PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΓΟΡΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ......HELP



scania124
26-05-11, 21:54
οπως πολυ καλα θα καταλαβατε θελω να παρω καινουρια τηλεοραση......
αλλα επειδη εχω χασει την μπαλα και δεν ξερω τι να δω θα ηθελα την βοηθεια σας!!!!!


με ενδιαφερει 42 και πανω .....μαλλον σε 46 θα καταληξω.
πρεπει να αγοραστει αμεσα για αυτο αναμενω γρηγορες απαντησεις(αλλιως στην συναντηση δεν θα εχουμε τηλεοραση!!!!!!)


η προηγουμενη που ειχα ηταν 40αρα και μας αφησε χρονους μιας και πηδηξε απο την βασης (3 μετρα ψηλα) και δεν ειναι συμφερον να επισκευαστη.:thanks:

Jimmakos
26-05-11, 21:59
Philips, Samsung, LG....

Έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος!

Απο Sony...... Δεν σώνει..... Σε πιάνει πονοκέφαλος στα πρώτα 5 λεπτά + πολλά προβλήματα!

aristent
26-05-11, 22:09
Οτι μαρκα και να παρεις αρκει να ειναι Led τεχνολογιας και φυσικα Full HD!!!thumb

nikos1400
26-05-11, 22:10
Θανο,
προσφατα πηρα την φτηνοτερη 47αρα της αγορας, την philips PFL3605.

ΔΕΝ ειμαι ικανοποιημενος.
Εκανα το χατιρι της γυναικας που εντυπωσιαστηκε απο τα εντονα χρωματα που ειδε στις lcd που ειχανε για επιδειξη, και δεν πηρα πλασμα.
Λαθος.
Δεν μπορω να τη ρυθμισω να τη φερω στα μετρα μου, σε ταινιες.
Τα hdmi ειναι 2 και τελικα πεσανε λιγα.
Και τη διαφορα στο μεγεθος με την 37αρα που ειχα τελικα τη συνηθισα γρηγορα...το ιδιο μου φαινεται παλι. μικρη.

Επρεπε να ειχα κρατησει την παλια και να παιρναμε προτζεκτορα.

Σου προτεινω να σκεφτεις τη λυση προτζεκτορας!
thumb

bill_m3
26-05-11, 22:11
οπως πολυ καλα θα καταλαβατε θελω να παρω καινουρια τηλεοραση......
αλλα επειδη εχω χασει την μπαλα και δεν ξερω τι να δω θα ηθελα την βοηθεια σας!!!!!


με ενδιαφερει 42 και πανω .....μαλλον σε 46 θα καταληξω.
πρεπει να αγοραστει αμεσα για αυτο αναμενω γρηγορες απαντησεις(αλλιως στην συναντηση δεν θα εχουμε τηλεοραση!!!!!!)


η προηγουμενη που ειχα ηταν 40αρα και μας αφησε χρονους μιας και πηδηξε απο την βασης (3 μετρα ψηλα) και δεν ειναι συμφερον να επισκευαστη.:thanks:

Με εσένα αφεντικό αυτοκτόνησε από τα τρία μέτρα! :shok: :shok: :shok:


Πέρα από την πλάκα, δεν ψάχνεις για τέλεια τηλεόραση αλλά για το μαγαζί σωστά???
Πήγαινε σε lg :
https://www.skroutz.gr/c/12/television/m/30/LG/f/6230/46-49.html?o=lg+

Διάλεξε και πάρε, κατά εμένα την πιο φτηνή!!

nikos1400
26-05-11, 22:14
Με 600 ανετα παιρνεις 720-αρη προτζεκτορα και με ενα ups (να'χεις το κεφαλι σου ησυχο)
εισαι αρχηγος.
Βεβαια πρεπει να του "κοτσαρεις" τα ηχεια τα ξεχωριστα και εισοδο (νοβα, βιντεο, καλωδιο κεραιας, οτι θες).

