PDA

Επιστροφή στο Forum : καυσιμα-ολη η αληθεια



xxxvagos
16-01-10, 21:10
χαιρετω την παρεα..
η εμπειριες μου σχετικα με το θεμα και η προτροπη του m-power 01 με εκαναν να ανοιξω το θρεντ..
θα σας πω ολα τα σχετικα με τα καυσιμα, ολες τις λαμωγιες που κανουν και φυσικα πως γινεται να προστατευτειτε..τονιζω οτι παντα υπαρχουν οι εξαιρεσεις

λοιπον ξεκιναμε..

1)στην ελλαδα υπαρχουν 4-5 διυλιστηρια (κορινθο,ασπροπυργο,καλοχω ι κτλ)..και μερικα ιδιωτικα που τα εχουν πολλες εταιριες μαζι..η διανομη γινετε απο ολους προς ολους..ιδιωτες απο τα δημοσια,ιδιωτικα απο δημοσια,δημοσια απο ιδιωτικα και παει λεγοντας..η μονη εισαγωγη καυσιμου που γινετε ειναι σε μορφη μαζουτ...κανενας δεν εισαγει διυλισμενο πετρελαιο

2)επτα στα δεκα βενζιναδικα δινουν λαθος λιτρα (παντα προς το λιγοτερο)..ειχε γινει ερευνα απο τα media και οντως ετσι ειναι..οι τροποι να δωσεις λαθος λιτρα ειναι πολλοι:1) με διογκωση της βενζινης(ανεβασμα της θερμοκρασιας της) 2)πειραγμα του ογκομετρητη

πως μπορειτε να προστατευτειτε?

1) δεν βαζουμε απο το πιο φτηνο ουτε απο το πιο πολυσυχναστο ουτε απο αυτο που ψιλοξερουμε το αφεντικο ουτε απο την μαρκα...βαζουμε απο το πιο τυπικο ,καθαρο και αυτο που εχει στις αντλιες σφραγιδες απο ελεγχο της τοπικης αυτοδιοικησης

2)νυχτα,καλοκαιρι δεν βαζουμε super αμολυβδη

3)οταν κανει πολυ κρυο δεν βαζουμε βενζινη..(δηλαδη βαζουμε κατα το μεσιμερακι)

4)προσπαθουμε να εχουμε παντα γεματο το ρεζερβουαρ

5)(αφορα το πετρελαιο θερμανσης)..ο πρωτος τροπος για να σε κλεψουν ειναι να αδειασουν την μανικα (λαστιχο+πιστολι)..να προσεχετε οταν γεμιζετε τις δεξαμενες να μην υπαρχει χρονικη διαφορα απο την στιγμη που ξεκινα ο ογκομετρητης μεχρι να βγει το πετρελαιο απο το πιστολι

οτιδηποτε θελετε να ρωτησετε ακουω παιδες....

Dimzan
16-01-10, 21:16
εγω θελω να ρωτησω γιατι δε βαζουμε νυχτα super αμολυβδη?

και γενικα ποιο ειναι το θεμα με το κρυο? κρυα βενζινη=μεγαλυτερη περιεκτικοτητα ανα ογκο.

BILL007
16-01-10, 21:28
4)προσπαθουμε να εχουμε παντα γεματο το ρεζερβουαρ



Αυτό ειδικά είναι MUST!(Κυρίως για την ψύξη της αντλίας βενζίνης)

paganis
16-01-10, 21:30
προσωπικα εχω δει μεγαλες αποκλισεις ..σε ποσοτητα ..αλλου βαζεις 30 και φτανει στην μεση και αλλου ,με την ιδια τιμη, μεχρι την δευτερη γραμμη! μου φαινεται...θα πηγαινουμε με ενα ογκομετριμενο μπιτονι...και αμα θελει να κλεψει...ας το κανει!!

xxxvagos
16-01-10, 21:40
εγω θελω να ρωτησω γιατι δε βαζουμε νυχτα super αμολυβδη?

και γενικα ποιο ειναι το θεμα με το κρυο? κρυα βενζινη=μεγαλυτερη περιεκτικοτητα ανα ογκο.

