βλέπω πολλούς να βάζουν άλλες πινακίδες με τους κλέφτες εκεί επάν που έχουμε .Εγώ προσωπικά πιστέυω ότι πρώτα θα ποίασουνε τα πετρελαιοκίνητα μιάς και δέν πληρώνουν τίποτα τέλη κ.τ.λ.π ,έχουν ακόμα να αρμέξουν απο τα αυτοκίνητα .Δέν μην θέλουν να τα πάνε όπως ήτανε πρίν το 2000 ,θυμάστε πώς ήτανε η φορολογία τότε ?????:banana:Είχα ένα οπελ Αστρα τότε και ζυτάγανε τεκμήριο διαβίωσεις τα πρώτα 5 χρόνια 3.400.000 δρχ και χώρια το τεκμήριο αγοράς 4.900.000 .΄Για 1400 κυβικά παρακαλώ να το κάνουμε σε €€ ?????:banana::banana: Για θυμηθείτε την φορολογία στα Γκάμπριο όυτε σκαραβαίο δέν μπορούσαμε να αγοράσουμε ....

ankor
12-07-13, 13:35
Kαι πριν λιγο καιρο συζητουσαμε εδω για καποιουs που πανε βουλγαρια και ιδρυουν εταιρεια με 1000-1500 ευρω το πολυ, και "φτιαχνουν" τα αυτοκινητα τουs.....Eαν ειχα κονε αυτη την στιγμη στον λογο μου θα πηγαινα και θα το εκανα ακομα και ενα citroenaki που εχω ακομα κι αυτο θα "εφτιαχνα".
Οσα χρονια θυμαμαι το ευατο μου ολοι τουs ΠΥΡ ΚΑΙ ΜΑΝΙΑ με το αυτοκινητο,ΟΛΟΙ ΤΟΥS.

Ρε παιδια εδω ειναι ενα αυτοκινιστικο forum,αυτο που ειναι,μηπωs πρεπει σε συνεργασια με αλλα forum να τουs δωσουμε ενα μηνυμα?
Δεν μιλαω για τσαμπουκαδεs και τραμπουκισμουs,για ΞΑΝΑΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΤΟ,
σιγουρα υπαρχουν τροποι να την ακουσουν(εδω ξεσηκωθηκε ο φαλακραs που πηγαινε το ποτηρι με το νερο στο εδρανο τηs βουληs οταν μιλαγε ο παπαρογλου επειδη θα του εκοβαν το μισθο απο τα 4000 ευρω....τα θυμαστε ολοι και πηρε πισω το νομοσχεδιο ο υπουργοs οικονομικων) μηπωs πρεπει να αντιδρασουμε??
Κατι ειχε ξεκινησει ο Σταματηs,αλλα δεν περπατησε,απο τωρα σαs λεω οτι ειμαι μεσα εαν ειναι να γινει κατι,οπου και να γινει,oποτε και εαν γινει και με οτι κοστοs.

friendgr
12-07-13, 13:38
όπως ήτανε πρίν το 2000 ,θυμάστε πώς ήτανε η φορολογία τότε ?????

Αν θυμόμαστε λέει........

Ονειρο θερινής νυκτός τα 2000 κυβικά με 7.000.000 δρχ τεκμήριο! Τ Ο Τ Ε !!!

Ορίστε σε μετατροπή σε ευρώ για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι....

Stamatis
12-07-13, 13:39
Δεν υπαρχει διαθεση Αντωνη.
Πεντε ανθρωποι ειχαμε μαζευτει τοτε.
Εχουμε φτασει στο σημειο να κομπλεξαριζομαστε επειδη εχουμε ενα αμαξι.

ankor
12-07-13, 13:43
Δεν υπαρχει διαθεση Αντωνη.
Πεντε ανθρωποι ειχαμε μαζευτει τοτε.
Εχουμε φτασει στο σημειο να κομπλεξαριζομαστε επειδη εχουμε ενα αμαξι.

Τι να πω βρε Σταματη δεν ξερω,τι να πω.

Nino
12-07-13, 13:57
αν ο σκοπος τους ηταν απλα να μαζεψουν χρηματα απο τα αυτοκινητα θα εφτιαχναν τετοιο συστημα που να πληρωνουν ολοι αναλογικα και να παιρνουν λιγα απο πολλους, τουλαχιστο αυτη θα πρεπε να ηταν μια λογικη αντιδραση στην συνεχη καταθεση πινακιδων και παροπλισμο οχηματων.
Μαλλον ομως οσο και να ακουγεται παραξενο,δεν ειναι ο σκοπος τους να τα παρουν απο τα κοροιδα που 4 χρονια πριν τους εβαλαν και αγορασαν ενα αυτοκινητο να μπορουν με ασφαλεια να λυσουν τις οικογενειακες τους αναγκες.
Τριβουν τα χερια τους οι ξενοι για την ολοκληρωτικη απαξιωση των αυτοκινητων...
εκει που πηγαιναμε γερμανια να φερουμε αμαξι ερχονται αυτοι και τα αγοραζουν μισοτιμης.

υγ. αυτοκινητο με ξενες πινακιδες μπορει να οδηγησει μονο ο κατοχος του για ορισμενο χρονικο διαστημα το ετος.
Η Ελενη καπου εχει γραψει αναλυτικα την διαδικασια που εκανε ετσι ωστε καθε χρονο που ερχεται Ελλαδα να μπορει να κινει το αυτοκινητο με ξενες πινακιδες που κατεχει.

E461800
12-07-13, 14:02
Αν θυμόμαστε λέει........

Ονειρο θερινής νυκτός τα 2000 κυβικά με 7.000.000 δρχ τεκμήριο! Τ Ο Τ Ε !!!

Ορίστε σε μετατροπή σε ευρώ για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι....

Ε κατά κεί μας πάνε ........:whistle:

friendgr
12-07-13, 14:15
εκει που πηγαιναμε γερμανια να φερουμε αμαξι ερχονται αυτοι και τα αγοραζουν μισοτιμης.


κι αυτό παίζεται πλέον.
Εχω ακούσει ότι τελευταία έχει σταματήσει αυτό, λόγω αμελητέας συντήρησης! Δεν είμαστε πλέον στην λίστα προτίμησης.

Κι εδώ που τα λέμε δεν νομίζω να έχουν και τόσο άδικο. Μην κρίνετε κάποιοι από τους εαυτούς σας που είσαστε μερακλήδες.
Η συντριπτική πλειοψηφία με ακριβά αυτοκίνητα μεγάλου κυβισμού που θέλει να τα ξεφορτωθεί χθες, που έχει καταθέσει πινακίδες από χθες, σκέφτεται ν' αλλάξει ακόμα και λάδια.

BILL007
12-07-13, 14:28
κι αυτό παίζεται πλέον.
Εχω ακούσει ότι τελευταία έχει σταματήσει αυτό, λόγω αμελητέας συντήρησης! Δεν είμαστε πλέον στην λίστα προτίμησης.

Κι εδώ που τα λέμε δεν νομίζω να έχουν και τόσο άδικο. Μην κρίνετε κάποιοι από τους εαυτούς σας που είσαστε μερακλήδες.
Η συντριπτική πλειοψηφία με ακριβά αυτοκίνητα μεγάλου κυβισμού που θέλει να τα ξεφορτωθεί χθες, που έχει καταθέσει πινακίδες από χθες, σκέφτεται ν' αλλάξει ακόμα και λάδια.

ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ!!!!!

Τα μόνα που έχουν μείνει είναι τα χρέπια.Ολα τα καλά φύγανε νύχτα εδω και πάρα πολύ καιρό thumb

skylos
12-07-13, 15:48
Συμφωνω σε ολα.....
το οτι με μια αποφαση σε ενα βραδυ μπορει να σου παρουν το σπιτι το εχουμε καταλαβει τα 2 τελευταια χρονια...
και πρεπει να μεινουμε εκει, γιατι αυτη ειναι ουσια αυτων που γραφεις και συμφωνω μαζι σου απολυτα....
Αν μενουμε ομως οτι το προβλημα ειναι οτι δεν μπορουμε να κυκλοφορησουμε την καγεν ή δεν μπορω να συντηρησω το ρεξτον (που στοιχιζει τωρα 3000ευρο μεταχειρισμενο οσο και οι φοροι του τον χρονο),δεν μενουμε στην ουσια του θεματος που ειναι το γενικο προβλημα αλλα το γυρναμε στο ειδικο προβλημα....
Γιατι ο ανεργος ή μπαρμπας που του εχουν κοψει τη συνταξη στο 50% και τρωεει τα χαρατσια θα πει δεν πατε στο διαουλο εδω πειναμε και σεις κλαιτε για τα τζιπ.

π.χ για την ΕΡΤ η αποφαση με βρηκε συμφωνο, ο τροπος που ηρθε η αποφαση ειναι το προβλημα που αναφερεις απο πανω... Την δυναμη για να κανουν αυτο που κανουν ΤΗΝ ΔΩΣΑΜΕ ΕΜΕΙΣ.

γαβ γαβ γαβ γαβ γαβ

Stamatis
12-07-13, 16:13
Εχει αρχισει και απανταει και στον εαυτο του.

Καψιμο

vagmag
12-07-13, 16:21
δεν ξέρω τι θα κάνουν με τα τέλη και τις εισφορές.
ίσως ούτε αυτοί να ξέρουν ... κάτι θα κατέβει στο κεφάλι κάποιου φωστήρα και θα πληρώνουμε εμείς τα σπασμένα!

Πιστεύω όμως ότι για τα πετρελαιοκίνητα απλά θα ανέβει η τιμή του πετρελαίου, όπως συμβαίνει σε όλη την Ευρώπη, όπου το πετρέλαιο έχει την ίδια τιμή (ή και πιο ακριβό σε πολλές περιπτώσεις) με τη βενζίνη..... και βλέπουμε για μετά...

Stathis
12-07-13, 16:52
αν ο σκοπος τους ηταν απλα να μαζεψουν χρηματα απο τα αυτοκινητα θα εφτιαχναν τετοιο συστημα που να πληρωνουν ολοι αναλογικα και να παιρνουν λιγα απο πολλους, τουλαχιστο αυτη θα πρεπε να ηταν μια λογικη αντιδραση στην συνεχη καταθεση πινακιδων και παροπλισμο οχηματων.
Μαλλον ομως οσο και να ακουγεται παραξενο,δεν ειναι ο σκοπος τους να τα παρουν απο τα κοροιδα που 4 χρονια πριν τους εβαλαν και αγορασαν ενα αυτοκινητο να μπορουν με ασφαλεια να λυσουν τις οικογενειακες τους αναγκες.
Τριβουν τα χερια τους οι ξενοι για την ολοκληρωτικη απαξιωση των αυτοκινητων...
εκει που πηγαιναμε γερμανια να φερουμε αμαξι ερχονται αυτοι και τα αγοραζουν μισοτιμης.

υγ. αυτοκινητο με ξενες πινακιδες μπορει να οδηγησει μονο ο κατοχος του για ορισμενο χρονικο διαστημα το ετος.
Η Ελενη καπου εχει γραψει αναλυτικα την διαδικασια που εκανε ετσι ωστε καθε χρονο που ερχεται Ελλαδα να μπορει να κινει το αυτοκινητο με ξενες πινακιδες που κατεχει.
δεν πιστευω οτι τα νηματα στην ευρωπη και την ελλαδα κινουν οι γερμανοι μαντραδες αυτοκινητων.
κερδισμενοι βγαινουν απο σποντα, οπως απο την αναποδη σποντα εβγαιναν κερδισμενοι παλιοτερα οπου μας πουλαγαν ακριβα.

το θεμα ειναι γενικοτερο, να μην αναφερουμε την αναξιοπιστια, ανακολουθια κλπ αυτα τα εχουμε ξεπερασει πια.
νομιζω οτι οι κυβερνωντες καλουνται να διαχειριστουν μια πολυ δυσκολη κατασταση και μαλιστα υπο πιεση.
αυτο οδηγει σε προχειρες και εκτακτες λυσεις.
εχουν στα χερια τους συνεχως διληματα και ακουνε απειλες.
προσοχη δεν τους υπερασπιζομαι προσπαθω να ερθω στη θεση τους για να καταλαβω πως οδηγουνται καθε φορα σε αυτες τις αποφασεις.
αν λοιπον κι εμενα μου εθεταν το διλημα, προτιμας να χρεωκοπησει η χωρα ή να χασεις εσυ μερος απο την περιουσια σου, θα προτιμουσα να χασω μερος απο την περιουσια μου.
γι αυτο πληρωνω οτι χαρατσι μπαινει συνηδειτα, με γκρινια βεβαια, αλλα οσο εχω θα πληρωνω.
το προβλημα ειναι ποσο πρεπει να χασουμε, ποιοι και πως.
και οταν φτασουμε εκτος απο οσους σημερα δεν μπορουν, σχεδον ολοι να μην μπορουμε να ανταποκριθουμε σε αυτη τη δημευση της περιουσιας μας που γινεται υποτιθεται για τη σωτηρια της χωρας, τι θα γινει τοτε?
θα βλεπουμε ακομα να μην εχει φυγει ουτε ενας που δεν χρειαζεται απο κανεναν οργανισμο τυπου κωπαϊδας, θα βλεπουμε πενηνταρηδες με εθελουσιες, σαρανταρες συνταξιουχους με ανηλικα τεκνα, χιλιαδες αργοσχολους στους δημους, στους οποιους τη δουλεια τη βγαζουν συμβασιουχοι, δεητζηδες, ερτατζηδες βολεψακηδες να φωναζουν για κεκτημενα?
να χασω μερος την περιουσιας μου, το κατανοω, αφου ετσι πρεπει να γινει, αλλα βλεπω οτι η κρεατομηχανη που περιεγραψε ο βερουτης υπαρχει μονο στον ιδιωτικο τομεα.
στο κρατος ολα βαινουν -εστω και με πιεση- ακομα καλως.
κανενας δεν αναρωτηθηκε αν μπορουμε να πληρωσουμε και να συντηρουμε ολο αυτο το συστημα.
μονο αν κοιμομαστε τα βραδια οταν χανουν τη δουλεια τους ανθρωποι.
φυσικα και ειναι το πιο στεναχωρο πραγμα αυτο, αλλα οταν θα τελειωσουν τα αποθεματα των μυρμηγκιων που μαζευαν ολα αυτα τα χρονια, τι θα γινει?

ας το παρουμε αποφαση. οσοι ειναι κατω απο 65 πρεπει να επιστρεψουν στη δουλεια, οπου βρουνε, και πολυ μεγαλο μερος δ.υ. πρεπει να αλλαξει αντικειμενο, πρεπει να βρει αλλο τροπο βιοπορισμου ωστε να μπορεσει να σταθει το υπολοιπο συστημα με αυτους που θα μεινουν.

μονον τοτε θα σταματησουν τα χαρτασια και τα τελη και οι εισφορες και οι λοιπες ληστρικες επιδρομες στις τσεπες του κοσμου.


κι αυτό παίζεται πλέον.
Εχω ακούσει ότι τελευταία έχει σταματήσει αυτό, λόγω αμελητέας συντήρησης! Δεν είμαστε πλέον στην λίστα προτίμησης.

Κι εδώ που τα λέμε δεν νομίζω να έχουν και τόσο άδικο. Μην κρίνετε κάποιοι από τους εαυτούς σας που είσαστε μερακλήδες.
Η συντριπτική πλειοψηφία με ακριβά αυτοκίνητα μεγάλου κυβισμού που θέλει να τα ξεφορτωθεί χθες, που έχει καταθέσει πινακίδες από χθες, σκέφτεται ν' αλλάξει ακόμα και λάδια.

αλλαξα λαδια λογω ενδειξης στο Idrive σε 300 χιλιομετρα περιπου, τοσα εκανα περσι. δεν θα παθαινε τιποτα το αμαξι να το εκανα μια βολτα με τα παλια, αλλα δεν μου πηγαινε καλα να βλεπω το warning.
αυτο που αναφερεις παντως ειναι αληθεια και οχι μονο στα μεγαλα αλλα και στα μικρα αυτοκινητα.

Nino
12-07-13, 19:18
δεν πιστευω οτι τα νηματα στην ευρωπη και την ελλαδα κινουν οι γερμανοι μαντραδες αυτοκινητων.
κερδισμενοι βγαινουν απο σποντα, οπως απο την αναποδη σποντα εβγαιναν κερδισμενοι παλιοτερα οπου μας πουλαγαν ακριβα.

το θεμα ειναι γενικοτερο, να μην αναφερουμε την αναξιοπιστια, ανακολουθια κλπ αυτα τα εχουμε ξεπερασει πια.
νομιζω οτι οι κυβερνωντες καλουνται να διαχειριστουν μια πολυ δυσκολη κατασταση και μαλιστα υπο πιεση.
αυτο οδηγει σε προχειρες και εκτακτες λυσεις.
εχουν στα χερια τους συνεχως διληματα και ακουνε απειλες.
προσοχη δεν τους υπερασπιζομαι προσπαθω να ερθω στη θεση τους για να καταλαβω πως οδηγουνται καθε φορα σε αυτες τις αποφασεις.
αν λοιπον κι εμενα μου εθεταν το διλημα, προτιμας να χρεωκοπησει η χωρα ή να χασεις εσυ μερος απο την περιουσια σου, θα προτιμουσα να χασω μερος απο την περιουσια μου.
γι αυτο πληρωνω οτι χαρατσι μπαινει συνηδειτα, με γκρινια βεβαια, αλλα οσο εχω θα πληρωνω.
το προβλημα ειναι ποσο πρεπει να χασουμε, ποιοι και πως.
και οταν φτασουμε εκτος απο οσους σημερα δεν μπορουν, σχεδον ολοι να μην μπορουμε να ανταποκριθουμε σε αυτη τη δημευση της περιουσιας μας που γινεται υποτιθεται για τη σωτηρια της χωρας, τι θα γινει τοτε?
θα βλεπουμε ακομα να μην εχει φυγει ουτε ενας που δεν χρειαζεται απο κανεναν οργανισμο τυπου κωπαϊδας, θα βλεπουμε πενηνταρηδες με εθελουσιες, σαρανταρες συνταξιουχους με ανηλικα τεκνα, χιλιαδες αργοσχολους στους δημους, στους οποιους τη δουλεια τη βγαζουν συμβασιουχοι, δεητζηδες, ερτατζηδες βολεψακηδες να φωναζουν για κεκτημενα?
να χασω μερος την περιουσιας μου, το κατανοω, αφου ετσι πρεπει να γινει, αλλα βλεπω οτι η κρεατομηχανη που περιεγραψε ο βερουτης υπαρχει μονο στον ιδιωτικο τομεα.
στο κρατος ολα βαινουν -εστω και με πιεση- ακομα καλως.
κανενας δεν αναρωτηθηκε αν μπορουμε να πληρωσουμε και να συντηρουμε ολο αυτο το συστημα.
μονο αν κοιμομαστε τα βραδια οταν χανουν τη δουλεια τους ανθρωποι.
φυσικα και ειναι το πιο στεναχωρο πραγμα αυτο, αλλα οταν θα τελειωσουν τα αποθεματα των μυρμηγκιων που μαζευαν ολα αυτα τα χρονια, τι θα γινει?

