PDA

Επιστροφή στο Forum : Τέλη κυκλοφορίας-Εκτακτη εισφορα-καταθεση πινακιδων



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14

Stathis
31-03-13, 21:00
Πολυ σωστο και δικαιο, μακαρι να γινει...

oldcarskickass
31-03-13, 21:00
ωραία σε λίγο θα φορολογήσουν και τα παπιά με 52 χιλιοστά μπγέλα...

καταραμένο πτυχίο, καταραμένε καθηγητή (μη το πάρετε προσωπικά αλλά καθυστέρησα 2 χρόνια λόγω του μλκ) πότε θα φύγουμε από δω πέρα.

Να ρωτήσω κάτι άλλο τώρα.

Το αμάξι μου καταστράφηκε 7/1, και διαγράφηκε πρόσφατα, πληρώνω τέλος πολυτελείας για το 12; ή θα το πληρώσω αναλογικά

optostyle
31-03-13, 21:03
Σταθη ......δε λεει να φυγει ο φορος απο καπου να παει καπου αλλου....λεει απλα ο φορος σε ΟΛΟΥΣ πλεον...διπλο τζακ ποτ..

oldcarskickass
31-03-13, 21:04
Σταθη ......δε λεει να φυγει ο φορος απο καπου να παει καπου αλλου....λεει απλα ο φορος σε ΟΛΟΥΣ πλεον...διπλο τζακ ποτ..

Μα πως αλλιώς θα έρθει η ανάπτυξη;

VanVIC
31-03-13, 21:13
Σταθη ......δε λεει να φυγει ο φορος απο καπου να παει καπου αλλου....λεει απλα ο φορος σε ΟΛΟΥΣ πλεον...διπλο τζακ ποτ..

Ε τότε θα κατατεθούν ακόμα περισσότερες πινακίδες.
Μετά, υποθέτω θα σκεφτούν να φορολογήσουν (την "πολυτέλεια") βάση κατοχής (και όχι χρήσης όπως γίνεται τώρα) και μετά οι απεγνωσμένοι χρήστες θα δηλώσουν τα αυτοκίνητά τους ολικη διαγραφή και θα τα πωλούν "σε μέρη" στο e-bay... κατάντια!

Bazil Van Sinner
31-03-13, 21:14
Μα πως αλλιώς θα έρθει η ανάπτυξη;

:hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1:

Kostas_1
31-03-13, 21:17
...
Να ρωτήσω κάτι άλλο τώρα.

Το αμάξι μου καταστράφηκε 7/1, και διαγράφηκε πρόσφατα, πληρώνω τέλος πολυτελείας για το 12; ή θα το πληρώσω αναλογικά

https://www.bmwfans.gr/forum/showpost.php?p=384586&postcount=14

Stathis
31-03-13, 21:29
Σταθη ......δε λεει να φυγει ο φορος απο καπου να παει καπου αλλου....λεει απλα ο φορος σε ΟΛΟΥΣ πλεον...διπλο τζακ ποτ..

Το οτι θα ειναι βασει τιμης αγορας το βρισκω δικαιοτατο.
Αυτο σημαινει οτι θα γλιτωσουν αρκετοι κατοχοι πολλων κυβικων που πληρωναν χωρις να πρεπει μιας και τα οχηματα τους εχουν απαξιωθει εντελως και θα επιβαρυνθνουν οι επελεγαν πολυτελη ακριβα αυτοκινητα κατω απο δυο χιλιαδες κυβικα.
Αυτοι ειναι περισσοτεροι πιστευω οποτε εκτος απο δικαιο ειναι και αποδοτικο.
Ως ποτε λογω απηρχειομενου συστηματος θα την πληρωναν τα συνηθη κοροϊδα?
Επρεπε να αλλαξει αυτο και ο υπολογισμος βασει τιμης ειναι ο πιο δικαιος.

Kostas_1
31-03-13, 21:36
Το οτι θα ειναι βασει τιμης αγορας το βρισκω δικαιοτατο.
Αυτο σημαινει οτι θα γλιτωσουν αρκετοι κατοχοι πολλων κυβικων που πληρωναν χωρις να πρεπει μιας και τα οχηματα τους εχουν απαξιωθει εντελως και θα επιβαρυνθνουν οι επελεγαν πολυτελη ακριβα αυτοκινητα κατω απο δυο χιλιαδες κυβικα.
Αυτοι ειναι περισσοτεροι πιστευω οποτε εκτος απο δικαιο ειναι και αποδοτικο.
Ως ποτε λογω απηρχειομενου συστηματος θα την πληρωναν τα συνηθη κοροϊδα?
Επρεπε να αλλαξει αυτο και ο υπολογισμος βασει τιμης ειναι ο πιο δικαιος.

Σωστο εφοσον ομως:

α) καταργηθει το παρον συστημα καθως και ο εξτρα φορος πολυτελειας
β) υπάρχει αναλογη απομειωση λόγω ετων στην αξια αγορας.


Βεβαια οπως εχουμε ξαναπει ειναι λαθος και αυτο που ισχυει και αυτο που σκεφτονται. Τελη κυκλοφοριας θα πρεπει να αφορουν την κυκλοφορια και τπτ άλλο.

Ουτε ειναι λογικο να πληρωνονται τελη κυκλ για ολο το χρονο ετσι πακετο. Θα επρεπε να ειναι αναλογα με τις μερες κυκλοφοριας.

Αλλα αυτα τα εχουμε ξαναπει...

Stathis
31-03-13, 21:41
Συμφωνω.

oldcarskickass
31-03-13, 21:47
Το οτι θα ειναι βασει τιμης αγορας το βρισκω δικαιοτατο.
Αυτο σημαινει οτι θα γλιτωσουν αρκετοι κατοχοι πολλων κυβικων που πληρωναν χωρις να πρεπει μιας και τα οχηματα τους εχουν απαξιωθει εντελως και θα επιβαρυνθνουν οι επελεγαν πολυτελη ακριβα αυτοκινητα κατω απο δυο χιλιαδες κυβικα.
Αυτοι ειναι περισσοτεροι πιστευω οποτε εκτος απο δικαιο ειναι και αποδοτικο.
Ως ποτε λογω απηρχειομενου συστηματος θα την πληρωναν τα συνηθη κοροϊδα?
Επρεπε να αλλαξει αυτο και ο υπολογισμος βασει τιμης ειναι ο πιο δικαιος.

Και πως θα διασφαλίζεται η τιμή αγοράς ενός μτχ πχ;

VanVIC
31-03-13, 21:57
...

Ουτε ειναι λογικο να πληρωνονται τελη κυκλ για ολο το χρονο ετσι πακετο. Θα επρεπε να ειναι αναλογα με τις μερες κυκλοφοριας.

...

Ας είναι με τους μήνες

Stathis
31-03-13, 22:06
Και πως θα διασφαλίζεται η τιμή αγοράς ενός μτχ πχ;

Απο πινακες, οπως κανουν οι ασφαλιστικες, τα τελωνεια κλπ

bill_m3
31-03-13, 22:32
Τι το ψάχνετε ???

Θα εφαρμοστεί το κλασικό ελληνικό σύστημα, πάνω από τα 1929 κ.ε. παραμένει ως έχει με μια μικρή επιβάρυνση της τάξεως του 10% και για τα μικρότερα θα εφαρμοστεί ο φόρος σύμφωνα την αγοραστική αξία!!!!

:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

EVERGET
31-03-13, 22:50
Απο πινακες, οπως κανουν οι ασφαλιστικες, τα τελωνεια κλπ

Ελπίζω βέβαια ο υπολογισμός να γίνεται με βάση τη λογική: υπολογίζοντας δηλαδή απομείωση της εργοστασιακής αξίας του οχήματος ανά έτος που έχει κυκλοφορήσει με πρώτη ημ. κυκλοφορίας την πραγματική και όχι την πρώτη στην Ελλάδα...

oldcarskickass
31-03-13, 22:55
Απο πινακες, οπως κανουν οι ασφαλιστικες, τα τελωνεια κλπ

Καλό ανέκδοτο, εδώ στο τάξις νετ πρέπει να τικάρεις (αφού έχεις συμπληρώσει τα στοιχεία) ότι είσαι γεννημένος μετά το 81 για να αλλάξεις κλίμακα και θες να μου πεις ότι θα προσαρμόζεται η υπηρεσία βάσει κυλιόμενων πινάκων;

Προφανώς και κάνεις πλάκα; Σωστό σα σκέψη αλλά ξέρεις ότι δεν πρόκειται να γίνει.

Εδώ δεν εφάρμοσαν την κατάργηση του ΚΒΣ που είχε ψηφιστεί το 11...

Stathis
31-03-13, 23:14
στα τελωνεια παντως μια χαρα δουλευει αυτο το συστημα, ας το δουμε και θα το κρινουμε.

oldcarskickass
31-03-13, 23:32
Απο πινακες, οπως κανουν οι ασφαλιστικες, τα τελωνεια κλπ


στα τελωνεια παντως μια χαρα δουλευει αυτο το συστημα, ας το δουμε και θα το κρινουμε.


Όντως, αλλά εδώ μιλάμε για γενικότερη εισπρακτική πολιτική χωρίς λογική.

Επίσης όσον αφορά τα Ι.Χ. το τελωνείο δουλεύει και υπερωρίες για τα αυτοκίνητα εισαγωγής κατά παράβαση οδηγιών της Ε.Ε..

steliosm46
31-03-13, 23:43
Ρε παιδια τις τιμες αγορας ή αν θελετε το μεσο ορο αγοραστικης αξιας στα αυτοκινητα τον ξερουμε πανω κατω.
Δεν πιστευω οτι ειναι προβλημα αυτο. Υπαρχουν πινακες αναλυτικα οπως λεει και ο Σταθης απ της ασφαλιστικες.

Οταν πας να ασφαλισεις το αυτοκινητο σου δεν ξερει η ασφαλιστικη το μερο ορο αγορας του αυτοκινητου σου την δεδομενη στιγμη? Αρα στην ουσια μπορουν να το κανουν και "copy paste" οι φωστηρες του υπουργειου οπως αλλωστε θα ξερουν πολυ καλα, διοτι στα ποιο πολλα αντιγραφες κανουν απο αλλους νομους και πατανε πανω σε αυτους χωρις να σκεφτουν με σοβαροτητα την καθε λεπτομερεια του νομου.

το θεμα ειναι να τα αλλαξουν αλλα για μια φορα ας κανουν μια υπερβαση να σκεφτουν και να βγαλουν κατι σωστο που να μεινει..

oldcarskickass
31-03-13, 23:59
Ρε παιδια τις τιμες αγορας ή αν θελετε το μεσο ορο αγοραστικης αξιας στα αυτοκινητα τον ξερουμε πανω κατω.
Δεν πιστευω οτι ειναι προβλημα αυτο. Υπαρχουν πινακες αναλυτικα οπως λεει και ο Σταθης απ της ασφαλιστικες.

Οταν πας να ασφαλισεις το αυτοκινητο σου δεν ξερει η ασφαλιστικη το μερο ορο αγορας του αυτοκινητου σου την δεδομενη στιγμη? Αρα στην ουσια μπορουν να το κανουν και "copy paste" οι φωστηρες του υπουργειου οπως αλλωστε θα ξερουν πολυ καλα, διοτι στα ποιο πολλα αντιγραφες κανουν απο αλλους νομους και πατανε πανω σε αυτους χωρις να σκεφτουν με σοβαροτητα την καθε λεπτομερεια του νομου.

το θεμα ειναι να τα αλλαξουν αλλα για μια φορα ας κανουν μια υπερβαση να σκεφτουν και να βγαλουν κατι σωστο που να μεινει..


ήδη είπες 3 πράγματα που ΑΝ ίσχυαν απλά θα καταργούνταν το δημόσιο
1)αναλυτικοί πίνακες που αλλάζουν και πρέπει το υπουργείο να τους παρακολουθεί
2)να κάνουν copy paste, εδώ οι μισοί υπάλληλοι η καλύτερη σχέση που έχουν με πισι και την πραγματικότητα στην αγορά είναι καμιά παιχνιδομηχανή AMIGA, όσον αφορά τα πισι, και κανά νέο στο τρομακτικό όσον αφορά την πραγματικότητα
3)να βγάλουν κάτι σωστό που να μείνει... χμμμ, ανέφερε μου ΠΕΝΤΕ πράγματα ΣΩΣΤΑ που να έγιναν την τελευταία ΠΕΝΤΑΕΤΙΑ και θα καταπιώ τη γλώσσα μου (και να υλοποιήθηκαν)

steliosm46
01-04-13, 00:22
ήδη είπες 3 πράγματα που ΑΝ ίσχυαν απλά θα καταργούνταν το δημόσιο
1)αναλυτικοί πίνακες που αλλάζουν και πρέπει το υπουργείο να τους παρακολουθεί
2)να κάνουν copy paste, εδώ οι μισοί υπάλληλοι η καλύτερη σχέση που έχουν με πισι και την πραγματικότητα στην αγορά είναι καμιά παιχνιδομηχανή AMIGA, όσον αφορά τα πισι, και κανά νέο στο τρομακτικό όσον αφορά την πραγματικότητα
3)να βγάλουν κάτι σωστό που να μείνει... χμμμ, ανέφερε μου ΠΕΝΤΕ πράγματα ΣΩΣΤΑ που να έγιναν την τελευταία ΠΕΝΤΑΕΤΙΑ και θα καταπιώ τη γλώσσα μου (και να υλοποιήθηκαν)

1)Γιατι να καταργουνταν το δημοσιο? Ετσι και αλλιως τους νομους δεν τους ψηφιζουν οι υπαλληλοι αλλα 1-2 απαρτιες απο εκει περα μεσα (Υπουργειο)

2)Οι υπαλληλοι ακολουθουν οτι τους λενε..Συμφωνω οτι δεν ξερουν την τυφλα τους οχι μονο απο pc αλλα εχω πετυχει και υπαλληλο να μην ξερει ενα νομο και να τον διαβαζει εκεινη την ωρα μπροστα μου! (Δεν ειναι ολοι ετσι αλλα κατα προσωπικη μου αποψη ενα 80%)

3) Χμμμ τι να σου πω δυσκολευομαι να βρω 5 πραγματα:th_Laie_67-1: νομιζω κατα την ταπεινη μου αποψη, καλος νομος ηταν τοτε που εβγαλε ο Πεπονης νομιζω..Τον ΑΣΕΠ. Αλλα και αυτος εεεε εδω που τα λεμε δεν ισχυε παντα!!

PANOS-E60
15-04-13, 12:03
καιρός ήτανε !


Αρχίζουν τα πρόστιμα για τα ανασφάλιστα Ι.Χ.


“Μπιλετάκια” με τα οποία θα βεβαιώνεται πρόστιμο ύψους 250 ευρώ στους ιδιοκτήτες ανασφάλιστων οχημάτων θα αρχίσει να στέλνει από τον επόμενη εβδομάδα το υπουργείο Οικονομικών. Η πληρωμή του προστίμου θα είναι προϋπόθεση για την ασφάλιση του οχήματος.

Η σχετική προθεσμία που είχε δώσει το ΥΠΟΙΚ για την ασφάλιση των οχημάτων που έχουν πινακίδες κυκλοφορίας αλλά είναι ανασφάλιστα λήγει σήμερα και σύντομα η Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων πρόκειται να ξεκινήσει την αποστολή των σχετικών ειδοποιητηρίων. Με τα ειδοποιητήρια οι ιδιοκτήτες των ανασφάλιστων Ι.Χ. θα καλούνται να περάσουν εντός 8 ημερών από το ταμείο της εφορίας για να εξοφλήσουν το πρόστιμο των 250 ευρώ. Με τη σχετική απόδειξη θα μπορούν να ασφαλίσουν το όχημα τους.

Στην περίπτωση που η 8ήμερη προθεσμία περάσει και δεν εξοφλήσουν το πρόστιμο τότε το ΥΠΟΙΚ θα αποστείλει τα στοιχεία των οχημάτων στην Ελληνική Αστυνομία και συγκεκριμένα στην αρμόδια αστυνομική αρχή του τόπου διαμονής του ιδιοκτήτη. Το πρόστιμο θα διπλασιάζεται ενώ θα κινείται και ποινική διαδικασία.

Ο εντοπισμός των ανασφάλιστων είναι πλέον εύκολος καθώς γίνεται διαρκής διασταύρωση της βάσης δεδομένων με τα κυκλοφορούντα οχήματα του υπουργείου Μεταφορών και της βάσης δεδομένων με τα ασφαλισμένα οχήματα της Ένωσης Ασφαλιστικών Εταιρειών Ελλάδος.

Η ΓΓΠΣ θα διενεργεί τουλάχιστον δύο φορές τον χρόνο διασταυρώσεις στοιχείων ανάμεσα στα αρχεία των οχημάτων που έχουν ασφαλιστεί και των οχημάτων για τα οποία δεν έχει υποβληθεί δήλωση ακινησίας (έχουν άδεια κυκλοφορίας και πινακίδες).

Σπύρος Δημητρέλης

Πηγή:www.capital.gr

friendgr
15-04-13, 14:18
Και πολύ λίγα είναι τα 250. Από τα ελάχιστα πράγματα που συμφωνώ 100% με το κράτος.

αντε γιατί έχει παραγίνει το κακό. Τι φταίω εγώ να μου μηδενίσει σε χρόνο dt την περιουσία μου κάποιος ανεγκέφαλος που το παίζει μάγκας;
και άντε πες οι λαμαρίνες πάνε στο διάολο. Αν με χτυπήσει, έχετε γειά βρυσούλες....

Δεν γουστάρεις να το ασφαλίσεις; Πήγαινε κατέθεσε πινακίδες και άστο να σαπίσει σπίτι σου.

Δυστυχώς συνεχίζω να πιστεύω ότι κάποιοι θα συνεχίσουν να το παίζουν μάγκες....λιγότεροι βέβαια, αλλά θα υπάρχουν. Στην επαρχία γίνεται μεγαλύτερος χαμός από ανασφάλιστα πάντως.....καλά σε κάτι μικρά χωριά είναι αυτονόητο....

Andri
15-04-13, 15:58
Γιατί φίλε αν είναι μετατροπή αδήλωτη θα σε καλύψει η ασφάλεια που θα έχει, ΑΝ έχει?
Εννοείται ότι είμαι υπέρ του προστίμου βέβαια...

friendgr
15-04-13, 16:01
Σωστά, δεν σκέφτηκα και τις αδήλωτες μετατροπές. Αλλοι κάγκουρες κι αυτοί.....

Samaro
15-04-13, 17:55
Δεν φαντάζομαι να υπάρχει κάποιος μεταξύ μας ε ;;; :th_Laie_67-1:

alexm
26-04-13, 07:37
Σύμφωνα με πληροφορίες το υπουργείο Οικονομικών έχει καταλήξει στην φορολόγηση των αυτοκινήτων βάσει της λιανικής τους αξίας και όχι της εργοστασιακής. Όπως αναφέρει δημοσίευμα της «Ημερησίας», ο λόγος δεν είναι άλλος από το γεγονός πως κάποιες εισαγωγικές εταιρείες έχουν την δυνατότητα να διαμορφώνουν ανάλογα με τις φορολογικές περιστάσεις τις εργοστασιακές αξίες των μοντέλων τους, με αποτέλεσμα να μην καταβάλλουν τους φόρους που πρέπει και να αυξάνουν περαιτέρω τα ήδη υψηλά περιθώρια κέρδους τους.

Μέχρι σήμερα τα καινούρια αυτοκίνητα κατά την εισαγωγή τους φορολογούνται βάσει της εργοστασιακής τους αξίας αλλά και του κυβισμού του κινητήρα με ποσοστό 5% έως 50% με επιπλέον τον ΦΠΑ.

Τα εισαγόμενα μεταχειρισμένα φορολογούνται βάσει της αξίας του τιμολογίου που προσκομίζει ο έμπορος αλλά αν εκείνη είναι χαμηλότερη από την εργοστασιακή αξία που δηλώνει ο εκάστοτε εισαγωγέας τότε αυτόματα λαμβάνεται ως φορολογητέα αξία εκείνη του εισαγωγέα. Παράλληλα ανάλογα με τα έτη που έχει κυκλοφορήσει σε κάποιο άλλο κράτος-μέλος απομειώνεται η αξία του.

Σύμφωνα με πληροφορίες της «Η» η φορολόγηση των καινούριων αλλά και εισαγόμενων μεταχειρισμένων αυτοκινήτων θα απορρέει από την αξία Λιανικής του κάθε μοντέλου που θα δηλώνει ο κάθε εισαγωγέας στην Υπηρεσία Αξιών του Τελωνείου και θα διατηρηθούν οι συντελεστές φόρων που κυμαίνονται από 5% έως 50%.

Στα εισαγόμενα μεταχειρισμένα το Τέλος Ταξινόμησης θα απορρέει από την αξία λιανικής επίσης του εκάστοτε μοντέλου αφού έχει υπολογιστεί η απομείωση της τιμής του λόγω παλαιότητας σε πραγματικό χρόνο και όχι βάσει των απαρχαιωμένων συντελεστών.

Τεκμήρια, Φόρος Πολυτελούς Διαβίωσης

Οι μεγάλες εκπλήξεις αναμένεται να έρθουν στο κόστος χρήσης των αυτοκινήτων καθώς εκεί οι αλλαγές θα είναι ριζικές και αφορούν εκατομμύρια ιδιοκτήτες ΙΧ.

Ειδικότερα τα Τεκμήρια αλλά και ο Φόρος Πολυτελούς Διαβίωσης δεν θα επιβάλλεται πλέον βάσει των κυβικών του κινητήρα αλλά βάσει της Αξίας Λιανικής κάποιου αυτοκινήτου. Έτσι αν κάποιος έχει ένα 2λιτρο αυτοκίνητο 5ετίας δεν θα καταβάλλει Φόρο Πολυτελούς Διαβίωσης ενώ το τεκμήριό του θα μειωθεί πάρα πολύ.

Από την άλλη μεριά όμως όσοι έχουν υπερπολυτελή αυτοκίνητα αξίας από 40.000 έως και 80.000 ευρώ ή ακόμη και ακριβότερα χωρίς όμως να κινούνται από μεγάλους κινητήρες θα πέσουν στην «τσιμπίδα» των φόρων καθώς και το Τεκμήριο θα είναι υψηλότερο ενώ παράλληλα θα πρέπει να καταβάλλουν και τον Φόρο Πολυτελούς Διαβίωσης που θα τους αναλογεί.

Με αυτό τον τρόπο θα υπάρξει τουλάχιστον κοινωνική δικαιοσύνη και όπως επισημαίνουν στην «Η» στελέχη της αγοράς τα αυτοκίνητα με κινητήρες από 2 λίτρα και άνω θα σταματήσουν να αποτελούν είδος υπερπολυτελείας για τους καταναλωτές ενώ παράλληλα θα σταματήσουν οι αθρόες καταθέσεις πινακίδων κυκλοφορίας.

Παράλληλα οι έχοντες υπερπολυτελή μοντέλα με κινητήρες χαμηλού κυβισμού είναι βέβαιο πως σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται να τις καταθέσουν καθώς μέχρι σήμερα δεν έχουν πληρώσει ούτε ένα ευρώ για κάποιο Φόρο Πολυτελείας ή Πολυτελούς Διαβίωσης...

Όσον αφορά στις φήμες και τα δημοσιεύματα περί υπερφορολόγησης των αυτοκινήτων με μικρούς κινητήρες θα λέγαμε πως με βάσει την λιανική αξία των αυτοκινήτων, δεν υπάρχει περίπτωση να υπερφορολογηθούν τα μικρά αυτοκίνητα αλλά τα πραγματικά ακριβά μοντέλα. Από την άλλη μεριά οι κάτοχοι δίλιτρων ή ακόμη και οχημάτων με μεγαλύτερους κινητήρες αλλά με μηδενικές αξίες θα σταματήσουν να πληρώνουν άδικα τόσους φόρους, για κάποια αυτοκίνητα που ήδη έχουν καταβάλλει υπέρογκα ποσά κατά την διαδικασία εκτελωνισμού τους.

ghost-rider
26-04-13, 07:59
Πολυ καλο ακουγεται για να ειναι αληθινο.
Μακαρι...
Θα παρθει μετρο νορμαλ σε τουτο δω το κρατος?

VanVIC
26-04-13, 08:04
Για πότε προβλέπονται αυτά;
Λογικά αυτό θα έχει επιπτώσεις και στις τιμές των "υπέρπολυτελών" μεταχειρισμένων που αυτή τη στιγμή οι τιμές τους είναι πάρα πολύ χαμηλές.
Ας παρατηρήσουμε π.χ., με βάση τα ανωτέρω "νέα", πως θα διαμορφωθεί η τάση στις τιμές των Μ3 Ε46. Αν δεν κάνω λάθος, τώρα παίζουν 13-15 Κ.
Αν αρχίσουν να λαμβάνονται ως σοβαρό ενδεχόμενο τα ανωτέρω, νομίζω οτι οι έμποροι θα αρχίσουν να ανεβάζουν τις τιμές στο συγκεκριμένο μοντέλο.

STREETRACING
26-04-13, 08:45
Σίγουρα.

vagmag
26-04-13, 08:46
Για πότε προβλέπονται αυτά;
Λογικά αυτό θα έχει επιπτώσεις και στις τιμές των "υπέρπολυτελών" μεταχειρισμένων που αυτή τη στιγμή οι τιμές τους είναι πάρα πολύ χαμηλές.
Ας παρατηρήσουμε π.χ., με βάση τα ανωτέρω "νέα", πως θα διαμορφωθεί η τάση στις τιμές των Μ3 Ε46. Αν δεν κάνω λάθος, τώρα παίζουν 13-15 Κ.
Αν αρχίσουν να λαμβάνονται ως σοβαρό ενδεχόμενο τα ανωτέρω, νομίζω οτι οι έμποροι θα αρχίσουν να ανεβάζουν τις τιμές στο συγκεκριμένο μοντέλο.

καλημέρα.

Καλά δεν είναι και σίγουρο, μιας και υπάρχει περίπτωση η Μ3 Ε46 να εμπίπτει φορολογικά και στο νέο νομοσχέδιο, μιας και τιμή είχε κοντά στα 100.000 ευρώ, και αν θεωρήσουμε ότι πολλά είναι εισαγωγής με άδεια 2004-2006 , άντε να τους πείσεις ότι τότε μπορεί να το πουλούσαν 100.000 ευρώ, αλλά σήμερα έχει απομειωθεί κοντά στα 10.000-15.000 ευρώ... Με τα δικά τους κριτήρια θα λαμβάνουν τις τρέχουσες τιμές μεταχειρίσμένων για να βλέπουν τις σημερινές αξίες, ή θα λένε 50%-70% απαξίωση ... άρα η τιμή του είναι σήμερα 30.000 ευρώ, άρα να σου και ο νέος φόρος και από εκεί ;;;

mikegr
26-04-13, 08:59
αμα εκλαβουν τις πραγματικες τιμες των μεταχειρισμενων σημερα τοτε το 90% των οχηματων θα ειναι εκτος υπερφορολογησης οποτε δυσκολο να γινει κατι τετοιο

Konstantinos E60
26-04-13, 09:04
Πολυ καλό για να ειναι αληθινο !

rallakias
26-04-13, 09:05
Προσωπικά πάντως μετά το πάσχα ετοιμάζομαι να καταθέσω πινακίδες.
Καλοκαιριάζει , κυκλοφορώ μονιμα με το μηχανάκι ,εχω και το αυτοκινητο της γυναίκας μου - αρα δεν υπάρχει κανενας λόγος να πληρώνω κάθε μηνα φόρο πολυτελείας για ενα τρίλιτρο που δεν κυκλοφορώ συστηματικά.
Δεν θα το πουλήσω ,δεν θα το αχρηστεύσω ,τα τέλη κυκλοφορίας τα εχω πληρώσει κανονικά φέτος (άλλη πουστι@ αυτή) αλλα τη χάρη δεν θα τους την κάνω .Οσο μπορώ θα καταθέτω τις πινακίδες - αν τα καταφέρω θα το τραβήξω μέχρι το τέλος του έτους για να μην πληρώσω τα επόμενα τέλη κυκλοφοριας εντος του 2013.

