PDA

Επιστροφή στο Forum : επιστημη και ανθρωπινο μυαλο



patriNOS
16-01-10, 11:23
διαβαστε το γρηγορα

Stathis
16-01-10, 11:29
ελεγα κι εγω, γιατι διαβαζω τοσο γρηγορα...

patriNOS
16-01-10, 11:43
ελεγα κι εγω, γιατι διαβαζω τοσο γρηγορα...


χαχαχα. σταθη αυτο ισχυει σε οτι κειμενο και να το προσπαθησεις αρκει να ειναι το πρωτο γραμμα ιδιο και το τελευταιο. επισης το κειμενο δεν πρεπει να εχει ορθογραφικα και να ειναι σε greeklish.

αυτη η συνήθεια του μυαλου μας να αποστηθίζει μια λεξη και να μπορουμε να την διαβαζουμε και ας ειναι αναγραμματισμενη εχει και τα καλα και τα κακα της... το βασικοτερο κακο ειναι οτι για παραδειγμα σε ενα κειμενο με πολλα ορθογραφικα δυσκολευομαστε να το αναγνωσουμε... σε αυτο ευθύνεται η μνημη του μυαλου που συνανταει γραμματα που δεν θα επρεπε με αποτελεσμα να δυσκολευτει να τα επεξεργαστει..

BILL007
16-01-10, 11:49
Ωραίο!Έχω ξανακάνει παρόμοιο τεστάκι!Όπως ακριβώς τα λες είναι φίλε μου...:)

Stathis
16-01-10, 11:51
πολυ σωστα, οποτε όποιος φιλος μας δεν ειναι καλος στην ορθογραφια μπορει να χρησιμοποιει το ενσωματωμενο λεξικο και να διορθωνει με δεξι κλικ στο ποντικι τις λεξεις που υπογραμμιζονται με κοκκινο.
ωστε να μας διευκολυνει στη γρηγορη αναγνωση...:thumbsup:

Rosinante
16-01-10, 15:35
διαβαστε το γρηγορα

Tο φαινομενο αυτο συμβαινει διοτι ο εγκεφαλος λογω κεκτημενης ταχυτητας αναγνωσης(συμβαινει μονο στην a priori γνωση της γλωσσας,δηλαδη την εμπειρικη-μητρικη ή την αρτια κεκτημενη) συλλαμβανει μονο το 1ο και το τελευταιο γραμμα των λεξεων για να τις επεξεργαστει πιο γρηγορα...Σε αντιθετη περιπτωση εχουμε δυσλειτουργιες στην αναγνωση ή την ομιλια(κεκεδισμος,κωφοτητα φθογγων κτλ...)

Stefanos_Cool
16-01-10, 15:52
Tο φαινομενο αυτο συμβαινει διοτι ο εγκεφαλος λογω κεκτημενης ταχυτητας αναγνωσης(συμβαινει μονο στην a priori γνωση της γλωσσας,δηλαδη την εμπειρικη-μητρικη ή την αρτια κεκτημενη) συλλαμβανει μονο το 1ο και το τελευταιο γραμμα των λεξεων για να τις επεξεργαστει πιο γρηγορα...Σε αντιθετη περιπτωση εχουμε δυσλειτουργιες στην αναγνωση ή την ομιλια(κεκεδισμος,κωφοτητα φθογγων κτλ...)

Πολύ σωστά!

Driver M
16-01-10, 15:56
Κι εγώ την έχω διαβάσει αυτή την έρευνα και είναι πολύ ενδιαφέρουσα. Απλά, πρέπει οι λέξεις να είναι ανάλογες του περικειμένου τους (ότι προηγείται και ό,τι ακολουθεί τη λέξη), δηλαδή να έχουν μια νοηματική συνοχή, ώστε να ενεργοποιείται η μνήμη του ανθρώπινου εγκεφάλου και να αποκωδικοποιεί αμέσως τις εκάστοτε λέξεις. Αν για παράδειγμα βάλουμε άσχετες μεταξύ τους λέξεις σε ένα κείμενο χωρίς να βγαίνει νόημα, τότε είναι πολύ πιο δύσκολο να ανασύρουμε πληροφορίες για το ποιά είναι η λέξη που έχει τους φθόγγους της σε τυχαία σειρά (πλην πρώτου και τελευταίου). Φυσικά, αυτό ισχύει όταν μιλάμε για μεγάλες λέξεις, όχι 5-6 χαρακτήρων. Το φαινόμενο αυτό είναι άλλη μια πτυχή της γλωσσικής ικανότητας του ανθρώπου, που σχετίζεται με το πως σκεφτόμαστε, η οποία οδηγεί στη γλωσσική πραγμάτωση που είναι (για να το πω απλά) η μεταφορά των όσων σκεφτόμαστε σε λόγο, προφορικό κατά κύριο λόγο αλλά και γραπτο.

Rosinante
16-01-10, 16:53
Κι εγώ την έχω διαβάσει αυτή την έρευνα και είναι πολύ ενδιαφέρουσα. Απλά, πρέπει οι λέξεις να είναι ανάλογες του περικειμένου τους (ότι προηγείται και ό,τι ακολουθεί τη λέξη), δηλαδή να έχουν μια νοηματική συνοχή, ώστε να ενεργοποιείται η μνήμη του ανθρώπινου εγκεφάλου και να αποκωδικοποιεί αμέσως τις εκάστοτε λέξεις. Αν για παράδειγμα βάλουμε άσχετες μεταξύ τους λέξεις σε ένα κείμενο χωρίς να βγαίνει νόημα, τότε είναι πολύ πιο δύσκολο να ανασύρουμε πληροφορίες για το ποιά είναι η λέξη που έχει τους φθόγγους της σε τυχαία σειρά (πλην πρώτου και τελευταίου). Φυσικά, αυτό ισχύει όταν μιλάμε για μεγάλες λέξεις, όχι 5-6 χαρακτήρων. Το φαινόμενο αυτό είναι άλλη μια πτυχή της γλωσσικής ικανότητας του ανθρώπου, που σχετίζεται με το πως σκεφτόμαστε, η οποία οδηγεί στη γλωσσική πραγμάτωση που είναι (για να το πω απλά) η μεταφορά των όσων σκεφτόμαστε σε λόγο, προφορικό κατά κύριο λόγο αλλά και γραπτο.

Κανω quote στο φιλο driverM επειδη δε μπορω να υποβαλω ποστ αλλιως...

Υπαρχει και μια αλλη μελετη(ασκηση) φοβεροτερη που μου αρεσει ιδιαιτερα...

Η ικανοτητα να μπορεις να γραφεις εμμετρα(σαν ποιηση) με λεξεις που φωνητικα να ακουγονται ελληνικες αλλα να μην υπαρχουν, να μη σημαινουν τιποτα δηλαδη...Καποια μερα θα σας κανω μια παρουσιαση καθως τωρα δε μπορω να ανασυρω τετοιου ειδους εργασια...

Stathis
16-01-10, 17:02
πολυ ενδιαφερον ακουγεται...

οσο για το προβλημα σου, κανε αποσυνδεση σβησε ολα τα κουκις και κανε μια δοκιμη.
αν εξακολουθησει ενημερωσε μας...
παρουσιαζεται αυτο το θεματακι σποραδικα σε καποια μελη χωρις ιδιαιτερο λογο...