ας το παρουμε αποφαση. οσοι ειναι κατω απο 65 πρεπει να επιστρεψουν στη δουλεια, οπου βρουνε, και πολυ μεγαλο μερος δ.υ. πρεπει να αλλαξει αντικειμενο, πρεπει να βρει αλλο τροπο βιοπορισμου ωστε να μπορεσει να σταθει το υπολοιπο συστημα με αυτους που θα μεινουν.

μονον τοτε θα σταματησουν τα χαρτασια και τα τελη και οι εισφορες και οι λοιπες ληστρικες επιδρομες στις τσεπες του κοσμου.



αλλαξα λαδια λογω ενδειξης στο Idrive σε 300 χιλιομετρα περιπου, τοσα εκανα περσι. δεν θα παθαινε τιποτα το αμαξι να το εκανα μια βολτα με τα παλια, αλλα δεν μου πηγαινε καλα να βλεπω το warning.
αυτο που αναφερεις παντως ειναι αληθεια και οχι μονο στα μεγαλα αλλα και στα μικρα αυτοκινητα.

ουτε μου περασε απο το μυαλο αυτο!! ομως δεν παυουν να ειναι οπως ειπες πολυ σωστα κερδισμενοι απο σποντα!!!
τωρα για τα αλλα καποτε, πλεον οχι Σταθη η δαμοκλειος σπαθη χρεοκοπιας της χωρας, ή χαρατσια ή δοση δεν μου λεει κατι πια.
Ισως κανω λαθος ,ισως αυτοι εγιναν αναξιοπιστοι οπως στο ανεκδοτο με τον βοσκο και τους λυκους? ισως γιατι τεσσερα χρονια τωρα το ενα ψεμα τους ερχεται να προσπαθησει να μπαλωσει το προηγουμενο, ισως ειμαι απλα λαικιστης που θα σκεφτουν καποιοι!
Δεν τους πιστευω πια! τερμα
Για ολα φταιει ενας ανθρωπος και ολα τα αλλα στηθηκαν μεθοδευμενα, καποτε ξεκινησαμε και εμεις την κουβεντα μας εδω και αυτοαφοριζομασταν με το να λεμε ποσο κοπροσκυλα ειμαστε εμεις και ποσο καλοι ειναι οι ευρωπαιοι που μας δινουν τα λεφτα τους.
Μετα μολις αρχισε να ξεφτιει αυτο, και φανηκε οτι δεν ειμασταν οι τεμπεληδες που μας ελεγαν , εφτιαξαν αλλες καταστασεις για να πεσουμε στην παγιδα και να αλληλοτρωγωμαστε...

Και μιας και το θεμα μας ειναι ο φορος πολυτελειας ας βγειι οποιοσδηποτε φωστηρας και ας προσπαθησει να με πεισει γιατι μια μερτσεντα 1900 cc του 2012ή του 2008 για να μην βρεθει και κανεις και πει οτι ειχε στην αγορα... δεν εχει φορο πολυτελειας και εχει ενα 46αρι .

Πως οριζουν την πολυτελεια οταν τα αυτοκινητα ειδικα τα πολλα κυβικα δεν εχουν πια καμια αξια.

Τελος αν και τα εχουμε πει πολλες φορες θα επαναλαβω οτι πρεπει να γινει επαναπροσδιορσμος πολλων πραγματων ,αναδιοργανωση και εκσυγχρονισμος υπηρεσιων, αν μεσα σε αυτα θα πρεπει καποιοι να αναγκαστουν να χασουν τη δσουλεια τους ( αν και προσωπικα πιστευω οτι μπορουν να φανουν καπου αλλου χρησιμοι) ας γινει με κριτηρια και ανθρωπια οχι με κομματικη ταυτοτητα και ρουσφετι.
Αλλα θυμησου αυτη τη κουβεντα που θα σου πω!!
Οσες μα οσες περικοπες και αν κανουν οσους μα οσους και να απολυσουν το μονο που θα καταφερουν θα ειναι να μεγαλωσει η υφεση και οσο για τα μυρμηγκια που αναφερεις δεν προκειται να γλυτωσουν το παραμικρο.
Οποιος φανταζεται οτι επειδη θα απολυσουν μερικες χιλιαδες υπαλληλους οτι θα μειωθουν οι φοροι δασμοι χαρατσια κλπ , πλαναται πλανη οικτρα!!
Το κακο ειναι οτι οπως ειχα γραψει και πριν μερικα χρονια , ο χαμενος θα ειναι η Δημοκρατια!!

Konstantinos E60
12-07-13, 19:40
Αναρωτιώμαστε ποιος να σκέφτηκε την τιμωρία στα κυβικά. Αναρωτηθηκαμε οτι όλες οι γερμανικες φίρμες πλέον τουρμπίζουν τα μικρά και προσφερουν επιδόσεις μεγαλων και καταναλωσεις (υποθετικές ) μικρών ? Και γιατι να μην το δω εγω ο καχύποπτος σαν προτροπή -εξαναγκασμό να αγοράσω ενα νέας τεχνολογίας γερμανικό ?

oldcarskickass
12-07-13, 19:41
Γιατί οι πολυεθνικές έχουν ΑΠΛΑ ΓΡΑΜΜΕΝΗ μια αγορά των 50 - 60 χιλιαδων μονάδων κάθε χρόνο. Σιγά μη τους νοιάζει τι παίζει με το σκαταστομυαλοκιστάν

Konstantinos E60
12-07-13, 19:44
Τωρα 50-60 χιλιάδων. Πριν μια 5ετια πιασαμε 300.000
Και δεν ειμαστε μονο εμεις που ασχολουμαστε με τα κυβικά. Ειναι και οι Ιταλοι και οι Ισπανοι.

oldcarskickass
12-07-13, 20:06
E ναι και; 2 χρεωκοπημένες χώρες με μη σταθερές οικονομίες vs the world, οπότε;

Konstantinos E60
12-07-13, 20:11
Δεν τους πέφτει και ασχημα μια αγορα 100+ εκατομυρίων Λευτερη. Τυχαία δεν είχαν πριν μερικα χρόνια ειδικο τμημα σχεδιασμου κινητηρων χαμηλου κυβισμου για τους νοτιους χαραμοφαϊδες !

Nino
12-07-13, 20:17
Δεν τους πέφτει και ασχημα μια αγορα 100+ εκατομυρίων Λευτερη. Τυχαία δεν είχαν πριν μερικα χρόνια ειδικο τμημα σχεδιασμου κινητηρων χαμηλου κυβισμου για τους νοτιους χαραμοφαϊδες !

η 316 σε 1.6 μονο για Ελλαδα και πορτογαλλια βγηκε αν δεν κανω λαθος
για να μη θυμηθουμε παλαιοτερα το ε30 320 το ιταλικο Μ3

Monsta
12-07-13, 21:43
Όπως όλοι γνωρίζουμε, τα Μνημόνια που έχουμε υπογράψει ΔΕΝ αφορούν μόνο την απόλυση κάποιων χιλιάδων αχαμνοξύστων. Αφορούν και άλλα πράγματα, που σε συνδυασμό με την απόλυση των αχαμνοξύστων, θα άλλαζε η χώρα.

Πιο πάνω λοιπόν ο υφυπουργός λέει πως σκέφτονται νέο τρόπο υπολογισμού (σοβιετικών) τεκμηρίων :facepalm: από το '14. Λες και του είπε κανένας ότι αυτή η φιλελεύθερη -γελάει ο κόσμος- κυβέρνηση θα είναι στο τιμόνι για μερικές ακόμα τετραετίες. Το σοβαρό ενδεχόμενο να κυβερνήσει μεθαύριο ο διεθνής γελωτοποιός και να τα κάνει ακόμα πιο πτανα, μάλλον το ξεχάσατε.

Ptboul
13-07-13, 00:15
χαμενος θα ειναι η Δημοκρατια!!

Δεν υπαρχει Γιαννη δημοκρατια στην ελευθερη οικονομια, τουλ. Με την εννοια που την θεωρουμε. Το παιχνιδι στην παγκοσμια σκακιερα οριζεται απο τους οικονομικους κολοσσους.

fanisk
13-07-13, 01:14
Ποτε ειχαμε Δημοκρατια για να τη χασουμε τωρα? :th_Laie_67-1:

Driver M
13-07-13, 02:13
Όπως όλοι γνωρίζουμε, τα Μνημόνια που έχουμε υπογράψει ΔΕΝ αφορούν μόνο την απόλυση κάποιων χιλιάδων αχαμνοξύστων. Αφορούν και άλλα πράγματα, που σε συνδυασμό με την απόλυση των αχαμνοξύστων, θα άλλαζε η χώρα.

Πιο πάνω λοιπόν ο υφυπουργός λέει πως σκέφτονται νέο τρόπο υπολογισμού (σοβιετικών) τεκμηρίων :facepalm: από το '14. Λες και του είπε κανένας ότι αυτή η φιλελεύθερη -γελάει ο κόσμος- κυβέρνηση θα είναι στο τιμόνι για μερικές ακόμα τετραετίες. Το σοβαρό ενδεχόμενο να κυβερνήσει μεθαύριο ο διεθνής γελωτοποιός και να τα κάνει ακόμα πιο πτανα, μάλλον το ξεχάσατε.
Kαι θα την έκανε ευρωπαϊκή Ουγκάντα, με μισθούς Κίνας, τιμές Ελβετίας και κοινωνικές παροχές ΗΠΑ .
Αυτό προβλέπουν τα μνημόνια, αυτό θέλουν οι υποστηρικτές τους (άλλο αν δεν το παραδέχονται και μιλάνε δήθεν για μεταρρυθμίσεις, χωρίς να λένε ότι σκοπός των μεταρρυθμίσεων αυτών είναι η ενίσχυση των κεφαλαιούχων εις βάρος των μεσαίων και χαμηλών στρωμάτων), αυτό γίνεται και τώρα.
Μια χαρά τα πάνε οι υπαλληλίσκοι τους οι σαμαροβενιζέλοι και τρίβουν τα χέρια τους Μπόμπολες, Αλαφούζοι και οι υπόλοιποι εγχώριοι και ξένοι βαρόνοι.

Αν όμως ο "γελωτοποιός" που λες (ή κάποιος με παρόμοιο πρόγραμμα, δεν είναι προσωπικό το ζήτημα) κάνει τα μισά έστω απ'όσα λέει, τότε θα κλαίνε με μαύρο δάκρυ και οι παραπάνω και τα φερέφωνά τους.
Και με τόσο λαό από πίσω του, θέλοντας και μη θα τα κάνει, οπότε βλέπω να πέφτει πολύ κλάμα σε ορισμένους κύκλους που βρίσκονται πίσω απ'την εξαθλίωση των πολιτών.
Γιατί η κοροϊδία και η εκμετάλλευση που υφίσταται ο ελληνικός λαός έχει και όρια, σε αντίθεση βέβαια με την ανοησία και την ξετσιπωσιά όσων συνεχίζουν να υποστηρίζουν την κυβερνητική μαφία.

Αλλά ας μη λέμε μεγάλες κουβέντες.
Σύντομα θα φανεί ποιος θα γελάσει τελευταίος.

fanisk
13-07-13, 02:32
Kαι θα την έκανε ευρωπαϊκή Ουγκάντα, με μισθούς Κίνας, τιμές Ελβετίας και κοινωνικές παροχές ΗΠΑ .
Αυτό προβλέπουν τα μνημόνια, αυτό θέλουν οι υποστηρικτές τους (άλλο αν δεν το παραδέχονται και μιλάνε δήθεν για μεταρρυθμίσεις, χωρίς να λένε ότι σκοπός των μεταρρυθμίσεων αυτών είναι η ενίσχυση των κεφαλαιούχων εις βάρος των μεσαίων και χαμηλών στρωμάτων), αυτό γίνεται και τώρα.
Μια χαρά τα πάνε οι υπαλληλίσκοι τους οι σαμαροβενιζέλοι και τρίβουν τα χέρια τους Μπόμπολες, Αλαφούζοι και οι υπόλοιποι εγχώριοι και ξένοι βαρόνοι.

Αν όμως ο "γελωτοποιός" που λες (ή κάποιος με παρόμοιο πρόγραμμα, δεν είναι προσωπικό το ζήτημα) κάνει τα μισά έστω απ'όσα λέει, τότε θα κλαίνε με μαύρο δάκρυ και οι παραπάνω και τα φερέφωνά τους.
Και με τόσο λαό από πίσω του, θέλοντας και μη θα τα κάνει, οπότε βλέπω να πέφτει πολύ κλάμα σε ορισμένους κύκλους που βρίσκονται πίσω απ'την εξαθλίωση των πολιτών.
Γιατί η κοροϊδία και η εκμετάλλευση που υφίσταται ο ελληνικός λαός έχει και όρια, σε αντίθεση βέβαια με την ανοησία και την ξετσιπωσιά όσων συνεχίζουν να υποστηρίζουν την κυβερνητική μαφία.

Αλλά ας μη λέμε μεγάλες κουβέντες.
Σύντομα θα φανεί ποιος θα γελάσει τελευταίος.

Ποιος θα κανει τα μισα? Αυτος που τρεχει στη κηδεια του Τσαβες και γελαει και ο Τσαβες απο το ταφο του? Αυτος που εβγαλε το παιδι του μπλα μπλα Ερνεστο λες και εχουν τα ιδια αιματα? Αυτος που δεν ξερει τι θα πει ενσημα γιατι δεν δουλεψε πουθενα αλλα μιλα για το δικιο του εργατη? Αυτος που λεει οτι τα ενοπλα σωματα θα δουλευουν με μισθο ανειδικευτου εργατη αλλα ο ιδιος εβαλε πασοκικο βυσμα για να παει ναυτικο? Αυτος που λεει η ελ.ας δεν θα μπαινει σε ασυλα?

Ενταξει, τι αλλη μ#λ#κια θα διαβασουμε εδω μεσα?

oldcarskickass
13-07-13, 04:16
πιπολ ιτ ιζ νατ αμπαουτ δε φακινγκ μανευ, ιτ ιζ αμπαουτ ουατ γιου γουορθ ιν ε γκέιμ δατ γιου ντου νοτ μέικ δε ρουλζ...

Samaro
13-07-13, 09:19
Αλλο ένα θεματάκι χάλασε !!

Bazil Van Sinner
13-07-13, 09:38
Αν όμως ο "γελωτοποιός" που λες (ή κάποιος με παρόμοιο πρόγραμμα, δεν είναι προσωπικό το ζήτημα) κάνει τα μισά έστω απ'όσα λέει, τότε θα κλαίνε με μαύρο δάκρυ και οι παραπάνω και τα φερέφωνά τους.



Αλλά ας μη λέμε μεγάλες κουβέντες.
Σύντομα θα φανεί ποιος θα γελάσει τελευταίος.

https://www.zougla.gr/assets/images/895724.jpg

gnx
13-07-13, 10:14
https://www.zougla.gr/assets/images/895724.jpg

Η διαφορά Βασίλη είναι ότι αυτή ήταν πραγματικά καλογυρισμένη πέραν πάσης ελπίδας, κατά τη γνώμη μου


Sent from my iPhone using Tapatalk

Monsta
13-07-13, 11:32
Αν όμως ο "γελωτοποιός" που λες (ή κάποιος με παρόμοιο πρόγραμμα, δεν είναι προσωπικό το ζήτημα) κάνει τα μισά έστω απ'όσα λέει, τότε θα κλαίνε με μαύρο δάκρυ και οι παραπάνω και τα φερέφωνά τους.


:hystericalbs1::hystericalbs1:

Πρέπει να ναι ωραία να ζεις στο σκοτάδι.


στο αφιερώνω εξαιρετικά:




Όταν οι ηλίθιοι κυριαρχούν…

Μου λείπει το βραδινό δελτίο της ΕΤ3 στις 10.00 όπου έβλεπες ειδήσεις.

Την ίδια ώρα είσαι υποχρεωμένος στα κανάλια του λαϊκισμού να ακούς αδαείς, ηλίθιους, ανεγκέφαλους, λαϊκιστές και πολιτικάντηδες. Δυστυχώς δεν έχω την πολυτέλεια να σπάσω την τηλεόραση, αλλά ούτε θα αφήσω να μου σπάσουν τα νεύρα όλοι αυτοί οι τύποι που παρελαύνουν σε δημοσιογραφικά πάνελ, όπου ο δημοσιογράφος κατοχυρώνει το μεροκάματό του επειδή υπάρχουν ανεγκέφαλοι αλλά και πρόθυμοι (οργισμένοι και αγανακτισμένοι σε κάθε περίπτωση) τηλεθεατές…

Τις τελευταίες ημέρες βλέπω για παράδειγμα αρχηγούς-ουρακοτάγκους, εκνευριστικούς τύπους από ΔΗΜΑΡ, ΣΥΡΙΖΑ, ΑΝΕΞΕΛ, Χρυσή Αυγή, κάποιους επίσης λαϊκιστές και παλαιάς κοπής ψευτοπολιτικούς της Ν.Δ. και του ΠΑΣΟΚ να λένε απίστευτα πράγματα.

