PDA

Επιστροφή στο Forum : Τέλη κυκλοφορίας-Εκτακτη εισφορα-καταθεση πινακιδων



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14

gnx
18-01-13, 11:42
Γεμισε η αγορα απο Μ3 Ε92 ξαφνικα. Περασανε και τα 46αρια. Μερικοι βεβαια ζουνε αλλου:th_Laie_67-1:

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/3240592/

το χρώμα πρέπει να είναι mondstein metallic

friendgr
18-01-13, 11:57
Ξερεις τι μου ειπε ενας γνωστος-γνωστου χθες που μιλαγαμε (εχει υψηλου κυβισμου ///Μ)????

''Δεν πειραζει,μωρε θα τους κλεψω παραπανω φετος και θα τους τα δωσω,δεν ειναι τιποτα''.


Και βέβαια αυτό θα κάνει όποιος είναι ελ. επαγγελματίας/επιχειρηματίας/μαγαζάτορας κλπ. Εστω κι ένα ευρώ για το γαμώτο.

Οποιος είναι μισθωτός τι να κλέψει; Ούτε ένα σεντ δεν μπορεί. :ranting2:

S8N
18-01-13, 13:23
https://i136.photobucket.com/albums/q170/MPower_this/1358496065580_zps8589377c.jpg

S8N
18-01-13, 13:29
Και βέβαια αυτό θα κάνει όποιος είναι ελ. επαγγελματίας/επιχειρηματίας/μαγαζάτορας κλπ. Εστω κι ένα ευρώ για το γαμώτο.

Οποιος είναι μισθωτός τι να κλέψει; Ούτε ένα σεντ δεν μπορεί. :ranting2:

Όλοι μπορούν να κλέψουν. Μισθωτός είναι και ο εφοριακός που κάνει κρυφά τον λογιστή, μισθωρός είναι και ο υπάλληλος της πολεοδομίας που έχει γραφείο και βάζει άλλους να υπογράφουν, μισθωτός είναι κι εκείνος που το πρωί είναι υπάλληλος γραφείου και το απόγευμα φτιάχνει υπολογιστές σπίτι του. Και ο συνταξιούχος μπορεί να κλέψει, αλλά και ο άνεργος. Το θέμα είναι πόσο.

friendgr
18-01-13, 13:45
Δεν μιλάμε για παράλληλες αδήλωτες δουλειές. Δεν χρειάζεται να είσαι μισθωτός για να έχεις παράλληλες αδήλωτες εργασίες.

λέμε καθαρά από την εργασία σαν μισθωτού. Είναι ή δεν είναι μια ζωή το θύμα;

Stamatis
18-01-13, 13:46
Εργατης σε εργοστασιο ας πουμε.

Stathis
18-01-13, 13:50
Δεν μιλάμε για παράλληλες αδήλωτες δουλειές. Δεν χρειάζεται να είσαι μισθωτός για να έχεις παράλληλες αδήλωτες εργασίες.

λέμε καθαρά από την εργασία σαν μισθωτού. Είναι ή δεν είναι μια ζωή το θύμα;

απο τα εσοδα σου δεν μπορεις να κρυψεις τιποτα, μπορεις να κλεψεις ομως απο τα εξοδα σου.
δεν παιρνεις πουθενα αποδειξη και γλιτωνεις το φπα που θα πηγαινε στο κρατος.
ειναι το ιδιο γενναια κλοπη κι αυτη.

Panos 316T
18-01-13, 13:53
μου θυμίζει διάλογο με τον γιο μου :

-μπαμπά όλο εμένα μαλώνεις
-έχουμε άλλο παιδάκι στο σπίτι για να το μαλώσω; εσένα έχω , εσένα μαλώνω :hystericalbs1:

friendgr
18-01-13, 13:57
στην πράξη το να μην παίρνεις απόδειξη μάλλον οφελείται στο τέλος ο επιχειρηματίας που σου χει πάρει το 23% και δεν το αποδίδει.

Μην μου πεις ότι σου κάνουν στις ταβέρνες 23% έκπτωση αν δεν πάρεις απόδειξη....

Stathis
18-01-13, 14:04
δεν ειναι απολυτο αυτο.
αλλοι κοβουν αποδειξη θες δεν θες, αλλοι δεν κοβουν που να χτυπιεσαι!!!
ειναι μερικοι που σου λενε να μοιρασουμε το φπα (το εκανε φιλος μου που εχει βουλκανιζατερ απο παλια), δεν το ακουω συχνα παντως.
πιο συνηθισμενο ειναι για ελευθερους επαγγελματιες να σου λενε μια τιμη και αν θες αποδειξη να σου βαζουν φπα.
ή αλλοι σε καταστηματα που αν ο πελατης δεν θελει αποδειξη του κοβουν το φπα.
οποτε απο ολους αυτους το γλιτωνεις.
αυτο ειναι και το πιο "δικαιο" (οσο δικαιη μπορει να ειναι μια κλοπη, γι αυτο τα εισαγωγικα), γιατι ο πελατης γλιτωνει το 23% και ο εμπορος το ποσοστο του φορου του αναλογως κλιμακας, επιχειρησης κλπ.
παντως αυτο δημιουργει παραπλευρα προβληματα και στις επιχειρησεις και στους καταναλωτες (αποθηκες, εγγυησεις κλπ), δεν θα ελεγα οτι τελικα συμφερει μακροπροθεσμα.

S8N
18-01-13, 14:26
Δεν μιλάμε για παράλληλες αδήλωτες δουλειές. Δεν χρειάζεται να είσαι μισθωτός για να έχεις παράλληλες αδήλωτες εργασίες.

λέμε καθαρά από την εργασία σαν μισθωτού. Είναι ή δεν είναι μια ζωή το θύμα;

Αν μιλάμε για τον ιδιωτικό τομέα, τις περισσότερες φορές είναι. Ιδίως αν πρόκειται για γυναίκα. Ο ελεύθερος επαγγελματίας όμως που έχει ασφαλίσεις δικές του, ασφαλίσεις προσωπικού, μισθούς, δώρα, λογαριασμούς, περαιώσεις, τέλη επιτηδεύματος, χαράτσια, δικαιώματα ιδιοκτησιακά (π.χ. μουσική), δημοτικά τέλη κλπ? Εκείνος είναι ο ευνοημένος? Εγώ ούτε τη βενζίνη μου δε μπορώ να δικαιολογήσω σαν έξοδο. Τι πρέπει να κάνω δηλαδή? Εταιρεία?

bill_m3
18-01-13, 14:46
Ρε που μας κατάντησαν, να συζητάμε τρόπους να κλεψουμε το κράτος!!!!

Που να πανε να $@$&@$$& όλοι μαζι!!!!

StratosZ4
18-01-13, 15:03
Ο ιδιωτικος τομεας ειναι που τραβαει το ζορι.

Στο δημοσιο ολα ειναι καλα.

Δε θελω να αρχισω τα παραδειγματα γιατι σιγουρα θα παρεξηγηθουμε...:original:

Kostas_1
18-01-13, 15:04
Τι πρέπει να κάνω δηλαδή? Εταιρεία?

oh yes

friendgr
18-01-13, 15:05
Συγνώμη αλλά αυτοί ξεκίνησαν πρώτοι...

Stathis
18-01-13, 15:09
ελα ρε βασιλη, λες και ανακαλυψαμε τον τροχο.
το κρατος ποιος το εριξε εξω, οι εξωγηϊνοι?

Kostas_1
18-01-13, 15:13
Η ζημια γινεται απο τη στιγμη που οι πρωτοι που δεν ακολουθουν τους κανονες και αναζητουν τροπους πολυ πιο ευφάνταστους για να κλεψουν το κρατος ειναι οι ιδιοι οι κυβερνωντες (το νομιμο vs του ηθικου).
Και μετά όταν αποκαλυφθούν (οσοι αποκαλύπτονται) που δεν τιμωρούνται ενω μάλιστα θα έπρεπε αυστηρότερα απο τους άλλους πολιτες

micz
18-01-13, 15:21
Κάτι ψιθυρίζεται για εφαρμογή των τεκμηρίων για την χρήση στο 2014 και όχι στη χρήση του 2013 (χωρίς να είναι τίποτα επίσημο).
Για να δούμε...
Καλά δεν παίζονται με τίποτα τελικά, δεν τους βρίσκεις πουθενά με τις διαρροές τους!

steliosm46
18-01-13, 15:24
Και το Δεκέμβριο του 2012 ψιθυριζοταν οτι θα πέσουν τα τεκμήρια

αλλά τελικά ήτανε τέχνασμα για να μην παραδώσει ο κόσμος τις πινακίδες να

πάει να πληρώσει τα τέλη για το 2013 και μόλις έφεξε το 13 παρτα μωρή άρρωστη!

m_power_lunatic
18-01-13, 15:32
Κάτι ψιθυρίζεται για εφαρμογή των τεκμηρίων για την χρήση στο 2014 και όχι στη χρήση του 2013 (χωρίς να είναι τίποτα επίσημο).
Για να δούμε...
Καλά δεν παίζονται με τίποτα τελικά, δεν τους βρίσκεις πουθενά με τις διαρροές τους!

Και τί θα αλλαξει???

Δεν ειναι το 2013 ειναι το 2014....παει καταστραφηκανε τοσα επαγγελματα γυρω απο το αυτοκινητο,χωρια η κλοπη της περιουσιας των ιδιωτων μεσω της απαξιωσης των αυτοκινητων τους.

Αν σκεφτεις οτι αυτοι που βαφτισανε τους πολιτικους (οι νονοι τους δηλαδη βρε) οταν τους ριχνανε στην κολυμπιθρα ο παππας ελεγε ''βαφτιζεται ο-η πουτανας γιος/κορη κτλ....'' εεεε δεν περιμενες κα κατι διαφορετικο να κανουνε στην ζωη τους.

bill_m3
18-01-13, 15:33
ελα ρε βασιλη, λες και ανακαλυψαμε τον τροχο.
το κρατος ποιος το εριξε εξω, οι εξωγηϊνοι?

Ναι αλλά το κάναμε μόνοι μας (αυτοί που μπορούσαν), δεν ανταλλάσσαμε ιδέες!!!

:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

Stathis
18-01-13, 15:40
το λοιπον.

για να επανελθουμε στα τελη και το φορο.

ανταλλασσω bmw 2λιτρο μοντελο 71, αριστη κατασταση, ετησια εξοδα 50 ευρω το χρονο μαζι με την ασφαλεια, με csl, Μ3, Μ5, Χ5Μ, Μ550d, μοντελο 2010 και μετα κατα προτιμηση με λιγα χιλιομετρα, βιβλιο σερβις.
η διαφορα (υπερ μου) συζητησιμη...:original:

STREETRACING
18-01-13, 15:43
Και το Δεκέμβριο του 2012 ψιθυριζοταν οτι θα πέσουν τα τεκμήρια

αλλά τελικά ήτανε τέχνασμα για να μην παραδώσει ο κόσμος τις πινακίδες να

πάει να πληρώσει τα τέλη για το 2013 και μόλις έφεξε το 13 παρτα μωρή άρρωστη!

Aμα αρχισουν και αλλα τετοια πονηρηδικα δεν αργουν οι κρεμαλες

friendgr
18-01-13, 15:49
ναι ναι όπως βγήκαν κρεμάλες για τα χαράτσια της ΔΕΗ, τα τεκμήρια για 3 παιδιά, το κόψιμο των συντάξεων , των δώρων και τόσα άλλα.

προσοχή: μην κάνουν ολοι οι επαναστάστες συγχρόνως login στο facebook μπορεί να πέσει...

STREETRACING
18-01-13, 16:20
ναι ναι όπως βγήκαν κρεμάλες για τα χαράτσια της ΔΕΗ, τα τεκμήρια για 3 παιδιά, το κόψιμο των συντάξεων , των δώρων και τόσα άλλα.

προσοχή: μην κάνουν ολοι οι επαναστάστες συγχρόνως login στο facebook μπορεί να πέσει...

καλα αυτο ξαναπεστο.
εχουμε γεμισει αδ@ρφες κ πουστ@δες

Chris
18-01-13, 16:35
το λοιπον.

για να επανελθουμε στα τελη και το φορο.

ανταλλασσω bmw 2λιτρο μοντελο 71, αριστη κατασταση, ετησια εξοδα 50 ευρω το χρονο μαζι με την ασφαλεια, με csl, Μ3, Μ5, Χ5Μ, Μ550d, μοντελο 2010 και μετα κατα προτιμηση με λιγα χιλιομετρα, βιβλιο σερβις.
η διαφορα (υπερ μου) συζητησιμη...:original:

Δυστυχως εχεις απολυτο δικιο. Εγω εδωσα 60000e συν τα εξτραδακια μου (δικο μου προβλημα) εχω φτασει αισιως τα 70000e και θελω να το πουλησω να παρω τουλαχιστον τετραθυρο να χωραει η οικογενεια και η τιμη ειναι για γελια!!!!:hystericalbs1:

S8N
18-01-13, 16:43
καλα αυτο ξαναπεστο.
εχουμε γεμισει αδ@ρφες κ πουστ@δες

Και γιατί δεν κάνεις εσύ την αρχή ρε Γιάννη, να σε ακολουθήσουμε?

STREETRACING
18-01-13, 17:27
ξερεισ ποσεσ φορες τοχω σκεφτει?
απειρες.
οπως ειπε κ η συζυγος ασ μην ειχαμε την μικρη ,το τι ξυλο θ ριχναμε
δυστυχως ειμαστε περιεργος σαν λαος.
πολυ υπομονετικοι,
ειναι κοντα ο εμφυλιος,δεν ξερω τι φταει κ ειμαστε τοσο ανεκτικοι...

S8N
18-01-13, 17:48
ξερεισ ποσεσ φορες τοχω σκεφτει?
απειρες.
οπως ειπε κ η συζυγος ασ μην ειχαμε την μικρη ,το τι ξυλο θ ριχναμε
δυστυχως ειμαστε περιεργος σαν λαος.
πολυ υπομονετικοι,
ειναι κοντα ο εμφυλιος,δεν ξερω τι φταει κ ειμαστε τοσο ανεκτικοι...

Σε ποιον καλέ θα ρίχναμε ξύλο? Εκτός κι αν μιλάμε για την Παπασταύρου, τη Γιαδικιάρογλου και την Πετροβασίλη.

Γιάννη, δεν είσαι στην ίδια θέση που βρίσκεται ο περισσότερος κόσμος. Άλλο να τρως απ' τα σκουπίδια κι άλλο να λες ότι μας έσκισαν στην υπερφορολόγηση. Ο πτυχιούχος 23χρονος δηλαδή χωρίς στον ήλιο μοίρα τι θα 'πρεπε να κάνει? Να ρίξει ατομική βόμβα?

Σα λαός δεν είμαστε περίεργος. Παρτάκηδες είμαστε και αμόρφωτοι.

Edit: Μη μιλάς ΚΑΝ για εμφύλιο.

pilot
18-01-13, 18:22
Σε ποιον καλέ θα ρίχναμε ξύλο? Εκτός κι αν μιλάμε για την Παπασταύρου, τη Γιαδικιάρογλου και την Πετροβασίλη.

Γιάννη, δεν είσαι στην ίδια θέση που βρίσκεται ο περισσότερος κόσμος. Άλλο να τρως απ' τα σκουπίδια κι άλλο να λες ότι μας έσκισαν στην υπερφορολόγηση. Ο πτυχιούχος 23χρονος δηλαδή χωρίς στον ήλιο μοίρα τι θα 'πρεπε να κάνει? Να ρίξει ατομική βόμβα?

Σα λαός δεν είμαστε περίεργος. Παρτάκηδες είμαστε και αμόρφωτοι.

Edit: Μη μιλάς ΚΑΝ για εμφύλιο.

...δεν νομίζω οτι υπάρχει χειρότερο πράγμα... μακάρι να μη δούμε ποτέ κάτι τέτοιο.

ORPHEUS
18-01-13, 18:32
Εγώ τέλος του μήνα καταθέτω πινακίδες , πιστεύω αν υπάρχει μια ελπίδα να ανατραπούν όλα αυτά τα μετρά είναι να δουν το ταμείο μείον.

Chris
18-01-13, 18:38
Οσοι και να καταθεσουν πινακιδες το μετρο αυτο δν το παιρνουν πισω....Οι ανθρωποι αυτοι ειναι ανιδεοι και δν τους ενδιαφερει τπτ. Θα αυξησουν το φορο η θα αρχισουν να τον εφαρμοζουν απο τα 1600κ.ε Εδω με το πετρελαιο που δν εχει βαλει κανεις και ομως δν το αλλαζουν...

STREETRACING
18-01-13, 18:41
Σε ποιον καλέ θα ρίχναμε ξύλο? Εκτός κι αν μιλάμε για την Παπασταύρου, τη Γιαδικιάρογλου και την Πετροβασίλη.

Γιάννη, δεν είσαι στην ίδια θέση που βρίσκεται ο περισσότερος κόσμος. Άλλο να τρως απ' τα σκουπίδια κι άλλο να λες ότι μας έσκισαν στην υπερφορολόγηση. Ο πτυχιούχος 23χρονος δηλαδή χωρίς στον ήλιο μοίρα τι θα 'πρεπε να κάνει? Να ρίξει ατομική βόμβα?

Σα λαός δεν είμαστε περίεργος. Παρτάκηδες είμαστε και αμόρφωτοι.

Edit: Μη μιλάς ΚΑΝ για εμφύλιο.


Ακριβώς
Παρτακηδες είμαστε.
Όταν μας φύγει αυτο κ ξυπνήσουμε τότε θα δεις,
Κ μην λες κ για μένα.
Μια Χαρα χάλια είμαι.
Απο 1000000 τζίρο σε 200000 τι μείωση έχω;
Συν όλα τα αλλα που τα ξέρεις.



Sent from my iPhone using Tapatalk

STREETRACING
18-01-13, 18:42
Κ φυσικά θέλουν ατομική βόμβα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

steliosm46
18-01-13, 19:23
Παιδιά ερώτηση:

το 325 πως πληρώνει? με 5% ή με 10% ?