Αλλιως οπως λεει και ο Μπιλ,
τη φτηνοτερη full-hd στο μεγεθος που θες.

bill_m3
26-05-11, 22:16
Με 600 ανετα παιρνεις 720-αρη προτζεκτορα και με ενα ups (να'χεις το κεφαλι σου ησυχο)
εισαι αρχηγος.
Βεβαια πρεπει να του "κοτσαρεις" τα ηχεια τα ξεχωριστα και εισοδο (νοβα, βιντεο, καλωδιο κεραιας, οτι θες).

Νίκο έχει προτζεκτορα, για τηλεόραση ψάχνει να βλέπουν και την μέρα οι σουηδέζες!!!

stratos
26-05-11, 22:50
Θανούλη δεν θα έρθουμε για να δούμε τηλεόραση, μην τρελαίνεσαι.

Βέβαια αν θές την ψυχαγωγία μας πάντα μπορείς να κανονήσεις ένα live show :D



Πέρα απο την πλάκα, με την Sony δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Παρόλαυτα, θα προτείνω LG ή Samsung. Στην ουσία ίδια μηχανήματα είναι αλλά με διαφορετικά καπάκια. Σπίτι έχουμε 42άρα LED Samsung. Πολύ καλά χρώματα και ωραίος ήχος, ειδικά όταν είναι HD χωρίς να υπάρχει ηχοσύστημα. Είναι η χρυσή τομή μεταξύ ποιότητας και τιμής

ART1
26-05-11, 23:05
samsung μακραν πολυ μπροστα απο τις αλλες αυτη την στιγμη σε ποιοτητα εικονας.προτεινω την σειρα C6000 τεχνολογια led για μενα ειναι κορυφη αυτη την στιγμη.

S8N
26-05-11, 23:05
Θάνο κανε υπομονή και αύριο μόλις επιστρέψω στο γραφείο θα σου γράψω 2-3 πραγματακια επί του θέματος γιατί από κινητό είναι αδύνατον.

E60_Arkadia
27-05-11, 01:51
Και εγω samsung led σου προτεινω,την αγορασα 42αρα και ειναι ολα τα λεφτα σε εικονα και ηχο.

Χρίστος
27-05-11, 08:05
ΘΑΝΟΟΟ budget δεν εχεις γραψει!

Οπως και το τι θες να κανεις(Μονο tv?, dvd?, blueray?, games?)

mixalis
27-05-11, 08:10
ΘΑΝΟΟΟ budget δεν εχεις γραψει!

Οπως και το τι θες να κανεις(Μονο tv?, dvd?, blueray?, games?)

Νομίζω ότι τα λεφτά που θα δώσει για να πάρει μια τηλεόραση που θα κάνει τα πάντα αν τα δώσει για μια που θέλει απλά να βλέπει τέλεια θα πάρει την καλύτερη ενώ στην άλλη περίπτωση θα πάρει κάτι μέτριοthumb

Z4 DCT
27-05-11, 11:43
Θανο....sharp led full hd και ειναι και made in japan.....βεβαια το θεμα ειναι που ειναι το εργοστασιο της sharp......thumb

S8N
27-05-11, 12:28
Θάνο, όπως είπαν και οι υπόλοιποι, πρέπει να γράψεις α) απόσταση θέασης, β) υλικό που θα βλέπεις (τηλεοπτικό, hd, games), γ) αν σ' ενδιαφέρει η όχι το 3D και δ) budget.

Έχε στο νου σου πως οι Plasma έχουν πολύ καλύτερο μαύρο, φοβερή ομοιομορφία και εξαιρετικά ρεαλιστική απεικόνιση χρωμάτων. Τα χρώματα ακόμη και στις καλύτερες LCD είναι φτιαχτά κι έντονα.

Το θέμα με τις Plasma είναι πως έχουν αρκετά μεγαλύτερη κατανάλωση ρεύματος και, κυρίως, δε συμπαθούν στατικές εικόνες (παθαίνουν burn-in). Απ' την άλλη, δεν υπάρχει LCD CCFL χωρίς clouding/blooming (ανομοιόμορφο φωτισμό που φαίνεται σαν σύννεφα στο μαύρο φόντο), ενώ ακόμη και οι πιο σύγχρονες LED LCD με local dimming παρουσιάζουν halo effect.