Κατ΄ αρχάς κοινή συνισταμένη να καταργηθεί το Μνημόνιο και να φύγει η Τρόικα. Μην σκάτε! Η Τρόικα θέλει να φύγει πιο γρήγορα απ΄ όσο φανταζόμαστε. Δεν καταλαβαίνουν όλοι αυτοί ότι όσο καθυστερούμε και όσο αποκλίνουμε από τους στόχους μας η Τρόικα θα καθίσει περισσότερο…

Κανένας από αυτούς τους ηλίθιους που συντονίζουν τις εκπομπές ή από τους καλεσμένους σε αυτές να λένε τι θα γίνει αύριο το πρωί στην περίπτωση που θα εμείς αποφασίσουμε ότι δεν θέλουμε Μνημόνια και θέλουμε να είμαστε μόνοι μας σε αυτόν τον… μάταιο κόσμο…

1. Αν δεν θέλουμε τα λεφτά, από πού θα βρούμε για να επιβιώσουμε;

2. Αν κάνουμε του κεφαλιού μας σημαίνει ότι θέλουμε να επιστρέψουμε στο εθνικό μας νόμισμα. Αυτό σημαίνει τέρμα στις εγγυήσεις καταθέσεων, κατάρρευση των τραπεζών, υποτίμηση της δραχμής (τουλάχιστον 80% σύμφωνα με το προηγούμενο της Λευκορωσίας) και το δημόσιο χρέος που σήμερα είναι 317 δισ. ευρώ ή 108 τρισ. δρχ. θα εκτοξευτεί στα 560 δισ. ευρώ δηλαδή 200 τρισ. δρχ.

3. Όταν το χρέος σου θα είναι στα 190 τρισ. δρχ. εσύ ως ηλίθιος θα μιλάς για εθνική ανεξαρτησία για της νομισματικής πολιτικής σου και ταυτόχρονα θα αναγκαστείς να προχωρήσεις σε διαγραφή του χρέους. Και τότε βρε ηλίθιε για γίνει εμφύλιος πόλεμος και οι ξένοι θα έρθουν και θα σου τα πάρουν όλα, βρε βλάκα…

4. Το χρέος κατά 205 δισ. ευρώ είναι εξωτερικό και κατά τα υπόλοιπα εσωτερικό. Δηλαδή θα χρεοκοπήσεις και τις τράπεζες (μάλλον θα έχουν λεηλατηθεί νωρίτερα…) και συνεπώς δεν θα υπάρχουν ασφαλιστικά ταμεία. Βρε ελλεινέ πολιτικάντη, βρε άθλιε βουλευτή, βρε αδαή δημοσιογράφε…

5. Από κει και πέρα αντιλαμβάνεσαι ότι κάθε επιχείρηση που εισάγει φάρμακα δεν θα μπορεί να φέρει ούτε ασπιρίνη. Ομοίως, τα διυλιστήρια που εισάγουν πετρέλαιο, δεν θα μπορούν να φέρουν ούτε λίτρο. Η επιστροφή στη γη βρε ηλίθιοι δεν θα γίνει με όρους παραγωγής και πώλησης αγαθών αλλά με όρους ατομικής και οικογενειακής επιβίωσης. Για όσους κατέχουν γη και για όσους πάνε στα χωριά τους…

6. Βρε ηλίθιοι, όταν θα έχεις αρνηθεί τη διεθνή χρηματοδότηση, την επόμενη μέρα θα ξεσπάσει εξέγερση, κανένας δεν θα πληρώνει φόρους και ο γείτονας θα εισβάλλει στο σπίτι σου για να βγει και να φάει. Βρε ανόητε…

7. Βρε ηλίθιοι, βρε ανεγκέφαλοι, εσείς, που έχετε επενδύσει στην οργή του κόσμου, διατυπώνετε απόψεις που ουσιαστικά ισοδυναμούν με τον αφανισμό της χώρας. Βρε εγκληματίες… Καθόμαστε ακόμη και σας ακούμε και σας βλέπουμε ελεεινοί του κερατά…

ΒΡΕ ΑΘΛΙΟΙ, Η ΕΛΛΑΔΑ ΔΙΝΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΝΑ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΤΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΤΟΥ ΑΠΟΨΕΙΣ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΟΜΩΣ ΒΡΕ ΑΧΡΕΙΟΙ Η ΑΠΟΨΗ ΑΥΤΗ ΝΑ ΙΣΟΔΥΝΑΜΕΙ ΜΕ ΕΓΚΛΗΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΠΙΝΟΥΜΕ ΕΤΣΙ. ΦΤΑΣΑΜΕ ΕΔΩ ΠΟΥ ΦΤΑΣΑΜΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΜΥΑΛΟ. ΤΑ ΔΥΟ ΚΟΜΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΑΝ ΟΦΕΙΛΟΥΝ ΤΩΡΑ ΝΑ ΑΠΑΡΝΗΘΟΥΝ ΤΟ ΑΜΑΡΤΩΛΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΤΟΥΣ. ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΟΜΩΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΞΑΜΟΛΗΘΕΙ ΤΟΣΟΙ ΑΧΡΗΣΤΟΙ ΚΑΙ ΑΧΡΕΙΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΑΝΤΗΔΕΣ, ΔΗΜΟΣΙΟΛΟΓΟΥΝΤΕΣ, ΑΔΑΕΙΣ ΠΕΡΙ ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΑΡΧΩΝ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΜΠΟΥΡΛΟΤΟ ΣΕ ΜΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΝΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ… ΒΡΕ ΗΛΙΘΙΟΙ ΣΥΝΕΛΘΕΤΕ… ΕΙΣΤΕ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ…. ΓΙΑΤΙ Ο ΛΑΪΚΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΛΗΜΑ. ΕΣΕΙΣ ΘΕΛΕΤΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΕΤΕ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΣΕ… ΕΥΧΑΡΙΣΤΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΘΑ ΛΑΒΟΥΝ ΧΩΡΑ…
ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΙΤΕ ΕΣΕΙΣ… ΦΤΑΙΝΕ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΣΑΣ ΒΛΕΠΟΥΝ ΣΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ… ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ… ΕΛΕΕΙΝΟΙ ΚΑΙ ΤΡΙΣΑΘΛΙΟΙ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ…

Υ.Γ. ΟΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΙ ΕΠΙΒΑΛΛΟΝΤΑΙ ΛΟΓΩ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗΣ...

Λ. Γεωργιάδης

jannisa
13-07-13, 11:55
Σοβαρά τώρα εγώ προτείνω να ψηφίσουμε όλοι συριζα (στραβομουτσουνιάζω και μόνο που το γράφω ρε πστ μου), να βγουν οι μλκες στην εξουσία, να εφαρμόσουν τα μεγαλόπνοα σχέδιά τους και να τα κάνουν μνι ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ Μ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΓΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ σ΄αυτό το μπ8ρδέλο.

Μόνο έτσι οι ''ρομαντικοί'' θα ξυπνήσουν και τα Πρωκτικά θα αφανιστούν, κι απ' το να χάσουμε τη μισή περιουσία μας σε φόρους εντός ευρώ ας δοκιμαστούμε άλλα 2-3 χρόνια στη δραχμή, παραπάνω δε θέλει.

Ρίχ'το ρε Ηλία να ησυχάσουμε πια.

Stamatis
13-07-13, 11:57
Μαζι σου συντροφε.
Τις καβατζες μας τις εχουμε, προσωπικα δεν θα πεινασω, ισως κανω και λιγο εμποριο και βγει κανα φραγκο, γιατι οχι;

Ηλια, ακου που σου λεει... Ριχτο

nikos-Mpacket
13-07-13, 12:10
https://www.fpress.gr/aytokinhto/item/10782-allazei-pali-i-forologia-ton-ih-%E2%80%93-ti-simainei-forologisi-me-vasi-tin-axia


Πριν προλάβουμε να αφομοιώσουμε τις αλλαγές στη φορολογία των αυτοκινήτων –με τελευταία την αναδρομική επιβολή του φόρου πολυτελείας- η κυβέρνηση ετοιμάζει νέο πλαίσιο για την επόμενη χρονιά. Εγκαταλείπεται το μοντέλο φορολόγησης με βάση τον κυβισμό. Τι θα το αντικαταστήσει;





Όπως προανήγγειλε στη Βουλή ο αρμόδιος υφυπουργός Γιώργος Μαυραγάνης, εντός των ημερών, αρμόδια επιτροπή που έχει συσταθεί στο υπουργείο Οικονομικών για να μελετήσει το ζήτημα της φορολόγησης των αυτοκινήτων θα καταθέσει το πόρισμά της. Το ζητούμενο είναι να εγκαταλειφθεί το μοντέλο φορολόγησης με βάση τον κυβισμό καθώς ο κινητήρας δεν αποτυπώνει πλέον και την αξία του αυτοκινήτου. Τα παραδείγματα άπειρα: αυτοκίνητα 1800 κυβικών κοστίζουν 60000-70.000 ευρώ και αυτοκίνητα 3000 κυβικών μπορεί να μην κοστίζουν τίποτα.

Είναι σαφές ότι το νέο σύστημα θα στηρίζεται στην αξία του αυτοκινήτου. Το αν αυτή θα είναι η εργοστασιακή ή όχι, θα αποφασιστεί εντός των επόμενων μηνών καθώς και με την εργοστασιακή αξία το τελευταίο διάστημα υπήρχαν «παρατράγουδα» κάτι που παραδέχτηκε χθες στη Βουλή και ο κ. Μαυραγάνης. Σε κάθε περίπτωση, με βάση την αξία του αυτοκινήτου θα υπολογίζονται:

$11. Τα τέλη κυκλοφορίας (θα φανεί αν θα προλάβουν να αλλάξουν τη διαδικασία πριν τον Δεκέμβριο οπότε να πληρώσουμε με το νέο σύστημα). Να σημειωθεί ότι ήδη για τα τέλη κυκλοφορίας «τρέχουν» ταυτόχρονα δύο τρόποι υπολογισμού. Ένας με βάση τον κινητήρα και ένας με βάση τις εκπομπές ρύπων (σ.σ ισχύει για τα αυτοκίνητα που αποκτήθηκαν μετά την 01/11/2010)

$12. Τα τεκμήρια τα οποία ακόμη και σήμερα υπολογίζονται μόνο με βάση τον κυβισμό

$13. Ο φόρος πολυτελείας ο οποίος σήμερα υπολογίζεται βάση των τεκμηρίων και κατά συνέπεια βάσει του κυβισμού.

$14. Τα τέλη ταξινόμησης.

Stamatis
13-07-13, 12:15
Τεκμηριο με βαση την εργοστασιακη αξια και τελη κυκλοφοριας με βαση τους ρυπους θα ηταν το σωστο.
Επειδη ομως ειναι αδυνατον να ισχυσει αυτο για αυτοκινητα του 70 ας πουμε, το πιο σωστο θα ηταν πως οτιδηποτε ταξινομηθει απο 1/1/2014 να ειναι με τον παραπανω τροπο και ολα τα παλιοτερα να συνεχισουν με τα κυβικα και καποια εκλογικευση στο τεκμηριο και καποια στιγμη να τελειωνει αυτο το παραμυθι.
Ετσι και αλλιως η αγορα καταστραφηκε.
Ας γινει μια σωστη αρχη απο εδω και εμπρος.

Stathis
13-07-13, 12:33
Εγω συμφωνω με τον αρη στις διαπιστωσεις.
Αν το σκεφτουμε δεν ξερω κανεναν να διαφωνει.
Οπως το λεει, μισθοι κινας, τιμες ελβετιας, κοινωνικες παροχες ζιμπαμαμπουε (στην αμερικη δεν εχει ζησει, τα εχει δει μονο απο την τηλεοραση γι αυτο τον δικαιολογω), φοροι σουηδιας, κρατος ζαμπια.
Για ουγκαντα μη μιλαμε, ειναι πιο προοδευμενοι απο μας, εκει οταν θελουν να διαμαρτυρηθουν λενε, ελλαδα θα μας κανετε, ναι ετσι λενε οι μαυροι οι ουγκαντιανοι.
Συμφωνουμε εως εδω λοιπον.

Εκει που διαφωνουμε ειναι απο τι προηλθε αυτη η καταντια και τι πρεπει να γινει για να αλλαξει.

Προσωπικα πιστευω οτι η χρεοκοπια ηρθε απο τραγικα ιδιοτελεις και προδοτικες επιλογες των πολιτικων και τουβκοσμου τα τελευταια 30 χρονια. Κλεπτοκρατια, παρασιτοκρατια, τρωκτικοκρατια.
Αλλοι λενε οτι φταιει ενας ανθρωπος που εκανε συνομωσια για να μας ριξει στα νυχια των τοκογλυφων. Βολικη εξηγηση δε λεω...

Τι πρεπει να γινει?
Μερικοι παλαιολιθικοι στις αντιληψεις ανθρωποι πιστευουν οτι η αλλαγη αυτη πρεπει να γινει με ενα συστημα που στη θεωρια ακουγεται και ειναι ιδανικο, αλλα στην πραξη εχει αποτυχει και εχει εξαφανιστει απο ολον τον προοδευμενο η μη κοσμο.
Υπαρχουν ενα δυο απολιθωματα ακομα να θυμιζουν το ποσο τυρρανησε και ποσο πισω εριξε τις χωρες που το πιστεψαν και τους πολιτες τους.

Σημερα, το εχω ξαναγραψει, αυτη ειναι η μεγαλυτερη ατυχια μας, το αδιεξοδο μας, οτι οι καινουργιοι που ερχονται υποτιθεται για να αλλαξουν το σαπιο καθεστως ειναι πιο συντηρητικοι και οπισθοδρομικοι απο αυτους που θελουμε να διωξουμε.
Αυη ειναι η μεγαλυτερη τραγωδια μας.
Η κριση καμια φορα ειναι και για καλο, για να εξυγιανθει ενα συστημα, να μηδενισει, να αλλαξουν οι ισορροπιες.
Αλλα ποιος να αλλαξει τις ισορροπιες? αυτοι που ονειρευνονται συστηματα και ιδεες που δομιμαστηκαν πριν εκατο χρονια και πεθαναν παταγωδως?
Ειναι γνωστο τι γινοταν στα αριστερα καθεστωτα.
Οποιος δεν ξερει ας ρωτησει καποιον που ζουσε στην αλβανια πριν 15 χρονια. Μην παμε πιο πισω, ουτε πιο μακρια.
Χειροτερες δικτατοριες, πιο απανθρωπες, πιο στυγνες δεν εχει γνωρισει ο κοσμος.
Γι αυτο και πεθαναν, ο κοσμος που τις δοκιμασε τις απεριψε, οχι ο μπομπολας και ο αλαφουζος (που θα συμφωνησω δεν ειναι αγιοι, αλλα αυτο δεν ειναι της παρουσης).
Γι αυτο οι αλβανοι ηρθαν κατα χιλιαδες στην ελλαδα μην πουμε εκατομμυρια, και δεν πηγαν οι ελληνες στην αλβανια.
Αληθεια για ποιο λογο δεν συνεβη αυτο, αφου αυτο το συστημα που θελουν τωρα να μας πεισουν οτι ειναι το καλυτερο για το λαο εντος ευρω μαλιστα (χαχαχαχαχα), για ποιο λογο δεν πηγαν οι γονεις μας μεταναστες στην αλβανια, τη βουλγαρια, τη ρουμανια και αλλου, να απολαυσουν δημοκρατια, ισοτητα, κοινωνιες παροχες, ευημερια, ελευθερια λογου κλπ κλπ?

Μη λεμε λοιπον αστειοτητες, κριμα εισαστε και νεοι ανθρωποι και εχετε, πιστευτε σε ιδεες και κοσμους που δεν υπαρχουν πια, και ποτε δεν υπηρξαν οπως εγραφαν τα βιβλια που κανετε ευαγγελια.
Οι ιδιοι οι πρωτεργατες του κομμουνισμου τον εγκατελειψαν, ρωσοι, κινεζοι για παραδειγμα, και η δικη μας νεολαια αγεται και φερεται πισω απο κατι λειψανα τυπου γλεζου, κατι γελειους τυπους στυλ λαφαζανη στρατουλη και λοιπων περιθωριακων.

Γι αυτο λεω δεν εχουμε ελπιδα.
Γιατι αντι να ξεπηδησει κατι νεο, φρεσκο, καινοτομικο, μερικοι καθυστερημενοι κολλημενοι μαοϊκοι μαζι με το παλιο πασοκαριο που αλλαξε και εβαλε τα ρουχα του αλλιως, προσπαθει να μας πεισει να γυρισουμε μερικες δεκαετιες πισω.
Για να υιοθετησουμε κατι που εφερε δεινα και μονο, ενα συστημα που η ιστορια εχει καταγραψει ως τοσο σκληρο και απανθρωπο που και ο ναζισμος ακομα ωχρια μπροστα του!

Αυτοι οι ανθρωποι λοιπον μαζι με τα τυφλωμενα λοβοτημημενα φερεφωνα τους σε μπλογκς φορουμς κλπ ερχονται να μας παρουσιασουν το βιβλιο του μαο ως προγραμμα, να υποσχεθουν σε ολους ολα, να χαϊδεψουν αυτια δικαιων και αδικων, απλα για να υφαρπαξουν την ψηφο του απογοητευμενου, του δοκιμαζομενου ελληνα.
Μας υποσχονται φανταστικα πραγματα, τα οποια δεν κανουν τον κοπο να μας εξηγησουν ΠΩΣ θα φερουν εις περας.

Ακουγα προχθες το λαφαζανη σε μια συνεντευξη, ελεγε οτι μολις παρει την εξουσια ο συριζα θα αγορασει σιταρι για εξι μηνες (δεν ειπε που θα χωρεσει αυτο, προφανως θα το βαλει στις πισινες των β.π. που θα απαλλοτριωσει) ωστε να εχει ο λαος να τραφει με ψωμι (!!!), και μετα θα καταγγειλει το μνημονιο.
Ωραια, του απανταει ο δημοσιογραφος, και οταν περασουν οι εξι μηνες και τελειωσει το σιταρι τι θα γινει? τοτε θα κατσουμε με το λαο να βρουμε λυση, η απαντηση (!!!!!!!!!!!!!)
Χαχαχαχαχαχα μονο με χιουμορ αντιμετωπιζεται αυτη η ανοησια.

μη λεμε μεγαλες κουβεντες λοιπον ε?
Ας τα πει στον αρχηγο του αυτα ο φιλος μας ο αρης, που μας εχει φλομωσει στο ψεμα και τα μεγαλα λογια.
Δυστυχως ομως τα μεγαλυτερα ζωα δεν ειναι οσοι βγαινουν και λενε αυτες τις αηδιες, αυτοι τη δουλεια τους κανουν και την κανουν μια χαρα οπως δειχνει, αλλα αυτοι που τους πιστευουν και τους ψηφιζουν.