PANOS-E60
18-01-13, 19:35
Παιδιά ερώτηση:

το 325 πως πληρώνει? με 5% ή με 10% ?

5%. Ειναι 2.496 cc

steliosm46
18-01-13, 19:36
5%. Ειναι 2.496 cc

Ευχαριστώ Πάνοthumb

steliosm46
18-01-13, 19:43
Και κάτι ακόμα που ξέχασα να ρωτήσω.

σε ποιο απο τα παρακάτω τεκμήριο πάει το 2496?



Νομίζω έτσι είναι μέχρι 5ετίας.
2.400 cc 12.400 ευρώ
2.600 cc 14.200 ευρώ

PANOS-E60
18-01-13, 19:50
Και κάτι ακόμα που ξέχασα να ρωτήσω.

σε ποιο απο τα παρακάτω τεκμήριο πάει το 2496?



Νομίζω έτσι είναι μέχρι 5ετίας.
2.400 cc 12.400 ευρώ
2.600 cc 14.200 ευρώ

13.300 Στελιο, ανα 100 κυβικά προσθέτεις 900 ευρω τεκμήριο.

optostyle
18-01-13, 20:27
Μα θα πρεπει να καταλαβουμε οτι ΔΕΝ τους νοιαζουν τα εσοδα...αυτο που τους νοιαζει ειναι να μας ξεφτυλισουν σαν λαο κατοπιν εντολης ''ανωθεν''...
Δηλαδη τα εσοδα φορων αυτη τη χρονια απο τελη , πετρελαιο κτλ μπορει να ηταν τα μισα, αλλα εμεινε ΠΟΛΥΣ κοσμος στο κρυο σπιτι(που σε λιγο καιρο θα τα κατασχεσουν τα περισσοτερα) και κυκλοφορουσε με τα ποδια γιατι δεν εχει αμαξι...
Οταν καποιος σε καταφερνει να σκυψεις το κεφαλι ειναι μεγαλο πραμα....

Και μ'αρεσει πιο πανω που λεγαν ..''Ε και τι θα γινει αμα παραπονεθω...θα αλλαξει τιποτα???'' αυτοι ηταν οι πρωτοι που το σκυψαν

ghost-rider
18-01-13, 20:55
Προσωπικα μιλωντας.
Γιατι να αντιδρασω, γιατι να σπειρω μπαχαλο κ να ριξω ξυλο?
Οι προσωπικες μου θεσεις μπορει να ειναι ακρως αντιθετες με τα οσα διαδραματιζονται.
Διαφωνω σχεδον σε ολη τη θεωρηση της καταστασης ριζικα.
Παραυτα πιστευω οτι εχουμε δημοκρατια.
Ετσι η πλειοψηφια αποφασιζει τι θα γινει.
Εγω που αποτελω μειοψηφια οφειλω να προσαρμοστω με τις επιλογες της πλειοψηφιας κ να κανω οτι ειναι δυνατον ωστε να επιβιωσω χωρις να ζημιωνω ταυτοχρονα καποιον αλλο.
Αυτο πιστευω λεει η λογικη. Αν ειχαμε χουντα να συζητουσαμε για ξυλο.
Ομως καθε αλλο παρα χουντα εχουμε...

Τελος θα ηθελα να προσθεσω οτι μονο ηλιθιοι δεν ειναι οι κυβερνωντες. Στοχος δεν ειναι οι εισπραξεις αλλα η μειωση του βιοτικου επιπεδου. Η μειωση των μισθων ουτως ωστε να δημιοργηθει βαση για βιομηχανικη αναπτυξη.
Λεω τωρα εγω... Εικαζω αν προτιματε...

STREETRACING
18-01-13, 22:52
Που τη βλέπεις τη πλειοψηφία;
Και όλα τα αυτα τα χαράτσια , μειώσεις συντάξεων τι είναι;δημοκρατικά
μέτρα;
Μην τρελλαθουμε τώρα.

Sent from my iPhone using Tapatalk

spar@
19-01-13, 04:04
Που τη βλέπεις τη πλειοψηφία;
Και όλα τα αυτα τα χαράτσια , μειώσεις συντάξεων τι είναι;δημοκρατικά
μέτρα;
Μην τρελλαθουμε τώρα.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Η πλειοψηφία ειναι αυτοί που ψήφισαν αυτή τη κυβέρνηση πριν απο μερικούς μήνες τους βλέπουμε καθημερινά γύρω μας,ειναι φίλοι μας ακομα και συγγενείς μας...
Αφού θελουμε δημοκρατία βαδίζουμε με σύμφωνα με τους νομους της Δημοκρατίας αν φτάσουμε σε σημείο να καταλάβουμε οτι ο καθένας κοιτάει την τσέπη του και το συμφέρον του και είμαστε απολίτιστοι και ζώα τότε μπορεί να βρούμε το πολίτευμα που μας αξίζει...Τυρρανια χρειαζόμαστε πρώτον για να τρώει μονο ένας και δεύτερον γιατι δεν θα υπάρχει ψιχουλο και θα ξυπνήσει και το τελευταίο κομματοσκυλο που ακομα γλειφει για ένα βόλεμα!

vagmag
19-01-13, 04:21
Η πλειοψηφία ειναι αυτοί που ψήφισαν αυτή τη κυβέρνηση πριν απο μερικούς μήνες τους βλέπουμε καθημερινά γύρω μας,ειναι φίλοι μας ακομα και συγγενείς μας...
Αφού θελουμε δημοκρατία βαδίζουμε με σύμφωνα με τους νομους της Δημοκρατίας αν φτάσουμε σε σημείο να καταλάβουμε οτι ο καθένας κοιτάει την τσέπη του και το συμφέρον του και είμαστε απολίτιστοι και ζώα τότε μπορεί να βρούμε το πολίτευμα που μας αξίζει...Τυρρανια χρειαζόμαστε πρώτον για να τρώει μονο ένας και δεύτερον γιατι δεν θα υπάρχει ψιχουλο και θα ξυπνήσει και το τελευταίο κομματοσκυλο που ακομα γλειφει για ένα βόλεμα!

Και όμως η πλειοψηφία στις τελευταίες εκλογές, ήταν αυτοί που δεν ψήφισαν.
Η χώρα καίγεται και εμείς βάρκουλες αρμενίζουμε ....
Η αποχή δεν έχουμε καταλάβει ακόμα ότι βολεύει τους κομματικούς στρατούς ; Οταν δεν προσελθουμε στην κάλπη, απλά βοηθάμε να ξανά βγουν οι ίδιοι και οι ίδιοι με ακόμα λιγότερους ψήφους.

STREETRACING
19-01-13, 08:30
Τα μέτρα όλων των μνημονιων έπρεπε να ψηφιζονται για να περάσουν απο το 80% της βουλής.
Που φυσικά δεν ισχυσε ποτε ούτε θα ισχύει.
Όχι απο όποιον είναι πάνω με ένα ποσοστό βουλευτών του κ@ λου.
Τι καθόμαστε και λέμε τώρα;..
Ήταν αποφασεις τώρα ουσιαστικησ πλειοψηφίας βουλευτών ποτε κάποιο απο τα μνημονια;


Sent from my iPhone using Tapatalk

hades7
19-01-13, 10:32
και τι να λεει και να ψηφιζονταν και απο το 99% της βουλης εκει ειναι το προβλημα μας η οτι αυτοι που ψηφιζαν δεν ειχαν κατσει να διαβασουν περι τινος προκειται και απλα εκτελουσαν κομματικες εντολες? παρτε το χαμπαρι και εσεις και εγω εχουμε τους πολιτικους που μας αξιζουν σαν λαος, οτι θα τραβηξουμε και τραβαμε μας αξιζει περα ως περα(στο συνολο μας)μας αξιζει να φτασουμε στο τελευταιο σκαλοπατι της εξαθλιωσης ειμαστε αναξιοι απογονοι αξιων προγονων

Stamatis
19-01-13, 10:46
Δεν ειμαστε απογονοι.
Ειμαστε συμπτωματικοι επιγονοι.
Διαδοχοι χωρις δεσμο αιματος και στην περιπτωση μας, χωρις ηθικη συνεχεια.
Αποτυχημενα τουρκολεβαντινικα υβριδια, οπου παρολο που η καταγωγη μας ελκεται απο αυτους τους μεγαλους ανθρωπους, φροντισαμε πρωτα να τους γκρεμισουμε για να μην μας τρομαζει η σκια τους και κατοπιν τους επικαλουμαστε οταν θελουμε να προσδωσουμε αιγλη στο τιποτα που μας χαρακτηριζει.
Εχουμε την καταρα του κακομαθημενου κωλοπαιδου.
Οι πλατες των αρχαιων δεν κρατανε πια το βαρος μας.
Φροντισαμε να τους γκρεμισουμε και να τους εξευτελισουμε τοσο πολυ, ωστε να ψαχνουμε λυσεις στις ιδεες αυτων, που οπως αρεσκομαστε να λεμε, οταν εμεις (αυτοι οι προγονοι) φιλοσοφουσαν, εκεινοι (οι σωτηρες μας) κρεμοντουσαν στα δεντρα.

STREETRACING
19-01-13, 10:47
Μιλάω για πλειοψηφια που αναφέρθηκε πριν.
Εννοείτε ότι εμείς οι ίδιοι φταίμε.
Ξέρουμε όλοι τι χρειάζεται...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Stamatis
19-01-13, 10:49
Τρεις γενιες χρειαζεται.
Και οραμα. Και αγωγη.

STREETRACING
19-01-13, 10:50
Να μου μιλαγες για κανέναν άλλο λαό μπορει.
Εμείς δεν πρόκειται.
Αν ήσουν μακροχρόνιος άνεργος με κομμένο ρεύμα νερό κ 2 παιδιά δεν νομίζω να μιλαγες για οράματα κ αγωγές.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Stamatis
19-01-13, 10:52
Θα βγει μεγαλος αντρας.
Θα βγει.
Πρεπει ομως να καει και αυτος στην πυρα πριν καταλαβουμε τι ζωη μας εξασφαλισε.
Οπως ολοι οι μεταρυθμιστες

PANOS-E60
19-01-13, 10:59
Δεν ειμαστε απογονοι.
Ειμαστε συμπτωματικοι επιγονοι.
Διαδοχοι χωρις δεσμο αιματος και στην περιπτωση μας, χωρις ηθικη συνεχεια.
Αποτυχημενα τουρκολεβαντινικα υβριδια, οπου παρολο που η καταγωγη μας ελκεται απο αυτους τους μεγαλους ανθρωπους, φροντισαμε πρωτα να τους γκρεμισουμε για να μην μας τρομαζει η σκια τους και κατοπιν τους επικαλουμαστε οταν θελουμε να προσδωσουμε αιγλη στο τιποτα που μας χαρακτηριζει.
Εχουμε την καταρα του κακομαθημενου κωλοπαιδου.
Οι πλατες των αρχαιων δεν κρατανε πια το βαρος μας.
Φροντισαμε να τους γκρεμισουμε και να τους εξευτελισουμε τοσο πολυ, ωστε να ψαχνουμε λυσεις στις ιδεες αυτων, που οπως αρεσκομαστε να λεμε, οταν εμεις (αυτοι οι προγονοι) φιλοσοφουσαν, εκεινοι (οι σωτηρες μας) κρεμοντουσαν στα δεντρα.

αυτό ειναι και ιστορικά αποδεδειγμένο με αδιαμφισβήτητο τροπο.
η γενετική συνέχεια χάθηκε από την άλωση της Πόλης και μετά.
ελάχιστα ψήγματα του γονιδιώματος διασώθηκαν στους έλληνες του εξωτερικού, μολδαβία, βλαχία, αυστρία, ιταλία, παρευξείνιες πόλεις και αλλού.

hades7
19-01-13, 11:09
Δεν ειμαστε απογονοι.
Ειμαστε συμπτωματικοι επιγονοι.
Διαδοχοι χωρις δεσμο αιματος και στην περιπτωση μας, χωρις ηθικη συνεχεια.
Αποτυχημενα τουρκολεβαντινικα υβριδια, οπου παρολο που η καταγωγη μας ελκεται απο αυτους τους μεγαλους ανθρωπους, φροντισαμε πρωτα να τους γκρεμισουμε για να μην μας τρομαζει η σκια τους και κατοπιν τους επικαλουμαστε οταν θελουμε να προσδωσουμε αιγλη στο τιποτα που μας χαρακτηριζει.
Εχουμε την καταρα του κακομαθημενου κωλοπαιδου.
Οι πλατες των αρχαιων δεν κρατανε πια το βαρος μας.
Φροντισαμε να τους γκρεμισουμε και να τους εξευτελισουμε τοσο πολυ, ωστε να ψαχνουμε λυσεις στις ιδεες αυτων, που οπως αρεσκομαστε να λεμε, οταν εμεις (αυτοι οι προγονοι) φιλοσοφουσαν, εκεινοι (οι σωτηρες μας) κρεμοντουσαν στα δεντρα.

ο συγχρονος ελληνας μου θυμιζει το παιδι μιας ευπορης και μορφωμενης οικογενειας με κουλτουρα,μεγαλωνει ο βλακας στο καλυτερο περιβαλλον εχει ολα τα εφοδια εχει ολες τις προυποθεσεις να πετυχει, σαν ανθρωπος εννοω οχι επαγγελματικα, αυτο μου ειναι αδιαφορο και τον βλεπεις σε μια ηλικια και λες πως τα καταφερες ρε κυριζι πως τα καταφερες να γινεις αυτο το απαισιο πραμα που εισαι και κουβαλας στον εγκεφαλο σου στον τροπο σκεψης σου στον τροπο συμπεριφορας σου αποτυχημενε και ρχετε ο ερμος ο πατερας(ο αρχαιος που λεγαμε προγονος) να συχτηριζει που δεν φορεσε εκεινη την αποφραδα μερα την καποτα και βγαλε στην κοινωνια αυτο το ξερασμα

Nino
19-01-13, 11:46
Φόρος πολυτελείας
παραλογος; Ναι
Αδικος; Χμ.. Ναι
Τώρα που ήρθε η φωτιά και στην αυλή μας,φωνάζουμε.
Τόσο καιρό μας τιναξαν τη πυτιρριδα καταστράφηκαν οικογένειες,χάθηκαν περιουσίες,ανεργία,ύφεση εργασιακούς μεσαίωνας.
Εμείς όμως σιωπηλοί,αμασητα όλα , να σωθούμε... Ποιος θα μας σώσει απο τους σωτήρες!!!
Χάνουν έσοδα λέμε απο την παράδοση πινακίδων!
Τρίχες ούτε τους νοιάζει και σε τελική στο εμπορικό ισοζύγιο ίσως και να βγαίνουν κερδισμένοι.
Επιστροφή σε δεκαετίες που η οικογένεια είχε lada με σχαρα οροφής γεμάτη βαλίτσες για να παει ένα ταξιδακι.
Ο οδηγός έκανε το Σταυρο του όταν συναντούσε ανηφόρα!
Τότε που ξεχώριζαν οι έχοντες και κατέχοντες απο το λαουτζικο,
αυτο είναι το πλάνο....
Λατερνα φτώχεια και φιλότιμο... μόνο που τώρα οι πρωταγωνιστής θα είναι οι τραγικές δικές μας φιγούρες...

Αντε χρονια μου πολλα!!

bimmerm
19-01-13, 15:06
Γιάννη, δεν είσαι στην ίδια θέση που βρίσκεται ο περισσότερος κόσμος. Άλλο να τρως απ' τα σκουπίδια κι άλλο να λες ότι μας έσκισαν στην υπερφορολόγηση. Ο πτυχιούχος 23χρονος δηλαδή χωρίς στον ήλιο μοίρα τι θα 'πρεπε να κάνει?
Edit: Μη μιλάς ΚΑΝ για εμφύλιο.

ναι αλλα ειναι μαθηματικα σιγουρο οτι μπορει να ερθεις.τοτε θα ξυπνησεις ?η' μηπως θες να το προλαβεις?ο πτυχιουχος να παλεψει ,αυτο να κανει.αν δεν διαμαρτυρηθει ο πτυχιουχος ,ποιος θα το κανει?
+1000 για το εντιτ,ετσι σκεφτονταν οι απλοικοι απογονοι.εμεις ειμαστε μορφωμενοι και πολιτισμενοι.:original:


Οσοι και να καταθεσουν πινακιδες το μετρο αυτο δν το παιρνουν πισω....Οι ανθρωποι αυτοι ειναι ανιδεοι και δν τους ενδιαφερει τπτ. Θα αυξησουν το φορο η θα αρχισουν να τον εφαρμοζουν απο τα 1600κ.ε Εδω με το πετρελαιο που δν εχει βαλει κανεις και ομως δν το αλλαζουν...

αν δεν κανεις κατι και εσυ πως να αλλαξει?αυτοι πρεπει να ακουσουν εσενα και οχι εσυ αυτους.:original:



Και μ'αρεσει πιο πανω που λεγαν ..''Ε και τι θα γινει αμα παραπονεθω...θα αλλαξει τιποτα???'' αυτοι ηταν οι πρωτοι που το σκυψαν

ενω αμα δεν παραπονεθεις,θα αλλαξει κατι?:original:



Παραυτα πιστευω οτι εχουμε δημοκρατια.
Ετσι η πλειοψηφια αποφασιζει τι θα γινει.
Εγω που αποτελω μειοψηφια οφειλω να προσαρμοστω με τις επιλογες της πλειοψηφιας κ να κανω οτι ειναι δυνατον ωστε να επιβιωσω χωρις να ζημιωνω ταυτοχρονα καποιον αλλο.
Αυτο πιστευω λεει η λογικη.

Τελος θα ηθελα να προσθεσω οτι μονο ηλιθιοι δεν ειναι οι κυβερνωντες. Στοχος δεν ειναι οι εισπραξεις αλλα η μειωση του βιοτικου επιπεδου. Η μειωση των μισθων ουτως ωστε να δημιοργηθει βαση για βιομηχανικη αναπτυξη.
Λεω τωρα εγω... Εικαζω αν προτιματε...