Ετσι για να μην γραφτούν στον προυπολογισμο του κράτους του 2013,να δουν οτι αυτα που προυπολογίζουν ,τελικα δεν εισπράτονται.Ειναι το μονο που μπορώ να κάνω και να πιάσει τόπο.Ειμαι χορηγός του κράτους στα τέλη κυκλοφοριας , χορηγος στις βενζινες , χορηγός και στο φορο πολυτελειας (ενω μπορώ εν μέρει να τον αποφύγω) ?Ε παραπάει......

Samaro
26-04-13, 09:16
Θεωρώ πιθανότερο οι αλλαγές να ισχύσουν μόνο στα καινούρια, μιας και είναι δύσκολο να υπολογίσουν τις τιμές των παλαιών.

Τα τελευταία χρόνια στην Ελλάδα πουλήθηκαν κυρίως καινούρια αυτοκίνητα μεγάλου κυβισμού, αλλά όχι μεγάλης εργοστασιακής αξίας.

Στην περίπτωση που αλλάξουν τον τρόπο υπολογισμού και στα μεταχ/σμένα, είναι βέβαιο (και το γνωρίζουν ) πως πολλοί ιδιοκτήτες θα ωφεληθούν ,
άρα θα πέσουν τα έσοδα, πράγμα που δεν θέλουν με τίποτα.

Chris
26-04-13, 10:02
Δυστυχως τα εχουν απαξιωσει ΟΛΑ...Αν θες για ενα τριλιτρο να πληρωνεις το χρονο (τελη-ασφαλεια-εφορια) 3000ε χαρισμα τους...Ειναι ΑΛΗΤΕΣ

Stathis
26-04-13, 10:09
Προσωπικά πάντως μετά το πάσχα ετοιμάζομαι να καταθέσω πινακίδες.
Καλοκαιριάζει , κυκλοφορώ μονιμα με το μηχανάκι ,εχω και το αυτοκινητο της γυναίκας μου - αρα δεν υπάρχει κανενας λόγος να πληρώνω κάθε μηνα φόρο πολυτελείας για ενα τρίλιτρο που δεν κυκλοφορώ συστηματικά.
Δεν θα το πουλήσω ,δεν θα το αχρηστεύσω ,τα τέλη κυκλοφορίας τα εχω πληρώσει κανονικά φέτος (άλλη πουστι@ αυτή) αλλα τη χάρη δεν θα τους την κάνω .Οσο μπορώ θα καταθέτω τις πινακίδες - αν τα καταφέρω θα το τραβήξω μέχρι το τέλος του έτους για να μην πληρώσω τα επόμενα τέλη κυκλοφοριας εντος του 2013.

Ετσι για να μην γραφτούν στον προυπολογισμο του κράτους του 2013,να δουν οτι αυτα που προυπολογίζουν ,τελικα δεν εισπράτονται.Ειναι το μονο που μπορώ να κάνω και να πιάσει τόπο.Ειμαι χορηγός του κράτους στα τέλη κυκλοφοριας , χορηγος στις βενζινες , χορηγός και στο φορο πολυτελειας (ενω μπορώ εν μέρει να τον αποφύγω) ?Ε παραπάει......

ταϊζεις κι εσυ μερικα αργοσχολα κομματοσκυλα.:original:

turbodog
26-04-13, 10:23
Να ξανατονισω για μια ακομη φορα, οτι η οποια αλλαγη στην φορολογηση των αυτοκινητων αποσκοπει στην συνολικη αυξηση των εσοδων του κρατους και οχι την δικαιοτερη αντιμετωπιση των ιδιοκτητων. Εδω την τελευταια στιγμη αποσυραν την διαταξη στο πολυνομοσχεδιο που κατατεθηκε για την μειωση των συνταξεων του ΟΑΕΕ, και εμεις τρεφουμε ελπιδες για ισονομια και μειωση της φορολογιας στα αυτοκινητα?
Βεβαια επειδη φοβουνται την μαζικη καταθεση πινακιδων στο τελος του χρονου, μετα και τις απανωτες π@υστιες, ψαχνουν να βρουν ενα τροπο ωστε να μην γινει αυτο αλλα και να μην μειωθουν και τα εσοδα τους. Περιμενω και εγω να δω πως θα το καταφερουν αυτο φετος. Και φυσικα οτι και να ψηφισουν, για να αποφυγουν την τεραστια τρυπα στα εσοδα στο τελος του ετους, δεν σημαινει οτι το 2014 δεν θα το αλλαξουν παλι. Το εχουν κανει στο παρελθον και δεν θα διστασουν να το ξακανουν και στο μελλον

gnx
26-04-13, 10:33
Σύμφωνα με πληροφορίες το υπουργείο Οικονομικών έχει καταλήξει στην φορολόγηση των αυτοκινήτων βάσει της λιανικής τους αξίας και όχι της εργοστασιακής. Όπως αναφέρει δημοσίευμα της «Ημερησίας», ο λόγος δεν είναι άλλος από το γεγονός πως κάποιες εισαγωγικές εταιρείες έχουν την δυνατότητα να διαμορφώνουν ανάλογα με τις φορολογικές περιστάσεις τις εργοστασιακές αξίες των μοντέλων τους, με αποτέλεσμα να μην καταβάλλουν τους φόρους που πρέπει και να αυξάνουν περαιτέρω τα ήδη υψηλά περιθώρια κέρδους τους.

Μέχρι σήμερα τα καινούρια αυτοκίνητα κατά την εισαγωγή τους φορολογούνται βάσει της εργοστασιακής τους αξίας αλλά και του κυβισμού του κινητήρα με ποσοστό 5% έως 50% με επιπλέον τον ΦΠΑ.

Τα εισαγόμενα μεταχειρισμένα φορολογούνται βάσει της αξίας του τιμολογίου που προσκομίζει ο έμπορος αλλά αν εκείνη είναι χαμηλότερη από την εργοστασιακή αξία που δηλώνει ο εκάστοτε εισαγωγέας τότε αυτόματα λαμβάνεται ως φορολογητέα αξία εκείνη του εισαγωγέα. Παράλληλα ανάλογα με τα έτη που έχει κυκλοφορήσει σε κάποιο άλλο κράτος-μέλος απομειώνεται η αξία του.

Σύμφωνα με πληροφορίες της «Η» η φορολόγηση των καινούριων αλλά και εισαγόμενων μεταχειρισμένων αυτοκινήτων θα απορρέει από την αξία Λιανικής του κάθε μοντέλου που θα δηλώνει ο κάθε εισαγωγέας στην Υπηρεσία Αξιών του Τελωνείου και θα διατηρηθούν οι συντελεστές φόρων που κυμαίνονται από 5% έως 50%.

Στα εισαγόμενα μεταχειρισμένα το Τέλος Ταξινόμησης θα απορρέει από την αξία λιανικής επίσης του εκάστοτε μοντέλου αφού έχει υπολογιστεί η απομείωση της τιμής του λόγω παλαιότητας σε πραγματικό χρόνο και όχι βάσει των απαρχαιωμένων συντελεστών.

Τεκμήρια, Φόρος Πολυτελούς Διαβίωσης

Οι μεγάλες εκπλήξεις αναμένεται να έρθουν στο κόστος χρήσης των αυτοκινήτων καθώς εκεί οι αλλαγές θα είναι ριζικές και αφορούν εκατομμύρια ιδιοκτήτες ΙΧ.

Ειδικότερα τα Τεκμήρια αλλά και ο Φόρος Πολυτελούς Διαβίωσης δεν θα επιβάλλεται πλέον βάσει των κυβικών του κινητήρα αλλά βάσει της Αξίας Λιανικής κάποιου αυτοκινήτου. Έτσι αν κάποιος έχει ένα 2λιτρο αυτοκίνητο 5ετίας δεν θα καταβάλλει Φόρο Πολυτελούς Διαβίωσης ενώ το τεκμήριό του θα μειωθεί πάρα πολύ.

Από την άλλη μεριά όμως όσοι έχουν υπερπολυτελή αυτοκίνητα αξίας από 40.000 έως και 80.000 ευρώ ή ακόμη και ακριβότερα χωρίς όμως να κινούνται από μεγάλους κινητήρες θα πέσουν στην «τσιμπίδα» των φόρων καθώς και το Τεκμήριο θα είναι υψηλότερο ενώ παράλληλα θα πρέπει να καταβάλλουν και τον Φόρο Πολυτελούς Διαβίωσης που θα τους αναλογεί.

Με αυτό τον τρόπο θα υπάρξει τουλάχιστον κοινωνική δικαιοσύνη και όπως επισημαίνουν στην «Η» στελέχη της αγοράς τα αυτοκίνητα με κινητήρες από 2 λίτρα και άνω θα σταματήσουν να αποτελούν είδος υπερπολυτελείας για τους καταναλωτές ενώ παράλληλα θα σταματήσουν οι αθρόες καταθέσεις πινακίδων κυκλοφορίας.

Παράλληλα οι έχοντες υπερπολυτελή μοντέλα με κινητήρες χαμηλού κυβισμού είναι βέβαιο πως σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται να τις καταθέσουν καθώς μέχρι σήμερα δεν έχουν πληρώσει ούτε ένα ευρώ για κάποιο Φόρο Πολυτελείας ή Πολυτελούς Διαβίωσης...

Όσον αφορά στις φήμες και τα δημοσιεύματα περί υπερφορολόγησης των αυτοκινήτων με μικρούς κινητήρες θα λέγαμε πως με βάσει την λιανική αξία των αυτοκινήτων, δεν υπάρχει περίπτωση να υπερφορολογηθούν τα μικρά αυτοκίνητα αλλά τα πραγματικά ακριβά μοντέλα. Από την άλλη μεριά οι κάτοχοι δίλιτρων ή ακόμη και οχημάτων με μεγαλύτερους κινητήρες αλλά με μηδενικές αξίες θα σταματήσουν να πληρώνουν άδικα τόσους φόρους, για κάποια αυτοκίνητα που ήδη έχουν καταβάλλει υπέρογκα ποσά κατά την διαδικασία εκτελωνισμού τους.

Εάν λοιπόν οι φωστήρες προχωρήσουν σε αυτό το μέτρο μπορεί να καταφέρουν το ακατόρθωτο, να μηδενίσουν τις πωλήσεις καινούργιων αυτοκινήτων.

Εάν οι συντελεστές μείνουν ως έχουν και επιβάλλονται επί τις λιανικής, θα αυξηθούν οι τιμές πώλησης των καινούργιων αυτοκινήτων από 20%-60%!

Κ@βλα! 8 δις ευρώ δάνεια έχει ο κλάδος και αμφιβάλλω εάν και κατά πόσο έχουν γίνει σοβαρές προβλέψεις για αυτά. Σε 3-4 χρόνια που θα κουρευτούν οι καταθέσεις για να μήν πτωχεύσουν οι τράπεζες, θα αναρωτιόμαστε τί έφταιξε.

ntinos
26-04-13, 10:36
Εάν λοιπόν οι φωστήρες προχωρήσουν σε αυτό το μέτρο μπορεί να καταφέρουν το ακατόρθωτο, να μηδενίσουν τις πωλήσεις καινούργιων αυτοκινήτων.

Εάν οι συντελεστές μείνουν ως έχουν και επιβάλλονται επί τις λιανικής, θα αυξηθούν οι τιμές πώλησης των καινούργιων αυτοκινήτων από 20%-60%!

Κ@βλα! 8 δις ευρώ δάνεια έχει ο κλάδος και αμφιβάλλω εάν και κατά πόσο έχουν γίνει σοβαρές προβλέψεις για αυτά. Σε 3-4 χρόνια που θα κουρευτούν οι καταθέσεις για να μήν πτωχεύσουν οι τράπεζες, θα αναρωτιόμαστε τί έφταιξε.

Μεχρι το τελος Αυγουστου του 2013

Ντινος

mikegr
26-04-13, 10:41
Kατα τ αλλα ο αλλος βλεπει αναπτυξη και νεες θεσεις εργασιας

EVERGET
26-04-13, 10:44
Προσωπικά πλέον δεν πιστεύω τίποτε από αυτά που γράφει η "Η", έχει δημοσιεύσει τους τελευταίους μήνες αρκετά ευοίωνα σενάρια ως αποκλειστικές πληροφορίες, τα οποία αποδείχτηκαν παραμύθια. Όπως τότε που έλεγε πως αλλάζοντας την ημ. πρώτης κυκλοφορίας του οχήματος στο Ε1 με την πραγματική που κυκλοφόρησε το αμάξι στο εξωτερικό (και όχι στην Ελλάδα) τότε γλυτώνεις τεκμήρια - χαράτσια. Ενώ το ΦΕΚ το λέει πεντακάθαρα: "Πρώτη άδεια στην Ελλάδα."

mikegr
26-04-13, 11:43
Στις μερες μας γινεται χαμος οντως, απο την θεωρια στην πραξη υπαρχει χαοτικη αποσταση

S8N
26-04-13, 12:16
Kατα τ αλλα ο αλλος βλεπει αναπτυξη και νεες θεσεις εργασιας

Βλέπει τις θέσεις εργασίες που δημιουργούνται ούτως ή άλλως κάθε χρόνο τέτοια εποχή λόγω τουρισμού. Ας μας πει από Σεπτέμβρη τι βλέπει.

Edit: Βλακείες λέω. Βλέπει και 4.000 θέσεις εργασίες στο δημόσιο, αντί εκείνων που θα απολυθούν. Εδώ γελάμε.

ntinos
26-04-13, 12:34
Kατα τ αλλα ο αλλος βλεπει αναπτυξη και νεες θεσεις εργασιας


Βλέπει τις θέσεις εργασίες που δημιουργούνται ούτως ή άλλως κάθε χρόνο τέτοια εποχή λόγω τουρισμού. Ας μας πει από Σεπτέμβρη τι βλέπει.

Edit: Βλακείες λέω. Βλέπει και 4.000 θέσεις εργασίες στο δημόσιο, αντί εκείνων που θα απολυθούν. Εδώ γελάμε.

Oι οποιες νεες θεσεις εργασιας (μειωση της ανεργειας και καλα,,,) σε καμια περιπτωση δεν σημαινουν αναπτυξη.

mikegr
26-04-13, 13:08
Βλέπει τις θέσεις εργασίες που δημιουργούνται ούτως ή άλλως κάθε χρόνο τέτοια εποχή λόγω τουρισμού. Ας μας πει από Σεπτέμβρη τι βλέπει.

Edit: Βλακείες λέω. Βλέπει και 4.000 θέσεις εργασίες στο δημόσιο, αντί εκείνων που θα απολυθούν. Εδώ γελάμε.

Αποφοιτοι πανεπιστημιου με 500 ευρω το μηνα. Και να λενε και ευχαριστω:thumbsdown:

Andri
26-04-13, 14:04
Το μέτρο των αυτοκινήτων μπορεί να μην είναι απαραίτητα κάτι κακό για μας , τους πολίτες.
Και το λέω αυτό διότι δεν ξέρουμε τι έχουν στο μυαλό τους(σίγουρα πιστεύουμε κάτι κακό , αλλά μπορεί όντως να κάνουνε κάτι σωστό και δίκαιο) π.χ γιατί να πληρώνει ένας κάτοχος δίλιτρου bmw 660 σήμα 440 Εισφορά με εργοστασιακή αξία (κατώτερη)23Κ ευρώ?
ενώ ένας με Audi, merc(π.χ) να πληρώνει μόνο το σήμα για 1.8 και εργοστασιακή αξία 30-40-50Κ ?? Ίσως ισοσταθμίσουν τους φόρους και τα σήματα και εν τέλη να παίρνουν τα ίδια μην πω και παραπάνω λεφτά καθώς οι δίλιτροι αν αντί για 1100 ευρώ κληθούν να δίνουν 500 π.χ θα πάρουν αρκετοί τις πινακίδες πίσω...
Μία θεωρία λέω και εγώ...

turbodog
26-04-13, 14:59
.
Και το λέω αυτό διότι δεν ξέρουμε τι έχουν στο μυαλό τους(σίγουρα πιστεύουμε κάτι κακό , αλλά μπορεί όντως να κάνουνε κάτι σωστό και δίκαιο) π.χ γιατί να πληρώνει ένας κάτοχος δίλιτρου bmw 660 σήμα 440 Εισφορά με εργοστασιακή αξία (κατώτερη)23Κ ευρώ?
ενώ ένας με Audi, merc(π.χ) να πληρώνει μόνο το σήμα για 1.8 και εργοστασιακή αξία 30-40-50Κ ?? Ίσως ισοσταθμίσουν τους φόρους και τα σήματα και εν τέλη να παίρνουν τα ίδια μην πω και παραπάνω λεφτά καθώς οι δίλιτροι αν αντί για 1100 ευρώ κληθούν να δίνουν 500 π.χ θα πάρουν αρκετοί τις πινακίδες πίσω...
Μία θεωρία λέω και εγώ...

Σωστο και δικαιο απο τους αδιστακτους φοροκλεφτες :ranting2:
Εσυ καλα τα λες, αλλα θα εμπιστευτεις αυτους που επαιξαν την μεγαλυτερη π@υστια λιγους μηνες πριν με την εισφορα πολυτελειας που την ψηφισαν ΑΦΟΥ εληξε η προθεσμια για τα σηματα? Και μην μου πεις οτι δεν ηταν προμελετημενο.
Απλα τωρα εχουν φοβηθει οτι στο τελος του χρονου θα ερθουν και οι μαζικες καταθεσεις πινακιδων (μαλιστα και νωριτερα, γιατι πολλοι ενω πληρωσαν το σημα δεν αντεχουν να πληρωνουν και την εκτακτη/μονιμη εισφορα) γιαυτο και αποφασισαν απο τωρα να ανακοινωσουν οτι θα υπαρχει και δικαιοτερη αντιμετωπιση (ενω θα μπορουσαν να το αφησουν προς το τελος του χρονου) οποτε και αποφασισαν να ριξουν ακομα λιγο τυρακι.
Βεβαια εγω περιμενω να δω στο τελος πως θα καταφερουν να εχουν την πιττα ολοκληρη και το σκυλο χορτατο.

friendgr
26-04-13, 15:09
Βεβαια εγω περιμενω να δω στο τελος πως θα καταφερουν να εχουν την πιττα ολοκληρη και το σκυλο χορτατο.

Ε καλά τώρα. Οταν θα δουν τα σκούρα θ' αρχίσουν οι "βαπτίσεις" του στυλ:

έκτακτη εισφορά, πράσινα τέλη, και πάει λέγοντας.

Δεν ξέρω για εσάς αλλά εγώ πλέον δεν έχω καμιά ελπίδα με όποιο μαγείρεμα κι αν κάνουν. Χειρότερα μπορεί να γίνουν, καλύτερα όχι.

Εδώ κόβουν από σημαντικότατα πράγματα....

optostyle
26-04-13, 15:20
Καλα ρε παιδια ειναι τοσο δυσκολο να το καταλαβουμε???ΛΥΣΕΙΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ....αλλα ΔΕΝ τις θελουν για καποιο λογο..εξωτερικη παρεμβαση σιγουρα...οποτε αμμεσος σκοπος του κρατους ειναι να εξουθενωσει το λαο ....ΔΕΝ θελουν στη κατοχη μας διαμερισματα καταθεσεις και αυτοκινητα..........σκεφτειτε οσο αναφορα αυτα τα τρια και τα ξαναλεμε..

ntinos
26-04-13, 15:22
Απο ποιον θα παρουν αυτα που θα χασουν, πχ αυτον με το 2λιτο 20ετιας που δινει 660 τελη ???

Ετοιμαστείτε φιλοι μπεβμεδακηδες...

ghost-rider
26-04-13, 15:27
Ειναι και καποια αυτοκινητα τωρα που δε δινουν τιποτα.
Κατι ντιζελ, κατι υβριδικα κατι ετσι, κατι αλλιως...

Αυτα θα αρχισουν να πληρωνουν(εδω που τα λεμε αναμενομενο ηταν αυτο. Μη μου πειτε οτι βλεπατε αμαξι με 10 ευρω τελη και πιστευατε οτι θα μεινει ετσι...).

Andri
26-04-13, 15:28
Κανείς δεν μπορεί να μας εγγυηθεί ότι δεν θα γυρίσει εναντίον μας σίγουρα, αλλά... κόψανε μισθούς, βάλανε νέους φόρους και και και , είδαν ότι δεν βγάλανε κάτι από τις γρήγορες και μη μελετημένες κινήσεις τέτοιου είδους. Πλέον βλέπουν πως δεν πάει η κατάσταση άλλο σε περικοπές φόρους κτλπ αφού πολλοί δεν έχουν για να πληρώσουν , όχι ότι δεν θέλουν και φοροδιαφεύγουν.
Οπότε ίσως μπήκανε στη διαδικασία σωστής μελέτης εύρεσης πόρων εισοδήματος μακροπρόθεσμα και όχι βραχυπρόθεσμα... καθώς με 1500 φόρο σε τρίλιτρο είναι κέρδος 1-2 χρόνων και ΑΝ για αριθμό αυτοκινήτων εκθετικά μειούμενο με το πέρας των τωρινών μηνών...ενώ ένας φόρος 700ευρώ (ας πούμε 50% κάτω δλδ) θα επιφέρει κέρδος αν όχι ακόμα και τώρα(καθώς δεν θα παραδώσουν πινακίδες τόσοι) σίγουρα μακροπρόθεσμα..
Η λύση για να ανακάμψει η οικονομία δεν είναι να βρούνε σταθερούς πόρους εισοδήματος ? Με φόρους που αδυνατεί ο κόσμος να πληρώσει μόνο κερδισμένο δεν μπορεί να βγει το κράτος... Λύσεις υπάρχουν, άνθρωποι να τις προτείνουν και να τις εφαρμόσουν?

ntinos
26-04-13, 15:31
Ειναι και καποια αυτοκινητα τωρα που δε δινουν τιποτα.
Κατι ντιζελ, κατι υβριδικα κατι ετσι, κατι αλλιως...

Αυτα θα αρχισουν να πληρωνουν(εδω που τα λεμε αναμενομενο ηταν αυτο. Μη μου πειτε οτι βλεπατε αμαξι με 10 ευρω τελη και πιστευατε οτι θα μεινει ετσι...).

κοιτα να δεις.
Οταν ενα αυτοκινητο στο διαφημηζουν οτι λογο χαμηλων ρυπων >100mg δεν πληρωνει τελη (βαση νομοθεσιας), και πουλας την μπεβμεδαρα σου για ενα κορσακι 1300cc, αν γυρισουν και πουν να πληρωσεις, εχεις καθε δικαιολογια να πεις τιποτα για αυτο που τους πεταγε.

Συγγνωμη.

Stathis
26-04-13, 15:34
κοιτα να δεις.
Οταν ενα αυτοκινητο στο διαφημηζουν οτι λογο χαμηλων ρυπων >100mg δεν πληρωνει τελη (βαση νομοθεσιας), και πουλας την μπεβμεδαρα σου για ενα κορσακι 1300cc, αν γυρισουν και πουν να πληρωσεις, εχεις καθε δικαιολογια να πεις τιποτα για αυτο που τους πεταγε.

Συγγνωμη.
Μια και δυο φορες εχει γινει αυτο που περιγραφεις?

Andri
26-04-13, 15:36
Απο ποιον θα παρουν αυτα που θα χασουν, πχ αυτον με το 2λιτο 20ετιας που δινει 660 τελη ???

Ετοιμαστείτε φιλοι μπεβμεδακηδες...

Πραγματικά ποιος κράτησε αμάξι 20ετίας 2λιτρο στην κατοχή του με αυτά τα τέλη? όλα όσα ήξερα είτε παρέδωσαν είτε πήγαν για απόσυρση...με 660 τέλη κανείς δεν το κράτησε...

Και να υπάρχουν, πίστεψε με κέρδος θα έχουν από αυτούς που θα ξαναπάρουν πίσω τις πινακίδες τους... ξέρεις πόσοι είναι ? Δεν νοείται να έχεις αυτοκινητάρα και να μην μπορείς να την κυκλοφορήσεις γιατί απλά μπήκε ο ένας φόρος πίσω από τον άλλο χωρίς λόγο και το τεκμήριο ανέβηκε εκθετικά...
Όλα αυτά προϋποθέτουν πως το απέκτησε ο καθένας με φορολογημένα χρήματα και όχι δηλώνοντας 10Κ ευρώ εισόδημα(μην πω και παρακάτω) να κυκλοφορούσε με ///Μ π.χ .
Αλλά αυτοκίνητα που πλήρωναν κανονικά τους φόρους τους οι κάτοχοι τους είναι κρίμα να πάθουν αυτά που ήδη έχουν πάθει και χειρότερα, κάπου πρέπει να σταματήσει ... καιρός δεν είναι? Μην νομίζουμε πως ότι ///Μ βγήκε στο car και άλλα υψηλού κυβισμού τα δίνουνε όλοι γιατί τους ενόχλησε τόσο το τεκμήριο ή ο φόρος. Οκ κανείς δεν θέλει να πληρώνει άδικα λεφτά κτλπ, αλλά ένα συνειδητοποιημένος σκέφτεται , βλέπει , τα βάζει κάτω.. παραδίδει και πινακίδες μέχρι να δει τι γίνεται και μετά βγάζει -αν βγάλει το αυτοκίνητο του στο σφυρί....

Andri
26-04-13, 15:38
κοιτα να δεις.
Οταν ενα αυτοκινητο στο διαφημηζουν οτι λογο χαμηλων ρυπων >100mg δεν πληρωνει τελη (βαση νομοθεσιας), και πουλας την μπεβμεδαρα σου για ενα κορσακι 1300cc, αν γυρισουν και πουν να πληρωσεις, εχεις καθε δικαιολογια να πεις τιποτα για αυτο που τους πεταγε.

Συγγνωμη.

Γιατί από τα κορσάκια τα 1.3 ή οποιοδήποτε νέο αυτοκίνητο που πωλούνταν δεν έβγαζε κέρδος το κράτος από τα τέλη ταξινόμησης φόρους κτλπ? Είπε κανείς ότι ναι πούλα το bmw σου και τέλος οι σκοτούρες?

ghost-rider
26-04-13, 15:46
κοιτα να δεις.
Οταν ενα αυτοκινητο στο διαφημηζουν οτι λογο χαμηλων ρυπων >100mg δεν πληρωνει τελη (βαση νομοθεσιας), και πουλας την μπεβμεδαρα σου για ενα κορσακι 1300cc, αν γυρισουν και πουν να πληρωσεις, εχεις καθε δικαιολογια να πεις τιποτα για αυτο που τους πεταγε.

Συγγνωμη.

Μα ηταν απλα για να δωσουν μια τονωτικη ενεση στην αγορα η ιστορια με τα ντιζελ, τα υβριδικα και τα αμαξια με χαμηλους ρυπους.
Ποσο να κρατησει?

Αμα κρατησει δεκα χρονια, σε 7 περιπου χρονια απο σημερα θα παιρνουν τελη απο το 10% του στολου που θα κυκλοφορει στην Ελλαδα...
Τα υπολοιπα θα δινουν απο τιποτα εως πενταροδεκαρες.

Δεν μπορουσε να σταθει σα μετρο για πολυ καιρο.
Και τωρα να μην τα βαλουν να πληρωσουν, καποια στιγμη θα γινει.

friendgr
26-04-13, 15:53
Να εύχεστε μην μπλέξουν τα άλογα στις φορολογίες γιατί εκεί θα πέσει πολύ κλάμα....

Αν είναι μια φορά τώρα απαγορευμένο το Μ3 μετά θα γίνει 10......

καλά μετά θα τρίβουν τα χέρια τους οι συνεργειατζήδες με τις αδήλωτες μετατροπές και τις βελτιώσεις.

Andri
26-04-13, 15:57
Να εύχεστε μην μπλέξουν τα άλογα στις φορολογίες γιατί εκεί θα πέσει πολύ κλάμα....

Αν είναι μια φορά τώρα απαγορευμένο το Μ3 μετά θα γίνει 10......

καλά μετά θα τρίβουν τα χέρια τους οι συνεργειατζήδες με τις αδήλωτες μετατροπές και τις βελτιώσεις.
Νομίζεις δεν έχουν σκεφτεί πως ειδικά τα τουρμπάτα με ένα ΦΠΕ πάνε 100hp πάνω για πλάκα? Δεν πρόκειται να το κάνουν βάση αλόγων αφού ξέρουν τι παίζει στην Ελληνική κοινωνία με tuning και με -κακώς που κυκλοφορούν- αδήλωτες μετατροπές.