Γι αυτο ξαναλεω δεν υπαρχει ελπις στο τρωκτικσταν.

Stathis
13-07-13, 12:41
Τεκμηριο με βαση την εργοστασιακη αξια και τελη κυκλοφοριας με βαση τους ρυπους θα ηταν το σωστο.
Επειδη ομως ειναι αδυνατον να ισχυσει αυτο για αυτοκινητα του 70 ας πουμε, το πιο σωστο θα ηταν πως οτιδηποτε ταξινομηθει απο 1/1/2014 να ειναι με τον παραπανω τροπο και ολα τα παλιοτερα να συνεχισουν με τα κυβικα και καποια εκλογικευση στο τεκμηριο και καποια στιγμη να τελειωνει αυτο το παραμυθι.
Ετσι και αλλιως η αγορα καταστραφηκε.
Ας γινει μια σωστη αρχη απο εδω και εμπρος.

Θα υπαρξει διπλο συστημα.
Αυτο που λες και το παλιο.
Θα υπαγεσαι σε αυτο που βγαινει να πληρωσεις παραπανω.

Stamatis
13-07-13, 12:59
Προσωπικα.... Κλαΐν
2.300 τεκμηριο και 130 τελη κυκλοφοριας εχω.
Τη διαφορα των 1.800 ευρω που προκυπτει σε οφελος μου, την εκανα ρουχα απο το ebay.
Σιγα-σιγα θα εξαφανιστω και απο το ντοπιο εισπρακτικο συστημα εντελως και αν δουν φορο ας μου γραψουν.

S8N
13-07-13, 14:31
Εχω αρχισει και βρισκω καλα στοιχεια σ' αυτη τη καταντια λοιπον. Πηγαμε παραλια με το επιπλο και ειχα το ακριβοτερο αυτοκινητο. Ενιωσα καποιος ρε γμτ για μια φορα στη ζωη μου. Οταν το ειχα παρει εβγαλα το λογοτυπο 520 για να μη με θεωρουν φτωχομπινε και αποτυχημενο στοιχημα της ζωης. Πως αλλαξαν τα πραγματα. Τωρα με θεωρουν μ@λακα. Λεω να το κρατησω αντι να το σκοτωσω στους μαυραγοριτες.

Monsta
13-07-13, 15:58
Τι επικά σεντόνια είναι αυτά ρε Στάθη !!

Αλλά ότι κι αν γραφεί, όσα παραδείγματα κι αν δωθούν, όσες οικονομικές αναλύσεις κι αν παρουσιαστούν, μερικά μυαλά θα μείνουν 'εκεί' για πάντα κολλημένα.

Την επόμενη πάντως θα κάνω τα 150 μίλια να πεταχτώ μέχρι το προξενείο και να τη ρίξω στο συντρόφι του οδηγούΜ. Ειλικρινά και χωρίς ειρωνία αυτή τη φορά. Επειδή ακριβώς όπως είπες αυτός ο τόπος δεν πρόκειται ν αλλάξει, επειδή όπου κι αν στραφείς, συναντάς μπροστά σου αυτή τη καθυστερημένη αριστεροσύνη σε ΟΛΑ τα επίπεδα, ας το κάνουμε την Αλβανία που αξίζουμε. Και πολύ αργήσαμε.

NickM3CS
13-07-13, 18:40
https://www.real.gr/DefaultArthro.aspx?page=blogitem&eid=18&id=245777

nikos-Mpacket
13-07-13, 20:23
Εχω αρχισει και βρισκω καλα στοιχεια σ' αυτη τη καταντια λοιπον. Πηγαμε παραλια με το επιπλο και ειχα το ακριβοτερο αυτοκινητο. Ενιωσα καποιος ρε γμτ για μια φορα στη ζωη μου. Οταν το ειχα παρει εβγαλα το λογοτυπο 520 για να μη με θεωρουν φτωχομπινε και αποτυχημενο στοιχημα της ζωης. Πως αλλαξαν τα πραγματα. Τωρα με θεωρουν μ@λακα. Λεω να το κρατησω αντι να το σκοτωσω στους μαυραγοριτες.


Σκεφτομαι να δωσω ανταλλαγη το Panda με ενα Octavia RS 2λιτρο (αληθεια δεν κανω πλακα) λες να νιωθω και εγω το ιδιο ή επειδη ειναι Skoda μπορει να την γλιτωσω;

S8N
13-07-13, 20:52
Σκεφτομαι να δωσω ανταλλαγη το Panda με ενα Octavia RS 2λιτρο (αληθεια δεν κανω πλακα) λες να νιωθω και εγω το ιδιο ή επειδη ειναι Skoda μπορει να την γλιτωσω;

Σιγα μη τη γλυτωσεις!

mikegr
13-07-13, 21:06
τα τεκμηρια θα καταργηθουνε λεει μολις ολοκληρωθει το νεο ηλεκτρονικο περιουσιολογιο.
Εχει πλακα παντως που δεν προκειται να παρουν νεα μετρα οπως λενε.
Κι ολα αυτα τι ειναι?Αντιμετρα?

doctore
13-07-13, 22:26
https://www.real.gr/DefaultArthro.aspx?page=blogitem&eid=18&id=245777

Είμαι αλλεργικός στον Χατζηπαπάρα, δεν μπόρεσα να το διαβάσω.

PANOS-E60
13-07-13, 22:32
Είμαι αλλεργικός στον Χατζηπαπάρα, δεν μπόρεσα να το διαβάσω.

αυτός την κατεστρεψε την καρριέρα του, όταν επί εποχής Αλτερ, αποφάσισε να συνταχθεί με το λαϊκισμό. Και να ήθελε να κάνει πίσω τώρα, δεν τον εμπιστευεται πιά κανείς από τις παλιές του παρέες.

friendgr
13-07-13, 23:43
ε καλά δεν είναι και για λύπηση. μια ζωή στο mega δεν θα έπαιρνε μισθό υπαλλήλου ....

optostyle
13-07-13, 23:48
Ανοιξα αυτο το θεμα στις 28-05-11....σχεδον καθε μερα παρακολουθω τις αποψεις σας και σιγουρα οι περισσοτερες ειναι σεβαστες....το προβλημα ειναι οτι αν καθησετε και τις ξαναδιαβασετε θα δειτε οτι οι περισσοτεροι ειναι σαν παρακολουθειτε ενα εργο η ενα σηριαλ σαν θεατες στην 55αρα LED τηλεοραση σας, και πετατε μια γνωμη για τον ηρωα που βλεπετε στην οθονη σας....τον εναν τον φταινε οι δεξιοι,τον αλλο οι αριστεροι(που ουτε καν ανελαβαν κατι στη χωρα ποτε,απλα λενε μαλακισμενες λυσεις), και στον αλλο η Χ.Α για καποιους λογους.......καπου χασαμε το νοημα και ξεχασαμε οτι οι πρωταγωνιστες σ'αυτες τις μαλακιες που συμβαινουν,και σ'αυτο το εργο , ειμαστε ΕΜΕΙΣ.....και λεω λοιπον...αν ΔΕΝ αλλαξουν τερμα πανω οι μπαρες χρωμα ..αν ΔΕΝ ξαναψηφισουμε τα ιδια γουρουνια που κυβερνανε,αν ΔΕΝ καθομαστε να βλεπουμε αυτες τις πορνογραφικες ειδησεις στην τηλεοραση,αν ΔΕΝ ΑΝΤΙΔΡΑΣΟΥΜΕ.....τοτε και στα επομενα 50 χρονια θα τα λεμε εδω ...στο ιδιο θεμα,με το ιδιο πληκτρολογιο,στο ιδιο μονιτορ....Πριν βιαστειτε να μου την πειτε(σωπα ρε μαγκα..κι εσυ το ιδιο δεν κανεις?)..απλα σκεφτειτε....πλεον ΠΡΕΠΕΙ να θυσιασουμε κατι για να δουμε ασπρη μερα....αν ζουσαμε σε κανονικο πολεμο ΙΣΩΣ να ηταν οι ζωες μας....σ'αυτο τον οικονομικο πολεμο που ζουμε,και που τον διαλεξαν καποιοι που ουτε καν τους ξερουμε, πρεπει να θυσιασουμε η τα αμαξια μας, η τις διακοπες μας, η τις δουλειες μας, η ...η...η

Σας αφηνω γιατι θα χασω το αεροπλανο για Μυκονο....Καλες διακοπες

NickM3CS
14-07-13, 08:05
αυτός την κατεστρεψε την καρριέρα του, όταν επί εποχής Αλτερ, αποφάσισε να συνταχθεί με το λαϊκισμό. Και να ήθελε να κάνει πίσω τώρα, δεν τον εμπιστευεται πιά κανείς από τις παλιές του παρέες.

μια χαρα ειναι μην τον λυπασαι... τα βγαζει περα μια χαρα με το σιτε στο internet και με την εφημεριδα του !!! τον θεωρω απο τους πιο αντικειμενικους!!!

vagmag
14-07-13, 17:54
Να αλλάξω το δίλιτρο πετρελαιοκίνητο Xtrail μου με dacia ή qasqai ή ASX???
Είναι δίλιτρο, αισθάνομαι κορόιδο που πληρώνω... τέλη και φόρο πολυτελείας!
Θα δώσω 5000-15000 επιπλέον. Θέλουμε ένα οικογενειακό τετρακίνητο... με χαμηλή κατανάλωση. Με αυτό κάνουμε τα πολλά χιλιόμετρα ....
Η λογική λύση βέβαια θα ήταν να έδινα απλά το Μ3... αλλά κλαψ... μάλλον θα συνεχίσω να πληρώνω τα σπασμένα του κράτους μας...

Γιατί να νιώθω άσχημα που έχω απλά δύο αυτοκίνητα που στο σύνολο τους δεν μου κόστισαν πάνω 30.000 ευρώ....

Monsta
14-07-13, 20:29
Βαγγέλη, το Nissan βγαίνει με τη τετρακίνηση μόνο στα 2.000cc. Πάντως φίλος πήρε πριν λίγες μέρες το 1.6d και για τα λεφτά του είναι εξαιρετική λύση.

ghost-rider
14-07-13, 20:41
Να αλλάξω το δίλιτρο πετρελαιοκίνητο Xtrail μου με dacia ή qasqai ή ASX???
Είναι δίλιτρο, αισθάνομαι κορόιδο που πληρώνω... τέλη και φόρο πολυτελείας!
Θα δώσω 5000-15000 επιπλέον. Θέλουμε ένα οικογενειακό τετρακίνητο... με χαμηλή κατανάλωση. Με αυτό κάνουμε τα πολλά χιλιόμετρα ....
Η λογική λύση βέβαια θα ήταν να έδινα απλά το Μ3... αλλά κλαψ... μάλλον θα συνεχίσω να πληρώνω τα σπασμένα του κράτους μας...

Γιατί να νιώθω άσχημα που έχω απλά δύο αυτοκίνητα που στο σύνολο τους δεν μου κόστισαν πάνω 30.000 ευρώ....

To dacia εχεις δει τι τελη εχει?
Ρωτω γιατι εχω ακουσει οτι με τους ρυπους το στελνουν πολυ ψηλα.
Ειναι λεει απαρχαιωμενοι οι κινητηρες του.

mikegr
15-07-13, 09:10
Ανοιξα αυτο το θεμα στις 28-05-11....σχεδον καθε μερα παρακολουθω τις αποψεις σας και σιγουρα οι περισσοτερες ειναι σεβαστες....το προβλημα ειναι οτι αν καθησετε και τις ξαναδιαβασετε θα δειτε οτι οι περισσοτεροι ειναι σαν παρακολουθειτε ενα εργο η ενα σηριαλ σαν θεατες στην 55αρα LED τηλεοραση σας, και πετατε μια γνωμη για τον ηρωα που βλεπετε στην οθονη σας....τον εναν τον φταινε οι δεξιοι,τον αλλο οι αριστεροι(που ουτε καν ανελαβαν κατι στη χωρα ποτε,απλα λενε μαλακισμενες λυσεις), και στον αλλο η Χ.Α για καποιους λογους.......καπου χασαμε το νοημα και ξεχασαμε οτι οι πρωταγωνιστες σ'αυτες τις μαλακιες που συμβαινουν,και σ'αυτο το εργο , ειμαστε ΕΜΕΙΣ.....και λεω λοιπον...αν ΔΕΝ αλλαξουν τερμα πανω οι μπαρες χρωμα ..αν ΔΕΝ ξαναψηφισουμε τα ιδια γουρουνια που κυβερνανε,αν ΔΕΝ καθομαστε να βλεπουμε αυτες τις πορνογραφικες ειδησεις στην τηλεοραση,αν ΔΕΝ ΑΝΤΙΔΡΑΣΟΥΜΕ.....τοτε και στα επομενα 50 χρονια θα τα λεμε εδω ...στο ιδιο θεμα,με το ιδιο πληκτρολογιο,στο ιδιο μονιτορ....Πριν βιαστειτε να μου την πειτε(σωπα ρε μαγκα..κι εσυ το ιδιο δεν κανεις?)..απλα σκεφτειτε....πλεον ΠΡΕΠΕΙ να θυσιασουμε κατι για να δουμε ασπρη μερα....αν ζουσαμε σε κανονικο πολεμο ΙΣΩΣ να ηταν οι ζωες μας....σ'αυτο τον οικονομικο πολεμο που ζουμε,και που τον διαλεξαν καποιοι που ουτε καν τους ξερουμε, πρεπει να θυσιασουμε η τα αμαξια μας, η τις διακοπες μας, η τις δουλειες μας, η ...η...η

Σας αφηνω γιατι θα χασω το αεροπλανο για Μυκονο....Καλες διακοπες
Ποιος τους ψηφισε? Με 30% εγιναν κυβερνηση

S8N
15-07-13, 10:53
Να αλλάξω το δίλιτρο πετρελαιοκίνητο Xtrail μου με dacia ή qasqai ή ASX???
Είναι δίλιτρο, αισθάνομαι κορόιδο που πληρώνω... τέλη και φόρο πολυτελείας!
Θα δώσω 5000-15000 επιπλέον. Θέλουμε ένα οικογενειακό τετρακίνητο... με χαμηλή κατανάλωση. Με αυτό κάνουμε τα πολλά χιλιόμετρα ....
Η λογική λύση βέβαια θα ήταν να έδινα απλά το Μ3... αλλά κλαψ... μάλλον θα συνεχίσω να πληρώνω τα σπασμένα του κράτους μας...

Γιατί να νιώθω άσχημα που έχω απλά δύο αυτοκίνητα που στο σύνολο τους δεν μου κόστισαν πάνω 30.000 ευρώ....

Κι εγώ Nissan θα έλεγα. Είχαμε το βενζινοκίνητο X-trail και ήταν απίθανο. Ο πεθερός μου έχει mitsu και δεν είναι ευχαριστημένος από τα συνεργεία και τις τιμές τους. Για το Duster τι να πω... Πήγαινε ρίξε μια ματιά και θα καταλάβεις. Άσε που το όνομά του μου θυμίζει σουίφερ.

friendgr
15-07-13, 12:19
Ας μην δυσαρεστουμαστε εκ των υστέρων. Όταν ΕΙΣ ΓΝΩΣΙΝ και ΚΑΤΑ ΕΠΙΛΟΓΗ ειμασταν στις καφετέριες και στις παραλίες στις εκλογες, ας κάτσουμε τώρα να μας κυβερνάει το 30%.

vagmag
15-07-13, 12:27
Κι εγώ Nissan θα έλεγα. Είχαμε το βενζινοκίνητο X-trail και ήταν απίθανο. Ο πεθερός μου έχει mitsu και δεν είναι ευχαριστημένος από τα συνεργεία και τις τιμές τους. Για το Duster τι να πω... Πήγαινε ρίξε μια ματιά και θα καταλάβεις. Άσε που το όνομά του μου θυμίζει σουίφερ.

έτσι μου είπε και η γυναίκα μου.... ξεσκονόπανο δλδ :th_Laie_67-1:

Αξίζει να δώσω το δίλιτρο πετρέλαιο Xtrail του 2008 κοντά στα 12000 και να δώσω τόσα παραπάνω για κάποιο από τα άλλα ;;;

Δε βγαίνει άκρη... Αν το κρατήσω τέλη και φόρος πολυτέλειας είναι άλλα 5000+ για τα επόμενα 5 χρόνια!

Να τα πουλήσω όλα... μία χαρά είναι και το transit της δουλειάς... και σε μερικά χρόνια βλέπουμε πάλι...

Ptboul
15-07-13, 12:39
Αξίζει να δώσω το δίλιτρο πετρέλαιο Xtrail του 2008 κοντά στα 12000 και να δώσω τόσα παραπάνω για κάποιο από τα άλλα ;;;

Δε βγαίνει άκρη... Αν το κρατήσω τέλη και φόρος πολυτέλειας είναι άλλα 5000+ για τα επόμενα 5 χρόνια!



Αυτό ακριβώς προσπαθώ να εξηγήσω σε φίλους μου που θέλουν να δώσουν 2λιτρα 5ετίας (μέσα σε αυτούς και ο σατανάς) για να πάρουν ντίζελ χιλιάρι, κλπ. Στο ίδιο δίλημμα ήμουν και εγώ.

Καταλήγω πως αξίζει τέτοια κίνηση μόνο αν κάνεις πολλά Km τον χρόνο.

Konstantinos E60
15-07-13, 12:48
Αν δεν το έχεις ανάγκη το 1000-2000 τον χρόνο γιατι να τα σκοτωσεις Βαγγέλη. Στα χαρισε κανείς ? Σε διαβεβαιώνει κανεις οτι δεν θα καρφωσουν και τα μικρά και ειδικά τα ντιζελ ?

120ie87
15-07-13, 13:18
"Είμαστε διατεθειμένοι να πληρώσουμε πολλά προκειμένου να κάνουμε οικονομία"

...όπως λέει και το αρχαίο ινδιάνικο ρητό

Ptboul
15-07-13, 13:25
"Είμαστε διατεθειμένοι να πληρώσουμε πολλά προκειμένου να κάνουμε οικονομία"

...όπως λέει και το αρχαίο ινδιάνικο ρητό

Δεν είχαν υπόψη τους την Ελληνική πραγματικότητα: δεν σώζεσαι από πουθενά.