η δημοκρατια αυτη ειναι ξεπερασμενη.δεν εκπροσωπει την πλειοψηφια γιατι η πλειοψηφια δεν ψηφισε να γινουν ολα αυτα.αυτα εγιναν οταν αρνηθηκαν να κανουν αυτα που συμφωνησαν.η εκλογη βασιζεται σε ενα συμβολαιο με τον λαο.αυτοι αλλαξαν την συμφωνια με τον λαο χωρις να τον ρωτησουν και κανουν αλλα,που ειναι λοιπον η πλειοψηφια?ακυρωνεται η συμφωνια με τον λαο, ακυρωνεται το συμβολαιο ,ακυρωνεται η εκλογη τους.ετσι επρεπε να ειναι.επειδη ομως υπαρχουν και εκτατες εξελιξεις θα επρεπε να ρωταται ο λαος για τις αποφασεις που θα παρθουν με τα νεα δεδομενα και τον αφορουν.χρειαζεται αμμεση δημοκρατια ακομα και τα παιδια του λυκειου το καταλαβαν.συμμετοχικη.:origina l:


Και όμως η πλειοψηφία στις τελευταίες εκλογές, ήταν αυτοί που δεν ψήφισαν.
Η χώρα καίγεται και εμείς βάρκουλες αρμενίζουμε ....
Η αποχή δεν έχουμε καταλάβει ακόμα ότι βολεύει τους κομματικούς στρατούς ; Οταν δεν προσελθουμε στην κάλπη, απλά βοηθάμε να ξανά βγουν οι ίδιοι και οι ίδιοι με ακόμα λιγότερους ψήφους.

και οσοι προσερχονται να μην ψηφιζουν κλωνους.πεταξτε τους εξω.ψηφιστε εκτος βουλης να μπουν αλλοι να καταλαβουν τι εστι βερυκοκο.αλλα βολευεστε στην σιγουρια του μπουρδεροπρασινοκοκκινου και μετα κλαιγεστε.και αυτοι ΤΟ ΝΙΩΘΟΥΝ αυτο και σας ΕΧΟΥΝ ΔΕΔΟΜΕΝΟΥΣ και ξερουν οτι παλι αυτους θα προτιμησετε.τολμειστε ετσι κιαλλιως χαμενοι ειστε η' θα ειστε σε λιγο.:original:


παρτε το χαμπαρι και εσεις και εγω εχουμε τους πολιτικους που μας αξιζουν σαν λαος, οτι θα τραβηξουμε και τραβαμε μας αξιζει περα ως περα(στο συνολο μας)μας αξιζει να φτασουμε στο τελευταιο σκαλοπατι της εξαθλιωσης ειμαστε αναξιοι απογονοι αξιων προγονων

εμενα δεν μου ΑΞΙΖΕΙ.δεν προκειται να τους ψηφισω ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ οπως κανω εδω και πολλες εκλογικες αναμετρησεις.σκεφτομαι τολμηρα .οπως οι αξιοι προγονοι..:original:


Τρεις γενιες χρειαζεται.
Και οραμα. Και αγωγη.

και αποφαση...επιτελους!:original:

pilot
19-01-13, 17:06
και τι να λεει και να ψηφιζονταν και απο το 99% της βουλης εκει ειναι το προβλημα μας η οτι αυτοι που ψηφιζαν δεν ειχαν κατσει να διαβασουν περι τινος προκειται και απλα εκτελουσαν κομματικες εντολες? παρτε το χαμπαρι και εσεις και εγω εχουμε τους πολιτικους που μας αξιζουν σαν λαος, οτι θα τραβηξουμε και τραβαμε μας αξιζει περα ως περα(στο συνολο μας)μας αξιζει να φτασουμε στο τελευταιο σκαλοπατι της εξαθλιωσης ειμαστε αναξιοι απογονοι αξιων προγονων

αυτό είναι δεδομένο! ΕΜΕΙΣ φταίμε για όλα..

optostyle
19-01-13, 17:19
Φιλε bimmerm διαβαζε πριν απαντησεις κι εχεις αποψη....αν θες ξαναδιαβασε το ποστ μου..
Καταλαβες το ακριβως ΑΝΤΙΘΕΤΟ.......ΦΥΣΙΚΑ και πρεπει να παραπονεθουμε ΟΛΟΙ και ΝΑΙ καοποτε θα εχει διαφορα...αλλοιως ακομα γιουσουφακια θα ημασταν...αλλα τι θελω και μιλαω,,,,η ΑΓΓΛΩΣΙΑ και η ΑΛΛΑΛΙΑ στην προσωπικη ζωη ολων μας,μας κανει να ΜΙΛΑΜΕ απο τα PC μας και τα πληκτρολογια μας......αντε αρχιζει η Ελληνικη ταινια με τον Βουτσα,,απο μενα τελος


εχουμε ξεφυγει με αρκετα offtopic,,,

το θεμα ειναι ''Τέλη κυκλοφορίας-Εκτακτη εισφορα-καταθεση πινακιδων''

bimmerm
20-01-13, 03:29
φιλε οπτοσταιλ καταλαβα πως το ειπες,μην παρεξηγιεσαι.ο πρωτος ενικος στην απαντηση μου ηταν για αυτους τους ''αλλους'' που λες και εσυ.ειναι αυτο που λεμε ,το λεω σε εσενα για να το ακουσουν οι αλλοι.
με αφορμη εσενα προσπαθησα και εγω να το παιξω φουντωτης.τιποτα προσωπικο,μου αρεσε η παρεμβαση σου!.

optostyle
20-01-13, 10:31
φιλε οπτοσταιλ καταλαβα πως το ειπες,μην παρεξηγιεσαι.ο πρωτος ενικος στην απαντηση μου ηταν για αυτους τους ''αλλους'' που λες και εσυ.ειναι αυτο που λεμε ,το λεω σε εσενα για να το ακουσουν οι αλλοι.
με αφορμη εσενα προσπαθησα και εγω να το παιξω φουντωτης.τιποτα προσωπικο,μου αρεσε η παρεμβαση σου!.



:thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup:

Chris
21-01-13, 10:07
Φιλε bimmerm δυστυχως ειναι λιγοι αυτοι που θα παραπονεθουν και πολλοι οι ΒΟΛΕΜΕΝΟΙ και αυτοι που βλεπουν Τουρκικα σηριαλ..................Οποτε και στις προσφατες εκλογες αποδεικτηκε οτι η Ελλαδα ειναι χωρα Λαμογιων-Βολεμενων-Αγραμματων και κοινωνικα αμορφωτων. Οσο για Δημοκρατια αν η δημοκρατια ειναι το 20% να αποφασιζουν για ολο τον Ελληνικο λαο (λεγε με εκλογικο νομο)και επισης δημοκρατια ειναι να ψηφισουν νομους χωρις κανενα σχεδιασμο και λογικη με το ετσι θελω ναι προτιμω αλλο πολιτευμα

Για να ερθουμε τωρα στο θεμα μας δυστυχως αν δν πιασουν το στοχο η οικονομικη εξαθλιωση και η πωληση της περιουσιας μας σε εξευτελιστικες τιμες ειναι το ιδεατο για τους κυβερνωντες μας!!!!

EVERGET
21-01-13, 14:51
https://www.iefimerida.gr/news/86890/%CE%BF-%CE%BC%CE%AF%CF%87%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CF%82-%CE%B6%CE%B7%CF%84%CE%AC%CE%B5%CE%B9-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%BD%CE%AC%CF%81%C E%B1-%CE%BD%CE%B1-%CF%80%CE%AC%CF%81%CE%B5%CE%B9-%CF%80%CE%AF%CF%83%CF%89-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CF%86%CF%8C%CF%81%CE%BF-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%85%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%B5%C E%AF%CE%B1%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B1-%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%AF%CE%BD%CE%B7%C F%84%CE%B1

Για να δούμε, θα λάβει ο Υπουργός μας υπόψη του την επιστολή?????

ntinos
21-01-13, 16:21
https://www.iefimerida.gr/news/86890/%CE%BF-%CE%BC%CE%AF%CF%87%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CF%82-%CE%B6%CE%B7%CF%84%CE%AC%CE%B5%CE%B9-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%BD%CE%AC%CF%81%C E%B1-%CE%BD%CE%B1-%CF%80%CE%AC%CF%81%CE%B5%CE%B9-%CF%80%CE%AF%CF%83%CF%89-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CF%86%CF%8C%CF%81%CE%BF-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%85%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%B5%C E%AF%CE%B1%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B1-%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%AF%CE%BD%CE%B7%C F%84%CE%B1

Για να δούμε, θα λάβει ο Υπουργός μας υπόψη του την επιστολή?????

Αμα την εχει σε καμια τσεπη,,, την στιγμη που θα συνειδητοποιήσει οτι δεν εχει κολοχαρτο παρα τη χέστρα, πιστευω πως οχι απλα θα την λαβει υποψιν του, αλλα και θα την εκτιμισει δεοντως ...

NickM3CS
21-01-13, 19:12
κανονικα θα επρεπε να στειλουμε και εμεις εκ μερους ολων των φορυμ καμια επιστολη να εχει να διαβασει!!:original:

STREETRACING
21-01-13, 20:29
Εδω έχουν κόψει το ρεύμα σε χιλιάδες οικογένειες, για το φόρο πολυτελείας θα κάνουν πίσω.
Σιγά μην
Τα λαμόγια


Sent from my iPhone using Tapatalk

EVERGET
21-01-13, 20:36
Συμφωνώ. Με επιστολές δεν γίνεται προκοπή, δεν αλλάζουν τα πράγματα!

Πάρτε ημιαξόνια, μπιελοπίστονα, και θολόμπαρες στο χέρι και εμπρός στον αγώνα!!!:warriorsmiley:

(Ο Τσε της αυτοκίνησης στην Ελλάδα...:th_Laie_67-1:)

steliosm46
21-01-13, 20:41
Μόνο ένα τζόκερ θα μας σώσει.

PANOS-E60
21-01-13, 20:51
Συμφωνώ. Με επιστολές δεν γίνεται προκοπή, δεν αλλάζουν τα πράγματα!

Πάρτε ημιαξόνια, μπιελοπίστονα, και θολόμπαρες στο χέρι και εμπρός στον αγώνα!!!:warriorsmiley:

(Ο Τσε της αυτοκίνησης στην Ελλάδα...:th_Laie_67-1:)


https://www.youtube.com/watch?v=ROxH9d8vGEI

:th_Laie_67-1:

EVERGET
21-01-13, 21:52
https://www.youtube.com/watch?v=ROxH9d8vGEI

:th_Laie_67-1:

Χαχαχααα epic movie...!!:th_Laie_67-1:

friendgr
22-01-13, 09:07
Μιλάμε η αρπαχτή ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΕΛΟΣ! :ranting2:

Ενώ θεσπίζεται και η ανανέωση του ερασιτεχνικού διπλώματος κάθε 15 έτη.

(που σημαίνει παράβολα)

https://www.thebest.gr/news/index/viewStory/174052

αναρωτιέμαι γιατί κάθονται και σκέφτονται τρόπους και ονομασίες (τέλη, φόρος πολυτελείας) για να μας τα πάρουν.

Μπορεί απλά να έλεγαν, όλοι σήμερα 100 ευρώ φόρο γιατί είναι Τρίτη και έτσι γουστάρουμε. Αύριο επειδή είναι Τετάρτη κ.ο.κ.



Υ.Γ. Αντε με το καλό και στην ετήσια ανανέωση μαζί με το κινητό.

mikegr
22-01-13, 09:29
Μιλάμε η αρπαχτή ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΕΛΟΣ! :ranting2:

Ενώ θεσπίζεται και η ανανέωση του ερασιτεχνικού διπλώματος κάθε 15 έτη.

(που σημαίνει παράβολα)

https://www.thebest.gr/news/index/viewStory/174052

αναρωτιέμαι γιατί κάθονται και σκέφτονται τρόπους και ονομασίες (τέλη, φόρος πολυτελείας) για να μας τα πάρουν.

Μπορεί απλά να έλεγαν, όλοι σήμερα 100 ευρώ φόρο γιατί είναι Τρίτη και έτσι γουστάρουμε. Αύριο επειδή είναι Τετάρτη κ.ο.κ.



Υ.Γ. Αντε με το καλό και στην ετήσια ανανέωση μαζί με το κινητό.
Eτσι. Φορος 1, φορος 2, φορος 102 κλπ...

Konstantinos E60
22-01-13, 10:00
Μα το είπε ξεκάθαρα ο Στουρναρας. Δύο πράγματα είναι σίγουρα σε αυτή την ζωή, οι φόροι και ο θάνατος !

STREETRACING
22-01-13, 10:16
οπωσ πηγε καλα την εμπορικη συνεχιζει....

StratosZ4
25-01-13, 09:58
Ερωτηση:

Ενα αυτοκινητο ελληνικο 15ετιας αν γινει μετατροπη τριλιτρο ας πουμε τωρα, τι τεκμηριο θα εχει?
50% μειωμενο η σαν να εχει πρωτη αδεια το 2013?

vagmag
25-01-13, 10:07
Ερωτηση:

Ενα αυτοκινητο ελληνικο 15ετιας αν γινει μετατροπη τριλιτρο ας πουμε τωρα, τι τεκμηριο θα εχει?
50% μειωμενο η σαν να εχει πρωτη αδεια το 2013?

είναι 15έτιας το Ζήτα ;;;;:th_Laie_67-1:

StratosZ4
25-01-13, 10:16
είναι 15έτιας το Ζήτα ;;;;:th_Laie_67-1:

To Z πουληθηκε

vagmag
25-01-13, 10:19
To Z πουληθηκε

:thumbsup::thumbsup::thumbsup:

StratosZ4
25-01-13, 12:18
Ερωτηση:

Ενα αυτοκινητο ελληνικο 15ετιας αν γινει μετατροπη τριλιτρο ας πουμε τωρα, τι τεκμηριο θα εχει?
50% μειωμενο η σαν να εχει πρωτη αδεια το 2013?

Κανεις?:shok::shok:

steliosm46
25-01-13, 12:18
Ερωτηση:

Ενα αυτοκινητο ελληνικο 15ετιας αν γινει μετατροπη τριλιτρο ας πουμε τωρα, τι τεκμηριο θα εχει?
50% μειωμενο η σαν να εχει πρωτη αδεια το 2013?

Γιατί να έχει 2013? δεν ταξινομείται στην Ελλάδα απο άλλο κράτος..Αλλαγή κινητήρα γίνεται.Νομίζω θες μόνο μια έγκριση τύπου ξέρεις οτι ο τρίλιτρος που βάζεις να βγαίνει για το αμάξωμα απ το εργοστάσιο.

Νομίζω αυτό είναι αλλα ρώτα καλύτερα σε ένα γραφείο συγκοινωνιών

pilot
25-01-13, 12:20
το πουλησες ρε το Ζ??

StratosZ4
25-01-13, 12:23
Γιατί να έχει 2013? δεν ταξινομείται στην Ελλάδα απο άλλο κράτος..Αλλαγή κινητήρα γίνεται.Νομίζω θες μόνο μια έγκριση τύπου ξέρεις οτι ο τρίλιτρος που βάζεις να βγαίνει για το αμάξωμα απ το εργοστάσιο.

Νομίζω αυτό είναι αλλα ρώτα καλύτερα σε ένα γραφείο συγκοινωνιών

θενκςthumbthumb

Monsta
25-01-13, 12:23
Η αντίστροφη μέτρηση Στράτο ξεκινάει από τη 1η ημερομηνία κυκλοφορίας του στην Ελλάδα. Που σημαίνει -εφόσον το δηλώσεις- ότι θα έχεις άλλο τεκμήριο και άλλα τέλη κυκλ + bonus χαράτσι, αν είναι νεότερο από 10 ετών.

StratosZ4
25-01-13, 12:26
το πουλησες ρε το Ζ??

σημερα το πρωι. πηγε σε φιλο γνωστου μου.

το εχω μετανιωσει ηδη ομως:bye::bye:

steliosm46
25-01-13, 12:30
σημερα το πρωι. πηγε σε φιλο γνωστου μου.

το εχω μετανιωσει ηδη ομως:bye::bye:

τι σκέφτεσαι τώρα Στράτο?

StratosZ4
25-01-13, 12:32
τι σκέφτεσαι τώρα Στράτο?

Το Ζ4...

pilot
25-01-13, 12:43
να γινει! ο...''ερωτας'' με ερωτα περναει! δοκιμασμενο και εγγυημενο! thumb

Skyline_IS
25-01-13, 12:44
Εν τελει Στρατο το εδωσες σε εκεινον που συζητουσαμε εχθες?

andreas_R
25-01-13, 12:53
Γιατί να έχει 2013? δεν ταξινομείται στην Ελλάδα απο άλλο κράτος..Αλλαγή κινητήρα γίνεται.Νομίζω θες μόνο μια έγκριση τύπου ξέρεις οτι ο τρίλιτρος που βάζεις να βγαίνει για το αμάξωμα απ το εργοστάσιο.

Νομίζω αυτό είναι αλλα ρώτα καλύτερα σε ένα γραφείο συγκοινωνιών

Εχω την εντυπωση οτι για να βαλεις και να δηλωσεις νομιμα τον κινητηρα
πρεπει ο κινητηρας να ειναι μεγαλυτερος κατα ενα συγκεκριμενο ποσοστο απο τον αναγραφομενο στην αδεια κυκλοφοριας

StratosZ4
25-01-13, 12:55
Εν τελει Στρατο το εδωσες σε εκεινον που συζητουσαμε εχθες?



Ναι.
του το εδωσα το πρωι, μου εδωσε τα λεφτα, πηγε το κοιταξε και παω τωρα στα κεπ...

StratosZ4
25-01-13, 12:56
Εχω την εντυπωση οτι για να βαλεις και να δηλωσεις νομιμα τον κινητηρα
πρεπει ο κινητηρας να ειναι μεγαλυτερος κατα ενα συγκεκριμενο ποσοστο απο τον αναγραφομενο στην αδεια κυκλοφοριας

Καπου το εχω διαβασει και αυτο..
Νομιζω +20% δηλωνεται.