Stathis
26-04-13, 16:06
το μεγαλο αυτοκινητο στην ελλαδα (αλλα και στο μεγαλυτερο μερος της ευρωπης) ειναι τελειωμενη υποθεση.
απορω τι ασχολειστε ακομα.

friendgr
26-04-13, 16:19
Καλά αυτό είναι γεγονός. το αγγούρι είναι από πίσω μας και μας ακουμπάει....
απλά διευρευνούμε το πλάτος, το μήκος, αν έχει άγρια επιφάνεια κλπ :hystericalbs1:

Πάντως και έξω δεν παιρνάνε καλά, αλλά δεν θεωρούν π.χ. τα 2000 κυβικά μεγάλο. Τουλάχιστον ακόμα.

Stathis
26-04-13, 16:24
αυτοκινητα με 300 αλογα και καταναλωσεις 15-20 λιτρα τα θεωρουν μεγαλα ομως.
ειναι αλλο το συστημα.

ntinos
26-04-13, 16:25
Εγω θελω ενα τριλιτρο μπετρελαιο και να καει κανα 7ρι λιτρα

Θα με τσακισουν ?


Τι δειχνει ο καφες ?

S8N
26-04-13, 16:27
Εξαρτάται τι έχουν να κινήσουν αυτά τα 2000 κυβικά.

Andri
26-04-13, 16:32
Εγω θελω ενα τριλιτρο μπετρελαιο και να καει κανα 7ρι λιτρα



ένα 330d E46 θέλεις και έτοιμος τότε thumb

friendgr
26-04-13, 16:33
οπότε τα evo δηλαδή τα τσακίζουν; τα θεωρούν μεγάλα;

Stathis
26-04-13, 16:39
ε τι ειναι, μικρα?

επειδη εδω θεωρουσαμε και τα rx7 1300αρια δε σημαινει οτι οι κουτοφραγκοι μασαγανε απο τετοια.

friendgr
26-04-13, 16:52
αρα μπορεί να έχει μεγαλύτερη φορολογία από ένα π.χ. 530 Ε60 ;

που δεν συγκρίνονται σαν αυτοκίνητα, αντικειμενικά.

Stathis
26-04-13, 16:56
αν παει με τους ιππους οπως στην γερμανια, το εβο εχει νομιζω μεγαλυτερες επιβαρυνσεις.
ενα 525 (τριλιτρο αλλα με τα 218) θα ειναι σημαντικα φθηνοτερο σε χρηση, με το 530 που φτανει σχεδον τα 300 κι αυτο θα ειναι μικρες οι διαφορες.
εικασιες κανω, δεν εχω δει τι πληρωνουν εκει.

αν παει με την αξια λιανικης, θα τα σκισει τα πενβε καθως και καθε πρημιουμ μαρκα.

VanVIC
26-04-13, 16:59
Ψυχραιμία ...

mark e92
26-04-13, 17:30
αν παει με την αξια λιανικης, θα τα σκισει τα πενβε καθως και καθε πρημιουμ μαρκα.

Γιατι ποσο κανει μτχ ενα 335 πχ:hystericalbs1:

Stathis
26-04-13, 17:37
για καινουγρια μιλαω, για τα παλια να δουμε τι συστημα απομειωσης θα υπαρξει και μετα σχολιαζουμε.
παντως δε νομιζω οτι προκειται οι αξιες αυτες να ειναι τοσο χαμηλες οσο οι εμπορικες διοτι η αγορα ειναι στρεβλη και δεν αντικατοπτριζει την πραγματικη αξια των οχηματων.

Andri
26-04-13, 17:46
Γιατι ποσο κανει μτχ ενα 335 πχ:hystericalbs1:

Λιγότερο από ένα 320 full extra λόγω φόρου...

trifonas
26-04-13, 17:55
Tags
2012, γ@μησι@τικα, αλητες, αναξιοπιστοι, αυτοκινητα, αφαιμαξη, αχ κιαλλο..., πληρωνω 2λιτρο, πιο βαθιά, πινακιδες, καταθεση, καταθεση πινακιδων, κλέφτες, κρατος, κυβερνηση, κερατιατικα, ολο πληρώνω, νομοι, τροικα, τελη, τελη κυκλοφοριας, ειμαι βλακας, φοροι


Επεσε καταλαθος το ματι μου στα tags απο κατω και πεθανα στα γελια...
Να ναι καλα αυτος που τα γραψε!!!!:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::hystericalbs1::hystericalbs1:

turbodog
26-04-13, 18:13
Όλα αυτά προϋποθέτουν πως το απέκτησε ο καθένας με φορολογημένα χρήματα και όχι δηλώνοντας 10Κ ευρώ εισόδημα(μην πω και παρακάτω) να κυκλοφορούσε με ///Μ π.χ .


Το ποθεν εσχες δηλ. που το βρηκες και το αγορασες ΠΑΝΤΑ υπηρχε (και καλως υπαρχει και οχι μονο για τα αυτοκινητα αλλα για ολα). Μην μπερδευεις το ποθεν εσχες με το τεκμηριο χρησης. Ενας μπορει να εχει παρει Μ3 που το ειχε ονειρο ζωης μετα απο πολυ οικονομια, και με τα λεφτα που του περισσεψαν απο τις οικονομιες των τελευταιων ετων, να αγορασε ΝΟΜΙΜΑ ενα Μ3 για να κανει το πολυ 5-10Κ χιλιομετρα τον χρονο.
Δηλαδη αν πας και αγορασεις ενα ακριβο καναπε αξιας 10 χιλιαδων, ΝΟΜΙΜΑ και αυτον με δηλωμενα λεφτα, πρεπει να εχεις δηλωση πολλων χιλιαδων ευρω επειδη οι περισσοτεροι καναπεδες ειναι αρκετα φτηνοτεροι?
Το τεκμηριο χρησης που βασιζεται και στα κυβικα ειναι οτι πιο παραλογο υπαρχει καθως θεωρει οτι ολα τα αυτοκινητα εχουν την ιδια χρηση πραγμα που εξ ορισμου δεν συμβαινει πουθενα. Και φυσικα ο παραλογισμος του συνεχιζεται καθως μειωνεται οσο το αυτοκινητο παλιωνει ενω στην πραγματικοτητα συμβαινει το αντιθετο καθως τα εξοδα συντηρησης/χρησης αυξανονται οσο περναν τα χρονια

Andri
26-04-13, 18:28
Το ποθεν εσχες δηλ. που το βρηκες και το αγορασες ΠΑΝΤΑ υπηρχε (και καλως υπαρχει και οχι μονο για τα αυτοκινητα αλλα για ολα). Μην μπερδευεις το ποθεν εσχες με το τεκμηριο χρησης. Ενας μπορει να εχει παρει Μ3 που το ειχε ονειρο ζωης μετα απο πολυ οικονομια, και με τα λεφτα που του περισσεψαν απο τις οικονομιες των τελευταιων ετων, να αγορασε ΝΟΜΙΜΑ ενα Μ3 για να κανει το πολυ 5-10Κ χιλιομετρα τον χρονο.
Δηλαδη αν πας και αγορασεις ενα ακριβο καναπε αξιας 10 χιλιαδων, ΝΟΜΙΜΑ και αυτον με δηλωμενα λεφτα, πρεπει να εχεις δηλωση πολλων χιλιαδων ευρω επειδη οι περισσοτεροι καναπεδες ειναι αρκετα φτηνοτεροι?
Το τεκμηριο χρησης που βασιζεται και στα κυβικα ειναι οτι πιο παραλογο υπαρχει καθως θεωρει οτι ολα τα αυτοκινητα εχουν την ιδια χρηση πραγμα που εξ ορισμου δεν συμβαινει πουθενα. Και φυσικα ο παραλογισμος του συνεχιζεται καθως μειωνεται οσο το αυτοκινητο παλιωνει ενω στην πραγματικοτητα συμβαινει το αντιθετο καθως τα εξοδα συντηρησης/χρησης αυξανονται οσο περναν τα χρονια

Δημήτρη δεν μπερδεύω το πόθεν έσχες με τα τεκμήρια, αυτό που θέλω να πω είναι ότι μερικώς δεν δικαιολογείται ένας με 10Κ εισόδημα να κάνει οικονομία να πάρει ένα ///Μ έστω και αν το είχε όνειρο καθώς η συντήρηση ενός τέτοιου αυτοκινήτου είναι υψηλή και το ξέρεις πολύ καλύτερα από μένα ως κάτοχος που είσαι/ήσουν.Συμφωνώ ότι τα όνειρα είναι για να εκπληρώνονται και πως αν ένας μάζεψε τα λεφτά και και και καλά έκανε και το πήρε...απλά ξέρουμε όλοι πολλά που κυκλοφορούσαν με ψεύτικες δηλώσεις (παρόλο που το χρήμα υπήρχε από πίσω αφορολόγητο).Τα τεκμήρια πιστεύω μπήκαν σε συνδυασμό του πόθεν έσχες για μερικούς, χωρίς αυτό να αναιρεί το γεγονός ότι είναι εκθετικά αυξανόμενα στα κυβικά και χωρίς να απεικονίζουν την πραγματική αξία χρήσης, απόκτησης...Ακριβώς για το τελευταίο που λες και συμφωνώ πιστεύω πως τα τεκμήρια θέλουν να τα συνδυάσουν με το πόθεν έσχες και με την κατοχή και χρήση του αυτοκινήτου...

120ie87
26-04-13, 18:30
Για μένα τα πράγματα είναι απλά.

Από οικολογικής πλευράς:
Όταν ένα αυτοκίνητο έχει λίγες εκπομπές ρύπων, τότε καίει λιγότερα καύσιμα.

Από οικονομικής πλευράς:
Όταν κάποιος κάνει χρήση του αυτοκινήτου του, τότε καίει καύσιμα.

Από πλευράς κυκλοφοριακής συμφόρησης των δρόμων:
τα αυτοκίνητα που κινούνται κατά χιλιάδες, καίνε καύσιμα.

Από πλευράς δικαιοσύνης όσον αφορά αυτούς που για ένα χρόνο πχ δεν κινούν το αυτοκίνητο τους:
δεν καίνε καύσιμα

-----------------------------------------

Τα βάζει κάτω το υπουργείο λοιπόν και λέει: πόσα χρήματα πήραμε πέρυσι από τα τέλη κυκλοφορίας?
-έστω χ1 ευρώ.

Πόσα λίτρα καυσίμων (βενζίνης,πετρελαίου, υγραερίου) χρησιμοποιήθηκαν?
-έστω χ2 λίτρα.

Διαιρούμε λοιπόν τα χρήματα που προσδοκά το υπουργείο από τέλη κυκλοφορίας (σύμφωνα με τα περυσινά νούμερα) με τα λίτρα όλων των καυσίμων που χρησιμοποιήθηκαν.


Το αποτέλεσμα της διαίρεσης είναι ο φόρος για τέλη κυκλοφορίας ανά λίτρο καυσίμου που καταναλώνεται. Το ποσό προστίθεται στην τιμή ανά λίτρο κάθε καυσίμου.


Απλά πράγματα ->
φίλε μου, θες να μην κινήσεις το αμάξι σου? δίκαια δεν θα πληρώσεις τέλη.
φίλε μου, θες να έχεις 5000 κυβικά? ή 2000 κυβικά τούρμπο? ...ξέρεις... αυτά τρώνε καύσιμο και θα πληρώσεις αν τα κινήσεις πολύ.
φίλε μου, κάνεις πολλά χιλιόμετρα αλλά το αυτοκίνητο σου ρυπαίνει λίγο (άρα καίει και λίγο καύσιμο?) θα πληρώσεις τα ανάλογα.


Αυτά από μένα.-

Stathis
26-04-13, 18:52
το εχουμε πει αυτο πριν 3 χρονια και φθασαμε σε σημειο να απομακρυνθει μελος που ηθελε να κυκλοφορει μερικες εκατονταδες χιλιαδες χιλιομετρα το χρονο με το φορτηγακι του και να εχει φθηνη βενζινη-τελη, αλλα να πληρωνουν πολλα οι πλουσιοι με τα v8 και τα v10 ασχετα αν τα κυκλοφορουν μια φορα το μηνα...:facepalm:

παντως συμφωνω η ενσωματωση στα καυσιμα θα ηταν το σωστοτερο.

ntinos
26-04-13, 18:57
το εχουμε πει αυτο πριν 3 χρονια και φθασαμε σε σημειο να απομακρυνθει μελος που ηθελε να κυκλοφορει μερικες εκατονταδες χιλιαδες χιλιομετρα το χρονο με το φορτηγακι του και να εχει φθηνη βενζινη-τελη, αλλα να πληρωνουν πολλα οι πλουσιοι με τα v8 και τα v10 ασχετα αν τα κυκλοφορουν μια φορα το μηνα...:facepalm:

παντως συμφωνω η ενσωματωση στα καυσιμα θα ηταν το σωστοτερο.

Σε αυτη την περιπτωση ομως αυτος που κανει (πχ) 50.οοο χλμ τον χρονο με ενα αμαξι που καιει 5 λιτρα στα εκατο, θα πληρωνει περισσοτερα απο εκεινον που κανει 15.οοο τον χρονο και καει 10λιτρα στα 100.

Φιατακι 1400cc ο ενας
μπεμβε 2500cc o αλλος

Stathis
26-04-13, 18:58
αφου χρησιμοποιει το δρομο πανω απο τρεις φορες περισσοτερο, ειναι δικαιο να πληρωσει περισσοτερα.
μιλαμε αλλωστε για τελη κυκλοφοριας.

S8N
26-04-13, 18:59
Σε αυτη την περιπτωση ομως αυτος που κανει (πχ) 50.οοο χλμ τον χρονο με ενα αμαξι που καιει 5 λιτρα στα εκατο, θα πληρωνει περισσοτερα απο εκεινον που κανει 15.οοο τον χρονο και καει 10λιτρα στα 100.

Φιατακι 1400cc ο ενας
μπεμβε 2500cc o αλλος

Συμφωνοι, αλλά δεν είναι μόνο το τι καις. Είναι και το τι φθορά προκαλείς στο οδικό δίκτυο.

S8N
26-04-13, 18:59
Με πρόλαβε ο Γκοντζίλας Φεϊσπάλμους.

Stathis
26-04-13, 19:01
κανονικα θα επρεπε να ειναι με τον αριθμο χιλιομετρων, αλλα αφου αυτος δεν μπορει να ελεγθει, τοτε τα καυσιμα ειναι ο πιο σωστος και απλος τροπος.

Loukas
26-04-13, 19:09
Σε αυτη την περιπτωση ομως αυτος που κανει (πχ) 50.οοο χλμ τον χρονο με ενα αμαξι που καιει 5 λιτρα στα εκατο, θα πληρωνει περισσοτερα απο εκεινον που κανει 15.οοο τον χρονο και καει 10λιτρα στα 100.

Φιατακι 1400cc ο ενας
μπεμβε 2500cc o αλλος

ναι αλλα αυτος που κανει 50000 το χρονο, χρησιμοποιει προφανως πολυ περισσοτερο το δρομο απο τον αλλο οποτε δεν πρεπει να πληρωσει και τα αντιστοιχα τελη?δεν ξερω αν ο συγκεκριμενος τροπος φορολογησης θα ειναι ο καλυτερος, αλλα με τη δεδομενη κατασταση αυτος που κανει 50κ χλμ το χρονο με ενα 1000αρι πληρωνει πολυ πολυ λιγοτερο απο καποιον που εχει ενα 2λιτρο και κανει 10κ το χρονο...δεν ειναι αδικο?


εδιτ :με προλαβατε αμφοτεροι.

steliosm46
26-04-13, 19:19
τι εννοει τι τιμολογιο λιανικης ρε παιδια?

οταν αγοραζεις ενα μτχ απο ιδιωτη και κανεται δηλωση που αναγραφεται το ποσο αγορας αυτο δεν ειναι το τιμολογιο?

dafidack
26-04-13, 19:46
κανονικα θα επρεπε να ειναι με τον αριθμο χιλιομετρων, αλλα αφου αυτος δεν μπορει να ελεγθει, τοτε τα καυσιμα ειναι ο πιο σωστος και απλος τροπος.

Σκεφτηκατε ομως οτι με την ανοδο της τιμης του καυσιμου θα εκτιναχθουν και πολλα προιοντα και υπηρεσιες στα υψη?Γιατι το σιγουρο ειναι οτι ενας επαγγελματιας που κανει χιλιομετρα,αν ανεβασουν τα καυσιμα αυτος θα το περασει στην τιμη του προιοντος.

turbodog
26-04-13, 19:52
Σκεφτηκατε ομως οτι με την ανοδο της τιμης του καυσιμου θα εκτιναχθουν και πολλα προιοντα και υπηρεσιες στα υψη?Γιατι το σιγουρο ειναι οτι ενας επαγγελματιας που κανει χιλιομετρα,αν ανεβασουν τα καυσιμα αυτος θα το περασει στην τιμη του προιοντος.

Νομιζω οτι δεν ειναι ετσι οπως τα λες. Ο επαγγελματιας απο οσο γνωριζω κοβει τιμολογιο και το περναει στα εξοδα του, ναι? Οποτε αυξανοντας τα εξοδα του σαν ελευθερος επαγγελματιας μειωνει και την φορολογηση του επιπλεον ποσου που ξοδευει για καυσιμα κατα 26% αφου το ποσο αυτο αφαιρειται απο το συνολικο κερδος του βαση της φορολογιας εσοδων-εξοδων. Απο οτι φαινεται τελικα θα τον συμφερει και αυτον.

turbodog
26-04-13, 19:57
τι εννοει τι τιμολογιο λιανικης ρε παιδια?

οταν αγοραζεις ενα μτχ απο ιδιωτη και κανεται δηλωση που αναγραφεται το ποσο αγορας αυτο δεν ειναι το τιμολογιο?

Προφανως θα υπαρχουν πινακες βαση των οποιων ακομα και αν δηλωθει μικροτερο ποσο απο αυτο του πινακα δεν θα γινεται δεκτο και θα φορολογειται βαση του πινακα. Κατι σαν αντικειμενικη αξια που υπαρχει στις αγοραπωλησιες κατοικιων. Αλλιως οπως καταλαβαινεις ολα τα αυτοκινητα θα πωλουνται για 1000 ευρω

dafidack
26-04-13, 20:37
Ναι αλλα αλλο ειναι να κοστολογει καποιος ενα προιον και να βαζει τα καύσιμα με μια x τιμη και αλλο να αλλαξει σε τετοιο βαθμο που ο επαγγελματιας να μην μπορει να αποροφησει την αυξηση του καυσιμου.

turbodog
26-04-13, 20:56
Ναι αλλα αλλο ειναι να κοστολογει καποιος ενα προιον και να βαζει τα καύσιμα με μια x τιμη και αλλο να αλλαξει σε τετοιο βαθμο που ο επαγγελματιας να μην μπορει να αποροφησει την αυξηση του καυσιμου.

Και αυτο θα μπορουσε να διορθωθει και να υπηρχε μια επιπλεον επιστροφη στον επαγγελματια βαση των τιμολογιων καυσιμου πχ μια επιπλεον εκπτωση της ταξεως των 10 λεπτων ανα λιτρο που θα μπορουσε ευκολα να υπολογισθει και να αφαιρεθει απο τον τελικο φορο εισοδηματος. Και επιπλεον οι περισσοτεροι επαγγελματιες κινουνται με πετρελαιο και οχι με βενζινη οπως η συντριπτικη πλειοψηφια των επιβατικων αυτοκινητων.

Stathis
26-04-13, 21:01
Και επιπλεον οι περισσοτεροι επαγγελματιες κινουνται με πετρελαιο

και πολλοι βαζανε θερμανσης, δεν ειδα εκει να πεφτουν οι τιμες...:whistle:

friendgr
26-04-13, 21:12
Μ αρέσει που ολοι βάζετε ιδέες για ενα δικαιότερο και σωστότερο σύστημα επιβολής φόρων. Λετε να μην τα ξερουν ολα αυτά;

Μονο που το κράτος ενδιαφέρεται ΜΟΝΟ το πως θα γεμίσει τα ταμεία.

Stathis
26-04-13, 21:14
μα ετσι θα τα γεμιζαν σιγουρα.
απλα ειναι βλακες και ανικανοι το εχουμε διαπιστωσει.

dafidack
26-04-13, 21:27
Και αυτο θα μπορουσε να διορθωθει και να υπηρχε μια επιπλεον επιστροφη στον επαγγελματια βαση των τιμολογιων καυσιμου πχ μια επιπλεον εκπτωση της ταξεως των 10 λεπτων ανα λιτρο που θα μπορουσε ευκολα να υπολογισθει και να αφαιρεθει απο τον τελικο φορο εισοδηματος. Και επιπλεον οι περισσοτεροι επαγγελματιες κινουνται με πετρελαιο και οχι με βενζινη οπως η συντριπτικη πλειοψηφια των επιβατικων αυτοκινητων.

Και ποτε αυτο το κρατος εκανε κατι για να βοηθησει τον επαγγελματια-βιοτεχνη-μικρη επειχηρηση?Και ας πουμε οτι το κανει.Εκει εχει να γινει το μεγαλο φαγοποτι απο τα λαμογια και οχι μονο του κλαδου (βλ.το αμεσως επομενο απο το δικο σου σχόλειο του Σταθη).Αφου λοιπον ζουμε στο Ελλαδισταν και ο ενας κοιταζει να φαει τον αλλο ειναι αδυνατον (κατα την αποψη μου) να πετυχουν οσα γραφτηκαν προηγουμενως.Εκτος βεβαια αν μιλαμε μονο για αυξηση της βενζινης που εκει οντως ειναι λιγοστοι αυτοι που κυκλοφορουν ακομα με βενζινοκινητα επαγγελματικα.

oldcarskickass
26-04-13, 21:29
Μιλάτε για αναδιάρθωση, ορθολογική , στο τομέα των φόρων.

Οκ απλά να πω κάτι από την τελευταία μου εμπειρία με το διαστημικό δίκαιο και εξελιγμένο taxisnet.

Ξέχασα, λόγω βλακείας ΟΜΟΛΟΓΟΥΜΕΝΩΣ δε μου φταίει κανείς σε αυτό, να τικάρω το box που έλεγε ότι είμαι γεννημένος μετά το 81 ώστε να αλλάξει το αφορολόγητο και ήρθε η δήλωση ότι ναναι, μετά από συνεννόηση με τον λογιστή μου είπε να κάνω συμπληρωματική.

Και έρχομαι και ρωτάω ένα σύστημα το οποίο ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ έχει ΟΛΑ μου τα στοιχεία (από την στιγμή που έχει το ΑΦΜ μου) πως στο διάκο γίνεται να θέλει ΕΞΤΡΑ box το οποίο τικάρει ο χρήστης για την ημερομηνία γέννησης. Το οποίο μπορεί να το τικάρει και κάποιος που ΟΝΤΩΣ είναι ΠΡΙΝ το 81... με τις ανάλογες μειώσεις...

Στο μυαλό μου γυρνάνε 2 πράματα:
1)ή το έβαλαν για κάτι ηλίθιους σαν και εμένα ώστε να τσιμπήσουνε με πλάγιο τρόπο κάποια ¤ παραπάνω (εδώ ποντάρω εγώ)
2)ΟΝΤΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΙΔΕΑ ΤΙ ΤΟΥΣ ΓΙΝΕΤΑΙ

Οπότε ρε παίδες, θεωρώ ότι δεν μπορεί να εφαρμοστεί ένα σύστημα καταρχήν αξιοκρατικό και κατά δεύτερο, τέτοιο ώστε να θέλει πληροφορίες από ΠΑΡΑΠΑΝΩ από έναν φορέα για να είναι δίκαιο.

Κατά συνέπεια η μόνη βιώσιμη λύση - δεδομένου ότι ούτε το σύστημα ούτε η νοοτροπία άλλαξε - είναι να πέσουν οι φόροι των καυσίμων ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ με τα τέλη κυκλοφορίας, και να μπορούν τα τέλη να πληρώνονται ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ με τους μήνες χρήσης.

dafidack
26-04-13, 21:37
...και να μπορούν τα τέλη να πληρώνονται ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ με τους μήνες χρήσης.
Κατι που ορθως καποιος βουλευτης (τον ακουσα να το λεει σε μια πρωινη εκπομπη,αληθεια?ψεματα?ο Θεος κι η ψυχη του) προτεινε αλλα ποτε δεν εισακουστηκε.

friendgr
26-04-13, 22:03
ποιοι βουλευτές τώρα; για τις μαριονέτες μιλάτε;
δεν έχετε πάρει χαμπάρι ακόμα ότι κουμάντο κάνουν οι τρεις θεοί;

ότι πουν αυτοί γίνεται. καρατσεκαρισμενο και καραποδεδειγμενο πολλάκις.

το στυλακι που βγαίνουν μετα από κάθε σύσκεψή στις βρυξέλλες το έχετε παρατηρησει;

προχθές γ@#$&σαν στεγνά την κύπρο γιατί έτσι.

Τι να συζητάμε τώρα.

mikegr
26-04-13, 22:46
oι αδηλωτες μετατροπες τελος γιατι τωρα εχουν μπει καμερες στα ΚΤΕΟ

Andri
26-04-13, 22:53
oι αδηλωτες μετατροπες τελος γιατι τωρα εχουν μπει καμερες στα ΚΤΕΟ

Μέχρι και τους καταλύτες μου βγάλανε φωτό πριν από λιγότερο 1 μήνα στο ΚΤΕΟ, σφίγγουν τα πράγματα-καιρός ήταν...

steliosm46
26-04-13, 23:09
Οσο και να το σκεφτει κανεις ο ποιο δικαιος τροπος ειναι αυτος με την ενσωματωση στα καυσιμα οπως λεει ο Σταθης επανηλημενα,αλλα οπως το λεμε και ολοι εμεις κατα καιρους.

Αυτο ειναι.. Οσο κινεισαι πληρωνεις. Ουτε τελη κυκλοφοριας ουτε τιποτα.

Θες να αγορασεις ενα αμαξι? ποσο κανει? τοσο.. Το καλυπτεις απ το ποθεν εσχες?
αν το καλυπτεις καλος.. αν δεν το καλυπτεις για καποιο ποσο θα πληρωσεις φορο οσο αναλογει με το ποσο που δεν καλυπτεις και αναλογως την τιμη του αυτοκινητου. Απλα πραγματα. Θα πληρωσεις την φορολογια του μια φορα, οχι πληρωνεις μια φορα και καθε χρονο ξανα πληρωνεις και ξανα πληρωνεις και ξανα πληρωνεις!! (Ανομοιομορφα Τελη κυκλοφοριας, Τεκμηριο μεγαλυτερο απ την αξια του αυτοκινητου)

Απο εκει και μετα εχεις το αυτοκινητο σου, το εχεις πληρωσει εαν θες κινεισαι πληρωνεις, δεν κινεισαι δεν πληρωνεις.Ποσο ποιο απλο, ποσο ποιο δικαιο να το πει κανεις!!

Ουτε παραδ πινακιδων, ουτε δεν πληρωνω την ασφαλεια, ουτε αδηλωτες μετατροπες, ουτε τιποτα..

Εσοδα υπερδιπλασια για το κρατος, αποσυμφορηση των Δ.Ο.Υ απ τον κοσμο που παει για πινακιδες καθημερινως οπως και απ τις ιδιες τις πινακιδες που δεν εχουν πλεον που να τις βαζουν. Και να ασχολουνται οι ΔΟΥ με πολυ σοβαροτερα θεματα απο αυτα του αυτοκινητου..

Καλυτερη ποιοτητα λειτουργιας των ασφαλιστικων εταιριων λογω του οτι θα μειωθουν οι αδηλωτες μετατροπες, και θα αυξηθουν τα ασφαληστιρια συμβολαια.

Αυξηση εσοδων σε ολους τους κλαδους του χωρου του αυτοκινητου (Συνεργεια,Αντιπροσωπειες, Λαστιχα, Αξεσουαρ κλπ κλπ)


Αυτα τωρα με τα τιμολογια λιανικης και το ενα και το αλλο, παλι μυριζομαι πατατα και παλι θα τα κανουν σαν τα μουτρα τους, αντε να δω πως θα το κανουν αυτο σωστο και δικαιο, να μην λεμε πολλα, αλλα αντε να δω..