120ie87
15-07-13, 14:00
Όντως! ότι και να κάνεις "βρέχει π@@τσες" * (ακόμα και κάτω από στέγη)

*άλλη μια αρχαία ινδιάνικη έκφραση

Monsta
15-07-13, 14:03
Άσε το Duster και τσίμπα ένα Koleos. :facepalm:

ggeo
15-07-13, 14:37
έτσι μου είπε και η γυναίκα μου.... ξεσκονόπανο δλδ :th_Laie_67-1:

Αξίζει να δώσω το δίλιτρο πετρέλαιο Xtrail του 2008 κοντά στα 12000 και να δώσω τόσα παραπάνω για κάποιο από τα άλλα ;;;

Δε βγαίνει άκρη... Αν το κρατήσω τέλη και φόρος πολυτέλειας είναι άλλα 5000+ για τα επόμενα 5 χρόνια!

Να τα πουλήσω όλα... μία χαρά είναι και το transit της δουλειάς... και σε μερικά χρόνια βλέπουμε πάλι...

Εάν μπορείς να καλυφθείς με το αυτοκίνητο της δουλειάς η γνώμη μου είναι να τα πουλήσεις όλα χωρίς δεύτερη σκέψη.
Άσε να καταλαγιάσει η φουρτούνα - να σταθεροποιηθεί το φορολογικό σύστημα και μετά αποφασίζεις με την ησυχία σου.
Εγώ έδωσα το X3 και δεν πήρα τίποτε στη θέση του, προς το παρών καλύπτομαι με το οικογενειακό Scenic. Και να σου πω την αλήθεια αισθάνομαι πολύ - μα πολύ ξαλαφρωμένος.

m_power_lunatic
15-07-13, 16:05
Εάν μπορείς να καλυφθείς με το αυτοκίνητο της δουλειάς η γνώμη μου είναι να τα πουλήσεις όλα χωρίς δεύτερη σκέψη.
Άσε να καταλαγιάσει η φουρτούνα - να σταθεροποιηθεί το φορολογικό σύστημα και μετά αποφασίζεις με την ησυχία σου.
Εγώ έδωσα το X3 και δεν πήρα τίποτε στη θέση του, προς το παρών καλύπτομαι με το οικογενειακό Scenic. Και να σου πω την αλήθεια αισθάνομαι πολύ - μα πολύ ξαλαφρωμένος.

Mην σου πω καλυτερα να μην παρεις και τιποτα στη θεση του.Εισαι πολυ τυχερος που εδωσες το Χ3.

Το πολυ-πολυ να δωσεις και το SCENIC αργοτερα και να παρεις 1 και μοναδικο και γνωμη μου να μην δωσεις πολλα λεφτα,οσο το δυνατον λιγοτερα και μικρου κυβισμου.

S8N
15-07-13, 17:16
Εάν μπορείς να καλυφθείς με το αυτοκίνητο της δουλειάς η γνώμη μου είναι να τα πουλήσεις όλα χωρίς δεύτερη σκέψη.
Άσε να καταλαγιάσει η φουρτούνα - να σταθεροποιηθεί το φορολογικό σύστημα και μετά αποφασίζεις με την ησυχία σου.
Εγώ έδωσα το X3 και δεν πήρα τίποτε στη θέση του, προς το παρών καλύπτομαι με το οικογενειακό Scenic. Και να σου πω την αλήθεια αισθάνομαι πολύ - μα πολύ ξαλαφρωμένος.

Συμφωνώ απολύτως, αλλά με την προϋπόθεση να το πουλήσεις, όχι να το σκοτώσεις στον κάθε μαυραγορίτη.

Monsta
15-07-13, 21:45
Εντός της εβδομάδας θα ανεβάσω φωτό από Χ3 3.0 εγκατελειμένο στο δρόμο, χωρίς πινακίδες και χαρτάκι του δήμου. Ο Λούνατικ μπορεί να το χει δει καθώς είναι στη γειτονιά του. Πολλά παίζονται πλέον όταν μιλάμε για τόσα κυβικά...

mark e92
15-07-13, 21:50
Συμφωνώ απολύτως, αλλά με την προϋπόθεση να το πουλήσεις, όχι να το σκοτώσεις στον κάθε μαυραγορίτη.

Αυτή την εποχή ΔΕΝ μπορείς να πουλήσεις :thumbsdown:

vagmag
15-07-13, 22:02
Είναι κάτι βόλτες.... σαν τη σημερινή... που ανασταίνουν κ νεκρούς!!!! :thumbsup:

Μιας και δε βρίσκω υποκατάστατο...
Θα συνεχίσω τις μπάντες με τους φίλους μου!!

Το χαμόγελο, η διέγερση, το τέλειο γύρισμα, η μεταφορά βάρους, η παρατεταμένη πλαγιολίσθηση, ο ήχος της καβούκας...

Εντάξει... πατάνε στο χόμπι μου, στην κ@υλ@ μου... θα τους πληρώνω. Όλοι έχουμε πάθη...

steliosm46
15-07-13, 22:08
Είναι κάτι βόλτες.... σαν τη σημερινή... που ανασταίνουν κ νεκρούς!!!! :thumbsup:

Μιας και δε βρίσκω υποκατάστατο...
Θα συνεχίσω τις μπάντες με τους φίλους μου!!

Το χαμόγελο, η διέγερση, το τέλειο γύρισμα, η μεταφορά βάρους, η παρατεταμένη πλαγιολίσθηση, ο ήχος της καβούκας...

Εντάξει... πατάνε στο χόμπι μου, στην κ@υλ@ μου... θα τους πληρώνω. Όλοι έχουμε πάθη...

Μαρέσει ο τρόπος σκέψης σου! Δεν υπάρχει υποκατάστατο για αυτή την γκαυλα! χαχαχ

Λέμε λέμε και στο τέλος μόλις του δίνουμε και καταλαβαίνει μας πιάνει πάλι το "δεν θα το πουλήσω ποτέ φίλε" χαχαχα

το παθαίνω και εγώ συνέχεια αλλα μόλις έρχονται τα μαμημενα τα μαμησιάτικα εκεί πέφτει μπιμελίκη και αναθεμα λέμε που πήραμε ένα αμάξι το έχουμε πληρωμένο ουτε πάμε στα καζίνα ουτε στις πουτ@νες και θέλουν να μας τα πατήσουν όλα να μην αφήσουν τίποτα!

τέλος πάντων... που κάνετε μπάντες παιδιά να έρθω και εγώ?? :thumbsup:

vagmag
15-07-13, 22:11
σσσσσσσσσσσσσσσσσσστττττ

μη μας ακούσουν.

έλα σε ένα καφέ... :original:

stef
16-07-13, 03:01
Αυτή την εποχή ΔΕΝ μπορείς να πουλήσεις :thumbsdown:

Και όμως μπορείς!! thumb

PANOS-E60
17-07-13, 11:13
αυτό ενδιαφέρει πολλούς thumb


Μπόνους στον κλάδο ΙΧ από τις νέες αλλαγές στη φορολογία

Του Σπύρου Δημητρέλη

Ένα γενναίο μπόνους στο χειμαζόμενο κλάδο αυτοκινήτου δίνει ο νέος Κώδικας Φορολογίας Εισοδήματος. Με διατάξεις του αίρονται μια σειρά από περιορισμοί στην έκπτωση δαπάνης χρήσης αυτοκινήτου από επιχειρήσεις και ελεύθερους επαγγελματίες και καθίσταται πλέον πιο συμφέρουσα η απόκτηση ή ενοικίαση ΙΧ για επαγγελματική χρήση.

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα με τη σειρά. Ο νέος Κώδικας Φορολογίας Εισοδήματος (ΚΦΕ) προβλέπει την απόσβεση υπό προϋποθέσεις της απόκτησης, μεταξύ άλλων, και οχημάτων μεταφοράς ατόμων χωρίς να τίθενται περιορισμοί όσον αφορά τον κυβισμό τους. Ο ετήσιος συντελεστής απόσβεσης ανέρχεται για τα οχήματα στο 16% της αξίας κτήσης τους. Από τη διάταξη λείπουν περιορισμοί όσον αφορά τον κυβισμό των οχημάτων που αποκτά ή μισθώνει με σχήμα χρηματοοικονομικής μίσθωσης μια επιχείρηση ή ένας ελεύθερος επαγγελματίας. Στον υφιστάμενο Κώδικας Φορολογίας Εισοδήματος υπάρχει ο περιορισμός για έκπτωση από τα ακαθάριστα έσοδα του 70% των δαπανών για αυτοκίνητο εφόσον αυτό είναι έως 1.600 κυβικά και 35% για οχήματα μεγαλύτερου κυβισμού. Με βάση τη νέα διάταξη του ΚΦΕ δεν υπάρχουν περιορισμοί της έκπτωσης των δαπανών για τη χρήση και τη συντήρηση ενός ΙΧ από τα ακαθάριστα έσοδα της επιχείρησης ή του επαγγελματία.

Ακόμη μεγαλύτερο είναι το όφελος, σύμφωνα με ειδικευμένους φοροτεχνικούς, από την αντιμετώπιση που επιφυλάσσει ο νέος ΚΦΕ στη βραχυχρόνια ή μακροχρόνια μίσθωση οχημάτων. Ο νέος ΚΦΕ προβλέπει συγκεκριμένα κριτήρια για τις αποσβέσεις οχημάτων που αποκτώνται με leasing ενώ δεν προβλέπει περιορισμούς ή κριτήρια για την απλή μίσθωση (ενοικίαση) οχημάτων. Όπως σημειώνουν έμπειροι φοροτεχνικοί το μηνιαίο μίσθωμα που καταβάλλεται για την ενοικίαση οχημάτων, χωρίς κανέναν περιορισμό σε κυβισμό ή αξία οχήματος, εκπίπτει από τα ακαθάριστα έσοδα της επιχείρησης ή του επαγγελματία. Ωστόσο, θα πρέπει να εκπληρώνεται η προϋπόθεση της γενικής διάταξης του νέου ΚΦΕ για την αναγνώριση των δαπανών, δηλαδή η δαπάνη να πραγματοποιείται προς το συμφέρον της επιχείρησης. Με άλλα λόγια θα έχει λόγο και ο φορολογικός ελεγκτής για το αν μια δαπάνη για την ενοικίαση ενός, για παράδειγμα, πανάκριβου ΙΧ γίνεται προς το συμφέρον της επιχείρησης ή καλύπτει άλλες ανάγκες του επιχειρηματία (π.χ. οικογενειακές μετακινήσεις).

Μεγάλο όφελος προκύπτει για τον κλάδο αυτοκινήτου και από τη σημαντική μείωση του τεκμαρτού εισοδήματος που προστίθεται σε εργαζόμενους που λαμβάνουν ως παροχή εταιρικό αυτοκίνητο. Με βάση τον υφιστάμενο ΚΦΕ οριζόταν ότι το ετήσιο τεκμαρτό εισόδημα υπολογιζόταν ως ποσοστό επί της εργοστασιακής αξίας του οχήματος. Για παράδειγμα, για ένα ΙΧ εργοστασιακής αξίας 35.000 ευρώ το τεκμαρτό εισόδημα που «χρεωνόταν» στον εργαζόμενο της επιχείρησης (π.χ. διευθύνοντα σύμβουλο) που το λάμβανε για χρήση ως παροχή από την εταιρεία ανερχόταν στο 30% της εργοστασιακής αξίας, δηλαδή 10.500 ευρώ. Με άλλα λόγια το συγκεκριμένο στέλεχος επιχείρησης φορολογούνταν επιπλέον, ως μισθωτός, για 10.500 ευρώ πέραν των μισθών που λάμβανε.

Με τον νέο ΚΦΕ ορίζεται ότι το εισόδημα για την παροχή ΙΧ που χρεώνεται στον εργαζόμενο ανέρχεται στο 30% της ετήσιας δαπάνης απόσβεσης, μίσθωσης, εξόδων χρήσης και συντήρησης. Στο παραπάνω παράδειγμα, αν το ετήσιο κόστος για το παραπάνω ΙΧ είναι 10.000 ευρώ το επιπλέον εισόδημα που προστίθεται σε αυτόν που το χρησιμοποιεί ανέρχεται σε 3.000 ευρώ, δηλαδή 7.500 ευρώ λιγότερα σε σχέση με το σημερινό καθεστώς.

Όσον αφορά, ωστόσο, το τεκμήριο διαβίωσης δεν επέρχονται αλλαγές με τον νέο ΚΦΕ. Το τεκμήριο διαβίωσης που αναλογεί στα ΙΧ τα οποία είναι ιδιοκτησίας ή κατέχονται από επιχειρήσεις βαρύνει τους εταίρους, διαχειριστές, διοικητές, προέδρους του ΔΣ, ανάλογα με τη νομική μορφή της εταιρείας.

Πηγή:www.capital.gr


Μήπως ανοίγει ένα παράθυρο γιά να μεταβιβαστούν αυτοκίνητα ιδιωτών, με πολλά κυβικά, σε επιχειρήσεις ? Το μη χείρον, βέλτιστον.

aristent
17-07-13, 11:23
......Μήπως ανοίγει ένα παράθυρο γιά να μεταβιβαστούν αυτοκίνητα ιδιωτών, με πολλά κυβικά, σε επιχειρήσεις ? Το μη χείρον, βέλτιστον.

πχ.(XXX large) ηλεκτρολογος με 5,000cc oχημα μεταφορας προσωπικου,εργαλειων,σκαλω σιες κλπ...
29,000ευρω τεκμηριο σημερα,γινεται :

8,700 ευρω!!!

:thumbsup:


οποιαδηποτε ομοιοτης με προσωπα και οχηματα ειναι εντελως συμπτωματικη!!!:D

Stathis
17-07-13, 11:24
Όσον αφορά, ωστόσο, το τεκμήριο διαβίωσης δεν επέρχονται αλλαγές με τον νέο ΚΦΕ. thumb

PANOS-E60
17-07-13, 11:29
δεν εννοούσα το τεκμήριο, αυτό είναι σαφές, δεν αλλάζει.

αν εκπίπτουν κάποια από τα έξοδα του, γιά κάποιες κατηγορίες επιχειρήσεων, που σήμερα δεν εκπίπτουν, μήπως αξίζει?

Kostas_1
17-07-13, 11:43
@ Πανος: Σωστα.
@ Αρης: Λαθος - δες το ποστ του Σταθη

aristent
17-07-13, 11:47
@ Πανος: Σωστα.
@ Αρης: Λαθος - δες το ποστ του Σταθη

Σορυ.thumb

Τζαμπα χαρα εδωσα!!!:D

friendgr
17-07-13, 12:39
Εγώ πάλι θα σας ελεγα να μην ανοιγεστε και πολύ γιατί και του χρονου εδώ είμαστε πάλι να τα ξαναλλαξουμε....

να θυμάστε : καμιά μπεσα με το κωλοκρατος.

mikegr
17-07-13, 13:23
Είναι κάτι βόλτες.... σαν τη σημερινή... που ανασταίνουν κ νεκρούς!!!! :thumbsup:

Μιας και δε βρίσκω υποκατάστατο...
Θα συνεχίσω τις μπάντες με τους φίλους μου!!

Το χαμόγελο, η διέγερση, το τέλειο γύρισμα, η μεταφορά βάρους, η παρατεταμένη πλαγιολίσθηση, ο ήχος της καβούκας...

Εντάξει... πατάνε στο χόμπι μου, στην κ@υλ@ μου... θα τους πληρώνω. Όλοι έχουμε πάθη...

Σωστο κι αυτο. Οσο αντεχεις πληρωνεις.
Ενας φιλος παντως του ηρθε σημειωμα να πληρωσει 3.000 φορο πολυτελειας για τζιπ μεγαλο και πισινα. Τιποτα απο τα δυο δεν εχει. Οταν πηγε στη εφορια, βρηκαν οτι ειχαν κανει "λαθος" στο ΑΜΦ. Εννοειται οτι ηταν κι αλλοι πολλοι με το ιδιο προβλημα. Εχετε το νου σας...

Stathis
17-07-13, 13:55
μετα απο ωριμη ( ; ) σκεψη κατεληξα και παλι στο συμπερασμα οτι τετοια μετρα σαν αυτα που συζηταμε εχουν επικοινωνιακο στοχο και μονο.
δηλαδη να πεισουν την κυρα σουλα απο τα πετραλωνα που λεει και ο χαντες οτι δεν ειναι η μονη που την πληρωνει, αλλα επιτελους μπαινει χερι σε αυτους με τις αυτοκινηταρες και τις πισινες.

γιατι ποσο κοστιζει στην πραγματικη ζωη η κατοχη και η συντηρηση μιας πισινας 30 τ.μ. και ποσο ενος φουσκωτου εως τα 6 μετρα που νομιζω εκει ειναι το οριο που δεν πληρωνει τιποτα.

προφανως στη συνειδηση της κυριας σουλας η δεξαμενη κολυμβησης ειναι πολυτελεια, ενω μια βαρκα, ελα μωρε σιγα.

ποσο ομως κοστιζει το ενα και ποσο το αλλο, ενδιαφερει?
μαλλον οχι.
οι λιγοι που εχουν πισινα θα πληρωσουν το χιλιαρικο το οποιο θα κλεψουν απο καπου αλλου και αυτοι με τη βαρκα που ειναι περισσοτεροι δεν θα πληρωσουν τιποτα και θα χαιρονται μαλιστα που επιτελους το κρατος βαζει χερι στους πλουσιους! https://www.bmwfans.gr/forum/

και ζησαν αυτοι καλα κι εμεις καλυτερα... :original:

Monsta
17-07-13, 14:13
Τεκμήριο πισίνας & σκάφους (άνω των 7μ.)...... :facepalm:

ghost-rider
17-07-13, 14:33
To σωστο δλδ θα ηταν το 7μετρο να εχει παραπανω απο την πισινα?
Να εχουν τεκμηριο και οσα ειναι κατω απο 7 μετρα?

Stathis
17-07-13, 14:47
το σωστο θα ηταν η εφορια να φορολογει ΕΙΣΟΔΗΜΑ και οχι κατοχη κινητων ή ακινητων αγαθων.
δεν γινεται να φορολογουμε κεφαλαιο γιατι αυτο σημαινει δημευση.