Αν παρεις ετοιμο αδηλωτο, για να το δηλωσεις θα χρειαστεις τιμολογιο εε?

pilot
25-01-13, 12:57
και το 3λιτρο ρε μεγαλε για που το θες?

andreas_R
25-01-13, 12:58
Καπου το εχω διαβασει και αυτο..
Νομιζω +20% δηλωνεται.

Αν παρεις ετοιμο αδηλωτο, για να το δηλωσεις θα χρειαστεις τιμολογιο εε?

Ναι μπραβο 20%... ειχε θεμα ενας φιλος που ηθελε να δηλωσει ενα ek coupe.

E ναι θα χρειαστει τιμολογιο υποτυπωδως

StratosZ4
25-01-13, 12:59
και το 3λιτρο ρε μεγαλε για που το θες?

για ε36 ρωτω.

Απλως σκεπτομαι αν μπορει να ειναι με πινακιδες η πρεπει να ειναι χωρις:whistle:

Για ετοιμο βλεπω ομως,να γλυτωσω τη διαδικασια.
Η χρηση του θα ναι συγκεκριμενη:original:

pilot
25-01-13, 12:59
:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1: σε χαλασαν οι παρεες μικρε...

andreas_R
25-01-13, 13:01
για ε36 ρωτω.

Απλως σκεπτομαι αν μπορει να ειναι με πινακιδες η πρεπει να ειναι χωρις:whistle:

Για ετοιμο βλεπω ομως,να γλυτωσω τη διαδικασια.
Η χρηση του θα ναι συγκεκριμενη:original:

Ετσι!!!!

steliosm46
25-01-13, 13:01
Εχω την εντυπωση οτι για να βαλεις και να δηλωσεις νομιμα τον κινητηρα
πρεπει ο κινητηρας να ειναι μεγαλυτερος κατα ενα συγκεκριμενο ποσοστο απο τον αναγραφομενο στην αδεια κυκλοφοριας

χωρίς να είμαι σίγουρος μπορεί να έχεις δίκιο αλλα νομίζω οτι για τον υποκυβισμό
ισχύει αυτό και είναι μέχρι το 25% του αρχικού κυβισμού.

Έστω οτι Ε46 316 και το κάνεις μετατροπή σε Μ3 ας πούμε νομίζω οτι μπορείς με την κατάλληλη εγκριση τυπου να το δηλωσεις.

αντιθετα σε Μ3 γνησιο μπορεις μεχρι 25% κάτω δηλαδη μεχρι 2500λιτρα και οχι μεχρι 320,316

Απο εκει και περα οσο αναφορα το τεκμηριο η λογικη λεει οτι εφοσον ειναι ελληνικο το αμαξι οπως ειπε ο Στρατος κανεις αλλαγη κινητηρα το δηλωνεις και αυτο..Δεν νομιζω να φορολογειται σαν 2013 γιατι δεν γινεται ταξινομηση αλλα αλλαγη κινητηρα.

andreas_R
25-01-13, 13:05
χωρίς να είμαι σίγουρος μπορεί να έχεις δίκιο αλλα νομίζω οτι για τον υποκυβισμό
ισχύει αυτό και είναι μέχρι το 25% του αρχικού κυβισμού.

Έστω οτι Ε46 316 και το κάνεις μετατροπή σε Μ3 ας πούμε νομίζω οτι μπορείς με την κατάλληλη εγκριση τυπου να το δηλωσεις.

αντιθετα σε Μ3 γνησιο μπορεις μεχρι 25% κάτω δηλαδη μεχρι 2500λιτρα και οχι μεχρι 320,316

Απο εκει και περα οσο αναφορα το τεκμηριο η λογικη λεει οτι εφοσον ειναι ελληνικο το αμαξι οπως ειπε ο Στρατος κανεις αλλαγη κινητηρα το δηλωνεις και αυτο..Δεν νομιζω να φορολογειται σαν 2013 γιατι δεν γινεται ταξινομηση αλλα αλλαγη κινητηρα.

Καποτε μπορουσες να βαλεις οσα κυβικα ηθελες αρκει το σασι αυτο να εβγαινε με αυτα τα κυβικα.
Τωρα ειμαι σχεδον σιγουρος οτι ισχυει το 20%.
Αυτο για τον υποκυβισμο δεν το γνωριζω καθολου, μου φαινεται ομως παραξενο... θα μου πεις βεβαια ολα τα παραξενα στις μερες μας γινονται αλλα αυτο ειναι αλλη κουβενταthumb

Skyline_IS
25-01-13, 13:07
για ε36 ρωτω.

Απλως σκεπτομαι αν μπορει να ειναι με πινακιδες η πρεπει να ειναι χωρις:whistle:

Για ετοιμο βλεπω ομως,να γλυτωσω τη διαδικασια.
Η χρηση του θα ναι συγκεκριμενη:original:

Λες για το ///Μ απο καλαμαρια? εκεινο νομιζω μας ειχε πει οτι ειναι γνησιο

StratosZ4
25-01-13, 14:19
Λες για το ///Μ απο καλαμαρια? εκεινο νομιζω μας ειχε πει οτι ειναι γνησιο

Δε μιλαω για γνησιο, γιατι ειναι κριμα.

Θελω κατι ελαφρυ

vagmag
25-01-13, 14:25
Δε μιλαω για γνησιο, γιατι ειναι κριμα.

Θελω κατι ελαφρυ

mx5 ?

andreas_R
25-01-13, 14:32
Ε36 Μ3

spar@
25-01-13, 14:36
Καποτε μπορουσες να βαλεις οσα κυβικα ηθελες αρκει το σασι αυτο να εβγαινε με αυτα τα κυβικα.
Τωρα ειμαι σχεδον σιγουρος οτι ισχυει το 20%.
Αυτο για τον υποκυβισμο δεν το γνωριζω καθολου, μου φαινεται ομως παραξενο... θα μου πεις βεβαια ολα τα παραξενα στις μερες μας γινονται αλλα αυτο ειναι αλλη κουβενταthumb

Αντρεα δεν ισχυει αυτο που λες...
μεχρι περσι σιγουρα δηλωθηκαν 316 σε μ3, και δεν βρισκω λογο να ισχυει κατι τετοιο...ειναι σαν να παρακαλας να γινεις νομιμος και να σου λενε οχι!

StratosZ4
25-01-13, 14:38
ειναι σαν να παρακαλας να γινεις νομιμος και να σου λενε οχι!

παιζει να απαγορευεται, σου λενε πανε ξανακαντο 16αρι

StratosZ4
25-01-13, 14:40
Δεν μιλησα για Μ3.Ακομα τουλαχιστον...

Οποιος διαβασει και το ποστ που το ανεφερα το θεμα, εθεσα ως παραδειγμα μετατροπη τριλιτρο

spar@
25-01-13, 14:40
παιζει να απαγορευεται, σου λενε πανε ξανακαντο 16αρι

ποτε γενικα δεν αλλαζουν κατι που τους δινει περισσοτερα χρηματα....

andreas_R
25-01-13, 14:44
Αντρεα δεν ισχυει αυτο που λες...
μεχρι περσι σιγουρα δηλωθηκαν 316 σε μ3, και δεν βρισκω λογο να ισχυει κατι τετοιο...ειναι σαν να παρακαλας να γινεις νομιμος και να σου λενε οχι!

Αυτο που λες εσυ δεν ισχυει και σκασε:th_Laie_67-1:

spar@
25-01-13, 14:49
Αυτο που λες εσυ δεν ισχυει και σκασε:th_Laie_67-1:

υποψιαζομαι οτι ειναι η νεα σου ατακα οταν σε σταματησουν σε μπλοκο...
ΕΜ ΕΓΩ ΗΘΕΛΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΝΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ....ΨΙΙΙΙ
ΤΙΤΑΝΟΤΕΡΑΣΤΙΕ...

Bazil Van Sinner
25-01-13, 18:12
Απορια.

Το δικο μου ειναι Β'/2001 με πρωτη αδεια 2005.
Βαση πρωτης αδειας με πιανει ο φορος πολυτελειας,
υπαρχει τροπος,να παω στο μηχανολογικο για παραδειγμα,
και να μου αλλαξουν τα (ψευδη) στοιχεια στην αδεια?
Παντα το εβρισκα κουφο αυτο,ετσι κι αλλιως δεν παιζει να πουλιοταν το αμαξι μου για 2005,μα ουτε και γω το αγορασα για 2005.

Καμια ιδεα?

mikegr
25-01-13, 18:37
Απορια.

Το δικο μου ειναι Β'/2001 με πρωτη αδεια 2005.
Βαση πρωτης αδειας με πιανει ο φορος πολυτελειας,
υπαρχει τροπος,να παω στο μηχανολογικο για παραδειγμα,
και να μου αλλαξουν τα (ψευδη) στοιχεια στην αδεια?
Παντα το εβρισκα κουφο αυτο,ετσι κι αλλιως δεν παιζει να πουλιοταν το αμαξι μου για 2005,μα ουτε και γω το αγορασα για 2005.

Καμια ιδεα?
Kαποιος φιλος μου ειπε οτι ο μαντρας που πηρε το Τουαρεγκ μπορει να του βαλει την ημερομηνια κατασκευης (2003) στην αδεια αντι αυτην της πρωτης αδειας στην Ελλαδα(2005). Δε ξερω τωρα τι ακρη εχει.

bill_m3
25-01-13, 18:44
Κάποιος έγραψε εδώ μέσα (δεν θυμάμαι ποιος) ότι προσπάθησε να το κάνει, βρήκε χαρτιά τελωνείου κτλ και πήρε τα @%@%@!!!

Δεν γίνεται παίδες δυστυχώς, αν κάποιος έχει τα μέσα, ίσως.....

Chris
25-01-13, 18:51
Οποιος στην νυχτα περπατει λασπες και σ@@@τα πατει....ρε παιδες...ψαχνουμε να βρουμε τροπους να κλεψουμε η να παρανομησουμε...Στις εκλογες τι σκεφτομασταν??????οτι τα πραγματα θα καλλιτερεψουν!!!!!

Bazil Van Sinner
25-01-13, 18:56
Απορια.

Το δικο μου ειναι Β'/2001 με πρωτη αδεια 2005.
Βαση πρωτης αδειας με πιανει ο φορος πολυτελειας,
υπαρχει τροπος,να παω στο μηχανολογικο για παραδειγμα,
και να μου αλλαξουν τα (ψευδη) στοιχεια στην αδεια?
Παντα το εβρισκα κουφο αυτο,ετσι κι αλλιως δεν παιζει να πουλιοταν το αμαξι μου για 2005,μα ουτε και γω το αγορασα για 2005.

Καμια ιδεα?


Οποιος στην νυχτα περπατει λασπες και σ@@@τα πατει....ρε παιδες...ψαχνουμε να βρουμε τροπους να κλεψουμε η να παρανομησουμε...Στις εκλογες τι σκεφτομασταν??????οτι τα πραγματα θα καλλιτερεψουν!!!!!

αν αναφερεσε σε μενα μαλλον δεν διαβασες σωστα το post μου!

Το αμαξι ειναι Β'/2001
γιατι να το πληρωσω για 2005????

Παρανομος ειμαι εγω?η'αυτοι που θελουν να με φορολογησουν με το ψευδο-χαρτο τους?

Bazil Van Sinner
25-01-13, 18:57
Kαποιος φιλος μου ειπε οτι ο μαντρας που πηρε το Τουαρεγκ μπορει να του βαλει την ημερομηνια κατασκευης (2003) στην αδεια αντι αυτην της πρωτης αδειας στην Ελλαδα(2005). Δε ξερω τωρα τι ακρη εχει.

Αν δε σου κανει κοπο ,κανε μια ερωτηση :thanks:

RallyArt
25-01-13, 19:24
Παιδια γενικα δεν ειμαι καλος σε αυτα αλλα μονος δεν καταφερνεις ΤΙΠΟΤΑ!!
Ομως αν με καποιο τροπο μαζευτούν 2000 υπογραφες μεσω Internet με ονοματεπωνυμο του καθενός και με 15¤ ο καθενας μαζευεται το καθολου ευκαταφρονητο ποσο των 30.000¤ τα δινεις σε ενα μεγαλο ή τέλος πάντων καλο δικηγορο και πας στο ευρωπαϊκό δικαστήριο....
Και εκει βρισκεις το δίκιο σου;-)
Πολυ δυσκολο αλλα οχι αδύνατο.

Bazil Van Sinner
25-01-13, 19:28
Παιδια γενικα δεν ειμαι καλος σε αυτα αλλα μονος δεν καταφερνεις ΤΙΠΟΤΑ!!
Ομως αν με καποιο τροπο μαζευτούν 2000 υπογραφες μεσω Internet με ονοματεπωνυμο του καθενός και με 15¤ ο καθενας μαζευεται το καθολου ευκαταφρονητο ποσο των 30.000¤ τα δινεις σε ενα μεγαλο ή τέλος πάντων καλο δικηγορο και πας στο ευρωπαϊκό δικαστήριο....
Και εκει βρισκεις το δίκιο σου;-)
Πολυ δυσκολο αλλα οχι αδύνατο.


Καθολου κακη η ιδεα σουthumb

Το θεμα συννενοηση,ομως,στην Ελλαδα τεινει να εξαφανιστει!

Leonidas_E39
04-02-13, 09:29
https://www.zougla.gr/automoto/article/pia-ine-ta-pragmatika-tekmiria-ton-aftokiniton

Nikos!
04-02-13, 09:56
https://www.zougla.gr/automoto/article/pia-ine-ta-pragmatika-tekmiria-ton-aftokiniton

Καλά, ο πίνακας έχει λάθη στο 2λτ τουλάχιστον, λίγο πρόχειρα που το είδα.

Υπολογίζει 375,60¤ τέλη αντί για 660¤ και αν το έκανα σωστά, με 1,7¤ τη βενζίνη (γιατί εκεί είναι) υπολογίζει μέση 6,6λτ/100κμ.

Υπάρχει 2λτ με τέτοια μέση? :hystericalbs1:

Με 14.000κμ το χρόνο, 10λτ/100κμ μέση και 1,7¤/λτ τη βενζίνη το κόστος είναι 2.380¤ + 660¤ τέλη + 370¤ συντήρηση + 1221¤ ασφάλεια (λίγο τσιμπημένο είναι αυτό βεβαίως) = 4631 ¤ αντί για 3.549 που το βγάζουν αυτοί.

S8N
04-02-13, 10:29
Επίσης, αν ο κ. Σαρημπαλίδης πάει με 8000 ευρώ στον Βόλο και φέρει αυτή την περίφημη Μ5 του 2008 περί ης ο λόγος, εγώ του την αγοράσω 10.000 την επόμενη μέρα.

Samaro
04-02-13, 10:36
Μην κολάτε στις λεπτομέρειες και μόνο που γίνεται λόγος για την υπερφορολόγηση και τα τεκμήρια καλό είναι ! :original:

Cobalt
04-02-13, 10:37
με βλέπω του χρόνου για κατάθεση αν δεν αλλάξει κάτι...

friendgr
04-02-13, 12:00
Επίσης, αν ο κ. Σαρημπαλίδης πάει με 8000 ευρώ στον Βόλο και φέρει αυτή την περίφημη Μ5 του 2008 περί ης ο λόγος, εγώ του την αγοράσω 10.000 την επόμενη μέρα.

Πλάκα πλάκα πήρε κανένας τηλέφωνο έτσι από περιέργεια να ρωτήσει τι παίζεται;

Πήρα κάποια στιγμή και ήταν κλειστό. Οταν καίγεσαι (έλεγε λόγω ανάγκης) δεν νομίζω να κλείνεις τηλέφωνα...

bimmerm
04-02-13, 12:33
Μην κολάτε στις λεπτομέρειες και μόνο που γίνεται λόγος για την υπερφορολόγηση και τα τεκμήρια καλό είναι ! :original:

σωστο...

mikegr
04-02-13, 13:18
Αν δε σου κανει κοπο ,κανε μια ερωτηση :thanks:

Του ειπε να προσκομισει στον λογιστη την αδεια (ή καποιο εγγραφο δε θυμαμαι ακριβως) που να γραφει το ετος κατασκευης, για να το υποβαλλει στη φορολογικη του δηλωση

Bazil Van Sinner
04-02-13, 13:40
Ευχαριστω Μike!

Τωρα,τι εγγραφο πρεπει να βρω ωστε να αποδεικνυει οτι ΟΝΤΩΣ,ειναι το αμαξι
2001?

γνωμες?

wheelman
04-02-13, 14:08
Ευχαριστω Μike!

Τωρα,τι εγγραφο πρεπει να βρω ωστε να αποδεικνυει οτι ΟΝΤΩΣ,ειναι το αμαξι
2001?

γνωμες?
Αν κατάλαβα καλά το θές για το τεκμήριο σωστά?
Άν είσαι τυχερός και το γράφει στην άδεια έχει καλώς.

Απο όσο θυμάμαι όμως αναφέρει στο βιβλιαράκι-βοήθημα
της δήλωσης φόρου ότι προσμετράτε η ημερομηνία πρώτης άδειας στην Ελλαδα( σελ.26 (https://www.minfin.gr/content-api/betacms/repository/minfin/binaryChannel/ForologikosOdhgos2012/content)).

Sorry αν κατάλαβα λάθος, ή έχει αλλάξει κάτι

turbodog
04-02-13, 14:09
αν αναφερεσε σε μενα μαλλον δεν διαβασες σωστα το post μου!

Το αμαξι ειναι Β'/2001
γιατι να το πληρωσω για 2005????

Παρανομος ειμαι εγω?η'αυτοι που θελουν να με φορολογησουν με το ψευδο-χαρτο τους?