STREETRACING
27-04-13, 09:00
https://m.capital.gr/News.aspx?id=1784263
Το αναφέρουν και εδω

dafidack
27-04-13, 10:37
Ας πουμε οτι περναει το νομοσχεδιο που σκεφτονται.Δεν καταλαβαινω με ποιο τροπο θα φορολογισουν ενα ελληνικο αμαξι,που αγοραστηκε καινουριο 60Κ πριν μια 7ετια πουληθηκε μεταχειρησμενο 25Κ πριν 4 χρονια και σημερα εχει 10Κ.Βαση της αξιας του σαν καινουριο?σαν μεταχειρησμενο πριν 4 χρονια ή με την σημερινη του αξια?

turbodog
27-04-13, 12:17
Ας πουμε οτι περναει το νομοσχεδιο που σκεφτονται.Δεν καταλαβαινω με ποιο τροπο θα φορολογισουν ενα ελληνικο αμαξι,που αγοραστηκε καινουριο 60Κ πριν μια 7ετια πουληθηκε μεταχειρησμενο 25Κ πριν 4 χρονια και σημερα εχει 10Κ.Βαση της αξιας του σαν καινουριο?σαν μεταχειρησμενο πριν 4 χρονια ή με την σημερινη του αξια?

Το πιθανοτερο, αν ισχυσει αυτο το σεναριο ειναι να φορολογηθει με την λιανικη του τιμη σαν καινουργιο (η αν ηταν μεταχειρισμενο εισαγωγης με την τιμη που εκτελωνιστηκε) και απο κει και περα θα υπαρχει καποιο ποσοστο απομειωσης ανα ετος

dafidack
27-04-13, 12:36
Και το λένε αυτό δικαια φορολογιση;Μα η τιμή που αγοραστικε καινούριο τότε το αυτοκίνητο συγκρητικα με την σημερινή του αξια έχει τοσο μεγάλη απόκληση όσο η γη από το φεγγάρι.Εκτος κι αν το ποσοστό απομείωσης ανά έτος αγγίξει την πραγματική λιανική του σημερα.Δεν τους κοβω όμως για τοσο γεναιοδωρους.

turbodog
27-04-13, 12:54
Τι εννοεις δικαιη φορολογηση? Για το Ελληνικο κρατος μιλαμε εδω. Η ολη συζητηση γινεται για κατι που απο τον ορισμο του δεν ειναι δικαιο. Οποτε προσπαθουμε να μαντεψουμε πως ακριβως θα εφαρμοσουν το μετρο. Αν υπηρχε δικαιοσυνη δεν θα υπηρχαν τα τεκμηρια χρησης, ο εκτακτος/μονιμος φορος πολυτελειας, η φορολογηση βαση κυβικων, το τελος ταξινομησης, η "Ελληνικη" αδεια κυκλοφοριας κτλ κτλ

Andri
27-04-13, 15:21
Και πως θα ξέρουν τι πλήρωσε ο 1τος ιδιοκτήτης ενός μεταχ. αυτοκινήτου?
Μπορεί ένα αμάξι να έχει 50Κ αρχική και ως ετοιμοπαράδοτο με προσφορές κτλπ να το πήρε κάποιος 30Κ...

Samaro
27-04-13, 15:39
Εχουμε κάνει του κόσμου τις αναλύσεις για το πως ΘΑ φορολογίσουν τ'αυτοκίνητα με βάσει τα νέα σενάρια.
Προσπαθούμε να καταλήξουμε σε λογικά συμπεράσματα για την δίκαιη φορολόγηση.
Ομως μας διαφεύγουν ορισμένα βασικά πράγματα.

--Οι άνθρωποι ενδιαφέρονται μόνο να εισπράξουν κάθε φορά περισσότερα. Αρα κάθε νέο μέτρο, θα είναι χειρότερο (όχι δικαιότερο) από το προηγούμενο.

--Κανένα νέο μέτρο δεν θα διαρκέσει για πολύ χρονικό διάστημα. Για να διαρκέσει πρέπει να είναι μελετημένο, πράγμα αδύνατο στα ελληνικά δεδομένα.

-- Κανένας πολιτικός δεν ασχολείται και δεν ενδιαφέρεται να φτιάξει οτιδήποτε σωστό. Εδώ παραδέχθηκαν πως δεν διάβασαν το μνημόνιο που ψήφισαν, το νομοσχέδιο για την φορολόγηση των αυτοκινήτων θα μελετήσουν ?

---Ολα τάχει η Μαριωρή ο φερετζές της λείπει. Κοντεύουμε να υποβάλουμε φορολογικές δηλώσεις και ακόμα δεν έχουν αποφασίσει αν οι νέοι άνω των 18 ετών που σπουδάζουν θα υποβάλουν δήλωση ή θα συμπεριληφθούν ως προστατευόμενα μέλη στην δήλωση των γονέων και ακόμα, πώς θα φορολογήσουν τα αγροτεμάχια και ακόμα, ........

Και για όλα αυτά θα πρέπει τέλος να ληφθεί και το οκ της τρόϊκα.

Χαιρετίσματα στους δικούς μας !!

:ranting2:

GIANNHS M
27-04-13, 16:54
με λιγα λογια ας προσεχατε τι ψηφιζατε!!!!!!εγω το εριξα στο τελευταιο!!!!η δυναμη μας εκει ειναι αφου ειμαστε κοτες να κανουμε αλλες σωστες αντιδρασεις σαν λαος.πληρωστε ξαναπληρωστε κ εδω ειμαστε να τα λεμε.....:warriorsmiley:

STREETRACING
27-04-13, 20:27
Καλά φέτος που οι φόροι θα είναι κουφά υπερβολικοί για όλους να δω τι θα εισπράξουν τα μαλακομπουκωματ@

dafidack
27-04-13, 21:11
Καλά φέτος που οι φόροι θα είναι κουφά υπερβολικοί για όλους να δω τι θα εισπράξουν τα μαλακομπουκωματ@
Απλα θα γινονται ρυθμισεις επι ρυθμισεων Ω ρυθμισεις για να μπορεσουν να εξυπηρετηθουν οσες επιχειρησεις δεν θα εχουν βαλει λουκετο μεχρι τοτε για την θεωρηση βιβλιων.Ολοι οι υπολοιποι σιγα μην πανε να πληρωσουν.

Stathis
28-04-13, 10:01
Παρακαλω παραμεινετε ον τοπικ.

dark knight
28-04-13, 12:43
μια ειναι η λυση ρουμανικες πινακιδες.περα απο την πλακα χτες ειχα βγει με μια παρεα στο κολωνακι και νομιζα οτι ειμαι στο βουκουρεστι.πολλα πορσε και bmw M3 με ρουμανικες πινακιδες.μαλιστα ενα Μ3ε46 καμπριο κυκλοφορουσε ανοιχτο μπροστα απο περιπολικο σαν να μην συμβαινει τιποτα

BILL007
28-04-13, 12:48
κυκλοφορουσε ανοιχτο μπροστα απο περιπολικο σαν να μην συμβαινει τιποτα

Αμα είναι νόμιμες οι πινακίδες γιατί να μην κυκλοφορεί?Έχει τίποτα να φοβηθεί?:original:

dark knight
28-04-13, 12:58
Αμα είναι νόμιμες οι πινακίδες γιατί να μην κυκλοφορεί?Έχει τίποτα να φοβηθεί?:original:

δεν εχεις αδικο βασιλη .απλα ειναι περιεργο γιατι τωρα τελευταια αυξανονται με γεωμετρικη προοδο οι ρουμανικες,βουλγαρικες,τσε χικες κτλ πινακιδες

Samaro
28-04-13, 12:58
μια ειναι η λυση ρουμανικες πινακιδες.περα απο την πλακα χτες ειχα βγει με μια παρεα στο κολωνακι και νομιζα οτι ειμαι στο βουκουρεστι.πολλα πορσε και bmw M3 με ρουμανικες πινακιδες.μαλιστα ενα Μ3ε46 καμπριο κυκλοφορουσε ανοιχτο μπροστα απο περιπολικο σαν να μην συμβαινει τιποτα
Το κολωνάκι, πάντα πρωτοπόρο, έδειχνε το δρόμο!! Θυμάμαι κάποτε τι χαμός γινόταν με τις κόκκινες πινακίδες . :original:

stef
28-04-13, 13:11
Το κολωνάκι, πάντα πρωτοπόρο, έδειχνε το δρόμο!! Θυμάμαι κάποτε τι χαμός γινόταν με τις κόκκινες πινακίδες . :original:

Και με τα "επαγγελματικα" jeep τελη δεκαετιίας 80, αρχές δεκαετίας 90...thumb

mark e92
28-04-13, 18:01
Σε λιγο ΔΕΝ θα βλέπεις Ελληνικα νούμερα...
Θα γίνουμε Α Μπλοκ!!!!

STREETRACING
28-04-13, 18:05
Δεν τον κόβω καλύτερα που θα βάλω βουλγαρικα νούμερα
Καλύτερα αραγμενο όπως τωρα

E36-Hartge
29-04-13, 22:17
Παρακολουθώ τόσο καιρό το θέμα αλλα κάπου σας χάνω μάλλον.

Απο σήμερα ψάχνω για αυτοκίνητο μιας και έφυγε το bmw και βλέπω πολλές αγγελίες με αυτοκίνητα 2000cc που όπως λένε δεν έχουν φόρο πολυτελείας και 50% μειωμένο τεκμήριο.

Ισχύει κάτι τέτοιο?

bill_m3
29-04-13, 22:40
Παρακολουθώ τόσο καιρό το θέμα αλλα κάπου σας χάνω μάλλον.

Απο σήμερα ψάχνω για αυτοκίνητο μιας και έφυγε το bmw και βλέπω πολλές αγγελίες με αυτοκίνητα 2000cc που όπως λένε δεν έχουν φόρο πολυτελείας και 50% μειωμένο τεκμήριο.

Ισχύει κάτι τέτοιο?

Για αυτοκίνητο 10ετίας και πάνω είναι όπως τα λες! thumb thumb thumb

E36-Hartge
29-04-13, 22:52
Ναι αυτα που κοιταζω ειναι πανω απο 10ετων οποτε συνεχιζω το ψάξιμο.

Stamatis
29-04-13, 23:20
οτι ειναι πάνω απο 10 ετών στην ελληνική άδεια, έχει 50% μειωμένο τεκμήριο και δεν έχει φόρο πολυτελείας

turbodog
29-04-13, 23:55
Ναι αυτα που κοιταζω ειναι πανω απο 10ετων οποτε συνεχιζω το ψάξιμο.

Το οτι ειναι πανω απο 10 ετων δεν σημαινει απαραιτητα οτι εχουν και Ελληνικη Αδεια πανω απο 10 ετων. Τις περισσοτερες φορες στις αγγελιες βαζουν το ετος κατασκευης του αυτοκινητου και οχι ποτε πρωτοηρθε στην Ελλαδα. Οποτε ειναι πολυ πιθανο να ειναι μοντ. 3/02 πχ αλλα να εκτελωνιστηκε και να ηρθε Ελλαδα το 2007 οποτε θεωρειται απο τις Ελληνικες Αρχες, οπως και απο την εφορια μοντ. 2007.
Προσεξε το καλα αυτο thumb

optostyle
01-05-13, 21:43
“Colpo grosso» για να πληρώσουν περισσότερους φόρους όσοι δεν κατέθεσαν πινακίδες, πιστεύοντας πως “τη γλίτωσαν” με το νέας τεχνολογίας και χαμηλού κυβισμού υβριδικό ή “τούρμπο” ΙΧ αυτοκίνητο που απέκτησαν τα προηγούμενα χρόνια, σχεδιάζει το υπουργείο Οικονομικών.

Για να αντιμετωπίσει τις απώλειες κρατικών εσόδων από τέλη και φόρους στα αυτοκίνητα, λόγω της μαζικής κατάθεσης πινακίδων στις εφορίες από ιδιοκτήτες ΙΧ μεγάλου κυβισμού που προσπαθούν να γλιτώσουν από την υπερφορολόγηση, το υπουργείο Οικονομικών προωθεί ένα νέο σύστημα, ώστε οι φόροι και τα τεκμήρια των αυτοκινήτων να μην υπολογίζονται πλέον ανάλογα με τα κυβικά της μηχανής, αλλά με βάση την συνολική “εργοστασιακή αξία” του αυτοκινήτου.

Το μέτρο θα ενσωματωθεί στις φορολογικές αλλαγές που σχεδιάζει το υπουργείο στα τέλη Μαΐου. Θα ισχύσει για τα εισοδήματα που θα αποκτηθούν φέτος, αλλά θα δηλωθούν από τον Φεβρουάριο του 2014. Το «κτύπημα» θα είναι τότε διπλό, γιατί έτσι περισσότεροι ιδιοκτήτες θα κληθούν να πληρώσουν και «έκτακτη εισφορά» («φόρο πολυτελείας» την ονομάζει η κυβέρνηση) αλλά και μεγαλύτερο φόρο εισοδήματος λόγω των τεκμηρίων.

Φόρος με… τη φίρμα

Με τα νέα δεδομένα, θα φορολογηθούν με «τσουχτερούς» συντελεστές ακόμα και τα αυτοκίνητα μικρού και μεσαίου κυβισμού. Στο «δόκανο» της εφορίας θα μπουν πρώτα τα «οικολογικά» ΙΧ με τούρμπο κινητήρες και χαμηλές εκπομπές ρύπων, που πωλούνται σαφώς ακριβότερα σε σχέση με τα συμβατικά ΙΧ του ιδίου κυβισμού. Το μεγαλύτερο πλήγμα θα το δεχτούν όμως όσοι αγόρασαν πιο ακριβά αυτοκίνητα, με πλούσιο εξοπλισμό ή ισχυρό “brand name”. Επίσης θα φορολογηθούν ακριβότερα όσοι έχουν οχήματα που κινούνται με ηλεκτρισμό, τα αυτοκίνητα νέας τεχνολογίας και ειδικά τα υβριδικά αυτοκίνητα που έχουν αυξημένο κόστος παραγωγής, άρα και μεγαλύτερη εργοστασιακή αξία.

Το σχέδιο του οικονομικού επιτελείου παγιδεύει πάλι τους πολίτες, ως εξής:

- τα προηγούμενα χρόνια το υπουργείο Οικονομικών έδινε φορολογικά κίνητρα για να αποκτήσουν πολλοί σύγχρονα αυτοκίνητα χαμηλού κυβισμού και μεγάλης ιπποδύναμης.
- με τη φοροεπιδρομή που ακολούθησε από το 2009 και μετά (τέλη κυκλοφορίας, τεκμήρια, έκτακτες εισφορές, ειδικοί φόροι καυσίμων) χιλιάδες ιδιοκτήτες επέλεξαν να θέσουν σε ακινησία κάποιο από τα παλαιά και μεγάλου κυβισμού αυτοκίνητα της οικογενείας, και να χρησιμοποιούν ένα ή δύο μικρότερα για τις μετακινήσεις τους. Πολλοί μάλιστα που προσπάθησαν να προλάβουν να τα πουλήσουν «κοψοχρονιά», δεν κατάφεραν να τα «ξεφορτωθούν», καθώς το αγοραστικό ενδιαφέρον ακόμα και για πολυτελή αυτοκίνητα μεγάλου κυβισμού νέκρωσε, από το φόβο των φόρων. Αυτό οδήγησε σε μείωση των εισπράξεων από τεκμήρια, ΦΠΑ, τέλη ταξινόμησης, φόρο πολυτελείας και τέλη κυκλοφορίας!

- παρότι ο αριθμός των αυτοκινήτων με τα μέτρα αυτά μειώθηκε σημαντικά, το υπουργείο οικονομικών επανέφερε τον Δεκέμβριο τον Φόρο Πολυτελείας για τα οχήματα άνω των 1929 κυβικών εκατοστών που… καταργήθηκε λίγους μήνες πριν.

- αφού πρώτα εισέπραξε τα τέλη κυκλοφορίας για το 2013 που πλήρωσαν οι ιδιοκτήτες με τα έως τότε γνωστά δεδομένα, τώρα το υπουργείο Οικονομικών σχεδιάζει να τους φορολογήσει και για τα μεσαίου κυβισμού αυτοκίνητα, όπως… αν είχαν τζιπ.

Η παγίδα φαντάζει τέλεια, αφού δύσκολα θα καταθέσουν ξανά πινακίδες όσοι αγόρασαν ένα καινούργιο αυτοκίνητο. Ήδη πλήρωσαν τα τέλη κυκλοφορίας των μικρομεσαίων αυτοκινήτων τους, ενώ κάποιοι ίσως θελήσουν και να θέσουν ξανά σε κυκλοφορία τα οχήματα που είχαν «παρκάρει» σε πάρκινγκ και γκαράζ, εάν μειωθεί το φορολογικό φορτίο στα μεγάλου κυβισμού οχήματα.

Έτσι, αντί να πληρώσουν το χαράτσι (έκτακτη εισφορά) 5% ή 10% επί της τεκμαρτής δαπάνης μόνο ιδιοκτήτες που έχουν σε κυκλοφορία ΙΧ πάνω από 1929 κυβικά εκατοστά, θα το πληρώσουν πολλοί περισσότεροι, ακόμα και για αυτοκίνητα των 1.200 κυβικών. Για φέτος το υπουργείο Οικονομικών υπολόγιζε να εισπράξει σαν Φόρο Πολυτελείας 68 εκατ. ευρώ (περίπου 680 ευρώ κατά μέσο όρο από 100.000 ιδιοκτήτες αυτοκινήτων άνω των 1929 κυβικών), αλλά για το 2014 θα μπορεί να προσβλέπει και στα διπλάσια . Με το κόλπο αυτό όμως η κυβέρνηση θα αυξήσει εμμέσως και τους φόρους εισοδήματος, ενώ θα υπάρξουν και πολλοί που ενώ είχαν καταθέσει πινακίδες για παλαιά αυτοκίνητα μεγάλου κυβισμού, τώρα ίσως δουν μείωση φόρων και τελών, με αποτέλεσμα να πληρώσουν για να τις πάρουν ξανά πίσω.

www.newmoney.gr

dafidack
01-05-13, 22:15
Τωρα αυτο ειναι καλο για οσους απο εμας εχουμε μεγαλο αμαξι,περαν της δεκαετιας ΑΛΛΑ μιας μαρκας που θεωρειται ακριβη? :think::think:

aristent
01-05-13, 22:24
Στα "τεσσερα" Βασιλακη!!!!....που ειπε και ο Πρωθυπουργος μας!!!:th_Laie_67-1: :hystericalbs1: :thumbsup:

fanisk
02-05-13, 00:36
Δεν ειναι πιο αδικο απο το συστημα που εχουμε τωρα νομιζω. Μια 320 εχει περισσοτερους φορους απο RX8, Elise, και τα κουvag. Ο υπολογισμος θα γινεται με τη τιμη CIF των τελωνειων? Η μειωση λογω παλαιοτητας μονο με τις χρονιες ή και τα χλμ? Ποσα κοντερ θα γυρισουν και θα γραψουν μισο μυριο? :th_Laie_67-1:

turbodog
02-05-13, 01:32
Η νομοθεσια αν αλλαξει, εχει μονο ενα σκοπο. ΤΗΝ ΑΥΞΗΣΗ ΕΣΟΔΩΝ. Δικαιο, αδικο, λαθος σωστο δεν εχει κανενα απολυτως νοημα για τους νομοθετες. Τωρα αν απο τις αλλαγες επωφεληθουν καποια μοντελα πολλων κυβικων, αυτο θα γινει προφανως σε βαρος καποιων (πολλων) αλλων.Για να δουμε τι σκεφτονται γιατι πολυ φοβαμαι οτι θα βαλουν χερι και στα μικρα μοντελα BMW οπως πχ E9X 316 και 320.

Εχω ξαναπει. Δεν ειναι χαζοι. Πανεξυπνοι ειναι και αδιστακτοι. Μην τους ελαφρυνετε την θεση τους απο τα εγκληματα που διαπραττουν εν γνωση τους εις βαρος μας, χαρακτηριζοντας τους ανεγκεφαλους που παιρνουν παρορμητικες βλακωδεις αποφασεις. Αυτη ειναι η λυση που τους βολευει.

dafidack
02-05-13, 08:09
Να δω i30 και Ceed με βουλγαρικες πινακιδες και τπτ αλλο στον κοσμο :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

friendgr
02-05-13, 08:55
Η νομοθεσια αν αλλαξει, εχει μονο ενα σκοπο. ΤΗΝ ΑΥΞΗΣΗ ΕΣΟΔΩΝ. Δικαιο, αδικο, λαθος σωστο δεν εχει κανενα απολυτως νοημα για τους νομοθετες. Τωρα αν απο τις αλλαγες επωφεληθουν καποια μοντελα πολλων κυβικων, αυτο θα γινει προφανως σε βαρος καποιων (πολλων) αλλων.Για να δουμε τι σκεφτονται γιατι πολυ φοβαμαι οτι θα βαλουν χερι και στα μικρα μοντελα BMW οπως πχ E9X 316 και 320.

Εχω ξαναπει. Δεν ειναι χαζοι. Πανεξυπνοι ειναι και αδιστακτοι. Μην τους ελαφρυνετε την θεση τους απο τα εγκληματα που διαπραττουν εν γνωση τους εις βαρος μας, χαρακτηριζοντας τους ανεγκεφαλους που παιρνουν παρορμητικες βλακωδεις αποφασεις. Αυτη ειναι η λυση που τους βολευει.


Προσυπογράφω.


Το όλο θέμα είναι να βγουν οι αντιστοιχίες των τεκμηρίων.

π.χ. ένα M3 4000 κυβικά έχει καινούργιο τεκμήριο 29600 που αντικειμενικά θεωρείται ότι βρίσκεται σε πολύ υψηλή κλίμακα τεκμηρίων.

Επειδή δεν θα μετράει μόνο η μάρκα αλλά και η αξία , σε ποιά κλίμακα θα πέσει μετά;

Φοβάμαι ότι για εισπρακτικούς λόγους θα φτιάξουν τρελές κλίμακες σε σημείο που να ζηλεύουμε τον παλιό τρόπο τεκμηρίων με τα κυβικά....

aristent
02-05-13, 09:04
.....
Εχω ξαναπει. Δεν ειναι χαζοι. Πανεξυπνοι ειναι και αδιστακτοι. Μην τους ελαφρυνετε την θεση τους απο τα εγκληματα που διαπραττουν εν γνωση τους εις βαρος μας, χαρακτηριζοντας τους ανεγκεφαλους που παιρνουν παρορμητικες βλακωδεις αποφασεις. Αυτη ειναι η λυση που τους βολευει.

Θα προτιμουσα να ηταν μονο αδιστακτοι,θα πληρωναμε απαξ το τιμημα της "εκπροσωπησης του λαου" στην κυβερνηση,καποια στιγμη θα το καταλαβαιναμε και θα καναμε τις "κινησεις" μας!!!!

τωρα ομως, που οντως ειναι ΚΑΙ πανεξυπνοι,μας "χειριζονται" σαν τα παιδακια του νηπιαγωγιου....,επειδη ειπα "μας",ας υποθεσουμε οτι βγαζουμε τον εαυτο μας απ'εξω, να μην "μειωνομαστε" και προσωπικα ,ομως "ο χειρισμος της μαζας", ειναι απο το μεγαλυτερο τους "πλεονεκτημα"!!!


και καπως ετσι, το μαρτυριο θα ειναι διαρκειας......

ΥΣ....τα στοιχεια/στατιστικες που εχουν στα χερια τους,πατωντας ενα κουμπι,που λεει ο λογος,στα κρατικα κομπιουτερ,μπορουν να "δουν" μεχρι και την "διαθεση" του κοσμου.....και καπως ετσι παιρνονται οι "αποφασεις".....

friendgr
02-05-13, 09:30
το σίγουρο είναι πάντως ότι όπως και με τα κυβικά έτσι και με την φίρμα, δεν θα έχουν γενική κατακραυγή του κόσμου.

Κακά τα ψέματα όταν πολλοί δεν έχουν να βγάλουν τον μήνα, θα πουν "καλά να πάθουν ας πληρώσουν όσοι έχουν αυτοκίνητα πολυτελείας". Ναι ή όχι;

Αλοίμονο σ' αυτούς που έτυχε/μπόρεσαν να αποκτήσουν στην ζωή τους μια premium μάρκα και δεν θα μπορούν να το καλύψουν τεκμηριακά....

Εχει να πέσει τρελό σκότωμα (one more time) ......

Stathis
02-05-13, 09:58
η αγελαδα που αρμεγαν το γαλα τα λαμογια του δημοσιου ειναι ψοφια πλεον.
ειτε με τα κυβικα ειτε με την αξια θα παρουν ενα @@@@ και μισο.
δεν το εχουν καταλαβει ακομα, αλλα οταν θα ανοιξουν το ταμειο θα το διαπιστωσουν.

friendgr
02-05-13, 10:21
δυστυχώς η ιστορία έχει δείξει ότι εμείς θα παρουμε πάλι ένα @@@@

δεν μαζεύτηκαν τα προβλεπόμενα από τα αυτοκίνητα;

ΟΚ, αυξάνεται η φορολογία.

Chris
02-05-13, 10:31
Δυστυχως ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ φορα εμεις θα την πατησουμε και θα πληρωνουμε και οχι τα λαμογια και οι βολεμενοι

dafidack
02-05-13, 10:39
το σίγουρο είναι πάντως ότι όπως και με τα κυβικά έτσι και με την φίρμα, δεν θα έχουν γενική κατακραυγή του κόσμου.

Κακά τα ψέματα όταν πολλοί δεν έχουν να βγάλουν τον μήνα, θα πουν "καλά να πάθουν ας πληρώσουν όσοι έχουν αυτοκίνητα πολυτελείας". Ναι ή όχι;

Αλοίμονο σ' αυτούς που έτυχε/μπόρεσαν να αποκτήσουν στην ζωή τους μια premium μάρκα και δεν θα μπορούν να το καλύψουν τεκμηριακά....

Εχει να πέσει τρελό σκότωμα (one more time) ......

Το συμπερασμα ειναι οτι οποιος καταφερε να υλοποιεισει το ονειρο του αγοραζοντας ενα αυτοκινητο και ενα σπιτι της αρεσκειας του,τωρα τιμωρειται,οχι μονο απο το κρατος αλλα και απο την χαιρεκακη κοινωνια που "κανει Ανασταση" βλεποντας το αμαξι σου παρκαρισμενο χωρις πινακιδες.Οταν λοιπον μαζι με μενα στην ουρα της εφοριας περιμενει και ο 1.8 και ο 1.4 l να παραδωσει πινακιδες,θα εχω αδικο αν δεν κρυψω τη χαρα μου?Εκει θελουν να μας φτασουν?Να ντρεπομαστε που οδηγουμε μια premium μαρκα και να κανουμε παρτυ με την αδυναμια του αλλου να πληρωσει?:no::no:

friendgr
02-05-13, 11:00
Δυστυχώς με μαθηματική ακρίβεια μας έχουν οδηγήσει εκεί.

πριν 5 χρόνια αν έβλεπες ένα καλό/πολύ καλό αυτοκίνητο έλεγαν "μπράβο του μάγκας".

Τώρα λένε "ρε το λαμόγιο"

Και μην μου πείτε δεν ισχύει.

Stathis
02-05-13, 11:30
απορω ρε παιδια με τη λογικη μερικων.
για ποιο λογο θελετε να ειστε υπηρετες λαμαρινων και πλαστικων?
και τα αυτοκινητα και τα μηχανακια και τα υπολοιπα καταναλωτικα αγαθα ειναι για μας υπηρετουν, οχι να τα υπηρετουμε.

αυξηθηκε η φορολογια και εγινε ενα μεγαλο αυτοκινητο ασυμφορο.
σιγα το πραγμα τωρα που θα μας αλλαξει ολη μας τη ζωη!
λες και γεννηθηκαμε ολοι μεσα στα φερραρι και τα ρολς ροϋς και δεν μπορει ο κωλος μας να κατσει σε ενα αλλο απλο αυτοκινητο.
οχι ρε παιδια, αλλο χομπι, αγαπη, ενασχοληση οπως θελετε πειτε το και αλλο δουλεία προς τα αντικειμενα.