λογω ομως της ανικανοτητας τους επειδη δεν μπορουν να πιασουν την φοροδιαφυγη, βαζουν τεκμηρια.
το καταλαβαινω οτι θελει να καλυψει την ανικανοτητα του με εναν αλλο τροπο, αλλα ας το κανει σωστα.
οτι κοστη εχει το καθε πραγμα που θεωρει ως υποπτο φοροδιαφυγης ας το βαλει.
κανενας τιμιος ανθρωπος δεν θα ειχε αντιρρηση.
οσο εχει πραγματικο κοστος συντηρησης ενα αμαξι πολλων κυβικων ας το βαλει.
το σκαφος και την πισινα το ιδιο.
ποσο νομιζεις οτι εχει κοστος συντηρησης μια πισινα 30 τ.μ. το χρονο?
60 ευρω το μηνα ειναι ο ανθρωπος, γυρω στα 300 ευρω το χρονο τα χημικα και 150 το νερο που δεν χρειαζεται καθε χρονια αλλαγη.
ιδιο ειναι αυτο το κοστος με αυτο ενος σκαφους 7 μετρων που θελει καυσιμα, επισκευες, συντηρηση, παρκιν κλπ?

δεν θελει να κανει δουλεια παιδια, θελει να κοροϊδεψει, ειναι απολυτα εμφανες.

ntinos
17-07-13, 14:52
Ειναι βλακες, δε ξερουν απο που να μαζεψουν...
Πρεπει να βαλουν τεκμηριο και στους καλλωπισμους που κανουν οι κυριες. (κομμωτηριο, μανικιουρ, πεντικιουρ)
Γκαραντι, πολλα παραπανω απο τα εξοδα συντήρησης πισίνας

Harisp
19-07-13, 02:07
αυτό ενδιαφέρει πολλούς thumb


Μήπως ανοίγει ένα παράθυρο γιά να μεταβιβαστούν αυτοκίνητα ιδιωτών, με πολλά κυβικά, σε επιχειρήσεις ? Το μη χείρον, βέλτιστον.

Πριν ίσχυε ότι αν έχεις αυτοκίνητο εταιρικό μέχρι 1600 κυβικά και αξία εργοστασιακή κάτω από 15.000, δεν βγάζει μισθό στον χρήστη.

Τώρα καταργήθηκε αυτό;

Alekos x1 sdrive18i
20-07-13, 08:38
Ανατροπές στη φορολογία αυτοκινήτων
Ριζικές αλλαγές στο καθεστώς φορολόγησης της κατοχής και χρήσης Ι.Χ. αυτοκινήτων προωθεί το υπουργείο Οικονομικών, με στόχο... οι υπολογισμοί των πάσης φύσεως επιβαρύνσεων να γίνονται με βάση τις αγοραίες αξίες των οχημάτων και όχι με βάση τον κυβισμό, όπως ισχύει σήμερα.

Όπως αναφέρει ο Ελεύθερος Τύπος, σύμφωνα με το σχέδιο που προωθεί το υπουργείο, οι αξίες των Ι.Χ. θα λαμβάνονται υπόψη με βάση προκειμένου να προσδιορίζονται τα τεκμήρια διαβίωσης, ο φόρος πολυτελείας και τα τέλη κυκλοφορίας, εξέλιξη, η οποία σύμφωνα με παράγοντες της αγοράς ενδέχεται να οδηγήσει στην αύξηση των φορολογικών επιβαρύνσεων για τα αυτοκίνητα χαμηλού και μεσαίου κυβισμού και στη φορολογική ελάφρυνση των Ι.Χ. μεγάλου κυβισμού.

Οι ανατροπές στη φορολογία των Ι.Χ. αυτοκινήτων έχουν ήδη δρομολογηθεί από τον υφ. Οικονομικών Γ. Μαυραγάνη, ο οποίος προχώρησε στη σύσταση μιας ατυχής επιτροπής εμπειρογνωμόνων και ανέθεσε σε αυτήν το έργο της κατάρτισης αναλυτικού πορίσματος με προτάσεις για την εφαρμογή ενός νέου τρόπου φορολόγησης.

Η επιτροπή έχει δεσμευτεί να παραδώσει το πόρισμά της στα μέσα Σεπτεμβρίου, ώστε οι αλλαγές να ενσωματωθούν στο επόμενο μεγάλο φορολογικό νομοσχέδιο που θα κατατεθεί στη Βουλή το φθινόπωρο.

Τα σενάρια που ήδη εξετάζει η επιτροπή προβλέπουν ότι για τον προσδιορισμό της αγοραίας αξίας των Ι.Χ. αυτοκινήτων μπορούν να ληφθούν υπόψη οι τιμοκατάλογοι που χρησιμοποιούν οι ασφαλιστικές εταιρείες για να υπολογίζουν τις αποζημιώσεις, ή οι εργοστασιακές τιμές με βάση τις οποίες υπολογίζεται το τέλος ταξινόμησης κατά των εκτελωνισμό των αυτοκινήτων ή συνδυασμός και των δύο πηγών πληροφόρησης.

Επί των αγοραίων τιμών που θα προσδιορίζονται με βάση τα παραπάνω στοιχεία θα εφαρμόζονται συντελεστές απομείωσης ανάλογα με τα έτη κυκλοφορίας.

friendgr
20-07-13, 10:02
Αυτό το ατυχής πολύ με φοβίζει....

ankor
20-07-13, 14:17
H επιτροπη απο ποιουs.... φωστηρεs θα αποτελειται....κοινωs την ξαναγ@μησ@με.

A8hnaios
20-07-13, 14:43
Αλλάζουν το 2014 οι φόροι των αυτοκινήτων όπου αναμένεται ότι θα υπολογίζονται με βάση την λιανική αξία τους και όχι με τα κυβικά τους, ενω παραλληλα υπάρχουν σκέψεις στο οικονομικό επιτελείο να αλλάξουν και τα τέλη κυκλοφορίας.

Στα τέλη Σεπτεμβρίου 2013 θα παραδοθεί στο υπουργείο Οικονομικών πόρισμα ειδικής επιτροπής, το οποίο θα προτείνει τρόπους μετάβασης από το σύστημα φορολόγησης των ΙΧ με βάση τον κυβισμό, στο σύστημα φορολόγησης με βάση την αξία, ενω σύμφωνα με έγγραφο, τον Μάιο ο υφυπουργός Οικονομικών κ.Μαυραγάνης είχε ζητήσει εάν είναι εφικτό τα τέλη κυκλοφορίας να υπολογίζονται βάσει του μήνες κυκλοφορίας του αυτοκινήτου μέσα στο έτος αλλά η Γενική Γραμματεία Εσόδων είχε απορρίψει το ενδεχόμενο αυτό λόγω της επιπρόσθετης γραφειοκρατίας που θα προκαλούσε το μέτρο αλλά και τα μειωμένα έσοδα που θα έφταναν τελικά στο δημόσιο ταμείο. Ωστόσο οι πολλες πινακίδες που έχουν γεμίσει τις εφορίες της χώρας ίσως οδηγήσουν το κράτος να θέσει σε ισχύ τα τέλη κυκλοφορίας να πληρώνονται ανάγκη μήνα.


Η ΓΓΔΕ απάντησε για το θέμα των τελών κυκλοφορίας:

Με τις διατάξεις που ισχύουν ορίζεται, μεταξύ άλλων, ότι τα τέλη κυκλοφορίας των αυτοκινήτων οχημάτων που ταξινομούνται στην Ελλάδα είναι ετήσια και αδιαίρετα και οφείλονται για ολόκληρο το έτος ανεξάρτητα από το χρονικό διάστημα κυκλοφορίας εντός του έτους. Ενδεχόμενη υιοθέτηση της πρότασης για χρέωση των τελών κυκλοφορίας ανάλογα με τους μήνες κυκλοφορίας του κάθε οχήματος, θα είχε ως συνέπεια το σύστημα είσπραξης των τελών κυκλοφορίας να γίνει περίπλοκο και δαπανηρό, με τελικό αποτέλεσμα την επαναφορά χρονοβόρων και γραφειοκρατικών διαδικασιών οι οποίες αποτελούν τροχοπέδη στην είσπραξη των εσόδων του Ελληνικού Δημοσίου.


Φορολόγηση βάσει την λιανικής αξίας απο το 2014

Όσο αφορά την φορολόγηση των αυτοκινήτων βάσει της λιανικής αξίας το υπουργείο Οικονομικών προσανατολίζεται στην φορολόγηση της λιανικής αξίας και όχι βάσει της εργοστασιακής αξίας. Αυτό διότι κάποιες εισαγωγικές εταιρείες έχουν την δυνατότητα να διαμορφώνουν ανάλογα με τις φορολογικές περιστάσεις τις εργοστασιακές αξίες των μοντέλων τους, με αποτέλεσμα να μην καταβάλλουν τους φόρους που πρέπει και να αυξάνουν περαιτέρω τα ήδη υψηλά περιθώρια κέρδους τους. Τα εισαγόμενα μεταχειρισμένα φορολογούνται βάσει της αξίας του τιμολογίου που προσκομίζει ο έμπορος, ενώ η αξία τους μειώνεται ανάλογα με τα έτη που έχουν κυκλοφορήσει σε κάποιο άλλο κράτος-μέλος της ΕΕ.

Τα καινούρια αυτοκίνητα κατά την εισαγωγή τους φορολογούνται βάσει της εργοστασιακής τους αξίας αλλά και του κυβισμού του κινητήρα με ποσοστό 5% έως 50% με επιπλέον τον ΦΠΑ.

Σύμφωνα με το επικρατέστερο σενάριο, από το 2014 η φορολόγηση των καινούριων αλλά και εισαγόμενων μεταχειρισμένων αυτοκινήτων θα απορρέει από την αξία λιανικής πώλησης του κάθε μοντέλου που θα δηλώνει ο εισαγωγέας στο Τελωνείο με διατήρηση ωστόσο των συντελεστών που κυμαίνονται από 5% έως 50%. Το τέλος ταξινόμησης στα εισαγόμενα μεταχειρισμένα θα υπολογίζεται με βάση την αξία λιανικής πώλησης, συν την μείωση της τιμής τους λόγω παλαιότητας.

AutoBlog.gr

Samaro
20-07-13, 14:45
H επιτροπη απο ποιουs.... φωστηρεs θα αποτελειται....κοινωs την ξαναγ@μησ@με.

Γνωρίζεις ότι:

α) Θα πάρουν όσα τους λείπουν.
β) Θα πληρώσουν κατά προτεραιότητα όσοι αγόρασαν καινούργια αυτοκίνητα αφού η λογική λέει πως έχουν λεφτά.
γ) Θα πληρώσουν τέλη και τα αυτοκίνητα που δεν πλήρωνα βάσει ρύπων.
δ) Θα ψάχνουμε όλοι να αγοράσουμε "Καγιέν" και Μ5 για να γλυτώσουμε τα τέλη κυκλοφορίας.

Εχει ενδιαφέρον ποιοί είναι στην επιτροπή ;;;

:thumbsdown:

Samaro
20-07-13, 15:04
Αλλαγές στη φορολογία αυτοκινήτων
20/7/2013 2:18:00 μμ


Το υπουργείο Οικονομικών για πρώτη φορά προσπαθεί να επαναφέρει στην κυκλοφορίας τα ΙΧ που έχουν κατατεθεί οι πινακίδες κυκλοφορίας του και... να βοηθήσει εκείνους που δεν μπορούν να...
καταβάλλουν όλο το τίμημα των ετήσιων Τελών του οχήματός τους!

Στα χνάρια της υπόλοιπης Ευρώπης φαίνεται πως κινείται το υπουργείο Οικονομικών καθώς μετά το θέμα εκτελωνισμού αλλά και επιβολής του Φόρου Πολυτελούς Διαβίωσης και Τεκμηρίων στα αυτοκίνητα βάσει της Αξίας Λιανικής και όχι της Εργοστασιακής Αξίας ή του κυβισμού του κινητήρα τώρα εξετάζει να υιοθετήσει ένα πραγματικά πιο δίκαιο και σωστό τρόπο για την καταβολλή των Τελών Κυκλοφορίας το οποίο θα υπολογίζεται βάσει των μηνών που κυκλοφορεί το κάθε ΙΧ ενώ παράλληλα το ίδιο θα ισχύει και για το Φόρο Πολυτελούς Διαβίωσης!

Πάντως το θέμα της αλλαγής του τρόπου φορολόγησης των αυτοκινήτων όσον αφορά στο Τέλος Ταξινόμησης, το Φόρο Πολυτελούς Διαβίωσης αλλά και το Τεκμήριο σας υπενθυμίζουμε πως το Autobusiness το έχει δημοσιεύσει από τον Απρίλιο του 2012 μαζί με το αποκλειστικό θέμα των Εργοστασικών Αξιών!

Τέλη Κυκλοφορίας ανά μήνα!

Το σύστημα που εξετάζει το υπουργείο Οικονομικών για τα Τέλη Κυκλοφορίας ουσιαστικά αποτελεί ένα πολύ ισχυρό δέλεαρ για όσους έχουν καταθέσει τις πινακίδες κυκλοφορίας των αυτοκινήτων τους δημιουργώντας στο πρώτο 5μηνο «μαύρη τρύπα» στον προϋπολογισμό ύψους 133 εκατ. ευρώ!

Μάλιστα υπό τον φόβο του φαινομένου της μαζικής κατάθεσης των πινακίδων κυκλοφορίας στα τέλη του 2013 επιχειρεί να διατηρήσει στην κυκλοφορία όσο το δυνατόν περισσότερα ΙΧ.

Αλλωστε εκατοντάδες χιλιάδες αυτοκίνητα με κινητήρες από 1.929 κ.εκ. Και άνω βρίσκονται καθηλωμένα στα γκαράζ των σπιτιών των ιδιοκτήτών τους καθώς δεν έχουν καμία απολύτως εμπορική αξία ενώ από την άλλη μεριά έχουν ξοδέψει και μια περιουσία για να τα αποκτήσουν.

Με το νέο σύστημα στα Τέλη Κυκλοφορίας, το Φόρο Πολυτελούς Διαβίωσης και κατ' επέκταση και στο Τεκμήριο κάποιος που έχει ακινητοποιημένο το όχημά του στο γκαράζ του σπιτιού θα έχει τη δυνατότητα να το επανακυκλοφορήσει καταβάλλοντας μόλις το 1/12 των Τελών και του Φόρου Πολυτελούς Διαβίωσης γεγονός που μεταφράζεται σε μόλις 91,6 ευρώ για ένα μήνα κυκλοφορίας!

Αντίθετα με το παλιό σύστημα θα έπρεπε να καταβάλλει τουλάχιστον 660 ευρώ για τα Τέλη Κυκλοφορίας και ένα μέρος του Φόρου Πολυτελούς Διαβίωσης.

Παράλληλα το νέο μέτρο θα ισορροπήσει και στην αγορά αυτοκινήτου καθώς θα σταματήσει το φαινόμενο της παύσης των πωλήσεων στα τέλη του κάθε έτους εξαιτίας της καταβολλής ολόκληρου του τιμήματος των Τελών Κυκλοφορίας για έστω και μόλις ένα μήνα κυκλοφορίας της χρονιάς που τελειώνει!

Παραδείγματα

Σύμφωνα με το νέο σχέδιο τα Τέλη Κυκλοφορίας θα επιμερίζονται ισόποσα στους 12 μήνες του κάθε έτους με αποτέλεσμα αν κάποιος θέλει να κυκλοφορήσει το ΙΧ του για ένα ή περισσότερους μήνες να καταβάλει το ανάλογο τίμημα.

Αν δηλαδή κάποιος κάτοχος ενός οχήματος 4ετίας με κινητήρα 2,4 λίτρα αποφασίσει να το κινήσει για ένα μόνο μήνα θα καταβάλλει 73,3 ευρώ για Τέλη Κυκλοφορίας και 25,8 ευρώ για Φόρο Πολυτελούς Διαβίωσης.

Αλλος ιδιοκτήτης ενός αυτοκινήτου 4ετίας με κινητήρα 3,6 λίτρων για ετήσια Τέλη Κυκλοφορίας πρέπει να καταβάλλει 1.100 ευρώ τα οποία στο 12μηνο επιμερίζονται σε 91,6 ευρώ για κάθε μήνα. Αντίστοιχα ο Φόρος Πολυτελούς Διαβίωσης κυμαίνεται στις 2.500 ευρώ το οποίο αναλογικά στο 12μήνο ισούται με 208,3 ευρώ για κάθε μήνα.

Οσον αφορά στα δίλιτρα που αποτελούν και την συντριπτική πλειοψηφία των αυτοκινήτων το κόστος για τα ετήσια Τέλη Κυκλοφορίας κυμαίνονται στα 660 ευρώ ή 55 ευρώ για κάθε μήνα κυκλοφορίας. Αντίστοιχα ο Φόρος Πολυτελούς Διαβίωσης κυμαίνεται στα 440 ευρώ για ΙΧ μέχρι 5 έτη ή 36,6 ευρώ για κάθε μήνα του έτους.

Από τα 3μηνα... στα 12μηνα

Τα κράτη μέλη της ΕΕ εδώ και δεκαετίες έχουν θεσπίσει δίκαια και φθηνά Τέλη Κυκλοφορίας για τους κατόχους ΙΧ ενώ σε αρκετά κράτη δεν υπάρχουν καθόλου Τέλη Κυκλοφορίας!

Στην Ελλάδα από την αρχή ύπαρξης της αυτοκίνησης τα Τέλη Κυκλοφορίας καταβάλλονταν σε 4 τρίμηνα ωστόσο τότε δεν υπάρχαν τα σημερινά προβλήματα που έχουν να κάνουν με τα τεκμήρια, το Φόρο Πολυτελούς Διαβίωσης, ούτε όμως και το φαινόμενο της κατάθεσης των πινακίδων Κυκλοφορίας.

Το 1981 για πρώτη φορά άλλαξε ο τρόπος καταβολής των Τελών Κυκλοφορίας και από 4 τρίμηνα η τότε κυβέρνηση θέσπισε την καταβολή των Τελών σε δύο 6μηνα.