δημητρη οταν εχεις ψιλογεματο το ντεποζιτο: 1)η βενζινη σου εχει μια Α θερμοκρασια και αρα ειναι δυσκολο να αλλαξει τη θερμοκρασια της (μια ποσοτητα 5-10 λιτρων) 2)δεν αφηνεις χωρο στην βενζινη να εξατμιστει

νυχτα δεν βαζουμε γιατι δεν παιρνουμε σουπερ παιρνουμε απλη..σχεδον παντα και κυριως σε νησια και θερετρα

xxxvagos
16-01-10, 21:44
προσωπικα εχω δει μεγαλες αποκλισεις ..σε ποσοτητα ..αλλου βαζεις 30 και φτανει στην μεση και αλλου ,με την ιδια τιμη, μεχρι την δευτερη γραμμη! μου φαινεται...θα πηγαινουμε με ενα ογκομετριμενο μπιτονι...και αμα θελει να κλεψει...ας το κανει!!

σε αυτο μπορει να ευθυνεται ο τροπος που βαζεις βενζινη...αν ανοιξετε την ταπα θα δειτε στα περισοτερα αμαξια ενα (μαυρο στα diesel πρασσινο στις βενζινες) κουμπακι που οταν το πατησεις βγαζει το αερα απο το ντεποζιτο πολυ γρηγορα...οπως ξερουμε το φλοτερ το επιρεαζει ο αερας...περιμενουμε νεες τεχνολογιες

BILL007
17-01-10, 00:05
Αυτό το κουμπάκι είναι καλό να το πατάμε?Εγώ δεν το είχα παρατηρήσει...LOL!

kplc16
17-01-10, 06:56
.




3)οταν κανει πολυ κρυο δεν βαζουμε βενζινη..(δηλαδη βαζουμε κατα το μεσιμερακι)



Εδω εχω διαφωνια αλλα μπορει να κανω λαθος.

nautilos
17-01-10, 09:25
χαιρετω την παρεα..
η εμπειριες μου σχετικα με το θεμα και η προτροπη του m-power 01 με εκαναν να ανοιξω το θρεντ..
θα σας πω ολα τα σχετικα με τα καυσιμα, ολες τις λαμωγιες που κανουν και φυσικα πως γινεται να προστατευτειτε..τονιζω οτι παντα υπαρχουν οι εξαιρεσεις

λοιπον ξεκιναμε..

1)στην ελλαδα υπαρχουν 4-5 διυλιστηρια (κορινθο,ασπροπυργο,καλοχω ι κτλ)..και μερικα ιδιωτικα που τα εχουν πολλες εταιριες μαζι..η διανομη γινετε απο ολους προς ολους..ιδιωτες απο τα δημοσια,ιδιωτικα απο δημοσια,δημοσια απο ιδιωτικα και παει λεγοντας..η μονη εισαγωγη καυσιμου που γινετε ειναι σε μορφη μαζουτ...κανενας δεν εισαγει διυλισμενο πετρελαιο

2)επτα στα δεκα βενζιναδικα δινουν λαθος λιτρα (παντα προς το λιγοτερο)..ειχε γινει ερευνα απο τα media και οντως ετσι ειναι..οι τροποι να δωσεις λαθος λιτρα ειναι πολλοι:1) με διογκωση της βενζινης(ανεβασμα της θερμοκρασιας της) 2)πειραγμα του ογκομετρητη


Συμφωνώ απόλυτα μονάχα που έρχετε σε μορφή crude oil δηλαδή το δεύτερο απόσταγμα από την πετρελαιοπηγη.Τα δύο κύρια μέρη που εισάγουμε crude oil από ότι ξέρω είναι το Kharg island Iran και το Novorossiysk Ρωσσία.
Εμείς όταν ήμουνα στα γκαζάδικα αν θυμάμαι καλά κάναμε διόγκωση της βενζίνης με προσθήκη νάυτας


προσωπικα εχω δει μεγαλες αποκλισεις ..σε ποσοτητα ..αλλου βαζεις 30 και φτανει στην μεση και αλλου ,με την ιδια τιμη, μεχρι την δευτερη γραμμη! μου φαινεται...θα πηγαινουμε με ενα ογκομετριμενο μπιτονι...και αμα θελει να κλεψει...ας το κανει!!

Ακόμα και με το μπιτόνι μπορεί να σε κλέψει θα πρέπει να περιμένεις λίγη ώρα για να κάτσει η βενζίνη άμα της έχουν βάλει κανένα χημικό μέσα

nfot
17-01-10, 12:28
Φιλος, οταν ξεκινησε να ανοιξει βενζιναδικο, επαιρνε προσφορες απο εταιρειες.
Μια εταιρεια, ποτε δε μου ειπε ποια, του εκανε της εξης προσφορα.
Χ λεπτα το λιτρο κανονικη βενζινη ή Χ-5 λεπτα (ας πουμε) ηδη νοθευμενη απο την εταιρεια.