Το κρατος νομοθετει και φυσικα οτι ειναι νομος δεν μπορει εκ των πραγματων να ειναι παρανομο. Το αν ειναι αδικο η οχι ειναι κατι διαφορετικο απο το παρανομο. Με την ιδια λογικη παρανομο ειναι το χαρατσι στα ακινητα, ο αυξημενος φορος στο πετρελαιο, η επαναφορα και αυξηση των παραλογων τεκμηριων στα αυτοκινητο κ.ο.κ.
Το κρατος λοιπον αποφασισε να θεωρει σαν πρωτη αδεια κυκλοφοριας την πρωτη αδεια του αυτοκινητου στην Ελλαδα γιατι με αυτο τον τροπο γνωριζει οτι ετσι θα εχει αυξημενα εσοδα (εκ του πονηρου βεβαιως βεβαιως οπως και με τον φορο πολυτελους διαβιωσης που ψηφιστηκε ΑΦΟΥ ειχε κλεισει η καταληκτικη ημερομηνια για καταθεση πινακιδων και ειχε πληρωθει το τελος κυκλοφοριας 2013 οπως και με αλλα πραγματα γενικοτερα).
Και φυσικα γνωριζει οτι αλλο η πρωτη αδεια αυτοκινητου στο εξωτερικο(εξου και η πραγματικη ημερομηνια πρωτης αδειας)και αλλο στην Ελλαδα. Και κυριως για τα αυτοκινητα υψηλου κυβισμου που ηρθαν ως μεταχειρισμενα την περιοδο 2004-2009
Για αυτο και εφαρμοσε αυτο που το βολευε ως προς την εισπραξη εισοδων δηλαδη την πρωτη Ελληνικη αδεια.
Good luck στην οποια προσπαθεια σου να βρεις το δικιο σου

Bazil Van Sinner
04-02-13, 17:30
Για τον υπολογισμό του χρονικού διαστήματος που απαιτείται προκειμένου να γίνει η μείωση της αντικει-
μενικής δαπάνης επιβατικού ή μεικτής χρήσης ή τύπου JEEP αυτοκινήτου ιδιωτικής χρήσης λόγω παλαιότ-
ητας, ως πρώτος χρόνος θεωρείται αυτός που το αυτοκίνητο τέθηκε για πρώτη φορά στην Ελλάδα σε
κυκλοφορία. Προκειμένου για το οικονομικό έτος 2012 για τον υπολογισμό της μείωσης (30%) λόγω πα-
ρόδου των πέντε χρόνων, θα ληφθεί υπόψη το 2006 (χρήση) ως πρώτο έτος, ανεξάρτητα αν το αυτοκίνητο
κυκλοφόρησε στην αρχή ή στο τέλος του χρόνου αυτού.
Η μείωση αυτή υπολογίζεται κατά ποσοστό:
α) 30% για το χρονικό διάστημα παλαιότητας πάνω από 5 μέχρι και 10 έτη,
β) 50% για το χρονικό διάστημα παλαιότητας πάνω από 10,

:ranting2::ranting2::ranting2:

Δεν παιζονται ....
αλητες....
ΑΛΗΤΕΣ.....

Nino
04-02-13, 17:36
:ranting2::ranting2::ranting2:


Για τον υπολογισμό του χρονικού διαστήματος που απαιτείται προκειμένου να γίνει η μείωση της αντικει-
μενικής δαπάνης επιβατικού ή μεικτής χρήσης ή τύπου JEEP αυτοκινήτου ιδιωτικής χρήσης λόγω παλαιότ-
ητας, ως πρώτος χρόνος θεωρείται αυτός που το αυτοκίνητο τέθηκε για πρώτη φορά στην Ελλάδα σε
κυκλοφορία. Προκειμένου για το οικονομικό έτος 2012 για τον υπολογισμό της μείωσης (30%) λόγω πα-
ρόδου των πέντε χρόνων, θα ληφθεί υπόψη το 2006 (χρήση) ως πρώτο έτος, ανεξάρτητα αν το αυτοκίνητο
κυκλοφόρησε στην αρχή ή στο τέλος του χρόνου αυτού.
Η μείωση αυτή υπολογίζεται κατά ποσοστό:
α) 30% για το χρονικό διάστημα παλαιότητας πάνω από 5 μέχρι και 10 έτη,
β) 50% για το χρονικό διάστημα παλαιότητας πάνω από 10,


απο το 2006 εως και το 2012 ειναι 7 χρονια και οχι 5 που χρειαζονται για τη μειωση...
πανε καλα?

Bazil Van Sinner
04-02-13, 17:38
απο εδω (https://www.minfin.gr/content-api/betacms/repository/minfin/binaryChannel/ForologikosOdhgos2012/content) το κοψα !

ειναι ψυχανωμαλοι!!!

Stathis
04-02-13, 18:12
απο το 2006 εως και το 2012 ειναι 7 χρονια και οχι 5 που χρειαζονται για τη μειωση...
πανε καλα?

τα αυτοκινητα του 06 εκλεισαν 5ετια το 11 οποτε υπολογιζεται μειωμενο τεκμηριο απο το 12.
μαλλον δεν υπολογιζεται το πρωτο ετος.
ισως? ποιος ξερει.

PANOS-E60
04-02-13, 18:12
οικονομικό ετος 2012 είναι η χρηση 1/1/11 - 31/12/2011. Σωστο ειναι.

PANOS-E60
04-02-13, 18:14
χα χα ... αυτό λεγεται ταυτοχρονο ρεφλεξ. :original:

Nino
04-02-13, 18:56
οικονομικό ετος 2012 είναι η χρηση 1/1/11 - 31/12/2011. Σωστο ειναι.

Οταν υποβάλεις φορολογική δήλωση το 2013 αφορά το οικονομικό έτος 2012.
Ο φόρος πολυτελείας αφορά και αυτός το 2012 η το 2013 αν υποβληθεί με τη δήλωση του 2014 και φυσικά είναι αναλογικος με τους μήνες χρήσης.
Αν τώρα τους βάλουμε στο υπουργείο να ξανά μάθουν αριθμητική Β δημοτικού θα έχουμε 2006 2007 2008 2009 2010 (5 χρονια εώς εδω ) 2011 2012
7 χρονια.
Για το 2011 Πανο πληρώνουμε ακόμα δόσεις απο την εκκαθάριση του φόρου!!

PANOS-E60
04-02-13, 19:07
ο Βασίλης van sinner έβαλε μιά παράθεση προηγουμένως με μιά συγκεκριμένη αναφορά γιά το οικονομικό 2012 (για το οποίο δεν θα πληρωσουμε εισφορά πολυτελείας) και η οποία αναφερει ως πρωτο έτος υπολογισμού το 2006. Μεχρι και το 2011 είναι 6 χρόνια. Φυσιολογικά, εάν μέσα στο 11 κάποιο αμάξι κλεινει ακέραια 5ετια, θα πέφτει στο μειωμένο τεκμήριο.

VanVIC
04-02-13, 19:23
Αυτοκίνητο με 1 άδεια στην Ελλάδα Ιαν ˊ09, θεωρούσα οτι για την χρήση του απο Ιανˊ14 θα είχε έκπτωση 30% στην τεκμαρτή δαπάνη. Λάθος το υπολόγιζα;

turbodog
04-02-13, 19:37
Αυτοκίνητο με 1 άδεια στην Ελλάδα Ιαν ˊ09, θεωρούσα οτι για την χρήση του απο Ιανˊ14 θα είχε έκπτωση 30% στην τεκμαρτή δαπάνη. Λάθος το υπολόγιζα;

Οχι σωστα. 09,10,11,12,13 πεντε ετη. Απο το 2014 λοιπον (οικονομικο ετος ομως 2015) θα εχεις μειωση 30% στην τεκμαρτη δαπανη.

friendgr
04-02-13, 20:06
Και μόλις τα έχεις ρυθμίσει όλα και είσαι έτοιμος για την μείωση 30% της πενταετίας, τσουπ μεσα σ' ένα βράδυ καταργείται.......

Μην με πείτε γκαντέμη, δεν φταίω εγώ η ιστορία αυτό έχει δείξει και συνεχίζει να το δείχνει.

Θέλω να πω να έχετε πάντα καβάντζα στους υπολογισμούς σας και να μην το πάτε όριο, διότι στην κυριολεξία δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει.

Dr. Yamastura
04-02-13, 20:09
Αυτικίνητα με 1η άδεια 4/2004 και 6/2004 τι θα πληρώσουν του χρόνου για το 2014?
Θα έχει περάσει 10ετία, ή του παραχρόνου?
2ο Ερώτημα
Πληρώνεις για τους πρώτους 4 ή 6 μήνες ,αφού η κυκλοφορία είναι τον 4ο και 6ο μήνα ή για όλο ντο χρόνο το 2014?

gnx
04-02-13, 20:25
Πληρώνεις κανονικά για όλο το έτος.

Απο το 2015 παρέρχεται η δεκαετία.

steliosm46
04-02-13, 20:29
ρε παιδιά εμένα έχει πρώτη άδεια στην Ελλάδα τον 4/2007..Άρα έκλεισε πενταετία τον 4/2012. σωστά?

άρα στην δήλωση του 2013 δεν θα έχει μειωμένο τεκμήριο για τους υπόλοιπους μήνες του 2012?

mark e92
04-02-13, 20:42
ρε παιδιά εμένα έχει πρώτη άδεια στην Ελλάδα τον 4/2007..Άρα έκλεισε πενταετία τον 4/2012. σωστά?

άρα στην δήλωση του 2013 δεν θα έχει μειωμένο τεκμήριο για τους υπόλοιπους μήνες του 2012?

Για ολο το 2012 εχει μειωμενο τεκμήριο.

turbodog
04-02-13, 21:53
ρε παιδιά εμένα έχει πρώτη άδεια στην Ελλάδα τον 4/2007..Άρα έκλεισε πενταετία τον 4/2012. σωστά?

άρα στην δήλωση του 2013 δεν θα έχει μειωμένο τεκμήριο για τους υπόλοιπους μήνες του 2012?

ειναι πολυ απλο να το υπολογισετε...
Μετρατε σαν πρωτο ετος, το ετος που βγηκε η αδεια στην Ελλαδα, δεν παιζει ρολο ο μηνας. Στο παραδειγμα μας το 2007.
2ο ετος 2008
3ο ετος 2009
4ο ετος 2010
5ο ετος 2011
Απο το επομενο ετος, στο παραδειγμα μας το 2012 (που ειναι το οικονομικο ετος το 2013 δηλ. αυτο που διανυουμε τωρα-η δηλωση αυτου του ετους ειναι για την χρηση του 2012) εχει μειωμενο τεκμηριο χρησης 30%. Αρα για ολο το ετος 2012 εχεις μειωμενο τεκμηριο 30% δηλαδη η φετεινη σου δηλωση θα υπολογισει την τεκμαρτη αξια του αυτοκινητου σου μειωμενη κατα 30% thumb

VanVIC
04-02-13, 22:33
Αυτοκίνητο με 1 άδεια στην Ελλάδα Ιαν ˊ09, θεωρούσα οτι για την χρήση του απο Ιανˊ14 θα είχε έκπτωση 30% στην τεκμαρτή δαπάνη. Λάθος το υπολόγιζα;


Οχι σωστα. 09,10,11,12,13 πεντε ετη. Απο το 2014 λοιπον (οικονομικο ετος ομως 2015) θα εχεις μειωση 30% στην τεκμαρτη δαπανη.

Νομίζω οτι λέμε το ίδιο.
Η τεκμαρτή δαπάνη της χρήσης (κυκλοφορίας στο δρόμο) κατά την δίαρκεια του 2014 θα είναι μειωμένη κατά 30%.

Stathis
04-02-13, 22:49
ειναι πολυ απλο να το υπολογισετε...


απλο ειναι, συμφωνα με το υπουργειο προκυπτει:


Για τον υπολογισμό του χρονικού διαστήματος που απαιτείται προκειμένου να γίνει η μείωση της αντικει-
μενικής δαπάνης επιβατικού ή μεικτής χρήσης ή τύπου JEEP αυτοκινήτου ιδιωτικής χρήσης λόγω παλαιότ-
ητας, ως πρώτος χρόνος θεωρείται αυτός που το αυτοκίνητο τέθηκε για πρώτη φορά στην Ελλάδα σε
κυκλοφορία. Προκειμένου για το οικονομικό έτος 2012 για τον υπολογισμό της μείωσης (30%) λόγω πα-
ρόδου των πέντε χρόνων, θα ληφθεί υπόψη το 2006 (χρήση) ως πρώτο έτος, ανεξάρτητα αν το αυτοκίνητο
κυκλοφόρησε στην αρχή ή στο τέλος του χρόνου αυτού.
Η μείωση αυτή υπολογίζεται κατά ποσοστό:
α) 30% για το χρονικό διάστημα παλαιότητας πάνω από 5 μέχρι και 10 έτη,
β) 50% για το χρονικό διάστημα παλαιότητας πάνω από 10,

ο υπολογισμος του μητσου ειναι σωστος...

steliosm46
04-02-13, 23:07
Νομίζω οτι λένε το ίδιο πράγμα τα παιδιά απο πάνω..

Οικονομικό έτος 2012 άρα 2006-2011
Οικονομικό έτος 2013 άρα 2007-2012

Stathis
04-02-13, 23:09
ναι το ιδιο λενε, εγω εκανα λαθος επειδη ολη μερα ειμαι ζαλισμενος απο νουμερα.

andreas-d
05-02-13, 00:07
τη βλακιες ειναι αυτες φοροι τεκμηρια τελη και δεν σημαζευεται, λες και θα σωθει το κρατος απο αυτα?
εδω στην γερμανια για 1900κυβικα πληρωνω μονο 128ευρω το χρονο τιποτε αλλο, και ανεργος να εισαι μπορεις να εχεις πορσε.

steliosm46
05-02-13, 00:28
τη βλακιες ειναι αυτες φοροι τεκμηρια τελη και δεν σημαζευεται, λες και θα σωθει το κρατος απο αυτα?
εδω στην γερμανια για 1900κυβικα πληρωνω μονο 128ευρω το χρονο τιποτε αλλο, και ανεργος να εισαι μπορεις να εχεις πορσε.

φυσικά γιαυτό η Γερμανία είναι κράτος. Και όλες αυτές οι χώρες. Γερμανία-Αυστρία-Ελβετία κλπ.

BMWNAOUSSA
09-02-13, 12:59
Σύμφωνα με αυτά που γράφει η ΗΜΕΡΗΣΙΑ (δέν είναι και η πιο εγκυρη φυλλάδα) μπορείς με τους κωδικούς taxisnet να αλλάξεις την ημερομηνία κυκλοφορίας του αυτοκινήτου από την ημερομηνία που πρωτοκυκλοφόρησε στην Ελλάδα με την ημερομηνία πρώτης κυκλοφορίας στην Ε.Ε.
σχετικό άρθρο
https://www.imerisia.gr/article.asp?catid=27199&subid=2&pubid=112991060

Βεβαια το υπουργείο οικονομικών έχει απενεργοποιήσει την εφαρμογή e-οχήματα. προς το παρόν.

PANOS-E60
09-02-13, 13:11
Μάλιστα οι ιδιοκτήτες εισαγόμενων μεταχειρισμένων αυτοκινήτων έχουν την δυνατότητα να αλλάξουν τα στοιχεία του οχήματός τους μέσω του συστήματος Taxisnet απευθείας χωρίς καμία γραφειοκρατία και να γλιτώσουν από τα υψηλά τεκμήρια αλλά και το Φόρο Πολυτελούς Διαβίωσης.


αρλούμπα γραφει ... το e-οχηματα δεν έδινε ποτέ αυτή τη δυνατότητα στο χρήστη.

turbodog
09-02-13, 13:49
Σύμφωνα με αυτά που γράφει η ΗΜΕΡΗΣΙΑ (δέν είναι και η πιο εγκυρη φυλλάδα) μπορείς με τους κωδικούς taxisnet να αλλάξεις την ημερομηνία κυκλοφορίας του αυτοκινήτου από την ημερομηνία που πρωτοκυκλοφόρησε στην Ελλάδα με την ημερομηνία πρώτης κυκλοφορίας στην Ε.Ε.
σχετικό άρθρο
https://www.imerisia.gr/article.asp?catid=27199&subid=2&pubid=112991060

Βεβαια το υπουργείο οικονομικών έχει απενεργοποιήσει την εφαρμογή e-οχήματα. προς το παρόν.

Ναι καλα. Εγω περσυ λοιπον ειχα παει στο υπουργειο συγκοινωνιων, ειχα βρει το φακελλο του αυτοκινητου, οπως και την ταξινομηση του στην Ελλαδα που εγινε το 2004 οπου και αναγραφοταν οτι κυκλοφορησε στην Γερμανια το 2002. Εβγαλα φωτοτυπια λοιπον, μου το σφραγισαν στο υπουργειο συγκοινωνιων, πηγα στην ΔΟΥ που ανηκω οπου με πληροφορησαν οτι συμφωνα με τον νομο, υπολογισμος γινεται βαση της Ελληνικης αδειας του οχηματος. Δεν τους ενδιαφερει ποτε κυκλοφορησε πρωτη φορα το οχημα σε αλλη χωρα ΕΕ η οτιδηποτε αλλο. Στην ερωτηση μου οτι αυτο δεν στεκει η απαντηση που ελαβα ηταν σαφης : Αυτος ειναι ο νομος.

Αυτο που δεν εχετε καταλαβει οι περισσοτεροι ειναι οτι προσπαθειτε να βρειτε το δικιο σας σε ενα κρατος που εχει κανει την παρανομια νομο εις βαρος των πολιτων του, για να εισπραττει περισσοτερα.
Καλη τυχη λοιπον σε οποιον αλλον προσπαθησει ειτε με τον ενα ειτε με τον αλλο τροπο να βρει μια λυση. Μακαρι να βρεθει κατι στο τελος και οσοι λιγοστοι εναπομειναντες κατοχοι αυτοκινητων υψηλου κυβισμου (2000 cc ειναι πλεον υψηλος κυβισμος :doh:) να βρουν το δικιο τους

Monsta
09-02-13, 14:00
.....η απαντηση που ελαβα ηταν σαφης : Αυτος ειναι ο νομος.