Όσον αφορά το 3D, προσωπικά το βρίσκω ανούσιο. ΑΝ παρόλα αυτά επιλέξεις μια 3D τηλεόραση, προτίμησε μια με παθητικο 3D που ειναι πιο ξεκουραστο για τα ματια.

Κάτι ακόμη: Μην πέφτεις στην παγίδα των μαρκετινίστικων Hz. Το CMR (clear motion rate) που θα διαβάσεις στα specs σχεδόν όλων των lcd τηλεοράσεων ειναι σαν τα 600z των πλασμα: μια μπούρδα και μισή. Τα Hz αυτά αξίζουν ΜΟΝΟ αν βγαίνουν από το πάνελ (κάποιες Sony και Samsung).

Εν προκειμένω:

Αν δεν ασχολείσαι με gaming και η τηλεόραση δεν πρόκειται να πάιξει τον ρόλο monitor υπολογιστή, πιστεύω πως ότι η top επιλογή σε 2D είναι η panasonic 46g30 (κόστος γύρω στα 1100). Αν αποφασίσεις για 3D προτείνω τις 46st30 και 46gt30 της ίδιας εταιρίας (1500 και 1650 αντίστοιχα) με ιδιαίτερη προτίμηση στην 46gt30.

Τώρα, αν η τηλεόραση πρόκειται να χρησιμοποιηθεί και ως monitor, αν πρόκειται ν' ασχοληθείς με Gaming ή αν δεν έχεις υπομονή να στρώνεις panel για 200 ώρες και να προσέχεις τα γαμωlogos των κωλοκαναλιών, τότε η τεχνολογία LCD είναι μονόδρομος. Η σειρά D της Samsung περιλαμβάνει όλα τα φετινά μοντέλα και σε 2D η καλύτερη επιλογή είναι η Samsung 46d5500 ενώ σε 3d οι 46d6100 - 46d6530. Εξαιρετική είναι και η Sony 46ex720 την οποία είδα σε σπίτι φίλου μου. Όλες οι παραπάνω κοστίζουν από 1000 έως 1400 ευρώ. Αν επιθυμείς να πας σε LED LCD με local dimming θα κοιτάξεις τις 46D7000 και 46D8000 (κόστος 1600 και 1750 αντίστοιχα).

Εγώ όπως έχεις καταλάβει είμαι plasmaτάκιας!

stratos
27-05-11, 15:04
Εντάξει, τελικά ο καθένας έχει κρυφές γνώσεις σε αυτό το φόρουμ. Αλλος σε κομπρέσσορες, αλλος σε πολεμικές τέχνες, άλλος σε τηλεοράσεις.


Χωρίς να θέλω να υποτιμήσω το ποστ του Αρη πιο πάνω (που είναι άψογο και πολύ ψαγμένο), ο Θάνος μια τηλεόραση να δείχνει κανέναν αγώνα θέλει απο ότι κατάλαβα και να παίζει κανένα motors TV. Αρα μια LED σε καλή τιμή των 46 ιντζών ή μεγαλήτερη που έχει χαμηλή κατανάλωση θα κάνει μια χαρά την δουλειά του

S8N
27-05-11, 15:06
Εντάξει, τελικά ο καθένας έχει κρυφές γνώσεις σε αυτό το φόρουμ. Αλλος σε κομπρέσσορες, αλλος σε πολεμικές τέχνες, άλλος σε τηλεοράσεις.