E46 POWER
27-04-10, 02:57
υπαρχει περιπτωση να σε κλεβει με τηλεκοντρολ?
πετρελαιο σε τι θερμοκρασιες βαζουμε?

καποιος βενζινας μου ειπε οτι υπαρχει μια κρεμα που την βαζεις στο καυσιμο και αν αλλαξει χρωμα η κατι τετοιο τοτε βλεπεις την νοθεια...

το κοκκινο με το νορμαλ diesel τι διαφορα εχει?

stratos
27-04-10, 03:45
υπαρχει περιπτωση να σε κλεβει με τηλεκοντρολ?
πετρελαιο σε τι θερμοκρασιες βαζουμε?

καποιος βενζινας μου ειπε οτι υπαρχει μια κρεμα που την βαζεις στο καυσιμο και αν αλλαξει χρωμα η κατι τετοιο τοτε βλεπεις την νοθεια...

το κοκκινο με το νορμαλ diesel τι διαφορα εχει?

Το κόκκινο (θέρμανσης) με το νορμάλ (κίνησης) δεν έχουν διαφορές. Απλά το κόκκινο είναι χρωματισμένο γιατί δεν έχει μεγάλη φορολογία. Ετσι, αν σε πιάσουν με θέρμανσης στο αυτοκίνητο (κυρίως τους επαγγελματίες) να μπορούν να σου επιβάλουν τις ανάλογες κυρώσεις

bmw316turbo
27-04-10, 09:26
Παιδες θα σας πω και εγω τη γνωμη μου.
Ο πεθερος μου ειχε επι 5 συναπτα ετη βενζιναδικο με δικο του βυτιο στην βορεια ελλαδα το οποιο το εκλεισε λογω μικρων εσοδων. Λοιπον ακουστε με προσεχτικα!
Μου λεει : αν τα βενζιναδικα δουλεψουν με το νομιμο κερδος που δινει το κρατος τοτε δεν θα υπαρχει κανενα!!! ''Το πρωι πηγαινω με το βυτιο στο
διυλιστηριο και βλεπω πολλα γραφεια με την εκαστοτε μαρκα βενζινης οπως και τα αναλογα φορτηγα.Ολα μα ολα τα φορτηγα γεμιζουν απο τη ιδια κανουλα, οποτε μου λεει ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΜΑΡΚΑ ΒΕΝΖΙΝΗς??? Oταν του ειπα για τα βελτιωτικα οκτανιων που ενδεχεται να βαζουν ορισμενες εταιριες ξεραθηκε στα γελια!!
2) Εγω αγορι μου αγοραζα βενζινη με 10 δρχ το λιτρο και εβαζα το νομιμο κερδος +2 δρχ και τη πουλουσα 12δρχ.
Εβλεπα ΟΜΩΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΠΟΥ ΓΕΜΙΖΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΖΑΝΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΥΛΑΓΑΝ 9 ΔΡΧ!!!!!
Ετσι , επειδη δεν ηθελα να κλεψω , φαινομουνα οτι ειχα την ακριβοτερη βενζινη με τη λιγοτερη πελατεια.Δουλευε ολη οι οικογενεια στο βενζιναδικο απο της 6 το πρωι εως 11 το βραδυ και βγαζαμε 200.000δρχ τοτε.Οποτε κλεισαμε το βενζιναδικο!!
Λοιπον κυριοι, χωρις να θελω να σας πεισω οτι σωνει και καλα αυτο γινεται παντου και παντα, εγω σταματησα να ψαχνω για ποιοτητα, οκτανια και μαρκα βενζινης εδω και χρονια.Το λεω εγω ,που ειμουν αρρωστος με τα ανωθεν λεγομενα οπου το 1999 εψαχνα σε ολα τα κυθηρα να βαλω βενζινη clean system 3 texaco στο τουμπανο charade προς 314δρχ/λιτρο.Εβαζα τοτε και aldon προς 7000δρχ το μπουκαλι αφου δουλευα 1.5 πιεση.
Τωρα πια μεγαλωσα και προσγειωθηκα και βαζω την φθηνοτερη απλη , και εχω χαρτογραφησει τον αγραφο της μπεμπας σε λιγοτερο advance.Δεν πιστευω οτι για λιγες μοιρες αξιζει να ρισκαρουμε την μηχανη και τη τσεπη μας σε καποια εκδρομη βαζοντας απο το βενζιναδικο 100αρα βενζινη που και 2 ευρω θα πληρωσουμε και 95αρα θα ειναι εν τελει!!!
Παρεπιπτωντως
Ευχαριστω για τα χρονια σας πολλα!
Ευχαριστω