Όπως το λέει ο Μήτσος είναι. Τι δεν καταλαβαίνετε ? Τι προσπαθείτε να αποδείξετε, ότι δεν είστε ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ ??

Είναι σαφές - είναι ο Νόμος, ότι το Κράτος θέλει να σκίσει το παλιάνθρωπο που τόλμησε και πήρε 2.000+ κυβικά με 10-χρόνια έκτακτης εισφοράς (ή όσα προλαβαίνει τέλος πάντων), πριν τον απαλάξει.

Που είναι το παράλογο ???

EVERGET
15-02-13, 13:37
https://www.imerisia.gr/article.asp?catid=27199&subid=2&pubid=112994181

Χθεσινό άρθρο της ημερισίας σχετικά με το πώς γλυτώνεις το χαράτσι σε εισαγόμενα αυτοκίνητα.

Παίζει να αλλάζεις ημερομηνία στη δήλωση και όντως να το δέχεται και να σου αλλάζει το τεκμήριο???

RallyArt
15-02-13, 13:45
https://www.imerisia.gr/article.asp?catid=27199&subid=2&pubid=112994181

Χθεσινό άρθρο της ημερισίας σχετικά με το πώς γλυτώνεις το χαράτσι σε εισαγόμενα αυτοκίνητα.

Παίζει να αλλάζεις ημερομηνία στη δήλωση και όντως να το δέχεται και να σου αλλάζει το τεκμήριο???

Επειδή ακουμπάει πολλα κωλαράκια ο νεος φορος να εισαι σίγουρος κατι θα γίνει.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

EVERGET
15-02-13, 14:52
Έστειλα mail στον συγγραφέα του άρθρου να μου εξηγήσει ποια ακριβώς είναι η διαδικασία ή τι δικαιολογητικά χρειάζονται και εάν χρειάζονται, διότι το παρουσιάζει λες και αλλάζοντάς το στο Ε1 αλλάζει και η χρέωση. Μου απάντησε πως αναμένει επίσημη απάντηση από το υπουργείο....για να δούμε....

Bazil Van Sinner
15-02-13, 14:54
Σε άλλη περίπτωση ο κ. Ν.Δ. Κάτοχος μιας BMW 320 με 1η άδεια κυκλοφορίας στη Γερμανία το 2001 το εισήγαγε στην Ελλάδα το 2009. Αντί να συμπληρώσει στην φορολογική του δήλωση την 1η Αδεια Κυκλοφορίας στην Ελλάδα συμπλήρωσε την 1η Αδεια στην Γερμανία γλιτώνοντας επίσης τα υψηλά τεκμήρια και λοιπά χαράτσια...


αμην!!!!!!!!!!!!!!!

Bazil Van Sinner
15-02-13, 14:55
EVERGET περιμενουμε την απαντηση!!!!

Και ευχαριστω-ουμε πολυ!!!!!!

friendgr
15-02-13, 14:57
Νομίζετε ότι αν παραγίνει και ξεφεύγουν πολλά από τον φόρο πολυτελείας (10 χρόνια) θα ντραπούν μια ωραία πρωϊα να πουν "επεκτείνεται στα 15 χρόνια " ;;;;;

Σόρυ αν σας την σπάω αλλά η ιστορία αυτό έχει δείξει επανειλημένως......

Bazil Van Sinner
15-02-13, 15:18
Εσυ δεν μας την σπας ,μα'ι' φρεντ !!!!Και βεβαια παιζει το σεναριο που λες,εχουμε δει και χειροτερα!!!

https://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTPOPWKvGzgjxerp5c-9Z1AlplsDMHp4PpdTF6WfO867NIvLovBHg

turbodog
15-02-13, 15:22
Ακομη δεν εχετε καταλαβει οτι το κρατος εβαλε αυτον τον φορο πολυτελειας βαση νομου που αναγραφει ξεκαθαρα (ο νομος) οτι σαν πρωτη αδεια κυκλοφοριας θεωρηται η πρωτη αδεια κυκλοφοριας στην Ελλαδα. Αυτο λεει ο νομος. Τωρα αν ειναι αδικο, παρανομο, καταχρηστικο κτλ δεν εχει και ιδιατερη σημασια αφου αυτο λεει ο νομος. Εχετε ξεχασει οτι ειμαστε και το μοναδικο κρατος με την παγκοσμια πρωτοτυπια να εφαρμοζουμε την αναδρομικοτητα στους νομους που ψηφιζουμε, και να τους θετουμε σε ισχυ πριν απο την ψηφιση τους.
Good luck παιδες και μακαρι να βγαλετε ακρη

Stamatis
15-02-13, 15:33
Ο 4110 ειναι ο νομος που σας ενδιαφερει.
Διαβαστε τον και αν εχετε αποριες μετα, ρωτατε

EVERGET
15-02-13, 16:03
Ακομη δεν εχετε καταλαβει οτι το κρατος εβαλε αυτον τον φορο πολυτελειας βαση νομου που αναγραφει ξεκαθαρα (ο νομος) οτι σαν πρωτη αδεια κυκλοφοριας θεωρηται η πρωτη αδεια κυκλοφοριας στην Ελλαδα. Αυτο λεει ο νομος. Τωρα αν ειναι αδικο, παρανομο, καταχρηστικο κτλ δεν εχει και ιδιατερη σημασια αφου αυτο λεει ο νομος. Εχετε ξεχασει οτι ειμαστε και το μοναδικο κρατος με την παγκοσμια πρωτοτυπια να εφαρμοζουμε την αναδρομικοτητα στους νομους που ψηφιζουμε, και να τους θετουμε σε ισχυ πριν απο την ψηφιση τους.
Good luck παιδες και μακαρι να βγαλετε ακρη

Οι νόμοι έχουν και παραθυράκια, δεν ελπίζω σε κάτι ανατρεπτικά θετικό, αλλά μιας και δημοσιεύτηκε κάτι σε μία μεγάλη εφημερίδα δεν χάνουμε τίποτα να το ψάξουμε λίγο...thumb

Stamatis
15-02-13, 16:17
Το αντιμετωπίζω με σκεπτικισμό το αρθρο.
Δεν το έχουν σκεφτεί ως τώρα οι φοροτεχνικοί, δεν το έχουν σκεφτεί οι δικηγόροι, δεν το έχουν σκεφτεί οι αντιπροσωπείες, το σκέφτηκε και το εφάρμοσε ο Μίστερ Κλέβερ.

Μακάρι να υπάρχει κενό στην νομοθεσία (το οποίο κλείνει σε μια νύχτα βέβαια) αλλά δεν νομίζω οτι υπάρχει υπόσταση στο άρθρο.

Cobalt
15-02-13, 17:48
το πρόβλημά μας θεωρώ τι δεν είναι (μόνο) ο φόρος πολυτελείας που ετσι κ αλλιώς μετά την 5 ετία πέφτει και στη δεκαετία δεν υπάρχει, αλλά ΚΥΡΙΩΣ τα 700 ευρώ για τα τέλη κυκλοφορίας.
το σκαλοπάτι απο τα 1.800 στα 2.000 είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ μεγάλο για να μην πω ΧΑΩΤΙΚΟ!

turbodog
16-02-13, 11:29
το πρόβλημά μας θεωρώ τι δεν είναι (μόνο) ο φόρος πολυτελείας που ετσι κ αλλιώς μετά την 5 ετία πέφτει και στη δεκαετία δεν υπάρχει, αλλά ΚΥΡΙΩΣ τα 700 ευρώ για τα τέλη κυκλοφορίας.
το σκαλοπάτι απο τα 1.800 στα 2.000 είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ μεγάλο για να μην πω ΧΑΩΤΙΚΟ!

Σαφως και το προβλημα μας ειναι ο φορος πολυτελειας! Ισως στα διλιτρα να μην ειναι υπερβολικος καθως ειναι και 5% επι του (σχετικα) χαμηλου τεκμηριου αλλα απο τα 2,5 λιτρα παει στο 10% σε ενα τεκμηριο που αυξανεται με γεωμετρικη προοδο πανω απο τα 2000 κυβικα.
Πχ Ε92 Μ3 εχει φορο πολυτελειας λιγο κατω απο 3 χιλιαρικα τον χρονο! Συν το σημα βγαζει πανω απο 4 χιλιαρικα!

RallyArt
16-02-13, 12:46
Σαφως και το προβλημα μας ειναι ο φορος πολυτελειας! Ισως στα διλιτρα να μην ειναι υπερβολικος καθως ειναι και 5% επι του (σχετικα) χαμηλου τεκμηριου αλλα απο τα 2,5 λιτρα παει στο 10% σε ενα τεκμηριο που αυξανεται με γεωμετρικη προοδο πανω απο τα 2000 κυβικα.
Πχ Ε92 Μ3 εχει φορο πολυτελειας λιγο κατω απο 3 χιλιαρικα τον χρονο! Συν το σημα βγαζει πανω απο 4 χιλιαρικα!

Το Ε92 Μ3 εχει 40.000¤ τεκμήριο επι 10% αρα 4.000¤+1200¤ = 5200¤ :O
Παναγία μου...

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Andri
16-02-13, 12:49
Γτ άραγε φτάσανε να πωλούνται 30Κ ?

VanVIC
16-02-13, 12:57
Το Ε92 Μ3 εχει 40.000¤ τεκμήριο επι 10% αρα 4.000¤+1200¤ = 5200¤ :O
Παναγία μου...

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Το Μ3 Ε92 (4.000cc δεν είναι; ) έχει τεκμήριο 29.800 ευρώ (αναφέρομαι σε αμάξι που δεν έχει κλείσει 5-ετία η ελληνική του άδεια κυκλοφορίας). Σ΄αυτή την περίπτωση (αν το αυτοκίνητο έχει πινακίδες κυκλοφορίας όλο το χρόνο) ο φόρος πολυτελείας είναι 2.980 ευρώ.

Monsta
16-02-13, 12:57
Το Ε92 Μ3 εχει 40.000¤ τεκμήριο επι 10% αρα 4.000¤+1200¤ = 5200¤ :O
Παναγία μου...

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2


Καλώς ήρθες στην Ελλάδα.

Βαγγελης
16-02-13, 13:27
Ρε παιδια συγνώμη αλλα υπάρχει κάποιος στο φόρουμ που να περίμενε κάτι καλύτερο απο αυτά τα καθίκια?Τι λέτε τώρα είναι δυνατόν οι ανθρώποι δεν παιζονται.Βεβαια και να μην παραξηγηθώ καλα να είστε ρε παλικάρια όχι Μ3 αλλα και Μ6 να πάρεται αλλα τη βλέπεται τη λογική του κωλοκράτους σου λέει έλα δω ρε μάγκα αφου βρήκες 100χιλιαρικα να το αγοράσεις τότε έχεις να δώσεις 5000χιλιαρικα το χρόνο για να πληρώσεις την κ@υλα σου.Τώρα θα μου πεις είναι αυτό λογική?Οχι το συστημα γ@μιεται πατόκορφα αλλά εμεις σαν νεοέλληνες που ξέρουμε με τι καθίκια έχουμε να κάνουμε μήπως δεν έπρεπε να προκαλουμε με τέτοιες αγορές?Προστεου μην παρεξηγηθώ αλλα με την ίδια λογική αντιμετωπίζει και αυτους που έχουν ένα κωλόσπιτο ο συνχωρεμένος ο πατέρας μου πέθανε και ήταν περίφανος που μας άφησε απο ένα σπίτι και τώρα εμεις το πληρώνουμε χρυσάφι ουτε ενοικιο να δύναμε.Οπότε ρε παιδια στο αυτοκίνητο περιμένεται δικαιωση μην τρελαθούμε τώρα.Εδώ με τόση χασουρα απο τα τέλη με τις καταθεμένες πινακίδες και δεν έχει βγει΄ένας στην τηλεόραση να του κράξει!!Απλα μαθηματικά οι άνθρωποι δεν τους ενδιαφέρει αν θα πληρώσουμε ΄η όχι απλα πάνε να μας κάνουν βουλγαρία να ψωμολισάμε για να έχουμε ανταγωνιστικό και φτηνά εργατικά χέρια αυτο θέλουν τίποτα άλλο:thumbsdown:

RallyArt
16-02-13, 13:29
Το Μ3 Ε92 (4.000cc δεν είναι; ) έχει τεκμήριο 29.800 ευρώ (αναφέρομαι σε αμάξι που δεν έχει κλείσει 5-ετία η ελληνική του άδεια κυκλοφορίας). Σ΄αυτή την περίπτωση (αν το αυτοκίνητο έχει πινακίδες κυκλοφορίας όλο το χρόνο) ο φόρος πολυτελείας είναι 2.980 ευρώ.

Φίλε έχεις απόλυτο δίκιο, γράψε λάθος...:original:

STREETRACING
16-02-13, 13:51
Είμαστε όλοι για να φεύγουμε


Sent from my iPhone using Tapatalk

Harisp
16-02-13, 15:06
Παιδιά όταν αγοράζει κάποιος Μ3 έχει ΗΔΗ δώσει περίπου 50.000 ευρώ σε φόρους, τέλη ταξινόμησης, ΦΠΑ κτλπ...Βάλτε και μετά την αναλογία του σε φόρους που πληρώνει στα καύσιμα με την ανάλογη κατανάλωση αφού είναι 4 λίτρα και μιλάμε για ΤΕΡΑΣΤΙΟ αιμοδότη του κράτους.
Το να βάζεις και έκτακτη εισφορά είναι κάτι το ανεκδιήγητο.
Βάλε τεκμήριο χρήσης λογικό και όλοι να πούμε μπράβο.
Γιατί σίγουρα δεν μπορεί να δηλώσεις 10 χιλιάρικα και να έχεις Μ3.
Να λειτουργούν όλα όμως σε ένα λογικό πλαίσιο...

turbodog
16-02-13, 15:49
Βεβαια και να μην παραξηγηθώ καλα να είστε ρε παλικάρια όχι Μ3 αλλα και Μ6 να πάρεται αλλα τη βλέπεται τη λογική του κωλοκράτους σου λέει έλα δω ρε μάγκα αφου βρήκες 100χιλιαρικα να το αγοράσεις τότε έχεις να δώσεις 5000χιλιαρικα το χρόνο για να πληρώσεις την κ@υλα σου.Τώρα θα μου πεις είναι αυτό λογική?Οχι το συστημα γ@μιεται πατόκορφα αλλά εμεις σαν νεοέλληνες που ξέρουμε με τι καθίκια έχουμε να κάνουμε μήπως δεν έπρεπε να προκαλουμε με τέτοιες αγορές?

Θα συμφωνουσα μαζι σου αν το υπαρχον καθεστως προυπηρχε πριν αγορασουμε τα αυτοκινητα. Δηλ. οταν γνωριζεις εκ των προτερων οτι για να εχεις αυτα τα κυβικα, υπαρχει αυτο το καθεστως και πρεπει να πληρωσεις αυτα τα λεφτα. Δικαιο η αδικο ετσι ειναι σε αυτην την χωρα, οποιος θελει κανει τα κουμαντα του και πραττει αναλογως. Δεν μπορει ομως να ερχεσαι εκ των υστερων, και αφου εχεις δωσει κινητρα στους πολιτες σου να αγορασουν αυτοκινητα υψηλου κυβισμου, να εφαρμοζεις απιστευτα υψηλη φορολογια με αποτελεσμα να απαξιωνεις την περιουσια του ειτε εμμεσα (μειωση τιμης πωλησης) ειτε αμεσα (αυξηση φορων). Οποτε φυσικα και δεν προκαλουμε με τετοιες αγορες, γιατι οι αγορες εγιναν πολυ πριν ψηφιστουν οι νομοι. Ελπιζω να καταλαβαινεις το σκεπτικο μου thumb

Βαγγελης
16-02-13, 19:04
Για άλλη μια φορά συμφωνώ με αυτή τη λογική.Κάπως έτσι την πατήσαμε όλοι αλλα.........Αλλο να λες πήρα ένα 2λιτρο 10ετίας και γιατί ρε καθίκια πληρώνω?(για τα ΄τέλη αναφέρομαι) άλλο πέρνω ένα αυτοκίνητο 50000και πάνω.Και μην ξεχνατε ότι με αυτά η αγορα αυτοκινήτου τελειωσε αυτά τα αυτοκίνητα ουτε να τα ξεφορτωθουμε πλέον δεν μπορούμε.Να παραδεχτουμε ότι την πατήσαμε όλοι μας και απλα πρέπει να πληρώσουμε το τίμημα και όποιος αντέξει!:shok:

Monsta
16-02-13, 19:07
Το Μ3 Ε92 (4.000cc δεν είναι; ) έχει τεκμήριο 29.800 ευρώ (αναφέρομαι σε αμάξι που δεν έχει κλείσει 5-ετία η ελληνική του άδεια κυκλοφορίας). Σ΄αυτή την περίπτωση (αν το αυτοκίνητο έχει πινακίδες κυκλοφορίας όλο το χρόνο) ο φόρος πολυτελείας είναι 2.980 ευρώ.

Τσάμπα πράμα.:original:

vagmag
16-02-13, 19:55
Τσάμπα πράμα.:original:

ναι ... παρά τρίχα... για εμένα...:whistle:

mitsos_chania
18-02-13, 23:29
Ενα ε46 2.200 με πρωτη αδεια στην ελλαδα το 2007 τον 3ο τι πληρωνει για το 2013?

stef
18-02-13, 23:33
Ενα ε46 2.200 με πρωτη αδεια στην ελλαδα το 2007 τον 3ο τι πληρωνει για το 2013?

Το 5% του τεκμηρίου του -30%
5% * 10.600= 530 -159 = 371 ευρώ

mitsos_chania
18-02-13, 23:38
Μαλιστα.Συνολο δλδ 1031.Ουτε Μ3 να χα δλδ.

STREETRACING
19-02-13, 08:47
Το πάσχα ευελπιστώ να το βγάλω.
Ιδωμεν


Sent from my iPhone using Tapatalk

mark e92
19-02-13, 17:15
Το πάσχα ευελπιστώ να το βγάλω.
Ιδωμεν


Sent from my iPhone using Tapatalk

αν εχεις κατάθεση πινακίδες δεν είναι όλο το ποσό.