μην τα παιρνετε τοσο βαρια, αλλωστε τα ωραιοτερα πραγματα στη ζωη, δεν ειναι πραγματα.

RallyArt
02-05-13, 11:31
Θελω να πιστεύω οτι βαση δεδομένων για την τιμη και αξια του καθε οχήματος θα ειναι απο τις ασφαλιστικές εταιρείες;;;
Γιατι αν πανε απο την αξια του σαν καινούργιο και μετα πέφτει αναλογα την 1η αδεια του τοτε μαυρο φίδι...

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

optostyle
02-05-13, 11:35
Εγω θα δεχτω ΟΛΕΣ τις αποψεις.......ελα ντε ομως που η ψηφοφορια πιο πανω λεει αλλα.......

'''Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Θα καταθέσετε πινακίδες??'''

ΝΑΙ 69
ΟΧΙ 175

Και θα δεχτω επισης οτι πολλοι ΟΝΤΩΣ το χρειαζονται, κι οτι πολλοι το αμαξι τους ειναι η ιδια η εργασια τους.......ελα ντε ομως που εγω που το στερουμαι 2 χρονια το αμαξακι μου.....εσεις λετε οτι ηταν ντε και καλα τα 660ε για τελη???Η οτι καθομαι και οργανωνω εδω και 3 χρονια διαφορα φορουμς να παραδωσουν πινακιδες ,,,η σε τελικη αναλυση να προτινουν κατι καλυτερο και πιο αντιδραστικο.....το μονο που βλεπω ειναι μουρμουρα ...κλαψα...και εικασιες για το ΑΝ αλλαξει κατι στα μετρα

friendgr
02-05-13, 11:43
Εχει αυτό το αποτέλεσμα η ψηφοφορία γιατί είμαστε σε ένα φόρουμ BMW.

Και κακά τα ψέματα η συντριπτική πλειοψηφία που έχει BMW δεν έχει πρόβλημα διαβίωσης για το αν έχουν γάλα τα παιδιά του. Σαφώς και υπάρχει μια μερίδα που είναι άτυχοι με πολλά κυβικά που τα είχαν πάρει μια εποχή παλιά Μ5, Μ3 ή κάποιοι που ευκαιριακά απόκτησαν BMW χωρίς "υπόβαθρο" κλπ

Αλλά όπως και να το κάνουμε η συντριπτική πλειοψηφία της φίρμας θεωρείται εύρωστη.

Chris
02-05-13, 11:45
Παιδια ολοι αντιμετωπιζουμε προβλημα αλλοι μεγαλυτερο και αλλοι μικροτερο. Το θεμα ειναι οτι τα μετρα ειναι χωρις λογικη και ουσια. Υπαρχουν τροποι να πιασουν ολους αυτους τους πολιτικους τα λαμογια και τους δηθεν και να αφησουν τον κοσμακι να κανει το κεφι του.

optostyle
02-05-13, 11:46
Εχει αυτό το αποτέλεσμα η ψηφοφορία γιατί είμαστε σε ένα φόρουμ BMW.

Και κακά τα ψέματα η συντριπτική πλειοψηφία που έχει BMW δεν έχει πρόβλημα διαβίωσης για το αν έχουν γάλα τα παιδιά του. Σαφώς και υπάρχει μια μερίδα που είναι άτυχοι με πολλά κυβικά που τα είχαν πάρει μια εποχή παλιά Μ5, Μ3 ή κάποιοι που ευκαιριακά απόκτησαν BMW χωρίς "υπόβαθρο" κλπ

Αλλά όπως και να το κάνουμε η συντριπτική πλειοψηφία της φίρμας θεωρείται εύρωστη.

Θα συμφωνησω,,,,,,αλλα μη χασεις το ΟΛΟ νοημα απο αυτα που ειπα πιο πανω σε παρακαλω:original:

Stathis
02-05-13, 12:29
Εγω θα δεχτω ΟΛΕΣ τις αποψεις.......ελα ντε ομως που η ψηφοφορια πιο πανω λεει αλλα.......


η ψηφοφορια λεει αλλα επειδη ειναι δυο χρονια παλια.
μεσα σε αυτο το διαστημα αλλαξαν πολλα.

τη διαγραφω λοιπον και ας ξεκινησει απο την αρχη για να πιασει το σφυγμο του σημερα.

optostyle
02-05-13, 12:58
σωστος

Στάλθηκε από το GT-I9000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

dafidack
02-05-13, 13:42
Εχει δικιο ο Σταθης που λεει μην δενεστε με τις λαμαρινες.Και ναι,το εχουμε παρακουρασει το πραγμα για το αν και το πως θα αυξησουν τη φορολογια στα αυτοκινητα.Θα κανω ομως και λιγο το συνηγορο το διαβολου και θα πω πως μερικοι απο μας πληρωνουν ακομα δοσεις για αυτοκινητα που ουτε καν προλαβανε να τα χαρουν και εδω μεσα (προς Θεου,μην παρεξηγηθω) ειναι απ'τους λιγους ιστοτοπους που μπορουμε να πουμε τον πονο μας.Φυσικα και μπορουμε χωρις premium cars αλλα δεν ειναι αδικο για τις ατασθαλειες λιγων,να την πληρωνει η πλειοψηφια?

oldcarskickass
02-05-13, 13:55
Κοίταξε το όλο θέμα escalated quickly. Και εν μέρει ήταν προσχεδιασμένο το έγκλημα.

Εξηγούμαι. Όταν είχαν καταργήσει τα τεκμήρια με τα κυβικά και τις τόσες απελευθερώσεις, ο νόμος δεν μιλούσε για κατάργησή τους αλλά για πάγωμα.

Αν πλήτονταν μόνο ο χώρος του αυτοκινήτου δε νομίζω να υπήρχε τόσο θέμα.

Αλλά σε 4 χρόνια έχουν καταρρεύσει τα πάντα, και το κακό (προσωπική άποψη) είναι ότι η γενικότερη νοοτροπία - αντίληψη των ζώων (δλδ εμάς) δεν αλλάζει. Εκεί κολλημένοι να θέλουμε να κρατήσουμε τον 1.5 τόνο σίδερα, να μη μας πάρουν άλλα χρήματα, αντί να μας ενοχλούν άλλα πράγματα, όπως πχ ότι το όλο θέμα ΔΕΝ ΕΞΕΛΙΣΣΕΤΑΙ σε καλό, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, δλδ δε σου παίρνει μόνο τα χρήματα αλλά και την όποια ελπίδα έχεις να χτίσεις (ΟΧΙ ΣΠΙΤΙ) κάτι στον τόπο σου.

Παρέδωσα πινακίδες στο Ε30 το 09, βγήκε off ο άσσος το γενάρη και ξαφνικά έμεινα χωρίς αμάξι. Τότε λοιπόν συνειδητοποίησα ότι η έλλειψη των Ι.Χ. μου (τα οποία δεν έκλεψα ούτε κληρονόμησα) ήταν το λιγότερο από τα θέματά μου - όπως πιστεύω αντικειμενικά το αν κυκλοφορεί ένα όχημα είναι από τα μικρότερα προβλήματα της μάζας κρεάτων (των πολιτών εμάς δλδ, με εμένα πρώτο) που κινούνται στην ελλάδα - και κατάλαβα ότι όπως πάνε τα πράγματα πιθανώς να μην μπορέσω να τα ξαναβγάλω στην κυκλοφορία.

S8N
02-05-13, 17:07
Λευτερη, η κατασταση με τα αυτοκινητα -κι οχι μονο- ειναι σαν τη μουγγη διαφημιση του Vodafone Red: Το πηδημα μολις ξεκινησε κι αναμενεται να διαρκεσει εως τα βαθεια γεραματα.

oldcarskickass
02-05-13, 18:01
Λευτερη, η κατασταση με τα αυτοκινητα -κι οχι μονο- ειναι σαν τη μουγγη διαφημιση του Vodafone Red: Το πηδημα μολις ξεκινησε κι αναμενεται να διαρκεσει εως τα βαθεια γεραματα.

Ναι ρε αλλά υπάρχει αγάπη, μη χάνεις το νόημα...

oldcarskickass
02-05-13, 18:16
Δεν ψηφίζω γιατί δεν έχω αμάξι, αλλά και να είχα δε νομίζω να ήμουν διατεθιμένος να πληρώνω τέλη ασφάλειες και πιθανά τεκμήρια, οπότε αν δεν το πουλούσα θα τις κατέθετα.

turbodog
02-05-13, 18:36
Δεν θα καταθεσω ποτε πινακιδες γιατι προσωπικα πιστευω οτι ενα αμαξι χωρις πινακιδες ειναι ουτοπια. Το αυτοκινητο φτιαχτηκε για να κυκλοφορει στους δρομους. Αν δεν μπορω να εχω οτι απαιτειται απο οικονομικης πλευρας για να κυκλοφορω το συγκεκριμενο αυτοκινητο, τοτε το πουλαω και παω σε κατι που μπορω.
Τον τελευταιο καιρο εχουν αλλαξει πολλα στον χωρο του αυτοκινητου. Με το να παροπλισω ενα αυτοκινητο καταθετοντας πινακιδες, το μονο που καταφερνω ειναι να χανω και αλλα λεφτα απο οσα θα επαιρνα αν το πουλουσα (εστω και σε εξευτελιστικη τιμη) σημερα. Οσοι εχουν ελπιδες οτι τα αυτοκινητα θα ξανα αποκτησουν την χαμενη τους αξια μεταπωλησης η οτι θα αλλαξει προς το ευνοικοτερο το καθεστως, κυριως για τα premium αυτοκινητα, λυπαμαι που το λεω αλλα αυτο ειναι ονειρο θερινης νυχτος.
Αυτη ειναι η αποψη μου αλλα και η πραγματικοτητα τα τελευταια χρονια στην Ελλαδα.

STREETRACING
02-05-13, 20:06
Εγω παρέδωσα τις πινακίδες για λόγους ταμειακους κ όχι φορολογικούς.
Όταν θα ξαναεχω ταμειακή ευρωστία θα τις ξαναπαρω.
Αν τραβήξει και το 14 έτσι τότε θα το πουλησω.

oldcarskickass
03-05-13, 12:50
Δεν θα καταθεσω ποτε πινακιδες γιατι προσωπικα πιστευω οτι ενα αμαξι χωρις πινακιδες ειναι ουτοπια. Το αυτοκινητο φτιαχτηκε για να κυκλοφορει στους δρομους. Αν δεν μπορω να εχω οτι απαιτειται απο οικονομικης πλευρας για να κυκλοφορω το συγκεκριμενο αυτοκινητο, τοτε το πουλαω και παω σε κατι που μπορω.
Τον τελευταιο καιρο εχουν αλλαξει πολλα στον χωρο του αυτοκινητου. Με το να παροπλισω ενα αυτοκινητο καταθετοντας πινακιδες, το μονο που καταφερνω ειναι να χανω και αλλα λεφτα απο οσα θα επαιρνα αν το πουλουσα (εστω και σε εξευτελιστικη τιμη) σημερα. Οσοι εχουν ελπιδες οτι τα αυτοκινητα θα ξανα αποκτησουν την χαμενη τους αξια μεταπωλησης η οτι θα αλλαξει προς το ευνοικοτερο το καθεστως, κυριως για τα premium αυτοκινητα, λυπαμαι που το λεω αλλα αυτο ειναι ονειρο θερινης νυχτος.
Αυτη ειναι η αποψη μου αλλα και η πραγματικοτητα τα τελευταια χρονια στην Ελλαδα.


Σωστό σαν σκέψη αλλά θεωρώ ότι παρόλο που μιλάμε για σίδερα, υπάρχει ένα κατώτατο όριο χρημάτων για τα οποία θα το έδινες ως μεταχειρισμένο. (μιλάμε για νορμάλ φάσεις όχι να το σκοτώσεις όπως όπως, ΑΝ και στις μέρες μας ΥΠΑΡΧΟΥΝ δυστυχώς λόγοι να φύγει ένα αντικείμενο κυριολεκτικά όσο όσο...)

Για παράδειγμα τον άσσο τον είχα αγγελία 12.000 και ήμουν διατεθιμένος να τον δώσω μέχρι και 7500 - 8000¤. Παρακάτω (υπήρξαν τηλέφωνα με 5 και 6...) δεν θα τον έδινα με τίποτα, απλά γιατί με τα χρήματα που θα έπαιρνα δεν θα μπορούσα να τον αντικαταστήσω με κάτι έστω ένα σκαλοπάτι πιο κάτω σε οποιοδήποτε επίπεδο.

Τελικά έκατσε καλά το τρακάρισμα... (αρκετά καλά μπορώ να πω, μόλις εκταμιευθούν τα χρήματα θα ενημερώσω το αντίστοιχο νήμα).

turbodog
03-05-13, 21:13
Σωστό σαν σκέψη αλλά θεωρώ ότι παρόλο που μιλάμε για σίδερα, υπάρχει ένα κατώτατο όριο χρημάτων για τα οποία θα το έδινες ως μεταχειρισμένο. (μιλάμε για νορμάλ φάσεις όχι να το σκοτώσεις όπως όπως, ΑΝ και στις μέρες μας ΥΠΑΡΧΟΥΝ δυστυχώς λόγοι να φύγει ένα αντικείμενο κυριολεκτικά όσο όσο...)

Για παράδειγμα τον άσσο τον είχα αγγελία 12.000 και ήμουν διατεθιμένος να τον δώσω μέχρι και 7500 - 8000¤. Παρακάτω (υπήρξαν τηλέφωνα με 5 και 6...) δεν θα τον έδινα με τίποτα, απλά γιατί με τα χρήματα που θα έπαιρνα δεν θα μπορούσα να τον αντικαταστήσω με κάτι έστω ένα σκαλοπάτι πιο κάτω σε οποιοδήποτε επίπεδο.

Τελικά έκατσε καλά το τρακάρισμα... (αρκετά καλά μπορώ να πω, μόλις εκταμιευθούν τα χρήματα θα ενημερώσω το αντίστοιχο νήμα).

Αυτο που λες θα ειχε νοημα αν τα αυτοκινητα δεν ακολουθουσαν πτωτικη πορεια με βαση το περασμα του χρονου. Στο παραδειγμα σου δηλαδη αν ο Ασσος πιανει 7-8 Κ τωρα ΘΑ ΠΙΑΝΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΑ μετα απο ενα-δυο χρονια. Οποτε τι θα εχεις κερδισει μετα απο δυο χρονια που θα εχεις καταθεσει πινακιδες? Να δωσεις τον ασσο 5-6Κ και να εχεις μεινει χωρις αυτοκινητο αυτα τα δυο χρονια. Αυτο ειναι παραδειγμα που ισχυει για ολα τα αυτοκινητα και μαλιστα ειναι ακομα χειροτερα για τα premium και τα πολυτελη/πολλα κυβικα αυτοκινητα.
Και σαν παραδειγμα θα σου φερω εγω τα Μ3 Ε46 που πριν δυο χρονια επαιζαν στα 25-30Κ τωρα παιζουν στα 15Κ και σε ενα-δυο χρονια θα ειναι ο Μ.Ο. σιγουρα κατω απο 10 Κ.
Οποτε τι καταφερνουμε καταθετοντας πινακιδες? Μια τρυπα στο νερο (και στην τσεπη μας) και ενα αυτοκινητο ακινητο για δυο χρονια.
Αυτη ειναι η πραγματικοτητα. Οποιος δεν δει το θεμα με την ψυχρη λογικη των αριθμων και ακολουθησει το συναισθημα (οχι δεν το σκοτωνω για ενα κομματι ψωμι,το εχω πληρωσει μια περιουσια, αξιζει περισσοτερα, καλυτερα να το κανω κοτετσι, θα αλλαξουν τα πραγματα στο μελλον κτλ κτλ) ενα ειναι σιγουρο. Οτι θα χασει και αλλα λεφτα

oldcarskickass
03-05-13, 21:19
Κοίτα εν μέρει αυτό έκανα και δεν μου κοστίζει τίποτα (σε άλλα χρήματα βέβαια και όχι 7 - 8) με το Ε30, το αμάξι το έχουμε από πρώτο χέρι (βέβαια δεν μπορώ να αποδείξω σε κανένα ότι δεν είναι τρακαρισμένο, οπότε αυτό δεν εξαργυρώνεται. Να το δώσω 2 άντε βία 3 χιλιάρικα, όχι δε το κάνω. Γιατί ξέρω ότι κάποια στιγμή θα ξαναβγώ στη γύρα για Ε30.

Ναι έκανα λάθος στο παράδειγμά μου, αλλά αν σε εμένα φαίνονται έτσι τα 2 - 3 χιλιάρικα του Ε30 πιθανώς κάποιος άλλος να του δίνει η οικονομική του επιφάνεια να σκεφτεί έτσι για τα 7 - 8 του άσσου (πχ ο Νίκος με το Μ5 το Ε39).

Τεχνικά ναι εννοείται χάνεις λεφτά και καιρός ήταν τα μτχ να απαξιωθούν και λίγο, κατά την γνώμη μου.(όχι βέβαια όπως έγινε - δλδ σε συνδυασμό με την κατάρρευση των πάντων - αλλά αν δεν είμασταν ζώα και μπορούσαμε σαν καταναλωτές να ρυθμίσουμε την αγορά του μτχ αυτοκινήτου)

turbodog
03-05-13, 21:29
Να σου δωσω και ενα παραδειγμα ακομα να το καταλαβεις. Αν πουλαγα ενα Μ3 πριν δυο χρονια (και εμενα χωρις αυτοκινητο αυτα τα δυο χρονια), ΣΗΜΕΡΑ θα ειχα στα χερια μου 25Κ.
Αν ειχα καταθεσει πινακιδες πριν δυο χρονια(και εμενα παλι χωρις αυτοκινητο τα δυο αυτα χρονια) και το πουλαγα σημερα θα επαιρνα 15Κ.
Και στις δυο περιπτωσεις εμεινα χωρις αυτοκινητο τα δυο χρονια. Και τι καταφερα? Στην μια να εχω 15Κ να παρω σημερα κατι αλλο ενω στην αλλη 25Κ.
Νομιζω οτι το παραδειγμα ειναι απολυτα κατανοητο thumb

dafidack
03-05-13, 22:15
Μερικοι απο μας ομως ζουμε με την ελπιδα οτι στο κοντινο μελλον ΙΣΩΣ λεω ΙΣΩΣ αλλαξουν τα πραγματα και μπορεσουμε να χαρουμε αυτο που αγαπησαμε,μη βλεποντας ομως την πραγματικοτητα που οντως πολλυ σωστα και ρεαλιστικα αναφερεις χανοντας παραλληλα και χρηματα.

Monsta
03-05-13, 22:22
Όπως τα λέει ο Δημήτρης είναι. Απλά και ξεκάθαρα.

Ενώ είχα καταθέσει πινακίδες στο μ3 για 1 1/2 χρόνο, αρνούμενος να τους πληρώσω άλλα κερατιάτικα χιλιάρικα για τέλη κυκλ., δεν έπαιρνα την απόφαση να το δώσω την ώρα που έπρεπε.

Αποτέλεσμα ήταν να χάσω πολύτιμο χρόνο και ένα ταληράκι από τη σταθερά πτωτική πορεία της αξίας του, λόγω της μπαχαλο-κατάστασης, και όχι επειδή το αμάξι είχε κάποιο πρόβλημα.

STREETRACING
03-05-13, 22:30
Αυτά ισχύουν στην περίπτωση όμως που θες σίγουρα κάποια στιγμή να το πουλησεις.
Αν δεν έχεις τέτοιο σκοπό κανείς αυτο που εκανα εγω.

fanisk
03-05-13, 22:49
Αυτες ειναι οι 2 περιπτωσεις. Ή το πουλας οσο πιο γρηγορα μπορεις για να μειωσεις τη χασουρα αν δεν ειχες σκοπο να το κρατησεις για παντα (βλ. Δημητρης) ή το κρατας γιατι θες να βγαζεις τα γουστα σου με αυτο οσα χρονια κι αν περασουν, παιρνεις τις πινακιδες οταν θα εισαι καλυτερα στα οικονομικα σου (βλ. Γιαννης). Αυτοι που καταθετουν πινακιδες μηηηηηηηηηηηπως μετα απο 5-6-10 χρονια παρει τα πανω της η αγορα και βγαλουν τα διπλα λεφτα απο οτι τωρα ή απο σπασιμο για να μη πληρωνουν κερατιατικα, ειναι χαμενοι. Δεν προκειται να γινει αυτο. Χανουν χρηματα και μενουν χωρις αμαξι (βλ. Κωστας).

Monsta
03-05-13, 22:50
Δεν ήθελα να πουλήσω τότε. Όταν καταθέτεις πινακίδες ΔΕΝ θες να πουλήσεις το αμάξι σου.

Kostas_1
03-05-13, 23:07
Υπαρχει και η 3η περιπτωση:

Να πληρωσεις τα τελη και να καταθετεις-παίρνεις πινακιδες σε συγκεκριμενες περιοδους που θες για να βγαζεις τα γουστα σου.

Ετσι γλυτωνεις καποιο ποσοστό από το τελος πολυτελείας.

Monsta
03-05-13, 23:18
Το δοκίμασα αυτό. Μετά ένιωθα πάλι μακάκας αφού η κάθε βόλτα στοίχιζε ο κούκος αηδόνι.

Απαξ και καταθέσεις, η αντίστροφη μέτρηση έχει αρχίσει, άσχετα αν δε το ξέρεις. Όσο νωρίτερα το πάρεις χαμπάρι και δεις τα πράματα με ψυχρή λογική, τόσο λιγότερο χαμένος χαμένος θα βγεις. Διότι χαμένοι είμαστε από χέρι, αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

Εδώ έχουμε φτάσει να έχουμε τις ίδιες τιμές στα μτχ μεγάλου κυβισμού με ΗΠΑ, όταν η αρχική τους τιμή εκεί είναι στο 1/3 των χρημάτων που κοστίζουν εδώ καινούρια, τι να λέμε τώρα.

Kostas_1
03-05-13, 23:32
Σωστο ειναι αυτο που λες, τελικα εκει καταληγει

strof
04-05-13, 00:26
Δεν θα καταθεσω ποτε πινακιδες γιατι προσωπικα πιστευω οτι ενα αμαξι χωρις πινακιδες ειναι ουτοπια. Το αυτοκινητο φτιαχτηκε για να κυκλοφορει στους δρομους. Αν δεν μπορω να εχω οτι απαιτειται απο οικονομικης πλευρας για να κυκλοφορω το συγκεκριμενο αυτοκινητο, τοτε το πουλαω και παω σε κατι που μπορω.
Τον τελευταιο καιρο εχουν αλλαξει πολλα στον χωρο του αυτοκινητου. Με το να παροπλισω ενα αυτοκινητο καταθετοντας πινακιδες, το μονο που καταφερνω ειναι να χανω και αλλα λεφτα απο οσα θα επαιρνα αν το πουλουσα (εστω και σε εξευτελιστικη τιμη) σημερα. Οσοι εχουν ελπιδες οτι τα αυτοκινητα θα ξανα αποκτησουν την χαμενη τους αξια μεταπωλησης η οτι θα αλλαξει προς το ευνοικοτερο το καθεστως, κυριως για τα premium αυτοκινητα, λυπαμαι που το λεω αλλα αυτο ειναι ονειρο θερινης νυχτος.
Αυτη ειναι η αποψη μου αλλα και η πραγματικοτητα τα τελευταια χρονια στην Ελλαδα.

Κατι τετοιο πιστευω κι εγω.
Οταν πηρα το bmw (e90 320d) το 2009, τα οικονομικα δεδομενα αλλα και οι αναγκες μετακινησης ηταν διαφορετικες. Οικογενειακως επαιρνα 4 (!!) δωρα και τα τελη κυκλοφοριας του αντιστοιχουσαν στα 2/3 ενος εξ αυτων. Οποτε μπορεσα ανετα και εκανα την υπερβαση. Απο την αλλη ζουσα στη Μυτιληνη και 3-4 φορες τον χρονο πηγαινα Λαρισα και Πυργο Ηλειας. οποτε χρειαζομουν κατι ξεκουραστο και ασφαλες.
Τεσσερα χρονια μετα τα πραγματα αλλαξαν ριζικα. Τα δωρα εγιναν μηδεν και τα τελη+πολυτελεια αντιστοιχουσαν σε εναν απο τους κατακρεουργημανους μισθους. Ζω πλεον στη Λαρισα και δεν κανω ταξιδια.
Οποτε ποιος ο λογος να το κρατησω;
Το εδωσα (12000) και εβαλα ακομη 3000 για να παρω ενα αυτοκινητο μισο απο αυτο που ειχα και μα την μιση δυναμη (auris).
Ακομη δεν μπορω να το συνηθησω, μου λειπει η πισω κινηση, η ηλιοριοφη, το ναβι κ.α. εχω ομως το χιλιαρικο για τις πραγματικες μου αναγκες.
Αυτο το ποσο αντιστοιχει στα μισα διδακτρα του παιδιου μου στο σχολειο.
Προτιμω να το πηγαινω με auris σε καλο ιδιωτικο, παρα με bmw σε δημοσιο με αδιαφορους δασκαλους (ενδεχομενως). Αυτα!
"it's up to you" λοιπον, οπως μου ελεγε και καποιος εκπαιδευτης μου καπου.
Ολα ειναι θεμα προτεραιοτητων.

Chris
08-05-13, 17:26
Παιδες εγω εχασα 50000e...οποτε αφηστε με να κλαιω

stef
08-05-13, 18:09
Παιδες εγω εχασα 50000e...οποτε αφηστε με να κλαιω

Το δικό σου είναι αυτό...?

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/3647498/

Chris
09-05-13, 10:55
Το δικό σου είναι αυτό...?

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/3647498/

Nαι..δυστυχως....

STREETRACING
09-05-13, 10:58
Κλαίνε κ άλλοι σαν κ σένα αν σε παρηγορεί αυτο.

Stathis
09-05-13, 11:20
ειναι κι αλλοι που κλαινε περισσοτερο.
στο αλλο θεμα ελεγε ο αλεξης οτι του δινουν 17 χιλιαρικα για το Μ5, αυτοκινητο που κοστιζε καινουργιο 120-140 χιλιαρικα.
υπαρχουν και αλλα παραδειγματα με ακομα μεγαλυτερες χασουρες.

η πληρης απαξιωση του μεταχειρισμενου σε μια αγορα που παραδοσιακα διατηρουσε υψηλες μεταπωλητικες αξιες εχει οδηγησει επιπροσθετα σε καταβαραθρωση και την αγορα του καινουργιου στα αυτοκινητα υψηλου κυβισμου και αξιας.
εκτος βεβαια απο το φορολογικο κυνηγητο, διοτι υπαρχουν ανθρωποι που τα δικαιολογουν ακομα.

αλλα τι αγορα να κανεις οταν σου παιρνει 17 χιλιαρικα το παλιο Μ5 και σου ζηταει 200 για το καινουργιο?
παλιοτερα στο επαιρναν σε μια λογικη τιμη και η διαφορα για το καινουργιο ηταν καμια 50αρια χιλιαρικα μαζι με τις εκπτωσεις.
με αυτα τα δεδομενα ελεγες οκ να το παρω, 50 χιλιαρικα να δωσω μια προκαταβολη να το βαλω και σε 2-3 χρονια, δεν ηταν τοσο δυσκολο.
σημερα που να δωσεις 180 χιλιαρικα επιπλεον απο τα οποια τα μισα τουλαχιστον ειναι φοροι?

αυτα που συμβαινουν στην ελληνικη αγορα δεν εχουν ξαναγινει πουθενα.

dark knight
09-05-13, 11:21
ειναι η πρωτη χρονια που το σκεφτομαι και εγω να καταθεσω .κυριως γιατι νιωθω πολυ μαλ...κυριως μετα την επιβολη του φορου πολυτελειας. πλεον τα αυτοκινητο μου κοστιζει και με πιεζει οικονομικα.δεν το εχω αποφασισει ακομα.θα δουμε

friendgr
09-05-13, 11:25
σ' αυτά που κοιτάω κάποιοι άλλοι έχουν χάσει 130-150 χιλιάρικα ΧΑΛΑΡΑ...... περιουσίες ολόκληρες μιλάμε.