Panos 316T
27-04-10, 12:06
Παιδες θα σας πω και εγω τη γνωμη μου.
Ο πεθερος μου ειχε επι 5 συναπτα ετη βενζιναδικο με δικο του βυτιο στην βορεια ελλαδα το οποιο το εκλεισε λογω μικρων εσοδων. Λοιπον ακουστε με προσεχτικα!
Μου λεει : αν τα βενζιναδικα δουλεψουν με το νομιμο κερδος που δινει το κρατος τοτε δεν θα υπαρχει κανενα!!! ''Το πρωι πηγαινω με το βυτιο στο
διυλιστηριο και βλεπω πολλα γραφεια με την εκαστοτε μαρκα βενζινης οπως και τα αναλογα φορτηγα.Ολα μα ολα τα φορτηγα γεμιζουν απο τη ιδια κανουλα, οποτε μου λεει ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΜΑΡΚΑ ΒΕΝΖΙΝΗς??? Oταν του ειπα για τα βελτιωτικα οκτανιων που ενδεχεται να βαζουν ορισμενες εταιριες ξεραθηκε στα γελια!!
2) Εγω αγορι μου αγοραζα βενζινη με 10 δρχ το λιτρο και εβαζα το νομιμο κερδος +2 δρχ και τη πουλουσα 12δρχ.
Εβλεπα ΟΜΩΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΠΟΥ ΓΕΜΙΖΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΖΑΝΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΥΛΑΓΑΝ 9 ΔΡΧ!!!!!
Ετσι , επειδη δεν ηθελα να κλεψω , φαινομουνα οτι ειχα την ακριβοτερη βενζινη με τη λιγοτερη πελατεια.Δουλευε ολη οι οικογενεια στο βενζιναδικο απο της 6 το πρωι εως 11 το βραδυ και βγαζαμε 200.000δρχ τοτε.Οποτε κλεισαμε το βενζιναδικο!!
Λοιπον κυριοι, χωρις να θελω να σας πεισω οτι σωνει και καλα αυτο γινεται παντου και παντα, εγω σταματησα να ψαχνω για ποιοτητα, οκτανια και μαρκα βενζινης εδω και χρονια.Το λεω εγω ,που ειμουν αρρωστος με τα ανωθεν λεγομενα οπου το 1999 εψαχνα σε ολα τα κυθηρα να βαλω βενζινη clean system 3 texaco στο τουμπανο charade προς 314δρχ/λιτρο.Εβαζα τοτε και aldon προς 7000δρχ το μπουκαλι αφου δουλευα 1.5 πιεση.
Τωρα πια μεγαλωσα και προσγειωθηκα και βαζω την φθηνοτερη απλη , και εχω χαρτογραφησει τον αγραφο της μπεμπας σε λιγοτερο advance.Δεν πιστευω οτι για λιγες μοιρες αξιζει να ρισκαρουμε την μηχανη και τη τσεπη μας σε καποια εκδρομη βαζοντας απο το βενζιναδικο 100αρα βενζινη που και 2 ευρω θα πληρωσουμε και 95αρα θα ειναι εν τελει!!!
Παρεπιπτωντως
Ευχαριστω για τα χρονια σας πολλα!
Ευχαριστω

για την racing της shell έχει ακουστεί ότι έρχεται με βαπόρι από Γαλλία,δεν ισχύει;

bmw316turbo
27-04-10, 12:30
για την racing της shell έχει ακουστεί ότι έρχεται με βαπόρι από Γαλλία,δεν ισχύει;

Παπορι ερχεται απο Αγγλια μονο η bp ultimate.
Αυτο εχω ακουσει , και εν μερη δικαιολογηται απο την τιμολογηση γενικα!

Panos 316T
27-04-10, 13:08
Παπορι ερχεται απο Αγγλια μονο η bp ultimate.
Αυτο εχω ακουσει , και εν μερη δικαιολογηται απο την τιμολογηση γενικα!

μέσα έπεσα ο μπαγάσας!:th_Laie_67-1:

E46 POWER
28-04-10, 16:11
ξερει κανεις κανενα κολπο για να δουμε αν το πετρελαιο ειναι νοθευμενο εκτος του χημειου? Υπαρχει?