STREETRACING
19-02-13, 17:50
Για ποιο ποσο μιλας?
το σημα ειναι το ιδιο.

Βαγγελης
19-02-13, 18:32
Κάτι ρε παιδια είχε ακουστει στις αρχες του χρονου ότι σε περίπτωση κατάθεσης πινακίδων αν κάποια στιγμή του χρόνου πχ το καλοκαιρι επιθυμουσες να κυκλοφορήσεις το αυτοκίνητο για 3 μήνες θα πληρωνες μόνο τα αναλογα τελη.Το είχανε πει και στις ειδήσεις τι έγινε τελικά μουφα η ανακοινωση?έχεται ακουσει τίποτα?:ranting2:

mark e92
19-02-13, 19:01
Για ποιο ποσο μιλας?
το σημα ειναι το ιδιο.

Το σημα ειναι ιδιο η εκτακτη εισφορα δεν ειναι .

mark e92
19-02-13, 19:01
Κάτι ρε παιδια είχε ακουστει στις αρχες του χρονου ότι σε περίπτωση κατάθεσης πινακίδων αν κάποια στιγμή του χρόνου πχ το καλοκαιρι επιθυμουσες να κυκλοφορήσεις το αυτοκίνητο για 3 μήνες θα πληρωνες μόνο τα αναλογα τελη.Το είχανε πει και στις ειδήσεις τι έγινε τελικά μουφα η ανακοινωση?έχεται ακουσει τίποτα?:ranting2:

Αυτο ηταν μουφα τελικα!!!

STREETRACING
19-02-13, 22:07
Το σημα ειναι ιδιο η εκτακτη εισφορα δεν ειναι .

Ναι, το γνωρίζω αυτο.
Το κόστος του σήματος δεν είχα τέλη του 2012 γι αυτο κ τις κατέθεσα.
Κ όταν διευκόλυνομουνα θα τις ξαναπαιρνα


Sent from my iPhone using Tapatalk

gnx
24-02-13, 12:21
Πανο οταν καταθετεις τις πινακιδες συμπληρωνεις 2 δηλωσεις, μια που αφορα τα στοιχεια του οχηματος και του ιδιοκτητη και μια που αναφερεις τον χωρο ακινησιας.
Στην δηλωση με τα στοιχεια αναφερεις την ημερομηνια ακινησιας και οταν πας να ξαναπαρεις τις πινακιδες στην ιδια δηλωση βαζει ο υπαληλος μια σφραγιδα που αναγραφει την ημερομηνια.
Την επομενη φορα που θα πας να καταθεσεις, συμπληρωνεις αλλη δηλωση και ουτο καθεξης.....
Οταν κανεις την φορολογικη συμπληρωνεις αριθμητικα τις μερες που το ειχες σε κυκλοφορια, αν και απο το 2012 ειναι περασμενες αυτοματα απο το συστημα.
Για τυχον λαθη πας στην δου που ανηκεις με την ή τις δηλωσεις ακινησια που εχεις και λυνεις το προβλημα.
Εμενα φετος τις ειχε λαθος, τις διορθωσαμε μονοι μας, τις αποδεχτηκε το taxis και δεν χρειαστηκε να παω στην δου.

Αλέξη, τα φώτα σου please.

Εάν πάρω πινακίδες 1/4 με 12/7 και 15/9 με 30/11, το σύνολο των ημερών σε κυκλοφορία είναι 179. Αυτές οι μέρες προσμετρώνται για τον υπολογισμό του τεκμηρίου; 179 ημέρες/30=5.96 δηλαδή 6 μήνες ;;;;;

VanVIC
24-02-13, 13:39
Αλέξη, τα φώτα σου please.

Εάν πάρω πινακίδες 1/4 με 12/7 και 15/9 με 30/11, το σύνολο των ημερών σε κυκλοφορία είναι 179. Αυτές οι μέρες προσμετρώνται για τον υπολογισμό του τεκμηρίου; 179 ημέρες/30=5.96 δηλαδή 6 μήνες ;;;;;

Μακάρι να είναι έτσι

spar@
24-02-13, 16:30
αν παρεις πινακιδες Μερας, τι ισχυει με ασφαλεια?????
αλλοι λενε οτι δεν χρειαζεται ασφαλεια, εφοσον εισαι στην καθορισμενη διαδρομη κλπ,
αλλοι λενε οτι η Εθνικη ασφαλιζει με 50ευρο 2 μερες...
αλλοι λενε οτι μπορεις να ασφαλισεις με πινακιδες Μ τσαμπα..χεχε..αυτο δεν το καταλαβα...
αλλα μαλλον εννοουν οτι κανεις ασφαλεια με τις παλιες σου πινακιδες σου στελνουν αντιγραφο του συμβολαιου και στις 2-3 μερες που πρεπει να στειλεις τα χρηματα, απλα δεν τα στελνεις...και ακυρωνεται!
χαχαχαχα ωραια πατεντα!

bill_m3
24-02-13, 16:47
Επειδή έψαχνε φίλος ασφάλεια για να μετακινήσει το αυτοκίνητο του πατέρα του, η Εθνική ασφαλίζει για δύο μέρες με περίπου 60¤!!

spar@
24-02-13, 16:57
Επειδή έψαχνε φίλος ασφάλεια για να μετακινήσει το αυτοκίνητο του πατέρα του, η Εθνική ασφαλίζει για δύο μέρες με περίπου 60¤!!

60ευρο για 2 μερες δεν δινω....προτιμω να πληρωσω 300 για 6μηνες!
προτιμω 2 ευρο την μερα, παρα 30ευρο τη μερα...

mikegr
24-02-13, 21:53
εμενα ο τυπος που αγορασε το 996 μου, εκανε ασφαλεια 1 μηνα με 50 ευρω

alexm
24-02-13, 22:06
Αλέξη, τα φώτα σου please.

Εάν πάρω πινακίδες 1/4 με 12/7 και 15/9 με 30/11, το σύνολο των ημερών σε κυκλοφορία είναι 179. Αυτές οι μέρες προσμετρώνται για τον υπολογισμό του τεκμηρίου; 179 ημέρες/30=5.96 δηλαδή 6 μήνες ;;;;;

Ακριβως ετσι Γιωργο, 6 μηνες τεκμηριο, 6 μηνες φορο πολυτελειας....thumb

friendgr
25-02-13, 09:38
Εγώ πάντως θυμάμαι ότι στο κουτάκι στην δήλωση πάει με μήνες όχι με ημέρες:

"Μήνες κυριότητες μέσα στο 2012" και βάζεις από 1-12

Είστε σίγουροι ότι σας αφήνει να βάλετε τριψήφιο νούμερο ημερών;

STREETRACING
25-02-13, 10:45
μηνες ειναι

alexm
25-02-13, 11:00
Εγώ πάντως θυμάμαι ότι στο κουτάκι στην δήλωση πάει με μήνες όχι με ημέρες:

"Μήνες κυριότητες μέσα στο 2012" και βάζεις από 1-12

Είστε σίγουροι ότι σας αφήνει να βάλετε τριψήφιο νούμερο ημερών;

Μηνες βαζουμε, 60 ημερες ειναι 3 μηνες.....thumb

Samaro
25-02-13, 11:08
Μηνες βαζουμε, 60 ημερες ειναι 3 μηνες.....thumb
Νομίζω πως είναι δύο ! :think:

alexm
25-02-13, 11:35
Νομίζω πως είναι δύο ! :think:

Γραψε λαθος αφεντικο....., 2 μηνες ειναι :thumbsup:

Lambros46
25-02-13, 13:59
εμενα ο τυπος που αγορασε το 996 μου, εκανε ασφαλεια 1 μηνα με 50 ευρω

Μπορούμε να μάθουμε σε ποια ασφαλιστική;:thanks:

Bazil Van Sinner
25-02-13, 18:29
Μηνες βαζουμε, 60 ημερες ειναι 3 μηνες.....thumb

νομιζω εχει δικιο ο Αλεξ.

π.χ.
Απο 14/01 μεχρι 14/03 ειναι 60μερες,αλλα στα χαρτια πιανετε για 3thumb

VanVIC
25-02-13, 21:11
νομιζω εχει δικιο ο Αλεξ.

π.χ.
Απο 14/01 μεχρι 14/03 ειναι 60μερες,αλλα στα χαρτια πιανετε για 3thumb

Τα μπερδέψαμε πάλι :ranting2:

Bazil Van Sinner
01-03-13, 13:15
Τα μπερδέψαμε πάλι :ranting2:

:hystericalbs1: νταξ μην βαρας .

MarkE92 μπορεις να βοηθησεις?

Andri
01-03-13, 16:18
νομιζω εχει δικιο ο Αλεξ.

π.χ.
Απο 14/01 μεχρι 14/03 ειναι 60μερες,αλλα στα χαρτια πιανετε για 3thumb

Μετά είπε ότι είναι 2 .
Βασικά 14/01-14/02=1 μήνας
και 14/02-14/03=1 μήνας
άρα 2 μήνες σωστά?

Bazil Van Sinner
01-03-13, 18:39
Μετά είπε ότι είναι 2 .
Βασικά 14/01-14/02=1 μήνας
και 14/02-14/03=1 μήνας
άρα 2 μήνες σωστά?

σωστα τα μετρατε,αλλα,κατι αλλο παιζει.

μολις το δει θα μας πει ο Μαρκ.

mark e92
01-03-13, 19:09
Aπο 14/1 μεχρι 30 / 3 ειναι 3 μηνες , μονο στον πρωτο μηνα κερδιζεις απο τις 15 και μετα εναν μηνα. Δηλ απο 14/1 μεχρι 14/3 ειναι 2,1/2 μηνες.

VanVIC
03-03-13, 19:31
Ερώτηση:

Τί τέλη κυκλοφορίας πληρώνει αυτοκίνητο πρώτης κυκλοφορίας 9/2011 με εκπομπές καυσ.C02: 180 gr ;

gnx
03-03-13, 19:50
Toν 11/2011 αλλαζει το σύστημα

https://www.4troxoi.gr/default.php?pname=Article&cat_id=3&art_id=11959

Andri
03-03-13, 19:51
Ερώτηση:

Τί τέλη κυκλοφορίας πληρώνει αυτοκίνητο πρώτης κυκλοφορίας 9/2011 με εκπομπές καυσ.C02: 180 gr ;

Βαγγέλη για να είσαι σίγουρος googlare το και θα σου βγάλει πίνακες..(checkare ημερομηνίες δημοσίευσης για να δεις κάποιον σε ισχύ και σύγκρινε τους και με τα τέλη βάση κυβικών , πολλά σίτε τα έχουν μαζί)

Υ.Γ είμαι με στικάκι και δεν έχω σήμα να σου ποστάρω thumb

Andri
03-03-13, 19:55
Toν 11/2011 αλλαζει το σύστημα

https://www.4troxoi.gr/default.php?pname=Article&cat_id=3&art_id=11959

Δεν μπορώ να ανοίξω το link λόγω σήματος ίντερνετ που είπα και πριν (είμαι με στικάκι) αλλά νομίζω πως από 11/2010 αλλάζει και πληρώνουν με ρύπους.

VanVIC
03-03-13, 19:57
Toν 11/2011 αλλαζει το σύστημα

https://www.4troxoi.gr/default.php?pname=Article&cat_id=3&art_id=11959

Σ'αυτό γράφει ότι απο 1/11/10 αλλάζει το σύστημα και τα τέλη πάνε βάση ρύπων

VanVIC
03-03-13, 20:01
...

https://www.4troxoi.gr/default.php?pname=Article&cat_id=3&art_id=11959


ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΜΕ ΑΔΕΙΑ ΑΠΟ 1/11/2010
ΤΕΛΗ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΙΣ ΕΚΠΟΜΠΕΣ CO2
...
161-180 γρ./χλμ. 2,25 ευρώ
...

πώς ακριβώς γίνεται ο υπολογισμός του κόστους του σήματος ;

Stathis
03-03-13, 20:09
2,25x180=405

Skyline_IS
04-03-13, 11:26
Δηλαδή μας έκαναν και χάρη?

https://www.iefimerida.gr/news/93235/%CE%B4%CE%B5%CE%BD-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%8E%CE%BD%CE%BF%CF%85%C E%BD-%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%AC%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%BF%CE%B9-%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CE%BA%CF%84%CE%AE%CF%84%C E%B5%CF%82-%CE%B9%CF%87-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AD%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B1%C E%BD-%CF%80%CE%B9%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%AF%CE%B4%CE%B5%C F%82

bill_m3
04-03-13, 11:27
Δηλαδή μας έκαναν και χάρη?

https://www.iefimerida.gr/news/93235/%CE%B4%CE%B5%CE%BD-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%8E%CE%BD%CE%BF%CF%85%C E%BD-%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%AC%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%BF%CE%B9-%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CE%BA%CF%84%CE%AE%CF%84%C E%B5%CF%82-%CE%B9%CF%87-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AD%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B1%C E%BD-%CF%80%CE%B9%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%AF%CE%B4%CE%B5%C F%82

Με αυτούς που μπλέξαμε, χάρη θεωρούν ότι μας έκαναν!!!!!

Konstantinos E60
04-03-13, 11:33
Θα ετοιμάζουν κάποιο τέλος ακινησίας πάλι.

friendgr
04-03-13, 11:44
Αν βάλουν και τέλος ακινησίας (χτυπάω ξύλο) τότε ποιός άλλος τρόπος υπάρχει να ξεγραφτεί από πάνω σου; μόνο πώληση ;

Konstantinos E60
04-03-13, 11:53
Αν βάλουν και τέλος ακινησίας (χτυπάω ξύλο) τότε ποιός άλλος τρόπος υπάρχει να ξεγραφτεί από πάνω σου; μόνο πώληση ;

Η πρέσα !

Ptboul
04-03-13, 11:56
Η πρέσα !

και να είσαι και εσύ μες το αμάξι (για να υπάρχει κ κάποιο νόημα).

Nino
04-03-13, 12:13
τα αμαξια που εχουν κατατεθει πινακιδες κυκλοφοριας και δεν σταθμευουν σε ιδιωτικο χωρο, τι γινεται απο πλευρας αστικης ευθυνης? σε περιπτωση που συμβει κατι?

Ptboul
04-03-13, 12:16
τα αμαξια που εχουν κατατεθει πινακιδες κυκλοφοριας και δεν σταθμευουν σε ιδιωτικο χωρο, τι γινεται απο πλευρας αστικης ευθυνης? σε περιπτωση που συμβει κατι?

Θα το φάει αυτός που έχει παρκάρει έξω απινακίδωτος.

Stathis
04-03-13, 12:21
τα αμαξια που εχουν κατατεθει πινακιδες κυκλοφοριας και δεν σταθμευουν σε ιδιωτικο χωρο, τι γινεται απο πλευρας αστικης ευθυνης? σε περιπτωση που συμβει κατι?

αφου ο νομος λεει οτι πρεπει να σταθμευονται σε ιδιωτικο χωρο και ο ιδιοκτητης κανει και υπευθυνη δηλωση με τη διευθυνση γι αυτο, αν βρεθουν σε δημοσιο δρομο ειναι παρανομα.
αρα λογικα αν γινει κατι διωκεται ο ιδιοτητης.

Konstantinos E60
04-03-13, 12:22
και να είσαι και εσύ μες το αμάξι (για να υπάρχει κ κάποιο νόημα).

Μπα...αδερφέ δεν με χαλαλιζω !

Πέρασαν οι εποχές που γινόσουν ίνδαλμα.

Τώρα μόνο γραφικός,μ@λακας και στατιστική μονάδα θα γίνεις.

Ptboul
04-03-13, 12:23
Μπα...αδερφέ δεν με χαλαλιζω !

Πέρασαν οι εποχές που γινόσουν ίνδαλμα.

Τώρα μόνο γραφικός,μ@λακας και στατιστική μονάδα θα γίνεις.

Για να ησυχάσεις το λέω. Σιγά μην περίμενα να γίνω και ήρωας.

Nino
04-03-13, 13:20
αφου ο νομος λεει οτι πρεπει να σταθμευονται σε ιδιωτικο χωρο και ο ιδιοκτητης κανει και υπευθυνη δηλωση με τη διευθυνση γι αυτο, αν βρεθουν σε δημοσιο δρομο ειναι παρανομα.
αρα λογικα αν γινει κατι διωκεται ο ιδιοτητης.

Πολυ σωστα και εκει ειναι ξεκαθαρα τα πραγματα, ελα ομως που και σε ενα ιδιωτικο parking κλειστο ή ανοικτο η αστικη ευθυνη δεν νομιζω οτι χανεται.
οπως βεβαια σε καθε ιδιοκτησια υπαρχει!
ποια ειναι η γνωμη σας?
πχ αν σε μια πυλωτη λυθει το χειροφρενο και τραυματιστει ενα παιδι τι γινεται?
ή απο βραχυκυκλωμα αν παρει φωτια και προξενησει βλαβες, τραβηγμενα αλλα υπαρχουν δεκαδες περιπτωσεις...

Stathis
04-03-13, 13:28
Πολυ σωστα και εκει ειναι ξεκαθαρα τα πραγματα, ελα ομως που και σε ενα ιδιωτικο parking κλειστο ή ανοικτο η αστικη ευθυνη δεν νομιζω οτι χανεται.
οπως βεβαια σε καθε ιδιοκτησια υπαρχει!
ποια ειναι η γνωμη σας?
πχ αν σε μια πυλωτη λυθει το χειροφρενο και τραυματιστει ενα παιδι τι γινεται?
ή απο βραχυκυκλωμα αν παρει φωτια και προξενησει βλαβες, τραβηγμενα αλλα υπαρχουν δεκαδες περιπτωσεις...

γινεται το ιδιο που γινεται αν τραυματιστει το παιδι απο μια σκουριασμενη καρεκλα, ενα σπασμενο μαρμαρο, μια προκα κλπ κλπ.