Αν δεν σώζεσαι με 14 χιλιάρικα , μην το δώσεις, κράτα το. Κρίμα είναι.

friendgr
09-05-13, 11:33
αλλα τι αγορα να κανεις οταν σου παιρνει 17 χιλιαρικα το παλιο Μ5 και σου ζηταει 200 για το καινουργιο?
παλιοτερα στο επαιρναν σε μια λογικη τιμη και η διαφορα για το καινουργιο ηταν καμια 50αρια χιλιαρικα μαζι με τις εκπτωσεις.
με αυτα τα δεδομενα ελεγες οκ να το παρω, 50 χιλιαρικα να δωσω μια προκαταβολη να το βαλω και σε 2-3 χρονια, δεν ηταν τοσο δυσκολο.
σημερα που να δωσεις 180 χιλιαρικα επιπλεον απο τα οποια τα μισα τουλαχιστον ειναι φοροι?

Ναι, σαφώς με τίποτα δεν αξίζει να αγοράσεις καινούργιο αυτοκίνητο τέτοιας αξίας στην Ελλάδα. Ακόμα και να σου περισσεύουν. Τρελή κοροϊδία.

Βλέπω τις εκπομπές του Top Gear στα συγκριτικά που αναφέρουν τιμές καινούργιων (σε λίρες βέβαια) και λέω από μέσα μου , που να ξέρατε πόσο πουλιούνται στο ελλαδιστάν....

Οτιδήποτε σύστημα και να εφαρμόσουν είναι καταδικασμένο το καλό/μεγάλο αμάξι. ή το σκοτώνεις, ή πρέπει να έχεις καβάντζες για να το συντηρείς.

Stathis
09-05-13, 11:35
δες και τιμες σε δολλαρια να κλαψεις ακομα περισσοτερο...

S8N
09-05-13, 13:10
Βρίσκομαι κι εγώ σε δίλημμα φέτος με τις πινακίδες. Το φορτώνω με πολλά km καθημερινά, με αποτέλεσμα να χρειάζομαι 400 ευρώ το μήνα σε βενζίνες μόνο για το 520. Πρέπει να το πάρω σοβαρά απόφαση να το βάλω αγγελία. Αν δε φύγει μέχρι το τέλος του χρόνου, ίσως να το παροπλίσω και να πάρω κάποιο μικρό ντιζελάκι.

Απ' την άλλη έχω το Χ5 του πατέρα μου που σαπίζει χωρίς πινακίδες δυο χρόνια τώρα. Αφενός η τιμή μεταπώλησής του είναι ένα μύδι κι ένα @, αφετέρου ο ίδιος έχει βολευτεί με το RAV και ούτε που τον ενδιαφέρει το BMW. Από το να δίνω 660 + 440 για το E60, καλύτερα να δώσω 880 για το τρίλιτρο Ε53 και να το έχω για τα οικογενειακά ταξίδια.

Ptboul
09-05-13, 13:16
Καμιά ανταλλαγή εκεί με τον γείτονα (τον μαντρά) να σε βολέψει δεν παίζει;

Tα 440 πως προκύπτουν; 315 δεν είναι η ποΛυτέΛεια;

Το Χ θα ρουφάει τρελή μπιτζίνα (σε σχέση με το 60ρι)

Stathis
09-05-13, 13:28
Βρίσκομαι κι εγώ σε δίλημμα φέτος με τις πινακίδες. Το φορτώνω με πολλά km καθημερινά, με αποτέλεσμα να χρειάζομαι 400 ευρώ το μήνα σε βενζίνες μόνο για το 520. Πρέπει να το πάρω σοβαρά απόφαση να το βάλω αγγελία. Αν δε φύγει μέχρι το τέλος του χρόνου, ίσως να το παροπλίσω και να πάρω κάποιο μικρό ντιζελάκι.

Απ' την άλλη έχω το Χ5 του πατέρα μου που σαπίζει χωρίς πινακίδες δυο χρόνια τώρα. Αφενός η τιμή μεταπώλησής του είναι ένα μύδι κι ένα @, αφετέρου ο ίδιος έχει βολευτεί με το RAV και ούτε που τον ενδιαφέρει το BMW. Από το να δίνω 660 + 440 για το E60, καλύτερα να δώσω 880 για το τρίλιτρο Ε53 και να το έχω για τα οικογενειακά ταξίδια.

δωσε και τα δυο και παρε ενα αουντι... :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

friendgr
09-05-13, 13:36
Οπως είπε κι ένα παιδί παραπάνω αμάξι χωρίς πινακίδες είναι σίγουρη μεγαλύτερη χασούρα.

Κι εγώ προσθέτω: Συν του ότι υπάρχει το ρίσκο να έχεις πιό μεγάλη χασούρα αν το καινούργιο σύστημα τεκμηρίων που θα βάλουν, τα ξεσκίσει ακόμα πιό πολύ (που είναι πολύ πιθανό λόγω premium μάρκας). Αν συμβεί αυτό, θα τα κάνεις ανταλλακτικά και θα τα πουλάς στο ebay κομμάτι-κομμάτι.

Πάρτο απόφαση και δώστα τώρα αν σε ζορίζουν οικονομικά.

EVERGET
09-05-13, 13:41
Eγώ είχα ψηθεί άσχημα για F10 520d μετά το τριήμερο που το είχα στη διάθεσή μου... ήθελα να κάψω όλο το πετρέλαιο που του έβαλα και δεν καιγόταν με τίποτα...και όλη την ώρα σανίδα και το μοτέρ στο sport+...αφού απορούσα γιατί να υπάρχει και πρόγραμμα eco pro....και ποιότητα, και άνεση σε κάθε είδους δρόμο, και καλή ροπή για άνετα ρεπρίζ, και λίγο βάρκα στις στροφές, και και και...

....Μέχρι που παρέδωσα το F10 και έβγαλα μία βόλτα το Μ3....αυτά τα αυτοκίνητα δεν τα δίνεις κατέληξα...δεν τα σκοτώνεις για να ακριβολογήσω...(εκτός ανάγκης)

Ptboul
09-05-13, 13:48
Οπως είπε κι ένα παιδί παραπάνω αμάξι χωρίς πινακίδες είναι σίγουρη μεγαλύτερη χασούρα.



Πιστεύω όχι απαραίτητα, αφού δεν το φορτώνεις km και δεν τρώει την φθορά της καθημερινότητας. (δεν μιλάω να το παρατήσεις 4-5 χρόνια στην τύχη του)

Όσο είναι να πουληθεί φέτος, πάνω κάτω το ίδιο θα πουληθεί και σε έναν χρόνο (γενικά μιλάω).

τζένεραΛυ σπίκινγκ, είμαστε χαμένοι γενικώς και ειδικώς, έτσι και αλλιώς αλλά δε γμται;

S8N
09-05-13, 13:49
Η ουσία είναι σ' αυτό που γράφει ο Νάσος: Αν έχεις κάτι ιδιαίτερο, δεν το δίνεις εκτός κι αν ζορίσεσαι πολύ. Εγώ πάλι έχω ένα οικογενειακό Ε60 το οποίο δε με ζορίζει τόσο ώστε να το δώσω ενώ δεν έχει κάτι το ανεπανάληπτο ώστε να το κρατήσω. Εκείνο που δεν αντέχω είναι η σπατάλη. Με ένα οικονομικότερο αυτοκίνητο για τις καθημερινές μετακινήσεις, θα μπορούσα να εξοικονομίσω αρκετά χρήματα. Τη δουλειά που κάνει το Ε60 πέντε-δέκα φορές το χρόνο την κάνει μια χαρά και το Ε53.

Stathis
09-05-13, 13:53
Οπως είπε κι ένα παιδί παραπάνω αμάξι χωρίς πινακίδες είναι σίγουρη μεγαλύτερη χασούρα.

Κι εγώ προσθέτω: Συν του ότι υπάρχει το ρίσκο να έχεις πιό μεγάλη χασούρα αν το καινούργιο σύστημα τεκμηρίων που θα βάλουν, τα ξεσκίσει ακόμα πιό πολύ (που είναι πολύ πιθανό λόγω premium μάρκας). Αν συμβεί αυτό, θα τα κάνεις ανταλλακτικά και θα τα πουλάς στο ebay κομμάτι-κομμάτι.

Πάρτο απόφαση και δώστα τώρα αν σε ζορίζουν οικονομικά.

δεν ειμαι σιγουρος οτι θα εχει μεγαλυτερη χασουρα το νεο συστημα.
υποτιθεται θα ειναι πιο δικαιο και θα μοιραζει τα φορολογικα βαρη ομοιομορφα.
αυτο γινεται με τη φορολογια της αξιας και οχι των κυβικων.

πιστευω οτι θα σχεδιασει να παρει περισσοτερα απο τους 1,8-2,0 μερσεντες, αουντι κλπ που τωρα δεν πληρωναν τιποτα και θα ελαφρυνει τα πολλα κυβικα που ετσι κι αλλιως ειναι πολυ λιγα πλεον, οποτε οσο και να τα φορολογησει δεν θα παρει τιποτα σημαντικο.

αν γινει αυτο και εφαρμοστει η απομειωση των αξιων, οπως κανουν τελωνεια και ασφαλιστικες, θα δουμε να φθηναινει πολυ η χρηση αυτοκινητων πολλων κυβικων αλλα και χρονων και να ακριβαινει καινουργιων με λιγα κυβικα, αλλα ακριβη τιμη αγορας.

δεν γινεται το πολο της γυναικας μου που κοστιζει στην αγορα οσο η Μ5 του αλεξη να μην πληρωνει τιποτα, αλλα το Μ5 να πληρωνει ετησια σχεδον το 1/3 της αξιας του.
επιπλεον υπαρχουν μερικες χιλιαδες πολο σε κυκλοφορια, αλλα μονο λιγα πια Μ5 Ε60.

ευχομαι και ελπιζω να αλλαξει κατι προς το καλυτερο, πιστευω οτι δεν θα τα σκ@τωσουν για μια φορα ακομα.
οχι γιατι θα αποκτησουν φωτιση, αλλα γιατι δεν τους συμφερει.

friendgr
09-05-13, 14:02
δίκαιο φορολογικό σύστημα;;;; :hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1::hyst ericalbs1:


Συγνώμη που γελώ, αλλά δυστυχώς μόνο γέλιο μου φέρνει αυτή η λέξη. Η ιστορία και η πραγματικότητα αυτό έχει δείξει κι αυτό εξακολουθεί να δείχνει.

Τι πιστεύω ότι θα γίνει: θα πληρώσει το polo, το audi 1.8, το mercedes 1.8 περισσότερα και θα εξακολουθήσει και το Μ5 να πληρώνει ετήσια το 1/3 της αξίας του.

Δεν τρέφω καμιά ελπίδα σε κανένα σύστημα. Απορώ πως τρέφετε εσείς ελπίδες σε μια χώρα υπο οικονομική κατοχή.

Stathis
09-05-13, 14:11
δικιο εχεις να γελας, δεν σε αδικω κι εγω τα ιδια αισθηματα εχω και χειροτερα.

απλα στηριζομαι στο γεγονος οτι η φορολογια βασει κυβικων (μοναδικη χωρα στον κοσμο αν δεν κανω λαθος) εχει οδηγησει σε αδιεξοδο πλεον, εκ των πραγματων δεν μπορει να συνεχιστει για πολυ.

αν το συστημα γινει μεσω αξιων, δεν θα μπορει να φορολογηθει το Μ5 με το 1/3 της αξιας του, θα φορολογηθει οσο φορολογειται οποιοδηποτε αυτοκινητο 17 χιλιαδων ευρω.
ή οση ειναι η μεση αξια του τελος παντων, η οποια δεν ειναι τοση ωστε να δινει φορο 5-6 χιλιαδων οτι συστημα και να μπει.

friendgr
09-05-13, 14:15
Συγνώμη πιστεύεις ότι το Μ5 θα φορολογηθεί με αξία 17000 ευρώ;;

Εγώ γιατί νομίζω ότι θα πουν: πόσο πουλιέται; 150.000 ευρώ; Μάλιστα

-10% για κάθε χρόνο παλαιότητας.



Μου φαίνεται τραγελαφικό να πληρώνει φόρο το Μ5 όσο ένα polo. Είναι δυνατόν να αφήσουν να τους ξεφύγουν λεφτά από Μ5;;;;;

ntinos
09-05-13, 14:16
Μαλλον γινομαι κουραστικος....

Εδωσα το si 12.000 και εβαλα αλλα 2 χιλιαρικα και πηρα ενα κορσα τουρμποντηζελ.

Δεδομενης της εποχης και της αβεβαιοτητας του αυριο, νιωθω οτι ειναι η με διαφορα καλυτερη αγορα σε αυτοκινητο που εχω κανει.....

Απο τα μεσα Γεναρη περισυ μεχρι σημερα εχει κοψει 40.300 απροβληματιστα χιλιομετρα.

Φουλαρω Αναβυσσο Μ. Τεταρτη μεσημερι, παω στο χωριο, φορτωμενος μεχρι τα αυτια, με aircondition σε ολη την διαδρομη, απο κομβο Στερνας μεχρι Αρτεμισιο καρφωμενο το κοντερ στα 140 (δεν επεσε στα 139 ποτε), πηγα, βολταρα, γυρισα την Δευτερα προχτες εχοντας κανει 750χλμ, και ειχα ακομη να κανω αλλα 200....

Ναι, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ BMW, δεν ειναι κ@βλα οταν το οδηγω, ΔΕΝ καμαρωνω σαν το παγωνι, δεν, δεν δεν πολλα, αλλα τα 6+ χιλιαρικακια που "γλυτωσα" απο την χρηση (βενζινες, λαστιχα, σερβις τελη, ασφαλιες και χαρατσια) στο διαστημα που το εχω τα εκανα δαχτυλιδια για την γυναικα μου, και αυτο με φτιαχνει και με κανει να γουσταρω....

Stathis
09-05-13, 14:29
Συγνώμη πιστεύεις ότι το Μ5 θα φορολογηθεί με αξία 17000 ευρώ;;

Εγώ γιατί νομίζω ότι θα πουν: πόσο πουλιέται; 150.000 ευρώ; Μάλιστα

-10% για κάθε χρόνο παλαιότητας.



Μου φαίνεται τραγελαφικό να πληρώνει φόρο το Μ5 όσο ένα polo. Είναι δυνατόν να αφήσουν να τους ξεφύγουν λεφτά από Μ5;;;;;

ακομα και ετσι να το παρουμε απο την αρχικη τιμη των 120 χιλιαδων που ειχαν τα Μ5 αν υπολογισουμε οτι τα περισσοτερα ειναι επταετιας-οκταετιας, θα εχει μια μειωση της ταξης του 70-80%.

αρα αν σου βγαλει μια αξια 24-36 χιλιαρικα (που ειναι λογικη πιστευω απολυτα, διοτι τα 17 χιλιαρικα που εδωσαν στον αλεξη ειναι υπερβολη και το ξερουμε) θα βγαινει κανενα 500αρικο ευρω φορος γενικα ετσι προχειρα (και αυθαιρετα) που το υπολογιζω, πραγμα διολου παραλογο.

ο στοχος πλεον δεν ειναι να πληρωνει το κυβικο διοτι ξερουν οτι τα μεγαλα ειναι απαξιωμενα και αν συνεχισει ετσι κανεις δεν θα συνεχισει να εχει αυτοκινητο πανω απο 1,6-2,0 κυβικα, με αμεση συνεπεια κανεις να μην πληρωνει.

ο στοχος ειναι να πιαστουν τα αυτοκινητα βασει αξιας που ειναι πολλες χιλιαδες και να πληρωνουν αυτοι που δεν πληρωναν ως τωρα.

ο μονος τροπος να τη φανε παλι τα αυτοκινητα τυπου Μ5 ειναι να ισχυσει συστημα φορολογιας βασει ιπποδυναμης.
εκει δεν θα υπαρχει τροπος να ξεφυγει κανεις με δυνατο αυτοκινητο ειτε νεο ειτε παλιο, αλλα νομιζω οτι η ταση του κοσμου προς τα οικονομικα αυτοκινητα χαμηλης σχετικα ιπποδυναμης, αλλα υψηλης τιμης, κανει το συστημα βασει αξιας αγορας πιο προσφορο.

mikegr
09-05-13, 14:41
Συγνώμη πιστεύεις ότι το Μ5 θα φορολογηθεί με αξία 17000 ευρώ;;

Εγώ γιατί νομίζω ότι θα πουν: πόσο πουλιέται; 150.000 ευρώ; Μάλιστα

-10% για κάθε χρόνο παλαιότητας.



Μου φαίνεται τραγελαφικό να πληρώνει φόρο το Μ5 όσο ένα polo. Είναι δυνατόν να αφήσουν να τους ξεφύγουν λεφτά από Μ5;;;;;

Eννοειται ετσι θα γινει. Κατ αρχας, το 80%+ των αυτοκινητων που υπαρχουν στην Ελλαδα σε κυκλοφορια εχει πραγματικη αξια κατω απο 30.000 ευρω. Αν λοιπον θεωρησουμε οτι τα ακριβα αυτοκινητα εχουν αξια απο 30.000 ευρω και πανω τοτε τα περισσοτερα θα ειναι εκτος φορολογησης, πραγμα που δε παιζει με τιποτα.
Θα γινει οτι και με τις αντικειμενικες: Υψηλοτερες απο τις πραγματικες. Ή σαν τα τεκμηρια: Τοσο τα βαζουμε γιατι τοσα μας λοιπουν

Stathis
09-05-13, 14:47
Απο τα μεσα Γεναρη περισυ μεχρι σημερα εχει κοψει 40.300 απροβληματιστα χιλιομετρα.

Ναι, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ BMW, δεν ειναι κ@βλα οταν το οδηγω, ΔΕΝ καμαρωνω σαν το παγωνι, δεν, δεν δεν πολλα, αλλα τα 6+ χιλιαρικακια που "γλυτωσα" απο την χρηση (βενζινες, λαστιχα, σερβις τελη, ασφαλιες και χαρατσια) στο διαστημα που το εχω τα εκανα δαχτυλιδια για την γυναικα μου, και αυτο με φτιαχνει και με κανει να γουσταρω....

εσυ κανεις αποσβεση λογω πολλων χιλιομετρων το χρονο.

εγω κανω συνολικα 10 χιλιαδες χιλιομετρα το χρονο, η γυναικα μου κανει 2500.
αρα δεν μας συμφερει η επιπλεον δαπανη για αγορα αυτοκινητων με χαμηλη καταναλωση και φορολογια.

ntinos
09-05-13, 14:50
εσυ κανεις αποσβεση λογω πολλων χιλιομετρων το χρονο.

εγω κανω συνολικα 10 χιλιαδες χιλιομετρα το χρονο, η γυναικα μου κανει 2500.
αρα δεν μας συμφερει η επιπλεον δαπανη για αγορα αυτοκινητων με χαμηλη καταναλωση και φορολογια.

Ολοσωστο.

Εμεις κανουμε συνολικα 70.οοο+ . . .

A8hnaios
13-05-13, 00:23
Eννοειται ετσι θα γινει. Κατ αρχας, το 80%+ των αυτοκινητων που υπαρχουν στην Ελλαδα σε κυκλοφορια εχει πραγματικη αξια κατω απο 30.000 ευρω. Αν λοιπον θεωρησουμε οτι τα ακριβα αυτοκινητα εχουν αξια απο 30.000 ευρω και πανω τοτε τα περισσοτερα θα ειναι εκτος φορολογησης, πραγμα που δε παιζει με τιποτα.
Θα γινει οτι και με τις αντικειμενικες: Υψηλοτερες απο τις πραγματικες. Ή σαν τα τεκμηρια: Τοσο τα βαζουμε γιατι τοσα μας λοιπουν

Το Autobusiness «απασφαλίζει» την χειροβομβίδα των Εργοστασιακών Αξιών στα αυτοκίνητα που σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να καλύπτουν ακόμη και ισοδύναμα πολλών δισ. ευρώ!


Οι Εργοστασιακές Αξίες των αυτοκινήτων αποτελούν επτασφράγιστο μυστικό για τις εισαγωγικές εταιρείες αλλά και για την Υπηρεσία Αξιών του Τελωνείου. Αλλωστε μόνο τυχαίο δεν μπορεί να θεωρηθεί το γεγονός πως ο Σύνδεσμος των Εμπόρων Εισαγωγέων Αυτοκινήτων Ελλάδος έχει επιχειρήσει πολλές φορές με εισαγγελική παραγγελία να πάρει τις εργοστασιακές αξίες αλλά ο Διευθυντής της Υπηρεσίας Αξιών αρνήθηκε παραπέμποντας τους στο υπουργείο Οικονομικών! Ολα τα παραπάνω βέβαια σε ένα άλλο κράτος της ΕΕ σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται να είχε εξελιχθεί με αυτό τον τρόπο. Αλλά τελικά στην Ελλάδα όλα γίνονται...

Οταν όμως η κυβέρνηση αναζητά ισοδύναμα ώστε να μην περικόψει και άλλο τους μισθούς και τις συντάξεις των Ελλήνων δεν είναι δυνατόν να εξακολουθούν κάποιες εισαγωγικές εταιρείες αυτοκινήτων να αγοράζουν από το εργοστάσιο ένα μοντέλο έναντι μόλις 19.500 ευρώ και με πληρωμένους τους Φόρους η τιμή του να κυμαίνεται στις 33.500 ευρώ ενώ η Λιανική Τιμή διάθεσης του συγκεκριμένου μοντέλου να ανέρχεται στις 115.000 ευρώ! Ελεος...

Το Autobusiness έχει στην διάθεσή του όλες τις εργοστασιακές Αξίες των αυτοκινήτων ωστόσο αρχικά δεν θα προβούμε στην δημοσιοποίησή τους μέχρι το υπουργείο Οικονομικών να λάβει τα μέτρα που πρέπει και επιτέλους να φορολογηθούν τα αυτοκίνητα με έναν δίκαιο τρόπο που θα λαμβάνονται υπόψιν τα κυβικά του κινητήρα αλλά οι αξίες λιανικής. Παράλληλα θα σταματήσει η άδικη μεταχείριση μεταξύ καινούριων και εισαγόμενων μεταχειρισμένων ΙΧ ώστε οι καταναλωτές να έχουν επιλογή καθώς αυτή τη στιγμή οι εισαγωγές μεταχειρισμένων ΙΧ από άλλο κράτος μέλος είναι απαγορευτικές...

Επίσης θα τονίσουμε πως δεν έχουν όλες οι εισαγωγικές εταιρείες αυτοκινήτων τόσο χαμηλές Εργοστασιακές Αξίες αλλά κάποιες πραγματικά προκαλούν τόσο τις υπόλοιπες εισαγωγικές δημιουργώντας αθέμιτο ανταγωνισμό ενώ παράλληλα δημιουργούν τεράστιο έλλειμμα στα δημοσιονομικά έσοδα.



Παραδείγματα

Οι Εργοστασιακές Αξίες των αυτοκινήτων αποτελούν βασικό παράγοντα για την καταβολή του Τέλους Ταξινόμησης, του ΦΠΑ αλλά και του Φόρου Πολυτελείας. Κάποιες εισαγωγικές εταιρείες καταφέρνουν με έναν μοναδικό τρόπο να παρουσιάζουν τιμολόγια αγοράς από το εργοστάσιο τόσο χαμηλά που πραγματικά αν τα δει κανείς αμέσως θα αντιληφθεί πως στην Ελλάδα οι τιμές απόκτησης των ΙΧ τινάζουν στον αέρα τις πολυετείς έρευνες των εργοστασίων για την παραγωγή αυτοκινήτων αξίας 5.000 ή ακόμη και 3.000 ευρώ που μέχρι σήμερα δεν έχουν καταφέρει να υλοποιήσουν!

Παράλληλα δεν είναι δυνατόν κάποιες εισαγωγικές να έχουν μικτό κέρδος 2.000 ή 4.000 ευρώ ανά αυτοκίνητο και καποιες άλλες τουλάχιστον 10.000 ευρώ ή 15.000 ευρώ ανά αυτοκίνητο! Από την άλλη μεριά οι εξουσιοδοτημένοι έμποροι των εισαγωγικών σύμφωνα μάλιστα και με το Σύνδεσμο Εμπόρων Εισαγωγέων Αυτοκινήτων Ελλάδος κερδίζουν από 80 έως 200 ευρώ σε ένα μικρό αυτοκίνητο ενώ στα μεγαλύτερα το κέρδος τους σε καμία περίπτωση δεν ξεπερνά τις 2.000 ευρώ και μιλάμε για μοντέλα με Λιανικές Τιμές άνω των 50.000 ευρώ. Αν πάλι υπολογίσει κανείς το κέρδος κάποιας εισαγωγικής σε ένα αυτοκίνητο μεσαίας κατηγορίας που αγγίζει τις 15.000 ευρώ καθώς η αξία του συγκεκριμένου ΙΧ κυμαίνεται στις 7.000 ευρώ και με τους φόρους πληρωμένους ανέρχεται στις 10.000 ευρώ και διατίθενται στην ελληνική αγορά έναντι 25.000 ευρώ (!) τότε η προμήθεια του ντίλερ της η οποία είναι μόλις 500 ευρώ φαντάζει... ψίχουλα!

Ειδικότερα στα αυτοκίνητα πόλης με κινητήρες έως 1.000 κ.εκ. οι Εργοστασιακές Αξίες ξεκινούν για κάποιες εισαγωγικές σε απίστευτα χαμηλά επίπεδα της τάξης των 4.000 ευρώ κάτι το οποίο σημαίνει πως με τους φόρους πληρωμένους το κόστος δεν ξεπερνά τις 6.000 ευρώ. Ομως τα μοντέλα των συγκεκριμένων εισαγωγικών εταιρειών πωλούνται έναντι 9.500-11.000 ευρώ!

Σε άλλο μοντέλο με εργοστασιακή αξία περίπου στις 10.000 ευρώ το Τέλος Ταξινόμησης ανέρχεται σε 1.229 ευρώ ενώ ο ΦΠΑ σε περίπου 2.300 ευρώ. Το συγκεκριμένο αυτοκίνητο με περίπου 13.500 ευρώ έχει εκτελωνιστεί. Ωστόσο η λιανική του τιμή κυμαίνεται στις 20.000 ευρώ!

Σε άλλο αυτοκίνητο Λιανικής Αξίας πάνω από 30.000 ευρώ η εισαγωγική παρουσιάζει ως Εργοστασιακή Αξία ποσό μικρότερο των 6.000 ευρώ! Πρακτικά σημαίνει πως το συγκεκριμένο μοντέλο με κατατεθημένα το Τέλος Ταξινόμησης και τον ΦΠΑ δεν ξεπερνά τις 9.000 ευρώ! Μέχρι τις 30.000 ευρώ λείπουν περίπου 21.000 ευρώ...

Ανεβαίνοντας ακόμη μια κατηγορία θα δει κανείς το πραγματικό «όργιο» που πραγματοποιείται από κάποιες εισαγωγικές καθώς υπερπολυτελές μοντέλο με αξία Λιανικής πάνω από 70.000 ευρώ εκτελωνίζεται με Εργοστασιακή Αξία κάτω των 12.000 ευρώ με αποτέλεσμα τόσο το Τέλος Ταξινόμησης όσο και ο ΦΠΑ να κυμαίνονται σε εξαιρετικά χαμηλά επίπεδα ενώ παράλληλα να μην επιβάλλεται ούτε Φόρος Πολυτελείας! Σύμφωνα με τους πίνακες του Τελωνείου το συγκεκριμένο μοντέλο θα πρέπει να καταβάλλει για Τέλος Ταξινόμησης και ΦΠΑ συνολικά κάτω από τις 8.500 ευρώ με αποτέλεσμα η Εργοστασιακή Αξία μαζί με τους Φόρους να κυμαίνονται κάτω από τις 20.000 ευρώ! Η διαφορά από την Λιανική κυμαίνεται σε περίπου 50.000 ευρώ...

Στην κατηγορία των super cars και υπερπολυτελών μοντέλων θα λέγαμε πως έχει χαθεί κάθε μέτρο καθώς αυτοκίνητα με Λιανική Αξία πάνω από 100.000 ευρώ εμφανίζονται με Εργοστασιακή Αξία ακόμη και κάτω από τις 20.000 ευρώ ώστε να μην τους επιβάλλεται ούτε Φόρος Πολυτελείας!