Χωρίς να θέλω να υποτιμήσω το ποστ του Αρη πιο πάνω (που είναι άψογο και πολύ ψαγμένο), ο Θάνος μια τηλεόραση να δείχνει κανέναν αγώνα θέλει απο ότι κατάλαβα και να παίζει κανένα motors TV. Αρα μια LED σε καλή τιμή των 46 ιντζών ή μεγαλήτερη που έχει χαμηλή κατανάλωση θα κάνει μια χαρά την δουλειά του

:th_Laie_67-1:

LOL! Γι' αυτό ζητήσαμε να μας πει για ποιά χρήση τη θέλει την τηλεόραση! :hystericalbs1:

scania124
27-05-11, 15:15
ευχαριστω φιλαρακια για το ενδιαφερον!!!!!!!!!!!!!


η τηλεοραση θα παιζει 3 μηνες στο μαγαζι.
μετα θα την εχω στο σπιτι........δεν παιζω παιχνιδια......δεν καιγομαι να ειναι 3D.

θελω ομως να ειναι 46+ και να ειναι led.......


αρη εισαι κατατοπιστικότατος!!!!!!

πες μας κι αλλα!!!!!!:thnx::thanks:

bill_m3
27-05-11, 15:15
οπως πολυ καλα θα καταλαβατε θελω να παρω καινουρια τηλεοραση......
αλλα επειδη εχω χασει την μπαλα και δεν ξερω τι να δω θα ηθελα την βοηθεια σας!!!!!


με ενδιαφερει 42 και πανω .....μαλλον σε 46 θα καταληξω.
πρεπει να αγοραστει αμεσα για αυτο αναμενω γρηγορες απαντησεις(αλλιως στην συναντηση δεν θα εχουμε τηλεοραση!!!!!!)


η προηγουμενη που ειχα ηταν 40αρα και μας αφησε χρονους μιας και πηδηξε απο την βασης (3 μετρα ψηλα) και δεν ειναι συμφερον να επισκευαστη.:thanks:


:th_Laie_67-1:

LOL! Γι' αυτό ζητήσαμε να μας πει για ποιά χρήση τη θέλει την τηλεόραση! :hystericalbs1:

Μα είπε ο άνθρωπος!!! :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

S8N
27-05-11, 16:11
Δίκιο έχεις Βασίλη! Μιλάμε για ντιπ γκαβός!:th_Laie_67-1:

Θάνο, αν δε σε νοιάζει η τεχνολογία LED, αυτή (αν και μοντέλο ενός έτους, είναι εξαιρετικό):

https://www.skroutz.gr/s/264716/Samsung-LE46C650-46.html

ή ακόμα καλύτερα αυτή στα 200Ηz (επίσης μοντέλο του 2010):

https://www.skroutz.gr/s/264891/Samsung-LE46C750-46%22.html

Ειδάλλως βάζεις πιο βαθειά το χέρι στην τσέπη και πας εδώ (LED, μοντέλο 2011):

https://www.skroutz.gr/s/330435/Samsung-UE46D6100-46.html

bill_m3
27-05-11, 16:16
Άρη αν και μας τα αλλάζει τώρα, για 3 μήνες λέει μαγαζί και μετά σπίτι...

Τι είναι τούτος εεε????

scania124
27-05-11, 18:50
Άρη αν και μας τα αλλάζει τώρα, για 3 μήνες λέει μαγαζί και μετά σπίτι...

Τι είναι τούτος εεε????

εμ για να αγοραζουμε τηλεοραση και για το σπιτι ειμαστε?????κριση εεεεεεεε!!!!!!!!:th_Laie_67-1:


Δίκιο έχεις Βασίλη! Μιλάμε για ντιπ γκαβός!:th_Laie_67-1:

Θάνο, αν δε σε νοιάζει η τεχνολογία LED, αυτή (αν και μοντέλο ενός έτους, είναι εξαιρετικό):

https://www.skroutz.gr/s/264716/Samsung-LE46C650-46.html

ή ακόμα καλύτερα αυτή στα 200Ηz (επίσης μοντέλο του 2010):

https://www.skroutz.gr/s/264891/Samsung-LE46C750-46%22.html

Ειδάλλως βάζεις πιο βαθειά το χέρι στην τσέπη και πας εδώ (LED, μοντέλο 2011):

https://www.skroutz.gr/s/330435/Samsung-UE46D6100-46.html
αρη εισαι αψογος......:thanks: μαλλον για την τελευταια παω!!!!!