μην αρχισουμε τις υπερβολες, ας γινουμε πρωτα αμερικη και μετα συζηταμε και την αστικη ευθυνη ακομα και στο αερα.
υπαρχουν καθημερινα γυρω μας απειρες κακοτοπιες, ενα παροπλισμενο αυτοκινητο μπορει να ειναι ακομα μια, δεν γινεται να ασφαλιστουμε απο ολες.

Nino
04-03-13, 14:00
γινεται το ιδιο που γινεται αν τραυματιστει το παιδι απο μια σκουριασμενη καρεκλα, ενα σπασμενο μαρμαρο, μια προκα κλπ κλπ.

μην αρχισουμε τις υπερβολες, ας γινουμε πρωτα αμερικη και μετα συζηταμε και την αστικη ευθυνη ακομα και στο αερα.
υπαρχουν καθημερινα γυρω μας απειρες κακοτοπιες, ενα παροπλισμενο αυτοκινητο μπορει να ειναι ακομα μια, δεν γινεται να ασφαλιστουμε απο ολες.

εγω δεν λεω να ασφαλιστουμε εμεις απο τις κακοτοπιες και ουτε νομιζω οτι ασφαλιζεται αυτοκινητο που δεν εχει πινακιδες κυκλοφοριας.
Αυτο που λεω ειναι οτι αν το αυτοκινητο που μας ανηκει γινει αιτια να προξενηθουν υλικες-σωματικες ή οικονομικες βλαβες ο ιδιοκτητης του εχει αστικη ευθυνη και καμια φορα ισως και ποινικη!!!
Η νομοθεσια ειναι ξεκαθαρη.
Ενταξει το να συμβουν καταστασεις σαν τις παραπανω και ειδικα απο αυτοκινητα παροπλισμενα ειναι σπανιο οχι ομως και απιθανο!!

Stathis
04-03-13, 15:22
δεν διαφωνω πουθενα, απλα δεν εχει νοημα να γινεται ειδικη μνεια για τα παροπλισμενα αυτοκινητα.
εφοσον δεν διαθετουν πινακιδες κυκλοφοριας παυουν να θεωρουνται οχηματα και δεν διεπονται απο τον κοκ, αλλα λογιζονται ως κοινα αντικειμενα.
με βαση αυτο αν προκληθει ατυχημα απο δικη τους υπαιτιοτητα, υπαρχει ο αντιστοιχος νομος φανταζομαι που ισχυει και στις αλλες περιπτωσεις οπως ειπαμε στο παραδειγμα.

η ασφαλεια ενος οχηματος εχει νοημα εφοσον κυκλοφορει, οπου εκει οι πιθανοτητες να προκαλεσει ατυχημα ειναι αυξημενες.

περαν αυτων μπορει να ασφαλιστει αυτοκινητο χωρις πινακιδες οπως και καθε αλλο αγαθο που εχει καποιος στο σπιτι του ή το γκαραζ του.
προφανως οχι για ζημιες απο κυκλοφορια, αλλα για αλλους λογους οπως κλοπη, φυσικη καταστροφη κλπ.

orfanids360
12-03-13, 21:22
https://www.zougla.gr/automoto/article/endexomeno-alagon-sta-kritiria-forologisis-ton-ix

ΑΝΤΕ ΛΙΓΟ ΝΑ ΞΥΠΝΑΝΕ!

Cobalt
12-03-13, 21:29
https://www.zougla.gr/automoto/article/endexomeno-alagon-sta-kritiria-forologisis-ton-ix

ΑΝΤΕ ΛΙΓΟ ΝΑ ΞΥΠΝΑΝΕ!


τα τέλη κυκλοφορίας θα παραμείνουν εκεί που είναι και θα αυξηθούν! αυτός είναι και ο μεγάλος βραχνάς...

τα τεκμηρια και να πέσουν στα @@ μας...


στην Ελλάδα οτι ψηφίζεται γίνεται και μόνιμο!
ΠΑΡΤΕ ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΗ!!!

mrclouzo
12-03-13, 21:29
Το ζήτημα δεν είναι να γίνονται αλλαγές, αλλά να είναι προς τη σωστή κατεύθυνση. Μακάρι οι φωστήρες που μας κυβερνάνε να ανοίξουν λίγο τα ματάκια τους στο θέμα ''φορολόγηση αυτοκινήτου''.

dafidack
12-03-13, 21:48
Αν καταλαβα καλα αυτο δεν ειναι ενα αρθρο που πρεπει να χαροποιει τους ιδιοκτητες των αυτοκινητων BMW.Αν λαβουμε υπ οψην μας την εργοστασιακη αξια ενος BMW με ενος ΚΙΑ ιδιων cc εσεις πιο νομιζετε οτι θα εχει μεγαλυτερη φορολογιση ως προς τα τεκμηρια διαβιωσης.
Και ΝΑΙ,τα τεκμηρια διαβιωσης αφορουν ενα μεγαλο μερος του πληθυσμου που εχουν παρει στεγαστικα δανεια,δανεια αυτοκινητου,καταναλωτικα και ξαφνικα καλουντε να καλυψουν και της δοσεις αυτων.Με λιγα λογια τεκμηριο σπιτιου+αυτοκινητου+δοσεων ανεβαζουν τον φορο εισοδηματος στα υψη,ειδικα φετος που η φορολογια ειναι απο το πρωτο ευρω με 26% :ranting2:

friendgr
13-03-13, 09:07
Πάντως μου κάνει εντύπωση ότι έχετε ακόμα ελπίδα ότι μπορεί να βελτιωθούν τα πράγματα ως προς τα τεκμήρια/τέλη κυκλοφορίας.

Το έχω ξαναγράψει: ακόμα και αυριο το πρωί να πουν καταργούνται π.χ. τα τεκμήρια στα αυτοκίνητα θα πάτε να πάρετε π.χ. Μ5 ;;;
Προσωπικά ούτε για αστείο, γιατί θα το θεωρήσω παγίδα για να πέσουμε μέσα να μας ξεσκίσουν την επόμενη χρονιά.

Χειρότερα μπορούν να γίνουν τα πράγματα. Καλύτερα οχι.

Και ειδικά με την καραμέλα στέρηση εισόδων που θα υπάρχει για ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ακόμα, έχουμε να δούμε κι άλλα "έργα" ακόμα.

dafidack
13-03-13, 10:11
Ετσι οπως τα λες ειναι και θα ειναι τα πραγματα για πολυ καιρο.Τοσα χρονια που μαχομαι :warriorsmiley: απεναντι στον Γολιαθ (οπου Γολιαθ=εφορια) η εμπειρεια μου εχει διδαξει οτι ποτε μα ποτε δεν καταργειται ενα νομοσχεδιο προκειμενου να αντικατασταθει με καποιο καλυτερο για τον Ελληνα φορολογουμενο :ranting2: Και ολα αυτα που με τοσο κοπο αποκτησαμε (και ακομα δεν ειναι δικα μας σε πολλες των περιπτωσεων) σε κανουν να σκεφτεσαι και να λες...Αααααχ,στερνη μου γνωση να σ'ειχα πρωτα!!!

friendgr
13-03-13, 10:41
Πλέον στόχος ζωής είναι να μπορείς να διατηρήσεις τα ήδη αποκτημένα και να μην αναγκαστείς να τα σκοτώσεις για να επιβιώσεις.

καλά δεν μιλάμε για απόκτηση νέων αγαθών. Αυτό αν το καταφέρουν τα παιδιά μας, τα εγγόνια μας κλπ. ΑΝ

mikegr
15-03-13, 09:13
Αναφερόμενος στον φόρο πολυτελούς διαβίωσης για τα οχήματα μεγάλου κυβισμού, ο κ. Μαυραγάνης παρέπεμψε για το μέλλον ενδεχόμενο επανεξέτασής τους με «ισοδύναμες προτάσεις».

Aoριστο και ασαφες. Απ οτι καταλαβα αν ποτε καταργηθει θα αντικατασταθει στην ουσια με τιποτα εφιαλτικες ιδεες του παρελθοντος οπως πρασινα τελη κλπ(τα θυμαστε αυτα?)

friendgr
15-03-13, 09:27
Βεβαίως και τα θυμόμαστε.

Ετσι , για να έρθει η ανάπτυξη λέμε.....

mikegr
15-03-13, 09:51
Και βεβαια η αλητεια της "πρωτης αδειας στην Ελλαδα" θα παραμεινει...

friendgr
15-03-13, 10:42
Εδώ θα παραμείνει το χαράτσι της ΔΕΗ κι εσύ σκέφτεσαι τ' αυτοκίνητα;;; ......

mikegr
15-03-13, 11:10
Εδώ θα παραμείνει το χαράτσι της ΔΕΗ κι εσύ σκέφτεσαι τ' αυτοκίνητα;;; ......

To βλεπω για μονιμο κι αυτο. Η μεγαλη εφευρεση του Ι3 παχυσαρκια

Dr. Yamastura
15-03-13, 21:48
https://www.newsbomb.gr/prionokordela/oikonomia/story/274818/pos-tha-glitosete-ton-foro-polyteleias-se-ih
Ισχύει??

steliosm46
15-03-13, 22:02
Μονο για 1 μηνα ισχυει αυτο απο οτι ξερω..Μια φορα δηλαδη γινεται, δεν μπορεις να το κανεις καθε μηνα..

Ετσι νομιζω δηλαδη..

VanVIC
18-03-13, 21:17
Ξέρει κάποιος να απαντήσει υπευθυνα για το τί ισχύει σχετικά με τα "πράσινα" τέλη κυκλοφορίας αν κάνεις εισαγωγή μεταχειρισμένου απο εξωτερικό;

Για αγορά απο Ελλάδα, μετά την 1/11/10 ισχύει το νέο ("πράσινο") καθεστώς υπολογισμού των τελών κυκλοφορίας βάση των εκπομπών CO2.
Αν εισάγεις τώρα μεταχειρισμένο απο την Γερμανία (για παράδειγμα) το οποίο είναι μοντέλο 2011, τί γίνεται με τα τέλη; πώς υπολογίζονται;
Εχει καμία σημασία η 1η άδεια στην αλλοδαπή;

Stathis
18-03-13, 21:20
o νομος αναφερει πρωτη αδεια στην ελλαδα και ισχυει χρονια τωρα.
αλλοι ευνοηθηκαν απο αυτο, αλλοι οχι.

individual
23-03-13, 21:39
το κολτακι που πηρα τον δεκεμβριο του 2011,ειναι εισαγωγης και εβγαλε πινακιδες οταν το πηρα,το οποιο ειναι 2007 και πληρονω τελη βαση των ρυπων και οχι των κυβικων.

VanVIC
24-03-13, 09:42
Δηλαδή αν κάποιος ατύχησε και αγόρασε στην Ελλάδα καινούργιο αυτοκίνητο μεγάλου κιβυσμού τον Αύγουστο 2010 (τέλη κυκλοφορίας πάνω απο 1000 ευρώ), θα ήταν συμφέρον να το πουλήσει (και καλά) σε κάποιον -π.χ- Γερμανό, να βγάλει γερμανική άδεια και μετά να το ξαναφέρει Ελλάδα μετά απο 2 μήνες (Νοέμβριο του 2010) και να πληρώνει τέλη κυκλοφορίας με βάση τις εκπομπές CO2 (ίσως και λιγότερα απο τα μισά σε σχέση με πριν).

VanVIC
24-03-13, 09:47
... αλλά και το κόστος των ταξινομίσεων (δεν ξέρω πόσο είναι για την ανωτέρω διαδικασία) ίσως να έκανε το εγχείρημα ασύμφορο με βάση την απόσβεση -σε λίγα χρόνια- απο το κέρδος της διαφοράς κόστους των τελών κυκλοφορίας.

turbodog
24-03-13, 10:48
Το προβλημα δεν ειναι το σημα στα αυτοκινητα μεγαλου κυβισμου. Αλλωστε η διαφορα που θα προκυψει αν υπολογιστει με την μεθοδο των ρυπων θα ειναι μικρη. Στην καλυτερη των περιπτωσεων να ειναι μια διαφορα της ταξης των 300-500 ευρω και οχι για ολα τα αυτοκινητα.
Η αλητεια της πρωτης Ελληνικης αδειας ομως, ως υπολογισμου των τεκμηριων και κατ επεκταση και του φορου πολυτελειας θα επιφερει στο κατοχο αυξημενα τεκμηρια (με αποτελεσμα μηδενισμο της αναλωσης του διαθεσιμου κεφαλαιου ακομα και στους υψηλομισθους που το καλυπτουν, οποτε σε τυχον μελλοντικες αγορες θα υπαρξει φορολογηση καθως δεν θα υπαρχει διαθεσιμο εισοδημα, και σε αυτους που δεν τους καλυπτουν, επιπλεον φορους) αλλα και το αυξημενο τελος πολυτελειας για παρα πολλα χρονια αφου το αυτοκινητο θα θεωρηται καινουργιο, που στα αυτοκινητα υψηλου κυβισμου το ποσο που καλειται να πληρωσει ο κατοχος, ειναι μεγαλυτερο ακομα και απο ολοκληρο το ποσο του σηματος.
Τα εχουν σκεφτει ολα οι κ@ριοληδες, μην τους εχετε για βλακες. Αυτο θελουν να μας κανουν να πιστευουμε οτι ειναι ασχετοι και βλακες, γιατι ειναι μια καλη δικαιολογια για αυτους. Ειναι αδιστακτοι :ranting2::ranting2:

dafidack
24-03-13, 13:47
Η αλητεια της πρωτης Ελληνικης αδειας ομως, ως υπολογισμου των τεκμηριων και κατ επεκταση και του φορου πολυτελειας θα επιφερει στο κατοχο αυξημενα τεκμηρια (με αποτελεσμα μηδενισμο της αναλωσης του διαθεσιμου κεφαλαιου ακομα και στους υψηλομισθους που το καλυπτουν, οποτε σε τυχον μελλοντικες αγορες θα υπαρξει φορολογηση καθως δεν θα υπαρχει διαθεσιμο εισοδημα, και σε αυτους που δεν τους καλυπτουν, επιπλεον φορους)...


Παιδια η λυση ειναι μια.Αν εχεις πολλα "αγαθα" ή ακομα και δανεια στο ονομα σου που σου ανεβαζουν το τεκμηριο τοτε καταθετεις πινακιδες και κατεβαζεις τ αυτια.Αν απο την αλλη εισαι διατεθημενος να πληρωσεις για κατι που γουσταρεις τοτε το κανεις.Και αν στην τελικη εχεις μονο ενα αμαξι και τπτ αλλο δεν σου αυξανει το τεκμηριο,και αφου το αγαπας αυτο που με κοπο απεκτησες,τοτε παλι πληρωνεις οχι ομως τα μαλιοκεφαλα σου.Μιλαω βεβαια για το πως τα βλεπω εγω τα πραγματα απο την δικια μου την "σκοπια" και τις αποφασεις που επρεπε να παρω στην δικη μου περιπτωση.Σιγουρα σαν και μενα θα ειναι κι αλλοι πολλοι εδω μεσα.Οποτε,ας μην τρεφουμε φρουδες ελπιδες γιατι μεχρι να γινουν πραγματικοτητα (αν ποτε γινουν) θα παλιωσουν και τα αμαξια μας. :ranting2:

strof
24-03-13, 14:51
Δηλαδή αν κάποιος ατύχησε και αγόρασε στην Ελλάδα καινούργιο αυτοκίνητο μεγάλου κιβυσμού τον Αύγουστο 2010 (τέλη κυκλοφορίας πάνω απο 1000 ευρώ), θα ήταν συμφέρον να το πουλήσει (και καλά) σε κάποιον -π.χ- Γερμανό, να βγάλει γερμανική άδεια και μετά να το ξαναφέρει Ελλάδα μετά απο 2 μήνες (Νοέμβριο του 2010) και να πληρώνει τέλη κυκλοφορίας με βάση τις εκπομπές CO2 (ίσως και λιγότερα απο τα μισά σε σχέση με πριν).

Δεν γίνεται ούτε αυτο. Οταν λένε πρώτη άδεια εννοούν για πάντα, όσες φορές και να το εξαγεις/ επαναεισαγεις θα υπολογίζεται η ημερομηνία της πρώτης εισαγωγής. Το έψαξα πριν δώσω το δικό μου.

optostyle
31-03-13, 20:43
Φόροι… πολυτελείας και για τα μικρομεσαία Ι.Χ.!


Μεγάλες ανατροπές στη φορολόγηση των Ι.Χ. αυτοκινήτων εξετάζει ο υφυπουργός Οικονομικών Γιώργος Μαυραγάνης. Για να αντιμετωπίσει τις απώλειες κρατικών εσόδων από τις μαζικές καταθέσεις πινακίδων, ετοιμάζει νομοσχέδιο που προβλέπει να φορολογούνται τα αυτοκίνητα όχι βάσει του κυβισμού τους, αλλά βάσει της εργοστασιακής αξίας τους.
Το χτύπημα προβλέπεται να είναι διπλό καθώς πολλοί ιδιοκτήτες θα κληθούν να πληρώσουν και την έκτακτη εισφορά «πολυτελείας», αλλά και αυξημένο φόρο εισοδήματος λόγω τεκμηρίων.

Σύμφωνα με δημοσίευμα του «Πρώτου Θέματος», στο «δόκανο της εφορίας αναμένεται να πιαστούν πρώτα τα «οικολογικά» Ι.Χ. με turbo κινητήρες και χαμηλές εκπομπές ρύπων, τα αυτοκίνητα που κινούνται με πετρέλαιο και υγραέριο και τα αυτοκίνητα νέας τεχνολογίας, συμπεριλαμβανομένων των υβριδικών.

Έτσι το κράτος υπολογίζει να εισπράξει τα διπλάσια χρήματα από όσα θα εισέπραττε μόνο από τον φόρο πολυτελείας, ο οποίος θα επιβάρυνε ιδιοκτήτες μεγάλων αυτοκινήτων. Από το νέο σχέδιο θα επιβαρυνθούν πολύ περισσότεροι ιδιοκτήτες, ακόμη και Ι.Χ. των 1200 κυβικών!