Αρχικά έχουμε κάποιο μοντέλο με εργοστασιακή αξία κάτω από τις 20.000 ευρώ στο οποίο το Τέλος Ταξινόμησης κυμαίνεται σε περίπου 9.500 ευρώ και ο ΦΠΑ σε 4.500 ευρώ. Το αυτοκίνητο μαζί με τον εκτελωνισμό του ανέρχεται σε λιγότερα από 34.000 ευρώ. Η Αξία Λιανικής του συγκεκριμένου αυτοκινήτου ανέρχεται σε περισσότερα από 115.000 ευρώ!

Αλλο μοντέλο με πανίσχυρο κινητήρα εμφανίζεται με Εργοστασιακή Αξία κάτω από τις 40.000 με αποτέλεσμα αν καταβληθούν το Τέλος Ταξινόμησης και ο ΦΠΑ και το Φόρο Πολυτελείας να μην υπερβαίνει τις 83.000 ευρώ. Ωστόσο για να αποκτήσει κάποιος το συγκεκριμένο «ονειρικό» μοντέλο θα πρέπει να καταβάλλει περισσότερα από 230.000 ευρώ!



Μονόδρομος η φορολόγηση βάσει Λιανικής

Η φορολόγηση με βάσει την Αξία Λιανικής αποτελεί τη μοναδική λύση για την κυβέρνηση αν επιθυμεί πραγματικά να επιβάλλει Φόρους στους έχοντες και να σταματήσει να «αιμορραγεί» οικονομικά εξαιτίας των εκατοντάδων χιλιάδων καταθέσεων πινακίδων κυκλοφορίας.

Παράλληλα να το σύστημα της Αξίας Λιανικής υιοθετηθεί τόσο στα τεκμήρια όσο και στο Φόρο Πολυτελούς Διαβίωσης τα δημοσιονομικά έσοδα θα αυξηθούν καθώς οι άρσεις ακινησιών θα γίνονται κατά χιλιάδες...

πηγή: autobusiness.gr

θα τις δημοσιευσουν να τις μαθουμε κ εμεις?? :whistle:

friendgr
13-05-13, 09:50
Ναι αλλή η φορολόγηση βάσει λιανικής (που είναι και το σχέδιο του Υπουργείου), τελικά πάλι μια τρύπα στο νερό θα αποδειχθεί βάσει των παραπάνω.

Αφού οι τιμές λιανικής αποδεδειγμένα είναι καραφουσκουμένες!

Μόνο αν η φορολόγηση γινόταν με εργοστασιακή αξία θα βλέπαμε κάποια ελάφρυνση.

Μήπως μου ξεφεύγει κάτι;

E461800
13-05-13, 09:52
Το ποιό δίκιο και σωστό ,είναι να υπάρξει φορολόγηση με το τη άλογα βγάζει το κάθε αμάξι !![ΟΧΙ ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΙΜΟΙ ΙΠΠΟΙ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΩΡΑ] πόσα άλογα βγάζει ο κινητήρας !! Αυτό και μόνο είναι κατα την δίκη άποψη σωστό και δίκιο !!! Μέ αυτό τον τρόπο νομίζω ότι γίνεται και σε άλλες χώρες........thumbthumb Δέν υπάρχει κάτι ποιό δίκιο και σωστό !!!!!

friendgr
13-05-13, 09:59
ΟΚ.

Το "ταξί" το evo βγάζει 285 άλογα εργοστασιακά μιλάμε. Καταλαβαίνετε τι εννοώ ταξί.....

Το porsche cayman βγάζει κι αυτό τα ίδια.

Είναι δίκαιο να έχουν το ίδιο τεκμήριο;

Stathis
13-05-13, 10:21
Μήπως μου ξεφεύγει κάτι;

σου ξεφευγει οτι κατα το αρθο οι εταιριες υποτιμολογουν με σκοπο να εχουν μειωμενους φορους.
κανεις δεν ελεγχει αν ενα εργοστασιο π.χ. στη γαλλια υποτιμολογει στη θυγατρικη του στην ελλαδα.
αρα αν ηταν βασει εργοστασιακης αξιας αλλες εταιριες θα ειχαν πλεονεκτημα και αλλες οχι.

με τα κυβικα παλι συμφερει οσους εχουν αυτοκινητα χαμηλης ιπποδυναμης, αλλα οδηγει την αγορα σε αλλα μονοπατια.
τη δεκαετια του 90 ολοι θυμουνται τα γκολφ με τα 60 αλογα καθως και αλλα τετοια μοντελα που "υποβαθμιστηκαν" για να εχουν χαμηλο κοστος στη γερμανια.

στην εποχη μας θεωρω οτι παλι θα προεκυπταν ειδικα μοντελα με χαμηλη ιπποδυναμη τα οποια θα τα αναβαθμιζαν με προγραμμα μεσα στις αντιπροσωπειες πριν καν βγουν στο δρομο.
οποτε παλι θα ειχαμε φοροδιαφυγη.

το δικαιοτερο ειναι η τιμη λιανικης, εκει κανεις δεν μπορει να ξεφυγει, ουτε ο εμπορος, ουτε ο πελατης.

E461800
13-05-13, 10:26
Απο αυτό που υπάρχει αυτή την στιγμή ναι το βρίσκω ποιό δίκαίο !!.μήν ξεχνάμε , ότι κάποιο ρολο παιζουν και οι ασφαλιστικές ,δηλάδη αλλη ασφάλεια έχει μια bmw m3 και άλλη ένα seat ibiza cupra π.χ .Δές και τι αμάξια πωλούνται στο εξωτερικό, τόσα AUDI ,CUPRA SEAT πού έχουν πουληθεί στην Ελλάδα δεν έχουν πουληθεί πουθενά !!Ότι πουλάνε στο εξωτερικό σε vag group είναι με τους απλούς κινητήρες 1.6- 1.8 ατμόσφαιρα !!Τουρπάτοι , λίγοι με πολλά άλογα και νομίζω αυτός είναι ο λόγος ότι βλέπεις πιό πολυ bmw -mercendes ,συμφέρει καλυτερα ! επίσης το πετρέλαιο έξω έχει πίο ακριβή φορολογία απο την βενζίνη !!!!thumb

E461800
13-05-13, 10:31
Δέν υπάρχει περίπτωση έξω να βάλεις κάτι έξτρα απο αυτό που υπάρχει και να μην δηλωθεί .Διάσταση ελαστικών αλλάζεις και το δηλώνεις μήν ξεχνάμε τα Κ.Τ.Ε.Ο στήν Γερμανία και όχι μόνο εκει Αγγλία - Γαλλία ,δέν γίνεται αυτό να μην το δηλώσεις ...

friendgr
13-05-13, 10:40
Μάλιστα.

Πάντως το σημαντικό όπως έχω γράψει και παραπάνω είναι τι αντιστοιχίες θα υπάρχουν με το σημερινό καθεστώς για να δούμε αν θα μας ξεσκίσουν και πόσο.

π.χ. ένα 520 καινούργιο σήμερα έχει τεκμήριο 8800.
Δεν ξέρω πόσο έχει καινούργιο; ας πούμε με τα εξτραδάκια του έχει 45.000 . Τι τεκμήριο θα έχουν τα 45.000 αξίας ΟΕΟ;

friendgr
13-05-13, 11:03
καλά, σκέφτομαι ένα διαστροφικό σενάριο που έτσι και ισχύσει θα πέσει σαν ατομική βόμβα στα αυτοκίνητα. Θα είναι και το οριστικό κλείσιμο της ταφόπλακας.
10000% είμαι σίγουρος ότι θα έχει περάσει από το διαστροφικό μυαλό των συμβουλατορων.....

Cobalt
13-05-13, 11:35
αν δείτε σε ένα περιοδικό με 30.000 πλεόν και λιγότερα, αγοράζεις αμαξάρες!
αν λοιπόν βάλουν όριο τα 30.000 λιανική τιμή να δω ποιός απο εμάς θα γλιτώσει που τα αγοράσαμε 40 και 50 και 60 χιλιάρικα τα τότε δίλιτρα...

και ξαναλέω οτι πιθανότατα το νέο μέτρο θα ισχύσει για τα αυτοκίμνητα που θα αγοραστούν απο την ημέρα ψήφισης του νομοσχεδίου και μετά!

όπως με τα ΤΕΛΗ

συμπέρασμα? ακόμαι και πιο δίκαιο φαινομενικά να είναι το μέτρο, θα μπουν πιο πολλοί να πληρώσουν και όσοι έπρεπε να αποφορολογηθούν θα συνεχίσουν να πληρώσνουν!

το κρατος χρειάζεται χρήματα και εφόσον χρειάζεται και κοβει μισθους και συνταξεις ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!!! θα κοιτάξει δικαιοσύνη στα αυτοκίνητα???

το άλλο με τον ΤΟΤΟ το ξέρετε? :th_Laie_67-1:

oldcarskickass
13-05-13, 11:43
Κάνεις λάθος, το κράτος χρειάζεται χρήματα για να πληρώνει μισθούς και συντάξεις γιαυτό τις κόβει :shok: INCEPTION χοχοχοχοχο

Το κράτος χρειάζεται μια ατομική βόμβα.


Και εγώ αυτό με τον cobalt πιστεύω δλδ ότι ό,τι και να γίνει θα ισχύσει για τις ταξινομήσεις από την ψήφιση του μέτρου και μετά. Κάτι που αν κοιτάξουμε το πρόσφατο παρελθόν θα δούμε ότι έτσι έγινε.

Λεφτά ναχουμε να ξοδεύουμε

friendgr
13-05-13, 11:49
Γιατί; θα ντραπούν να το εφαρμόσουν σε ΟΛΑ ανεξαιρέτως τα αυτοκίνητα το νέο μέτρο;

ποιός θα τους εμποδίσει;

Υπάρχουν πίνακες με αξίες αυτοκινήτων με το κιλό....και από δραχμές ακόμα.




Δυστυχώς συμφωνώ. Η λέξη δικαιοσύνη μόνο γέλιο μου φέρνει.

120ie87
13-05-13, 14:51
Λεφτά να χουμε να πληρώνουμε - όρεξη να χουν να τα ξύνουν και να λαδώνονται

Samaro
25-05-13, 09:04
Πώς το δημόσιο ζημιώθηκε από τα υψηλά τέλη κυκλοφορίας


Του Σπύρου Δημητρέλη

Τα στοιχεία εκτέλεσης του προϋπολογισμού για το πρώτο τετράμηνο του έτους έχουν πολλές αρνητικές ειδήσεις όσον αφορά το σκέλος των εσόδων. Υστέρηση στα έσοδα από το Φόρο Προστιθέμενης Αξίας, μειωμένα έσοδα από τους φόρους κατανάλωσης καυσίμων και μείωση ακόμη και στις εισπράξεις από τους φόρους στα τσιγάρα. Υπάρχει και άλλη μια που δεν πήρε πολύ φώς από τη δημοσιότητα. Είναι οι εισπράξεις από τα τέλη κυκλοφορίας οχημάτων.

Το πρώτο τετράμηνο του 2012 το δημόσιο είχε εισπράξει το ποσό των 228 εκατ. ευρώ από τα τέλη κυκλοφορίας. Φέτος την ίδια χρονική περίοδο οι εισπράξεις ανήλθαν σε μόλις 109 εκατ. ευρώ παρουσιάζοντας δηλαδή μείωση κατά 119 εκατ. ευρώ ή 52,2%. Μάλιστα, η μείωση είναι μεγάλη αναφορικά και με το στόχο του φετινού προϋπολογισμού. Ενώ είχε προβλεφθεί ότι το πρώτο τετράμηνο θα εισπραχθούν από τέλη κυκλοφορίας 242 εκατ. ευρώ, τελικά έχουν εισπραχθεί, όπως αναφέρθηκε, μόλις 109 εκατ. ευρώ. Μάλιστα, εφόσον αυτή η τάση συνεχιστεί και τους επόμενους μήνες τότε είναι πολύ πιθανό να προκύψει στο φετινό προϋπολογισμό μεγάλη τρύπα όχι μόνο από τους φόρους κατανάλωσης, αλλά και από τα τέλη κυκλοφορίας. Να σημειωθεί ότι για φέτος η πρόβλεψη είναι ότι θα εισπραχθούν από τέλη κυκλοφορίας 1,228 δισ. ευρώ, έναντι 1,315 δισ. ευρώ που είχαν εισπραχθεί το 2012. Με βάση τις έως τώρα εισπρακτικές επιδόσεις στα τέλη κυκλοφορίας οι φετινές εισπράξεις οδεύουν μετά από πολλά χρόνια για κάτω του ενός δισ. ευρώ.

Η μείωση αυτή δεν έχει προκαλέσει μεγάλη έκπληξη στις υπηρεσίες του υπουργείου Οικονομικών. Θεωρείται λογική εξέλιξη με βάση τις αλλαγές που έχουν γίνει τα τελευταία χρόνια στις καταναλωτικές συνήθειες των Ελλήνων αναφορικά με το αυτοκίνητο. Οι αλλαγές αυτές ήταν αποτέλεσμα κυρίως της φορολογικής πολιτικής για το αυτοκίνητο των κυβερνήσεων από το 2009 και μετά αλλά και της μεγάλης ύφεσης στην οικονομία. Πιο συγκεκριμένα το αυτοκίνητο χτυπήθηκε από:

-τη μεγάλη αύξηση των φόρων στα καύσιμα. Στη λιανική τιμή της αμόλυβδης προστέθηκε περίπου 0,4 ευρώ ανά λίτρο.

-την επιβολή φόρου πολυτελείας στα αυτοκίνητα υψηλής εργοστασιακής αξίας (άνω των 20.000 ευρώ).

-την αύξηση των τελών κυκλοφορίας η οποία ήταν υπερβολικά μεγάλη για τα ΙΧ υψηλού κυβισμού (άνω των 2.000 κυβικών εκατοστών).

-την επιβολή φόρου πολυτελούς διαβίωσης στα ΙΧ άνω των 1.929 κυβικών εκατοστών. Ο φόρος ίσχυσε για τη χρήση 2011, καταργήθηκε για τη χρήση 2012 και επανήλθε για τη χρήση 2013. Πρόκειται για έναν εξαιρετικά βαρύ φόρο καθώς ανέρχεται σε 10% επί του ετήσιο τεκμηρίου διαβίωσης όταν ο κυβισμού του αυτοκινήτου ξεπερνά τα 2.500 κυβικά (5% για κυβισμό από 1.929 έως 2.500).

-θέσπιση τσουχτερών τεκμηρίων διαβίωσης για τα αυτοκίνητα ιδιωτικής χρήσης.

Για να γίνει κατανοητό το μέγεθος της επιβάρυνσης αρκεί το παρακάτω παράδειγμα. Ο φορολογούμενος που είχε στην κατοχή του ένα τζιπ 3.500 κυβικών εκατοστών το 2008 κατέβαλε τέλη κυκλοφορίας 483 ευρώ. Για το 2013 θα κληθεί να πληρώσει συνολικά τέλη κυκλοφορίας και φόρο πολυτελούς διαβίωσης ύψους 2.766 ευρώ. Σε αυτά δεν υπολογίζεται και η αύξηση του κόστους χρήσης του ΙΧ λόγω της ανόδου των τιμών των καυσίμων. Είναι προφανές ότι η κατοχή πλέον ενός ΙΧ αυτού του κυβισμού είναι παντελώς ασύμφορη.

Οι φορολογούμενοι έχουν ήδη προσαρμοστεί στη νέα πραγματικότητα. Αυτή η νέα πραγματικότητα όμως σημαίνει μειωμένες εισπράξεις για το δημόσιο ταμείο. Πιο συγκεκριμένα:

-οι πωλήσεις ΙΧ έχουν πέσει κατακόρυφα τα τελευταία χρόνια. Ενώ κάθε μήνα το 2008 πωλούνταν περισσότερα από 20.000 ΙΧ, πλέον πωλούνται περίπου 5.000. Δεν έχει πέσει όμως μόνο ο αριθμός των καινούριων ΙΧ που πρωτοκυκλοφορούν στους ελληνικούς δρόμους. Και τα ΙΧ που αγοράζονται είναι κατά κύριο λόγο μικρού και μεσαίου κυβισμού με ό,τι αυτό συνεπάγεται για το τέλος ταξινόμησης, το ΦΠΑ και τους φόρους κατανάλωσης καυσίμων που εισπράττει το ελληνικό δημόσιο. Για παράδειγμα, φέτος εκτιμάται ότι θα εισπραχθούν από τέλη ταξινόμησης μόλις 45 εκατ. ευρώ ενώ το 2008 είχαν εισπραχθεί 926 εκατ. ευρώ.

- λόγω του νέου τρόπου υπολογισμού των τελών κυκλοφορίας που συναρτώνται με τους εκπεμπόμενους ρύπους (για ΙΧ που πρωτοκυκλοφορούν μετά τον Νοέμβριο του 2010) πολλοί πλέον αγοράζουν ΙΧ τα οποία απαλλάσσονται από τέλη. Πρόκειται για τα ΙΧ που εκπέμπουν λιγότερα από 100 γραμμάρια διοξειδίου του άνθρακα ανά διανυόμενο χιλιόμετρο.

Δεν είναι λίγοι και αυτοί που προχώρησαν σε κατάθεση πινακίδων κυκλοφορίας κυρίως αυτοκινήτων μεγάλου κυβισμού. ΄Ετσι τα αυξημένα τέλη κυκλοφορίας δεν εισπράχθηκαν ποτέ. Όταν στελέχη του ΥΠΟΙΚ βλέπουν τους αριθμούς δεν παραδέχονται ότι η φορολογική πολιτική στο χώρο του αυτοκινήτου ήταν παντελώς αποτυχημένη. “Αυτά που χάθηκαν από τις κρατικές εισπράξεις κερδήθηκαν σε άλλο μέτωπο, αυτό της ανταγωνιστικότητας της οικονομίας”, λένε με νόημα. Η μεγάλη μείωση του ελλείμματος του εμπορικού ισοζυγίου ήταν αποτέλεσμα και της κατακόρυφης μείωσης των πληρωμών της χώρας για εισαγωγές ΙΧ και καυσίμων. Με άλλα λόγια επιβεβαιώνουν αυτό που πολλοί είχαν υποπτευθεί. Οι υπερβολικοί φόροι στο ΙΧ ήταν ουσιαστικά δασμοί για να χτυπηθούν οι εισαγωγές τους.

spiros.dimitrelis@capital.gr



Πηγή:www.capital.gr

Z4 DCT
25-05-13, 09:11
Δεν είναι λίγοι και αυτοί που προχώρησαν σε κατάθεση πινακίδων κυκλοφορίας κυρίως αυτοκινήτων μεγάλου κυβισμού. ΄Ετσι τα αυξημένα τέλη κυκλοφορίας δεν εισπράχθηκαν ποτέ. Όταν στελέχη του ΥΠΟΙΚ βλέπουν τους αριθμούς δεν παραδέχονται ότι η φορολογική πολιτική στο χώρο του αυτοκινήτου ήταν παντελώς αποτυχημένη. “Αυτά που χάθηκαν από τις κρατικές εισπράξεις κερδήθηκαν σε άλλο μέτωπο, αυτό της ανταγωνιστικότητας της οικονομίας”, λένε με νόημα. Η μεγάλη μείωση του ελλείμματος του εμπορικού ισοζυγίου ήταν αποτέλεσμα και της κατακόρυφης μείωσης των πληρωμών της χώρας για εισαγωγές ΙΧ και καυσίμων. Με άλλα λόγια επιβεβαιώνουν αυτό που πολλοί είχαν υποπτευθεί. Οι υπερβολικοί φόροι στο ΙΧ ήταν ουσιαστικά δασμοί για να χτυπηθούν οι εισαγωγές τους.



Πηγή:www.capital.gr



Την τελευταια παραγραφο μου την ειχε πει ο gnx...ακομα οταν πηγαιναμε για καφε στην σπηλια του μπογιατζη......thumbthumb

stef
25-05-13, 09:45
Να μην ξεχνάμε το εξής: το κράτος μπορεί να έχασε έσοδα από τέλη, αλλα έχουν εξαχθεί άπειρα αυτοκίνητα στο εξωτερικό μεγάλου κυβισμού. Αυτό σημαίνει ότι στόχος επετεύχθει...

dafidack
25-05-13, 10:04
αν λοιπόν βάλουν όριο τα 30.000 λιανική τιμή να δω ποιός απο εμάς θα γλιτώσει που τα αγοράσαμε 40 και 50 και 60 χιλιάρικα τα τότε δίλιτρα...

Η σκεψη,συμφωνα μ'αυτα που διαβαζω στο thread,ειναι η φορολογια βαση εργοστασιακης αξιας και οχι λιανικης.Που σημαινει,συμφωνα και παλι με καποια γραφωμενα απο εδω μεσα,οτι μερικες βιομηχανιες υποτιμολογουσαν τα αυτοκινητα που προοριζονταν για την χωρα μας και αμαξι που στη λιανικη το αγοραζες 40Κ-50Κ,ηταν τιμολογημενο απο τη μαμα εταιρια με 10Κ-15Κ.Αρα λοιπον μερικοι απο εμας θα πρεπει να φορολογηθουμε με τα δεδομενα της τιμολογισης των μητρικων εταιριων.
Πιθανοτατα ολο το σκεπτικο μου να ειναι λανθασμενο και αν ναι διορθωστε thumb

friendgr
25-05-13, 11:24
Το χουμε πει και το βλέπουμε και θα το βλέπουμε.

Δεν υπάρχει καμιά σωτηρία. Θα βάλουμε όλοι το χέρι στήν τσέπη. Μην έχει κανένας αμφιβολία γι αυτό.
Όποιος μπορεί να πληρώσει καλώς. Οσοι δεν μπορούν ας ετοιμαζονται για σκότωμα ή για καταθεση πινακιδων.

accnt
27-05-13, 10:11
Την μεγάλη επιβάρυνση θα την έχουν τα πετρελαιοκίνητα και τα αυτοκίνητα κάτω των 2000κ.ε. με μεγάλη εργαστασιακή αξία π.χ. ΒΜW 316 ή ακόμη και Opel insignia 1.6 turbo. Μικρότερη επιβάρυνση θα έχουν τα δίλιτρα και πάνω γιατι ήδη πληρώνουν πολλά...

rallakias
22-06-13, 20:55
Προσωπικά πάντως μετά το πάσχα ετοιμάζομαι να καταθέσω πινακίδες.
Καλοκαιριάζει , κυκλοφορώ μονιμα με το μηχανάκι ,εχω και το αυτοκινητο της γυναίκας μου - αρα δεν υπάρχει κανενας λόγος να πληρώνω κάθε μηνα φόρο πολυτελείας για ενα τρίλιτρο που δεν κυκλοφορώ συστηματικά.
Δεν θα το πουλήσω ,δεν θα το αχρηστεύσω ,τα τέλη κυκλοφορίας τα εχω πληρώσει κανονικά φέτος (άλλη πουστι@ αυτή) αλλα τη χάρη δεν θα τους την κάνω .Οσο μπορώ θα καταθέτω τις πινακίδες - αν τα καταφέρω θα το τραβήξω μέχρι το τέλος του έτους για να μην πληρώσω τα επόμενα τέλη κυκλοφοριας εντος του 2013.

Ετσι για να μην γραφτούν στον προυπολογισμο του κράτους του 2013,να δουν οτι αυτα που προυπολογίζουν ,τελικα δεν εισπράτονται.Ειναι το μονο που μπορώ να κάνω και να πιάσει τόπο.Ειμαι χορηγός του κράτους στα τέλη κυκλοφοριας , χορηγος στις βενζινες , χορηγός και στο φορο πολυτελειας (ενω μπορώ εν μέρει να τον αποφύγω) ?Ε παραπάει......

Οπως σκόπευα απο πιο νωρίς φέτος ,μετα την πουστι@ που παίχτηκε με το φορο πολυτελειας , κατέθεσα τις πινακίδες του 335 για ενα τρίμηνο τουλάχιστον (καλοκαίρι) .Δεν υπάρχει λόγος να πληρώνω κερατικα καθε μηνα οταν μπορώ να τα αποφύγω με ενα κάποιο κόστος (το να μην εχω το αυτοκινητο μου που εχω χρυσοπληρώσει και θελω να το χαρώ).
Ακομα και αν τις πάρω πίσω εντος του ετους , στο τελος του Δεκεμβριου σκοπεύω να τις ξανακαταθέσω ώστε να μην πληρώσω τα επομενα τελη κυκλοφοριας μεχρι τις 31/12/2013 .Με τη νεα χρονια θα παω να πληρωσω τα τελη ,για να μην μπουν στον παρόντα προυπολογισμο του κρατους για το 2013.Ειναι η μονη πραξη αντιδρασης που μπορούμε να κανουμε πριν απλά πουλήσουμε τα αυτοκινητα μας.

Οποιαδήποτε συμβουλή σχετικά με το πώς διαχειριζομαστε ενα αυτοκινητο ακινητο για μεγαλο διαστημα ,δεκτή.
π.χ. μπαταρία,λάστιχα,λάδια κτλ

mark e92
22-06-13, 22:08
Οπως σκόπευα απο πιο νωρίς φέτος ,μετα την πουστι@ που παίχτηκε με το φορο πολυτελειας , κατέθεσα τις πινακίδες του 335 για ενα τρίμηνο τουλάχιστον (καλοκαίρι) .Δεν υπάρχει λόγος να πληρώνω κερατικα καθε μηνα οταν μπορώ να τα αποφύγω με ενα κάποιο κόστος (το να μην εχω το αυτοκινητο μου που εχω χρυσοπληρώσει και θελω να το χαρώ).
Ακομα και αν τις πάρω πίσω εντος του ετους , στο τελος του Δεκεμβριου σκοπεύω να τις ξανακαταθέσω ώστε να μην πληρώσω τα επομενα τελη κυκλοφοριας μεχρι τις 31/12/2013 .Με τη νεα χρονια θα παω να πληρωσω τα τελη ,για να μην μπουν στον παρόντα προυπολογισμο του κρατους για το 2013.Ειναι η μονη πραξη αντιδρασης που μπορούμε να κανουμε πριν απλά πουλήσουμε τα αυτοκινητα μας.

Οποιαδήποτε συμβουλή σχετικά με το πώς διαχειριζομαστε ενα αυτοκινητο ακινητο για μεγαλο διαστημα ,δεκτή.
π.χ. μπαταρία,λάστιχα,λάδια κτλ

Αφου έχεις πληρώσει τα τέλη μπορείς να παίρνεις τα νούμερα για 1-2 μέρες κάθε μήνα πχ και ετσι δεν το παροπλίζεις...

rallakias
08-07-13, 08:07
Καταλαβε κάποιος τι θα γινει με το φόρο πολυτελειας για το 2013 ?Αλλαξε κάτι τώρα τελευταια ?

PANOS-E60
08-07-13, 10:08
Καταλαβε κάποιος τι θα γινει με το φόρο πολυτελειας για το 2013 ?Αλλαξε κάτι τώρα τελευταια ?



5% επί του ετήσιου τεκμηρίου διαβίωσης για τα ΙΧ επιβατικά 1.929 έως 2.500 κυβικά εκατοστά και με ποσοστό 10% επί του ετήσιου τεκμηρίου διαβίωσης για ΙΧ υψηλότερου κυβισμού. Από το φόρο απαλλάσσονται τα αυτοκίνητα ηλικίας άνω των 10 ετών, δηλαδή αυτά που ταξινομήθηκαν έως και το τέλος του 2002
Πηγή:www.capital.gr

https://www.capital.gr/tax/News_tax.asp?id=1830807

jkourkoulis
08-07-13, 10:46
Δεν ξέρω αν το έχει ξαναρωτήσει κάποιος αλλά είχε ακουστεί παλαιότερα ότι αν έχεις καταθέσει πινακίδες πρέπει να τις ξαναπάρεις αναγκαστικά στα 5 χρόνια πληρώνοντας μάλιστα ως πρόστιμο τα τέλη 3 ετών. Ξέρει κανείς αν ισχύει ή αν ήταν από τα κλασικά "'ο,τι να 'ναι" άρθρα;

engelo
08-07-13, 10:54
Απλά όποις καταθέτει πινακίδες έχει απαλλαγή.!