Χρίστος
27-05-11, 20:17
Ειδα τη μεσαια θανο σε σπιτι και τρελαθηκα!

Μη την υποτιμησεις την 750!!!!

Μετα το 27ρι πανελ της apple(παροπειδες σ λεω!) ειμαι φαν samsung και lg.

ziaba
27-05-11, 23:13
κατά την επιλογή σου να προσέξεις κ την χωρά προέλευσής τουλάχ να ναι από ευρώπη όχι από china taiwan κτλ προσωπικά αυτό είναι το πρωτο πράγμα που κοιτάω κ μετά τ'αλλά

p.s. πριν κάποιους μήνες πήρα μια toshiba regza αλλά 32" (τότε με 399ευρώ τώρα τ βρίσκεις με μόνο 299ευρώ) έχω συνδέσει ps3 κ υπολογιστή πάνω της σηκώνει μεγάλες αναλύσεις κ έχω μείνει πολύ ευχαριστμενος

stratos
28-05-11, 01:45
κατά την επιλογή σου να προσέξεις κ την χωρά προέλευσής τουλάχ να ναι από ευρώπη όχι από china taiwan κτλ προσωπικά αυτό είναι το πρωτο πράγμα που κοιτάω κ μετά τ'αλλά

p.s. πριν κάποιους μήνες πήρα μια toshiba regza αλλά 32" (τότε με 399ευρώ τώρα τ βρίσκεις με μόνο 299ευρώ) έχω συνδέσει ps3 κ υπολογιστή πάνω της σηκώνει μεγάλες αναλύσεις κ έχω μείνει πολύ ευχαριστμενος

Εγκυκλοπαιδικά, τι σχέση έχει η χώρα προέλευσης? Οι ηλεκτρονικές συσκευές κυρίως φτιάχνονται σε αυτές τις χώρες, όπως και άλλα προιόντα όπως τα Nike παπούτσια (Βιετνάμ) και τα γνωστά μας Burberry ρούχα.

Οι βιομηχανίες θέτουν κάποια standards και έχουν κάποιο ποιοτικό έλεγχο που σημαίνει οτι αν και φτιάχνονται απο φτηνά εργατικά χέρια πληρούν τις προυποθέσεις που έχουν θέσει οι αμερικάνικες/ιταλικές/ιαπωνικές εταιρίες.

Πως επιρεάζει η προέλευση μιας συσκευής την ποιότητα της?

ziaba
28-05-11, 07:31
δηλ εάν ήξερες ότι το bmw σου κατασκευάστηκε στ κίνα θα έδινες πχ 60000 η 100000 ευρώ για να το αγοράσεις?

S8N
28-05-11, 10:00
Η αλήθεια είναι πως όλη σχεδόν η παραγωγή τέτοιων ειδών έχει μεταφερθεί στην Κίνα. Τα εργοστάσια όμως εκεί είναι υπερσύγχρονα και τελικά όλη τη διαφορά κάνει α) η πρώτη ύλη και β) ο ποιοτικός έλεγχος. Κι αυτοί οι παράγοντες καθορίζονται από τον κατασκευαστή κι όχι από τον εργαζόμενο.

Στο κάτω κάτω της γραφής, ας σκεφτούμε και το εξής:

Μας κακοφαίνεται όταν η τηλεόρασή μας, το κινητό μας ή το laptop είναι made in China/Korea/Taiwan/Malaisia/Thailand/Indonesia.

Μας κακοφαίνεται όταν το γερμανικό αυτοκίνητό μας είναι made in Spain/Ηungary/South Africa/Turkey.

Μας κακοφαίνεται όταν ο,τιδήποτε είναι made in Greece (εκτός από τη φέτα).

Τώρα τελευταία φοβόμαστε και τα made in Japan λόγω ραδιενέργειας.