Η επόμενη αλλαγή στα Τέλη Κυκλοφορίας έγινε το 1985 όποτε και θεσπίστηκε να καταβάλλονται τα Τέλη Κυκλοφορίας στα τέλη του κάθε έτους και μάλιστα αν κάποιος αγόραζε καινούριο αυτοκίνητο το Δεκέμβριο θα έπρεπε να καταβάλλει όχι μόνο όλο το τίμημα των Τελών για τους προηγούμενους μήνες αλλά και ολόκληρο το τίμημα για την επόμενη χρονιά.

Αποτέλεσμα αυτής της πρακτικής ήταν να εισπράττονται, για μερικούς τουλάχιστον παράνομα, προκαταβολικά τα Τέλη Κυκλοφορίας της επόμενης χρονιάς χωρίς να έχει κανείς τη δυνατότητα να εισπράξει έστω και ένα μέρος των Τελών πίσω σε περίπτωση που αποφάσιζε να εξάγει το αυτοκίνητό του ή να καταθέσει τις πινακίδες κυκλοφορίας.

To μέλος του δ.σ. του Συνδέσμου Εμπόρων Εισαγωγέων Αυτοκινήτων Ελλάδος (ΣΕΕΑΕ) κ. Ευριπίδης Κωνσταντινίδης σχετικά με το σχέδιο που επεξεργάζεται το υπουργείο Οικονομικών για την καταβολή των Τελών Κυκλοφορίας αλλά και του Φόρου Πολυτελούς Διαβίωσης αναφέρει μεταξύ άλλων πως: «Αν εφαρμοστεί το συγκεκριμένο σύστημα που δίνει την δυνατότητα στους ιδιοκτήτες αυτοκινήτων να τα κινήσουν έστω και ένα μήνα καταβάλλοντας το 1/12 των Τελών κυκλοφορίας αλλά και του Φόρου Πολυτελούς Διαβίωσης σίγουρα θα σταματήσει το φαινόμενο κατάθεσης των πινακίδων κυκλοφορίας και βέβαια θα ξανακυκλοφορήσουν και πάλι στους δρόμους αυτοκίνητα με 2λιτρους και άνω κινητήρες έστω και για λίγους μήνες. Από την άλλη μεριά ο κάθε ιδιοκτήτης θα γνωρίζει από την αρχή τι θα πρέπει να πληρώσει για να κινήσει έστω και ένα μήνα το ακινητοποιημένο όχημά του συνεισφέροντας ζεστό χρήμα στα κρατικά ταμεία. Αλλωστε το συγκεκριμένο σύστημα χρησιμοποιείται σχεδόν σε όλα τα κράτη-μέλη της ΕΕ δίνοντας την δυνατότητα στους κατόχους ΙΧ να τα κινούν με σύνεση και οικονομία...».

Πράσινα Τέλη Κυκλοφορίας

Το νέο καθεστώς καταβολής των Τελών Κυκλοφορίας ανάλογα με τους μήνες χρήσης του εκάστοτε οχήματος σίγουρα θα αποτελέσει λύση ανάγκης για εκατοντάδες χιλιάδες ιδιοκτήτες αυτοκινήτων οι οποίοι είτε έχουν καταθέσει τις πινακίδες κυκλοφορίας ακόμη και αν πρόκειται για νέα ΙΧ που τα Τέλη υπολογίζονται βάσει των εκπομπών ρύπων. Αποτέλεσμα ήταν να αποκτηθούν αρκετά δίλιτρα κυρίως πετρελαιοκίνηνητα μοντέλα στα οποία όμως επιβλήθηκε ο Φόρος Πολυτελούς Διαβίωσης και εκεί που οι κάτοχοί τους κατέβαλλαν έως και 150 ευρώ για τα Τέλη ξαφνικά το κόστος χρήσης τους έγινε ασύμφορο και κατέθεσαν πινακίδες κυκλοφορίας!

Τεκμήρια – Φόρος Πολυτελούς Διαβίωσης

Το νέο μέτρο που αφορά στον μηνιαίο επιμερισμό των Τελών αλλά και του Φόρου Πολυτελούς Διαβίωσης περιλαμβάνει και τα Τεκμήρια διαβίωσης τα οποία ούτως ή άλλως επιβάλονται ανά μήνα χρήσης. Ωστόσο ειδικά για το θέμα των Τεκμηρίων αλλά και το Φόρο Πολυτελούς Διαβίωσης εξετάζεται η ριζική αλλαγή του τρόπου υπολογισμού τους και σύμφωνα με πληροφορίες θα εδράζεται στην αξία Λιανικής και όχι στον κυβισμό του κινητήρα όπως είχε δημοσιεύσει και τον Απρίλιο το Autobusiness. Ο στόχος του υπουργείου Οικονομικών είναι να επιβάλλονται δίκαια οι Φόροι στα πραγματικά ακριβά ΙΧ και όχι σε εκείνα που έχουν 2λιτρους και άνω κινητήρες χωρίς καμία απολύτως αξία.

Αντιδράσεις...

Το θέμα επιμερισμού των Τελών Κυκλοφορίας πάντως βρίσκεται στο στόχαστρο κάποιων καρεκλοκένταυρων στελεχών του υπουργείου Οικονομικών οι οποίοι με διάφορες γελοίες προφάσεις του τύπου δεν υπάρχει νόμος ώστε να γίνει κάτι τέτοιο ή δεν υπάρχει το κατάλληλο σύστημα για να υποστηρίξει τον επιμερισμό των Τελών ή του Φόρου Πολυτελούς Διαβίωσης προσπαθούν να διατηρήσουν το υπάρχον σύστημα για να μην... ταλαιπωρούνται!

ΠΗΓΗ: Ημερησία

https://www.real.gr/DefaultArthro.aspx?page=arthro&id=249052&catID=11

enatos
20-07-13, 15:12
Ριζικές αλλαγές στο καθεστώς φορολόγησης της κατοχής και χρήσης Ι.Χ. αυτοκινήτων προωθεί το υπουργείο Οικονομικών. Σύμφωνα με το σχέδιο που προωθεί το υπουργείο, οι αξίες των Ι.Χ. θα λαμβάνονται υπόψη με βάση προκειμένου να προσδιορίζονται τα τεκμήρια διαβίωσης, ο φόρος πολυτελείας και τα τέλη κυκλοφορίας, εξέλιξη, η οποία σύμφωνα με παράγοντες της αγοράς ενδέχεται να οδηγήσει στην αύξηση των φορολογικών επιβαρύνσεων για τα αυτοκίνητα χαμηλού και μεσαίου κυβισμού και στη φορολογική ελάφρυνση των Ι.Χ. μεγάλου κυβισμού.
Όπως αναφέρει ο Ελεύθερος Τύπος οι ανατροπές στη φορολογία των Ι.Χ. αυτοκινήτων έχουν ήδη δρομολογηθεί από τον υφυπουργό Οικονομικών Γιώργο Μαυραγάνη.
Η επιτροπή έχει δεσμευτεί να παραδώσει το πόρισμά της στα μέσα Σεπτεμβρίου, ώστε οι αλλαγές να ενσωματωθούν στο επόμενο μεγάλο φορολογικό νομοσχέδιο που θα κατατεθεί στη Βουλή το φθινόπωρο.
Τα σενάρια που ήδη εξετάζει η επιτροπή προβλέπουν ότι για τον προσδιορισμό της αγοραίας αξίας των Ι.Χ. αυτοκινήτων μπορούν να ληφθούν υπόψη οι τιμοκατάλογοι που χρησιμοποιούν οι ασφαλιστικές εταιρείες για να υπολογίζουν τις αποζημιώσεις, ή οι εργοστασιακές τιμές με βάση τις οποίες υπολογίζεται το τέλος ταξινόμησης κατά των εκτελωνισμό των αυτοκινήτων ή συνδυασμός και των δύο πηγών πληροφόρησης.

https://gr.news.yahoo.com/%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%AE-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%C E%B1-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%B9%CF%87--%CE%B8%CE%B1-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%8E%CE%BD%CE%BF%CF%85%C E%BC%CE%B5-%CE%BC%CE%B5-%CE%B2%CE%AC%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CE%BE%CE%AF%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%8C%CF%87%CE%B9-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%BA%CF%85%CE%B2%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C--083204278.html

ankor
20-07-13, 16:06
Γνωρίζεις ότι:

α) Θα πάρουν όσα τους λείπουν.
β) Θα πληρώσουν κατά προτεραιότητα όσοι αγόρασαν καινούργια αυτοκίνητα αφού η λογική λέει πως έχουν λεφτά.
γ) Θα πληρώσουν τέλη και τα αυτοκίνητα που δεν πλήρωνα βάσει ρύπων.
δ) Θα ψάχνουμε όλοι να αγοράσουμε "Καγιέν" και Μ5 για να γλυτώσουμε τα τέλη κυκλοφορίας.

Εχει ενδιαφέρον ποιοί είναι στην επιτροπή ;;;

:thumbsdown:

Σωστα,ετσι ειναι,εχειs δικιο.

trueno
20-07-13, 19:59
Αντιγραφω απο το zougla.gr

"Μεγάλες αλλαγές αναμένονται στη φορολογία των αυτοκινήτων το 2014, καθώς το Υπουργείο Οικονομικών αναζητά μια νέα φόρμα, που θα είναι δίκαιη και θα βασίζεται σε πραγματικές αξίες αντί απλώς στα κυβικά.

Η κατακραυγή αλλά και η απόγνωση των 600.000 ιδιοκτητών που έχουν καταθέσει πινακίδες φαίνεται πως έπαιξαν τον ρόλο τους και πλέον πολύ σύντομα θα υπάρξουν αλλαγές στη φορολογία αλλά και στο κόστος χρήσης του αυτοκινήτου.

Τέλη με... τον μήνα
Από τη νέα χρονιά αλλάζει ο τρόπος καταβολής των τελών κυκλοφορίας αλλά και ο τρόπος φορολόγησης, ο οποίος μέχρι σήμερα γίνεται με κριτήριο μόνο τον κυβισμό.


Στην πρώτη περίπτωση θα υπάρχει η δυνατότητα πληρωμής των τελών ανάλογα με το χρονικό διάστημα που θα χρησιμοποιεί το όχημά του ο κάθε ιδιοκτήτης. Για παράδειγμα, αν κάποιος έχει στην κατοχή του ένα αυτοκίνητο 2.000 κ.εκ. και μέχρι σήμερα αδυνατούσε να το κυκλοφορήσει, πλέον με τη νέα χρονιά θα μπορεί και θα πληρώνει ανάλογα με τους μήνες που το έχει στον δρόμο. Δηλαδή, αν τα τέλη κυκλοφορίας είναι 1.200 ευρώ και το κυκλοφορεί δύο μήνες τον χρόνο, θα πληρώνει το ανάλογο ποσοστό, που εν προκειμένω ανέρχεται σε 200 ευρώ.

Αλλάζει και ο φόρος πολυτελείας;

Από εκεί και πέρα, ενδέχεται να αλλάξει και το σύστημα του φόρου πολυτελείας. Όπως όλα δείχνουν, θα καταργηθούν τα... κυβικά και η φορολόγηση θα βασίζεται στην αξία των αυτοκινήτων. Για παράδειγμα, αν ένα αυτοκίνητο 3.000 κ.εκ. κοστίζει 30.000 ευρώ θα φορολογείται με «Χ» ευρώ, ενώ ένα άλλο, με κινητήρα 1.800 κ.εκ. και τιμή 60.000 ευρώ, θα φορολογείται με «Χ επί 2» ευρώ. Το ίδιο θα ισχύει και με τα μεταχειρισμένα αυτοκίνητα, γεγονός που σημαίνει ότι θα υπάρξουν σημαντικές αλλαγές στις τιμές τους επόμενους μήνες, κυρίως στα... απαξιωμένα και με μεγάλους κινητήρες αυτοκίνητα.

Δίκαιη φορολογία

Στόχος της Κυβέρνησης είναι η πιο δίκαιη φορολογία και, φυσικά, η είσπραξη χρημάτων που δεν θα τα εισέπραττε. Με λίγα λόγια, περιμένει πως σημαντικό ποσοστό των 600.000 ιδιοκτητών θα σκεφτεί να κυκλοφορήσει έστω και για λίγους μήνες τον χρόνο το... παρκαρισμένο του αυτοκίνητο, οπότε με αυτόν τον τρόπο θα πληρώσει χρήματα που δεν θα τα έδινε αν είχε κατατεθειμένες τις πινακίδες κυκλοφορίας. Όσον αφορά τις τιμές των αυτοκινήτων (καινούργιων και μεταχειρισμένων), η λίστα θα βασίζεται σε τιμές Ευρώπης, τις οποίες ανακοινώνουν ευρωπαϊκοί φορείς και όχι εταιρείες με... πατέντες που δίνουν λανθασμένα στοιχεία.


Ο τρόπος υπολογισμού των τελών κυκλοφορίας ενδέχεται να αλλάξει από το 2014

Αλλάζουν και τα τέλη;

Αν προχωρήσει το νέο σχέδιο, ενδέχεται να μεταβληθούν σημαντικά και τα τέλη κυκλοφορίας των αυτοκινήτων. Ακόμα δεν έχει διαρρεύσει τίποτα συγκεκριμένο, αλλά θεωρείται σίγουρο ότι τα... μηδενικά τέλη δεν θα κρατήσουν πολύ.

Τέλος, να σημειώσουμε πως οι φήμες θέλουν το θέμα να το έχει αναλάβει προσωπικά ο Γιάννης Στουρνάρας. Ο υπουργός Οικονομικών σκοπεύει να διορθώσει τα κακώς κείμενα στον κλάδο του αυτοκινήτου, όπου έχουν οδηγηθεί στην ανεργία σχεδόν 50.000 εργαζόμενοι.



Επιμέλεια: Βασίλης Γ. Σαρημπαλίδης "



Δεν ξερω αλλα αυτό το 1200 Ευρω στο παραδειγμα για τα διλιτρα δεν μου αρεσει ΚΑΘΟΛΟΥ

Skyline_IS
20-07-13, 20:10
Στην πρώτη περίπτωση θα υπάρχει η δυνατότητα πληρωμής των τελών ανάλογα με το χρονικό διάστημα που θα χρησιμοποιεί το όχημά του ο κάθε ιδιοκτήτης.

Mπράβο,ξανά ανακάλυψαν τον τροχό...
:facepalm::facepalm::facepalm:

Samaro
20-07-13, 20:20
Τέλος, να σημειώσουμε πως οι φήμες θέλουν το θέμα να το έχει αναλάβει προσωπικά ο Γιάννης Στουρνάρας. Ο υπουργός Οικονομικών σκοπεύει να διορθώσει τα κακώς κείμενα στον κλάδο του αυτοκινήτου, όπου έχουν οδηγηθεί στην ανεργία σχεδόν 50.000 εργαζόμενοι.

Να σας πώ ! Εγώ μια ανησυχία την είχα !
Αλλα τώρα που διάβασα πως, το θέμα το έχει αναλάβει προσωπικά ο κ. Στουρνάρας, ειλικρινά ηρέμησα !

:whistle:

trueno
20-07-13, 21:12
Να σας πώ ! Εγώ μια ανησυχία την είχα !
Αλλα τώρα που διάβασα πως, το θέμα το έχει αναλάβει προσωπικά ο κ. Στουρνάρας, ειλικρινά ηρέμησα !

:whistle:

Χαχαχαχα!!!!

friendgr
20-07-13, 22:23
Μ αρέσει που υπολογίζετε χωρίς τον ξενοδόχο...

αφού δεν απέρριψε η ΓΓΔΕ το ενδεχόμενο για τμηματική/μηνιαία καταβολή τελων κυκλοφορίας;

Παιδιά πάρτε το χαμπάρι εδώ έχουν σκίσει το αγαθό που λεγεται σπίτι (που αντικειμενικά είναι μακραν πιο πολύτιμο από τις λαμαρίνες) , του χρονου έρχεται σκισιμο στον αερα (βλ. οικόπεδα/αγροτεμάχια) και θα φορολογησουν τα αμάξια με δικαιοσύνη;;

Μπορεί για στάχτη στα ματια να μην υπερφορολογησουν τα είδη υπερφορολογημενα μεγάλα αυτοκίνητα, αλλά η λυπητερή θα πέσει στα μικρότερα.

Και ενταξει αν μιλαμε για 50 και 60 χιλιαδων αυτοκινητα που κακα τα ψεματα ενα 520 αν το φορτωσεις τοσο παει.

Στα περιεργα τι θα γινει; είμαι πάρα πολύ περίεργος ενα π.χ. Μ5 τι τεκμήριο και φόρο πολυτελείας θα του βγάλουν δεδομένου ότι μιλάμε για αυτοκινητο λιανικης αξίας 150.000+
όπως επίσης παρόμοιας αξίας αυτοκίνητα (porsche, jaguar, maserati, ferrari, R8, GT-R κλπ). Μακάρι να βγουν αντίστοιχα όπως τώρα, αλλά πολύ φοβάμαι ότι θα πέσει σφαγή με την δικαιολογία του ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΟΥ.

Θα λέει ο έφορος: τι έχεις;;;; 170.000 αξίας αυτοκίνητο;;;;;; πλερωσε και με το παραπάνω. Θα κοιτάει που θα κάνει 20.000 στην πιάτσα; Δεν νομίζω.

mikegr
20-07-13, 23:12
Προτεραιοτητα τους ειναι να αυξησουν τα εσοδα. Ειτε απο τα μικρα ειτε απο τα μεγαλα.
Αλλωστε με 40% μελλοντικη ανεργια ποιος θα συντηρει αυτοκινητο?

friendgr
20-07-13, 23:19
Μ ανατριχιαζεις βραδιατικα.... λες να έρθει εποχή που να ρωτάμε: οχι τι αμαξι εχεις, αλλα έχεις αυτοκίνητο;

friendgr
21-07-13, 00:39
Πάντως από την μια λέμε για την βάναυση φορολογία των αυτοκίνητων .

Από την άλλη όπως μου λεγε κι ενας λογιστής, το μεγάλο κλάμα έχει να πέσει όταν ξεπαγωσουν οι πλυστηριασμοι που έχουν φαγωθεί οι ξένοι και μπορει να το δουμε και πριν το τελος της χρονιας.