Στο σημερινό τώρα...
το μέτρο ίσχυε για το 2014 δλδ για όσο διάτημα είχες το όχημα μέσα στο 2013.

ΤΩΡΑ με τη σημερινή βόμβα θα έρθει χαράτσι για το διάστημα μέσα στο 2012 !!!

αναδρομικά δηλαδή.. :ranting2::ranting2::ranting2:

S8N
08-07-13, 10:55
Δηλαδή για το 2012 θα μου έρθει επιπλέον φόρος 440 ευρώ με νέο εκκαθαριστικό?

Τραγουδήστε μαζί μου: Ένα και δύο, πηδάω τα κύμματα, κι αυτά τα κύμματα, τελειωμό δεν έχουν...

Μιλάμε για μλκς ολκής. Εντάξει, όπως είπε κι ο Μιχάλης, ξέρω πως θα τα πάρω πίσω. Λυπάμαι αλλά είναι θέμα επιβίωσης πλέον.

PANOS-E60
08-07-13, 11:10
το φόρουμ έχεις 2 προφήτες πλέον, έναν το Σταθη με τα άουντι και έναν τον πατρινό με τις ειδικές εισφορές ! thumb thumb

friendgr
08-07-13, 11:27
Επειδή μου ανησυχούσατε πως θα καλύψουν την τρύπα με τα μειωμένα τέλη κυκλοφορίας....

Stathis
08-07-13, 11:30
αλλη μια αλητεια απο το σαπιο συστημα που κυβερνα.
ουτε η πρωτη ουτε η τελευταια.
εχω δωσει τα τελευταια 4 χρονια πανω απο 100 χιλιαρικα σε διαφορα εκτακτα χαρατσια και εισφορες. περαν του φορου μου.
φτασαμε να πληρωνουμε νοικι μεσα στο ιδιο μας το σπιτι, να πληρωνουμε μισθωμα στο αυτοκινητο που εχουμε αγορασει, με μονο σκοπο να διατηρειται ανεπαφο το πελατειακο κρατος και το σαπιο πολιτικο συστημα που απομυζουν τη χωρα τα τελευταια 40 χρονια.

εφτασε να φορολογειται αγρια η κατοχη κινητης και ακινητης περιουσιας, το κεφαλαιο οχι το εισοδημα που μπορει να προκυψει απο αυτην.
ειναι τρελοι οι ανθρωποι, τελουν υπο πληρη συγχυση, ειναι απατεωνες του κοινου ποινικου δικαιου, κλεφτες, ληστες.
επειδη ουτε ετσι θα μαζεψουν αυτα που θελουν για μη θιγουν οι πελατες τους, αναρωτιεμαι τι εχει σειρα μετα απο σπιτια και αυτοκινητα.
θα βαλουν φορο στα ρουχα που φοραμε, θα μπουκαρουν στα σπιτια και θα φορολογουν ή θα κατασχουν πραγματα με το ετσι θελω? τα εχουμε πληρωσει κυριοι, δεν τα χρωσταμε πουθενα.
εδω με τις ηλιθιες ενεργειες τους εχει κατακρημνιστει η αξια της περιουσιας ολου του κοσμου. ολοκληρες περιουσιες χανονται αυτη τη στιγμη, οι περισσοτερες τιμια και με ιδρωτα δουλεμενες, επειδη κανενας δεν τολμαει να βαλει χερι στο παρακρατος των βολεμενων.

μιλουσα με εναν φιλο χθες που πουλαει το s3 του (σπροστμπακ 3ετιας αριστο) και του εδιναν ανταλλαγη 12 χιλιαρικα!
δηλαδη για ποιο λογο τον υποχρεωνει καποιος να βγαλει το παιδι του απο ενα αυτοκινητο σαν το s3 και να το βαλει σε εναν κουβα τυπου πικαντο, ματιζ, παντα κλπ?
με ποιο δικαιωμα?
μιλαμε για αυτοκινητα ισης αξιας πλεον, που το ενα πληρωνει 100 ευρω τελος και το αλλο δεκαπλασια.
και οταν πουλησουν ολοι τα διλιτρα και τριλιτρα και παρουν χιλιαρια τι θα γινει αραγε?
δεν αντεχεται πλεον αυτη η παρανοια, αυτη η αλητεια.

πληρωνουμε, πληρωνουμε, πληρωνουμε, για να εχουμε μηδενικες, αθλιες υπηρεσιες, με ανυπαρκτη ανταποδοτικοτητα σε υγεια, παιδεια, δρομους, αθλητισμο, περιβαλλον.

ειναι θεμα επιβιωσης πλεον, σταση πληρωμων εδω και τωρα, προς αυτο το αθλιο παρακρατος των τρωκτικων, των βολεμενων, των κλεφτων και των πασης φυσεως και λογης απατεωνων.
μας ληστευουν και εμεις θα καθομαστε να τους κοιταμε?

S8N
08-07-13, 11:34
Επειδή μου ανησυχούσατε πως θα καλύψουν την τρύπα με τα μειωμένα τέλη κυκλοφορίας....

M' έχει πιάσει αηδία. Με όλους τους. Βγήκε στο γυαλί ο Σαμαράς χθες κι από κάτω έγραφε "Ξαναχτίζουμε την Ελλάδα". Μου ήρθε πάλι στο μυαλό το κείμενο του Σταμάτη:


Κομμένες κεφαλές μιλάνε στα κανάλια, σάπια λόγια, βρωμερά χυδαιουργήματα.

hades7
08-07-13, 11:36
αμα ηταν πεμβε ουτε που θα σε ενιαζε

turbodog
08-07-13, 11:59
Η παγκοσμια πρωτοτυπια της αναδρομικοτητας στην εφαρμογη των νομων παλι στο προσκηνιο.
Δε γ@μιεστε ολοι λεω γω :ranting2::ranting2:
Απο εδω και στο εξης, θα κλεβω και εγω οσο,οποτε,οταν μπορω. Ας ερθουν να μου πουν αυτοι που εδω μεσα υποστηριζαν οτι πρεπει εμεις να κανουμε την αρχη και να ειμαστε υπευθυνοι πολιτες, να σεβομαστε τους νομους και να εχουμε φορολογικη συνειδηση και ετσι και αλλιως και μπλα μπλα μπλα, και που ομολογουμενως καποια στιγμη θεωρουσα οτι εχουν εν μερει δικιο.
Αυτο παει τωρα πεθανε.
Οι εχοντες φορολογικη συνειδηση μπορουν να συνεχισουν να κανουν τους μ@λ@κες. Εγω τελειωσα με αυτο το κεφαλαιο.
Λαμ@για μας την φερατε παλι. Ελατε και του χρονου, που θα εχετε υστερηση εσοδων να βαλετε φορο πολυτελειας για την χρηση της περασμενης πενταετιας. Και του παραχρονου που παλι θα εχετε υστερηση εσοδων να το κανετε για την χρηση της περασμενης δεκαετιας.
:ranting2::ranting2::ranting2:

S8N
08-07-13, 12:13
Αμφιβάλλεις ότι εκεί θα φτάσουν? Μόλις τον πιουν από έσοδα το Φθινόπωρο, θα σου καταργήσουν την απαλλαγή της δεκαετίας και τσαααααακ...

Ποιος τους πιστεύει πια? Ποιους να πιστέψουμε? Εκείνον που διόρισε την κόρη του στη Βουλή μέσα σε 24 ώρες? Που ξέρει μόνο να κάνει επερωτήσεις για τον Γαβαλά? Ή τον άλλον που 'ξέχασε' να πληρώσει τη Siemens για τον εξοπλισμό που 'αγόρασε'? Μήπως θα μας σώσουν οι Συγκαμένοι και οι Πρίτσες?

Όπως το είπε ο Στάθης: Πλήρης απαξίωση της περιουσίας μας. Μιας περιουσίας αποκτημένης με κόπο, ιδρώτα, θυσίες. Πήραμε ένα καλό αυτοκίνητο -μεταχειρισμένο κι αυτό- για να πηγαινοφέρνουμε με ασφάλεια την οικογένειά μας. Τώρα το σκοτώνουμε για να πάρουμε ένα χαρτόκουτο να μετακινούμαστε. Και ανταπόδοση? Nada. Πληρώνω για μένα και τη γυναίκα μου 10.000 ευρώ ΤΣΜΕΔΕ το χρόνο και 2.000 ευρώ ιδιωτική για να με στέλνουν για σφράγισμα στο ΙΚΑ. Με ραντεβού μετά από 2 μήνες. Εντάξει, θα πάω για μασέλα μια και καλή.

friendgr
08-07-13, 12:22
Τελικά ο πιό μάγκας είναι αυτός που δεν έχει ΤΙΠΟΤΑ , μα τίποτα και λέει ελάτε να πάρετε τ' @#$#% μου!

ή μάλλον καλύτερα αυτός που τους γράφει στ' @#$%^# του και φεύγει εξωτερικό όπως ο φίλος μου που πήγε Μελβούρνη πριν λίγο καιρό με δουλειά και visa , όλα κομπλέ.

Οι υπόλοιποι θα κάτσουμε εδώ να μας μαδάνε για την υπόλοιπη ζωή μας.....

Stathis
08-07-13, 12:23
παντως εχω να πω οτι ειμαστε μεγαλα κοροϊδα και γι αυτο τραβαμε αυτα που τραβαμε.
καθε φορα εχουμε ελπιδα οτι ο επομενος ειναι πιο καλος και εχει τη θεληση και την ικανοτητα να τα φτιαξει.
και καθε φορα παμε στον καθρεπτη και μουντζωνομαστε.

S8N
08-07-13, 12:32
Έγραφα τώρα pm σ' έναν φίλο για ένα έργο που είχε χθες ο Alpha: Company Men. Για όσους δεν το είδαν, πρόκειται για τρεις απολυμένους (διευθυντές-πωλητές) μιας μεγάλης εταιρείας στην Αμερική του 2010 και την κατρακύλα που παίρνει η ζωή τους. Δυστυχώς δεν έχω το παρουσιαστικό του Ben Affleck, γιατί στα υπόλοιπα βαδίζω στα χνάρια του. Με μια διαφορά: Εκείνος έδωσε τη Boxster, εγώ ούτε το 520 δε μπορώ να δώσω έτσι που τα έκαναν.

Monsta
08-07-13, 12:59
Μια σκέτη απογοήτευση αυτή η χώρα.

m_power_lunatic
08-07-13, 15:10
Οπως ειπα,πανω απο την χωρα αυτη δεν υπαρχει ο πολυδιαφημιζομενος ηλιος αλλα ενα κοκκινο φωτακι με 24ωρη λειτουργια,365 ωρες το χρονο.....................................

Driver M
08-07-13, 15:51
αλλη μια αλητεια απο το σαπιο συστημα που κυβερνα.
ουτε η πρωτη ουτε η τελευταια.
εχω δωσει τα τελευταια 4 χρονια πανω απο 100 χιλιαρικα σε διαφορα εκτακτα χαρατσια και εισφορες. περαν του φορου μου.
φτασαμε να πληρωνουμε νοικι μεσα στο ιδιο μας το σπιτι, να πληρωνουμε μισθωμα στο αυτοκινητο που εχουμε αγορασει, με μονο σκοπο να διατηρειται ανεπαφο το πελατειακο κρατος και το σαπιο πολιτικο συστημα που απομυζουν τη χωρα τα τελευταια 40 χρονια.

εφτασε να φορολογειται αγρια η κατοχη κινητης και ακινητης περιουσιας, το κεφαλαιο οχι το εισοδημα που μπορει να προκυψει απο αυτην.
ειναι τρελοι οι ανθρωποι, τελουν υπο πληρη συγχυση, ειναι απατεωνες του κοινου ποινικου δικαιου, κλεφτες, ληστες.
επειδη ουτε ετσι θα μαζεψουν αυτα που θελουν για μη θιγουν οι πελατες τους, αναρωτιεμαι τι εχει σειρα μετα απο σπιτια και αυτοκινητα.
θα βαλουν φορο στα ρουχα που φοραμε, θα μπουκαρουν στα σπιτια και θα φορολογουν ή θα κατασχουν πραγματα με το ετσι θελω? τα εχουμε πληρωσει κυριοι, δεν τα χρωσταμε πουθενα.
εδω με τις ηλιθιες ενεργειες τους εχει κατακρημνιστει η αξια της περιουσιας ολου του κοσμου. ολοκληρες περιουσιες χανονται αυτη τη στιγμη, οι περισσοτερες τιμια και με ιδρωτα δουλεμενες, επειδη κανενας δεν τολμαει να βαλει χερι στο παρακρατος των βολεμενων.

μιλουσα με εναν φιλο χθες που πουλαει το s3 του (σπροστμπακ 3ετιας αριστο) και του εδιναν ανταλλαγη 12 χιλιαρικα!
δηλαδη για ποιο λογο τον υποχρεωνει καποιος να βγαλει το παιδι του απο ενα αυτοκινητο σαν το s3 και να το βαλει σε εναν κουβα τυπου πικαντο, ματιζ, παντα κλπ?
με ποιο δικαιωμα?
μιλαμε για αυτοκινητα ισης αξιας πλεον, που το ενα πληρωνει 100 ευρω τελος και το αλλο δεκαπλασια.
και οταν πουλησουν ολοι τα διλιτρα και τριλιτρα και παρουν χιλιαρια τι θα γινει αραγε?
δεν αντεχεται πλεον αυτη η παρανοια, αυτη η αλητεια.

πληρωνουμε, πληρωνουμε, πληρωνουμε, για να εχουμε μηδενικες, αθλιες υπηρεσιες, με ανυπαρκτη ανταποδοτικοτητα σε υγεια, παιδεια, δρομους, αθλητισμο, περιβαλλον.

ειναι θεμα επιβιωσης πλεον, σταση πληρωμων εδω και τωρα, προς αυτο το αθλιο παρακρατος των τρωκτικων, των βολεμενων, των κλεφτων και των πασης φυσεως και λογης απατεωνων.
μας ληστευουν και εμεις θα καθομαστε να τους κοιταμε?
Yπερβολές.
Όλα αυτά γίνονται για τη σωτηρία της χώρας και για να μην έρθουν οι κομμουνιστές να μας πάρουν τα σπίτια και τα αμάξια.:hystericalbs1:

Αυτά δεν φοβόσασταν ορισμένοι πριν κανα χρόνο και στηρίζατε με τα μπούνια τους σημερινούς κυβερνήτες? Γιατί τα γραπτά μένουν καλώς ή κακώς.
Ε δεν πειράζει, τώρα (τι τώρα? εδώ και 4 χρόνια!) σας τα παίρνει η τρόικα και οι σαμαροβενιζέλοι οπότε πρέπει να είστε ικανοποιημένοι.
Άλλωστε το παν είναι να πάρουμε τη δόση αλλιώς θα έρθουν οι πληγές του Φαραώ, έτσι δεν λέγατε κάποιοι? Ε αυτή θα την πάρουμε οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί κάνετε έτσι, όλα βαίνουν καλώς και σύμφωνα με το πρόγραμμα.thumb

Άντε τα λέμε από Σεμπτέμβρη τώρα, όταν θα'ρθουν και νέα μέτρα και θα εξαθλιωθούμε ακόμα περισσότερο για να "σωθεί" η χώρα.
Καλές διακοπές σε όλους!

mikegr
08-07-13, 16:00
προβλεπω και μια αναδρομικη αυξηση στα τεκμηρια το Σεπτεμβρη και ειμαστε ΟΚ, οπως ειχε γινει και πριν 2-3 χρονια

Monsta
08-07-13, 16:12
Είδατε που τα λεγε ο οδηγός Μ και δεν ακούγαμε ; Καλά να πάθουμε τώρα που δε πιστέψαμε το σαρδανάπαλο που μοιράζει τσάμπα χρήμα και εξαιρεί 'υγεία - παιδεία' από το προϋπολογισμό. :hystericalbs1:

ΦΤΆΝΕΙ ΠΙΑ ΡΕ ...Ο ΛΑΌΣ ΝΑ ΠΆΡΕΙ ΤΗ ΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΤΑ ΧΕΡΓΙΑ ΤΟΥ !!!!!


Ζηλεύω τώρα. Θέλω κι εγώ 50 μέρες διακοπές !!

S8N
08-07-13, 16:12
Yπερβολές.
Όλα αυτά γίνονται για τη σωτηρία της χώρας και για να μην έρθουν οι κομμουνιστές να μας πάρουν τα σπίτια και τα αμάξια.:hystericalbs1:

Αυτά δεν φοβόσασταν ορισμένοι πριν κανα χρόνο και στηρίζατε με τα μπούνια τους σημερινούς κυβερνήτες? Γιατί τα γραπτά μένουν καλώς ή κακώς.
Ε δεν πειράζει, τώρα (τι τώρα? εδώ και 4 χρόνια!) σας τα παίρνει η τρόικα και οι σαμαροβενιζέλοι οπότε πρέπει να είστε ικανοποιημένοι.
Άλλωστε το παν είναι να πάρουμε τη δόση αλλιώς θα έρθουν οι πληγές του Φαραώ, έτσι δεν λέγατε κάποιοι? Ε αυτή θα την πάρουμε οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί κάνετε έτσι, όλα βαίνουν καλώς και σύμφωνα με το πρόγραμμα.thumb

Άντε τα λέμε από Σεμπτέμβρη τώρα, όταν θα'ρθουν και νέα μέτρα και θα εξαθλιωθούμε ακόμα περισσότερο για να "σωθεί" η χώρα.
Καλές διακοπές σε όλους!

Ενταξει, την επομενη φορα θα διαλεξουμε αναμεσα στον ξαφνικο θανατο η τη σωτηρια απο τις Winx τις νεραιδες.

friendgr
08-07-13, 16:13
μπαααα....τα τεκμήρια δεν είναι fresh money εν τη παλάμη......

Τα τέλη κυκλοφορίας είναι.

Stathis
08-07-13, 17:20
Yπερβολές.
Όλα αυτά γίνονται για τη σωτηρία της χώρας και για να μην έρθουν οι κομμουνιστές να μας πάρουν τα σπίτια και τα αμάξια.:hystericalbs1:

Αυτά δεν φοβόσασταν ορισμένοι πριν κανα χρόνο και στηρίζατε με τα μπούνια τους σημερινούς κυβερνήτες? Γιατί τα γραπτά μένουν καλώς ή κακώς.
Ε δεν πειράζει, τώρα (τι τώρα? εδώ και 4 χρόνια!) σας τα παίρνει η τρόικα και οι σαμαροβενιζέλοι οπότε πρέπει να είστε ικανοποιημένοι.
Άλλωστε το παν είναι να πάρουμε τη δόση αλλιώς θα έρθουν οι πληγές του Φαραώ, έτσι δεν λέγατε κάποιοι? Ε αυτή θα την πάρουμε οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί κάνετε έτσι, όλα βαίνουν καλώς και σύμφωνα με το πρόγραμμα.thumb

Άντε τα λέμε από Σεμπτέμβρη τώρα, όταν θα'ρθουν και νέα μέτρα και θα εξαθλιωθούμε ακόμα περισσότερο για να "σωθεί" η χώρα.
Καλές διακοπές σε όλους!
:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:
καλα που μπαινεις καπου καπου και μας κανεις και γελαμε...thumb
μη σε χασουμε... :hug:

Stathis
08-07-13, 17:38
μολις βγηκαν στη δημοσιοτητα τα νεα, βγηκαν και οι παπαγάλοι...


Αυξάνονται οι πωλήσεις Ι.Χ. - δείτε τους «πρωταθλητές»

Η αγορά αυτοκινήτου παρέμεινε σε θετικό πρόσημο και τον Ιούνιο, με αύξηση 3,3%, μακρία από την μεγάλη πτώση των προηγούμενων ετών. Πιο δειλή η αγορά των δικύκλων, κατέγραψε πτώση 7,3%

Τον Ιούνιο κυκλοφόρησαν για πρώτη φορά 7.160 αυτοκίνητα (καινούρια ή μεταχειρισμένα εξωτερικού), παρουσιάζοντας αύξηση 3,3 % ως προς τον αντίστοιχο μήνα του 2012, όταν καταγραφόταν αντίστοιχα πτώση 44,3%. Από τις αρχές του έτους (δηλαδή το πρώτο εξάμηνο φέτος) κυκλοφόρησαν για πρώτη φορά 40.682 αυτοκίνητα, αριθμός που αντιστοιχεί σε μείωση 5,4% σε σχέση με το πρώτο εξάμηνο πέρυσι, όταν η πτώση ήταν 40,3%.


:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

Monsta
08-07-13, 17:47
Μαμάτος :thumbsup: :hystericalbs1:

Stathis
08-07-13, 17:56
ρε συ κωστα, ανεβαινουν λεει οι πωλησεις!
ε βεβαια ανεβαινουν, ο αρης θα πουλησει το 520 και με τα ιδια λεφτα θα παρει κια πικαντο, o φιλος που ελεγα με το ς3 θα παει για c3 diesel την φορτωμενη εκδοση με ηλεκτρικα παραθυρα, πατακια και στανταρ ραδιοcd, εγω αν πουλησω το allroad φτανω μεχρι φαμπια ρεφλεξ τη στανταρ εκδοση με απλο χρωμα, το οκταβια εγινε απιαστο ονειρο ακομα και το 1,2 tsi! :hystericalbs1:
κατα τα αλλα, αυξηθηκαν οι πωλησεις, τι να λεμε τωρα!

οταν θα σε περναει ο αλλος στην εθνικη με 100 θα λες, που παει ο τρελος θα σκοτωθει!
προχθες το βραδυ που γυρισα απο χαλκιδα με το τερας, ειχα βαλει τον αυτοματο στα 120 για να κανω συγκριση καταναλωσης με το αουντι.
δεν με περασε κανενας!!!! χαχαχαχαχαχα:th_Laie_67-1:

S8N
08-07-13, 18:31
Εν τω μεταξύ, ο μλκς ξεχνά ότι αυτή την περίοδο (θερινή) παίζουν και πωλήσεις σε εταιρείες ενοικιάσεως αυτοκινήτων.

Στάθη, πες μου πότε θα παραλάβει ο φίλος σου το C3 το ντιζελάκι,να πάω να το δω και να το ασημώσω. Δε βλέπεις κάθε μέρα τέτοια εργαλεία. Έλεγα να πάω να πάω σε έκθεση του Συγγελίδη να το θαυμάσω αλλά ντρέπομαι, θα με δουν με το 520 και ποιος ξέρει τι θα νομίσουν. Καλύτερα να σε μισούν, παρά να σε λυπούνται, φίλε. Καλύτερα να σε μισούν, παρά να σε λυπούνται...

stef
08-07-13, 20:19
Εν τω μεταξύ, ο μλκς ξεχνά ότι αυτή την περίοδο (θερινή) παίζουν και πωλήσεις σε εταιρείες ενοικιάσεως αυτοκινήτων.

Στάθη, πες μου πότε θα παραλάβει ο φίλος σου το C3 το ντιζελάκι,να πάω να το δω και να το ασημώσω. Δε βλέπεις κάθε μέρα τέτοια εργαλεία. Έλεγα να πάω να πάω σε έκθεση του Συγγελίδη να το θαυμάσω αλλά ντρέπομαι, θα με δουν με το 520 και ποιος ξέρει τι θα νομίσουν. Καλύτερα να σε μισούν, παρά να σε λυπούνται, φίλε. Καλύτερα να σε μισούν, παρά να σε λυπούνται...

C3 diesel όποτε θες εδώ!! Χαχα

aristent
08-07-13, 20:24
ρε συ κωστα, ανεβαινουν λεει οι πωλησεις!
ε βεβαια ανεβαινουν, ο αρης θα πουλησει το 520 και με τα ιδια λεφτα θα παρει κια πικαντο, o φιλος που ελεγα με το ς3 θα παει για c3 diesel την φορτωμενη εκδοση με ηλεκτρικα παραθυρα, πατακια και στανταρ ραδιοcd, εγω αν πουλησω το allroad φτανω μεχρι φαμπια ρεφλεξ τη στανταρ εκδοση με απλο χρωμα, το οκταβια εγινε απιαστο ονειρο ακομα και το 1,2 tsi! :hystericalbs1:
κατα τα αλλα, αυξηθηκαν οι πωλησεις, τι να λεμε τωρα!

οταν θα σε περναει ο αλλος στην εθνικη με 100 θα λες, που παει ο τρελος θα σκοτωθει!
προχθες το βραδυ που γυρισα απο χαλκιδα με το τερας, ειχα βαλει τον αυτοματο στα 120 για να κανω συγκριση καταναλωσης με το αουντι.
δεν με περασε κανενας!!!! χαχαχαχαχαχα:th_Laie_67-1:

....εχουμε μια αλανα εδω στην περιοχη που μενω,οπου διανυκτερευουν πολλες φορες φορτηγα που μεταφερουν αυτοκινητα για εταιρειες.....

οσες φορες τα εχω δει,τα 8-10 οχηματα που μεταφερουν,εκτος του οτι δεν ειναι ΜΙΑΣ μαρκας ,ειναι ολα κομπακτ μικρα το πολυ 1400αρια.....περυσι πρεπει να ειδα δυο καλα σενταν,μια 520 F10 και μια Ε200 mercedes...απο τοτε ουτε Οκταβια!!!

ΥΣ...ποσο εκαψε το τερας???:D

Stathis
09-07-13, 00:06
11.5-12

aristent
09-07-13, 00:24
11.5-12

50% πανω απο το allroad....καλα ειναι!!!.....αφου εχει και δυναμη αντιστοιχα πιο πανω!!!!:D

mikegr
09-07-13, 08:51
Είδατε που τα λεγε ο οδηγός Μ και δεν ακούγαμε ; Καλά να πάθουμε τώρα που δε πιστέψαμε το σαρδανάπαλο που μοιράζει τσάμπα χρήμα και εξαιρεί 'υγεία - παιδεία' από το προϋπολογισμό. :hystericalbs1:

ΦΤΆΝΕΙ ΠΙΑ ΡΕ ...Ο ΛΑΌΣ ΝΑ ΠΆΡΕΙ ΤΗ ΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΤΑ ΧΕΡΓΙΑ ΤΟΥ !!!!!

O λαος ή ο στρατος?

Stamatis
09-07-13, 08:59
Οποιος ειναι πιο αξιος να διοικησει.
Ας ειναι και ο Σουλεϊμαν.
Οποιος αξιζει.

vagmag
09-07-13, 09:17
σπάω το κεφάλι μου... τι να πάρω μετά το Μ3 που να είναι διασκεδαστικό και να μην έχει μεγάλες φορολογίες... προς στιγμήν.

alexm
09-07-13, 09:23
Πατρα - Μεγαρα με 120χλμ 12L /100klm, μεση καταναλωση πηγαινε-ελα 12,4L /100klm.

Konstantinos E60
09-07-13, 09:23
σπάω το κεφάλι μου... τι να πάρω μετά το Μ3 που να είναι διασκεδαστικό και να μην έχει μεγάλες φορολογίες... προς στιγμήν.

Καρτ !!!:D

vagmag
09-07-13, 09:25
Καρτ !!!:D

σήμερα σκεφτόμουν κανένα cooper s... αλλά μετά από δύο μπάντες... το ξανασκέφτηκα:whistle:

m_power_lunatic
09-07-13, 09:37
σήμερα σκεφτόμουν κανένα cooper s... αλλά μετά από δύο μπάντες... το ξανασκέφτηκα:whistle:

Σκέψου το γρήγορα κατά την γνώμη μου μιας και το γυροφέρνεις καιρό να το πουλήσεις γιατί μετά την επιβολή της έκτακτης εισφοράς θα γίνει σχεδόν αδύνατη η πώληση του (είναι ήδη δηλαδή) και η τιμή δεν θα έχει τελειωμό η κατηφόρα.Απλά λέμε να δοθεί σε μια υποφερτή τιμή που λέει ο λόγος.

Πάντως υπάρχουνε στο car.gr σε διάφορες κατηγορίες αυτοκινήτων ιδιοκτήτες που ζητάνε ανταλλαγή με Μ3 Ε46 με τα οχήματα τους.Το ζήτημα είναι αν σε ενδιαφέρει κάποιο από αυτά.