Συμφωνώ με τον αγαπητό ziaba, αλλά δε θα κάτσουμε να τρελαθούμε κιόλας. Στο κάτω κάτω για μια τηλεόραση μιλάμε, όχι για βηματοδότη!

deepBLUE
28-05-11, 10:19
Για μενα η κορυφη ειναι οι Philips ομως αν τωρα αγοραζα θα επαιρνα την Samsung smart tv !!!!
https://www.plaisio.gr/Campaign/Plaisio-Samsung-Smart-TV.htm?gclid=CLrztKmbiqkCFUQMfAodPk4xpg

S8N
28-05-11, 11:02
Πολύ καλές οι Philips, το δε σύστημα ambilight ήταν εντυπωσιακό. Αυτό που ίσως δε γνωρίζετε είναι ότι είχαν panels από την LG και την Sharp! Βέβαια, δεν παίζει ρόλο μόνο το panel αλλά και το πως το οδηγείς.

Πάντως η Philips ανακοίνωσε πως αποσύρεται από την αγορά των τηλεοράσεων, ακολουθώντας τον δρόμο της εταιρείας που κατασκεύαζε τις καλύτερες με διαφορά τηλεοράσεις, την Pioneer.

stratos
28-05-11, 12:36
δηλ εάν ήξερες ότι το bmw σου κατασκευάστηκε στ κίνα θα έδινες πχ 60000 η 100000 ευρώ για να το αγοράσεις?

Αυτοκίνητο δεν θα αγόραζα. Για αυτό τόνισα την κατασκευή ηλεκτρονικών συσκευών. Τυποποιημένα κυκλώματα είναι, μηχανή τα φτιάχνει. Εκεί τα χέρια μόνο καλώδια ενώνουν και σφίγγουν μερικές βίδες. Οπότε ναι, δεν έχω πρόβλημα. Τι να κάνουμε όμως, το μπλουζάκι που αγόρασα περισυ γράφει made in Turkey, μια χαρά ποιοτητα έχει και το φοράω. Οπότε δεν μπορούμε να κάνουμε και αλλιώς

Nino
28-05-11, 16:55
τελειωσε και η ζωη της αλλης... να περασουμε και σαββατοκυριακο χωρις την πατυ δεν γινεται... αντε μην τον μπερδευεται συνεχεια! Θανο παρε αυτη που στις ιντσες που θελεις εχει την καλυτερη αναλογια χαρακτηριστικων-τιμης.
Ετσι και αλλιως σε τρεις μηνες τα μισα λεφτα θα κανει, οποτε μην "χωσεις" πολλα και ειδικα μην παρεις καμια 3d.

ziaba
29-05-11, 23:03
Μας κακοφαίνεται όταν ο,τιδήποτε είναι made in Greece (εκτός από τη φέτα).

Τώρα τελευταία φοβόμαστε και τα made in Japan λόγω ραδιενέργειας.

Συμφωνώ με τον αγαπητό ziaba, αλλά δε θα κάτσουμε να τρελαθούμε κιόλας. Στο κάτω κάτω για μια τηλεόραση μιλάμε, όχι για βηματοδότη!


Αυτοκίνητο δεν θα αγόραζα. Για αυτό τόνισα την κατασκευή ηλεκτρονικών συσκευών. Τυποποιημένα κυκλώματα είναι, μηχανή τα φτιάχνει. Εκεί τα χέρια μόνο καλώδια ενώνουν και σφίγγουν μερικές βίδες. Οπότε ναι, δεν έχω πρόβλημα. Τι να κάνουμε όμως, το μπλουζάκι που αγόρασα περισυ γράφει made in Turkey, μια χαρά ποιοτητα έχει και το φοράω. Οπότε δεν μπορούμε να κάνουμε και αλλιώς

ούτε γω θα χα πρόβλημα αλλά ότι κινέζικο έχω πάρει μου χει χαλάσει πολύ γρήγορα(κ μιλάω για διάφορα είδη από αναπτήρα μέχρι κ μηχανάκι) ενώ έχω στ κατοχή μου μια τηλ made in greece (ναι) κ παίζει μια χαρά από το 1986 έως σήμερα τα συμπέρασμα δικά σας

Nikos!
14-06-13, 21:23
Δεν ήθελα να ανοίξω νέο thread, οπότε ρωτάω εδώ.