Και μην μου πειτε ότι είναι το ιδιο πράγμα να χάνεις το αμάξι σου από το να χάνεις το σπίτι σου, ναι έστω κι αν δεν είναι δικό σου και το χρωστάς.

mikegr
21-07-13, 09:16
Μ ανατριχιαζεις βραδιατικα.... λες να έρθει εποχή που να ρωτάμε: οχι τι αμαξι εχεις, αλλα έχεις αυτοκίνητο;

κουκλα εχω μισθο και καλοριφερ, παμε μια βολτα?Που λεει και το ανεκδοτο:original:

steliosm46
21-07-13, 18:40
δεν τους συμφερει αυτο! αυτοι θελουν να μας εχουν στο μεταξυ φθορας και αφθαρσιας για να μπορουν να βαζουν διαφορα χαρατσια και φορους ωστε να μπορουν να δικαιολογησουν το καθε τι μυστηριο που σκεφτονται!

Thomelef
21-07-13, 19:17
Σταθεροτητα στα εσοδα ειναι το ζητουμενο, το οποιο δεν υπαρχει.

Δεν θα μου φαινοταν καθολου παραξενο το να αρχισουμε να βλεπουμε καποιες αλλαγες ως προς την ελαφρυνση. Βλεπουν πλεον καταματα το οτι δεν εισπρατουν τπτ. Μεχρι πριν λιγο καιρο, κουτσα στραβα ολο και κατι επαιρναν. Πλεον δεν εισορατουν απολυτως τπτ.

Κατερευσαν τα παντα πλεον, και ειναι ορατο το προβλημα ακομα και στους κυβερνωντες που τραβανε τα πετσακια τους.

Stathis
21-07-13, 20:02
ρε παιδια ειναι για γελια αυτα που λενε.

βγαινει η γενικη γραμματεια εσοδων, τα μεγαλυτερα λαμογια και τρωκτικα που υπαρχουν στην τρωκτικουπολη και λενε οτι θα φερει γραφειοκρατια αν γινει το συστημα ανα μηνα.
προφανως τα ζωα αυτα (που τα πληρωνουμε εμεις για ανθρωπους), ζουν στο μεσαιωνα ο οποιος μεσαιωνας τους βολευει να διατηρηθει.
ενας φιλος που ζει στη γερμανια μου ελεγε οτι αν παραδωσεις πινακιδες μεσα στο ετος δεν πας καν στο γκισε, υπαρχουν ειδικα μηχανηματα τα οποια σου επιστρεφουν τους υπολοιπους μηνες μετρητα επι τοπου.
που ζουνε οι ανθρωποι?
εχουν μεινει στην εποχη που η καθε κυρατσα στην εφορια πηγαινε στο υπογειο να βρει το φα(σ)κελο του αυτοκινητου σε εκεινα τα μπλε ντοσιε με τα κορδονακια.
ρε αϊ στα διαλα τρωκτικα.

σας το ειχα πει εδω και καιρο οτι το συστημα θα αλλαξει, ο λογος ειναι οτι δεν γινεται αλλιως.
η αγελαδα κυβικα οπως λεει και ο πανος παει ψοφησε πια.

κοροϊδο ελληνα, πριν λιγα χρονια σου ειπαν πηγαινε παρε αμαξι οσα κυβικα θες, σου κανουμε δωρο το τελος ταξινομησης, μετα σου ειπαν οτι η συντηρηση ενος τριλιτρου κοστιζει 30 χιλιαρικα το χρονο και ειναι πολυτελεια.
σε εβαλαν να παρεις μικρο ντηζελ για να μειωσεις τα κοστη σου, τωρα θα την πεσουν στο μικρο ντηζελ και θα παρακαλας να μην ειχες δωσει οσο οσο το "υψηλου κυβισμου γιωταχι" σου στο εξωτερικο.
α δεν σας ειπα σκαρφιστηκαν και αλλο κολπο.
αν πας πλεον να στειλεις το αυτοκινητο στο εξωτερικο εχοντας καταθεσει πινακιδες, πρεπει να τις ξαναπαρεις για να γινει η διαδικασια.
δηλαδη να πληρωσεις τα τελη ενος ετους για να πουλησεις αυτοκινητο με κατατεθημενες πινακιδες στο εξωτερικο!
χαχαχαχαχχαχαχαχαχχαχα
καθε φορα κανουν μαθηματα απατης.

A8hnaios
21-07-13, 20:05
ρε παιδια ειναι για γελια αυτα που λενε.
καθε φορα κανουν μαθηματα απατης.

+1000000 :ranting2:

Stathis
21-07-13, 20:27
προς τους φιλους που σχολιασαν προηγουμενο ποστ μου σχετικα με τους τροπους παρακαμψης του τεκμηριου.
ας ψαξουν οι ιδιοι μαζι με τους λογιστες τους τι ισχυει και τι οχι.

για τον δευτερο τροπο δεν εχω να πω κατι ακομα, το ψαχνω.

Monsta
21-07-13, 21:00
κοροϊδο ελληνα, πριν λιγα χρονια σου ειπαν πηγαινε παρε αμαξι οσα κυβικα θες, σου κανουμε δωρο το τελος ταξινομησης, μετα σου ειπαν οτι η συντηρηση ενος τριλιτρου κοστιζει 30 χιλιαρικα το χρονο και ειναι πολυτελεια.
σε εβαλαν να παρεις μικρο ντηζελ για να μειωσεις τα κοστη σου, τωρα θα την πεσουν στο μικρο ντηζελ και θα παρακαλας να μην ειχες δωσει οσο οσο το "υψηλου κυβισμου γιωταχι" σου στο εξωτερικο.


Ελληνική φορολογική σταθερότητα. thumb

Μέσα σε μια πενταετία θα δούμε ΟΛΑ τα πιθανά σενάρια του Σοβιετικού καθεστώτος τεκμηρίων ΧΡΗΣΗΣ. :facepalm:

oldcarskickass
21-07-13, 21:12
Καλά Στάθη πιστεύω τα παραλές.

Ο φίλος σου δεν ζει στην Γερμανία, περνάει τον χρόνο του απλά και μίζερα. Γιατί ούτε ήλιο έχει, ΟΥΤΕ ΘΑΛΑΣΣΑ, ούτε ειδυλιακούς προορισμούς τίγκα στο σκουπίδι, ούτε τον καλύτερο αγώνα του WRC, τον οικτίρω πραγματικά.

Να του το πεις ε; Να του ανοίξεις τα μάτια.
Ούτε θα βιώσει ποτέ το σασπένς να το πω, αγωνία να το πω, δεν έχει σημασία, δε θα το νιώσει ποτέ. Και αυτό που δε θα νιώσει είναι το να ξυπνάς και να μην ξέρεις πόσο περισσότερο σε λήστεψαν σήμερα. Πόσα χρόνια πίσω γυρνάς κάθε μέρα - με πρόχειρους υπολογισμούς εμείς σήμερα είμαστε λίγο μετά την ανακάλυψη της φωτιάς.

Προσωπικά δε τρελαίνομαι, ούτε με εκπλήσσει τίποτα πλέον

friendgr
21-07-13, 23:02
Σταθεροτητα στα εσοδα ειναι το ζητουμενο, το οποιο δεν υπαρχει.

Δεν θα μου φαινοταν καθολου παραξενο το να αρχισουμε να βλεπουμε καποιες αλλαγες ως προς την ελαφρυνση. Βλεπουν πλεον καταματα το οτι δεν εισπρατουν τπτ. Μεχρι πριν λιγο καιρο, κουτσα στραβα ολο και κατι επαιρναν. Πλεον δεν εισορατουν απολυτως τπτ.

Κατερευσαν τα παντα πλεον, και ειναι ορατο το προβλημα ακομα και στους κυβερνωντες που τραβανε τα πετσακια τους.

Μπααααα, υπάρχει ακόμα λιπος....και το ξερουν .
167 δις καταθέσεις υπάρχουν ακόμα στις ελληνικές τράπεζες. Κάθε μέρα βεβαια μειωνεται γιατι γίνονται πρόωρες αναλήψεις για πληρωμή φόρων/υποχρεωσεων
Έχουν ακόμα να στραγγίξουν το σύστημα.
Θα μου πειτε θα την πληρώσει την νύφη κι αυτός που δεν έχει τίποτα. Στο κάτω κάτω αυτός που δεν έχει και τίποτα δεν μπορουν να του παρουν και τίποτα.

Thomelef
21-07-13, 23:32
Αποθεματικο στις τραπεζες δεν υπαρχει ουτε το 1/20 απο το νουμερο που αναφερεις, παντα σε πραγματικο χρημα...

Σε ομολογα, μετοχες και λοιπη αχρηστη χαρτουρα που τη μια κοστιζει 10, την αλλη 20 και την παραλλη 2, ισως να υπαρχουν. Ρευστο ομως δεν υπαρχει ουτε για ζητω και αυτο το γνωριζουν πολυ καλα.

Στον γκισε της ΔΕΗ με μετρητα θα παει το 80% των ελληνων, το ιδιο και στο ταμειο της εφοριας, το ιδιο και στον ΟΤΕ, το ιδιο και στα καταστηματα ιδιωτων για ψωνια.

Δεν υοαρχει σαλιο, οι τραπεζες οπως και το κρατος ειναι πτωχευμενες μεχρι τα μπουνια, απλα δεν λεμε να το καταλαβουμε ακομα.

friendgr
21-07-13, 23:49
Αποθεματικο στις τραπεζες δεν υπαρχει ουτε το 1/20 απο το νουμερο που αναφερεις, παντα σε πραγματικο χρημα...

Σε ομολογα, μετοχες και λοιπη αχρηστη χαρτουρα που τη μια κοστιζει 10, την αλλη 20 και την παραλλη 2, ισως να υπαρχουν. Ρευστο ομως δεν υπαρχει ουτε για ζητω και αυτο το γνωριζουν πολυ καλα.

Στον γκισε της ΔΕΗ με μετρητα θα παει το 80% των ελληνων, το ιδιο και στο ταμειο της εφοριας, το ιδιο και στον ΟΤΕ, το ιδιο και στα καταστηματα ιδιωτων για ψωνια.

Δεν υοαρχει σαλιο, οι τραπεζες οπως και το κρατος ειναι πτωχευμενες μεχρι τα μπουνια, απλα δεν λεμε να το καταλαβουμε ακομα.


Απλα θα αυξηθεί το ELA.
Από αυτο ζουν εδώ και δυο χρόνια οι τράπεζες.

Για όσους δεν γνωρίζουν είναι η ρευστότητα που δίνει η ΤτΕ σε εβδομαδιαία ανανέωση, με ενέχυρο δάνεια, κάποια οχι ολα βάσει συγκεκριμένων κριτηριων.

Οσο η ΤτΕ με την σύμφωνη ΕCB από πίσω, συνεχίζει να δίνει ELA μια χαρά μπορούν να κάνουν αναλήψεις τα πελατακια για να πληρώνουν τα χαρατσια.

Αν σταματήσει το ELA και δεν το αντικαταστήσουν με κατι άλλο, ναι τότε θα έχουμε πανηγύρια......

Αυτό είναι το story της ρευστότητας των τραπεζών.

friendgr
22-07-13, 00:16
Πραγματικά αν ξερατε πόσο εύκολα μπορεί να γίνει εμπλοκή, θα ανατριχιαζατε...

Μια εντολή να δώσουν οι ξένοι και να σταματήσει να δέχεται η ΤτΕ τα δάνεια ως ενέχυρα και να σταματήσει η χρηματοδότηση του ELA και ταυτοχρονα να σταματήσει και η μικρη χρηματοδότηση κατευθείαν από την ECB που ξανανοιξε τις κανουλες και δινει ρευστοτητα με ενέχυρο έντονα γραμμάτια ελλ. δημοσίου, τελειώσαμε μέσα σε μια μερα. Την επομένη μερα δεν θα ανοίξουν οι τράπεζες. Μπορεί να ακούγεται ακραίο αλλά έχουμε φτάσει σε τέτοια εξάρτηση από την στιγμή που έγιναν junk τα GGB (Greek Government Bonds).

Είδατε πως το puzzle αρχίζει και δείχνει ωραίο ενωμένο ε;

Thomelef
22-07-13, 09:54
εγώ ξέρω ότι δεν υπάχει ρευστό, παρά μόνο τίτλοι και χαρτούρα που η αξία τους ανεβοκατεβαίνει όποτε θέλει, όπως θέλει.

το ότι με ένα τσικ είμαστε εκτεθημένοι και σε μια μέρα πεινάμε, είναι γνωστό και αυτό.

friendgr
22-07-13, 13:06
Ε εντάξει πες το κι έτσι.

Σας εξήγησα πάντως πως παιζει στην πράξη η φάση.

Πάντως οσο είμαστε καλά παιδιά και κατεβαχουμε τα πεντελονια και κάνουμε ότι μας λενε (ακριβώς δηλαδή αυτό που γίνεται μέχρι τώρα) θα συνεχίσουν να μας κρατάνε στην "ζωή ".

Τώρα αν αρχίσουν μαγκιές στυλ Τσιπρα "καταργω μονομερώς τα μνημόνια κλπ" θα σταματήσουν κι αυτοί την χρηματοδότηση των τραπεζων same day και τότε είναι που όντως θα μιλάμε για νεα εποχή.

sorry για το μακρύ off topic, αλλά μέχρι να ανακοινωθούν οι αλλαγές για τα αυτοκίνητα μονο εκτιμήσεις μπορούμε να κάνουμε.

Thomelef
22-07-13, 13:56
εσύ καλά τα λές και έτσι είναι...το θέμα είναι να το καταλάβουν όλοι αυτοί που πετάνε αετό και λένε τα δικά τους, ότι μπορούμε να κάνουμε 1000-2 πράγματα, όπως καταγγελίες μνημονίων κτλ κτλ...

δυστηχώς ο κόσμος δεν έχει καταλάβει που βρισκόμαστε, ακόμα χειρότερα, γιατί βρισκόμαστε εδώ που βρισκόμαστε και γίνεται ένα μπάχαλο.

η αλήθεια είναι ότι είμαστε τελείως αμόρφωτοι, δεν γνωρίζουμε βασικές αρχές οικονομίας (βλέπε το ότι δεν καταλαβαίνουμε ότι τα έξοδα πρέπει να είναι σε μια ισσοροπία με τα έσοδα), και προτιμούμε πάντα το ψέμα απο την αλήθεια.

oldcarskickass
22-07-13, 16:24
Έλα ρε συ Θωμά τι περιμένεις όταν σε «σοβαρές» συζητήσεις και καλά πολιτικοποιημένων ατόμων το πιο σοβαρό επιχείρημα είναι
1)εκεί που μας χρωστούσαν μας πήραν και το βόδι (μας χρωστούσε ΠΟΙΟΣ και ΓΙΑΤΙ; )
2)αυτή η ΠΙΠΙΛΑ με τα κατοχικά δάνεια... Ναι λες και η Γερμανία κατά την ανοικοδόμηση προτίμησε έλληνες εργάτες γιατί ήταν οι καλύτεροι στον κόσμο, οι πιο εργατικοί οι πιο υπάκουοι κτλ κτλ

Ε πάνω σε αυτή τη βάση τι να πεις;
Ακόμα και τώρα πέρα από περικοπές κτλ κτλ ΕΝΑΣ δεν έχει βγει να πει θα γίνει αυτό και αυτό με ένα ΠΛΑΝΟ ΠΕΝΤΑΕΤΙΑΣ ρε το κέρατό μου, ΠΕΝΤΑΕΤΙΑΣ δε μιλάω παραπάνω, αλλά δεν δέχομαι να κάτσω να συζητήσω ή να ακούσω τίποτα για πλάνα/σχέδια κτλ με ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ χρονικό ορίζοντα. Δλδ εντάξει καμία ελπίδα ξέρωγω. τίποτα

friendgr
22-07-13, 16:39
Πενταετία;;;;;

τέτοιο πλάνο δεν υπήρχε ούτε καν τις καλές εποχές και θα υπάρχει τώρα;

Ποιος μπορεί να προβλέψει από την στιγμή που πολιτικά μπορεί να αλλάξουν τα πράγματα άρδην;

Και ανέφερα παραπάνω παράδειγμα.

S8N
22-07-13, 16:41
Εγώ θέλω να δω με ποιες εργοστασιακές αξίες θα υπολογίσουν τους φόρους. Είμαι πραγματικά περίεργος.

Κάτι άλλο που δεν καταλαβαίνω είναι τι σχέση έχει η εργοστασιακή αξία με τα τέλη κυκλοφορίας. Δηλαδή το IQ θα πληρώνει 100 ευρώ και ο Aston Martin κλώνος του 1000? Το Skoda 250 και το Audi με το ίδιο μοτέρ 1250? 660 και το μαμά S3 και το τουμπανιασμένο με τα 700 άλογα?

Τι μλκίες είναι αυτές? Τέλη σημαίνει εισφορά για φωτισμό, σηματοδότηση, φθορά οδοστρώματος, περιβαλλοντική επιβάρυνση. Αυτά έχουν σχέση με τη χρήση, το βάρος, την κατανάλωση, τους ρύπους. Άλλο τέλη, άλλο τεκμήρια και φόρος πολυτελείας.

friendgr
22-07-13, 16:51
Ε εντάξει μωρέ λεπτομερειες.... θα τα βάλουν στο μίξερ και ότι βγει θα μας το σερβίρουν.

Αν ΑΝ λεω, υπάρξει μεγάλη και σοβαρή αντίδραση για τις νεες αδικίες που θα προκύψουν, θα πουνε τώρα είναι αργά δεν προλαβαίνουμε να τα αλλάξουμε θα τα διορθώσουμε από του χρονου....

και η ζωή συνεχίζεται....

mikegr
22-07-13, 18:00
Τι μλκίες είναι αυτές? Τέλη σημαίνει εισφορά για φωτισμό, σηματοδότηση, φθορά οδοστρώματος, περιβαλλοντική επιβάρυνση. Αυτά έχουν σχέση με τη χρήση, το βάρος, την κατανάλωση, τους ρύπους. Άλλο τέλη, άλλο τεκμήρια και φόρος πολυτελείας.

Aυτο λυνεται πολυ ευκολα. Καταργουνται τελη κλπ και μετονομαζονται σε:
Φορος 1, φορος 2, φορος 102...

mark e92
13-08-13, 17:42
Έμαθα σήμερα ότι εξετάζουν το ενδεχόμενο από το 2014 τα ΤΚ να γίνουν μηνιαία λέτε να ισχύσει κάτι τέτοιο;;;

optostyle
13-08-13, 19:03
Ακουστηκε ναι

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2