Η 47άρα μου philips ambilight αγορασμένη πριν 4 χρόνια έβγαλε μια σκιά αριστερά η οποία μου είπαν ότι θα γίνει χειρότερη, οπότε και σκέφτομαι να την αντικαταστήσω.

Είμαι μεταξύ αυτών των δυο...

LG, 47" LA691:
https://www.mediamarkt.gr/mcs/product/LG-47LA691,99452,430513,706395.html?langId=-18

vs

SONY, 47" KDL-47W805A με δώρο XPERIA L (το οποίο θα πουληθεί):
https://www.mediamarkt.gr/mcs/product/SONY-KDL-47W805A---Smartphone-Xperia%E2%84%A2-L,99452,430513,686074.html?langId=-18

Μου είπαν ότι η Sony έχει πιο ζωντανά χρώματα.

Τι λέτε?

jkourkoulis
14-06-13, 21:54
Νομίζω ότι έχουν δίκιο ότι η Sony έχει πιο ζωντανά χρώματα. Θα σου πρότεινα πάντως να πας να τις δεις και τις 2 από κοντά, μόνο έτσι θα καταλάβεις τη διαφορά!

Στάλθηκε από το LT22i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

dimtz
14-06-13, 22:21
samsung smart tv 46αρα την πηρα προσφατα τα εχει ολα και συμφερει, τελεια tv, οσο αφορα το 3D μια φορα να το χρειαστεις γιατι να μην εχεις? thumb

https://www.skroutz.gr/s/3006224/Samsung-UE46F6500.html?from=autocomplete&keyphrase=samsung+46f6500

Nikos!
14-06-13, 23:30
Νομίζω ότι έχουν δίκιο ότι η Sony έχει πιο ζωντανά χρώματα. Θα σου πρότεινα πάντως να πας να τις δεις και τις 2 από κοντά, μόνο έτσι θα καταλάβεις τη διαφορά!

Στάλθηκε από το LT22i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Από κοντά τις είδα και οι δυο φάνηκαν το ίδιο καλές.

Η Sony ίσως έχει ένα μικρό θέμα αν τη κοιτάς από το πλάι σε σχέση με την LG.

Samsung την έχω αποκλείσει. :thumbsup:

Ισχύει αυτό που λένε για τις LG ότι έχουν τα καλύτερα πάνελ?

Bitz
15-06-13, 07:53
https://www.skroutz.gr/s/2460327/Toshiba-46TL938G.html?from=autocomplete&keyphrase=toshiba+46tl938g

Toshiba....τα χριστουγεννα του '12 ειχε 1450....το πασχα του '12 990.....τον ιουλιο του '12 που την αγορασα εγω 790.
Δες τωρα ποσο κανει.....αγορασε την καταπληκτικη.:original:

Nino
15-06-13, 10:17
Ισχύει αυτό που λένε για τις LG ότι έχουν τα καλύτερα πάνελ?

εχουν one pixel εγγυηση !!
Τα καλυτερα πανελ δεν ξερω αν εχουν, σιγουρα ομως εχουν τη καλυτερη after sale εξυπηρετηση και χτυπα ξυλο αν τη χρειαστεις θα εκπλαγεις απο την ταχυτητα και την ευγενικη αντιμετωπιση.
Σε αντιθεση με την αλλη μαρκα που αναφερεται που οποιος εχει μπλεξει με το service της ξερει ποσο γτπ κ ειναι!!!

bill_m3
15-06-13, 10:29
Συμφωνώ και επαυξανω για το σέρβις, προσωπικά μόνο για αυτο παίρνω πάντα Lg !!!

jkourkoulis
15-06-13, 10:44
Ισχύει αυτό που λένε για τις LG ότι έχουν τα καλύτερα πάνελ?

Το έχω ακούσει και εγώ για αυτό και οι 2 από τις 3 τηλεοράσεις του σπιτιού είναι LG. Οι sony φημίζονται για την ωραία εικόνα τους αλλά επειδή έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος από την lg και έχω δει και ταινία στην συγκεκριμένη lg που λες να πάρεις θα σου την πρότεινα. Καθαρά υποκειμενικό αλλά μου αρέσει πολύ και το design της.

ΥΓ: Ελπίζω να έχεις ένα καλό home cinema για να την απολαύσεις όπως πρέπει! thumb

Nikos!
20-06-13, 08:49
Λοιπόν...να ενημερώσω το αγαπητό φόρουμ για την επιλογή μου.

Πάω τη Δευτέρα γεμάτος χαρά και αγωνία να πάρω την LG (47LA691S (https://www.lg.com/gr/televisions/lg-47LA691S-smart-tv)) αποφασισμένος να αφήσω πίσω το ambilight της παλιάς Philips μου (47PFL8404 (https://www.philips.co.uk/c/televisions/8000-series-47-inch-full-hd-1080p-digital-tv-47pfl8404h_12/prd/)) και να δοκιμάσω νέα εταιρία.

Επειδή η LG ήταν εκθεσιακό κομμάτι και το τελευταίο, μου έκαναν καλύτερη τιμή και από 1.250 μου την άφησαν 1.150.

Την πήρα λοιπόν και έφυγα σπίτι για να τη σετάρω.

Πολύ εντυπωσιακή η οθόνη σε πρώτη φάση καθώς είναι σα να μην έχει πλαίσιο και δίνει την εντύπωση ότι αιωρείται. Επίσης το 3D της πολύ ωραίο.

Όμως κάτι δε μου άρεσε εξ'αρχής στη ποιότητα τόσο στο sd όσο στο hd.

Τρεις μέρες τώρα προσπαθώ να ρυθμίσω την εικόνα αλλά δεν φτάνει την ίδια ποιότητα που είχε η 3ετίας Philips μου.

Αποφάσισα λοιπόν να την επιστρέψω, πλήρως απογοητευμένος από τη ποιότητα της LG στα τόσα χρήματα.

Την επέστρεψα λοιπόν και πήρα τη Philips (47PFL6907 (https://www.philips.gr/c/6900-series/6900-series-119-cm-47-inch-easy-3d-dvb-t-c-47pfl6907h_12/prd/)) 600hz με ambilight και 3D στην οποία επειδή δεν ήμουν ευχαριστημένος από την LG και επειδή ήταν demo μου την άφησαν από 1.300 στα 1.050. Πρόσθεσα 5ετή εγγύηση και τέλος! :thumbsup:

Και επιτέλους, είδα το φως μου!

Κλάσεις ανώτερη η ποιότητα και η ευκρίνεια τόσο στην εικόνα του hd όσο και του sd και αποφάσισα ότι το ambilight δεν το αλλάζω με τίποτα!

Εδώ χθες LeMans 24hr σε hd με ambilight (μετά το γύρισα και 3d και έμεινα έτσι --> :shok: )

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/06/BNJoHu1CQAIbUmu-1.jpg

Θα μου πείτε...καλά δεν την είδες στο μαγαζί?

Προσοχή λοιπόν γιατί τόσο η LG όσο η Philips ήταν σε δικό τους "island" και δεν ήταν συνδεδεμένες ούτε στο δορυφορικό nova που έχουν ούτε στη digea για να δεις τη ποιότητα. Είχαν δικά τους στικάκια που έπαιζαν τις δικές τους ταινίες, εκτός από τη Philips που έπαιζε από bluray.

Τελικά Philips και πάλι Philips... thumb

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
08-06-14, 12:32
Έχει κάποιος να προτείνει μια 32αρα ;;ταβάνι τα 300,τπτ αλλο